iso_639-2 - en to ml translation catalogue (475 entries)

note: Name for aar
en: Afar
ml: അഫാര്‍

note: Name for abk
en: Abkhazian
ml: അബ്ഖാസിയാന്‍

note: Name for ace
en: Achinese
ml: ആചനീസ്

note: Name for ach
en: Acoli
ml: അക്കോളി

note: Name for ada
en: Adangme
ml: അഡാങ്മേ

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
ml: ആഡഗേ

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
ml: ആഫ്രോ-ഏഷ്യാറ്റിക് ഭാഷകള്‍

note: Name for afh
en: Afrihili
ml: അഫ്രീഹിലി

note: Name for afr
en: Afrikaans
ml: ആഫ്രിക്കാന്‍സ്

note: Name for ain
en: Ainu
ml: ആയിനു

note: Name for aka
en: Akan
ml: അഖാന്‍

note: Name for akk
en: Akkadian
ml: അഖാഡിയാന്‍

note: Name for ale
en: Aleut
ml: അലൂട്ട്

note: Name for alg
en: Algonquian languages
ml: ആല്‍ഗോക്യന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for alt
en: Southern Altai
ml: വടക്കന്‍ അല്‍‌റ്റായി

note: Name for amh
en: Amharic
ml: അമ്ഹാരിക്

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
ml: ഇംഗ്ലീഷ്, പുരാതന(ca. 450-1100)

note: Name for anp
en: Angika
ml: അങ്കീകാ

note: Name for apa
en: Apache languages
ml: അപാച്ചെ ഭാഷകള്‍

note: Name for ara
en: Arabic
ml: അറബിക്

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
ml: ഔദ്ധ്യോഗിക അരാമിക് (700-300 BCE); ഇംപീരിയല്‍ അരാമിക് (700-300 BCE)

note: Name for arg
en: Aragonese
ml: അരാഗനീസ്

note: Name for arn
en: Mapudungun; Mapuche
ml: മാപ്പുച്ചേ

note: Name for arp
en: Arapaho
ml: അറാപഹോ

note: Name for art
en: Artificial languages
ml: കൃതൃമ ഭാഷകള്‍

note: Name for arw
en: Arawak
ml: അരാവാക്ക്

note: Name for asm
en: Assamese
ml: ആസാമീസ്

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
ml: ഓസ്ടൂരിയന്‍; ബാബിള്‍; ലിയോണീസ്, ഓസ്ടൂര്‍ലീയോണീസ്

note: Name for ath
en: Athapascan languages
ml: അഥാപാസ്കന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for aus
en: Australian languages
ml: ഓസ്ട്രേലിയന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for ava
en: Avaric
ml: അവാറിക്

note: Name for ave
en: Avestan
ml: അവസ്റ്റന്‍

note: Name for awa
en: Awadhi
ml: അവാദി

note: Name for aym
en: Aymara
ml: അയ്മാരാ

note: Name for aze
en: Azerbaijani
ml: അസര്‍ബജാനി

note: Name for bad
en: Banda languages
ml: ബാന്‍ഡാ ഭാഷകള്‍

note: Name for bai
en: Bamileke languages
ml: ബാമിലേക് ഭാഷകള്‍

note: Name for bak
en: Bashkir
ml: ബാഷ്കിര്‍

note: Name for bal
en: Baluchi
ml: ബലൂച്ചി

note: Name for bam
en: Bambara
ml: ബാംബാറാ

note: Name for ban
en: Balinese
ml: ബാലിനീസ്

note: Name for bas
en: Basa
ml: ബാസാ

note: Name for bat
en: Baltic languages
ml: ബാള്‍ട്ടിക് ഭാഷകള്‍

note: Name for bej
en: Beja; Bedawiyet
ml: ബേജാ

note: Name for bel
en: Belarusian
ml: ബെലാറൂശ്യന്‍

note: Name for bem
en: Bemba
ml: ബെംബാ

note: Name for ben
en: Bengali
ml: ബംഗാളി

note: Name for ber
en: Berber languages
ml: ബെര്‍ബെര്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for bho
en: Bhojpuri
ml: ഭോജ്പുരി

note: Name for bik
en: Bikol
ml: ബികോള്‍

note: Name for bin
en: Bini; Edo
ml: ബിനി; എദോ

note: Name for bis
en: Bislama
ml: ബിസ്‌ലാമാ

note: Name for bla
en: Siksika
ml: സിക്‌സികാ

note: Name for bod
en: Tibetan
ml: ടിബറ്റിയന്‍

note: Name for bos
en: Bosnian
ml: ബോസ്നിയന്‍

note: Name for bra
en: Braj
ml: ബ്രാജ്

note: Name for bre
en: Breton
ml: ബ്രെട്ടണ്‍

note: Name for btk
en: Batak languages
ml: ബാട്ടക് ഭാഷകള്‍

note: Name for bua
en: Buriat
ml: ബുറ്യാത്

note: Name for bug
en: Buginese
ml: ബഗിനീസ്

note: Name for bul
en: Bulgarian
ml: ബള്‍ഗേറിയന്‍

note: Name for byn
en: Blin; Bilin
ml: ബ്ലിന്‍; ബിലിന്‍

note: Name for cad
en: Caddo
ml: കാഡോ

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
ml: സെന്‍ട്രല്‍ അമേരിക്കന്‍ ഇന്ത്യന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for car
en: Galibi Carib
ml: ഗാലിബി കാരിബ്

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
ml: കാറ്റലന്‍; വാലെന്‍ശ്യന്‍

note: Name for cau
en: Caucasian languages
ml: കൊഖേഷ്യന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for ceb
en: Cebuano
ml: സെബ്വാനോ

note: Name for cel
en: Celtic languages
ml: സെല്‍ട്ടിക് ഭാഷകള്‍

note: Name for ces
en: Czech
ml: ചെക്ക്

note: Name for cha
en: Chamorro
ml: ക്യാമൊറോ

note: Name for chb
en: Chibcha
ml: ചിബ്ചാ

note: Name for che
en: Chechen
ml: ചെഛന്‍

note: Name for chg
en: Chagatai
ml: ചാഗറ്റായി

note: Name for chk
en: Chuukese
ml: ചൂക്കീസ്

note: Name for chm
en: Mari
ml: മാരി

note: Name for chn
en: Chinook jargon
ml: ചിനൂക് ജാര്‍ഗണ്‍

note: Name for cho
en: Choctaw
ml: ചോക്ടൌ

note: Name for chp
en: Chipewyan; Dene Suline
ml: ചിപുവയന്‍; ഡീന്‍ സ്യുലീന്‍

note: Name for chr
en: Cherokee
ml: ചെറോക്കീ

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
ml: ചര്‍ച്ച് സ്ലാവിക്; ഓള്‍ഡ് സ്ലാവോണിക്; ചര്‍ച് സ്ലാവോണിക്; ഓള്‍ഡ് ബള്‍ഗേരിയന്‍; ഓള്‍ഡ് ചര്‍ച് സ്ലാവോണിക്

note: Name for chv
en: Chuvash
ml: ചുവാഷ്

note: Name for chy
en: Cheyenne
ml: ഷയാന്‍

note: Name for cmc
en: Chamic languages
ml: കാമിക് ഭാഷകള്‍

note: Name for cop
en: Coptic
ml: കോപ്ടിക്

note: Name for cor
en: Cornish
ml: കോര്‍ണിഷ്

note: Name for cos
en: Corsican
ml: കോര്‍സിക്കന്‍

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
ml: ക്രിയോള്‍സ് പിഡ്ഗിന്‍സ്, ഇംഗ്ലീഷ് അതിഷ്ടിതമായ

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
ml: ക്രിയോള്‍സ് പിഡ്ഗിന്‍സ്, ഫ്രഞ്ച് അതിഷ്ടിതമായ

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
ml: ക്രിയോള്‍സ് പിഡ്ഗിന്‍സ്, പോര്‍ച്ചുഗീസ് അതിഷ്ടിതമായ

note: Name for cre
en: Cree
ml: ക്രീ

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
ml: ക്രിമിയന്‍ ടാടര്‍; ക്രിമിയന്‍ ടര്‍ക്കിഷ്

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
ml: ക്രിയോള്‍സ് പിഡ്ഗിന്‍സ്

note: Name for csb
en: Kashubian
ml: കഷൂബിയന്‍

note: Name for cus
en: Cushitic languages
ml: കശീതിക് ഭാഷകള്‍

note: Name for cym
en: Welsh
ml: വെല്‍ഷ്

note: Name for dak
en: Dakota
ml: ഡക്കോടാ

note: Name for dan
en: Danish
ml: ഡാനിഷ്

note: Name for dar
en: Dargwa
ml: ഡാര്‍ഗ്‌വാ

note: Name for day
en: Land Dayak languages
ml: ലാന്‍ഡ് ദായക് ഭാഷകള്‍

note: Name for del
en: Delaware
ml: ഡെലാവേര്‍

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
ml: സ്ലേവ് (അഥപാസ്കാന്‍)

note: Name for deu
en: German
ml: ജര്‍മന്‍

note: Name for dgr
en: Dogrib
ml: ഡോഗ്രിബ്

note: Name for din
en: Dinka
ml: ഡിങ്കാ

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
ml: ദിവേഹി; മാല്‍ദീവിയന്‍

note: Name for doi
en: Dogri
ml: ഡോഗ്രീ

note: Name for dra
en: Dravidian languages
ml: ദ്രവീ‍ഡിയന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
ml: ലോവര്‍ സോര്‍ബിയന്‍

note: Name for dua
en: Duala
ml: ഡ്വാലാ

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
ml: ഡച്ച്, മിഡില്‍ (ca. 1050-1350)

note: Name for dyu
en: Dyula
ml: ഡ്യുവാലാ

note: Name for dzo
en: Dzongkha
ml: സോങ്കാ

note: Name for efi
en: Efik
ml: എഫിക്

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
ml: ഈജിപ്ഷ്യന്‍ (പുരാതന)

note: Name for eka
en: Ekajuk
ml: അകാജുക്

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
ml: ആധുനിക ഗ്രീക്ക് (1453-)

note: Name for elx
en: Elamite
ml: എലാമൈറ്റ്

note: Name for eng
en: English
ml: ഇംഗ്ലിഷ്

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
ml: ഇംഗ്ലിഷ്, മിഡില്‍ (1100-1500)

note: Name for epo
en: Esperanto
ml: എസ്പറാന്റോ

note: Name for est
en: Estonian
ml: എസ്ടോണിയന്‍

note: Name for eus
en: Basque
ml: ബാസ്ക്

note: Name for ewe
en: Ewe
ml: എയ്‌വേ

note: Name for ewo
en: Ewondo
ml: എവൂണ്ടു

note: Name for fan
en: Fang
ml: ഫാങ്

note: Name for fao
en: Faroese
ml: ഫെറൊവീസ്

note: Name for fas
en: Persian
ml: പേര്‍ശ്യന്‍

note: Name for fat
en: Fanti
ml: ഫാന്റീ

note: Name for fij
en: Fijian
ml: ഫിജിയന്‍

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
ml: ഫിലിപ്പിനോ

note: Name for fin
en: Finnish
ml: ഫിന്നിഷ്

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
ml: ഫിന്നോ-യുഗ്രിയന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for fon
en: Fon
ml: ഫോണ്‍

note: Name for fra
en: French
ml: ഫ്രെഞ്ച്

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
ml: ഫ്രെഞ്ച്, മിഡില്‍ (ca. 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
ml: പ്രാചീന ഫ്രെഞ്ച് (842-ca. 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
ml: വടക്കന്‍ ഫ്രിഷന്‍

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
ml: കിഴക്കന്‍ ഫ്രിഷന്‍

note: Name for fry
en: Western Frisian
ml: പടിഞ്ഞാറന്‍ ഫ്രിഷന്‍

note: Name for ful
en: Fulah
ml: ഫൂലാ

note: Name for fur
en: Friulian
ml: ഫ്രിയൂലിയന്‍

note: Name for gaa
en: Ga
ml: ഗാ

note: Name for gay
en: Gayo
ml: ഗായോ

note: Name for gba
en: Gbaya
ml: ജബായാ

note: Name for gem
en: Germanic languages
ml: ജര്‍മന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for gez
en: Geez
ml: ഗീയാസ്

note: Name for gil
en: Gilbertese
ml: ഗില്‍ബര്‍ട്ടീസ്

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
ml: ഗെയ്ലിക്; സ്ക്കോട്ടിഷ് ഗെയ്ലിക്

note: Name for gle
en: Irish
ml: ഐറിഷ്

note: Name for glg
en: Galician
ml: ഗലീഷ്യന്‍

note: Name for glv
en: Manx
ml: മാങ്ക്സ്

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
ml: മിഡില്‍ ഹൈ ജര്‍മന്‍ (ca. 750-1050)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
ml: ഓള്‍ഡ് ഹൈ ജര്‍മന്‍ (ca. 750-1050)

note: Name for gon
en: Gondi
ml: ഗോണ്ടി

note: Name for gor
en: Gorontalo
ml: ഗൊറോണ്ടാലോ

note: Name for got
en: Gothic
ml: ഗോഥിക്

note: Name for grb
en: Grebo
ml: ഗ്രെബോ

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
ml: പുരാതന ഗ്രീക്ക് (1453 വരെ)

note: Name for grn
en: Guarani
ml: ഗ്വറാനി

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
ml: സ്വിസ് ജര്‍മന്‍; അലെമാനിക്, അല്‍സാഷ്യന്‍

note: Name for guj
en: Gujarati
ml: ഗുജറാത്തി

note: Name for gwi
en: Gwich'in
ml: ഗ്വിച്ചിന്‍

note: Name for hai
en: Haida
ml: ഹയിഡാ

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
ml: ഹയാത്തിയന്‍, ഹയാത്തിയന്‍ ക്രിയോള്‍

note: Name for hau
en: Hausa
ml: ഹൌസാ

note: Name for haw
en: Hawaiian
ml: ഹവായിയന്‍

note: Name for heb
en: Hebrew
ml: ഹീബ്രൂ

note: Name for her
en: Herero
ml: ഹെറേറോ

note: Name for hil
en: Hiligaynon
ml: ഹിലിഗായ്നന്‍

note: Name for hin
en: Hindi
ml: ഹിന്ദി

note: Name for hit
en: Hittite
ml: ഹിറ്റൈറ്റ്

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
ml: ഹിരി മോട്ടു

note: Name for hrv
en: Croatian
ml: ക്രൊയേഷ്യന്‍

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
ml: അപ്പര്‍ സോര്‍ബിയന്‍

note: Name for hun
en: Hungarian
ml: ഹംഗേറിയന്‍

note: Name for hup
en: Hupa
ml: ഹ്യുപ്പാ

note: Name for hye
en: Armenian
ml: അര്‍മേനിയന്‍

note: Name for iba
en: Iban
ml: ഇബാന്‍

note: Name for ibo
en: Igbo
ml: ഇഗ്ബോ

note: Name for ido
en: Ido
ml: ഐഡോ

note: Name for iii
en: Sichuan Yi; Nuosu
ml: സിച്ച്വാന്‍ യി; ന്വോസു

note: Name for ijo
en: Ijo languages
ml: ഇജോ ഭാഷകള്‍

note: Name for iku
en: Inuktitut
ml: ഇനൂക്ടിടൂട്ട്

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
ml: ഇന്റര്‍ലിങ്ക്വ; ഓക്സിഡന്റ‌ല്‍

note: Name for ilo
en: Iloko
ml: ഇകോഖോ

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ml: ഇന്റര്‍ലിങ്ക്വാ (ഇന്റര്‍നാഷണല്‍ ഓക്സിലിയറി ലാങ്ക്വേജ് അസോസിയേഷന്‍)

note: Name for inc
en: Indic languages
ml: ഇന്‍ഡിക് ഭാഷകള്‍

note: Name for ind
en: Indonesian
ml: ഇന്‍ഡൊനേഷ്യന്‍

note: Name for ine
en: Indo-European languages
ml: ഇന്‍ഡോ-യൂറോപ്പ്യന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for inh
en: Ingush
ml: ഇന്‍ഗുഷ്

note: Name for ipk
en: Inupiaq
ml: ഇനൂപിയാക്

note: Name for ira
en: Iranian languages
ml: ഇറാനിയന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
ml: ഇറോക്വോയന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for isl
en: Icelandic
ml: ഐസ്‌ലൈന്‍ഡിക്

note: Name for ita
en: Italian
ml: ഇറ്റാലിയന്‍

note: Name for jav
en: Javanese
ml: ജാവനീസ്

note: Name for jbo
en: Lojban
ml: ലോസ്ബാന്‍

note: Name for jpn
en: Japanese
ml: ജാപ്പനീസ്

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
ml: ജൂഡിയോ-പേര്‍ഷ്യന്‍

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
ml: ജൂഡിയോ-അറബിക്

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
ml: കാരാ-കല്‍പാക്

note: Name for kab
en: Kabyle
ml: കബായില്‍

note: Name for kac
en: Kachin; Jingpho
ml: കാച്ചിന്‍; ജിങ്ഫോ

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
ml: കലാലിസട്ട്; ഗ്രീന്‍ലാന്‍ഡിക്

note: Name for kam
en: Kamba
ml: കാംബാ

note: Name for kan
en: Kannada
ml: കന്നഡ

note: Name for kar
en: Karen languages
ml: കറേന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for kas
en: Kashmiri
ml: കാഷ്മീരി

note: Name for kat
en: Georgian
ml: ജോര്‍ജ്യന്‍

note: Name for kau
en: Kanuri
ml: കനൂരി

note: Name for kaw
en: Kawi
ml: ഖാവി

note: Name for kaz
en: Kazakh
ml: ഖസക്

note: Name for kbd
en: Kabardian
ml: കബാര്‍ഡിയന്‍

note: Name for kha
en: Khasi
ml: ഖാസി

note: Name for khi
en: Khoisan languages
ml: ഖോയിസന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for khm
en: Central Khmer
ml: സെന്‍ട്രല്‍ ഖ്മര്‍

note: Name for kik
en: Kikuyu; Gikuyu
ml: കിക്കൂയൂ; ഗിക്കൂയു

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
ml: കിന്യാര്‍വാണ്ടാ

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
ml: കിര്‍ഗിസ്

note: Name for kmb
en: Kimbundu
ml: കിമ്പുണ്ടു

note: Name for kok
en: Konkani
ml: കൊങിണി

note: Name for kom
en: Komi
ml: കോമി

note: Name for kon
en: Kongo
ml: കോങ്കോ

note: Name for kor
en: Korean
ml: കൊറിയന്‍

note: Name for kos
en: Kosraean
ml: കോസ്രിയന്‍

note: Name for kpe
en: Kpelle
ml: കുപ്പെലാ

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
ml: കരാചെയ്-ബാല്‍കര്‍

note: Name for krl
en: Karelian
ml: കറേലിയന്‍

note: Name for kro
en: Kru languages
ml: ക്രൂ ഭാഷകള്‍

note: Name for kru
en: Kurukh
ml: കൂറഖ്

note: Name for kua
en: Kuanyama; Kwanyama
ml: ക്വാന്യാമാ

note: Name for kum
en: Kumyk
ml: കുമിക്

note: Name for kur
en: Kurdish
ml: കര്‍ഡിഷ്

note: Name for kut
en: Kutenai
ml: കൂട്ട്നേയ്

note: Name for lad
en: Ladino
ml: ലഡീനോ

note: Name for lah
en: Lahnda
ml: ലാന്‍ഡാ

note: Name for lam
en: Lamba
ml: ലാമ്പാ

note: Name for lao
en: Lao
ml: ലാവോ

note: Name for lat
en: Latin
ml: ലാറ്റിന്‍

note: Name for lav
en: Latvian
ml: ലാട്വിയന്‍

note: Name for lez
en: Lezghian
ml: ലസ്ഗീയന്‍

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
ml: ലിംബര്‍ഗന്‍; ലിംബര്‍ഗര്‍; ലിംബര്‍ഗിഷ്

note: Name for lin
en: Lingala
ml: ലിങ്കാലാ

note: Name for lit
en: Lithuanian
ml: ലിഥ്വാനിയന്‍

note: Name for lol
en: Mongo
ml: മോങ്കോ

note: Name for loz
en: Lozi
ml: ലോസി

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
ml: ലക്സംബൂര്‍ജിഷ്; ലെറ്റ്സബൂര്‍ഗിഷ്

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
ml: ല്യൂബാ-ലുലുവാ

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
ml: ല്യൂബാ-കട്ടാങ്കാ

note: Name for lug
en: Ganda
ml: ഗാണ്ടാ

note: Name for lui
en: Luiseno
ml: ല്യൂസാന്യോ

note: Name for lun
en: Lunda
ml: ലണ്ടാ

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
ml: ലുവോ (കെന്യാ, ടാന്‍സാനിയാ)

note: Name for lus
en: Lushai
ml: ലുഷായി

note: Name for mad
en: Madurese
ml: മാഡുറീസ്

note: Name for mag
en: Magahi
ml: മഗാഹി

note: Name for mah
en: Marshallese
ml: മാര്‍ഷലീസ്

note: Name for mai
en: Maithili
ml: മൈഥിലി

note: Name for mak
en: Makasar
ml: മാകസാര്‍

note: Name for mal
en: Malayalam
ml: മലയാളം

note: Name for man
en: Mandingo
ml: മാന്‍ഡിങ്കോ

note: Name for map
en: Austronesian languages
ml: ഓസ്ട്രോണേഷ്യന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for mar
en: Marathi
ml: മറാത്തി

note: Name for mas
en: Masai
ml: മസായ്

note: Name for mdf
en: Moksha
ml: മോക്ഷാ

note: Name for mdr
en: Mandar
ml: മാന്‍ഡര്‍

note: Name for men
en: Mende
ml: മെന്‍ഡേ

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
ml: ഐറിഷ്, മദ്ധ്യം (900-1200)

note: Name for mic
en: Mi'kmaq; Micmac
ml: മിക്‌മാക്

note: Name for min
en: Minangkabau
ml: മിനാങ്കബൌ

note: Name for mis
en: Uncoded languages
ml: കോഡ് ചെയ്യാത്ത ഭാഷകള്‍

note: Name for mkd
en: Macedonian
ml: മസിഡോണിയന്‍

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
ml: മോണ്‍-ഖമര്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for mlg
en: Malagasy
ml: മലാഗസി

note: Name for mlt
en: Maltese
ml: മാള്‍ട്ടീസ്

note: Name for mnc
en: Manchu
ml: മാഞ്ചു

note: Name for mni
en: Manipuri
ml: മണിപൂരി

note: Name for mno
en: Manobo languages
ml: മനോബോ ഭാഷകള്‍

note: Name for moh
en: Mohawk
ml: മോഹോക്

note: Name for mon
en: Mongolian
ml: മംഗോളിയന്‍

note: Name for mos
en: Mossi
ml: മോസ്സി

note: Name for mri
en: Maori
ml: മാവോരി

note: Name for msa
en: Malay
ml: മലയ്

note: Name for mul
en: Multiple languages
ml: അനവധി ഭാഷകള്‍

note: Name for mun
en: Munda languages
ml: മുന്‍ഡാ ഭാഷകള്‍

note: Name for mus
en: Creek
ml: ക്രീക്ക്

note: Name for mwl
en: Mirandese
ml: മിറാണ്ടീസ്

note: Name for mwr
en: Marwari
ml: മാര്‍വാറി

note: Name for mya
en: Burmese
ml: ബര്‍മീസ്

note: Name for myn
en: Mayan languages
ml: മായാന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for myv
en: Erzya
ml: എര്‍സ്യാ

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
ml: നാവാട്ടില്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for nai
en: North American Indian languages
ml: വടക്കന്‍ അമേരിക്കന്‍ ഇന്ത്യന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for nap
en: Neapolitan
ml: നെപ്പോളിറ്റന്‍

note: Name for nau
en: Nauru
ml: നൊറു

note: Name for nav
en: Navajo; Navaho
ml: നാവഹോ

note: Name for nbl
en: Ndebele, South; South Ndebele
ml: അണ്ടബീലി, തെക്ക്; തെക്കന്‍ അണ്ടബീലി

note: Name for nde
en: Ndebele, North; North Ndebele
ml: അണ്ടബീലി, വടക്ക്; വടക്കന്‍ അണ്ടബീലി

note: Name for ndo
en: Ndonga
ml: ഡോങ്കാ

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
ml: ലോ ജര്‍മന്‍; ലോ സാക്സോണ്‍; ജര്‍മന്‍, ലോ; സാക്സോണ്‍, ലോ

note: Name for nep
en: Nepali
ml: നേപ്പാളി

note: Name for new
en: Nepal Bhasa; Newari
ml: നേപ്പാള്‍ ബാസാ; നേവാരി

note: Name for nia
en: Nias
ml: നിയാസ്

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
ml: നൈജര്‍-കോര്‍ഡോഫാനിയന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for niu
en: Niuean
ml: ന്യൂയാന്‍

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
ml: ഡച്ച്, ഫ്ലെമിഷ്

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
ml: നോര്‍വീജിയന്‍ നീനോഴ്സ്ക്; നീനോഴ്സ്ക്, നോര്‍വീജിയന്‍

note: Name for nob
en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
ml: ബൂക്ക്മോള്‍, നോര്‍വീജിയന്‍; നോര്‍വീജിയന്‍ ബൂക്ക്മോള്‍

note: Name for nog
en: Nogai
ml: നോഗായി

note: Name for non
en: Norse, Old
ml: പ്രാചീന നോഴ്സ്

note: Name for nor
en: Norwegian
ml: നോര്‍വീജിയന്‍

note: Name for nqo
en: N'Ko
ml: ന്‍കോ

note: Name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
ml: പെഡി; സെപ്പെഡി; വടക്കന്‍ സോഥോ

note: Name for nub
en: Nubian languages
ml: നുബിയന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
ml: ക്ലാസിക്കല്‍ നെവാരി; പ്രാചീന നെവാരി; ക്ലാസിക്കല്‍ നേപ്പാള്‍ ബാസാ

note: Name for nya
en: Chichewa; Chewa; Nyanja
ml: ചിച്ചേവാ; ചേവാ; ന്യാഞ്ചാ

note: Name for nym
en: Nyamwezi
ml: ന്യാംവേസി

note: Name for nyn
en: Nyankole
ml: ന്യാന്‍കോല്‍

note: Name for nyo
en: Nyoro
ml: ന്യോറോ

note: Name for nzi
en: Nzima
ml: സീമാ

note: Name for oji
en: Ojibwa
ml: ഓജിബ്‌വേ

note: Name for ori
en: Oriya
ml: ഒറിയ

note: Name for orm
en: Oromo
ml: ഒറോമോ

note: Name for osa
en: Osage
ml: ഓഹ്സേ

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
ml: ഒസീഷന്‍; ഒസീറ്റിക്

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
ml: ഒട്ടോമന്‍ ടര്‍ക്കിഷ് (1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
ml: ഒട്ടോമിയന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for paa
en: Papuan languages
ml: പാപ്വന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for pag
en: Pangasinan
ml: പാങ്കാസിനന്‍

note: Name for pal
en: Pahlavi
ml: പാഹ്‌ലവീ

note: Name for pam
en: Pampanga; Kapampangan
ml: പാമ്പാങ്കാ; കാപാമ്പാങ്കന്‍

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
ml: പഞ്ചാബി

note: Name for pap
en: Papiamento
ml: പാപ്പിയമെന്റോ

note: Name for pau
en: Palauan
ml: പാലോണ്‍

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
ml: പ്രാചീന പേര്‍ശ്യന്‍ (ca. 600-400 B.C.)

note: Name for phi
en: Philippine languages
ml: ഫിലിപ്പൈന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for phn
en: Phoenician
ml: ഫിണിഷ്യന്‍

note: Name for pli
en: Pali
ml: പാലി

note: Name for pol
en: Polish
ml: പോളിഷ്

note: Name for pon
en: Pohnpeian
ml: പോണ്‍പിയന്‍

note: Name for por
en: Portuguese
ml: പോര്‍ച്ചുഗീസ്

note: Name for pra
en: Prakrit languages
ml: പ്രാക്രിത് ഭാഷകള്‍

note: Name for pus
en: Pushto; Pashto
ml: പാഷ്തോ

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
ml: ലോക്കല്‍ ഉപയോഗത്തിനായി കരുതിയിരിക്കുന്നു

note: Name for que
en: Quechua
ml: കെച്ച്വാ

note: Name for raj
en: Rajasthani
ml: രാജസ്ഥാനി

note: Name for rap
en: Rapanui
ml: രാപ്പണി

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
ml: രാറട്ടോങ്കാ; കുക്ക് ഐലന്‍ഡ്സ് മാവോരി

note: Name for roa
en: Romance languages
ml: റൊമാന്‍സ് ഭാഷകള്‍

note: Name for roh
en: Romansh
ml: റൊമാന്‍ഷ്

note: Name for rom
en: Romany
ml: റൊമാനി

note: Name for run
en: Rundi
ml: റുണ്ടി

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
ml: അറോമാനിയന്‍; അറുമാനിയന്‍; മാസിഡോ-റൊമാനിയന്‍

note: Name for rus
en: Russian
ml: റഷ്യന്‍

note: Name for sad
en: Sandawe
ml: സാന്‍ഡാവേ

note: Name for sag
en: Sango
ml: സാങ്കോ

note: Name for sah
en: Yakut
ml: യാകുട്ട്

note: Name for sal
en: Salishan languages
ml: സാലിഷന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
ml: സമാരിറ്റന്‍ അറാമിക്

note: Name for san
en: Sanskrit
ml: സംസ്കൃതം

note: Name for sas
en: Sasak
ml: സസാക്

note: Name for sat
en: Santali
ml: സാന്റാലി

note: Name for scn
en: Sicilian
ml: സിസിലിയന്‍

note: Name for sco
en: Scots
ml: സ്കോട്ട്സ്

note: Name for sel
en: Selkup
ml: സെല്‍ക്കപ്പ്

note: Name for sem
en: Semitic languages
ml: സെമിറ്റിക് ഭാഷകള്‍

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
ml: പ്രാചീന ഐറിഷ് (900 വരെ)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
ml: ആംഗ്യ ഭാഷകള്‍

note: Name for shn
en: Shan
ml: ഷാന്‍

note: Name for sid
en: Sidamo
ml: സിഡാമോ

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
ml: സിന്‍ഹാലാ; സിന്‍ഹാലീസ്

note: Name for sio
en: Siouan languages
ml: സൂവന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
ml: സിനോ-ടിബറ്റിയന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for sla
en: Slavic languages
ml: സ്ലാവിക് ഭാഷകള്‍

note: Name for slk
en: Slovak
ml: സ്ലോവാക്

note: Name for slv
en: Slovenian
ml: സ്ലോവേനിയന്‍

note: Name for sma
en: Southern Sami
ml: തെക്കന്‍ സാമി

note: Name for sme
en: Northern Sami
ml: വടക്കന്‍ സാമി

note: Name for smi
en: Sami languages
ml: സാമി ഭാഷകള്‍

note: Name for smj
en: Lule Sami
ml: ലുലേ സാമി

note: Name for smn
en: Inari Sami
ml: ഇനാരി സാമി

note: Name for smo
en: Samoan
ml: സമോവന്‍

note: Name for sms
en: Skolt Sami
ml: സ്കോള്‍ട്ട് സാമി

note: Name for sna
en: Shona
ml: ഷോണാ

note: Name for snd
en: Sindhi
ml: സിന്ദി

note: Name for snk
en: Soninke
ml: സോണിങ്ക്

note: Name for sog
en: Sogdian
ml: സോഗ്ഡിയന്‍

note: Name for som
en: Somali
ml: സോമാലി

note: Name for son
en: Songhai languages
ml: സോങ്കായി ഭാഷകള്

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
ml: സോഥോ, തെക്കന്‍

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
ml: സ്പാനിഷ്; കാസ്റ്റിലിയന്‍

note: Name for sqi
en: Albanian
ml: അല്‍ബാനിയന്‍

note: Name for srd
en: Sardinian
ml: സാര്‍ഡീനിയന്‍

note: Name for srn
en: Sranan Tongo
ml: സ്രാനന്‍ ടോങ്കോ

note: Name for srp
en: Serbian
ml: സെര്‍ബിയന്‍

note: Name for srr
en: Serer
ml: സെറര്‍

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
ml: നിലോ-സഹാറന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for ssw
en: Swati
ml: സ്വാതി

note: Name for suk
en: Sukuma
ml: സുഖാമാ

note: Name for sun
en: Sundanese
ml: സുണ്ടനീസ്

note: Name for sus
en: Susu
ml: സുസു

note: Name for sux
en: Sumerian
ml: സുമേറിയന്‍

note: Name for swa
en: Swahili
ml: സ്വാഹിലി

note: Name for swe
en: Swedish
ml: സ്വീഡിഷ്

note: Name for syc
en: Classical Syriac
ml: ക്ലാസിക്കല്‍ സിറിയക്

note: Name for syr
en: Syriac
ml: സിറിയക്

note: Name for tah
en: Tahitian
ml: തഹീതിയന്‍

note: Name for tai
en: Tai languages
ml: തായി ഭാഷകള്‍

note: Name for tam
en: Tamil
ml: തമിഴ്

note: Name for tat
en: Tatar
ml: ടാട്ടര്‍

note: Name for tel
en: Telugu
ml: തെലുങ്കു

note: Name for tem
en: Timne
ml: ടിമ്നേ

note: Name for ter
en: Tereno
ml: ടെറേനോ

note: Name for tet
en: Tetum
ml: ടേടം

note: Name for tgk
en: Tajik
ml: താജിക്

note: Name for tgl
en: Tagalog
ml: തഗാലോ

note: Name for tha
en: Thai
ml: തായി

note: Name for tig
en: Tigre
ml: ടിഗ്രേ

note: Name for tir
en: Tigrinya
ml: തിങ്രിയാ

note: Name for tiv
en: Tiv
ml: തിവ്

note: Name for tkl
en: Tokelau
ml: തൊക്കേലാവോ

note: Name for tlh
en: Klingon; tlhIngan-Hol
ml: ക്ലിങണ്‍; ത്ലിങണ്‍-ഹോള്‍

note: Name for tli
en: Tlingit
ml: ട്ലിങ്കിറ്റ്

note: Name for tmh
en: Tamashek
ml: താമഷെക്

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
ml: ടോങ്കാ (ന്യാസാ)

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
ml: ടോങ്കാ (ടോങ്കാ ദ്വീപുകള്‍)

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
ml: ടോക്ക് പിസിന്‍

note: Name for tsi
en: Tsimshian
ml: ശിംശിയന്‍

note: Name for tsn
en: Tswana
ml: സ്വാനാ

note: Name for tso
en: Tsonga
ml: സോങ്കാ

note: Name for tuk
en: Turkmen
ml: ടുര്‍ക്ക്മെന്‍

note: Name for tum
en: Tumbuka
ml: ടുംബൂകാ

note: Name for tup
en: Tupi languages
ml: ടുപി ഭാഷകള്‍

note: Name for tur
en: Turkish
ml: ടര്‍ക്കിഷ്

note: Name for tut
en: Altaic languages
ml: അള്‍ടെയിക് ഭാഷകള്‍

note: Name for tvl
en: Tuvalu
ml: ടുവാലു

note: Name for twi
en: Twi
ml: ട്വീ

note: Name for tyv
en: Tuvinian
ml: ടുവീനിയന്‍

note: Name for udm
en: Udmurt
ml: ഉഡ്മോര്‍ട്ട്

note: Name for uga
en: Ugaritic
ml: ഉഗറിറ്റിക്

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
ml: വീഗോര്‍

note: Name for ukr
en: Ukrainian
ml: യുക്രേനിയന്‍

note: Name for umb
en: Umbundu
ml: അംബോന്‍ഡു

note: Name for und
en: Undetermined
ml: നിശ്ചയമില്ലാത്ത

note: Name for urd
en: Urdu
ml: ഉര്‍ദു

note: Name for uzb
en: Uzbek
ml: ഉസ്ബെക്

note: Name for vai
en: Vai
ml: വായി

note: Name for ven
en: Venda
ml: വെന്‍ഡാ

note: Name for vie
en: Vietnamese
ml: വിയറ്റ്നാമീസ്

note: Name for vol
en: Volapük
ml: വോള്‍പീക്

note: Name for vot
en: Votic
ml: വോട്ടിക്

note: Name for wak
en: Wakashan languages
ml: വാഖാഷന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for war
en: Waray
ml: വാറേ

note: Name for was
en: Washo
ml: വാഷോ

note: Name for wen
en: Sorbian languages
ml: സോര്‍ബിയന്‍ ഭാഷകള്‍

note: Name for wln
en: Walloon
ml: വലൂണ്‍

note: Name for wol
en: Wolof
ml: വോളോഫ്

note: Name for xal
en: Kalmyk; Oirat
ml: കാല്‍മിക്; ഒയിറാറ്റ്

note: Name for xho
en: Xhosa
ml: ഖ്സോസാ

note: Name for yao
en: Yao
ml: യാവോ

note: Name for yap
en: Yapese
ml: യാപ്പീസ്

note: Name for yid
en: Yiddish
ml: യിഡിഷ്

note: Name for yor
en: Yoruba
ml: യൊറൂബാ

note: Name for ypk
en: Yupik languages
ml: യൂപിക് ഭാഷകള്‍

note: Name for zap
en: Zapotec
ml: സാപ്പടെക്

note: Name for zbl
en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
ml: ബ്ലിസിബോള്‍സ്; ബ്ലിസിബോളിക്സ്; ബ്ലിസ്

note: Name for zen
en: Zenaga
ml: സെനേഗാ

note: Name for zha
en: Zhuang; Chuang
ml: സ്വാങ്; ച്വാങ്

note: Name for zho
en: Chinese
ml: ചൈനീസ്

note: Name for znd
en: Zande languages
ml: സാന്‍ഡേ ഭാഷകള്‍

note: Name for zul
en: Zulu
ml: സുളു

note: Name for zun
en: Zuni
ml: സ്യൂനി

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
ml: ഭാഷയോടനുബന്ധിച്ചുള്ള രേഖകളില്ല; ഉപയോഗപ്രദമല്ല

note: Name for zza
en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
ml: സാസാ; ഡിംലി; കിര്‍ഡി; കിര്‍മാഞ്ചി; സസാകി
