iso_639-2 - en to ca translation catalogue (488 entries)

note: Name for aar
en: Afar
ca: àfar

note: Name for abk
en: Abkhazian
ca: abkhaz

note: Name for ace
en: Achinese
ca: atjeh

note: Name for ach
en: Acoli
ca: acoli

note: Name for ada
en: Adangme
ca: adangme

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
ca: adigué

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
ca: llengües afroasiàtiques

note: Name for afh
en: Afrihili
ca: afrihili

note: Name for afr
en: Afrikaans
ca: afrikaans

note: Name for ain
en: Ainu
ca: ainu

note: Name for aka
en: Akan
ca: àkan

note: Name for akk
en: Akkadian
ca: accadi

note: Name for ale
en: Aleut
ca: aleuta

note: Name for alg
en: Algonquian languages
ca: llengües algonquines

note: Name for alt
en: Southern Altai
ca: altaic meridional

note: Name for amh
en: Amharic
ca: amhàric

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
ca: anglès antic (ca. 450-1100)

note: Name for anp
en: Angika
ca: angika

note: Name for apa
en: Apache languages
ca: llengües apatxes

note: Name for ara
en: Arabic
ca: àrab

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
ca: aramaic oficial (700-300 a.C.); aramaic imperial (700-300 a.C.)

note: Name for arg
en: Aragonese
ca: aragonès

note: Name for arn
en: Mapudungun; Mapuche
ca: mapudungun; maputxe

note: Name for arp
en: Arapaho
ca: arapaho

note: Name for art
en: Artificial languages
ca: llengües artificials

note: Name for arw
en: Arawak
ca: arauac; arawak

note: Name for asm
en: Assamese
ca: assamès

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
ca: asturià; bable; lleonès; asturlleonès

note: Name for ath
en: Athapascan languages
ca: llengües atapascanes

note: Name for aus
en: Australian languages
ca: llengües australianes

note: Name for ava
en: Avaric
ca: àvar

note: Name for ave
en: Avestan
ca: avèstic

note: Name for awa
en: Awadhi
ca: awadhi

note: Name for aym
en: Aymara
ca: aimara

note: Name for aze
en: Azerbaijani
ca: àzeri

note: Name for bad
en: Banda languages
ca: llengües banda

note: Name for bai
en: Bamileke languages
ca: llengües bamileké

note: Name for bak
en: Bashkir
ca: baixkir

note: Name for bal
en: Baluchi
ca: balutxi

note: Name for bam
en: Bambara
ca: bambara

note: Name for ban
en: Balinese
ca: balinès

note: Name for bas
en: Basa
ca: basa

note: Name for bat
en: Baltic languages
ca: llengües bàltiques

note: Name for bej
en: Beja; Bedawiyet
ca: beja; bedawiye

note: Name for bel
en: Belarusian
ca: belarús

note: Name for bem
en: Bemba
ca: bemba

note: Name for ben
en: Bengali
ca: bengalí

note: Common name for ben
en: Bangla
ca: bengalí

note: Name for ber
en: Berber languages
ca: llengües berbers

note: Name for bho
en: Bhojpuri
ca: bhojpuri

note: Name for bih
en: Bihari languages
ca: llengües biharis

note: Name for bik
en: Bikol
ca: bikol

note: Name for bin
en: Bini; Edo
ca: bini; edo

note: Name for bis
en: Bislama
ca: bislama

note: Name for bla
en: Siksika
ca: siksika; peus negres

note: Name for bnt
en: Bantu languages
ca: llengües bantu

note: Name for bod
en: Tibetan
ca: tibetà

note: Name for bos
en: Bosnian
ca: bosnià

note: Name for bra
en: Braj
ca: braj

note: Name for bre
en: Breton
ca: bretó

note: Name for btk
en: Batak languages
ca: llengües bataks

note: Name for bua
en: Buriat
ca: buriat

note: Name for bug
en: Buginese
ca: bugui

note: Name for bul
en: Bulgarian
ca: búlgar

note: Name for byn
en: Blin; Bilin
ca: bilin; blin

note: Name for cad
en: Caddo
ca: caddo

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
ca: llengües ameríndies d'Amèrica Central

note: Name for car
en: Galibi Carib
ca: carib

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
ca: català; valencià

note: Name for cau
en: Caucasian languages
ca: llengües caucàsiques

note: Name for ceb
en: Cebuano
ca: cebuano

note: Name for cel
en: Celtic languages
ca: llengües cèltiques

note: Name for ces
en: Czech
ca: txec

note: Name for cha
en: Chamorro
ca: chamorro; chamoru

note: Name for chb
en: Chibcha
ca: chibcha; muisca

note: Name for che
en: Chechen
ca: txetxè

note: Name for chg
en: Chagatai
ca: txagatai

note: Name for chk
en: Chuukese
ca: chuukese

note: Name for chm
en: Mari
ca: mari

note: Name for chn
en: Chinook jargon
ca: pidgin chinook

note: Name for cho
en: Choctaw
ca: choctaw

note: Name for chp
en: Chipewyan; Dene Suline
ca: chipewyan

note: Name for chr
en: Cherokee
ca: cherokee

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
ca: eslavònic; eslau antic; paleoslau; eslau eclesiàstic; búlgar antic

note: Name for chv
en: Chuvash
ca: txuvaix

note: Name for chy
en: Cheyenne
ca: xeiene; cheyenne

note: Name for cmc
en: Chamic languages
ca: llengües txam

note: Name for cnr
en: Montenegrin
ca: montenegrí

note: Name for cop
en: Coptic
ca: copte

note: Name for cor
en: Cornish
ca: còrnic

note: Name for cos
en: Corsican
ca: cors

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
ca: criolls i pidgins basats en l'anglès

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
ca: criolls i pidgins basats en el francès

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
ca: criolls i pidgins basats en el portuguès

note: Name for cre
en: Cree
ca: cree

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
ca: tàtar de Crimea; turc de Crimea

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
ca: criolls i pidgins

note: Name for csb
en: Kashubian
ca: caixubi

note: Name for cus
en: Cushitic languages
ca: llengües cuixítiques

note: Name for cym
en: Welsh
ca: gal·lès

note: Name for dak
en: Dakota
ca: dakota

note: Name for dan
en: Danish
ca: danès

note: Name for dar
en: Dargwa
ca: darguà

note: Name for day
en: Land Dayak languages
ca: llengües daiaks

note: Name for del
en: Delaware
ca: delaware

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
ca: slave (atapascà)

note: Name for deu
en: German
ca: alemany

note: Name for dgr
en: Tlicho; Dogrib
ca: tlicho; dogrib

note: Name for din
en: Dinka
ca: dinka

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
ca: divehi

note: Name for doi
en: Dogri
ca: dogri

note: Name for dra
en: Dravidian languages
ca: llengües dravídiques

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
ca: baix sòrab

note: Name for dua
en: Duala
ca: duala

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
ca: holandès mitjà (ca. 1050-1350)

note: Name for dyu
en: Dyula
ca: dyula

note: Name for dzo
en: Dzongkha
ca: dzongkha

note: Name for efi
en: Efik
ca: efik

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
ca: egipci antic

note: Name for eka
en: Ekajuk
ca: ekajuk

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
ca: grec modern (des del 1453)

note: Name for elx
en: Elamite
ca: elamita

note: Name for eng
en: English
ca: anglès

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
ca: anglès mitjà (1100-1500)

note: Name for epo
en: Esperanto
ca: esperanto

note: Name for est
en: Estonian
ca: estonià

note: Name for eus
en: Basque
ca: basc; èuscar; eusquera

note: Name for ewe
en: Ewe
ca: ewe

note: Name for ewo
en: Ewondo
ca: ewondo

note: Name for fan
en: Fang
ca: fang

note: Name for fao
en: Faroese
ca: feroès

note: Name for fas
en: Persian
ca: persa; farsi

note: Name for fat
en: Fanti
ca: fanti

note: Name for fij
en: Fijian
ca: fijià

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
ca: filipí

note: Name for fin
en: Finnish
ca: finès; finlandès

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
ca: llengües finoúgriques

note: Name for fon
en: Fon
ca: fon

note: Name for fra
en: French
ca: francès

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
ca: francès mitjà (ca. 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
ca: francès antic (842 - ca 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
ca: frisó septentrional

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
ca: frisó oriental

note: Name for fry
en: Western Frisian
ca: frisó occidental

note: Name for ful
en: Fulah
ca: ful

note: Name for fur
en: Friulian
ca: friülès; friülà

note: Name for gaa
en: Ga
ca: ga

note: Name for gay
en: Gayo
ca: gayo

note: Name for gba
en: Gbaya
ca: gbaya

note: Name for gem
en: Germanic languages
ca: llengües germàniques

note: Name for gez
en: Geez
ca: gueez

note: Name for gil
en: Gilbertese
ca: gilbertès

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
ca: gaèlic; gaèlic escocès

note: Name for gle
en: Irish
ca: irlandès; gaèlic irlandès

note: Name for glg
en: Galician
ca: gallec

note: Name for glv
en: Manx
ca: manx

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
ca: alt alemany mitjà (ca. 1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
ca: alt alemany antic (ca. 750-1050)

note: Name for gon
en: Gondi
ca: gondi

note: Name for gor
en: Gorontalo
ca: gorontalo

note: Name for got
en: Gothic
ca: gòtic

note: Name for grb
en: Grebo
ca: grebo

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
ca: grec antic (fins al 1453)

note: Name for grn
en: Guarani
ca: guaraní

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
ca: alemany suís; alamànic; alsacià

note: Name for guj
en: Gujarati
ca: gujarati

note: Name for gwi
en: Gwich'in
ca: gwich'in

note: Name for hai
en: Haida
ca: haida

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
ca: haitià; haitià crioll

note: Name for hau
en: Hausa
ca: haussa

note: Name for haw
en: Hawaiian
ca: hawaià

note: Name for heb
en: Hebrew
ca: hebreu

note: Name for her
en: Herero
ca: herero

note: Name for hil
en: Hiligaynon
ca: hiligaynon

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
ca: llengües himachalis; llengües paharis occidentals

note: Name for hin
en: Hindi
ca: hindi

note: Name for hit
en: Hittite
ca: hitita

note: Name for hmn
en: Hmong; Mong
ca: hmong; mong

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
ca: hiri motu

note: Name for hrv
en: Croatian
ca: croat

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
ca: alt sòrab

note: Name for hun
en: Hungarian
ca: hongarès; magiar

note: Name for hup
en: Hupa
ca: hupa

note: Name for hye
en: Armenian
ca: armeni

note: Name for iba
en: Iban
ca: iban

note: Name for ibo
en: Igbo
ca: igbo

note: Name for ido
en: Ido
ca: ido

note: Name for iii
en: Sichuan Yi; Nuosu
ca: nusu

note: Name for ijo
en: Ijo languages
ca: llengües ijo

note: Name for iku
en: Inuktitut
ca: inuktitut

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
ca: interlingue; occidental

note: Name for ilo
en: Iloko
ca: ilocà

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ca: interlingua (International Auxiliary Language Association)

note: Name for inc
en: Indic languages
ca: llengües índiques

note: Name for ind
en: Indonesian
ca: indonesi

note: Name for ine
en: Indo-European languages
ca: llengües indoeuropees

note: Name for inh
en: Ingush
ca: ingúix

note: Name for ipk
en: Inupiaq
ca: inupiak

note: Name for ira
en: Iranian languages
ca: llengües iranianes

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
ca: llengües iroqueses

note: Name for isl
en: Icelandic
ca: islandès

note: Name for ita
en: Italian
ca: italià

note: Name for jav
en: Javanese
ca: javanès

note: Name for jbo
en: Lojban
ca: lojban

note: Name for jpn
en: Japanese
ca: japonès

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
ca: judeopersa

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
ca: judeoàrab

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
ca: karakalpak

note: Name for kab
en: Kabyle
ca: cabilenc

note: Name for kac
en: Kachin; Jingpho
ca: kachin; jingpho

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
ca: grenlandès; groenlandès

note: Name for kam
en: Kamba
ca: kamba

note: Name for kan
en: Kannada
ca: kanarès; kannada

note: Name for kar
en: Karen languages
ca: llengües karenes

note: Name for kas
en: Kashmiri
ca: caixmiri

note: Name for kat
en: Georgian
ca: georgià

note: Name for kau
en: Kanuri
ca: kanuri

note: Name for kaw
en: Kawi
ca: kawi

note: Name for kaz
en: Kazakh
ca: kazakh

note: Name for kbd
en: Kabardian
ca: kabardí

note: Name for kha
en: Khasi
ca: khasi

note: Name for khi
en: Khoisan languages
ca: llengües khoisànides

note: Name for khm
en: Central Khmer
ca: khmer central

note: Name for kho
en: Khotanese; Sakan
ca: khotanès; sakan

note: Name for kik
en: Kikuyu; Gikuyu
ca: kikuiu

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
ca: kinyarwanda; ruandès

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
ca: kirguís

note: Name for kmb
en: Kimbundu
ca: kimbundu; mbundu

note: Name for kok
en: Konkani
ca: konkani

note: Name for kom
en: Komi
ca: komi

note: Name for kon
en: Kongo
ca: kongo

note: Name for kor
en: Korean
ca: coreà

note: Name for kos
en: Kosraean
ca: kosraeà

note: Name for kpe
en: Kpelle
ca: kpelle

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
ca: karatxai-balkar

note: Name for krl
en: Karelian
ca: carelià

note: Name for kro
en: Kru languages
ca: llengües kru

note: Name for kru
en: Kurukh
ca: kurukh

note: Name for kua
en: Kuanyama; Kwanyama
ca: kuanyama; kwanyama

note: Name for kum
en: Kumyk
ca: kúmik

note: Name for kur
en: Kurdish
ca: kurd

note: Name for kut
en: Kutenai
ca: kutenai

note: Name for lad
en: Ladino
ca: ladí

note: Name for lah
en: Lahnda
ca: lahnda

note: Name for lam
en: Lamba
ca: lamba

note: Name for lao
en: Lao
ca: laosià

note: Name for lat
en: Latin
ca: llatí

note: Name for lav
en: Latvian
ca: letó

note: Name for lez
en: Lezghian
ca: lesguià; lèsguic

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
ca: limburguès

note: Name for lin
en: Lingala
ca: lingala

note: Name for lit
en: Lithuanian
ca: lituà

note: Name for lol
en: Mongo
ca: mongo

note: Name for loz
en: Lozi
ca: lozi

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
ca: luxemburguès

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
ca: luba-lulua

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
ca: luba-katanga

note: Name for lug
en: Ganda
ca: ganda

note: Name for lui
en: Luiseno
ca: luisenyo

note: Name for lun
en: Lunda
ca: lunda

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
ca: luo (Kenya i Tanzània)

note: Name for lus
en: Lushai
ca: lushai

note: Name for mad
en: Madurese
ca: madurès

note: Name for mag
en: Magahi
ca: magahi

note: Name for mah
en: Marshallese
ca: marshallès

note: Name for mai
en: Maithili
ca: maithili

note: Name for mak
en: Makasar
ca: makasar

note: Name for mal
en: Malayalam
ca: malaiàlam

note: Name for man
en: Mandingo
ca: manding

note: Name for map
en: Austronesian languages
ca: llengües austronèsiques

note: Name for mar
en: Marathi
ca: marathi

note: Name for mas
en: Masai
ca: massai

note: Name for mdf
en: Moksha
ca: moksha

note: Name for mdr
en: Mandar
ca: mandar

note: Name for men
en: Mende
ca: mende

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
ca: irlandès mitjà (900-1200)

note: Name for mic
en: Mi'kmaq; Micmac
ca: mi'kmaq; micmac

note: Name for min
en: Minangkabau
ca: minangkabau

note: Name for mis
en: Uncoded languages
ca: llengües sense codificació

note: Name for mkd
en: Macedonian
ca: macedoni; macedònic

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
ca: llengües mon-khmer

note: Name for mlg
en: Malagasy
ca: malgaix

note: Name for mlt
en: Maltese
ca: maltès

note: Name for mnc
en: Manchu
ca: mantxú

note: Name for mni
en: Manipuri
ca: manipuri

note: Name for mno
en: Manobo languages
ca: llengües manobo

note: Name for moh
en: Mohawk
ca: mohawk

note: Name for mon
en: Mongolian
ca: mongol

note: Name for mos
en: Mossi
ca: mossi

note: Name for mri
en: Maori
ca: maori

note: Name for msa
en: Malay
ca: malai

note: Name for mul
en: Multiple languages
ca: diferents llengües

note: Name for mun
en: Munda languages
ca: llengües mundes

note: Name for mus
en: Creek
ca: creek

note: Name for mwl
en: Mirandese
ca: mirandès

note: Name for mwr
en: Marwari
ca: marwari

note: Name for mya
en: Burmese
ca: birmà

note: Name for myn
en: Mayan languages
ca: llengües maies

note: Name for myv
en: Erzya
ca: erzya

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
ca: llengües nàhuatl

note: Name for nai
en: North American Indian languages
ca: llengües ameríndies d'Amèrica del Nord

note: Name for nap
en: Neapolitan
ca: napolità

note: Name for nau
en: Nauru
ca: nauruà

note: Name for nav
en: Navajo; Navaho
ca: navajo; navaho

note: Name for nbl
en: South Ndebele
ca: ndebele meridional

note: Name for nde
en: North Ndebele
ca: ndebele septentrional

note: Name for ndo
en: Ndonga
ca: ndonga

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
ca: baix alemany; baix saxó

note: Name for nep
en: Nepali
ca: nepalès

note: Name for new
en: Nepal Bhasa; Newar; Newari
ca: newar; newari; bhasa Nepal

note: Name for nia
en: Nias
ca: nias

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
ca: llengües nigerokordofanianes

note: Name for niu
en: Niuean
ca: niueà

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
ca: neerlandès; holandès; flamenc

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk
ca: noruec nynorsk

note: Name for nob
en: Norwegian Bokmål
ca: noruec bokmål

note: Name for nog
en: Nogai
ca: nogai

note: Name for non
en: Norse, Old
ca: nòrdic antic

note: Name for nor
en: Norwegian
ca: noruec

note: Name for nqo
en: N'Ko
ca: nko

note: Name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
ca: pedi; sepedi; sotho septentrional

note: Name for nub
en: Nubian languages
ca: llengües nubianes

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
ca: newari clàssic; newari antic; bhasa nepalès clàssic

note: Name for nya
en: Chichewa; Chewa; Nyanja
ca: chichewa; chewa; nyanja

note: Name for nym
en: Nyamwezi
ca: nyamwezi

note: Name for nyn
en: Nyankole
ca: nyankole

note: Name for nyo
en: Nyoro
ca: nyoro

note: Name for nzi
en: Nzima
ca: nzema; nzima; appolo

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500)
ca: occità (després del 1500)

note: Name for oji
en: Ojibwa
ca: ojibwa

note: Name for ori
en: Oriya
ca: oriya

note: Name for orm
en: Oromo
ca: oromo

note: Name for osa
en: Osage
ca: osage

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
ca: osseta; osset

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
ca: turc; otomà (1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
ca: llengües otomianes

note: Name for paa
en: Papuan languages
ca: llengües papús

note: Name for pag
en: Pangasinan
ca: pangasinan

note: Name for pal
en: Pahlavi
ca: pahlavi

note: Name for pam
en: Pampanga; Kapampangan
ca: pampanga; kapampangan

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
ca: panjabi

note: Name for pap
en: Papiamento
ca: papiamentu; papiamento; papiament

note: Name for pau
en: Palauan
ca: palauà; palauès

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
ca: persa antic (ca. 600-400 AC)

note: Name for phi
en: Philippine languages
ca: llengües filipines

note: Name for phn
en: Phoenician
ca: fenici

note: Name for pli
en: Pali
ca: pali

note: Name for pol
en: Polish
ca: polonès

note: Name for pon
en: Pohnpeian
ca: ponapeà

note: Name for por
en: Portuguese
ca: portuguès

note: Name for pra
en: Prakrit languages
ca: llengües pràcrits

note: Name for pro
en: Provençal, Old (to 1500); Occitan, Old (to 1500)
ca: provençal antic (fins al 1500); occità antic (fins al 1500)

note: Name for pus
en: Pushto; Pashto
ca: paixtu

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
ca: reservat per a ús local

note: Name for que
en: Quechua
ca: quítxua

note: Name for raj
en: Rajasthani
ca: rajasthani

note: Name for rap
en: Rapanui
ca: rapanui

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
ca: rarotongan; maori de les Illes Cook

note: Name for roa
en: Romance languages
ca: llengües romàniques

note: Name for roh
en: Romansh
ca: romanx

note: Name for rom
en: Romany
ca: romaní

note: Name for ron
en: Romanian; Moldavian; Moldovan
ca: romanès; moldau

note: Name for run
en: Rundi
ca: kirundi

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
ca: aromanès; macedoromanès

note: Name for rus
en: Russian
ca: rus

note: Name for sad
en: Sandawe
ca: sandawe

note: Name for sag
en: Sango
ca: sango

note: Name for sah
en: Yakut
ca: iacut

note: Name for sai
en: South American Indian languages
ca: llengües ameríndies d'Amèrica del Sud

note: Name for sal
en: Salishan languages
ca: llengües salish

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
ca: arameu samarità

note: Name for san
en: Sanskrit
ca: sànscrit

note: Name for sas
en: Sasak
ca: sasak

note: Name for sat
en: Santali
ca: santali

note: Name for scn
en: Sicilian
ca: sicilià

note: Name for sco
en: Scots
ca: escocès

note: Name for sel
en: Selkup
ca: selkup

note: Name for sem
en: Semitic languages
ca: llengües semítiques

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
ca: irlandès antic (fins al 900)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
ca: llengües de signes

note: Name for shn
en: Shan
ca: shan

note: Name for sid
en: Sidamo
ca: sidamo

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
ca: singalès

note: Name for sio
en: Siouan languages
ca: llengües siux

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
ca: llengües sinotibetanes

note: Name for sla
en: Slavic languages
ca: llengües eslàviques

note: Name for slk
en: Slovak
ca: eslovac

note: Name for slv
en: Slovenian
ca: eslovè

note: Name for sma
en: Southern Sami
ca: sami meridional

note: Name for sme
en: Northern Sami
ca: sami septentrional

note: Name for smi
en: Sami languages
ca: llengües sami

note: Name for smj
en: Lule Sami
ca: sami de Lule

note: Name for smn
en: Inari Sami
ca: sami d'Inari

note: Name for smo
en: Samoan
ca: samoà

note: Name for sms
en: Skolt Sami
ca: sami skolt

note: Name for sna
en: Shona
ca: shona

note: Name for snd
en: Sindhi
ca: sindhi

note: Name for snk
en: Soninke
ca: soninke

note: Name for sog
en: Sogdian
ca: sogdià

note: Name for som
en: Somali
ca: somali

note: Name for son
en: Songhai languages
ca: llengües songhai

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
ca: sotho

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
ca: espanyol; castellà

note: Name for sqi
en: Albanian
ca: albanès

note: Name for srd
en: Sardinian
ca: sard

note: Name for srn
en: Sranan Tongo
ca: sranan

note: Name for srp
en: Serbian
ca: serbi

note: Name for srr
en: Serer
ca: serer

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
ca: llengües nilosaharianes

note: Name for ssw
en: Swati
ca: siswati; swati

note: Name for suk
en: Sukuma
ca: sukuma

note: Name for sun
en: Sundanese
ca: sundanès

note: Name for sus
en: Susu
ca: susu

note: Name for sux
en: Sumerian
ca: sumeri

note: Name for swa
en: Swahili
ca: swahili; suahili

note: Name for swe
en: Swedish
ca: suec

note: Name for syc
en: Classical Syriac
ca: siríac clàssic

note: Name for syr
en: Syriac
ca: siríac

note: Name for tah
en: Tahitian
ca: tahitià

note: Name for tai
en: Tai languages
ca: llengües tais

note: Name for tam
en: Tamil
ca: tàmil

note: Name for tat
en: Tatar
ca: tàtar; tàrtar

note: Name for tel
en: Telugu
ca: telugu

note: Name for tem
en: Timne
ca: timne; themne

note: Name for ter
en: Tereno
ca: tereno; terêna

note: Name for tet
en: Tetum
ca: tetum; tetun

note: Name for tgk
en: Tajik
ca: tadjik

note: Name for tgl
en: Tagalog
ca: tagal; tagàlog

note: Name for tha
en: Thai
ca: tai; thai

note: Name for tig
en: Tigre
ca: tigre; tigré

note: Name for tir
en: Tigrinya
ca: tigrinya

note: Name for tiv
en: Tiv
ca: tiv

note: Name for tkl
en: Tokelau
ca: tokelauès

note: Name for tlh
en: Klingon; tlhIngan-Hol
ca: klíngon; klingonès; tlhIngan Hol

note: Name for tli
en: Tlingit
ca: tlingit

note: Name for tmh
en: Tamashek
ca: tamahaq

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
ca: tonga (Nyasa)

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
ca: tonga

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
ca: tok pisin

note: Name for tsi
en: Tsimshian
ca: tsimshian

note: Name for tsn
en: Tswana
ca: tswana

note: Name for tso
en: Tsonga
ca: tsonga

note: Name for tuk
en: Turkmen
ca: turcman

note: Name for tum
en: Tumbuka
ca: tumbuka

note: Name for tup
en: Tupi languages
ca: llengües tupís

note: Name for tur
en: Turkish
ca: turc

note: Name for tut
en: Altaic languages
ca: llengües altaiques

note: Name for tvl
en: Tuvalu
ca: tuvalu

note: Name for twi
en: Twi
ca: twi

note: Name for tyv
en: Tuvinian
ca: tuvinià

note: Name for udm
en: Udmurt
ca: udmurt

note: Name for uga
en: Ugaritic
ca: ugarític

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
ca: uigur

note: Name for ukr
en: Ukrainian
ca: ucraïnès

note: Name for umb
en: Umbundu
ca: umbundu

note: Name for und
en: Undetermined
ca: indeterminat

note: Name for urd
en: Urdu
ca: urdú

note: Name for uzb
en: Uzbek
ca: uzbek

note: Name for vai
en: Vai
ca: vai

note: Name for ven
en: Venda
ca: venda

note: Name for vie
en: Vietnamese
ca: vietnamita

note: Name for vol
en: Volapük
ca: volapük

note: Name for vot
en: Votic
ca: votic; vod

note: Name for wak
en: Wakashan languages
ca: llengües wakashan

note: Name for wal
en: Wolaitta; Wolaytta
ca: wolaitta; wolaytta

note: Name for war
en: Waray
ca: waray

note: Name for was
en: Washo
ca: washo

note: Name for wen
en: Sorbian languages
ca: llengües sòrabes

note: Name for wln
en: Walloon
ca: való

note: Name for wol
en: Wolof
ca: wòlof

note: Name for xal
en: Kalmyk; Oirat
ca: calmuc

note: Name for xho
en: Xhosa
ca: xosa; xhosa

note: Name for yao
en: Yao
ca: yao

note: Name for yap
en: Yapese
ca: yapeà; yapà

note: Name for yid
en: Yiddish
ca: jiddisch

note: Name for yor
en: Yoruba
ca: ioruba

note: Name for ypk
en: Yupik languages
ca: llengües yupik

note: Name for zap
en: Zapotec
ca: zapoteca

note: Name for zbl
en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
ca: blissymbols; blissymbolics; bliss

note: Name for zen
en: Zenaga
ca: zenaga

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
ca: amazic estàndard marroquí

note: Name for zha
en: Zhuang; Chuang
ca: zhuang

note: Name for zho
en: Chinese
ca: xinès

note: Name for znd
en: Zande languages
ca: llengües zande

note: Name for zul
en: Zulu
ca: zulu

note: Name for zun
en: Zuni
ca: zuni

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
ca: contingut no lingüístic; no aplicable

note: Name for zza
en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
ca: zaza; dimilki; kirmanjki; zazaki
