iso_639-2 - en to vi translation catalogue (475 entries)

note: Name for aar
en: Afar
vi: Tiếng A-pha

note: Name for abk
en: Abkhazian
vi: Tiếng Ap-kha-xi-a

note: Name for ace
en: Achinese
vi: Tiếng A-chinh

note: Name for ach
en: Acoli
vi: Tiếng A-co-li

note: Name for ada
en: Adangme
vi: Tiếng A-đang-me

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
vi: Tiếng A-đy-gei

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
vi: Hệ ngôn ngữ Châu Phi-Á

note: Name for afh
en: Afrihili
vi: Tiếng A-phợ-ri-hi-li

note: Name for afr
en: Afrikaans
vi: Tiếng Hoà Lan Nam Phi

note: Name for ain
en: Ainu
vi: Tiếng Ai-nu

note: Name for aka
en: Akan
vi: Tiếng A-can

note: Name for akk
en: Akkadian
vi: Tiếng A-ca-đi

note: Name for ale
en: Aleut
vi: Tiếng A-le-uth

note: Name for alg
en: Algonquian languages
vi: Hệ ngôn ngữ Át-gon-cu-in

note: Name for alt
en: Southern Altai
vi: Tiếng Nam An-tai

note: Name for amh
en: Amharic
vi: Tiếng Am-ha-ri

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
vi: Tiếng Anh cũ (khoảng năm 450-1100)

note: Name for anp
en: Angika
vi: Tiếng An-gi-ca

note: Name for apa
en: Apache languages
vi: Hệ ngôn ngữ A-pa-chi

note: Name for ara
en: Arabic
vi: Tiếng A Rập

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
vi: Xi-ri cũ chính thức (700-300 BCE); Xi-ri cũ hoàng đế (700-300 BCE)

note: Name for arg
en: Aragonese
vi: Tiếng A-ra-gon

note: Name for arn
en: Mapudungun; Mapuche
vi: Tiếng Mapudungun; Mapuche

note: Name for arp
en: Arapaho
vi: Tiếng A-ra-pa-hô

note: Name for art
en: Artificial languages
vi: Hệ ngôn ngữ nhân tạo

note: Name for arw
en: Arawak
vi: Tiếng A-ra-ouac

note: Name for asm
en: Assamese
vi: Tiếng A-xam

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
vi: Tiếng Ax-tu-ri

note: Name for ath
en: Athapascan languages
vi: Hệ ngôn ngữ A-ta-pax-ca

note: Name for aus
en: Australian languages
vi: Hệ ngôn ngữ Úc

note: Name for ava
en: Avaric
vi: Tiếng A-va-ric

note: Name for ave
en: Avestan
vi: Tiếng A-ve-x-tanh

note: Name for awa
en: Awadhi
vi: Tiếng A-oua-đi

note: Name for aym
en: Aymara
vi: Tiếng Ai-ma-ra

note: Name for aze
en: Azerbaijani
vi: Tiếng A-xợ-bai-gianh

note: Name for bad
en: Banda languages
vi: Hệ ngôn ngữ Ban-đa

note: Name for bai
en: Bamileke languages
vi: Hệ ngôn ngữ như Ba-mi-le-ke

note: Name for bak
en: Bashkir
vi: Tiếng Ba-x-kia

note: Name for bal
en: Baluchi
vi: Tiếng Ba-lu-khi

note: Name for bam
en: Bambara
vi: Tiếng Bam-ba-ra

note: Name for ban
en: Balinese
vi: Tiếng Ba-li

note: Name for bas
en: Basa
vi: Tiếng Ba-xa

note: Name for bat
en: Baltic languages
vi: Hệ ngôn ngữ Ban-tích

note: Name for bel
en: Belarusian
vi: Tiếng Be-la-ruxợ

note: Name for bem
en: Bemba
vi: Tiếng Bem-ba

note: Name for ben
en: Bengali
vi: Tiếng Băng Gan

note: Common name for ben
en: Bangla
vi: Tiếng Bengal

note: Name for ber
en: Berber languages
vi: Hệ ngôn ngữ Ber-ber

note: Name for bho
en: Bhojpuri
vi: Tiếng Bo-giơ-pu-ri

note: Name for bih
en: Bihari languages
vi: Hệ ngôn ngữ Bihari

note: Name for bik
en: Bikol
vi: Tiếng Bi-con

note: Name for bin
en: Bini; Edo
vi: Tiếng Bi-ni; Eđô

note: Name for bis
en: Bislama
vi: Tiếng Bix-la-ma

note: Name for bla
en: Siksika
vi: Tiếng Xich-xich-a

note: Name for bod
en: Tibetan
vi: Tiếng Tây Tạng

note: Name for bos
en: Bosnian
vi: Tiếng Bô-xni-a

note: Name for bra
en: Braj
vi: Tiếng Boua-giợ

note: Name for bre
en: Breton
vi: Tiếng Boue-ton (Pháp)

note: Name for btk
en: Batak languages
vi: Những ngôn ngữ Ba-tác

note: Name for bua
en: Buriat
vi: Tiếng Bu-ri-at

note: Name for bug
en: Buginese
vi: Tiếng Bu-gin

note: Name for bul
en: Bulgarian
vi: Tiếng Bảo Gai Lơi

note: Name for byn
en: Blin; Bilin
vi: Tiếng Bi-lin

note: Name for cad
en: Caddo
vi: Tiếng Ca-đô

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
vi: Hệ ngôn ngữ Thổ Dân Vùng Trung Mỹ

note: Name for car
en: Galibi Carib
vi: Tiếng Galibi Carib

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
vi: Tiếng Ca-ta-lan

note: Name for cau
en: Caucasian languages
vi: Hệ ngôn ngữ Cáp-ca

note: Name for ceb
en: Cebuano
vi: Tiếng Xe-bu-a-nô

note: Name for cel
en: Celtic languages
vi: Hệ ngôn ngữ Xen-tơ

note: Name for ces
en: Czech
vi: Tiếng Séc

note: Name for cha
en: Chamorro
vi: Tiếng Cha-mo-ro

note: Name for chb
en: Chibcha
vi: Tiếng Chip-cha

note: Name for che
en: Chechen
vi: Tiếng Che-chẹnh

note: Name for chg
en: Chagatai
vi: Tiếng Cha-ga-tai

note: Name for chk
en: Chuukese
vi: Tiếng Chu-ki

note: Name for chm
en: Mari
vi: Tiếng Ma-ri

note: Name for chn
en: Chinook jargon
vi: Biệt ngữ Chi-nukh

note: Name for cho
en: Choctaw
vi: Tiếng Chóc-toa

note: Name for chr
en: Cherokee
vi: Tiếng Che-rô-ki

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
vi: Xla-vợ cũ

note: Name for chv
en: Chuvash
vi: Tiếng Chu-vas

note: Name for chy
en: Cheyenne
vi: Tiếng Chê-ienh

note: Name for cmc
en: Chamic languages
vi: Hệ ngôn ngữ Cha-mic

note: Name for cop
en: Coptic
vi: Ngôn ngữ phổ biến trong Giáo hội Ai Cập

note: Name for cor
en: Cornish
vi: Tiếng Khoanh-uoănh

note: Name for cos
en: Corsican
vi: Tiếng Coa-si-ca

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
vi: Ngôn ngữ pha và « bồi » dựa vào tiếng Anh

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
vi: Ngôn ngữ pha và « bồi » dựa vào tiếng Pháp

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
vi: Ngôn ngữ pha và « bồi » dựa vào tiếng Bồ Đào Nha

note: Name for cre
en: Cree
vi: Tiếng Cợ-ri

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
vi: Tiếng Tác-ta thuộc Cợ-ri-me-a; tiếng Thổ Nhĩ Kỳ thuộc Cợ-ri-me-a

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
vi: Ngôn ngữ pha và « bồi »

note: Name for csb
en: Kashubian
vi: Tiếng Kha-su-bi

note: Name for cus
en: Cushitic languages
vi: Hệ ngôn ngữ Cu-shi

note: Name for cym
en: Welsh
vi: Tiếng Oue-l-s

note: Name for dak
en: Dakota
vi: Tiếng Đa-cô-ta

note: Name for dan
en: Danish
vi: Tiếng Đan Mạch

note: Name for dar
en: Dargwa
vi: Tiếng Đă-gouă

note: Name for day
en: Land Dayak languages
vi: Hệ ngôn ngữ Đay-ắc đất

note: Name for del
en: Delaware
vi: Tiếng Đe-la-oue

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
vi: Tiếng Xla-ve (A-ta-pa-x-ca)

note: Name for deu
en: German
vi: Tiếng Đức

note: Name for dgr
en: Dogrib
vi: Tiếng Đoc-rip

note: Name for din
en: Dinka
vi: Tiếng Đin-ca

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
vi: Tiếng Đi-ve-hi

note: Name for doi
en: Dogri
vi: Tiếng Đoc-ri

note: Name for dra
en: Dravidian languages
vi: Hệ ngôn ngữ Đơ-ra-vi-đi

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
vi: Tiếng Xoa-bi Bậc Thấp

note: Name for dua
en: Duala
vi: Tiếng Đu-a-la

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
vi: Tiếng Hòa Lan, Trung (khoảng năm 1050-1350)

note: Name for dyu
en: Dyula
vi: Tiếng Đi-u-la

note: Name for dzo
en: Dzongkha
vi: Tiếng Đ-xong-kha

note: Name for efi
en: Efik
vi: Tiếng E-phic

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
vi: Tiếng Ai Cập (cổ)

note: Name for eka
en: Ekajuk
vi: Tiếng E-ca-giúc

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
vi: Tiếng Hy Lạp, Cận Đại (từ năm 1453)

note: Name for elx
en: Elamite
vi: Tiếng E-la-mi

note: Name for eng
en: English
vi: Tiếng Anh

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
vi: Tiếng Anh, Trung (năm 1100-1500)

note: Name for epo
en: Esperanto
vi: Tiếng E-x-pê-ran-tô

note: Name for est
en: Estonian
vi: Tiếng E-x-tô-ni-a

note: Name for eus
en: Basque
vi: Tiếng Baxcơ

note: Name for ewe
en: Ewe
vi: Tiếng E-oue

note: Name for ewo
en: Ewondo
vi: Tiếng E-ouon-đô

note: Name for fan
en: Fang
vi: Tiếng Phang

note: Name for fao
en: Faroese
vi: Tiếng Pha-rô

note: Name for fas
en: Persian
vi: Tiếng Ba Tư

note: Name for fat
en: Fanti
vi: Tiếng Phan-ti

note: Name for fij
en: Fijian
vi: Tiếng Phi-gi

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
vi: Tiếng Phi-li-pi-nô

note: Name for fin
en: Finnish
vi: Tiếng Phần Lan

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
vi: Hệ ngôn ngữ Phần Lan và Ug-ri

note: Name for fon
en: Fon
vi: Tiếng Phonh

note: Name for fra
en: French
vi: Tiếng Pháp

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
vi: Tiếng Pháp, Trung (khoảng năm 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
vi: Tiếng Pháp, Cũ (năm 842 - khoảng năm 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
vi: Tiếng Bắc Phợ-ri-xi

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
vi: Tiếng Đông Phợ-ri-xi

note: Name for fry
en: Western Frisian
vi: Tiếng Tây Phợ-ri-xi

note: Name for ful
en: Fulah
vi: Tiếng Phu-la

note: Name for fur
en: Friulian
vi: Tiếng Phợ-riu-li

note: Name for gaa
en: Ga
vi: Tiếng Ga

note: Name for gay
en: Gayo
vi: Tiếng Gay-ô

note: Name for gba
en: Gbaya
vi: Tiếng G-bay-a

note: Name for gem
en: Germanic languages
vi: Hệ ngôn ngữ Đức

note: Name for gez
en: Geez
vi: Tiếng Gi-x

note: Name for gil
en: Gilbertese
vi: Tiếng Gil-bơt

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
vi: Tiếng Xen-tơ, Ê-cốt

note: Name for gle
en: Irish
vi: Tiếng Ái Nhĩ Lan

note: Name for glg
en: Galician
vi: Tiếng Ga-li-xi

note: Name for glv
en: Manx
vi: Tiếng Man-khơ-x

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
vi: Tiếng Đức, Trung Cao (khoảng năm 1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
vi: Tiếng Đức, Cũ Cao (khoảng năm 750-1050)

note: Name for gon
en: Gondi
vi: Tiếng Gon-đi

note: Name for gor
en: Gorontalo
vi: Tiếng Go-ron-ta-lô

note: Name for got
en: Gothic
vi: Tiếng Gô-tích

note: Name for grb
en: Grebo
vi: Tiếng Goue-bô

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
vi: Tiếng Hy Lạp, Cổ (đến năm 1453)

note: Name for grn
en: Guarani
vi: Tiếng Gua-ra-ni

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
vi: Tiếng Đức (Thuỵ Sĩ); Tiếng Đức (Al-xacợ)

note: Name for guj
en: Gujarati
vi: Tiếng Gu-gia-ra-ti

note: Name for gwi
en: Gwich'in
vi: Tiếng Goui-chinh

note: Name for hai
en: Haida
vi: Tiếng Hai-đa

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
vi: Tiếng Hai-ti

note: Name for hau
en: Hausa
vi: Tiếng Hau-xa

note: Name for haw
en: Hawaiian
vi: Tiếng Ha-uoai-i

note: Name for heb
en: Hebrew
vi: Tiếng Do Thái

note: Name for her
en: Herero
vi: Tiếng He-re-rô

note: Name for hil
en: Hiligaynon
vi: Tiếng Hi-li-gay-non

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
vi: Tiếng Himachali; Tiếng Tây Pahari

note: Name for hin
en: Hindi
vi: Tiếng Hin-đi

note: Name for hit
en: Hittite
vi: Tiếng Hic-tic

note: Name for hmn
en: Hmong; Mong
vi: Tiếng H'Mong; Mông

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
vi: Tiếng Mo-tu

note: Name for hrv
en: Croatian
vi: Tiếng Cợ-rô-áth

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
vi: Tiếng Xoa-bi muộn

note: Name for hun
en: Hungarian
vi: Tiếng Hung Gia Lợi

note: Name for hup
en: Hupa
vi: Tiếng Hu-pa

note: Name for hye
en: Armenian
vi: Tiếng Ác-mê-ni

note: Name for iba
en: Iban
vi: Tiếng I-ban

note: Name for ibo
en: Igbo
vi: Tiếng Ic-bô

note: Name for ido
en: Ido
vi: Tiếng I-đo

note: Name for ijo
en: Ijo languages
vi: Hệ ngôn ngữ I-giô

note: Name for iku
en: Inuktitut
vi: Tiếng I-nuc-ti-tuc

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
vi: Ngôn ngữ lẫn nhau In-tơ-ling; Phương Tây

note: Name for ilo
en: Iloko
vi: Tiếng I-lô-cô

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
vi: Ngôn ngữ lẫn nhau In-tơ-lin-gua (Liên Hiệp Ngôn Ngữ Bổ Trợ Quốc Tế)

note: Name for inc
en: Indic languages
vi: Hệ ngôn ngữ Ấn Độ

note: Name for ind
en: Indonesian
vi: Tiếng Nam Dương

note: Name for ine
en: Indo-European languages
vi: Hệ ngôn ngữ Châu Ân Độ và Âu

note: Name for inh
en: Ingush
vi: Tiếng In-gus

note: Name for ipk
en: Inupiaq
vi: Tiếng In-u-pi-ac

note: Name for ira
en: Iranian languages
vi: Hệ ngôn ngữ I-ran

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
vi: Hệ ngôn ngữ I-ro-coi

note: Name for isl
en: Icelandic
vi: Tiếng Băng Đảo

note: Name for ita
en: Italian
vi: Tiếng Ý

note: Name for jav
en: Javanese
vi: Tiếng Gia-va

note: Name for jbo
en: Lojban
vi: Tiếng Lot-ban

note: Name for jpn
en: Japanese
vi: Tiếng Nhật

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
vi: Hệ ngôn ngữ Do Thái - Ba tư

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
vi: Hệ ngôn ngữ Do Thái - A Rập

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
vi: Tiếng Ca-ra-Can-pac

note: Name for kab
en: Kabyle
vi: Tiếng Ca-bai

note: Name for kac
en: Kachin; Jingpho
vi: Tiếng Kachin; Jingpho

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
vi: Tiếng Đảo Băng

note: Name for kam
en: Kamba
vi: Tiếng Căm-ba

note: Name for kan
en: Kannada
vi: Tiếng Kan-na-đa

note: Name for kar
en: Karen languages
vi: Những ngôn ngữ Ka-ren

note: Name for kas
en: Kashmiri
vi: Tiếng Ca-s-mi-ri

note: Name for kat
en: Georgian
vi: Tiếng Gi-oa-gi-a

note: Name for kau
en: Kanuri
vi: Tiếng Ca-nu-ri

note: Name for kaw
en: Kawi
vi: Tiếng Ca-oui

note: Name for kaz
en: Kazakh
vi: Tiếng Ca-xakh

note: Name for kbd
en: Kabardian
vi: Tiếng Ca-ba-đh

note: Name for kha
en: Khasi
vi: Tiếng Kha-xi

note: Name for khi
en: Khoisan languages
vi: Hệ ngôn ngữ Khoi-san

note: Name for khm
en: Central Khmer
vi: Tiếng Khơ-me miền Trung

note: Name for kik
en: Kikuyu; Gikuyu
vi: Tiếng Khi-ku-iu

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
vi: Tiếng Kin-ia-ouanh-đa

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
vi: Tiếng Khia-ki-xơ

note: Name for kmb
en: Kimbundu
vi: Tiếng Kim-bun-đu

note: Name for kok
en: Konkani
vi: Tiếng Kon-ka-ni

note: Name for kom
en: Komi
vi: Tiếng Kô-mi

note: Name for kon
en: Kongo
vi: Tiếng Kon-gô

note: Name for kor
en: Korean
vi: Tiếng Hàn

note: Name for kos
en: Kosraean
vi: Tiếng Co-x-rai

note: Name for kpe
en: Kpelle
vi: Tiếng Cợ-pe-le

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
vi: Tiếng Ka-ra-chay-Ban-ka

note: Name for krl
en: Karelian
vi: Tiếng Ca-re-ni

note: Name for kro
en: Kru languages
vi: Hệ ngôn ngữ Khợ-ru

note: Name for kru
en: Kurukh
vi: Tiếng Ku-rukh

note: Name for kua
en: Kuanyama; Kwanyama
vi: Tiếng Kou-an-i-am-a

note: Name for kum
en: Kumyk
vi: Tiếng Ku-mikh

note: Name for kur
en: Kurdish
vi: Tiếng Kurd

note: Name for kut
en: Kutenai
vi: Tiếng Ku-ten-ai

note: Name for lad
en: Ladino
vi: Tiếng La-đi-nô

note: Name for lah
en: Lahnda
vi: Tiếng Lăn-đa

note: Name for lam
en: Lamba
vi: Tiếng Lam-ba

note: Name for lao
en: Lao
vi: Tiếng Lào

note: Name for lat
en: Latin
vi: Tiếng La-tinh

note: Name for lav
en: Latvian
vi: Tiếng Lát-vi-a

note: Name for lez
en: Lezghian
vi: Tiếng Le-x-ghi-an

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
vi: Tiếng Lim-bua-ga

note: Name for lin
en: Lingala
vi: Tiếng Lin-ga-la

note: Name for lit
en: Lithuanian
vi: Tiếng Li-tu-a-ni

note: Name for lol
en: Mongo
vi: Tiếng Mon-gô

note: Name for loz
en: Lozi
vi: Tiếng Lo-xi

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
vi: Tiếng Lục Xâm Bảo

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
vi: Tiếng Lu-ba-Lu-lu-a

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
vi: Tiếng Lu-ba-Ka-tan-ga

note: Name for lug
en: Ganda
vi: Tiếng Gan-đa

note: Name for lui
en: Luiseno
vi: Tiếng Lui-xen-ô

note: Name for lun
en: Lunda
vi: Tiếng Lun-đa

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
vi: Tiếng Luo (Ken-i-a và Than-xê-ni-a)

note: Name for lus
en: Lushai
vi: Tiếng Lu-sai

note: Name for mad
en: Madurese
vi: Tiếng Ma-đu-ri

note: Name for mag
en: Magahi
vi: Tiếng Mu-ga-hi

note: Name for mah
en: Marshallese
vi: Tiếng Ma-san

note: Name for mai
en: Maithili
vi: Tiếng Mai-ti-li

note: Name for mak
en: Makasar
vi: Tiếng Ma-ka-xa

note: Name for mal
en: Malayalam
vi: Tiếng Ma-lay-am

note: Name for man
en: Mandingo
vi: Tiếng Man-đin-gô

note: Name for map
en: Austronesian languages
vi: Hệ ngôn ngữ Úc và Thái Bình Dương

note: Name for mar
en: Marathi
vi: Tiếng Ma-ra-ti

note: Name for mas
en: Masai
vi: Tiếng Ma-sai

note: Name for mdf
en: Moksha
vi: Tiếng Moc-sa

note: Name for mdr
en: Mandar
vi: Tiếng Man-đa

note: Name for men
en: Mende
vi: Tiếng Men-đe

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
vi: Tiếng Ái Nhĩ Lan, Trung (năm 900-1200)

note: Name for mic
en: Mi'kmaq; Micmac
vi: Tiếng Mic-mac

note: Name for min
en: Minangkabau
vi: Tiếng Mi-nang-ka-bau

note: Name for mis
en: Uncoded languages
vi: Các ngôn ngữ chưa có mã

note: Name for mkd
en: Macedonian
vi: Tiếng Ma-xê-đô-ni

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
vi: Hệ ngôn ngữ Khơ-me

note: Name for mlg
en: Malagasy
vi: Tiếng Ma-la-ga-si

note: Name for mlt
en: Maltese
vi: Tiếng Mantơ

note: Name for mnc
en: Manchu
vi: Tiếng Man-chu

note: Name for mni
en: Manipuri
vi: Tiếng Ma-ni-pu-ri

note: Name for mno
en: Manobo languages
vi: Hệ ngôn ngữ Ma-nô-bô

note: Name for moh
en: Mohawk
vi: Tiếng Mô-hoakh

note: Name for mon
en: Mongolian
vi: Tiếng Mông Cổ

note: Name for mos
en: Mossi
vi: Tiếng Mo-xi

note: Name for mri
en: Maori
vi: Tiếng Mao-ri

note: Name for msa
en: Malay
vi: Tiếng Mã lai

note: Name for mul
en: Multiple languages
vi: Đa ngôn ngữ

note: Name for mun
en: Munda languages
vi: Hệ ngôn ngữ Mun-đa

note: Name for mus
en: Creek
vi: Tiếng Cợ-ric

note: Name for mwl
en: Mirandese
vi: Tiếng Mi-ran-đi

note: Name for mwr
en: Marwari
vi: Tiếng Ma-oua-ri

note: Name for mya
en: Burmese
vi: Tiếng Miến Điện

note: Name for myn
en: Mayan languages
vi: Những ngôn ngữ Ma-ya

note: Name for myv
en: Erzya
vi: Tiếng Ơ-xi-a

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
vi: Hệ ngôn ngữ Na-hu-at-l

note: Name for nai
en: North American Indian languages
vi: Hệ ngôn ngữ Thổ dân Bắc Mỹ

note: Name for nap
en: Neapolitan
vi: Tiếng Na-po-li

note: Name for nau
en: Nauru
vi: Tiếng Nau-ru

note: Name for nav
en: Navajo; Navaho
vi: Tiếng Na-va-hô

note: Name for nbl
en: Ndebele, South; South Ndebele
vi: Tiếng Nam N-đe-be-lê

note: Name for nde
en: Ndebele, North; North Ndebele
vi: Tiếng Bắc N-đe-be-lê

note: Name for ndo
en: Ndonga
vi: Tiếng N-đon-ga

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
vi: Tiếng Đức thấp; Tiếng Xác-xon thấp

note: Name for nep
en: Nepali
vi: Tiếng Nê-pan

note: Name for nia
en: Nias
vi: Tiếng Ni-as

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
vi: Hệ ngôn ngữ Nai-giơ-Koa-do-pha-ni

note: Name for niu
en: Niuean
vi: Tiếng Niu-i

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
vi: Tiếng Hoà Lan; Tiếng Ph-le-mi

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
vi: Tiếng Na Uy (Ni-noa-x-kh)

note: Name for nob
en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
vi: Na Uy (Bóc-man)

note: Name for nog
en: Nogai
vi: Tiếng No-gai

note: Name for non
en: Norse, Old
vi: Tiếng Na Uy Cũ

note: Name for nor
en: Norwegian
vi: Tiếng Na Uy

note: Name for nqo
en: N'Ko
vi: Tiếng N-kô

note: Name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
vi: Pedi; Sepedi; Bắc Xô-tô

note: Name for nub
en: Nubian languages
vi: Những ngôn ngữ Nu-bi

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
vi: Tiếng Ne-oua-ri cũ

note: Name for nya
en: Chichewa; Chewa; Nyanja
vi: Tiếng Chi-che-oua

note: Name for nym
en: Nyamwezi
vi: Tiếng Nai-am-oue-xi

note: Name for nyn
en: Nyankole
vi: Tiếng Nai-an-ko-le

note: Name for nyo
en: Nyoro
vi: Tiếng Ni-o-rô

note: Name for nzi
en: Nzima
vi: Tiếng N-xi-ma

note: Name for oji
en: Ojibwa
vi: Tiếng O-gip-oua

note: Name for ori
en: Oriya
vi: Tiếng O-ri-a

note: Name for orm
en: Oromo
vi: Tiếng O-ro-mô

note: Name for osa
en: Osage
vi: Tiếng O-sa-ge

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
vi: Tiếng O-set

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
vi: Tiếng Thổ Nhĩ Kỳ, Ot-to-man (năm 1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
vi: Hệ ngôn ngữ O-tom

note: Name for paa
en: Papuan languages
vi: Hệ ngôn ngữ Pa-pua

note: Name for pag
en: Pangasinan
vi: Tiếng Pan-ga-sin

note: Name for pal
en: Pahlavi
vi: Tiếng Pa-la-vi

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
vi: Tiếng Pun-gia-bi

note: Name for pap
en: Papiamento
vi: Tiếng Pa-pi-a-men-tô

note: Name for pau
en: Palauan
vi: Tiếng Pa-lau-a

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
vi: Tiếng Ba Tư, Cũ (khoảng năm 600-400 trước công lịch)

note: Name for phi
en: Philippine languages
vi: Hệ ngôn ngữ Phi-li-pin

note: Name for phn
en: Phoenician
vi: Tiếng Phợ-ni-xi

note: Name for pli
en: Pali
vi: Tiếng Pa-li

note: Name for pol
en: Polish
vi: Tiếng Ba Lan

note: Name for pon
en: Pohnpeian
vi: Tiếng Pon-pê-i-a

note: Name for por
en: Portuguese
vi: Tiếng Bồ Đào Nha

note: Name for pra
en: Prakrit languages
vi: Hệ ngôn ngữ Pợ-ra-cợ-rit

note: Name for pus
en: Pushto; Pashto
vi: Tiếng Pu-s-tô

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
vi: Dành cho sư dụng cục bộ

note: Name for que
en: Quechua
vi: Tiếng Cue-chu-a

note: Name for raj
en: Rajasthani
vi: Tiếng Ra-gia-x-thanh

note: Name for rap
en: Rapanui
vi: Tiếng Ra-pa-nui

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
vi: Tiếng Rarotongan; Tiếng Mao-ri của Quần Đảo Cook

note: Name for roa
en: Romance languages
vi: Hệ ngôn ngữ Rô-man

note: Name for roh
en: Romansh
vi: Tiếng Gip-xi (Romansh)

note: Name for rom
en: Romany
vi: Tiếng Gip-xi

note: Name for run
en: Rundi
vi: Tiếng Run-đi

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
vi: Tiếng A-rô-ma-ni

note: Name for rus
en: Russian
vi: Tiếng Nga

note: Name for sad
en: Sandawe
vi: Tiếng Xan-đa-ouê

note: Name for sag
en: Sango
vi: Tiếng Xan-gô

note: Name for sah
en: Yakut
vi: Tiếng Ia-cut

note: Name for sal
en: Salishan languages
vi: Hệ ngôn ngữ Xa-lis

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
vi: Tiếng Xi-ri thuộc Xa-ma-ri-a

note: Name for san
en: Sanskrit
vi: Tiếng Phạn

note: Name for sas
en: Sasak
vi: Tiếng Xa-xac

note: Name for sat
en: Santali
vi: Tiếng Xan-ta-li

note: Name for scn
en: Sicilian
vi: Tiếng Xi-xi-li

note: Name for sco
en: Scots
vi: Tiếng Ê-cốt

note: Name for sel
en: Selkup
vi: Tiếng Xen-cup

note: Name for sem
en: Semitic languages
vi: Hệ ngôn ngữ Xê-mít

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
vi: Tiếng Ái-nhĩ-lan cũ (đến năm 900)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
vi: Ngôn ngữ ước hiệu

note: Name for shn
en: Shan
vi: Tiếng San

note: Name for sid
en: Sidamo
vi: Tiếng Xi-đa-mô

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
vi: Tiếng Xin-ha-la

note: Name for sio
en: Siouan languages
vi: Hệ ngôn ngữ Xiou

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
vi: Hệ ngôn ngữ Trung và Tây Tạng

note: Name for sla
en: Slavic languages
vi: Hệ ngôn ngữ Xla-vơ

note: Name for slk
en: Slovak
vi: Tiếng Xlô-vác

note: Name for slv
en: Slovenian
vi: Tiếng Xlô-ven

note: Name for sma
en: Southern Sami
vi: Tiếng Nam Xa-mi

note: Name for sme
en: Northern Sami
vi: Tiếng Bắc Xa-mi

note: Name for smi
en: Sami languages
vi: Hệ ngôn ngữ Xa-mi

note: Name for smj
en: Lule Sami
vi: Tiếng Xa-mi Lu-le

note: Name for smn
en: Inari Sami
vi: Tiếng Xa-mi I-na-ri

note: Name for smo
en: Samoan
vi: Tiếng Xa-mô-a

note: Name for sms
en: Skolt Sami
vi: Tiếng Xa-mi Sợ-kốt

note: Name for sna
en: Shona
vi: Tiếng Sô-na

note: Name for snd
en: Sindhi
vi: Tiếng Xin-đi

note: Name for snk
en: Soninke
vi: Tiếng Xo-nin-khe

note: Name for sog
en: Sogdian
vi: Tiếng Xoc-đi-a

note: Name for som
en: Somali
vi: Tiếng Xô-ma-li

note: Name for son
en: Songhai languages
vi: Hệ ngôn ngữ Xông-hai

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
vi: Tiếng Nam Xo-tô

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
vi: Tiếng Tây Ban Nhà kiểu Cax-ti-le

note: Name for sqi
en: Albanian
vi: Tiếng An-ba-ni

note: Name for srd
en: Sardinian
vi: Tiếng Xă-đi-ni-a

note: Name for srn
en: Sranan Tongo
vi: Tiếng Ton-gô kiểu Xợ-ra-na

note: Name for srp
en: Serbian
vi: Tiếng Xéc bi

note: Name for srr
en: Serer
vi: Tiếng Xe-re

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
vi: Hệ ngôn ngữ sông Nile và sa mạc Xa-ha-ra

note: Name for ssw
en: Swati
vi: Tiếng Xoua-thi

note: Name for suk
en: Sukuma
vi: Tiếng Xu-ku-ma

note: Name for sun
en: Sundanese
vi: Tiếng Xunh-đan

note: Name for sus
en: Susu
vi: Tiếng Xu-xu

note: Name for sux
en: Sumerian
vi: Tiếng Xu-me

note: Name for swa
en: Swahili
vi: Tiếng Xoua-hi-li

note: Name for swe
en: Swedish
vi: Tiếng Thuỵ Điển

note: Name for syc
en: Classical Syriac
vi: Tiếng Xi-ri cổ điển

note: Name for syr
en: Syriac
vi: Tiếng Xi-ri

note: Name for tah
en: Tahitian
vi: Tiếng Ta-hi-ti

note: Name for tai
en: Tai languages
vi: Hệ ngôn ngữ Tai

note: Name for tam
en: Tamil
vi: Tiếng Ta-min

note: Name for tat
en: Tatar
vi: Tiếng Tác-ta

note: Name for tel
en: Telugu
vi: Tiếng Te-lu-gu

note: Name for tem
en: Timne
vi: Tiếng Tim-ne

note: Name for ter
en: Tereno
vi: Tiếng Te-re-no

note: Name for tet
en: Tetum
vi: Tiếng Te-tum

note: Name for tgk
en: Tajik
vi: Tiếng Ta-gíc

note: Name for tgl
en: Tagalog
vi: Tiếng Ta-ga-lọc

note: Name for tha
en: Thai
vi: Tiếng Thái

note: Name for tig
en: Tigre
vi: Tiếng Thi-gơ-re

note: Name for tir
en: Tigrinya
vi: Tiếng Thi-gơ-rin-ya

note: Name for tiv
en: Tiv
vi: Tiếng Ti-vợ

note: Name for tkl
en: Tokelau
vi: Tiếng To-ke-lau

note: Name for tlh
en: Klingon; tlhIngan-Hol
vi: Tiếng Khợ-lin-gon; tlhIngan-Hol

note: Name for tli
en: Tlingit
vi: Tiếng Tợ-lin-git

note: Name for tmh
en: Tamashek
vi: Tiếng Ta-ma-sek

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
vi: Tiếng Ton-ga (Ni-a-sa)

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
vi: Tiếng Ton-ga (Quần đảo Ton-ga)

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
vi: Tiếng Tok Pi-sin

note: Name for tsi
en: Tsimshian
vi: Tiếng T-xim-si-an

note: Name for tsn
en: Tswana
vi: Tiếng T-xoua-na

note: Name for tso
en: Tsonga
vi: Tiếng T-xong-ga

note: Name for tuk
en: Turkmen
vi: Tiếng Thổ-kh-men

note: Name for tum
en: Tumbuka
vi: Tiếng Tum-bu-ka

note: Name for tup
en: Tupi languages
vi: Hệ ngôn ngữ Tu-pi

note: Name for tur
en: Turkish
vi: Tiếng Thổ Nhĩ Kỳ

note: Name for tut
en: Altaic languages
vi: Hệ ngôn ngữ Al-tai

note: Name for tvl
en: Tuvalu
vi: Tiếng Tu-va-lu

note: Name for twi
en: Twi
vi: Tiếng Toui

note: Name for tyv
en: Tuvinian
vi: Tiếng Tu-vi-ni

note: Name for udm
en: Udmurt
vi: Tiếng Ud-muath

note: Name for uga
en: Ugaritic
vi: Tiếng U-ga-ri

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
vi: Tiếng Ui-gua

note: Name for ukr
en: Ukrainian
vi: Tiếng U-cợ-rainh

note: Name for umb
en: Umbundu
vi: Tiếng Um-bun-đu

note: Name for und
en: Undetermined
vi: Chưa quyết định

note: Name for urd
en: Urdu
vi: Tiếng Ua-đu

note: Name for uzb
en: Uzbek
vi: Tiếng U-x-bếkh

note: Name for vai
en: Vai
vi: Tiếng Vai

note: Name for ven
en: Venda
vi: Tiếng Ven-đa

note: Name for vie
en: Vietnamese
vi: Tiếng Việt

note: Name for vol
en: Volapük
vi: Tiếng Vo-la-puk

note: Name for vot
en: Votic
vi: Tiếng Vo-tic

note: Name for wak
en: Wakashan languages
vi: Hệ ngôn ngữ Oua-ca-sa

note: Name for war
en: Waray
vi: Tiếng Oua-ray

note: Name for was
en: Washo
vi: Tiếng Oua-sô

note: Name for wen
en: Sorbian languages
vi: Hệ ngôn ngữ Xoa-bi-a

note: Name for wln
en: Walloon
vi: Tiếng Oua-lunh

note: Name for wol
en: Wolof
vi: Tiếng Ou-o-lo-v

note: Name for xal
en: Kalmyk; Oirat
vi: Tiếng Ka-l-mic; Oi-rat

note: Name for xho
en: Xhosa
vi: Tiếng X-hô-xa

note: Name for yao
en: Yao
vi: Tiếng Yao

note: Name for yap
en: Yapese
vi: Tiếng Yap

note: Name for yid
en: Yiddish
vi: Tiếng Y-đit

note: Name for yor
en: Yoruba
vi: Tiếng Yo-ru-ba

note: Name for ypk
en: Yupik languages
vi: Hệ ngôn ngữ Yu-pic

note: Name for zap
en: Zapotec
vi: Tiếng Xa-pô-tec

note: Name for zbl
en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
vi: Ký hiệu Bliss

note: Name for zen
en: Zenaga
vi: Tiếng Xe-na-ga

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
vi: Ma-rốc Tamazight chuẩn

note: Name for zha
en: Zhuang; Chuang
vi: Tiếng Xuang; Tiếng Chuang

note: Name for zho
en: Chinese
vi: Tiếng Trung Quốc

note: Name for znd
en: Zande languages
vi: Hệ ngôn ngữ Dan-đa

note: Name for zul
en: Zulu
vi: Tiếng Xu-lu

note: Name for zun
en: Zuni
vi: Tiếng Xu-ni

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
vi: Không có nội dung kiểu ngôn ngữ; Không thích hợp

note: Name for zza
en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
vi: Tiếng Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
