iso_639-2 - en to lo translation catalogue (488 entries)

note: Name for aar
en: Afar
lo: ອາຟາ

note: Name for abk
en: Abkhazian
lo: ອັບຄາຊຽນ

note: Name for ace
en: Achinese
lo: ອາເຈ

note: Name for ach
en: Acoli
lo: ອາໂຄລີ

note: Name for ada
en: Adangme
lo: ອາດັງມີ

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
lo: າດີກີ

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
lo: ພາສາຕະກຸນ ອາໂຟຣ-ອາຊີ

note: Name for afh
en: Afrihili
lo: ອາຟຣີຮີລີ

note: Name for afr
en: Afrikaans
lo: ອາຟຣິກາ

note: Name for ain
en: Ainu
lo: ໄອນຸ

note: Name for aka
en: Akan
lo: ອາການ

note: Name for akk
en: Akkadian
lo: ອັກຄາຮດຽນ

note: Name for ale
en: Aleut
lo: ອາລີຢຸດ

note: Name for alg
en: Algonquian languages
lo: ພາສາອານກອນຄວຽນ

note: Name for alt
en: Southern Altai
lo: ອັນໄຕໃຕ້

note: Name for amh
en: Amharic
lo: ອຳຮາຣິກ

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
lo: ອັງກິດ, ບູຮານ (ປະມານ 450-1100)

note: Name for anp
en: Angika
lo: ອັງກິກາ

note: Name for apa
en: Apache languages
lo: ພາສາອາປາເຊ

note: Name for ara
en: Arabic
lo: ອາຣັບ

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
lo: ອາຣາເມອິກທາງການ (700-300 ກ່ອນ ຄ.ສ); ອາຣາເມອິກຈັກກະພັດ

note: Name for arg
en: Aragonese
lo: ອາຣາໂກນີດ

note: Name for arn
en: Mapudungun; Mapuche
lo: ມາປູດຸນກຸນ; ມາປູເຊ

note: Name for arp
en: Arapaho
lo: ອາຣາປາໂຮ

note: Name for art
en: Artificial languages
lo: ພາສາປະດິດ

note: Name for arw
en: Arawak
lo: ອາຣາວັກ

note: Name for asm
en: Assamese
lo: ອັດສຳ

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
lo: ອັດຕູຣຽນ

note: Name for ath
en: Athapascan languages
lo: ພາສາອາທາປາສການ

note: Name for aus
en: Australian languages
lo: ພາສາອົດສະຕຣາລີ

note: Name for ava
en: Avaric
lo: ອາວາຣິກ

note: Name for ave
en: Avestan
lo: ອາເວສຕັນ

note: Name for awa
en: Awadhi
lo: ອະວະດີ

note: Name for aym
en: Aymara
lo: ໄອມາຣາ

note: Name for aze
en: Azerbaijani
lo: ອາເຊີໄບຈານ

note: Name for bad
en: Banda languages
lo: ພາສາບັນດາ

note: Name for bai
en: Bamileke languages
lo: ພາສາບາມິເລເກ

note: Name for bak
en: Bashkir
lo: ບາສເກຍ

note: Name for bal
en: Baluchi
lo: ບາລູຊີ

note: Name for bam
en: Bambara
lo: ບຳບາຣາ

note: Name for ban
en: Balinese
lo: ບາລີ

note: Name for bas
en: Basa
lo: ບາຊາ

note: Name for bat
en: Baltic languages
lo: ພາສາບອລຕິກ

note: Name for bej
en: Beja; Bedawiyet
lo: ເບຈາ

note: Name for bel
en: Belarusian
lo: ເບລາຣຸດ

note: Name for bem
en: Bemba
lo: ເບມບາ

note: Name for ben
en: Bengali
lo: ເບັງກາລີ

note: Common name for ben
en: Bangla
lo: ບັງລາ

note: Name for ber
en: Berber languages
lo: ພາສາເບີເບີ

note: Name for bho
en: Bhojpuri
lo: ໂບຈປູຣີ

note: Name for bih
en: Bihari languages
lo: ພາສາບິຮາຣີ

note: Name for bik
en: Bikol
lo: ບິກົນ

note: Name for bin
en: Bini; Edo
lo: ບິນີ; ເອໂດ

note: Name for bis
en: Bislama
lo: ບິດສະລາມາ

note: Name for bla
en: Siksika
lo: ຊິກສິກາ

note: Name for bnt
en: Bantu languages
lo: ພາສາບັນຕູ

note: Name for bod
en: Tibetan
lo: ທິເບດ

note: Name for bos
en: Bosnian
lo: ບອດສະເນຍ

note: Name for bra
en: Braj
lo: ບຣາຈ

note: Name for bre
en: Breton
lo: ເບຣຕັນ

note: Name for btk
en: Batak languages
lo: ພາສາບາຕັກ

note: Name for bua
en: Buriat
lo: ບູຣຽດ

note: Name for bug
en: Buginese
lo: ບູກີ

note: Name for bul
en: Bulgarian
lo: ບຸນກາຣີ

note: Name for byn
en: Blin; Bilin
lo: ບລິນ

note: Name for cad
en: Caddo
lo: ຄັດໂດ

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
lo: ພາສາອິນດຽນ ອາເມລິກາກາງ

note: Name for car
en: Galibi Carib
lo: ກາລີບີ ຄາຣິບ

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
lo: ກາຕາລັງ

note: Name for cau
en: Caucasian languages
lo: ພາສາຄໍເຄຊຽນ

note: Name for ceb
en: Cebuano
lo: ເຊບູ

note: Name for cel
en: Celtic languages
lo: ພາສາເຊລຕິກ

note: Name for ces
en: Czech
lo: ເຊັກ

note: Name for cha
en: Chamorro
lo: ຊາມໍໂຣ

note: Name for chb
en: Chibcha
lo: ຊິບຊາ

note: Name for che
en: Chechen
lo: ເຊເຊນ

note: Name for chg
en: Chagatai
lo: ຊາກາໄຕ

note: Name for chk
en: Chuukese
lo: ຊູເກດ

note: Name for chm
en: Mari
lo: ມາຣີ

note: Name for chn
en: Chinook jargon
lo: ຊິນຸກ

note: Name for cho
en: Choctaw
lo: ຊອກທໍ

note: Name for chp
en: Chipewyan; Dene Suline
lo: ຊີພີວຽນ

note: Name for chr
en: Cherokee
lo: ເຊໂຣກີ

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
lo: ເຊີດ ສະລາວິກ; ສະລາໂວນິກ ບູຮານ

note: Name for chv
en: Chuvash
lo: ຊູວາດ

note: Name for chy
en: Cheyenne
lo: ເຊເຢນ

note: Name for cmc
en: Chamic languages
lo: ພາສາຊາມິກ

note: Name for cnr
en: Montenegrin
lo: ມອນເຕເນໂກຣ

note: Name for cop
en: Coptic
lo: ຄອບຕິກ

note: Name for cor
en: Cornish
lo: ຄໍນິດ

note: Name for cos
en: Corsican
lo: ຄໍຊິກັນ

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
lo: ພາສາຄຣີໂອ ແລະ ພິດຈິນ (ພື້ນຖານພາສາອັງກິດ)

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
lo: ພາສາຄຣີໂອ ແລະ ພິດຈິນ (ພື້ນຖານພາສາຝຣັ່ງ)

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
lo: ພາສາຄຣີໂອ ແລະ ພິດຈິນ (ພື້ນຖານພາສາປອກຕຸຍການ)

note: Name for cre
en: Cree
lo: ຄຣີ

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
lo: ຕາດໄຄຣເມຍ

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
lo: ພາສາຄຣີໂອ ແລະ ພິດຈິນ

note: Name for csb
en: Kashubian
lo: ຄາຊູບຽນ

note: Name for cus
en: Cushitic languages
lo: ພາສາຄູຊິຕິກ

note: Name for cym
en: Welsh
lo: ເວວ

note: Name for dak
en: Dakota
lo: ດາໂກຕາ

note: Name for dan
en: Danish
lo: ດານິດ

note: Name for dar
en: Dargwa
lo: ດາກວາ

note: Name for day
en: Land Dayak languages
lo: ພາສາແລນດາຍັກ

note: Name for del
en: Delaware
lo: ເດລາແວ

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
lo: ສະລາວີ (ອາທາປາສການ)

note: Name for deu
en: German
lo: ເຢຍລະມັນ

note: Name for dgr
en: Tlicho; Dogrib
lo: ທລິໂຊ; ດອກຣິບ

note: Name for din
en: Dinka
lo: ດິນກາ

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
lo: ດິເວຮິ; ມັນດີຟ

note: Name for doi
en: Dogri
lo: ດອກຣີ

note: Name for dra
en: Dravidian languages
lo: ພາສາດຣາວິດຽນ

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
lo: ຊໍບຽນຕໍ່າ

note: Name for dua
en: Duala
lo: ດູອາລາ

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
lo: ດັດຊ໌, ຍຸກກາງ (ປະມານ 1050-1350)

note: Name for dyu
en: Dyula
lo: ດູລາ

note: Name for dzo
en: Dzongkha
lo: ດີຊອງຄາ

note: Name for efi
en: Efik
lo: ເອຟິກ

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
lo: ເອຢິບ (ບູຮານ)

note: Name for eka
en: Ekajuk
lo: ເອຄາຈຸກ

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
lo: ເກຣັກ, ຍຸກໃໝ່ (1453-)

note: Name for elx
en: Elamite
lo: ເອລາໄມ

note: Name for eng
en: English
lo: ອັງກິດ

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
lo: ອັງກິດ, ຍຸກກາງ (1100-1500)

note: Name for epo
en: Esperanto
lo: ເອສເປຣັນໂຕ

note: Name for est
en: Estonian
lo: ແອັດສະໂຕນີ

note: Name for eus
en: Basque
lo: ບັສກ໌

note: Name for ewe
en: Ewe
lo: ເອເວ

note: Name for ewo
en: Ewondo
lo: ເອວອນໂດ

note: Name for fan
en: Fang
lo: ຟາງ

note: Name for fao
en: Faroese
lo: ຟາໂຣ

note: Name for fas
en: Persian
lo: ເປີເຊຍ

note: Name for fat
en: Fanti
lo: ຟານຕິ

note: Name for fij
en: Fijian
lo: ຟິຈິ

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
lo: ຟິລິບປິນ

note: Name for fin
en: Finnish
lo: ແຟງລັງ

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
lo: ພາສາຟິນໂນ-ອູກຣິກ

note: Name for fon
en: Fon
lo: ຟອນ

note: Name for fra
en: French
lo: ຝຣັ່ງ

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
lo: ຝຣັ່ງ, ຍຸກກາງ (ປະມານ 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
lo: ຝຣັ່ງ, ບູຮານ (842-ປະມານ 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
lo: ຟຣິຊຽນເໜືອ

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
lo: ຟຣິຊຽນຕາເວັນອອກ

note: Name for fry
en: Western Frisian
lo: ຟຣິຊຽນຕາເວັນຕົກ

note: Name for ful
en: Fulah
lo: ຟູລາ

note: Name for fur
en: Friulian
lo: ຟຣີອູລຽນ

note: Name for gaa
en: Ga
lo: ກາ

note: Name for gay
en: Gayo
lo: ກາໂຢ

note: Name for gba
en: Gbaya
lo: ບາຍາ

note: Name for gem
en: Germanic languages
lo: ພາສາເຈີແມນິກ

note: Name for gez
en: Geez
lo: ກີຊ

note: Name for gil
en: Gilbertese
lo: ກິນເບີເທດ

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
lo: ເກລິກ; ສະກັອດທິດ ເກລິກ

note: Name for gle
en: Irish
lo: ໄອຣິສ

note: Name for glg
en: Galician
lo: ກາລິຊຽນ

note: Name for glv
en: Manx
lo: ແມງຊ໌

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
lo: ເຢຍລະມັນສູງ, ຍຸກກາງ (ປະມານ 1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
lo: ເຢຍລະມັນສູງ, ບູຮານ (ປະມານ 750-1050)

note: Name for gon
en: Gondi
lo: ກອນດີ

note: Name for gor
en: Gorontalo
lo: ໂກຣອນຕາໂລ

note: Name for got
en: Gothic
lo: ໂກທິກ

note: Name for grb
en: Grebo
lo: ເກຣໂບ

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
lo: ເກຣັກ, ບູຮານ (ເຖິງປີ 1453)

note: Name for grn
en: Guarani
lo: ກົວຣານີ

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
lo: ສະວິດ ເຢຍລະມັນ

note: Name for guj
en: Gujarati
lo: ກູຈາຣາຕີ

note: Name for gwi
en: Gwich'in
lo: ກວິດຊິນ

note: Name for hai
en: Haida
lo: ໄຮດາ

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
lo: ເຮຕິ; ເຮຕິ ຄຣີໂອ

note: Name for hau
en: Hausa
lo: ເຮົາຊາ

note: Name for haw
en: Hawaiian
lo: ຮາວາຍ

note: Name for heb
en: Hebrew
lo: ຮີບຣູ

note: Name for her
en: Herero
lo: ເຮເຣໂຣ

note: Name for hil
en: Hiligaynon
lo: ຮິລິໄກນອນ

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
lo: ພາສາຫິມາຊາລີ

note: Name for hin
en: Hindi
lo: ຮິນດິ

note: Name for hit
en: Hittite
lo: ຮິດຕິ

note: Name for hmn
en: Hmong; Mong
lo: ມົ້ງ

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
lo: ຮິຣິ ໂມຕູ

note: Name for hrv
en: Croatian
lo: ໂຄຣເອເຊຍ

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
lo: ຊໍບຽນສູງ

note: Name for hun
en: Hungarian
lo: ຮັງກາຣີ

note: Name for hup
en: Hupa
lo: ຮູປາ

note: Name for hye
en: Armenian
lo: ອາກເມນີ

note: Name for iba
en: Iban
lo: ອີບັນ

note: Name for ibo
en: Igbo
lo: ອິກໂບ

note: Name for ido
en: Ido
lo: ອີໂດ

note: Name for iii
en: Sichuan Yi; Nuosu
lo: ນົວຊູ

note: Name for ijo
en: Ijo languages
lo: ພາສາອີໂຈ

note: Name for iku
en: Inuktitut
lo: ອິນຸກຕິຕຸດ

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
lo: ອິນເຕີລິງກວາ

note: Name for ilo
en: Iloko
lo: ອີໂລໂກ

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
lo: ອິນເຕີລິງກວາ

note: Name for inc
en: Indic languages
lo: ພາສາອິນດິກ

note: Name for ind
en: Indonesian
lo: ອິນໂດເນເຊຍ

note: Name for ine
en: Indo-European languages
lo: ພາສາອິນໂດ-ຢູໂຣປຽນ

note: Name for inh
en: Ingush
lo: ອິນກຸດ

note: Name for ipk
en: Inupiaq
lo: ອິນູປຽກ

note: Name for ira
en: Iranian languages
lo: ພາສາອິຣານ

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
lo: ພາສາອີໂຣຄວຽນ

note: Name for isl
en: Icelandic
lo: ໄອສແລນ

note: Name for ita
en: Italian
lo: ອິຕາລີ

note: Name for jav
en: Javanese
lo: ຊະວາ

note: Name for jbo
en: Lojban
lo: ໂລຈບັນ

note: Name for jpn
en: Japanese
lo: ຍີ່ປຸ່ນ

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
lo: ຈູດີໂອ-ເປີເຊຍ

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
lo: ຈູດີໂອ-ອາຣັບ

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
lo: ຄາຣາ-ຄານປັກ

note: Name for kab
en: Kabyle
lo: ຄາໄບ

note: Name for kac
en: Kachin; Jingpho
lo: ຄາຊິນ; ຈິງໂພ

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
lo: ກຣີນແລນດິກ

note: Name for kam
en: Kamba
lo: ຄຳບາ

note: Name for kan
en: Kannada
lo: ກັນນາດາ

note: Name for kar
en: Karen languages
lo: ພາສາກະຫຼ່ຽງ

note: Name for kas
en: Kashmiri
lo: ແຄດເມຍ

note: Name for kat
en: Georgian
lo: ຈໍເຈຍ

note: Name for kau
en: Kanuri
lo: ຄານູຣີ

note: Name for kaw
en: Kawi
lo: ກາວີ

note: Name for kaz
en: Kazakh
lo: ຄາຊັກ

note: Name for kbd
en: Kabardian
lo: ຄາບາດຽນ

note: Name for kha
en: Khasi
lo: ຄາຊີ

note: Name for khi
en: Khoisan languages
lo: ພາສາຄອຍຊານ

note: Name for khm
en: Central Khmer
lo: ຂະແມ

note: Name for kho
en: Khotanese; Sakan
lo: ໂຄຕານີດ

note: Name for kik
en: Kikuyu; Gikuyu
lo: ກິກູຢູ

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
lo: ຄິນຢາຣວັນດາ

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
lo: ເຄີກິດ

note: Name for kmb
en: Kimbundu
lo: ຄິມບູນດູ

note: Name for kok
en: Konkani
lo: ກອນການີ

note: Name for kom
en: Komi
lo: ໂຄມິ

note: Name for kon
en: Kongo
lo: ຄອງໂກ

note: Name for kor
en: Korean
lo: ເກົາຫຼີ

note: Name for kos
en: Kosraean
lo: ຄອດແຣນ

note: Name for kpe
en: Kpelle
lo: ກເປເລ

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
lo: ຄາຣາໄຊ-ບານກາ

note: Name for krl
en: Karelian
lo: ຄາຣີລຽນ

note: Name for kro
en: Kru languages
lo: ພາສາຄຣູ

note: Name for kru
en: Kurukh
lo: ຄູຣຸກ

note: Name for kua
en: Kuanyama; Kwanyama
lo: ຄວນຢາມາ

note: Name for kum
en: Kumyk
lo: ຄູມິກ

note: Name for kur
en: Kurdish
lo: ເຄີດິສ

note: Name for kut
en: Kutenai
lo: ຄູເຕໄນ

note: Name for lad
en: Ladino
lo: ລາດິໂນ

note: Name for lah
en: Lahnda
lo: ລານດາ

note: Name for lam
en: Lamba
lo: ລຳບາ

note: Name for lao
en: Lao
lo: ລາວ

note: Name for lat
en: Latin
lo: ລາຕິນ

note: Name for lav
en: Latvian
lo: ລັດເວຍ

note: Name for lez
en: Lezghian
lo: ເລດກຽນ

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
lo: ລິມເບີກິດ

note: Name for lin
en: Lingala
lo: ລິງກາລາ

note: Name for lit
en: Lithuanian
lo: ລິທົວເນຍ

note: Name for lol
en: Mongo
lo: ມອງໂກ

note: Name for loz
en: Lozi
lo: ໂລຊີ

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
lo: ລຸກຊຳບວກ

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
lo: ລູບາ-ລູລົວ

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
lo: ລູບາ-ຄາຕັງກາ

note: Name for lug
en: Ganda
lo: ການດາ

note: Name for lui
en: Luiseno
lo: ລຸຍເຊໂນ

note: Name for lun
en: Lunda
lo: ລຸນດາ

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
lo: ລູໂອ

note: Name for lus
en: Lushai
lo: ລູໄຊ

note: Name for mad
en: Madurese
lo: ມາດູເຣດ

note: Name for mag
en: Magahi
lo: ມາກາຮີ

note: Name for mah
en: Marshallese
lo: ມາແຊລເລດ

note: Name for mai
en: Maithili
lo: ໄມທິລີ

note: Name for mak
en: Makasar
lo: ມາຄາຊາ

note: Name for mal
en: Malayalam
lo: ມາລາຢາລຳ

note: Name for man
en: Mandingo
lo: ມັນດິງໂກ

note: Name for map
en: Austronesian languages
lo: ພາສາອອດໂຕຣເນຊຽນ

note: Name for mar
en: Marathi
lo: ມາຣາທີ

note: Name for mas
en: Masai
lo: ມາໄຊ

note: Name for mdf
en: Moksha
lo: ມອກຊາ

note: Name for mdr
en: Mandar
lo: ມັນດາ

note: Name for men
en: Mende
lo: ເມນເດ

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
lo: ໄອຣິສ, ຍຸກກາງ (900-1200)

note: Name for mic
en: Mi'kmaq; Micmac
lo: ມິກແມກ

note: Name for min
en: Minangkabau
lo: ມິນັງກາບາວ

note: Name for mis
en: Uncoded languages
lo: ພາສາທີ່ບໍ່ມີລະຫັດ

note: Name for mkd
en: Macedonian
lo: ມາເຊໂດນີ

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
lo: ພາສາມອນ-ຂະແມ

note: Name for mlg
en: Malagasy
lo: ມາລາກາຊີ

note: Name for mlt
en: Maltese
lo: ມອນຕາ

note: Name for mnc
en: Manchu
lo: ແມນຈູ

note: Name for mni
en: Manipuri
lo: ມະນີປຸຣີ

note: Name for mno
en: Manobo languages
lo: ພາສາມາໂນໂບ

note: Name for moh
en: Mohawk
lo: ໂມຮອກ

note: Name for mon
en: Mongolian
lo: ມອງໂກລີ

note: Name for mos
en: Mossi
lo: ມອສຊີ

note: Name for mri
en: Maori
lo: ເມົາຣີ

note: Name for msa
en: Malay
lo: ມາເລ

note: Name for mul
en: Multiple languages
lo: ຫຼາຍພາສາ

note: Name for mun
en: Munda languages
lo: ພາສາມຸນດາ

note: Name for mus
en: Creek
lo: ຄຣີກ

note: Name for mwl
en: Mirandese
lo: ມິຣັນດິດ

note: Name for mwr
en: Marwari
lo: ມາຣວາຣີ

note: Name for mya
en: Burmese
lo: ພະມ້າ

note: Name for myn
en: Mayan languages
lo: ພາສາມາຍັນ

note: Name for myv
en: Erzya
lo: ເອີຍາ

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
lo: ພາສານາວັດ

note: Name for nai
en: North American Indian languages
lo: ພາສາອິນດຽນ ອາເມລິກາເໜືອ

note: Name for nap
en: Neapolitan
lo: ເນໂປລີຕັນ

note: Name for nau
en: Nauru
lo: ນາອູຣູ

note: Name for nav
en: Navajo; Navaho
lo: ນາວາໂຮ

note: Name for nbl
en: South Ndebele
lo: ອັນເດເບເລໃຕ້

note: Name for nde
en: North Ndebele
lo: ອັນເດເບເລເໜືອ

note: Name for ndo
en: Ndonga
lo: ເອັນດອງກາ

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
lo: ເຢຍລະມັນຕໍ່າ; ແຊັກຊອນຕໍ່າ

note: Name for nep
en: Nepali
lo: ເນປານ

note: Name for new
en: Nepal Bhasa; Newar; Newari
lo: ເນວາຣີ

note: Name for nia
en: Nias
lo: ນິອາສ

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
lo: ພາສານິເຈີ-ຄໍໂດຟາເນຍ

note: Name for niu
en: Niuean
lo: ນີອູເອ

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
lo: ດັດຊ໌

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk
lo: ນອກແວ ນີນອກ

note: Name for nob
en: Norwegian Bokmål
lo: ນອກແວ ບຸກມອນ

note: Name for nog
en: Nogai
lo: ໂນໄກ

note: Name for non
en: Norse, Old
lo: ນອດສ໌, ບູຮານ

note: Name for nor
en: Norwegian
lo: ນອກແວ

note: Name for nqo
en: N'Ko
lo: ເອັນໂກ

note: Name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
lo: ພີດີ; ໂຊໂທເໜືອ

note: Name for nub
en: Nubian languages
lo: ພາສານູບຽນ

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
lo: ເນວາຣີດັ້ງເດີມ

note: Name for nya
en: Chichewa; Chewa; Nyanja
lo: ຊີວາ

note: Name for nym
en: Nyamwezi
lo: ນາມເວຊີ

note: Name for nyn
en: Nyankole
lo: ນັນໂຄເລ

note: Name for nyo
en: Nyoro
lo: ໂຍໂຣ

note: Name for nzi
en: Nzima
lo: ຊີມາ

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500)
lo: ອັອກຊີຕັນ

note: Name for oji
en: Ojibwa
lo: ໂອຈິບວາ

note: Name for ori
en: Oriya
lo: ໂອຣິຍາ

note: Name for orm
en: Oromo
lo: ໂອໂຣໂມ

note: Name for osa
en: Osage
lo: ໂອເຊຈ

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
lo: ອອດເຊຕິກ

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
lo: ຕຸຣາກີ, ອອດໂຕມັນ (1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
lo: ພາສາໂອໂຕເມຍ

note: Name for paa
en: Papuan languages
lo: ພາສາປາປົວ

note: Name for pag
en: Pangasinan
lo: ປາງກາຊີິນັນ

note: Name for pal
en: Pahlavi
lo: ປາລາວີ

note: Name for pam
en: Pampanga; Kapampangan
lo: ປາມປາງກາ

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
lo: ປັນຈາບີ

note: Name for pap
en: Papiamento
lo: ປາປີອາເມນໂຕ

note: Name for pau
en: Palauan
lo: ປາເລົາ

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
lo: ເປີເຊຍ, ບູຮານ (ປະມານ 600-400 ກ່ອນ ຄ.ສ.)

note: Name for phi
en: Philippine languages
lo: ພາສາຟິລິບປິນ

note: Name for phn
en: Phoenician
lo: ຟີນິເຊຍ

note: Name for pli
en: Pali
lo: ປາລີ

note: Name for pol
en: Polish
lo: ໂປໂລຍ

note: Name for pon
en: Pohnpeian
lo: ພອນເປ

note: Name for por
en: Portuguese
lo: ປອກຕຸຍການ

note: Name for pra
en: Prakrit languages
lo: ພາສາປຣາກຣິດ

note: Name for pro
en: Provençal, Old (to 1500); Occitan, Old (to 1500)
lo: ໂປຣວອງຊານ, ບູຮານ

note: Name for pus
en: Pushto; Pashto
lo: ປາສໂຕ

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
lo: ສະຫງວນໄວ້ສຳລັບການນຳໃຊ້ທ້ອງຖິ່ນ

note: Name for que
en: Quechua
lo: ເກຊົວ

note: Name for raj
en: Rajasthani
lo: ຣາຈັດສະຖານີ

note: Name for rap
en: Rapanui
lo: ຣາປານຸຍ

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
lo: ຣາໂຣຕອງການ

note: Name for roa
en: Romance languages
lo: ພາສາໂຣມານ

note: Name for roh
en: Romansh
lo: ໂຣມັນ

note: Name for rom
en: Romany
lo: ໂຣມານີ

note: Name for ron
en: Romanian; Moldavian; Moldovan
lo: ໂຣມາເນຍ; ມອນໂດວາ

note: Name for run
en: Rundi
lo: ຣຸນດີ

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
lo: ອາໂຣມາເນຍ

note: Name for rus
en: Russian
lo: ລັດເຊຍ

note: Name for sad
en: Sandawe
lo: ຊັນດາເວ

note: Name for sag
en: Sango
lo: ຊາງໂກ

note: Name for sah
en: Yakut
lo: ຢາກຸດ

note: Name for sai
en: South American Indian languages
lo: ພາສາອິນດຽນ ອາເມລິກາໃຕ້

note: Name for sal
en: Salishan languages
lo: ພາສາຊາລິຊັນ

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
lo: ຊາມາຣິຕັນ ອາຣາເມອິກ

note: Name for san
en: Sanskrit
lo: ສັນສະກິດ

note: Name for sas
en: Sasak
lo: ຊາຊັກ

note: Name for sat
en: Santali
lo: ຊານຕາລີ

note: Name for scn
en: Sicilian
lo: ຊີຊີລຽນ

note: Name for sco
en: Scots
lo: ສະກັອດ

note: Name for sel
en: Selkup
lo: ເຊລຄຸບ

note: Name for sem
en: Semitic languages
lo: ພາສາເຊມິຕິກ

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
lo: ໄອຣິສ, ບູຮານ (ເຖິງປີ 900)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
lo: ພາສາມື

note: Name for shn
en: Shan
lo: ໄທໃຫຍ່

note: Name for sid
en: Sidamo
lo: ຊີດາໂມ

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
lo: ສິງຫົນ

note: Name for sio
en: Siouan languages
lo: ພາສາຊູ

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
lo: ພາສາຈີນ-ທິເບດ

note: Name for sla
en: Slavic languages
lo: ພາສາສະລາວິກ

note: Name for slk
en: Slovak
lo: ສະໂລວັກ

note: Name for slv
en: Slovenian
lo: ສະໂລວີນີ

note: Name for sma
en: Southern Sami
lo: ຊາມິໃຕ້

note: Name for sme
en: Northern Sami
lo: ຊາມິເໜືອ

note: Name for smi
en: Sami languages
lo: ພາສາຊາມິ

note: Name for smj
en: Lule Sami
lo: ລູເລ ຊາມິ

note: Name for smn
en: Inari Sami
lo: ອິນາຣິ ຊາມິ

note: Name for smo
en: Samoan
lo: ຊາມົວ

note: Name for sms
en: Skolt Sami
lo: ສະກອນ ຊາມິ

note: Name for sna
en: Shona
lo: ໂຊນາ

note: Name for snd
en: Sindhi
lo: ຊິນດິ

note: Name for snk
en: Soninke
lo: ໂຊນິນເກ

note: Name for sog
en: Sogdian
lo: ຊອກດຽນ

note: Name for som
en: Somali
lo: ໂຊມາລີ

note: Name for son
en: Songhai languages
lo: ພາສາຊອງໄຮ

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
lo: ໂຊໂທໃຕ້

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
lo: ແອັດສະປາຍ

note: Name for sqi
en: Albanian
lo: ອານບານີ

note: Name for srd
en: Sardinian
lo: ຊາດິເນຍ

note: Name for srn
en: Sranan Tongo
lo: ສະຣານັນ ຕອງໂກ

note: Name for srp
en: Serbian
lo: ແຊກບີ

note: Name for srr
en: Serer
lo: ເຊເຣີ

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
lo: ພາສານີໂລ-ຊາຫາຣາ

note: Name for ssw
en: Swati
lo: ສະວາຕິ

note: Name for suk
en: Sukuma
lo: ຊູຄູມາ

note: Name for sun
en: Sundanese
lo: ຊຸນດາ

note: Name for sus
en: Susu
lo: ຊູຊູ

note: Name for sux
en: Sumerian
lo: ຊູເມຣຽນ

note: Name for swa
en: Swahili
lo: ສະວາຮີລີ

note: Name for swe
en: Swedish
lo: ສະວີເດັນ

note: Name for syc
en: Classical Syriac
lo: ຊີຣີແອກດັ້ງເດີມ

note: Name for syr
en: Syriac
lo: ຊີຣີແອກ

note: Name for tah
en: Tahitian
lo: ຕາຮິຕິ

note: Name for tai
en: Tai languages
lo: ພາສາໄຕ

note: Name for tam
en: Tamil
lo: ທະມິນ

note: Name for tat
en: Tatar
lo: ຕາດ

note: Name for tel
en: Telugu
lo: ເຕລູກູ

note: Name for tem
en: Timne
lo: ທິມເນ

note: Name for ter
en: Tereno
lo: ເຕເຣໂນ

note: Name for tet
en: Tetum
lo: ເຕຕຸມ

note: Name for tgk
en: Tajik
lo: ທາຈິກ

note: Name for tgl
en: Tagalog
lo: ຕາກາລັອກ

note: Name for tha
en: Thai
lo: ໄທ

note: Name for tig
en: Tigre
lo: ຕິເກຣ

note: Name for tir
en: Tigrinya
lo: ຕິກຣິນຢາ

note: Name for tiv
en: Tiv
lo: ທີວ

note: Name for tkl
en: Tokelau
lo: ໂຕເກເລົາ

note: Name for tlh
en: Klingon; tlhIngan-Hol
lo: ຄລິງອອນ

note: Name for tli
en: Tlingit
lo: ທລິງກິດ

note: Name for tmh
en: Tamashek
lo: ທາມາເຊັກ

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
lo: ຕອງກາ (ນີອາຊາ)

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
lo: ຕອງກາ

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
lo: ທັອກ ພິຊິນ

note: Name for tsi
en: Tsimshian
lo: ຊິມຊຽນ

note: Name for tsn
en: Tswana
lo: ສະວານາ

note: Name for tso
en: Tsonga
lo: ຊອງກາ

note: Name for tuk
en: Turkmen
lo: ເທີກເມນ

note: Name for tum
en: Tumbuka
lo: ທຸມບູກາ

note: Name for tup
en: Tupi languages
lo: ພາສາຕູປີ

note: Name for tur
en: Turkish
lo: ຕຸຣາກີ

note: Name for tut
en: Altaic languages
lo: ພາສາອັນໄຕ

note: Name for tvl
en: Tuvalu
lo: ຕູວາລູ

note: Name for twi
en: Twi
lo: ທວີ

note: Name for tyv
en: Tuvinian
lo: ຕູວາ

note: Name for udm
en: Udmurt
lo: ອຸດມູດ

note: Name for uga
en: Ugaritic
lo: ອູກາຣິຕິກ

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
lo: ອຸຍກູ

note: Name for ukr
en: Ukrainian
lo: ອູແກຣນ

note: Name for umb
en: Umbundu
lo: ອຸມບູນດູ

note: Name for und
en: Undetermined
lo: ບໍ່ລະບຸ

note: Name for urd
en: Urdu
lo: ອູຣດູ

note: Name for uzb
en: Uzbek
lo: ອຸດສະເບກ

note: Name for vai
en: Vai
lo: ໄວ

note: Name for ven
en: Venda
lo: ເວນດາ

note: Name for vie
en: Vietnamese
lo: ຫວຽດນາມ

note: Name for vol
en: Volapük
lo: ໂວລາພຸກ

note: Name for vot
en: Votic
lo: ໂວຕິກ

note: Name for wak
en: Wakashan languages
lo: ພາສາວາກາຊັນ

note: Name for wal
en: Wolaitta; Wolaytta
lo: ໂວໄລຕາ

note: Name for war
en: Waray
lo: ວາເຣ

note: Name for was
en: Washo
lo: ວາໂຊ

note: Name for wen
en: Sorbian languages
lo: ພາສາຊໍບຽນ

note: Name for wln
en: Walloon
lo: ວາລູນ

note: Name for wol
en: Wolof
lo: ໂວລັອບ

note: Name for xal
en: Kalmyk; Oirat
lo: ການມິກ

note: Name for xho
en: Xhosa
lo: ໂຄຊາ

note: Name for yao
en: Yao
lo: ຢາວ

note: Name for yap
en: Yapese
lo: ຢາບ

note: Name for yid
en: Yiddish
lo: ຢິດດິສ

note: Name for yor
en: Yoruba
lo: ໂຢຣູບາ

note: Name for ypk
en: Yupik languages
lo: ພາສາຢູປິກ

note: Name for zap
en: Zapotec
lo: ຊາໂປເທກ

note: Name for zbl
en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
lo: ສັນຍາລັກບລິສ

note: Name for zen
en: Zenaga
lo: ເຊນາກາ

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
lo: ທາມາໄຊ ໂມຣັອກໂກ

note: Name for zha
en: Zhuang; Chuang
lo: ຈວງ

note: Name for zho
en: Chinese
lo: ຈີນ

note: Name for znd
en: Zande languages
lo: ພາສາຊານເດ

note: Name for zul
en: Zulu
lo: ຊູລູ

note: Name for zun
en: Zuni
lo: ຊູນິ

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
lo: ບໍ່ມີເນື້ອຫາທາງພາສາ; ບໍ່ສາມາດໃຊ້ໄດ້

note: Name for zza
en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
lo: ຊາຊາ
