iso_639-3 - en to et translation catalogue (755 entries)

note: Name for aac
en: Ari
et: ari

note: Name for aae
en: Arbëreshë Albanian
et: arbereši

note: Inverted name for aae
en: Albanian, Arbëreshë
et: arbereši

note: Name for aah
en: Abu' Arapesh
et: abu

note: Inverted name for aah
en: Arapesh, Abu'
et: abu

note: Name for aai
en: Arifama-Miniafia
et: arifama-miniafia

note: Name for aap
en: Pará Arára
et: arara

note: Inverted name for aap
en: Arára, Pará
et: arara

note: Name for aaq
en: Eastern Abnaki
et: idaabnaki

note: Inverted name for aaq
en: Abnaki, Eastern
et: idaabnaki

note: Name for aar
en: Afar
et: afari

note: Name for aat
en: Arvanitika Albanian
et: arvanitika

note: Inverted name for aat
en: Albanian, Arvanitika
et: arvanitika

note: Name for aau
en: Abau
et: abau

note: Name for aax
en: Mandobo Atas
et: atase

note: Name for aaz
en: Amarasi
et: amarasi

note: Name for abb
en: Bankon
et: bankoni

note: Name for abc
en: Ambala Ayta
et: ambala

note: Inverted name for abc
en: Ayta, Ambala
et: ambala

note: Name for abd
en: Manide
et: manide

note: Name for abe
en: Western Abnaki
et: lääneabnaki

note: Inverted name for abe
en: Abnaki, Western
et: lääneabnaki

note: Name for abi
en: Abidji
et: abidži

note: Name for abj
en: Aka-Bea
et: bea

note: Name for abk
en: Abkhazian
et: abhaasi

note: Name for abl
en: Lampung Nyo
et: lampung-njoo

note: Name for abp
en: Abellen Ayta
et: abelleni

note: Inverted name for abp
en: Ayta, Abellen
et: abelleni

note: Name for abq
en: Abaza
et: abasiini

note: Name for abr
en: Abron
et: abroni

note: Name for abs
en: Ambonese Malay
et: Amboni malai

note: Inverted name for abs
en: Malay, Ambonese
et: Amboni malai

note: Name for abt
en: Ambulas
et: ambulase

note: Name for abu
en: Abure
et: abure

note: Name for abx
en: Inabaknon
et: abaknoni

note: Name for abz
en: Abui
et: abui

note: Name for aca
en: Achagua
et: atšagua

note: Name for ace
en: Achinese
et: atšehi

note: Name for ach
en: Acoli
et: atšoli

note: Name for aci
en: Aka-Cari
et: tšari

note: Name for acn
en: Achang
et: atšangi

note: Name for acr
en: Achi
et: atši

note: Name for ada
en: Adangme
et: adangme

note: Name for adb
en: Atauran
et: adabe

note: Name for ady
en: Adyghe
et: adõgee

note: Inverted name for aec
en: Arabic, Saidi
et: Araabia, ülem-egiptuse

note: Name for aee
en: Northeast Pashai
et: kirdepašai

note: Inverted name for aee
en: Pashai, Northeast
et: kirdepašai

note: Name for aeu
en: Akeu
et: aköö

note: Name for afb
en: Gulf Arabic
et: Ida-Araabia

note: Name for afh
en: Afrihili
et: afrihili

note: Name for afk
en: Nanubae
et: nanubae

note: Name for afr
en: Afrikaans
et: afrikaani

note: Name for agd
en: Agarabi
et: agarabi

note: Name for age
en: Angal
et: angali

note: Name for agi
en: Agariya
et: agarija

note: Name for agw
en: Kahua
et: kahua

note: Name for ahk
en: Akha
et: akha

note: Name for aia
en: Arosi
et: arosi

note: Name for ajs
en: Algerian Jewish Sign Language
et: alžeeria juudi viipekeel

note: Name for aka
en: Akan
et: akani

note: Name for akk
en: Akkadian
et: akadi

note: Name for ale
en: Aleut
et: aleuudi

note: Name for alj
en: Alangan
et: alangani

note: Name for alk
en: Alak
et: alaki

note: Name for aln
en: Gheg Albanian
et: geegi

note: Inverted name for aln
en: Albanian, Gheg
et: geegi

note: Name for alo
en: Larike-Wakasihu
et: larike-vakasihu

note: Name for alp
en: Alune
et: alune

note: Name for alq
en: Algonquin
et: algonkini

note: Name for alr
en: Alutor
et: alutori

note: Name for als
en: Tosk Albanian
et: toski

note: Inverted name for als
en: Albanian, Tosk
et: toski

note: Name for alt
en: Southern Altai
et: altai (lõunaaltai)

note: Inverted name for alt
en: Altai, Southern
et: altai

note: Name for alu
en: 'Are'are
et: areare

note: Name for alw
en: Alaba-K’abeena
et: alaba-kabeena

note: Name for amh
en: Amharic
et: amhara

note: Name for amj
en: Amdang
et: amdangi

note: Name for amk
en: Ambai
et: ambai

note: Name for aml
en: War-Jaintia
et: vaari

note: Name for ang
en: Old English (ca. 450-1100)
et: vanainglise (u 450–1100)

note: Inverted name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
et: vanainglise (u 450–1100)

note: Name for anp
en: Angika
et: angika

note: Name for apw
en: Western Apache
et: lääneapatši

note: Name for aqc
en: Archi
et: artši

note: Name for ara
en: Arabic
et: araabia

note: Name for are
en: Western Arrarnta
et: läänearanda

note: Name for arg
en: Aragonese
et: aragoni

note: Name for arh
en: Arhuaco
et: ika

note: Name for ari
en: Arikara
et: arikara

note: Name for arn
en: Mapudungun
et: mapudunguni

note: Name for aro
en: Araona
et: araona

note: Name for arp
en: Arapaho
et: arapaho

note: Name for arw
en: Arawak
et: aravaki

note: Name for ask
en: Ashkun
et: aškuni

note: Name for asm
en: Assamese
et: assami

note: Name for aso
en: Dano
et: dano

note: Name for ast
en: Asturian
et: astuuria

note: Name for atb
en: Zaiwa
et: tsaiva

note: Name for atr
en: Waimiri-Atroari
et: vaimiri-atroari

note: Name for atx
en: Arutani
et: arutani

note: Name for auc
en: Waorani
et: vaorani

note: Name for ava
en: Avaric
et: avaari

note: Name for ave
en: Avestan
et: avesta

note: Name for avi
en: Avikam
et: avikami

note: Name for avn
en: Avatime
et: avatime

note: Name for awa
en: Awadhi
et: avadhi

note: Name for aym
en: Aymara
et: aimara

note: Name for aza
en: Azha
et: atša

note: Name for azb
en: South Azerbaijani
et: lõunaaserbaidžaani

note: Inverted name for azb
en: Azerbaijani, South
et: lõunaaserbaidžaani

note: Name for aze
en: Azerbaijani
et: aserbaidžaani

note: Name for azj
en: North Azerbaijani
et: põhjaaserbaidžaani

note: Inverted name for azj
en: Azerbaijani, North
et: põhjaaserbaidžaani

note: Name for baj
en: Barakai
et: barakai

note: Name for bak
en: Bashkir
et: baškiiri

note: Name for bal
en: Baluchi
et: belutši

note: Name for bam
en: Bambara
et: bambara

note: Name for ban
en: Balinese
et: bali

note: Name for bar
en: Bavarian
et: baieri

note: Name for bay
en: Batuley
et: batulei

note: Name for bbb
en: Barai
et: barai

note: Name for bbd
en: Bau
et: bau

note: Name for bbe
en: Bangba
et: bangba

note: Name for bbh
en: Bugan
et: pugani

note: Name for bbl
en: Bats
et: batsbi

note: Name for bcf
en: Bamu
et: bamu

note: Name for bcg
en: Baga Pokur
et: baga

note: Name for bck
en: Bunuba
et: bunaba

note: Name for bco
en: Kaluli
et: kaluli

note: Name for bcr
en: Babine
et: babini

note: Name for bdb
en: Basap
et: basapi

note: Name for bdd
en: Bunama
et: bunama

note: Name for bde
en: Bade
et: bade

note: Name for bdk
en: Budukh
et: buduhhi

note: Name for bdl
en: Indonesian Bajau
et: Indoneesia badžau

note: Inverted name for bdl
en: Bajau, Indonesian
et: Indoneesia badžau

note: Name for bdq
en: Bahnar
et: bahnari

note: Name for bdu
en: Oroko
et: oroko

note: Name for beh
en: Biali
et: biali

note: Name for bel
en: Belarusian
et: valgevene

note: Name for ben
en: Bengali
et: bengali

note: Common name for ben
en: Bangla
et: bengali

note: Name for beo
en: Beami
et: beami

note: Name for bep
en: Besoa
et: behoa

note: Name for beu
en: Blagar
et: blagari

note: Name for bew
en: Betawi
et: betavi

note: Name for bfa
en: Bari
et: bari

note: Name for bfg
en: Busang Kayan
et: Busangi kajani

note: Name for bfq
en: Badaga
et: badaga

note: Name for bft
en: Balti
et: balti

note: Name for bfu
en: Gahri
et: gahri

note: Name for bfw
en: Bondo
et: bondo

note: Name for bfx
en: Bantayanon
et: bantajanoni

note: Name for bgk
en: Bit
et: biti

note: Name for bgr
en: Bawm Chin
et: boomi

note: Name for bgz
en: Banggai
et: bangai

note: Name for bha
en: Bharia
et: bharia

note: Name for bhb
en: Bhili
et: bhili

note: Name for bhd
en: Bhadrawahi
et: bhadravahi

note: Name for bhg
en: Binandere
et: binandere

note: Name for bhj
en: Bahing
et: bahingi

note: Name for bhm
en: Bathari
et: bathari

note: Name for bho
en: Bhojpuri
et: bhodžpuri

note: Name for bhp
en: Bima
et: bima

note: Name for bhv
en: Bahau
et: bahau

note: Name for bhw
en: Biak
et: biaki

note: Name for bhz
en: Bada (Indonesia)
et: bada

note: Name for bik
en: Bikol
et: bikoli

note: Name for bin
en: Bini
et: edo

note: Name for bis
en: Bislama
et: bislama

note: Name for bix
en: Bijori
et: bidžori

note: Name for biy
en: Birhor
et: birhori

note: Name for biz
en: Baloi
et: baloi

note: Name for bji
en: Burji
et: burdži

note: Name for bjj
en: Kanauji
et: kannaudži

note: Name for bjn
en: Banjar
et: bandžari

note: Name for bkd
en: Binukid
et: binukidi

note: Name for bkg
en: Buraka
et: buraka

note: Name for bks
en: Northern Sorsoganon
et: põhjasorsoganoni

note: Name for bku
en: Buhid
et: buhidi

note: Name for bkx
en: Baikeno
et: baikeno

note: Name for bla
en: Siksika
et: mustjalaindiaani (siksika)

note: Name for blj
en: Bolongan
et: bolongani

note: Inverted name for blk
en: Karen, Pa'o
et: paoo

note: Name for bll
en: Biloxi
et: biloksi

note: Name for blr
en: Blang
et: blangi

note: Name for bmd
en: Baga Manduri
et: manduri

note: Inverted name for bmd
en: Manduri, Baga
et: manduri

note: Name for bmi
en: Bagirmi
et: bagirmi

note: Name for bmr
en: Muinane
et: muinane

note: Name for bnc
en: Bontok
et: bontoki

note: Name for bnd
en: Banda (Indonesia)
et: banda

note: Name for bng
en: Benga
et: benga

note: Name for bni
en: Bangi
et: bangi

note: Name for boa
en: Bora
et: bora

note: Name for bod
en: Tibetan
et: tiibeti

note: Name for bom
en: Berom
et: beromi

note: Name for bon
en: Bine
et: bine

note: Name for boq
en: Bogaya
et: bogaja

note: Name for bos
en: Bosnian
et: bosnia

note: Name for bou
en: Bondei
et: bondei

note: Name for bph
en: Botlikh
et: botlihhi

note: Name for bpo
en: Anasi
et: anasi

note: Name for bpp
en: Kaure
et: kaure

note: Name for bqh
en: Baima
et: baima

note: Name for bqi
en: Bakhtiari
et: bahtiari

note: Name for bqp
en: Busa
et: busa

note: Name for bqz
en: Bakaka
et: bakaka

note: Name for bra
en: Braj
et: bradži

note: Name for bre
en: Breton
et: bretooni

note: Name for brg
en: Baure
et: baure

note: Name for bro
en: Brokkat
et: brokkati

note: Name for bru
en: Eastern Bru
et: idabruu

note: Name for brv
en: Western Bru
et: läänebruu

note: Name for brx
en: Bodo (India)
et: bodo

note: Name for bsb
en: Brunei Bisaya
et: Brunei bisaja

note: Name for bsc
en: Bassari
et: onijan

note: Name for bsg
en: Bashkardi
et: baškardi

note: Name for bsh
en: Kati
et: kati

note: Name for bsk
en: Burushaski
et: burušaski

note: Name for bsq
en: Bassa
et: bassa

note: Name for bta
en: Bata
et: bata

note: Name for btj
en: Bacanese Malay
et: Bacani malai

note: Name for btu
en: Batu
et: batu

note: Name for btv
en: Bateri
et: bateri

note: Name for bua
en: Buriat
et: burjaadi

note: Name for bub
en: Bua
et: bua

note: Name for buc
en: Bushi
et: buši

note: Name for bug
en: Buginese
et: bugi

note: Name for buk
en: Bugawac
et: bugavaki

note: Name for bul
en: Bulgarian
et: bulgaaria

note: Name for bun
en: Sherbro
et: šerbro

note: Name for buo
en: Terei
et: terei

note: Name for bvb
en: Bube
et: bube

note: Name for bvr
en: Burarra
et: burarra

note: Name for bvu
en: Bukit Malay
et: Bukiti malai

note: Inverted name for bvu
en: Malay, Bukit
et: Bukiti malai

note: Name for bvv
en: Baniva
et: baniva

note: Name for bwd
en: Bwaidoka
et: bvaidoka

note: Inverted name for bwe
en: Karen, Bwe
et: bvee

note: Name for bwi
en: Baniwa
et: Içana baniva

note: Name for bwm
en: Biwat
et: bivati

note: Name for bxa
en: Tairaha
et: tairaha

note: Name for bya
en: Batak
et: bataki

note: Name for byh
en: Bhujel
et: bhudželi

note: Name for byn
en: Bilin
et: bilini

note: Name for byq
en: Basay
et: basai

note: Name for byr
en: Baruya
et: jipma

note: Name for bza
en: Bandi
et: bandi

note: Name for bzd
en: Bribri
et: bribri

note: Name for bzf
en: Boikin
et: boikini

note: Name for bzg
en: Babuza
et: babuza

note: Name for bzi
en: Bisu
et: bisu

note: Name for cac
en: Chuj
et: tšuhhi

note: Name for cad
en: Caddo
et: kado

note: Name for cak
en: Kaqchikel
et: kaktšikeli

note: Name for cal
en: Carolinian
et: karoliini

note: Name for car
en: Galibi Carib
et: kariibi (galibi)

note: Name for cas
en: Tsimané
et: tsimane

note: Name for cbd
en: Carijona
et: karihona

note: Name for cbi
en: Chachi
et: tšatši

note: Name for cbw
en: Kinabalian
et: kinabalian

note: Name for ccp
en: Chakma
et: tšaakma

note: Name for cde
en: Chenchu
et: tšentšu

note: Name for cdo
en: Min Dong Chinese
et: idamini

note: Name for cdz
en: Koda
et: kooda

note: Name for cea
en: Lower Chehalis
et: alamtšehalise

note: Name for ceb
en: Cebuano
et: sebu

note: Name for ces
en: Czech
et: tšehhi

note: Name for cha
en: Chamorro
et: tšamorro

note: Name for chb
en: Chibcha
et: tšibtša

note: Name for che
en: Chechen
et: tšetšeeni

note: Name for chg
en: Chagatai
et: tšagatai

note: Name for chk
en: Chuukese
et: tšuugi

note: Name for chm
en: Mari (Russia)
et: mari

note: Name for chn
en: Chinook jargon
et: tšinuki žargoon

note: Name for cho
en: Choctaw
et: tšokto

note: Name for chr
en: Cherokee
et: tšerokii

note: Name for chv
en: Chuvash
et: tšuvaši

note: Name for chy
en: Cheyenne
et: šaieeni

note: Name for cim
en: Cimbrian
et: tsimbri

note: Name for cip
en: Chiapanec
et: tšiapaneegi

note: Name for ciy
en: Chaima
et: tšaima

note: Name for cja
en: Western Cham
et: läänetšaami

note: Name for cjk
en: Chokwe
et: tšokve

note: Name for cjm
en: Eastern Cham
et: idatšaami

note: Name for cjv
en: Chuave
et: tšuave

note: Name for cjy
en: Jinyu Chinese
et: Jinyu hiina

note: Inverted name for cjy
en: Chinese, Jinyu
et: Jinyu hiina

note: Name for ckb
en: Central Kurdish
et: sorani

note: Inverted name for ckb
en: Kurdish, Central
et: sorani

note: Name for ckt
en: Chukot
et: tšuktši

note: Name for cku
en: Koasati
et: koasati

note: Name for cmn
en: Mandarin Chinese
et: põhjahiina

note: Name for cms
en: Messapic
et: messaabi

note: Name for cng
en: Northern Qiang
et: põhjatsjangi

note: Name for cnh
en: Hakha Chin
et: Hakha tšini

note: Inverted name for cnh
en: Chin, Hakha
et: Hakha tšini

note: Name for cnk
en: Khumi Chin
et: khumi

note: Name for cnl
en: Lalana Chinantec
et: Lalana tšinanteegi

note: Name for coe
en: Koreguaje
et: koreguahe

note: Name for coo
en: Comox
et: komoksi

note: Name for cop
en: Coptic
et: kopti

note: Name for cor
en: Cornish
et: korni

note: Name for cos
en: Corsican
et: korsika

note: Name for coz
en: Chochotec
et: tšotšolteegi

note: Name for cpx
en: Pu-Xian Chinese
et: Pu-Xiani mini

note: Inverted name for cpx
en: Chinese, Pu-Xian
et: Pu-Xiani mini

note: Name for cre
en: Cree
et: krii

note: Inverted name for crh
en: Tatar, Crimean
et: krimmitatari

note: Name for crx
en: Carrier
et: karrieri

note: Name for csb
en: Kashubian
et: kašuubi

note: Name for cst
en: Northern Ohlone
et: põhjaohloni

note: Name for csx
en: Cambodian Sign Language
et: kambodža viipekeel

note: Name for ctd
en: Tedim Chin
et: Tiddimi tšini

note: Name for ctg
en: Chittagonian
et: tšatgaija

note: Name for ctu
en: Chol
et: tšoli

note: Name for cuu
en: Tai Ya
et: tai-jaa

note: Name for cym
en: Welsh
et: kõmri

note: Name for czh
en: Huizhou Chinese
et: Huizhou hiina

note: Inverted name for czh
en: Chinese, Huizhou
et: Huizhou hiina

note: Name for dad
en: Marik
et: mariki

note: Name for dag
en: Dagbani
et: dagbani

note: Name for dak
en: Dakota
et: dakota (siuu)

note: Name for dan
en: Danish
et: taani

note: Name for daq
en: Dandami Maria
et: Dandami maria

note: Name for dar
en: Dargwa
et: dargi

note: Name for dav
en: Taita
et: davida

note: Name for dbj
en: Ida'an
et: idaani

note: Name for dec
en: Dagik
et: dagiki

note: Name for del
en: Delaware
et: delavari

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
et: sleivi (orjaindiaani)

note: Name for deu
en: German
et: saksa

note: Name for dgi
en: Northern Dagara
et: põhjadagaari

note: Name for dgr
en: Dogrib
et: dogribi

note: Name for dgz
en: Daga
et: daga

note: Name for dic
en: Lakota Dida
et: Lakota dida

note: Inverted name for dic
en: Dida, Lakota
et: Lakota dida

note: Name for did
en: Didinga
et: didinga

note: Name for dif
en: Dieri
et: dieri

note: Name for din
en: Dinka
et: dinka

note: Name for dis
en: Dimasa
et: dimasa

note: Name for diu
en: Diriku
et: rumanjo

note: Name for div
en: Dhivehi
et: maldiivi

note: Name for djo
en: Jangkang
et: džangkangi

note: Name for dlg
en: Dolgan
et: dolgaani

note: Name for dlm
en: Dalmatian
et: dalmaatsia

note: Name for dml
en: Dameli
et: dameli

note: Name for dng
en: Dungan
et: tungani

note: Name for dnk
en: Dengka
et: denka

note: Name for dnw
en: Western Dani
et: läänedani

note: Name for doh
en: Dong
et: dong

note: Name for dok
en: Dondo
et: dondo

note: Name for dop
en: Lukpa
et: lukpa

note: Name for drb
en: Dair
et: dairi

note: Name for drd
en: Darmiya
et: darmia

note: Name for drg
en: Rungus
et: runguse

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
et: alamsorbi

note: Inverted name for dsb
en: Sorbian, Lower
et: alamsorbi

note: Name for dsl
en: Danish Sign Language
et: taani viipekeel

note: Name for dta
en: Daur
et: dahuri

note: Inverted name for dtp
en: Dusun, Kadazan
et: keskdusuni

note: Name for dua
en: Duala
et: duala

note: Inverted name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
et: keskhollandi (u 1050–1350)

note: Name for duo
en: Dupaninan Agta
et: agta

note: Inverted name for duo
en: Agta, Dupaninan
et: agta

note: Name for dup
en: Duano
et: duano

note: Name for dwr
en: Dawro
et: dauro

note: Name for dyu
en: Dyula
et: djula

note: Name for dzo
en: Dzongkha
et: dzongkha

note: Name for efi
en: Efik
et: efiki

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
et: egiptuse

note: Name for eka
en: Ekajuk
et: ekadžuki

note: Name for ekk
en: Standard Estonian
et: eesti kirjakeel

note: Inverted name for ekk
en: Estonian, Standard
et: eesti kirjakeel

note: Inverted name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
et: kreeka (alates 1453)

note: Name for elx
en: Elamite
et: eelami

note: Name for eng
en: English
et: inglise

note: Name for enm
en: Middle English (1100-1500)
et: keskinglise (1100–1500)

note: Inverted name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
et: keskinglise (1100–1500)

note: Name for epo
en: Esperanto
et: esperanto

note: Name for eso
en: Estonian Sign Language
et: eesti viipekeel

note: Name for est
en: Estonian
et: eesti

note: Name for eus
en: Basque
et: baski

note: Name for ewe
en: Ewe
et: eve

note: Name for ewo
en: Ewondo
et: evondo

note: Name for fao
en: Faroese
et: fääri

note: Name for fas
en: Persian
et: pärsia

note: Name for fat
en: Fanti
et: fanti

note: Name for fij
en: Fijian
et: fidži

note: Name for fin
en: Finnish
et: soome

note: Name for fit
en: Tornedalen Finnish
et: meä

note: Inverted name for fit
en: Finnish, Tornedalen
et: meä

note: Name for fkv
en: Kven Finnish
et: kveeni

note: Inverted name for fkv
en: Finnish, Kven
et: kveeni

note: Name for fon
en: Fon
et: foni

note: Name for fra
en: French
et: prantsuse

note: Name for frm
en: Middle French (ca. 1400-1600)
et: keskprantsuse (u 1400–1600)

note: Inverted name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
et: keskprantsuse (u 1400–1600)

note: Name for fro
en: Old French (842-ca. 1400)
et: vanaprantsuse (842 – u 1400)

note: Inverted name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
et: vanaprantsuse (842 – u 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
et: põhjafriisi

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
et: idafriisi

note: Name for fry
en: Western Frisian
et: läänefriisi

note: Name for fse
en: Finnish Sign Language
et: soome viipekeel

note: Name for fsl
en: French Sign Language
et: prantsuse viipekeel

note: Name for fss
en: Finland-Swedish Sign Language
et: soomerootsi viipekeel

note: Name for ful
en: Fulah
et: fula

note: Name for fur
en: Friulian
et: friuuli

note: Name for gaa
en: Ga
et: gaa

note: Name for gay
en: Gayo
et: gajo

note: Name for gez
en: Geez
et: etioopia

note: Name for gil
en: Gilbertese
et: kiribati (gilberti)

note: Name for gla
en: Scottish Gaelic
et: gaeli (šoti gaeli)

note: Inverted name for gla
en: Gaelic, Scottish
et: gaeli (šoti gaeli)

note: Name for gle
en: Irish
et: iiri

note: Name for glg
en: Galician
et: galeegi

note: Name for glv
en: Manx
et: mänksi

note: Name for gmh
en: Middle High German (ca. 1050-1500)
et: keskülemsaksa (u 1050–1500)

note: Inverted name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
et: keskülemsaksa (u 1050–1500)

note: Name for gml
en: Middle Low German
et: keskalamsaksa

note: Inverted name for gml
en: German, Middle Low
et: keskalamsaksa

note: Name for goh
en: Old High German (ca. 750-1050)
et: vanaülemsaksa (u 750–1050)

note: Inverted name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
et: vanaülemsaksa (u 750–1050)

note: Name for gon
en: Gondi
et: gondi

note: Name for gor
en: Gorontalo
et: gorontalo

note: Name for got
en: Gothic
et: gooti

note: Name for grb
en: Grebo
et: grebo

note: Inverted name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
et: vanakreeka (kuni 1453)

note: Name for grn
en: Guarani
et: guaranii

note: Name for gsg
en: German Sign Language
et: saksa viipekeel

note: Name for gsw
en: Swiss German
et: šveitsisaksa

note: Inverted name for gsw
en: German, Swiss
et: šveitsisaksa

note: Name for guj
en: Gujarati
et: gudžarati

note: Name for hai
en: Haida
et: haida

note: Name for hau
en: Hausa
et: hausa

note: Name for haw
en: Hawaiian
et: havai

note: Name for heb
en: Hebrew
et: heebrea

note: Name for her
en: Herero
et: herero

note: Name for hil
en: Hiligaynon
et: hiligainoni

note: Name for hin
en: Hindi
et: hindi

note: Name for hit
en: Hittite
et: heti

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
et: hirimotu

note: Name for hrv
en: Croatian
et: horvaadi

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
et: ülemsorbi

note: Name for hsh
en: Hungarian Sign Language
et: ungari viipekeel

note: Name for hue
en: San Francisco Del Mar Huave
et: San Francisco Del Mari huave

note: Inverted name for hue
en: Huave, San Francisco Del Mar
et: San Francisco Del Mari huave

note: Name for hun
en: Hungarian
et: ungari

note: Name for hup
en: Hupa
et: hupa

note: Inverted name for huu
en: Huitoto, Murui
et: murui

note: Name for huv
en: San Mateo Del Mar Huave
et: San Mateo Del Mari huave

note: Inverted name for huv
en: Huave, San Mateo Del Mar
et: San Mateo Del Mari huave

note: Name for huz
en: Hunzib
et: hunzibi

note: Name for hve
en: San Dionisio Del Mar Huave
et: San Dionisio del Mari huave

note: Inverted name for hve
en: Huave, San Dionisio Del Mar
et: San Dionisio del Mari huave

note: Name for hvv
en: Santa María Del Mar Huave
et: Santa María Del Mari huave

note: Inverted name for hvv
en: Huave, Santa María Del Mar
et: Santa María Del Mari huave

note: Name for hye
en: Armenian
et: armeenia

note: Name for iba
en: Iban
et: ibani

note: Name for ibo
en: Igbo
et: ibo

note: Name for icl
en: Icelandic Sign Language
et: islandi viipekeel

note: Name for ido
en: Ido
et: ido

note: Name for iku
en: Inuktitut
et: inuktituti

note: Name for ilo
en: Iloko
et: iloko

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
et: interlingua

note: Name for ind
en: Indonesian
et: indoneesia

note: Name for inh
en: Ingush
et: inguši

note: Name for ipk
en: Inupiaq
et: injupiaki

note: Name for isl
en: Icelandic
et: islandi

note: Name for ita
en: Italian
et: itaalia

note: Name for izh
en: Ingrian
et: isuri

note: Name for jav
en: Javanese
et: jaava

note: Name for jbo
en: Lojban
et: lojban

note: Name for jpn
en: Japanese
et: jaapani

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
et: juudipärsia

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
et: juudiaraabia

note: Name for juc
en: Jurchen
et: tšurtšeni

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
et: karakalpaki

note: Name for kab
en: Kabyle
et: kabiili

note: Name for kan
en: Kannada
et: kannada

note: Name for kas
en: Kashmiri
et: kašmiiri

note: Name for kat
en: Georgian
et: gruusia

note: Name for kau
en: Kanuri
et: kanuri

note: Name for kaw
en: Kawi
et: kaavi

note: Name for kaz
en: Kazakh
et: kasahhi

note: Name for kbd
en: Kabardian
et: kabardi-tšerkessi

note: Name for kca
en: Khanty
et: handi

note: Name for kha
en: Khasi
et: khasi

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
et: ruanda

note: Name for kmb
en: Kimbundu
et: kimbundu

note: Name for koi
en: Komi-Permyak
et: permikomi

note: Name for kom
en: Komi
et: komi

note: Name for kon
en: Kongo
et: kongo

note: Name for kor
en: Korean
et: korea

note: Name for kos
en: Kosraean
et: kosrae

note: Name for kpe
en: Kpelle
et: kpelle

note: Name for kpv
en: Komi-Zyrian
et: sürjakomi

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
et: karatšai-balkaari

note: Name for krl
en: Karelian
et: karjala

note: Name for kru
en: Kurukh
et: oraoni (kuruhhi)

note: Name for kum
en: Kumyk
et: kumõki

note: Name for kur
en: Kurdish
et: kurdi

note: Name for kut
en: Kutenai
et: kutenai

note: Name for lab
en: Linear A
et: lineaar-A

note: Name for lad
en: Ladino
et: ladiino

note: Name for lah
en: Lahnda
et: lahnda (lehnda, läänepandžabi)

note: Name for lam
en: Lamba
et: lamba

note: Name for lao
en: Lao
et: lao

note: Name for lat
en: Latin
et: ladina

note: Name for lav
en: Latvian
et: läti

note: Name for lez
en: Lezghian
et: lesgi

note: Name for lif
en: Limbu
et: limbu

note: Name for lin
en: Lingala
et: lingala

note: Name for lit
en: Lithuanian
et: leedu

note: Name for liv
en: Liv
et: liivi

note: Name for lls
en: Lithuanian Sign Language
et: leedu viipekeel

note: Name for lol
en: Mongo
et: mongo

note: Name for loz
en: Lozi
et: lozi

note: Name for lrl
en: Lari
et: lari

note: Name for lsl
en: Latvian Sign Language
et: läti viipekeel

note: Name for ltg
en: Latgalian
et: latgali

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
et: kasai luba (luba-kasai, lulua)

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
et: katanga luba

note: Name for lug
en: Ganda
et: ganda

note: Name for lui
en: Luiseno
et: luisenjo

note: Name for lun
en: Lunda
et: lunda

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
et: luo

note: Name for lus
en: Lushai
et: mizo (lušei)

note: Name for lvs
en: Standard Latvian
et: läti kirjakeel

note: Inverted name for lvs
en: Latvian, Standard
et: läti kirjakeel

note: Name for mad
en: Madurese
et: madura

note: Name for mag
en: Magahi
et: magahi

note: Name for mah
en: Marshallese
et: maršalli

note: Name for mai
en: Maithili
et: maithili

note: Name for mak
en: Makasar
et: makassari

note: Name for mal
en: Malayalam
et: malajalami

note: Name for man
en: Mandingo
et: malinke

note: Name for mar
en: Marathi
et: marathi

note: Name for mas
en: Masai
et: maasai

note: Name for mdf
en: Moksha
et: mokša

note: Name for mdr
en: Mandar
et: mandari

note: Inverted name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
et: keskiiri (900–1200)

note: Name for mhr
en: Eastern Mari
et: niidumari

note: Inverted name for mhr
en: Mari, Eastern
et: niidumari

note: Name for min
en: Minangkabau
et: minangkabau

note: Name for mis
en: Uncoded languages
et: kodeerimata keeled

note: Name for mkd
en: Macedonian
et: makedoonia

note: Name for mlg
en: Malagasy
et: malagassi

note: Name for mlt
en: Maltese
et: malta

note: Name for mnc
en: Manchu
et: mandžu

note: Name for mni
en: Manipuri
et: manipuri

note: Name for mns
en: Mansi
et: mansi

note: Name for moh
en: Mohawk
et: mohoogi

note: Name for mon
en: Mongolian
et: mongoli

note: Name for mos
en: Mossi
et: moore (mossi)

note: Name for mri
en: Maori
et: maoori

note: Name for mrj
en: Western Mari
et: mäemari

note: Inverted name for mrj
en: Mari, Western
et: mäemari

note: Name for mul
en: Multiple languages
et: mitu keelt

note: Name for mus
en: Creek
et: maskogi (kriigi, ojaindiaani)

note: Name for mwl
en: Mirandese
et: miranda

note: Name for mwr
en: Marwari
et: maarvari

note: Name for mya
en: Burmese
et: birma

note: Name for myv
en: Erzya
et: ersa

note: Name for nap
en: Neapolitan
et: napoli

note: Name for ndo
en: Ndonga
et: ndonga

note: Name for nds
en: Low German
et: alamsaksa

note: Inverted name for nds
en: German, Low
et: alamsaksa

note: Name for nia
en: Nias
et: niasi

note: Name for nio
en: Nganasan
et: nganassaani

note: Name for niu
en: Niuean
et: niue

note: Name for nld
en: Dutch
et: Hollandi

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk
et: uusnorra (nynorsk)

note: Name for nob
en: Norwegian Bokmål
et: norra (bokmål)

note: Name for nog
en: Nogai
et: nogai

note: Name for non
en: Old Norse
et: vanapõhja

note: Inverted name for non
en: Norse, Old
et: vanapõhja

note: Name for nor
en: Norwegian
et: norra

note: Name for nqo
en: N'Ko
et: nkoo

note: Name for nrn
en: Norn
et: norni

note: Name for nsl
en: Norwegian Sign Language
et: norra viipekeel

note: Name for nym
en: Nyamwezi
et: njamvesi

note: Name for nyn
en: Nyankole
et: njankole

note: Name for nyo
en: Nyoro
et: njoro

note: Name for nzi
en: Nzima
et: nzima

note: Name for ohu
en: Old Hungarian
et: vanaungari

note: Inverted name for ohu
en: Hungarian, Old
et: vanaungari

note: Name for oji
en: Ojibwa
et: odžibvei

note: Name for olo
en: Livvi
et: livviko

note: Name for olt
en: Old Lithuanian
et: vanaleedu

note: Inverted name for olt
en: Lithuanian, Old
et: vanaleedu

note: Name for orm
en: Oromo
et: oromo

note: Name for osa
en: Osage
et: oseidži

note: Inverted name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
et: osmanitürgi (1500–1928)

note: Name for owl
en: Old Welsh
et: vanakõmri

note: Inverted name for owl
en: Welsh, Old
et: vanakõmri

note: Name for pag
en: Pangasinan
et: pangasinani

note: Name for pal
en: Pahlavi
et: pahlavi

note: Name for pap
en: Papiamento
et: papiamento

note: Name for pau
en: Palauan
et: belau (palau)

note: Name for peo
en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
et: vanapärsia (u 600–400 eKr)

note: Inverted name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
et: vanapärsia (u 600–400 eKr)

note: Name for phn
en: Phoenician
et: foiniikia

note: Name for pli
en: Pali
et: paali

note: Name for pol
en: Polish
et: poola

note: Name for pon
en: Pohnpeian
et: poonpei

note: Name for por
en: Portuguese
et: portugali

note: Name for pro
en: Old Provençal (to 1500)
et: vanaprovansi (aastani 1500)

note: Inverted name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
et: vanaprovansi (aastani 1500)

note: Name for que
en: Quechua
et: ketšua

note: Name for qya
en: Quenya
et: kvenja

note: Name for raj
en: Rajasthani
et: radžastani

note: Name for rap
en: Rapanui
et: rapanui

note: Name for rmd
en: Traveller Danish
et: taani rändurikeel

note: Inverted name for rmd
en: Danish, Traveller
et: taani rändurikeel

note: Name for rmf
en: Kalo Finnish Romani
et: Soome mustlaskeel

note: Inverted name for rmf
en: Romani, Kalo Finnish
et: Soome mustlaskeel

note: Name for rmg
en: Traveller Norwegian
et: norra rändurikeel

note: Inverted name for rmg
en: Norwegian, Traveller
et: norra rändurikeel

note: Name for roh
en: Romansh
et: romanši

note: Name for rom
en: Romany
et: roma (mustlaskeel)

note: Name for ron
en: Romanian
et: Rumeenia

note: Name for run
en: Rundi
et: rundi

note: Name for rus
en: Russian
et: vene

note: Name for sad
en: Sandawe
et: sandave

note: Name for sag
en: Sango
et: sango

note: Name for sah
en: Yakut
et: jakuudi

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
et: Samaaria aramea

note: Name for san
en: Sanskrit
et: sanskriti

note: Name for sas
en: Sasak
et: sasaki

note: Name for sat
en: Santali
et: santali

note: Name for saz
en: Saurashtra
et: sauraštra

note: Name for scn
en: Sicilian
et: sitsiilia

note: Name for sco
en: Scots
et: šoti

note: Name for sel
en: Selkup
et: sölkupi

note: Name for sga
en: Old Irish (to 900)
et: vanaiiri (aastani 900)

note: Inverted name for sga
en: Irish, Old (to 900)
et: vanaiiri (aastani 900)

note: Name for sgg
en: Swiss-German Sign Language
et: šveitsisaksa viipekeel

note: Name for shn
en: Shan
et: šani

note: Name for sia
en: Akkala Sami
et: Akkala saami

note: Inverted name for sia
en: Sami, Akkala
et: Akkala saami

note: Name for sid
en: Sidamo
et: sidamo

note: Name for sin
en: Sinhala
et: singali

note: Name for sjd
en: Kildin Sami
et: Kildini saami

note: Inverted name for sjd
en: Sami, Kildin
et: Kildini saami

note: Name for sje
en: Pite Sami
et: Piteå saami

note: Inverted name for sje
en: Sami, Pite
et: Piteå saami

note: Name for sjk
en: Kemi Sami
et: Kemi saami

note: Inverted name for sjk
en: Sami, Kemi
et: Kemi saami

note: Name for sjn
en: Sindarin
et: sindarini

note: Name for sjt
en: Ter Sami
et: turjasaami

note: Inverted name for sjt
en: Sami, Ter
et: turjasaami

note: Name for sju
en: Ume Sami
et: Umeå saami

note: Inverted name for sju
en: Sami, Ume
et: Umeå saami

note: Name for slk
en: Slovak
et: slovaki

note: Name for slv
en: Slovenian
et: sloveeni

note: Name for sma
en: Southern Sami
et: lõunasaami

note: Inverted name for sma
en: Sami, Southern
et: lõunasaami

note: Name for smc
en: Som
et: som

note: Name for sme
en: Northern Sami
et: põhjasaami

note: Inverted name for sme
en: Sami, Northern
et: põhjasaami

note: Name for smj
en: Lule Sami
et: Lule saami

note: Name for smn
en: Inari Sami
et: Inari saami

note: Inverted name for smn
en: Sami, Inari
et: Inari saami

note: Name for smo
en: Samoan
et: samoa

note: Name for smp
en: Samaritan
et: Samaaria

note: Name for sms
en: Skolt Sami
et: koltasaami

note: Inverted name for sms
en: Sami, Skolt
et: koltasaami

note: Name for sna
en: Shona
et: šona

note: Name for snd
en: Sindhi
et: sindhi

note: Name for snk
en: Soninke
et: soninke

note: Name for sog
en: Sogdian
et: sogdi

note: Name for som
en: Somali
et: somaali

note: Inverted name for sot
en: Sotho, Southern
et: sotho (lõunasotho)

note: Name for spa
en: Spanish
et: Hispaania

note: Name for sqi
en: Albanian
et: albaania

note: Name for srd
en: Sardinian
et: sardi

note: Name for srn
en: Sranan Tongo
et: sranani

note: Name for srp
en: Serbian
et: serbia

note: Name for srr
en: Serer
et: sereri

note: Name for ssw
en: Swati
et: svaasi

note: Name for suk
en: Sukuma
et: sukuma

note: Name for sun
en: Sundanese
et: sunda

note: Name for sus
en: Susu
et: susu

note: Name for sux
en: Sumerian
et: sumeri

note: Name for swe
en: Swedish
et: rootsi

note: Name for swl
en: Swedish Sign Language
et: rootsi viipekeel

note: Name for syc
en: Classical Syriac
et: vanasüüria

note: Name for syr
en: Syriac
et: süüria

note: Name for tah
en: Tahitian
et: tahiti

note: Name for tak
en: Tala
et: tala

note: Name for tam
en: Tamil
et: tamili

note: Name for tat
en: Tatar
et: tatari

note: Name for tbw
en: Tagbanwa
et: tagbanwa

note: Name for tel
en: Telugu
et: telugu

note: Name for tem
en: Timne
et: temne

note: Name for ter
en: Tereno
et: terena

note: Name for tet
en: Tetum
et: tetumi

note: Name for tgk
en: Tajik
et: tadžiki

note: Name for tgl
en: Tagalog
et: tagalogi

note: Name for tha
en: Thai
et: tai

note: Name for tig
en: Tigre
et: tigree

note: Name for tir
en: Tigrinya
et: tigrinja

note: Name for tiv
en: Tiv
et: tivi

note: Name for tli
en: Tlingit
et: tlingiti

note: Name for tmh
en: Tamashek
et: tamašeki

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
et: tonga (Njassa)

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
et: tonga (Tonga saarte)

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
et: tok-pisini (uusmelaneesia)

note: Name for tsi
en: Tsimshian
et: tsimši

note: Name for tsn
en: Tswana
et: tsvana (läänesotho)

note: Name for tso
en: Tsonga
et: tsonga

note: Name for tuk
en: Turkmen
et: türkmeeni

note: Name for tum
en: Tumbuka
et: tumbuka

note: Name for tur
en: Turkish
et: türgi

note: Name for twi
en: Twi
et: tvii

note: Name for txg
en: Tangut
et: tanguudi

note: Name for tyv
en: Tuvinian
et: tõva

note: Name for udm
en: Udmurt
et: udmurdi

note: Name for uga
en: Ugaritic
et: ugariti

note: Name for ukr
en: Ukrainian
et: ukraina

note: Name for umb
en: Umbundu
et: umbundu

note: Name for und
en: Undetermined
et: määratlemata

note: Name for urd
en: Urdu
et: urdu

note: Name for uzb
en: Uzbek
et: usbeki

note: Name for vai
en: Vai
et: vai

note: Name for ven
en: Venda
et: venda

note: Name for vie
en: Vietnamese
et: vietnami

note: Name for vol
en: Volapük
et: volapük

note: Name for vot
en: Votic
et: vadja

note: Name for was
en: Washo
et: vašo

note: Name for wlm
en: Middle Welsh
et: keskkõmri

note: Inverted name for wlm
en: Welsh, Middle
et: keskkõmri

note: Name for wln
en: Walloon
et: vallooni

note: Name for wol
en: Wolof
et: volofi

note: Name for xcr
en: Carian
et: kaaria

note: Name for xho
en: Xhosa
et: koosa

note: Name for xlc
en: Lycian
et: lüükia

note: Name for xld
en: Lydian
et: lüüdia

note: Name for yao
en: Yao
et: jao

note: Name for yap
en: Yapese
et: japi

note: Name for yid
en: Yiddish
et: jidiš

note: Name for yor
en: Yoruba
et: joruba

note: Name for zap
en: Zapotec
et: sapoteegi

note: Name for zbl
en: Blissymbols
et: Blissi sümbolid

note: Name for zen
en: Zenaga
et: zenaga

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
et: Maroko tamasikti

note: Name for zho
en: Chinese
et: hiina

note: Name for zkv
en: Krevinian
et: kreevini

note: Name for zul
en: Zulu
et: suulu

note: Name for zun
en: Zuni
et: sunji

note: Name for zxx
en: No linguistic content
et: keelelise sisuta
