iso_639-2 - en to ug translation catalogue (486 entries)

note: Name for aar
en: Afar
ug: ئافارچە

note: Name for abk
en: Abkhazian
ug: ئابخازچە

note: Name for ace
en: Achinese
ug: ئاتجېچە

note: Name for ach
en: Acoli
ug: ئاچولىچە

note: Name for ada
en: Adangme
ug: ئاداڭمېچە

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
ug: ئادىگېيچە

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
ug: ئافرىقا-ئاسىيا تىللىرى

note: Name for afh
en: Afrihili
ug: ئافرىخىلىچە

note: Name for afr
en: Afrikaans
ug: ئافرىكانچە

note: Name for ain
en: Ainu
ug: ئاينۇچە

note: Name for aka
en: Akan
ug: ئاكانچە

note: Name for akk
en: Akkadian
ug: ئاككادچە

note: Name for ale
en: Aleut
ug: ئالېيۇتچە

note: Name for alg
en: Algonquian languages
ug: ئالگونكىن تىللىرى

note: Name for alt
en: Southern Altai
ug: جەنۇبىي ئالتاي

note: Name for amh
en: Amharic
ug: ئامخاراچە

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
ug: ئىنگلىزچە، قەدىمكى (مىلادى 450-1100)

note: Name for anp
en: Angika
ug: ئانگىكاچە

note: Name for apa
en: Apache languages
ug: ئاپاچى تىللىرى

note: Name for ara
en: Arabic
ug: ئەرەبچە

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
ug: ئارامىچە (مىلادىدىن بۇرۇنقى 700 -300)

note: Name for arg
en: Aragonese
ug: ئاراگونچە

note: Name for arn
en: Mapudungun; Mapuche
ug: ئاراۋكانچە

note: Name for arp
en: Arapaho
ug: ئاراپاخوچە

note: Name for art
en: Artificial languages
ug: سۈنئىي تىللار

note: Name for arw
en: Arawak
ug: ئاراۋاكچە

note: Name for asm
en: Assamese
ug: ئاسسامچە

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
ug: ئاستۇرىيەچە

note: Name for ath
en: Athapascan languages
ug: ئاساپاسكا تىللىرى

note: Name for aus
en: Australian languages
ug: ئاۋسترالىيە تىللىرى

note: Name for ava
en: Avaric
ug: ئاۋارچە

note: Name for ave
en: Avestan
ug: ئاۋىستانچە

note: Name for awa
en: Awadhi
ug: ئاۋادىچە

note: Name for aym
en: Aymara
ug: ئايماراچە

note: Name for aze
en: Azerbaijani
ug: ئەزەربەيجانچە

note: Name for bad
en: Banda languages
ug: بەندا تىلى

note: Name for bai
en: Bamileke languages
ug: بەمىلەيىك تىللىرى

note: Name for bak
en: Bashkir
ug: باشقىرتچە

note: Name for bal
en: Baluchi
ug: بېلۇجىچە

note: Name for bam
en: Bambara
ug: بامباراچە

note: Name for ban
en: Balinese
ug: بالىچە

note: Name for bas
en: Basa
ug: باساچە

note: Name for bat
en: Baltic languages
ug: بالتىق تىللىرى

note: Name for bej
en: Beja; Bedawiyet
ug: بېجاچە

note: Name for bel
en: Belarusian
ug: بېلارۇسچە

note: Name for bem
en: Bemba
ug: بېمباچە

note: Name for ben
en: Bengali
ug: بېنگالچە

note: Common name for ben
en: Bangla
ug: بانگالاچە

note: Name for ber
en: Berber languages
ug: بېربېر تىللىرى

note: Name for bho
en: Bhojpuri
ug: بوجپۇرىچە

note: Name for bih
en: Bihari languages
ug: بىخارى تىللىرى

note: Name for bik
en: Bikol
ug: بىكولچە

note: Name for bin
en: Bini; Edo
ug: بىنى ئىدوچە

note: Name for bis
en: Bislama
ug: بىسلاماچە

note: Name for bla
en: Siksika
ug: سىكسىكاچە

note: Name for bnt
en: Bantu languages
ug: بانتۇ تىلى

note: Name for bod
en: Tibetan
ug: تىبەتچە

note: Name for bos
en: Bosnian
ug: بوسنىيەچە

note: Name for bra
en: Braj
ug: بىراجچە

note: Name for bre
en: Breton
ug: بىرېتونچە

note: Name for btk
en: Batak languages
ug: باتاق تىللىرى

note: Name for bua
en: Buriat
ug: بۇرىياتچە

note: Name for bug
en: Buginese
ug: بىگىنىزچە

note: Name for bul
en: Bulgarian
ug: بۇلغارچە

note: Name for byn
en: Blin; Bilin
ug: بىلىنچە

note: Name for cad
en: Caddo
ug: كاددوچە

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
ug: ئوتتۇرا ئامېرىكا ئىندىئان تىلى

note: Name for car
en: Galibi Carib
ug: كارىبچە

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
ug: كاتالانچە(ۋالىنسىيە)

note: Name for cau
en: Caucasian languages
ug: كاۋكاز تىللىرى

note: Name for ceb
en: Cebuano
ug: سېبۇچە

note: Name for cel
en: Celtic languages
ug: كېلتىك تىللىرى

note: Name for ces
en: Czech
ug: چېخچە

note: Name for cha
en: Chamorro
ug: چامورروچە

note: Name for chb
en: Chibcha
ug: چىبچاچە

note: Name for che
en: Chechen
ug: چېچەنچە

note: Name for chg
en: Chagatai
ug: چاغاتايچە

note: Name for chk
en: Chuukese
ug: چۇكچە

note: Name for chm
en: Mari
ug: مارىچە

note: Name for chn
en: Chinook jargon
ug: چىنۇك-ژارگونچە

note: Name for cho
en: Choctaw
ug: چوكتاۋچە

note: Name for chp
en: Chipewyan; Dene Suline
ug: چىپېۋيانچە

note: Name for chr
en: Cherokee
ug: چېروكېچە

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
ug: قەدىمكى سىلاۋىيانچە

note: Name for chv
en: Chuvash
ug: چۇۋاشچە

note: Name for chy
en: Cheyenne
ug: چېيېنچە

note: Name for cmc
en: Chamic languages
ug: چام تىللىرى

note: Name for cnr
en: Montenegrin
ug: مونتېنېگرىنچە

note: Name for cop
en: Coptic
ug: كوپچە

note: Name for cor
en: Cornish
ug: كورنىشچە

note: Name for cos
en: Corsican
ug: كورسىكاچە

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
ug: كرېول ۋە پىجىن تىلى(ئىنگلىزچىنى ئاساس قىلغان)

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
ug: كرېول ۋە پىجىن تىلى(فىرانسۇزچىنى ئاساس قىلغان)

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
ug: كرېول ۋە پىجىن تىلى، پورتۇگالچىنى ئاساس قىلغان

note: Name for cre
en: Cree
ug: كىرىچە

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
ug: قىرىم تاتارچە

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
ug: كرېول ۋە پىجىن تىلى

note: Name for csb
en: Kashubian
ug: كاسزۇبىچە

note: Name for cus
en: Cushitic languages
ug: كۇش تىللىرى

note: Name for cym
en: Welsh
ug: ۋېلشچە

note: Name for dak
en: Dakota
ug: داكوتاچە

note: Name for dan
en: Danish
ug: دانىشچە

note: Name for dar
en: Dargwa
ug: دارگىۋاچە

note: Name for day
en: Land Dayak languages
ug: داياك تىللىرى

note: Name for del
en: Delaware
ug: دېلاۋارېچە

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
ug: سىلاۋىيچە

note: Name for deu
en: German
ug: گېرمانچە

note: Name for dgr
en: Tlicho; Dogrib
ug: تىلىكوچە؛ دوگرىب

note: Name for din
en: Dinka
ug: دىنكاچە

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
ug: دىۋەخىچە

note: Name for doi
en: Dogri
ug: دوگرىچە

note: Name for dra
en: Dravidian languages
ug: دىراۋادىيان تىللىرى

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
ug: تۆۋەن سوربچە

note: Name for dua
en: Duala
ug: دۇئالاچە

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
ug: ئورتا گوللاندىيەچە(ca. 1050-1350)

note: Name for dyu
en: Dyula
ug: ديۇلاچە

note: Name for dzo
en: Dzongkha
ug: بۇتانچە

note: Name for efi
en: Efik
ug: ئېفىكچە

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
ug: قەدىمكى مىسىرچە

note: Name for eka
en: Ekajuk
ug: ئېكاجۇكچە

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
ug: ھازىرقى گىرېكچە(1453-يىلدىن)

note: Name for elx
en: Elamite
ug: ئېلامىتچە

note: Name for eng
en: English
ug: ئىنگلىزچە

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
ug: ئورتا ئىنگلىزچە(1100-1500)

note: Name for epo
en: Esperanto
ug: ئېسپېرانتو (دۇنيا تىلى)

note: Name for est
en: Estonian
ug: ئېستونچە

note: Name for eus
en: Basque
ug: باسكىچە

note: Name for ewe
en: Ewe
ug: ئېۋېچە

note: Name for ewo
en: Ewondo
ug: ئېۋوندوچە

note: Name for fan
en: Fang
ug: فاڭچە

note: Name for fao
en: Faroese
ug: فائېروچە

note: Name for fas
en: Persian
ug: پارىسچە

note: Name for fat
en: Fanti
ug: فانتىچە

note: Name for fij
en: Fijian
ug: فىجىچە

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
ug: فىلىپپىنچە

note: Name for fin
en: Finnish
ug: فىنچە

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
ug: فىن-ئۇگور تىللىرى

note: Name for fon
en: Fon
ug: فونچە

note: Name for fra
en: French
ug: فىرانسۇزچە

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
ug: ئورتا فىرانسۇزچە(ca. 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
ug: قەدىمىي فىرانسۇزچە(842-ca. 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
ug: شىمالى فىرىزيەچە

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
ug: شەرقى فىرىزيەچە

note: Name for fry
en: Western Frisian
ug: غەربى فىرىزيەچە

note: Name for ful
en: Fulah
ug: فۇلاچە

note: Name for fur
en: Friulian
ug: فىرىئۇلىچە

note: Name for gaa
en: Ga
ug: گاچە

note: Name for gay
en: Gayo
ug: گايوچە

note: Name for gba
en: Gbaya
ug: گىباياچە

note: Name for gem
en: Germanic languages
ug: گېرمان تىللىرى

note: Name for gez
en: Geez
ug: گىزچە

note: Name for gil
en: Gilbertese
ug: گىلبېرتچە

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
ug: سكوتچە

note: Name for gle
en: Irish
ug: ئىرېلاندچە

note: Name for glg
en: Galician
ug: گالىتسىيانچە

note: Name for glv
en: Manx
ug: مانچە

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
ug: گېرمانچە، ئوتتۇرا يۇقىرى (ca. 1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
ug: گېرمانچە، كونا يۇقىرى (ca. 750-1050)

note: Name for gon
en: Gondi
ug: گوندىچە

note: Name for gor
en: Gorontalo
ug: گورونتالوچە

note: Name for got
en: Gothic
ug: گوتچە

note: Name for grb
en: Grebo
ug: گرېبوچە

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
ug: قەدىمىي گىرېكچە(1453-يىلغىچە)

note: Name for grn
en: Guarani
ug: گۇئارانىچە

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
ug: شىۋېتسىيە گېرمانچە

note: Name for guj
en: Gujarati
ug: گۇجاراتچە

note: Name for gwi
en: Gwich'in
ug: گىۋىچىنچە

note: Name for hai
en: Haida
ug: ھەيدەچە

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
ug: ھايتىچە

note: Name for hau
en: Hausa
ug: خائۇساچە

note: Name for haw
en: Hawaiian
ug: ھاۋايچە

note: Name for heb
en: Hebrew
ug: ئىبرانىچە

note: Name for her
en: Herero
ug: خېرېروچە

note: Name for hil
en: Hiligaynon
ug: خىلىگاينونچە

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
ug: خىماچالى تىللىرى

note: Name for hin
en: Hindi
ug: ھىندىچە

note: Name for hit
en: Hittite
ug: خىتتىتچە

note: Name for hmn
en: Hmong; Mong
ug: مۆڭچە

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
ug: خىرى موتۇچە

note: Name for hrv
en: Croatian
ug: خورۋاتچە

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
ug: يۇقىرىقى سوربىيانچە

note: Name for hun
en: Hungarian
ug: ماجارچە

note: Name for hup
en: Hupa
ug: خۇپاچە

note: Name for hye
en: Armenian
ug: ئەرمەنچە

note: Name for iba
en: Iban
ug: ئىبانچە

note: Name for ibo
en: Igbo
ug: ئىبوچە

note: Name for ido
en: Ido
ug: ئىدوچە

note: Name for iii
en: Sichuan Yi; Nuosu
ug: يىچە

note: Name for ijo
en: Ijo languages
ug: ئىجوچە

note: Name for iku
en: Inuktitut
ug: ئىنۇكتىتۇتچە

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
ug: ئىنتىرلىڭچە

note: Name for ilo
en: Iloko
ug: ئىلوكانوچە

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ug: خەلقئارا تىل (خەلقئارا ياردەمچى تىل جەمئىيىتى)

note: Name for inc
en: Indic languages
ug: ئىندى تىللىرى

note: Name for ind
en: Indonesian
ug: ھىندونېزىيەچە

note: Name for ine
en: Indo-European languages
ug: ھىندى-ياۋروپا تىللىرى

note: Name for inh
en: Ingush
ug: ئىنگۇشچە

note: Name for ipk
en: Inupiaq
ug: ئىنۇپىكچە

note: Name for ira
en: Iranian languages
ug: ئىران تىللىرى

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
ug: ئىروكۇئوئىس تىللىتى

note: Name for isl
en: Icelandic
ug: ئىسلاندچە

note: Name for ita
en: Italian
ug: ئىتاليانچە

note: Name for jav
en: Javanese
ug: ياۋاچە

note: Name for jbo
en: Lojban
ug: لوجبانچە

note: Name for jpn
en: Japanese
ug: ياپونچە

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
ug: ئىبرانى پارسچە

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
ug: ئىبرانى ئەرەبچە

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
ug: قارا-قالپاقچە

note: Name for kab
en: Kabyle
ug: كابىلېچە

note: Name for kac
en: Kachin; Jingpho
ug: كاچىنچە

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
ug: گىرېنلاندچە

note: Name for kam
en: Kamba
ug: كامباچە

note: Name for kan
en: Kannada
ug: كانناداچە

note: Name for kar
en: Karen languages
ug: كارېن تىللىرى

note: Name for kas
en: Kashmiri
ug: كەشمىرچە

note: Name for kat
en: Georgian
ug: گىرۇزىنچە

note: Name for kau
en: Kanuri
ug: كانۇرىچە

note: Name for kaw
en: Kawi
ug: كاۋىچە

note: Name for kaz
en: Kazakh
ug: قازاقچە

note: Name for kbd
en: Kabardian
ug: كاباردەيچە

note: Name for kha
en: Khasi
ug: كاسىچە

note: Name for khi
en: Khoisan languages
ug: كويسان تىللىرى

note: Name for khm
en: Central Khmer
ug: مەركىزى كېخمېرچە

note: Name for kho
en: Khotanese; Sakan
ug: خوتەنچە؛ ساكچە

note: Name for kik
en: Kikuyu; Gikuyu
ug: كىكۇيۇچە

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
ug: كىنيارۋانداچە

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
ug: قىرغىزچە

note: Name for kmb
en: Kimbundu
ug: كىمبۇندۇچە

note: Name for kok
en: Konkani
ug: كونكانىچە

note: Name for kom
en: Komi
ug: كومىچە

note: Name for kon
en: Kongo
ug: كونگوچە

note: Name for kor
en: Korean
ug: كورېيەچە

note: Name for kos
en: Kosraean
ug: كوسرايېچە

note: Name for kpe
en: Kpelle
ug: كىپەللېچە

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
ug: قاراچاي-بالقارچە

note: Name for krl
en: Karelian
ug: كارەلچە

note: Name for kro
en: Kru languages
ug: كىرۇ تىللىرى

note: Name for kru
en: Kurukh
ug: كۇرۇكچە

note: Name for kua
en: Kuanyama; Kwanyama
ug: كىۋانياماچە

note: Name for kum
en: Kumyk
ug: قۇمۇقچە

note: Name for kur
en: Kurdish
ug: كۇردچە

note: Name for kut
en: Kutenai
ug: كۇتەنايچە

note: Name for lad
en: Ladino
ug: لادىنچە

note: Name for lah
en: Lahnda
ug: لانداچە

note: Name for lam
en: Lamba
ug: لامباچە

note: Name for lao
en: Lao
ug: لائوسچە

note: Name for lat
en: Latin
ug: لاتىنچە

note: Name for lav
en: Latvian
ug: لاتۋىيەچە

note: Name for lez
en: Lezghian
ug: لېزگىنچە

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
ug: لىمبۇرگچە

note: Name for lin
en: Lingala
ug: لىنگالاچە

note: Name for lit
en: Lithuanian
ug: لىتۋاچە

note: Name for lol
en: Mongo
ug: مونگوچە

note: Name for loz
en: Lozi
ug: لوزىچە

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
ug: لىيۇكسېمبۇرگچە

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
ug: لۇبا-لۇئاچە

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
ug: لۇبا-كاتانگاچە

note: Name for lug
en: Ganda
ug: گانداچە

note: Name for lui
en: Luiseno
ug: لۇيسېنگوچە

note: Name for lun
en: Lunda
ug: لۇنداچە

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
ug: لۇئوچە

note: Name for lus
en: Lushai
ug: لۇشايچە

note: Name for mad
en: Madurese
ug: مادۇرېسچە

note: Name for mag
en: Magahi
ug: ماگاخىچە

note: Name for mah
en: Marshallese
ug: مارشالچە

note: Name for mai
en: Maithili
ug: مايتىلىچە

note: Name for mak
en: Makasar
ug: ماكاسارچە

note: Name for mal
en: Malayalam
ug: مالايامچە

note: Name for man
en: Mandingo
ug: ماندىنگوچە

note: Name for map
en: Austronesian languages
ug: ئاۋۇسترونېزىيا تىللىرى

note: Name for mar
en: Marathi
ug: ماراتىچە

note: Name for mas
en: Masai
ug: ماسايچە

note: Name for mdf
en: Moksha
ug: موكشاچە

note: Name for mdr
en: Mandar
ug: ماندارچە

note: Name for men
en: Mende
ug: مېندېچە

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
ug: ئورتا ئىرېلاند تىلى (900-1200)

note: Name for mic
en: Mi'kmaq; Micmac
ug: مىكماكچە

note: Name for min
en: Minangkabau
ug: مىناڭكاباۋچە

note: Name for mis
en: Uncoded languages
ug: يۇنىكودلۇق تىللار

note: Name for mkd
en: Macedonian
ug: ماكېدونچە

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
ug: مون-كېخمېر تىللىرى

note: Name for mlg
en: Malagasy
ug: ماداغاسقارچە

note: Name for mlt
en: Maltese
ug: مالتاچە

note: Name for mnc
en: Manchu
ug: مانجۇچە

note: Name for mni
en: Manipuri
ug: مانىپۇرىچە

note: Name for mno
en: Manobo languages
ug: مانوبو تىللىرى

note: Name for moh
en: Mohawk
ug: موخاۋىكچە

note: Name for mon
en: Mongolian
ug: موڭغۇلچە

note: Name for mos
en: Mossi
ug: موسسىچە

note: Name for mri
en: Maori
ug: ماۋرىچە

note: Name for msa
en: Malay
ug: مالايچە

note: Name for mul
en: Multiple languages
ug: كۆپ خىل تىللار

note: Name for mun
en: Munda languages
ug: مۇندا تىللىرى

note: Name for mus
en: Creek
ug: كىرىكچە

note: Name for mwl
en: Mirandese
ug: مىراندېسچە

note: Name for mwr
en: Marwari
ug: مارۋارىچە

note: Name for mya
en: Burmese
ug: بىرمىچە

note: Name for myn
en: Mayan languages
ug: مايا تىللىرى

note: Name for myv
en: Erzya
ug: ئېرزاچە

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
ug: ناخۇئاتلچە

note: Name for nai
en: North American Indian languages
ug: شىمالى ئامېرىكا ئىندىئانلىرى تىللىرى

note: Name for nap
en: Neapolitan
ug: ناپولىچە

note: Name for nau
en: Nauru
ug: ناۋرۇ

note: Name for nav
en: Navajo; Navaho
ug: ناۋاخوچە

note: Name for nbl
en: South Ndebele
ug: جەنۇبى ندەبەلەچە

note: Name for nde
en: North Ndebele
ug: شىمالىي ندەبەلەچە

note: Name for ndo
en: Ndonga
ug: ندونگاچە

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
ug: تۆۋەن گېرمانچە؛ تۆۋەن ساكسېنچە

note: Name for nep
en: Nepali
ug: نېپالچە

note: Name for new
en: Nepal Bhasa; Newar; Newari
ug: نېۋارچە، نىپال بخاسا

note: Name for nia
en: Nias
ug: نىئاسچە

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
ug: نىگەر-كوردوفانچە

note: Name for niu
en: Niuean
ug: نيۇئېچە

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
ug: گوللاندىيەچە

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk
ug: يېڭى نورۋېگچە

note: Name for nob
en: Norwegian Bokmål
ug: نورۋېگىيە بوكمالچە

note: Name for nog
en: Nogai
ug: نوغايچە

note: Name for non
en: Norse, Old
ug: قەدىمكى نورۋېگچە

note: Name for nor
en: Norwegian
ug: نورۋېگچە

note: Name for nqo
en: N'Ko
ug: غەربىي ئافرىقا يېزىق تىلى

note: Name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
ug: پېدىچە

note: Name for nub
en: Nubian languages
ug: نۇبى تىللىرى

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
ug: كلاسسىك نېۋارچە

note: Name for nya
en: Chichewa; Chewa; Nyanja
ug: نيانجاچە

note: Name for nym
en: Nyamwezi
ug: نيامۋېزىچە

note: Name for nyn
en: Nyankole
ug: نىيانكولېچە

note: Name for nyo
en: Nyoro
ug: نىئوروچە

note: Name for nzi
en: Nzima
ug: نىزەماچە

note: Name for oji
en: Ojibwa
ug: ئوجىبۋاچە

note: Name for ori
en: Oriya
ug: ئورىياچە

note: Name for orm
en: Oromo
ug: ئوروموچە

note: Name for osa
en: Osage
ug: ئوساگېلارچە

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
ug: ئوسسېتچەچە

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
ug: ئوسمان تۈركچىسى(1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
ug: ئوسمان ئىمپېرىيەسى تىللىرى

note: Name for paa
en: Papuan languages
ug: پاپۇئا تىللىرى

note: Name for pag
en: Pangasinan
ug: پانگاسىنانچە

note: Name for pal
en: Pahlavi
ug: پەھلەۋىچە

note: Name for pam
en: Pampanga; Kapampangan
ug: پامپانگاچە

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
ug: پەنجابچە

note: Name for pap
en: Papiamento
ug: پاپىيامەنتۇچە

note: Name for pau
en: Palauan
ug: پالاۋچە

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
ug: قەدىمىي پارىسچە (ca. 600-400 B.C.)

note: Name for phi
en: Philippine languages
ug: فىلىپپىن تىللىرى

note: Name for phn
en: Phoenician
ug: فىنىكىيەچە

note: Name for pli
en: Pali
ug: پالىچە

note: Name for pol
en: Polish
ug: پولەكچە

note: Name for pon
en: Pohnpeian
ug: پوناپېئانچە

note: Name for por
en: Portuguese
ug: پورتۇگالچە

note: Name for pra
en: Prakrit languages
ug: پىراكرىتچە

note: Name for pus
en: Pushto; Pashto
ug: پۇشتۇچە

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
ug: يەرلىكتە ئىشلىتىش ئۈچۈن قالدۇرۇلغان

note: Name for que
en: Quechua
ug: كېچياچە

note: Name for raj
en: Rajasthani
ug: راجاستانچە

note: Name for rap
en: Rapanui
ug: راپانىيچە

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
ug: ماۋرىچە

note: Name for roa
en: Romance languages
ug: رومان تىللىرى

note: Name for roh
en: Romansh
ug: رومانىشچە

note: Name for rom
en: Romany
ug: سىگانچە

note: Name for ron
en: Romanian; Moldavian; Moldovan
ug: رۇمىنىيەچە

note: Name for run
en: Rundi
ug: روندىچە

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
ug: ئارومانچە

note: Name for rus
en: Russian
ug: رۇسچە

note: Name for sad
en: Sandawe
ug: سانداۋېچە

note: Name for sag
en: Sango
ug: سانگوچە

note: Name for sah
en: Yakut
ug: ياقۇتچە

note: Name for sai
en: South American Indian languages
ug: جەنۇبىي ئامېرىكا ئىندىئان تىلى

note: Name for sal
en: Salishan languages
ug: سالىش تىللىرى

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
ug: سامارىت ئارامىچە

note: Name for san
en: Sanskrit
ug: سانسكرىتچە

note: Name for sas
en: Sasak
ug: ساساكچە

note: Name for sat
en: Santali
ug: سانتالىچە

note: Name for scn
en: Sicilian
ug: سىتسىلىيەچە

note: Name for sco
en: Scots
ug: شوتلاندىيەچە

note: Name for sel
en: Selkup
ug: سېلكاپچە

note: Name for sem
en: Semitic languages
ug: سېمىتىك تىللىرى

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
ug: كونا ئىرېلاندىيەچە

note: Name for sgn
en: Sign Languages
ug: ئىما-ئىشارەت تىلى

note: Name for shn
en: Shan
ug: شانچە

note: Name for sid
en: Sidamo
ug: سىداموچە

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
ug: سىنگالچە

note: Name for sio
en: Siouan languages
ug: سۇ تىللىرى

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
ug: جۇڭگۇ-تىبەت تىللىرى

note: Name for sla
en: Slavic languages
ug: سىلاۋيان تىللىرى

note: Name for slk
en: Slovak
ug: سىلوۋاكچە

note: Name for slv
en: Slovenian
ug: سىلوۋېنىيەچە

note: Name for sma
en: Southern Sami
ug: جەنۇبى سامىچە

note: Name for sme
en: Northern Sami
ug: شىمالىي سامىچە

note: Name for smi
en: Sami languages
ug: سامى تىللىرى

note: Name for smj
en: Lule Sami
ug: لۇلە-سامىچە

note: Name for smn
en: Inari Sami
ug: ئىنارى-سامىچە

note: Name for smo
en: Samoan
ug: ساموئاچە

note: Name for sms
en: Skolt Sami
ug: سىكولت سامىچە

note: Name for sna
en: Shona
ug: شوناچە

note: Name for snd
en: Sindhi
ug: سىندىچە

note: Name for snk
en: Soninke
ug: سونىنكەچە

note: Name for sog
en: Sogdian
ug: سوغدىچە

note: Name for som
en: Somali
ug: سومالىچە

note: Name for son
en: Songhai languages
ug: سوڭخايچە

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
ug: شىمالىي سوتوچە

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
ug: ئىسپانچە

note: Name for sqi
en: Albanian
ug: ئالبانچە

note: Name for srd
en: Sardinian
ug: ساردىنىيەچە

note: Name for srn
en: Sranan Tongo
ug: سىرانان-تونگوچە

note: Name for srp
en: Serbian
ug: سېربچە

note: Name for srr
en: Serer
ug: سېرېرچە

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
ug: نىل-سەھرايى تىللىرى

note: Name for ssw
en: Swati
ug: سىۋاتىچە

note: Name for suk
en: Sukuma
ug: سۇكۇماچە

note: Name for sun
en: Sundanese
ug: ساندانىسچە

note: Name for sus
en: Susu
ug: سۇسۇچە

note: Name for sux
en: Sumerian
ug: سۈمەرچە

note: Name for swa
en: Swahili
ug: سۋاھىلىچە

note: Name for swe
en: Swedish
ug: شۋېدچە

note: Name for syc
en: Classical Syriac
ug: كلاسسىك سۈرىيەچە

note: Name for syr
en: Syriac
ug: سۈرىيەچە

note: Name for tah
en: Tahitian
ug: تاختىچە

note: Name for tai
en: Tai languages
ug: تاي تىللىرى

note: Name for tam
en: Tamil
ug: تامىلچە

note: Name for tat
en: Tatar
ug: تاتارچە

note: Name for tel
en: Telugu
ug: تېلۇگۇچە

note: Name for tem
en: Timne
ug: تېمنېچە

note: Name for ter
en: Tereno
ug: تېرېناچە

note: Name for tet
en: Tetum
ug: تېتۇمچە

note: Name for tgk
en: Tajik
ug: تاجىكچە

note: Name for tgl
en: Tagalog
ug: تاگالوگچە

note: Name for tha
en: Thai
ug: تايلاندچە

note: Name for tig
en: Tigre
ug: تىگرېچە

note: Name for tir
en: Tigrinya
ug: تىگرىنياچە

note: Name for tiv
en: Tiv
ug: تىۋچە

note: Name for tkl
en: Tokelau
ug: توكېلاۋ

note: Name for tlh
en: Klingon; tlhIngan-Hol
ug: كىلىنگونچە

note: Name for tli
en: Tlingit
ug: تىلىنگىتچە

note: Name for tmh
en: Tamashek
ug: تاماشېكچە

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
ug: تونگاچە

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
ug: تونگاچە(تونگا ئاراللىرى)

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
ug: توك-پىسىنچە

note: Name for tsi
en: Tsimshian
ug: سىمشيانچە

note: Name for tsn
en: Tswana
ug: تىسۋاناچە

note: Name for tso
en: Tsonga
ug: سونگاچە

note: Name for tuk
en: Turkmen
ug: تۈركمەنچە

note: Name for tum
en: Tumbuka
ug: تۇمبۇكاچە

note: Name for tup
en: Tupi languages
ug: تۇپىچە

note: Name for tur
en: Turkish
ug: تۈركچە

note: Name for tut
en: Altaic languages
ug: ئالتاي تىللىرى

note: Name for tvl
en: Tuvalu
ug: تۇۋالۇ

note: Name for twi
en: Twi
ug: تىۋىچە

note: Name for tyv
en: Tuvinian
ug: توۋاچە

note: Name for udm
en: Udmurt
ug: ئۇدمۇرتچە

note: Name for uga
en: Ugaritic
ug: ئۇگارىتىكچە

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
ug: ئۇيغۇرچە

note: Name for ukr
en: Ukrainian
ug: ئۇكرائىنچە

note: Name for umb
en: Umbundu
ug: ئۇمبۇندۇچە

note: Name for und
en: Undetermined
ug: بېكىتىلمىدى

note: Name for urd
en: Urdu
ug: ئوردۇچە

note: Name for uzb
en: Uzbek
ug: ئۆزبېكچە

note: Name for vai
en: Vai
ug: ۋايچە

note: Name for ven
en: Venda
ug: ۋېنداچە

note: Name for vie
en: Vietnamese
ug: ۋىيېتنامچە

note: Name for vol
en: Volapük
ug: ۋولاپۇكچە

note: Name for vot
en: Votic
ug: ۋوتېچە

note: Name for wak
en: Wakashan languages
ug: ۋاكاشان تىللىرى

note: Name for wal
en: Wolaitta; Wolaytta
ug: ۋولايتاچە

note: Name for war
en: Waray
ug: ۋارايچە

note: Name for was
en: Washo
ug: ۋاشوچە

note: Name for wen
en: Sorbian languages
ug: سېرب تىللىرى

note: Name for wln
en: Walloon
ug: ۋاللۇنچە

note: Name for wol
en: Wolof
ug: ۋولوفچە

note: Name for xal
en: Kalmyk; Oirat
ug: قالماقچە

note: Name for xho
en: Xhosa
ug: خوساچە

note: Name for yao
en: Yao
ug: يائوچە

note: Name for yap
en: Yapese
ug: ياپچە

note: Name for yid
en: Yiddish
ug: يىددىشچە

note: Name for yor
en: Yoruba
ug: يورۇباچە

note: Name for ypk
en: Yupik languages
ug: يۇپىك تىللىرى

note: Name for zap
en: Zapotec
ug: زاپوتېكچە

note: Name for zbl
en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
ug: بىلىس رەسىم/سۈرەت تىلى

note: Name for zen
en: Zenaga
ug: زېناگاچە

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
ug: ئۆلچەملىك ماراكەش تامازايت تىلى

note: Name for zha
en: Zhuang; Chuang
ug: جۇاڭچە

note: Name for zho
en: Chinese
ug: خەنزۇچە

note: Name for znd
en: Zande languages
ug: زاندېچە

note: Name for zul
en: Zulu
ug: زۇلۇچە

note: Name for zun
en: Zuni
ug: زۇنىچە

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
ug: تىل مەزمۇنى يوق؛ ماس كەلمەيدۇ

note: Name for zza
en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
ug: زازاچە؛ دىمىچە؛ دىمچە
