iso_639-3 - en to hu translation catalogue (9326 entries)

note: Name for aaa
en: Ghotuo
hu: ghotuo

note: Name for aab
en: Alumu-Tesu
hu: alumu-tesu

note: Name for aac
en: Ari
hu: ari

note: Name for aad
en: Amal
hu: amal

note: Name for aae
en: Arbëreshë Albanian
hu: arbëresë albán

note: Inverted name for aae
en: Albanian, Arbëreshë
hu: albán, arbëreshë

note: Name for aaf
en: Aranadan
hu: aranadan

note: Name for aag
en: Ambrak
hu: ambrak

note: Name for aah
en: Abu' Arapesh
hu: abu' arapesh

note: Inverted name for aah
en: Arapesh, Abu'
hu: arapesh, abu'

note: Name for aai
en: Arifama-Miniafia
hu: arifama-miniafia

note: Name for aak
en: Ankave
hu: ankave

note: Name for aal
en: Afade
hu: afade

note: Name for aan
en: Anambé
hu: anambé

note: Name for aao
en: Algerian Saharan Arabic
hu: algériai szaharai arab

note: Inverted name for aao
en: Arabic, Algerian Saharan
hu: arab, algériai szaharai

note: Name for aap
en: Pará Arára
hu: pará arára

note: Inverted name for aap
en: Arára, Pará
hu: arara, pará

note: Name for aaq
en: Eastern Abnaki
hu: keleti abnaki

note: Inverted name for aaq
en: Abnaki, Eastern
hu: abnaki, keleti

note: Name for aar
en: Afar
hu: afar

note: Name for aas
en: Aasáx
hu: aasáx

note: Name for aat
en: Arvanitika Albanian
hu: arvanitika albán

note: Inverted name for aat
en: Albanian, Arvanitika
hu: albán, arvanitika

note: Name for aau
en: Abau
hu: abau

note: Name for aaw
en: Solong
hu: solong

note: Name for aax
en: Mandobo Atas
hu: mandobo atas

note: Name for aaz
en: Amarasi
hu: amarasi

note: Name for aba
en: Abé
hu: abé

note: Name for abb
en: Bankon
hu: bankon

note: Name for abc
en: Ambala Ayta
hu: ambala ayta

note: Inverted name for abc
en: Ayta, Ambala
hu: ayta, ambala

note: Name for abd
en: Manide
hu: manide

note: Name for abe
en: Western Abnaki
hu: nyugati abnaki

note: Inverted name for abe
en: Abnaki, Western
hu: abnaki, nyugati

note: Name for abf
en: Abai Sungai
hu: abai sungai

note: Name for abg
en: Abaga
hu: abaga

note: Name for abh
en: Tajiki Arabic
hu: tádzsik arab

note: Inverted name for abh
en: Arabic, Tajiki
hu: arab, tádzsik

note: Name for abi
en: Abidji
hu: abidzsi

note: Name for abj
en: Aka-Bea
hu: aka-bea

note: Name for abk
en: Abkhazian
hu: abház

note: Name for abl
en: Lampung Nyo
hu: lampung nyo

note: Name for abm
en: Abanyom
hu: abanyom

note: Name for abn
en: Abua
hu: abua

note: Name for abo
en: Abon
hu: abon

note: Name for abp
en: Abellen Ayta
hu: abellen ayta

note: Inverted name for abp
en: Ayta, Abellen
hu: ayta, abellen

note: Name for abq
en: Abaza
hu: abaza

note: Name for abr
en: Abron
hu: abon

note: Name for abs
en: Ambonese Malay
hu: amboni maláj

note: Inverted name for abs
en: Malay, Ambonese
hu: maláj, amboni

note: Name for abt
en: Ambulas
hu: ambulas

note: Name for abu
en: Abure
hu: abure

note: Name for abv
en: Baharna Arabic
hu: baharna arab

note: Inverted name for abv
en: Arabic, Baharna
hu: arab, baharna

note: Name for abw
en: Pal
hu: pal

note: Name for abx
en: Inabaknon
hu: inabaknon

note: Name for aby
en: Aneme Wake
hu: aneme wake

note: Name for abz
en: Abui
hu: abui

note: Name for aca
en: Achagua
hu: achagua

note: Name for acb
en: Áncá
hu: áncá

note: Name for acd
en: Gikyode
hu: gikyode

note: Name for ace
en: Achinese
hu: acehi

note: Name for acf
en: Saint Lucian Creole French
hu: szent luciai kreol francia

note: Inverted name for acf
en: Creole French, Saint Lucian
hu: kreol francia, szent luciai

note: Name for ach
en: Acoli
hu: acoli

note: Name for aci
en: Aka-Cari
hu: aka-cari

note: Name for ack
en: Aka-Kora
hu: aka-kora

note: Name for acl
en: Akar-Bale
hu: akar-bale

note: Name for acm
en: Mesopotamian Arabic
hu: mezopotámiai arab

note: Inverted name for acm
en: Arabic, Mesopotamian
hu: arab, mezopotámiai

note: Name for acn
en: Achang
hu: achang

note: Name for acp
en: Eastern Acipa
hu: keleti acipa

note: Inverted name for acp
en: Acipa, Eastern
hu: acipa, keleti

note: Name for acq
en: Ta'izzi-Adeni Arabic
hu: ta'izzi-adeni arab

note: Inverted name for acq
en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
hu: arab, ta'izzi-adeni

note: Name for acr
en: Achi
hu: achi

note: Name for acs
en: Acroá
hu: acroá

note: Name for act
en: Achterhoeks
hu: achterhoeks

note: Name for acu
en: Achuar-Shiwiar
hu: achuar-shiwiar

note: Name for acv
en: Achumawi
hu: achumawi

note: Name for acw
en: Hijazi Arabic
hu: hidzsázi arab

note: Inverted name for acw
en: Arabic, Hijazi
hu: arab, hidzsázi

note: Name for acx
en: Omani Arabic
hu: ománi arab

note: Inverted name for acx
en: Arabic, Omani
hu: arab, ománi

note: Name for acy
en: Cypriot Arabic
hu: ciprusi arab

note: Inverted name for acy
en: Arabic, Cypriot
hu: arab, ciprusi

note: Name for acz
en: Acheron
hu: acheron

note: Name for ada
en: Adangme
hu: adangme

note: Name for adb
en: Atauran
hu: atauran

note: Name for add
en: Lidzonka
hu: lidzonka

note: Name for ade
en: Adele
hu: adele

note: Name for adf
en: Dhofari Arabic
hu: dhofari arab

note: Inverted name for adf
en: Arabic, Dhofari
hu: arab, dhofari

note: Name for adg
en: Andegerebinha
hu: andegerebinha

note: Name for adh
en: Adhola
hu: adhola

note: Name for adi
en: Adi
hu: adi

note: Name for adj
en: Adioukrou
hu: adioukrou

note: Name for adl
en: Galo
hu: galo

note: Name for adn
en: Adang
hu: adang

note: Name for ado
en: Abu
hu: abu

note: Name for adq
en: Adangbe
hu: adangbe

note: Name for adr
en: Adonara
hu: adonara

note: Name for ads
en: Adamorobe Sign Language
hu: adamorobe-i jelnyelv

note: Name for adt
en: Adnyamathanha
hu: adnyamathanha

note: Name for adu
en: Aduge
hu: aduge

note: Name for adw
en: Amundava
hu: amundava

note: Name for adx
en: Amdo Tibetan
hu: amdo tibeti

note: Inverted name for adx
en: Tibetan, Amdo
hu: tibeti, amdo

note: Name for ady
en: Adyghe
hu: adyghe

note: Name for adz
en: Adzera
hu: adzera

note: Name for aea
en: Areba
hu: areba

note: Name for aeb
en: Tunisian Arabic
hu: tunéziai arab

note: Inverted name for aeb
en: Arabic, Tunisian
hu: arab, tunéziai

note: Name for aec
en: Saidi Arabic
hu: egyiptomi arab

note: Inverted name for aec
en: Arabic, Saidi
hu: arab, egyiptomi

note: Name for aed
en: Argentine Sign Language
hu: argentin jelnyelv

note: Name for aee
en: Northeast Pashai
hu: északkeleti pashai

note: Inverted name for aee
en: Pashai, Northeast
hu: pashai, északkelet

note: Name for aek
en: Haeke
hu: haeke

note: Name for ael
en: Ambele
hu: ambele

note: Name for aem
en: Arem
hu: arem

note: Name for aen
en: Armenian Sign Language
hu: örmény jelnyelv

note: Name for aeq
en: Aer
hu: aer

note: Name for aer
en: Eastern Arrernte
hu: keleti arrernte

note: Inverted name for aer
en: Arrernte, Eastern
hu: arrernte, kelet

note: Name for aes
en: Alsea
hu: alsea

note: Name for aeu
en: Akeu
hu: akeu

note: Name for aew
en: Ambakich
hu: ambakics

note: Name for aey
en: Amele
hu: amele

note: Name for aez
en: Aeka
hu: aeka

note: Name for afb
en: Gulf Arabic
hu: öböl-menti arab

note: Inverted name for afb
en: Arabic, Gulf
hu: arab, öböl-menti

note: Name for afd
en: Andai
hu: andai

note: Name for afe
en: Putukwam
hu: putukwam

note: Name for afg
en: Afghan Sign Language
hu: afgán jelnyelv

note: Name for afh
en: Afrihili
hu: afrihili

note: Name for afi
en: Akrukay
hu: akrukay

note: Name for afk
en: Nanubae
hu: nanubae

note: Name for afn
en: Defaka
hu: defaka

note: Name for afo
en: Eloyi
hu: eloyi

note: Name for afp
en: Tapei
hu: tapei

note: Name for afr
en: Afrikaans
hu: afrikaans

note: Name for afs
en: Afro-Seminole Creole
hu: afro-seminole kreol

note: Inverted name for afs
en: Creole, Afro-Seminole
hu: kreol, afro-seminole

note: Name for aft
en: Afitti
hu: afitti

note: Name for afu
en: Awutu
hu: awutu

note: Name for afz
en: Obokuitai
hu: obokuitai

note: Name for aga
en: Aguano
hu: aguano

note: Name for agb
en: Legbo
hu: legbo

note: Name for agc
en: Agatu
hu: agatu

note: Name for agd
en: Agarabi
hu: agarabi

note: Name for age
en: Angal
hu: angal

note: Name for agf
en: Arguni
hu: arguni

note: Name for agg
en: Angor
hu: angor

note: Name for agh
en: Ngelima
hu: ngelima

note: Name for agi
en: Agariya
hu: agariya

note: Name for agj
en: Argobba
hu: argobba

note: Name for agk
en: Isarog Agta
hu: isarog agta

note: Inverted name for agk
en: Agta, Isarog
hu: agta, isarog

note: Name for agl
en: Fembe
hu: fembe

note: Name for agm
en: Angaataha
hu: angaataha

note: Name for agn
en: Agutaynen
hu: agutaynen

note: Name for ago
en: Tainae
hu: tainae

note: Name for agq
en: Aghem
hu: aghem

note: Name for agr
en: Aguaruna
hu: aguaruna

note: Name for ags
en: Esimbi
hu: esimbi

note: Name for agt
en: Central Cagayan Agta
hu: közép-cagayani agta

note: Inverted name for agt
en: Agta, Central Cagayan
hu: agta, közép-cagayani

note: Name for agu
en: Aguacateco
hu: aguacateco

note: Name for agv
en: Remontado Dumagat
hu: remontado dumagat

note: Inverted name for agv
en: Dumagat, Remontado
hu: dumagat, remontado

note: Name for agw
en: Kahua
hu: kahua

note: Name for agx
en: Aghul
hu: aghul

note: Name for agy
en: Southern Alta
hu: déli alta

note: Inverted name for agy
en: Alta, Southern
hu: alta, déli

note: Name for agz
en: Mt. Iriga Agta
hu: iriga-hegyi agta

note: Inverted name for agz
en: Agta, Mt. Iriga
hu: agta, iriga-hegyi

note: Name for aha
en: Ahanta
hu: ahanta

note: Name for ahb
en: Axamb
hu: axamb

note: Name for ahg
en: Qimant
hu: qimant

note: Name for ahh
en: Aghu
hu: aghu

note: Name for ahi
en: Tiagbamrin Aizi
hu: tiagbamrin aizi

note: Inverted name for ahi
en: Aizi, Tiagbamrin
hu: aizi, tiagbamrin

note: Name for ahk
en: Akha
hu: akha

note: Name for ahl
en: Igo
hu: igo

note: Name for ahm
en: Mobumrin Aizi
hu: mobumrin aizi

note: Inverted name for ahm
en: Aizi, Mobumrin
hu: aizi, mobumrin

note: Name for ahn
en: Àhàn
hu: àhàn

note: Name for aho
en: Ahom
hu: ahom

note: Name for ahp
en: Aproumu Aizi
hu: aproumu aizi

note: Inverted name for ahp
en: Aizi, Aproumu
hu: aizi, aproumu

note: Name for ahr
en: Ahirani
hu: ahirani

note: Name for ahs
en: Ashe
hu: ashe

note: Name for aht
en: Ahtena
hu: ahtena

note: Name for aia
en: Arosi
hu: arosi

note: Name for aib
en: Ainu (China)
hu: ainu (Kína)

note: Name for aic
en: Ainbai
hu: ainbai

note: Name for aid
en: Alngith
hu: alngith

note: Name for aie
en: Amara
hu: amara

note: Name for aif
en: Agi
hu: agi

note: Name for aig
en: Antigua and Barbuda Creole English
hu: antigua és barbuda-i kreol angol

note: Inverted name for aig
en: Creole English, Antigua and Barbuda
hu: kreol angol, antigua és barbuda

note: Name for aih
en: Ai-Cham
hu: ai-cham

note: Name for aii
en: Assyrian Neo-Aramaic
hu: asszír újarámi

note: Inverted name for aii
en: Neo-Aramaic, Assyrian
hu: újarámi, asszír

note: Name for aij
en: Lishanid Noshan
hu: lishanid noshan

note: Name for aik
en: Ake
hu: ake

note: Name for ail
en: Aimele
hu: aimele

note: Name for aim
en: Aimol
hu: aimol

note: Name for ain
en: Ainu (Japan)
hu: ainu (Japán)

note: Name for aio
en: Aiton
hu: aiton

note: Name for aip
en: Burumakok
hu: burumakok

note: Name for aiq
en: Aimaq
hu: aimaq

note: Name for air
en: Airoran
hu: airoran

note: Name for ait
en: Arikem
hu: arikem

note: Name for aiw
en: Aari
hu: aari

note: Name for aix
en: Aighon
hu: aighon

note: Name for aiy
en: Ali
hu: ali

note: Name for aja
en: Aja (South Sudan)
hu: aja (Dél-Szudán)

note: Name for ajg
en: Aja (Benin)
hu: aja (Benin)

note: Name for aji
en: Ajië
hu: ajië

note: Name for ajn
en: Andajin
hu: andajin

note: Name for ajp
en: South Levantine Arabic
hu: déli levantei arab

note: Inverted name for ajp
en: Arabic, South Levantine
hu: arab, dél-levantei

note: Name for ajs
en: Algerian Jewish Sign Language
hu: algériai zsidó jelnyelv

note: Name for aju
en: Judeo-Moroccan Arabic
hu: zsidó-marokkói arab

note: Inverted name for aju
en: Arabic, Judeo-Moroccan
hu: arab, zsidó-marokkói

note: Name for ajw
en: Ajawa
hu: ajawa

note: Name for ajz
en: Amri Karbi
hu: amri karbi

note: Inverted name for ajz
en: Karbi, Amri
hu: karbi, amri

note: Name for aka
en: Akan
hu: akan

note: Name for akb
en: Batak Angkola
hu: batak angkola

note: Name for akc
en: Mpur
hu: mpur

note: Name for akd
en: Ukpet-Ehom
hu: ukpet-ehom

note: Name for ake
en: Akawaio
hu: akawaio

note: Name for akf
en: Akpa
hu: akpa

note: Name for akg
en: Anakalangu
hu: anakalangu

note: Name for akh
en: Angal Heneng
hu: angal heneng

note: Name for aki
en: Aiome
hu: aiome

note: Name for akj
en: Aka-Jeru
hu: aka-jeru

note: Name for akk
en: Akkadian
hu: akkád

note: Name for akl
en: Aklanon
hu: aklanon

note: Name for akm
en: Aka-Bo
hu: aka-bo

note: Name for ako
en: Akurio
hu: akurio

note: Name for akp
en: Siwu
hu: siwu

note: Name for akq
en: Ak
hu: ak

note: Name for akr
en: Araki
hu: araki

note: Name for aks
en: Akaselem
hu: akaselem

note: Name for akt
en: Akolet
hu: akolet

note: Name for aku
en: Akum
hu: akum

note: Name for akv
en: Akhvakh
hu: akhvakh

note: Name for akw
en: Akwa
hu: akwa

note: Name for akx
en: Aka-Kede
hu: aka-kede

note: Name for aky
en: Aka-Kol
hu: aka-kol

note: Name for akz
en: Alabama
hu: alabama

note: Name for ala
en: Alago
hu: alago

note: Name for alc
en: Qawasqar
hu: qawasqar

note: Name for ald
en: Alladian
hu: alladian

note: Name for ale
en: Aleut
hu: aleut

note: Name for alf
en: Alege
hu: alege

note: Name for alh
en: Alawa
hu: alawa

note: Name for ali
en: Amaimon
hu: amaimon

note: Name for alj
en: Alangan
hu: alangan

note: Name for alk
en: Alak
hu: alak

note: Name for all
en: Allar
hu: allar

note: Name for alm
en: Amblong
hu: amblong

note: Name for aln
en: Gheg Albanian
hu: geg albán

note: Inverted name for aln
en: Albanian, Gheg
hu: albán, geg

note: Name for alo
en: Larike-Wakasihu
hu: larike-wakasihu

note: Name for alp
en: Alune
hu: alune

note: Name for alq
en: Algonquin
hu: algonkin

note: Name for alr
en: Alutor
hu: alutor

note: Name for als
en: Tosk Albanian
hu: toszk albán

note: Inverted name for als
en: Albanian, Tosk
hu: albán, toszk

note: Name for alt
en: Southern Altai
hu: dél-altaji

note: Inverted name for alt
en: Altai, Southern
hu: altaji, déli

note: Name for alu
en: 'Are'are
hu: 'are'are

note: Name for alw
en: Alaba-K’abeena
hu: alaba-k’abeena

note: Name for alx
en: Amol
hu: amol

note: Name for aly
en: Alyawarr
hu: alyawarr

note: Name for alz
en: Alur
hu: alur

note: Name for ama
en: Amanayé
hu: amanayé

note: Name for amb
en: Ambo
hu: ambo

note: Name for amc
en: Amahuaca
hu: amahuaca

note: Name for ame
en: Yanesha'
hu: yanesha

note: Name for amf
en: Hamer-Banna
hu: hamer-banna

note: Name for amg
en: Amurdak
hu: amurdak

note: Name for amh
en: Amharic
hu: amhara

note: Name for ami
en: Amis
hu: amis

note: Name for amj
en: Amdang
hu: amdang

note: Name for amk
en: Ambai
hu: ambai

note: Name for aml
en: War-Jaintia
hu: war-jaintia

note: Name for amm
en: Ama (Papua New Guinea)
hu: ama (Pápua Új-Guinea)

note: Name for amn
en: Amanab
hu: amanab

note: Name for amo
en: Amo
hu: amo

note: Name for amp
en: Alamblak
hu: alamblak

note: Name for amq
en: Amahai
hu: amahai

note: Name for amr
en: Amarakaeri
hu: amarakaeri

note: Name for ams
en: Southern Amami-Oshima
hu: déli amami-ósima

note: Inverted name for ams
en: Amami-Oshima, Southern
hu: amami-ósima, dél

note: Name for amt
en: Amto
hu: amto

note: Name for amu
en: Guerrero Amuzgo
hu: guerrero amuzgo

note: Inverted name for amu
en: Amuzgo, Guerrero
hu: amuzgo, guerrero

note: Name for amv
en: Ambelau
hu: ambelau

note: Name for amw
en: Western Neo-Aramaic
hu: nyugati újarámi

note: Inverted name for amw
en: Neo-Aramaic, Western
hu: újarámi, nyugati

note: Name for amx
en: Anmatyerre
hu: anmatyerre

note: Name for amy
en: Ami
hu: ami

note: Name for amz
en: Atampaya
hu: atampaya

note: Name for ana
en: Andaqui
hu: andaqui

note: Name for anb
en: Andoa
hu: andoa

note: Name for anc
en: Ngas
hu: ngas

note: Name for and
en: Ansus
hu: ansus

note: Name for ane
en: Xârâcùù
hu: xârâcùù

note: Name for anf
en: Animere
hu: animere

note: Name for ang
en: Old English (ca. 450-1100)
hu: óangol (kb. 450-1100)

note: Inverted name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
hu: Angol, ó (kb. 450-1100)

note: Name for anh
en: Nend
hu: nend

note: Name for ani
en: Andi
hu: andi

note: Name for anj
en: Anor
hu: anor

note: Name for ank
en: Goemai
hu: goemai

note: Name for anl
en: Anu-Hkongso Chin
hu: anu-hkongso chin

note: Inverted name for anl
en: Chin, Anu-Hkongso
hu: chin, anu-hkongso

note: Name for anm
en: Anal
hu: anal

note: Name for ann
en: Obolo
hu: obolo

note: Name for ano
en: Andoque
hu: andoque

note: Name for anp
en: Angika
hu: angika

note: Name for anq
en: Jarawa (India)
hu: jarawa (India)

note: Name for anr
en: Andh
hu: andh

note: Name for ans
en: Anserma
hu: anserma

note: Name for ant
en: Antakarinya
hu: antakarinya

note: Name for anu
en: Anuak
hu: anuak

note: Name for anv
en: Denya
hu: denya

note: Name for anw
en: Anaang
hu: anaang

note: Name for anx
en: Andra-Hus
hu: andra-hus

note: Name for any
en: Anyin
hu: anyin

note: Name for anz
en: Anem
hu: anem

note: Name for aoa
en: Angolar
hu: angolar

note: Name for aob
en: Abom
hu: abom

note: Name for aoc
en: Pemon
hu: pemon

note: Name for aod
en: Andarum
hu: andarum

note: Name for aoe
en: Angal Enen
hu: angal enen

note: Name for aof
en: Bragat
hu: bragat

note: Name for aog
en: Angoram
hu: angoram

note: Name for aoi
en: Anindilyakwa
hu: anindilyakwa

note: Name for aoj
en: Mufian
hu: mufian

note: Name for aok
en: Arhö
hu: arhö

note: Name for aol
en: Alor
hu: alor

note: Name for aom
en: Ömie
hu: ömie

note: Name for aon
en: Bumbita Arapesh
hu: bumbita arapesh

note: Inverted name for aon
en: Arapesh, Bumbita
hu: arapesh, bumbita

note: Name for aor
en: Aore
hu: aore

note: Name for aos
en: Taikat
hu: taikat

note: Name for aot
en: Atong (India)
hu: atong (India)

note: Name for aou
en: A'ou
hu: a'ou

note: Name for aox
en: Atorada
hu: atorada

note: Name for aoz
en: Uab Meto
hu: uab meto

note: Name for apb
en: Sa'a
hu: sa'a

note: Name for apc
en: North Levantine Arabic
hu: északi levantei arab

note: Inverted name for apc
en: Arabic, North Levantine
hu: arab, észak-levantei

note: Name for apd
en: Sudanese Arabic
hu: szudáni arab

note: Inverted name for apd
en: Arabic, Sudanese
hu: arab, szudáni

note: Name for ape
en: Bukiyip
hu: bukiyip

note: Name for apf
en: Pahanan Agta
hu: pahanan agta

note: Inverted name for apf
en: Agta, Pahanan
hu: agta, pahanan

note: Name for apg
en: Ampanang
hu: ampanang

note: Name for aph
en: Athpariya
hu: athpariya

note: Name for api
en: Apiaká
hu: apiaká

note: Name for apj
en: Jicarilla Apache
hu: jicarilla apache

note: Inverted name for apj
en: Apache, Jicarilla
hu: apache, jicarilla

note: Name for apk
en: Kiowa Apache
hu: kiowa apache

note: Inverted name for apk
en: Apache, Kiowa
hu: apache, kiowa

note: Name for apl
en: Lipan Apache
hu: lipan apache

note: Inverted name for apl
en: Apache, Lipan
hu: apache, lipan

note: Name for apm
en: Mescalero-Chiricahua Apache
hu: mescalero-chiricahua apache

note: Inverted name for apm
en: Apache, Mescalero-Chiricahua
hu: apache, mescalero-chiricahua

note: Name for apn
en: Apinayé
hu: apinayé

note: Name for apo
en: Ambul
hu: ambul

note: Name for app
en: Apma
hu: apma

note: Name for apq
en: A-Pucikwar
hu: a-pucikwar

note: Name for apr
en: Arop-Lokep
hu: arop-lokep

note: Name for aps
en: Arop-Sissano
hu: arop-sissano

note: Name for apt
en: Apatani
hu: apatani

note: Name for apu
en: Apurinã
hu: apurinã

note: Name for apv
en: Alapmunte
hu: alapmunte

note: Name for apw
en: Western Apache
hu: nyugati apacs

note: Inverted name for apw
en: Apache, Western
hu: apacs, nyugati

note: Name for apx
en: Aputai
hu: aputai

note: Name for apy
en: Apalaí
hu: apalaí

note: Name for apz
en: Safeyoka
hu: safeyoka

note: Name for aqc
en: Archi
hu: archi

note: Name for aqd
en: Ampari Dogon
hu: ampari dogon

note: Inverted name for aqd
en: Dogon, Ampari
hu: dogon, ampari

note: Name for aqg
en: Arigidi
hu: arigidi

note: Name for aqk
en: Aninka
hu: aninka

note: Name for aqm
en: Atohwaim
hu: atohwaim

note: Name for aqn
en: Northern Alta
hu: északi, alta

note: Inverted name for aqn
en: Alta, Northern
hu: alta, északi

note: Name for aqp
en: Atakapa
hu: atakapa

note: Name for aqr
en: Arhâ
hu: arhâ

note: Name for aqt
en: Angaité
hu: angaité

note: Name for aqz
en: Akuntsu
hu: akuntsu

note: Name for ara
en: Arabic
hu: arab

note: Name for arb
en: Standard Arabic
hu: standard arab

note: Inverted name for arb
en: Arabic, Standard
hu: arab, standard

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE)
hu: hivatalos arámi (i. e. 700-300)

note: Inverted name for arc
en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
hu: arámi, hivatalos (i. e. 700-300)

note: Name for ard
en: Arabana
hu: arabana

note: Name for are
en: Western Arrarnta
hu: nyugati arrarnta

note: Inverted name for are
en: Arrarnta, Western
hu: arrarnta, nyugati

note: Name for arg
en: Aragonese
hu: aragonéz

note: Name for arh
en: Arhuaco
hu: arhuaco

note: Name for ari
en: Arikara
hu: arikara

note: Name for arj
en: Arapaso
hu: arapaso

note: Name for ark
en: Arikapú
hu: arikapú

note: Name for arl
en: Arabela
hu: arabela

note: Name for arn
en: Mapudungun
hu: mapudungun

note: Name for aro
en: Araona
hu: araona

note: Name for arp
en: Arapaho
hu: arapahó

note: Name for arq
en: Algerian Arabic
hu: algériai arab

note: Inverted name for arq
en: Arabic, Algerian
hu: arab, algeriai

note: Name for arr
en: Karo (Brazil)
hu: karo

note: Name for ars
en: Najdi Arabic
hu: nedzsi arab

note: Inverted name for ars
en: Arabic, Najdi
hu: arab, nedzsi

note: Name for aru
en: Aruá (Amazonas State)
hu: arua (Amazonas állam)

note: Name for arv
en: Arbore
hu: arbore

note: Name for arw
en: Arawak
hu: aravak

note: Name for arx
en: Aruá (Rodonia State)
hu: aruá

note: Name for ary
en: Moroccan Arabic
hu: marokkói arab

note: Inverted name for ary
en: Arabic, Moroccan
hu: arab, marokkói

note: Name for arz
en: Egyptian Arabic
hu: egyiptomi arab

note: Inverted name for arz
en: Arabic, Egyptian
hu: arab, egyiptomi

note: Name for asa
en: Asu (Tanzania)
hu: asu

note: Name for asb
en: Assiniboine
hu: assiniboine

note: Name for asc
en: Casuarina Coast Asmat
hu: kaszuarina-partvidéki aszmat

note: Inverted name for asc
en: Asmat, Casuarina Coast
hu: aszmat, kaszuarina-partvidéki

note: Name for ase
en: American Sign Language
hu: amerikai jelnyelv

note: Name for asf
en: Auslan
hu: auslan

note: Name for asg
en: Cishingini
hu: cishingini

note: Name for ash
en: Abishira
hu: abishira

note: Name for asi
en: Buruwai
hu: buruwai

note: Name for asj
en: Sari
hu: sari

note: Name for ask
en: Ashkun
hu: ashkun

note: Name for asl
en: Asilulu
hu: asilulu

note: Name for asm
en: Assamese
hu: asszámi

note: Name for asn
en: Xingú Asuriní
hu: xingú asuriní

note: Inverted name for asn
en: Asuriní, Xingú
hu: asuriní, xingú

note: Name for aso
en: Dano
hu: dano

note: Name for asp
en: Algerian Sign Language
hu: algeriai jelnyelv

note: Name for asq
en: Austrian Sign Language
hu: osztrák jelnyelv

note: Name for asr
en: Asuri
hu: asuri

note: Name for ass
en: Ipulo
hu: ipulo

note: Name for ast
en: Asturian
hu: asztúr

note: Name for asu
en: Tocantins Asurini
hu: tocantins asurini

note: Inverted name for asu
en: Asurini, Tocantins
hu: asurini, tocantins

note: Name for asv
en: Asoa
hu: asoa

note: Name for asw
en: Australian Aborigines Sign Language
hu: ausztrál bennszülött jelnyelv

note: Name for asx
en: Muratayak
hu: muratayak

note: Name for asy
en: Yaosakor Asmat
hu: jaoszakor aszmat

note: Inverted name for asy
en: Asmat, Yaosakor
hu: aszmat, jaoszakor

note: Name for asz
en: As
hu: as

note: Name for ata
en: Pele-Ata
hu: pele-ata

note: Name for atb
en: Zaiwa
hu: zaiwa

note: Name for atc
en: Atsahuaca
hu: atsahuaca

note: Name for atd
en: Ata Manobo
hu: ata manobo

note: Inverted name for atd
en: Manobo, Ata
hu: manobo, ata

note: Name for ate
en: Atemble
hu: atemble

note: Name for atg
en: Ivbie North-Okpela-Arhe
hu: északi ivbie–okpela–arhe

note: Name for ati
en: Attié
hu: attié

note: Name for atj
en: Atikamekw
hu: atikamekw

note: Name for atk
en: Ati
hu: ati

note: Name for atl
en: Mt. Iraya Agta
hu: iraya-hegyi agta

note: Inverted name for atl
en: Agta, Mt. Iraya
hu: agta, iraya-hegyi

note: Name for atm
en: Ata
hu: ata

note: Name for atn
en: Ashtiani
hu: ashtiani

note: Name for ato
en: Atong (Cameroon)
hu: atong

note: Name for atp
en: Pudtol Atta
hu: pudtol atta

note: Inverted name for atp
en: Atta, Pudtol
hu: atta, pudtol

note: Name for atq
en: Aralle-Tabulahan
hu: aralle-tabulahan

note: Name for atr
en: Waimiri-Atroari
hu: waimiri-atroari

note: Name for ats
en: Gros Ventre
hu: gros ventre

note: Name for att
en: Pamplona Atta
hu: pamplonai atta

note: Inverted name for att
en: Atta, Pamplona
hu: atta, pamplonai

note: Name for atu
en: Reel
hu: reel

note: Name for atv
en: Northern Altai
hu: észak-altaji

note: Inverted name for atv
en: Altai, Northern
hu: altaji, északi

note: Name for atw
en: Atsugewi
hu: atsugewi

note: Name for atx
en: Arutani
hu: arutani

note: Name for aty
en: Aneityum
hu: aneityum

note: Name for atz
en: Arta
hu: arta

note: Name for aua
en: Asumboa
hu: asumboa

note: Name for aub
en: Alugu
hu: alugu

note: Name for auc
en: Waorani
hu: waorani

note: Name for aud
en: Anuta
hu: anuta

note: Name for aug
en: Aguna
hu: aguna

note: Name for auh
en: Aushi
hu: aushi

note: Name for aui
en: Anuki
hu: anuki

note: Name for auj
en: Awjilah
hu: awjilah

note: Name for auk
en: Heyo
hu: heyo

note: Name for aul
en: Aulua
hu: aulua

note: Name for aum
en: Asu (Nigeria)
hu: asu (Nigéria)

note: Name for aun
en: Molmo One
hu: molmo one

note: Inverted name for aun
en: One, Molmo
hu: one, molmo

note: Name for auo
en: Auyokawa
hu: auyokawa

note: Name for aup
en: Makayam
hu: makayam

note: Name for auq
en: Anus
hu: anus

note: Name for aur
en: Aruek
hu: aruek

note: Name for aut
en: Austral
hu: austral

note: Name for auu
en: Auye
hu: auye

note: Name for auw
en: Awyi
hu: awyi

note: Name for aux
en: Aurá
hu: aurá

note: Name for auy
en: Awiyaana
hu: awiyaana

note: Name for auz
en: Uzbeki Arabic
hu: üzbég, arab

note: Inverted name for auz
en: Arabic, Uzbeki
hu: arab, üzbég

note: Name for ava
en: Avaric
hu: avar

note: Name for avb
en: Avau
hu: avau

note: Name for avd
en: Alviri-Vidari
hu: alviri-vidari

note: Name for ave
en: Avestan
hu: avesztai

note: Name for avi
en: Avikam
hu: avikam

note: Name for avk
en: Kotava
hu: kotava

note: Name for avl
en: Eastern Egyptian Bedawi Arabic
hu: keleti egyiptomi bedavi arab

note: Inverted name for avl
en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
hu: arab, keleti egyiptomi bedavi

note: Name for avm
en: Angkamuthi
hu: angkamuthi

note: Name for avn
en: Avatime
hu: avatime

note: Name for avo
en: Agavotaguerra
hu: agavotaguerra

note: Name for avs
en: Aushiri
hu: aushiri

note: Name for avt
en: Au
hu: au

note: Name for avu
en: Avokaya
hu: avokaya

note: Name for avv
en: Avá-Canoeiro
hu: avá-canoeiro

note: Name for awa
en: Awadhi
hu: awadhi

note: Name for awb
en: Awa (Papua New Guinea)
hu: awa

note: Name for awc
en: Cicipu
hu: cicipu

note: Name for awe
en: Awetí
hu: awetí

note: Name for awg
en: Anguthimri
hu: anguthimri

note: Name for awh
en: Awbono
hu: awbono

note: Name for awi
en: Aekyom
hu: aekyom

note: Name for awk
en: Awabakal
hu: awabakal

note: Name for awm
en: Arawum
hu: arawum

note: Name for awn
en: Awngi
hu: awngi

note: Name for awo
en: Awak
hu: awak

note: Name for awr
en: Awera
hu: awera

note: Name for aws
en: South Awyu
hu: déli awyu

note: Inverted name for aws
en: Awyu, South
hu: awyu, déli

note: Name for awt
en: Araweté
hu: araweté

note: Name for awu
en: Central Awyu
hu: közép-awyu

note: Inverted name for awu
en: Awyu, Central
hu: awyu, közép

note: Name for awv
en: Jair Awyu
hu: jair awyu

note: Inverted name for awv
en: Awyu, Jair
hu: awyu, jair

note: Name for aww
en: Awun
hu: awun

note: Name for awx
en: Awara
hu: awara

note: Name for awy
en: Edera Awyu
hu: edera awyu

note: Inverted name for awy
en: Awyu, Edera
hu: awyu, edera

note: Name for axb
en: Abipon
hu: abipon

note: Name for axe
en: Ayerrerenge
hu: ayerrerenge

note: Name for axg
en: Mato Grosso Arára
hu: mato grosso arára

note: Inverted name for axg
en: Arára, Mato Grosso
hu: arára, mato grosso

note: Name for axk
en: Yaka (Central African Republic)
hu: yaka (Közép-afrikai Köztársaság)

note: Name for axl
en: Lower Southern Aranda
hu: lower southern aranda

note: Inverted name for axl
en: Aranda, Lower Southern
hu: aranda, lower southern

note: Name for axm
en: Middle Armenian
hu: közép-örmény

note: Inverted name for axm
en: Armenian, Middle
hu: örmény, közép

note: Name for axx
en: Xârâgurè
hu: xârâgurè

note: Name for aya
en: Awar
hu: awar

note: Name for ayb
en: Ayizo Gbe
hu: ayizo gbe

note: Inverted name for ayb
en: Gbe, Ayizo
hu: gbe, ayizo

note: Name for ayc
en: Southern Aymara
hu: déli ajmara

note: Inverted name for ayc
en: Aymara, Southern
hu: ajmara, déli

note: Name for ayd
en: Ayabadhu
hu: ayabadhu

note: Name for aye
en: Ayere
hu: ayere

note: Name for ayg
en: Ginyanga
hu: ginyanga

note: Name for ayh
en: Hadrami Arabic
hu: hadrami arab

note: Inverted name for ayh
en: Arabic, Hadrami
hu: arab, hadrami

note: Name for ayi
en: Leyigha
hu: leyigha

note: Name for ayk
en: Akuku
hu: akuku

note: Name for ayl
en: Libyan Arabic
hu: líbiai arab

note: Inverted name for ayl
en: Arabic, Libyan
hu: arab, líbiai

note: Name for aym
en: Aymara
hu: ajmara

note: Name for ayn
en: Sanaani Arabic
hu: szanaai arab

note: Inverted name for ayn
en: Arabic, Sanaani
hu: arab, szanaai

note: Name for ayo
en: Ayoreo
hu: ayoreo

note: Name for ayp
en: North Mesopotamian Arabic
hu: észak-mezopotámiai arab

note: Inverted name for ayp
en: Arabic, North Mesopotamian
hu: arab, észak-mezopotámiai

note: Name for ayq
en: Ayi (Papua New Guinea)
hu: ayi

note: Name for ayr
en: Central Aymara
hu: közép ajmara

note: Inverted name for ayr
en: Aymara, Central
hu: ajmara

note: Name for ays
en: Sorsogon Ayta
hu: sorsogon ayta

note: Inverted name for ays
en: Ayta, Sorsogon
hu: ayta, sorsogon

note: Name for ayt
en: Magbukun Ayta
hu: magbukun ayta

note: Inverted name for ayt
en: Ayta, Magbukun
hu: ayta, magbukun

note: Name for ayu
en: Ayu
hu: ayu

note: Name for ayz
en: Mai Brat
hu: mai brat

note: Name for aza
en: Azha
hu: azha

note: Name for azb
en: South Azerbaijani
hu: dél-azeri

note: Inverted name for azb
en: Azerbaijani, South
hu: azeri, dél

note: Name for azd
en: Eastern Durango Nahuatl
hu: kelet-durangói nahuátl

note: Inverted name for azd
en: Nahuatl, Eastern Durango
hu: nahuátl, kelet-durangói

note: Name for aze
en: Azerbaijani
hu: azeri

note: Name for azg
en: San Pedro Amuzgos Amuzgo
hu: san pedro amuzgos amuzgo

note: Inverted name for azg
en: Amuzgo, San Pedro Amuzgos
hu: amuzgo, san pedro amuzgos

note: Name for azj
en: North Azerbaijani
hu: északi azeri

note: Inverted name for azj
en: Azerbaijani, North
hu: azeri, északi

note: Name for azm
en: Ipalapa Amuzgo
hu: ipalapa amuzgo

note: Inverted name for azm
en: Amuzgo, Ipalapa
hu: amuzgo, ipalapa

note: Name for azn
en: Western Durango Nahuatl
hu: nyugat-durangói nahuátl

note: Inverted name for azn
en: Nahuatl, Western Durango
hu: nahuátl, nyugat-durangói

note: Name for azo
en: Awing
hu: awing

note: Name for azt
en: Faire Atta
hu: faire atta

note: Inverted name for azt
en: Atta, Faire
hu: atta, faire

note: Name for azz
en: Highland Puebla Nahuatl
hu: pueblai felföldi nahuátl

note: Inverted name for azz
en: Nahuatl, Highland Puebla
hu: nahuátl, pueblai felföldi

note: Name for baa
en: Babatana
hu: babatana

note: Name for bab
en: Bainouk-Gunyuño
hu: bainouk-gunyuño

note: Name for bac
en: Badui
hu: badui

note: Name for bae
en: Baré
hu: baré

note: Name for baf
en: Nubaca
hu: nubaca

note: Name for bag
en: Tuki
hu: tuki

note: Name for bah
en: Bahamas Creole English
hu: bahamai kreol angol

note: Inverted name for bah
en: Creole English, Bahamas
hu: kreol angol, bahamai

note: Name for baj
en: Barakai
hu: barakai

note: Name for bak
en: Bashkir
hu: baskír

note: Name for bal
en: Baluchi
hu: beludzs

note: Name for bam
en: Bambara
hu: bambara

note: Name for ban
en: Balinese
hu: balinéz

note: Name for bao
en: Waimaha
hu: waimaha

note: Name for bap
en: Bantawa
hu: bantawa

note: Name for bar
en: Bavarian
hu: bajor

note: Name for bas
en: Basa (Cameroon)
hu: basza (Kamerun)

note: Name for bau
en: Bada (Nigeria)
hu: bada (Nigéria)

note: Name for bav
en: Vengo
hu: vengo

note: Name for baw
en: Bambili-Bambui
hu: bambili-bambui

note: Name for bax
en: Bamun
hu: bamun

note: Name for bay
en: Batuley
hu: batuley

note: Name for bba
en: Baatonum
hu: baatonum

note: Name for bbb
en: Barai
hu: barai

note: Name for bbc
en: Batak Toba
hu: batak toba

note: Name for bbd
en: Bau
hu: bau

note: Name for bbe
en: Bangba
hu: bangba

note: Name for bbf
en: Baibai
hu: baibai

note: Name for bbg
en: Barama
hu: barama

note: Name for bbh
en: Bugan
hu: bugan

note: Name for bbi
en: Barombi
hu: barombi

note: Name for bbj
en: Ghomálá'
hu: ghomálá

note: Name for bbk
en: Babanki
hu: babanki

note: Name for bbl
en: Bats
hu: batsbi

note: Name for bbm
en: Babango
hu: babango

note: Name for bbn
en: Uneapa
hu: uneapa

note: Name for bbo
en: Northern Bobo Madaré
hu: északi bobo madaré

note: Inverted name for bbo
en: Bobo Madaré, Northern
hu: bobo madaré, északi

note: Name for bbp
en: West Central Banda
hu: nyugat-közép banda

note: Inverted name for bbp
en: Banda, West Central
hu: banda, nyugat-közép

note: Name for bbq
en: Bamali
hu: bamali

note: Name for bbr
en: Girawa
hu: girawa

note: Name for bbs
en: Bakpinka
hu: bakpinka

note: Name for bbt
en: Mburku
hu: mburku

note: Name for bbu
en: Kulung (Nigeria)
hu: kulung (Nigéria)

note: Name for bbv
en: Karnai
hu: karnai

note: Name for bbw
en: Baba
hu: baba

note: Name for bbx
en: Bubia
hu: bubia

note: Name for bby
en: Befang
hu: befang

note: Name for bca
en: Central Bai
hu: közép-bai

note: Inverted name for bca
en: Bai, Central
hu: bai, közép

note: Name for bcb
en: Bainouk-Samik
hu: bainouk-samik

note: Name for bcc
en: Southern Balochi
hu: dél-beludzsi

note: Inverted name for bcc
en: Balochi, Southern
hu: beludzsi, déli

note: Name for bcd
en: North Babar
hu: észak-babar

note: Inverted name for bcd
en: Babar, North
hu: babar, észak

note: Name for bce
en: Bamenyam
hu: bamenyam

note: Name for bcf
en: Bamu
hu: bamu

note: Name for bcg
en: Baga Pokur
hu: baga pokur

note: Name for bch
en: Bariai
hu: bariai

note: Name for bci
en: Baoulé
hu: baoulé

note: Name for bcj
en: Bardi
hu: bardi

note: Name for bck
en: Bunuba
hu: bunuba

note: Name for bcl
en: Central Bikol
hu: közép bikol

note: Inverted name for bcl
en: Bikol, Central
hu: bikol, közép

note: Name for bcm
en: Bannoni
hu: bannoni

note: Name for bcn
en: Bali (Nigeria)
hu: bali (Nigéria)

note: Name for bco
en: Kaluli
hu: kaluli

note: Name for bcp
en: Bali (Democratic Republic of Congo)
hu: bali (Kongói Demokratikus Köztársaság)

note: Name for bcq
en: Bench
hu: bench

note: Name for bcr
en: Babine
hu: babine

note: Name for bcs
en: Kohumono
hu: kohumono

note: Name for bct
en: Bendi
hu: bendi

note: Name for bcu
en: Awad Bing
hu: awad bing

note: Name for bcv
en: Shoo-Minda-Nye
hu: shoo-minda-nye

note: Name for bcw
en: Bana
hu: bana

note: Name for bcy
en: Bacama
hu: bacama

note: Name for bcz
en: Bainouk-Gunyaamolo
hu: bainouk-gunyaamolo

note: Name for bda
en: Bayot
hu: bayot

note: Name for bdb
en: Basap
hu: basap

note: Name for bdc
en: Emberá-Baudó
hu: emberá-baudó

note: Name for bdd
en: Bunama
hu: bunama

note: Name for bde
en: Bade
hu: bade

note: Name for bdf
en: Biage
hu: biage

note: Name for bdg
en: Bonggi
hu: bonggi

note: Name for bdh
en: Baka (South Sudan)
hu: baka (Dél-Szudán)

note: Name for bdi
en: Burun
hu: burun

note: Name for bdj
en: Bai (South Sudan)
hu: bai (Dél-Szudán)

note: Name for bdk
en: Budukh
hu: budukh

note: Name for bdl
en: Indonesian Bajau
hu: indonéz bajau

note: Inverted name for bdl
en: Bajau, Indonesian
hu: bajau, indonéz

note: Name for bdm
en: Buduma
hu: buduma

note: Name for bdn
en: Baldemu
hu: baldemu

note: Name for bdo
en: Morom
hu: morom

note: Name for bdp
en: Bende
hu: bende

note: Name for bdq
en: Bahnar
hu: bahnar

note: Name for bdr
en: West Coast Bajau
hu: nyugati parti bajau

note: Inverted name for bdr
en: Bajau, West Coast
hu: bajau, nyugati parti

note: Name for bds
en: Burunge
hu: burunge

note: Name for bdt
en: Bokoto
hu: bokoto

note: Name for bdu
en: Oroko
hu: oroko

note: Name for bdv
en: Bodo Parja
hu: bodo parja

note: Name for bdw
en: Baham
hu: baham

note: Name for bdx
en: Budong-Budong
hu: budong-budong

note: Name for bdy
en: Bandjalang
hu: bandjalang

note: Name for bdz
en: Badeshi
hu: badeshi

note: Name for bea
en: Beaver
hu: beaver

note: Name for beb
en: Bebele
hu: bebele

note: Name for bec
en: Iceve-Maci
hu: iceve-maci

note: Name for bed
en: Bedoanas
hu: bedoanas

note: Name for bee
en: Byangsi
hu: byangsi

note: Name for bef
en: Benabena
hu: benabena

note: Name for beg
en: Belait
hu: belait

note: Name for beh
en: Biali
hu: biali

note: Name for bei
en: Bekati'
hu: bekati

note: Name for bej
en: Beja
hu: beja

note: Name for bek
en: Bebeli
hu: bebeli

note: Name for bel
en: Belarusian
hu: belarusz

note: Name for bem
en: Bemba (Zambia)
hu: bemba (Zambia)

note: Name for ben
en: Bengali
hu: bengáli

note: Common name for ben
en: Bangla
hu: bengáli

note: Name for beo
en: Beami
hu: beami

note: Name for bep
en: Besoa
hu: besoa

note: Name for beq
en: Beembe
hu: beembe

note: Name for bes
en: Besme
hu: besme

note: Name for bet
en: Guiberoua Béte
hu: guiberoua béte

note: Inverted name for bet
en: Béte, Guiberoua
hu: béte, guiberoua

note: Name for beu
en: Blagar
hu: blagar

note: Name for bev
en: Daloa Bété
hu: daloa bété

note: Inverted name for bev
en: Bété, Daloa
hu: bété, daloa

note: Name for bew
en: Betawi
hu: betawi

note: Name for bex
en: Jur Modo
hu: jur modo

note: Name for bey
en: Beli (Papua New Guinea)
hu: beli

note: Name for bez
en: Bena (Tanzania)
hu: bena

note: Name for bfa
en: Bari
hu: bari

note: Name for bfb
en: Pauri Bareli
hu: pauri bareli

note: Inverted name for bfb
en: Bareli, Pauri
hu: bareli, pauri

note: Name for bfc
en: Panyi Bai
hu: panyi bai

note: Inverted name for bfc
en: Bai, Panyi
hu: bai, panyi

note: Name for bfd
en: Bafut
hu: bafut

note: Name for bfe
en: Betaf
hu: betaf

note: Name for bff
en: Bofi
hu: bofi

note: Name for bfg
en: Busang Kayan
hu: busang kayan

note: Inverted name for bfg
en: Kayan, Busang
hu: kayan, busang

note: Name for bfh
en: Blafe
hu: blafe

note: Name for bfi
en: British Sign Language
hu: brit jelnyelv

note: Name for bfj
en: Bafanji
hu: bafanji

note: Name for bfk
en: Ban Khor Sign Language
hu: ban khor jelnyelv

note: Name for bfl
en: Banda-Ndélé
hu: banda-ndélé

note: Name for bfm
en: Mmen
hu: mmen

note: Name for bfn
en: Bunak
hu: bunak

note: Name for bfo
en: Malba Birifor
hu: malba birifor

note: Inverted name for bfo
en: Birifor, Malba
hu: birifor, malba

note: Name for bfp
en: Beba
hu: beba

note: Name for bfq
en: Badaga
hu: badaga

note: Name for bfr
en: Bazigar
hu: bazigar

note: Name for bfs
en: Southern Bai
hu: déli bai

note: Inverted name for bfs
en: Bai, Southern
hu: bai, déli

note: Name for bft
en: Balti
hu: balti

note: Name for bfu
en: Gahri
hu: gahri

note: Name for bfw
en: Bondo
hu: bondo

note: Name for bfx
en: Bantayanon
hu: bantayanon

note: Name for bfy
en: Bagheli
hu: bagheli

note: Name for bfz
en: Mahasu Pahari
hu: mahaszu pahari

note: Inverted name for bfz
en: Pahari, Mahasu
hu: pahari, mahasu

note: Name for bga
en: Gwamhi-Wuri
hu: gwamhi-wuri

note: Name for bgb
en: Bobongko
hu: bobongko

note: Name for bgc
en: Haryanvi
hu: haryanvi

note: Name for bgd
en: Rathwi Bareli
hu: rathwi bareli

note: Inverted name for bgd
en: Bareli, Rathwi
hu: bareli, rathwi

note: Name for bge
en: Bauria
hu: bauria

note: Name for bgf
en: Bangandu
hu: bangandu

note: Name for bgg
en: Bugun
hu: bugun

note: Name for bgi
en: Giangan
hu: giangan

note: Name for bgj
en: Bangolan
hu: bangolan

note: Name for bgk
en: Bit
hu: bit

note: Name for bgl
en: Bo (Laos)
hu: bo (Laosz)

note: Name for bgn
en: Western Balochi
hu: nyugati beludzs

note: Inverted name for bgn
en: Balochi, Western
hu: beludzs, nyugati

note: Name for bgo
en: Baga Koga
hu: baga koga

note: Name for bgp
en: Eastern Balochi
hu: keleti beludzs

note: Inverted name for bgp
en: Balochi, Eastern
hu: beludzs, keleti

note: Name for bgq
en: Bagri
hu: bagri

note: Name for bgr
en: Bawm Chin
hu: bawm chin

note: Inverted name for bgr
en: Chin, Bawm
hu: chin, bawm

note: Name for bgs
en: Tagabawa
hu: tagabawa

note: Name for bgt
en: Bughotu
hu: bughotu

note: Name for bgu
en: Mbongno
hu: mbongno

note: Name for bgv
en: Warkay-Bipim
hu: warkay-bipim

note: Name for bgw
en: Bhatri
hu: bhatri

note: Name for bgx
en: Balkan Gagauz Turkish
hu: balkáni gagauz török

note: Inverted name for bgx
en: Turkish, Balkan Gagauz
hu: török, balkáni gagauz

note: Name for bgy
en: Benggoi
hu: benggoi

note: Name for bgz
en: Banggai
hu: banggai

note: Name for bha
en: Bharia
hu: bharia

note: Name for bhb
en: Bhili
hu: bhili

note: Name for bhc
en: Biga
hu: biga

note: Name for bhd
en: Bhadrawahi
hu: bhadrawahi

note: Name for bhe
en: Bhaya
hu: bhaya

note: Name for bhf
en: Odiai
hu: odiai

note: Name for bhg
en: Binandere
hu: binandere

note: Name for bhh
en: Bukharic
hu: bukharai

note: Name for bhi
en: Bhilali
hu: bhilali

note: Name for bhj
en: Bahing
hu: bahing

note: Name for bhl
en: Bimin
hu: bimin

note: Name for bhm
en: Bathari
hu: bathari

note: Name for bhn
en: Bohtan Neo-Aramaic
hu: bohtáni újarámi

note: Inverted name for bhn
en: Neo-Aramaic, Bohtan
hu: újarámi, bohtáni

note: Name for bho
en: Bhojpuri
hu: bhojpuri

note: Name for bhp
en: Bima
hu: bima

note: Name for bhq
en: Tukang Besi South
hu: tukang besi dél

note: Name for bhr
en: Bara Malagasy
hu: bara malgasz

note: Inverted name for bhr
en: Malagasy, Bara
hu: madagaszkári, bara

note: Name for bhs
en: Buwal
hu: buwal

note: Name for bht
en: Bhattiyali
hu: bhattiyali

note: Name for bhu
en: Bhunjia
hu: bhunjia

note: Name for bhv
en: Bahau
hu: bahau

note: Name for bhw
en: Biak
hu: biak

note: Name for bhx
en: Bhalay
hu: bhalay

note: Name for bhy
en: Bhele
hu: bhele

note: Name for bhz
en: Bada (Indonesia)
hu: bada

note: Name for bia
en: Badimaya
hu: badimaya

note: Name for bib
en: Bissa
hu: bissa

note: Name for bid
en: Bidiyo
hu: bidiyo

note: Name for bie
en: Bepour
hu: bepour

note: Name for bif
en: Biafada
hu: biafada

note: Name for big
en: Biangai
hu: biangai

note: Name for bik
en: Bikol
hu: bikol

note: Name for bil
en: Bile
hu: bile

note: Name for bim
en: Bimoba
hu: bimoba

note: Name for bin
en: Bini
hu: bini

note: Name for bio
en: Nai
hu: nai

note: Name for bip
en: Bila
hu: bila

note: Name for biq
en: Bipi
hu: bipi

note: Name for bir
en: Bisorio
hu: bisorio

note: Name for bis
en: Bislama
hu: bislama

note: Name for bit
en: Berinomo
hu: berinomo

note: Name for biu
en: Biete
hu: biete

note: Name for biv
en: Southern Birifor
hu: déli birifor

note: Inverted name for biv
en: Birifor, Southern
hu: birifor, déli

note: Name for biw
en: Kol (Cameroon)
hu: kol (Kamerun)

note: Name for bix
en: Bijori
hu: bijori

note: Name for biy
en: Birhor
hu: birhor

note: Name for biz
en: Baloi
hu: baloi

note: Name for bja
en: Budza
hu: budza

note: Name for bjb
en: Banggarla
hu: banggarla

note: Name for bjc
en: Bariji
hu: bariji

note: Name for bje
en: Biao-Jiao Mien
hu: biao-jiao mien

note: Inverted name for bje
en: Mien, Biao-Jiao
hu: mien, biao-jiao

note: Name for bjf
en: Barzani Jewish Neo-Aramaic
hu: barzáni zsidó újarámi

note: Inverted name for bjf
en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
hu: újarámi, barzáni zsidó

note: Name for bjg
en: Bidyogo
hu: bidyogo

note: Name for bjh
en: Bahinemo
hu: bahinemo

note: Name for bji
en: Burji
hu: burji

note: Name for bjj
en: Kanauji
hu: kanauji

note: Name for bjk
en: Barok
hu: barok

note: Name for bjl
en: Bulu (Papua New Guinea)
hu: bulu (Pápua Új-Guinea)

note: Name for bjm
en: Bajelani
hu: bajelani

note: Name for bjn
en: Banjar
hu: banjar

note: Name for bjo
en: Mid-Southern Banda
hu: közép-délnyugati banda

note: Inverted name for bjo
en: Banda, Mid-Southern
hu: banda, közép-délnyugati

note: Name for bjp
en: Fanamaket
hu: fanamaket

note: Name for bjr
en: Binumarien
hu: binumarien

note: Name for bjs
en: Bajan
hu: bajan

note: Name for bjt
en: Balanta-Ganja
hu: balanta-ganja

note: Name for bju
en: Busuu
hu: busuu

note: Name for bjv
en: Bedjond
hu: bedjond

note: Name for bjw
en: Bakwé
hu: bakwé

note: Name for bjx
en: Banao Itneg
hu: banao itneg

note: Inverted name for bjx
en: Itneg, Banao
hu: itneg, banao

note: Name for bjy
en: Bayali
hu: bayali

note: Name for bjz
en: Baruga
hu: baruga

note: Name for bka
en: Kyak
hu: kyak

note: Name for bkc
en: Baka (Cameroon)
hu: baka (Kamerun)

note: Name for bkd
en: Binukid
hu: binukid

note: Name for bkf
en: Beeke
hu: beeke

note: Name for bkg
en: Buraka
hu: buraka

note: Name for bkh
en: Bakoko
hu: bakoko

note: Name for bki
en: Baki
hu: baki

note: Name for bkj
en: Pande
hu: pande

note: Name for bkk
en: Brokskat
hu: brokskat

note: Name for bkl
en: Berik
hu: berik

note: Name for bkm
en: Kom (Cameroon)
hu: kom (Kamerun)

note: Name for bkn
en: Bukitan
hu: bukitan

note: Name for bko
en: Kwa'
hu: kwa

note: Name for bkp
en: Boko (Democratic Republic of Congo)
hu: boko (Kongói Demokratikus Köztársaság)

note: Name for bkq
en: Bakairí
hu: bakairí

note: Name for bkr
en: Bakumpai
hu: bakumpai

note: Name for bks
en: Northern Sorsoganon
hu: északi sorsoganon

note: Inverted name for bks
en: Sorsoganon, Northern
hu: sorsoganon, északi

note: Name for bkt
en: Boloki
hu: boloki

note: Name for bku
en: Buhid
hu: buhid

note: Name for bkv
en: Bekwarra
hu: bekwarra

note: Name for bkw
en: Bekwel
hu: bekwel

note: Name for bkx
en: Baikeno
hu: baikeno

note: Name for bky
en: Bokyi
hu: bokyi

note: Name for bkz
en: Bungku
hu: bungku

note: Name for bla
en: Siksika
hu: siksika

note: Name for blb
en: Bilua
hu: bilua

note: Name for blc
en: Bella Coola
hu: bella coola

note: Name for bld
en: Bolango
hu: bolango

note: Name for ble
en: Balanta-Kentohe
hu: balanta-kentohe

note: Name for blf
en: Buol
hu: buol

note: Name for blh
en: Kuwaa
hu: kuwaa

note: Name for bli
en: Bolia
hu: bolia

note: Name for blj
en: Bolongan
hu: bolongan

note: Name for blk
en: Pa'o Karen
hu: pa'o karen

note: Inverted name for blk
en: Karen, Pa'o
hu: karen, pa'o

note: Name for bll
en: Biloxi
hu: biloxi

note: Name for blm
en: Beli (South Sudan)
hu: beli (Dél-Szudán)

note: Name for bln
en: Southern Catanduanes Bikol
hu: dél-catanduanesi bikol

note: Inverted name for bln
en: Bikol, Southern Catanduanes
hu: bikol, dél-catanduanesi

note: Name for blo
en: Anii
hu: anii

note: Name for blp
en: Blablanga
hu: blablanga

note: Name for blq
en: Baluan-Pam
hu: baluan-pam

note: Name for blr
en: Blang
hu: blang

note: Name for bls
en: Balaesang
hu: balaesang

note: Name for blt
en: Tai Dam
hu: tai dam

note: Name for blv
en: Kibala
hu: kibala

note: Name for blw
en: Balangao
hu: balangao

note: Name for blx
en: Mag-Indi Ayta
hu: mag-indi ayta

note: Inverted name for blx
en: Ayta, Mag-Indi
hu: ayta, mag-indi

note: Name for bly
en: Notre
hu: notre

note: Name for blz
en: Balantak
hu: balantak

note: Name for bma
en: Lame
hu: lame

note: Name for bmb
en: Bembe
hu: bembe

note: Name for bmc
en: Biem
hu: biem

note: Name for bmd
en: Baga Manduri
hu: baga manduri

note: Inverted name for bmd
en: Manduri, Baga
hu: manduri, baga

note: Name for bme
en: Limassa
hu: limassa

note: Name for bmf
en: Bom-Kim
hu: bom-kim

note: Name for bmg
en: Bamwe
hu: bamwe

note: Name for bmh
en: Kein
hu: kein

note: Name for bmi
en: Bagirmi
hu: bagirmi

note: Name for bmj
en: Bote-Majhi
hu: bote-majhi

note: Name for bmk
en: Ghayavi
hu: ghayavi

note: Name for bml
en: Bomboli
hu: bomboli

note: Name for bmm
en: Northern Betsimisaraka Malagasy
hu: északi betsimisaraka malgas

note: Inverted name for bmm
en: Malagasy, Northern Betsimisaraka
hu: malgas, északi betsimisaraka

note: Name for bmn
en: Bina (Papua New Guinea)
hu: bina (Pápua Új-Guinea)

note: Name for bmo
en: Bambalang
hu: bambalang

note: Name for bmp
en: Bulgebi
hu: bulgebi

note: Name for bmq
en: Bomu
hu: bomu

note: Name for bmr
en: Muinane
hu: muinane

note: Name for bms
en: Bilma Kanuri
hu: bilma kanuri

note: Inverted name for bms
en: Kanuri, Bilma
hu: kanuri, bilma

note: Name for bmt
en: Biao Mon
hu: biao mon

note: Name for bmu
en: Somba-Siawari
hu: somba-siawari

note: Name for bmv
en: Bum
hu: bum

note: Name for bmw
en: Bomwali
hu: bomwali

note: Name for bmx
en: Baimak
hu: baimak

note: Name for bmz
en: Baramu
hu: baramu

note: Name for bna
en: Bonerate
hu: bonerate

note: Name for bnb
en: Bookan
hu: bookan

note: Name for bnc
en: Bontok
hu: bontok

note: Name for bnd
en: Banda (Indonesia)
hu: banda (Indonézia)

note: Name for bne
en: Bintauna
hu: bintauna

note: Name for bnf
en: Masiwang
hu: masiwang

note: Name for bng
en: Benga
hu: benga

note: Name for bni
en: Bangi
hu: bangui

note: Name for bnj
en: Eastern Tawbuid
hu: keleti tawbuid

note: Inverted name for bnj
en: Tawbuid, Eastern
hu: tawbuid, keleti

note: Name for bnk
en: Bierebo
hu: bierebo

note: Name for bnl
en: Boon
hu: boon

note: Name for bnm
en: Batanga
hu: batanga

note: Name for bnn
en: Bunun
hu: bunun

note: Name for bno
en: Bantoanon
hu: bantoanon

note: Name for bnp
en: Bola
hu: bola

note: Name for bnq
en: Bantik
hu: bantik

note: Name for bnr
en: Butmas-Tur
hu: butmas-tur

note: Name for bns
en: Bundeli
hu: bundeli

note: Name for bnu
en: Bentong
hu: bentong

note: Name for bnv
en: Bonerif
hu: bonerif

note: Name for bnw
en: Bisis
hu: bisis

note: Name for bnx
en: Bangubangu
hu: bangubangu

note: Name for bny
en: Bintulu
hu: bintulu

note: Name for bnz
en: Beezen
hu: beezen

note: Name for boa
en: Bora
hu: bora

note: Name for bob
en: Aweer
hu: aweer

note: Name for bod
en: Tibetan
hu: tibeti

note: Name for boe
en: Mundabli
hu: mundabli

note: Name for bof
en: Bolon
hu: bolon

note: Name for bog
en: Bamako Sign Language
hu: bamako jelnyelv

note: Name for boh
en: Boma
hu: boma

note: Name for boi
en: Barbareño
hu: barbareño

note: Name for boj
en: Anjam
hu: anjam

note: Name for bok
en: Bonjo
hu: bonjo

note: Name for bol
en: Bole
hu: bole

note: Name for bom
en: Berom
hu: berom

note: Name for bon
en: Bine
hu: bine

note: Name for boo
en: Tiemacèwè Bozo
hu: tiemacèwè bozo

note: Inverted name for boo
en: Bozo, Tiemacèwè
hu: bozo, tiemacèwè

note: Name for bop
en: Bonkiman
hu: bonkiman

note: Name for boq
en: Bogaya
hu: bogaya

note: Name for bor
en: Borôro
hu: borôro

note: Name for bos
en: Bosnian
hu: bosnyák

note: Name for bot
en: Bongo
hu: bongo

note: Name for bou
en: Bondei
hu: bondei

note: Name for bov
en: Tuwuli
hu: tuwuli

note: Name for bow
en: Rema
hu: rema

note: Name for box
en: Buamu
hu: buamu

note: Name for boy
en: Bodo (Central African Republic)
hu: bodo (Közép-afrikai Köztársaság)

note: Name for boz
en: Tiéyaxo Bozo
hu: tiéyaxo bozo

note: Inverted name for boz
en: Bozo, Tiéyaxo
hu: bozó, tiéyaxo

note: Name for bpa
en: Daakaka
hu: daakaka

note: Name for bpc
en: Mbuk
hu: mbuk

note: Name for bpd
en: Banda-Banda
hu: banda-banda

note: Name for bpe
en: Bauni
hu: bauni

note: Name for bpg
en: Bonggo
hu: bonggo

note: Name for bph
en: Botlikh
hu: botlikh

note: Name for bpi
en: Bagupi
hu: bagupi

note: Name for bpj
en: Binji
hu: binji

note: Name for bpk
en: Orowe
hu: orowe

note: Name for bpl
en: Broome Pearling Lugger Pidgin
hu: broome-i gyöngyhalász lugger pidzsin

note: Name for bpm
en: Biyom
hu: biyom

note: Name for bpn
en: Dzao Min
hu: dzao min

note: Name for bpo
en: Anasi
hu: anasi

note: Name for bpp
en: Kaure
hu: kaure

note: Name for bpq
en: Banda Malay
hu: banda maláj

note: Inverted name for bpq
en: Malay, Banda
hu: maláj, banda

note: Name for bpr
en: Koronadal Blaan
hu: koronadal blaan

note: Inverted name for bpr
en: Blaan, Koronadal
hu: blaan, koronadal

note: Name for bps
en: Sarangani Blaan
hu: sarangani blaan

note: Inverted name for bps
en: Blaan, Sarangani
hu: blaan, sarangani

note: Name for bpt
en: Barrow Point
hu: barrow point

note: Name for bpu
en: Bongu
hu: bongu

note: Name for bpv
en: Bian Marind
hu: bian marind

note: Inverted name for bpv
en: Marind, Bian
hu: marind, bian

note: Name for bpw
en: Bo (Papua New Guinea)
hu: bo (Pápua Új-Guinea)

note: Name for bpx
en: Palya Bareli
hu: palya bareli

note: Inverted name for bpx
en: Bareli, Palya
hu: bareli, palya

note: Name for bpy
en: Bishnupriya
hu: bishnupriya

note: Name for bpz
en: Bilba
hu: bilba

note: Name for bqa
en: Tchumbuli
hu: tchumbuli

note: Name for bqb
en: Bagusa
hu: bagusa

note: Name for bqc
en: Boko (Benin)
hu: boko (Benin)

note: Name for bqd
en: Bung
hu: bung

note: Name for bqf
en: Baga Kaloum
hu: baga kaloum

note: Name for bqg
en: Bago-Kusuntu
hu: bago-kusuntu

note: Name for bqh
en: Baima
hu: baima

note: Name for bqi
en: Bakhtiari
hu: bakhtiari

note: Name for bqj
en: Bandial
hu: bandial

note: Name for bqk
en: Banda-Mbrès
hu: banda-mbrès

note: Name for bql
en: Bilakura
hu: bilakura

note: Name for bqm
en: Wumboko
hu: wumboko

note: Name for bqn
en: Bulgarian Sign Language
hu: bolgár jelnyelv

note: Name for bqo
en: Balo
hu: balo

note: Name for bqp
en: Busa
hu: busa

note: Name for bqq
en: Biritai
hu: biritai

note: Name for bqr
en: Burusu
hu: burusu

note: Name for bqs
en: Bosngun
hu: bosngun

note: Name for bqt
en: Bamukumbit
hu: bamukumbit

note: Name for bqu
en: Boguru
hu: boguru

note: Name for bqv
en: Koro Wachi
hu: koro wachi

note: Name for bqw
en: Buru (Nigeria)
hu: buru (Nigéria)

note: Name for bqx
en: Baangi
hu: baangi

note: Name for bqy
en: Bengkala Sign Language
hu: bengkala jelnyelv

note: Name for bqz
en: Bakaka
hu: bakaka

note: Name for bra
en: Braj
hu: braj

note: Name for brb
en: Brao
hu: brao

note: Name for brc
en: Berbice Creole Dutch
hu: berbice-i kreol holland

note: Inverted name for brc
en: Creole Dutch, Berbice
hu: kreol holland, berbice-i

note: Name for brd
en: Baraamu
hu: baraamu

note: Name for bre
en: Breton
hu: breton

note: Name for brf
en: Bira
hu: bira

note: Name for brg
en: Baure
hu: baure

note: Name for brh
en: Brahui
hu: brahui

note: Name for bri
en: Mokpwe
hu: mokpwe

note: Name for brj
en: Bieria
hu: bieria

note: Name for brk
en: Birked
hu: birked

note: Name for brl
en: Birwa
hu: birva

note: Name for brm
en: Barambu
hu: barambu

note: Name for brn
en: Boruca
hu: boruca

note: Name for bro
en: Brokkat
hu: brokkat

note: Name for brp
en: Barapasi
hu: barapasi

note: Name for brq
en: Breri
hu: breri

note: Name for brr
en: Birao
hu: birao

note: Name for brs
en: Baras
hu: baras

note: Name for brt
en: Bitare
hu: bitare

note: Name for bru
en: Eastern Bru
hu: keleti bru

note: Inverted name for bru
en: Bru, Eastern
hu: bru, keleti

note: Name for brv
en: Western Bru
hu: nyugati bru

note: Inverted name for brv
en: Bru, Western
hu: bru, nyugati

note: Name for brw
en: Bellari
hu: bellari

note: Name for brx
en: Bodo (India)
hu: bodo (India)

note: Name for bry
en: Burui
hu: burui

note: Name for brz
en: Bilbil
hu: bilbil

note: Name for bsa
en: Abinomn
hu: abinomn

note: Name for bsb
en: Brunei Bisaya
hu: brunei biszaja

note: Inverted name for bsb
en: Bisaya, Brunei
hu: biszaja, brunei

note: Name for bsc
en: Bassari
hu: bassari

note: Name for bse
en: Wushi
hu: wushi

note: Name for bsf
en: Bauchi
hu: bauchi

note: Name for bsg
en: Bashkardi
hu: bashkardi

note: Name for bsh
en: Kati
hu: kati

note: Name for bsi
en: Bassossi
hu: bassossi

note: Name for bsj
en: Bangwinji
hu: bangwinji

note: Name for bsk
en: Burushaski
hu: burusaszki

note: Name for bsl
en: Basa-Gumna
hu: basa-gumna

note: Name for bsm
en: Busami
hu: busami

note: Name for bsn
en: Barasana-Eduria
hu: barasana-eduria

note: Name for bso
en: Buso
hu: buso

note: Name for bsp
en: Baga Sitemu
hu: baga sitemu

note: Name for bsq
en: Bassa
hu: bassa

note: Name for bsr
en: Bassa-Kontagora
hu: bassa-kontagora

note: Name for bss
en: Akoose
hu: akoose

note: Name for bst
en: Basketo
hu: basketo

note: Name for bsu
en: Bahonsuai
hu: bahonsuai

note: Name for bsv
en: Baga Sobané
hu: baga sobané

note: Name for bsw
en: Baiso
hu: baiso

note: Name for bsx
en: Yangkam
hu: yangkam

note: Name for bsy
en: Sabah Bisaya
hu: sabah biszaja

note: Inverted name for bsy
en: Bisaya, Sabah
hu: biszaja, sabah

note: Name for bta
en: Bata
hu: bata

note: Name for btc
en: Bati (Cameroon)
hu: bati (Kamerun)

note: Name for btd
en: Batak Dairi
hu: batak dairi

note: Name for bte
en: Gamo-Ningi
hu: gamo-ningi

note: Name for btf
en: Birgit
hu: birgit

note: Name for btg
en: Gagnoa Bété
hu: gagnoa bété

note: Inverted name for btg
en: Bété, Gagnoa
hu: bété, gagnoa

note: Name for bth
en: Biatah Bidayuh
hu: biatah bidayuh

note: Inverted name for bth
en: Bidayuh, Biatah
hu: bidayuh, biatah

note: Name for bti
en: Burate
hu: burate

note: Name for btj
en: Bacanese Malay
hu: bacan maláj

note: Inverted name for btj
en: Malay, Bacanese
hu: maláj, bacan

note: Name for btm
en: Batak Mandailing
hu: batak mandailing

note: Name for btn
en: Ratagnon
hu: ratagnon

note: Name for bto
en: Rinconada Bikol
hu: rinconada bikol

note: Inverted name for bto
en: Bikol, Rinconada
hu: bikol, rinconada

note: Name for btp
en: Budibud
hu: budibud

note: Name for btq
en: Batek
hu: batek

note: Name for btr
en: Baetora
hu: baetora

note: Name for bts
en: Batak Simalungun
hu: batak simalungun

note: Name for btt
en: Bete-Bendi
hu: bete-bendi

note: Name for btu
en: Batu
hu: batu

note: Name for btv
en: Bateri
hu: bateri

note: Name for btw
en: Butuanon
hu: butuanon

note: Name for btx
en: Batak Karo
hu: batak karo

note: Name for bty
en: Bobot
hu: bobot

note: Name for btz
en: Batak Alas-Kluet
hu: batak alas-kluet

note: Name for bua
en: Buriat
hu: burját

note: Name for bub
en: Bua
hu: bua

note: Name for buc
en: Bushi
hu: bushi

note: Name for bud
en: Ntcham
hu: ntcham

note: Name for bue
en: Beothuk
hu: beothuk

note: Name for buf
en: Bushoong
hu: bushoong

note: Name for bug
en: Buginese
hu: bugi

note: Name for buh
en: Younuo Bunu
hu: younuo bunu

note: Inverted name for buh
en: Bunu, Younuo
hu: bunu, younuo

note: Name for bui
en: Bongili
hu: bongili

note: Name for buj
en: Basa-Gurmana
hu: basa-gurmana

note: Name for buk
en: Bugawac
hu: bugawac

note: Name for bul
en: Bulgarian
hu: bolgár

note: Name for bum
en: Bulu (Cameroon)
hu: bulu (Kamerun)

note: Name for bun
en: Sherbro
hu: sherbro

note: Name for buo
en: Terei
hu: terei

note: Name for bup
en: Busoa
hu: busoa

note: Name for buq
en: Brem
hu: brem

note: Name for bus
en: Bokobaru
hu: bokobaru

note: Name for but
en: Bungain
hu: bungain

note: Name for buu
en: Budu
hu: budu

note: Name for buv
en: Bun
hu: bun

note: Name for buw
en: Bubi
hu: bubi

note: Name for bux
en: Boghom
hu: boghom

note: Name for buy
en: Bullom So
hu: bullom so

note: Name for buz
en: Bukwen
hu: bukwen

note: Name for bva
en: Barein
hu: barein

note: Name for bvb
en: Bube
hu: bube

note: Name for bvc
en: Baelelea
hu: baelelea

note: Name for bvd
en: Baeggu
hu: baeggu

note: Name for bve
en: Berau Malay
hu: berau maláj

note: Inverted name for bve
en: Malay, Berau
hu: maláj, berau

note: Name for bvf
en: Boor
hu: boor

note: Name for bvg
en: Bonkeng
hu: bonkeng

note: Name for bvh
en: Bure
hu: bure

note: Name for bvi
en: Belanda Viri
hu: belanda viri

note: Name for bvj
en: Baan
hu: baan

note: Name for bvk
en: Bukat
hu: bukat

note: Name for bvl
en: Bolivian Sign Language
hu: bolíviai jelnyelv

note: Name for bvm
en: Bamunka
hu: bamunka

note: Name for bvn
en: Buna
hu: buna

note: Name for bvo
en: Bolgo
hu: bolgo

note: Name for bvp
en: Bumang
hu: bumang

note: Name for bvq
en: Birri
hu: birri

note: Name for bvr
en: Burarra
hu: burarra

note: Name for bvt
en: Bati (Indonesia)
hu: bati (Indonézia)

note: Name for bvu
en: Bukit Malay
hu: bukit maláj

note: Inverted name for bvu
en: Malay, Bukit
hu: maláj, bukit

note: Name for bvv
en: Baniva
hu: baniva

note: Name for bvw
en: Boga
hu: boga

note: Name for bvx
en: Dibole
hu: dibole

note: Name for bvy
en: Baybayanon
hu: baybayanon

note: Name for bvz
en: Bauzi
hu: bauzi

note: Name for bwa
en: Bwatoo
hu: bwatoo

note: Name for bwb
en: Namosi-Naitasiri-Serua
hu: namosi-naitasiri-serua

note: Name for bwc
en: Bwile
hu: bwile

note: Name for bwd
en: Bwaidoka
hu: bwaidoka

note: Name for bwe
en: Bwe Karen
hu: bwe karen

note: Inverted name for bwe
en: Karen, Bwe
hu: karen, bwe

note: Name for bwf
en: Boselewa
hu: boselewa

note: Name for bwg
en: Barwe
hu: barwe

note: Name for bwh
en: Bishuo
hu: bishuo

note: Name for bwi
en: Baniwa
hu: baniwa

note: Name for bwj
en: Láá Láá Bwamu
hu: láá láá bwamu

note: Inverted name for bwj
en: Bwamu, Láá Láá
hu: bwamu, láá láá

note: Name for bwk
en: Bauwaki
hu: bauwaki

note: Name for bwl
en: Bwela
hu: bwela

note: Name for bwm
en: Biwat
hu: biwat

note: Name for bwn
en: Wunai Bunu
hu: wunai bunu

note: Inverted name for bwn
en: Bunu, Wunai
hu: bunu, wunai

note: Name for bwo
en: Boro (Ethiopia)
hu: boro (Etiópia)

note: Name for bwp
en: Mandobo Bawah
hu: mandobo bawah

note: Name for bwq
en: Southern Bobo Madaré
hu: déli bobo madaré

note: Inverted name for bwq
en: Bobo Madaré, Southern
hu: bobo madaré, déli

note: Name for bwr
en: Bura-Pabir
hu: bura-pabir

note: Name for bws
en: Bomboma
hu: bomboma

note: Name for bwt
en: Bafaw-Balong
hu: bafaw-balong

note: Name for bwu
en: Buli (Ghana)
hu: buli (Ghána)

note: Name for bww
en: Bwa
hu: bwa

note: Name for bwx
en: Bu-Nao Bunu
hu: bu-nao bunu

note: Inverted name for bwx
en: Bunu, Bu-Nao
hu: bunu, bu-nao

note: Name for bwy
en: Cwi Bwamu
hu: cwi bwamu

note: Inverted name for bwy
en: Bwamu, Cwi
hu: bwamu, cwi

note: Name for bwz
en: Bwisi
hu: bwisi

note: Name for bxa
en: Tairaha
hu: tairaha

note: Name for bxb
en: Belanda Bor
hu: belanda bor

note: Inverted name for bxb
en: Bor, Belanda
hu: bor, belanda

note: Name for bxc
en: Molengue
hu: molengue

note: Name for bxd
en: Pela
hu: pela

note: Name for bxe
en: Birale
hu: birale

note: Name for bxf
en: Bilur
hu: bilur

note: Name for bxg
en: Bangala
hu: bangala

note: Name for bxh
en: Buhutu
hu: buhutu

note: Name for bxi
en: Pirlatapa
hu: pirlatapa

note: Name for bxj
en: Bayungu
hu: bayungu

note: Name for bxk
en: Bukusu
hu: bukusu

note: Name for bxl
en: Jalkunan
hu: jalkunan

note: Name for bxm
en: Mongolia Buriat
hu: mongóliai burját

note: Inverted name for bxm
en: Buriat, Mongolia
hu: burját, mongólia

note: Name for bxn
en: Burduna
hu: burduna

note: Name for bxo
en: Barikanchi
hu: barikanchi

note: Name for bxp
en: Bebil
hu: bebil

note: Name for bxq
en: Beele
hu: beele

note: Name for bxr
en: Russia Buriat
hu: orosz burját

note: Inverted name for bxr
en: Buriat, Russia
hu: burját, orosz

note: Name for bxs
en: Busam
hu: busam

note: Name for bxu
en: China Buriat
hu: kínai burját

note: Inverted name for bxu
en: Buriat, China
hu: burját, kínai

note: Name for bxv
en: Berakou
hu: berakou

note: Name for bxw
en: Bankagooma
hu: bankagooma

note: Name for bxz
en: Binahari
hu: binahari

note: Name for bya
en: Batak
hu: batak

note: Name for byb
en: Bikya
hu: bikya

note: Name for byc
en: Ubaghara
hu: ubaghara

note: Name for byd
en: Benyadu'
hu: benyadu

note: Name for bye
en: Pouye
hu: pouye

note: Name for byf
en: Bete
hu: bete

note: Name for byg
en: Baygo
hu: baygo

note: Name for byh
en: Bhujel
hu: bhudzsel

note: Name for byi
en: Buyu
hu: buyu

note: Name for byj
en: Bina (Nigeria)
hu: bina (Nigéria)

note: Name for byk
en: Biao
hu: biao

note: Name for byl
en: Bayono
hu: bayono

note: Name for bym
en: Bidjara
hu: bidjara

note: Name for byn
en: Bilin
hu: bilin

note: Name for byo
en: Biyo
hu: biyo

note: Name for byp
en: Bumaji
hu: bumaji

note: Name for byq
en: Basay
hu: basay

note: Name for byr
en: Baruya
hu: baruja

note: Name for bys
en: Burak
hu: burak

note: Name for byt
en: Berti
hu: berti

note: Name for byv
en: Medumba
hu: medumba

note: Name for byw
en: Belhariya
hu: belhariya

note: Name for byx
en: Qaqet
hu: qaqet

note: Name for byz
en: Banaro
hu: banaro

note: Name for bza
en: Bandi
hu: bandi

note: Name for bzb
en: Andio
hu: andio

note: Name for bzc
en: Southern Betsimisaraka Malagasy
hu: déli betsimisaraka malgas

note: Inverted name for bzc
en: Malagasy, Southern Betsimisaraka
hu: malagas, déli betsimisaraka

note: Name for bzd
en: Bribri
hu: bribri

note: Name for bze
en: Jenaama Bozo
hu: jenaama bozo

note: Inverted name for bze
en: Bozo, Jenaama
hu: bozo, jenaama

note: Name for bzf
en: Boikin
hu: boikin

note: Name for bzg
en: Babuza
hu: babuza

note: Name for bzh
en: Mapos Buang
hu: mapos buang

note: Inverted name for bzh
en: Buang, Mapos
hu: buang, mapos

note: Name for bzi
en: Bisu
hu: bisu

note: Name for bzj
en: Belize Kriol English
hu: belize-i kreol angol

note: Inverted name for bzj
en: Kriol English, Belize
hu: kreol, angol Belize

note: Name for bzk
en: Nicaragua Creole English
hu: nicaraguai kreol angol

note: Inverted name for bzk
en: Creole English, Nicaragua
hu: kreol angol, nicaraguai

note: Name for bzl
en: Boano (Sulawesi)
hu: boano (Sulawesi)

note: Name for bzm
en: Bolondo
hu: bolondo

note: Name for bzn
en: Boano (Maluku)
hu: boano (Maluku)

note: Name for bzo
en: Bozaba
hu: bozaba

note: Name for bzp
en: Kemberano
hu: kemberano

note: Name for bzq
en: Buli (Indonesia)
hu: buli (Indonézia)

note: Name for bzr
en: Biri
hu: biri

note: Name for bzs
en: Brazilian Sign Language
hu: braziliai jelnyelv

note: Name for bzt
en: Brithenig
hu: brithenig

note: Name for bzu
en: Burmeso
hu: burmeso

note: Name for bzv
en: Naami
hu: naami

note: Name for bzw
en: Basa (Nigeria)
hu: basa (Nigéria)

note: Name for bzx
en: Kɛlɛngaxo Bozo
hu: kɛlɛngaxo bozo

note: Inverted name for bzx
en: Bozo, Kɛlɛngaxo
hu: bozo, kɛlɛngaxo

note: Name for bzy
en: Obanliku
hu: obanliku

note: Name for bzz
en: Evant
hu: evant

note: Name for caa
en: Chortí
hu: chortí

note: Name for cab
en: Garifuna
hu: garífuna

note: Name for cac
en: Chuj
hu: chuj

note: Name for cad
en: Caddo
hu: caddo

note: Name for cae
en: Lehar
hu: lehar

note: Name for caf
en: Southern Carrier
hu: déli carrier

note: Inverted name for caf
en: Carrier, Southern
hu: carrier, déli

note: Name for cag
en: Nivaclé
hu: nivaclé

note: Name for cah
en: Cahuarano
hu: cahuarano

note: Name for caj
en: Chané
hu: chané

note: Name for cak
en: Kaqchikel
hu: kaqchikel

note: Name for cal
en: Carolinian
hu: karolinai

note: Name for cam
en: Cemuhî
hu: cemuhî

note: Name for can
en: Chambri
hu: chambri

note: Name for cao
en: Chácobo
hu: chácobo

note: Name for cap
en: Chipaya
hu: chipaya

note: Name for caq
en: Car Nicobarese
hu: car nicobari

note: Inverted name for caq
en: Nicobarese, Car
hu: nikobari, car

note: Name for car
en: Galibi Carib
hu: galibi karib

note: Inverted name for car
en: Carib, Galibi
hu: karib, galibi

note: Name for cas
en: Tsimané
hu: tsimané

note: Name for cat
en: Catalan
hu: katalán

note: Name for cav
en: Cavineña
hu: cavineña

note: Name for caw
en: Callawalla
hu: callawalla

note: Name for cax
en: Chiquitano
hu: csikvitano

note: Name for cay
en: Cayuga
hu: cayuga

note: Name for caz
en: Canichana
hu: canichana

note: Name for cbb
en: Cabiyarí
hu: cabiyarí

note: Name for cbc
en: Carapana
hu: carapana

note: Name for cbd
en: Carijona
hu: carijona

note: Name for cbg
en: Chimila
hu: chimila

note: Name for cbi
en: Chachi
hu: chachi

note: Name for cbj
en: Ede Cabe
hu: ede cabe

note: Name for cbk
en: Chavacano
hu: chavacano

note: Name for cbl
en: Bualkhaw Chin
hu: bualkhaw chin

note: Inverted name for cbl
en: Chin, Bualkhaw
hu: chin, bualkhaw

note: Name for cbn
en: Nyahkur
hu: nyahkur

note: Name for cbo
en: Izora
hu: izora

note: Name for cbq
en: Tsucuba
hu: tsucuba

note: Name for cbr
en: Cashibo-Cacataibo
hu: cashibo-cacataibo

note: Name for cbs
en: Cashinahua
hu: kaxinaua

note: Name for cbt
en: Chayahuita
hu: chayahuita

note: Name for cbu
en: Candoshi-Shapra
hu: candoshi-shapra

note: Name for cbv
en: Cacua
hu: cacua

note: Name for cbw
en: Kinabalian
hu: kinabalian

note: Name for cby
en: Carabayo
hu: carabayo

note: Name for ccc
en: Chamicuro
hu: chamicuro

note: Name for ccd
en: Cafundo Creole
hu: cafundó kreol

note: Inverted name for ccd
en: Creole, Cafundo
hu: kreol, cafundó

note: Name for cce
en: Chopi
hu: csopi

note: Name for ccg
en: Samba Daka
hu: samba daka

note: Inverted name for ccg
en: Daka, Samba
hu: daka, samba

note: Name for cch
en: Atsam
hu: atsam

note: Name for ccj
en: Kasanga
hu: kasanga

note: Name for ccl
en: Cutchi-Swahili
hu: kacsi-szuahéli

note: Name for ccm
en: Malaccan Creole Malay
hu: malakkai kreol maláj

note: Inverted name for ccm
en: Creole Malay, Malaccan
hu: kreol maláj, malakkai

note: Name for cco
en: Comaltepec Chinantec
hu: comaltepec chinantek

note: Inverted name for cco
en: Chinantec, Comaltepec
hu: chinantek, comaltepec

note: Name for ccp
en: Chakma
hu: csakma

note: Name for ccr
en: Cacaopera
hu: cacaopera

note: Name for cda
en: Choni
hu: choni

note: Name for cde
en: Chenchu
hu: csencsu

note: Name for cdf
en: Chiru
hu: chiru

note: Name for cdh
en: Chambeali
hu: chambeali

note: Name for cdi
en: Chodri
hu: chodri

note: Name for cdj
en: Churahi
hu: churahi

note: Name for cdm
en: Chepang
hu: chepang

note: Name for cdn
en: Chaudangsi
hu: chaudangsi

note: Name for cdo
en: Min Dong Chinese
hu: min dong kínai

note: Inverted name for cdo
en: Chinese, Min Dong
hu: kínai, min dong

note: Name for cdr
en: Cinda-Regi-Tiyal
hu: cinda-regi-tiyal

note: Name for cds
en: Chadian Sign Language
hu: csádi jelnyelv

note: Name for cdy
en: Chadong
hu: chadong

note: Name for cdz
en: Koda
hu: koda

note: Name for cea
en: Lower Chehalis
hu: alsó chehalis

note: Inverted name for cea
en: Chehalis, Lower
hu: chehalis, alsó

note: Name for ceb
en: Cebuano
hu: cebuano

note: Name for ceg
en: Chamacoco
hu: chamacoco

note: Name for cek
en: Eastern Khumi Chin
hu: keleti khumi chin

note: Inverted name for cek
en: Chin, Eastern Khumi
hu: chin, keleti khumi

note: Name for cen
en: Cen
hu: cen

note: Name for ces
en: Czech
hu: cseh

note: Name for cet
en: Centúúm
hu: centúúm

note: Name for cey
en: Ekai Chin
hu: ekai chin

note: Inverted name for cey
en: Chin, Ekai
hu: chin, ekai

note: Name for cfa
en: Dijim-Bwilim
hu: dijim-bwilim

note: Name for cfd
en: Cara
hu: cara

note: Name for cfg
en: Como Karim
hu: como karim

note: Name for cfm
en: Falam Chin
hu: falam chin

note: Inverted name for cfm
en: Chin, Falam
hu: chin, falam

note: Name for cga
en: Changriwa
hu: changriwa

note: Name for cgc
en: Kagayanen
hu: kagayanen

note: Name for cgg
en: Chiga
hu: chiga

note: Name for cgk
en: Chocangacakha
hu: chocangacakha

note: Name for cha
en: Chamorro
hu: chamorro

note: Name for chb
en: Chibcha
hu: chibcsa

note: Name for chc
en: Catawba
hu: catawba

note: Name for chd
en: Highland Oaxaca Chontal
hu: felföldi oaxaca-i chontal

note: Inverted name for chd
en: Chontal, Highland Oaxaca
hu: chontal, oaxaca-felföldi

note: Name for che
en: Chechen
hu: csecsen

note: Name for chf
en: Tabasco Chontal
hu: tabasco chontal

note: Inverted name for chf
en: Chontal, Tabasco
hu: chontal, tabasco

note: Name for chg
en: Chagatai
hu: csagatáj

note: Name for chh
en: Chinook
hu: csinuk

note: Name for chj
en: Ojitlán Chinantec
hu: ojitlán chinantek

note: Inverted name for chj
en: Chinantec, Ojitlán
hu: chinantec, ojitlán

note: Name for chk
en: Chuukese
hu: csúki

note: Name for chl
en: Cahuilla
hu: cahuilla

note: Name for chm
en: Mari (Russia)
hu: mari (Oroszország)

note: Name for chn
en: Chinook jargon
hu: csinuk zsargon

note: Name for cho
en: Choctaw
hu: csoktó

note: Name for chp
en: Chipewyan
hu: csipevaji

note: Name for chq
en: Quiotepec Chinantec
hu: quiotepec chinantek

note: Inverted name for chq
en: Chinantec, Quiotepec
hu: chinantek, quiotepec

note: Name for chr
en: Cherokee
hu: cseroki

note: Name for cht
en: Cholón
hu: cholón

note: Name for chu
en: Church Slavic
hu: egyházi szláv

note: Inverted name for chu
en: Slavic, Church
hu: szláv, egyházi

note: Name for chv
en: Chuvash
hu: csuvasz

note: Name for chw
en: Chuwabu
hu: chuwabu

note: Name for chx
en: Chantyal
hu: csantjal

note: Name for chy
en: Cheyenne
hu: csejen

note: Name for chz
en: Ozumacín Chinantec
hu: ozumacíni chinantek

note: Inverted name for chz
en: Chinantec, Ozumacín
hu: chinantek, ozumacíni

note: Name for cia
en: Cia-Cia
hu: cia-cia

note: Name for cib
en: Ci Gbe
hu: ci gbe

note: Inverted name for cib
en: Gbe, Ci
hu: gbe, ci

note: Name for cic
en: Chickasaw
hu: csikaszó

note: Name for cid
en: Chimariko
hu: chimariko

note: Name for cie
en: Cineni
hu: cineni

note: Name for cih
en: Chinali
hu: chinali

note: Name for cik
en: Chitkuli Kinnauri
hu: chitkuli kinnauri

note: Inverted name for cik
en: Kinnauri, Chitkuli
hu: kinnauri, chitkuli

note: Name for cim
en: Cimbrian
hu: cimbri

note: Name for cin
en: Cinta Larga
hu: cinta larga

note: Name for cip
en: Chiapanec
hu: chiapanec

note: Name for cir
en: Tiri
hu: tiri

note: Name for ciw
en: Chippewa
hu: csippeva

note: Name for ciy
en: Chaima
hu: chaima

note: Name for cja
en: Western Cham
hu: nyugati csám

note: Inverted name for cja
en: Cham, Western
hu: csám, nyugati

note: Name for cje
en: Chru
hu: chru

note: Name for cjh
en: Upper Chehalis
hu: felső csehalisz

note: Inverted name for cjh
en: Chehalis, Upper
hu: csehalisz, felső

note: Name for cji
en: Chamalal
hu: chamalal

note: Name for cjk
en: Chokwe
hu: csokve

note: Name for cjm
en: Eastern Cham
hu: keleti csám

note: Inverted name for cjm
en: Cham, Eastern
hu: csám, keleti

note: Name for cjn
en: Chenapian
hu: chenapian

note: Name for cjo
en: Ashéninka Pajonal
hu: ashéninka pajonal

note: Name for cjp
en: Cabécar
hu: cabécar

note: Name for cjs
en: Shor
hu: shor

note: Name for cjv
en: Chuave
hu: chuave

note: Name for cjy
en: Jinyu Chinese
hu: jinyu kínai

note: Inverted name for cjy
en: Chinese, Jinyu
hu: kínai, jinyu

note: Name for ckb
en: Central Kurdish
hu: közép-kurdisztáni kurd

note: Inverted name for ckb
en: Kurdish, Central
hu: kurd, közép-kurdisztáni

note: Name for ckh
en: Chak
hu: chak

note: Name for ckl
en: Cibak
hu: cibak

note: Name for ckm
en: Chakavian
hu: csák nyelvjárás

note: Name for ckn
en: Kaang Chin
hu: kaang chin

note: Inverted name for ckn
en: Chin, Kaang
hu: chin, kaang

note: Name for cko
en: Anufo
hu: anufo

note: Name for ckq
en: Kajakse
hu: kajakse

note: Name for ckr
en: Kairak
hu: kairak

note: Name for cks
en: Tayo
hu: tayo

note: Name for ckt
en: Chukot
hu: csukcs

note: Name for cku
en: Koasati
hu: koasati

note: Name for ckv
en: Kavalan
hu: kavalan

note: Name for ckx
en: Caka
hu: caka

note: Name for cky
en: Cakfem-Mushere
hu: cakfem-mushere

note: Name for ckz
en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
hu: cakchiquel-quiché kevert nyelv

note: Name for cla
en: Ron
hu: ron

note: Name for clc
en: Chilcotin
hu: chilcotin

note: Name for cld
en: Chaldean Neo-Aramaic
hu: káld újarámi

note: Inverted name for cld
en: Neo-Aramaic, Chaldean
hu: újarámi, káld

note: Name for cle
en: Lealao Chinantec
hu: lealao chinantek

note: Inverted name for cle
en: Chinantec, Lealao
hu: chinantek, lealao

note: Name for clh
en: Chilisso
hu: chilisso

note: Name for cli
en: Chakali
hu: chakali

note: Name for clj
en: Laitu Chin
hu: laitu chin

note: Inverted name for clj
en: Chin, Laitu
hu: chin, laitu

note: Name for clk
en: Idu-Mishmi
hu: idu-mishmi

note: Name for cll
en: Chala
hu: chala

note: Name for clm
en: Clallam
hu: clallam

note: Name for clo
en: Lowland Oaxaca Chontal
hu: alföldi oaxaca-i csontal

note: Inverted name for clo
en: Chontal, Lowland Oaxaca
hu: csontal, alföldi oaxaca

note: Name for clt
en: Lautu Chin
hu: lautu chin

note: Inverted name for clt
en: Chin, Lautu
hu: chin, lautu

note: Name for clu
en: Caluyanun
hu: caluyanun

note: Name for clw
en: Chulym
hu: csulimi

note: Name for cly
en: Eastern Highland Chatino
hu: keleti felvidéki chatino

note: Inverted name for cly
en: Chatino, Eastern Highland
hu: chatino, keleti felvidéki

note: Name for cma
en: Maa
hu: maa

note: Name for cme
en: Cerma
hu: cerma

note: Name for cmg
en: Classical Mongolian
hu: klasszikus mongol

note: Inverted name for cmg
en: Mongolian, Classical
hu: mongol, klasszikus

note: Name for cmi
en: Emberá-Chamí
hu: emberá-chamí

note: Name for cml
en: Campalagian
hu: campalagian

note: Name for cmm
en: Michigamea
hu: michigamea

note: Name for cmn
en: Mandarin Chinese
hu: mandarin kínai

note: Inverted name for cmn
en: Chinese, Mandarin
hu: kínai, mandarin

note: Name for cmo
en: Central Mnong
hu: közép mnong

note: Inverted name for cmo
en: Mnong, Central
hu: mnong, közép

note: Name for cmr
en: Mro-Khimi Chin
hu: mro-khimi chin

note: Inverted name for cmr
en: Chin, Mro-Khimi
hu: chin, mro-khimi

note: Name for cms
en: Messapic
hu: messzápiai

note: Name for cmt
en: Camtho
hu: camtho

note: Name for cna
en: Changthang
hu: changthang

note: Name for cnb
en: Chinbon Chin
hu: chinbon chin

note: Inverted name for cnb
en: Chin, Chinbon
hu: chin, chinbon

note: Name for cnc
en: Côông
hu: côông

note: Name for cng
en: Northern Qiang
hu: északi csang

note: Inverted name for cng
en: Qiang, Northern
hu: csang, északi

note: Name for cnh
en: Hakha Chin
hu: hakha chin

note: Inverted name for cnh
en: Chin, Hakha
hu: chin, hakha

note: Name for cni
en: Asháninka
hu: asháninka

note: Name for cnk
en: Khumi Chin
hu: khumi chin

note: Inverted name for cnk
en: Chin, Khumi
hu: chin, khumi

note: Name for cnl
en: Lalana Chinantec
hu: lalana chinantek

note: Inverted name for cnl
en: Chinantec, Lalana
hu: chinantek, lalana

note: Name for cno
en: Con
hu: con

note: Name for cnp
en: Northern Ping Chinese
hu: északi ping kínai

note: Inverted name for cnp
en: Chinese, Northern Ping
hu: kínai, északi ping

note: Name for cnq
en: Chung
hu: chung

note: Name for cnr
en: Montenegrin
hu: montenegrói

note: Name for cns
en: Central Asmat
hu: közép-aszmat

note: Inverted name for cns
en: Asmat, Central
hu: aszmat, közép

note: Name for cnt
en: Tepetotutla Chinantec
hu: tepetotutla chinantek

note: Inverted name for cnt
en: Chinantec, Tepetotutla
hu: chinantek, tepetotutla

note: Name for cnu
en: Chenoua
hu: chenoua

note: Name for cnw
en: Ngawn Chin
hu: ngawn chin

note: Inverted name for cnw
en: Chin, Ngawn
hu: chin, ngawn

note: Name for cnx
en: Middle Cornish
hu: közép-korni

note: Inverted name for cnx
en: Cornish, Middle
hu: korni, közép

note: Name for coa
en: Cocos Islands Malay
hu: kókusz-szigeteki maláj

note: Inverted name for coa
en: Malay, Cocos Islands
hu: maláj, Kókusz-szigetek

note: Name for cob
en: Chicomuceltec
hu: chicomuceltec

note: Name for coc
en: Cocopa
hu: cocopa

note: Name for cod
en: Cocama-Cocamilla
hu: cocama-cocamilla

note: Name for coe
en: Koreguaje
hu: koreguaje

note: Name for cof
en: Colorado
hu: colorado

note: Name for cog
en: Chong
hu: chong

note: Name for coh
en: Chonyi-Dzihana-Kauma
hu: chonyi-dzihana-kauma

note: Name for coj
en: Cochimi
hu: cochimi

note: Name for cok
en: Santa Teresa Cora
hu: santa teresa cora

note: Inverted name for cok
en: Cora, Santa Teresa
hu: cora, santa teresa

note: Name for col
en: Columbia-Wenatchi
hu: kolumbia-wenatchi

note: Name for com
en: Comanche
hu: komancs

note: Name for con
en: Cofán
hu: cofán

note: Name for coo
en: Comox
hu: komox

note: Name for cop
en: Coptic
hu: kopt

note: Name for coq
en: Coquille
hu: coquille

note: Name for cor
en: Cornish
hu: korni

note: Name for cos
en: Corsican
hu: korzikai

note: Name for cot
en: Caquinte
hu: caquinte

note: Name for cou
en: Wamey
hu: wamey

note: Name for cov
en: Cao Miao
hu: cao miao

note: Name for cow
en: Cowlitz
hu: cowlitz

note: Name for cox
en: Nanti
hu: nanti

note: Name for coz
en: Chochotec
hu: chochotec

note: Name for cpa
en: Palantla Chinantec
hu: palantla chinantek

note: Inverted name for cpa
en: Chinantec, Palantla
hu: chinantek, palantla

note: Name for cpb
en: Ucayali-Yurúa Ashéninka
hu: ucayali-yurúa aséninka

note: Inverted name for cpb
en: Ashéninka, Ucayali-Yurúa
hu: ashéninka, ucayali-yurúa

note: Name for cpc
en: Ajyíninka Apurucayali
hu: ajyíninka apurucayali

note: Name for cpg
en: Cappadocian Greek
hu: kappadókiai görög

note: Inverted name for cpg
en: Greek, Cappadocian
hu: görög, kappadókiai

note: Name for cpi
en: Chinese Pidgin English
hu: kínai pidzsin angol

note: Inverted name for cpi
en: Pidgin English, Chinese
hu: pidzsin angol, kínai

note: Name for cpn
en: Cherepon
hu: cherepon

note: Name for cpo
en: Kpeego
hu: kpeego

note: Name for cps
en: Capiznon
hu: capiznon

note: Name for cpu
en: Pichis Ashéninka
hu: pichis aséninka

note: Inverted name for cpu
en: Ashéninka, Pichis
hu: ashéninka, pichis

note: Name for cpx
en: Pu-Xian Chinese
hu: pu-xian kínai

note: Inverted name for cpx
en: Chinese, Pu-Xian
hu: kínai, pu-xian

note: Name for cpy
en: South Ucayali Ashéninka
hu: dél-ucayali aséninka

note: Inverted name for cpy
en: Ashéninka, South Ucayali
hu: ashéninka, dél-ucayali

note: Name for cqd
en: Chuanqiandian Cluster Miao
hu: chuanqiandian csoport miao

note: Inverted name for cqd
en: Miao, Chuanqiandian Cluster
hu: miao, chuanqiandian csoport

note: Name for cra
en: Chara
hu: chara

note: Name for crb
en: Island Carib
hu: karib-szigeti

note: Inverted name for crb
en: Carib, Island
hu: karib, sziget

note: Name for crc
en: Lonwolwol
hu: lonwolwol

note: Name for crd
en: Coeur d'Alene
hu: coeur d'alene

note: Name for cre
en: Cree
hu: krí

note: Name for crf
en: Caramanta
hu: caramanta

note: Name for crg
en: Michif
hu: michif

note: Name for crh
en: Crimean Tatar
hu: krími tatár

note: Inverted name for crh
en: Tatar, Crimean
hu: tatár, krími

note: Name for cri
en: Sãotomense
hu: sãotomense

note: Name for crj
en: Southern East Cree
hu: délkeleti krí

note: Inverted name for crj
en: Cree, Southern East
hu: krí, déli keleti

note: Name for crk
en: Plains Cree
hu: síksági krí

note: Inverted name for crk
en: Cree, Plains
hu: krí, síksági

note: Name for crl
en: Northern East Cree
hu: észak-keleti krí

note: Inverted name for crl
en: Cree, Northern East
hu: krí, északi keleti

note: Name for crm
en: Moose Cree
hu: moose krí

note: Inverted name for crm
en: Cree, Moose
hu: krí, moose

note: Name for crn
en: El Nayar Cora
hu: el nayar cora

note: Inverted name for crn
en: Cora, El Nayar
hu: cora, el nayar

note: Name for cro
en: Crow
hu: krou

note: Name for crq
en: Iyo'wujwa Chorote
hu: iyo'wujwa chorote

note: Inverted name for crq
en: Chorote, Iyo'wujwa
hu: chorote, iyo'wujwa

note: Name for crr
en: Carolina Algonquian
hu: karolinai algonkin

note: Inverted name for crr
en: Algonquian, Carolina
hu: algonkin, karolina

note: Name for crs
en: Seselwa Creole French
hu: seselwa kreol francia

note: Inverted name for crs
en: Creole French, Seselwa
hu: kreol francia, seselwa

note: Name for crt
en: Iyojwa'ja Chorote
hu: iyojwa'ja chorote

note: Inverted name for crt
en: Chorote, Iyojwa'ja
hu: chorote, iyojwa'ja

note: Name for crv
en: Chaura
hu: chaura

note: Name for crw
en: Chrau
hu: chrau

note: Name for crx
en: Carrier
hu: carrier

note: Name for cry
en: Cori
hu: cori

note: Name for crz
en: Cruzeño
hu: cruzeño

note: Name for csa
en: Chiltepec Chinantec
hu: chiltepec chinantek

note: Inverted name for csa
en: Chinantec, Chiltepec
hu: chinantek, chiltepec

note: Name for csb
en: Kashubian
hu: kasub

note: Name for csc
en: Catalan Sign Language
hu: katalán jelnyelv

note: Name for csd
en: Chiangmai Sign Language
hu: chiangmai jelnyelv

note: Name for cse
en: Czech Sign Language
hu: cseh jelnyelv

note: Name for csf
en: Cuba Sign Language
hu: kuba jelnyelv

note: Name for csg
en: Chilean Sign Language
hu: chilei jelnyelv

note: Name for csh
en: Asho Chin
hu: asho chin

note: Inverted name for csh
en: Chin, Asho
hu: chin, asho

note: Name for csi
en: Coast Miwok
hu: parti miwok

note: Inverted name for csi
en: Miwok, Coast
hu: miwok, part menti

note: Name for csj
en: Songlai Chin
hu: songlai chin

note: Inverted name for csj
en: Chin, Songlai
hu: chin, songlai

note: Name for csk
en: Jola-Kasa
hu: jola-kasa

note: Name for csl
en: Chinese Sign Language
hu: kínai jelnyelv

note: Name for csm
en: Central Sierra Miwok
hu: közép-sierra miwok

note: Inverted name for csm
en: Miwok, Central Sierra
hu: miwok, közép-sierra

note: Name for csn
en: Colombian Sign Language
hu: kolumbiai jelnyelv

note: Name for cso
en: Sochiapam Chinantec
hu: sochiapam chinantek

note: Inverted name for cso
en: Chinantec, Sochiapam
hu: chinantek, sochiapam

note: Name for csp
en: Southern Ping Chinese
hu: déli ping kínai

note: Inverted name for csp
en: Chinese, Southern Ping
hu: kínai, déli ping

note: Name for csq
en: Croatia Sign Language
hu: horvát jelnyelv

note: Name for csr
en: Costa Rican Sign Language
hu: costa rica-i jelnyelv

note: Name for css
en: Southern Ohlone
hu: déli ohlone

note: Inverted name for css
en: Ohlone, Southern
hu: ohlone, déli

note: Name for cst
en: Northern Ohlone
hu: északi ohlone

note: Inverted name for cst
en: Ohlone, Northern
hu: ohlone, északi

note: Name for csv
en: Sumtu Chin
hu: sumtu chin

note: Inverted name for csv
en: Chin, Sumtu
hu: chin, sumtu

note: Name for csw
en: Swampy Cree
hu: mocsári krí

note: Inverted name for csw
en: Cree, Swampy
hu: krí, mocsári

note: Name for csx
en: Cambodian Sign Language
hu: kambodzsai jelnyelv

note: Name for csy
en: Siyin Chin
hu: siyin chin

note: Inverted name for csy
en: Chin, Siyin
hu: chin, siyin

note: Name for csz
en: Coos
hu: coos

note: Name for cta
en: Tataltepec Chatino
hu: tataltepec chatino

note: Inverted name for cta
en: Chatino, Tataltepec
hu: chatino, tataltepec

note: Name for ctc
en: Chetco
hu: chetco

note: Name for ctd
en: Tedim Chin
hu: tedim chin

note: Inverted name for ctd
en: Chin, Tedim
hu: chin, tedim

note: Name for cte
en: Tepinapa Chinantec
hu: tepinapa chinantek

note: Inverted name for cte
en: Chinantec, Tepinapa
hu: chinantek, tepinapa

note: Name for ctg
en: Chittagonian
hu: csittagongi

note: Name for cth
en: Thaiphum Chin
hu: thaiphum chin

note: Inverted name for cth
en: Chin, Thaiphum
hu: chin, thaiphum

note: Name for ctl
en: Tlacoatzintepec Chinantec
hu: tlacoatzintepec chinantek

note: Inverted name for ctl
en: Chinantec, Tlacoatzintepec
hu: chinantek, tlacoatzintepec

note: Name for ctm
en: Chitimacha
hu: chitimacha

note: Name for ctn
en: Chhintange
hu: chhintange

note: Name for cto
en: Emberá-Catío
hu: emberá-catío

note: Name for ctp
en: Western Highland Chatino
hu: nyugati felvidéki csatinó

note: Inverted name for ctp
en: Chatino, Western Highland
hu: chatino, nyugati hegyvidéki

note: Name for cts
en: Northern Catanduanes Bikol
hu: északi catanduanes bikol

note: Inverted name for cts
en: Bikol, Northern Catanduanes
hu: bikol, északi catanduanes

note: Name for ctt
en: Wayanad Chetti
hu: wayanad chetti

note: Inverted name for ctt
en: Chetti, Wayanad
hu: chetti, wayanad

note: Name for ctu
en: Chol
hu: chol

note: Name for cty
en: Moundadan Chetty
hu: moundadan chetty

note: Name for ctz
en: Zacatepec Chatino
hu: zacatepec chatino

note: Inverted name for ctz
en: Chatino, Zacatepec
hu: chatino, zacatepec

note: Name for cua
en: Cua
hu: cua

note: Name for cub
en: Cubeo
hu: cubeo

note: Name for cuc
en: Usila Chinantec
hu: usila chinantek

note: Inverted name for cuc
en: Chinantec, Usila
hu: chinantek, usila

note: Name for cuh
en: Chuka
hu: csuka

note: Name for cui
en: Cuiba
hu: cuiba

note: Name for cuj
en: Mashco Piro
hu: mashco piro

note: Name for cuk
en: San Blas Kuna
hu: san blas kuna

note: Inverted name for cuk
en: Kuna, San Blas
hu: kuna, san blas

note: Name for cul
en: Culina
hu: culina

note: Name for cuo
en: Cumanagoto
hu: cumanagoto

note: Name for cup
en: Cupeño
hu: cupeño

note: Name for cuq
en: Cun
hu: cun

note: Name for cur
en: Chhulung
hu: chhulung

note: Name for cut
en: Teutila Cuicatec
hu: teutila cuicatec

note: Inverted name for cut
en: Cuicatec, Teutila
hu: cuicatec, teutila

note: Name for cuu
en: Tai Ya
hu: tai ya

note: Name for cuv
en: Cuvok
hu: cuvok

note: Name for cuw
en: Chukwa
hu: chukwa

note: Name for cux
en: Tepeuxila Cuicatec
hu: tepeuxila cuicatec

note: Inverted name for cux
en: Cuicatec, Tepeuxila
hu: cuicatec, tepeuxila

note: Name for cuy
en: Cuitlatec
hu: cuitlatec

note: Name for cvg
en: Chug
hu: chug

note: Name for cvn
en: Valle Nacional Chinantec
hu: valle nacional chinantek

note: Inverted name for cvn
en: Chinantec, Valle Nacional
hu: chinantek, valle nacional

note: Name for cwa
en: Kabwa
hu: kabwa

note: Name for cwb
en: Maindo
hu: maindo

note: Name for cwd
en: Woods Cree
hu: erdei krí

note: Inverted name for cwd
en: Cree, Woods
hu: krí, woods

note: Name for cwe
en: Kwere
hu: kwere

note: Name for cwg
en: Chewong
hu: chewong

note: Name for cwt
en: Kuwaataay
hu: kuwaataay

note: Name for cya
en: Nopala Chatino
hu: nopala chatino

note: Inverted name for cya
en: Chatino, Nopala
hu: chatino, nopala

note: Name for cyb
en: Cayubaba
hu: cayubaba

note: Name for cym
en: Welsh
hu: walesi

note: Name for cyo
en: Cuyonon
hu: cuyonon

note: Name for czh
en: Huizhou Chinese
hu: huicsou kínai

note: Inverted name for czh
en: Chinese, Huizhou
hu: kínai, huicsou

note: Name for czk
en: Knaanic
hu: knaanic

note: Name for czn
en: Zenzontepec Chatino
hu: zenzontepec chatino

note: Inverted name for czn
en: Chatino, Zenzontepec
hu: chatino, zenzontepec

note: Name for czo
en: Min Zhong Chinese
hu: min zhong kínai

note: Inverted name for czo
en: Chinese, Min Zhong
hu: kínai, min zhong

note: Name for czt
en: Zotung Chin
hu: zotung chin

note: Inverted name for czt
en: Chin, Zotung
hu: chin, zotung

note: Name for daa
en: Dangaléat
hu: dangaléat

note: Name for dac
en: Dambi
hu: dambi

note: Name for dad
en: Marik
hu: marik

note: Name for dae
en: Duupa
hu: duupa

note: Name for dag
en: Dagbani
hu: dagbani

note: Name for dah
en: Gwahatike
hu: gwahatike

note: Name for dai
en: Day
hu: day

note: Name for daj
en: Dar Fur Daju
hu: darfuri daju

note: Inverted name for daj
en: Daju, Dar Fur
hu: daju, dar fur

note: Name for dak
en: Dakota
hu: dakota

note: Name for dal
en: Dahalo
hu: dahalo

note: Name for dam
en: Damakawa
hu: damakawa

note: Name for dan
en: Danish
hu: dán

note: Name for dao
en: Daai Chin
hu: daai chin

note: Inverted name for dao
en: Chin, Daai
hu: chin, daai

note: Name for daq
en: Dandami Maria
hu: dandami maria

note: Inverted name for daq
en: Maria, Dandami
hu: maria, dandami

note: Name for dar
en: Dargwa
hu: dargva

note: Name for das
en: Daho-Doo
hu: daho-doo

note: Name for dau
en: Dar Sila Daju
hu: dar sila daju

note: Inverted name for dau
en: Daju, Dar Sila
hu: daju, dar sila

note: Name for dav
en: Taita
hu: taita

note: Name for daw
en: Davawenyo
hu: davawenyo

note: Name for dax
en: Dayi
hu: dayi

note: Name for daz
en: Dao
hu: dao

note: Name for dba
en: Bangime
hu: bangime

note: Name for dbb
en: Deno
hu: deno

note: Name for dbd
en: Dadiya
hu: dadiya

note: Name for dbe
en: Dabe
hu: dabe

note: Name for dbf
en: Edopi
hu: edopi

note: Name for dbg
en: Dogul Dom Dogon
hu: dogul dom dogon

note: Inverted name for dbg
en: Dogon, Dogul Dom
hu: dogon, dogul dom

note: Name for dbi
en: Doka
hu: doka

note: Name for dbj
en: Ida'an
hu: ida'an

note: Name for dbl
en: Dyirbal
hu: dyirbal

note: Name for dbm
en: Duguri
hu: duguri

note: Name for dbn
en: Duriankere
hu: duriankere

note: Name for dbo
en: Dulbu
hu: dulbu

note: Name for dbp
en: Duwai
hu: duwai

note: Name for dbq
en: Daba
hu: daba

note: Name for dbr
en: Dabarre
hu: dabarre

note: Name for dbt
en: Ben Tey Dogon
hu: ben tey dogon

note: Inverted name for dbt
en: Dogon, Ben Tey
hu: dogon, ben tey

note: Name for dbu
en: Bondum Dom Dogon
hu: bondum dom dogon

note: Inverted name for dbu
en: Dogon, Bondum Dom
hu: dogon, bondum dom

note: Name for dbv
en: Dungu
hu: dungu

note: Name for dbw
en: Bankan Tey Dogon
hu: bankan tey dogon

note: Inverted name for dbw
en: Dogon, Bankan Tey
hu: dogon, bankan tey

note: Name for dby
en: Dibiyaso
hu: dibiyaso

note: Name for dcc
en: Deccan
hu: dekkán

note: Name for dcr
en: Negerhollands
hu: negerhollands

note: Name for dda
en: Dadi Dadi
hu: dadi dadi

note: Name for ddd
en: Dongotono
hu: dongotono

note: Name for dde
en: Doondo
hu: doondo

note: Name for ddg
en: Fataluku
hu: fataluku

note: Name for ddi
en: West Goodenough
hu: nyugat-goodenough

note: Inverted name for ddi
en: Goodenough, West
hu: goodenough, nyugat

note: Name for ddj
en: Jaru
hu: jaru

note: Name for ddn
en: Dendi (Benin)
hu: dendi (Benin)

note: Name for ddo
en: Dido
hu: dido

note: Name for ddr
en: Dhudhuroa
hu: dhudhuroa

note: Name for dds
en: Donno So Dogon
hu: donno so dogon

note: Inverted name for dds
en: Dogon, Donno So
hu: dogon, donno so

note: Name for ddw
en: Dawera-Daweloor
hu: dawera-daweloor

note: Name for dec
en: Dagik
hu: dagik

note: Name for ded
en: Dedua
hu: dedua

note: Name for dee
en: Dewoin
hu: dewoin

note: Name for def
en: Dezfuli
hu: dezfuli

note: Name for deg
en: Degema
hu: degema

note: Name for deh
en: Dehwari
hu: dehwari

note: Name for dei
en: Demisa
hu: demisa

note: Name for dek
en: Dek
hu: dek

note: Name for del
en: Delaware
hu: delaware

note: Name for dem
en: Dem
hu: dem

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
hu: slave (athapascan)

note: Name for dep
en: Pidgin Delaware
hu: pidzsin delaware

note: Inverted name for dep
en: Delaware, Pidgin
hu: delaware, pidzsin

note: Name for deq
en: Dendi (Central African Republic)
hu: dendi (Közép-afrikai Köztársaság)

note: Name for der
en: Deori
hu: deori

note: Name for des
en: Desano
hu: desano

note: Name for deu
en: German
hu: német

note: Name for dev
en: Domung
hu: domung

note: Name for dez
en: Dengese
hu: dengese

note: Name for dga
en: Southern Dagaare
hu: dagaare déli

note: Inverted name for dga
en: Dagaare, Southern
hu: dagaare, déli

note: Name for dgb
en: Bunoge Dogon
hu: bunoge dogon

note: Inverted name for dgb
en: Dogon, Bunoge
hu: dogon, bunoge

note: Name for dgc
en: Casiguran Dumagat Agta
hu: kasiguran dumagat agta

note: Inverted name for dgc
en: Agta, Casiguran Dumagat
hu: agta, casiguran dumagat

note: Name for dgd
en: Dagaari Dioula
hu: dagaari dioula

note: Name for dge
en: Degenan
hu: degenan

note: Name for dgg
en: Doga
hu: doga

note: Name for dgh
en: Dghwede
hu: dghwede

note: Name for dgi
en: Northern Dagara
hu: északi dagara

note: Inverted name for dgi
en: Dagara, Northern
hu: dagara, északi

note: Name for dgk
en: Dagba
hu: dagba

note: Name for dgl
en: Andaandi
hu: andaandi

note: Name for dgn
en: Dagoman
hu: dagoman

note: Name for dgo
en: Dogri (individual language)
hu: dogri (egyéni nyelv)

note: Name for dgr
en: Dogrib
hu: dogrib

note: Name for dgs
en: Dogoso
hu: dogoso

note: Name for dgt
en: Ndra'ngith
hu: ndra'ngith

note: Name for dgw
en: Daungwurrung
hu: daungwurrung

note: Name for dgx
en: Doghoro
hu: doghoro

note: Name for dgz
en: Daga
hu: daga

note: Name for dhd
en: Dhundari
hu: dhundari

note: Name for dhg
en: Dhangu-Djangu
hu: dhangu-djangu

note: Name for dhi
en: Dhimal
hu: dhimal

note: Name for dhl
en: Dhalandji
hu: dhalandji

note: Name for dhm
en: Zemba
hu: zemba

note: Name for dhn
en: Dhanki
hu: dhanki

note: Name for dho
en: Dhodia
hu: dhódia

note: Name for dhr
en: Dhargari
hu: dhargari

note: Name for dhs
en: Dhaiso
hu: dhaiso

note: Name for dhu
en: Dhurga
hu: dhurga

note: Name for dhv
en: Dehu
hu: dehu

note: Name for dhw
en: Dhanwar (Nepal)
hu: dhanwar (Nepál)

note: Name for dhx
en: Dhungaloo
hu: dhungaloo

note: Name for dia
en: Dia
hu: dia

note: Name for dib
en: South Central Dinka
hu: dél-közép dinka

note: Inverted name for dib
en: Dinka, South Central
hu: dinka, dél-közép

note: Name for dic
en: Lakota Dida
hu: lakota dida

note: Inverted name for dic
en: Dida, Lakota
hu: dida, lakota

note: Name for did
en: Didinga
hu: didinga

note: Name for dif
en: Dieri
hu: dieri

note: Name for dig
en: Digo
hu: digo

note: Name for dih
en: Kumiai
hu: kumiai

note: Name for dii
en: Dimbong
hu: dimbong

note: Name for dij
en: Dai
hu: dai

note: Name for dik
en: Southwestern Dinka
hu: délnyugati dinka

note: Inverted name for dik
en: Dinka, Southwestern
hu: dinka, délnyugati

note: Name for dil
en: Dilling
hu: dilling

note: Name for dim
en: Dime
hu: dime

note: Name for din
en: Dinka
hu: dinka

note: Name for dio
en: Dibo
hu: dibo

note: Name for dip
en: Northeastern Dinka
hu: északkeleti dinka

note: Inverted name for dip
en: Dinka, Northeastern
hu: dinka, északkeleti

note: Name for diq
en: Dimli (individual language)
hu: dimli (egyéni nyelv)

note: Name for dir
en: Dirim
hu: dirim

note: Name for dis
en: Dimasa
hu: dimasa

note: Name for diu
en: Diriku
hu: diriku

note: Name for div
en: Dhivehi
hu: divehi

note: Name for diw
en: Northwestern Dinka
hu: északnyugati dinka

note: Inverted name for diw
en: Dinka, Northwestern
hu: dinka, északnyugati

note: Name for dix
en: Dixon Reef
hu: dixon reef

note: Name for diy
en: Diuwe
hu: diuwe

note: Name for diz
en: Ding
hu: ding

note: Name for dja
en: Djadjawurrung
hu: djadjawurrung

note: Name for djb
en: Djinba
hu: djinba

note: Name for djc
en: Dar Daju Daju
hu: dar daju daju

note: Inverted name for djc
en: Daju, Dar Daju
hu: daju, dar daju

note: Name for djd
en: Djamindjung
hu: djamindjung

note: Name for dje
en: Zarma
hu: zarma

note: Name for djf
en: Djangun
hu: djangun

note: Name for dji
en: Djinang
hu: djinang

note: Name for djj
en: Djeebbana
hu: djeebbana

note: Name for djk
en: Eastern Maroon Creole
hu: keleti maroon kreol

note: Name for djm
en: Jamsay Dogon
hu: jamsay dogon

note: Inverted name for djm
en: Dogon, Jamsay
hu: dogon, jamsay

note: Name for djn
en: Jawoyn
hu: jawoyn

note: Name for djo
en: Jangkang
hu: jangkang

note: Name for djr
en: Djambarrpuyngu
hu: djambarrpuyngu

note: Name for dju
en: Kapriman
hu: kapriman

note: Name for djw
en: Djawi
hu: djawi

note: Name for dka
en: Dakpakha
hu: dakpakha

note: Name for dkg
en: Kadung
hu: kadung

note: Name for dkk
en: Dakka
hu: dakka

note: Name for dkr
en: Kuijau
hu: kuijau

note: Name for dks
en: Southeastern Dinka
hu: dinka délkeleti

note: Inverted name for dks
en: Dinka, Southeastern
hu: dinka, délkeleti

note: Name for dkx
en: Mazagway
hu: mazagway

note: Name for dlg
en: Dolgan
hu: dolgan

note: Name for dlk
en: Dahalik
hu: dahalik

note: Name for dlm
en: Dalmatian
hu: dalmát

note: Name for dln
en: Darlong
hu: darlong

note: Name for dma
en: Duma
hu: duma

note: Name for dmb
en: Mombo Dogon
hu: mombo dogon

note: Inverted name for dmb
en: Dogon, Mombo
hu: dogon, mombo

note: Name for dmc
en: Gavak
hu: gavak

note: Name for dmd
en: Madhi Madhi
hu: madhi madhi

note: Name for dme
en: Dugwor
hu: dugwor

note: Name for dmf
en: Medefaidrin
hu: medefaidrin

note: Name for dmg
en: Upper Kinabatangan
hu: felső kinabatangan

note: Inverted name for dmg
en: Kinabatangan, Upper
hu: kinabatangan, felső

note: Name for dmk
en: Domaaki
hu: domaaki

note: Name for dml
en: Dameli
hu: dameli

note: Name for dmm
en: Dama
hu: dama

note: Name for dmo
en: Kemedzung
hu: kemedzung

note: Name for dmr
en: East Damar
hu: kelet damar

note: Inverted name for dmr
en: Damar, East
hu: damar, kelet

note: Name for dms
en: Dampelas
hu: dampelas

note: Name for dmu
en: Dubu
hu: dubu

note: Name for dmv
en: Dumpas
hu: dumpas

note: Name for dmw
en: Mudburra
hu: mudburra

note: Name for dmx
en: Dema
hu: dema

note: Name for dmy
en: Demta
hu: demta

note: Name for dna
en: Upper Grand Valley Dani
hu: felső grand valley dani

note: Inverted name for dna
en: Dani, Upper Grand Valley
hu: dani, felső nagy völgy

note: Name for dnd
en: Daonda
hu: daonda

note: Name for dne
en: Ndendeule
hu: ndendeule

note: Name for dng
en: Dungan
hu: dungan

note: Name for dni
en: Lower Grand Valley Dani
hu: alsó grand valley dani

note: Inverted name for dni
en: Dani, Lower Grand Valley
hu: dani, alsó nagy völgy

note: Name for dnj
en: Dan
hu: dan

note: Name for dnk
en: Dengka
hu: dengka

note: Name for dnn
en: Dzùùngoo
hu: dzùùngoo

note: Name for dno
en: Ndrulo
hu: ndrulo

note: Name for dnr
en: Danaru
hu: danaru

note: Name for dnt
en: Mid Grand Valley Dani
hu: közép-nagy-völgyi dani

note: Inverted name for dnt
en: Dani, Mid Grand Valley
hu: dani, közép-nagy-völgy

note: Name for dnu
en: Danau
hu: danau

note: Name for dnv
en: Danu
hu: danu

note: Name for dnw
en: Western Dani
hu: nyugat-dani

note: Inverted name for dnw
en: Dani, Western
hu: dani, nyugati

note: Name for dny
en: Dení
hu: dení

note: Name for doa
en: Dom
hu: dom

note: Name for dob
en: Dobu
hu: dobu

note: Name for doc
en: Northern Dong
hu: északi dong

note: Inverted name for doc
en: Dong, Northern
hu: dong, északi

note: Name for doe
en: Doe
hu: doe

note: Name for dof
en: Domu
hu: domu

note: Name for doh
en: Dong
hu: dong

note: Name for doi
en: Dogri (macrolanguage)
hu: dogri

note: Name for dok
en: Dondo
hu: dondo

note: Name for dol
en: Doso
hu: doso

note: Name for don
en: Toura (Papua New Guinea)
hu: toura (Pápua Új-Guinea)

note: Name for doo
en: Dongo
hu: dongo

note: Name for dop
en: Lukpa
hu: lukpa

note: Name for doq
en: Dominican Sign Language
hu: dominikai jelnyelv

note: Name for dor
en: Dori'o
hu: dori'o

note: Name for dos
en: Dogosé
hu: dogosé

note: Name for dot
en: Dass
hu: dassz

note: Name for dov
en: Dombe
hu: dombe

note: Name for dow
en: Doyayo
hu: doyayo

note: Name for dox
en: Bussa
hu: bussa

note: Name for doy
en: Dompo
hu: dompo

note: Name for doz
en: Dorze
hu: dorze

note: Name for dpp
en: Papar
hu: papar

note: Name for drb
en: Dair
hu: dair

note: Name for drc
en: Minderico
hu: minderico

note: Name for drd
en: Darmiya
hu: darmiya

note: Name for dre
en: Dolpo
hu: dolpo

note: Name for drg
en: Rungus
hu: rungus

note: Name for dri
en: C'Lela
hu: c'lela

note: Name for drl
en: Paakantyi
hu: paakantyi

note: Name for drn
en: West Damar
hu: nyugat damar

note: Inverted name for drn
en: Damar, West
hu: damar, nyugat

note: Name for dro
en: Daro-Matu Melanau
hu: daro-matu melanau

note: Inverted name for dro
en: Melanau, Daro-Matu
hu: melanau, daro-matu

note: Name for drq
en: Dura
hu: dura

note: Name for drs
en: Gedeo
hu: gedeo

note: Name for drt
en: Drents
hu: drents

note: Name for dru
en: Rukai
hu: rukai

note: Name for dry
en: Darai
hu: darai

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
hu: alsó-szorb

note: Inverted name for dsb
en: Sorbian, Lower
hu: szorb, alsó

note: Name for dse
en: Dutch Sign Language
hu: holland jelnyelv

note: Name for dsh
en: Daasanach
hu: daasanach

note: Name for dsi
en: Disa
hu: disa

note: Name for dsl
en: Danish Sign Language
hu: dán jelnyelv

note: Name for dsn
en: Dusner
hu: dusner

note: Name for dso
en: Desiya
hu: desiya

note: Name for dsq
en: Tadaksahak
hu: tadaksahak

note: Name for dsz
en: Mardin Sign Language
hu: mardini jelnyelv

note: Name for dta
en: Daur
hu: daur

note: Name for dtb
en: Labuk-Kinabatangan Kadazan
hu: labuk-kinabatangan kadazan

note: Inverted name for dtb
en: Kadazan, Labuk-Kinabatangan
hu: kadazan, labuk-kinabatangan

note: Name for dtd
en: Ditidaht
hu: ditidaht

note: Name for dth
en: Adithinngithigh
hu: adithinngithigh

note: Name for dti
en: Ana Tinga Dogon
hu: ana tinga dogon

note: Inverted name for dti
en: Dogon, Ana Tinga
hu: dogon, ana tinga

note: Name for dtk
en: Tene Kan Dogon
hu: tene kan dogon

note: Inverted name for dtk
en: Dogon, Tene Kan
hu: dogon, tene kan

note: Name for dtm
en: Tomo Kan Dogon
hu: tomo kan dogon

note: Inverted name for dtm
en: Dogon, Tomo Kan
hu: dogon, tomo kan

note: Name for dtn
en: Daatsʼíin
hu: daatsʼíin

note: Name for dto
en: Tommo So Dogon
hu: tommo so dogon

note: Inverted name for dto
en: Dogon, Tommo So
hu: dogon, tommo so

note: Name for dtp
en: Kadazan Dusun
hu: kadazan dusun

note: Inverted name for dtp
en: Dusun, Kadazan
hu: dusun, kadazan

note: Name for dtr
en: Lotud
hu: lotud

note: Name for dts
en: Toro So Dogon
hu: toro so dogon

note: Inverted name for dts
en: Dogon, Toro So
hu: dogon, toro so

note: Name for dtt
en: Toro Tegu Dogon
hu: toro tegu dogon

note: Inverted name for dtt
en: Dogon, Toro Tegu
hu: dogon, toro tegu

note: Name for dtu
en: Tebul Ure Dogon
hu: tebul ure dogon

note: Inverted name for dtu
en: Dogon, Tebul Ure
hu: dogon, tebul ure

note: Name for dty
en: Dotyali
hu: dotyali

note: Name for dua
en: Duala
hu: duala

note: Name for dub
en: Dubli
hu: dubli

note: Name for duc
en: Duna
hu: duna

note: Name for due
en: Umiray Dumaget Agta
hu: umiray dumaget agta

note: Inverted name for due
en: Agta, Umiray Dumaget
hu: agta, umiray dumaget

note: Name for duf
en: Dumbea
hu: dumbea

note: Name for dug
en: Duruma
hu: duruma

note: Name for duh
en: Dungra Bhil
hu: dungra bhil

note: Name for dui
en: Dumun
hu: dumun

note: Name for duk
en: Uyajitaya
hu: uyajitaya

note: Name for dul
en: Alabat Island Agta
hu: alabat-szigeti agta

note: Inverted name for dul
en: Agta, Alabat Island
hu: agta, alabat-sziget

note: Name for dum
en: Middle Dutch (ca. 1050-1350)
hu: közép-holland (kb. 1050–1350)

note: Inverted name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
hu: holland, közép (kb. 1050–1350)

note: Name for dun
en: Dusun Deyah
hu: dusun deyah

note: Name for duo
en: Dupaninan Agta
hu: dupaninan agta

note: Inverted name for duo
en: Agta, Dupaninan
hu: agta, dupaninan

note: Name for dup
en: Duano
hu: duano

note: Name for duq
en: Dusun Malang
hu: dusun malang

note: Name for dur
en: Dii
hu: dii

note: Name for dus
en: Dumi
hu: dumi

note: Name for duu
en: Drung
hu: drung

note: Name for duv
en: Duvle
hu: duvle

note: Name for duw
en: Dusun Witu
hu: dusun witu

note: Name for dux
en: Duungooma
hu: duungooma

note: Name for duy
en: Dicamay Agta
hu: dicamay agta

note: Inverted name for duy
en: Agta, Dicamay
hu: agta, dicamay

note: Name for duz
en: Duli-Gey
hu: duli-gey

note: Name for dva
en: Duau
hu: duau

note: Name for dwa
en: Diri
hu: diri

note: Name for dwk
en: Dawik Kui
hu: dawik kui

note: Inverted name for dwk
en: Kui, Dawik
hu: kui, dawik

note: Name for dwr
en: Dawro
hu: dawro

note: Name for dws
en: Dutton World Speedwords
hu: dutton world speedwords

note: Name for dwu
en: Dhuwal
hu: dhuwal

note: Name for dww
en: Dawawa
hu: dawawa

note: Name for dwy
en: Dhuwaya
hu: dhuwaya

note: Name for dwz
en: Dewas Rai
hu: dewas rai

note: Inverted name for dwz
en: Rai, Dewas
hu: rai, dewas

note: Name for dya
en: Dyan
hu: dyan

note: Name for dyb
en: Dyaberdyaber
hu: dyaberdyaber

note: Name for dyd
en: Dyugun
hu: dyugun

note: Name for dyg
en: Villa Viciosa Agta
hu: villa viciosa agta

note: Inverted name for dyg
en: Agta, Villa Viciosa
hu: agta, villa viciosa

note: Name for dyi
en: Djimini Senoufo
hu: dzsimini szenufó

note: Inverted name for dyi
en: Senoufo, Djimini
hu: szenufó, dzsimini

note: Name for dym
en: Yanda Dom Dogon
hu: yanda dom dogon

note: Inverted name for dym
en: Dogon, Yanda Dom
hu: dogon, yanda dom

note: Name for dyn
en: Dyangadi
hu: dyangadi

note: Name for dyo
en: Jola-Fonyi
hu: jola-fonyi

note: Name for dyu
en: Dyula
hu: dzsula

note: Name for dyy
en: Djabugay
hu: djabugay

note: Name for dza
en: Tunzu
hu: tunzu

note: Name for dze
en: Djiwarli
hu: djiwarli

note: Name for dzg
en: Dazaga
hu: dazaga

note: Name for dzl
en: Dzalakha
hu: dzalakha

note: Name for dzn
en: Dzando
hu: dzando

note: Name for dzo
en: Dzongkha
hu: dzongkha

note: Name for eaa
en: Karenggapa
hu: karenggapa

note: Name for ebc
en: Beginci
hu: beginci

note: Name for ebg
en: Ebughu
hu: ebughu

note: Name for ebk
en: Eastern Bontok
hu: keleti bontok

note: Inverted name for ebk
en: Bontok, Eastern
hu: bontok, keleti

note: Name for ebo
en: Teke-Ebo
hu: teke-ebo

note: Name for ebr
en: Ebrié
hu: ebrié

note: Name for ebu
en: Embu
hu: embu

note: Name for ecr
en: Eteocretan
hu: eteokrétai

note: Name for ecs
en: Ecuadorian Sign Language
hu: ecuadori jelnyelv

note: Name for ecy
en: Eteocypriot
hu: eteociprusi

note: Name for eee
en: E
hu: ewe

note: Name for efa
en: Efai
hu: efai

note: Name for efe
en: Efe
hu: efe

note: Name for efi
en: Efik
hu: efik

note: Name for ega
en: Ega
hu: ega

note: Name for egl
en: Emilian
hu: emilián

note: Name for egm
en: Benamanga
hu: benamanga

note: Name for ego
en: Eggon
hu: egon

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
hu: egyiptomi (ókori)

note: Name for ehs
en: Miyakubo Sign Language
hu: miyakubo jelnyelv

note: Name for ehu
en: Ehueun
hu: ehueun

note: Name for eip
en: Eipomek
hu: eipomek

note: Name for eit
en: Eitiep
hu: eitiep

note: Name for eiv
en: Askopan
hu: askopan

note: Name for eja
en: Ejamat
hu: ejamat

note: Name for eka
en: Ekajuk
hu: ekajuk

note: Name for eke
en: Ekit
hu: ekit

note: Name for ekg
en: Ekari
hu: ekari

note: Name for eki
en: Eki
hu: eki

note: Name for ekk
en: Standard Estonian
hu: észt

note: Inverted name for ekk
en: Estonian, Standard
hu: észt, standard

note: Name for ekl
en: Kol (Bangladesh)
hu: kol (Banglades)

note: Name for ekm
en: Elip
hu: elip

note: Name for eko
en: Koti
hu: koti

note: Name for ekp
en: Ekpeye
hu: ekpeje

note: Name for ekr
en: Yace
hu: yace

note: Name for eky
en: Eastern Kayah
hu: keleti kajah

note: Inverted name for eky
en: Kayah, Eastern
hu: kayah, keleti

note: Name for ele
en: Elepi
hu: elepi

note: Name for elh
en: El Hugeirat
hu: el hugeirat

note: Name for eli
en: Nding
hu: nding

note: Name for elk
en: Elkei
hu: elkei

note: Name for ell
en: Modern Greek (1453-)
hu: újgörög

note: Inverted name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
hu: görög, modern (1453-)

note: Name for elm
en: Eleme
hu: eleme

note: Name for elo
en: El Molo
hu: el molo

note: Name for elu
en: Elu
hu: elu

note: Name for elx
en: Elamite
hu: elámi

note: Name for ema
en: Emai-Iuleha-Ora
hu: emai-iuleha-ora

note: Name for emb
en: Embaloh
hu: embaloh

note: Name for eme
en: Emerillon
hu: emerillon

note: Name for emg
en: Eastern Meohang
hu: keleti meohang

note: Inverted name for emg
en: Meohang, Eastern
hu: meohang, keleti

note: Name for emi
en: Mussau-Emira
hu: mussau-emira

note: Name for emk
en: Eastern Maninkakan
hu: keleti maninkakan

note: Inverted name for emk
en: Maninkakan, Eastern
hu: maninkakan, keleti

note: Name for emm
en: Mamulique
hu: mamulique

note: Name for emn
en: Eman
hu: eman

note: Name for emp
en: Northern Emberá
hu: északi emberá

note: Inverted name for emp
en: Emberá, Northern
hu: emberá, északi

note: Name for emq
en: Eastern Minyag
hu: keleti minyag

note: Inverted name for emq
en: Minyag, Eastern
hu: minyag, keleti

note: Name for ems
en: Pacific Gulf Yupik
hu: csendes-óceáni-partvidéki yupik

note: Inverted name for ems
en: Yupik, Pacific Gulf
hu: yupik, csendes-óceáni-partvidéki

note: Name for emu
en: Eastern Muria
hu: keleti muria

note: Inverted name for emu
en: Muria, Eastern
hu: muria, keleti

note: Name for emw
en: Emplawas
hu: emplawas

note: Name for emx
en: Erromintxela
hu: erromintxela

note: Name for emy
en: Epigraphic Mayan
hu: epigráfiai maja

note: Inverted name for emy
en: Mayan, Epigraphic
hu: maja, epigráfiai

note: Name for emz
en: Mbessa
hu: mbessa

note: Name for ena
en: Apali
hu: apali

note: Name for enb
en: Markweeta
hu: markweeta

note: Name for enc
en: En
hu: en

note: Name for end
en: Ende
hu: ende

note: Name for enf
en: Forest Enets
hu: erdei enyec

note: Inverted name for enf
en: Enets, Forest
hu: enec, erdei

note: Name for eng
en: English
hu: angol

note: Name for enh
en: Tundra Enets
hu: tundra enec

note: Inverted name for enh
en: Enets, Tundra
hu: enec, tundra

note: Name for enl
en: Enlhet
hu: enlhet

note: Name for enm
en: Middle English (1100-1500)
hu: közép-angol (1100-1500)

note: Inverted name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
hu: angol, közép (1100–1500)

note: Name for enn
en: Engenni
hu: engenni

note: Name for eno
en: Enggano
hu: enggano

note: Name for enq
en: Enga
hu: enga

note: Name for enr
en: Emumu
hu: emumu

note: Name for enu
en: Enu
hu: enu

note: Name for env
en: Enwan (Edo State)
hu: enwan (Edo állam)

note: Name for enw
en: Enwan (Akwa Ibom State)
hu: enwan (Akwa Ibom állam)

note: Name for enx
en: Enxet
hu: enxet

note: Name for eot
en: Beti (Côte d'Ivoire)
hu: beti (Elefántcsontpart)

note: Name for epi
en: Epie
hu: epie

note: Name for epo
en: Esperanto
hu: eszperantó

note: Name for era
en: Eravallan
hu: eravallan

note: Name for erg
en: Sie
hu: sie

note: Name for erh
en: Eruwa
hu: eruwa

note: Name for eri
en: Ogea
hu: ogea

note: Name for erk
en: South Efate
hu: dél efate

note: Inverted name for erk
en: Efate, South
hu: efate, dél

note: Name for ero
en: Horpa
hu: horpa

note: Name for err
en: Erre
hu: erre

note: Name for ers
en: Ersu
hu: ersu

note: Name for ert
en: Eritai
hu: eritai

note: Name for erw
en: Erokwanas
hu: erokwanas

note: Name for ese
en: Ese Ejja
hu: ese ejja

note: Name for esg
en: Aheri Gondi
hu: aheri gondi

note: Inverted name for esg
en: Gondi, Aheri
hu: gondi, aheri

note: Name for esh
en: Eshtehardi
hu: eshtehardi

note: Name for esi
en: North Alaskan Inupiatun
hu: észak-alaszkai inupiatun

note: Inverted name for esi
en: Inupiatun, North Alaskan
hu: inupiatun, észak-alaszkai

note: Name for esk
en: Northwest Alaska Inupiatun
hu: északnyugat-alaszkai inupiatun

note: Inverted name for esk
en: Inupiatun, Northwest Alaska
hu: inupiatun, északnyugat-alaszkai

note: Name for esl
en: Egypt Sign Language
hu: egyptomi jelnyelv

note: Name for esm
en: Esuma
hu: esuma

note: Name for esn
en: Salvadoran Sign Language
hu: salvadori jelnyelv

note: Name for eso
en: Estonian Sign Language
hu: észt jelnyelv

note: Name for esq
en: Esselen
hu: esselen

note: Name for ess
en: Central Siberian Yupik
hu: közép-szibériai yupik

note: Inverted name for ess
en: Yupik, Central Siberian
hu: yupik, közép-szibériai

note: Name for est
en: Estonian
hu: észt

note: Name for esu
en: Central Yupik
hu: közép-yupik

note: Inverted name for esu
en: Yupik, Central
hu: yupik, közép

note: Name for esy
en: Eskayan
hu: eskaya

note: Name for etb
en: Etebi
hu: etebi

note: Name for etc
en: Etchemin
hu: etchemin

note: Name for eth
en: Ethiopian Sign Language
hu: etiópiai jelnyelv

note: Name for etn
en: Eton (Vanuatu)
hu: eton (Vanuatu)

note: Name for eto
en: Eton (Cameroon)
hu: eton (Kamerun)

note: Name for etr
en: Edolo
hu: edolo

note: Name for ets
en: Yekhee
hu: yekhee

note: Name for ett
en: Etruscan
hu: etruszk

note: Name for etu
en: Ejagham
hu: ejagham

note: Name for etx
en: Eten
hu: eten

note: Name for etz
en: Semimi
hu: semimi

note: Name for eus
en: Basque
hu: baszk

note: Name for eve
en: Even
hu: even

note: Name for evh
en: Uvbie
hu: uvbie

note: Name for evn
en: Evenki
hu: evenki

note: Name for ewe
en: Ewe
hu: eve

note: Name for ewo
en: Ewondo
hu: ewondo

note: Name for ext
en: Extremaduran
hu: extremadurai

note: Name for eya
en: Eyak
hu: eyak

note: Name for eyo
en: Keiyo
hu: keiyo

note: Name for eza
en: Ezaa
hu: ezaa

note: Name for eze
en: Uzekwe
hu: uzekwe

note: Name for faa
en: Fasu
hu: faszu

note: Name for fab
en: Fa d'Ambu
hu: fa d'ambu

note: Name for fad
en: Wagi
hu: wagi

note: Name for faf
en: Fagani
hu: fagani

note: Name for fag
en: Finongan
hu: finongan

note: Name for fah
en: Baissa Fali
hu: baissa fali

note: Inverted name for fah
en: Fali, Baissa
hu: fali, baissa

note: Name for fai
en: Faiwol
hu: faiwol

note: Name for faj
en: Faita
hu: faita

note: Name for fak
en: Fang (Cameroon)
hu: fang (Kamerun)

note: Name for fal
en: South Fali
hu: déli fali

note: Inverted name for fal
en: Fali, South
hu: fali, déli

note: Name for fam
en: Fam
hu: fam

note: Name for fan
en: Fang (Equatorial Guinea)
hu: fang (Egyenlítői-Guinea)

note: Name for fao
en: Faroese
hu: feröeri

note: Name for fap
en: Paloor
hu: paloor

note: Name for far
en: Fataleka
hu: fataleka

note: Name for fas
en: Persian
hu: perzsa

note: Name for fat
en: Fanti
hu: fanti

note: Name for fau
en: Fayu
hu: fayu

note: Name for fax
en: Fala
hu: fala

note: Name for fay
en: Southwestern Fars
hu: délnyugat-farsz

note: Inverted name for fay
en: Fars, Southwestern
hu: fárszi, délnyugat

note: Name for faz
en: Northwestern Fars
hu: északnyugat-fárszi

note: Inverted name for faz
en: Fars, Northwestern
hu: fars, északnyugati

note: Name for fbl
en: West Albay Bikol
hu: nyugat-albay bikol

note: Inverted name for fbl
en: Bikol, West Albay
hu: bikol, nyugat albay

note: Name for fcs
en: Quebec Sign Language
hu: quebec jelnyelv

note: Name for fer
en: Feroge
hu: feroge

note: Name for ffi
en: Foia Foia
hu: foia foia

note: Name for ffm
en: Maasina Fulfulde
hu: maasina fulfulde

note: Inverted name for ffm
en: Fulfulde, Maasina
hu: fulfulde, maasina

note: Name for fgr
en: Fongoro
hu: fongoro

note: Name for fia
en: Nobiin
hu: nobiin

note: Name for fie
en: Fyer
hu: fyer

note: Name for fif
en: Faifi
hu: faifi

note: Name for fij
en: Fijian
hu: fidzsi

note: Name for fil
en: Filipino
hu: filippínó

note: Name for fin
en: Finnish
hu: finn

note: Name for fip
en: Fipa
hu: fipa

note: Name for fir
en: Firan
hu: firan

note: Name for fit
en: Tornedalen Finnish
hu: tornedáli-finn

note: Inverted name for fit
en: Finnish, Tornedalen
hu: finn, tornedalen

note: Name for fiw
en: Fiwaga
hu: fiwaga

note: Name for fkk
en: Kirya-Konzəl
hu: kirya-konzəl

note: Name for fkv
en: Kven Finnish
hu: kven-finn

note: Inverted name for fkv
en: Finnish, Kven
hu: finn, kvén

note: Name for fla
en: Kalispel-Pend d'Oreille
hu: kalispel-pend d'oreille

note: Name for flh
en: Foau
hu: foau

note: Name for fli
en: Fali
hu: fali

note: Name for fll
en: North Fali
hu: észak-fali

note: Inverted name for fll
en: Fali, North
hu: fali, észak

note: Name for fln
en: Flinders Island
hu: flinders-sziget

note: Name for flr
en: Fuliiru
hu: fuliiru

note: Name for fly
en: Flaaitaal
hu: flaaitaal

note: Name for fmp
en: Fe'fe'
hu: fe'fe'

note: Name for fmu
en: Far Western Muria
hu: távol-nyugati muria

note: Inverted name for fmu
en: Muria, Far Western
hu: muria, távol-nyugati

note: Name for fnb
en: Fanbak
hu: fanbak

note: Name for fng
en: Fanagalo
hu: fanagalo

note: Name for fni
en: Fania
hu: fania

note: Name for fod
en: Foodo
hu: foodo

note: Name for foi
en: Foi
hu: foi

note: Name for fom
en: Foma
hu: foma

note: Name for fon
en: Fon
hu: fon

note: Name for for
en: Fore
hu: fore

note: Name for fos
en: Siraya
hu: siraya

note: Name for fpe
en: Fernando Po Creole English
hu: fernando-po-i kreol angol

note: Inverted name for fpe
en: Creole English, Fernando Po
hu: kreol angol, fernando-po-i

note: Name for fqs
en: Fas
hu: fas

note: Name for fra
en: French
hu: francia

note: Name for frc
en: Cajun French
hu: cajun francia

note: Inverted name for frc
en: French, Cajun
hu: francia, cajun

note: Name for frd
en: Fordata
hu: fordata

note: Name for frk
en: Frankish
hu: frank

note: Name for frm
en: Middle French (ca. 1400-1600)
hu: közép francia (kb. 1400-1600)

note: Inverted name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
hu: francia, közép (kb. 1400–1600)

note: Name for fro
en: Old French (842-ca. 1400)
hu: ófrancia (842-kb. 1400)

note: Inverted name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
hu: francia, ó (842–kb. 1400)

note: Name for frp
en: Arpitan
hu: arpitán

note: Name for frq
en: Forak
hu: forak

note: Name for frr
en: Northern Frisian
hu: északi fríz

note: Inverted name for frr
en: Frisian, Northern
hu: fríz, északi

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
hu: keleti fríz

note: Inverted name for frs
en: Frisian, Eastern
hu: fríz, keleti

note: Name for frt
en: Fortsenal
hu: fortsenal

note: Name for fry
en: Western Frisian
hu: nyugati fríz

note: Inverted name for fry
en: Frisian, Western
hu: fríz, nyugati

note: Name for fse
en: Finnish Sign Language
hu: finn jelnyelv

note: Name for fsl
en: French Sign Language
hu: francia jelnyelv

note: Name for fss
en: Finland-Swedish Sign Language
hu: finnországi svéd jelnyelv

note: Name for fub
en: Adamawa Fulfulde
hu: adamava fulfulde

note: Inverted name for fub
en: Fulfulde, Adamawa
hu: fulfulde, adamawa

note: Name for fuc
en: Pulaar
hu: pulaar

note: Name for fud
en: East Futuna
hu: kelet-futuna

note: Inverted name for fud
en: Futuna, East
hu: futuna, kelet

note: Name for fue
en: Borgu Fulfulde
hu: borgu fulfulde

note: Inverted name for fue
en: Fulfulde, Borgu
hu: fulfulde, borgu

note: Name for fuf
en: Pular
hu: pular

note: Name for fuh
en: Western Niger Fulfulde
hu: nyugat-nigeri fulfulde

note: Inverted name for fuh
en: Fulfulde, Western Niger
hu: fulfulde, nyugat-nigeri

note: Name for fui
en: Bagirmi Fulfulde
hu: bagirmi fulfulde

note: Inverted name for fui
en: Fulfulde, Bagirmi
hu: fulfulde, bagirmi

note: Name for fuj
en: Ko
hu: ko

note: Name for ful
en: Fulah
hu: fulani

note: Name for fum
en: Fum
hu: fum

note: Name for fun
en: Fulniô
hu: fulniô

note: Name for fuq
en: Central-Eastern Niger Fulfulde
hu: közép-keleti niger fulfulde

note: Inverted name for fuq
en: Fulfulde, Central-Eastern Niger
hu: fulfulde, közép-kelet niger

note: Name for fur
en: Friulian
hu: friuli

note: Name for fut
en: Futuna-Aniwa
hu: futuna-aniwa

note: Name for fuu
en: Furu
hu: furu

note: Name for fuv
en: Nigerian Fulfulde
hu: nigériai fulfulde

note: Inverted name for fuv
en: Fulfulde, Nigerian
hu: fulfulde, nigériai

note: Name for fuy
en: Fuyug
hu: fuyug

note: Name for fvr
en: Fur
hu: fulani

note: Name for fwa
en: Fwâi
hu: fwâi

note: Name for fwe
en: Fwe
hu: fwe

note: Name for gaa
en: Ga
hu: ga

note: Name for gab
en: Gabri
hu: gabri

note: Name for gac
en: Mixed Great Andamanese
hu: vegyes nagy andamán

note: Inverted name for gac
en: Great Andamanese, Mixed
hu: nagy andamán, vegyes

note: Name for gad
en: Gaddang
hu: gaddang

note: Name for gae
en: Guarequena
hu: guarequena

note: Name for gaf
en: Gende
hu: gende

note: Name for gag
en: Gagauz
hu: gagauz

note: Name for gah
en: Alekano
hu: alekano

note: Name for gai
en: Borei
hu: borei

note: Name for gaj
en: Gadsup
hu: gadsup

note: Name for gak
en: Gamkonora
hu: gamkonora

note: Name for gal
en: Galolen
hu: galolen

note: Name for gam
en: Kandawo
hu: kandawo

note: Name for gan
en: Gan Chinese
hu: gan kínai

note: Inverted name for gan
en: Chinese, Gan
hu: kínai, gan

note: Name for gao
en: Gants
hu: gants

note: Name for gap
en: Gal
hu: gallér

note: Name for gaq
en: Gata'
hu: gata

note: Name for gar
en: Galeya
hu: galeya

note: Name for gas
en: Adiwasi Garasia
hu: adiwasi garasia

note: Inverted name for gas
en: Garasia, Adiwasi
hu: garasia, adiwasi

note: Name for gat
en: Kenati
hu: kenati

note: Name for gau
en: Mudhili Gadaba
hu: mudhili gadaba

note: Inverted name for gau
en: Gadaba, Mudhili
hu: gadaba, mudhili

note: Name for gaw
en: Nobonob
hu: nobonob

note: Name for gax
en: Borana-Arsi-Guji Oromo
hu: borana-arsi-guji oromo

note: Inverted name for gax
en: Oromo, Borana-Arsi-Guji
hu: oromo, borana-arsi-guji

note: Name for gay
en: Gayo
hu: gayo

note: Name for gaz
en: West Central Oromo
hu: oromó, nyugat-közép

note: Inverted name for gaz
en: Oromo, West Central
hu: oromo, nyugat-közép

note: Name for gba
en: Gbaya (Central African Republic)
hu: gbaya (Közép-afrikai Köztársaság)

note: Name for gbb
en: Kaytetye
hu: kaytetye

note: Name for gbd
en: Karajarri
hu: karajarri

note: Name for gbe
en: Niksek
hu: niksek

note: Name for gbf
en: Gaikundi
hu: gaikundi

note: Name for gbg
en: Gbanziri
hu: gbanziri

note: Name for gbh
en: Defi Gbe
hu: defi gbe

note: Inverted name for gbh
en: Gbe, Defi
hu: gbe, defi

note: Name for gbi
en: Galela
hu: galela

note: Name for gbj
en: Bodo Gadaba
hu: bodo gadaba

note: Inverted name for gbj
en: Gadaba, Bodo
hu: gadaba, bodo

note: Name for gbk
en: Gaddi
hu: gaddi

note: Name for gbl
en: Gamit
hu: gamit

note: Name for gbm
en: Garhwali
hu: garhvai

note: Name for gbn
en: Mo'da
hu: mo'da

note: Name for gbo
en: Northern Grebo
hu: északi grebo

note: Inverted name for gbo
en: Grebo, Northern
hu: grebo, északi

note: Name for gbp
en: Gbaya-Bossangoa
hu: gbaya-bossangoa

note: Name for gbq
en: Gbaya-Bozoum
hu: gbaya-bozoum

note: Name for gbr
en: Gbagyi
hu: gbagyi

note: Name for gbs
en: Gbesi Gbe
hu: gbesi gbe

note: Inverted name for gbs
en: Gbe, Gbesi
hu: gbe, gbesi

note: Name for gbu
en: Gagadu
hu: gagadu

note: Name for gbv
en: Gbanu
hu: gbanu

note: Name for gbw
en: Gabi-Gabi
hu: gabi-gabi

note: Name for gbx
en: Eastern Xwla Gbe
hu: keleti xwla gbe

note: Inverted name for gbx
en: Gbe, Eastern Xwla
hu: gbe, keleti xwla

note: Name for gby
en: Gbari
hu: gbari

note: Name for gbz
en: Zoroastrian Dari
hu: zoroasztrián dari

note: Inverted name for gbz
en: Dari, Zoroastrian
hu: dari, zoroasztriánus

note: Name for gcc
en: Mali
hu: mali

note: Name for gcd
en: Ganggalida
hu: ganggalida

note: Name for gce
en: Galice
hu: galice

note: Name for gcf
en: Guadeloupean Creole French
hu: guadeloupe-i kreol francia

note: Inverted name for gcf
en: Creole French, Guadeloupean
hu: kreol francia, guadeloupe-i

note: Name for gcl
en: Grenadian Creole English
hu: grenadai kreol angol

note: Inverted name for gcl
en: Creole English, Grenadian
hu: kreol angol, grenadai

note: Name for gcn
en: Gaina
hu: gaina

note: Name for gcr
en: Guianese Creole French
hu: guyanai kreol francia

note: Inverted name for gcr
en: Creole French, Guianese
hu: kreol francia, guyanai

note: Name for gct
en: Colonia Tovar German
hu: colonia tovari német

note: Inverted name for gct
en: German, Colonia Tovar
hu: német, colonia tovar

note: Name for gda
en: Gade Lohar
hu: gade lohar

note: Inverted name for gda
en: Lohar, Gade
hu: lohar, gade

note: Name for gdb
en: Pottangi Ollar Gadaba
hu: pottangi ollar gadaba

note: Inverted name for gdb
en: Gadaba, Pottangi Ollar
hu: gadaba, pottangi ollar

note: Name for gdc
en: Gugu Badhun
hu: gugu badhun

note: Name for gdd
en: Gedaged
hu: gedaged

note: Name for gde
en: Gude
hu: gude

note: Name for gdf
en: Guduf-Gava
hu: guduf-gava

note: Name for gdg
en: Ga'dang
hu: ga'dang

note: Name for gdh
en: Gadjerawang
hu: gadjerawang

note: Name for gdi
en: Gundi
hu: gundi

note: Name for gdj
en: Gurdjar
hu: gurdjar

note: Name for gdk
en: Gadang
hu: gadang

note: Name for gdl
en: Dirasha
hu: dirasa

note: Name for gdm
en: Laal
hu: laal

note: Name for gdn
en: Umanakaina
hu: umanakaina

note: Name for gdo
en: Ghodoberi
hu: ghodoberi

note: Name for gdq
en: Mehri
hu: mehri

note: Name for gdr
en: Wipi
hu: wipi

note: Name for gds
en: Ghandruk Sign Language
hu: ghandruk jelnyelv

note: Name for gdt
en: Kungardutyi
hu: kungardutyi

note: Name for gdu
en: Gudu
hu: gudu

note: Name for gdx
en: Godwari
hu: godvari

note: Name for gea
en: Geruma
hu: geruma

note: Name for geb
en: Kire
hu: kire

note: Name for gec
en: Gboloo Grebo
hu: gboloo grebo

note: Inverted name for gec
en: Grebo, Gboloo
hu: grebo, gboloo

note: Name for ged
en: Gade
hu: gade

note: Name for gef
en: Gerai
hu: gerai

note: Name for geg
en: Gengle
hu: gengle

note: Name for geh
en: Hutterite German
hu: hutterita német

note: Inverted name for geh
en: German, Hutterite
hu: német, hutterita

note: Name for gei
en: Gebe
hu: gebe

note: Name for gej
en: Gen
hu: gen

note: Name for gek
en: Ywom
hu: ywom

note: Name for gel
en: ut-Ma'in
hu: ut-ma'in

note: Name for geq
en: Geme
hu: geme

note: Name for ges
en: Geser-Gorom
hu: geser-gorom

note: Name for gev
en: Eviya
hu: eviya

note: Name for gew
en: Gera
hu: gera

note: Name for gex
en: Garre
hu: garre

note: Name for gey
en: Enya
hu: enya

note: Name for gez
en: Geez
hu: ge'ez

note: Name for gfk
en: Patpatar
hu: patpatar

note: Name for gft
en: Gafat
hu: gafat

note: Name for gga
en: Gao
hu: gao

note: Name for ggb
en: Gbii
hu: gbii

note: Name for ggd
en: Gugadj
hu: gugadj

note: Name for gge
en: Gurr-goni
hu: gurr-goni

note: Name for ggg
en: Gurgula
hu: gurgula

note: Name for ggk
en: Kungarakany
hu: kungarakany

note: Name for ggl
en: Ganglau
hu: ganglau

note: Name for ggt
en: Gitua
hu: gitua

note: Name for ggu
en: Gagu
hu: gagu

note: Name for ggw
en: Gogodala
hu: gogodala

note: Name for gha
en: Ghadamès
hu: ghadámesz

note: Name for ghc
en: Hiberno-Scottish Gaelic
hu: hiberno-skót gael

note: Inverted name for ghc
en: Gaelic, Hiberno-Scottish
hu: gael, hiberno-skót

note: Name for ghe
en: Southern Ghale
hu: déli ghale

note: Inverted name for ghe
en: Ghale, Southern
hu: ghale, déli

note: Name for ghh
en: Northern Ghale
hu: északi ghale

note: Inverted name for ghh
en: Ghale, Northern
hu: ghale, északi

note: Name for ghk
en: Geko Karen
hu: geko karen

note: Inverted name for ghk
en: Karen, Geko
hu: karen, geko

note: Name for ghl
en: Ghulfan
hu: ghulfan

note: Name for ghn
en: Ghanongga
hu: ghanongga

note: Name for gho
en: Ghomara
hu: ghomara

note: Name for ghr
en: Ghera
hu: ghera

note: Name for ghs
en: Guhu-Samane
hu: guhu-samane

note: Name for ght
en: Kuke
hu: kuke

note: Name for gia
en: Kija
hu: kija

note: Name for gib
en: Gibanawa
hu: gibanawa

note: Name for gic
en: Gail
hu: gail

note: Name for gid
en: Gidar
hu: gidar

note: Name for gie
en: Gaɓogbo
hu: gaɓogbo

note: Name for gig
en: Goaria
hu: goaria

note: Name for gih
en: Githabul
hu: githabul

note: Name for gii
en: Girirra
hu: girirra

note: Name for gil
en: Gilbertese
hu: gilberti-szigeteki

note: Name for gim
en: Gimi (Eastern Highlands)
hu: gimi (keleti felvidék)

note: Name for gin
en: Hinukh
hu: hinukh

note: Name for gip
en: Gimi (West New Britain)
hu: gimi (Új-Britannia nyugati része)

note: Name for giq
en: Green Gelao
hu: zöld gelao

note: Inverted name for giq
en: Gelao, Green
hu: gelao, zöld

note: Name for gir
en: Red Gelao
hu: vörös gelao

note: Inverted name for gir
en: Gelao, Red
hu: gelao, vörös

note: Name for gis
en: North Giziga
hu: északi giziga

note: Inverted name for gis
en: Giziga, North
hu: giziga, észak

note: Name for git
en: Gitxsan
hu: gitxsan

note: Name for giu
en: Mulao
hu: mulao

note: Name for giw
en: White Gelao
hu: fehér gelao

note: Inverted name for giw
en: Gelao, White
hu: gelao, fehér

note: Name for gix
en: Gilima
hu: gilima

note: Name for giy
en: Giyug
hu: giyug

note: Name for giz
en: South Giziga
hu: déli giziga

note: Inverted name for giz
en: Giziga, South
hu: giziga, déli

note: Name for gjk
en: Kachi Koli
hu: kachi koli

note: Inverted name for gjk
en: Koli, Kachi
hu: koli, kachi

note: Name for gjm
en: Gunditjmara
hu: gunditjmara

note: Name for gjn
en: Gonja
hu: gonja

note: Name for gjr
en: Gurindji Kriol
hu: gurindji kriol

note: Name for gju
en: Gujari
hu: gudzsári

note: Name for gka
en: Guya
hu: guya

note: Name for gkd
en: Magɨ (Madang Province)
hu: magɨ (Madang tartomány)

note: Name for gke
en: Ndai
hu: ndai

note: Name for gkn
en: Gokana
hu: gokana

note: Name for gko
en: Kok-Nar
hu: kok-nar

note: Name for gkp
en: Guinea Kpelle
hu: guinea kpelle

note: Inverted name for gkp
en: Kpelle, Guinea
hu: kpelle, guinea

note: Name for gku
en: ǂUngkue
hu: ǂungkue

note: Name for gla
en: Scottish Gaelic
hu: skót gael

note: Inverted name for gla
en: Gaelic, Scottish
hu: gael, skót

note: Name for glb
en: Belning
hu: belning

note: Name for glc
en: Bon Gula
hu: bon gula

note: Name for gld
en: Nanai
hu: nanaj

note: Name for gle
en: Irish
hu: ír

note: Name for glg
en: Galician
hu: galíciai

note: Name for glh
en: Northwest Pashai
hu: északnyugati pashai

note: Inverted name for glh
en: Pashai, Northwest
hu: pashai, északnyugat

note: Name for glj
en: Gula Iro
hu: gula iro

note: Name for glk
en: Gilaki
hu: gilaki

note: Name for gll
en: Garlali
hu: garlali

note: Name for glo
en: Galambu
hu: galambu

note: Name for glr
en: Glaro-Twabo
hu: glaro-twabo

note: Name for glu
en: Gula (Chad)
hu: gula (Csád)

note: Name for glv
en: Manx
hu: manx

note: Name for glw
en: Glavda
hu: glavda

note: Name for gly
en: Gule
hu: gule

note: Name for gma
en: Gambera
hu: gambera

note: Name for gmb
en: Gula'alaa
hu: gula'alaa

note: Name for gmd
en: Mághdì
hu: mághdì

note: Name for gmg
en: Magɨyi
hu: magɨyi

note: Name for gmh
en: Middle High German (ca. 1050-1500)
hu: közép-felnémet (kb. 1050-1500)

note: Inverted name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
hu: német, közép-felnémet (kb. 1050–1500)

note: Name for gml
en: Middle Low German
hu: közép-alsónémet

note: Inverted name for gml
en: German, Middle Low
hu: német, közép-alsó

note: Name for gmm
en: Gbaya-Mbodomo
hu: gbaya-mbodomo

note: Name for gmn
en: Gimnime
hu: gimnime

note: Name for gmr
en: Mirning
hu: mirning

note: Name for gmu
en: Gumalu
hu: gumalu

note: Name for gmv
en: Gamo
hu: gamo

note: Name for gmx
en: Magoma
hu: magoma

note: Name for gmy
en: Mycenaean Greek
hu: mükénéi görög

note: Inverted name for gmy
en: Greek, Mycenaean
hu: görög, mükénéi

note: Name for gmz
en: Mgbolizhia
hu: mgbolizhia

note: Name for gna
en: Kaansa
hu: kaansa

note: Name for gnb
en: Gangte
hu: gangte

note: Name for gnc
en: Guanche
hu: guanche

note: Name for gnd
en: Zulgo-Gemzek
hu: zulgo-gemzek

note: Name for gne
en: Ganang
hu: ganang

note: Name for gng
en: Ngangam
hu: ngangam

note: Name for gnh
en: Lere
hu: lere

note: Name for gni
en: Gooniyandi
hu: gooniyandi

note: Name for gnj
en: Ngen
hu: ngen

note: Name for gnk
en: ǁGana
hu: ǁgana

note: Name for gnl
en: Gangulu
hu: gangulu

note: Name for gnm
en: Ginuman
hu: ginuman

note: Name for gnn
en: Gumatj
hu: gumatj

note: Name for gno
en: Northern Gondi
hu: északi gondi

note: Inverted name for gno
en: Gondi, Northern
hu: gondi, északi

note: Name for gnq
en: Gana
hu: gana

note: Name for gnr
en: Gureng Gureng
hu: gureng gureng

note: Name for gnt
en: Guntai
hu: guntai

note: Name for gnu
en: Gnau
hu: gnau

note: Name for gnw
en: Western Bolivian Guaraní
hu: nyugat-bolíviai guaraní

note: Inverted name for gnw
en: Guaraní, Western Bolivian
hu: guarani, nyugat-bolíviai

note: Name for gnz
en: Ganzi
hu: ganzi

note: Name for goa
en: Guro
hu: guro

note: Name for gob
en: Playero
hu: playero

note: Name for goc
en: Gorakor
hu: gorakor

note: Name for god
en: Godié
hu: godié

note: Name for goe
en: Gongduk
hu: gongduk

note: Name for gof
en: Gofa
hu: gofa

note: Name for gog
en: Gogo
hu: gogo

note: Name for goh
en: Old High German (ca. 750-1050)
hu: ófelnémet (kb. 750–1050)

note: Inverted name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
hu: német, ófelnémet (kb. 750–1050)

note: Name for goi
en: Gobasi
hu: gobasi

note: Name for goj
en: Gowlan
hu: gowlan

note: Name for gok
en: Gowli
hu: gowli

note: Name for gol
en: Gola
hu: gola

note: Name for gom
en: Goan Konkani
hu: góai konkani

note: Inverted name for gom
en: Konkani, Goan
hu: konkani, goai

note: Name for gon
en: Gondi
hu: gondi

note: Name for goo
en: Gone Dau
hu: gone dau

note: Name for gop
en: Yeretuar
hu: yeretuar

note: Name for goq
en: Gorap
hu: gorap

note: Name for gor
en: Gorontalo
hu: gorontalo

note: Name for gos
en: Gronings
hu: groningeni

note: Name for got
en: Gothic
hu: gót

note: Name for gou
en: Gavar
hu: gavar

note: Name for gov
en: Goo
hu: goo

note: Name for gow
en: Gorowa
hu: gorowa

note: Name for gox
en: Gobu
hu: gobu

note: Name for goy
en: Goundo
hu: goundo

note: Name for goz
en: Gozarkhani
hu: gozarkhani

note: Name for gpa
en: Gupa-Abawa
hu: gupa-abawa

note: Name for gpe
en: Ghanaian Pidgin English
hu: ghánai pidzsin angol

note: Inverted name for gpe
en: Pidgin English, Ghanaian
hu: pidzsin angol, ghánai

note: Name for gpn
en: Taiap
hu: taiap

note: Name for gqa
en: Ga'anda
hu: ga'anda

note: Name for gqi
en: Guiqiong
hu: guiqiong

note: Name for gqn
en: Guana (Brazil)
hu: guana (Brazília)

note: Name for gqr
en: Gor
hu: gor

note: Name for gqu
en: Qau
hu: qau

note: Name for gra
en: Rajput Garasia
hu: rádzsput garasia

note: Inverted name for gra
en: Garasia, Rajput
hu: garasia, radzsput

note: Name for grb
en: Grebo
hu: grebo

note: Name for grc
en: Ancient Greek (to 1453)
hu: ógörög

note: Inverted name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
hu: ógörög

note: Name for grd
en: Guruntum-Mbaaru
hu: guruntum-mbaaru

note: Name for grg
en: Madi
hu: madi

note: Name for grh
en: Gbiri-Niragu
hu: gbiri-niragu

note: Name for gri
en: Ghari
hu: ghari

note: Name for grj
en: Southern Grebo
hu: déli grebo

note: Inverted name for grj
en: Grebo, Southern
hu: grebo, déli

note: Name for grm
en: Kota Marudu Talantang
hu: kota marudu talantang

note: Name for grn
en: Guarani
hu: guarani

note: Name for gro
en: Groma
hu: groma

note: Name for grq
en: Gorovu
hu: gorovu

note: Name for grr
en: Taznatit
hu: taznatit

note: Name for grs
en: Gresi
hu: gresi

note: Name for grt
en: Garo
hu: garo

note: Name for gru
en: Kistane
hu: kistane

note: Name for grv
en: Central Grebo
hu: közép grebo

note: Inverted name for grv
en: Grebo, Central
hu: grebo, közép

note: Name for grw
en: Gweda
hu: gweda

note: Name for grx
en: Guriaso
hu: guriaso

note: Name for gry
en: Barclayville Grebo
hu: barclayville grebo

note: Inverted name for gry
en: Grebo, Barclayville
hu: grebo, barclayville

note: Name for grz
en: Guramalum
hu: guramalum

note: Name for gse
en: Ghanaian Sign Language
hu: ghánai jelnyelv

note: Name for gsg
en: German Sign Language
hu: német jelnyelv

note: Name for gsl
en: Gusilay
hu: gusilay

note: Name for gsm
en: Guatemalan Sign Language
hu: guatemalai jelnyelv

note: Name for gsn
en: Nema
hu: nema

note: Name for gso
en: Southwest Gbaya
hu: délnyugat gbaya

note: Inverted name for gso
en: Gbaya, Southwest
hu: gbaya, délnyugat

note: Name for gsp
en: Wasembo
hu: wasembo

note: Name for gss
en: Greek Sign Language
hu: görög jelnyelv

note: Name for gsw
en: Swiss German
hu: svájci német

note: Inverted name for gsw
en: German, Swiss
hu: német, svájci

note: Name for gta
en: Guató
hu: guató

note: Name for gtu
en: Aghu-Tharnggala
hu: aghu-tharnggala

note: Name for gua
en: Shiki
hu: shiki

note: Name for gub
en: Guajajára
hu: guajajára

note: Name for guc
en: Wayuu
hu: wayuu

note: Name for gud
en: Yocoboué Dida
hu: yocoboué dida

note: Inverted name for gud
en: Dida, Yocoboué
hu: dida, yocoboué

note: Name for gue
en: Gurindji
hu: gurindji

note: Name for guf
en: Gupapuyngu
hu: gupapuyngu

note: Name for gug
en: Paraguayan Guaraní
hu: paraguayi guarani

note: Inverted name for gug
en: Guaraní, Paraguayan
hu: guarani, paraguayi

note: Name for guh
en: Guahibo
hu: guahibo

note: Name for gui
en: Eastern Bolivian Guaraní
hu: kelet-bolíviai guaraní

note: Inverted name for gui
en: Guaraní, Eastern Bolivian
hu: guaraní, keleti bolíviai

note: Name for guj
en: Gujarati
hu: gudzsaráti

note: Name for guk
en: Gumuz
hu: gumuz

note: Name for gul
en: Sea Island Creole English
hu: sea island-i kreol angol

note: Inverted name for gul
en: Creole English, Sea Island
hu: kreol angol, sea island-i

note: Name for gum
en: Guambiano
hu: guambiano

note: Name for gun
en: Mbyá Guaraní
hu: mbyá guaraní

note: Inverted name for gun
en: Guaraní, Mbyá
hu: guarani, mbyá

note: Name for guo
en: Guayabero
hu: guayabero

note: Name for gup
en: Gunwinggu
hu: gunwinggu

note: Name for guq
en: Aché
hu: aché

note: Name for gur
en: Farefare
hu: farefare

note: Name for gus
en: Guinean Sign Language
hu: guineai jelnyelv

note: Name for gut
en: Maléku Jaíka
hu: maléku jaíka

note: Name for guu
en: Yanomamö
hu: yanomamö

note: Name for guw
en: Gun
hu: gun

note: Name for gux
en: Gourmanchéma
hu: gourmanchéma

note: Name for guz
en: Gusii
hu: gusii

note: Name for gva
en: Guana (Paraguay)
hu: guana (Paraguay)

note: Name for gvc
en: Guanano
hu: guanáno

note: Name for gve
en: Duwet
hu: duwet

note: Name for gvf
en: Golin
hu: golin

note: Name for gvj
en: Guajá
hu: guajá

note: Name for gvl
en: Gulay
hu: gulay

note: Name for gvm
en: Gurmana
hu: gurmana

note: Name for gvn
en: Kuku-Yalanji
hu: kuku-yalanji

note: Name for gvo
en: Gavião Do Jiparaná
hu: gavião do jiparaná

note: Name for gvp
en: Pará Gavião
hu: pará gavião

note: Inverted name for gvp
en: Gavião, Pará
hu: gavião, pará

note: Name for gvr
en: Gurung
hu: gurung

note: Name for gvs
en: Gumawana
hu: gumawana

note: Name for gvy
en: Guyani
hu: guyani

note: Name for gwa
en: Mbato
hu: mbato

note: Name for gwb
en: Gwa
hu: gwa

note: Name for gwc
en: Gawri
hu: gawri

note: Name for gwd
en: Gawwada
hu: gawwada

note: Name for gwe
en: Gweno
hu: gweno

note: Name for gwf
en: Gowro
hu: gowro

note: Name for gwg
en: Moo
hu: moo

note: Name for gwi
en: Gwichʼin
hu: gwichʼin

note: Name for gwj
en: ǀGwi
hu: ǀgwi

note: Name for gwm
en: Awngthim
hu: awngthim

note: Name for gwn
en: Gwandara
hu: gwandara

note: Name for gwr
en: Gwere
hu: gwere

note: Name for gwt
en: Gawar-Bati
hu: gawar-bati

note: Name for gwu
en: Guwamu
hu: guwamu

note: Name for gww
en: Kwini
hu: kwini

note: Name for gwx
en: Gua
hu: gua

note: Name for gxx
en: Wè Southern
hu: wè déli

note: Name for gya
en: Northwest Gbaya
hu: északnyugat gbaya

note: Inverted name for gya
en: Gbaya, Northwest
hu: gbaya, északnyugati

note: Name for gyb
en: Garus
hu: garus

note: Name for gyd
en: Kayardild
hu: kayardild

note: Name for gye
en: Gyem
hu: gyem

note: Name for gyf
en: Gungabula
hu: gungabula

note: Name for gyg
en: Gbayi
hu: gbayi

note: Name for gyi
en: Gyele
hu: gyele

note: Name for gyl
en: Gayil
hu: gayil

note: Name for gym
en: Ngäbere
hu: ngäbere

note: Name for gyn
en: Guyanese Creole English
hu: guyanai kreol angol

note: Inverted name for gyn
en: Creole English, Guyanese
hu: kreol angol, guyanai

note: Name for gyo
en: Gyalsumdo
hu: gyalsumdo

note: Name for gyr
en: Guarayu
hu: guarayu

note: Name for gyy
en: Gunya
hu: gunya

note: Name for gyz
en: Geji
hu: geji

note: Name for gza
en: Ganza
hu: ganza

note: Name for gzi
en: Gazi
hu: gazi

note: Name for gzn
en: Gane
hu: gane

note: Name for haa
en: Han
hu: han

note: Name for hab
en: Hanoi Sign Language
hu: hanoi jelnyelv

note: Name for hac
en: Gurani
hu: gurani

note: Name for had
en: Hatam
hu: hatam

note: Name for hae
en: Eastern Oromo
hu: keleti oromo

note: Inverted name for hae
en: Oromo, Eastern
hu: oromo, keleti

note: Name for haf
en: Haiphong Sign Language
hu: haiphong jelnyelv

note: Name for hag
en: Hanga
hu: hanga

note: Name for hah
en: Hahon
hu: hahon

note: Name for hai
en: Haida
hu: haida

note: Name for haj
en: Hajong
hu: hajong

note: Name for hak
en: Hakka Chinese
hu: hakka kínai

note: Inverted name for hak
en: Chinese, Hakka
hu: kínai, hakka

note: Name for hal
en: Halang
hu: halang

note: Name for ham
en: Hewa
hu: hewa

note: Name for han
en: Hangaza
hu: hangaza

note: Name for hao
en: Hakö
hu: hakö

note: Name for hap
en: Hupla
hu: hupla

note: Name for haq
en: Ha
hu: ha

note: Name for har
en: Harari
hu: harari

note: Name for has
en: Haisla
hu: haisla

note: Name for hat
en: Haitian
hu: haiti kreol

note: Name for hau
en: Hausa
hu: hausza

note: Name for hav
en: Havu
hu: havu

note: Name for haw
en: Hawaiian
hu: hawaii

note: Name for hax
en: Southern Haida
hu: déli haida

note: Inverted name for hax
en: Haida, Southern
hu: haida, déli

note: Name for hay
en: Haya
hu: haya

note: Name for haz
en: Hazaragi
hu: hazaragi

note: Name for hba
en: Hamba
hu: hamba

note: Name for hbb
en: Huba
hu: huba

note: Name for hbn
en: Heiban
hu: heiban

note: Name for hbo
en: Ancient Hebrew
hu: óhéber

note: Inverted name for hbo
en: Hebrew, Ancient
hu: héber, óhéber

note: Name for hbs
en: Serbo-Croatian
hu: szerbhorvát

note: Name for hbu
en: Habu
hu: habu

note: Name for hca
en: Andaman Creole Hindi
hu: andamán kreol hindi

note: Inverted name for hca
en: Creole Hindi, Andaman
hu: kreol hindi, andamán

note: Name for hch
en: Huichol
hu: huichol

note: Name for hdn
en: Northern Haida
hu: északi haida

note: Inverted name for hdn
en: Haida, Northern
hu: haida, északi

note: Name for hds
en: Honduras Sign Language
hu: hondurasi jelnyelv

note: Name for hdy
en: Hadiyya
hu: hadiyya

note: Name for hea
en: Northern Qiandong Miao
hu: észak-qiandong miao

note: Inverted name for hea
en: Miao, Northern Qiandong
hu: miao, észak-qiandong

note: Name for heb
en: Hebrew
hu: héber

note: Name for hed
en: Herdé
hu: herdé

note: Name for heg
en: Helong
hu: helong

note: Name for heh
en: Hehe
hu: hehe

note: Name for hei
en: Heiltsuk
hu: heiltsuk

note: Name for hem
en: Hemba
hu: hemba

note: Name for her
en: Herero
hu: herero

note: Name for hgm
en: Haiǁom
hu: haiǁom

note: Name for hgw
en: Haigwai
hu: haigwai

note: Name for hhi
en: Hoia Hoia
hu: hoia hoia

note: Name for hhr
en: Kerak
hu: kerak

note: Name for hhy
en: Hoyahoya
hu: hoyahoya

note: Name for hia
en: Lamang
hu: lamang

note: Name for hib
en: Hibito
hu: hibito

note: Name for hid
en: Hidatsa
hu: hidatsa

note: Name for hif
en: Fiji Hindi
hu: fidzsi hindi

note: Inverted name for hif
en: Hindi, Fiji
hu: hindi, fidzsi

note: Name for hig
en: Kamwe
hu: kamwe

note: Name for hih
en: Pamosu
hu: pamoszu

note: Name for hii
en: Hinduri
hu: hinduri

note: Name for hij
en: Hijuk
hu: hijuk

note: Name for hik
en: Seit-Kaitetu
hu: seit-kaitetu

note: Name for hil
en: Hiligaynon
hu: hiligajnon

note: Name for hin
en: Hindi
hu: hindi

note: Name for hio
en: Tsoa
hu: tsoa

note: Name for hir
en: Himarimã
hu: himarimã

note: Name for hit
en: Hittite
hu: hettita

note: Name for hiw
en: Hiw
hu: hiw

note: Name for hix
en: Hixkaryána
hu: hixkaryána

note: Name for hji
en: Haji
hu: haji

note: Name for hka
en: Kahe
hu: kahe

note: Name for hke
en: Hunde
hu: hunde

note: Name for hkh
en: Khah
hu: khah

note: Name for hkk
en: Hunjara-Kaina Ke
hu: hunjara-kaina ke

note: Name for hkn
en: Mel-Khaonh
hu: mel-khaonh

note: Name for hks
en: Hong Kong Sign Language
hu: hongkongi jelnyelv

note: Name for hla
en: Halia
hu: halia

note: Name for hlb
en: Halbi
hu: halbi

note: Name for hld
en: Halang Doan
hu: halang doan

note: Name for hle
en: Hlersu
hu: hlersu

note: Name for hlt
en: Matu Chin
hu: matu chin

note: Inverted name for hlt
en: Chin, Matu
hu: chin, matu

note: Name for hlu
en: Hieroglyphic Luwian
hu: hieroglif luwi

note: Inverted name for hlu
en: Luwian, Hieroglyphic
hu: luwi, hieroglif

note: Name for hma
en: Southern Mashan Hmong
hu: déli mashan hmong

note: Inverted name for hma
en: Hmong, Southern Mashan
hu: hmong, déli mashan

note: Name for hmb
en: Humburi Senni Songhay
hu: humburi senni songhay

note: Inverted name for hmb
en: Songhay, Humburi Senni
hu: songhay, humburi senni

note: Name for hmc
en: Central Huishui Hmong
hu: közép huishui hmong

note: Inverted name for hmc
en: Hmong, Central Huishui
hu: hmong, közép huishui

note: Name for hmd
en: Large Flowery Miao
hu: nagy virágos miao

note: Inverted name for hmd
en: Miao, Large Flowery
hu: miao, nagy virágos

note: Name for hme
en: Eastern Huishui Hmong
hu: kelet-huishui hmong

note: Inverted name for hme
en: Hmong, Eastern Huishui
hu: hmong, kelet-huishui

note: Name for hmf
en: Hmong Don
hu: hmong don

note: Name for hmg
en: Southwestern Guiyang Hmong
hu: délnyugat-guiyang hmong

note: Inverted name for hmg
en: Hmong, Southwestern Guiyang
hu: hmong, délnyugat-guiyang

note: Name for hmh
en: Southwestern Huishui Hmong
hu: délnyugati huishui hmong

note: Inverted name for hmh
en: Hmong, Southwestern Huishui
hu: hmong, délnyugat huishui

note: Name for hmi
en: Northern Huishui Hmong
hu: északi huishui hmong

note: Inverted name for hmi
en: Hmong, Northern Huishui
hu: hmong, északi huishui

note: Name for hmj
en: Ge
hu: ge

note: Name for hmk
en: Maek
hu: maek

note: Name for hml
en: Luopohe Hmong
hu: luopohe hmong

note: Inverted name for hml
en: Hmong, Luopohe
hu: hmong, luopohe

note: Name for hmm
en: Central Mashan Hmong
hu: közép mashan hmong

note: Inverted name for hmm
en: Hmong, Central Mashan
hu: hmong, közép mashan

note: Name for hmn
en: Hmong
hu: hmong

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
hu: hiri motu

note: Name for hmp
en: Northern Mashan Hmong
hu: északi mashan hmong

note: Inverted name for hmp
en: Hmong, Northern Mashan
hu: hmong, észak-mashan

note: Name for hmq
en: Eastern Qiandong Miao
hu: kelet-qiandong miao

note: Inverted name for hmq
en: Miao, Eastern Qiandong
hu: miao, kelet-qiandong

note: Name for hmr
en: Hmar
hu: hmar

note: Name for hms
en: Southern Qiandong Miao
hu: déli qiandong miao

note: Inverted name for hms
en: Miao, Southern Qiandong
hu: miao, déli qiandong

note: Name for hmt
en: Hamtai
hu: hamtai

note: Name for hmu
en: Hamap
hu: hamap

note: Name for hmv
en: Hmong Dô
hu: hmong dô

note: Name for hmw
en: Western Mashan Hmong
hu: nyugati mashan hmong

note: Inverted name for hmw
en: Hmong, Western Mashan
hu: hmong, nyugat-mashan

note: Name for hmy
en: Southern Guiyang Hmong
hu: déli kuijang hmong

note: Inverted name for hmy
en: Hmong, Southern Guiyang
hu: hmong, déli guiyang

note: Name for hmz
en: Hmong Shua
hu: hmong shua

note: Name for hna
en: Mina (Cameroon)
hu: mina (Kamerun)

note: Name for hnd
en: Southern Hindko
hu: déli hindko

note: Inverted name for hnd
en: Hindko, Southern
hu: hindko, déli

note: Name for hne
en: Chhattisgarhi
hu: csatiszgarhi

note: Name for hng
en: Hungu
hu: hungu

note: Name for hnh
en: ǁAni
hu: ǁani

note: Name for hni
en: Hani
hu: hani

note: Name for hnj
en: Hmong Njua
hu: hmong njua

note: Name for hnn
en: Hanunoo
hu: hanunoo

note: Name for hno
en: Northern Hindko
hu: északi hindko

note: Inverted name for hno
en: Hindko, Northern
hu: hindko, északi

note: Name for hns
en: Caribbean Hindustani
hu: karibi hindusztáni

note: Inverted name for hns
en: Hindustani, Caribbean
hu: hindusztáni, karibi

note: Name for hnu
en: Hung
hu: hung

note: Name for hoa
en: Hoava
hu: hoava

note: Name for hob
en: Mari (Madang Province)
hu: mari (Madang tartomány)

note: Name for hoc
en: Ho
hu: ho

note: Name for hod
en: Holma
hu: holma

note: Name for hoe
en: Horom
hu: horom

note: Name for hoh
en: Hobyót
hu: hobyót

note: Name for hoi
en: Holikachuk
hu: holikachuk

note: Name for hoj
en: Hadothi
hu: hadoti

note: Name for hol
en: Holu
hu: holu

note: Name for hom
en: Homa
hu: homa

note: Name for hoo
en: Holoholo
hu: holoholo

note: Name for hop
en: Hopi
hu: hopi

note: Name for hor
en: Horo
hu: horo

note: Name for hos
en: Ho Chi Minh City Sign Language
hu: ho si minh-városi jelnyelv

note: Name for hot
en: Hote
hu: hote

note: Name for hov
en: Hovongan
hu: hovongan

note: Name for how
en: Honi
hu: honi

note: Name for hoy
en: Holiya
hu: holiya

note: Name for hoz
en: Hozo
hu: hozo

note: Name for hpo
en: Hpon
hu: hpon

note: Name for hps
en: Hawai'i Sign Language (HSL)
hu: hawai'i jelnyelv (hsl)

note: Name for hra
en: Hrangkhol
hu: hrangkhol

note: Name for hrc
en: Niwer Mil
hu: niwer mil

note: Name for hre
en: Hre
hu: hre

note: Name for hrk
en: Haruku
hu: haruku

note: Name for hrm
en: Horned Miao
hu: szarvas miao

note: Inverted name for hrm
en: Miao, Horned
hu: miao, horned

note: Name for hro
en: Haroi
hu: haroi

note: Name for hrp
en: Nhirrpi
hu: nhirrpi

note: Name for hrt
en: Hértevin
hu: hértevin

note: Name for hru
en: Hruso
hu: hruso

note: Name for hrv
en: Croatian
hu: horvát

note: Name for hrw
en: Warwar Feni
hu: warwar feni

note: Name for hrx
en: Hunsrik
hu: hunsrik

note: Name for hrz
en: Harzani
hu: harzani

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
hu: felső-szorb

note: Inverted name for hsb
en: Sorbian, Upper
hu: felső-szorb

note: Name for hsh
en: Hungarian Sign Language
hu: magyar jelnyelv

note: Name for hsl
en: Hausa Sign Language
hu: hausa jelnyelv

note: Name for hsn
en: Xiang Chinese
hu: hsziang kínai

note: Inverted name for hsn
en: Chinese, Xiang
hu: kínai, hsziang

note: Name for hss
en: Harsusi
hu: harszúzi

note: Name for hti
en: Hoti
hu: hoti

note: Name for hto
en: Minica Huitoto
hu: minica huitoto

note: Inverted name for hto
en: Huitoto, Minica
hu: huitoto, minica

note: Name for hts
en: Hadza
hu: hadza

note: Name for htu
en: Hitu
hu: hitu

note: Name for htx
en: Middle Hittite
hu: közép-hettita

note: Inverted name for htx
en: Hittite, Middle
hu: hettita, közép

note: Name for hub
en: Huambisa
hu: huambisa

note: Name for huc
en: ǂHua
hu: ǂhua

note: Name for hud
en: Huaulu
hu: huaulu

note: Name for hue
en: San Francisco Del Mar Huave
hu: san francisco del mar huave

note: Inverted name for hue
en: Huave, San Francisco Del Mar
hu: huave, san francisco del mar

note: Name for huf
en: Humene
hu: humene

note: Name for hug
en: Huachipaeri
hu: huacsipajeri

note: Name for huh
en: Huilliche
hu: huilliche

note: Name for hui
en: Huli
hu: huli

note: Name for huj
en: Northern Guiyang Hmong
hu: észak-guiyang hmong

note: Inverted name for huj
en: Hmong, Northern Guiyang
hu: hmong, északi guiyang

note: Name for huk
en: Hulung
hu: hulung

note: Name for hul
en: Hula
hu: hula

note: Name for hum
en: Hungana
hu: hungana

note: Name for hun
en: Hungarian
hu: magyar

note: Name for huo
en: Hu
hu: hu

note: Name for hup
en: Hupa
hu: hupa

note: Name for huq
en: Tsat
hu: tsat

note: Name for hur
en: Halkomelem
hu: halkomelem

note: Name for hus
en: Huastec
hu: huastec

note: Name for hut
en: Humla
hu: humla

note: Name for huu
en: Murui Huitoto
hu: murui huitoto

note: Inverted name for huu
en: Huitoto, Murui
hu: huitoto, murui

note: Name for huv
en: San Mateo Del Mar Huave
hu: san mateo del mar huave

note: Inverted name for huv
en: Huave, San Mateo Del Mar
hu: huave, san mateo del mar

note: Name for huw
en: Hukumina
hu: hukumina

note: Name for hux
en: Nüpode Huitoto
hu: nüpode huitoto

note: Inverted name for hux
en: Huitoto, Nüpode
hu: huitoto, nüpode

note: Name for huy
en: Hulaulá
hu: hulaulá

note: Name for huz
en: Hunzib
hu: hunzib

note: Name for hvc
en: Haitian Vodoun Culture Language
hu: haiti vodou kultúra nyelv

note: Name for hve
en: San Dionisio Del Mar Huave
hu: san dionisio del mar huave

note: Inverted name for hve
en: Huave, San Dionisio Del Mar
hu: huave, San Dionisio Del Mar

note: Name for hvk
en: Haveke
hu: haveke

note: Name for hvn
en: Sabu
hu: sabu

note: Name for hvv
en: Santa María Del Mar Huave
hu: santa maría del mar huave

note: Inverted name for hvv
en: Huave, Santa María Del Mar
hu: huave, santa maría del mar

note: Name for hwa
en: Wané
hu: wané

note: Name for hwc
en: Hawai'i Creole English
hu: Hawai'i kreol angol

note: Inverted name for hwc
en: Creole English, Hawai'i
hu: kreol angol, hawai'i

note: Name for hwo
en: Hwana
hu: hwana

note: Name for hya
en: Hya
hu: hya

note: Name for hye
en: Armenian
hu: örmény

note: Name for hyw
en: Western Armenian
hu: nyugati örmény

note: Inverted name for hyw
en: Armenian, Western
hu: nyugati örmény

note: Name for iai
en: Iaai
hu: iaai

note: Name for ian
en: Iatmul
hu: iatmul

note: Name for iar
en: Purari
hu: purari

note: Name for iba
en: Iban
hu: iban

note: Name for ibb
en: Ibibio
hu: ibibió

note: Name for ibd
en: Iwaidja
hu: iwaidja

note: Name for ibe
en: Akpes
hu: akpes

note: Name for ibg
en: Ibanag
hu: ibanag

note: Name for ibh
en: Bih
hu: bih

note: Name for ibl
en: Ibaloi
hu: ibaloi

note: Name for ibm
en: Agoi
hu: agoi

note: Name for ibn
en: Ibino
hu: ibino

note: Name for ibo
en: Igbo
hu: igbo

note: Name for ibr
en: Ibuoro
hu: ibuoro

note: Name for ibu
en: Ibu
hu: ibu

note: Name for iby
en: Ibani
hu: ibani

note: Name for ica
en: Ede Ica
hu: ede ica

note: Name for ich
en: Etkywan
hu: etkywan

note: Name for icl
en: Icelandic Sign Language
hu: izlandi jelnyelv

note: Name for icr
en: Islander Creole English
hu: islander kreol angol

note: Inverted name for icr
en: Creole English, Islander
hu: kreol angol, islander

note: Name for ida
en: Idakho-Isukha-Tiriki
hu: idakho-isukha-tiriki

note: Name for idb
en: Indo-Portuguese
hu: indo-portugál

note: Name for idc
en: Idon
hu: idon

note: Name for idd
en: Ede Idaca
hu: ede idaca

note: Name for ide
en: Idere
hu: idere

note: Name for idi
en: Idi
hu: idi

note: Name for ido
en: Ido
hu: ido

note: Name for idr
en: Indri
hu: indri

note: Name for ids
en: Idesa
hu: idesa

note: Name for idt
en: Idaté
hu: idaté

note: Name for idu
en: Idoma
hu: idoma

note: Name for ifa
en: Amganad Ifugao
hu: amganad ifugao

note: Inverted name for ifa
en: Ifugao, Amganad
hu: ifugao, amganad

note: Name for ifb
en: Batad Ifugao
hu: batad ifugao

note: Inverted name for ifb
en: Ifugao, Batad
hu: ifugao, batad

note: Name for ife
en: Ifè
hu: ifè

note: Name for iff
en: Ifo
hu: ifo

note: Name for ifk
en: Tuwali Ifugao
hu: tuwali ifugao

note: Inverted name for ifk
en: Ifugao, Tuwali
hu: ifugao, tuwali

note: Name for ifm
en: Teke-Fuumu
hu: teke-fuumu

note: Name for ifu
en: Mayoyao Ifugao
hu: mayoyao ifugao

note: Inverted name for ifu
en: Ifugao, Mayoyao
hu: ifugao, mayoyao

note: Name for ify
en: Keley-I Kallahan
hu: keley-i kallahan

note: Inverted name for ify
en: Kallahan, Keley-I
hu: kallahan, keley-i

note: Name for igb
en: Ebira
hu: ebira

note: Name for ige
en: Igede
hu: igede

note: Name for igg
en: Igana
hu: igana

note: Name for igl
en: Igala
hu: igala

note: Name for igm
en: Kanggape
hu: kanggape

note: Name for ign
en: Ignaciano
hu: ignaciano

note: Name for igo
en: Isebe
hu: isebe

note: Name for igs
en: Interglossa
hu: interglossa

note: Name for igw
en: Igwe
hu: igwe

note: Name for ihb
en: Iha Based Pidgin
hu: iha-alapú pidzsin

note: Name for ihi
en: Ihievbe
hu: ihievbe

note: Name for ihp
en: Iha
hu: iha

note: Name for ihw
en: Bidhawal
hu: bidhawal

note: Name for iii
en: Sichuan Yi
hu: szecsuáni ji

note: Inverted name for iii
en: Yi, Sichuan
hu: ji, szecsuáni

note: Name for iin
en: Thiin
hu: thiin

note: Name for ijc
en: Izon
hu: izon

note: Name for ije
en: Biseni
hu: biseni

note: Name for ijj
en: Ede Ije
hu: ede ije

note: Name for ijn
en: Kalabari
hu: kalabari

note: Name for ijs
en: Southeast Ijo
hu: délkelet ijo

note: Inverted name for ijs
en: Ijo, Southeast
hu: ijo, délkelet

note: Name for ike
en: Eastern Canadian Inuktitut
hu: kelet-kanadai inuktitut

note: Inverted name for ike
en: Inuktitut, Eastern Canadian
hu: inuktitut, kelet-kanadai

note: Name for iki
en: Iko
hu: iko

note: Name for ikk
en: Ika
hu: ika

note: Name for ikl
en: Ikulu
hu: ikulu

note: Name for iko
en: Olulumo-Ikom
hu: olulumo-ikom

note: Name for ikp
en: Ikpeshi
hu: ikpeshi

note: Name for ikr
en: Ikaranggal
hu: ikaranggal

note: Name for iks
en: Inuit Sign Language
hu: inuit jelnyelv

note: Name for ikt
en: Inuinnaqtun
hu: inuinnaqtun

note: Name for iku
en: Inuktitut
hu: inuktitut

note: Name for ikv
en: Iku-Gora-Ankwa
hu: iku-gora-ankwa

note: Name for ikw
en: Ikwere
hu: ikwere

note: Name for ikx
en: Ik
hu: ik

note: Name for ikz
en: Ikizu
hu: ikizu

note: Name for ila
en: Ile Ape
hu: ile ape

note: Name for ilb
en: Ila
hu: ila

note: Name for ile
en: Interlingue
hu: interlingue

note: Name for ilg
en: Garig-Ilgar
hu: garig-ilgar

note: Name for ili
en: Ili Turki
hu: ili turki

note: Name for ilk
en: Ilongot
hu: ilongot

note: Name for ilm
en: Iranun (Malaysia)
hu: iranun (Malajzia)

note: Name for ilo
en: Iloko
hu: ilokó

note: Name for ilp
en: Iranun (Philippines)
hu: iranun (Fülöp-szigetek)

note: Name for ils
en: International Sign
hu: nemzetközi jelnyelv

note: Name for ilu
en: Ili'uun
hu: ili'uun

note: Name for ilv
en: Ilue
hu: ilue

note: Name for ima
en: Mala Malasar
hu: mala malasar

note: Inverted name for ima
en: Malasar, Mala
hu: malasar, mala

note: Name for imi
en: Anamgura
hu: anamgura

note: Name for iml
en: Miluk
hu: miluk

note: Name for imn
en: Imonda
hu: imonda

note: Name for imo
en: Imbongu
hu: imbongu

note: Name for imr
en: Imroing
hu: imroing

note: Name for ims
en: Marsian
hu: marsian

note: Name for imt
en: Imotong
hu: imotong

note: Name for imy
en: Milyan
hu: milyan

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
hu: interlingua (international auxiliary language association)

note: Name for inb
en: Inga
hu: inga

note: Name for ind
en: Indonesian
hu: indonéz

note: Name for ing
en: Degexit'an
hu: degexit'an

note: Name for inh
en: Ingush
hu: ingus

note: Name for inj
en: Jungle Inga
hu: dzsungel inga

note: Inverted name for inj
en: Inga, Jungle
hu: inga, dzsungel

note: Name for inl
en: Indonesian Sign Language
hu: indonéz jelnyelv

note: Name for inm
en: Minaean
hu: minaean

note: Name for inn
en: Isinai
hu: isinai

note: Name for ino
en: Inoke-Yate
hu: inoke-yate

note: Name for inp
en: Iñapari
hu: iñapari

note: Name for ins
en: Indian Sign Language
hu: indiai jelnyelv

note: Name for int
en: Intha
hu: intha

note: Name for inz
en: Ineseño
hu: ineseño

note: Name for ior
en: Inor
hu: inor

note: Name for iou
en: Tuma-Irumu
hu: tuma-irumu

note: Name for iow
en: Iowa-Oto
hu: iowa-oto

note: Name for ipi
en: Ipili
hu: ipili

note: Name for ipk
en: Inupiaq
hu: inupiaq

note: Name for ipo
en: Ipiko
hu: ipiko

note: Name for iqu
en: Iquito
hu: iquito

note: Name for iqw
en: Ikwo
hu: ikwo

note: Name for ire
en: Iresim
hu: iresim

note: Name for irh
en: Irarutu
hu: irarutu

note: Name for iri
en: Rigwe
hu: rigwe

note: Name for irk
en: Iraqw
hu: iraqwi

note: Name for irn
en: Irántxe
hu: irántxe

note: Name for irr
en: Ir
hu: ír

note: Name for iru
en: Irula
hu: irula

note: Name for irx
en: Kamberau
hu: kamberau

note: Name for iry
en: Iraya
hu: iraya

note: Name for isa
en: Isabi
hu: isabi

note: Name for isc
en: Isconahua
hu: isconahua

note: Name for isd
en: Isnag
hu: isznag

note: Name for ise
en: Italian Sign Language
hu: olasz jelnyelv

note: Name for isg
en: Irish Sign Language
hu: ír jelnyelv

note: Name for ish
en: Esan
hu: esan

note: Name for isi
en: Nkem-Nkum
hu: nkem-nkum

note: Name for isk
en: Ishkashimi
hu: ishkashimi

note: Name for isl
en: Icelandic
hu: izlandi

note: Name for ism
en: Masimasi
hu: masimasi

note: Name for isn
en: Isanzu
hu: isanzu

note: Name for iso
en: Isoko
hu: isoko

note: Name for isr
en: Israeli Sign Language
hu: izraeli jelnyelv

note: Name for ist
en: Istriot
hu: isztroromán

note: Name for isu
en: Isu (Menchum Division)
hu: isu (menchum körzet)

note: Name for ita
en: Italian
hu: olasz

note: Name for itb
en: Binongan Itneg
hu: binongan itneg

note: Inverted name for itb
en: Itneg, Binongan
hu: itneg, binongan

note: Name for itd
en: Southern Tidung
hu: dél-tidung

note: Inverted name for itd
en: Tidung, Southern
hu: tidung, déli

note: Name for ite
en: Itene
hu: itene

note: Name for iti
en: Inlaod Itneg
hu: inlaod itneg

note: Inverted name for iti
en: Itneg, Inlaod
hu: itneg, inlaod

note: Name for itk
en: Judeo-Italian
hu: zsidó-olasz

note: Name for itl
en: Itelmen
hu: itelmen

note: Name for itm
en: Itu Mbon Uzo
hu: itu mbon uzo

note: Name for ito
en: Itonama
hu: itonama

note: Name for itr
en: Iteri
hu: iteri

note: Name for its
en: Isekiri
hu: isekiri

note: Name for itt
en: Maeng Itneg
hu: maeng itneg

note: Inverted name for itt
en: Itneg, Maeng
hu: itneg, maeng

note: Name for itv
en: Itawit
hu: itawit

note: Name for itw
en: Ito
hu: ito

note: Name for itx
en: Itik
hu: itik

note: Name for ity
en: Moyadan Itneg
hu: moyadan itneg

note: Inverted name for ity
en: Itneg, Moyadan
hu: itneg, moyadan

note: Name for itz
en: Itzá
hu: itzá

note: Name for ium
en: Iu Mien
hu: iu mien

note: Inverted name for ium
en: Mien, Iu
hu: mien, iu

note: Name for ivb
en: Ibatan
hu: ibatan

note: Name for ivv
en: Ivatan
hu: ivatan

note: Name for iwk
en: I-Wak
hu: i-wak

note: Name for iwm
en: Iwam
hu: iwam

note: Name for iwo
en: Iwur
hu: iwur

note: Name for iws
en: Sepik Iwam
hu: sepik iwam

note: Inverted name for iws
en: Iwam, Sepik
hu: iwam, szepik

note: Name for ixc
en: Ixcatec
hu: ixcatec

note: Name for ixl
en: Ixil
hu: ixil

note: Name for iya
en: Iyayu
hu: iyayu

note: Name for iyo
en: Mesaka
hu: meszaka

note: Name for iyx
en: Yaka (Congo)
hu: yaka (Kongó)

note: Name for izh
en: Ingrian
hu: ingriai

note: Name for izr
en: Izere
hu: izere

note: Name for izz
en: Izii
hu: izii

note: Name for jaa
en: Jamamadí
hu: jamamadí

note: Name for jab
en: Hyam
hu: hyam

note: Name for jac
en: Popti'
hu: popti

note: Name for jad
en: Jahanka
hu: jahanka

note: Name for jae
en: Yabem
hu: yabem

note: Name for jaf
en: Jara
hu: jara

note: Name for jah
en: Jah Hut
hu: jah hut

note: Name for jaj
en: Zazao
hu: zazao

note: Name for jak
en: Jakun
hu: jakun

note: Name for jal
en: Yalahatan
hu: yalahatan

note: Name for jam
en: Jamaican Creole English
hu: jamaikai kreol angol

note: Inverted name for jam
en: Creole English, Jamaican
hu: kreol angol, jamaikai

note: Name for jan
en: Jandai
hu: jandai

note: Name for jao
en: Yanyuwa
hu: yanyuwa

note: Name for jaq
en: Yaqay
hu: yaqay

note: Name for jas
en: New Caledonian Javanese
hu: új-kaledóniai jávai

note: Inverted name for jas
en: Javanese, New Caledonian
hu: jávai, új-kaledóniai

note: Name for jat
en: Jakati
hu: jakati

note: Name for jau
en: Yaur
hu: yaur

note: Name for jav
en: Javanese
hu: jávai

note: Name for jax
en: Jambi Malay
hu: jambi maláj

note: Inverted name for jax
en: Malay, Jambi
hu: maláj, jambi

note: Name for jay
en: Yan-nhangu
hu: yan-nhangu

note: Name for jaz
en: Jawe
hu: jawe

note: Name for jbe
en: Judeo-Berber
hu: zsidó-berber

note: Name for jbi
en: Badjiri
hu: badjiri

note: Name for jbj
en: Arandai
hu: arandai

note: Name for jbk
en: Barikewa
hu: barikewa

note: Name for jbm
en: Bijim
hu: bijim

note: Name for jbn
en: Nafusi
hu: nafuszi

note: Name for jbo
en: Lojban
hu: lojban

note: Name for jbr
en: Jofotek-Bromnya
hu: jofotek-bromnya

note: Name for jbt
en: Jabutí
hu: jabutí

note: Name for jbu
en: Jukun Takum
hu: dzsukun takum

note: Name for jbw
en: Yawijibaya
hu: yawijibaya

note: Name for jcs
en: Jamaican Country Sign Language
hu: jamaicai országos jelnyelv

note: Name for jct
en: Krymchak
hu: krymcsak

note: Name for jda
en: Jad
hu: jad

note: Name for jdg
en: Jadgali
hu: jadgali

note: Name for jdt
en: Judeo-Tat
hu: judeo-tat

note: Name for jeb
en: Jebero
hu: jebero

note: Name for jee
en: Jerung
hu: jerung

note: Name for jeh
en: Jeh
hu: jeh

note: Name for jei
en: Yei
hu: yei

note: Name for jek
en: Jeri Kuo
hu: jeri kuo

note: Name for jel
en: Yelmek
hu: yelmek

note: Name for jen
en: Dza
hu: dza

note: Name for jer
en: Jere
hu: jere

note: Name for jet
en: Manem
hu: manem

note: Name for jeu
en: Jonkor Bourmataguil
hu: jonkor bourmataguil

note: Name for jgb
en: Ngbee
hu: ngbee

note: Name for jge
en: Judeo-Georgian
hu: zsidó-grúz

note: Name for jgk
en: Gwak
hu: gwak

note: Name for jgo
en: Ngomba
hu: ngomba

note: Name for jhi
en: Jehai
hu: jehai

note: Name for jhs
en: Jhankot Sign Language
hu: jhankot jelnyelv

note: Name for jia
en: Jina
hu: jina

note: Name for jib
en: Jibu
hu: jibu

note: Name for jic
en: Tol
hu: tol

note: Name for jid
en: Bu (Kaduna State)
hu: bu (Kaduna állam)

note: Name for jie
en: Jilbe
hu: jilbe

note: Name for jig
en: Jingulu
hu: jingulu

note: Name for jih
en: sTodsde
hu: stodsde

note: Name for jii
en: Jiiddu
hu: jiiddu

note: Name for jil
en: Jilim
hu: jilim

note: Name for jim
en: Jimi (Cameroon)
hu: jimi (Kamerun)

note: Name for jio
en: Jiamao
hu: jiamao

note: Name for jiq
en: Guanyinqiao
hu: guanyinqiao

note: Name for jit
en: Jita
hu: jita

note: Name for jiu
en: Youle Jinuo
hu: youle jinuo

note: Inverted name for jiu
en: Jinuo, Youle
hu: jinuo, youle

note: Name for jiv
en: Shuar
hu: shuar

note: Name for jiy
en: Buyuan Jinuo
hu: buyuan jinuo

note: Inverted name for jiy
en: Jinuo, Buyuan
hu: jinuo, buyuan

note: Name for jje
en: Jejueo
hu: jejueo

note: Name for jjr
en: Bankal
hu: bankal

note: Name for jka
en: Kaera
hu: kaera

note: Name for jkm
en: Mobwa Karen
hu: mobwa karen

note: Inverted name for jkm
en: Karen, Mobwa
hu: karen, mobwa

note: Name for jko
en: Kubo
hu: kubo

note: Name for jkp
en: Paku Karen
hu: paku karen

note: Inverted name for jkp
en: Karen, Paku
hu: karen, paku

note: Name for jkr
en: Koro (India)
hu: koro (India)

note: Name for jks
en: Amami Koniya Sign Language
hu: amami koniya jelnyelv

note: Name for jku
en: Labir
hu: labir

note: Name for jle
en: Ngile
hu: ngile

note: Name for jls
en: Jamaican Sign Language
hu: jamaicai jelnyelv

note: Name for jma
en: Dima
hu: dima

note: Name for jmb
en: Zumbun
hu: zumbun

note: Name for jmc
en: Machame
hu: machame

note: Name for jmd
en: Yamdena
hu: yamdena

note: Name for jmi
en: Jimi (Nigeria)
hu: jimi (Nigéria)

note: Name for jml
en: Jumli
hu: jumli

note: Name for jmn
en: Makuri Naga
hu: makuri naga

note: Inverted name for jmn
en: Naga, Makuri
hu: naga, makuri

note: Name for jmr
en: Kamara
hu: kamara

note: Name for jms
en: Mashi (Nigeria)
hu: mashi (Nigéria)

note: Name for jmw
en: Mouwase
hu: mouwase

note: Name for jmx
en: Western Juxtlahuaca Mixtec
hu: nyugat-juxtlahuaca mixték

note: Inverted name for jmx
en: Mixtec, Western Juxtlahuaca
hu: mixték, nyugat-juxtlahuaca

note: Name for jna
en: Jangshung
hu: jangshung

note: Name for jnd
en: Jandavra
hu: jandavra

note: Name for jng
en: Yangman
hu: yangman

note: Name for jni
en: Janji
hu: janji

note: Name for jnj
en: Yemsa
hu: jemsza

note: Name for jnl
en: Rawat
hu: rawat

note: Name for jns
en: Jaunsari
hu: jaunszari

note: Name for job
en: Joba
hu: joba

note: Name for jod
en: Wojenaka
hu: wojenaka

note: Name for jog
en: Jogi
hu: jogi

note: Name for jor
en: Jorá
hu: jorá

note: Name for jos
en: Jordanian Sign Language
hu: jordániai jelnyelv

note: Name for jow
en: Jowulu
hu: jowulu

note: Name for jpa
en: Jewish Palestinian Aramaic
hu: zsidó palesztin arámi

note: Inverted name for jpa
en: Aramaic, Jewish Palestinian
hu: arámi, zsidó palesztin

note: Name for jpn
en: Japanese
hu: japán

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
hu: zsidó-perzsa

note: Name for jqr
en: Jaqaru
hu: jaqaru

note: Name for jra
en: Jarai
hu: dzsaraí

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
hu: zsidó-arab

note: Name for jrr
en: Jiru
hu: jiru

note: Name for jrt
en: Jakattoe
hu: jakattoe

note: Name for jru
en: Japrería
hu: japrería

note: Name for jsl
en: Japanese Sign Language
hu: japán jelnyelv

note: Name for jua
en: Júma
hu: júma

note: Name for jub
en: Wannu
hu: wannu

note: Name for juc
en: Jurchen
hu: dzsürcsi

note: Name for jud
en: Worodougou
hu: worodougou

note: Name for juh
en: Hõne
hu: hõne

note: Name for jui
en: Ngadjuri
hu: ngadjuri

note: Name for juk
en: Wapan
hu: wapan

note: Name for jul
en: Jirel
hu: jirel

note: Name for jum
en: Jumjum
hu: jumjum

note: Name for jun
en: Juang
hu: juang

note: Name for juo
en: Jiba
hu: jiba

note: Name for jup
en: Hupdë
hu: hupdë

note: Name for jur
en: Jurúna
hu: jurúna

note: Name for jus
en: Jumla Sign Language
hu: jumla jelnyelv

note: Name for jut
en: Jutish
hu: jutland-dán

note: Name for juu
en: Ju
hu: ju

note: Name for juw
en: Wãpha
hu: wãpha

note: Name for juy
en: Juray
hu: juray

note: Name for jvd
en: Javindo
hu: javindo

note: Name for jvn
en: Caribbean Javanese
hu: karibi jávai

note: Inverted name for jvn
en: Javanese, Caribbean
hu: jávai, karibi

note: Name for jwi
en: Jwira-Pepesa
hu: jwira-pepesa

note: Name for jya
en: Jiarong
hu: jiarong

note: Name for jye
en: Judeo-Yemeni Arabic
hu: judeo-jemeni arab

note: Inverted name for jye
en: Arabic, Judeo-Yemeni
hu: arab, judeo-jemeni

note: Name for jyy
en: Jaya
hu: jaya

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
hu: karakalpak

note: Name for kab
en: Kabyle
hu: kabil

note: Name for kac
en: Kachin
hu: kacsin

note: Name for kad
en: Adara
hu: adara

note: Name for kae
en: Ketangalan
hu: ketangalan

note: Name for kaf
en: Katso
hu: katso

note: Name for kag
en: Kajaman
hu: kajaman

note: Name for kah
en: Kara (Central African Republic)
hu: kara (Közép-afrikai Köztársaság)

note: Name for kai
en: Karekare
hu: karekare

note: Name for kaj
en: Jju
hu: jju

note: Name for kak
en: Kalanguya
hu: kalanguya

note: Name for kal
en: Kalaallisut
hu: kalaallisut

note: Name for kam
en: Kamba (Kenya)
hu: kamba (Kenya)

note: Name for kan
en: Kannada
hu: kannada

note: Name for kao
en: Xaasongaxango
hu: xaasongaxango

note: Name for kap
en: Bezhta
hu: becsni

note: Name for kaq
en: Capanahua
hu: capanahua

note: Name for kas
en: Kashmiri
hu: kasmíri

note: Name for kat
en: Georgian
hu: grúz

note: Name for kau
en: Kanuri
hu: kanuri

note: Name for kav
en: Katukína
hu: katukína

note: Name for kaw
en: Kawi
hu: kawi

note: Name for kax
en: Kao
hu: kao

note: Name for kay
en: Kamayurá
hu: kamayurá

note: Name for kaz
en: Kazakh
hu: kazah

note: Name for kba
en: Kalarko
hu: kalarko

note: Name for kbb
en: Kaxuiâna
hu: kaxuiâna

note: Name for kbc
en: Kadiwéu
hu: kadiwéu

note: Name for kbd
en: Kabardian
hu: kabard nyelv

note: Name for kbe
en: Kanju
hu: kanju

note: Name for kbg
en: Khamba
hu: khamba

note: Name for kbh
en: Camsá
hu: camsá

note: Name for kbi
en: Kaptiau
hu: kaptiau

note: Name for kbj
en: Kari
hu: kari

note: Name for kbk
en: Grass Koiari
hu: fű koiari

note: Inverted name for kbk
en: Koiari, Grass
hu: koiari, grass

note: Name for kbl
en: Kanembu
hu: kanembu

note: Name for kbm
en: Iwal
hu: iwal

note: Name for kbn
en: Kare (Central African Republic)
hu: kare (Közép-afrikai Köztársaság)

note: Name for kbo
en: Keliko
hu: keliko

note: Name for kbp
en: Kabiyè
hu: kabije

note: Name for kbq
en: Kamano
hu: kamano

note: Name for kbr
en: Kafa
hu: kafa

note: Name for kbs
en: Kande
hu: kande

note: Name for kbt
en: Abadi
hu: abadi

note: Name for kbu
en: Kabutra
hu: kabutra

note: Name for kbv
en: Dera (Indonesia)
hu: dera (Indonézia)

note: Name for kbw
en: Kaiep
hu: kaiep

note: Name for kbx
en: Ap Ma
hu: ap ma

note: Name for kby
en: Manga Kanuri
hu: manga kanuri

note: Inverted name for kby
en: Kanuri, Manga
hu: kanuri, manga

note: Name for kbz
en: Duhwa
hu: duhwa

note: Name for kca
en: Khanty
hu: hanti

note: Name for kcb
en: Kawacha
hu: kawacha

note: Name for kcc
en: Lubila
hu: lubila

note: Name for kcd
en: Ngkâlmpw Kanum
hu: ngkâlmpw kanum

note: Inverted name for kcd
en: Kanum, Ngkâlmpw
hu: kanum, ngkâlmpw

note: Name for kce
en: Kaivi
hu: kaivi

note: Name for kcf
en: Ukaan
hu: ukaan

note: Name for kcg
en: Tyap
hu: tyap

note: Name for kch
en: Vono
hu: vono

note: Name for kci
en: Kamantan
hu: kamantan

note: Name for kcj
en: Kobiana
hu: kobiana

note: Name for kck
en: Kalanga
hu: kalanga

note: Name for kcl
en: Kela (Papua New Guinea)
hu: kela (Pápua Új-Guinea)

note: Name for kcm
en: Gula (Central African Republic)
hu: gula (Közép-afrikai Köztársaság)

note: Name for kcn
en: Nubi
hu: nubi

note: Name for kco
en: Kinalakna
hu: kinalakna

note: Name for kcp
en: Kanga
hu: kanga

note: Name for kcq
en: Kamo
hu: kamo

note: Name for kcr
en: Katla
hu: katla

note: Name for kcs
en: Koenoem
hu: koenoem

note: Name for kct
en: Kaian
hu: kaian

note: Name for kcu
en: Kami (Tanzania)
hu: kami (Tanzánia)

note: Name for kcv
en: Kete
hu: kete

note: Name for kcw
en: Kabwari
hu: kabwari

note: Name for kcx
en: Kachama-Ganjule
hu: kachama-ganjule

note: Name for kcy
en: Korandje
hu: korandzse

note: Name for kcz
en: Konongo
hu: konongo

note: Name for kda
en: Worimi
hu: worimi

note: Name for kdc
en: Kutu
hu: kutu

note: Name for kdd
en: Yankunytjatjara
hu: yankunytjatjara

note: Name for kde
en: Makonde
hu: makonde

note: Name for kdf
en: Mamusi
hu: mamusi

note: Name for kdg
en: Seba
hu: seba

note: Name for kdh
en: Tem
hu: tem

note: Name for kdi
en: Kumam
hu: kumam

note: Name for kdj
en: Karamojong
hu: karamojong

note: Name for kdk
en: Numèè
hu: numèè

note: Name for kdl
en: Tsikimba
hu: tsikimba

note: Name for kdm
en: Kagoma
hu: kagoma

note: Name for kdn
en: Kunda
hu: kunda

note: Name for kdp
en: Kaningdon-Nindem
hu: kaningdon-nindem

note: Name for kdq
en: Koch
hu: koch

note: Name for kdr
en: Karaim
hu: karaim

note: Name for kdt
en: Kuy
hu: kuy

note: Name for kdu
en: Kadaru
hu: kadaru

note: Name for kdw
en: Koneraw
hu: koneraw

note: Name for kdx
en: Kam
hu: kam

note: Name for kdy
en: Keder
hu: keder

note: Name for kdz
en: Kwaja
hu: kwaja

note: Name for kea
en: Kabuverdianu
hu: kabuverdianu

note: Name for keb
en: Kélé
hu: kélé

note: Name for kec
en: Keiga
hu: keiga

note: Name for ked
en: Kerewe
hu: kerewe

note: Name for kee
en: Eastern Keres
hu: keleti keres

note: Inverted name for kee
en: Keres, Eastern
hu: keres, keleti

note: Name for kef
en: Kpessi
hu: kpessi

note: Name for keg
en: Tese
hu: tese

note: Name for keh
en: Keak
hu: keak

note: Name for kei
en: Kei
hu: kei

note: Name for kej
en: Kadar
hu: kadar

note: Name for kek
en: Kekchí
hu: kekcsí

note: Name for kel
en: Kela (Democratic Republic of Congo)
hu: kela (Kongói Demokratikus Köztársaság)

note: Name for kem
en: Kemak
hu: kemak

note: Name for ken
en: Kenyang
hu: kenyang

note: Name for keo
en: Kakwa
hu: kakwa

note: Name for kep
en: Kaikadi
hu: kaikadi

note: Name for keq
en: Kamar
hu: kamar

note: Name for ker
en: Kera
hu: kera

note: Name for kes
en: Kugbo
hu: kugbo

note: Name for ket
en: Ket
hu: ket

note: Name for keu
en: Akebu
hu: akebu

note: Name for kev
en: Kanikkaran
hu: kanikkaran

note: Name for kew
en: West Kewa
hu: nyugat kewa

note: Inverted name for kew
en: Kewa, West
hu: kewa, nyugat

note: Name for kex
en: Kukna
hu: kukna

note: Name for key
en: Kupia
hu: kupia

note: Name for kez
en: Kukele
hu: kekele

note: Name for kfa
en: Kodava
hu: kodava

note: Name for kfb
en: Northwestern Kolami
hu: északnyugati kolami

note: Inverted name for kfb
en: Kolami, Northwestern
hu: kolami, északnyugati

note: Name for kfc
en: Konda-Dora
hu: konda-dora

note: Name for kfd
en: Korra Koraga
hu: korra koraga

note: Inverted name for kfd
en: Koraga, Korra
hu: koraga, korra

note: Name for kfe
en: Kota (India)
hu: kota (India)

note: Name for kff
en: Koya
hu: koya

note: Name for kfg
en: Kudiya
hu: kudiya

note: Name for kfh
en: Kurichiya
hu: kurichiya

note: Name for kfi
en: Kannada Kurumba
hu: kannada kurumba

note: Inverted name for kfi
en: Kurumba, Kannada
hu: kurumba, kannada

note: Name for kfj
en: Kemiehua
hu: kemiehua

note: Name for kfk
en: Kinnauri
hu: kinnauri

note: Name for kfl
en: Kung
hu: kung

note: Name for kfm
en: Khunsari
hu: khunszari

note: Name for kfn
en: Kuk
hu: kuk

note: Name for kfo
en: Koro (Côte d'Ivoire)
hu: koro (Elefántcsontpart)

note: Name for kfp
en: Korwa
hu: korwa

note: Name for kfq
en: Korku
hu: korku

note: Name for kfr
en: Kachhi
hu: kachhi

note: Name for kfs
en: Bilaspuri
hu: bilaspuri

note: Name for kft
en: Kanjari
hu: kanjari

note: Name for kfu
en: Katkari
hu: katkari

note: Name for kfv
en: Kurmukar
hu: kurmukar

note: Name for kfw
en: Kharam Naga
hu: kharam naga

note: Inverted name for kfw
en: Naga, Kharam
hu: naga, kharam

note: Name for kfx
en: Kullu Pahari
hu: kullu pahari

note: Inverted name for kfx
en: Pahari, Kullu
hu: pahari, kullu

note: Name for kfy
en: Kumaoni
hu: kumaoni

note: Name for kfz
en: Koromfé
hu: koromfé

note: Name for kga
en: Koyaga
hu: koyaga

note: Name for kgb
en: Kawe
hu: kawe

note: Name for kge
en: Komering
hu: komering

note: Name for kgf
en: Kube
hu: kube

note: Name for kgg
en: Kusunda
hu: kusunda

note: Name for kgi
en: Selangor Sign Language
hu: selangor jelnyelv

note: Name for kgj
en: Gamale Kham
hu: gamale kham

note: Inverted name for kgj
en: Kham, Gamale
hu: kham, gamale

note: Name for kgk
en: Kaiwá
hu: kaiwá

note: Name for kgl
en: Kunggari
hu: kunggari

note: Name for kgm
en: Karipúna
hu: karipúna

note: Name for kgn
en: Karingani
hu: karingani

note: Name for kgo
en: Krongo
hu: krongo

note: Name for kgp
en: Kaingang
hu: kaingang

note: Name for kgq
en: Kamoro
hu: kamoro

note: Name for kgr
en: Abun
hu: abun

note: Name for kgs
en: Kumbainggar
hu: kumbainggar

note: Name for kgt
en: Somyev
hu: somyev

note: Name for kgu
en: Kobol
hu: kobol

note: Name for kgv
en: Karas
hu: karas

note: Name for kgw
en: Karon Dori
hu: karon dori

note: Name for kgx
en: Kamaru
hu: kamaru

note: Name for kgy
en: Kyerung
hu: kyerung

note: Name for kha
en: Khasi
hu: khászi

note: Name for khb
en: Lü
hu: lü

note: Name for khc
en: Tukang Besi North
hu: tukang besi észak

note: Name for khd
en: Bädi Kanum
hu: bädi kanum

note: Inverted name for khd
en: Kanum, Bädi
hu: kanum, bädi

note: Name for khe
en: Korowai
hu: korowai

note: Name for khf
en: Khuen
hu: khuen

note: Name for khg
en: Khams Tibetan
hu: khams tibeti

note: Inverted name for khg
en: Tibetan, Khams
hu: tibeti, khamsz

note: Name for khh
en: Kehu
hu: kehu

note: Name for khj
en: Kuturmi
hu: kuturmi

note: Name for khk
en: Halh Mongolian
hu: halh mongol

note: Inverted name for khk
en: Mongolian, Halh
hu: mongol, halh

note: Name for khl
en: Lusi
hu: lusi

note: Name for khm
en: Khmer
hu: khmer

note: Name for khn
en: Khandesi
hu: khandesi

note: Name for kho
en: Khotanese
hu: hotani

note: Name for khp
en: Kapori
hu: kapori

note: Name for khq
en: Koyra Chiini Songhay
hu: koyra chiini songhay

note: Inverted name for khq
en: Songhay, Koyra Chiini
hu: songhay, koyra chiini

note: Name for khr
en: Kharia
hu: kharia

note: Name for khs
en: Kasua
hu: kasua

note: Name for kht
en: Khamti
hu: khamti

note: Name for khu
en: Nkhumbi
hu: nkhumbi

note: Name for khv
en: Khvarshi
hu: khvarsi

note: Name for khw
en: Khowar
hu: khowar

note: Name for khx
en: Kanu
hu: kanu

note: Name for khy
en: Kele (Democratic Republic of Congo)
hu: kele (Kongói Demokratikus Köztársaság)

note: Name for khz
en: Keapara
hu: keapara

note: Name for kia
en: Kim
hu: kim

note: Name for kib
en: Koalib
hu: koalib

note: Name for kic
en: Kickapoo
hu: kickapoo

note: Name for kid
en: Koshin
hu: koshin

note: Name for kie
en: Kibet
hu: kibet

note: Name for kif
en: Eastern Parbate Kham
hu: keleti parbate kham

note: Inverted name for kif
en: Kham, Eastern Parbate
hu: kham, keleti parbate

note: Name for kig
en: Kimaama
hu: kimaama

note: Name for kih
en: Kilmeri
hu: kilmeri

note: Name for kii
en: Kitsai
hu: kitsai

note: Name for kij
en: Kilivila
hu: kilivila

note: Name for kik
en: Kikuyu
hu: kikuyu

note: Name for kil
en: Kariya
hu: kariya

note: Name for kim
en: Karagas
hu: karagasz

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
hu: kinyarwanda

note: Name for kio
en: Kiowa
hu: kiowa

note: Name for kip
en: Sheshi Kham
hu: sheshi kham

note: Inverted name for kip
en: Kham, Sheshi
hu: kham, sheshi

note: Name for kiq
en: Kosadle
hu: kosadle

note: Name for kir
en: Kirghiz
hu: kirgiz

note: Name for kis
en: Kis
hu: kis

note: Name for kit
en: Agob
hu: agob

note: Name for kiu
en: Kirmanjki (individual language)
hu: kirmandzski (egyéni nyelv)

note: Name for kiv
en: Kimbu
hu: kimbu

note: Name for kiw
en: Northeast Kiwai
hu: északkelet kiwai

note: Inverted name for kiw
en: Kiwai, Northeast
hu: kiwai, északkelet

note: Name for kix
en: Khiamniungan Naga
hu: khiamniungan naga

note: Inverted name for kix
en: Naga, Khiamniungan
hu: naga, khiamniungan

note: Name for kiy
en: Kirikiri
hu: kirikiri

note: Name for kiz
en: Kisi
hu: kisi

note: Name for kja
en: Mlap
hu: mlap

note: Name for kjb
en: Q'anjob'al
hu: q'anjob'al

note: Name for kjc
en: Coastal Konjo
hu: tengerparti konjo

note: Inverted name for kjc
en: Konjo, Coastal
hu: konjo, partmenti

note: Name for kjd
en: Southern Kiwai
hu: déli kiwai

note: Inverted name for kjd
en: Kiwai, Southern
hu: kiwai, déli

note: Name for kje
en: Kisar
hu: kisar

note: Name for kjg
en: Khmu
hu: khmu

note: Name for kjh
en: Khakas
hu: hakasz

note: Name for kji
en: Zabana
hu: zabana

note: Name for kjj
en: Khinalugh
hu: hinalug

note: Name for kjk
en: Highland Konjo
hu: felföldi konjo

note: Inverted name for kjk
en: Konjo, Highland
hu: konjo, hegyvidéki

note: Name for kjl
en: Western Parbate Kham
hu: nyugati parbate kham

note: Inverted name for kjl
en: Kham, Western Parbate
hu: kham, nyugati parbate

note: Name for kjm
en: Kháng
hu: kháng

note: Name for kjn
en: Kunjen
hu: kunjen

note: Name for kjo
en: Harijan Kinnauri
hu: haridzsan kinnauri

note: Inverted name for kjo
en: Kinnauri, Harijan
hu: kinnauri, harijan

note: Name for kjp
en: Pwo Eastern Karen
hu: pwo keleti karen

note: Inverted name for kjp
en: Karen, Pwo Eastern
hu: karen, pwo keleti

note: Name for kjq
en: Western Keres
hu: nyugati keres

note: Inverted name for kjq
en: Keres, Western
hu: keres, nyugati

note: Name for kjr
en: Kurudu
hu: kurudu

note: Name for kjs
en: East Kewa
hu: keleti kewa

note: Inverted name for kjs
en: Kewa, East
hu: kewa, kelet

note: Name for kjt
en: Phrae Pwo Karen
hu: phrae pwo karen

note: Inverted name for kjt
en: Karen, Phrae Pwo
hu: karen, phrae pwo

note: Name for kju
en: Kashaya
hu: kashaya

note: Name for kjv
en: Kaikavian Literary Language
hu: kaj horvát irodalmi nyelv

note: Name for kjx
en: Ramopa
hu: ramopa

note: Name for kjy
en: Erave
hu: erave

note: Name for kjz
en: Bumthangkha
hu: bumthangkha

note: Name for kka
en: Kakanda
hu: kakanda

note: Name for kkb
en: Kwerisa
hu: kwerisa

note: Name for kkc
en: Odoodee
hu: odoodee

note: Name for kkd
en: Kinuku
hu: kinuku

note: Name for kke
en: Kakabe
hu: kakabe

note: Name for kkf
en: Kalaktang Monpa
hu: kalaktang monpa

note: Inverted name for kkf
en: Monpa, Kalaktang
hu: monpa, kalaktang

note: Name for kkg
en: Mabaka Valley Kalinga
hu: mabaka-völgyi kalinga

note: Inverted name for kkg
en: Kalinga, Mabaka Valley
hu: kalinga, mabaka-völgy

note: Name for kkh
en: Khün
hu: khün

note: Name for kki
en: Kagulu
hu: kagulu

note: Name for kkj
en: Kako
hu: kako

note: Name for kkk
en: Kokota
hu: kokota

note: Name for kkl
en: Kosarek Yale
hu: kosarek yale

note: Inverted name for kkl
en: Yale, Kosarek
hu: yale, kosarek

note: Name for kkm
en: Kiong
hu: kiong

note: Name for kkn
en: Kon Keu
hu: kon keu

note: Name for kko
en: Karko
hu: karko

note: Name for kkp
en: Gugubera
hu: gugubera

note: Name for kkq
en: Kaeku
hu: kaeku

note: Name for kkr
en: Kir-Balar
hu: kir-balar

note: Name for kks
en: Giiwo
hu: giiwo

note: Name for kkt
en: Koi
hu: koi

note: Name for kku
en: Tumi
hu: tumi

note: Name for kkv
en: Kangean
hu: kangean

note: Name for kkw
en: Teke-Kukuya
hu: teke-kukuya

note: Name for kkx
en: Kohin
hu: kohin

note: Name for kky
en: Guugu Yimidhirr
hu: guugu yimidhirr

note: Name for kkz
en: Kaska
hu: kaska

note: Name for kla
en: Klamath-Modoc
hu: klamath-modoc

note: Name for klb
en: Kiliwa
hu: kiliwa

note: Name for klc
en: Kolbila
hu: kolbila

note: Name for kld
en: Gamilaraay
hu: gamilaraay

note: Name for kle
en: Kulung (Nepal)
hu: kulung (Nepál)

note: Name for klf
en: Kendeje
hu: kendeje

note: Name for klg
en: Tagakaulo
hu: tagakaulo

note: Name for klh
en: Weliki
hu: weliki

note: Name for kli
en: Kalumpang
hu: kalumpang

note: Name for klj
en: Khalaj
hu: khalaj

note: Name for klk
en: Kono (Nigeria)
hu: kono (Nigéria)

note: Name for kll
en: Kagan Kalagan
hu: kagan kalagan

note: Inverted name for kll
en: Kalagan, Kagan
hu: kalagan, kagan

note: Name for klm
en: Migum
hu: migum

note: Name for kln
en: Kalenjin
hu: kalenjin

note: Name for klo
en: Kapya
hu: kapya

note: Name for klp
en: Kamasa
hu: kamasa

note: Name for klq
en: Rumu
hu: rumu

note: Name for klr
en: Khaling
hu: khaling

note: Name for kls
en: Kalasha
hu: kalasa

note: Name for klt
en: Nukna
hu: nukna

note: Name for klu
en: Klao
hu: klao

note: Name for klv
en: Maskelynes
hu: maskelynes

note: Name for klw
en: Tado
hu: tado

note: Name for klx
en: Koluwawa
hu: koluwawa

note: Name for kly
en: Kalao
hu: kalao

note: Name for klz
en: Kabola
hu: kabola

note: Name for kma
en: Konni
hu: konni

note: Name for kmb
en: Kimbundu
hu: kimbundu

note: Name for kmc
en: Southern Dong
hu: dél-dong

note: Inverted name for kmc
en: Dong, Southern
hu: dong, déli

note: Name for kmd
en: Majukayang Kalinga
hu: majukayang kalinga

note: Inverted name for kmd
en: Kalinga, Majukayang
hu: kalinga, majukayang

note: Name for kme
en: Bakole
hu: bakole

note: Name for kmf
en: Kare (Papua New Guinea)
hu: kare (Pápua Új-Guinea)

note: Name for kmg
en: Kâte
hu: kâte

note: Name for kmh
en: Kalam
hu: kalam

note: Name for kmi
en: Kami (Nigeria)
hu: kami (Nigéria)

note: Name for kmj
en: Kumarbhag Paharia
hu: kumarbhag paharia

note: Name for kmk
en: Limos Kalinga
hu: limos kalinga

note: Inverted name for kmk
en: Kalinga, Limos
hu: kalinga, limos

note: Name for kml
en: Tanudan Kalinga
hu: tanudan kalinga

note: Inverted name for kml
en: Kalinga, Tanudan
hu: kalinga, tanudan

note: Name for kmm
en: Kom (India)
hu: kom (India)

note: Name for kmn
en: Awtuw
hu: awtuw

note: Name for kmo
en: Kwoma
hu: kwoma

note: Name for kmp
en: Gimme
hu: gimme

note: Name for kmq
en: Kwama
hu: kwama

note: Name for kmr
en: Northern Kurdish
hu: északi kurd

note: Inverted name for kmr
en: Kurdish, Northern
hu: kurd, északi

note: Name for kms
en: Kamasau
hu: kamasau

note: Name for kmt
en: Kemtuik
hu: kemtuik

note: Name for kmu
en: Kanite
hu: kanite

note: Name for kmv
en: Karipúna Creole French
hu: karipúnai kreol francia

note: Inverted name for kmv
en: Creole French, Karipúna
hu: kreol francia, karipúnai

note: Name for kmw
en: Komo (Democratic Republic of Congo)
hu: komo (Kongói Demokratikus Köztársaság)

note: Name for kmx
en: Waboda
hu: waboda

note: Name for kmy
en: Koma
hu: koma

note: Name for kmz
en: Khorasani Turkish
hu: khoraszáni török

note: Name for kna
en: Dera (Nigeria)
hu: dera (Nigéria)

note: Name for knb
en: Lubuagan Kalinga
hu: lubuagan kalinga

note: Inverted name for knb
en: Kalinga, Lubuagan
hu: kalinga, lubuagan

note: Name for knc
en: Central Kanuri
hu: közép kanuri

note: Inverted name for knc
en: Kanuri, Central
hu: kanuri, közép

note: Name for knd
en: Konda
hu: konda

note: Name for kne
en: Kankanaey
hu: kankanaey

note: Name for knf
en: Mankanya
hu: mankanya

note: Name for kng
en: Koongo
hu: koongo

note: Name for kni
en: Kanufi
hu: kanufi

note: Name for knj
en: Western Kanjobal
hu: nyugati kanjobal

note: Inverted name for knj
en: Kanjobal, Western
hu: kanjobal, nyugati

note: Name for knk
en: Kuranko
hu: kuranko

note: Name for knl
en: Keninjal
hu: keninjal

note: Name for knm
en: Kanamarí
hu: kanamarí

note: Name for knn
en: Konkani (individual language)
hu: konkani (egyéni nyelv)

note: Name for kno
en: Kono (Sierra Leone)
hu: kono (Sierra Leone)

note: Name for knp
en: Kwanja
hu: kwandzsa

note: Name for knq
en: Kintaq
hu: kintaq

note: Name for knr
en: Kaningra
hu: kaningra

note: Name for kns
en: Kensiu
hu: kensiu

note: Name for knt
en: Panoan Katukína
hu: panoan katukína

note: Inverted name for knt
en: Katukína, Panoan
hu: katukína, panoan

note: Name for knu
en: Kono (Guinea)
hu: kono (Guinea)

note: Name for knv
en: Tabo
hu: tabo

note: Name for knw
en: Kung-Ekoka
hu: kung-ekoka

note: Name for knx
en: Kendayan
hu: kendayan

note: Name for kny
en: Kanyok
hu: kanyok

note: Name for knz
en: Kalamsé
hu: kalamsé

note: Name for koa
en: Konomala
hu: konomala

note: Name for koc
en: Kpati
hu: kpati

note: Name for kod
en: Kodi
hu: kodi

note: Name for koe
en: Kacipo-Bale Suri
hu: kacipo-bale suri

note: Inverted name for koe
en: Suri, Kacipo-Bale
hu: suri, kacipo-bale

note: Name for kof
en: Kubi
hu: kubi

note: Name for kog
en: Cogui
hu: cogui

note: Name for koh
en: Koyo
hu: koyo

note: Name for koi
en: Komi-Permyak
hu: komi-permják

note: Name for kok
en: Konkani (macrolanguage)
hu: konkani (makronyelv)

note: Name for kol
en: Kol (Papua New Guinea)
hu: kol (Pápua Új-Guinea)

note: Name for kom
en: Komi
hu: komi

note: Name for kon
en: Kongo
hu: kongo

note: Name for koo
en: Konzo
hu: konzo

note: Name for kop
en: Waube
hu: waube

note: Name for koq
en: Kota (Gabon)
hu: kota (Gabon)

note: Name for kor
en: Korean
hu: koreai

note: Name for kos
en: Kosraean
hu: kosraeai

note: Name for kot
en: Lagwan
hu: lagwan

note: Name for kou
en: Koke
hu: koke

note: Name for kov
en: Kudu-Camo
hu: kudu-camo

note: Name for kow
en: Kugama
hu: kugama

note: Name for koy
en: Koyukon
hu: koyukon

note: Name for koz
en: Korak
hu: korak

note: Name for kpa
en: Kutto
hu: kutto

note: Name for kpb
en: Mullu Kurumba
hu: mullu kurumba

note: Inverted name for kpb
en: Kurumba, Mullu
hu: kurumba, mullu

note: Name for kpc
en: Curripaco
hu: curripaco

note: Name for kpd
en: Koba
hu: koba

note: Name for kpe
en: Kpelle
hu: kpelle

note: Name for kpf
en: Komba
hu: komba

note: Name for kpg
en: Kapingamarangi
hu: kapingamarangi

note: Name for kph
en: Kplang
hu: kplang

note: Name for kpi
en: Kofei
hu: kofei

note: Name for kpj
en: Karajá
hu: karajá

note: Name for kpk
en: Kpan
hu: kpan

note: Name for kpl
en: Kpala
hu: kpala

note: Name for kpm
en: Koho
hu: koho

note: Name for kpn
en: Kepkiriwát
hu: kepkiriwát

note: Name for kpo
en: Ikposo
hu: ikposzo

note: Name for kpq
en: Korupun-Sela
hu: korupun-sela

note: Name for kpr
en: Korafe-Yegha
hu: korafe-yegha

note: Name for kps
en: Tehit
hu: tehit

note: Name for kpt
en: Karata
hu: karata

note: Name for kpu
en: Kafoa
hu: kafoa

note: Name for kpv
en: Komi-Zyrian
hu: komi-zürjén

note: Name for kpw
en: Kobon
hu: kobon

note: Name for kpx
en: Mountain Koiali
hu: hegyi koiali

note: Inverted name for kpx
en: Koiali, Mountain
hu: koiali, hegyi

note: Name for kpy
en: Koryak
hu: koryak

note: Name for kpz
en: Kupsabiny
hu: kupsabiny

note: Name for kqa
en: Mum
hu: mum

note: Name for kqb
en: Kovai
hu: kovai

note: Name for kqc
en: Doromu-Koki
hu: doromu-koki

note: Name for kqd
en: Koy Sanjaq Surat
hu: koy sanjaq surat

note: Name for kqe
en: Kalagan
hu: kalagan

note: Name for kqf
en: Kakabai
hu: kakabai

note: Name for kqg
en: Khe
hu: khe

note: Name for kqh
en: Kisankasa
hu: kisankasa

note: Name for kqi
en: Koitabu
hu: koitabu

note: Name for kqj
en: Koromira
hu: koromira

note: Name for kqk
en: Kotafon Gbe
hu: kotafon gbe

note: Inverted name for kqk
en: Gbe, Kotafon
hu: gbe, kotafon

note: Name for kql
en: Kyenele
hu: kyenele

note: Name for kqm
en: Khisa
hu: khisa

note: Name for kqn
en: Kaonde
hu: kaonde

note: Name for kqo
en: Eastern Krahn
hu: keleti krahn

note: Inverted name for kqo
en: Krahn, Eastern
hu: krahn, keleti

note: Name for kqp
en: Kimré
hu: kimré

note: Name for kqq
en: Krenak
hu: krenak

note: Name for kqr
en: Kimaragang
hu: kimaragang

note: Name for kqs
en: Northern Kissi
hu: északi kisszi

note: Inverted name for kqs
en: Kissi, Northern
hu: kissi, északi

note: Name for kqt
en: Klias River Kadazan
hu: klias folyó kadazan

note: Inverted name for kqt
en: Kadazan, Klias River
hu: kadazan, klias folyó

note: Name for kqu
en: Seroa
hu: seroa

note: Name for kqv
en: Okolod
hu: okolod

note: Name for kqw
en: Kandas
hu: kandas

note: Name for kqx
en: Mser
hu: mser

note: Name for kqy
en: Koorete
hu: koorete

note: Name for kqz
en: Korana
hu: korana

note: Name for kra
en: Kumhali
hu: kumhali

note: Name for krb
en: Karkin
hu: karkin

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
hu: karacsáj-balkár

note: Name for krd
en: Kairui-Midiki
hu: kairui-midiki

note: Name for kre
en: Panará
hu: panará

note: Name for krf
en: Koro (Vanuatu)
hu: koro (Vanuatu)

note: Name for krh
en: Kurama
hu: kurama

note: Name for kri
en: Krio
hu: krio

note: Name for krj
en: Kinaray-A
hu: kinaray-a

note: Name for krk
en: Kerek
hu: kerek

note: Name for krl
en: Karelian
hu: karjalai

note: Name for krn
en: Sapo
hu: sapo

note: Name for krp
en: Korop
hu: korop

note: Name for krr
en: Krung
hu: krung

note: Name for krs
en: Gbaya (Sudan)
hu: gbaya (Szudán)

note: Name for krt
en: Tumari Kanuri
hu: tumari kanuri

note: Inverted name for krt
en: Kanuri, Tumari
hu: kanuri, tumari

note: Name for kru
en: Kurukh
hu: kurukh

note: Name for krv
en: Kavet
hu: kavet

note: Name for krw
en: Western Krahn
hu: nyugati krahn

note: Inverted name for krw
en: Krahn, Western
hu: krahn, nyugati

note: Name for krx
en: Karon
hu: karon

note: Name for kry
en: Kryts
hu: kryts

note: Name for krz
en: Sota Kanum
hu: sota kanum

note: Inverted name for krz
en: Kanum, Sota
hu: kanum, sota

note: Name for ksa
en: Shuwa-Zamani
hu: shuwa-zamani

note: Name for ksb
en: Shambala
hu: shambala

note: Name for ksc
en: Southern Kalinga
hu: déli kalinga

note: Inverted name for ksc
en: Kalinga, Southern
hu: kalinga, déli

note: Name for ksd
en: Kuanua
hu: kuanua

note: Name for kse
en: Kuni
hu: kuni

note: Name for ksf
en: Bafia
hu: bafia

note: Name for ksg
en: Kusaghe
hu: kusaghe

note: Name for ksh
en: Kölsch
hu: kölsch

note: Name for ksi
en: Krisa
hu: krisa

note: Name for ksj
en: Uare
hu: uare

note: Name for ksk
en: Kansa
hu: kansa

note: Name for ksl
en: Kumalu
hu: kumalu

note: Name for ksm
en: Kumba
hu: kumba

note: Name for ksn
en: Kasiguranin
hu: kasiguranin

note: Name for kso
en: Kofa
hu: kofa

note: Name for ksp
en: Kaba
hu: kaba

note: Name for ksq
en: Kwaami
hu: kwaami

note: Name for ksr
en: Borong
hu: borong

note: Name for kss
en: Southern Kisi
hu: déli kisi

note: Inverted name for kss
en: Kisi, Southern
hu: kisi, déli

note: Name for kst
en: Winyé
hu: winyé

note: Name for ksu
en: Khamyang
hu: khamyang

note: Name for ksv
en: Kusu
hu: kusu

note: Name for ksw
en: S'gaw Karen
hu: s'gaw karen

note: Inverted name for ksw
en: Karen, S'gaw
hu: karen, s'gaw

note: Name for ksx
en: Kedang
hu: kedang

note: Name for ksy
en: Kharia Thar
hu: kharia thar

note: Name for ksz
en: Kodaku
hu: kodaku

note: Name for kta
en: Katua
hu: katua

note: Name for ktb
en: Kambaata
hu: kambaata

note: Name for ktc
en: Kholok
hu: kholok

note: Name for ktd
en: Kokata
hu: kokata

note: Name for kte
en: Nubri
hu: nubri

note: Name for ktf
en: Kwami
hu: kwami

note: Name for ktg
en: Kalkutung
hu: kalkutung

note: Name for kth
en: Karanga
hu: karanga

note: Name for kti
en: North Muyu
hu: észak muyu

note: Inverted name for kti
en: Muyu, North
hu: muyu, észak

note: Name for ktj
en: Plapo Krumen
hu: plapo krumen

note: Inverted name for ktj
en: Krumen, Plapo
hu: krumen, plapo

note: Name for ktk
en: Kaniet
hu: kaniet

note: Name for ktl
en: Koroshi
hu: koroshi

note: Name for ktm
en: Kurti
hu: kurti

note: Name for ktn
en: Karitiâna
hu: karitiâna

note: Name for kto
en: Kuot
hu: kuot

note: Name for ktp
en: Kaduo
hu: kaduo

note: Name for ktq
en: Katabaga
hu: katabaga

note: Name for kts
en: South Muyu
hu: dél-muyu

note: Inverted name for kts
en: Muyu, South
hu: muyu, dél

note: Name for ktt
en: Ketum
hu: ketum

note: Name for ktu
en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
hu: kituba (Kongói Demokratikus Köztársaság)

note: Name for ktv
en: Eastern Katu
hu: keleti katu

note: Inverted name for ktv
en: Katu, Eastern
hu: katu, keleti

note: Name for ktw
en: Kato
hu: kato

note: Name for ktx
en: Kaxararí
hu: kaxararí

note: Name for kty
en: Kango (Bas-Uélé District)
hu: kango (bas-uélé körzet)

note: Name for ktz
en: Juǀʼhoan
hu: juǀʼhoan

note: Name for kua
en: Kuanyama
hu: kuanyama

note: Name for kub
en: Kutep
hu: kutep

note: Name for kuc
en: Kwinsu
hu: kwinsu

note: Name for kud
en: 'Auhelawa
hu: auhelawa

note: Name for kue
en: Kuman (Papua New Guinea)
hu: kuman (Pápua Új-Guinea)

note: Name for kuf
en: Western Katu
hu: nyugati katu

note: Inverted name for kuf
en: Katu, Western
hu: katu, nyugati

note: Name for kug
en: Kupa
hu: kupa

note: Name for kuh
en: Kushi
hu: kushi

note: Name for kui
en: Kuikúro-Kalapálo
hu: kuikúro-kalapálo

note: Name for kuj
en: Kuria
hu: kuria

note: Name for kuk
en: Kepo'
hu: kepo

note: Name for kul
en: Kulere
hu: kulere

note: Name for kum
en: Kumyk
hu: kumük

note: Name for kun
en: Kunama
hu: kunama

note: Name for kuo
en: Kumukio
hu: kumukio

note: Name for kup
en: Kunimaipa
hu: kunimaipa

note: Name for kuq
en: Karipuna
hu: karipuna

note: Name for kur
en: Kurdish
hu: kurd

note: Name for kus
en: Kusaal
hu: kusaal

note: Name for kut
en: Kutenai
hu: kutenai

note: Name for kuu
en: Upper Kuskokwim
hu: felső kuskokwim

note: Inverted name for kuu
en: Kuskokwim, Upper
hu: kuskokwim, felső

note: Name for kuv
en: Kur
hu: kur

note: Name for kuw
en: Kpagua
hu: kpagua

note: Name for kux
en: Kukatja
hu: kukatja

note: Name for kuy
en: Kuuku-Ya'u
hu: kuuku-ya'u

note: Name for kuz
en: Kunza
hu: kunza

note: Name for kva
en: Bagvalal
hu: bagvalal

note: Name for kvb
en: Kubu
hu: kubu

note: Name for kvc
en: Kove
hu: kove

note: Name for kvd
en: Kui (Indonesia)
hu: kui (Indonézia)

note: Name for kve
en: Kalabakan
hu: kalabakan

note: Name for kvf
en: Kabalai
hu: kabalai

note: Name for kvg
en: Kuni-Boazi
hu: kuni-boazi

note: Name for kvh
en: Komodo
hu: komodói

note: Name for kvi
en: Kwang
hu: kwang

note: Name for kvj
en: Psikye
hu: psikye

note: Name for kvk
en: Korean Sign Language
hu: koreai jelnyelv

note: Name for kvl
en: Kayaw
hu: kayaw

note: Name for kvm
en: Kendem
hu: kendem

note: Name for kvn
en: Border Kuna
hu: határ kuna

note: Inverted name for kvn
en: Kuna, Border
hu: kuna, border

note: Name for kvo
en: Dobel
hu: dobel

note: Name for kvp
en: Kompane
hu: kompane

note: Name for kvq
en: Geba Karen
hu: geba karen

note: Inverted name for kvq
en: Karen, Geba
hu: karen, geba

note: Name for kvr
en: Kerinci
hu: kerinci

note: Name for kvt
en: Lahta Karen
hu: lahta karen

note: Inverted name for kvt
en: Karen, Lahta
hu: karen, lahta

note: Name for kvu
en: Yinbaw Karen
hu: yinbaw karen

note: Inverted name for kvu
en: Karen, Yinbaw
hu: karen, yinbaw

note: Name for kvv
en: Kola
hu: kola

note: Name for kvw
en: Wersing
hu: wersing

note: Name for kvx
en: Parkari Koli
hu: parkari koli

note: Inverted name for kvx
en: Koli, Parkari
hu: koli, parkari

note: Name for kvy
en: Yintale Karen
hu: yintale karen

note: Inverted name for kvy
en: Karen, Yintale
hu: karen, yintale

note: Name for kvz
en: Tsakwambo
hu: tsakwambo

note: Name for kwa
en: Dâw
hu: dâw

note: Name for kwb
en: Kwa
hu: kwa

note: Name for kwc
en: Likwala
hu: likwala

note: Name for kwd
en: Kwaio
hu: kwaio

note: Name for kwe
en: Kwerba
hu: kwerba

note: Name for kwf
en: Kwara'ae
hu: kwara'ae

note: Name for kwg
en: Sara Kaba Deme
hu: sara kaba deme

note: Name for kwh
en: Kowiai
hu: kowiai

note: Name for kwi
en: Awa-Cuaiquer
hu: awa-cuaiquer

note: Name for kwj
en: Kwanga
hu: kwanga

note: Name for kwk
en: Kwakiutl
hu: kwakiutl

note: Name for kwl
en: Kofyar
hu: kofyar

note: Name for kwm
en: Kwambi
hu: kwambi

note: Name for kwn
en: Kwangali
hu: kwangali

note: Name for kwo
en: Kwomtari
hu: kwomtari

note: Name for kwp
en: Kodia
hu: kodia

note: Name for kwr
en: Kwer
hu: kwer

note: Name for kws
en: Kwese
hu: kwese

note: Name for kwt
en: Kwesten
hu: kwesten

note: Name for kwu
en: Kwakum
hu: kwakum

note: Name for kwv
en: Sara Kaba Náà
hu: sara kaba náà

note: Name for kww
en: Kwinti
hu: kwinti

note: Name for kwx
en: Khirwar
hu: khirwar

note: Name for kwy
en: San Salvador Kongo
hu: san salvador kongo

note: Inverted name for kwy
en: Kongo, San Salvador
hu: kongo, san salvador

note: Name for kwz
en: Kwadi
hu: kwadi

note: Name for kxa
en: Kairiru
hu: kairiru

note: Name for kxb
en: Krobu
hu: krobu

note: Name for kxc
en: Konso
hu: konso

note: Name for kxd
en: Brunei
hu: brunei

note: Name for kxf
en: Manumanaw Karen
hu: manumanaw karen

note: Inverted name for kxf
en: Karen, Manumanaw
hu: karen, manumanaw

note: Name for kxh
en: Karo (Ethiopia)
hu: karo (Etiópia)

note: Name for kxi
en: Keningau Murut
hu: keningau murut

note: Inverted name for kxi
en: Murut, Keningau
hu: murut, keningau

note: Name for kxj
en: Kulfa
hu: kulfa

note: Name for kxk
en: Zayein Karen
hu: zayein karen

note: Inverted name for kxk
en: Karen, Zayein
hu: karen, zayein

note: Name for kxm
en: Northern Khmer
hu: északi khmer

note: Inverted name for kxm
en: Khmer, Northern
hu: khmer, északi

note: Name for kxn
en: Kanowit-Tanjong Melanau
hu: kanowit-tanjong melanau

note: Inverted name for kxn
en: Melanau, Kanowit-Tanjong
hu: melanau, kanowit-tanjong

note: Name for kxo
en: Kanoé
hu: kanoé

note: Name for kxp
en: Wadiyara Koli
hu: wadiyara koli

note: Inverted name for kxp
en: Koli, Wadiyara
hu: koli, wadiyara

note: Name for kxq
en: Smärky Kanum
hu: smärky kanum

note: Inverted name for kxq
en: Kanum, Smärky
hu: kanum, smärky

note: Name for kxr
en: Koro (Papua New Guinea)
hu: koro (Pápua Új-Guinea)

note: Name for kxs
en: Kangjia
hu: kangdzsia

note: Name for kxt
en: Koiwat
hu: koiwat

note: Name for kxv
en: Kuvi
hu: kuvi

note: Name for kxw
en: Konai
hu: konai

note: Name for kxx
en: Likuba
hu: likuba

note: Name for kxy
en: Kayong
hu: kayong

note: Name for kxz
en: Kerewo
hu: kerewo

note: Name for kya
en: Kwaya
hu: kwaya

note: Name for kyb
en: Butbut Kalinga
hu: butbut kalinga

note: Inverted name for kyb
en: Kalinga, Butbut
hu: kalinga, butbut

note: Name for kyc
en: Kyaka
hu: kyaka

note: Name for kyd
en: Karey
hu: karey

note: Name for kye
en: Krache
hu: krache

note: Name for kyf
en: Kouya
hu: kouya

note: Name for kyg
en: Keyagana
hu: keyagana

note: Name for kyh
en: Karok
hu: karok

note: Name for kyi
en: Kiput
hu: kiput

note: Name for kyj
en: Karao
hu: karao

note: Name for kyk
en: Kamayo
hu: kamayo

note: Name for kyl
en: Kalapuya
hu: kalapuya

note: Name for kym
en: Kpatili
hu: kpatili

note: Name for kyn
en: Northern Binukidnon
hu: északi binukidnon

note: Inverted name for kyn
en: Binukidnon, Northern
hu: binukidnon, északi

note: Name for kyo
en: Kelon
hu: kelon

note: Name for kyp
en: Kang
hu: kang

note: Name for kyq
en: Kenga
hu: kenga

note: Name for kyr
en: Kuruáya
hu: kuruáya

note: Name for kys
en: Baram Kayan
hu: baram kayan

note: Inverted name for kys
en: Kayan, Baram
hu: kayan, baram

note: Name for kyt
en: Kayagar
hu: kayagar

note: Name for kyu
en: Western Kayah
hu: nyugat-kayah

note: Inverted name for kyu
en: Kayah, Western
hu: kayah, nyugati

note: Name for kyv
en: Kayort
hu: kayort

note: Name for kyw
en: Kudmali
hu: kudmali

note: Name for kyx
en: Rapoisi
hu: rapoisi

note: Name for kyy
en: Kambaira
hu: kambaira

note: Name for kyz
en: Kayabí
hu: kayabi

note: Name for kza
en: Western Karaboro
hu: nyugat-karaboro

note: Inverted name for kza
en: Karaboro, Western
hu: karaboro, nyugati

note: Name for kzb
en: Kaibobo
hu: kaibobo

note: Name for kzc
en: Bondoukou Kulango
hu: bondoukou kulango

note: Inverted name for kzc
en: Kulango, Bondoukou
hu: kulango, bondoukou

note: Name for kzd
en: Kadai
hu: kadai

note: Name for kze
en: Kosena
hu: kosena

note: Name for kzf
en: Da'a Kaili
hu: da'a kaili

note: Inverted name for kzf
en: Kaili, Da'a
hu: kaili, da'a

note: Name for kzg
en: Kikai
hu: kikai

note: Name for kzi
en: Kelabit
hu: kelabit

note: Name for kzk
en: Kazukuru
hu: kazukuru

note: Name for kzl
en: Kayeli
hu: kayeli

note: Name for kzm
en: Kais
hu: kais

note: Name for kzn
en: Kokola
hu: kokola

note: Name for kzo
en: Kaningi
hu: kaningi

note: Name for kzp
en: Kaidipang
hu: kaidipang

note: Name for kzq
en: Kaike
hu: kaike

note: Name for kzr
en: Karang
hu: karang

note: Name for kzs
en: Sugut Dusun
hu: sugut dusun

note: Inverted name for kzs
en: Dusun, Sugut
hu: dusun, sugut

note: Name for kzu
en: Kayupulau
hu: kayupulau

note: Name for kzv
en: Komyandaret
hu: komyandaret

note: Name for kzw
en: Karirí-Xocó
hu: karirí-xocó

note: Name for kzx
en: Kamarian
hu: kamarian

note: Name for kzy
en: Kango (Tshopo District)
hu: kango (Tshopo körzet)

note: Name for kzz
en: Kalabra
hu: kalabra

note: Name for laa
en: Southern Subanen
hu: déli szubanen

note: Inverted name for laa
en: Subanen, Southern
hu: szubanon, déli

note: Name for lab
en: Linear A
hu: linear a

note: Name for lac
en: Lacandon
hu: lacandon

note: Name for lad
en: Ladino
hu: ladino

note: Name for lae
en: Pattani
hu: pattani

note: Name for laf
en: Lafofa
hu: lafofa

note: Name for lag
en: Langi
hu: langi

note: Name for lah
en: Lahnda
hu: lahnda

note: Name for lai
en: Lambya
hu: lambya

note: Name for laj
en: Lango (Uganda)
hu: lango (Uganda)

note: Name for lal
en: Lalia
hu: lalia

note: Name for lam
en: Lamba
hu: lamba

note: Name for lan
en: Laru
hu: laru

note: Name for lao
en: Lao
hu: lao

note: Name for lap
en: Laka (Chad)
hu: laka (Csád)

note: Name for laq
en: Qabiao
hu: qabiao

note: Name for lar
en: Larteh
hu: larteh

note: Name for las
en: Lama (Togo)
hu: lama (Togo)

note: Name for lat
en: Latin
hu: latin

note: Name for lau
en: Laba
hu: laba

note: Name for lav
en: Latvian
hu: lett

note: Name for law
en: Lauje
hu: lauje

note: Name for lax
en: Tiwa
hu: tiwa

note: Name for lay
en: Lama Bai
hu: lama bai

note: Inverted name for lay
en: Bai, Lama
hu: bai, lama

note: Name for laz
en: Aribwatsa
hu: aribwatsa

note: Name for lbb
en: Label
hu: label

note: Name for lbc
en: Lakkia
hu: lakkia

note: Name for lbe
en: Lak
hu: lak

note: Name for lbf
en: Tinani
hu: tinani

note: Name for lbg
en: Laopang
hu: laopang

note: Name for lbi
en: La'bi
hu: la'bi

note: Name for lbj
en: Ladakhi
hu: ladakhi

note: Name for lbk
en: Central Bontok
hu: közép bontok

note: Inverted name for lbk
en: Bontok, Central
hu: bontok, közép

note: Name for lbl
en: Libon Bikol
hu: libon bikol

note: Inverted name for lbl
en: Bikol, Libon
hu: bikol, libon

note: Name for lbm
en: Lodhi
hu: lodhi

note: Name for lbn
en: Rmeet
hu: rmeet

note: Name for lbo
en: Laven
hu: laven

note: Name for lbq
en: Wampar
hu: wampar

note: Name for lbr
en: Lohorung
hu: lohorung

note: Name for lbs
en: Libyan Sign Language
hu: líbiai jelnyelv

note: Name for lbt
en: Lachi
hu: lachi

note: Name for lbu
en: Labu
hu: labu

note: Name for lbv
en: Lavatbura-Lamusong
hu: lavatbura-lamusong

note: Name for lbw
en: Tolaki
hu: tolaki

note: Name for lbx
en: Lawangan
hu: lawangan

note: Name for lby
en: Lamalama
hu: lamalama

note: Name for lbz
en: Lardil
hu: lardil

note: Name for lcc
en: Legenyem
hu: legenyem

note: Name for lcd
en: Lola
hu: lola

note: Name for lce
en: Loncong
hu: loncong

note: Name for lcf
en: Lubu
hu: lubu

note: Name for lch
en: Luchazi
hu: lucsazi

note: Name for lcl
en: Lisela
hu: lisela

note: Name for lcm
en: Tungag
hu: tungag

note: Name for lcp
en: Western Lawa
hu: nyugati lawa

note: Inverted name for lcp
en: Lawa, Western
hu: lawa, nyugati

note: Name for lcq
en: Luhu
hu: luhu

note: Name for lcs
en: Lisabata-Nuniali
hu: lisabata-nuniali

note: Name for lda
en: Kla-Dan
hu: kla-dan

note: Name for ldb
en: Dũya
hu: dũya

note: Name for ldd
en: Luri
hu: luri

note: Name for ldg
en: Lenyima
hu: lenyima

note: Name for ldh
en: Lamja-Dengsa-Tola
hu: lamja-dengsa-tola

note: Name for ldi
en: Laari
hu: laari

note: Name for ldj
en: Lemoro
hu: lemoro

note: Name for ldk
en: Leelau
hu: leelau

note: Name for ldl
en: Kaan
hu: kaan

note: Name for ldm
en: Landoma
hu: landoma

note: Name for ldn
en: Láadan
hu: láadan

note: Name for ldo
en: Loo
hu: loo

note: Name for ldp
en: Tso
hu: tso

note: Name for ldq
en: Lufu
hu: lufu

note: Name for lea
en: Lega-Shabunda
hu: lega-shabunda

note: Name for leb
en: Lala-Bisa
hu: lala-bisa

note: Name for lec
en: Leco
hu: leco

note: Name for led
en: Lendu
hu: lendu

note: Name for lee
en: Lyélé
hu: lyélé

note: Name for lef
en: Lelemi
hu: lelemi

note: Name for leh
en: Lenje
hu: lenje

note: Name for lei
en: Lemio
hu: lemio

note: Name for lej
en: Lengola
hu: lengola

note: Name for lek
en: Leipon
hu: leipon

note: Name for lel
en: Lele (Democratic Republic of Congo)
hu: lele (Kongói Demokratikus Köztársaság)

note: Name for lem
en: Nomaande
hu: nomaande

note: Name for len
en: Lenca
hu: lenca

note: Name for leo
en: Leti (Cameroon)
hu: leti (Kamerun)

note: Name for lep
en: Lepcha
hu: lepcha

note: Name for leq
en: Lembena
hu: lembena

note: Name for ler
en: Lenkau
hu: lenkau

note: Name for les
en: Lese
hu: lese

note: Name for let
en: Lesing-Gelimi
hu: lesing-gelimi

note: Name for leu
en: Kara (Papua New Guinea)
hu: kara (Pápua Új-Guinea)

note: Name for lev
en: Lamma
hu: lamma

note: Name for lew
en: Ledo Kaili
hu: ledo kaili

note: Inverted name for lew
en: Kaili, Ledo
hu: kaili, ledo

note: Name for lex
en: Luang
hu: luang

note: Name for ley
en: Lemolang
hu: lemolang

note: Name for lez
en: Lezghian
hu: lezg nyelv

note: Name for lfa
en: Lefa
hu: lefa

note: Name for lfn
en: Lingua Franca Nova
hu: lingua franca nova

note: Name for lga
en: Lungga
hu: lungga

note: Name for lgb
en: Laghu
hu: laghu

note: Name for lgg
en: Lugbara
hu: lugbara

note: Name for lgh
en: Laghuu
hu: laghuu

note: Name for lgi
en: Lengilu
hu: lengilu

note: Name for lgk
en: Lingarak
hu: lingarak

note: Name for lgl
en: Wala
hu: wala

note: Name for lgm
en: Lega-Mwenga
hu: lega-mwenga

note: Name for lgn
en: T'apo
hu: t'apo

note: Name for lgo
en: Lango (South Sudan)
hu: lango (Dél-Szudán)

note: Name for lgq
en: Logba
hu: logba

note: Name for lgr
en: Lengo
hu: lengo

note: Name for lgt
en: Pahi
hu: pahi

note: Name for lgu
en: Longgu
hu: longgu

note: Name for lgz
en: Ligenza
hu: ligenza

note: Name for lha
en: Laha (Viet Nam)
hu: laha (Vietnám)

note: Name for lhh
en: Laha (Indonesia)
hu: laha (Indonézia)

note: Name for lhi
en: Lahu Shi
hu: lahu shi

note: Name for lhl
en: Lahul Lohar
hu: lahul lohar

note: Inverted name for lhl
en: Lohar, Lahul
hu: lohar, lahul

note: Name for lhm
en: Lhomi
hu: lhomi

note: Name for lhn
en: Lahanan
hu: lahanan

note: Name for lhp
en: Lhokpu
hu: lhokpu

note: Name for lhs
en: Mlahsö
hu: mlahsö

note: Name for lht
en: Lo-Toga
hu: lo-toga

note: Name for lhu
en: Lahu
hu: lahu

note: Name for lia
en: West-Central Limba
hu: nyugat-közép limba

note: Inverted name for lia
en: Limba, West-Central
hu: limba, nyugat-közép

note: Name for lib
en: Likum
hu: likum

note: Name for lic
en: Hlai
hu: hlai

note: Name for lid
en: Nyindrou
hu: nyindrou

note: Name for lie
en: Likila
hu: likila

note: Name for lif
en: Limbu
hu: limbu

note: Name for lig
en: Ligbi
hu: ligbi

note: Name for lih
en: Lihir
hu: lihir

note: Name for lij
en: Ligurian
hu: ligur

note: Name for lik
en: Lika
hu: lika

note: Name for lil
en: Lillooet
hu: lillooet

note: Name for lim
en: Limburgan
hu: limburgi

note: Name for lin
en: Lingala
hu: lingala

note: Name for lio
en: Liki
hu: liki

note: Name for lip
en: Sekpele
hu: sekpele

note: Name for liq
en: Libido
hu: libido

note: Name for lir
en: Liberian English
hu: libériai angol

note: Inverted name for lir
en: English, Liberian
hu: angol, liberiai

note: Name for lis
en: Lisu
hu: lisu

note: Name for lit
en: Lithuanian
hu: litván

note: Name for liu
en: Logorik
hu: logorik

note: Name for liv
en: Liv
hu: lív

note: Name for liw
en: Col
hu: col

note: Name for lix
en: Liabuku
hu: liabuku

note: Name for liy
en: Banda-Bambari
hu: banda-bambari

note: Name for liz
en: Libinza
hu: libinza

note: Name for lja
en: Golpa
hu: golpa

note: Name for lje
en: Rampi
hu: rampi

note: Name for lji
en: Laiyolo
hu: laiyolo

note: Name for ljl
en: Li'o
hu: li'o

note: Name for ljp
en: Lampung Api
hu: lampung api

note: Name for ljw
en: Yirandali
hu: yirandali

note: Name for ljx
en: Yuru
hu: yuru

note: Name for lka
en: Lakalei
hu: lakalei

note: Name for lkb
en: Kabras
hu: kabras

note: Name for lkc
en: Kucong
hu: kucong

note: Name for lkd
en: Lakondê
hu: lakondê

note: Name for lke
en: Kenyi
hu: kenyi

note: Name for lkh
en: Lakha
hu: lakha

note: Name for lki
en: Laki
hu: laki

note: Name for lkj
en: Remun
hu: remun

note: Name for lkl
en: Laeko-Libuat
hu: laeko-libuat

note: Name for lkm
en: Kalaamaya
hu: kalaamaya

note: Name for lkn
en: Lakon
hu: lakon

note: Name for lko
en: Khayo
hu: khayo

note: Name for lkr
en: Päri
hu: päri

note: Name for lks
en: Kisa
hu: kisa

note: Name for lkt
en: Lakota
hu: lakota

note: Name for lku
en: Kungkari
hu: kungkari

note: Name for lky
en: Lokoya
hu: lokoya

note: Name for lla
en: Lala-Roba
hu: lala-roba

note: Name for llb
en: Lolo
hu: lolo

note: Name for llc
en: Lele (Guinea)
hu: lele (Guinea)

note: Name for lld
en: Ladin
hu: ladin

note: Name for lle
en: Lele (Papua New Guinea)
hu: lele (Pápua Új-Guinea)

note: Name for llf
en: Hermit
hu: hermit

note: Name for llg
en: Lole
hu: lole

note: Name for llh
en: Lamu
hu: lamu

note: Name for lli
en: Teke-Laali
hu: teke-laali

note: Name for llj
en: Ladji Ladji
hu: ladji ladji

note: Name for llk
en: Lelak
hu: lelak

note: Name for lll
en: Lilau
hu: lilau

note: Name for llm
en: Lasalimu
hu: lasalimu

note: Name for lln
en: Lele (Chad)
hu: lele (Csád)

note: Name for llp
en: North Efate
hu: észak efate

note: Inverted name for llp
en: Efate, North
hu: efate, észak

note: Name for llq
en: Lolak
hu: lolak

note: Name for lls
en: Lithuanian Sign Language
hu: litván jelnyelv

note: Name for llu
en: Lau
hu: lau

note: Name for llx
en: Lauan
hu: lauan

note: Name for lma
en: East Limba
hu: keleti limba

note: Inverted name for lma
en: Limba, East
hu: limba, kelet

note: Name for lmb
en: Merei
hu: merei

note: Name for lmc
en: Limilngan
hu: limilngan

note: Name for lmd
en: Lumun
hu: lumun

note: Name for lme
en: Pévé
hu: pévé

note: Name for lmf
en: South Lembata
hu: dél lembata

note: Inverted name for lmf
en: Lembata, South
hu: lembata, dél

note: Name for lmg
en: Lamogai
hu: lamogai

note: Name for lmh
en: Lambichhong
hu: lambichhong

note: Name for lmi
en: Lombi
hu: lombi

note: Name for lmj
en: West Lembata
hu: nyugat lembata

note: Inverted name for lmj
en: Lembata, West
hu: lembata, nyugat

note: Name for lmk
en: Lamkang
hu: lamkang

note: Name for lml
en: Hano
hu: hano

note: Name for lmn
en: Lambadi
hu: lambadi

note: Name for lmo
en: Lombard
hu: lombard

note: Name for lmp
en: Limbum
hu: limbum

note: Name for lmq
en: Lamatuka
hu: lamatuka

note: Name for lmr
en: Lamalera
hu: lamalera

note: Name for lmu
en: Lamenu
hu: lamenu

note: Name for lmv
en: Lomaiviti
hu: lomaiviti

note: Name for lmw
en: Lake Miwok
hu: lake miwok

note: Inverted name for lmw
en: Miwok, Lake
hu: miwok, lake

note: Name for lmx
en: Laimbue
hu: laimbue

note: Name for lmy
en: Lamboya
hu: lamboya

note: Name for lna
en: Langbashe
hu: langbashe

note: Name for lnb
en: Mbalanhu
hu: mbalanhu

note: Name for lnd
en: Lundayeh
hu: lundayeh

note: Name for lng
en: Langobardic
hu: langobard

note: Name for lnh
en: Lanoh
hu: lanoh

note: Name for lni
en: Daantanai'
hu: daantanai

note: Name for lnj
en: Leningitij
hu: leningitij

note: Name for lnl
en: South Central Banda
hu: dél-közép banda

note: Inverted name for lnl
en: Banda, South Central
hu: banda, dél-közép

note: Name for lnm
en: Langam
hu: langam

note: Name for lnn
en: Lorediakarkar
hu: lorediakarkar

note: Name for lns
en: Lamnso'
hu: lamnso

note: Name for lnu
en: Longuda
hu: longuda

note: Name for lnw
en: Lanima
hu: lanima

note: Name for lnz
en: Lonzo
hu: lonzo

note: Name for loa
en: Loloda
hu: loloda

note: Name for lob
en: Lobi
hu: lobi

note: Name for loc
en: Inonhan
hu: inonhan

note: Name for loe
en: Saluan
hu: saluan

note: Name for lof
en: Logol
hu: logol

note: Name for log
en: Logo
hu: logo

note: Name for loh
en: Narim
hu: narim

note: Name for loi
en: Loma (Côte d'Ivoire)
hu: loma (Elefántcsontpart)

note: Name for loj
en: Lou
hu: lou

note: Name for lok
en: Loko
hu: loko

note: Name for lol
en: Mongo
hu: mongo

note: Name for lom
en: Loma (Liberia)
hu: loma (Libéria)

note: Name for lon
en: Malawi Lomwe
hu: malawi lomwe

note: Inverted name for lon
en: Lomwe, Malawi
hu: lomwe, malawi

note: Name for loo
en: Lombo
hu: lombo

note: Name for lop
en: Lopa
hu: lopa

note: Name for loq
en: Lobala
hu: lobala

note: Name for lor
en: Téén
hu: téén

note: Name for los
en: Loniu
hu: loniu

note: Name for lot
en: Otuho
hu: otuho

note: Name for lou
en: Louisiana Creole
hu: louisianai kreol

note: Inverted name for lou
en: Creole, Louisiana
hu: kreol, louisianai

note: Name for lov
en: Lopi
hu: lopi

note: Name for low
en: Tampias Lobu
hu: tampias lobu

note: Inverted name for low
en: Lobu, Tampias
hu: lobu, tampias

note: Name for lox
en: Loun
hu: loun

note: Name for loy
en: Loke
hu: loke

note: Name for loz
en: Lozi
hu: lozi

note: Name for lpa
en: Lelepa
hu: lelepa

note: Name for lpe
en: Lepki
hu: lepki

note: Name for lpn
en: Long Phuri Naga
hu: long phuri naga

note: Inverted name for lpn
en: Naga, Long Phuri
hu: naga, long phuri

note: Name for lpo
en: Lipo
hu: lipo

note: Name for lpx
en: Lopit
hu: lopit

note: Name for lqr
en: Logir
hu: logir

note: Name for lra
en: Rara Bakati'
hu: rara bakati

note: Name for lrc
en: Northern Luri
hu: északi luri

note: Inverted name for lrc
en: Luri, Northern
hu: luri, északi

note: Name for lre
en: Laurentian
hu: laurentian

note: Name for lrg
en: Laragia
hu: laragia

note: Name for lri
en: Marachi
hu: marachi

note: Name for lrk
en: Loarki
hu: loarki

note: Name for lrl
en: Lari
hu: lari

note: Name for lrm
en: Marama
hu: marama

note: Name for lrn
en: Lorang
hu: lorang

note: Name for lro
en: Laro
hu: laro

note: Name for lrr
en: Southern Yamphu
hu: déli jamphu

note: Inverted name for lrr
en: Yamphu, Southern
hu: yamphu, déli

note: Name for lrt
en: Larantuka Malay
hu: larantuka maláj

note: Inverted name for lrt
en: Malay, Larantuka
hu: maláj, larantuka

note: Name for lrv
en: Larevat
hu: larevat

note: Name for lrz
en: Lemerig
hu: lemerig

note: Name for lsa
en: Lasgerdi
hu: lasgerdi

note: Name for lsb
en: Burundian Sign Language
hu: burundi jelnyelv

note: Name for lsc
en: Albarradas Sign Language
hu: albarradas jelnyelv

note: Name for lsd
en: Lishana Deni
hu: lishana deni

note: Name for lse
en: Lusengo
hu: lusengo

note: Name for lsh
en: Lish
hu: lish

note: Name for lsi
en: Lashi
hu: lashi

note: Name for lsl
en: Latvian Sign Language
hu: lett jelnyelv

note: Name for lsm
en: Saamia
hu: saamia

note: Name for lsn
en: Tibetan Sign Language
hu: tibeti jelnyelv

note: Name for lso
en: Laos Sign Language
hu: laoszi jelnyelv

note: Name for lsp
en: Panamanian Sign Language
hu: panamai jelnyelv

note: Name for lsr
en: Aruop
hu: aruop

note: Name for lss
en: Lasi
hu: lasi

note: Name for lst
en: Trinidad and Tobago Sign Language
hu: trinidad és tobago-i jelnyelv

note: Name for lsv
en: Sivia Sign Language
hu: sivia jelnyelv

note: Name for lsw
en: Seychelles Sign Language
hu: seychelle-szigeteki jelnyelv

note: Name for lsy
en: Mauritian Sign Language
hu: mauritiusi jelnyelv

note: Name for ltc
en: Late Middle Chinese
hu: késő közép-kínai

note: Inverted name for ltc
en: Chinese, Late Middle
hu: kínai, késő közép

note: Name for ltg
en: Latgalian
hu: latgaliai

note: Name for lth
en: Thur
hu: thur

note: Name for lti
en: Leti (Indonesia)
hu: leti (Indonézia)

note: Name for ltn
en: Latundê
hu: latundê

note: Name for lto
en: Tsotso
hu: tsotso

note: Name for lts
en: Tachoni
hu: tachoni

note: Name for ltu
en: Latu
hu: latu

note: Name for ltz
en: Luxembourgish
hu: luxemburgi

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
hu: luba-lulua

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
hu: luba-katanga

note: Name for luc
en: Aringa
hu: aringa

note: Name for lud
en: Ludian
hu: ludiai

note: Name for lue
en: Luvale
hu: luvale

note: Name for luf
en: Laua
hu: laua

note: Name for lug
en: Ganda
hu: ganda

note: Name for lui
en: Luiseno
hu: luiseno

note: Name for luj
en: Luna
hu: luna

note: Name for luk
en: Lunanakha
hu: lunanakha

note: Name for lul
en: Olu'bo
hu: olu'bo

note: Name for lum
en: Luimbi
hu: luimbi

note: Name for lun
en: Lunda
hu: lunda

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
hu: luo (Kenya és Tanzánia)

note: Name for lup
en: Lumbu
hu: lumbu

note: Name for luq
en: Lucumi
hu: lucumi

note: Name for lur
en: Laura
hu: laura

note: Name for lus
en: Lushai
hu: luszai

note: Name for lut
en: Lushootseed
hu: lushootseed

note: Name for luu
en: Lumba-Yakkha
hu: lumba-yakkha

note: Name for luv
en: Luwati
hu: luvati

note: Name for luw
en: Luo (Cameroon)
hu: luo (Kamerun)

note: Name for luy
en: Luyia
hu: luyia

note: Name for luz
en: Southern Luri
hu: déli luri

note: Inverted name for luz
en: Luri, Southern
hu: luri, déli

note: Name for lva
en: Maku'a
hu: maku'a

note: Name for lvi
en: Lavi
hu: lavi

note: Name for lvk
en: Lavukaleve
hu: lavukaleve

note: Name for lvs
en: Standard Latvian
hu: lett

note: Inverted name for lvs
en: Latvian, Standard
hu: lett, standard

note: Name for lvu
en: Levuka
hu: levuka

note: Name for lwa
en: Lwalu
hu: lwalu

note: Name for lwe
en: Lewo Eleng
hu: lewo eleng

note: Name for lwg
en: Wanga
hu: wanga

note: Name for lwh
en: White Lachi
hu: fehér lachi

note: Inverted name for lwh
en: Lachi, White
hu: lachi, fehér

note: Name for lwl
en: Eastern Lawa
hu: keleti lawa

note: Inverted name for lwl
en: Lawa, Eastern
hu: lawa, keleti

note: Name for lwm
en: Laomian
hu: laomian

note: Name for lwo
en: Luwo
hu: luo

note: Name for lws
en: Malawian Sign Language
hu: malawi jelnyelv

note: Name for lwt
en: Lewotobi
hu: lewotobi

note: Name for lwu
en: Lawu
hu: lawu

note: Name for lww
en: Lewo
hu: lewo

note: Name for lxm
en: Lakurumau
hu: lakurumau

note: Name for lya
en: Layakha
hu: layakha

note: Name for lyg
en: Lyngngam
hu: lyngngam

note: Name for lyn
en: Luyana
hu: luyana

note: Name for lzh
en: Literary Chinese
hu: irodalmi kínai

note: Inverted name for lzh
en: Chinese, Literary
hu: kínai, irodalmi

note: Name for lzl
en: Litzlitz
hu: litzlitz

note: Name for lzn
en: Leinong Naga
hu: leinong naga

note: Inverted name for lzn
en: Naga, Leinong
hu: naga, leinong

note: Name for lzz
en: Laz
hu: laz

note: Name for maa
en: San Jerónimo Tecóatl Mazatec
hu: san jerónimo tecóatl mazatek

note: Inverted name for maa
en: Mazatec, San Jerónimo Tecóatl
hu: mazaték, San Jerónimo Tecóatl

note: Name for mab
en: Yutanduchi Mixtec
hu: yutanduchi mixték

note: Inverted name for mab
en: Mixtec, Yutanduchi
hu: mixték, yutanduchi

note: Name for mad
en: Madurese
hu: maduréi

note: Name for mae
en: Bo-Rukul
hu: bo-rukul

note: Name for maf
en: Mafa
hu: mafa

note: Name for mag
en: Magahi
hu: magahi

note: Name for mah
en: Marshallese
hu: marshallszigeteki

note: Name for mai
en: Maithili
hu: maithili

note: Name for maj
en: Jalapa De Díaz Mazatec
hu: jalapa de díaz mazatek

note: Inverted name for maj
en: Mazatec, Jalapa De Díaz
hu: mazaték, jalapa de díaz

note: Name for mak
en: Makasar
hu: makasszar

note: Name for mal
en: Malayalam
hu: malajálam

note: Name for mam
en: Mam
hu: mam

note: Name for man
en: Mandingo
hu: mandingo

note: Name for maq
en: Chiquihuitlán Mazatec
hu: chiquihuitlán mazaték

note: Inverted name for maq
en: Mazatec, Chiquihuitlán
hu: mazatec, chiquihuitlán

note: Name for mar
en: Marathi
hu: maráthi

note: Name for mas
en: Masai
hu: maszáj

note: Name for mat
en: San Francisco Matlatzinca
hu: san francisco matlatzinca

note: Inverted name for mat
en: Matlatzinca, San Francisco
hu: matlacinga, san francisco

note: Name for mau
en: Huautla Mazatec
hu: huautla mazatek

note: Inverted name for mau
en: Mazatec, Huautla
hu: mazaték, huautla

note: Name for mav
en: Sateré-Mawé
hu: sateré-mawé

note: Name for maw
en: Mampruli
hu: mampruli

note: Name for max
en: North Moluccan Malay
hu: észak-molukkai maláj

note: Inverted name for max
en: Malay, North Moluccan
hu: maláj, észak-molukki

note: Name for maz
en: Central Mazahua
hu: közép mazahua

note: Inverted name for maz
en: Mazahua, Central
hu: mazahua, közép

note: Name for mba
en: Higaonon
hu: higaonon

note: Name for mbb
en: Western Bukidnon Manobo
hu: nyugat-bukidnoni manobo

note: Inverted name for mbb
en: Manobo, Western Bukidnon
hu: manobo, nyugat-bukidnoni

note: Name for mbc
en: Macushi
hu: makusi

note: Name for mbd
en: Dibabawon Manobo
hu: dibabawon manobo

note: Inverted name for mbd
en: Manobo, Dibabawon
hu: manobo, dibabawon

note: Name for mbe
en: Molale
hu: molale

note: Name for mbf
en: Baba Malay
hu: baba maláj

note: Inverted name for mbf
en: Malay, Baba
hu: maláj, baba

note: Name for mbh
en: Mangseng
hu: mangseng

note: Name for mbi
en: Ilianen Manobo
hu: ilianen manobo

note: Inverted name for mbi
en: Manobo, Ilianen
hu: manobo, ilianen

note: Name for mbj
en: Nadëb
hu: nadëb

note: Name for mbk
en: Malol
hu: malol

note: Name for mbl
en: Maxakalí
hu: maxakali

note: Name for mbm
en: Ombamba
hu: ombamba

note: Name for mbn
en: Macaguán
hu: macaguán

note: Name for mbo
en: Mbo (Cameroon)
hu: mbo (Kamerun)

note: Name for mbp
en: Malayo
hu: maláj

note: Name for mbq
en: Maisin
hu: maisin

note: Name for mbr
en: Nukak Makú
hu: nukak makú

note: Name for mbs
en: Sarangani Manobo
hu: sarangani manobo

note: Inverted name for mbs
en: Manobo, Sarangani
hu: manobo, sarangani

note: Name for mbt
en: Matigsalug Manobo
hu: matigsalug manobo

note: Inverted name for mbt
en: Manobo, Matigsalug
hu: manobo, matigsalug

note: Name for mbu
en: Mbula-Bwazza
hu: mbula-bwazza

note: Name for mbv
en: Mbulungish
hu: mbulungish

note: Name for mbw
en: Maring
hu: maring

note: Name for mbx
en: Mari (East Sepik Province)
hu: mari (Kelet-Sepik tartomány)

note: Name for mby
en: Memoni
hu: memoni

note: Name for mbz
en: Amoltepec Mixtec
hu: amoltepeci mixték

note: Inverted name for mbz
en: Mixtec, Amoltepec
hu: mixték, amoltepec

note: Name for mca
en: Maca
hu: maca

note: Name for mcb
en: Machiguenga
hu: machiguenga

note: Name for mcc
en: Bitur
hu: bitur

note: Name for mcd
en: Sharanahua
hu: sharanahua

note: Name for mce
en: Itundujia Mixtec
hu: itundujia mixték

note: Inverted name for mce
en: Mixtec, Itundujia
hu: mixték, itundujia

note: Name for mcf
en: Matsés
hu: matsés

note: Name for mcg
en: Mapoyo
hu: mapoyo

note: Name for mch
en: Maquiritari
hu: maquiritarí

note: Name for mci
en: Mese
hu: mese

note: Name for mcj
en: Mvanip
hu: mvanip

note: Name for mck
en: Mbunda
hu: mbunda

note: Name for mcl
en: Macaguaje
hu: macaguaje

note: Name for mcm
en: Malaccan Creole Portuguese
hu: malakkai kreol portugál

note: Inverted name for mcm
en: Creole Portuguese, Malaccan
hu: kreol portugál, malakkai

note: Name for mcn
en: Masana
hu: maszana

note: Name for mco
en: Coatlán Mixe
hu: coatlán mixe

note: Inverted name for mco
en: Mixe, Coatlán
hu: mixe, coatlán

note: Name for mcp
en: Makaa
hu: makaa

note: Name for mcq
en: Ese
hu: ese

note: Name for mcr
en: Menya
hu: menya

note: Name for mcs
en: Mambai
hu: mambai

note: Name for mct
en: Mengisa
hu: mengisa

note: Name for mcu
en: Cameroon Mambila
hu: kameruni mambila

note: Inverted name for mcu
en: Mambila, Cameroon
hu: mambila, Kamerun

note: Name for mcv
en: Minanibai
hu: minanibai

note: Name for mcw
en: Mawa (Chad)
hu: mawa (Csád)

note: Name for mcx
en: Mpiemo
hu: mpiemo

note: Name for mcy
en: South Watut
hu: dél-watut

note: Inverted name for mcy
en: Watut, South
hu: watut, dél

note: Name for mcz
en: Mawan
hu: mawan

note: Name for mda
en: Mada (Nigeria)
hu: mada (Nigéria)

note: Name for mdb
en: Morigi
hu: morigi

note: Name for mdc
en: Male (Papua New Guinea)
hu: male (Pápua Új-Guinea)

note: Name for mdd
en: Mbum
hu: mbum

note: Name for mde
en: Maba (Chad)
hu: maba (Csád)

note: Name for mdf
en: Moksha
hu: moksa

note: Name for mdg
en: Massalat
hu: massalat

note: Name for mdh
en: Maguindanaon
hu: maguindanaon

note: Name for mdi
en: Mamvu
hu: mamvu

note: Name for mdj
en: Mangbetu
hu: mangbetu

note: Name for mdk
en: Mangbutu
hu: mangbutu

note: Name for mdl
en: Maltese Sign Language
hu: máltai jelnyelv

note: Name for mdm
en: Mayogo
hu: mayogo

note: Name for mdn
en: Mbati
hu: mbati

note: Name for mdp
en: Mbala
hu: mbala

note: Name for mdq
en: Mbole
hu: mbole

note: Name for mdr
en: Mandar
hu: mandar

note: Name for mds
en: Maria (Papua New Guinea)
hu: maria (Pápua Új-Guinea)

note: Name for mdt
en: Mbere
hu: mbere

note: Name for mdu
en: Mboko
hu: mboko

note: Name for mdv
en: Santa Lucía Monteverde Mixtec
hu: santa lucía monteverde mixték

note: Inverted name for mdv
en: Mixtec, Santa Lucía Monteverde
hu: mixték, santa lucía monteverde

note: Name for mdw
en: Mbosi
hu: mbosi

note: Name for mdx
en: Dizin
hu: dizin

note: Name for mdy
en: Male (Ethiopia)
hu: male (Etiópia)

note: Name for mdz
en: Suruí Do Pará
hu: suruí do pará

note: Name for mea
en: Menka
hu: menka

note: Name for meb
en: Ikobi
hu: ikobi

note: Name for mec
en: Marra
hu: marra

note: Name for med
en: Melpa
hu: melpa

note: Name for mee
en: Mengen
hu: mengen

note: Name for mef
en: Megam
hu: megam

note: Name for meh
en: Southwestern Tlaxiaco Mixtec
hu: dél-nyugat tlaxiaco mixték

note: Inverted name for meh
en: Mixtec, Southwestern Tlaxiaco
hu: mixték, délnyugat-tlaxiaco

note: Name for mei
en: Midob
hu: midob

note: Name for mej
en: Meyah
hu: meyah

note: Name for mek
en: Mekeo
hu: mekeo

note: Name for mel
en: Central Melanau
hu: közép melanau

note: Inverted name for mel
en: Melanau, Central
hu: melanau, közép

note: Name for mem
en: Mangala
hu: mangala

note: Name for men
en: Mende (Sierra Leone)
hu: mende (Sierra Leone)

note: Name for meo
en: Kedah Malay
hu: kedah maláj

note: Inverted name for meo
en: Malay, Kedah
hu: maláj, kedah

note: Name for mep
en: Miriwoong
hu: miriwoong

note: Name for meq
en: Merey
hu: merey

note: Name for mer
en: Meru
hu: meru

note: Name for mes
en: Masmaje
hu: masmaje

note: Name for met
en: Mato
hu: mato

note: Name for meu
en: Motu
hu: motu

note: Name for mev
en: Mano
hu: mano

note: Name for mew
en: Maaka
hu: maaka

note: Name for mey
en: Hassaniyya
hu: hasszánija

note: Name for mez
en: Menominee
hu: menominee

note: Name for mfa
en: Pattani Malay
hu: pattani maláj

note: Inverted name for mfa
en: Malay, Pattani
hu: maláj, pattani

note: Name for mfb
en: Bangka
hu: bangka

note: Name for mfc
en: Mba
hu: mba

note: Name for mfd
en: Mendankwe-Nkwen
hu: mendankwe-nkwen

note: Name for mfe
en: Morisyen
hu: morisyen

note: Name for mff
en: Naki
hu: naki

note: Name for mfg
en: Mogofin
hu: mogofin

note: Name for mfh
en: Matal
hu: matal

note: Name for mfi
en: Wandala
hu: wandala

note: Name for mfj
en: Mefele
hu: mefele

note: Name for mfk
en: North Mofu
hu: észak-mofu

note: Inverted name for mfk
en: Mofu, North
hu: mofu, észak

note: Name for mfl
en: Putai
hu: putai

note: Name for mfm
en: Marghi South
hu: marghi déli

note: Name for mfn
en: Cross River Mbembe
hu: cross river mbembe

note: Inverted name for mfn
en: Mbembe, Cross River
hu: mbembe, cross river

note: Name for mfo
en: Mbe
hu: mbe

note: Name for mfp
en: Makassar Malay
hu: makassari maláj

note: Inverted name for mfp
en: Malay, Makassar
hu: maláj, makasszar

note: Name for mfq
en: Moba
hu: moba

note: Name for mfr
en: Marrithiyel
hu: marrithiyel

note: Name for mfs
en: Mexican Sign Language
hu: mexikói jelnyelv

note: Name for mft
en: Mokerang
hu: mokerang

note: Name for mfu
en: Mbwela
hu: mbwela

note: Name for mfv
en: Mandjak
hu: mandzsak

note: Name for mfw
en: Mulaha
hu: mulaha

note: Name for mfx
en: Melo
hu: melo

note: Name for mfy
en: Mayo
hu: mayo

note: Name for mfz
en: Mabaan
hu: mabaan

note: Name for mga
en: Middle Irish (900-1200)
hu: közép-ír (900–1200)

note: Inverted name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
hu: ír, közép (900–1200)

note: Name for mgb
en: Mararit
hu: mararit

note: Name for mgc
en: Morokodo
hu: morokodo

note: Name for mgd
en: Moru
hu: moru

note: Name for mge
en: Mango
hu: mango

note: Name for mgf
en: Maklew
hu: maklew

note: Name for mgg
en: Mpumpong
hu: mpumpong

note: Name for mgh
en: Makhuwa-Meetto
hu: makua-meetto

note: Name for mgi
en: Lijili
hu: lijili

note: Name for mgj
en: Abureni
hu: abureni

note: Name for mgk
en: Mawes
hu: mawes

note: Name for mgl
en: Maleu-Kilenge
hu: maleu-kilenge

note: Name for mgm
en: Mambae
hu: mambae

note: Name for mgn
en: Mbangi
hu: mbangi

note: Name for mgo
en: Meta'
hu: meta

note: Name for mgp
en: Eastern Magar
hu: keleti magar

note: Inverted name for mgp
en: Magar, Eastern
hu: magar, keleti

note: Name for mgq
en: Malila
hu: malila

note: Name for mgr
en: Mambwe-Lungu
hu: mambwe-lungu

note: Name for mgs
en: Manda (Tanzania)
hu: manda (Tanzánia)

note: Name for mgt
en: Mongol
hu: mongol

note: Name for mgu
en: Mailu
hu: mailu

note: Name for mgv
en: Matengo
hu: matengo

note: Name for mgw
en: Matumbi
hu: matumbi

note: Name for mgy
en: Mbunga
hu: mbunga

note: Name for mgz
en: Mbugwe
hu: mbugwe

note: Name for mha
en: Manda (India)
hu: manda (India)

note: Name for mhb
en: Mahongwe
hu: mahongwe

note: Name for mhc
en: Mocho
hu: mocho

note: Name for mhd
en: Mbugu
hu: mbugu

note: Name for mhe
en: Besisi
hu: beszisi

note: Name for mhf
en: Mamaa
hu: mamaa

note: Name for mhg
en: Margu
hu: margu

note: Name for mhi
en: Ma'di
hu: ma'di

note: Name for mhj
en: Mogholi
hu: mogholi

note: Name for mhk
en: Mungaka
hu: mungaka

note: Name for mhl
en: Mauwake
hu: mauwake

note: Name for mhm
en: Makhuwa-Moniga
hu: makua-moniga

note: Name for mhn
en: Mócheno
hu: mócheno

note: Name for mho
en: Mashi (Zambia)
hu: mashi (Zambia)

note: Name for mhp
en: Balinese Malay
hu: balinéz maláj

note: Inverted name for mhp
en: Malay, Balinese
hu: maláj, balinéz

note: Name for mhq
en: Mandan
hu: mandan

note: Name for mhr
en: Eastern Mari
hu: keleti mari

note: Inverted name for mhr
en: Mari, Eastern
hu: mari, keleti

note: Name for mhs
en: Buru (Indonesia)
hu: buru (Indonézia)

note: Name for mht
en: Mandahuaca
hu: mandahuaca

note: Name for mhu
en: Digaro-Mishmi
hu: digaro-mismi

note: Name for mhw
en: Mbukushu
hu: mbukusu

note: Name for mhx
en: Maru
hu: maru

note: Name for mhy
en: Ma'anyan
hu: ma'anyan

note: Name for mhz
en: Mor (Mor Islands)
hu: mor (Mor-szigetek)

note: Name for mia
en: Miami
hu: miami

note: Name for mib
en: Atatláhuca Mixtec
hu: atatláhuca mixték

note: Inverted name for mib
en: Mixtec, Atatláhuca
hu: mixték, atatláhuca

note: Name for mic
en: Mi'kmaq
hu: mikmak

note: Name for mid
en: Mandaic
hu: mandaic

note: Name for mie
en: Ocotepec Mixtec
hu: ocotepeci mixték

note: Inverted name for mie
en: Mixtec, Ocotepec
hu: mixték, ocotepec

note: Name for mif
en: Mofu-Gudur
hu: mofu-gudur

note: Name for mig
en: San Miguel El Grande Mixtec
hu: san miguel el grande mixték

note: Inverted name for mig
en: Mixtec, San Miguel El Grande
hu: mixték, san miguel el grande

note: Name for mih
en: Chayuco Mixtec
hu: chayuco mixték

note: Inverted name for mih
en: Mixtec, Chayuco
hu: mixték, chayuco

note: Name for mii
en: Chigmecatitlán Mixtec
hu: chigmecatitlán mixték

note: Inverted name for mii
en: Mixtec, Chigmecatitlán
hu: mixték, chigmecatitlán

note: Name for mij
en: Abar
hu: abar

note: Name for mik
en: Mikasuki
hu: mikaszuki

note: Name for mil
en: Peñoles Mixtec
hu: peñolesi mixték

note: Inverted name for mil
en: Mixtec, Peñoles
hu: mixték, peñoles

note: Name for mim
en: Alacatlatzala Mixtec
hu: alacatlatzala mixték

note: Inverted name for mim
en: Mixtec, Alacatlatzala
hu: mixték, alacatlatzala

note: Name for min
en: Minangkabau
hu: minangkabau

note: Name for mio
en: Pinotepa Nacional Mixtec
hu: pinotepa nacional mixték

note: Inverted name for mio
en: Mixtec, Pinotepa Nacional
hu: mixték, pinotepa nacional

note: Name for mip
en: Apasco-Apoala Mixtec
hu: apasco-apoala mixték

note: Inverted name for mip
en: Mixtec, Apasco-Apoala
hu: mixték, apasco-apoala

note: Name for miq
en: Mískito
hu: míszkító

note: Name for mir
en: Isthmus Mixe
hu: isztmusz micsé

note: Inverted name for mir
en: Mixe, Isthmus
hu: mixe, isthmus

note: Name for mis
en: Uncoded languages
hu: Kóddal nem rendelkező nyelvek

note: Name for mit
en: Southern Puebla Mixtec
hu: dél-puebla-i mixték

note: Inverted name for mit
en: Mixtec, Southern Puebla
hu: mixték, déli puebla

note: Name for miu
en: Cacaloxtepec Mixtec
hu: cacaloxtepeci mixték

note: Inverted name for miu
en: Mixtec, Cacaloxtepec
hu: mixték, cacaloxtepec

note: Name for miw
en: Akoye
hu: akoye

note: Name for mix
en: Mixtepec Mixtec
hu: mixtepeci mixték

note: Inverted name for mix
en: Mixtec, Mixtepec
hu: mixték, mixtepec

note: Name for miy
en: Ayutla Mixtec
hu: ayutla mixték

note: Inverted name for miy
en: Mixtec, Ayutla
hu: mixték, ayutla

note: Name for miz
en: Coatzospan Mixtec
hu: coatzospan mixték

note: Inverted name for miz
en: Mixtec, Coatzospan
hu: mixték, coatzospan

note: Name for mjb
en: Makalero
hu: makalero

note: Name for mjc
en: San Juan Colorado Mixtec
hu: san juan colorado mixték

note: Inverted name for mjc
en: Mixtec, San Juan Colorado
hu: mixték, san juan colorado

note: Name for mjd
en: Northwest Maidu
hu: északnyugati maidu

note: Inverted name for mjd
en: Maidu, Northwest
hu: maidu, északnyugati

note: Name for mje
en: Muskum
hu: muskum

note: Name for mjg
en: Tu
hu: tu

note: Name for mjh
en: Mwera (Nyasa)
hu: mwera (nyasa)

note: Name for mji
en: Kim Mun
hu: kim mun

note: Name for mjj
en: Mawak
hu: mawak

note: Name for mjk
en: Matukar
hu: matukar

note: Name for mjl
en: Mandeali
hu: mandeali

note: Name for mjm
en: Medebur
hu: medebur

note: Name for mjn
en: Ma (Papua New Guinea)
hu: ma (Pápua Új-Guinea)

note: Name for mjo
en: Malankuravan
hu: malankuravan

note: Name for mjp
en: Malapandaram
hu: malapandaram

note: Name for mjq
en: Malaryan
hu: malaryan

note: Name for mjr
en: Malavedan
hu: malavedan

note: Name for mjs
en: Miship
hu: miship

note: Name for mjt
en: Sauria Paharia
hu: sauria paharia

note: Name for mju
en: Manna-Dora
hu: manna-dora

note: Name for mjv
en: Mannan
hu: mannan

note: Name for mjw
en: Karbi
hu: karbi

note: Name for mjx
en: Mahali
hu: mahali

note: Name for mjy
en: Mahican
hu: mahikán

note: Name for mjz
en: Majhi
hu: majhi

note: Name for mka
en: Mbre
hu: mbre

note: Name for mkb
en: Mal Paharia
hu: mal paharia

note: Name for mkc
en: Siliput
hu: siliput

note: Name for mkd
en: Macedonian
hu: macedón

note: Name for mke
en: Mawchi
hu: mawchi

note: Name for mkf
en: Miya
hu: miya

note: Name for mkg
en: Mak (China)
hu: mak (Kína)

note: Name for mki
en: Dhatki
hu: dhatki

note: Name for mkj
en: Mokilese
hu: mokiléz

note: Name for mkk
en: Byep
hu: byep

note: Name for mkl
en: Mokole
hu: mokole

note: Name for mkm
en: Moklen
hu: moklen

note: Name for mkn
en: Kupang Malay
hu: kupangi maláj

note: Inverted name for mkn
en: Malay, Kupang
hu: maláj, kupang

note: Name for mko
en: Mingang Doso
hu: mingang doso

note: Name for mkp
en: Moikodi
hu: moikodi

note: Name for mkq
en: Bay Miwok
hu: bay miwok

note: Inverted name for mkq
en: Miwok, Bay
hu: miwok, bay

note: Name for mkr
en: Malas
hu: malas

note: Name for mks
en: Silacayoapan Mixtec
hu: silacayoapan mixték

note: Inverted name for mks
en: Mixtec, Silacayoapan
hu: mixték, silacayoapan

note: Name for mkt
en: Vamale
hu: vamale

note: Name for mku
en: Konyanka Maninka
hu: konyanka maninka

note: Inverted name for mku
en: Maninka, Konyanka
hu: maninka, konyanka

note: Name for mkv
en: Mafea
hu: mafea

note: Name for mkw
en: Kituba (Congo)
hu: kituba (Kongó)

note: Name for mkx
en: Kinamiging Manobo
hu: kinamiging manobo

note: Inverted name for mkx
en: Manobo, Kinamiging
hu: manobo, kinamiging

note: Name for mky
en: East Makian
hu: kelet-makián

note: Inverted name for mky
en: Makian, East
hu: makian, kelet

note: Name for mkz
en: Makasae
hu: makasae

note: Name for mla
en: Malo
hu: malo

note: Name for mlb
en: Mbule
hu: mbule

note: Name for mlc
en: Cao Lan
hu: cao lan

note: Name for mle
en: Manambu
hu: manambu

note: Name for mlf
en: Mal
hu: mal

note: Name for mlg
en: Malagasy
hu: malgasz

note: Name for mlh
en: Mape
hu: mape

note: Name for mli
en: Malimpung
hu: malimpung

note: Name for mlj
en: Miltu
hu: miltu

note: Name for mlk
en: Ilwana
hu: ilwana

note: Name for mll
en: Malua Bay
hu: malua bay

note: Name for mlm
en: Mulam
hu: mulam

note: Name for mln
en: Malango
hu: malango

note: Name for mlo
en: Mlomp
hu: mlomp

note: Name for mlp
en: Bargam
hu: bargam

note: Name for mlq
en: Western Maninkakan
hu: nyugat-maninkakan

note: Inverted name for mlq
en: Maninkakan, Western
hu: maninkakan, nyugati

note: Name for mlr
en: Vame
hu: vame

note: Name for mls
en: Masalit
hu: maszalit

note: Name for mlt
en: Maltese
hu: máltai

note: Name for mlu
en: To'abaita
hu: to'abaita

note: Name for mlv
en: Motlav
hu: motlav

note: Name for mlw
en: Moloko
hu: moloko

note: Name for mlx
en: Malfaxal
hu: malfaxal

note: Name for mlz
en: Malaynon
hu: malaynon

note: Name for mma
en: Mama
hu: mama

note: Name for mmb
en: Momina
hu: momina

note: Name for mmc
en: Michoacán Mazahua
hu: michoacán mazahua

note: Inverted name for mmc
en: Mazahua, Michoacán
hu: mazahua, michoacán

note: Name for mmd
en: Maonan
hu: maonan

note: Name for mme
en: Mae
hu: mae

note: Name for mmf
en: Mundat
hu: mundat

note: Name for mmg
en: North Ambrym
hu: észak-ambrym

note: Inverted name for mmg
en: Ambrym, North
hu: ambrym, észak

note: Name for mmh
en: Mehináku
hu: mehináku

note: Name for mmi
en: Musar
hu: musar

note: Name for mmj
en: Majhwar
hu: majhwar

note: Name for mmk
en: Mukha-Dora
hu: mukha-dora

note: Name for mml
en: Man Met
hu: man met

note: Name for mmm
en: Maii
hu: maii

note: Name for mmn
en: Mamanwa
hu: mamanwa

note: Name for mmo
en: Mangga Buang
hu: mangga buang

note: Inverted name for mmo
en: Buang, Mangga
hu: buang, mangga

note: Name for mmp
en: Siawi
hu: siawi

note: Name for mmq
en: Musak
hu: musak

note: Name for mmr
en: Western Xiangxi Miao
hu: nyugat-xiangxi miao

note: Inverted name for mmr
en: Miao, Western Xiangxi
hu: miao, nyugat-xiangxi

note: Name for mmt
en: Malalamai
hu: malalamai

note: Name for mmu
en: Mmaala
hu: mmaala

note: Name for mmv
en: Miriti
hu: miriti

note: Name for mmw
en: Emae
hu: emae

note: Name for mmx
en: Madak
hu: madak

note: Name for mmy
en: Migaama
hu: migaama

note: Name for mmz
en: Mabaale
hu: mabaale

note: Name for mna
en: Mbula
hu: mbula

note: Name for mnb
en: Muna
hu: muna

note: Name for mnc
en: Manchu
hu: mandzsu

note: Name for mnd
en: Mondé
hu: mondé

note: Name for mne
en: Naba
hu: naba

note: Name for mnf
en: Mundani
hu: mundani

note: Name for mng
en: Eastern Mnong
hu: keleti mnong

note: Inverted name for mng
en: Mnong, Eastern
hu: mnong, keleti

note: Name for mnh
en: Mono (Democratic Republic of Congo)
hu: mono (Kongói Demokratikus Köztársaság)

note: Name for mni
en: Manipuri
hu: manipuri

note: Name for mnj
en: Munji
hu: munji

note: Name for mnk
en: Mandinka
hu: mandinka

note: Name for mnl
en: Tiale
hu: tiale

note: Name for mnm
en: Mapena
hu: mapena

note: Name for mnn
en: Southern Mnong
hu: déli mnong

note: Inverted name for mnn
en: Mnong, Southern
hu: mnong, déli

note: Name for mnp
en: Min Bei Chinese
hu: min bei kínai

note: Inverted name for mnp
en: Chinese, Min Bei
hu: kínai, min bei

note: Name for mnq
en: Minriq
hu: minriq

note: Name for mnr
en: Mono (USA)
hu: mono (USA)

note: Name for mns
en: Mansi
hu: manysi

note: Name for mnu
en: Mer
hu: mer

note: Name for mnv
en: Rennell-Bellona
hu: rennell-bellona

note: Name for mnw
en: Mon
hu: mon

note: Name for mnx
en: Manikion
hu: manikion

note: Name for mny
en: Manyawa
hu: manyawa

note: Name for mnz
en: Moni
hu: moni

note: Name for moa
en: Mwan
hu: mwan

note: Name for moc
en: Mocoví
hu: mocoví

note: Name for mod
en: Mobilian
hu: mobilian

note: Name for moe
en: Innu
hu: innu

note: Name for mog
en: Mongondow
hu: mongondow

note: Name for moh
en: Mohawk
hu: mohawk

note: Name for moi
en: Mboi
hu: mboi

note: Name for moj
en: Monzombo
hu: monzombo

note: Name for mok
en: Morori
hu: morori

note: Name for mom
en: Mangue
hu: mangue

note: Name for mon
en: Mongolian
hu: mongol

note: Name for moo
en: Monom
hu: monom

note: Name for mop
en: Mopán Maya
hu: mopán maja

note: Name for moq
en: Mor (Bomberai Peninsula)
hu: mor (Bomberai-félsziget)

note: Name for mor
en: Moro
hu: moro

note: Name for mos
en: Mossi
hu: mossi

note: Name for mot
en: Barí
hu: barí

note: Name for mou
en: Mogum
hu: mogum

note: Name for mov
en: Mohave
hu: mohave

note: Name for mow
en: Moi (Congo)
hu: moi (Kongó)

note: Name for mox
en: Molima
hu: molima

note: Name for moy
en: Shekkacho
hu: shekkacho

note: Name for moz
en: Mukulu
hu: mukulu

note: Name for mpa
en: Mpoto
hu: mpoto

note: Name for mpb
en: Malak Malak
hu: malak malak

note: Name for mpc
en: Mangarrayi
hu: mangarrayi

note: Name for mpd
en: Machinere
hu: machinere

note: Name for mpe
en: Majang
hu: majang

note: Name for mpg
en: Marba
hu: marba

note: Name for mph
en: Maung
hu: maung

note: Name for mpi
en: Mpade
hu: mpade

note: Name for mpj
en: Martu Wangka
hu: martu wangka

note: Name for mpk
en: Mbara (Chad)
hu: mbara (Csád)

note: Name for mpl
en: Middle Watut
hu: közép-watut

note: Inverted name for mpl
en: Watut, Middle
hu: watut, közép

note: Name for mpm
en: Yosondúa Mixtec
hu: yosondúa misztek

note: Inverted name for mpm
en: Mixtec, Yosondúa
hu: mixték, yosondúa

note: Name for mpn
en: Mindiri
hu: mindiri

note: Name for mpo
en: Miu
hu: miu

note: Name for mpp
en: Migabac
hu: migabac

note: Name for mpq
en: Matís
hu: matís

note: Name for mpr
en: Vangunu
hu: vangunu

note: Name for mps
en: Dadibi
hu: dadibi

note: Name for mpt
en: Mian
hu: mian

note: Name for mpu
en: Makuráp
hu: makuráp

note: Name for mpv
en: Mungkip
hu: mungkip

note: Name for mpw
en: Mapidian
hu: mapidian

note: Name for mpx
en: Misima-Panaeati
hu: misima-panaeati

note: Name for mpy
en: Mapia
hu: mapia

note: Name for mpz
en: Mpi
hu: mpi

note: Name for mqa
en: Maba (Indonesia)
hu: maba (Indonézia)

note: Name for mqb
en: Mbuko
hu: mbuko

note: Name for mqc
en: Mangole
hu: mangole

note: Name for mqe
en: Matepi
hu: matepi

note: Name for mqf
en: Momuna
hu: momuna

note: Name for mqg
en: Kota Bangun Kutai Malay
hu: kota bangun kutai maláj

note: Inverted name for mqg
en: Malay, Kota Bangun Kutai
hu: maláj, kota bangun kutai

note: Name for mqh
en: Tlazoyaltepec Mixtec
hu: tlazoyaltepeci mixték

note: Inverted name for mqh
en: Mixtec, Tlazoyaltepec
hu: mixték, tlazoyaltepec

note: Name for mqi
en: Mariri
hu: mariri

note: Name for mqj
en: Mamasa
hu: mamasa

note: Name for mqk
en: Rajah Kabunsuwan Manobo
hu: rajah kabunsuwan manobo

note: Inverted name for mqk
en: Manobo, Rajah Kabunsuwan
hu: manobo, rajah kabunsuwan

note: Name for mql
en: Mbelime
hu: mbelime

note: Name for mqm
en: South Marquesan
hu: dél-marquesasi

note: Inverted name for mqm
en: Marquesan, South
hu: marquesasi, déli

note: Name for mqn
en: Moronene
hu: moronene

note: Name for mqo
en: Modole
hu: modole

note: Name for mqp
en: Manipa
hu: manipa

note: Name for mqq
en: Minokok
hu: minokok

note: Name for mqr
en: Mander
hu: mander

note: Name for mqs
en: West Makian
hu: nyugat makian

note: Inverted name for mqs
en: Makian, West
hu: makian, nyugat

note: Name for mqt
en: Mok
hu: mok

note: Name for mqu
en: Mandari
hu: mandari

note: Name for mqv
en: Mosimo
hu: mosimo

note: Name for mqw
en: Murupi
hu: murupi

note: Name for mqx
en: Mamuju
hu: mamuju

note: Name for mqy
en: Manggarai
hu: manggarai

note: Name for mqz
en: Pano
hu: pano

note: Name for mra
en: Mlabri
hu: mlabri

note: Name for mrb
en: Marino
hu: marino

note: Name for mrc
en: Maricopa
hu: maricopa

note: Name for mrd
en: Western Magar
hu: nyugati magar

note: Inverted name for mrd
en: Magar, Western
hu: magar, nyugati

note: Name for mre
en: Martha's Vineyard Sign Language
hu: martha's vineyard-i jelnyelv

note: Name for mrf
en: Elseng
hu: elseng

note: Name for mrg
en: Mising
hu: mising

note: Name for mrh
en: Mara Chin
hu: mara chin

note: Inverted name for mrh
en: Chin, Mara
hu: chin, mara

note: Name for mri
en: Maori
hu: maori

note: Name for mrj
en: Western Mari
hu: nyugat-mari

note: Inverted name for mrj
en: Mari, Western
hu: mari, nyugati

note: Name for mrk
en: Hmwaveke
hu: hmwaveke

note: Name for mrl
en: Mortlockese
hu: mortlocki

note: Name for mrm
en: Merlav
hu: merlav

note: Name for mrn
en: Cheke Holo
hu: cheke holo

note: Name for mro
en: Mru
hu: mru

note: Name for mrp
en: Morouas
hu: morouas

note: Name for mrq
en: North Marquesan
hu: észak-marquesasi

note: Inverted name for mrq
en: Marquesan, North
hu: marquesasi, északi

note: Name for mrr
en: Maria (India)
hu: maria (India)

note: Name for mrs
en: Maragus
hu: maragus

note: Name for mrt
en: Marghi Central
hu: marghi közép

note: Name for mru
en: Mono (Cameroon)
hu: mono (Kamerun)

note: Name for mrv
en: Mangareva
hu: mangareva

note: Name for mrw
en: Maranao
hu: maranao

note: Name for mrx
en: Maremgi
hu: maremgi

note: Name for mry
en: Mandaya
hu: mandaya

note: Name for mrz
en: Marind
hu: marind

note: Name for msa
en: Malay (macrolanguage)
hu: maláj

note: Name for msb
en: Masbatenyo
hu: masbateño

note: Name for msc
en: Sankaran Maninka
hu: sankaran maninka

note: Inverted name for msc
en: Maninka, Sankaran
hu: maninka, sankaran

note: Name for msd
en: Yucatec Maya Sign Language
hu: yucatec maya jelnyelv

note: Name for mse
en: Musey
hu: musey

note: Name for msf
en: Mekwei
hu: mekwei

note: Name for msg
en: Moraid
hu: moraid

note: Name for msh
en: Masikoro Malagasy
hu: masikoro malgasz

note: Inverted name for msh
en: Malagasy, Masikoro
hu: malgas, masikoro

note: Name for msi
en: Sabah Malay
hu: szabahi maláj

note: Inverted name for msi
en: Malay, Sabah
hu: maláj, sabah

note: Name for msj
en: Ma (Democratic Republic of Congo)
hu: ma (Kongói Demokratikus Köztársaság)

note: Name for msk
en: Mansaka
hu: manszaka

note: Name for msl
en: Molof
hu: molof

note: Name for msm
en: Agusan Manobo
hu: agusani manobo

note: Inverted name for msm
en: Manobo, Agusan
hu: manobo, agusan

note: Name for msn
en: Vurës
hu: vurës

note: Name for mso
en: Mombum
hu: mombum

note: Name for msp
en: Maritsauá
hu: maritsauá

note: Name for msq
en: Caac
hu: caac

note: Name for msr
en: Mongolian Sign Language
hu: mongol jelnyelv

note: Name for mss
en: West Masela
hu: nyugat masela

note: Inverted name for mss
en: Masela, West
hu: masela, nyugat

note: Name for msu
en: Musom
hu: musom

note: Name for msv
en: Maslam
hu: maslam

note: Name for msw
en: Mansoanka
hu: mansoanka

note: Name for msx
en: Moresada
hu: moresada

note: Name for msy
en: Aruamu
hu: aruamu

note: Name for msz
en: Momare
hu: momare

note: Name for mta
en: Cotabato Manobo
hu: cotabato manobo

note: Inverted name for mta
en: Manobo, Cotabato
hu: manobo, cotabato

note: Name for mtb
en: Anyin Morofo
hu: anyin morofo

note: Name for mtc
en: Munit
hu: munit

note: Name for mtd
en: Mualang
hu: mualang

note: Name for mte
en: Mono (Solomon Islands)
hu: mono (Salamon-szigetek)

note: Name for mtf
en: Murik (Papua New Guinea)
hu: murik (Pápua Új-Guinea)

note: Name for mtg
en: Una
hu: una

note: Name for mth
en: Munggui
hu: munggui

note: Name for mti
en: Maiwa (Papua New Guinea)
hu: maiwa (Pápua Új-Guinea)

note: Name for mtj
en: Moskona
hu: moskona

note: Name for mtk
en: Mbe'
hu: mbe

note: Name for mtl
en: Montol
hu: montol

note: Name for mtm
en: Mator
hu: mator

note: Name for mtn
en: Matagalpa
hu: matagalpa

note: Name for mto
en: Totontepec Mixe
hu: totontepeci mixe

note: Inverted name for mto
en: Mixe, Totontepec
hu: mixe, totontepec

note: Name for mtp
en: Wichí Lhamtés Nocten
hu: wichí lhamtés nocten

note: Name for mtq
en: Muong
hu: muong

note: Name for mtr
en: Mewari
hu: mewari

note: Name for mts
en: Yora
hu: yora

note: Name for mtt
en: Mota
hu: mota

note: Name for mtu
en: Tututepec Mixtec
hu: tututepeci mixték

note: Inverted name for mtu
en: Mixtec, Tututepec
hu: miszték, tututepek

note: Name for mtv
en: Asaro'o
hu: asaro'o

note: Name for mtw
en: Southern Binukidnon
hu: déli binukidnon

note: Inverted name for mtw
en: Binukidnon, Southern
hu: binukidnon, déli

note: Name for mtx
en: Tidaá Mixtec
hu: tidaá mixték

note: Inverted name for mtx
en: Mixtec, Tidaá
hu: mixték, tidaá

note: Name for mty
en: Nabi
hu: nabi

note: Name for mua
en: Mundang
hu: mundang

note: Name for mub
en: Mubi
hu: mubi

note: Name for muc
en: Ajumbu
hu: ajumbu

note: Name for mud
en: Mednyj Aleut
hu: mednyj aleut

note: Inverted name for mud
en: Aleut, Mednyj
hu: aleut, mednyj

note: Name for mue
en: Media Lengua
hu: media lengua

note: Name for mug
en: Musgu
hu: musgu

note: Name for muh
en: Mündü
hu: mündü

note: Name for mui
en: Musi
hu: musi

note: Name for muj
en: Mabire
hu: mabire

note: Name for muk
en: Mugom
hu: mugom

note: Name for mul
en: Multiple languages
hu: több nyelv

note: Name for mum
en: Maiwala
hu: maiwala

note: Name for muo
en: Nyong
hu: nyong

note: Name for mup
en: Malvi
hu: malvi

note: Name for muq
en: Eastern Xiangxi Miao
hu: kelet-xiangxi miao

note: Inverted name for muq
en: Miao, Eastern Xiangxi
hu: miao, kelet-xiangxi

note: Name for mur
en: Murle
hu: murle

note: Name for mus
en: Creek
hu: krík

note: Name for mut
en: Western Muria
hu: nyugati muria

note: Inverted name for mut
en: Muria, Western
hu: muria, nyugati

note: Name for muu
en: Yaaku
hu: yaaku

note: Name for muv
en: Muthuvan
hu: muthuvan

note: Name for mux
en: Bo-Ung
hu: bo-ung

note: Name for muy
en: Muyang
hu: muyang

note: Name for muz
en: Mursi
hu: murszi

note: Name for mva
en: Manam
hu: manam

note: Name for mvb
en: Mattole
hu: mattole

note: Name for mvd
en: Mamboru
hu: mamboru

note: Name for mve
en: Marwari (Pakistan)
hu: marvari (Pakisztán)

note: Name for mvf
en: Peripheral Mongolian
hu: periférikus mongol

note: Inverted name for mvf
en: Mongolian, Peripheral
hu: mongol, periférikus

note: Name for mvg
en: Yucuañe Mixtec
hu: yucuañe mixték

note: Inverted name for mvg
en: Mixtec, Yucuañe
hu: mixték, yucuañe

note: Name for mvh
en: Mulgi
hu: mulgi

note: Name for mvi
en: Miyako
hu: mijako

note: Name for mvk
en: Mekmek
hu: mekmek

note: Name for mvl
en: Mbara (Australia)
hu: mbara (Ausztrália)

note: Name for mvn
en: Minaveha
hu: minaveha

note: Name for mvo
en: Marovo
hu: marovo

note: Name for mvp
en: Duri
hu: duri

note: Name for mvq
en: Moere
hu: moere

note: Name for mvr
en: Marau
hu: marau

note: Name for mvs
en: Massep
hu: massep

note: Name for mvt
en: Mpotovoro
hu: mpotovoro

note: Name for mvu
en: Marfa
hu: marfa

note: Name for mvv
en: Tagal Murut
hu: tagal murut

note: Inverted name for mvv
en: Murut, Tagal
hu: murut, tagal

note: Name for mvw
en: Machinga
hu: machinga

note: Name for mvx
en: Meoswar
hu: meoswar

note: Name for mvy
en: Indus Kohistani
hu: indus kohisztáni

note: Inverted name for mvy
en: Kohistani, Indus
hu: kohisztáni, indus

note: Name for mvz
en: Mesqan
hu: meszkan

note: Name for mwa
en: Mwatebu
hu: mwatebu

note: Name for mwb
en: Juwal
hu: juwal

note: Name for mwc
en: Are
hu: are

note: Name for mwe
en: Mwera (Chimwera)
hu: mwera (chimwera)

note: Name for mwf
en: Murrinh-Patha
hu: murrinh-patha

note: Name for mwg
en: Aiklep
hu: aiklep

note: Name for mwh
en: Mouk-Aria
hu: mouk-aria

note: Name for mwi
en: Labo
hu: labo

note: Name for mwk
en: Kita Maninkakan
hu: kita maninkakan

note: Inverted name for mwk
en: Maninkakan, Kita
hu: maninkakan, kita

note: Name for mwl
en: Mirandese
hu: mirandai

note: Name for mwm
en: Sar
hu: sar

note: Name for mwn
en: Nyamwanga
hu: nyamwanga

note: Name for mwo
en: Central Maewo
hu: közép maewo

note: Inverted name for mwo
en: Maewo, Central
hu: maewo, közép

note: Name for mwp
en: Kala Lagaw Ya
hu: kala lagaw ya

note: Name for mwq
en: Mün Chin
hu: mün chin

note: Inverted name for mwq
en: Chin, Mün
hu: chin, mün

note: Name for mwr
en: Marwari
hu: marvári

note: Name for mws
en: Mwimbi-Muthambi
hu: mwimbi-muthambi

note: Name for mwt
en: Moken
hu: moken

note: Name for mwu
en: Mittu
hu: mittu

note: Name for mwv
en: Mentawai
hu: mentawai

note: Name for mww
en: Hmong Daw
hu: hmong daw

note: Name for mwz
en: Moingi
hu: moingi

note: Name for mxa
en: Northwest Oaxaca Mixtec
hu: északnyugat-oaxaca mixték

note: Inverted name for mxa
en: Mixtec, Northwest Oaxaca
hu: mixték, északnyugat oaxaca

note: Name for mxb
en: Tezoatlán Mixtec
hu: tezoatlán mixték

note: Inverted name for mxb
en: Mixtec, Tezoatlán
hu: mixték, tezoatlán

note: Name for mxc
en: Manyika
hu: manyika

note: Name for mxd
en: Modang
hu: modang

note: Name for mxe
en: Mele-Fila
hu: mele-fila

note: Name for mxf
en: Malgbe
hu: malgbe

note: Name for mxg
en: Mbangala
hu: mbangala

note: Name for mxh
en: Mvuba
hu: mvuba

note: Name for mxi
en: Mozarabic
hu: mozarab

note: Name for mxj
en: Miju-Mishmi
hu: miju-mishmi

note: Name for mxk
en: Monumbo
hu: monumbo

note: Name for mxl
en: Maxi Gbe
hu: maxi gbe

note: Inverted name for mxl
en: Gbe, Maxi
hu: gbe, maxi

note: Name for mxm
en: Meramera
hu: meramera

note: Name for mxn
en: Moi (Indonesia)
hu: moi (Indonézia)

note: Name for mxo
en: Mbowe
hu: mbowe

note: Name for mxp
en: Tlahuitoltepec Mixe
hu: tlahuitoltepeci mixe

note: Inverted name for mxp
en: Mixe, Tlahuitoltepec
hu: mixe, tlahuitoltepec

note: Name for mxq
en: Juquila Mixe
hu: juquila mije

note: Inverted name for mxq
en: Mixe, Juquila
hu: mixe, juquila

note: Name for mxr
en: Murik (Malaysia)
hu: murik (Malajzia)

note: Name for mxs
en: Huitepec Mixtec
hu: huitepeci mixték

note: Inverted name for mxs
en: Mixtec, Huitepec
hu: mixték, huitepec

note: Name for mxt
en: Jamiltepec Mixtec
hu: jamiltepeci mixték

note: Inverted name for mxt
en: Mixtec, Jamiltepec
hu: mixték, jamiltepec

note: Name for mxu
en: Mada (Cameroon)
hu: mada (Kamerun)

note: Name for mxv
en: Metlatónoc Mixtec
hu: metlatónoc mixték

note: Inverted name for mxv
en: Mixtec, Metlatónoc
hu: mixték, metlatónoc

note: Name for mxw
en: Namo
hu: namo

note: Name for mxx
en: Mahou
hu: mahou

note: Name for mxy
en: Southeastern Nochixtlán Mixtec
hu: délkeleti nochixtlán mixték

note: Inverted name for mxy
en: Mixtec, Southeastern Nochixtlán
hu: mixték, délkeleti nochixtlán

note: Name for mxz
en: Central Masela
hu: közép masela

note: Inverted name for mxz
en: Masela, Central
hu: masela, közép

note: Name for mya
en: Burmese
hu: burmai

note: Name for myb
en: Mbay
hu: mbay

note: Name for myc
en: Mayeka
hu: mayeka

note: Name for mye
en: Myene
hu: myene

note: Name for myf
en: Bambassi
hu: bambassi

note: Name for myg
en: Manta
hu: manta

note: Name for myh
en: Makah
hu: makah

note: Name for myj
en: Mangayat
hu: mangayat

note: Name for myk
en: Mamara Senoufo
hu: mamara szenufó

note: Inverted name for myk
en: Senoufo, Mamara
hu: szenufó, mamara

note: Name for myl
en: Moma
hu: moma

note: Name for mym
en: Me'en
hu: me'en

note: Name for myo
en: Anfillo
hu: anfillo

note: Name for myp
en: Pirahã
hu: pirahã

note: Name for myr
en: Muniche
hu: muniche

note: Name for mys
en: Mesmes
hu: mesmes

note: Name for myu
en: Mundurukú
hu: mundurukú

note: Name for myv
en: Erzya
hu: erza

note: Name for myw
en: Muyuw
hu: muyuw

note: Name for myx
en: Masaaba
hu: masaaba

note: Name for myy
en: Macuna
hu: macuna

note: Name for myz
en: Classical Mandaic
hu: klasszikus mandaic

note: Inverted name for myz
en: Mandaic, Classical
hu: mandaic, klasszikus

note: Name for mza
en: Santa María Zacatepec Mixtec
hu: santa maría zacatepeci mixték

note: Inverted name for mza
en: Mixtec, Santa María Zacatepec
hu: mixték, santa maría zacatepec

note: Name for mzb
en: Tumzabt
hu: tumzabt

note: Name for mzc
en: Madagascar Sign Language
hu: madagaszkári jelnyelv

note: Name for mzd
en: Malimba
hu: malimba

note: Name for mze
en: Morawa
hu: morawa

note: Name for mzg
en: Monastic Sign Language
hu: kolostori jelnyelv

note: Name for mzh
en: Wichí Lhamtés Güisnay
hu: wichí lhamtés güisnay

note: Name for mzi
en: Ixcatlán Mazatec
hu: ixcatlán mazatek

note: Inverted name for mzi
en: Mazatec, Ixcatlán
hu: mazaték, ixcatlán

note: Name for mzj
en: Manya
hu: manya

note: Name for mzk
en: Nigeria Mambila
hu: nigériai mambila

note: Inverted name for mzk
en: Mambila, Nigeria
hu: mambila, Nigéria

note: Name for mzl
en: Mazatlán Mixe
hu: mazatlán-mixe

note: Inverted name for mzl
en: Mixe, Mazatlán
hu: mixe, mazatlán

note: Name for mzm
en: Mumuye
hu: mumuye

note: Name for mzn
en: Mazanderani
hu: mazanderáni

note: Name for mzo
en: Matipuhy
hu: matipuhy

note: Name for mzp
en: Movima
hu: movima

note: Name for mzq
en: Mori Atas
hu: mori atas

note: Name for mzr
en: Marúbo
hu: marúbo

note: Name for mzs
en: Macanese
hu: makaói patois

note: Name for mzt
en: Mintil
hu: mintil

note: Name for mzu
en: Inapang
hu: inapang

note: Name for mzv
en: Manza
hu: manza

note: Name for mzw
en: Deg
hu: deg

note: Name for mzx
en: Mawayana
hu: mawayana

note: Name for mzy
en: Mozambican Sign Language
hu: mozambiki jelnyelv

note: Name for mzz
en: Maiadomu
hu: maiadomu

note: Name for naa
en: Namla
hu: namla

note: Name for nab
en: Southern Nambikuára
hu: déli nambikuára

note: Inverted name for nab
en: Nambikuára, Southern
hu: nambikuára, déli

note: Name for nac
en: Narak
hu: narak

note: Name for nae
en: Naka'ela
hu: naka'ela

note: Name for naf
en: Nabak
hu: nabak

note: Name for nag
en: Naga Pidgin
hu: naga pidzsin

note: Name for naj
en: Nalu
hu: nalu

note: Name for nak
en: Nakanai
hu: nakanai

note: Name for nal
en: Nalik
hu: nalik

note: Name for nam
en: Ngan'gityemerri
hu: ngan'gityemerri

note: Name for nan
en: Min Nan Chinese
hu: min nan kínai

note: Inverted name for nan
en: Chinese, Min Nan
hu: kínai, min nan

note: Name for nao
en: Naaba
hu: naaba

note: Name for nap
en: Neapolitan
hu: nápolyi

note: Name for naq
en: Khoekhoe
hu: khoekhoe

note: Name for nar
en: Iguta
hu: iguta

note: Name for nas
en: Naasioi
hu: naasioi

note: Name for nat
en: Ca̱hungwa̱rya̱
hu: ca̱hungwa̱rya̱

note: Name for nau
en: Nauru
hu: naurui

note: Name for nav
en: Navajo
hu: navajo

note: Name for naw
en: Nawuri
hu: nawuri

note: Name for nax
en: Nakwi
hu: nakwi

note: Name for nay
en: Ngarrindjeri
hu: ngarrindjeri

note: Name for naz
en: Coatepec Nahuatl
hu: coatepec nahuatl

note: Inverted name for naz
en: Nahuatl, Coatepec
hu: nahuatl, coatepec

note: Name for nba
en: Nyemba
hu: nyemba

note: Name for nbb
en: Ndoe
hu: ndoe

note: Name for nbc
en: Chang Naga
hu: chang naga

note: Inverted name for nbc
en: Naga, Chang
hu: naga, chang

note: Name for nbd
en: Ngbinda
hu: ngbinda

note: Name for nbe
en: Konyak Naga
hu: konyak naga

note: Inverted name for nbe
en: Naga, Konyak
hu: naga, konyak

note: Name for nbg
en: Nagarchal
hu: nagarchal

note: Name for nbh
en: Ngamo
hu: ngamo

note: Name for nbi
en: Mao Naga
hu: mao naga

note: Inverted name for nbi
en: Naga, Mao
hu: naga, mao

note: Name for nbj
en: Ngarinyman
hu: ngarinyman

note: Name for nbk
en: Nake
hu: nake

note: Name for nbl
en: South Ndebele
hu: dél ndebele

note: Inverted name for nbl
en: Ndebele, South
hu: ndebele, dél

note: Name for nbm
en: Ngbaka Ma'bo
hu: ngbaka ma'bo

note: Name for nbn
en: Kuri
hu: kuri

note: Name for nbo
en: Nkukoli
hu: nkukoli

note: Name for nbp
en: Nnam
hu: nnam

note: Name for nbq
en: Nggem
hu: nggem

note: Name for nbr
en: Numana
hu: numana

note: Name for nbs
en: Namibian Sign Language
hu: namíbiai jelnyelv

note: Name for nbt
en: Na
hu: na

note: Name for nbu
en: Rongmei Naga
hu: rongmei naga

note: Inverted name for nbu
en: Naga, Rongmei
hu: naga, rongmei

note: Name for nbv
en: Ngamambo
hu: ngamambo

note: Name for nbw
en: Southern Ngbandi
hu: déli ngbandi

note: Inverted name for nbw
en: Ngbandi, Southern
hu: ngbandi, déli

note: Name for nby
en: Ningera
hu: ningera

note: Name for nca
en: Iyo
hu: iyo

note: Name for ncb
en: Central Nicobarese
hu: közép-nikobári

note: Inverted name for ncb
en: Nicobarese, Central
hu: nikobári, közép

note: Name for ncc
en: Ponam
hu: ponam

note: Name for ncd
en: Nachering
hu: nachering

note: Name for nce
en: Yale
hu: yale

note: Name for ncf
en: Notsi
hu: notsi

note: Name for ncg
en: Nisga'a
hu: nisga'a

note: Name for nch
en: Central Huasteca Nahuatl
hu: közép-huasteca nahuatl

note: Inverted name for nch
en: Nahuatl, Central Huasteca
hu: nahuatl, közép-huasteca

note: Name for nci
en: Classical Nahuatl
hu: klasszikus nahuatl

note: Inverted name for nci
en: Nahuatl, Classical
hu: nahuatl, klasszikus

note: Name for ncj
en: Northern Puebla Nahuatl
hu: északi puebla nahuatl

note: Inverted name for ncj
en: Nahuatl, Northern Puebla
hu: nahuatl, észak-puebla

note: Name for nck
en: Na-kara
hu: na-kara

note: Name for ncl
en: Michoacán Nahuatl
hu: michoacáni nahuatl

note: Inverted name for ncl
en: Nahuatl, Michoacán
hu: nahuatl, michoacán

note: Name for ncm
en: Nambo
hu: nambo

note: Name for ncn
en: Nauna
hu: nauna

note: Name for nco
en: Sibe
hu: sibe

note: Name for ncq
en: Northern Katang
hu: észak-katang

note: Inverted name for ncq
en: Katang, Northern
hu: katang, északi

note: Name for ncr
en: Ncane
hu: ncane

note: Name for ncs
en: Nicaraguan Sign Language
hu: nicaraguai jelnyelv

note: Name for nct
en: Chothe Naga
hu: csóte naga

note: Inverted name for nct
en: Naga, Chothe
hu: naga, chothe

note: Name for ncu
en: Chumburung
hu: csumburung

note: Name for ncx
en: Central Puebla Nahuatl
hu: közép-puebla nahuatl

note: Inverted name for ncx
en: Nahuatl, Central Puebla
hu: nahuatl, közép-puebla

note: Name for ncz
en: Natchez
hu: natchez

note: Name for nda
en: Ndasa
hu: ndasa

note: Name for ndb
en: Kenswei Nsei
hu: kenswei nsei

note: Name for ndc
en: Ndau
hu: ndau

note: Name for ndd
en: Nde-Nsele-Nta
hu: nde-nsele-nta

note: Name for nde
en: North Ndebele
hu: északi ndebele

note: Inverted name for nde
en: Ndebele, North
hu: ndebele, észak

note: Name for ndf
en: Nadruvian
hu: nadruvián

note: Name for ndg
en: Ndengereko
hu: ndengereko

note: Name for ndh
en: Ndali
hu: ndali

note: Name for ndi
en: Samba Leko
hu: samba leko

note: Name for ndj
en: Ndamba
hu: ndamba

note: Name for ndk
en: Ndaka
hu: ndaka

note: Name for ndl
en: Ndolo
hu: ndolo

note: Name for ndm
en: Ndam
hu: ndam

note: Name for ndn
en: Ngundi
hu: ngundi

note: Name for ndo
en: Ndonga
hu: ndonga

note: Name for ndp
en: Ndo
hu: ndo

note: Name for ndq
en: Ndombe
hu: ndombe

note: Name for ndr
en: Ndoola
hu: ndoola

note: Name for nds
en: Low German
hu: alnémet

note: Inverted name for nds
en: German, Low
hu: német, alnémet

note: Name for ndt
en: Ndunga
hu: ndunga

note: Name for ndu
en: Dugun
hu: dugun

note: Name for ndv
en: Ndut
hu: ndut

note: Name for ndw
en: Ndobo
hu: ndobo

note: Name for ndx
en: Nduga
hu: nduga

note: Name for ndy
en: Lutos
hu: lutos

note: Name for ndz
en: Ndogo
hu: ndogo

note: Name for nea
en: Eastern Ngad'a
hu: keleti ngad'a

note: Inverted name for nea
en: Ngad'a, Eastern
hu: ngad'a, keleti

note: Name for neb
en: Toura (Côte d'Ivoire)
hu: toura (Elefántcsontpart)

note: Name for nec
en: Nedebang
hu: nedebang

note: Name for ned
en: Nde-Gbite
hu: nde-gbite

note: Name for nee
en: Nêlêmwa-Nixumwak
hu: nêlêmwa-nixumwak

note: Name for nef
en: Nefamese
hu: nefamese

note: Name for neg
en: Negidal
hu: negidál

note: Name for neh
en: Nyenkha
hu: nyenkha

note: Name for nei
en: Neo-Hittite
hu: neo-hettita

note: Inverted name for nei
en: Hittite, Neo-
hu: hettita, neo-

note: Name for nej
en: Neko
hu: neko

note: Name for nek
en: Neku
hu: neku

note: Name for nem
en: Nemi
hu: nemi

note: Name for nen
en: Nengone
hu: nengone

note: Name for neo
en: Ná-Meo
hu: ná-meo

note: Name for nep
en: Nepali (macrolanguage)
hu: nepáli

note: Name for neq
en: North Central Mixe
hu: észak-közép mixe

note: Inverted name for neq
en: Mixe, North Central
hu: mixe, észak-közép

note: Name for ner
en: Yahadian
hu: yahadián

note: Name for nes
en: Bhoti Kinnauri
hu: bhoti kinnauri

note: Inverted name for nes
en: Kinnauri, Bhoti
hu: kinnauri, bhoti

note: Name for net
en: Nete
hu: nete

note: Name for neu
en: Neo
hu: neo

note: Name for nev
en: Nyaheun
hu: nyaheun

note: Name for new
en: Newari
hu: newari

note: Name for nex
en: Neme
hu: neme

note: Name for ney
en: Neyo
hu: neyo

note: Name for nez
en: Nez Perce
hu: nez perce

note: Name for nfa
en: Dhao
hu: dhao

note: Name for nfd
en: Ahwai
hu: ahwai

note: Name for nfl
en: Ayiwo
hu: ayiwo

note: Name for nfr
en: Nafaanra
hu: nafaanra

note: Name for nfu
en: Mfumte
hu: mfumte

note: Name for nga
en: Ngbaka
hu: ngbaka

note: Name for ngb
en: Northern Ngbandi
hu: észak-ngbandi

note: Inverted name for ngb
en: Ngbandi, Northern
hu: ngbandi, északi

note: Name for ngc
en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
hu: ngombe (Kongói Demokratikus Köztársaság)

note: Name for ngd
en: Ngando (Central African Republic)
hu: ngando (Közép-afrikai Köztársaság)

note: Name for nge
en: Ngemba
hu: ngemba

note: Name for ngg
en: Ngbaka Manza
hu: ngbaka manza

note: Name for ngh
en: Nǁng
hu: nǁng

note: Name for ngi
en: Ngizim
hu: ngizim

note: Name for ngj
en: Ngie
hu: ngie

note: Name for ngk
en: Dalabon
hu: dalabon

note: Name for ngl
en: Lomwe
hu: lomwe

note: Name for ngm
en: Ngatik Men's Creole
hu: ngatik férfi kreol

note: Name for ngn
en: Ngwo
hu: ngwo

note: Name for ngp
en: Ngulu
hu: ngulu

note: Name for ngq
en: Ngurimi
hu: ngurimi

note: Name for ngr
en: Engdewu
hu: engdewu

note: Name for ngs
en: Gvoko
hu: gvoko

note: Name for ngt
en: Kriang
hu: kriang

note: Name for ngu
en: Guerrero Nahuatl
hu: guerrero nahuatl

note: Inverted name for ngu
en: Nahuatl, Guerrero
hu: nahuatl, guerrero

note: Name for ngv
en: Nagumi
hu: nagumi

note: Name for ngw
en: Ngwaba
hu: ngwaba

note: Name for ngx
en: Nggwahyi
hu: nggwahyi

note: Name for ngy
en: Tibea
hu: tibea

note: Name for ngz
en: Ngungwel
hu: ngungwel

note: Name for nha
en: Nhanda
hu: nhanda

note: Name for nhb
en: Beng
hu: beng

note: Name for nhc
en: Tabasco Nahuatl
hu: tabasco nahuatl

note: Inverted name for nhc
en: Nahuatl, Tabasco
hu: nahuatl, tabasco

note: Name for nhd
en: Chiripá
hu: chiripá

note: Name for nhe
en: Eastern Huasteca Nahuatl
hu: keleti huasteca nahuatl

note: Inverted name for nhe
en: Nahuatl, Eastern Huasteca
hu: nahuatl, keleti huasteca

note: Name for nhf
en: Nhuwala
hu: nhuwala

note: Name for nhg
en: Tetelcingo Nahuatl
hu: tetelcingo nahuatl

note: Inverted name for nhg
en: Nahuatl, Tetelcingo
hu: nahuatl, tetelcingo

note: Name for nhh
en: Nahari
hu: nahari

note: Name for nhi
en: Zacatlán-Ahuacatlán-Tepetzintla Nahuatl
hu: zacatlán-ahuacatlán-tepetzintla nahuatl

note: Inverted name for nhi
en: Nahuatl, Zacatlán-Ahuacatlán-Tepetzintla
hu: nahuatl, zacatlán-ahuacatlán-tepetzintla

note: Name for nhk
en: Isthmus-Cosoleacaque Nahuatl
hu: isztmusz-cosoleacaque nahuatl

note: Inverted name for nhk
en: Nahuatl, Isthmus-Cosoleacaque
hu: nahuatl, isthmus-cosoleacaque

note: Name for nhm
en: Morelos Nahuatl
hu: morelos nahuatl

note: Inverted name for nhm
en: Nahuatl, Morelos
hu: nahuatl, morelos

note: Name for nhn
en: Central Nahuatl
hu: közép nahuatl

note: Inverted name for nhn
en: Nahuatl, Central
hu: nahuatl, közép

note: Name for nho
en: Takuu
hu: takuu

note: Name for nhp
en: Isthmus-Pajapan Nahuatl
hu: isztmusz-pajapan nahuatl

note: Inverted name for nhp
en: Nahuatl, Isthmus-Pajapan
hu: nahuatl, isthmus-pajapan

note: Name for nhq
en: Huaxcaleca Nahuatl
hu: huaxcaleca nahuatl

note: Inverted name for nhq
en: Nahuatl, Huaxcaleca
hu: nahuatl, huaxcaleca

note: Name for nhr
en: Naro
hu: naro

note: Name for nht
en: Ometepec Nahuatl
hu: ometepec nahuatl

note: Inverted name for nht
en: Nahuatl, Ometepec
hu: nahuatl, ometepec

note: Name for nhu
en: Noone
hu: noone

note: Name for nhv
en: Temascaltepec Nahuatl
hu: temascaltepeci nahuatl

note: Inverted name for nhv
en: Nahuatl, Temascaltepec
hu: nahuatl, temascaltepec

note: Name for nhw
en: Western Huasteca Nahuatl
hu: nyugat-huasteca nahuatl

note: Inverted name for nhw
en: Nahuatl, Western Huasteca
hu: nahuatl, nyugat-huasteca

note: Name for nhx
en: Isthmus-Mecayapan Nahuatl
hu: isztmusz-mecayapan nahuatl

note: Inverted name for nhx
en: Nahuatl, Isthmus-Mecayapan
hu: nahuatl, isthmus-mecayapan

note: Name for nhy
en: Northern Oaxaca Nahuatl
hu: északi oaxaca nahuatl

note: Inverted name for nhy
en: Nahuatl, Northern Oaxaca
hu: nahuatl, észak-oaxaca

note: Name for nhz
en: Santa María La Alta Nahuatl
hu: santa maría la alta nahuatl

note: Inverted name for nhz
en: Nahuatl, Santa María La Alta
hu: nahuatl, santa maría la alta

note: Name for nia
en: Nias
hu: nias

note: Name for nib
en: Nakame
hu: nakame

note: Name for nid
en: Ngandi
hu: ngandi

note: Name for nie
en: Niellim
hu: niellim

note: Name for nif
en: Nek
hu: nek

note: Name for nig
en: Ngalakgan
hu: ngalakgan

note: Name for nih
en: Nyiha (Tanzania)
hu: nyiha (Tanzánia)

note: Name for nii
en: Nii
hu: nii

note: Name for nij
en: Ngaju
hu: ngaju

note: Name for nik
en: Southern Nicobarese
hu: déli nikobári

note: Inverted name for nik
en: Nicobarese, Southern
hu: nikobári, déli

note: Name for nil
en: Nila
hu: nila

note: Name for nim
en: Nilamba
hu: nilamba

note: Name for nin
en: Ninzo
hu: ninzo

note: Name for nio
en: Nganasan
hu: nganaszan

note: Name for niq
en: Nandi
hu: nandi

note: Name for nir
en: Nimboran
hu: nimboran

note: Name for nis
en: Nimi
hu: nimi

note: Name for nit
en: Southeastern Kolami
hu: délkeleti kolami

note: Inverted name for nit
en: Kolami, Southeastern
hu: kolami, délkeleti

note: Name for niu
en: Niuean
hu: niuei

note: Name for niv
en: Gilyak
hu: gilják

note: Name for niw
en: Nimo
hu: nimo

note: Name for nix
en: Hema
hu: hema

note: Name for niy
en: Ngiti
hu: ngiti

note: Name for niz
en: Ningil
hu: ningil

note: Name for nja
en: Nzanyi
hu: nzanyi

note: Name for njb
en: Nocte Naga
hu: nocte naga

note: Inverted name for njb
en: Naga, Nocte
hu: naga, nocte

note: Name for njd
en: Ndonde Hamba
hu: ndonde hamba

note: Name for njh
en: Lotha Naga
hu: lotha naga

note: Inverted name for njh
en: Naga, Lotha
hu: naga, lotha

note: Name for nji
en: Gudanji
hu: gudanji

note: Name for njj
en: Njen
hu: njen

note: Name for njl
en: Njalgulgule
hu: njalgulgule

note: Name for njm
en: Angami Naga
hu: angami naga

note: Inverted name for njm
en: Naga, Angami
hu: naga, angami

note: Name for njn
en: Liangmai Naga
hu: liangmai naga

note: Inverted name for njn
en: Naga, Liangmai
hu: naga, liangmai

note: Name for njo
en: Ao Naga
hu: ao naga

note: Inverted name for njo
en: Naga, Ao
hu: naga, ao

note: Name for njr
en: Njerep
hu: njerep

note: Name for njs
en: Nisa
hu: nisa

note: Name for njt
en: Ndyuka-Trio Pidgin
hu: ndyuka-trio pidzsin

note: Name for nju
en: Ngadjunmaya
hu: ngadjunmaya

note: Name for njx
en: Kunyi
hu: kunyi

note: Name for njy
en: Njyem
hu: njyem

note: Name for njz
en: Nyishi
hu: nyisi

note: Name for nka
en: Nkoya
hu: nkoya

note: Name for nkb
en: Khoibu Naga
hu: khoibu naga

note: Inverted name for nkb
en: Naga, Khoibu
hu: naga, khoibu

note: Name for nkc
en: Nkongho
hu: nkongho

note: Name for nkd
en: Koireng
hu: koireng

note: Name for nke
en: Duke
hu: duke

note: Name for nkf
en: Inpui Naga
hu: inpui naga

note: Inverted name for nkf
en: Naga, Inpui
hu: naga, inpui

note: Name for nkg
en: Nekgini
hu: nekgini

note: Name for nkh
en: Khezha Naga
hu: khezha naga

note: Inverted name for nkh
en: Naga, Khezha
hu: naga, khezha

note: Name for nki
en: Thangal Naga
hu: thangal naga

note: Inverted name for nki
en: Naga, Thangal
hu: naga, thangal

note: Name for nkj
en: Nakai
hu: nakai

note: Name for nkk
en: Nokuku
hu: nokuku

note: Name for nkm
en: Namat
hu: namat

note: Name for nkn
en: Nkangala
hu: nkangala

note: Name for nko
en: Nkonya
hu: nkonya

note: Name for nkp
en: Niuatoputapu
hu: niuatoputapu

note: Name for nkq
en: Nkami
hu: nkami

note: Name for nkr
en: Nukuoro
hu: nukuoro

note: Name for nks
en: North Asmat
hu: északi aszmat

note: Inverted name for nks
en: Asmat, North
hu: aszmat, északi

note: Name for nkt
en: Nyika (Tanzania)
hu: nyika (Tanzánia)

note: Name for nku
en: Bouna Kulango
hu: bouna kulango

note: Inverted name for nku
en: Kulango, Bouna
hu: kulango, bouna

note: Name for nkv
en: Nyika (Malawi and Zambia)
hu: nyika (Malawi és Zambia)

note: Name for nkw
en: Nkutu
hu: nkutu

note: Name for nkx
en: Nkoroo
hu: nkoroo

note: Name for nkz
en: Nkari
hu: nkari

note: Name for nla
en: Ngombale
hu: ngombale

note: Name for nlc
en: Nalca
hu: nalca

note: Name for nld
en: Dutch
hu: holland

note: Name for nle
en: East Nyala
hu: kelet-nyala

note: Inverted name for nle
en: Nyala, East
hu: nyala, kelet

note: Name for nlg
en: Gela
hu: gela

note: Name for nli
en: Grangali
hu: grangali

note: Name for nlj
en: Nyali
hu: nyali

note: Name for nlk
en: Ninia Yali
hu: ninia yali

note: Inverted name for nlk
en: Yali, Ninia
hu: yali, ninia

note: Name for nll
en: Nihali
hu: nihali

note: Name for nlm
en: Mankiyali
hu: mankijali

note: Name for nlo
en: Ngul
hu: ngul

note: Name for nlq
en: Lao Naga
hu: lao naga

note: Inverted name for nlq
en: Naga, Lao
hu: naga, lao

note: Name for nlu
en: Nchumbulu
hu: nchumbulu

note: Name for nlv
en: Orizaba Nahuatl
hu: orizaba nahuatl

note: Inverted name for nlv
en: Nahuatl, Orizaba
hu: nahuatl, orizaba

note: Name for nlw
en: Walangama
hu: walangama

note: Name for nlx
en: Nahali
hu: nahali

note: Name for nly
en: Nyamal
hu: nyamal

note: Name for nlz
en: Nalögo
hu: nalögo

note: Name for nma
en: Maram Naga
hu: maram naga

note: Inverted name for nma
en: Naga, Maram
hu: naga, maram

note: Name for nmb
en: Big Nambas
hu: big nambas

note: Inverted name for nmb
en: Nambas, Big
hu: nambas, nagy

note: Name for nmc
en: Ngam
hu: ngam

note: Name for nmd
en: Ndumu
hu: ndumu

note: Name for nme
en: Mzieme Naga
hu: mzieme naga

note: Inverted name for nme
en: Naga, Mzieme
hu: naga, mzieme

note: Name for nmf
en: Tangkhul Naga (India)
hu: tangkhul naga (India)

note: Inverted name for nmf
en: Naga, Tangkhul (India)
hu: naga, tangkhul (India)

note: Name for nmg
en: Kwasio
hu: kwasio

note: Name for nmh
en: Monsang Naga
hu: monszang naga

note: Inverted name for nmh
en: Naga, Monsang
hu: naga, monsang

note: Name for nmi
en: Nyam
hu: nyam

note: Name for nmj
en: Ngombe (Central African Republic)
hu: ngombe (Közép-afrikai Köztársaság)

note: Name for nmk
en: Namakura
hu: namakura

note: Name for nml
en: Ndemli
hu: ndemli

note: Name for nmm
en: Manangba
hu: manangba

note: Name for nmn
en: ǃXóõ
hu: ǃxóõ

note: Name for nmo
en: Moyon Naga
hu: moyon naga

note: Inverted name for nmo
en: Naga, Moyon
hu: naga, moyon

note: Name for nmp
en: Nimanbur
hu: nimanbur

note: Name for nmq
en: Nambya
hu: nambya

note: Name for nmr
en: Nimbari
hu: nimbari

note: Name for nms
en: Letemboi
hu: letemboi

note: Name for nmt
en: Namonuito
hu: namonuito

note: Name for nmu
en: Northeast Maidu
hu: északkelet maidu

note: Inverted name for nmu
en: Maidu, Northeast
hu: maidu, északkelet

note: Name for nmv
en: Ngamini
hu: ngamini

note: Name for nmw
en: Nimoa
hu: nimoa

note: Name for nmx
en: Nama (Papua New Guinea)
hu: nama (Pápua Új-Guinea)

note: Name for nmy
en: Namuyi
hu: namuyi

note: Name for nmz
en: Nawdm
hu: nawdm

note: Name for nna
en: Nyangumarta
hu: nyangumarta

note: Name for nnb
en: Nande
hu: nande

note: Name for nnc
en: Nancere
hu: nancere

note: Name for nnd
en: West Ambae
hu: nyugat ambae

note: Inverted name for nnd
en: Ambae, West
hu: ambae, nyugat

note: Name for nne
en: Ngandyera
hu: ngandyera

note: Name for nnf
en: Ngaing
hu: ngaing

note: Name for nng
en: Maring Naga
hu: maring naga

note: Inverted name for nng
en: Naga, Maring
hu: naga, maring

note: Name for nnh
en: Ngiemboon
hu: ngiemboon

note: Name for nni
en: North Nuaulu
hu: észak nuaulu

note: Inverted name for nni
en: Nuaulu, North
hu: nuaulu, észak

note: Name for nnj
en: Nyangatom
hu: nyangatom

note: Name for nnk
en: Nankina
hu: nankina

note: Name for nnl
en: Northern Rengma Naga
hu: északi rengma naga

note: Inverted name for nnl
en: Naga, Northern Rengma
hu: naga, északi rengma

note: Name for nnm
en: Namia
hu: namia

note: Name for nnn
en: Ngete
hu: ngete

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk
hu: norvég nynorsk

note: Name for nnp
en: Wancho Naga
hu: wancho naga

note: Inverted name for nnp
en: Naga, Wancho
hu: naga, wancho

note: Name for nnq
en: Ngindo
hu: ngindo

note: Name for nnr
en: Narungga
hu: narungga

note: Name for nnt
en: Nanticoke
hu: nanticoke

note: Name for nnu
en: Dwang
hu: dwang

note: Name for nnv
en: Nugunu (Australia)
hu: nugunu (Ausztrália)

note: Name for nnw
en: Southern Nuni
hu: déli nuni

note: Inverted name for nnw
en: Nuni, Southern
hu: nuni, déli

note: Name for nny
en: Nyangga
hu: nyangga

note: Name for nnz
en: Nda'nda'
hu: nda'nda

note: Name for noa
en: Woun Meu
hu: woun meu

note: Name for nob
en: Norwegian Bokmål
hu: norvég bokmal

note: Name for noc
en: Nuk
hu: nuk

note: Name for nod
en: Northern Thai
hu: északi thai

note: Inverted name for nod
en: Thai, Northern
hu: thai, északi

note: Name for noe
en: Nimadi
hu: nimadi

note: Name for nof
en: Nomane
hu: nomane

note: Name for nog
en: Nogai
hu: nogaj

note: Name for noh
en: Nomu
hu: nomu

note: Name for noi
en: Noiri
hu: noiri

note: Name for noj
en: Nonuya
hu: nonuya

note: Name for nok
en: Nooksack
hu: nooksack

note: Name for nol
en: Nomlaki
hu: nomlaki

note: Name for nom
en: Nocamán
hu: nocamán

note: Name for non
en: Old Norse
hu: ónorvég

note: Inverted name for non
en: Norse, Old
hu: norvég, ó

note: Name for nop
en: Numanggang
hu: numanggang

note: Name for noq
en: Ngongo
hu: ngongo

note: Name for nor
en: Norwegian
hu: norvég

note: Name for nos
en: Eastern Nisu
hu: keleti nisu

note: Inverted name for nos
en: Nisu, Eastern
hu: nisu, keleti

note: Name for not
en: Nomatsiguenga
hu: nomatsigenga

note: Name for nou
en: Ewage-Notu
hu: ewage-notu

note: Name for nov
en: Novial
hu: novial

note: Name for now
en: Nyambo
hu: nyambo

note: Name for noy
en: Noy
hu: noy

note: Name for noz
en: Nayi
hu: nayi

note: Name for npa
en: Nar Phu
hu: nar phu

note: Name for npb
en: Nupbikha
hu: nupbikha

note: Name for npg
en: Ponyo-Gongwang Naga
hu: ponyo-gongwang naga

note: Inverted name for npg
en: Naga, Ponyo-Gongwang
hu: naga, ponyo-gongwang

note: Name for nph
en: Phom Naga
hu: phom naga

note: Inverted name for nph
en: Naga, Phom
hu: naga, phom

note: Name for npi
en: Nepali (individual language)
hu: nepáli (egyéni nyelv)

note: Name for npl
en: Southeastern Puebla Nahuatl
hu: délkelet-pueblai nahuatl

note: Inverted name for npl
en: Nahuatl, Southeastern Puebla
hu: nahuatl, délkelet-puebla

note: Name for npn
en: Mondropolon
hu: mondropolon

note: Name for npo
en: Pochuri Naga
hu: pochuri naga

note: Inverted name for npo
en: Naga, Pochuri
hu: naga, pochuri

note: Name for nps
en: Nipsan
hu: nipsan

note: Name for npu
en: Puimei Naga
hu: puimei naga

note: Inverted name for npu
en: Naga, Puimei
hu: naga, puimei

note: Name for npx
en: Noipx
hu: noipx

note: Name for npy
en: Napu
hu: napu

note: Name for nqg
en: Southern Nago
hu: déli nago

note: Inverted name for nqg
en: Nago, Southern
hu: nago, déli

note: Name for nqk
en: Kura Ede Nago
hu: kura ede nago

note: Inverted name for nqk
en: Ede Nago, Kura
hu: ede nago, kura

note: Name for nql
en: Ngendelengo
hu: ngendelengo

note: Name for nqm
en: Ndom
hu: ndom

note: Name for nqn
en: Nen
hu: nen

note: Name for nqo
en: N'Ko
hu: n'ko

note: Name for nqq
en: Kyan-Karyaw Naga
hu: kyan-karyaw naga

note: Inverted name for nqq
en: Naga, Kyan-Karyaw
hu: naga, kyan-karyaw

note: Name for nqt
en: Nteng
hu: nteng

note: Name for nqy
en: Akyaung Ari Naga
hu: akyaung ari naga

note: Inverted name for nqy
en: Naga, Akyaung Ari
hu: naga, akyaung ari

note: Name for nra
en: Ngom
hu: ngom

note: Name for nrb
en: Nara
hu: nara

note: Name for nrc
en: Noric
hu: noric

note: Name for nre
en: Southern Rengma Naga
hu: déli rengma naga

note: Inverted name for nre
en: Naga, Southern Rengma
hu: naga, déli rengma

note: Name for nrf
en: Jèrriais
hu: jèrriais

note: Name for nrg
en: Narango
hu: narango

note: Name for nri
en: Chokri Naga
hu: chokri naga

note: Inverted name for nri
en: Naga, Chokri
hu: naga, chokri

note: Name for nrk
en: Ngarla
hu: ngarla

note: Name for nrl
en: Ngarluma
hu: ngarluma

note: Name for nrm
en: Narom
hu: narom

note: Name for nrn
en: Norn
hu: norn

note: Name for nrp
en: North Picene
hu: észak-picenus

note: Inverted name for nrp
en: Picene, North
hu: picenumi, északi

note: Name for nrr
en: Norra
hu: norra

note: Name for nrt
en: Northern Kalapuya
hu: északi kalapuya

note: Inverted name for nrt
en: Kalapuya, Northern
hu: kalapuya, északi

note: Name for nru
en: Narua
hu: narua

note: Name for nrx
en: Ngurmbur
hu: ngurmbur

note: Name for nrz
en: Lala
hu: lala

note: Name for nsa
en: Sangtam Naga
hu: sangtam naga

note: Inverted name for nsa
en: Naga, Sangtam
hu: naga, sangtam

note: Name for nsb
en: Lower Nossob
hu: alsó nossob

note: Name for nsc
en: Nshi
hu: nshi

note: Name for nsd
en: Southern Nisu
hu: déli nisu

note: Inverted name for nsd
en: Nisu, Southern
hu: nisu, déli

note: Name for nse
en: Nsenga
hu: nszenga

note: Name for nsf
en: Northwestern Nisu
hu: északnyugati nisu

note: Inverted name for nsf
en: Nisu, Northwestern
hu: nisu, északnyugati

note: Name for nsg
en: Ngasa
hu: ngasza

note: Name for nsh
en: Ngoshie
hu: ngoshie

note: Name for nsi
en: Nigerian Sign Language
hu: nigériai jelnyelv

note: Name for nsk
en: Naskapi
hu: naskapi

note: Name for nsl
en: Norwegian Sign Language
hu: norvég jelnyelv

note: Name for nsm
en: Sumi Naga
hu: sumi naga

note: Inverted name for nsm
en: Naga, Sumi
hu: naga, sumi

note: Name for nsn
en: Nehan
hu: nehan

note: Name for nso
en: Pedi
hu: pedi

note: Name for nsp
en: Nepalese Sign Language
hu: nepáli jelnyelv

note: Name for nsq
en: Northern Sierra Miwok
hu: észak-sierra miwok

note: Inverted name for nsq
en: Miwok, Northern Sierra
hu: miwok, északi-sierra

note: Name for nsr
en: Maritime Sign Language
hu: tengerészeti jelnyelv

note: Name for nss
en: Nali
hu: nali

note: Name for nst
en: Tase Naga
hu: tase naga

note: Inverted name for nst
en: Naga, Tase
hu: naga, tase

note: Name for nsu
en: Sierra Negra Nahuatl
hu: sierra negra nahuatl

note: Inverted name for nsu
en: Nahuatl, Sierra Negra
hu: nahuatl, sierra negra

note: Name for nsv
en: Southwestern Nisu
hu: délnyugati nisu

note: Inverted name for nsv
en: Nisu, Southwestern
hu: nisu, délnyugati

note: Name for nsw
en: Navut
hu: navut

note: Name for nsx
en: Nsongo
hu: nsongo

note: Name for nsy
en: Nasal
hu: nasal

note: Name for nsz
en: Nisenan
hu: nisenan

note: Name for ntd
en: Northern Tidung
hu: északi tidung

note: Inverted name for ntd
en: Tidung, Northern
hu: tidung, északi

note: Name for nte
en: Nathembo
hu: nathembo

note: Name for ntg
en: Ngantangarra
hu: ngantangarra

note: Name for nti
en: Natioro
hu: natioro

note: Name for ntj
en: Ngaanyatjarra
hu: ngaanyatjarra

note: Name for ntk
en: Ikoma-Nata-Isenye
hu: ikoma-nata-isenye

note: Name for ntm
en: Nateni
hu: nateni

note: Name for nto
en: Ntomba
hu: ntomba

note: Name for ntp
en: Northern Tepehuan
hu: északi tepehuán

note: Inverted name for ntp
en: Tepehuan, Northern
hu: tepehuán, északi

note: Name for ntr
en: Delo
hu: delo

note: Name for ntu
en: Natügu
hu: natügu

note: Name for ntw
en: Nottoway
hu: nottoway

note: Name for ntx
en: Tangkhul Naga (Myanmar)
hu: tangkhul naga (Mianmar)

note: Inverted name for ntx
en: Naga, Tangkhul (Myanmar)
hu: naga, tangkhul (Mianmar)

note: Name for nty
en: Mantsi
hu: mantsi

note: Name for ntz
en: Natanzi
hu: natanzi

note: Name for nua
en: Yuanga
hu: yuanga

note: Name for nuc
en: Nukuini
hu: nukuini

note: Name for nud
en: Ngala
hu: ngala

note: Name for nue
en: Ngundu
hu: ngundu

note: Name for nuf
en: Nusu
hu: nusu

note: Name for nug
en: Nungali
hu: nungali

note: Name for nuh
en: Ndunda
hu: ndunda

note: Name for nui
en: Ngumbi
hu: ngumbi

note: Name for nuj
en: Nyole
hu: nyole

note: Name for nuk
en: Nuu-chah-nulth
hu: nuu-chah-nulth

note: Name for nul
en: Nusa Laut
hu: nusa laut

note: Name for num
en: Niuafo'ou
hu: niuafo'ou

note: Name for nun
en: Anong
hu: anong

note: Name for nuo
en: Nguôn
hu: nguôn

note: Name for nup
en: Nupe-Nupe-Tako
hu: nupe-nupe-tako

note: Name for nuq
en: Nukumanu
hu: nukumanu

note: Name for nur
en: Nukuria
hu: nukuria

note: Name for nus
en: Nuer
hu: nuer

note: Name for nut
en: Nung (Viet Nam)
hu: nung (Vietnám)

note: Name for nuu
en: Ngbundu
hu: ngbundu

note: Name for nuv
en: Northern Nuni
hu: északi nuni

note: Inverted name for nuv
en: Nuni, Northern
hu: nuni, északi

note: Name for nuw
en: Nguluwan
hu: nguluwan

note: Name for nux
en: Mehek
hu: mehek

note: Name for nuy
en: Nunggubuyu
hu: nunggubuyu

note: Name for nuz
en: Tlamacazapa Nahuatl
hu: tlamacazapa nahuatl

note: Inverted name for nuz
en: Nahuatl, Tlamacazapa
hu: nahuatl, tlamacazapa

note: Name for nvh
en: Nasarian
hu: nasarian

note: Name for nvm
en: Namiae
hu: namiae

note: Name for nvo
en: Nyokon
hu: nyokon

note: Name for nwa
en: Nawathinehena
hu: nawathinehena

note: Name for nwb
en: Nyabwa
hu: nyabwa

note: Name for nwc
en: Classical Newari
hu: klasszikus newari

note: Inverted name for nwc
en: Newari, Classical
hu: newari, klasszikus

note: Name for nwe
en: Ngwe
hu: ngwe

note: Name for nwg
en: Ngayawung
hu: ngayawung

note: Name for nwi
en: Southwest Tanna
hu: délnyugat tanna

note: Inverted name for nwi
en: Tanna, Southwest
hu: tanna, délnyugat

note: Name for nwm
en: Nyamusa-Molo
hu: nyamusa-molo

note: Name for nwo
en: Nauo
hu: nauo

note: Name for nwr
en: Nawaru
hu: nawaru

note: Name for nww
en: Ndwewe
hu: ndwewe

note: Name for nwx
en: Middle Newar
hu: közép-newar

note: Inverted name for nwx
en: Newar, Middle
hu: newar, közép

note: Name for nwy
en: Nottoway-Meherrin
hu: nottoway-meherrin

note: Name for nxa
en: Nauete
hu: nauete

note: Name for nxd
en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
hu: ngando (Kongói Demokratikus Köztársaság)

note: Name for nxe
en: Nage
hu: nage

note: Name for nxg
en: Ngad'a
hu: ngad'a

note: Name for nxi
en: Nindi
hu: nindi

note: Name for nxk
en: Koki Naga
hu: koki naga

note: Inverted name for nxk
en: Naga, Koki
hu: naga, koki

note: Name for nxl
en: South Nuaulu
hu: dél nuaulu

note: Inverted name for nxl
en: Nuaulu, South
hu: nuaulu, dél

note: Name for nxm
en: Numidian
hu: numidiai

note: Name for nxn
en: Ngawun
hu: ngawun

note: Name for nxo
en: Ndambomo
hu: ndambomo

note: Name for nxq
en: Naxi
hu: naxi

note: Name for nxr
en: Ninggerum
hu: ninggerum

note: Name for nxx
en: Nafri
hu: nafri

note: Name for nya
en: Nyanja
hu: nyanja

note: Name for nyb
en: Nyangbo
hu: nyangbo

note: Name for nyc
en: Nyanga-li
hu: nyanga-li

note: Name for nyd
en: Nyore
hu: nyore

note: Name for nye
en: Nyengo
hu: nyengo

note: Name for nyf
en: Giryama
hu: giryama

note: Name for nyg
en: Nyindu
hu: nyindu

note: Name for nyh
en: Nyikina
hu: nyikina

note: Name for nyi
en: Ama (Sudan)
hu: ama (Szudán)

note: Name for nyj
en: Nyanga
hu: nyanga

note: Name for nyk
en: Nyaneka
hu: nyaneka

note: Name for nyl
en: Nyeu
hu: nyeu

note: Name for nym
en: Nyamwezi
hu: nyamwezi

note: Name for nyn
en: Nyankole
hu: nyankole

note: Name for nyo
en: Nyoro
hu: nyoro

note: Name for nyp
en: Nyang'i
hu: nyang'i

note: Name for nyq
en: Nayini
hu: nayini

note: Name for nyr
en: Nyiha (Malawi)
hu: nyiha (Malawi)

note: Name for nys
en: Nyungar
hu: nyungar

note: Name for nyt
en: Nyawaygi
hu: nyawaygi

note: Name for nyu
en: Nyungwe
hu: nyungwe

note: Name for nyv
en: Nyulnyul
hu: nyulnyul

note: Name for nyw
en: Nyaw
hu: nyaw

note: Name for nyx
en: Nganyaywana
hu: nganyaywana

note: Name for nyy
en: Nyakyusa-Ngonde
hu: nyakusa-ngonde

note: Name for nza
en: Tigon Mbembe
hu: tigon mbembe

note: Inverted name for nza
en: Mbembe, Tigon
hu: mbembe, tigon

note: Name for nzb
en: Njebi
hu: njebi

note: Name for nzd
en: Nzadi
hu: nzadi

note: Name for nzi
en: Nzima
hu: nzima

note: Name for nzk
en: Nzakara
hu: nzakara

note: Name for nzm
en: Zeme Naga
hu: zeme naga

note: Inverted name for nzm
en: Naga, Zeme
hu: naga, zeme

note: Name for nzs
en: New Zealand Sign Language
hu: új-zélandi jelnyelv

note: Name for nzu
en: Teke-Nzikou
hu: teke-nzikou

note: Name for nzy
en: Nzakambay
hu: nzakambay

note: Name for nzz
en: Nanga Dama Dogon
hu: nanga dama dogon

note: Inverted name for nzz
en: Dogon, Nanga Dama
hu: dogon, nanga dama

note: Name for oaa
en: Orok
hu: orok

note: Name for oac
en: Oroch
hu: orocs

note: Name for oar
en: Old Aramaic (up to 700 BCE)
hu: ókori arámi (Kr. e. 700-ig)

note: Inverted name for oar
en: Aramaic, Old (up to 700 BCE)
hu: arámi, ókori (Kr. e. 700-ig)

note: Name for oav
en: Old Avar
hu: óavar

note: Inverted name for oav
en: Avar, Old
hu: avar, ó

note: Name for obi
en: Obispeño
hu: obispeño

note: Name for obk
en: Southern Bontok
hu: déli bontok

note: Inverted name for obk
en: Bontok, Southern
hu: bontok, déli

note: Name for obl
en: Oblo
hu: oblo

note: Name for obm
en: Moabite
hu: moábita

note: Name for obo
en: Obo Manobo
hu: obo manobo

note: Inverted name for obo
en: Manobo, Obo
hu: manobo, obo

note: Name for obr
en: Old Burmese
hu: óburmai

note: Inverted name for obr
en: Burmese, Old
hu: burmai, ó

note: Name for obt
en: Old Breton
hu: óbreton

note: Inverted name for obt
en: Breton, Old
hu: breton, ó

note: Name for obu
en: Obulom
hu: obulom

note: Name for oca
en: Ocaina
hu: ocaina

note: Name for och
en: Old Chinese
hu: ó kínai

note: Inverted name for och
en: Chinese, Old
hu: kínai, ó

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500)
hu: okcitán (1500 utáni)

note: Name for ocm
en: Old Cham
hu: ócsám

note: Inverted name for ocm
en: Cham, Old
hu: csám, ó

note: Name for oco
en: Old Cornish
hu: ókorni

note: Inverted name for oco
en: Cornish, Old
hu: korni, ó

note: Name for ocu
en: Atzingo Matlatzinca
hu: atzingo matlatzinca

note: Inverted name for ocu
en: Matlatzinca, Atzingo
hu: matlacinga, atzingo

note: Name for oda
en: Odut
hu: odut

note: Name for odk
en: Od
hu: od

note: Name for odt
en: Old Dutch
hu: óholland

note: Inverted name for odt
en: Dutch, Old
hu: holland, ó

note: Name for odu
en: Odual
hu: odual

note: Name for ofo
en: Ofo
hu: ofo

note: Name for ofs
en: Old Frisian
hu: ófríz

note: Inverted name for ofs
en: Frisian, Old
hu: fríz, ó

note: Name for ofu
en: Efutop
hu: efutop

note: Name for ogb
en: Ogbia
hu: ogbia

note: Name for ogc
en: Ogbah
hu: ogbah

note: Name for oge
en: Old Georgian
hu: ógrúz

note: Inverted name for oge
en: Georgian, Old
hu: grúz, ó

note: Name for ogg
en: Ogbogolo
hu: ogbogolo

note: Name for ogo
en: Khana
hu: khana

note: Name for ogu
en: Ogbronuagum
hu: ogbronuagum

note: Name for oht
en: Old Hittite
hu: óhettita

note: Inverted name for oht
en: Hittite, Old
hu: hettita, ó

note: Name for ohu
en: Old Hungarian
hu: ómagyar

note: Inverted name for ohu
en: Hungarian, Old
hu: magyar, ó

note: Name for oia
en: Oirata
hu: oirata

note: Name for oie
en: Okolie
hu: okolie

note: Name for oin
en: Inebu One
hu: inebu one

note: Inverted name for oin
en: One, Inebu
hu: one, inebu

note: Name for ojb
en: Northwestern Ojibwa
hu: északnyugati ojibwa

note: Inverted name for ojb
en: Ojibwa, Northwestern
hu: ojibwa, északnyugati

note: Name for ojc
en: Central Ojibwa
hu: közép ojibwa

note: Inverted name for ojc
en: Ojibwa, Central
hu: ojibwa, közép

note: Name for ojg
en: Eastern Ojibwa
hu: keleti ojibwa

note: Inverted name for ojg
en: Ojibwa, Eastern
hu: ojibwa, keleti

note: Name for oji
en: Ojibwa
hu: ojibwa

note: Name for ojp
en: Old Japanese
hu: ójapán

note: Inverted name for ojp
en: Japanese, Old
hu: japán, ó

note: Name for ojs
en: Severn Ojibwa
hu: severn ojibwa

note: Inverted name for ojs
en: Ojibwa, Severn
hu: ojibwa, severn

note: Name for ojv
en: Ontong Java
hu: ontong java

note: Name for ojw
en: Western Ojibwa
hu: nyugati ojibwa

note: Inverted name for ojw
en: Ojibwa, Western
hu: ojibwa, nyugati

note: Name for oka
en: Okanagan
hu: okanagan

note: Name for okb
en: Okobo
hu: okobo

note: Name for okc
en: Kobo
hu: kobo

note: Name for okd
en: Okodia
hu: okodia

note: Name for oke
en: Okpe (Southwestern Edo)
hu: okpe (délnyugat-edo)

note: Name for okg
en: Koko Babangk
hu: koko babangk

note: Name for okh
en: Koresh-e Rostam
hu: koresh-e rostam

note: Name for oki
en: Okiek
hu: okiek

note: Name for okj
en: Oko-Juwoi
hu: oko-juwoi

note: Name for okk
en: Kwamtim One
hu: kwamtim one

note: Inverted name for okk
en: One, Kwamtim
hu: one, kwamtim

note: Name for okl
en: Old Kentish Sign Language
hu: ókenti jelnyelv

note: Inverted name for okl
en: Kentish Sign Language, Old
hu: kenti jelnyelv, ó

note: Name for okm
en: Middle Korean (10th-16th cent.)
hu: közép-koreai (10–16. század)

note: Inverted name for okm
en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
hu: koreai, közép (10–16. század)

note: Name for okn
en: Oki-No-Erabu
hu: oki-no-erabu

note: Name for oko
en: Old Korean (3rd-9th cent.)
hu: ókori koreai (3–9. század)

note: Inverted name for oko
en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
hu: koreai, ókori (3-9. század)

note: Name for okr
en: Kirike
hu: kirike

note: Name for oks
en: Oko-Eni-Osayen
hu: oko-eni-osayen

note: Name for oku
en: Oku
hu: oku

note: Name for okv
en: Orokaiva
hu: orokaiva

note: Name for okx
en: Okpe (Northwestern Edo)
hu: okpe (északnyugat-edo)

note: Name for okz
en: Old Khmer
hu: ókhmer

note: Inverted name for okz
en: Khmer, Old
hu: khmer, ó

note: Name for ola
en: Walungge
hu: walungge

note: Name for old
en: Mochi
hu: mochi

note: Name for ole
en: Olekha
hu: olekha

note: Name for olk
en: Olkol
hu: olkol

note: Name for olm
en: Oloma
hu: oloma

note: Name for olo
en: Livvi
hu: livvi

note: Name for olr
en: Olrat
hu: olrat

note: Name for olt
en: Old Lithuanian
hu: ólitván

note: Inverted name for olt
en: Lithuanian, Old
hu: litván, ó

note: Name for olu
en: Kuvale
hu: kuvale

note: Name for oma
en: Omaha-Ponca
hu: omaha-ponca

note: Name for omb
en: East Ambae
hu: kelet ambae

note: Inverted name for omb
en: Ambae, East
hu: ambae, kelet

note: Name for omc
en: Mochica
hu: mochica

note: Name for omg
en: Omagua
hu: omagua

note: Name for omi
en: Omi
hu: omi

note: Name for omk
en: Omok
hu: omok

note: Name for oml
en: Ombo
hu: ombo

note: Name for omn
en: Minoan
hu: minószi

note: Name for omo
en: Utarmbung
hu: utarmbung

note: Name for omp
en: Old Manipuri
hu: ómanipuri

note: Inverted name for omp
en: Manipuri, Old
hu: manipuri, ó

note: Name for omr
en: Old Marathi
hu: ómaráthi

note: Inverted name for omr
en: Marathi, Old
hu: maráthi, ó

note: Name for omt
en: Omotik
hu: omotik

note: Name for omu
en: Omurano
hu: omurano

note: Name for omw
en: South Tairora
hu: dél tairora

note: Inverted name for omw
en: Tairora, South
hu: tairora, déli

note: Name for omx
en: Old Mon
hu: ómon

note: Inverted name for omx
en: Mon, Old
hu: mon, ó

note: Name for omy
en: Old Malay
hu: ómaláj

note: Inverted name for omy
en: Malay, Old
hu: maláj, ó

note: Name for ona
en: Ona
hu: ona

note: Name for onb
en: Lingao
hu: lingao

note: Name for one
en: Oneida
hu: oneida

note: Name for ong
en: Olo
hu: olo

note: Name for oni
en: Onin
hu: onin

note: Name for onj
en: Onjob
hu: onjob

note: Name for onk
en: Kabore One
hu: kabore one

note: Inverted name for onk
en: One, Kabore
hu: one, kabore

note: Name for onn
en: Onobasulu
hu: onobasulu

note: Name for ono
en: Onondaga
hu: onondaga

note: Name for onp
en: Sartang
hu: sartang

note: Name for onr
en: Northern One
hu: északi one

note: Inverted name for onr
en: One, Northern
hu: one, északi

note: Name for ons
en: Ono
hu: ono

note: Name for ont
en: Ontenu
hu: ontenu

note: Name for onu
en: Unua
hu: unua

note: Name for onw
en: Old Nubian
hu: ó núbiai

note: Inverted name for onw
en: Nubian, Old
hu: núbiai, ó

note: Name for onx
en: Onin Based Pidgin
hu: onin-alapú pidzsin

note: Name for ood
en: Tohono O'odham
hu: tohono o'odham

note: Name for oog
en: Ong
hu: ong

note: Name for oon
en: Önge
hu: önge

note: Name for oor
en: Oorlams
hu: oorlam

note: Name for oos
en: Old Ossetic
hu: óoszét

note: Inverted name for oos
en: Ossetic, Old
hu: oszét, ó

note: Name for opa
en: Okpamheri
hu: okpamheri

note: Name for opk
en: Kopkaka
hu: kopkaka

note: Name for opm
en: Oksapmin
hu: oksapmin

note: Name for opo
en: Opao
hu: opao

note: Name for opt
en: Opata
hu: opata

note: Name for opy
en: Ofayé
hu: ofajé

note: Name for ora
en: Oroha
hu: oroha

note: Name for orc
en: Orma
hu: orma

note: Name for ore
en: Orejón
hu: orejón

note: Name for org
en: Oring
hu: oring

note: Name for orh
en: Oroqen
hu: orocsön

note: Name for ori
en: Oriya (macrolanguage)
hu: oriya

note: Name for orm
en: Oromo
hu: oromo

note: Name for orn
en: Orang Kanaq
hu: orang kanaq

note: Name for oro
en: Orokolo
hu: orokolo

note: Name for orr
en: Oruma
hu: oruma

note: Name for ors
en: Orang Seletar
hu: orang seletar

note: Name for ort
en: Adivasi Oriya
hu: adivasi orija

note: Inverted name for ort
en: Oriya, Adivasi
hu: orija, adivászi

note: Name for oru
en: Ormuri
hu: ormuri

note: Name for orv
en: Old Russian
hu: óorosz

note: Inverted name for orv
en: Russian, Old
hu: orosz, ó

note: Name for orw
en: Oro Win
hu: oro win

note: Name for orx
en: Oro
hu: oro

note: Name for ory
en: Odia
hu: odia

note: Name for orz
en: Ormu
hu: ormu

note: Name for osa
en: Osage
hu: osage

note: Name for osc
en: Oscan
hu: oszkán

note: Name for osi
en: Osing
hu: osing

note: Name for osn
en: Old Sundanese
hu: ószundanéz

note: Inverted name for osn
en: Sundanese, Old
hu: szundanéz, ó

note: Name for oso
en: Ososo
hu: ososo

note: Name for osp
en: Old Spanish
hu: óspanyol

note: Inverted name for osp
en: Spanish, Old
hu: spanyol, ó

note: Name for oss
en: Ossetian
hu: oszét

note: Name for ost
en: Osatu
hu: osatu

note: Name for osu
en: Southern One
hu: déli egy

note: Inverted name for osu
en: One, Southern
hu: one, déli

note: Name for osx
en: Old Saxon
hu: ószász

note: Inverted name for osx
en: Saxon, Old
hu: szász, ó

note: Name for ota
en: Ottoman Turkish (1500-1928)
hu: oszmán török (1500-1928)

note: Inverted name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
hu: török, oszmán (1500-1928)

note: Name for otb
en: Old Tibetan
hu: ótibeti

note: Inverted name for otb
en: Tibetan, Old
hu: tibeti, ó

note: Name for otd
en: Ot Danum
hu: ot danum

note: Name for ote
en: Mezquital Otomi
hu: mezquital otomi

note: Inverted name for ote
en: Otomi, Mezquital
hu: otomi, mezquital

note: Name for oti
en: Oti
hu: oti

note: Name for otk
en: Old Turkish
hu: ó-török

note: Inverted name for otk
en: Turkish, Old
hu: török, ó

note: Name for otl
en: Tilapa Otomi
hu: tilapa otomí

note: Inverted name for otl
en: Otomi, Tilapa
hu: otomi, tilapa

note: Name for otm
en: Eastern Highland Otomi
hu: keleti felföldi otomi

note: Inverted name for otm
en: Otomi, Eastern Highland
hu: otomí, keleti hegyvidéki

note: Name for otn
en: Tenango Otomi
hu: tenango otomik

note: Inverted name for otn
en: Otomi, Tenango
hu: otomi, tenango

note: Name for otq
en: Querétaro Otomi
hu: querétaro otomí

note: Inverted name for otq
en: Otomi, Querétaro
hu: otomi, querétaro

note: Name for otr
en: Otoro
hu: otoro

note: Name for ots
en: Estado de México Otomi
hu: mexikói állami otomik

note: Inverted name for ots
en: Otomi, Estado de México
hu: otomi, Estado de México

note: Name for ott
en: Temoaya Otomi
hu: temoaya otomí

note: Inverted name for ott
en: Otomi, Temoaya
hu: otomi, temoaya

note: Name for otu
en: Otuke
hu: otuke

note: Name for otw
en: Ottawa
hu: ottawa

note: Name for otx
en: Texcatepec Otomi
hu: texcatepeci otomik

note: Inverted name for otx
en: Otomi, Texcatepec
hu: otomi, texcatepec

note: Name for oty
en: Old Tamil
hu: ótamil

note: Inverted name for oty
en: Tamil, Old
hu: tamil, ó

note: Name for otz
en: Ixtenco Otomi
hu: ixtenco otomí

note: Inverted name for otz
en: Otomi, Ixtenco
hu: otomi, ixtenco

note: Name for oua
en: Tagargrent
hu: tagargrent

note: Name for oub
en: Glio-Oubi
hu: glio-oubi

note: Name for oue
en: Oune
hu: oune

note: Name for oui
en: Old Uighur
hu: óujgur

note: Inverted name for oui
en: Uighur, Old
hu: ujgur, ó

note: Name for oum
en: Ouma
hu: ouma

note: Name for ovd
en: Elfdalian
hu: övdalelv

note: Name for owi
en: Owiniga
hu: owiniga

note: Name for owl
en: Old Welsh
hu: ówalesi

note: Inverted name for owl
en: Welsh, Old
hu: walesi, ó

note: Name for oyb
en: Oy
hu: oy

note: Name for oyd
en: Oyda
hu: oyda

note: Name for oym
en: Wayampi
hu: wayampi

note: Name for oyy
en: Oya'oya
hu: oya'oya

note: Name for ozm
en: Koonzime
hu: koonzime

note: Name for pab
en: Parecís
hu: parecís

note: Name for pac
en: Pacoh
hu: pacoh

note: Name for pad
en: Paumarí
hu: paumarí

note: Name for pae
en: Pagibete
hu: pagibete

note: Name for paf
en: Paranawát
hu: paranawát

note: Name for pag
en: Pangasinan
hu: pangasinan

note: Name for pah
en: Tenharim
hu: tenharim

note: Name for pai
en: Pe
hu: pe

note: Name for pak
en: Parakanã
hu: parakanã

note: Name for pal
en: Pahlavi
hu: pahlavi

note: Name for pam
en: Pampanga
hu: kapampangan

note: Name for pan
en: Panjabi
hu: pandzsábi

note: Name for pao
en: Northern Paiute
hu: északi paiute

note: Inverted name for pao
en: Paiute, Northern
hu: paiute, északi

note: Name for pap
en: Papiamento
hu: papiamento

note: Name for paq
en: Parya
hu: parja

note: Name for par
en: Panamint
hu: panamint

note: Name for pas
en: Papasena
hu: papasena

note: Name for pau
en: Palauan
hu: palaui

note: Name for pav
en: Pakaásnovos
hu: pakaásnovos

note: Name for paw
en: Pawnee
hu: póní

note: Name for pax
en: Pankararé
hu: pankararé

note: Name for pay
en: Pech
hu: pech

note: Name for paz
en: Pankararú
hu: pankararú

note: Name for pbb
en: Páez
hu: páez

note: Name for pbc
en: Patamona
hu: patamona

note: Name for pbe
en: Mezontla Popoloca
hu: mezontla popoloca

note: Inverted name for pbe
en: Popoloca, Mezontla
hu: popoloca, mezontla

note: Name for pbf
en: Coyotepec Popoloca
hu: coyotepec popoloca

note: Inverted name for pbf
en: Popoloca, Coyotepec
hu: popoloca, coyotepec

note: Name for pbg
en: Paraujano
hu: paraujano

note: Name for pbh
en: E'ñapa Woromaipu
hu: e'ñapa woromaipu

note: Name for pbi
en: Parkwa
hu: parkwa

note: Name for pbl
en: Mak (Nigeria)
hu: mak (Nigéria)

note: Name for pbm
en: Puebla Mazatec
hu: puebla mazatek

note: Inverted name for pbm
en: Mazatec, Puebla
hu: mazaték, puebla

note: Name for pbn
en: Kpasam
hu: kpasam

note: Name for pbo
en: Papel
hu: papel

note: Name for pbp
en: Badyara
hu: badyara

note: Name for pbr
en: Pangwa
hu: pangwa

note: Name for pbs
en: Central Pame
hu: közép pame

note: Inverted name for pbs
en: Pame, Central
hu: pame, közép

note: Name for pbt
en: Southern Pashto
hu: déli pastu

note: Inverted name for pbt
en: Pashto, Southern
hu: pastu, déli

note: Name for pbu
en: Northern Pashto
hu: északi pastu

note: Inverted name for pbu
en: Pashto, Northern
hu: pastu, északi

note: Name for pbv
en: Pnar
hu: pnar

note: Name for pby
en: Pyu (Papua New Guinea)
hu: pyu (Pápua Új-Guinea)

note: Name for pca
en: Santa Inés Ahuatempan Popoloca
hu: santa inés ahuatempan popoloca

note: Inverted name for pca
en: Popoloca, Santa Inés Ahuatempan
hu: popoloca, santa inés ahuatempan

note: Name for pcb
en: Pear
hu: körte

note: Name for pcc
en: Bouyei
hu: bouyei

note: Name for pcd
en: Picard
hu: pikárd

note: Name for pce
en: Ruching Palaung
hu: ruching palaung

note: Inverted name for pce
en: Palaung, Ruching
hu: palaung, ruching

note: Name for pcf
en: Paliyan
hu: paliyan

note: Name for pcg
en: Paniya
hu: paniya

note: Name for pch
en: Pardhan
hu: pardhan

note: Name for pci
en: Duruwa
hu: duruwa

note: Name for pcj
en: Parenga
hu: parenga

note: Name for pck
en: Paite Chin
hu: paite chin

note: Inverted name for pck
en: Chin, Paite
hu: chin, paite

note: Name for pcl
en: Pardhi
hu: pardhi

note: Name for pcm
en: Nigerian Pidgin
hu: nigériai pidzsin

note: Inverted name for pcm
en: Pidgin, Nigerian
hu: pidzsin, nigériai

note: Name for pcn
en: Piti
hu: piti

note: Name for pcp
en: Pacahuara
hu: pacahuara

note: Name for pcw
en: Pyapun
hu: pyapun

note: Name for pda
en: Anam
hu: anam

note: Name for pdc
en: Pennsylvania German
hu: pennsylvaniai német

note: Inverted name for pdc
en: German, Pennsylvania
hu: német, pennsylvaniai német

note: Name for pdi
en: Pa Di
hu: pa di

note: Name for pdn
en: Podena
hu: podena

note: Name for pdo
en: Padoe
hu: padoe

note: Name for pdt
en: Plautdietsch
hu: plautdietsch

note: Name for pdu
en: Kayan
hu: kayan

note: Name for pea
en: Peranakan Indonesian
hu: peranakan indonéz

note: Inverted name for pea
en: Indonesian, Peranakan
hu: indonéz, peranakan

note: Name for peb
en: Eastern Pomo
hu: keleti pomo

note: Inverted name for peb
en: Pomo, Eastern
hu: pomo, keleti

note: Name for ped
en: Mala (Papua New Guinea)
hu: mala (Pápua Új-Guinea)

note: Name for pee
en: Taje
hu: taje

note: Name for pef
en: Northeastern Pomo
hu: északkeleti pomo

note: Inverted name for pef
en: Pomo, Northeastern
hu: pomo, északkeleti

note: Name for peg
en: Pengo
hu: pengo

note: Name for peh
en: Bonan
hu: bonan

note: Name for pei
en: Chichimeca-Jonaz
hu: chichimeca-jonaz

note: Name for pej
en: Northern Pomo
hu: északi pomo

note: Inverted name for pej
en: Pomo, Northern
hu: pomo, északi

note: Name for pek
en: Penchal
hu: penchal

note: Name for pel
en: Pekal
hu: pekal

note: Name for pem
en: Phende
hu: phende

note: Name for peo
en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
hu: ókori perzsa (kb. Kr. e. 600–400)

note: Inverted name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
hu: perzsa, ókori (kb. Kr. e. 600–400)

note: Name for pep
en: Kunja
hu: kunja

note: Name for peq
en: Southern Pomo
hu: déli pomo

note: Inverted name for peq
en: Pomo, Southern
hu: pomo, déli

note: Name for pes
en: Iranian Persian
hu: iráni perzsa

note: Inverted name for pes
en: Persian, Iranian
hu: perzsa, iráni

note: Name for pev
en: Pémono
hu: pémono

note: Name for pex
en: Petats
hu: petats

note: Name for pey
en: Petjo
hu: petjo

note: Name for pez
en: Eastern Penan
hu: keleti penan

note: Inverted name for pez
en: Penan, Eastern
hu: penan, keleti

note: Name for pfa
en: Pááfang
hu: pááfang

note: Name for pfe
en: Pere
hu: pere

note: Name for pfl
en: Pfaelzisch
hu: pfaelzisch

note: Name for pga
en: Sudanese Creole Arabic
hu: szudáni kreol arab

note: Inverted name for pga
en: Creole Arabic, Sudanese
hu: kreol arab, szudáni

note: Name for pgd
en: Gāndhārī
hu: gāndhārī

note: Name for pgg
en: Pangwali
hu: pangvali

note: Name for pgi
en: Pagi
hu: pagi

note: Name for pgk
en: Rerep
hu: rerep

note: Name for pgl
en: Primitive Irish
hu: primitív ír

note: Inverted name for pgl
en: Irish, Primitive
hu: ír, primitív

note: Name for pgn
en: Paelignian
hu: paeligniai

note: Name for pgs
en: Pangseng
hu: pangseng

note: Name for pgu
en: Pagu
hu: pagu

note: Name for pgz
en: Papua New Guinean Sign Language
hu: pápua új-guineai jelnyelv

note: Name for pha
en: Pa-Hng
hu: pa-hng

note: Name for phd
en: Phudagi
hu: phudagi

note: Name for phg
en: Phuong
hu: phuong

note: Name for phh
en: Phukha
hu: phukha

note: Name for phj
en: Pahari
hu: pahari

note: Name for phk
en: Phake
hu: phake

note: Name for phl
en: Phalura
hu: phalura

note: Name for phm
en: Phimbi
hu: phimbi

note: Name for phn
en: Phoenician
hu: föníciai

note: Name for pho
en: Phunoi
hu: phunoi

note: Name for phq
en: Phana'
hu: phana

note: Name for phr
en: Pahari-Potwari
hu: pahari-potwari

note: Name for pht
en: Phu Thai
hu: phu thai

note: Name for phu
en: Phuan
hu: phuan

note: Name for phv
en: Pahlavani
hu: pahlavani

note: Name for phw
en: Phangduwali
hu: phangduwali

note: Name for pia
en: Pima Bajo
hu: pima bajo

note: Name for pib
en: Yine
hu: yine

note: Name for pic
en: Pinji
hu: pinji

note: Name for pid
en: Piaroa
hu: piaroa

note: Name for pie
en: Piro
hu: piro

note: Name for pif
en: Pingelapese
hu: pingelapese

note: Name for pig
en: Pisabo
hu: pisabo

note: Name for pih
en: Pitcairn-Norfolk
hu: pitcairn-norfolk

note: Name for pij
en: Pijao
hu: pijao

note: Name for pil
en: Yom
hu: yom

note: Name for pim
en: Powhatan
hu: powhatan

note: Name for pin
en: Piame
hu: piame

note: Name for pio
en: Piapoco
hu: piapoco

note: Name for pip
en: Pero
hu: pero

note: Name for pir
en: Piratapuyo
hu: piratapuyo

note: Name for pis
en: Pijin
hu: pijin

note: Name for pit
en: Pitta Pitta
hu: pitta pitta

note: Name for piu
en: Pintupi-Luritja
hu: pintupi-luritja

note: Name for piv
en: Pileni
hu: pileni

note: Name for piw
en: Pimbwe
hu: pimbwe

note: Name for pix
en: Piu
hu: piu

note: Name for piy
en: Piya-Kwonci
hu: piya-kwonci

note: Name for piz
en: Pije
hu: pije

note: Name for pjt
en: Pitjantjatjara
hu: pitjantjatjara

note: Name for pka
en: Ardhamāgadhī Prākrit
hu: ardhamágadhi prákrít

note: Inverted name for pka
en: Prākrit, Ardhamāgadhī
hu: prákrit, ardhamágadhi

note: Name for pkb
en: Pokomo
hu: pokomo

note: Name for pkc
en: Paekche
hu: paekche

note: Name for pkg
en: Pak-Tong
hu: pak-tong

note: Name for pkh
en: Pankhu
hu: pankhu

note: Name for pkn
en: Pakanha
hu: pakanha

note: Name for pko
en: Pökoot
hu: pökoot

note: Name for pkp
en: Pukapuka
hu: pukapuka

note: Name for pkr
en: Attapady Kurumba
hu: attapady kurumba

note: Inverted name for pkr
en: Kurumba, Attapady
hu: kurumba, attapady

note: Name for pks
en: Pakistan Sign Language
hu: pakisztáni jelnyelv

note: Name for pkt
en: Maleng
hu: maleng

note: Name for pku
en: Paku
hu: paku

note: Name for pla
en: Miani
hu: miani

note: Name for plb
en: Polonombauk
hu: polonombauk

note: Name for plc
en: Central Palawano
hu: közép-palawano

note: Inverted name for plc
en: Palawano, Central
hu: palawano, közép

note: Name for pld
en: Polari
hu: polari

note: Name for ple
en: Palu'e
hu: palu'e

note: Name for plg
en: Pilagá
hu: pilagá

note: Name for plh
en: Paulohi
hu: paulohi

note: Name for pli
en: Pali
hu: páli

note: Name for plj
en: Polci
hu: polci

note: Name for plk
en: Kohistani Shina
hu: kohisztáni sina

note: Inverted name for plk
en: Shina, Kohistani
hu: shina, kohisztáni

note: Name for pll
en: Shwe Palaung
hu: shwe palaung

note: Inverted name for pll
en: Palaung, Shwe
hu: palaung, shwe

note: Name for pln
en: Palenquero
hu: palenquero

note: Name for plo
en: Oluta Popoluca
hu: oluta popoluca

note: Inverted name for plo
en: Popoluca, Oluta
hu: popoluca, oluta

note: Name for plq
en: Palaic
hu: palaic

note: Name for plr
en: Palaka Senoufo
hu: palaka senoufo

note: Inverted name for plr
en: Senoufo, Palaka
hu: szenufó, palaka

note: Name for pls
en: San Marcos Tlacoyalco Popoloca
hu: san marcos tlacoyalco popoloca

note: Inverted name for pls
en: Popoloca, San Marcos Tlacoyalco
hu: popoloca, san marcos tlacoyalco

note: Name for plt
en: Plateau Malagasy
hu: plató madagaszkári

note: Inverted name for plt
en: Malagasy, Plateau
hu: malgas, felföldi

note: Name for plu
en: Palikúr
hu: palikúr

note: Name for plv
en: Southwest Palawano
hu: délnyugati palawano

note: Inverted name for plv
en: Palawano, Southwest
hu: palawano, délnyugat

note: Name for plw
en: Brooke's Point Palawano
hu: brooke’s point-i palawano

note: Inverted name for plw
en: Palawano, Brooke's Point
hu: palawano, brooke's point

note: Name for ply
en: Bolyu
hu: bolyu

note: Name for plz
en: Paluan
hu: palaui

note: Name for pma
en: Paama
hu: paama

note: Name for pmb
en: Pambia
hu: pambia

note: Name for pmd
en: Pallanganmiddang
hu: pallanganmiddang

note: Name for pme
en: Pwaamei
hu: pwaamei

note: Name for pmf
en: Pamona
hu: pamona

note: Name for pmh
en: Māhārāṣṭri Prākrit
hu: máráthi prákrít

note: Inverted name for pmh
en: Prākrit, Māhārāṣṭri
hu: prákrit, máhárástri

note: Name for pmi
en: Northern Pumi
hu: északi pumi

note: Inverted name for pmi
en: Pumi, Northern
hu: pumi, északi

note: Name for pmj
en: Southern Pumi
hu: déli pumi

note: Inverted name for pmj
en: Pumi, Southern
hu: pumi, déli

note: Name for pmk
en: Pamlico
hu: pamlico

note: Name for pml
en: Lingua Franca
hu: lingua franca

note: Name for pmm
en: Pomo
hu: pomo

note: Name for pmn
en: Pam
hu: pam

note: Name for pmo
en: Pom
hu: pom

note: Name for pmq
en: Northern Pame
hu: északi pame

note: Inverted name for pmq
en: Pame, Northern
hu: pame, északi

note: Name for pmr
en: Paynamar
hu: paynamar

note: Name for pms
en: Piemontese
hu: piemonti

note: Name for pmt
en: Tuamotuan
hu: tuamotui

note: Name for pmw
en: Plains Miwok
hu: síksági miwok

note: Inverted name for pmw
en: Miwok, Plains
hu: miwok, síksági

note: Name for pmx
en: Poumei Naga
hu: poumei naga

note: Inverted name for pmx
en: Naga, Poumei
hu: naga, poumei

note: Name for pmy
en: Papuan Malay
hu: pápua maláj

note: Inverted name for pmy
en: Malay, Papuan
hu: maláj, papuán

note: Name for pmz
en: Southern Pame
hu: déli pame

note: Inverted name for pmz
en: Pame, Southern
hu: pame, déli

note: Name for pna
en: Punan Bah-Biau
hu: punan bah-biau

note: Name for pnb
en: Western Panjabi
hu: nyugati pandzsábi

note: Inverted name for pnb
en: Panjabi, Western
hu: pandzsábi, nyugati

note: Name for pnc
en: Pannei
hu: pannei

note: Name for pnd
en: Mpinda
hu: mpinda

note: Name for pne
en: Western Penan
hu: nyugati penan

note: Inverted name for pne
en: Penan, Western
hu: penan, nyugati

note: Name for png
en: Pangu
hu: pangu

note: Name for pnh
en: Penrhyn
hu: penrhyn

note: Name for pni
en: Aoheng
hu: aoheng

note: Name for pnj
en: Pinjarup
hu: pinjarup

note: Name for pnk
en: Paunaka
hu: paunaka

note: Name for pnl
en: Paleni
hu: paleni

note: Name for pnm
en: Punan Batu 1
hu: punan batu 1

note: Name for pnn
en: Pinai-Hagahai
hu: pinai-hagahai

note: Name for pno
en: Panobo
hu: panobo

note: Name for pnp
en: Pancana
hu: pancana

note: Name for pnq
en: Pana (Burkina Faso)
hu: pana (Burkina Faso)

note: Name for pnr
en: Panim
hu: panim

note: Name for pns
en: Ponosakan
hu: ponosakan

note: Name for pnt
en: Pontic
hu: ponti

note: Name for pnu
en: Jiongnai Bunu
hu: jiongnai bunu

note: Inverted name for pnu
en: Bunu, Jiongnai
hu: bunu, jiongnai

note: Name for pnv
en: Pinigura
hu: pinigura

note: Name for pnw
en: Banyjima
hu: banyjima

note: Name for pnx
en: Phong-Kniang
hu: phong-kniang

note: Name for pny
en: Pinyin
hu: pinyin

note: Name for pnz
en: Pana (Central African Republic)
hu: pana (Közép-afrikai Köztársaság)

note: Name for poc
en: Poqomam
hu: poqomam

note: Name for poe
en: San Juan Atzingo Popoloca
hu: san juan atzingo popoloca

note: Inverted name for poe
en: Popoloca, San Juan Atzingo
hu: popoloca, san juan atzingo

note: Name for pof
en: Poke
hu: poke

note: Name for pog
en: Potiguára
hu: potiguára

note: Name for poh
en: Poqomchi'
hu: poqomcsi

note: Name for poi
en: Highland Popoluca
hu: felföldi popoluka

note: Inverted name for poi
en: Popoluca, Highland
hu: popoluca, felföldi

note: Name for pok
en: Pokangá
hu: pokangá

note: Name for pol
en: Polish
hu: lengyel

note: Name for pom
en: Southeastern Pomo
hu: délkeleti pomo

note: Inverted name for pom
en: Pomo, Southeastern
hu: pomo, délkeleti

note: Name for pon
en: Pohnpeian
hu: pohnpei

note: Name for poo
en: Central Pomo
hu: közép pomo

note: Inverted name for poo
en: Pomo, Central
hu: pomo, közép

note: Name for pop
en: Pwapwâ
hu: pwapwâ

note: Name for poq
en: Texistepec Popoluca
hu: texistepec popoluca

note: Inverted name for poq
en: Popoluca, Texistepec
hu: popoluca, texistepec

note: Name for por
en: Portuguese
hu: portugál

note: Name for pos
en: Sayula Popoluca
hu: sayula popoluca

note: Inverted name for pos
en: Popoluca, Sayula
hu: popoluca, sayula

note: Name for pot
en: Potawatomi
hu: potawatomi

note: Name for pov
en: Upper Guinea Crioulo
hu: felső-guineai crioulo

note: Inverted name for pov
en: Crioulo, Upper Guinea
hu: kreol, felső-guineai

note: Name for pow
en: San Felipe Otlaltepec Popoloca
hu: san felipe otlaltepec popoloca

note: Inverted name for pow
en: Popoloca, San Felipe Otlaltepec
hu: popoloca, San Felipe Otlaltepec

note: Name for pox
en: Polabian
hu: poláb

note: Name for poy
en: Pogolo
hu: pogolo

note: Name for ppe
en: Papi
hu: papiamentu

note: Name for ppi
en: Paipai
hu: paipai

note: Name for ppk
en: Uma
hu: uma

note: Name for ppl
en: Pipil
hu: pipil

note: Name for ppm
en: Papuma
hu: papuma

note: Name for ppn
en: Papapana
hu: papapana

note: Name for ppo
en: Folopa
hu: folopa

note: Name for ppp
en: Pelende
hu: pelende

note: Name for ppq
en: Pei
hu: pei

note: Name for pps
en: San Luís Temalacayuca Popoloca
hu: san luís temalacayuca popoloca

note: Inverted name for pps
en: Popoloca, San Luís Temalacayuca
hu: popoloca, san luis temalacayuca

note: Name for ppt
en: Pare
hu: pare

note: Name for ppu
en: Papora
hu: papora

note: Name for pqa
en: Pa'a
hu: pa'a

note: Name for pqm
en: Malecite-Passamaquoddy
hu: malecite-passamaquoddy

note: Name for prc
en: Parachi
hu: paracsi

note: Name for prd
en: Parsi-Dari
hu: parsi-dari

note: Name for pre
en: Principense
hu: principense

note: Name for prf
en: Paranan
hu: paranan

note: Name for prg
en: Prussian
hu: porosz

note: Name for prh
en: Porohanon
hu: porohanon

note: Name for pri
en: Paicî
hu: paicî

note: Name for prk
en: Parauk
hu: parauk

note: Name for prl
en: Peruvian Sign Language
hu: perui jelnyelv

note: Name for prm
en: Kibiri
hu: kibiri

note: Name for prn
en: Prasuni
hu: prasuni

note: Name for pro
en: Old Provençal (to 1500)
hu: óprovanszál (1500-ig)

note: Inverted name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
hu: provanszál, ó (1500-ig)

note: Name for prp
en: Parsi
hu: parsi

note: Name for prq
en: Ashéninka Perené
hu: ashéninka perené

note: Name for prr
en: Puri
hu: puri

note: Name for prs
en: Dari
hu: dari

note: Name for prt
en: Phai
hu: phai

note: Name for pru
en: Puragi
hu: puragi

note: Name for prw
en: Parawen
hu: parawen

note: Name for prx
en: Purik
hu: purik

note: Name for prz
en: Providencia Sign Language
hu: providenciai jelnyelv

note: Name for psa
en: Asue Awyu
hu: asue awyu

note: Inverted name for psa
en: Awyu, Asue
hu: awyu, asue

note: Name for psc
en: Iranian Sign Language
hu: iráni jelnyelv

note: Name for psd
en: Plains Indian Sign Language
hu: síksági indián jelnyelv

note: Name for pse
en: Central Malay
hu: közép-maláj

note: Inverted name for pse
en: Malay, Central
hu: közép maláj

note: Name for psg
en: Penang Sign Language
hu: penangi jelnyelv

note: Name for psh
en: Southwest Pashai
hu: délnyugat pashai

note: Inverted name for psh
en: Pashai, Southwest
hu: pashai, délnyugat

note: Name for psi
en: Southeast Pashai
hu: délkelet pashai

note: Inverted name for psi
en: Pashai, Southeast
hu: pashai, délkelet

note: Name for psl
en: Puerto Rican Sign Language
hu: puertorricói jelnyelv

note: Name for psm
en: Pauserna
hu: pauserna

note: Name for psn
en: Panasuan
hu: panasuan

note: Name for pso
en: Polish Sign Language
hu: lengyel jelnyelv

note: Name for psp
en: Philippine Sign Language
hu: filippínó jelnyelv

note: Name for psq
en: Pasi
hu: pasi

note: Name for psr
en: Portuguese Sign Language
hu: portugál jelnyelv

note: Name for pss
en: Kaulong
hu: kaulong

note: Name for pst
en: Central Pashto
hu: közép pastu

note: Inverted name for pst
en: Pashto, Central
hu: pastu, közép

note: Name for psu
en: Sauraseni Prākrit
hu: sauraseni prákrít

note: Inverted name for psu
en: Prākrit, Sauraseni
hu: prákrit, szauraszeni

note: Name for psw
en: Port Sandwich
hu: port sandwich

note: Name for psy
en: Piscataway
hu: piscataway

note: Name for pta
en: Pai Tavytera
hu: pai tavytera

note: Name for pth
en: Pataxó Hã-Ha-Hãe
hu: pataxó hã-hã-hãe

note: Name for pti
en: Pindiini
hu: pindiini

note: Name for ptn
en: Patani
hu: patani

note: Name for pto
en: Zo'é
hu: zo'é

note: Name for ptp
en: Patep
hu: patep

note: Name for ptq
en: Pattapu
hu: pattapu

note: Name for ptr
en: Piamatsina
hu: piamatsina

note: Name for ptt
en: Enrekang
hu: enrekang

note: Name for ptu
en: Bambam
hu: bambam

note: Name for ptv
en: Port Vato
hu: port vato

note: Name for ptw
en: Pentlatch
hu: pentlatch

note: Name for pty
en: Pathiya
hu: pathiya

note: Name for pua
en: Western Highland Purepecha
hu: nyugati felföldi purépecha

note: Inverted name for pua
en: Purepecha, Western Highland
hu: purepecha, nyugati felföldi

note: Name for pub
en: Purum
hu: purum

note: Name for puc
en: Punan Merap
hu: punan merap

note: Name for pud
en: Punan Aput
hu: punan aput

note: Name for pue
en: Puelche
hu: puelche

note: Name for puf
en: Punan Merah
hu: punan merah

note: Name for pug
en: Phuie
hu: phuie

note: Name for pui
en: Puinave
hu: puinave

note: Name for puj
en: Punan Tubu
hu: punan tubu

note: Name for pum
en: Puma
hu: puma

note: Name for puo
en: Puoc
hu: puoc

note: Name for pup
en: Pulabu
hu: pulabu

note: Name for puq
en: Puquina
hu: puquina

note: Name for pur
en: Puruborá
hu: puruborá

note: Name for pus
en: Pushto
hu: pastu

note: Name for put
en: Putoh
hu: putoh

note: Name for puu
en: Punu
hu: punu

note: Name for puw
en: Puluwatese
hu: puluwatese

note: Name for pux
en: Puare
hu: puare

note: Name for puy
en: Purisimeño
hu: purisimeño

note: Name for pwa
en: Pawaia
hu: pawaia

note: Name for pwb
en: Panawa
hu: panawa

note: Name for pwg
en: Gapapaiwa
hu: gapapaiwa

note: Name for pwi
en: Patwin
hu: patwin

note: Name for pwm
en: Molbog
hu: molbog

note: Name for pwn
en: Paiwan
hu: paiwan

note: Name for pwo
en: Pwo Western Karen
hu: pwo nyugati karen

note: Inverted name for pwo
en: Karen, Pwo Western
hu: karen, pwo nyugati

note: Name for pwr
en: Powari
hu: powari

note: Name for pww
en: Pwo Northern Karen
hu: pwo északi karen

note: Inverted name for pww
en: Karen, Pwo Northern
hu: karen, pwo északi

note: Name for pxm
en: Quetzaltepec Mixe
hu: quetzaltepeci mixe

note: Inverted name for pxm
en: Mixe, Quetzaltepec
hu: mixe, quetzaltepec

note: Name for pye
en: Pye Krumen
hu: pye krumen

note: Inverted name for pye
en: Krumen, Pye
hu: krumen, pye

note: Name for pym
en: Fyam
hu: fjam

note: Name for pyn
en: Poyanáwa
hu: poyanáwa

note: Name for pys
en: Paraguayan Sign Language
hu: paraguayi jelnyelv

note: Name for pyu
en: Puyuma
hu: puyuma

note: Name for pyx
en: Pyu (Myanmar)
hu: pyu (Mianmar)

note: Name for pyy
en: Pyen
hu: pyen

note: Name for pzh
en: Pazeh
hu: pazeh

note: Name for pzn
en: Jejara Naga
hu: jejara naga

note: Name for qua
en: Quapaw
hu: quapaw

note: Name for qub
en: Huallaga Huánuco Quechua
hu: huallaga huánuco kecsua

note: Inverted name for qub
en: Quechua, Huallaga Huánuco
hu: kecsua, huallaga huánuco

note: Name for quc
en: K'iche'
hu: k'iche

note: Name for qud
en: Calderón Highland Quichua
hu: calderón-felföldi kecsua

note: Inverted name for qud
en: Quichua, Calderón Highland
hu: quichua, calderón-felföldi

note: Name for que
en: Quechua
hu: kecsua

note: Name for quf
en: Lambayeque Quechua
hu: lambayeque kecsua

note: Inverted name for quf
en: Quechua, Lambayeque
hu: kecsua, lambayeque

note: Name for qug
en: Chimborazo Highland Quichua
hu: chimborazo-felföldi kecsua

note: Inverted name for qug
en: Quichua, Chimborazo Highland
hu: quichua, chimborazo-felföldi

note: Name for quh
en: South Bolivian Quechua
hu: dél-bolíviai kecsua

note: Inverted name for quh
en: Quechua, South Bolivian
hu: kecsua, dél-bolíviai

note: Name for qui
en: Quileute
hu: quileute

note: Name for quk
en: Chachapoyas Quechua
hu: chachapoyas kecsua

note: Inverted name for quk
en: Quechua, Chachapoyas
hu: kecsua, chachapoyas

note: Name for qul
en: North Bolivian Quechua
hu: észak-bolíviai kecsua

note: Inverted name for qul
en: Quechua, North Bolivian
hu: kecsua, észak-bolíviai

note: Name for qum
en: Sipacapense
hu: sipakapai

note: Name for qun
en: Quinault
hu: quinault

note: Name for qup
en: Southern Pastaza Quechua
hu: dél-pasztaza kecsua

note: Inverted name for qup
en: Quechua, Southern Pastaza
hu: kecsua, déli pastaza

note: Name for quq
en: Quinqui
hu: quinqui

note: Name for qur
en: Yanahuanca Pasco Quechua
hu: yanahuanca pasco kecsua

note: Inverted name for qur
en: Quechua, Yanahuanca Pasco
hu: kecsua, yanahuanca pasco

note: Name for qus
en: Santiago del Estero Quichua
hu: santiago del estero kecsua

note: Inverted name for qus
en: Quichua, Santiago del Estero
hu: quichua, Santiago del Estero

note: Name for quv
en: Sacapulteco
hu: sakapulteko

note: Name for quw
en: Tena Lowland Quichua
hu: tena alföldi kecsua

note: Inverted name for quw
en: Quichua, Tena Lowland
hu: quichua, tena alföldi

note: Name for qux
en: Yauyos Quechua
hu: yauyos kecsua

note: Inverted name for qux
en: Quechua, Yauyos
hu: kecsua, yauyos

note: Name for quy
en: Ayacucho Quechua
hu: ayacucho kecsua

note: Inverted name for quy
en: Quechua, Ayacucho
hu: kecsua, ayacucho

note: Name for quz
en: Cusco Quechua
hu: kuszkó kecsua

note: Inverted name for quz
en: Quechua, Cusco
hu: kecsua, cusco

note: Name for qva
en: Ambo-Pasco Quechua
hu: ambo-pasco kecsua

note: Inverted name for qva
en: Quechua, Ambo-Pasco
hu: kecsua, ambo-pasco

note: Name for qvc
en: Cajamarca Quechua
hu: cajamarca kecsua

note: Inverted name for qvc
en: Quechua, Cajamarca
hu: kecsua, cajamarca

note: Name for qve
en: Eastern Apurímac Quechua
hu: kelet-apurímaci kecsua

note: Inverted name for qve
en: Quechua, Eastern Apurímac
hu: kecsua, kelet-apurímac

note: Name for qvh
en: Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco Quechua
hu: huamalíes-dos de mayo huánuco kecsua

note: Inverted name for qvh
en: Quechua, Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco
hu: kecsua, huamalíes-dos de mayo huánuco

note: Name for qvi
en: Imbabura Highland Quichua
hu: imbabura-fennsík kecsua

note: Inverted name for qvi
en: Quichua, Imbabura Highland
hu: quichua, imbabura-felföldi

note: Name for qvj
en: Loja Highland Quichua
hu: loja-felföldi kecsua

note: Inverted name for qvj
en: Quichua, Loja Highland
hu: quichua, loja-felföldi

note: Name for qvl
en: Cajatambo North Lima Quechua
hu: cajatambo észak-lima kecsua

note: Inverted name for qvl
en: Quechua, Cajatambo North Lima
hu: kecsua, cajatambo észak lima

note: Name for qvm
en: Margos-Yarowilca-Lauricocha Quechua
hu: margos-yarowilca-lauricocha kecsua

note: Inverted name for qvm
en: Quechua, Margos-Yarowilca-Lauricocha
hu: kecsua, margos-yarowilca-lauricocha

note: Name for qvn
en: North Junín Quechua
hu: északi junín kecsua

note: Inverted name for qvn
en: Quechua, North Junín
hu: kecsua, észak-junín

note: Name for qvo
en: Napo Lowland Quechua
hu: napo alföldi kecsua

note: Inverted name for qvo
en: Quechua, Napo Lowland
hu: kecsua, napo alföldi

note: Name for qvp
en: Pacaraos Quechua
hu: pacaraos kecsua

note: Inverted name for qvp
en: Quechua, Pacaraos
hu: kecsua, pacaraos

note: Name for qvs
en: San Martín Quechua
hu: san martín kecsua

note: Inverted name for qvs
en: Quechua, San Martín
hu: kecsua, San Martín

note: Name for qvw
en: Huaylla Wanca Quechua
hu: huaylla wanca kecsua

note: Inverted name for qvw
en: Quechua, Huaylla Wanca
hu: kecsua, huaylla wanca

note: Name for qvy
en: Queyu
hu: queyu

note: Name for qvz
en: Northern Pastaza Quichua
hu: északi pastaza kecsua

note: Inverted name for qvz
en: Quichua, Northern Pastaza
hu: quichua, észak-pastaza

note: Name for qwa
en: Corongo Ancash Quechua
hu: corongo ancash kecsua

note: Inverted name for qwa
en: Quechua, Corongo Ancash
hu: kecsua, corongo ancash

note: Name for qwc
en: Classical Quechua
hu: klasszikus kecsua

note: Inverted name for qwc
en: Quechua, Classical
hu: kecsua, klasszikus

note: Name for qwh
en: Huaylas Ancash Quechua
hu: huaylas ancash kecsua

note: Inverted name for qwh
en: Quechua, Huaylas Ancash
hu: kecsua, huaylas ancash

note: Name for qwm
en: Kuman (Russia)
hu: kuman (Oroszország)

note: Name for qws
en: Sihuas Ancash Quechua
hu: sihuas ancash kecsua

note: Inverted name for qws
en: Quechua, Sihuas Ancash
hu: kecsua, sihuas ancash

note: Name for qwt
en: Kwalhioqua-Tlatskanai
hu: kwalhioqua-tlatskanai

note: Name for qxa
en: Chiquián Ancash Quechua
hu: chiquián ancash kecsua

note: Inverted name for qxa
en: Quechua, Chiquián Ancash
hu: kecsua, chiquián ancash

note: Name for qxc
en: Chincha Quechua
hu: chincha kecsua

note: Inverted name for qxc
en: Quechua, Chincha
hu: kecsua, chincha

note: Name for qxh
en: Panao Huánuco Quechua
hu: panao huánuco kecsua

note: Inverted name for qxh
en: Quechua, Panao Huánuco
hu: kecsua, panao huánuco

note: Name for qxl
en: Salasaca Highland Quichua
hu: salasaca felföldi kecsua

note: Inverted name for qxl
en: Quichua, Salasaca Highland
hu: quichua, salasaca-fennsík

note: Name for qxn
en: Northern Conchucos Ancash Quechua
hu: északi conchucos ancash kecsua

note: Inverted name for qxn
en: Quechua, Northern Conchucos Ancash
hu: kecsua, északi conchucos ancash

note: Name for qxo
en: Southern Conchucos Ancash Quechua
hu: déli conchucos ancash kecsua

note: Inverted name for qxo
en: Quechua, Southern Conchucos Ancash
hu: kecsua, déli conchucos ancash

note: Name for qxp
en: Puno Quechua
hu: puno kecsua

note: Inverted name for qxp
en: Quechua, Puno
hu: kecsua, puno

note: Name for qxq
en: Qashqa'i
hu: qashqa'i

note: Name for qxr
en: Cañar Highland Quichua
hu: cañar-fennsík kecsua

note: Inverted name for qxr
en: Quichua, Cañar Highland
hu: quichua, cañar-fennsík

note: Name for qxs
en: Southern Qiang
hu: déli csiang

note: Inverted name for qxs
en: Qiang, Southern
hu: qiang, déli

note: Name for qxt
en: Santa Ana de Tusi Pasco Quechua
hu: santa ana de tusi pasco kecsua

note: Inverted name for qxt
en: Quechua, Santa Ana de Tusi Pasco
hu: kecsua, santa ana de tusi pasco

note: Name for qxu
en: Arequipa-La Unión Quechua
hu: arequipa-la unión kecsua

note: Inverted name for qxu
en: Quechua, Arequipa-La Unión
hu: kecsua, arequipa-la unión

note: Name for qxw
en: Jauja Wanca Quechua
hu: jauja wanka kecsua

note: Inverted name for qxw
en: Quechua, Jauja Wanca
hu: kecsua, jauja wanka

note: Name for qya
en: Quenya
hu: quenya

note: Name for qyp
en: Quiripi
hu: quiripi

note: Name for raa
en: Dungmali
hu: dungmali

note: Name for rab
en: Camling
hu: camling

note: Name for rac
en: Rasawa
hu: rasawa

note: Name for rad
en: Rade
hu: rade

note: Name for raf
en: Western Meohang
hu: nyugat-meohang

note: Inverted name for raf
en: Meohang, Western
hu: meohang, nyugati

note: Name for rag
en: Logooli
hu: logooli

note: Name for rah
en: Rabha
hu: rabha

note: Name for rai
en: Ramoaaina
hu: ramoaaina

note: Name for raj
en: Rajasthani
hu: rádzsasztáni

note: Name for rak
en: Tulu-Bohuai
hu: tulu-bohuai

note: Name for ral
en: Ralte
hu: ralte

note: Name for ram
en: Canela
hu: canela

note: Name for ran
en: Riantana
hu: riantana

note: Name for rao
en: Rao
hu: rao

note: Name for rap
en: Rapanui
hu: rapanui

note: Name for raq
en: Saam
hu: saam

note: Name for rar
en: Rarotongan
hu: rarotongai

note: Name for ras
en: Tegali
hu: tegali

note: Name for rat
en: Razajerdi
hu: razajerdi

note: Name for rau
en: Raute
hu: raute

note: Name for rav
en: Sampang
hu: sampang

note: Name for raw
en: Rawang
hu: rawang

note: Name for rax
en: Rang
hu: rang

note: Name for ray
en: Rapa
hu: rapa

note: Name for raz
en: Rahambuu
hu: rahamboo

note: Name for rbb
en: Rumai Palaung
hu: rumai palaung

note: Inverted name for rbb
en: Palaung, Rumai
hu: palaung, rumai

note: Name for rbk
en: Northern Bontok
hu: északi bontok

note: Inverted name for rbk
en: Bontok, Northern
hu: bontok, északi

note: Name for rbl
en: Miraya Bikol
hu: miraya bikol

note: Inverted name for rbl
en: Bikol, Miraya
hu: bikol, miraya

note: Name for rbp
en: Barababaraba
hu: barababaraba

note: Name for rcf
en: Réunion Creole French
hu: réunion kreol francia

note: Inverted name for rcf
en: Creole French, Réunion
hu: kreol francia, réunion

note: Name for rdb
en: Rudbari
hu: rudbari

note: Name for rea
en: Rerau
hu: rerau

note: Name for reb
en: Rembong
hu: rembong

note: Name for ree
en: Rejang Kayan
hu: rejang kayan

note: Inverted name for ree
en: Kayan, Rejang
hu: kayan, rejang

note: Name for reg
en: Kara (Tanzania)
hu: kara (Tanzánia)

note: Name for rei
en: Reli
hu: reli

note: Name for rej
en: Rejang
hu: rejang

note: Name for rel
en: Rendille
hu: rendille

note: Name for rem
en: Remo
hu: remo

note: Name for ren
en: Rengao
hu: rengao

note: Name for rer
en: Rer Bare
hu: rer bare

note: Name for res
en: Reshe
hu: reshe

note: Name for ret
en: Retta
hu: retta

note: Name for rey
en: Reyesano
hu: reyesano

note: Name for rga
en: Roria
hu: roria

note: Name for rge
en: Romano-Greek
hu: romano-görög

note: Name for rgk
en: Rangkas
hu: rangkas

note: Name for rgn
en: Romagnol
hu: romagnol

note: Name for rgr
en: Resígaro
hu: resígaro

note: Name for rgs
en: Southern Roglai
hu: déli roglai

note: Inverted name for rgs
en: Roglai, Southern
hu: roglai, déli

note: Name for rgu
en: Ringgou
hu: ringgou

note: Name for rhg
en: Rohingya
hu: rohingya

note: Name for rhp
en: Yahang
hu: yahang

note: Name for ria
en: Riang (India)
hu: riang (India)

note: Name for rib
en: Bribri Sign Language
hu: bribri jelnyelv

note: Name for rif
en: Tarifit
hu: tarifit

note: Name for ril
en: Riang Lang
hu: riang lang

note: Name for rim
en: Nyaturu
hu: nyaturu

note: Name for rin
en: Nungu
hu: nungu

note: Name for rir
en: Ribun
hu: ribun

note: Name for rit
en: Ritharrngu
hu: ritharrngu

note: Name for riu
en: Riung
hu: riung

note: Name for rjg
en: Rajong
hu: rajong

note: Name for rji
en: Raji
hu: raji

note: Name for rjs
en: Rajbanshi
hu: rajbanshi

note: Name for rka
en: Kraol
hu: kraol

note: Name for rkb
en: Rikbaktsa
hu: rikbaktsa

note: Name for rkh
en: Rakahanga-Manihiki
hu: rakahanga-manihiki

note: Name for rki
en: Rakhine
hu: rakhaing

note: Name for rkm
en: Marka
hu: marka

note: Name for rkt
en: Rangpuri
hu: rangpuri

note: Name for rkw
en: Arakwal
hu: arakwal

note: Name for rma
en: Rama
hu: rama

note: Name for rmb
en: Rembarrnga
hu: rembarrnga

note: Name for rmc
en: Carpathian Romani
hu: kárpáti romani

note: Inverted name for rmc
en: Romani, Carpathian
hu: romani, kárpáti

note: Name for rmd
en: Traveller Danish
hu: dán vándor dialektus

note: Inverted name for rmd
en: Danish, Traveller
hu: dán, vándor dialektus

note: Name for rme
en: Angloromani
hu: angloromani

note: Name for rmf
en: Kalo Finnish Romani
hu: kalo finnországi romani

note: Inverted name for rmf
en: Romani, Kalo Finnish
hu: romani, kalo finn

note: Name for rmg
en: Traveller Norwegian
hu: norvég vándor dialektus

note: Inverted name for rmg
en: Norwegian, Traveller
hu: norvég, vándor dialektus

note: Name for rmh
en: Murkim
hu: murkim

note: Name for rmi
en: Lomavren
hu: lomavren

note: Name for rmk
en: Romkun
hu: romkun

note: Name for rml
en: Baltic Romani
hu: balti romani

note: Inverted name for rml
en: Romani, Baltic
hu: romani, balti

note: Name for rmm
en: Roma
hu: roma

note: Name for rmn
en: Balkan Romani
hu: balkáni romani

note: Inverted name for rmn
en: Romani, Balkan
hu: romani, balkáni

note: Name for rmo
en: Sinte Romani
hu: sinte romani

note: Inverted name for rmo
en: Romani, Sinte
hu: romani, sinte

note: Name for rmp
en: Rempi
hu: rempi

note: Name for rmq
en: Caló
hu: caló

note: Name for rms
en: Romanian Sign Language
hu: román jelnyelv

note: Name for rmt
en: Domari
hu: domari

note: Name for rmu
en: Tavringer Romani
hu: tavringer romani

note: Inverted name for rmu
en: Romani, Tavringer
hu: romani, tavringer

note: Name for rmv
en: Romanova
hu: romanova

note: Name for rmw
en: Welsh Romani
hu: walesi romani

note: Inverted name for rmw
en: Romani, Welsh
hu: romani, walesi

note: Name for rmx
en: Romam
hu: romam

note: Name for rmy
en: Vlax Romani
hu: vlax romani

note: Inverted name for rmy
en: Romani, Vlax
hu: romani, vlax

note: Name for rmz
en: Marma
hu: marma

note: Name for rnb
en: Brunca Sign Language
hu: brunca jelnyelv

note: Name for rnd
en: Ruund
hu: ruund

note: Name for rng
en: Ronga
hu: ronga

note: Name for rnl
en: Ranglong
hu: ranglong

note: Name for rnn
en: Roon
hu: roon

note: Name for rnp
en: Rongpo
hu: rongpo

note: Name for rnr
en: Nari Nari
hu: nari nari

note: Name for rnw
en: Rungwa
hu: rungwa

note: Name for rob
en: Tae'
hu: tae

note: Name for roc
en: Cacgia Roglai
hu: cacgia roglai

note: Inverted name for roc
en: Roglai, Cacgia
hu: roglai, cacgia

note: Name for rod
en: Rogo
hu: rogo

note: Name for roe
en: Ronji
hu: ronji

note: Name for rof
en: Rombo
hu: rombo

note: Name for rog
en: Northern Roglai
hu: északi roglai

note: Inverted name for rog
en: Roglai, Northern
hu: roglai, északi

note: Name for roh
en: Romansh
hu: romansh

note: Name for rol
en: Romblomanon
hu: romblomanon

note: Name for rom
en: Romany
hu: romani

note: Name for ron
en: Romanian
hu: román

note: Name for roo
en: Rotokas
hu: rotokas

note: Name for rop
en: Kriol
hu: kriol

note: Name for ror
en: Rongga
hu: rongga

note: Name for rou
en: Runga
hu: runga

note: Name for row
en: Dela-Oenale
hu: dela-oenale

note: Name for rpn
en: Repanbitip
hu: repanbitip

note: Name for rpt
en: Rapting
hu: rapting

note: Name for rri
en: Ririo
hu: ririo

note: Name for rro
en: Waima
hu: waima

note: Name for rrt
en: Arritinngithigh
hu: arritinngithigh

note: Name for rsb
en: Romano-Serbian
hu: romano-szerb

note: Name for rsk
en: Ruthenian
hu: rutén

note: Name for rsl
en: Russian Sign Language
hu: orosz jelnyelv

note: Name for rsm
en: Miriwoong Sign Language
hu: miriwoong jelnyelv

note: Name for rsn
en: Rwandan Sign Language
hu: ruandai jelnyelv

note: Name for rtc
en: Rungtu Chin
hu: rungtu chin

note: Inverted name for rtc
en: Chin, Rungtu
hu: chin, rungtu

note: Name for rth
en: Ratahan
hu: ratahan

note: Name for rtm
en: Rotuman
hu: rotumai

note: Name for rts
en: Yurats
hu: yurac

note: Name for rtw
en: Rathawi
hu: rathawi

note: Name for rub
en: Gungu
hu: gungu

note: Name for ruc
en: Ruuli
hu: ruuli

note: Name for rue
en: Rusyn
hu: ruszin

note: Name for ruf
en: Luguru
hu: luguru

note: Name for rug
en: Roviana
hu: roviana

note: Name for ruh
en: Ruga
hu: ruga

note: Name for rui
en: Rufiji
hu: rufiji

note: Name for ruk
en: Che
hu: csecsen

note: Name for run
en: Rundi
hu: rundi

note: Name for ruo
en: Istro Romanian
hu: isztro-román

note: Inverted name for ruo
en: Romanian, Istro
hu: román, istro

note: Name for rup
en: Macedo-Romanian
hu: macedoromán

note: Inverted name for rup
en: Romanian, Macedo-
hu: román, macedoromán

note: Name for ruq
en: Megleno Romanian
hu: megleno román

note: Inverted name for ruq
en: Romanian, Megleno
hu: román, megleno

note: Name for rus
en: Russian
hu: orosz

note: Name for rut
en: Rutul
hu: rutul

note: Name for ruu
en: Lanas Lobu
hu: lanas lobu

note: Inverted name for ruu
en: Lobu, Lanas
hu: lobu, lanas

note: Name for ruy
en: Mala (Nigeria)
hu: mala (Nigéria)

note: Name for ruz
en: Ruma
hu: ruma

note: Name for rwa
en: Rawo
hu: rawo

note: Name for rwk
en: Rwa
hu: rwa

note: Name for rwl
en: Ruwila
hu: ruwila

note: Name for rwm
en: Amba (Uganda)
hu: amba (Uganda)

note: Name for rwo
en: Rawa
hu: rawa

note: Name for rwr
en: Marwari (India)
hu: marvari (India)

note: Name for rxd
en: Ngardi
hu: ngardi

note: Name for rxw
en: Karuwali
hu: karuwali

note: Name for ryn
en: Northern Amami-Oshima
hu: észak-amami-ósima

note: Inverted name for ryn
en: Amami-Oshima, Northern
hu: amami-ósima, északi

note: Name for rys
en: Yaeyama
hu: yaeyama

note: Name for ryu
en: Central Okinawan
hu: közép okinavai

note: Inverted name for ryu
en: Okinawan, Central
hu: okinavai, közép

note: Name for rzh
en: Rāziḥī
hu: rázihi

note: Name for saa
en: Saba
hu: saba

note: Name for sab
en: Buglere
hu: buglere

note: Name for sac
en: Meskwaki
hu: mesquaki

note: Name for sad
en: Sandawe
hu: sandawe

note: Name for sae
en: Sabanê
hu: sabanê

note: Name for saf
en: Safaliba
hu: safaliba

note: Name for sag
en: Sango
hu: szangó

note: Name for sah
en: Yakut
hu: jakut

note: Name for saj
en: Sahu
hu: sahu

note: Name for sak
en: Sake
hu: sake

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
hu: szamaritánus arámi

note: Inverted name for sam
en: Aramaic, Samaritan
hu: arámi, szamaritánus

note: Name for san
en: Sanskrit
hu: szanszkrit

note: Name for sao
en: Sause
hu: sause

note: Name for saq
en: Samburu
hu: szamburu

note: Name for sar
en: Saraveca
hu: saraveka

note: Name for sas
en: Sasak
hu: sasak

note: Name for sat
en: Santali
hu: szantáli

note: Name for sau
en: Saleman
hu: saleman

note: Name for sav
en: Saafi-Saafi
hu: saafi-saafi

note: Name for saw
en: Sawi
hu: sawi

note: Name for sax
en: Sa
hu: sa

note: Name for say
en: Saya
hu: saya

note: Name for saz
en: Saurashtra
hu: szaurástra

note: Name for sba
en: Ngambay
hu: ngambaj

note: Name for sbb
en: Simbo
hu: simbo

note: Name for sbc
en: Kele (Papua New Guinea)
hu: kele (Pápua Új-Guinea)

note: Name for sbd
en: Southern Samo
hu: déli samo

note: Inverted name for sbd
en: Samo, Southern
hu: samo, déli

note: Name for sbe
en: Saliba
hu: saliba

note: Name for sbf
en: Chabu
hu: chabu

note: Name for sbg
en: Seget
hu: seget

note: Name for sbh
en: Sori-Harengan
hu: sori-harengan

note: Name for sbi
en: Seti
hu: seti

note: Name for sbj
en: Surbakhal
hu: surbakhal

note: Name for sbk
en: Safwa
hu: safwa

note: Name for sbl
en: Botolan Sambal
hu: botolan szambal

note: Inverted name for sbl
en: Sambal, Botolan
hu: sambal, botolan

note: Name for sbm
en: Sagala
hu: sagala

note: Name for sbn
en: Sindhi Bhil
hu: szindi bhil

note: Inverted name for sbn
en: Bhil, Sindhi
hu: bhil, szindhi

note: Name for sbo
en: Sabüm
hu: sabüm

note: Name for sbp
en: Sangu (Tanzania)
hu: sangu (Tanzánia)

note: Name for sbq
en: Sileibi
hu: sileibi

note: Name for sbr
en: Sembakung Murut
hu: sembakung murut

note: Name for sbs
en: Subiya
hu: subiya

note: Name for sbt
en: Kimki
hu: kimki

note: Name for sbu
en: Stod Bhoti
hu: stod bhoti

note: Inverted name for sbu
en: Bhoti, Stod
hu: bhoti, stod

note: Name for sbv
en: Sabine
hu: szabin

note: Name for sbw
en: Simba
hu: simba

note: Name for sbx
en: Seberuang
hu: seberuang

note: Name for sby
en: Soli
hu: soli

note: Name for sbz
en: Sara Kaba
hu: szara kaba

note: Name for scb
en: Chut
hu: chut

note: Name for sce
en: Dongxiang
hu: dongxiang

note: Name for scf
en: San Miguel Creole French
hu: san miguel kreol francia

note: Inverted name for scf
en: Creole French, San Miguel
hu: kreol francia, San Miguel

note: Name for scg
en: Sanggau
hu: sanggau

note: Name for sch
en: Sakachep
hu: sakachep

note: Name for sci
en: Sri Lankan Creole Malay
hu: sri lankai kreol maláj

note: Inverted name for sci
en: Creole Malay, Sri Lankan
hu: kreol maláj, sri lankai

note: Name for sck
en: Sadri
hu: szadri

note: Name for scl
en: Shina
hu: shina

note: Name for scn
en: Sicilian
hu: szicíliai

note: Name for sco
en: Scots
hu: skót

note: Name for scp
en: Hyolmo
hu: hyolmo

note: Name for scq
en: Sa'och
hu: sa'och

note: Name for scs
en: North Slavey
hu: északi slavey

note: Inverted name for scs
en: Slavey, North
hu: szlávi, észak

note: Name for sct
en: Southern Katang
hu: déli katang

note: Inverted name for sct
en: Katang, Southern
hu: katang, déli

note: Name for scu
en: Shumcho
hu: shumcho

note: Name for scv
en: Sheni
hu: sheni

note: Name for scw
en: Sha
hu: sha

note: Name for scx
en: Sicel
hu: szikel

note: Name for sda
en: Toraja-Sa'dan
hu: toraja-sa'dan

note: Name for sdb
en: Shabak
hu: shabak

note: Name for sdc
en: Sassarese Sardinian
hu: szasszári szárd

note: Inverted name for sdc
en: Sardinian, Sassarese
hu: szárd, sassarese

note: Name for sde
en: Surubu
hu: surubu

note: Name for sdf
en: Sarli
hu: sarli

note: Name for sdg
en: Savi
hu: savi

note: Name for sdh
en: Southern Kurdish
hu: déli kurd

note: Inverted name for sdh
en: Kurdish, Southern
hu: kurd, déli

note: Name for sdj
en: Suundi
hu: suundi

note: Name for sdk
en: Sos Kundi
hu: sos kundi

note: Name for sdl
en: Saudi Arabian Sign Language
hu: szaúd-arábiai jelnyelv

note: Name for sdn
en: Gallurese Sardinian
hu: gallurese szardíniai

note: Inverted name for sdn
en: Sardinian, Gallurese
hu: szárd, gallurese

note: Name for sdo
en: Bukar-Sadung Bidayuh
hu: bukar-sadung bidayuh

note: Inverted name for sdo
en: Bidayuh, Bukar-Sadung
hu: bidayuh, bukar-sadung

note: Name for sdp
en: Sherdukpen
hu: sherdukpen

note: Name for sdq
en: Semandang
hu: semandang

note: Name for sdr
en: Oraon Sadri
hu: oraon sadri

note: Inverted name for sdr
en: Sadri, Oraon
hu: szadri, oraon

note: Name for sds
en: Sened
hu: sened

note: Name for sdt
en: Shuadit
hu: shuadit

note: Name for sdu
en: Sarudu
hu: sarudu

note: Name for sdx
en: Sibu Melanau
hu: sibu melanau

note: Inverted name for sdx
en: Melanau, Sibu
hu: melanau, sibu

note: Name for sdz
en: Sallands
hu: sallands

note: Name for sea
en: Semai
hu: semai

note: Name for seb
en: Shempire Senoufo
hu: shempire szenufó

note: Inverted name for seb
en: Senoufo, Shempire
hu: szenufó, shempire

note: Name for sec
en: Sechelt
hu: sechelt

note: Name for sed
en: Sedang
hu: sedang

note: Name for see
en: Seneca
hu: szeneka

note: Name for sef
en: Cebaara Senoufo
hu: cebaara szenufó

note: Inverted name for sef
en: Senoufo, Cebaara
hu: szenufó, cebaara

note: Name for seg
en: Segeju
hu: segeju

note: Name for seh
en: Sena
hu: sena

note: Name for sei
en: Seri
hu: seri

note: Name for sej
en: Sene
hu: sene

note: Name for sek
en: Sekani
hu: sekani

note: Name for sel
en: Selkup
hu: szelkup

note: Name for sen
en: Nanerigé Sénoufo
hu: nanerigé szenufó

note: Inverted name for sen
en: Sénoufo, Nanerigé
hu: szenufó, nanerigé

note: Name for seo
en: Suarmin
hu: suarmin

note: Name for sep
en: Sìcìté Sénoufo
hu: sicité szenufó

note: Inverted name for sep
en: Sénoufo, Sìcìté
hu: szenufó, sìcìté

note: Name for seq
en: Senara Sénoufo
hu: senara szenufó

note: Inverted name for seq
en: Sénoufo, Senara
hu: szenufó, szenara

note: Name for ser
en: Serrano
hu: serrano

note: Name for ses
en: Koyraboro Senni Songhai
hu: koyraboro senni songhai

note: Inverted name for ses
en: Songhai, Koyraboro Senni
hu: szongai, koyraboro senni

note: Name for set
en: Sentani
hu: sentani

note: Name for seu
en: Serui-Laut
hu: serui-laut

note: Name for sev
en: Nyarafolo Senoufo
hu: nyarafolo szenufó

note: Inverted name for sev
en: Senoufo, Nyarafolo
hu: szenufó, nyarafolo

note: Name for sew
en: Sewa Bay
hu: sewa bay

note: Name for sey
en: Secoya
hu: secoya

note: Name for sez
en: Senthang Chin
hu: senthang chin

note: Inverted name for sez
en: Chin, Senthang
hu: chin, szenthang

note: Name for sfb
en: Langue des signes de Belgique Francophone
hu: belga frankofón jelnyelv

note: Name for sfe
en: Eastern Subanen
hu: keleti szubanen

note: Inverted name for sfe
en: Subanen, Eastern
hu: szubanon, keleti

note: Name for sfm
en: Small Flowery Miao
hu: kis virágos miao

note: Inverted name for sfm
en: Miao, Small Flowery
hu: miao, kis virágos

note: Name for sfs
en: South African Sign Language
hu: dél-afrikai jelnyelv

note: Name for sfw
en: Sehwi
hu: sehwi

note: Name for sga
en: Old Irish (to 900)
hu: óír (900-ig)

note: Inverted name for sga
en: Irish, Old (to 900)
hu: ír, ó (900-ig)

note: Name for sgb
en: Mag-antsi Ayta
hu: mag-antsi ayta

note: Inverted name for sgb
en: Ayta, Mag-antsi
hu: ayta, mag-antsi

note: Name for sgc
en: Kipsigis
hu: kipszigisz

note: Name for sgd
en: Surigaonon
hu: surigaonon

note: Name for sge
en: Segai
hu: segai

note: Name for sgg
en: Swiss-German Sign Language
hu: svájci-német jelnyelv

note: Name for sgh
en: Shughni
hu: sugni

note: Name for sgi
en: Suga
hu: suga

note: Name for sgj
en: Surgujia
hu: surgujia

note: Name for sgk
en: Sangkong
hu: sangkong

note: Name for sgm
en: Singa
hu: singa

note: Name for sgp
en: Singpho
hu: singpho

note: Name for sgr
en: Sangisari
hu: sangisari

note: Name for sgs
en: Samogitian
hu: žemaitis

note: Name for sgt
en: Brokpake
hu: brokpake

note: Name for sgu
en: Salas
hu: salas

note: Name for sgw
en: Sebat Bet Gurage
hu: sebat bet gurage

note: Name for sgx
en: Sierra Leone Sign Language
hu: sierra leone-i jelnyelv

note: Name for sgy
en: Sanglechi
hu: sanglechi

note: Name for sgz
en: Sursurunga
hu: sursurunga

note: Name for sha
en: Shall-Zwall
hu: shall-zwall

note: Name for shb
en: Ninam
hu: ninam

note: Name for shc
en: Sonde
hu: sonde

note: Name for shd
en: Kundal Shahi
hu: kundal shahi

note: Name for she
en: Sheko
hu: sheko

note: Name for shg
en: Shua
hu: shua

note: Name for shh
en: Shoshoni
hu: sosoni

note: Name for shi
en: Tachelhit
hu: tachelhit

note: Name for shj
en: Shatt
hu: shatt

note: Name for shk
en: Shilluk
hu: silluk

note: Name for shl
en: Shendu
hu: shendu

note: Name for shm
en: Shahrudi
hu: shahrudi

note: Name for shn
en: Shan
hu: san

note: Name for sho
en: Shanga
hu: shanga

note: Name for shp
en: Shipibo-Conibo
hu: shipibo-conibo

note: Name for shq
en: Sala
hu: sala

note: Name for shr
en: Shi
hu: shi

note: Name for shs
en: Shuswap
hu: shuswap

note: Name for sht
en: Shasta
hu: shasta

note: Name for shu
en: Chadian Arabic
hu: csádi arab

note: Inverted name for shu
en: Arabic, Chadian
hu: arab, csádi

note: Name for shv
en: Shehri
hu: shehri

note: Name for shw
en: Shwai
hu: shwai

note: Name for shx
en: She
hu: she

note: Name for shy
en: Tachawit
hu: tachawit

note: Name for shz
en: Syenara Senoufo
hu: szjenara szenufó

note: Inverted name for shz
en: Senoufo, Syenara
hu: szenufó, szjenara

note: Name for sia
en: Akkala Sami
hu: akkala számi

note: Inverted name for sia
en: Sami, Akkala
hu: számi, akkala

note: Name for sib
en: Sebop
hu: sebop

note: Name for sid
en: Sidamo
hu: szidamo

note: Name for sie
en: Simaa
hu: simaa

note: Name for sif
en: Siamou
hu: siamou

note: Name for sig
en: Paasaal
hu: paasaal

note: Name for sih
en: Zire
hu: zire

note: Name for sii
en: Shom Peng
hu: shom peng

note: Name for sij
en: Numbami
hu: numbami

note: Name for sik
en: Sikiana
hu: sikiana

note: Name for sil
en: Tumulung Sisaala
hu: tumulung sisaala

note: Inverted name for sil
en: Sisaala, Tumulung
hu: sisaala, tumulung

note: Name for sim
en: Mende (Papua New Guinea)
hu: mende (Pápua Új-Guinea)

note: Name for sin
en: Sinhala
hu: szingaléz

note: Name for sip
en: Sikkimese
hu: szikkimi

note: Name for siq
en: Sonia
hu: sonia

note: Name for sir
en: Siri
hu: siri

note: Name for sis
en: Siuslaw
hu: siuslaw

note: Name for siu
en: Sinagen
hu: sinagen

note: Name for siv
en: Sumariup
hu: sumariup

note: Name for siw
en: Siwai
hu: siwai

note: Name for six
en: Sumau
hu: sumau

note: Name for siy
en: Sivandi
hu: sivandi

note: Name for siz
en: Siwi
hu: siwi

note: Name for sja
en: Epena
hu: epena

note: Name for sjb
en: Sajau Basap
hu: sajau basap

note: Name for sjd
en: Kildin Sami
hu: kildin számi

note: Inverted name for sjd
en: Sami, Kildin
hu: számi, kildin

note: Name for sje
en: Pite Sami
hu: pite számi

note: Inverted name for sje
en: Sami, Pite
hu: számi, pite

note: Name for sjg
en: Assangori
hu: assangori

note: Name for sjk
en: Kemi Sami
hu: kemi számi

note: Inverted name for sjk
en: Sami, Kemi
hu: számi, kemi

note: Name for sjl
en: Sajalong
hu: sajalong

note: Name for sjm
en: Mapun
hu: mapun

note: Name for sjn
en: Sindarin
hu: sindarin

note: Name for sjo
en: Xibe
hu: xibe

note: Name for sjp
en: Surjapuri
hu: surjapuri

note: Name for sjr
en: Siar-Lak
hu: siar-lak

note: Name for sjs
en: Senhaja De Srair
hu: senhaja de srair

note: Name for sjt
en: Ter Sami
hu: ter számi

note: Inverted name for sjt
en: Sami, Ter
hu: számi, ter

note: Name for sju
en: Ume Sami
hu: ume számi

note: Inverted name for sju
en: Sami, Ume
hu: számi, ume

note: Name for sjw
en: Shawnee
hu: shawnee

note: Name for ska
en: Skagit
hu: skagit

note: Name for skb
en: Saek
hu: saek

note: Name for skc
en: Ma Manda
hu: ma manda

note: Name for skd
en: Southern Sierra Miwok
hu: déli sierra miwok

note: Inverted name for skd
en: Miwok, Southern Sierra
hu: miwok, déli sierra

note: Name for ske
en: Seke (Vanuatu)
hu: seke (Vanuatu)

note: Name for skf
en: Sakirabiá
hu: sakirabiá

note: Name for skg
en: Sakalava Malagasy
hu: sakalava malgasz

note: Inverted name for skg
en: Malagasy, Sakalava
hu: malgas, sakalava

note: Name for skh
en: Sikule
hu: sikule

note: Name for ski
en: Sika
hu: sika

note: Name for skj
en: Seke (Nepal)
hu: seke (Nepál)

note: Name for skm
en: Kutong
hu: kutong

note: Name for skn
en: Kolibugan Subanon
hu: kolibugan szubanon

note: Inverted name for skn
en: Subanon, Kolibugan
hu: subanon, kolibugan

note: Name for sko
en: Seko Tengah
hu: seko tengah

note: Name for skp
en: Sekapan
hu: sekapan

note: Name for skq
en: Sininkere
hu: sininkere

note: Name for skr
en: Saraiki
hu: szaraiki

note: Name for sks
en: Maia
hu: maia

note: Name for skt
en: Sakata
hu: sakata

note: Name for sku
en: Sakao
hu: sakao

note: Name for skv
en: Skou
hu: skou

note: Name for skw
en: Skepi Creole Dutch
hu: skepi kreol holland

note: Inverted name for skw
en: Creole Dutch, Skepi
hu: kreol holland, skepi

note: Name for skx
en: Seko Padang
hu: seko padang

note: Name for sky
en: Sikaiana
hu: sikaiana

note: Name for skz
en: Sekar
hu: sekar

note: Name for slc
en: Sáliba
hu: sáliba

note: Name for sld
en: Sissala
hu: sissala

note: Name for sle
en: Sholaga
hu: sholaga

note: Name for slf
en: Swiss-Italian Sign Language
hu: svájci-olasz jelnyelv

note: Name for slg
en: Selungai Murut
hu: selungai murut

note: Name for slh
en: Southern Puget Sound Salish
hu: dél-puget sound-i szalis

note: Inverted name for slh
en: Salish, Southern Puget Sound
hu: szalis, dél-puget sound

note: Name for sli
en: Lower Silesian
hu: alsó-sziléziai

note: Inverted name for sli
en: Silesian, Lower
hu: sziléziai, alsó

note: Name for slj
en: Salumá
hu: salumá

note: Name for slk
en: Slovak
hu: szlovák

note: Name for sll
en: Salt-Yui
hu: salt-yui

note: Name for slm
en: Pangutaran Sama
hu: pangutaran sama

note: Inverted name for slm
en: Sama, Pangutaran
hu: sama, pangutaran

note: Name for sln
en: Salinan
hu: salinan

note: Name for slp
en: Lamaholot
hu: lamaholot

note: Name for slq
en: Salchuq
hu: salchuq

note: Name for slr
en: Salar
hu: salar

note: Name for sls
en: Singapore Sign Language
hu: szingapúri jelnyelv

note: Name for slt
en: Sila
hu: sila

note: Name for slu
en: Selaru
hu: selaru

note: Name for slv
en: Slovenian
hu: szlovén

note: Name for slw
en: Sialum
hu: sialum

note: Name for slx
en: Salampasu
hu: salampasu

note: Name for sly
en: Selayar
hu: selayar

note: Name for slz
en: Ma'ya
hu: ma'ya

note: Name for sma
en: Southern Sami
hu: déli számi

note: Inverted name for sma
en: Sami, Southern
hu: számi, déli

note: Name for smb
en: Simbari
hu: simbari

note: Name for smc
en: Som
hu: som

note: Name for sme
en: Northern Sami
hu: északi számi

note: Inverted name for sme
en: Sami, Northern
hu: északi számi

note: Name for smf
en: Auwe
hu: auwe

note: Name for smg
en: Simbali
hu: simbali

note: Name for smh
en: Samei
hu: samei

note: Name for smj
en: Lule Sami
hu: lulei számi

note: Name for smk
en: Bolinao
hu: bolinao

note: Name for sml
en: Central Sama
hu: közép sama

note: Inverted name for sml
en: Sama, Central
hu: sama, közép

note: Name for smm
en: Musasa
hu: musasa

note: Name for smn
en: Inari Sami
hu: inari számi

note: Inverted name for smn
en: Sami, Inari
hu: számi, inari

note: Name for smo
en: Samoan
hu: szamoai

note: Name for smp
en: Samaritan
hu: szamaritánus

note: Name for smq
en: Samo
hu: samoai

note: Name for smr
en: Simeulue
hu: simeulue

note: Name for sms
en: Skolt Sami
hu: kolta számi

note: Inverted name for sms
en: Sami, Skolt
hu: szkolta, számi

note: Name for smt
en: Simte
hu: simte

note: Name for smu
en: Somray
hu: somray

note: Name for smv
en: Samvedi
hu: samvedi

note: Name for smw
en: Sumbawa
hu: sumbawa

note: Name for smx
en: Samba
hu: samba

note: Name for smy
en: Semnani
hu: semnani

note: Name for smz
en: Simeku
hu: simeku

note: Name for sna
en: Shona
hu: sona

note: Name for snc
en: Sinaugoro
hu: sinaugoro

note: Name for snd
en: Sindhi
hu: szindhi

note: Name for sne
en: Bau Bidayuh
hu: bau bidayuh

note: Inverted name for sne
en: Bidayuh, Bau
hu: bidayuh, bau

note: Name for snf
en: Noon
hu: noon

note: Name for sng
en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
hu: sanga (Kongói Demokratikus Köztársaság)

note: Name for sni
en: Sensi
hu: sensi

note: Name for snj
en: Riverain Sango
hu: riverain sango

note: Inverted name for snj
en: Sango, Riverain
hu: szangó, riverain

note: Name for snk
en: Soninke
hu: szoninke

note: Name for snl
en: Sangil
hu: sangil

note: Name for snm
en: Southern Ma'di
hu: dél-ma'di

note: Inverted name for snm
en: Ma'di, Southern
hu: ma'di, déli

note: Name for snn
en: Siona
hu: siona

note: Name for sno
en: Snohomish
hu: snohomish

note: Name for snp
en: Siane
hu: siane

note: Name for snq
en: Sangu (Gabon)
hu: sangu (Gabon)

note: Name for snr
en: Sihan
hu: sihan

note: Name for sns
en: South West Bay
hu: dél-nyugati öböl

note: Name for snu
en: Senggi
hu: senggi

note: Name for snv
en: Sa'ban
hu: sa'ban

note: Name for snw
en: Selee
hu: selee

note: Name for snx
en: Sam
hu: sam

note: Name for sny
en: Saniyo-Hiyewe
hu: saniyo-hiyewe

note: Name for snz
en: Kou
hu: kou

note: Name for soa
en: Thai Song
hu: thai song

note: Name for sob
en: Sobei
hu: sobei

note: Name for soc
en: So (Democratic Republic of Congo)
hu: so (Kongói Demokratikus Köztársaság)

note: Name for sod
en: Songoora
hu: songoora

note: Name for soe
en: Songomeno
hu: songomeno

note: Name for sog
en: Sogdian
hu: szogd nyelv

note: Name for soh
en: Aka
hu: aka

note: Name for soi
en: Sonha
hu: sonha

note: Name for soj
en: Soi
hu: soi

note: Name for sok
en: Sokoro
hu: sokoro

note: Name for sol
en: Solos
hu: solos

note: Name for som
en: Somali
hu: szomáli

note: Name for soo
en: Songo
hu: songo

note: Name for sop
en: Songe
hu: songe

note: Name for soq
en: Kanasi
hu: kanasi

note: Name for sor
en: Somrai
hu: somrai

note: Name for sos
en: Seeku
hu: seeku

note: Name for sot
en: Southern Sotho
hu: dél-szotó

note: Inverted name for sot
en: Sotho, Southern
hu: szotó, déli

note: Name for sou
en: Southern Thai
hu: déli thai

note: Inverted name for sou
en: Thai, Southern
hu: thai, déli

note: Name for sov
en: Sonsorol
hu: son sorol

note: Name for sow
en: Sowanda
hu: sowanda

note: Name for sox
en: Swo
hu: swo

note: Name for soy
en: Miyobe
hu: miyobe

note: Name for soz
en: Temi
hu: temi

note: Name for spa
en: Spanish
hu: spanyol

note: Name for spb
en: Sepa (Indonesia)
hu: sepa (Indonézia)

note: Name for spc
en: Sapé
hu: sapé

note: Name for spd
en: Saep
hu: saep

note: Name for spe
en: Sepa (Papua New Guinea)
hu: sepa (Pápua Új-Guinea)

note: Name for spg
en: Sian
hu: sian

note: Name for spi
en: Saponi
hu: saponi

note: Name for spk
en: Sengo
hu: sengo

note: Name for spl
en: Selepet
hu: selepet

note: Name for spm
en: Akukem
hu: akukem

note: Name for spn
en: Sanapaná
hu: sanapaná

note: Name for spo
en: Spokane
hu: spokane

note: Name for spp
en: Supyire Senoufo
hu: supyire szenufó

note: Inverted name for spp
en: Senoufo, Supyire
hu: szenufó, szupiré

note: Name for spq
en: Loreto-Ucayali Spanish
hu: loreto-ucayali spanyol

note: Inverted name for spq
en: Spanish, Loreto-Ucayali
hu: spanyol, loreto-ucayali

note: Name for spr
en: Saparua
hu: saparua

note: Name for sps
en: Saposa
hu: saposa

note: Name for spt
en: Spiti Bhoti
hu: spiti bhoti

note: Inverted name for spt
en: Bhoti, Spiti
hu: bhoti, spiti

note: Name for spu
en: Sapuan
hu: sapuan

note: Name for spv
en: Sambalpuri
hu: sambalpuri

note: Name for spx
en: South Picene
hu: dél-picenusz

note: Inverted name for spx
en: Picene, South
hu: picen, dél

note: Name for spy
en: Sabaot
hu: sabaot

note: Name for sqa
en: Shama-Sambuga
hu: shama-sambuga

note: Name for sqh
en: Shau
hu: shau

note: Name for sqi
en: Albanian
hu: albán

note: Name for sqk
en: Albanian Sign Language
hu: albán jelnyelv

note: Name for sqm
en: Suma
hu: suma

note: Name for sqn
en: Susquehannock
hu: susquehannock

note: Name for sqo
en: Sorkhei
hu: sorkhei

note: Name for sqq
en: Sou
hu: sou

note: Name for sqr
en: Siculo Arabic
hu: szicíliai arab

note: Inverted name for sqr
en: Arabic, Siculo
hu: arab, siculo

note: Name for sqs
en: Sri Lankan Sign Language
hu: sri lankai jelnyelv

note: Name for sqt
en: Soqotri
hu: soqotri

note: Name for squ
en: Squamish
hu: squamish

note: Name for sqx
en: Kufr Qassem Sign Language (KQSL)
hu: kufr qassem jelnyelv (kqsl)

note: Name for sra
en: Saruga
hu: saruga

note: Name for srb
en: Sora
hu: sora

note: Name for src
en: Logudorese Sardinian
hu: logudorói szárd

note: Inverted name for src
en: Sardinian, Logudorese
hu: szárd, logudorói

note: Name for srd
en: Sardinian
hu: szárd

note: Name for sre
en: Sara
hu: sara

note: Name for srf
en: Nafi
hu: nafi

note: Name for srg
en: Sulod
hu: sulod

note: Name for srh
en: Sarikoli
hu: sarikoli

note: Name for sri
en: Siriano
hu: siriano

note: Name for srk
en: Serudung Murut
hu: serudung murut

note: Name for srl
en: Isirawa
hu: isirawa

note: Name for srm
en: Saramaccan
hu: saramaccan

note: Name for srn
en: Sranan Tongo
hu: sranan tongo

note: Name for sro
en: Campidanese Sardinian
hu: campidanese szárd

note: Inverted name for sro
en: Sardinian, Campidanese
hu: szárd, campidanese

note: Name for srp
en: Serbian
hu: szerb

note: Name for srq
en: Sirionó
hu: sirionó

note: Name for srr
en: Serer
hu: szerer

note: Name for srs
en: Sarsi
hu: sarsi

note: Name for srt
en: Sauri
hu: sauri

note: Name for sru
en: Suruí
hu: suruí

note: Name for srv
en: Southern Sorsoganon
hu: dél-sorsoganon

note: Inverted name for srv
en: Sorsoganon, Southern
hu: sorsoganon, déli

note: Name for srw
en: Serua
hu: serua

note: Name for srx
en: Sirmauri
hu: sirmauri

note: Name for sry
en: Sera
hu: sera

note: Name for srz
en: Shahmirzadi
hu: shahmirzadi

note: Name for ssb
en: Southern Sama
hu: dél-szama

note: Inverted name for ssb
en: Sama, Southern
hu: szama, déli

note: Name for ssc
en: Suba-Simbiti
hu: suba-simbiti

note: Name for ssd
en: Siroi
hu: siroi

note: Name for sse
en: Balangingi
hu: balangingi

note: Name for ssf
en: Thao
hu: thao

note: Name for ssg
en: Seimat
hu: seimat

note: Name for ssh
en: Shihhi Arabic
hu: shihhi arab

note: Inverted name for ssh
en: Arabic, Shihhi
hu: arab, shihhi

note: Name for ssi
en: Sansi
hu: sansi

note: Name for ssj
en: Sausi
hu: sausi

note: Name for ssk
en: Sunam
hu: sunam

note: Name for ssl
en: Western Sisaala
hu: nyugat-sisaala

note: Inverted name for ssl
en: Sisaala, Western
hu: sisaala, nyugati

note: Name for ssm
en: Semnam
hu: semnam

note: Name for ssn
en: Waata
hu: waata

note: Name for sso
en: Sissano
hu: sissano

note: Name for ssp
en: Spanish Sign Language
hu: spanyol jelnyelv

note: Name for ssq
en: So'a
hu: so'a

note: Name for ssr
en: Swiss-French Sign Language
hu: svájci-francia jelnyelv

note: Name for sss
en: Sô
hu: sô

note: Name for sst
en: Sinasina
hu: sinasina

note: Name for ssu
en: Susuami
hu: susuami

note: Name for ssv
en: Shark Bay
hu: shark bay

note: Name for ssw
en: Swati
hu: szváti

note: Name for ssx
en: Samberigi
hu: samberigi

note: Name for ssy
en: Saho
hu: saho

note: Name for ssz
en: Sengseng
hu: sengseng

note: Name for sta
en: Settla
hu: settla

note: Name for stb
en: Northern Subanen
hu: északi subanen

note: Inverted name for stb
en: Subanen, Northern
hu: subanen, északi

note: Name for std
en: Sentinel
hu: sentinel

note: Name for ste
en: Liana-Seti
hu: liana-seti

note: Name for stf
en: Seta
hu: seta

note: Name for stg
en: Trieng
hu: trieng

note: Name for sth
en: Shelta
hu: shelta

note: Name for sti
en: Bulo Stieng
hu: bulo stieng

note: Inverted name for sti
en: Stieng, Bulo
hu: stieng, bulo

note: Name for stj
en: Matya Samo
hu: matya samo

note: Inverted name for stj
en: Samo, Matya
hu: samo, matya

note: Name for stk
en: Arammba
hu: arammba

note: Name for stl
en: Stellingwerfs
hu: stellingwerfs

note: Name for stm
en: Setaman
hu: setaman

note: Name for stn
en: Owa
hu: owa

note: Name for sto
en: Stoney
hu: stoney

note: Name for stp
en: Southeastern Tepehuan
hu: délkeleti tepehuán

note: Inverted name for stp
en: Tepehuan, Southeastern
hu: tepehuán, délkeleti

note: Name for stq
en: Saterfriesisch
hu: saterfríz

note: Name for str
en: Straits Salish
hu: szorosvidéki szalis

note: Inverted name for str
en: Salish, Straits
hu: szalis, szorosvidék

note: Name for sts
en: Shumashti
hu: shumashti

note: Name for stt
en: Budeh Stieng
hu: budeh stieng

note: Inverted name for stt
en: Stieng, Budeh
hu: stieng, budeh

note: Name for stu
en: Samtao
hu: samtao

note: Name for stv
en: Silt'e
hu: szilté

note: Name for stw
en: Satawalese
hu: satawalese

note: Name for sty
en: Siberian Tatar
hu: szibériai tatár

note: Inverted name for sty
en: Tatar, Siberian
hu: tatár, szibériai

note: Name for sua
en: Sulka
hu: sulka

note: Name for sub
en: Suku
hu: suku

note: Name for suc
en: Western Subanon
hu: nyugat-subanon

note: Inverted name for suc
en: Subanon, Western
hu: szubanon, nyugati

note: Name for sue
en: Suena
hu: suena

note: Name for sug
en: Suganga
hu: suganga

note: Name for sui
en: Suki
hu: suki

note: Name for suj
en: Shubi
hu: shubi

note: Name for suk
en: Sukuma
hu: sukuma

note: Name for sun
en: Sundanese
hu: szundanéz

note: Name for suo
en: Bouni
hu: bouni

note: Name for suq
en: Tirmaga-Chai Suri
hu: tirmaga-chai suri

note: Inverted name for suq
en: Suri, Tirmaga-Chai
hu: suri, tirmaga-chai

note: Name for sur
en: Mwaghavul
hu: mwaghavul

note: Name for sus
en: Susu
hu: szu-szu

note: Name for sut
en: Subtiaba
hu: szubtiaba

note: Name for suv
en: Puroik
hu: puroik

note: Name for suw
en: Sumbwa
hu: sumbwa

note: Name for sux
en: Sumerian
hu: sumer

note: Name for suy
en: Suyá
hu: suyá

note: Name for suz
en: Sunwar
hu: szunvár

note: Name for sva
en: Svan
hu: szván

note: Name for svb
en: Ulau-Suain
hu: ulau-suain

note: Name for svc
en: Vincentian Creole English
hu: vincenti kreol angol

note: Inverted name for svc
en: Creole English, Vincentian
hu: kreol angol, vincentiánus

note: Name for sve
en: Serili
hu: serili

note: Name for svk
en: Slovakian Sign Language
hu: szlovák jelnyelv

note: Name for svm
en: Slavomolisano
hu: szlavomolisano

note: Name for svs
en: Savosavo
hu: savosavo

note: Name for svx
en: Skalvian
hu: skalvian

note: Name for swa
en: Swahili (macrolanguage)
hu: szuahéli

note: Name for swb
en: Maore Comorian
hu: maore komorói

note: Inverted name for swb
en: Comorian, Maore
hu: komor, maore

note: Name for swc
en: Congo Swahili
hu: kongói szuahéli

note: Inverted name for swc
en: Swahili, Congo
hu: szuahéli, kongó

note: Name for swe
en: Swedish
hu: svéd

note: Name for swf
en: Sere
hu: sere

note: Name for swg
en: Swabian
hu: sváb

note: Name for swh
en: Swahili (individual language)
hu: szuahéli (egyéni nyelv)

note: Name for swi
en: Sui
hu: sui

note: Name for swj
en: Sira
hu: sira

note: Name for swk
en: Malawi Sena
hu: malawi sena

note: Inverted name for swk
en: Sena, Malawi
hu: sena, malawi

note: Name for swl
en: Swedish Sign Language
hu: svéd jelnyelv

note: Name for swm
en: Samosa
hu: samosa

note: Name for swn
en: Sawknah
hu: sawknah

note: Name for swo
en: Shanenawa
hu: shanenawa

note: Name for swp
en: Suau
hu: suau

note: Name for swq
en: Sharwa
hu: sharwa

note: Name for swr
en: Saweru
hu: saweru

note: Name for sws
en: Seluwasan
hu: seluwasan

note: Name for swt
en: Sawila
hu: sawila

note: Name for swu
en: Suwawa
hu: suwawa

note: Name for swv
en: Shekhawati
hu: shekhawati

note: Name for sww
en: Sowa
hu: sowa

note: Name for swx
en: Suruahá
hu: suruahá

note: Name for swy
en: Sarua
hu: sarua

note: Name for sxb
en: Suba
hu: suba

note: Name for sxc
en: Sicanian
hu: szikán

note: Name for sxe
en: Sighu
hu: sighu

note: Name for sxg
en: Shuhi
hu: shuhi

note: Name for sxk
en: Southern Kalapuya
hu: déli kalapuya

note: Inverted name for sxk
en: Kalapuya, Southern
hu: kalapuya, déli

note: Name for sxl
en: Selian
hu: selian

note: Name for sxm
en: Samre
hu: samre

note: Name for sxn
en: Sangir
hu: sangiír

note: Name for sxo
en: Sorothaptic
hu: sorothaptic

note: Name for sxr
en: Saaroa
hu: saaroa

note: Name for sxs
en: Sasaru
hu: sasaru

note: Name for sxu
en: Upper Saxon
hu: felső-szász

note: Inverted name for sxu
en: Saxon, Upper
hu: felső szász

note: Name for sxw
en: Saxwe Gbe
hu: szaxve gbe

note: Inverted name for sxw
en: Gbe, Saxwe
hu: gbe, saxwe

note: Name for sya
en: Siang
hu: siang

note: Name for syb
en: Central Subanen
hu: közép szubanen

note: Inverted name for syb
en: Subanen, Central
hu: szubanen, közép

note: Name for syc
en: Classical Syriac
hu: klasszikus szír

note: Inverted name for syc
en: Syriac, Classical
hu: szír, klasszikus

note: Name for syi
en: Seki
hu: seki

note: Name for syk
en: Sukur
hu: sukur

note: Name for syl
en: Sylheti
hu: sziléti

note: Name for sym
en: Maya Samo
hu: maya samo

note: Inverted name for sym
en: Samo, Maya
hu: samo, maja

note: Name for syn
en: Senaya
hu: senaya

note: Name for syo
en: Suoy
hu: suoy

note: Name for syr
en: Syriac
hu: szír

note: Name for sys
en: Sinyar
hu: sinyar

note: Name for syw
en: Kagate
hu: kagate

note: Name for syx
en: Samay
hu: samay

note: Name for syy
en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
hu: al-sayyid beduin jelnyelv

note: Name for sza
en: Semelai
hu: semelai

note: Name for szb
en: Ngalum
hu: ngalum

note: Name for szc
en: Semaq Beri
hu: semaq beri

note: Name for szd
en: Seru
hu: seru

note: Name for sze
en: Seze
hu: seze

note: Name for szg
en: Sengele
hu: sengele

note: Name for szl
en: Silesian
hu: sziléziai

note: Name for szn
en: Sula
hu: sula

note: Name for szp
en: Suabo
hu: suabo

note: Name for szs
en: Solomon Islands Sign Language
hu: salamon-szigeteki jelnyelv

note: Name for szv
en: Isu (Fako Division)
hu: isu (Fako körzet)

note: Name for szw
en: Sawai
hu: sawai

note: Name for szy
en: Sakizaya
hu: sakizaya

note: Name for taa
en: Lower Tanana
hu: alsó tanana

note: Inverted name for taa
en: Tanana, Lower
hu: tanana, alsó

note: Name for tab
en: Tabassaran
hu: tabaszarán

note: Name for tac
en: Lowland Tarahumara
hu: alföldi tarahumara

note: Inverted name for tac
en: Tarahumara, Lowland
hu: tarahumara, alföldi

note: Name for tad
en: Tause
hu: tause

note: Name for tae
en: Tariana
hu: tariana

note: Name for taf
en: Tapirapé
hu: tapirapé

note: Name for tag
en: Tagoi
hu: tagoi

note: Name for tah
en: Tahitian
hu: tahiti

note: Name for taj
en: Eastern Tamang
hu: keleti tamang

note: Inverted name for taj
en: Tamang, Eastern
hu: tamang, keleti

note: Name for tak
en: Tala
hu: tala

note: Name for tal
en: Tal
hu: tal

note: Name for tam
en: Tamil
hu: tamil

note: Name for tan
en: Tangale
hu: tangale

note: Name for tao
en: Yami
hu: yami

note: Name for tap
en: Taabwa
hu: taabwa

note: Name for taq
en: Tamasheq
hu: tamashek

note: Name for tar
en: Central Tarahumara
hu: közép tarahumara

note: Inverted name for tar
en: Tarahumara, Central
hu: tarahumara, közép

note: Name for tas
en: Tay Boi
hu: tay boi

note: Name for tat
en: Tatar
hu: tatár

note: Name for tau
en: Upper Tanana
hu: felső tanana

note: Inverted name for tau
en: Tanana, Upper
hu: tanana, felső

note: Name for tav
en: Tatuyo
hu: tatuyo

note: Name for taw
en: Tai
hu: taj

note: Name for tax
en: Tamki
hu: tamki

note: Name for tay
en: Atayal
hu: atayal

note: Name for taz
en: Tocho
hu: tocho

note: Name for tba
en: Aikanã
hu: aikanã

note: Name for tbc
en: Takia
hu: takia

note: Name for tbd
en: Kaki Ae
hu: kaki ae

note: Name for tbe
en: Tanimbili
hu: tanimbili

note: Name for tbf
en: Mandara
hu: mandara

note: Name for tbg
en: North Tairora
hu: észak-tairora

note: Inverted name for tbg
en: Tairora, North
hu: tairora, észak

note: Name for tbh
en: Dharawal
hu: dharawal

note: Name for tbi
en: Gaam
hu: gaam

note: Name for tbj
en: Tiang
hu: tiang

note: Name for tbk
en: Calamian Tagbanwa
hu: calamian tagbanwa

note: Inverted name for tbk
en: Tagbanwa, Calamian
hu: tagbanwa, calamian

note: Name for tbl
en: Tboli
hu: tboli

note: Name for tbm
en: Tagbu
hu: tagbu

note: Name for tbn
en: Barro Negro Tunebo
hu: barro negro tunebo

note: Inverted name for tbn
en: Tunebo, Barro Negro
hu: tunebo, barro negro

note: Name for tbo
en: Tawala
hu: tawala

note: Name for tbp
en: Taworta
hu: taworta

note: Name for tbr
en: Tumtum
hu: tumtum

note: Name for tbs
en: Tanguat
hu: tanguat

note: Name for tbt
en: Tembo (Kitembo)
hu: tembo (kitembo)

note: Name for tbu
en: Tubar
hu: tubar

note: Name for tbv
en: Tobo
hu: tobo

note: Name for tbw
en: Tagbanwa
hu: tagbanwa

note: Name for tbx
en: Kapin
hu: kapin

note: Name for tby
en: Tabaru
hu: tabaru

note: Name for tbz
en: Ditammari
hu: ditammari

note: Name for tca
en: Ticuna
hu: tikuna

note: Name for tcb
en: Tanacross
hu: tanacross

note: Name for tcc
en: Datooga
hu: datooga

note: Name for tcd
en: Tafi
hu: tafi

note: Name for tce
en: Southern Tutchone
hu: déli tutchone

note: Inverted name for tce
en: Tutchone, Southern
hu: tutchone, déli

note: Name for tcf
en: Malinaltepec Me'phaa
hu: malinaltepec me'phaa

note: Inverted name for tcf
en: Me'phaa, Malinaltepec
hu: me'phaa, malinaltepec

note: Name for tcg
en: Tamagario
hu: tamagario

note: Name for tch
en: Turks And Caicos Creole English
hu: turks- és caicos-szigeteki kreol angol

note: Inverted name for tch
en: Creole English, Turks And Caicos
hu: kreol angol, Turks- és Caicos-szigetek

note: Name for tci
en: Wára
hu: wára

note: Name for tck
en: Tchitchege
hu: tchitchege

note: Name for tcl
en: Taman (Myanmar)
hu: taman (Mianmar)

note: Name for tcm
en: Tanahmerah
hu: tanahmerah

note: Name for tcn
en: Tichurong
hu: tichurong

note: Name for tco
en: Taungyo
hu: taungyo

note: Name for tcp
en: Tawr Chin
hu: tawr chin

note: Inverted name for tcp
en: Chin, Tawr
hu: chin, tawr

note: Name for tcq
en: Kaiy
hu: kaiy

note: Name for tcs
en: Torres Strait Creole
hu: torres-szoros kreol

note: Inverted name for tcs
en: Creole, Torres Strait
hu: kreol, torres-szoros

note: Name for tct
en: T'en
hu: t'en

note: Name for tcu
en: Southeastern Tarahumara
hu: délkeleti tarahumara

note: Inverted name for tcu
en: Tarahumara, Southeastern
hu: tarahumara, délkeleti

note: Name for tcw
en: Tecpatlán Totonac
hu: tecpatlán totonák

note: Inverted name for tcw
en: Totonac, Tecpatlán
hu: totonák, tecpatlán

note: Name for tcx
en: Toda
hu: toda

note: Name for tcy
en: Tulu
hu: tulu

note: Name for tcz
en: Thado Chin
hu: thado chin

note: Inverted name for tcz
en: Chin, Thado
hu: chin, thado

note: Name for tda
en: Tagdal
hu: tagdal

note: Name for tdb
en: Panchpargania
hu: pancsparganija

note: Name for tdc
en: Emberá-Tadó
hu: emberá-tadó

note: Name for tdd
en: Tai Nüa
hu: tai nüa

note: Name for tde
en: Tiranige Diga Dogon
hu: tiranige diga dogon

note: Inverted name for tde
en: Dogon, Tiranige Diga
hu: dogon, tiranige diga

note: Name for tdf
en: Talieng
hu: talieng

note: Name for tdg
en: Western Tamang
hu: nyugati tamang

note: Inverted name for tdg
en: Tamang, Western
hu: tamang, nyugati

note: Name for tdh
en: Thulung
hu: thulung

note: Name for tdi
en: Tomadino
hu: tomadino

note: Name for tdj
en: Tajio
hu: tajio

note: Name for tdk
en: Tambas
hu: tambas

note: Name for tdl
en: Sur
hu: sur

note: Name for tdm
en: Taruma
hu: taruma

note: Name for tdn
en: Tondano
hu: tondano

note: Name for tdo
en: Teme
hu: teme

note: Name for tdq
en: Tita
hu: tita

note: Name for tdr
en: Todrah
hu: todrah

note: Name for tds
en: Doutai
hu: doutai

note: Name for tdt
en: Tetun Dili
hu: tetun dili

note: Name for tdv
en: Toro
hu: toro

note: Name for tdx
en: Tandroy-Mahafaly Malagasy
hu: tandroy-mahafaly malgasz

note: Inverted name for tdx
en: Malagasy, Tandroy-Mahafaly
hu: malgas, tandroy-mahafaly

note: Name for tdy
en: Tadyawan
hu: tadyawan

note: Name for tea
en: Temiar
hu: temiar

note: Name for teb
en: Tetete
hu: tetete

note: Name for tec
en: Terik
hu: terik

note: Name for ted
en: Tepo Krumen
hu: tepo krumen

note: Inverted name for ted
en: Krumen, Tepo
hu: krumen, tepo

note: Name for tee
en: Huehuetla Tepehua
hu: huehuetla tepehua

note: Inverted name for tee
en: Tepehua, Huehuetla
hu: tepehua, huehuetla

note: Name for tef
en: Teressa
hu: teressa

note: Name for teg
en: Teke-Tege
hu: teke-tege

note: Name for teh
en: Tehuelche
hu: tehuelche

note: Name for tei
en: Torricelli
hu: torricelli

note: Name for tek
en: Ibali Teke
hu: ibali teke

note: Inverted name for tek
en: Teke, Ibali
hu: teke, ibali

note: Name for tel
en: Telugu
hu: telugu

note: Name for tem
en: Timne
hu: timne

note: Name for ten
en: Tama (Colombia)
hu: tama (Kolumbia)

note: Name for teo
en: Teso
hu: teszó

note: Name for tep
en: Tepecano
hu: tepecano

note: Name for teq
en: Temein
hu: temein

note: Name for ter
en: Tereno
hu: tereno

note: Name for tes
en: Tengger
hu: tengger

note: Name for tet
en: Tetum
hu: tetum

note: Name for teu
en: Soo
hu: soo

note: Name for tev
en: Teor
hu: teor

note: Name for tew
en: Tewa (USA)
hu: tewa (USA)

note: Name for tex
en: Tennet
hu: tennet

note: Name for tey
en: Tulishi
hu: tulishi

note: Name for tez
en: Tetserret
hu: tetserret

note: Name for tfi
en: Tofin Gbe
hu: tofin gbe

note: Inverted name for tfi
en: Gbe, Tofin
hu: gbe, tofin

note: Name for tfn
en: Tanaina
hu: tanaina

note: Name for tfo
en: Tefaro
hu: tefaro

note: Name for tfr
en: Teribe
hu: teribe

note: Name for tft
en: Ternate
hu: ternate

note: Name for tga
en: Sagalla
hu: sagalla

note: Name for tgb
en: Tobilung
hu: tobilung

note: Name for tgc
en: Tigak
hu: tigak

note: Name for tgd
en: Ciwogai
hu: ciwogai

note: Name for tge
en: Eastern Gorkha Tamang
hu: kelet-gorkha tamang

note: Inverted name for tge
en: Tamang, Eastern Gorkha
hu: tamang, kelet-gorkha

note: Name for tgf
en: Chalikha
hu: chalikha

note: Name for tgh
en: Tobagonian Creole English
hu: tobagói kreol angol

note: Inverted name for tgh
en: Creole English, Tobagonian
hu: kreol angol, tobagoniai

note: Name for tgi
en: Lawunuia
hu: lawunuia

note: Name for tgj
en: Tagin
hu: tagin

note: Name for tgk
en: Tajik
hu: tadzsik

note: Name for tgl
en: Tagalog
hu: tagalog

note: Name for tgn
en: Tandaganon
hu: tandaganon

note: Name for tgo
en: Sudest
hu: sudest

note: Name for tgp
en: Tangoa
hu: tangoa

note: Name for tgq
en: Tring
hu: tring

note: Name for tgr
en: Tareng
hu: tareng

note: Name for tgs
en: Nume
hu: nume

note: Name for tgt
en: Central Tagbanwa
hu: közép tagbanwa

note: Inverted name for tgt
en: Tagbanwa, Central
hu: tagbanwa, közép

note: Name for tgu
en: Tanggu
hu: tanggu

note: Name for tgv
en: Tingui-Boto
hu: tingui-boto

note: Name for tgw
en: Tagwana Senoufo
hu: tagwana szenufó

note: Inverted name for tgw
en: Senoufo, Tagwana
hu: szenufó, tagwana

note: Name for tgx
en: Tagish
hu: tagish

note: Name for tgy
en: Togoyo
hu: togoyo

note: Name for tgz
en: Tagalaka
hu: tagalaka

note: Name for tha
en: Thai
hu: thai

note: Name for thd
en: Kuuk Thaayorre
hu: kuuk thaayorre

note: Name for the
en: Chitwania Tharu
hu: chitwania tharu

note: Inverted name for the
en: Tharu, Chitwania
hu: tharu, chitwania

note: Name for thf
en: Thangmi
hu: thangmi

note: Name for thh
en: Northern Tarahumara
hu: észak-tarahumara

note: Inverted name for thh
en: Tarahumara, Northern
hu: tarahumara, északi

note: Name for thi
en: Tai Long
hu: tai long

note: Name for thk
en: Tharaka
hu: tharaka

note: Name for thl
en: Dangaura Tharu
hu: dangaura tharu

note: Inverted name for thl
en: Tharu, Dangaura
hu: tharu, dangaura

note: Name for thm
en: Aheu
hu: aheu

note: Name for thn
en: Thachanadan
hu: thachanadan

note: Name for thp
en: Thompson
hu: thompson

note: Name for thq
en: Kochila Tharu
hu: kochila tharu

note: Inverted name for thq
en: Tharu, Kochila
hu: tharu, kochila

note: Name for thr
en: Rana Tharu
hu: rana tharu

note: Inverted name for thr
en: Tharu, Rana
hu: tharu, rana

note: Name for ths
en: Thakali
hu: thakali

note: Name for tht
en: Tahltan
hu: tahltan

note: Name for thu
en: Thuri
hu: thuri

note: Name for thv
en: Tahaggart Tamahaq
hu: tahaggart tamahaq

note: Inverted name for thv
en: Tamahaq, Tahaggart
hu: tamahaq, tahaggart

note: Name for thy
en: Tha
hu: tha

note: Name for thz
en: Tayart Tamajeq
hu: tayart tamasek

note: Inverted name for thz
en: Tamajeq, Tayart
hu: tamasek, tayart

note: Name for tia
en: Tidikelt Tamazight
hu: tidikelt tamazight

note: Inverted name for tia
en: Tamazight, Tidikelt
hu: tamazight, tidikelt

note: Name for tic
en: Tira
hu: tira

note: Name for tif
en: Tifal
hu: tifal

note: Name for tig
en: Tigre
hu: tigre

note: Name for tih
en: Timugon Murut
hu: timugon murut

note: Inverted name for tih
en: Murut, Timugon
hu: murut, timugon

note: Name for tii
en: Tiene
hu: tiene

note: Name for tij
en: Tilung
hu: tilung

note: Name for tik
en: Tikar
hu: tikar

note: Name for til
en: Tillamook
hu: tillamook

note: Name for tim
en: Timbe
hu: timbe

note: Name for tin
en: Tindi
hu: tindi

note: Name for tio
en: Teop
hu: teop

note: Name for tip
en: Trimuris
hu: trimuris

note: Name for tiq
en: Tiéfo
hu: tiéfo

note: Name for tir
en: Tigrinya
hu: tigrinya

note: Name for tis
en: Masadiit Itneg
hu: masadiit itneg

note: Inverted name for tis
en: Itneg, Masadiit
hu: itneg, masadiit

note: Name for tit
en: Tinigua
hu: tinigua

note: Name for tiu
en: Adasen
hu: adasen

note: Name for tiv
en: Tiv
hu: tiv

note: Name for tiw
en: Tiwi
hu: tiwi

note: Name for tix
en: Southern Tiwa
hu: déli tiwa

note: Inverted name for tix
en: Tiwa, Southern
hu: tiwa, déli

note: Name for tiy
en: Tiruray
hu: tiruray

note: Name for tiz
en: Tai Hongjin
hu: tai hongjin

note: Name for tja
en: Tajuasohn
hu: tajuasohn

note: Name for tjg
en: Tunjung
hu: tunjung

note: Name for tji
en: Northern Tujia
hu: északi tujia

note: Inverted name for tji
en: Tujia, Northern
hu: tujia, északi

note: Name for tjj
en: Tjungundji
hu: tjungundji

note: Name for tjl
en: Tai Laing
hu: tai laing

note: Name for tjm
en: Timucua
hu: timucua

note: Name for tjn
en: Tonjon
hu: tonjon

note: Name for tjo
en: Temacine Tamazight
hu: temacin tamazight

note: Inverted name for tjo
en: Tamazight, Temacine
hu: tamazight, temacine

note: Name for tjp
en: Tjupany
hu: tjupany

note: Name for tjs
en: Southern Tujia
hu: déli tujia

note: Inverted name for tjs
en: Tujia, Southern
hu: tujia, déli

note: Name for tju
en: Tjurruru
hu: tjurruru

note: Name for tjw
en: Djabwurrung
hu: djabwurrung

note: Name for tka
en: Truká
hu: truká

note: Name for tkb
en: Buksa
hu: buksa

note: Name for tkd
en: Tukudede
hu: tukudede

note: Name for tke
en: Takwane
hu: takwane

note: Name for tkf
en: Tukumanféd
hu: tukumanféd

note: Name for tkg
en: Tesaka Malagasy
hu: tesaka malgaszi

note: Inverted name for tkg
en: Malagasy, Tesaka
hu: malgas, tesaka

note: Name for tkl
en: Tokelau
hu: tokelaui

note: Name for tkm
en: Takelma
hu: takelma

note: Name for tkn
en: Toku-No-Shima
hu: toku-no-shima

note: Name for tkp
en: Tikopia
hu: tikopia

note: Name for tkq
en: Tee
hu: tee

note: Name for tkr
en: Tsakhur
hu: cahur

note: Name for tks
en: Takestani
hu: takisztáni

note: Name for tkt
en: Kathoriya Tharu
hu: kathoriya tharu

note: Inverted name for tkt
en: Tharu, Kathoriya
hu: tharu, kathoriya

note: Name for tku
en: Upper Necaxa Totonac
hu: felső necaxa totonák

note: Inverted name for tku
en: Totonac, Upper Necaxa
hu: totonak, felső necaxa

note: Name for tkv
en: Mur Pano
hu: mur pano

note: Name for tkw
en: Teanu
hu: teanu

note: Name for tkx
en: Tangko
hu: tangko

note: Name for tkz
en: Takua
hu: takua

note: Name for tla
en: Southwestern Tepehuan
hu: délnyugati tepehuán

note: Inverted name for tla
en: Tepehuan, Southwestern
hu: tepehuán, délnyugati

note: Name for tlb
en: Tobelo
hu: tobelo

note: Name for tlc
en: Yecuatla Totonac
hu: yecuatla totonak

note: Inverted name for tlc
en: Totonac, Yecuatla
hu: totonak, yecuatla

note: Name for tld
en: Talaud
hu: talaud

note: Name for tlf
en: Telefol
hu: telefol

note: Name for tlg
en: Tofanma
hu: tofanma

note: Name for tlh
en: Klingon
hu: klingon

note: Name for tli
en: Tlingit
hu: tlingit

note: Name for tlj
en: Talinga-Bwisi
hu: talinga-bwisi

note: Name for tlk
en: Taloki
hu: taloki

note: Name for tll
en: Tetela
hu: tetela

note: Name for tlm
en: Tolomako
hu: tolomako

note: Name for tln
en: Talondo'
hu: talondo

note: Name for tlo
en: Talodi
hu: talodi

note: Name for tlp
en: Filomena Mata-Coahuitlán Totonac
hu: filomena mata-coahuitlán totonák

note: Inverted name for tlp
en: Totonac, Filomena Mata-Coahuitlán
hu: totonak, filomena mata-coahuitlán

note: Name for tlq
en: Tai Loi
hu: tai loi

note: Name for tlr
en: Talise
hu: talise

note: Name for tls
en: Tambotalo
hu: tambotalo

note: Name for tlt
en: Sou Nama
hu: sou nama

note: Name for tlu
en: Tulehu
hu: tulehu

note: Name for tlv
en: Taliabu
hu: taliabu

note: Name for tlx
en: Khehek
hu: khehek

note: Name for tly
en: Talysh
hu: talisz

note: Name for tma
en: Tama (Chad)
hu: tama (Csád)

note: Name for tmb
en: Katbol
hu: katbol

note: Name for tmc
en: Tumak
hu: tumak

note: Name for tmd
en: Haruai
hu: haruai

note: Name for tme
en: Tremembé
hu: tremembé

note: Name for tmf
en: Toba-Maskoy
hu: toba-maskoy

note: Name for tmg
en: Ternateño
hu: ternateño

note: Name for tmh
en: Tamashek
hu: tamashek

note: Name for tmi
en: Tutuba
hu: tutuba

note: Name for tmj
en: Samarokena
hu: samarokena

note: Name for tmk
en: Northwestern Tamang
hu: északnyugati tamang

note: Inverted name for tmk
en: Tamang, Northwestern
hu: tamang, északnyugati

note: Name for tml
en: Tamnim Citak
hu: tamnim citak

note: Inverted name for tml
en: Citak, Tamnim
hu: citak, tamnim

note: Name for tmm
en: Tai Thanh
hu: tai thanh

note: Name for tmn
en: Taman (Indonesia)
hu: taman (Indonézia)

note: Name for tmo
en: Temoq
hu: temoq

note: Name for tmq
en: Tumleo
hu: tumleo

note: Name for tmr
en: Jewish Babylonian Aramaic (ca. 200-1200 CE)
hu: zsidó babilóniai arámi (kb. 200-1200)

note: Inverted name for tmr
en: Aramaic, Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
hu: arámi, zsidó babiloni (kb. 200-1200 CE)

note: Name for tms
en: Tima
hu: tima

note: Name for tmt
en: Tasmate
hu: tasmate

note: Name for tmu
en: Iau
hu: iau

note: Name for tmv
en: Tembo (Motembo)
hu: tembo (motembo)

note: Name for tmw
en: Temuan
hu: temuan

note: Name for tmy
en: Tami
hu: tami

note: Name for tmz
en: Tamanaku
hu: tamanaku

note: Name for tna
en: Tacana
hu: tacana

note: Name for tnb
en: Western Tunebo
hu: nyugati tunebo

note: Inverted name for tnb
en: Tunebo, Western
hu: tunebo, nyugati

note: Name for tnc
en: Tanimuca-Retuarã
hu: tanimuca-retuarã

note: Name for tnd
en: Angosturas Tunebo
hu: angosturas tunebo

note: Inverted name for tnd
en: Tunebo, Angosturas
hu: tunebo, angosturas

note: Name for tng
en: Tobanga
hu: tobanga

note: Name for tnh
en: Maiani
hu: maiani

note: Name for tni
en: Tandia
hu: tandia

note: Name for tnk
en: Kwamera
hu: kwamera

note: Name for tnl
en: Lenakel
hu: lenakel

note: Name for tnm
en: Tabla
hu: tabla

note: Name for tnn
en: North Tanna
hu: észak-tanna

note: Inverted name for tnn
en: Tanna, North
hu: tanna, észak

note: Name for tno
en: Toromono
hu: toromono

note: Name for tnp
en: Whitesands
hu: whitesands

note: Name for tnq
en: Taino
hu: taino

note: Name for tnr
en: Ménik
hu: ménik

note: Name for tns
en: Tenis
hu: tenis

note: Name for tnt
en: Tontemboan
hu: tontemboan

note: Name for tnu
en: Tay Khang
hu: tay khang

note: Name for tnv
en: Tangchangya
hu: tangchangya

note: Name for tnw
en: Tonsawang
hu: tonsawang

note: Name for tnx
en: Tanema
hu: tanema

note: Name for tny
en: Tongwe
hu: tongwe

note: Name for tnz
en: Ten'edn
hu: ten'edn

note: Name for tob
en: Toba
hu: toba

note: Name for toc
en: Coyutla Totonac
hu: coyutla totonák

note: Inverted name for toc
en: Totonac, Coyutla
hu: totonák, coyutla

note: Name for tod
en: Toma
hu: toma

note: Name for tof
en: Gizrra
hu: gizrra

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
hu: tonga (nyasa)

note: Name for toh
en: Gitonga
hu: gitonga

note: Name for toi
en: Tonga (Zambia)
hu: tonga (Zambia)

note: Name for toj
en: Tojolabal
hu: tojolabal

note: Name for tok
en: Toki Pona
hu: toki pona

note: Name for tol
en: Tolowa
hu: tolowa

note: Name for tom
en: Tombulu
hu: tombulu

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
hu: tonga (Tonga-szigetek)

note: Name for too
en: Xicotepec De Juárez Totonac
hu: xicotepec de juárez totonák

note: Inverted name for too
en: Totonac, Xicotepec De Juárez
hu: totonak, xicotepec de juárez

note: Name for top
en: Papantla Totonac
hu: papantla totonak

note: Inverted name for top
en: Totonac, Papantla
hu: totonák, papantla

note: Name for toq
en: Toposa
hu: toposa

note: Name for tor
en: Togbo-Vara Banda
hu: togbo-vara banda

note: Inverted name for tor
en: Banda, Togbo-Vara
hu: banda, togbó-vara

note: Name for tos
en: Highland Totonac
hu: felföldi totonák

note: Inverted name for tos
en: Totonac, Highland
hu: totonak, hegyvidéki

note: Name for tou
en: Tho
hu: tho

note: Name for tov
en: Upper Taromi
hu: felső taromi

note: Inverted name for tov
en: Taromi, Upper
hu: taromi, felső

note: Name for tow
en: Jemez
hu: jemez

note: Name for tox
en: Tobian
hu: tobián

note: Name for toy
en: Topoiyo
hu: topoiyo

note: Name for toz
en: To
hu: to

note: Name for tpa
en: Taupota
hu: taupota

note: Name for tpc
en: Azoyú Me'phaa
hu: azoyú me'phaa

note: Inverted name for tpc
en: Me'phaa, Azoyú
hu: me'phaa, azoyú

note: Name for tpe
en: Tippera
hu: tippera

note: Name for tpf
en: Tarpia
hu: tarpia

note: Name for tpg
en: Kula
hu: kula

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
hu: tok pisin

note: Name for tpj
en: Tapieté
hu: tapieté

note: Name for tpk
en: Tupinikin
hu: tupinikin

note: Name for tpl
en: Tlacoapa Me'phaa
hu: tlacoapa me'phaa

note: Inverted name for tpl
en: Me'phaa, Tlacoapa
hu: me'phaa, tlacoapa

note: Name for tpm
en: Tampulma
hu: tampulma

note: Name for tpn
en: Tupinambá
hu: tupinambá

note: Name for tpo
en: Tai Pao
hu: tai pao

note: Name for tpp
en: Pisaflores Tepehua
hu: pisaflores tepehua

note: Inverted name for tpp
en: Tepehua, Pisaflores
hu: tepehua, pisaflores

note: Name for tpq
en: Tukpa
hu: tukpa

note: Name for tpr
en: Tuparí
hu: tuparí

note: Name for tpt
en: Tlachichilco Tepehua
hu: tlachichilco tepehua

note: Inverted name for tpt
en: Tepehua, Tlachichilco
hu: tepehua, tlachichilco

note: Name for tpu
en: Tampuan
hu: tampuan

note: Name for tpv
en: Tanapag
hu: tanapag

note: Name for tpw
en: Tupí
hu: tupí

note: Name for tpx
en: Acatepec Me'phaa
hu: acatepec me'phaa

note: Inverted name for tpx
en: Me'phaa, Acatepec
hu: me'phaa, acatepec

note: Name for tpy
en: Trumai
hu: trumai

note: Name for tpz
en: Tinputz
hu: tinputz

note: Name for tqb
en: Tembé
hu: tembé

note: Name for tql
en: Lehali
hu: lehali

note: Name for tqm
en: Turumsa
hu: turumsa

note: Name for tqn
en: Tenino
hu: tenino

note: Name for tqo
en: Toaripi
hu: toaripi

note: Name for tqp
en: Tomoip
hu: tomoip

note: Name for tqq
en: Tunni
hu: tunni

note: Name for tqr
en: Torona
hu: torona

note: Name for tqt
en: Western Totonac
hu: nyugati totonak

note: Inverted name for tqt
en: Totonac, Western
hu: totonak, nyugati

note: Name for tqu
en: Touo
hu: touo

note: Name for tqw
en: Tonkawa
hu: tonkawa

note: Name for tra
en: Tirahi
hu: tirahi

note: Name for trb
en: Terebu
hu: terebu

note: Name for trc
en: Copala Triqui
hu: copala triqui

note: Inverted name for trc
en: Triqui, Copala
hu: triqui, copala

note: Name for trd
en: Turi
hu: turi

note: Name for tre
en: East Tarangan
hu: kelet-tarangan

note: Inverted name for tre
en: Tarangan, East
hu: tarangan, kelet

note: Name for trf
en: Trinidadian Creole English
hu: trinidadi kreol angol

note: Inverted name for trf
en: Creole English, Trinidadian
hu: kreol angol, trinidadi

note: Name for trg
en: Lishán Didán
hu: lishán didán

note: Name for trh
en: Turaka
hu: turaka

note: Name for tri
en: Trió
hu: trió

note: Name for trj
en: Toram
hu: toram

note: Name for trl
en: Traveller Scottish
hu: skót vándor dialektus

note: Inverted name for trl
en: Scottish, Traveller
hu: skót, vándor dialektus

note: Name for trm
en: Tregami
hu: tregami

note: Name for trn
en: Trinitario
hu: trinitario

note: Name for tro
en: Tarao Naga
hu: tarao naga

note: Inverted name for tro
en: Naga, Tarao
hu: naga, tarao

note: Name for trp
en: Kok Borok
hu: kok borok

note: Name for trq
en: San Martín Itunyoso Triqui
hu: san martín itunyoso triqui

note: Inverted name for trq
en: Triqui, San Martín Itunyoso
hu: triqui, San Martín Itunyoso

note: Name for trr
en: Taushiro
hu: taushiro

note: Name for trs
en: Chicahuaxtla Triqui
hu: chicahuaxtla triqui

note: Inverted name for trs
en: Triqui, Chicahuaxtla
hu: triqui, chicahuaxtla

note: Name for trt
en: Tunggare
hu: tunggare

note: Name for tru
en: Turoyo
hu: turoyo

note: Name for trv
en: Sediq
hu: sediq

note: Name for trw
en: Torwali
hu: torvali

note: Name for trx
en: Tringgus-Sembaan Bidayuh
hu: tringgus-sembaan bidayuh

note: Inverted name for trx
en: Bidayuh, Tringgus-Sembaan
hu: bidayuh, tringgus-sembaan

note: Name for try
en: Turung
hu: turung

note: Name for trz
en: Torá
hu: torá

note: Name for tsa
en: Tsaangi
hu: tsaangi

note: Name for tsb
en: Tsamai
hu: csamai

note: Name for tsc
en: Tswa
hu: tsva

note: Name for tsd
en: Tsakonian
hu: cakonai

note: Name for tse
en: Tunisian Sign Language
hu: tunéziai jelnyelv

note: Name for tsg
en: Tausug
hu: tausug

note: Name for tsh
en: Tsuvan
hu: tsuvan

note: Name for tsi
en: Tsimshian
hu: tsimshian

note: Name for tsj
en: Tshangla
hu: tshangla

note: Name for tsk
en: Tseku
hu: tseku

note: Name for tsl
en: Ts'ün-Lao
hu: ts'ün-lao

note: Name for tsm
en: Turkish Sign Language
hu: török jelnyelv

note: Name for tsn
en: Tswana
hu: cvana

note: Name for tso
en: Tsonga
hu: conga

note: Name for tsp
en: Northern Toussian
hu: északi toussian

note: Inverted name for tsp
en: Toussian, Northern
hu: toussian, északi

note: Name for tsq
en: Thai Sign Language
hu: thai jelnyelv

note: Name for tsr
en: Akei
hu: akei

note: Name for tss
en: Taiwan Sign Language
hu: tajvani jelnyelv

note: Name for tst
en: Tondi Songway Kiini
hu: tondi songway kiini

note: Inverted name for tst
en: Songway Kiini, Tondi
hu: songway kiini, tondi

note: Name for tsu
en: Tsou
hu: csou

note: Name for tsv
en: Tsogo
hu: tsogo

note: Name for tsw
en: Tsishingini
hu: tsishingini

note: Name for tsx
en: Mubami
hu: mubami

note: Name for tsy
en: Tebul Sign Language
hu: tebul jelnyelv

note: Name for tsz
en: Purepecha
hu: purépecha

note: Name for tta
en: Tutelo
hu: tutelo

note: Name for ttb
en: Gaa
hu: gaa

note: Name for ttc
en: Tektiteko
hu: tektiteko

note: Name for ttd
en: Tauade
hu: tauade

note: Name for tte
en: Bwanabwana
hu: bwanabwana

note: Name for ttf
en: Tuotomb
hu: tuotomb

note: Name for ttg
en: Tutong
hu: tutong

note: Name for tth
en: Upper Ta'oih
hu: felső ta'oih

note: Inverted name for tth
en: Ta'oih, Upper
hu: ta'oih, felső

note: Name for tti
en: Tobati
hu: tobati

note: Name for ttj
en: Tooro
hu: tooro

note: Name for ttk
en: Totoro
hu: totoro

note: Name for ttl
en: Totela
hu: totela

note: Name for ttm
en: Northern Tutchone
hu: északi tutchone

note: Inverted name for ttm
en: Tutchone, Northern
hu: tutchone, északi

note: Name for ttn
en: Towei
hu: towei

note: Name for tto
en: Lower Ta'oih
hu: alsó ta'oih

note: Inverted name for tto
en: Ta'oih, Lower
hu: ta'oih, alsó

note: Name for ttp
en: Tombelala
hu: tombelala

note: Name for ttq
en: Tawallammat Tamajaq
hu: tawallammat tamasak

note: Inverted name for ttq
en: Tamajaq, Tawallammat
hu: tamasek, tawallammat

note: Name for ttr
en: Tera
hu: tera

note: Name for tts
en: Northeastern Thai
hu: északkelet-thai

note: Inverted name for tts
en: Thai, Northeastern
hu: thai, északkeleti

note: Name for ttt
en: Muslim Tat
hu: muszlim tat

note: Inverted name for ttt
en: Tat, Muslim
hu: tat, muszlim

note: Name for ttu
en: Torau
hu: torau

note: Name for ttv
en: Titan
hu: titan

note: Name for ttw
en: Long Wat
hu: long wat

note: Name for tty
en: Sikaritai
hu: sikaritai

note: Name for ttz
en: Tsum
hu: tsum

note: Name for tua
en: Wiarumus
hu: wiarumus

note: Name for tub
en: Tübatulabal
hu: tübatulabal

note: Name for tuc
en: Mutu
hu: mutu

note: Name for tud
en: Tuxá
hu: tuxá

note: Name for tue
en: Tuyuca
hu: tuyuca

note: Name for tuf
en: Central Tunebo
hu: közép tunebo

note: Inverted name for tuf
en: Tunebo, Central
hu: tunebo, közép

note: Name for tug
en: Tunia
hu: tunia

note: Name for tuh
en: Taulil
hu: taulil

note: Name for tui
en: Tupuri
hu: tupuri

note: Name for tuj
en: Tugutil
hu: tugutil

note: Name for tuk
en: Turkmen
hu: türkmén

note: Name for tul
en: Tula
hu: tula

note: Name for tum
en: Tumbuka
hu: tumbuka

note: Name for tun
en: Tunica
hu: tunica

note: Name for tuo
en: Tucano
hu: tukano

note: Name for tuq
en: Tedaga
hu: tedaga

note: Name for tur
en: Turkish
hu: török

note: Name for tus
en: Tuscarora
hu: tuscarora

note: Name for tuu
en: Tututni
hu: tututni

note: Name for tuv
en: Turkana
hu: turkana

note: Name for tux
en: Tuxináwa
hu: tuxináwa

note: Name for tuy
en: Tugen
hu: tugen

note: Name for tuz
en: Turka
hu: turka

note: Name for tva
en: Vaghua
hu: vaghua

note: Name for tvd
en: Tsuvadi
hu: tsuvadi

note: Name for tve
en: Te'un
hu: te'un

note: Name for tvk
en: Southeast Ambrym
hu: délkelet ambrym

note: Inverted name for tvk
en: Ambrym, Southeast
hu: ambrym, délkelet

note: Name for tvl
en: Tuvalu
hu: tuvalu

note: Name for tvm
en: Tela-Masbuar
hu: tela-masbuar

note: Name for tvn
en: Tavoyan
hu: tavoján

note: Name for tvo
en: Tidore
hu: tidore

note: Name for tvs
en: Taveta
hu: taveta

note: Name for tvt
en: Tutsa Naga
hu: tutsa naga

note: Inverted name for tvt
en: Naga, Tutsa
hu: naga, tutsa

note: Name for tvu
en: Tunen
hu: tunen

note: Name for tvw
en: Sedoa
hu: sedoa

note: Name for tvx
en: Taivoan
hu: taivoan

note: Name for tvy
en: Timor Pidgin
hu: timor pidzsin

note: Inverted name for tvy
en: Pidgin, Timor
hu: pidzsin, timor

note: Name for twa
en: Twana
hu: twána

note: Name for twb
en: Western Tawbuid
hu: nyugati tawbuid

note: Inverted name for twb
en: Tawbuid, Western
hu: tawbuid, nyugati

note: Name for twc
en: Teshenawa
hu: teshenawa

note: Name for twd
en: Twents
hu: twents

note: Name for twe
en: Tewa (Indonesia)
hu: tewa (Indonézia)

note: Name for twf
en: Northern Tiwa
hu: északi tiwa

note: Inverted name for twf
en: Tiwa, Northern
hu: tiwa, északi

note: Name for twg
en: Tereweng
hu: tereweng

note: Name for twh
en: Tai Dón
hu: tai dón

note: Name for twi
en: Twi
hu: twi

note: Name for twl
en: Tawara
hu: tawara

note: Name for twm
en: Tawang Monpa
hu: tawang monpa

note: Inverted name for twm
en: Monpa, Tawang
hu: monpa, tawang

note: Name for twn
en: Twendi
hu: twendi

note: Name for two
en: Tswapong
hu: tswapong

note: Name for twp
en: Ere
hu: ere

note: Name for twq
en: Tasawaq
hu: tasawaq

note: Name for twr
en: Southwestern Tarahumara
hu: délnyugati tarahumara

note: Inverted name for twr
en: Tarahumara, Southwestern
hu: tarahumara, délnyugati

note: Name for twt
en: Turiwára
hu: turiwára

note: Name for twu
en: Termanu
hu: termanu

note: Name for tww
en: Tuwari
hu: tuwari

note: Name for twx
en: Tewe
hu: tewe

note: Name for twy
en: Tawoyan
hu: tawoyan

note: Name for txa
en: Tombonuo
hu: tombonuo

note: Name for txb
en: Tokharian B
hu: tokhár b

note: Name for txc
en: Tsetsaut
hu: tsetsaut

note: Name for txe
en: Totoli
hu: totoli

note: Name for txg
en: Tangut
hu: tangut

note: Name for txh
en: Thracian
hu: trák

note: Name for txi
en: Ikpeng
hu: ikpeng

note: Name for txj
en: Tarjumo
hu: tarjumo

note: Name for txm
en: Tomini
hu: tomini

note: Name for txn
en: West Tarangan
hu: nyugat-tarangan

note: Inverted name for txn
en: Tarangan, West
hu: tarangan, nyugat

note: Name for txo
en: Toto
hu: toto

note: Name for txq
en: Tii
hu: tii

note: Name for txr
en: Tartessian
hu: tartesszoszi

note: Name for txs
en: Tonsea
hu: tonsea

note: Name for txt
en: Citak
hu: citak

note: Name for txu
en: Kayapó
hu: kajapó

note: Name for txx
en: Tatana
hu: tatana

note: Name for txy
en: Tanosy Malagasy
hu: tanosy malgasz

note: Inverted name for txy
en: Malagasy, Tanosy
hu: malgas, tanosy

note: Name for tya
en: Tauya
hu: tauya

note: Name for tye
en: Kyanga
hu: kyanga

note: Name for tyh
en: O'du
hu: o'du

note: Name for tyi
en: Teke-Tsaayi
hu: teke-tsaayi

note: Name for tyj
en: Tai Do
hu: tai do

note: Name for tyl
en: Thu Lao
hu: thu lao

note: Name for tyn
en: Kombai
hu: kombai

note: Name for typ
en: Thaypan
hu: thaypan

note: Name for tyr
en: Tai Daeng
hu: tai daeng

note: Name for tys
en: Tày Sa Pa
hu: tày sa pa

note: Name for tyt
en: Tày Tac
hu: tày tac

note: Name for tyu
en: Kua
hu: kua

note: Name for tyv
en: Tuvinian
hu: tuvai

note: Name for tyx
en: Teke-Tyee
hu: teke-tyee

note: Name for tyy
en: Tiyaa
hu: tiyaa

note: Name for tyz
en: Tày
hu: tày

note: Name for tza
en: Tanzanian Sign Language
hu: tanzániai jelnyelv

note: Name for tzh
en: Tzeltal
hu: celtal

note: Name for tzj
en: Tz'utujil
hu: tz'utujil

note: Name for tzl
en: Talossan
hu: talossai

note: Name for tzm
en: Central Atlas Tamazight
hu: közép-atlaszi tamazight

note: Inverted name for tzm
en: Tamazight, Central Atlas
hu: tamazight, közép-atlasz

note: Name for tzn
en: Tugun
hu: tugun

note: Name for tzo
en: Tzotzil
hu: cocil

note: Name for tzx
en: Tabriak
hu: tabriak

note: Name for uam
en: Uamué
hu: uamué

note: Name for uan
en: Kuan
hu: kuan

note: Name for uar
en: Tairuma
hu: tairuma

note: Name for uba
en: Ubang
hu: ubang

note: Name for ubi
en: Ubi
hu: ubi

note: Name for ubl
en: Buhi'non Bikol
hu: buhi'non bikol

note: Inverted name for ubl
en: Bikol, Buhi'non
hu: bikol, buhi'non

note: Name for ubr
en: Ubir
hu: ubir

note: Name for ubu
en: Umbu-Ungu
hu: umbu-ungu

note: Name for uby
en: Ubykh
hu: ubykh

note: Name for uda
en: Uda
hu: uda

note: Name for ude
en: Udihe
hu: udihe

note: Name for udg
en: Muduga
hu: muduga

note: Name for udi
en: Udi
hu: udi

note: Name for udj
en: Ujir
hu: ujir

note: Name for udl
en: Wuzlam
hu: wuzlam

note: Name for udm
en: Udmurt
hu: udmurt

note: Name for udu
en: Uduk
hu: uduk

note: Name for ues
en: Kioko
hu: kioko

note: Name for ufi
en: Ufim
hu: ufim

note: Name for uga
en: Ugaritic
hu: ugariti

note: Name for ugb
en: Kuku-Ugbanh
hu: kuku-ugbanh

note: Name for uge
en: Ughele
hu: ughele

note: Name for ugh
en: Kubachi
hu: kubacsi

note: Name for ugn
en: Ugandan Sign Language
hu: ugandai jelnyelv

note: Name for ugo
en: Ugong
hu: ugong

note: Name for ugy
en: Uruguayan Sign Language
hu: uruguayi jelnyelv

note: Name for uha
en: Uhami
hu: uhami

note: Name for uhn
en: Damal
hu: damal

note: Name for uig
en: Uighur
hu: ujgur

note: Name for uis
en: Uisai
hu: uisai

note: Name for uiv
en: Iyive
hu: iyive

note: Name for uji
en: Tanjijili
hu: tanjijili

note: Name for uka
en: Kaburi
hu: kaburi

note: Name for ukg
en: Ukuriguma
hu: ukuriguma

note: Name for ukh
en: Ukhwejo
hu: ukhwejo

note: Name for uki
en: Kui (India)
hu: kui (India)

note: Name for ukk
en: Muak Sa-aak
hu: muak sa-aak

note: Name for ukl
en: Ukrainian Sign Language
hu: ukrán jelnyelv

note: Name for ukp
en: Ukpe-Bayobiri
hu: ukpe-bayobiri

note: Name for ukq
en: Ukwa
hu: ukwa

note: Name for ukr
en: Ukrainian
hu: ukrán

note: Name for uks
en: Urubú-Kaapor Sign Language
hu: urubú-kaapor jelnyelv

note: Name for uku
en: Ukue
hu: ukue

note: Name for ukv
en: Kuku
hu: kuku

note: Name for ukw
en: Ukwuani-Aboh-Ndoni
hu: ukwuani-aboh-ndoni

note: Name for uky
en: Kuuk-Yak
hu: kuuk-yak

note: Name for ula
en: Fungwa
hu: fungwa

note: Name for ulb
en: Ulukwumi
hu: ulukwumi

note: Name for ulc
en: Ulch
hu: ulcs

note: Name for ule
en: Lule
hu: lule

note: Name for ulf
en: Usku
hu: usku

note: Name for uli
en: Ulithian
hu: ulithiai

note: Name for ulk
en: Meriam Mir
hu: meriam mir

note: Name for ull
en: Ullatan
hu: ullatan

note: Name for ulm
en: Ulumanda'
hu: ulumanda

note: Name for uln
en: Unserdeutsch
hu: unserdeutsch

note: Name for ulu
en: Uma' Lung
hu: uma' lung

note: Name for ulw
en: Ulwa
hu: ulwa

note: Name for uma
en: Umatilla
hu: umatilla

note: Name for umb
en: Umbundu
hu: umbundu

note: Name for umc
en: Marrucinian
hu: marruciniai

note: Name for umd
en: Umbindhamu
hu: umbindhamu

note: Name for umg
en: Morrobalama
hu: morrobalama

note: Name for umi
en: Ukit
hu: ukit

note: Name for umm
en: Umon
hu: umon

note: Name for umn
en: Makyan Naga
hu: makyan naga

note: Inverted name for umn
en: Naga, Makyan
hu: naga, makyan

note: Name for umo
en: Umotína
hu: umotína

note: Name for ump
en: Umpila
hu: umpila

note: Name for umr
en: Umbugarla
hu: umbugarla

note: Name for ums
en: Pendau
hu: pendau

note: Name for umu
en: Munsee
hu: munsee

note: Name for una
en: North Watut
hu: észak-watut

note: Inverted name for una
en: Watut, North
hu: watut, észak

note: Name for und
en: Undetermined
hu: határozatlan

note: Name for une
en: Uneme
hu: uneme

note: Name for ung
en: Ngarinyin
hu: ngarinyin

note: Name for uni
en: Uni
hu: uni

note: Name for unk
en: Enawené-Nawé
hu: enawené-nawé

note: Name for unm
en: Unami
hu: unami

note: Name for unn
en: Kurnai
hu: kurnai

note: Name for unr
en: Mundari
hu: mundari

note: Name for unu
en: Unubahe
hu: unubahe

note: Name for unx
en: Munda
hu: munda

note: Name for unz
en: Unde Kaili
hu: unde kaili

note: Inverted name for unz
en: Kaili, Unde
hu: kaili, unde

note: Name for uon
en: Kulon
hu: kulon

note: Name for upi
en: Umeda
hu: umeda

note: Name for upv
en: Uripiv-Wala-Rano-Atchin
hu: uripiv-wala-rano-atchin

note: Name for ura
en: Urarina
hu: urarina

note: Name for urb
en: Urubú-Kaapor
hu: urubú-kaapor

note: Name for urc
en: Urningangg
hu: urningangg

note: Name for urd
en: Urdu
hu: urdu

note: Name for ure
en: Uru
hu: uru

note: Name for urf
en: Uradhi
hu: uradhi

note: Name for urg
en: Urigina
hu: urigina

note: Name for urh
en: Urhobo
hu: urhobo

note: Name for uri
en: Urim
hu: urim

note: Name for urk
en: Urak Lawoi'
hu: urak lawoi

note: Name for url
en: Urali
hu: uráli

note: Name for urm
en: Urapmin
hu: urapmin

note: Name for urn
en: Uruangnirin
hu: uruangnirin

note: Name for uro
en: Ura (Papua New Guinea)
hu: ura (Pápua Új-Guinea)

note: Name for urp
en: Uru-Pa-In
hu: uru-pa-in

note: Name for urr
en: Lehalurup
hu: lehalurup

note: Name for urt
en: Urat
hu: urat

note: Name for uru
en: Urumi
hu: urumi

note: Name for urv
en: Uruava
hu: uruava

note: Name for urw
en: Sop
hu: sop

note: Name for urx
en: Urimo
hu: urimo

note: Name for ury
en: Orya
hu: orya

note: Name for urz
en: Uru-Eu-Wau-Wau
hu: uru-eu-wau-wau

note: Name for usa
en: Usarufa
hu: usarufa

note: Name for ush
en: Ushojo
hu: ushojo

note: Name for usi
en: Usui
hu: usui

note: Name for usk
en: Usaghade
hu: usaghade

note: Name for usp
en: Uspanteco
hu: uszpantekó

note: Name for uss
en: us-Saare
hu: us-saare

note: Name for usu
en: Uya
hu: uya

note: Name for uta
en: Otank
hu: otank

note: Name for ute
en: Ute-Southern Paiute
hu: ute-déli paiute

note: Name for uth
en: ut-Hun
hu: ut-hun

note: Name for utp
en: Amba (Solomon Islands)
hu: amba (Salamon-szigetek)

note: Name for utr
en: Etulo
hu: etulo

note: Name for utu
en: Utu
hu: utu

note: Name for uum
en: Urum
hu: urum

note: Name for uur
en: Ura (Vanuatu)
hu: ura (Vanuatu)

note: Name for uuu
en: U
hu: u

note: Name for uve
en: West Uvean
hu: nyugat-uveai

note: Inverted name for uve
en: Uvean, West
hu: uveai, nyugat

note: Name for uvh
en: Uri
hu: uri

note: Name for uvl
en: Lote
hu: lote

note: Name for uwa
en: Kuku-Uwanh
hu: kuku-uwanh

note: Name for uya
en: Doko-Uyanga
hu: doko-uyanga

note: Name for uzb
en: Uzbek
hu: üzbég

note: Name for uzn
en: Northern Uzbek
hu: észak-üzbég

note: Inverted name for uzn
en: Uzbek, Northern
hu: üzbég, északi

note: Name for uzs
en: Southern Uzbek
hu: dél-üzbég

note: Inverted name for uzs
en: Uzbek, Southern
hu: üzbég, déli

note: Name for vaa
en: Vaagri Booli
hu: vaagri booli

note: Name for vae
en: Vale
hu: vale

note: Name for vaf
en: Vafsi
hu: vafsi

note: Name for vag
en: Vagla
hu: vagla

note: Name for vah
en: Varhadi-Nagpuri
hu: varhadi-nagpuri

note: Name for vai
en: Vai
hu: vai

note: Name for vaj
en: Sekele
hu: sekele

note: Name for val
en: Vehes
hu: vehes

note: Name for vam
en: Vanimo
hu: vanimo

note: Name for van
en: Valman
hu: valman

note: Name for vao
en: Vao
hu: vao

note: Name for vap
en: Vaiphei
hu: vaiphei

note: Name for var
en: Huarijio
hu: huarijio

note: Name for vas
en: Vasavi
hu: vaszavi

note: Name for vau
en: Vanuma
hu: vanuma

note: Name for vav
en: Varli
hu: varli

note: Name for vay
en: Wayu
hu: wayu

note: Name for vbb
en: Southeast Babar
hu: délkelet babar

note: Inverted name for vbb
en: Babar, Southeast
hu: babar, délkelet

note: Name for vbk
en: Southwestern Bontok
hu: délnyugati bontok

note: Inverted name for vbk
en: Bontok, Southwestern
hu: bontok, délnyugati

note: Name for vec
en: Venetian
hu: velencei

note: Name for ved
en: Veddah
hu: vedda

note: Name for vel
en: Veluws
hu: veluws

note: Name for vem
en: Vemgo-Mabas
hu: vemgo-mabas

note: Name for ven
en: Venda
hu: venda

note: Name for veo
en: Ventureño
hu: ventureño

note: Name for vep
en: Veps
hu: vepsze

note: Name for ver
en: Mom Jango
hu: mom jango

note: Name for vgr
en: Vaghri
hu: vaghri

note: Name for vgt
en: Vlaamse Gebarentaal
hu: flamand jelnyelv

note: Name for vic
en: Virgin Islands Creole English
hu: virgin-szigeteki kreol angol

note: Inverted name for vic
en: Creole English, Virgin Islands
hu: kreol angol, Virgin-szigetek

note: Name for vid
en: Vidunda
hu: vidunda

note: Name for vie
en: Vietnamese
hu: vietnami

note: Name for vif
en: Vili
hu: vili

note: Name for vig
en: Viemo
hu: viemo

note: Name for vil
en: Vilela
hu: vilela

note: Name for vin
en: Vinza
hu: vinza

note: Name for vis
en: Vishavan
hu: vishavan

note: Name for vit
en: Viti
hu: viti

note: Name for viv
en: Iduna
hu: iduna

note: Name for vka
en: Kariyarra
hu: kariyarra

note: Name for vkj
en: Kujarge
hu: kujarge

note: Name for vkk
en: Kaur
hu: kaur

note: Name for vkl
en: Kulisusu
hu: kulisusu

note: Name for vkm
en: Kamakan
hu: kamakan

note: Name for vkn
en: Koro Nulu
hu: koro nulu

note: Name for vko
en: Kodeoha
hu: kodeoha

note: Name for vkp
en: Korlai Creole Portuguese
hu: korlai kreol portugál

note: Inverted name for vkp
en: Creole Portuguese, Korlai
hu: kreol portugál, korlai

note: Name for vkt
en: Tenggarong Kutai Malay
hu: tenggarong kutai maláj

note: Inverted name for vkt
en: Malay, Tenggarong Kutai
hu: maláj, tenggarong kutai

note: Name for vku
en: Kurrama
hu: kurrama

note: Name for vkz
en: Koro Zuba
hu: koro zuba

note: Name for vlp
en: Valpei
hu: valpei

note: Name for vls
en: Vlaams
hu: flamand

note: Name for vma
en: Martuyhunira
hu: martuyhunira

note: Name for vmb
en: Barbaram
hu: barbaram

note: Name for vmc
en: Juxtlahuaca Mixtec
hu: juxtlahuaca mixték

note: Inverted name for vmc
en: Mixtec, Juxtlahuaca
hu: mixték, juxtlahuaca

note: Name for vmd
en: Mudu Koraga
hu: mudu koraga

note: Inverted name for vmd
en: Koraga, Mudu
hu: koraga, mudu

note: Name for vme
en: East Masela
hu: kelet masela

note: Inverted name for vme
en: Masela, East
hu: masela, kelet

note: Name for vmf
en: Mainfränkisch
hu: mainfränkisch

note: Name for vmg
en: Lungalunga
hu: lungalunga

note: Name for vmh
en: Maraghei
hu: maraghei

note: Name for vmi
en: Miwa
hu: miwa

note: Name for vmj
en: Ixtayutla Mixtec
hu: ixtayutla mixték

note: Inverted name for vmj
en: Mixtec, Ixtayutla
hu: mixték, ixtayutla

note: Name for vmk
en: Makhuwa-Shirima
hu: makua-shirima

note: Name for vml
en: Malgana
hu: malgana

note: Name for vmm
en: Mitlatongo Mixtec
hu: mitlatongo mixték

note: Inverted name for vmm
en: Mixtec, Mitlatongo
hu: mixték, mitlatongo

note: Name for vmp
en: Soyaltepec Mazatec
hu: soyaltepec mazatek

note: Inverted name for vmp
en: Mazatec, Soyaltepec
hu: mazaték, soyaltepec

note: Name for vmq
en: Soyaltepec Mixtec
hu: soyaltepec mixték

note: Inverted name for vmq
en: Mixtec, Soyaltepec
hu: mixték, soyaltepec

note: Name for vmr
en: Marenje
hu: marenje

note: Name for vms
en: Moksela
hu: moksela

note: Name for vmu
en: Muluridyi
hu: muluridyi

note: Name for vmv
en: Valley Maidu
hu: völgyi maidu

note: Inverted name for vmv
en: Maidu, Valley
hu: maidui, völgyi

note: Name for vmw
en: Makhuwa
hu: makua

note: Name for vmx
en: Tamazola Mixtec
hu: tamazola mixték

note: Inverted name for vmx
en: Mixtec, Tamazola
hu: mixték, tamazola

note: Name for vmy
en: Ayautla Mazatec
hu: ayautla mazaték

note: Inverted name for vmy
en: Mazatec, Ayautla
hu: mazaték, ayautla

note: Name for vmz
en: Mazatlán Mazatec
hu: mazatlán mazatek

note: Inverted name for vmz
en: Mazatec, Mazatlán
hu: mazaték, mazatlán

note: Name for vnk
en: Vano
hu: vano

note: Name for vnm
en: Vinmavis
hu: vinmavis

note: Name for vnp
en: Vunapu
hu: vunapu

note: Name for vol
en: Volapük
hu: volapük

note: Name for vor
en: Voro
hu: voro

note: Name for vot
en: Votic
hu: votják

note: Name for vra
en: Vera'a
hu: vera'a

note: Name for vro
en: Võro
hu: võró

note: Name for vrs
en: Varisi
hu: varisi

note: Name for vrt
en: Burmbar
hu: burmbar

note: Name for vsi
en: Moldova Sign Language
hu: moldovai jelnyelv

note: Name for vsl
en: Venezuelan Sign Language
hu: venezuelai jelnyelv

note: Name for vsv
en: Valencian Sign Language
hu: valenciai jelnyelv

note: Name for vto
en: Vitou
hu: vitou

note: Name for vum
en: Vumbu
hu: vumbu

note: Name for vun
en: Vunjo
hu: vunjo

note: Name for vut
en: Vute
hu: vute

note: Name for vwa
en: Awa (China)
hu: awa (Kína)

note: Name for waa
en: Walla Walla
hu: walla walla

note: Name for wab
en: Wab
hu: wab

note: Name for wac
en: Wasco-Wishram
hu: wasco-wishram

note: Name for wad
en: Wamesa
hu: wamesa

note: Name for wae
en: Walser
hu: walser

note: Name for waf
en: Wakoná
hu: wakoná

note: Name for wag
en: Wa'ema
hu: wa'ema

note: Name for wah
en: Watubela
hu: watubela

note: Name for wai
en: Wares
hu: wares

note: Name for waj
en: Waffa
hu: waffa

note: Name for wal
en: Wolaytta
hu: wolaytta

note: Name for wam
en: Wampanoag
hu: wampanoag

note: Name for wan
en: Wan
hu: wan

note: Name for wao
en: Wappo
hu: wappo

note: Name for wap
en: Wapishana
hu: wapishana

note: Name for waq
en: Wagiman
hu: wagiman

note: Name for war
en: Waray (Philippines)
hu: waray (Fülöp-szigetek)

note: Name for was
en: Washo
hu: washo

note: Name for wat
en: Kaninuwa
hu: kaninuwa

note: Name for wau
en: Waurá
hu: waurá

note: Name for wav
en: Waka
hu: waka

note: Name for waw
en: Waiwai
hu: waiwai

note: Name for wax
en: Watam
hu: watam

note: Name for way
en: Wayana
hu: wayana

note: Name for waz
en: Wampur
hu: wampur

note: Name for wba
en: Warao
hu: warao

note: Name for wbb
en: Wabo
hu: wabo

note: Name for wbe
en: Waritai
hu: waritai

note: Name for wbf
en: Wara
hu: wara

note: Name for wbh
en: Wanda
hu: wanda

note: Name for wbi
en: Vwanji
hu: vwanji

note: Name for wbj
en: Alagwa
hu: alagwa

note: Name for wbk
en: Waigali
hu: waigali

note: Name for wbl
en: Wakhi
hu: vakhi

note: Name for wbm
en: Wa
hu: va

note: Name for wbp
en: Warlpiri
hu: warlpiri

note: Name for wbq
en: Waddar
hu: waddar

note: Name for wbr
en: Wagdi
hu: wagdi

note: Name for wbs
en: West Bengal Sign Language
hu: nyugat-bengáli jelnyelv

note: Name for wbt
en: Warnman
hu: warnman

note: Name for wbv
en: Wajarri
hu: wajarri

note: Name for wbw
en: Woi
hu: woi

note: Name for wca
en: Yanomámi
hu: yanomami

note: Name for wci
en: Waci Gbe
hu: waci gbe

note: Inverted name for wci
en: Gbe, Waci
hu: gbe, waci

note: Name for wdd
en: Wandji
hu: wandji

note: Name for wdg
en: Wadaginam
hu: wadaginam

note: Name for wdj
en: Wadjiginy
hu: wadjiginy

note: Name for wdk
en: Wadikali
hu: wadikali

note: Name for wdt
en: Wendat
hu: wendat

note: Name for wdu
en: Wadjigu
hu: wadjigu

note: Name for wdy
en: Wadjabangayi
hu: wadjabangayi

note: Name for wea
en: Wewaw
hu: wewaw

note: Name for wec
en: Wè Western
hu: wè western

note: Name for wed
en: Wedau
hu: wedau

note: Name for weg
en: Wergaia
hu: wergaia

note: Name for weh
en: Weh
hu: weh

note: Name for wei
en: Kiunum
hu: kiunum

note: Name for wem
en: Weme Gbe
hu: weme gbe

note: Inverted name for wem
en: Gbe, Weme
hu: gbe, weme

note: Name for weo
en: Wemale
hu: wemale

note: Name for wep
en: Westphalien
hu: vesztfáliai

note: Name for wer
en: Weri
hu: weri

note: Name for wes
en: Cameroon Pidgin
hu: kameruni pidzsin

note: Inverted name for wes
en: Pidgin, Cameroon
hu: pidzsin, kameruni

note: Name for wet
en: Perai
hu: perai

note: Name for weu
en: Rawngtu Chin
hu: rawngtu chin

note: Inverted name for weu
en: Chin, Rawngtu
hu: chin, rawngtu

note: Name for wew
en: Wejewa
hu: wejewa

note: Name for wfg
en: Yafi
hu: yafi

note: Name for wga
en: Wagaya
hu: wagaja

note: Name for wgb
en: Wagawaga
hu: wagawaga

note: Name for wgg
en: Wangkangurru
hu: wangkangurru

note: Name for wgi
en: Wahgi
hu: wahgi

note: Name for wgo
en: Waigeo
hu: waigeo

note: Name for wgu
en: Wirangu
hu: wirangu

note: Name for wgy
en: Warrgamay
hu: warrgamay

note: Name for wha
en: Sou Upaa
hu: sou upaa

note: Name for whg
en: North Wahgi
hu: észak-wahgi

note: Inverted name for whg
en: Wahgi, North
hu: wahgi, észak

note: Name for whk
en: Wahau Kenyah
hu: wahau kenyah

note: Inverted name for whk
en: Kenyah, Wahau
hu: kenyah, wahau

note: Name for whu
en: Wahau Kayan
hu: wahau kayan

note: Inverted name for whu
en: Kayan, Wahau
hu: kayan, wahau

note: Name for wib
en: Southern Toussian
hu: déli toussian

note: Inverted name for wib
en: Toussian, Southern
hu: toussian, déli

note: Name for wic
en: Wichita
hu: wichita

note: Name for wie
en: Wik-Epa
hu: wik-epa

note: Name for wif
en: Wik-Keyangan
hu: wik-keyangan

note: Name for wig
en: Wik Ngathan
hu: wik ngathan

note: Name for wih
en: Wik-Me'anha
hu: wik-me'anha

note: Name for wii
en: Minidien
hu: minidien

note: Name for wij
en: Wik-Iiyanh
hu: wik-iiyanh

note: Name for wik
en: Wikalkan
hu: wikalkan

note: Name for wil
en: Wilawila
hu: wilawila

note: Name for wim
en: Wik-Mungkan
hu: wik-mungkan

note: Name for win
en: Ho-Chunk
hu: ho-chunk

note: Name for wir
en: Wiraféd
hu: wiraféd

note: Name for wiu
en: Wiru
hu: wiru

note: Name for wiv
en: Vitu
hu: vitu

note: Name for wiy
en: Wiyot
hu: wiyot

note: Name for wja
en: Waja
hu: waja

note: Name for wji
en: Warji
hu: warji

note: Name for wka
en: Kw'adza
hu: kw'adza

note: Name for wkb
en: Kumbaran
hu: kumbaran

note: Name for wkd
en: Wakde
hu: wakde

note: Name for wkl
en: Kalanadi
hu: kalanadi

note: Name for wkr
en: Keerray-Woorroong
hu: keerray-woorroong

note: Name for wku
en: Kunduvadi
hu: kunduvadi

note: Name for wkw
en: Wakawaka
hu: wakawaka

note: Name for wky
en: Wangkayutyuru
hu: wangkayutyuru

note: Name for wla
en: Walio
hu: walio

note: Name for wlc
en: Mwali Comorian
hu: mvali komori

note: Inverted name for wlc
en: Comorian, Mwali
hu: komor, mwali

note: Name for wle
en: Wolane
hu: wolane

note: Name for wlg
en: Kunbarlang
hu: kunbarlang

note: Name for wlh
en: Welaun
hu: welaun

note: Name for wli
en: Waioli
hu: waioli

note: Name for wlk
en: Wailaki
hu: wailaki

note: Name for wll
en: Wali (Sudan)
hu: wali (Szudán)

note: Name for wlm
en: Middle Welsh
hu: közép walesi

note: Inverted name for wlm
en: Welsh, Middle
hu: walesi, közép

note: Name for wln
en: Walloon
hu: vallon

note: Name for wlo
en: Wolio
hu: wolio

note: Name for wlr
en: Wailapa
hu: wailapa

note: Name for wls
en: Wallisian
hu: wallisi

note: Name for wlu
en: Wuliwuli
hu: wuliwuli

note: Name for wlv
en: Wichí Lhamtés Vejoz
hu: wichí lhamtés vejoz

note: Name for wlw
en: Walak
hu: walak

note: Name for wlx
en: Wali (Ghana)
hu: wali (Ghána)

note: Name for wly
en: Waling
hu: waling

note: Name for wma
en: Mawa (Nigeria)
hu: mawa (Nigéria)

note: Name for wmb
en: Wambaya
hu: wambaya

note: Name for wmc
en: Wamas
hu: wamas

note: Name for wmd
en: Mamaindé
hu: mamaindé

note: Name for wme
en: Wambule
hu: wambule

note: Name for wmg
en: Western Minyag
hu: nyugat-minyag

note: Inverted name for wmg
en: Minyag, Western
hu: minyag, nyugati

note: Name for wmh
en: Waima'a
hu: waima'a

note: Name for wmi
en: Wamin
hu: wamin

note: Name for wmm
en: Maiwa (Indonesia)
hu: maiwa (Indonézia)

note: Name for wmn
en: Waamwang
hu: waamwang

note: Name for wmo
en: Wom (Papua New Guinea)
hu: wom (Pápua Új-Guinea)

note: Name for wms
en: Wambon
hu: wambon

note: Name for wmt
en: Walmajarri
hu: walmajarri

note: Name for wmw
en: Mwani
hu: mwani

note: Name for wmx
en: Womo
hu: womo

note: Name for wnb
en: Wanambre
hu: wanambre

note: Name for wnc
en: Wantoat
hu: wantoat

note: Name for wnd
en: Wandarang
hu: wandarang

note: Name for wne
en: Waneci
hu: waneci

note: Name for wng
en: Wanggom
hu: wanggom

note: Name for wni
en: Ndzwani Comorian
hu: ndzwani komori

note: Inverted name for wni
en: Comorian, Ndzwani
hu: komor, ndzwani

note: Name for wnk
en: Wanukaka
hu: wanukaka

note: Name for wnm
en: Wanggamala
hu: wanggamala

note: Name for wnn
en: Wunumara
hu: wunumara

note: Name for wno
en: Wano
hu: wano

note: Name for wnp
en: Wanap
hu: wanap

note: Name for wnu
en: Usan
hu: usan

note: Name for wnw
en: Wintu
hu: wintu

note: Name for wny
en: Wanyi
hu: wanyi

note: Name for woa
en: Kuwema
hu: kuwema

note: Name for wob
en: Wè Northern
hu: wè észak

note: Name for woc
en: Wogeo
hu: wogeo

note: Name for wod
en: Wolani
hu: wolani

note: Name for woe
en: Woleaian
hu: woleaian

note: Name for wof
en: Gambian Wolof
hu: gambiai wolof

note: Inverted name for wof
en: Wolof, Gambian
hu: wolof, gambiai

note: Name for wog
en: Wogamusin
hu: wogamusin

note: Name for woi
en: Kamang
hu: kamang

note: Name for wok
en: Longto
hu: longto

note: Name for wol
en: Wolof
hu: wolof

note: Name for wom
en: Wom (Nigeria)
hu: wom (Nigéria)

note: Name for won
en: Wongo
hu: wongo

note: Name for woo
en: Manombai
hu: manombai

note: Name for wor
en: Woria
hu: woria

note: Name for wos
en: Hanga Hundi
hu: hanga hundi

note: Name for wow
en: Wawonii
hu: wawonii

note: Name for woy
en: Weyto
hu: weyto

note: Name for wpc
en: Maco
hu: maco

note: Name for wrb
en: Waluwarra
hu: waluwarra

note: Name for wrg
en: Warungu
hu: warungu

note: Name for wrh
en: Wiradjuri
hu: wiradjuri

note: Name for wri
en: Wariyangga
hu: wariyangga

note: Name for wrk
en: Garrwa
hu: garrwa

note: Name for wrl
en: Warlmanpa
hu: warlmanpa

note: Name for wrm
en: Warumungu
hu: warumungu

note: Name for wrn
en: Warnang
hu: warnang

note: Name for wro
en: Worrorra
hu: worrorra

note: Name for wrp
en: Waropen
hu: waropen

note: Name for wrr
en: Wardaman
hu: wardaman

note: Name for wrs
en: Waris
hu: waris

note: Name for wru
en: Waru
hu: waru

note: Name for wrv
en: Waruna
hu: waruna

note: Name for wrw
en: Gugu Warra
hu: gugu warra

note: Name for wrx
en: Wae Rana
hu: wae rana

note: Name for wry
en: Merwari
hu: merwari

note: Name for wrz
en: Waray (Australia)
hu: waray (Ausztrália)

note: Name for wsa
en: Warembori
hu: warembori

note: Name for wsg
en: Adilabad Gondi
hu: adilábád gondi

note: Inverted name for wsg
en: Gondi, Adilabad
hu: gondi, adilabad

note: Name for wsi
en: Wusi
hu: wusi

note: Name for wsk
en: Waskia
hu: waskia

note: Name for wsr
en: Owenia
hu: owenia

note: Name for wss
en: Wasa
hu: wasa

note: Name for wsu
en: Wasu
hu: wasu

note: Name for wsv
en: Wotapuri-Katarqalai
hu: wotapuri-katarqalai

note: Name for wtf
en: Watiwa
hu: watiwa

note: Name for wth
en: Wathawurrung
hu: wathawurrung

note: Name for wti
en: Berta
hu: berta

note: Name for wtk
en: Watakataui
hu: watakataui

note: Name for wtm
en: Mewati
hu: mewati

note: Name for wtw
en: Wotu
hu: wotu

note: Name for wua
en: Wikngenchera
hu: wikngenchera

note: Name for wub
en: Wunambal
hu: wunambal

note: Name for wud
en: Wudu
hu: wudu

note: Name for wuh
en: Wutunhua
hu: wutunhua

note: Name for wul
en: Silimo
hu: silimo

note: Name for wum
en: Wumbvu
hu: wumbvu

note: Name for wun
en: Bungu
hu: bungu

note: Name for wur
en: Wurrugu
hu: wurrugu

note: Name for wut
en: Wutung
hu: wutung

note: Name for wuu
en: Wu Chinese
hu: wu kínai

note: Inverted name for wuu
en: Chinese, Wu
hu: kínai, wu

note: Name for wuv
en: Wuvulu-Aua
hu: wuvulu-aua

note: Name for wux
en: Wulna
hu: wulna

note: Name for wuy
en: Wauyai
hu: wauyai

note: Name for wwa
en: Waama
hu: waama

note: Name for wwb
en: Wakabunga
hu: wakabunga

note: Name for wwo
en: Wetamut
hu: wetamut

note: Name for wwr
en: Warrwa
hu: warrwa

note: Name for www
en: Wawa
hu: wawa

note: Name for wxa
en: Waxianghua
hu: waxianghua

note: Name for wxw
en: Wardandi
hu: wardandi

note: Name for wyb
en: Wangaaybuwan-Ngiyambaa
hu: wangaaybuwan-ngiyambaa

note: Name for wyi
en: Woiwurrung
hu: woiwurrung

note: Name for wym
en: Wymysorys
hu: wymysorys

note: Name for wyn
en: Wyandot
hu: wyandot

note: Name for wyr
en: Wayoró
hu: wayoró

note: Name for wyy
en: Western Fijian
hu: nyugat-fidzsi

note: Inverted name for wyy
en: Fijian, Western
hu: fidzsi, nyugati

note: Name for xaa
en: Andalusian Arabic
hu: andalúziai arab

note: Inverted name for xaa
en: Arabic, Andalusian
hu: arab, andalúz

note: Name for xab
en: Sambe
hu: sambe

note: Name for xac
en: Kachari
hu: kachari

note: Name for xad
en: Adai
hu: adai

note: Name for xae
en: Aequian
hu: aequian

note: Name for xag
en: Aghwan
hu: aghwan

note: Name for xai
en: Kaimbé
hu: kaimbé

note: Name for xaj
en: Ararandewára
hu: ararandewára

note: Name for xak
en: Máku
hu: máku

note: Name for xal
en: Kalmyk
hu: kalmük

note: Name for xam
en: ǀXam
hu: ǀxam

note: Name for xan
en: Xamtanga
hu: xamtanga

note: Name for xao
en: Khao
hu: khao

note: Name for xap
en: Apalachee
hu: apalachee

note: Name for xaq
en: Aquitanian
hu: akvitániai

note: Name for xar
en: Karami
hu: karami

note: Name for xas
en: Kamas
hu: kamasz

note: Name for xat
en: Katawixi
hu: katawixi

note: Name for xau
en: Kauwera
hu: kauwera

note: Name for xav
en: Xavánte
hu: xavánte

note: Name for xaw
en: Kawaiisu
hu: kawaiisu

note: Name for xay
en: Kayan Mahakam
hu: kayan mahakam

note: Name for xbb
en: Lower Burdekin
hu: alsó burdekin

note: Inverted name for xbb
en: Burdekin, Lower
hu: burdekin, alsó

note: Name for xbc
en: Bactrian
hu: baktériai

note: Name for xbd
en: Bindal
hu: bindal

note: Name for xbe
en: Bigambal
hu: bigambal

note: Name for xbg
en: Bunganditj
hu: bunganditj

note: Name for xbi
en: Kombio
hu: kombio

note: Name for xbj
en: Birrpayi
hu: birrpayi

note: Name for xbm
en: Middle Breton
hu: közép-breton

note: Inverted name for xbm
en: Breton, Middle
hu: breton, közép

note: Name for xbn
en: Kenaboi
hu: kenaboi

note: Name for xbo
en: Bolgarian
hu: bolgár

note: Name for xbp
en: Bibbulman
hu: bibbulman

note: Name for xbr
en: Kambera
hu: kambera

note: Name for xbw
en: Kambiwá
hu: kambiwá

note: Name for xby
en: Batjala
hu: batjala

note: Name for xcb
en: Cumbric
hu: cumbric

note: Name for xcc
en: Camunic
hu: camunic

note: Name for xce
en: Celtiberian
hu: celtibériai

note: Name for xcg
en: Cisalpine Gaulish
hu: ciszalpi gall

note: Inverted name for xcg
en: Gaulish, Cisalpine
hu: gall, ciszalpin

note: Name for xch
en: Chemakum
hu: chemakum

note: Name for xcl
en: Classical Armenian
hu: klasszikus örmény

note: Inverted name for xcl
en: Armenian, Classical
hu: klasszikus örmény

note: Name for xcm
en: Comecrudo
hu: comecrudo

note: Name for xcn
en: Cotoname
hu: cotoname

note: Name for xco
en: Chorasmian
hu: choraszmi

note: Name for xcr
en: Carian
hu: káriai

note: Name for xct
en: Classical Tibetan
hu: klasszikus tibeti

note: Inverted name for xct
en: Tibetan, Classical
hu: tibeti, klasszikus

note: Name for xcu
en: Curonian
hu: kuron

note: Name for xcv
en: Chuvantsy
hu: csuvanszki

note: Name for xcw
en: Coahuilteco
hu: coahuilteco

note: Name for xcy
en: Cayuse
hu: cayuse

note: Name for xda
en: Darkinyung
hu: darkinyung

note: Name for xdc
en: Dacian
hu: dák

note: Name for xdk
en: Dharuk
hu: dharuk

note: Name for xdm
en: Edomite
hu: edomita

note: Name for xdo
en: Kwandu
hu: kwandu

note: Name for xdq
en: Kaitag
hu: kaitag

note: Name for xdy
en: Malayic Dayak
hu: maláj dayak

note: Inverted name for xdy
en: Dayak, Malayic
hu: dayak, maláj

note: Name for xeb
en: Eblan
hu: eblan

note: Name for xed
en: Hdi
hu: hdi

note: Name for xeg
en: ǁXegwi
hu: ǁxegwi

note: Name for xel
en: Kelo
hu: kelo

note: Name for xem
en: Kembayan
hu: kembayan

note: Name for xep
en: Epi-Olmec
hu: epi-olmék

note: Name for xer
en: Xerénte
hu: xerénte

note: Name for xes
en: Kesawai
hu: kesawai

note: Name for xet
en: Xetá
hu: xetá

note: Name for xeu
en: Keoru-Ahia
hu: keoru-ahia

note: Name for xfa
en: Faliscan
hu: faliszkán

note: Name for xga
en: Galatian
hu: galatiai

note: Name for xgb
en: Gbin
hu: gbin

note: Name for xgd
en: Gudang
hu: gudang

note: Name for xgf
en: Gabrielino-Fernandeño
hu: gabrielino-fernandeño

note: Name for xgg
en: Goreng
hu: goreng

note: Name for xgi
en: Garingbal
hu: garingbal

note: Name for xgl
en: Galindan
hu: galinda

note: Name for xgm
en: Dharumbal
hu: dharumbal

note: Name for xgr
en: Garza
hu: garza

note: Name for xgu
en: Unggumi
hu: unggumi

note: Name for xgw
en: Guwa
hu: guwa

note: Name for xha
en: Harami
hu: harami

note: Name for xhc
en: Hunnic
hu: hun

note: Name for xhd
en: Hadrami
hu: hadrami

note: Name for xhe
en: Khetrani
hu: khetrani

note: Name for xhm
en: Middle Khmer (1400 to 1850 CE)
hu: közép-khmer (1400–1850)

note: Inverted name for xhm
en: Khmer, Middle (1400 to 1850 CE)
hu: khmer, közép (1400–1850)

note: Name for xho
en: Xhosa
hu: xhosza

note: Name for xhr
en: Hernican
hu: hernicán

note: Name for xht
en: Hattic
hu: hatti

note: Name for xhu
en: Hurrian
hu: hurri

note: Name for xhv
en: Khua
hu: khua

note: Name for xib
en: Iberian
hu: ibériai

note: Name for xii
en: Xiri
hu: xiri

note: Name for xil
en: Illyrian
hu: illír

note: Name for xin
en: Xinca
hu: xinca

note: Name for xir
en: Xiriâna
hu: xiriâna

note: Name for xis
en: Kisan
hu: kisan

note: Name for xiv
en: Indus Valley Language
hu: indus-völgyi nyelv

note: Name for xiy
en: Xipaya
hu: xipaya

note: Name for xjb
en: Minjungbal
hu: minjungbal

note: Name for xjt
en: Jaitmatang
hu: jaitmatang

note: Name for xka
en: Kalkoti
hu: kalkoti

note: Name for xkb
en: Northern Nago
hu: észak-nago

note: Inverted name for xkb
en: Nago, Northern
hu: nago, északi

note: Name for xkc
en: Kho'ini
hu: kho'ini

note: Name for xkd
en: Mendalam Kayan
hu: mendalam kayan

note: Inverted name for xkd
en: Kayan, Mendalam
hu: kayan, mendalam

note: Name for xke
en: Kereho
hu: kereho

note: Name for xkf
en: Khengkha
hu: khengkha

note: Name for xkg
en: Kagoro
hu: kagoro

note: Name for xki
en: Kenyan Sign Language
hu: kenyai jelnyelv

note: Name for xkj
en: Kajali
hu: kajali

note: Name for xkk
en: Kachok
hu: kachok

note: Name for xkl
en: Mainstream Kenyah
hu: kenyah

note: Name for xkn
en: Kayan River Kayan
hu: kayan river kayan

note: Inverted name for xkn
en: Kayan, Kayan River
hu: kayan, kayan river

note: Name for xko
en: Kiorr
hu: kiorr

note: Name for xkp
en: Kabatei
hu: kabatei

note: Name for xkq
en: Koroni
hu: koroni

note: Name for xkr
en: Xakriabá
hu: xakriabá

note: Name for xks
en: Kumbewaha
hu: kumbewaha

note: Name for xkt
en: Kantosi
hu: kantosi

note: Name for xku
en: Kaamba
hu: kaamba

note: Name for xkv
en: Kgalagadi
hu: kgalagadi

note: Name for xkw
en: Kembra
hu: kembra

note: Name for xkx
en: Karore
hu: karore

note: Name for xky
en: Uma' Lasan
hu: uma' lasan

note: Name for xkz
en: Kurtokha
hu: kurtokha

note: Name for xla
en: Kamula
hu: kamula

note: Name for xlb
en: Loup B
hu: loup b

note: Name for xlc
en: Lycian
hu: lükiai

note: Name for xld
en: Lydian
hu: lüd

note: Name for xle
en: Lemnian
hu: lemnoszi

note: Name for xlg
en: Ligurian (Ancient)
hu: ligur (ókori)

note: Name for xli
en: Liburnian
hu: liburniai

note: Name for xln
en: Alanic
hu: alan

note: Name for xlo
en: Loup A
hu: loup a

note: Name for xlp
en: Lepontic
hu: leponti

note: Name for xls
en: Lusitanian
hu: lusitán

note: Name for xlu
en: Cuneiform Luwian
hu: ékírásos luwi

note: Inverted name for xlu
en: Luwian, Cuneiform
hu: luwi, ékírásos

note: Name for xly
en: Elymian
hu: elymiai

note: Name for xma
en: Mushungulu
hu: mushungulu

note: Name for xmb
en: Mbonga
hu: mbonga

note: Name for xmc
en: Makhuwa-Marrevone
hu: makua-marrevone

note: Name for xmd
en: Mbudum
hu: mbudum

note: Name for xme
en: Median
hu: médiai

note: Name for xmf
en: Mingrelian
hu: mingrél

note: Name for xmg
en: Mengaka
hu: mengaka

note: Name for xmh
en: Kugu-Muminh
hu: kugu-muminh

note: Name for xmj
en: Majera
hu: majera

note: Name for xmk
en: Ancient Macedonian
hu: ókori macedón

note: Inverted name for xmk
en: Macedonian, Ancient
hu: macedón, ókori

note: Name for xml
en: Malaysian Sign Language
hu: maláj jelnyelv

note: Name for xmm
en: Manado Malay
hu: manado maláj

note: Inverted name for xmm
en: Malay, Manado
hu: maláj, manado

note: Name for xmn
en: Manichaean Middle Persian
hu: manicheus közép-perzsa

note: Inverted name for xmn
en: Persian, Manichaean Middle
hu: perzsa, manicheus közép

note: Name for xmo
en: Morerebi
hu: morerebi

note: Name for xmp
en: Kuku-Mu'inh
hu: kuku-mu'inh

note: Name for xmq
en: Kuku-Mangk
hu: kuku-mangk

note: Name for xmr
en: Meroitic
hu: meroitikus

note: Name for xms
en: Moroccan Sign Language
hu: marokkói jelnyelv

note: Name for xmt
en: Matbat
hu: matbat

note: Name for xmu
en: Kamu
hu: kamu

note: Name for xmv
en: Antankarana Malagasy
hu: antankarana malgasz

note: Inverted name for xmv
en: Malagasy, Antankarana
hu: madagaszkári, antankarana

note: Name for xmw
en: Tsimihety Malagasy
hu: tsimihety malgasz

note: Inverted name for xmw
en: Malagasy, Tsimihety
hu: malgas, tsimihety

note: Name for xmx
en: Salawati
hu: salawati

note: Name for xmy
en: Mayaguduna
hu: mayaguduna

note: Name for xmz
en: Mori Bawah
hu: mori bawah

note: Name for xna
en: Ancient North Arabian
hu: ókori észak-arab

note: Inverted name for xna
en: North Arabian, Ancient
hu: észak-arábiai, ókori

note: Name for xnb
en: Kanakanabu
hu: kanakanabu

note: Name for xng
en: Middle Mongolian
hu: közép-mongol

note: Inverted name for xng
en: Mongolian, Middle
hu: mongol, közép

note: Name for xnh
en: Kuanhua
hu: kuanhua

note: Name for xni
en: Ngarigu
hu: ngarigu

note: Name for xnj
en: Ngoni (Tanzania)
hu: ngoni (Tanzánia)

note: Name for xnk
en: Nganakarti
hu: nganakarti

note: Name for xnm
en: Ngumbarl
hu: ngumbarl

note: Name for xnn
en: Northern Kankanay
hu: észak-kankanaey

note: Inverted name for xnn
en: Kankanay, Northern
hu: kankanay, északi

note: Name for xno
en: Anglo-Norman
hu: anglo-normann

note: Name for xnq
en: Ngoni (Mozambique)
hu: ngoni (Mozambik)

note: Name for xnr
en: Kangri
hu: kangri

note: Name for xns
en: Kanashi
hu: kanashi

note: Name for xnt
en: Narragansett
hu: narragansett

note: Name for xnu
en: Nukunul
hu: nukunul

note: Name for xny
en: Nyiyaparli
hu: nyiyaparli

note: Name for xnz
en: Kenzi
hu: kenzi

note: Name for xoc
en: O'chi'chi'
hu: o'chi'chi

note: Name for xod
en: Kokoda
hu: kokoda

note: Name for xog
en: Soga
hu: soga

note: Name for xoi
en: Kominimung
hu: kominimung

note: Name for xok
en: Xokleng
hu: xokleng

note: Name for xom
en: Komo (Sudan)
hu: komo (Szudán)

note: Name for xon
en: Konkomba
hu: konkomba

note: Name for xoo
en: Xukurú
hu: xukuru

note: Name for xop
en: Kopar
hu: kopar

note: Name for xor
en: Korubo
hu: korubo

note: Name for xow
en: Kowaki
hu: kowaki

note: Name for xpa
en: Pirriya
hu: pirriya

note: Name for xpb
en: Northeastern Tasmanian
hu: északkeleti tasmán

note: Inverted name for xpb
en: Tasmanian, Northeastern
hu: tasmán, északkeleti

note: Name for xpc
en: Pecheneg
hu: besenyő

note: Name for xpd
en: Oyster Bay Tasmanian
hu: oyster bay-i tasmán

note: Inverted name for xpd
en: Tasmanian, Oyster Bay
hu: tasmán, oyster bay-i

note: Name for xpe
en: Liberia Kpelle
hu: libériai kpelle

note: Inverted name for xpe
en: Kpelle, Liberia
hu: kpelle, Libéria

note: Name for xpf
en: Southeast Tasmanian
hu: délkeleti tasmán

note: Inverted name for xpf
en: Tasmanian, Southeast
hu: tasmán, délkeleti

note: Name for xpg
en: Phrygian
hu: frigiai

note: Name for xph
en: North Midlands Tasmanian
hu: északi felföldi tasmán

note: Inverted name for xph
en: Tasmanian, North Midlands
hu: tasmán, északi felföldi

note: Name for xpi
en: Pictish
hu: pikt

note: Name for xpj
en: Mpalitjanh
hu: mpalitjanh

note: Name for xpk
en: Kulina Pano
hu: kulina pano

note: Inverted name for xpk
en: Pano, Kulina
hu: pano, kulina

note: Name for xpl
en: Port Sorell Tasmanian
hu: port sorell-i tasmán

note: Inverted name for xpl
en: Tasmanian, Port Sorell
hu: tasmán, port sorell-i

note: Name for xpm
en: Pumpokol
hu: pumpokol

note: Name for xpn
en: Kapinawá
hu: kapinawá

note: Name for xpo
en: Pochutec
hu: pochutec

note: Name for xpp
en: Puyo-Paekche
hu: puyo-paekche

note: Name for xpq
en: Mohegan-Pequot
hu: mohegan-pequot

note: Name for xpr
en: Parthian
hu: párthus

note: Name for xps
en: Pisidian
hu: piszidiai

note: Name for xpt
en: Punthamara
hu: punthamara

note: Name for xpu
en: Punic
hu: pun

note: Name for xpv
en: Northern Tasmanian
hu: északi tasmán

note: Inverted name for xpv
en: Tasmanian, Northern
hu: tasmán, északi

note: Name for xpw
en: Northwestern Tasmanian
hu: északnyugati tasmán

note: Inverted name for xpw
en: Tasmanian, Northwestern
hu: tasmán, északnyugati

note: Name for xpx
en: Southwestern Tasmanian
hu: délnyugati tasmán

note: Inverted name for xpx
en: Tasmanian, Southwestern
hu: tasmán, délnyugati

note: Name for xpy
en: Puyo
hu: puyo

note: Name for xpz
en: Bruny Island Tasmanian
hu: bruny-szigeti tasmán

note: Inverted name for xpz
en: Tasmanian, Bruny Island
hu: tasmán, bruny-szigeti

note: Name for xqa
en: Karakhanid
hu: karakhanid

note: Name for xqt
en: Qatabanian
hu: qatabáni

note: Name for xra
en: Krahô
hu: kraho

note: Name for xrb
en: Eastern Karaboro
hu: keleti karaboro

note: Inverted name for xrb
en: Karaboro, Eastern
hu: karaboro, keleti

note: Name for xrd
en: Gundungurra
hu: gundungurra

note: Name for xre
en: Kreye
hu: kreye

note: Name for xrg
en: Minang
hu: minangkabau

note: Name for xri
en: Krikati-Timbira
hu: krikati-timbira

note: Name for xrm
en: Armazic
hu: armazic

note: Name for xrn
en: Arin
hu: arin

note: Name for xrr
en: Raetic
hu: raetiai

note: Name for xrt
en: Aranama-Tamique
hu: aranama-tamique

note: Name for xru
en: Marriammu
hu: marriammu

note: Name for xrw
en: Karawa
hu: karawa

note: Name for xsa
en: Sabaean
hu: szabeus

note: Name for xsb
en: Sambal
hu: sambal

note: Name for xsc
en: Scythian
hu: szkíta

note: Name for xsd
en: Sidetic
hu: sidetikus

note: Name for xse
en: Sempan
hu: sempan

note: Name for xsh
en: Shamang
hu: shamang

note: Name for xsi
en: Sio
hu: sio

note: Name for xsj
en: Subi
hu: subi

note: Name for xsl
en: South Slavey
hu: déli slavey

note: Inverted name for xsl
en: Slavey, South
hu: szlávi, déli

note: Name for xsm
en: Kasem
hu: kaszem

note: Name for xsn
en: Sanga (Nigeria)
hu: sanga (Nigéria)

note: Name for xso
en: Solano
hu: solano

note: Name for xsp
en: Silopi
hu: silopi

note: Name for xsq
en: Makhuwa-Saka
hu: makua-szaka

note: Name for xsr
en: Sherpa
hu: sherpa

note: Name for xss
en: Assan
hu: assan

note: Name for xsu
en: Sanumá
hu: sanumá

note: Name for xsv
en: Sudovian
hu: jotvingi

note: Name for xsy
en: Saisiyat
hu: saisiyat

note: Name for xta
en: Alcozauca Mixtec
hu: alcozauca mixték

note: Inverted name for xta
en: Mixtec, Alcozauca
hu: mixték, alcozauca

note: Name for xtb
en: Chazumba Mixtec
hu: chazumba mixték

note: Inverted name for xtb
en: Mixtec, Chazumba
hu: mixték, chazumba

note: Name for xtc
en: Katcha-Kadugli-Miri
hu: katcha-kadugli-miri

note: Name for xtd
en: Diuxi-Tilantongo Mixtec
hu: diuxi-tilantongo mixték

note: Inverted name for xtd
en: Mixtec, Diuxi-Tilantongo
hu: mixték, diuxi-tilantongo

note: Name for xte
en: Ketengban
hu: ketengban

note: Name for xtg
en: Transalpine Gaulish
hu: transzalpin gall

note: Inverted name for xtg
en: Gaulish, Transalpine
hu: gall, transzalpin

note: Name for xth
en: Yitha Yitha
hu: yitha yitha

note: Name for xti
en: Sinicahua Mixtec
hu: sinicahua mixték

note: Inverted name for xti
en: Mixtec, Sinicahua
hu: mixték, sinicahua

note: Name for xtj
en: San Juan Teita Mixtec
hu: san juan teita mixték

note: Inverted name for xtj
en: Mixtec, San Juan Teita
hu: mixték, san juan teita

note: Name for xtl
en: Tijaltepec Mixtec
hu: tijaltepeci mixték

note: Inverted name for xtl
en: Mixtec, Tijaltepec
hu: mixték, tijaltepec

note: Name for xtm
en: Magdalena Peñasco Mixtec
hu: magdalena peñasco mixték

note: Inverted name for xtm
en: Mixtec, Magdalena Peñasco
hu: mixték, magdalena peñasco

note: Name for xtn
en: Northern Tlaxiaco Mixtec
hu: északi tlaxiaco mixték

note: Inverted name for xtn
en: Mixtec, Northern Tlaxiaco
hu: mixték, északi tlaxiaco

note: Name for xto
en: Tokharian A
hu: tokhar nyelv a

note: Name for xtp
en: San Miguel Piedras Mixtec
hu: san miguel piedras-i mixték

note: Inverted name for xtp
en: Mixtec, San Miguel Piedras
hu: mixték, san miguel piedras

note: Name for xtq
en: Tumshuqese
hu: tumshuqi

note: Name for xtr
en: Early Tripuri
hu: korai tripuri

note: Inverted name for xtr
en: Tripuri, Early
hu: tripuri, korai

note: Name for xts
en: Sindihui Mixtec
hu: sindihui mixték

note: Inverted name for xts
en: Mixtec, Sindihui
hu: misztek, sindihui

note: Name for xtt
en: Tacahua Mixtec
hu: tacahua mixték

note: Inverted name for xtt
en: Mixtec, Tacahua
hu: mixték, tacahua

note: Name for xtu
en: Cuyamecalco Mixtec
hu: cuyamecalco mixték

note: Inverted name for xtu
en: Mixtec, Cuyamecalco
hu: mixték, cuyamecalco

note: Name for xtv
en: Thawa
hu: thawa

note: Name for xtw
en: Tawandê
hu: tawandê

note: Name for xty
en: Yoloxochitl Mixtec
hu: yoloxochitl mixték

note: Inverted name for xty
en: Mixtec, Yoloxochitl
hu: mixték, yoloxochitl

note: Name for xua
en: Alu Kurumba
hu: alu kurumba

note: Inverted name for xua
en: Kurumba, Alu
hu: kurumba, alu

note: Name for xub
en: Betta Kurumba
hu: betta kurumba

note: Inverted name for xub
en: Kurumba, Betta
hu: kurumba, betta

note: Name for xud
en: Umiida
hu: umiida

note: Name for xug
en: Kunigami
hu: kunigami

note: Name for xuj
en: Jennu Kurumba
hu: jennu kurumba

note: Inverted name for xuj
en: Kurumba, Jennu
hu: kurumba, jennu

note: Name for xul
en: Ngunawal
hu: ngunawal

note: Name for xum
en: Umbrian
hu: umbriai

note: Name for xun
en: Unggaranggu
hu: unggaranggu

note: Name for xuo
en: Kuo
hu: kuo

note: Name for xup
en: Upper Umpqua
hu: felső umpqua

note: Inverted name for xup
en: Umpqua, Upper
hu: umpqua, felső

note: Name for xur
en: Urartian
hu: urartui

note: Name for xut
en: Kuthant
hu: kuthant

note: Name for xuu
en: Kxoe
hu: kxoe

note: Name for xve
en: Venetic
hu: venetikus

note: Name for xvi
en: Kamviri
hu: kamviri

note: Name for xvn
en: Vandalic
hu: vandál

note: Name for xvo
en: Volscian
hu: volszk

note: Name for xvs
en: Vestinian
hu: vestinai

note: Name for xwa
en: Kwaza
hu: kwaza

note: Name for xwc
en: Woccon
hu: woccon

note: Name for xwd
en: Wadi Wadi
hu: wadi wadi

note: Name for xwe
en: Xwela Gbe
hu: xwela gbe

note: Inverted name for xwe
en: Gbe, Xwela
hu: gbe, xwela

note: Name for xwg
en: Kwegu
hu: kwegu

note: Name for xwj
en: Wajuk
hu: wajuk

note: Name for xwk
en: Wangkumara
hu: wangkumara

note: Name for xwl
en: Western Xwla Gbe
hu: nyugat xwla gbe

note: Inverted name for xwl
en: Gbe, Western Xwla
hu: gbe, nyugat xwla

note: Name for xwo
en: Written Oirat
hu: ír oirat

note: Inverted name for xwo
en: Oirat, Written
hu: ojrát, írott

note: Name for xwr
en: Kwerba Mamberamo
hu: kwerba mamberamo

note: Name for xwt
en: Wotjobaluk
hu: wotjobaluk

note: Name for xww
en: Wemba Wemba
hu: wemba wemba

note: Name for xxb
en: Boro (Ghana)
hu: boro (Ghána)

note: Name for xxk
en: Ke'o
hu: ke'o

note: Name for xxm
en: Minkin
hu: minkin

note: Name for xxr
en: Koropó
hu: koropó

note: Name for xxt
en: Tambora
hu: tambora

note: Name for xya
en: Yaygir
hu: yaygir

note: Name for xyb
en: Yandjibara
hu: yandjibara

note: Name for xyj
en: Mayi-Yapi
hu: mayi-yapi

note: Name for xyk
en: Mayi-Kulan
hu: mayi-kulan

note: Name for xyl
en: Yalakalore
hu: yalakalore

note: Name for xyt
en: Mayi-Thakurti
hu: mayi-thakurti

note: Name for xyy
en: Yorta Yorta
hu: yorta yorta

note: Name for xzh
en: Zhang-Zhung
hu: zhang-zhung

note: Name for xzm
en: Zemgalian
hu: zemgál

note: Name for xzp
en: Ancient Zapotec
hu: ősi zapoték

note: Inverted name for xzp
en: Zapotec, Ancient
hu: zapoték, ősi

note: Name for yaa
en: Yaminahua
hu: yaminahua

note: Name for yab
en: Yuhup
hu: yuhup

note: Name for yac
en: Pass Valley Yali
hu: pass-völgyi yali

note: Inverted name for yac
en: Yali, Pass Valley
hu: yali, pass valley

note: Name for yad
en: Yagua
hu: yagua

note: Name for yae
en: Pumé
hu: pumé

note: Name for yaf
en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
hu: yaka (Kongói Demokratikus Köztársaság)

note: Name for yag
en: Yámana
hu: yámana

note: Name for yah
en: Yazgulyam
hu: yazgulyam

note: Name for yai
en: Yagnobi
hu: jagnobi

note: Name for yaj
en: Banda-Yangere
hu: banda-yangere

note: Name for yak
en: Yakama
hu: yakama

note: Name for yal
en: Yalunka
hu: jalunka

note: Name for yam
en: Yamba
hu: yamba

note: Name for yan
en: Mayangna
hu: mayangna

note: Name for yao
en: Yao
hu: jao

note: Name for yap
en: Yapese
hu: japi

note: Name for yaq
en: Yaqui
hu: yaqui

note: Name for yar
en: Yabarana
hu: yabarana

note: Name for yas
en: Nugunu (Cameroon)
hu: nugunu (Kamerun)

note: Name for yat
en: Yambeta
hu: yambeta

note: Name for yau
en: Yuwana
hu: yuwana

note: Name for yav
en: Yangben
hu: yangben

note: Name for yaw
en: Yawalapití
hu: yawalapití

note: Name for yax
en: Yauma
hu: yauma

note: Name for yay
en: Agwagwune
hu: agwagwune

note: Name for yaz
en: Lokaa
hu: lokaa

note: Name for yba
en: Yala
hu: yala

note: Name for ybb
en: Yemba
hu: yemba

note: Name for ybe
en: West Yugur
hu: nyugat jugur

note: Inverted name for ybe
en: Yugur, West
hu: jugur, nyugati

note: Name for ybh
en: Yakha
hu: yakha

note: Name for ybi
en: Yamphu
hu: yamphu

note: Name for ybj
en: Hasha
hu: hasha

note: Name for ybk
en: Bokha
hu: bokha

note: Name for ybl
en: Yukuben
hu: yukuben

note: Name for ybm
en: Yaben
hu: yaben

note: Name for ybn
en: Yabaâna
hu: yabaâna

note: Name for ybo
en: Yabong
hu: yabong

note: Name for ybx
en: Yawiyo
hu: yawiyo

note: Name for yby
en: Yaweyuha
hu: yaweyuha

note: Name for ych
en: Chesu
hu: chesu

note: Name for ycl
en: Lolopo
hu: lolopo

note: Name for ycn
en: Yucuna
hu: yucuna

note: Name for ycp
en: Chepya
hu: chepya

note: Name for yda
en: Yanda
hu: yanda

note: Name for ydd
en: Eastern Yiddish
hu: keleti jiddis

note: Inverted name for ydd
en: Yiddish, Eastern
hu: jiddis, keleti

note: Name for yde
en: Yangum Dey
hu: yangum dey

note: Name for ydg
en: Yidgha
hu: yidgha

note: Name for ydk
en: Yoidik
hu: yoidik

note: Name for yea
en: Ravula
hu: ravula

note: Name for yec
en: Yeniche
hu: jenisch

note: Name for yee
en: Yimas
hu: yimas

note: Name for yei
en: Yeni
hu: yeni

note: Name for yej
en: Yevanic
hu: jevánikus

note: Name for yel
en: Yela
hu: yela

note: Name for yer
en: Tarok
hu: tarok

note: Name for yes
en: Nyankpa
hu: nyankpa

note: Name for yet
en: Yetfa
hu: yetfa

note: Name for yeu
en: Yerukula
hu: yerukula

note: Name for yev
en: Yapunda
hu: yapunda

note: Name for yey
en: Yeyi
hu: yeyi

note: Name for yga
en: Malyangapa
hu: malyangapa

note: Name for ygi
en: Yiningayi
hu: yiningayi

note: Name for ygl
en: Yangum Gel
hu: yangum gel

note: Name for ygm
en: Yagomi
hu: yagomi

note: Name for ygp
en: Gepo
hu: gepo

note: Name for ygr
en: Yagaria
hu: yagaria

note: Name for ygs
en: Yolŋu Sign Language
hu: yolŋu jelnyelv

note: Name for ygu
en: Yugul
hu: yugul

note: Name for ygw
en: Yagwoia
hu: yagwoia

note: Name for yha
en: Baha Buyang
hu: baha buyang

note: Inverted name for yha
en: Buyang, Baha
hu: buyang, baha

note: Name for yhd
en: Judeo-Iraqi Arabic
hu: judeo-iraki arab

note: Inverted name for yhd
en: Arabic, Judeo-Iraqi
hu: arab, judeo-iráki

note: Name for yhl
en: Hlepho Phowa
hu: hlepho phowa

note: Inverted name for yhl
en: Phowa, Hlepho
hu: phowa, hlepho

note: Name for yhs
en: Yan-nhaŋu Sign Language
hu: yan-nhaŋu jelnyelv

note: Name for yia
en: Yinggarda
hu: yinggarda

note: Name for yid
en: Yiddish
hu: jiddis

note: Name for yif
en: Ache
hu: ache

note: Name for yig
en: Wusa Nasu
hu: wusa nasu

note: Inverted name for yig
en: Nasu, Wusa
hu: nasu, wusa

note: Name for yih
en: Western Yiddish
hu: nyugati jiddis

note: Inverted name for yih
en: Yiddish, Western
hu: jiddis, nyugati

note: Name for yii
en: Yidiny
hu: yidiny

note: Name for yij
en: Yindjibarndi
hu: yindjibarndi

note: Name for yik
en: Dongshanba Lalo
hu: dongshanba lalo

note: Inverted name for yik
en: Lalo, Dongshanba
hu: lalo, dongshanba

note: Name for yil
en: Yindjilandji
hu: yindjilandji

note: Name for yim
en: Yimchungru Naga
hu: yimchungru naga

note: Inverted name for yim
en: Naga, Yimchungru
hu: naga, yimchungru

note: Name for yin
en: Riang Lai
hu: riang lai

note: Name for yip
en: Pholo
hu: pholo

note: Name for yiq
en: Miqie
hu: miqie

note: Name for yir
en: North Awyu
hu: észak awyu

note: Inverted name for yir
en: Awyu, North
hu: awyui, észak

note: Name for yis
en: Yis
hu: yis

note: Name for yit
en: Eastern Lalu
hu: keleti lalu

note: Inverted name for yit
en: Lalu, Eastern
hu: lalu, keleti

note: Name for yiu
en: Awu
hu: awu

note: Name for yiv
en: Northern Nisu
hu: északi nisu

note: Inverted name for yiv
en: Nisu, Northern
hu: nisu, északi

note: Name for yix
en: Axi Yi
hu: axi ji

note: Inverted name for yix
en: Yi, Axi
hu: ji, axi

note: Name for yiz
en: Azhe
hu: azhe

note: Name for yka
en: Yakan
hu: yakan

note: Name for ykg
en: Northern Yukaghir
hu: északi jukagir

note: Inverted name for ykg
en: Yukaghir, Northern
hu: jukagir, északi

note: Name for yki
en: Yoke
hu: yoke

note: Name for ykk
en: Yakaikeke
hu: yakaikeke

note: Name for ykl
en: Khlula
hu: khlula

note: Name for ykm
en: Kap
hu: kap

note: Name for ykn
en: Kua-nsi
hu: kua-nsi

note: Name for yko
en: Yasa
hu: yasa

note: Name for ykr
en: Yekora
hu: yekora

note: Name for ykt
en: Kathu
hu: kathu

note: Name for yku
en: Kuamasi
hu: kuamasi

note: Name for yky
en: Yakoma
hu: yakoma

note: Name for yla
en: Yaul
hu: yaul

note: Name for ylb
en: Yaleba
hu: yaleba

note: Name for yle
en: Yele
hu: yele

note: Name for ylg
en: Yelogu
hu: yelogu

note: Name for yli
en: Angguruk Yali
hu: angguruk yali

note: Inverted name for yli
en: Yali, Angguruk
hu: yali, angguruk

note: Name for yll
en: Yil
hu: yil

note: Name for ylm
en: Limi
hu: limi

note: Name for yln
en: Langnian Buyang
hu: langnian buyang

note: Inverted name for yln
en: Buyang, Langnian
hu: buyang, langnian

note: Name for ylo
en: Naluo Yi
hu: naluo ji

note: Inverted name for ylo
en: Yi, Naluo
hu: ji, naluo

note: Name for ylr
en: Yalarnnga
hu: yalarnnga

note: Name for ylu
en: Aribwaung
hu: aribwaung

note: Name for yly
en: Nyâlayu
hu: nyâlayu

note: Name for ymb
en: Yambes
hu: yambes

note: Name for ymc
en: Southern Muji
hu: déli muji

note: Inverted name for ymc
en: Muji, Southern
hu: muji, déli

note: Name for ymd
en: Muda
hu: muda

note: Name for yme
en: Yameo
hu: yameo

note: Name for ymg
en: Yamongeri
hu: yamongeri

note: Name for ymh
en: Mili
hu: mili

note: Name for ymi
en: Moji
hu: moji

note: Name for ymk
en: Makwe
hu: makwe

note: Name for yml
en: Iamalele
hu: iamalele

note: Name for ymm
en: Maay
hu: maay

note: Name for ymn
en: Yamna
hu: yamna

note: Name for ymo
en: Yangum Mon
hu: yangum mon

note: Name for ymp
en: Yamap
hu: yamap

note: Name for ymq
en: Qila Muji
hu: qila muji

note: Inverted name for ymq
en: Muji, Qila
hu: muji, qila

note: Name for ymr
en: Malasar
hu: malasar

note: Name for yms
en: Mysian
hu: misziai

note: Name for ymx
en: Northern Muji
hu: északi muji

note: Inverted name for ymx
en: Muji, Northern
hu: muji, északi

note: Name for ymz
en: Muzi
hu: muzi

note: Name for yna
en: Aluo
hu: aluo

note: Name for ynd
en: Yandruwandha
hu: yandruwandha

note: Name for yne
en: Lang'e
hu: lang'e

note: Name for yng
en: Yango
hu: yango

note: Name for ynk
en: Naukan Yupik
hu: naukan yupik

note: Inverted name for ynk
en: Yupik, Naukan
hu: yupik, naukan

note: Name for ynl
en: Yangulam
hu: yangulam

note: Name for ynn
en: Yana
hu: yana

note: Name for yno
en: Yong
hu: yong

note: Name for ynq
en: Yendang
hu: yendang

note: Name for yns
en: Yansi
hu: yansi

note: Name for ynu
en: Yahuna
hu: yahuna

note: Name for yob
en: Yoba
hu: yoba

note: Name for yog
en: Yogad
hu: yogad

note: Name for yoi
en: Yonaguni
hu: yonaguni

note: Name for yok
en: Yokuts
hu: yokuts

note: Name for yol
en: Yola
hu: yola

note: Name for yom
en: Yombe
hu: yombe

note: Name for yon
en: Yongkom
hu: yongkom

note: Name for yor
en: Yoruba
hu: joruba

note: Name for yot
en: Yotti
hu: yotti

note: Name for yox
en: Yoron
hu: yoron

note: Name for yoy
en: Yoy
hu: yoy

note: Name for ypa
en: Phala
hu: phala

note: Name for ypb
en: Labo Phowa
hu: labo phowa

note: Inverted name for ypb
en: Phowa, Labo
hu: phowa, labo

note: Name for ypg
en: Phola
hu: phola

note: Name for yph
en: Phupha
hu: phupha

note: Name for ypm
en: Phuma
hu: phuma

note: Name for ypn
en: Ani Phowa
hu: ani phowa

note: Inverted name for ypn
en: Phowa, Ani
hu: phowa, ani

note: Name for ypo
en: Alo Phola
hu: alo phola

note: Inverted name for ypo
en: Phola, Alo
hu: phola, alo

note: Name for ypp
en: Phupa
hu: phupa

note: Name for ypz
en: Phuza
hu: phuza

note: Name for yra
en: Yerakai
hu: yerakai

note: Name for yrb
en: Yareba
hu: yareba

note: Name for yre
en: Yaouré
hu: yaouré

note: Name for yrk
en: Nenets
hu: nyenyec

note: Name for yrl
en: Nhengatu
hu: nhengatu

note: Name for yrm
en: Yirrk-Mel
hu: yirrk-mel

note: Name for yrn
en: Yerong
hu: yerong

note: Name for yro
en: Yaroamë
hu: yaroamë

note: Name for yrs
en: Yarsun
hu: yarsun

note: Name for yrw
en: Yarawata
hu: yarawata

note: Name for yry
en: Yarluyandi
hu: yarluyandi

note: Name for ysc
en: Yassic
hu: yassic

note: Name for ysd
en: Samatao
hu: samatao

note: Name for ysg
en: Sonaga
hu: sonaga

note: Name for ysl
en: Yugoslavian Sign Language
hu: jugoszláv jelnyelv

note: Name for ysm
en: Myanmar Sign Language
hu: mianmari jelnyelv

note: Name for ysn
en: Sani
hu: sani

note: Name for yso
en: Nisi (China)
hu: nisi (Kína)

note: Name for ysp
en: Southern Lolopo
hu: déli lolopo

note: Inverted name for ysp
en: Lolopo, Southern
hu: lolopo, déli

note: Name for ysr
en: Sirenik Yupik
hu: sireniki yupik

note: Inverted name for ysr
en: Yupik, Sirenik
hu: yupik, sireniki

note: Name for yss
en: Yessan-Mayo
hu: yessan-mayo

note: Name for ysy
en: Sanie
hu: sanie

note: Name for yta
en: Talu
hu: talu

note: Name for ytl
en: Tanglang
hu: tanglang

note: Name for ytp
en: Thopho
hu: thopho

note: Name for ytw
en: Yout Wam
hu: yout wam

note: Name for yty
en: Yatay
hu: yatay

note: Name for yua
en: Yucateco
hu: jukatékó

note: Name for yub
en: Yugambal
hu: yugambal

note: Name for yuc
en: Yuchi
hu: yuchi

note: Name for yud
en: Judeo-Tripolitanian Arabic
hu: zsidó tripolitániai arab

note: Inverted name for yud
en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
hu: arab, zsidó tripolitániai

note: Name for yue
en: Yue Chinese
hu: jüe kínai

note: Inverted name for yue
en: Chinese, Yue
hu: kínai, jüe

note: Name for yuf
en: Havasupai-Walapai-Yavapai
hu: havasupai-walapai-yavapai

note: Name for yug
en: Yug
hu: yug

note: Name for yui
en: Yurutí
hu: yurutí

note: Name for yuj
en: Karkar-Yuri
hu: karkar-yuri

note: Name for yuk
en: Yuki
hu: yuki

note: Name for yul
en: Yulu
hu: yulu

note: Name for yum
en: Quechan
hu: quechan

note: Name for yun
en: Bena (Nigeria)
hu: bena (Nigéria)

note: Name for yup
en: Yukpa
hu: yukpa

note: Name for yuq
en: Yuqui
hu: yuqui

note: Name for yur
en: Yurok
hu: yurok

note: Name for yut
en: Yopno
hu: yopno

note: Name for yuw
en: Yau (Morobe Province)
hu: yau (Morobe tartomány)

note: Name for yux
en: Southern Yukaghir
hu: déli jukagir

note: Inverted name for yux
en: Yukaghir, Southern
hu: jukagir, déli

note: Name for yuy
en: East Yugur
hu: keleti jugur

note: Inverted name for yuy
en: Yugur, East
hu: jugur, keleti

note: Name for yuz
en: Yuracare
hu: yuracare

note: Name for yva
en: Yawa
hu: yawa

note: Name for yvt
en: Yavitero
hu: yavitero

note: Name for ywa
en: Kalou
hu: kalou

note: Name for ywg
en: Yinhawangka
hu: yinhawangka

note: Name for ywl
en: Western Lalu
hu: nyugati lalu

note: Inverted name for ywl
en: Lalu, Western
hu: lalu, nyugati

note: Name for ywn
en: Yawanawa
hu: yawanawa

note: Name for ywq
en: Wuding-Luquan Yi
hu: wuding-luquan ji

note: Inverted name for ywq
en: Yi, Wuding-Luquan
hu: ji, wuding-luquan

note: Name for ywr
en: Yawuru
hu: yawuru

note: Name for ywt
en: Xishanba Lalo
hu: xishanba lalo

note: Inverted name for ywt
en: Lalo, Xishanba
hu: lalo, xishanba

note: Name for ywu
en: Wumeng Nasu
hu: wumeng nasu

note: Inverted name for ywu
en: Nasu, Wumeng
hu: nasu, wumeng

note: Name for yww
en: Yawarawarga
hu: yawarawarga

note: Name for yxa
en: Mayawali
hu: mayawali

note: Name for yxg
en: Yagara
hu: yagara

note: Name for yxl
en: Yardliyawarra
hu: yardliyawarra

note: Name for yxm
en: Yinwum
hu: yinwum

note: Name for yxu
en: Yuyu
hu: yuyu

note: Name for yxy
en: Yabula Yabula
hu: yabula yabula

note: Name for yyr
en: Yir Yoront
hu: yir yoront

note: Name for yyu
en: Yau (Sandaun Province)
hu: yau (Sandaun tartomány)

note: Name for yyz
en: Ayizi
hu: ayizi

note: Name for yzg
en: E'ma Buyang
hu: e'ma buyang

note: Inverted name for yzg
en: Buyang, E'ma
hu: buyang, e'ma

note: Name for yzk
en: Zokhuo
hu: zokhuo

note: Name for zaa
en: Sierra de Juárez Zapotec
hu: sierra de juárez zapoték

note: Inverted name for zaa
en: Zapotec, Sierra de Juárez
hu: zapoték, sierra de juárez

note: Name for zab
en: Western Tlacolula Valley Zapotec
hu: nyugat-tlacolula-völgyi zapoték

note: Inverted name for zab
en: Zapotec, Western Tlacolula Valley
hu: zapoték, nyugati tlacolula-völgyi

note: Name for zac
en: Ocotlán Zapotec
hu: ocotlán zapoték

note: Inverted name for zac
en: Zapotec, Ocotlán
hu: zapoték, ocotlán

note: Name for zad
en: Cajonos Zapotec
hu: cajonos zapoték

note: Inverted name for zad
en: Zapotec, Cajonos
hu: zapoték, cajonos

note: Name for zae
en: Yareni Zapotec
hu: yareni zapoték

note: Inverted name for zae
en: Zapotec, Yareni
hu: zapoték, yareni

note: Name for zaf
en: Ayoquesco Zapotec
hu: ayoquesco zapoték

note: Inverted name for zaf
en: Zapotec, Ayoquesco
hu: zapoték, ayoquesco

note: Name for zag
en: Zaghawa
hu: zaghawa

note: Name for zah
en: Zangwal
hu: zangwal

note: Name for zai
en: Isthmus Zapotec
hu: földszoros-vidéki zapoték

note: Inverted name for zai
en: Zapotec, Isthmus
hu: zapoték, földszoros-vidéki

note: Name for zaj
en: Zaramo
hu: zaramo

note: Name for zak
en: Zanaki
hu: zanaki

note: Name for zal
en: Zauzou
hu: zauzou

note: Name for zam
en: Miahuatlán Zapotec
hu: miahuatlán zapoték

note: Inverted name for zam
en: Zapotec, Miahuatlán
hu: zapoték, miahuatlán

note: Name for zao
en: Ozolotepec Zapotec
hu: ozolotepeci zapoték

note: Inverted name for zao
en: Zapotec, Ozolotepec
hu: zapoték, ozolotepec

note: Name for zap
en: Zapotec
hu: zapoték

note: Name for zaq
en: Aloápam Zapotec
hu: aloápam zapoték

note: Inverted name for zaq
en: Zapotec, Aloápam
hu: zapoték, aloápam

note: Name for zar
en: Rincón Zapotec
hu: rincón zapoték

note: Inverted name for zar
en: Zapotec, Rincón
hu: zapoték, rincón

note: Name for zas
en: Santo Domingo Albarradas Zapotec
hu: santo domingo albarradas zapoték

note: Inverted name for zas
en: Zapotec, Santo Domingo Albarradas
hu: zapoték, santo domingo albarradas

note: Name for zat
en: Tabaa Zapotec
hu: tabaa zapoték

note: Inverted name for zat
en: Zapotec, Tabaa
hu: zapoték, tabaa

note: Name for zau
en: Zangskari
hu: zangskari

note: Name for zav
en: Yatzachi Zapotec
hu: yatzachi zapoték

note: Inverted name for zav
en: Zapotec, Yatzachi
hu: zapoték, yatzachi

note: Name for zaw
en: Mitla Zapotec
hu: mitla zapoték

note: Inverted name for zaw
en: Zapotec, Mitla
hu: zapoték, mitla

note: Name for zax
en: Xadani Zapotec
hu: xadani zapoték

note: Inverted name for zax
en: Zapotec, Xadani
hu: zapoték, xadani

note: Name for zay
en: Zayse-Zergulla
hu: zayse-zergulla

note: Name for zaz
en: Zari
hu: zari

note: Name for zba
en: Balaibalan
hu: balaibalan

note: Name for zbc
en: Central Berawan
hu: közép berawan

note: Inverted name for zbc
en: Berawan, Central
hu: berawan, közép

note: Name for zbe
en: East Berawan
hu: kelet-berawan

note: Inverted name for zbe
en: Berawan, East
hu: berawan, kelet

note: Name for zbl
en: Blissymbols
hu: Bliss-jelírás

note: Name for zbt
en: Batui
hu: batui

note: Name for zbu
en: Bu (Bauchi State)
hu: bu (Bauchi állam)

note: Name for zbw
en: West Berawan
hu: nyugat berawan

note: Inverted name for zbw
en: Berawan, West
hu: berawan, nyugat

note: Name for zca
en: Coatecas Altas Zapotec
hu: coatecas altas zapoték

note: Inverted name for zca
en: Zapotec, Coatecas Altas
hu: zapoték, coatecas altas

note: Name for zcd
en: Las Delicias Zapotec
hu: las delicias zapoték

note: Inverted name for zcd
en: Zapotec, Las Delicias
hu: zapoték, las delicias

note: Name for zch
en: Central Hongshuihe Zhuang
hu: közép hongshuihe zsuang

note: Inverted name for zch
en: Zhuang, Central Hongshuihe
hu: zsuang, közép hongshuihe

note: Name for zdj
en: Ngazidja Comorian
hu: ngazidja-komori

note: Inverted name for zdj
en: Comorian, Ngazidja
hu: komor, ngazidja

note: Name for zea
en: Zeeuws
hu: zélandi-flamand

note: Name for zeg
en: Zenag
hu: zenag

note: Name for zeh
en: Eastern Hongshuihe Zhuang
hu: keleti hongshuihe zsuang

note: Inverted name for zeh
en: Zhuang, Eastern Hongshuihe
hu: zsuang, keleti hongshuihe

note: Name for zen
en: Zenaga
hu: zenaga

note: Name for zga
en: Kinga
hu: kinga

note: Name for zgb
en: Guibei Zhuang
hu: guibei zsuang

note: Inverted name for zgb
en: Zhuang, Guibei
hu: zsuang, guibei

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
hu: standard marokkói tamazight

note: Inverted name for zgh
en: Tamazight, Standard Moroccan
hu: tamazight, standard marokkói

note: Name for zgm
en: Minz Zhuang
hu: minz zsuang

note: Inverted name for zgm
en: Zhuang, Minz
hu: zsuang, minz

note: Name for zgn
en: Guibian Zhuang
hu: guibian zsuang

note: Inverted name for zgn
en: Zhuang, Guibian
hu: zsuang, guibian

note: Name for zgr
en: Magori
hu: magori

note: Name for zha
en: Zhuang
hu: zsuang

note: Name for zhb
en: Zhaba
hu: zhaba

note: Name for zhd
en: Dai Zhuang
hu: dai zsuang

note: Inverted name for zhd
en: Zhuang, Dai
hu: zsuang, taj

note: Name for zhi
en: Zhire
hu: zhire

note: Name for zhn
en: Nong Zhuang
hu: nong zsuang

note: Inverted name for zhn
en: Zhuang, Nong
hu: zsuang, nong

note: Name for zho
en: Chinese
hu: kínai

note: Name for zhw
en: Zhoa
hu: zhoa

note: Name for zia
en: Zia
hu: zia

note: Name for zib
en: Zimbabwe Sign Language
hu: zimbabwei jelnyelv

note: Name for zik
en: Zimakani
hu: zimakani

note: Name for zil
en: Zialo
hu: zialo

note: Name for zim
en: Mesme
hu: mesme

note: Name for zin
en: Zinza
hu: zinza

note: Name for ziw
en: Zigula
hu: zigula

note: Name for ziz
en: Zizilivakan
hu: zizilivakan

note: Name for zka
en: Kaimbulawa
hu: kaimbulawa

note: Name for zkb
en: Koibal
hu: koibal

note: Name for zkd
en: Kadu
hu: kadu

note: Name for zkg
en: Koguryo
hu: koguryo

note: Name for zkh
en: Khorezmian
hu: horezmi

note: Name for zkk
en: Karankawa
hu: karankawa

note: Name for zkn
en: Kanan
hu: kanan

note: Name for zko
en: Kott
hu: kott

note: Name for zkp
en: São Paulo Kaingáng
hu: são paulo kaingáng

note: Inverted name for zkp
en: Kaingáng, São Paulo
hu: kaingáng, São Paulo

note: Name for zkr
en: Zakhring
hu: zakhring

note: Name for zkt
en: Kitan
hu: kitan

note: Name for zku
en: Kaurna
hu: kaurna

note: Name for zkv
en: Krevinian
hu: krevinian

note: Name for zkz
en: Khazar
hu: kazár

note: Name for zla
en: Zula
hu: zula

note: Name for zlj
en: Liujiang Zhuang
hu: liujiang zsuang

note: Inverted name for zlj
en: Zhuang, Liujiang
hu: zsuang, liujiang

note: Name for zlm
en: Malay (individual language)
hu: maláj (egyéni nyelv)

note: Name for zln
en: Lianshan Zhuang
hu: lianshan zsuang

note: Inverted name for zln
en: Zhuang, Lianshan
hu: zsuang, lianshan

note: Name for zlq
en: Liuqian Zhuang
hu: liuqian zsuang

note: Inverted name for zlq
en: Zhuang, Liuqian
hu: zsuang, liuqian

note: Name for zma
en: Manda (Australia)
hu: manda (Ausztrália)

note: Name for zmb
en: Zimba
hu: zimba

note: Name for zmc
en: Margany
hu: margany

note: Name for zmd
en: Maridan
hu: maridan

note: Name for zme
en: Mangerr
hu: mangerr

note: Name for zmf
en: Mfinu
hu: mfinu

note: Name for zmg
en: Marti Ke
hu: marti ke

note: Name for zmh
en: Makolkol
hu: makolkol

note: Name for zmi
en: Negeri Sembilan Malay
hu: negeri sembilan maláj

note: Name for zmj
en: Maridjabin
hu: maridjabin

note: Name for zmk
en: Mandandanyi
hu: mandandanyi

note: Name for zml
en: Matngala
hu: matngala

note: Name for zmm
en: Marimanindji
hu: marimanindji

note: Name for zmn
en: Mbangwe
hu: mbangwe

note: Name for zmo
en: Molo
hu: molo

note: Name for zmp
en: Mpuono
hu: mpuono

note: Name for zmq
en: Mituku
hu: mituku

note: Name for zmr
en: Maranunggu
hu: maranunggu

note: Name for zms
en: Mbesa
hu: mbesa

note: Name for zmt
en: Maringarr
hu: maringarr

note: Name for zmu
en: Muruwari
hu: muruwari

note: Name for zmv
en: Mbariman-Gudhinma
hu: mbariman-gudhinma

note: Name for zmw
en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
hu: mbo (Kongói Demokratikus Köztársaság)

note: Name for zmx
en: Bomitaba
hu: bomitaba

note: Name for zmy
en: Mariyedi
hu: mariyedi

note: Name for zmz
en: Mbandja
hu: mbandzsa

note: Name for zna
en: Zan Gula
hu: zan gula

note: Name for zne
en: Zande (individual language)
hu: zande (egyéni nyelv)

note: Name for zng
en: Mang
hu: mang

note: Name for znk
en: Manangkari
hu: manangkari

note: Name for zns
en: Mangas
hu: mangas

note: Name for zoc
en: Copainalá Zoque
hu: copainalá zoque

note: Inverted name for zoc
en: Zoque, Copainalá
hu: zoque, copainalá

note: Name for zoh
en: Chimalapa Zoque
hu: chimalapa zoque

note: Inverted name for zoh
en: Zoque, Chimalapa
hu: zoque, chimalapa

note: Name for zom
en: Zou
hu: zou

note: Name for zoo
en: Asunción Mixtepec Zapotec
hu: asunción mixtepec zapoték

note: Inverted name for zoo
en: Zapotec, Asunción Mixtepec
hu: zapoték, asunción mixtepec

note: Name for zoq
en: Tabasco Zoque
hu: tabasco zoque

note: Inverted name for zoq
en: Zoque, Tabasco
hu: zoque, tabasco

note: Name for zor
en: Rayón Zoque
hu: rayón zoque

note: Inverted name for zor
en: Zoque, Rayón
hu: zoque, rayón

note: Name for zos
en: Francisco León Zoque
hu: francisco león zoque

note: Inverted name for zos
en: Zoque, Francisco León
hu: zoque, francisco león

note: Name for zpa
en: Lachiguiri Zapotec
hu: lachiguiri zapoték

note: Inverted name for zpa
en: Zapotec, Lachiguiri
hu: zapoték, lachiguiri

note: Name for zpb
en: Yautepec Zapotec
hu: yautepeci zapoték

note: Inverted name for zpb
en: Zapotec, Yautepec
hu: zapoték, yautepec

note: Name for zpc
en: Choapan Zapotec
hu: choapan zapoték

note: Inverted name for zpc
en: Zapotec, Choapan
hu: zapoték, choapan

note: Name for zpd
en: Southeastern Ixtlán Zapotec
hu: délkeleti ixtláni zapoték

note: Inverted name for zpd
en: Zapotec, Southeastern Ixtlán
hu: zapoték, délkeleti ixtlán

note: Name for zpe
en: Petapa Zapotec
hu: petapa zapoték

note: Inverted name for zpe
en: Zapotec, Petapa
hu: zapoték, petapa

note: Name for zpf
en: San Pedro Quiatoni Zapotec
hu: san pedro quiatoni zapoték

note: Inverted name for zpf
en: Zapotec, San Pedro Quiatoni
hu: zapoték, san pedro quiatoni

note: Name for zpg
en: Guevea De Humboldt Zapotec
hu: guevea de humboldt zapoték

note: Inverted name for zpg
en: Zapotec, Guevea De Humboldt
hu: zapoték, guevea de humboldt

note: Name for zph
en: Totomachapan Zapotec
hu: totomachapan zapoték

note: Inverted name for zph
en: Zapotec, Totomachapan
hu: zapoték, totomachapan

note: Name for zpi
en: Santa María Quiegolani Zapotec
hu: santa maría quiegolani zapoték

note: Inverted name for zpi
en: Zapotec, Santa María Quiegolani
hu: zapoték, santa maría quiegolani

note: Name for zpj
en: Quiavicuzas Zapotec
hu: quiavicuzasi zapoték

note: Inverted name for zpj
en: Zapotec, Quiavicuzas
hu: zapoték, quiavicuzas

note: Name for zpk
en: Tlacolulita Zapotec
hu: tlacolulita zapoték

note: Inverted name for zpk
en: Zapotec, Tlacolulita
hu: zapoték, tlacolulita

note: Name for zpl
en: Lachixío Zapotec
hu: lachixío zapoték

note: Inverted name for zpl
en: Zapotec, Lachixío
hu: zapoték, lachixío

note: Name for zpm
en: Mixtepec Zapotec
hu: mixtepeci zapoték

note: Inverted name for zpm
en: Zapotec, Mixtepec
hu: zapoték, mixtepec

note: Name for zpn
en: Santa Inés Yatzechi Zapotec
hu: santa inés yatzechi zapoték

note: Inverted name for zpn
en: Zapotec, Santa Inés Yatzechi
hu: zapoték, santa inés yatzechi

note: Name for zpo
en: Amatlán Zapotec
hu: amatlán zapoték

note: Inverted name for zpo
en: Zapotec, Amatlán
hu: zapoték, amatlán

note: Name for zpp
en: El Alto Zapotec
hu: el alto zapoték

note: Inverted name for zpp
en: Zapotec, El Alto
hu: zapoték, el alto

note: Name for zpq
en: Zoogocho Zapotec
hu: zoogocho zapoték

note: Inverted name for zpq
en: Zapotec, Zoogocho
hu: zapoték, zoogocho

note: Name for zpr
en: Santiago Xanica Zapotec
hu: santiago xanica zapoték

note: Inverted name for zpr
en: Zapotec, Santiago Xanica
hu: zapoték, santiago xanica

note: Name for zps
en: Coatlán Zapotec
hu: coatlán zapoték

note: Inverted name for zps
en: Zapotec, Coatlán
hu: zapoték, coatlán

note: Name for zpt
en: San Vicente Coatlán Zapotec
hu: san vicente coatlán zapoték

note: Inverted name for zpt
en: Zapotec, San Vicente Coatlán
hu: zapoték, San Vicente Coatlán

note: Name for zpu
en: Yalálag Zapotec
hu: yalálag zapoték

note: Inverted name for zpu
en: Zapotec, Yalálag
hu: zapoték, yalálag

note: Name for zpv
en: Chichicapan Zapotec
hu: chichicapan zapoték

note: Inverted name for zpv
en: Zapotec, Chichicapan
hu: zapoték, chichicapan

note: Name for zpw
en: Zaniza Zapotec
hu: zaniza zapoték

note: Inverted name for zpw
en: Zapotec, Zaniza
hu: zapoték, zaniza

note: Name for zpx
en: San Baltazar Loxicha Zapotec
hu: san baltazar loxicha zapoték

note: Inverted name for zpx
en: Zapotec, San Baltazar Loxicha
hu: zapoték, san baltazar loxicha

note: Name for zpy
en: Mazaltepec Zapotec
hu: mazaltepeci zapoték

note: Inverted name for zpy
en: Zapotec, Mazaltepec
hu: zapoték, mazaltepec

note: Name for zpz
en: Texmelucan Zapotec
hu: texmelucan zapoték

note: Inverted name for zpz
en: Zapotec, Texmelucan
hu: zapoték, texmelucan

note: Name for zqe
en: Qiubei Zhuang
hu: qiubei zsuang

note: Inverted name for zqe
en: Zhuang, Qiubei
hu: zsuang, qiubei

note: Name for zra
en: Kara (Korea)
hu: kara (Korea)

note: Name for zrg
en: Mirgan
hu: mirgan

note: Name for zrn
en: Zerenkel
hu: zerenkel

note: Name for zro
en: Záparo
hu: záparo

note: Name for zrp
en: Zarphatic
hu: zarphatic

note: Name for zrs
en: Mairasi
hu: mairasi

note: Name for zsa
en: Sarasira
hu: sarasira

note: Name for zsk
en: Kaskean
hu: kaszkai

note: Name for zsl
en: Zambian Sign Language
hu: zambiai jelnyelv

note: Name for zsm
en: Standard Malay
hu: standard maláj

note: Inverted name for zsm
en: Malay, Standard
hu: maláj, standard

note: Name for zsr
en: Southern Rincon Zapotec
hu: déli rincon zapoték

note: Inverted name for zsr
en: Zapotec, Southern Rincon
hu: zapoték, déli rincon

note: Name for zsu
en: Sukurum
hu: sukurum

note: Name for zte
en: Elotepec Zapotec
hu: elotepeci zapoték

note: Inverted name for zte
en: Zapotec, Elotepec
hu: zapoték, elotepec

note: Name for ztg
en: Xanaguía Zapotec
hu: xanaguía zapoték

note: Inverted name for ztg
en: Zapotec, Xanaguía
hu: zapoték, xanaguía

note: Name for ztl
en: Lapaguía-Guivini Zapotec
hu: lapaguía-guivini zapoték

note: Inverted name for ztl
en: Zapotec, Lapaguía-Guivini
hu: zapoték, lapaguía-guivini

note: Name for ztm
en: San Agustín Mixtepec Zapotec
hu: san agustín mixtepec zapoték

note: Inverted name for ztm
en: Zapotec, San Agustín Mixtepec
hu: zapoték, san agustín mixtepec

note: Name for ztn
en: Santa Catarina Albarradas Zapotec
hu: santa catarina albarradas zapoték

note: Inverted name for ztn
en: Zapotec, Santa Catarina Albarradas
hu: zapoték, santa catarina albarradas

note: Name for ztp
en: Loxicha Zapotec
hu: loxicha zapoték

note: Inverted name for ztp
en: Zapotec, Loxicha
hu: zapoték, loxicha

note: Name for ztq
en: Quioquitani-Quierí Zapotec
hu: quioquitani-quierí zapoték

note: Inverted name for ztq
en: Zapotec, Quioquitani-Quierí
hu: zapoték, quioquitani-quierí

note: Name for zts
en: Tilquiapan Zapotec
hu: tilquiapan zapoték

note: Inverted name for zts
en: Zapotec, Tilquiapan
hu: zapoték, tilquiapan

note: Name for ztt
en: Tejalapan Zapotec
hu: tejalapáni zapoték

note: Inverted name for ztt
en: Zapotec, Tejalapan
hu: zapoték, tejalapáni

note: Name for ztu
en: Güilá Zapotec
hu: güilá zapoték

note: Inverted name for ztu
en: Zapotec, Güilá
hu: zapoték, güilá

note: Name for ztx
en: Zaachila Zapotec
hu: zaachila zapoték

note: Inverted name for ztx
en: Zapotec, Zaachila
hu: zapoték, zaachila

note: Name for zty
en: Yatee Zapotec
hu: yatee zapoték

note: Inverted name for zty
en: Zapotec, Yatee
hu: zapoték, yatee

note: Name for zua
en: Zeem
hu: zeem

note: Name for zuh
en: Tokano
hu: tokano

note: Name for zul
en: Zulu
hu: zulu

note: Name for zum
en: Kumzari
hu: kumzari

note: Name for zun
en: Zuni
hu: zuni

note: Name for zuy
en: Zumaya
hu: zumaya

note: Name for zwa
en: Zay
hu: zay

note: Name for zxx
en: No linguistic content
hu: nincs nyelvi tartalom

note: Name for zyb
en: Yongbei Zhuang
hu: yongbei zsuang

note: Inverted name for zyb
en: Zhuang, Yongbei
hu: zsuang, yongbei

note: Name for zyg
en: Yang Zhuang
hu: yang zsuang

note: Inverted name for zyg
en: Zhuang, Yang
hu: zsuang, yang

note: Name for zyj
en: Youjiang Zhuang
hu: youjiang zsuang

note: Inverted name for zyj
en: Zhuang, Youjiang
hu: zsuang, youjiang

note: Name for zyn
en: Yongnan Zhuang
hu: yongnan zsuang

note: Inverted name for zyn
en: Zhuang, Yongnan
hu: zsuang, jongnan

note: Name for zyp
en: Zyphe Chin
hu: zyphe chin

note: Inverted name for zyp
en: Chin, Zyphe
hu: chin, zyphe

note: Name for zza
en: Zaza
hu: zaza

note: Name for zzj
en: Zuojiang Zhuang
hu: zuojiang zsuang

note: Inverted name for zzj
en: Zhuang, Zuojiang
hu: zsuang, zuojiang
