iso_639-3 - en to eu translation catalogue (427 entries)

note: Name for aaa
en: Ghotuo
eu: ghotuo

note: Name for aab
en: Alumu-Tesu
eu: alumu-tesu

note: Name for aac
en: Ari
eu: ari

note: Name for aad
en: Amal
eu: amal

note: Name for aae
en: Arbëreshë Albanian
eu: arbëreshëera, Italiako albaniera

note: Inverted name for aae
en: Albanian, Arbëreshë
eu: Italiako albaniera, arbëreshë

note: Name for aaf
en: Aranadan
eu: aranadanera

note: Name for aag
en: Ambrak
eu: ambrak

note: Name for aah
en: Abu' Arapesh
eu: abu', ua, arapeshera

note: Inverted name for aah
en: Arapesh, Abu'
eu: abu' arapesh

note: Name for aai
en: Arifama-Miniafia
eu: arifama-miniafia

note: Name for aak
en: Ankave
eu: ankavera

note: Name for aal
en: Afade
eu: afade

note: Name for aar
en: Afar
eu: Afarera

note: Name for aat
en: Arvanitika Albanian
eu: Arvanitika

note: Name for abk
en: Abkhazian
eu: Abkhazera

note: Name for abq
en: Abaza
eu: Abazera

note: Name for ace
en: Achinese
eu: acehnera

note: Name for ach
en: Acoli
eu: acholiera

note: Name for ada
en: Adangme
eu: adangmera

note: Name for ady
en: Adyghe
eu: adyghera

note: Name for afb
en: Gulf Arabic
eu: Golkoko arabiera

note: Inverted name for afb
en: Arabic, Gulf
eu: Arabiera, Golkoko

note: Name for afh
en: Afrihili
eu: Afrihiliera

note: Name for agq
en: Aghem
eu: aghemera

note: Name for ain
en: Ainu (Japan)
eu: ainuera

note: Name for aka
en: Akan
eu: Akanera

note: Name for akk
en: Akkadian
eu: Akadiera

note: Name for akq
en: Ak
eu: akanera

note: Name for ale
en: Aleut
eu: aleutera

note: Name for aln
en: Gheg Albanian
eu: Gheg albaniera

note: Inverted name for aln
en: Albanian, Gheg
eu: Albaniera, Gheg

note: Name for alt
en: Southern Altai
eu: hegoaldeko altaiera

note: Inverted name for alt
en: Altai, Southern
eu: hegoaldeko altaiera

note: Name for amh
en: Amharic
eu: Amharera

note: Inverted name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
eu: Antzinako ingelesa (450-1100 inguru)

note: Name for anp
en: Angika
eu: angikera

note: Name for ara
en: Arabic
eu: Arabiera

note: Inverted name for arb
en: Arabic, Standard
eu: Arabiera, estandarra

note: Name for arg
en: Aragonese
eu: Aragoiera

note: Name for arn
en: Mapudungun
eu: maputxea

note: Name for arp
en: Arapaho
eu: arapahoa

note: Name for arw
en: Arawak
eu: Arawakera

note: Name for asa
en: Asu (Tanzania)
eu: asua

note: Name for ase
en: American Sign Language
eu: Amerikar zeinu hizkuntza

note: Name for asm
en: Assamese
eu: Assamera

note: Name for asp
en: Algerian Sign Language
eu: Algeriar zeinu hizkuntza

note: Name for asq
en: Austrian Sign Language
eu: Austriar zeinu hizkuntza

note: Name for ast
en: Asturian
eu: asturiera

note: Name for asz
en: As
eu: assamera

note: Name for ave
en: Avestan
eu: Avestera

note: Name for awa
en: Awadhi
eu: awadhiera

note: Inverted name for axm
en: Armenian, Middle
eu: Armeniera

note: Name for aym
en: Aymara
eu: Aimara

note: Name for aze
en: Azerbaijani
eu: Azerbaijanera

note: Name for bak
en: Bashkir
eu: Bashkiriera

note: Name for bal
en: Baluchi
eu: Baluchiera

note: Name for ban
en: Balinese
eu: Baliera

note: Name for bas
en: Basa (Cameroon)
eu: basaa

note: Name for bem
en: Bemba (Zambia)
eu: bembera

note: Name for ben
en: Bengali
eu: Bengalera

note: Common name for ben
en: Bangla
eu: Bengalera

note: Name for bez
en: Bena (Tanzania)
eu: benera

note: Name for bfi
en: British Sign Language
eu: Britainiar zeinu hizkuntza

note: Name for bho
en: Bhojpuri
eu: bhojpurera

note: Name for bin
en: Bini
eu: edoera

note: Name for bla
en: Siksika
eu: siksikera

note: Name for bod
en: Tibetan
eu: Tibetera

note: Name for bra
en: Braj
eu: Brajera

note: Name for bre
en: Breton
eu: Bretoiera

note: Name for brx
en: Bodo (India)
eu: bodoera

note: Name for bua
en: Buriat
eu: Buriatera

note: Name for bug
en: Buginese
eu: Buginera

note: Name for bul
en: Bulgarian
eu: Bulgariera

note: Name for bya
en: Batak
eu: Batakera

note: Name for byn
en: Bilin
eu: bilena

note: Name for cat
en: Catalan
eu: Katalaniera

note: Name for ceb
en: Cebuano
eu: cebuera

note: Name for ces
en: Czech
eu: Txekiera

note: Name for cgg
en: Chiga
eu: chigera

note: Name for cha
en: Chamorro
eu: Chamorroera

note: Name for chb
en: Chibcha
eu: Chibchaera

note: Name for chg
en: Chagatai
eu: Txagatai hizkuntza

note: Name for chk
en: Chuukese
eu: chuukera

note: Name for chm
en: Mari (Russia)
eu: mariera

note: Name for chn
en: Chinook jargon
eu: Chinook hizkera

note: Name for cho
en: Choctaw
eu: choctaw

note: Name for chr
en: Cherokee
eu: Txeroki

note: Name for chy
en: Cheyenne
eu: cheyennera

note: Name for ckb
en: Central Kurdish
eu: sorania

note: Inverted name for ckb
en: Kurdish, Central
eu: sorania

note: Name for cop
en: Coptic
eu: Koptoera

note: Name for crs
en: Seselwa Creole French
eu: seselwa frantses-kreolera

note: Inverted name for crs
en: Creole French, Seselwa
eu: seselwa frantses-kreolera

note: Name for csb
en: Kashubian
eu: Kashubiera

note: Name for cym
en: Welsh
eu: Galesa

note: Name for dak
en: Dakota
eu: dakotera

note: Name for dan
en: Danish
eu: Daniera

note: Name for dar
en: Dargwa
eu: dargvera

note: Name for dav
en: Taita
eu: taitera

note: Name for deu
en: German
eu: Alemaniera

note: Name for dgr
en: Dogrib
eu: dogribera

note: Name for dje
en: Zarma
eu: zarma

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
eu: behe-sorabiera

note: Inverted name for dsb
en: Sorbian, Lower
eu: behe-sorabiera

note: Name for dua
en: Duala
eu: dualera

note: Inverted name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
eu: Erdi Aroko nederlandera (1050-1350)

note: Name for dyo
en: Jola-Fonyi
eu: fonyi jolera

note: Name for dyu
en: Dyula
eu: Dyulaera

note: Name for dzg
en: Dazaga
eu: dazaga

note: Name for ebu
en: Embu
eu: embua

note: Name for efi
en: Efik
eu: efikera

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
eu: Egipziera (antzinakoa)

note: Name for eka
en: Ekajuk
eu: akajuka

note: Inverted name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
eu: Greko modernoa (1453tik aurrera)

note: Name for enc
en: En
eu: ingelesa

note: Inverted name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
eu: Erdi Aroko ingelesa (1100-1500)

note: Name for est
en: Estonian
eu: Estoniera

note: Name for eus
en: Basque
eu: Euskara

note: Name for ewe
en: Ewe
eu: Eweera

note: Name for ewo
en: Ewondo
eu: ewondera

note: Name for fao
en: Faroese
eu: Faroera

note: Name for fij
en: Fijian
eu: Fijiera

note: Name for fil
en: Filipino
eu: filipinera

note: Name for fin
en: Finnish
eu: Finlandiera

note: Name for fon
en: Fon
eu: fona

note: Name for fra
en: French
eu: Frantsesa

note: Name for frc
en: Cajun French
eu: frc

note: Inverted name for frc
en: French, Cajun
eu: frc

note: Inverted name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
eu: Erdi Aroko frantsesa (1400-1600 inguru)

note: Inverted name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
eu: Antzinako frantsesa (842-1400 inguru)

note: Name for fuj
en: Ko
eu: koreera

note: Name for ful
en: Fulah
eu: Fula

note: Name for fur
en: Friulian
eu: friuliera

note: Name for fvr
en: Fur
eu: friuliera

note: Name for gaa
en: Ga
eu: ga

note: Name for gag
en: Gagauz
eu: gagauzera

note: Name for gan
en: Gan Chinese
eu: gan

note: Inverted name for gan
en: Chinese, Gan
eu: gan

note: Name for gez
en: Geez
eu: ge’ez

note: Name for gil
en: Gilbertese
eu: gilbertera

note: Name for gle
en: Irish
eu: Irlandako gaelera

note: Name for glv
en: Manx
eu: Manxera [Manx-eko gaelikoa]

note: Inverted name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
eu: Erdi Aro altuko alemana (1050-1500)

note: Inverted name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
eu: Erdi Aro baxuko alemana (750-1050 inguru)

note: Name for gor
en: Gorontalo
eu: gorontaloa

note: Name for got
en: Gothic
eu: Gotikoa

note: Name for gqr
en: Gor
eu: gorontaloa

note: Inverted name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
eu: Grekoa, antzinakoa (1453 arte)

note: Name for gsw
en: Swiss German
eu: alemana (Suitza)

note: Inverted name for gsw
en: German, Swiss
eu: alemana (Suitza)

note: Name for guj
en: Gujarati
eu: Gujaratera

note: Name for guz
en: Gusii
eu: gusiiera

note: Name for gwi
en: Gwichʼin
eu: gwichʼin

note: Name for hak
en: Hakka Chinese
eu: hak

note: Inverted name for hak
en: Chinese, Hakka
eu: hak

note: Name for haq
en: Ha
eu: Haa

note: Name for haw
en: Hawaiian
eu: hawaiiera

note: Name for heb
en: Hebrew
eu: Hebreera

note: Name for hil
en: Hiligaynon
eu: hiligainona

note: Name for hit
en: Hittite
eu: Hititera

note: Name for hmn
en: Hmong
eu: hmong

note: Name for hrv
en: Croatian
eu: Kroaziera

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
eu: goi-sorabiera

note: Inverted name for hsb
en: Sorbian, Upper
eu: goi-sorabiera

note: Name for hsn
en: Xiang Chinese
eu: hsn

note: Inverted name for hsn
en: Chinese, Xiang
eu: hsn

note: Name for hun
en: Hungarian
eu: Hungariera

note: Name for huo
en: Hu
eu: hungariera

note: Name for hup
en: Hupa
eu: hupera

note: Name for hye
en: Armenian
eu: Armeniera

note: Name for iba
en: Iban
eu: ibanera

note: Name for ibb
en: Ibibio
eu: ibibioera

note: Name for ibo
en: Igbo
eu: Igboera

note: Name for ilo
en: Iloko
eu: ilokanera

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
eu: Interlingua (IALAren nazioarteko hizkuntza)

note: Name for inh
en: Ingush
eu: ingushera

note: Name for isl
en: Icelandic
eu: Islandiera

note: Name for ita
en: Italian
eu: Italiera

note: Name for jav
en: Javanese
eu: Javera

note: Name for jbo
en: Lojban
eu: lojbanera

note: Name for jgo
en: Ngomba
eu: ngomba

note: Name for jmc
en: Machame
eu: machamera

note: Name for jpn
en: Japanese
eu: Japoniera

note: Name for juc
en: Jurchen
eu: Jurtxen

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
eu: Karakalpakera

note: Name for kab
en: Kabyle
eu: kabilera

note: Name for kac
en: Kachin
eu: jingpoera

note: Name for kaj
en: Jju
eu: kaiji

note: Name for kam
en: Kamba (Kenya)
eu: kambera

note: Name for kas
en: Kashmiri
eu: Kaxmirera

note: Name for kaz
en: Kazakh
eu: Kazakhera

note: Name for kbd
en: Kabardian
eu: kabardiera

note: Name for kcg
en: Tyap
eu: kataba

note: Name for kde
en: Makonde
eu: makondera

note: Name for kdh
en: Tem
eu: temnea

note: Name for kdx
en: Kam
eu: kambera

note: Name for kea
en: Kabuverdianu
eu: Cabo Verdeko kreola

note: Name for kfo
en: Koro (Côte d'Ivoire)
eu: koroa

note: Name for kha
en: Khasi
eu: kashia

note: Name for khq
en: Koyra Chiini Songhay
eu: koyra chiiniera

note: Inverted name for khq
en: Songhay, Koyra Chiini
eu: koyra chiiniera

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
eu: Kinyaruanda

note: Name for kkj
en: Kako
eu: kakoa

note: Name for kkt
en: Koi
eu: komi-permyakera

note: Name for kln
en: Kalenjin
eu: kalenjinera

note: Name for kmb
en: Kimbundu
eu: kimbundua

note: Name for koi
en: Komi-Permyak
eu: komi-permyakera

note: Name for kok
en: Konkani (macrolanguage)
eu: konkanera

note: Name for kom
en: Komi
eu: Komeera

note: Name for kon
en: Kongo
eu: Kikongo

note: Name for kor
en: Korean
eu: Koreera

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
eu: karachayera-balkarera

note: Name for krl
en: Karelian
eu: kareliera

note: Name for kru
en: Kurukh
eu: kurukhera

note: Name for ksb
en: Shambala
eu: shambalera

note: Name for ksf
en: Bafia
eu: bafiera

note: Name for ksh
en: Kölsch
eu: koloniera

note: Name for kum
en: Kumyk
eu: kumykera

note: Name for kur
en: Kurdish
eu: Kurduera

note: Name for lab
en: Linear A
eu: A lineala

note: Name for lad
en: Ladino
eu: ladinera

note: Name for lag
en: Langi
eu: langiera

note: Name for lao
en: Lao
eu: Laosera

note: Name for lat
en: Latin
eu: Latina

note: Name for lav
en: Latvian
eu: Letoniera

note: Name for lez
en: Lezghian
eu: lezgiera

note: Name for lit
en: Lithuanian
eu: Lituaniera

note: Name for lkt
en: Lakota
eu: lakotera

note: Name for loj
en: Lou
eu: lou

note: Name for lou
en: Louisiana Creole
eu: lou

note: Inverted name for lou
en: Creole, Louisiana
eu: lou

note: Name for loz
en: Lozi
eu: loziera

note: Name for lrc
en: Northern Luri
eu: iparraldeko lurera

note: Inverted name for lrc
en: Luri, Northern
eu: iparraldeko lurera

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
eu: txilubera

note: Name for lun
en: Lunda
eu: lundera

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
eu: luoera

note: Name for lus
en: Lushai
eu: mizoa

note: Name for luy
en: Luyia
eu: luhyera

note: Name for mad
en: Madurese
eu: madurera

note: Name for mag
en: Magahi
eu: magahiera

note: Name for mai
en: Maithili
eu: maithilera

note: Name for mak
en: Makasar
eu: makasarera

note: Name for mal
en: Malayalam
eu: Malabarera

note: Name for man
en: Mandingo
eu: Mandinga

note: Name for mas
en: Masai
eu: masaiera

note: Name for mdf
en: Moksha
eu: mokxera

note: Name for men
en: Mende (Sierra Leone)
eu: mendeera

note: Name for mer
en: Meru
eu: meruera

note: Name for mfe
en: Morisyen
eu: Mauritaniako kreolera

note: Inverted name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
eu: Erdi Aroko irlandera (900-1200)

note: Name for mgh
en: Makhuwa-Meetto
eu: makhuwa-meettoera

note: Name for mgo
en: Meta'
eu: metera

note: Name for mic
en: Mi'kmaq
eu: mikmakera

note: Name for min
en: Minangkabau
eu: minangkabauera

note: Name for mis
en: Uncoded languages
eu: Kodetu gabeko hizkuntzak

note: Name for mkd
en: Macedonian
eu: Mazedoniera

note: Name for mlg
en: Malagasy
eu: Malgaxea

note: Name for mlt
en: Maltese
eu: Maltera

note: Name for mnc
en: Manchu
eu: Manchuera

note: Name for mni
en: Manipuri
eu: manipurera

note: Name for mnu
en: Mer
eu: meruera

note: Name for moh
en: Mohawk
eu: mohawkera

note: Name for mon
en: Mongolian
eu: Mongoliera

note: Name for mos
en: Mossi
eu: moreera

note: Name for mri
en: Maori
eu: Maoriera

note: Name for mua
en: Mundang
eu: mudangera

note: Name for mul
en: Multiple languages
eu: zenbait hizkuntza

note: Name for mus
en: Creek
eu: creera

note: Name for mwl
en: Mirandese
eu: mirandera

note: Name for mya
en: Burmese
eu: Birmaniera

note: Name for myv
en: Erzya
eu: erziera

note: Name for mzn
en: Mazanderani
eu: mazandarandera

note: Name for nan
en: Min Nan Chinese
eu: nan

note: Inverted name for nan
en: Chinese, Min Nan
eu: nan

note: Name for nap
en: Neapolitan
eu: napoliera

note: Name for naq
en: Khoekhoe
eu: namera

note: Name for nau
en: Nauru
eu: Nauruera

note: Name for nbt
en: Na
eu: nauruera

note: Name for new
en: Newari
eu: newarera

note: Name for nia
en: Nias
eu: niasa

note: Name for niu
en: Niuean
eu: niuera

note: Name for nld
en: Dutch
eu: Nederlandera

note: Name for nmg
en: Kwasio
eu: kwasiera

note: Name for nnh
en: Ngiemboon
eu: ngiemboonera

note: Name for nog
en: Nogai
eu: nogaiera

note: Name for nqo
en: N'Ko
eu: n’koera

note: Name for nso
en: Pedi
eu: pediera

note: Name for nus
en: Nuer
eu: nuerera

note: Name for nyn
en: Nyankole
eu: ankolera

note: Name for oji
en: Ojibwa
eu: Ojibwera

note: Name for orm
en: Oromo
eu: Oromoera

note: Inverted name for osp
en: Spanish, Old
eu: Espainiera, Zaharra

note: Inverted name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
eu: Turkiera, otomanoa (1500-1928)

note: Name for pag
en: Pangasinan
eu: pangasinanera

note: Name for pam
en: Pampanga
eu: pampangera

note: Name for pap
en: Papiamento
eu: papiamentoa

note: Name for pau
en: Palauan
eu: palauera

note: Name for pcm
en: Nigerian Pidgin
eu: Nigeriako pidgina

note: Inverted name for pcm
en: Pidgin, Nigerian
eu: Nigeriako pidgina

note: Inverted name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
eu: Pertsiera zaharra(600-400 K.a. inguru)

note: Name for phn
en: Phoenician
eu: Feniziera

note: Name for pli
en: Pali
eu: Paliera

note: Name for pmn
en: Pam
eu: pampangera

note: Name for pol
en: Polish
eu: Poloniera

note: Name for por
en: Portuguese
eu: Portugesa

note: Name for prg
en: Prussian
eu: prusiera

note: Inverted name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
eu: Proventzera, zaharra (1500 arte)

note: Name for quc
en: K'iche'
eu: quicheera

note: Name for que
en: Quechua
eu: Kitxua

note: Name for raj
en: Rajasthani
eu: Rajastanera

note: Name for rap
en: Rapanui
eu: rapa nui

note: Name for rar
en: Rarotongan
eu: rarotongera

note: Name for rof
en: Rombo
eu: romboera

note: Name for roh
en: Romansh
eu: Erretorromaniera

note: Name for ron
en: Romanian
eu: Errumaniera

note: Name for rup
en: Macedo-Romanian
eu: aromania

note: Inverted name for rup
en: Romanian, Macedo-
eu: aromania

note: Name for rus
en: Russian
eu: Errusiera

note: Name for rwk
en: Rwa
eu: rwaera

note: Name for sad
en: Sandawe
eu: sandawea

note: Name for sah
en: Yakut
eu: sakhera

note: Name for san
en: Sanskrit
eu: Sanskritoa

note: Name for saq
en: Samburu
eu: samburuera

note: Name for sat
en: Santali
eu: santalera

note: Name for sax
en: Sa
eu: sanskritoa

note: Name for sba
en: Ngambay
eu: ngambayera

note: Name for sbp
en: Sangu (Tanzania)
eu: sanguera

note: Name for scn
en: Sicilian
eu: siziliera

note: Name for sco
en: Scots
eu: eskoziera

note: Name for seh
en: Sena
eu: senera

note: Name for ses
en: Koyraboro Senni Songhai
eu: koyraboro sennia

note: Inverted name for ses
en: Songhai, Koyraboro Senni
eu: koyraboro sennia

note: Inverted name for sga
en: Irish, Old (to 900)
eu: Antzinako Irlandera (900 arte)

note: Name for shi
en: Tachelhit
eu: tachelhita

note: Name for shn
en: Shan
eu: shanera

note: Name for shr
en: Shi
eu: tachelhita

note: Name for slk
en: Slovak
eu: Eslovakiera

note: Name for slv
en: Slovenian
eu: Eslovaniera

note: Name for sma
en: Southern Sami
eu: hegoaldeko samiera

note: Inverted name for sma
en: Sami, Southern
eu: hegoaldeko samiera

note: Name for smj
en: Lule Sami
eu: lule samiera

note: Name for smn
en: Inari Sami
eu: inari-samiera

note: Inverted name for smn
en: Sami, Inari
eu: inari-samiera

note: Name for smo
en: Samoan
eu: Samoera

note: Name for smp
en: Samaritan
eu: Samaritera

note: Name for sms
en: Skolt Sami
eu: skolten samiera

note: Inverted name for sms
en: Sami, Skolt
eu: skolten samiera

note: Name for snk
en: Soninke
eu: soninkera

note: Name for som
en: Somali
eu: Somaliera

note: Inverted name for sot
en: Sotho, Southern
eu: Hegoaldeko sothoera

note: Name for spa
en: Spanish
eu: Espainiera

note: Name for srn
en: Sranan Tongo
eu: srananera

note: Name for srp
en: Serbian
eu: Serbiera

note: Name for ssp
en: Spanish Sign Language
eu: Espainiar zeinu hizkuntza

note: Name for ssy
en: Saho
eu: sahoa

note: Name for suk
en: Sukuma
eu: sukumera

note: Name for sun
en: Sundanese
eu: Sundanera

note: Name for sus
en: Susu
eu: Susuera

note: Name for swb
en: Maore Comorian
eu: komoreera

note: Inverted name for swb
en: Comorian, Maore
eu: komoreera

note: Name for swe
en: Swedish
eu: Suediera

note: Name for syc
en: Classical Syriac
eu: Siriera klasikoa

note: Name for syr
en: Syriac
eu: Asiriera

note: Name for tam
en: Tamil
eu: Tamilera

note: Name for tat
en: Tatar
eu: Tatariera

note: Name for tem
en: Timne
eu: temnea

note: Name for teo
en: Teso
eu: tesoera

note: Name for tet
en: Tetum
eu: tetuma

note: Name for tgl
en: Tagalog
eu: Tagalo-a

note: Name for tha
en: Thai
eu: Thailandiera

note: Name for tig
en: Tigre
eu: tigrea

note: Name for tir
en: Tigrinya
eu: Tigrinyera

note: Name for tlh
en: Klingon
eu: klingonera

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
eu: Tongera (Nyasa)

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
eu: Tongera (Tonga uharteak)

note: Name for toz
en: To
eu: tongera

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
eu: tok pisina

note: Name for tsn
en: Tswana
eu: Tswanera

note: Name for tso
en: Tsonga
eu: Tsongera

note: Name for ttb
en: Gaa
eu: ga

note: Name for tuk
en: Turkmen
eu: Turkmeniera

note: Name for tum
en: Tumbuka
eu: tumbukera

note: Name for tur
en: Turkish
eu: Turkiera

note: Name for tvl
en: Tuvalu
eu: tuvaluera

note: Name for twq
en: Tasawaq
eu: tasawaqa

note: Name for tyv
en: Tuvinian
eu: tuvera

note: Name for tzm
en: Central Atlas Tamazight
eu: Erdialdeko Atlaseko amazigera

note: Inverted name for tzm
en: Tamazight, Central Atlas
eu: Erdialdeko Atlaseko amazigera

note: Name for udm
en: Udmurt
eu: udmurtera

note: Name for uga
en: Ugaritic
eu: Ugaritera

note: Name for umb
en: Umbundu
eu: umbunduera

note: Name for und
en: Undetermined
eu: hizkuntza ezezaguna

note: Name for urd
en: Urdu
eu: Urdu-a

note: Name for uzb
en: Uzbek
eu: Uzbekera

note: Name for vie
en: Vietnamese
eu: Vietnamera

note: Name for vol
en: Volapük
eu: Volapük-a

note: Name for vun
en: Vunjo
eu: vunjoa

note: Name for wae
en: Walser
eu: walserera

note: Name for wal
en: Wolaytta
eu: welayta

note: Name for war
en: Waray (Philippines)
eu: samerera

note: Name for was
en: Washo
eu: Waxo

note: Name for wbm
en: Wa
eu: waloiera

note: Name for wln
en: Walloon
eu: Waloiera

note: Name for wol
en: Wolof
eu: Wolofera

note: Name for wuu
en: Wu Chinese
eu: wuu

note: Inverted name for wuu
en: Chinese, Wu
eu: wuu

note: Name for xal
en: Kalmyk
eu: kalmykera

note: Name for xcr
en: Carian
eu: Kariera

note: Name for xlc
en: Lycian
eu: Likiera

note: Name for xld
en: Lydian
eu: Lidiera

note: Name for xog
en: Soga
eu: sogera

note: Name for yav
en: Yangben
eu: jangbenera

note: Name for ybb
en: Yemba
eu: yemba

note: Name for yid
en: Yiddish
eu: Jidish

note: Name for yor
en: Yoruba
eu: Jorubera

note: Name for yue
en: Yue Chinese
eu: kantonera

note: Inverted name for yue
en: Chinese, Yue
eu: kantonera

note: Name for zbl
en: Blissymbols
eu: Bliss sinboloak

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
eu: amazigera estandarra

note: Inverted name for zgh
en: Tamazight, Standard Moroccan
eu: amazigera estandarra

note: Name for zho
en: Chinese
eu: Txinera

note: Name for zul
en: Zulu
eu: Zuluera

note: Name for zun
en: Zuni
eu: zuñia

note: Name for zxx
en: No linguistic content
eu: ez dago eduki linguistikorik

note: Name for zza
en: Zaza
eu: zazakia
