iso_639-2 - en to ka translation catalogue (240 entries)

note: Name for aar
en: Afar
ka: აფარი

note: Name for abk
en: Abkhazian
ka: აბხაზური

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
ka: ადიღეური

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
ka: აფრო-აზიური ენები

note: Name for afr
en: Afrikaans
ka: აფრიკაანსი

note: Name for aka
en: Akan
ka: აკანი

note: Name for alg
en: Algonquian languages
ka: ალგონკიის ენები

note: Name for amh
en: Amharic
ka: ამჰარული

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
ka: ინგლუსური, ძველი (დაახლ. 450-1100)

note: Name for apa
en: Apache languages
ka: აპაჩის ენები

note: Name for ara
en: Arabic
ka: არაბული

note: Name for arg
en: Aragonese
ka: არაგონური

note: Name for art
en: Artificial languages
ka: ხელოვნური ენები

note: Name for asm
en: Assamese
ka: ასამური

note: Name for ath
en: Athapascan languages
ka: ათაპასკანური ენები

note: Name for aus
en: Australian languages
ka: ავსტრალიური ენები

note: Name for ave
en: Avestan
ka: ავესტანი

note: Name for aym
en: Aymara
ka: აიმარა

note: Name for aze
en: Azerbaijani
ka: აზერბაიჯანული

note: Name for bad
en: Banda languages
ka: ბანდა ენები

note: Name for bai
en: Bamileke languages
ka: ბამილკის ენები

note: Name for bak
en: Bashkir
ka: ბაშკირული

note: Name for ban
en: Balinese
ka: ბალინური

note: Name for bat
en: Baltic languages
ka: ბალტიის ენები

note: Name for bel
en: Belarusian
ka: ბელორუსული

note: Name for bem
en: Bemba
ka: ბემბა

note: Name for ben
en: Bengali
ka: ბენგალური

note: Common name for ben
en: Bangla
ka: ბანგლადეშური

note: Name for ber
en: Berber languages
ka: ბერბერის ენები

note: Name for bih
en: Bihari languages
ka: ბიჰარის ენები

note: Name for bis
en: Bislama
ka: ბისლამა

note: Name for bod
en: Tibetan
ka: ტიბეტური

note: Name for bos
en: Bosnian
ka: ბოსნიური

note: Name for bre
en: Breton
ka: ბრეტონული

note: Name for btk
en: Batak languages
ka: ბატაკის ენები

note: Name for bug
en: Buginese
ka: ბუგინური

note: Name for bul
en: Bulgarian
ka: ბულგარული

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
ka: ცენტრალური ამერიკული ინდური ენები

note: Name for cau
en: Caucasian languages
ka: კავკასიური ენები

note: Name for cel
en: Celtic languages
ka: კელტური ენები

note: Name for ces
en: Czech
ka: ჩეხური

note: Name for cha
en: Chamorro
ka: ჩამორო

note: Name for che
en: Chechen
ka: ჩეჩნური

note: Name for chm
en: Mari
ka: მარული

note: Name for chr
en: Cherokee
ka: ჩეროკი

note: Name for chv
en: Chuvash
ka: ჩუვაშური

note: Name for chy
en: Cheyenne
ka: შეიენი

note: Name for cmc
en: Chamic languages
ka: ჩამული ენები

note: Name for cop
en: Coptic
ka: კოპტური

note: Name for cor
en: Cornish
ka: კორნიშური

note: Name for cos
en: Corsican
ka: კორსიკული

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
ka: კრეოლები და პიჯინები, პორტუგალიურზე დაფუძნებული

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
ka: კრეოლები და პიჯინები

note: Name for csb
en: Kashubian
ka: კაშუბური

note: Name for cus
en: Cushitic languages
ka: კუშიტური ენები

note: Name for cym
en: Welsh
ka: უელსური

note: Name for dan
en: Danish
ka: დანიური

note: Name for day
en: Land Dayak languages
ka: მიწის დღის ენები

note: Name for del
en: Delaware
ka: დელავერი

note: Name for deu
en: German
ka: გერმანული

note: Name for dra
en: Dravidian languages
ka: დრავიდიური ენები

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
ka: ქვედა სორბული

note: Name for dzo
en: Dzongkha
ka: დზონგ-კე

note: Name for eng
en: English
ka: ინგლისური

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
ka: ინგლისური, შუასაუკუნეების (1100-1500)

note: Name for epo
en: Esperanto
ka: ესპერანტო

note: Name for est
en: Estonian
ka: ესტონური

note: Name for eus
en: Basque
ka: ბასკური

note: Name for fao
en: Faroese
ka: ფაროული

note: Name for fas
en: Persian
ka: სპარსული

note: Name for fij
en: Fijian
ka: ფიჯიური

note: Name for fin
en: Finnish
ka: ფინური

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
ka: ფინო-უგრიანი ენები

note: Name for fra
en: French
ka: ფრანგული

note: Name for fur
en: Friulian
ka: ფრიულური

note: Name for gaa
en: Ga
ka: გა

note: Name for gem
en: Germanic languages
ka: გერმანული ენები

note: Name for gle
en: Irish
ka: ირლანდიური

note: Name for glg
en: Galician
ka: გალური

note: Name for glv
en: Manx
ka: მენცი

note: Name for gor
en: Gorontalo
ka: გორონტალო

note: Name for got
en: Gothic
ka: გოთური

note: Name for grn
en: Guarani
ka: გუარანი

note: Name for guj
en: Gujarati
ka: გუჯარათი

note: Name for hau
en: Hausa
ka: ჰაუსა

note: Name for haw
en: Hawaiian
ka: ჰავაიური

note: Name for heb
en: Hebrew
ka: ივრითი

note: Name for her
en: Herero
ka: ჰერერო

note: Name for hin
en: Hindi
ka: ჰინდი

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
ka: ჰირი მოგუ

note: Name for hrv
en: Croatian
ka: ხორვატული

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
ka: ზედა სორბიული

note: Name for hun
en: Hungarian
ka: უნგრული

note: Name for hye
en: Armenian
ka: სომხური

note: Name for ibo
en: Igbo
ka: იგბო

note: Name for ido
en: Ido
ka: იდო

note: Name for ijo
en: Ijo languages
ka: იჯო ენები

note: Name for iku
en: Inuktitut
ka: ინუკტიტუტი

note: Name for inc
en: Indic languages
ka: ინდიკოსი ენები

note: Name for ind
en: Indonesian
ka: ინდონეზიური

note: Name for ine
en: Indo-European languages
ka: ინდო-ევროპული ენები

note: Name for ipk
en: Inupiaq
ka: ინუპიატი

note: Name for ira
en: Iranian languages
ka: ირანული ენები

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
ka: იროკეული ენები

note: Name for isl
en: Icelandic
ka: ისლანდიური

note: Name for ita
en: Italian
ka: იტალიური

note: Name for jav
en: Javanese
ka: იავური

note: Name for jbo
en: Lojban
ka: ლოჟბანი

note: Name for jpn
en: Japanese
ka: იაპონური

note: Name for kab
en: Kabyle
ka: ქაბილი

note: Name for kan
en: Kannada
ka: კანნადა

note: Name for kar
en: Karen languages
ka: კარენის ენები

note: Name for kas
en: Kashmiri
ka: კაშმირი

note: Name for kat
en: Georgian
ka: ქართული

note: Name for kaz
en: Kazakh
ka: ყაზახური

note: Name for khi
en: Khoisan languages
ka: ხოისანის ენები

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
ka: კენიარუანდა

note: Name for kom
en: Komi
ka: კომი

note: Name for kon
en: Kongo
ka: კონგო

note: Name for kor
en: Korean
ka: კორეული

note: Name for kro
en: Kru languages
ka: კრუ ენები

note: Name for kur
en: Kurdish
ka: ქურთული

note: Name for lao
en: Lao
ka: ლაოსური

note: Name for lat
en: Latin
ka: ლათინური

note: Name for lav
en: Latvian
ka: ლატვიური

note: Name for lin
en: Lingala
ka: ლინგალა

note: Name for lit
en: Lithuanian
ka: ლიტვური

note: Name for mah
en: Marshallese
ka: მარშალური

note: Name for mai
en: Maithili
ka: მაითხილი

note: Name for mal
en: Malayalam
ka: მალაიამი

note: Name for map
en: Austronesian languages
ka: ოსტრონეზიური ენები

note: Name for mar
en: Marathi
ka: მარათი

note: Name for men
en: Mende
ka: მანდი

note: Name for mkd
en: Macedonian
ka: მაკედონური

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
ka: მონ-ქმერული ენები

note: Name for mlg
en: Malagasy
ka: მალაგასი

note: Name for mlt
en: Maltese
ka: მალტური

note: Name for mno
en: Manobo languages
ka: მანობოს ენები

note: Name for mon
en: Mongolian
ka: მონღოლური

note: Name for mri
en: Maori
ka: მაორი

note: Name for msa
en: Malay
ka: მალაიური

note: Name for mun
en: Munda languages
ka: მუნდას ენები

note: Name for mya
en: Burmese
ka: ბირმული

note: Name for myn
en: Mayan languages
ka: მაიას ენები

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
ka: ნაუატლის ენები

note: Name for nai
en: North American Indian languages
ka: ჩრდილოეთ ამერიკის ინდური ენები

note: Name for nap
en: Neapolitan
ka: ნეაპოლიტური

note: Name for nau
en: Nauru
ka: ნაურუ

note: Name for ndo
en: Ndonga
ka: ნდონგა

note: Name for nep
en: Nepali
ka: ნეპალური

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
ka: ნიგერი-კორდოფანური ენები

note: Name for nor
en: Norwegian
ka: ნორვეგიული

note: Name for nqo
en: N'Ko
ka: N'ko

note: Name for nub
en: Nubian languages
ka: ნუბიური ენები

note: Name for ori
en: Oriya
ka: ორია

note: Name for orm
en: Oromo
ka: ორომო

note: Name for osa
en: Osage
ka: ოსეიჯი

note: Name for oto
en: Otomian languages
ka: ოტომიური ენები

note: Name for paa
en: Papuan languages
ka: პაპუანის ენები

note: Name for pag
en: Pangasinan
ka: პანგასინანი

note: Name for phi
en: Philippine languages
ka: ფილიპინების ენები

note: Name for phn
en: Phoenician
ka: ფონეტიკური

note: Name for pli
en: Pali
ka: პალი

note: Name for pol
en: Polish
ka: პოლონური

note: Name for por
en: Portuguese
ka: პორტუგალიური

note: Name for pra
en: Prakrit languages
ka: პრაკრიტის ენები

note: Name for que
en: Quechua
ka: კეჩუა

note: Name for roa
en: Romance languages
ka: რომანტიკული ენები

note: Name for rom
en: Romany
ka: რომაული

note: Name for run
en: Rundi
ka: რუნდი

note: Name for rus
en: Russian
ka: რუსული

note: Name for sag
en: Sango
ka: სანგო

note: Name for sah
en: Yakut
ka: იაკუტიური

note: Name for sal
en: Salishan languages
ka: სალიშანის ენები

note: Name for san
en: Sanskrit
ka: სანსკრიტი

note: Name for sat
en: Santali
ka: სანტალი

note: Name for scn
en: Sicilian
ka: სიცილიური

note: Name for sem
en: Semitic languages
ka: სემიტური ენები

note: Name for shn
en: Shan
ka: შანი

note: Name for sio
en: Siouan languages
ka: სუანური ენები

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
ka: სინო-ტიბეტის ენები

note: Name for sla
en: Slavic languages
ka: სლავური ენები

note: Name for slk
en: Slovak
ka: სლოვაკური

note: Name for slv
en: Slovenian
ka: სლოვენური

note: Name for sme
en: Northern Sami
ka: ჩრდილო-საამური

note: Name for smi
en: Sami languages
ka: სამეულის ენები

note: Name for smo
en: Samoan
ka: სამოური

note: Name for sna
en: Shona
ka: შონა

note: Name for snd
en: Sindhi
ka: სინდი

note: Name for som
en: Somali
ka: სომალი

note: Name for son
en: Songhai languages
ka: Songhai ენები

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
ka: სამხრეთ-სოზო

note: Name for sqi
en: Albanian
ka: ალბანური

note: Name for srd
en: Sardinian
ka: სარდინიული

note: Name for srp
en: Serbian
ka: სერბული

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
ka: ნილო-საჰარის ენები

note: Name for ssw
en: Swati
ka: სვატი

note: Name for sun
en: Sundanese
ka: სუნდური

note: Name for swa
en: Swahili
ka: სუაჰილი

note: Name for swe
en: Swedish
ka: შვედური

note: Name for syr
en: Syriac
ka: სირიული

note: Name for tah
en: Tahitian
ka: ტაიტური

note: Name for tai
en: Tai languages
ka: ტაი ენები

note: Name for tam
en: Tamil
ka: თამილური

note: Name for tat
en: Tatar
ka: თათრული

note: Name for tel
en: Telugu
ka: ტელუგური

note: Name for tgk
en: Tajik
ka: ტაჯიკური

note: Name for tgl
en: Tagalog
ka: ტაგალოგური

note: Name for tha
en: Thai
ka: ტაილანდური

note: Name for tir
en: Tigrinya
ka: ტიგრინია

note: Name for tkl
en: Tokelau
ka: ტოკელაუ

note: Name for tsn
en: Tswana
ka: ცვანა

note: Name for tso
en: Tsonga
ka: ტონგა

note: Name for tuk
en: Turkmen
ka: თურქმენული

note: Name for tup
en: Tupi languages
ka: ტუპი ენები

note: Name for tur
en: Turkish
ka: თურქული

note: Name for tut
en: Altaic languages
ka: ალტაური ენები

note: Name for tvl
en: Tuvalu
ka: ტუვალუ

note: Name for twi
en: Twi
ka: ტვი

note: Name for udm
en: Udmurt
ka: უდმურტული

note: Name for uga
en: Ugaritic
ka: უგარათული

note: Name for ukr
en: Ukrainian
ka: უკრაინული

note: Name for urd
en: Urdu
ka: ურდუ

note: Name for uzb
en: Uzbek
ka: უზბეკური

note: Name for vai
en: Vai
ka: ვაი

note: Name for ven
en: Venda
ka: ვენდა

note: Name for vie
en: Vietnamese
ka: ვიეტნამური

note: Name for vol
en: Volapük
ka: ვოლაპუკური

note: Name for wak
en: Wakashan languages
ka: ვაკასჰანის ენები

note: Name for wen
en: Sorbian languages
ka: სორბული ენები

note: Name for wln
en: Walloon
ka: ვალუნი

note: Name for wol
en: Wolof
ka: ვოლოფი

note: Name for xho
en: Xhosa
ka: ხოსა

note: Name for yao
en: Yao
ka: იაო

note: Name for yid
en: Yiddish
ka: იდიში

note: Name for yor
en: Yoruba
ka: იორუბა

note: Name for ypk
en: Yupik languages
ka: იუპიკის ენები

note: Name for zho
en: Chinese
ka: ჩინური

note: Name for znd
en: Zande languages
ka: ზანდე ენები

note: Name for zul
en: Zulu
ka: ზულუ
