iso_639-3 - en to nn translation catalogue (124 entries)

note: Name for abk
en: Abkhazian
nn: Abkhasisk

note: Name for akk
en: Akkadian
nn: Akkadisk

note: Name for ale
en: Aleut
nn: Aleutisk

note: Name for amh
en: Amharic
nn: Amharisk

note: Name for ara
en: Arabic
nn: Arabisk

note: Name for arg
en: Aragonese
nn: Aragonsk

note: Name for asm
en: Assamese
nn: Assami

note: Name for ava
en: Avaric
nn: Avarisk

note: Name for ave
en: Avestan
nn: Avestisk

note: Name for aze
en: Azerbaijani
nn: Aserbajdsjansk

note: Name for bak
en: Bashkir
nn: Basjkirsk

note: Name for ban
en: Balinese
nn: Balinesisk

note: Name for bel
en: Belarusian
nn: Kviterussisk

note: Name for bod
en: Tibetan
nn: Tibetansk

note: Name for bos
en: Bosnian
nn: Bosnisk

note: Name for bre
en: Breton
nn: Bretonsk

note: Name for bul
en: Bulgarian
nn: Bulgarsk

note: Name for cat
en: Catalan
nn: Katalansk

note: Name for ces
en: Czech
nn: Tsjekkisk

note: Name for che
en: Chechen
nn: Tsjetsjensk

note: Name for chv
en: Chuvash
nn: Tsjuvasjisk

note: Name for cop
en: Coptic
nn: Koptisk

note: Name for cor
en: Cornish
nn: Kornisk

note: Name for cos
en: Corsican
nn: Korsikansk

note: Name for cym
en: Welsh
nn: Walisisk

note: Name for dan
en: Danish
nn: Dansk

note: Name for deu
en: German
nn: Tysk

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
nn: Gammalegyptisk

note: Inverted name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
nn: Nygresk (etter 1453)

note: Name for eng
en: English
nn: Engelsk

note: Inverted name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
nn: Middelengelsk (1100–1500)

note: Name for est
en: Estonian
nn: Estisk

note: Name for eus
en: Basque
nn: Baskisk

note: Name for fao
en: Faroese
nn: Færøysk

note: Name for fas
en: Persian
nn: Persisk

note: Name for fij
en: Fijian
nn: Fijiansk

note: Name for fin
en: Finnish
nn: Finsk

note: Name for fra
en: French
nn: Fransk

note: Name for ful
en: Fulah
nn: Fulfulde

note: Name for gil
en: Gilbertese
nn: Kiribatisk

note: Name for gle
en: Irish
nn: Irsk

note: Name for got
en: Gothic
nn: Gotisk

note: Inverted name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
nn: Gammalgresk (til 1453)

note: Name for heb
en: Hebrew
nn: Hebraisk

note: Name for hit
en: Hittite
nn: Hettittisk

note: Name for hrv
en: Croatian
nn: Kroatisk

note: Name for hun
en: Hungarian
nn: Ungarsk

note: Name for hye
en: Armenian
nn: Armensk

note: Name for ibo
en: Igbo
nn: Ibo

note: Name for iku
en: Inuktitut
nn: Inuittisk

note: Name for ind
en: Indonesian
nn: Indonesisk

note: Name for ipk
en: Inupiaq
nn: Inupiak

note: Name for isl
en: Icelandic
nn: Islandsk

note: Name for ita
en: Italian
nn: Italiensk

note: Name for jav
en: Javanese
nn: Javanesisk

note: Name for jpn
en: Japanese
nn: Japansk

note: Name for kas
en: Kashmiri
nn: Kasjmiri

note: Name for kat
en: Georgian
nn: Georgisk

note: Name for kaz
en: Kazakh
nn: Kasakhisk

note: Name for kir
en: Kirghiz
nn: Kirgisisk

note: Name for kor
en: Korean
nn: Koreansk

note: Name for kur
en: Kurdish
nn: Kurdisk

note: Name for lao
en: Lao
nn: Laotisk

note: Name for lav
en: Latvian
nn: Latvisk

note: Name for lit
en: Lithuanian
nn: Litauisk

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
nn: Luo (Kenya og Tanzania)

note: Inverted name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
nn: Middelirsk (900–1200)

note: Name for mkd
en: Macedonian
nn: Makedonsk

note: Name for mlg
en: Malagasy
nn: Gassisk

note: Name for mlt
en: Maltese
nn: Maltesisk

note: Name for mnc
en: Manchu
nn: Mandsju

note: Name for mon
en: Mongolian
nn: Mmongolsk

note: Name for mul
en: Multiple languages
nn: Fleire språk

note: Name for mya
en: Burmese
nn: Burmesisk

note: Name for nap
en: Neapolitan
nn: Napolitansk

note: Name for nau
en: Nauru
nn: Naurisk

note: Inverted name for non
en: Norse, Old
nn: Norrønt

note: Name for nor
en: Norwegian
nn: Norsk

note: Inverted name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
nn: Tyrkisk (1500–1928)

note: Name for phn
en: Phoenician
nn: Fønikisk

note: Name for pol
en: Polish
nn: Polsk

note: Name for pon
en: Pohnpeian
nn: Ponapisk

note: Name for por
en: Portuguese
nn: Portugisisk

note: Name for pus
en: Pushto
nn: Pashto

note: Name for que
en: Quechua
nn: Puechua

note: Name for rom
en: Romany
nn: Romani

note: Name for ron
en: Romanian
nn: Rumensk

note: Name for rus
en: Russian
nn: Russisk

note: Name for scn
en: Sicilian
nn: Siciliansk

note: Name for sel
en: Selkup
nn: Selkupisk

note: Inverted name for sga
en: Irish, Old (to 900)
nn: Gammalirsk (til 900)

note: Name for slk
en: Slovak
nn: Slovakisk

note: Name for slv
en: Slovenian
nn: Slovensk

note: Name for smj
en: Lule Sami
nn: Lulesamisk

note: Name for smo
en: Samoan
nn: Samoansk

note: Inverted name for sot
en: Sotho, Southern
nn: Sørsotho

note: Name for sqi
en: Albanian
nn: Albansk

note: Name for srd
en: Sardinian
nn: Sardisk

note: Name for srp
en: Serbian
nn: Serbisk

note: Name for sun
en: Sundanese
nn: Sundanesisk

note: Name for sux
en: Sumerian
nn: Sumerisk

note: Name for swe
en: Swedish
nn: Svensk

note: Name for tah
en: Tahitian
nn: Tahitisk

note: Name for tat
en: Tatar
nn: Tatarisk

note: Name for tgk
en: Tajik
nn: Tadsjikisk

note: Name for tgl
en: Tagalog
nn: Filipino

note: Name for tig
en: Tigre
nn: Tigré

note: Name for tir
en: Tigrinya
nn: Tigrinja

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
nn: Tonga

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
nn: Tongansk

note: Name for tsn
en: Tswana
nn: Setswana

note: Name for tuk
en: Turkmen
nn: Turkmensk

note: Name for tur
en: Turkish
nn: Tyrkisk

note: Name for uig
en: Uighur
nn: Uigurisk

note: Name for ukr
en: Ukrainian
nn: Ukrainsk

note: Name for und
en: Undetermined
nn: Ikkje fastsett

note: Name for uzb
en: Uzbek
nn: Usbekisk

note: Name for vie
en: Vietnamese
nn: Vietnamesisk

note: Name for vol
en: Volapük
nn: Volapyk

note: Name for wln
en: Walloon
nn: Vallonsk

note: Name for yap
en: Yapese
nn: Yapesisk

note: Name for yid
en: Yiddish
nn: Jiddisch

note: Name for yor
en: Yoruba
nn: Joruba

note: Name for zho
en: Chinese
nn: Kinesisk
