iso_639-3 - en to nl translation catalogue (728 entries)

note: Name for aae
en: Arbëreshë Albanian
nl: Arbëreshë Albanees

note: Inverted name for aae
en: Albanian, Arbëreshë
nl: Albanees, Arbëreshë

note: Name for aao
en: Algerian Saharan Arabic
nl: Algerijns Sahara Arabisch

note: Inverted name for aao
en: Arabic, Algerian Saharan
nl: Arabisch, Algerijns Sahara

note: Name for aaq
en: Eastern Abnaki
nl: Oostelijk Abnaki

note: Inverted name for aaq
en: Abnaki, Eastern
nl: Abnaki, Oostelijk

note: Name for aat
en: Arvanitika Albanian
nl: Arvanitika Albanees

note: Inverted name for aat
en: Albanian, Arvanitika
nl: Albanees, Arvanitika

note: Name for abe
en: Western Abnaki
nl: Westelijk Abnaki

note: Inverted name for abe
en: Abnaki, Western
nl: Abnaki, Westelijk

note: Name for abh
en: Tajiki Arabic
nl: Tadzjieks Arabisch

note: Inverted name for abh
en: Arabic, Tajiki
nl: Arabisch, Tadzjieks

note: Name for abk
en: Abkhazian
nl: Abchazisch

note: Name for abs
en: Ambonese Malay
nl: Ambonees Maleis

note: Inverted name for abs
en: Malay, Ambonese
nl: Maleis, Ambonees

note: Name for abv
en: Baharna Arabic
nl: Bahrein Arabisch

note: Inverted name for abv
en: Arabic, Baharna
nl: Arabisch, Bahrain

note: Name for ace
en: Achinese
nl: Achinees

note: Name for acf
en: Saint Lucian Creole French
nl: Saint Luciaans Creools Frans

note: Inverted name for acf
en: Creole French, Saint Lucian
nl: Frans, Saint Luciaans Creools

note: Name for ach
en: Acoli
nl: Acholi

note: Name for acm
en: Mesopotamian Arabic
nl: Mesopotamisch Arabisch

note: Inverted name for acm
en: Arabic, Mesopotamian
nl: Arabisch, Mesopotamisch

note: Name for acp
en: Eastern Acipa
nl: Oostelijk Acipa

note: Inverted name for acp
en: Acipa, Eastern
nl: Acipa, Oostelijk

note: Name for acq
en: Ta'izzi-Adeni Arabic
nl: Taiz-Aden Arabisch

note: Inverted name for acq
en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
nl: Arabisch, Taiz-Aden

note: Name for acw
en: Hijazi Arabic
nl: Hijazisch Arabisch

note: Inverted name for acw
en: Arabic, Hijazi
nl: Arabisch, Hijazisch

note: Name for acx
en: Omani Arabic
nl: Omaans Arabisch

note: Inverted name for acx
en: Arabic, Omani
nl: Arabisch, Omaans

note: Name for acy
en: Cypriot Arabic
nl: Cypriotisch Arabisch

note: Inverted name for acy
en: Arabic, Cypriot
nl: Arabisch, Cypriotisch

note: Name for adb
en: Atauran
nl: Wetarees

note: Name for add
en: Lidzonka
nl: Dzodinka

note: Name for adf
en: Dhofari Arabic
nl: Dhofarisch Arabisch

note: Inverted name for adf
en: Arabic, Dhofari
nl: Arabisch, Dhofari

note: Name for adx
en: Amdo Tibetan
nl: Amdo Tibetaans

note: Inverted name for adx
en: Tibetan, Amdo
nl: Tibetaans, Amdo

note: Name for ady
en: Adyghe
nl: Adygees; West-Circassisch

note: Name for aeb
en: Tunisian Arabic
nl: Tunesisch Arabisch

note: Inverted name for aeb
en: Arabic, Tunisian
nl: Arabisch, Tunesisch

note: Name for aec
en: Saidi Arabic
nl: Saoedisch Arabisch

note: Inverted name for aec
en: Arabic, Saidi
nl: Arabisch, Saidi

note: Name for aed
en: Argentine Sign Language
nl: Argentijnse Gebarentaal

note: Name for aee
en: Northeast Pashai
nl: Noordoostelijk Pashai

note: Inverted name for aee
en: Pashai, Northeast
nl: Pashai, Noordoostelijk

note: Name for aen
en: Armenian Sign Language
nl: Armeense Gebarentaal

note: Name for aer
en: Eastern Arrernte
nl: Oostelijk Arrernte

note: Inverted name for aer
en: Arrernte, Eastern
nl: Arrernte, Oostelijk

note: Name for afb
en: Gulf Arabic
nl: Golf-Arabisch

note: Inverted name for afb
en: Arabic, Gulf
nl: Arabisch, Golf

note: Name for afg
en: Afghan Sign Language
nl: Afghaanse Gebarentaal

note: Name for afs
en: Afro-Seminole Creole
nl: Afro-Seminolecreools

note: Name for agm
en: Angaataha
nl: Angaatiha

note: Name for agt
en: Central Cagayan Agta
nl: Centraal Cagayan Agta

note: Inverted name for agt
en: Agta, Central Cagayan
nl: Agta, Centraal Cagayan

note: Name for agu
en: Aguacateco
nl: Aguacateken

note: Name for agy
en: Southern Alta
nl: Zuid-Alta

note: Inverted name for agy
en: Alta, Southern
nl: Alta, Zuidelijk

note: Name for aib
en: Ainu (China)
nl: Aino (China)

note: Name for aig
en: Antigua and Barbuda Creole English
nl: Antigua en Barbuda Creools Engels

note: Name for ain
en: Ainu (Japan)
nl: Aino (Japan)

note: Name for aix
en: Aighon
nl: Aigon

note: Name for ajs
en: Algerian Jewish Sign Language
nl: Algerijns-joodse Gebarentaal

note: Name for aju
en: Judeo-Moroccan Arabic
nl: Judeo-Marokkaans Arabisch

note: Inverted name for aju
en: Arabic, Judeo-Moroccan
nl: Arabisch, Judeo-Marokkaans

note: Name for aka
en: Akan
nl: Akaans

note: Name for akk
en: Akkadian
nl: Akkadiaans

note: Name for aln
en: Gheg Albanian
nl: Gheg-Albanees

note: Inverted name for aln
en: Albanian, Gheg
nl: Albanees, Gegisch

note: Name for alq
en: Algonquin
nl: Algonkisch

note: Name for als
en: Tosk Albanian
nl: Tosk-Albanees

note: Inverted name for als
en: Albanian, Tosk
nl: Albanees, Toskisch

note: Name for alt
en: Southern Altai
nl: Zuid-Altai

note: Inverted name for alt
en: Altai, Southern
nl: Altajs, Zuidelijk

note: Name for alx
en: Amol
nl: Alatil

note: Name for amh
en: Amharic
nl: Amhaars

note: Name for amm
en: Ama (Papua New Guinea)
nl: Ama (Papoea-Nieuw-Guinea)

note: Name for ams
en: Southern Amami-Oshima
nl: Zuid-Amami-Oshima

note: Inverted name for ams
en: Amami-Oshima, Southern
nl: Amami-Oshima, Zuidelijk

note: Name for amw
en: Western Neo-Aramaic
nl: Westelijk Neo-Aramees

note: Inverted name for amw
en: Neo-Aramaic, Western
nl: Neo-Aramees, Westelijk

note: Name for ang
en: Old English (ca. 450-1100)
nl: Oudengels (ca.450-1100)

note: Inverted name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
nl: Engels, Old (ca. 450-1100)

note: Name for apd
en: Sudanese Arabic
nl: Sudanees Arabisch

note: Inverted name for apd
en: Arabic, Sudanese
nl: Arabisch, Sudanees

note: Name for apw
en: Western Apache
nl: West-Apache

note: Inverted name for apw
en: Apache, Western
nl: Apache, West-

note: Name for aqn
en: Northern Alta
nl: Noordelijk-Altajs

note: Inverted name for aqn
en: Alta, Northern
nl: Altajs, Noordelijk

note: Name for ara
en: Arabic
nl: Arabisch

note: Name for arb
en: Standard Arabic
nl: Standaard Arabisch

note: Inverted name for arb
en: Arabic, Standard
nl: Arabisch, Standaard

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE)
nl: Officieel Aramees (700-300 v.Chr.)

note: Inverted name for arc
en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
nl: Aramees, Officieel (700-300 v.Chr.)

note: Name for are
en: Western Arrarnta
nl: Westelijk-Arranta

note: Inverted name for are
en: Arrarnta, Western
nl: Arranta, Westelijk-

note: Name for arg
en: Aragonese
nl: Aragonees

note: Name for arq
en: Algerian Arabic
nl: Algerijns Arabisch

note: Inverted name for arq
en: Arabic, Algerian
nl: Arabisch, Algerijns

note: Name for arr
en: Karo (Brazil)
nl: Karo (Brazilië)

note: Name for ars
en: Najdi Arabic
nl: Najdi Arabisch

note: Inverted name for ars
en: Arabic, Najdi
nl: Arabisch, Najdi

note: Name for ary
en: Moroccan Arabic
nl: Marokkaans Arabisch

note: Inverted name for ary
en: Arabic, Moroccan
nl: Arabisch, Marokkaans

note: Name for arz
en: Egyptian Arabic
nl: Egyptisch Arabisch

note: Inverted name for arz
en: Arabic, Egyptian
nl: Arabisch, Egyptisch

note: Name for ase
en: American Sign Language
nl: Amerikaanse Gebarentaal

note: Name for asm
en: Assamese
nl: Assamees

note: Name for asp
en: Algerian Sign Language
nl: Algerijnse Gebarentaal

note: Name for asq
en: Austrian Sign Language
nl: Oostenrijkse Gebarentaal

note: Name for ast
en: Asturian
nl: Asturisch

note: Name for ato
en: Atong (Cameroon)
nl: Atong (Kameroen)

note: Name for atv
en: Northern Altai
nl: Noordelijk Altajs

note: Inverted name for atv
en: Altai, Northern
nl: Altajs, Noordelijk

note: Name for auz
en: Uzbeki Arabic
nl: Oezbeeks Arabisch

note: Inverted name for auz
en: Arabic, Uzbeki
nl: Arabisch, Oezbeeks

note: Name for ava
en: Avaric
nl: Avaars

note: Name for ave
en: Avestan
nl: Avestaans

note: Name for avl
en: Eastern Egyptian Bedawi Arabic
nl: Oostelijk Egyptisch Bedoeïens Arabisch

note: Inverted name for avl
en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
nl: Arabisch, Oostelijk Egyptisch Bedoeïens

note: Name for axl
en: Lower Southern Aranda
nl: Neder Zuidelijk Aranda

note: Inverted name for axl
en: Aranda, Lower Southern
nl: Aranda, Neder Zuidelijk

note: Name for axm
en: Middle Armenian
nl: Midden Armeens

note: Inverted name for axm
en: Armenian, Middle
nl: Armeens, Midden

note: Name for ayc
en: Southern Aymara
nl: Zuidelijk Aymara

note: Inverted name for ayc
en: Aymara, Southern
nl: Aymara, Zuidelijk

note: Name for ayh
en: Hadrami Arabic
nl: Hadrami Arabisch

note: Inverted name for ayh
en: Arabic, Hadrami
nl: Arabisch, Hadramaut

note: Name for ayl
en: Libyan Arabic
nl: Libisch Arabisch

note: Inverted name for ayl
en: Arabic, Libyan
nl: Arabisch, Libisch

note: Name for ayn
en: Sanaani Arabic
nl: Sanaa Arabisch

note: Inverted name for ayn
en: Arabic, Sanaani
nl: Arabisch, Sanaa

note: Name for ayp
en: North Mesopotamian Arabic
nl: Noord-Mesopotamisch Arabisch

note: Inverted name for ayp
en: Arabic, North Mesopotamian
nl: Arabisch, Noord-Mesopotamisch

note: Name for ayr
en: Central Aymara
nl: Centraal-Aymara

note: Inverted name for ayr
en: Aymara, Central
nl: Aymara, Centraal

note: Name for azb
en: South Azerbaijani
nl: Zuid-Azerbeidzjaans

note: Inverted name for azb
en: Azerbaijani, South
nl: Azerbeidzjaans, Zuidelijk

note: Name for azd
en: Eastern Durango Nahuatl
nl: Oostelijk Durango Nahuatl

note: Inverted name for azd
en: Nahuatl, Eastern Durango
nl: Nahuatl, Oostelijk Durango

note: Name for aze
en: Azerbaijani
nl: Azerbeidzjaans

note: Name for azj
en: North Azerbaijani
nl: Noordelijk Azerbeidzjaans

note: Inverted name for azj
en: Azerbaijani, North
nl: Azerbeidzjaans, Noordelijk

note: Name for azn
en: Western Durango Nahuatl
nl: Westelijk Durango Nahuatl

note: Inverted name for azn
en: Nahuatl, Western Durango
nl: Nahuatl, Westelijk Durango

note: Name for bak
en: Bashkir
nl: Basjkiers

note: Name for bal
en: Baluchi
nl: Beloetsji

note: Name for ban
en: Balinese
nl: Balinees

note: Name for bar
en: Bavarian
nl: Beiers

note: Name for bas
en: Basa (Cameroon)
nl: Basa (Cameroen)

note: Name for bau
en: Bada (Nigeria)
nl: Bada (Nigerië)

note: Name for bcc
en: Southern Balochi
nl: Zuidelijk Balochi

note: Inverted name for bcc
en: Balochi, Southern
nl: Balochi, Zuidelijk

note: Name for bcd
en: North Babar
nl: Noordelijk Babar

note: Inverted name for bcd
en: Babar, North
nl: Babar, Noordelijk

note: Inverted name for bcl
en: Bikol, Central
nl: Bikol, Centraal

note: Name for bcn
en: Bali (Nigeria)
nl: Bali (Nigerië)

note: Name for bdl
en: Indonesian Bajau
nl: Indonesisch Bajau

note: Inverted name for bdl
en: Bajau, Indonesian
nl: Bajau, Indonesisch

note: Name for bdr
en: West Coast Bajau
nl: Westkust Bajau

note: Inverted name for bdr
en: Bajau, West Coast
nl: Bajau, Westkust

note: Name for bel
en: Belarusian
nl: Wit-Russisch; Belarussisch

note: Name for ben
en: Bengali
nl: Bengaals

note: Common name for ben
en: Bangla
nl: Bangaals

note: Name for bfi
en: British Sign Language
nl: Britse Gebarentaal

note: Name for bfs
en: Southern Bai
nl: Zuidelijk Bai

note: Inverted name for bfs
en: Bai, Southern
nl: Bai, Zuidelijk

note: Inverted name for bgn
en: Balochi, Western
nl: West-Balochi

note: Inverted name for bgp
en: Balochi, Eastern
nl: Oost-Balochi

note: Name for bgx
en: Balkan Gagauz Turkish
nl: Balkan Gagauz Turks

note: Inverted name for bgx
en: Turkish, Balkan Gagauz
nl: Turks, Balkan Gagauz

note: Name for bhz
en: Bada (Indonesia)
nl: Bada (Indonesië)

note: Name for biv
en: Southern Birifor
nl: Zuidelijk Birifor

note: Inverted name for biv
en: Birifor, Southern
nl: Birifor, Zuid

note: Name for bjo
en: Mid-Southern Banda
nl: Midden-Zuidelijk Banda

note: Name for bks
en: Northern Sorsoganon
nl: Noordelijk Sorsoganon

note: Inverted name for bks
en: Sorsoganon, Northern
nl: Noord-Sorsoganon

note: Inverted name for bln
en: Bikol, Southern Catanduanes
nl: Bikol, Zuid-Catanduanes

note: Name for bnd
en: Banda (Indonesia)
nl: Banda (Indonesië)

note: Name for bod
en: Tibetan
nl: Tibetaans

note: Name for bos
en: Bosnian
nl: Bosnisch

note: Name for boy
en: Bodo (Central African Republic)
nl: Bodo (Centraal-Afrikaanse Republiek)

note: Inverted name for bpq
en: Malay, Banda
nl: Banda Malay

note: Inverted name for bpr
en: Blaan, Koronadal
nl: Koronadal Blaan

note: Inverted name for bps
en: Blaan, Sarangani
nl: Sarangani Blaan

note: Inverted name for bpv
en: Marind, Bian
nl: Bian Marind

note: Name for bpw
en: Bo (Papua New Guinea)
nl: Bo (Papua Nieuw Guinea)

note: Inverted name for bpx
en: Bareli, Palya
nl: Palya Bareli

note: Name for bqn
en: Bulgarian Sign Language
nl: Bulgaarse Gebarentaal

note: Name for brc
en: Berbice Creole Dutch
nl: Berbice Creools Nederlands

note: Inverted name for brc
en: Creole Dutch, Berbice
nl: Creools Nederlands, Berbice

note: Name for bre
en: Breton
nl: Bretons

note: Name for bru
en: Eastern Bru
nl: Oostelijk Bru

note: Inverted name for bru
en: Bru, Eastern
nl: Oostelijk Bru

note: Name for brv
en: Western Bru
nl: Westelijk Bru

note: Inverted name for brv
en: Bru, Western
nl: Westelijk Bru

note: Inverted name for bsb
en: Bisaya, Brunei
nl: Brunei Bisaya

note: Inverted name for bsy
en: Bisaya, Sabah
nl: Sabah Bisaya

note: Name for btc
en: Bati (Cameroon)
nl: Bati (Cameroen)

note: Inverted name for btg
en: Bété, Gagnoa
nl: Gagnoa Bété

note: Inverted name for bth
en: Bidayuh, Biatah
nl: Biatah Bidayuh

note: Name for btj
en: Bacanese Malay
nl: Batjan Maleis

note: Inverted name for btj
en: Malay, Bacanese
nl: Bacanese Malay

note: Name for bua
en: Buriat
nl: Boerjatisch

note: Name for bug
en: Buginese
nl: Buginees

note: Inverted name for buh
en: Bunu, Younuo
nl: Younuo Bunu

note: Name for bul
en: Bulgarian
nl: Bulgaars

note: Name for bum
en: Bulu (Cameroon)
nl: Bulu (Cameroen)

note: Name for bvl
en: Bolivian Sign Language
nl: Boliviaanse Gebarentaal

note: Name for bvt
en: Bati (Indonesia)
nl: Bati (Indonesië)

note: Name for bvu
en: Bukit Malay
nl: Bukit Maleis

note: Inverted name for bwe
en: Karen, Bwe
nl: Bwe Karen

note: Inverted name for bwq
en: Bobo Madaré, Southern
nl: Bobo Madaré, Zuidelijk

note: Name for bxm
en: Mongolia Buriat
nl: Mongools Boerjatisch

note: Inverted name for bxm
en: Buriat, Mongolia
nl: Boerjatisch, Mongools

note: Name for bxr
en: Russia Buriat
nl: Russisch Boerjatisch

note: Inverted name for bxr
en: Buriat, Russia
nl: Boerjatisch, Russisch

note: Name for bxu
en: China Buriat
nl: Chinees Boerjatisch

note: Inverted name for bxu
en: Buriat, China
nl: Boerjatisch, Chinees

note: Name for bzj
en: Belize Kriol English
nl: Belizaans Creools Engels

note: Inverted name for bzj
en: Kriol English, Belize
nl: Creools Engels, Belizaans

note: Inverted name for bzk
en: Creole English, Nicaragua
nl: Engels Creools, Nicaragua

note: Name for bzq
en: Buli (Indonesia)
nl: Buli (Indonesië)

note: Name for bzs
en: Brazilian Sign Language
nl: Braziliaanse Gebarentaal

note: Name for cae
en: Lehar
nl: Laalaa

note: Inverted name for caf
en: Carrier, Southern
nl: Zuid-Carrier

note: Name for car
en: Galibi Carib
nl: Caribische talen

note: Name for cat
en: Catalan
nl: Catalaans

note: Name for cbn
en: Nyahkur
nl: Nyah-Kur

note: Inverted name for ccg
en: Daka, Samba
nl: Samba Daka

note: Name for ccm
en: Malaccan Creole Malay
nl: Malakka Creools Maleis

note: Name for cdo
en: Min Dong Chinese
nl: Min Dong Chinees

note: Name for cds
en: Chadian Sign Language
nl: Tsjaadse Gebarentaal

note: Name for cek
en: Eastern Khumi Chin
nl: Oost-Khumi Chin

note: Inverted name for cek
en: Chin, Eastern Khumi
nl: Chin, Oost-Khumi

note: Name for ces
en: Czech
nl: Tsjechisch

note: Name for chb
en: Chibcha
nl: Tsjibtsja

note: Name for che
en: Chechen
nl: Tsjetsjeens

note: Name for chk
en: Chuukese
nl: Chuukees

note: Name for chm
en: Mari (Russia)
nl: Mari (Russisch)

note: Name for chn
en: Chinook jargon
nl: Chinook-jargon

note: Name for chp
en: Chipewyan
nl: Chipewyaans

note: Name for chu
en: Church Slavic
nl: Kerkelijk Slavisch

note: Name for chv
en: Chuvash
nl: Tsjoevasjisch

note: Name for cja
en: Western Cham
nl: West-Cham

note: Name for cjy
en: Jinyu Chinese
nl: Jinyu-Chinees

note: Inverted name for cjy
en: Chinese, Jinyu
nl: Chinees, Jinyu

note: Name for ckb
en: Central Kurdish
nl: Centraal-Koerdisch

note: Inverted name for ckb
en: Kurdish, Central
nl: Koerdisch, Centraal

note: Name for ckt
en: Chukot
nl: Tsjoektsjisch

note: Name for cku
en: Koasati
nl: Coushatta

note: Name for ckv
en: Kavalan
nl: Kavalaans

note: Name for cmg
en: Classical Mongolian
nl: Klassiek Mongools

note: Inverted name for cmg
en: Mongolian, Classical
nl: Mongools, Klassiek

note: Name for cmo
en: Central Mnong
nl: Centraal-Santali

note: Name for cns
en: Central Asmat
nl: Centraal-Santali

note: Name for cop
en: Coptic
nl: Koptisch

note: Name for cos
en: Corsican
nl: Corsicaans

note: Name for cpi
en: Chinese Pidgin English
nl: Chinees Pidginengels

note: Inverted name for cpi
en: Pidgin English, Chinese
nl: Pidginengels, Chinees

note: Name for crs
en: Seselwa Creole French
nl: Seychellencreools Frans

note: Inverted name for crs
en: Creole French, Seselwa
nl: Frans, Seychellencreools

note: Name for csb
en: Kashubian
nl: Kasjoebiaans

note: Name for csc
en: Catalan Sign Language
nl: Catalaanse Gebarentaal

note: Name for cse
en: Czech Sign Language
nl: Tsjechische Gebarentaal

note: Name for csf
en: Cuba Sign Language
nl: Cubaanse Gebarentaal

note: Name for csg
en: Chilean Sign Language
nl: Chileense Gebarentaal

note: Name for csl
en: Chinese Sign Language
nl: Chinese Gebarentaal

note: Name for csn
en: Colombian Sign Language
nl: Colombiaanse Gebarentaal

note: Name for csq
en: Croatia Sign Language
nl: Kroatische Gebarentaal

note: Name for csr
en: Costa Rican Sign Language
nl: Costa Ricaanse Gebarentaal

note: Name for csx
en: Cambodian Sign Language
nl: Cambodjaanse Gebarentaal

note: Name for dan
en: Danish
nl: Deens

note: Name for dbj
en: Ida'an
nl: Ida'aans

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
nl: Slavisch (Athapascaans)

note: Name for deu
en: German
nl: Duits

note: Name for dlm
en: Dalmatian
nl: Dalmatisch

note: Name for doh
en: Dong
nl: Vietnamese dong

note: Name for doq
en: Dominican Sign Language
nl: Dominicaanse Gebarentaal

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
nl: Nedersorbisch

note: Inverted name for dsb
en: Sorbian, Lower
nl: Sorbisch, Neder

note: Name for dse
en: Dutch Sign Language
nl: Nederlandse Gebarentaal

note: Name for dsl
en: Danish Sign Language
nl: Deense Gebarentaal

note: Name for dum
en: Middle Dutch (ca. 1050-1350)
nl: Middelnederlands (ca. 1050-1350)

note: Inverted name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
nl: Nederlands, Middel (ca. 1050-1350)

note: Name for ecs
en: Ecuadorian Sign Language
nl: Ecuadoraanse Gebarentaal

note: Name for efi
en: Efik
nl: Efikisch

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
nl: Egyptisch (Oud)

note: Inverted name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
nl: Grieks, Modern (1453-)

note: Name for elx
en: Elamite
nl: Elamitisch

note: Name for eng
en: English
nl: Engels

note: Name for enm
en: Middle English (1100-1500)
nl: Middelengels (1100-1500)

note: Inverted name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
nl: Engels, Middel (1100-1500)

note: Name for esi
en: North Alaskan Inupiatun
nl: Noord-Alaskaans Inupiatun

note: Inverted name for esi
en: Inupiatun, North Alaskan
nl: Inupiatun, Noord-Alaskaans

note: Name for esk
en: Northwest Alaska Inupiatun
nl: Noordwest-Alaskaans Inupiatun

note: Inverted name for esk
en: Inupiatun, Northwest Alaska
nl: Inupiatun, Noordwest-Alaskaans

note: Name for esl
en: Egypt Sign Language
nl: Egyptische Gebarentaal

note: Name for esn
en: Salvadoran Sign Language
nl: Salvadoraanse Gebarentaal

note: Name for eso
en: Estonian Sign Language
nl: Estonische Gebarentaal

note: Name for est
en: Estonian
nl: Estlands

note: Name for eth
en: Ethiopian Sign Language
nl: Ethiopische Gebarentaal

note: Name for eus
en: Basque
nl: Baskisch

note: Name for fao
en: Faroese
nl: Faeröers

note: Name for fas
en: Persian
nl: Perzisch

note: Name for fcs
en: Quebec Sign Language
nl: Quebec Gebarentaal

note: Name for fij
en: Fijian
nl: Fijisch

note: Name for fin
en: Finnish
nl: Fins

note: Name for fra
en: French
nl: Frans

note: Name for frc
en: Cajun French
nl: Cajun-Frans

note: Inverted name for frc
en: French, Cajun
nl: Frans, Cajun-

note: Name for frk
en: Frankish
nl: Frankisch

note: Name for frm
en: Middle French (ca. 1400-1600)
nl: Middelfrans (ca. 1400-1600)

note: Inverted name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
nl: Frans, Middel (ca. 1400-1600)

note: Name for fro
en: Old French (842-ca. 1400)
nl: Oudfrans (842-ca. 1400)

note: Inverted name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
nl: Frans, Oud (842-ca. 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
nl: Noord-Fries

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
nl: Oost-Fries

note: Name for fse
en: Finnish Sign Language
nl: Finse Gebarentaal

note: Name for fsl
en: French Sign Language
nl: Franse Gebarentaal

note: Name for fss
en: Finland-Swedish Sign Language
nl: Fins-Zweedse Gebarentaal

note: Name for fur
en: Friulian
nl: Friulisch

note: Name for gcf
en: Guadeloupean Creole French
nl: Guadeloups Creools Frans

note: Inverted name for gcf
en: Creole French, Guadeloupean
nl: Frans, Guadeloups Creools

note: Name for gcr
en: Guianese Creole French
nl: Guyaans Creools Frans

note: Inverted name for gcr
en: Creole French, Guianese
nl: Frans, Guyaans Creool

note: Name for gct
en: Colonia Tovar German
nl: Colonia Tovar Duits (Alemán Coloniero)

note: Inverted name for gct
en: German, Colonia Tovar
nl: Duits, Colonia Tovar (Alemán Coloniero)

note: Name for gds
en: Ghandruk Sign Language
nl: Ghandruk Gebarentaal

note: Name for geh
en: Hutterite German
nl: Hutterisch Duits

note: Inverted name for geh
en: German, Hutterite
nl: Duits, Hutterisch

note: Name for gil
en: Gilbertese
nl: Gilbertees

note: Name for gis
en: North Giziga
nl: Noord-Giziga

note: Inverted name for gis
en: Giziga, North
nl: Giziga, Noord

note: Name for giz
en: South Giziga
nl: Zuid-Giziga

note: Inverted name for giz
en: Giziga, South
nl: Giziga, Zuid

note: Name for gle
en: Irish
nl: Iers

note: Name for glg
en: Galician
nl: Galiciaans

note: Name for glh
en: Northwest Pashai
nl: Noordoostelijk Pashai

note: Inverted name for glh
en: Pashai, Northwest
nl: Pashai, Noordoostelijk

note: Name for glu
en: Gula (Chad)
nl: Gula (Tsjaad)

note: Name for gmh
en: Middle High German (ca. 1050-1500)
nl: Middelhoogduits (ca. 1050-1500)

note: Inverted name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
nl: Duits, Middelhoog (ca. 1050-1500)

note: Name for gml
en: Middle Low German
nl: Middellaagduits

note: Inverted name for gml
en: German, Middle Low
nl: Duits, Middellaag

note: Name for gmy
en: Mycenaean Greek
nl: Myceens Grieks

note: Inverted name for gmy
en: Greek, Mycenaean
nl: Myceens Grieks

note: Name for goh
en: Old High German (ca. 750-1050)
nl: Oudhoogduits (ca.750-1050)

note: Inverted name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
nl: Duits, Oudhoog (ca. 750-1050)

note: Name for got
en: Gothic
nl: Gothisch

note: Name for gpe
en: Ghanaian Pidgin English
nl: Ghanees Pidginengels

note: Inverted name for gpe
en: Pidgin English, Ghanaian
nl: Pidginengels, Ghanees

note: Inverted name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
nl: Grieks, Oud (tot 1453)

note: Name for grn
en: Guarani
nl: Paraguaanse guarani

note: Inverted name for grv
en: Grebo, Central
nl: Gorontalo, Centraal

note: Name for gse
en: Ghanaian Sign Language
nl: Ghanese Gebarentaal

note: Name for gsg
en: German Sign Language
nl: Duitse Gebarentaal

note: Name for gsm
en: Guatemalan Sign Language
nl: Guatemalaanse Gebarentaal

note: Name for gss
en: Greek Sign Language
nl: Griekse Gebarentaal

note: Name for gsw
en: Swiss German
nl: Zwitserduits

note: Inverted name for gsw
en: German, Swiss
nl: Duits, Zwitser

note: Name for gug
en: Paraguayan Guaraní
nl: Paraguayaans Guaraní

note: Name for gus
en: Guinean Sign Language
nl: Guineese Gebarentaal

note: Name for hab
en: Hanoi Sign Language
nl: Hanoise Gebarentaal

note: Name for haf
en: Haiphong Sign Language
nl: Hai Phongse Gebarentaal

note: Name for haw
en: Hawaiian
nl: Hawaiiaans

note: Name for hds
en: Honduras Sign Language
nl: Hondurese Gebarentaal

note: Name for heb
en: Hebrew
nl: Hebreeuws

note: Name for hil
en: Hiligaynon
nl: Hiligainoons

note: Name for hit
en: Hittite
nl: Hittitisch

note: Name for hks
en: Hong Kong Sign Language
nl: Hongkongse Gebarentaal

note: Name for hps
en: Hawai'i Sign Language (HSL)
nl: Hawaïaanse Gebarentaal

note: Name for hrv
en: Croatian
nl: Kroatisch

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
nl: Oppersorbisch

note: Name for hsh
en: Hungarian Sign Language
nl: Hongaarse Gebarentaal

note: Name for hun
en: Hungarian
nl: Hongaars

note: Name for hye
en: Armenian
nl: Armeens

note: Name for iba
en: Iban
nl: Ibaans

note: Name for icl
en: Icelandic Sign Language
nl: IJslandse Gebarentaal

note: Name for iks
en: Inuit Sign Language
nl: Inuit Gebarentaal

note: Name for ind
en: Indonesian
nl: Indonesisch

note: Name for inh
en: Ingush
nl: Ingoesjetisch

note: Name for inl
en: Indonesian Sign Language
nl: Indonesische Gebarentaal

note: Name for ins
en: Indian Sign Language
nl: Indiaanse Gebarentaal

note: Name for ipk
en: Inupiaq
nl: Inupiak

note: Name for ise
en: Italian Sign Language
nl: Italiaanse Gebarentaal

note: Name for isg
en: Irish Sign Language
nl: Ierse Gebarentaal

note: Name for isl
en: Icelandic
nl: IJslands

note: Name for isr
en: Israeli Sign Language
nl: Israëlische Gebarentaal

note: Name for ita
en: Italian
nl: Italiaans

note: Name for itk
en: Judeo-Italian
nl: Judeo-Italiaans

note: Name for jav
en: Javanese
nl: Javaans

note: Name for jbo
en: Lojban
nl: Lojbaans

note: Name for jls
en: Jamaican Sign Language
nl: Jamaicaanse Gebarentaal

note: Name for jos
en: Jordanian Sign Language
nl: Jordaanse Gebarentaal

note: Name for jpn
en: Japanese
nl: Japans

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
nl: Judeo-Perzisch

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
nl: Judeo-Arabisch

note: Name for jsl
en: Japanese Sign Language
nl: Japanse Gebarentaal

note: Name for kat
en: Georgian
nl: Georgisch

note: Name for kaz
en: Kazakh
nl: Kazachs

note: Name for kbv
en: Dera (Indonesia)
nl: Dera (Indonesië)

note: Name for kcp
en: Kanga
nl: Kannada, Kanara Kanarees

note: Name for kfe
en: Kota (India)
nl: Kota (Indonesië)

note: Name for kho
en: Khotanese
nl: Khotanees

note: Name for kir
en: Kirghiz
nl: Kirgizisch

note: Name for kiu
en: Kirmanjki (individual language)
nl: Kirmanjki (individuele taal)

note: Name for kmv
en: Karipúna Creole French
nl: Karipúna-Creools Frans

note: Inverted name for kmv
en: Creole French, Karipúna
nl: Frans, Karipúna-Creools

note: Name for knc
en: Central Kanuri
nl: Centraal-Kanuri

note: Name for knn
en: Konkani (individual language)
nl: Konkani (individuele taal)

note: Name for kor
en: Korean
nl: Koreaans

note: Name for kos
en: Kosraean
nl: Kosraeaans

note: Name for kqs
en: Northern Kissi
nl: Noord-Kissi

note: Inverted name for kqs
en: Kissi, Northern
nl: Kissi, Noord

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
nl: Karatsjay-Balkar

note: Name for krl
en: Karelian
nl: Karelisch

note: Name for ksc
en: Southern Kalinga
nl: Zuid-Kalinga

note: Inverted name for ksc
en: Kalinga, Southern
nl: Kalinga, Zuid

note: Name for kur
en: Kurdish
nl: Koerdisch

note: Name for kut
en: Kutenai
nl: Kutenaïsch

note: Name for kvd
en: Kui (Indonesia)
nl: Kui (Indonesië)

note: Name for kvk
en: Korean Sign Language
nl: Koreaanse Gebarentaal

note: Name for kxm
en: Northern Khmer
nl: Noord-Khmer

note: Inverted name for kxm
en: Khmer, Northern
nl: Khmer, Noord

note: Name for lab
en: Linear A
nl: Lineair A

note: Name for lap
en: Laka (Chad)
nl: Laka (Tsjaad)

note: Name for lat
en: Latin
nl: Latijn

note: Name for lav
en: Latvian
nl: Lets

note: Name for lbk
en: Central Bontok
nl: Centraal-Bontok

note: Inverted name for lbk
en: Bontok, Central
nl: Santali, Centraal

note: Name for lbs
en: Libyan Sign Language
nl: Lybische Gebarentaal

note: Name for lez
en: Lezghian
nl: Lezghiaans

note: Name for lhh
en: Laha (Indonesia)
nl: Laha (Indonesië)

note: Name for lir
en: Liberian English
nl: Liberiaans Engels

note: Name for lit
en: Lithuanian
nl: Litouws

note: Name for lln
en: Lele (Chad)
nl: Lele (Tsjaad)

note: Name for lls
en: Lithuanian Sign Language
nl: Litouwse Gebarentaal

note: Name for lrl
en: Lari
nl: Georgische lari

note: Name for lsl
en: Latvian Sign Language
nl: Letse Gebarentaal

note: Name for lsn
en: Tibetan Sign Language
nl: Tibetaanse Gebarentaal

note: Name for lso
en: Laos Sign Language
nl: Laotiaanse Gebarentaal

note: Name for lsp
en: Panamanian Sign Language
nl: Panamase Gebarentaal

note: Name for lst
en: Trinidad and Tobago Sign Language
nl: Trinidad en Tobago Gebarentaal

note: Name for lsy
en: Mauritian Sign Language
nl: Mauritaanse Gebarentaal

note: Name for lti
en: Leti (Indonesia)
nl: Leti (Indonesië)

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
nl: Luo (Kenia en Tanzania)

note: Name for luw
en: Luo (Cameroon)
nl: Luo (Kameroen)

note: Name for mad
en: Madurese
nl: Madurees

note: Name for mag
en: Magahi
nl: Magahisch

note: Name for mah
en: Marshallese
nl: Marshallees

note: Name for maz
en: Central Mazahua
nl: Centraal-Santali

note: Inverted name for maz
en: Mazahua, Central
nl: Nahuatl, Centraal

note: Name for mcw
en: Mawa (Chad)
nl: Mawa (Tsjaad)

note: Name for mde
en: Maba (Chad)
nl: Maba (Tsjaad)

note: Name for mdf
en: Moksha
nl: Moksja

note: Name for mdl
en: Maltese Sign Language
nl: Maltese Gebarentaal

note: Name for mdr
en: Mandar
nl: Mandars

note: Name for mel
en: Central Melanau
nl: Centraal-Santali

note: Name for mfs
en: Mexican Sign Language
nl: Mexicaanse Gebarentaal

note: Name for mga
en: Middle Irish (900-1200)
nl: Middeliers (900-1200)

note: Inverted name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
nl: Iers, Middel (900-1200)

note: Name for mgs
en: Manda (Tanzania)
nl: Mandra (Tanzania)

note: Name for mhs
en: Buru (Indonesia)
nl: Buru (Indonesië)

note: Name for mhz
en: Mor (Mor Islands)
nl: Mor (Moreilanden)

note: Name for mis
en: Uncoded languages
nl: Niet-gecodeerde talen

note: Name for mkd
en: Macedonian
nl: Macedonisch

note: Name for mlg
en: Malagasy
nl: Malagassisch

note: Name for mlt
en: Maltese
nl: Maltees

note: Name for mon
en: Mongolian
nl: Mongools

note: Name for mos
en: Mossi
nl: Mossisch

note: Name for mpk
en: Mbara (Chad)
nl: Mbara (Tsjaad)

note: Name for mqa
en: Maba (Indonesia)
nl: Maba (Indonesië)

note: Name for msr
en: Mongolian Sign Language
nl: Mongoolse Gebarentaal

note: Name for mul
en: Multiple languages
nl: Meerdere talen

note: Name for mwl
en: Mirandese
nl: Mirandees

note: Name for mxn
en: Moi (Indonesia)
nl: Moi (Indonesië)

note: Name for mya
en: Burmese
nl: Burmees

note: Name for mzg
en: Monastic Sign Language
nl: Monastische Gebarentaal

note: Name for mzy
en: Mozambican Sign Language
nl: Mozambikaanse Gebarentaal

note: Name for nap
en: Neapolitan
nl: Napolitaans

note: Name for nbl
en: South Ndebele
nl: Zuid-Ndebele

note: Inverted name for nbl
en: Ndebele, South
nl: Ndebele, Zuid

note: Name for nbs
en: Namibian Sign Language
nl: Namibische Gebarentaal

note: Name for ncs
en: Nicaraguan Sign Language
nl: Nicaraguaanse Gebarentaal

note: Name for nde
en: North Ndebele
nl: Ndebele-Noord

note: Inverted name for nde
en: Ndebele, North
nl: Ndebele, Noord

note: Name for nds
en: Low German
nl: Laagduits

note: Inverted name for nds
en: German, Low
nl: Duits, Laag

note: Name for nia
en: Nias
nl: Niaas

note: Name for nit
en: Southeastern Kolami
nl: Zuidoostelijk Kolami

note: Inverted name for nit
en: Kolami, Southeastern
nl: Kolami, Zuidoostelijk

note: Name for niu
en: Niuean
nl: Niueaans

note: Name for nld
en: Dutch
nl: Nederlands

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk
nl: Noors Nynorsk

note: Name for nob
en: Norwegian Bokmål
nl: Noors Bokmål

note: Inverted name for nod
en: Thai, Northern
nl: Thai, Noord

note: Inverted name for non
en: Norse, Old
nl: Noors, Oud

note: Name for nor
en: Norwegian
nl: Noors

note: Name for nqo
en: N'Ko
nl: Nko

note: Name for nsi
en: Nigerian Sign Language
nl: Nigeriaanse Gebarentaal

note: Name for nsl
en: Norwegian Sign Language
nl: Noorse Gebarentaal

note: Name for nsp
en: Nepalese Sign Language
nl: Nepalese Gebarentaal

note: Name for nsr
en: Maritime Sign Language
nl: Maritieme Gebarentaal

note: Name for nyn
en: Nyankole
nl: Nyankools

note: Name for nzs
en: New Zealand Sign Language
nl: Nieuw-Zeelandse Gebarentaal

note: Name for oar
en: Old Aramaic (up to 700 BCE)
nl: Oudaramees (tot 700 v.Chr.)

note: Inverted name for oar
en: Aramaic, Old (up to 700 BCE)
nl: Aramees, Oud (tot 700 v.Chr.)

note: Name for oav
en: Old Avar
nl: Oudavaars

note: Inverted name for oav
en: Avar, Old
nl: Avaars, Oud

note: Name for obt
en: Old Breton
nl: Oudbretons

note: Inverted name for obt
en: Breton, Old
nl: Bretons, Oud

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500)
nl: Occitaans (na 1500)

note: Name for odt
en: Old Dutch
nl: Oudnederlands

note: Inverted name for odt
en: Dutch, Old
nl: Nederlands, Oud

note: Name for oge
en: Old Georgian
nl: Oudgeorgisch

note: Inverted name for oge
en: Georgian, Old
nl: Georgisch, Oud

note: Name for ohu
en: Old Hungarian
nl: Oudhongaars

note: Name for okl
en: Old Kentish Sign Language
nl: Oudkeltische Gebarentaal

note: Inverted name for okl
en: Kentish Sign Language, Old
nl: Kentische Gebarentaal

note: Name for okm
en: Middle Korean (10th-16th cent.)
nl: Middelkoreaans (10e-16e eeuw)

note: Inverted name for okm
en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
nl: Koreaans, Middel (10e-16e eeuw)

note: Name for oko
en: Old Korean (3rd-9th cent.)
nl: Oudkoreaans (3e-9e eeuw)

note: Inverted name for oko
en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
nl: Koreaans, Oud (3e-9e eeuw)

note: Inverted name for omx
en: Mon, Old
nl: Mon, Oud

note: Inverted name for oos
en: Ossetic, Old
nl: Ossetisch

note: Inverted name for ort
en: Oriya, Adivasi
nl: Odia, Adivasi

note: Inverted name for osx
en: Saxon, Old
nl: Saksisch, Oud

note: Name for ota
en: Ottoman Turkish (1500-1928)
nl: Ottomaans Turks (1500-1928)

note: Inverted name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
nl: Turks, Ottomaans (1500-1928)

note: Name for oui
en: Old Uighur
nl: Oudoeigoers, Oudoejgoers

note: Inverted name for oui
en: Uighur, Old
nl: Oeigoers, Oud; Oejgoers, Oud

note: Name for pag
en: Pangasinan
nl: Pangasinaans

note: Name for pal
en: Pahlavi
nl: Pehlevi

note: Name for pau
en: Palauan
nl: Palauaans

note: Name for pce
en: Ruching Palaung
nl: Ruching Palauaans

note: Inverted name for pce
en: Palaung, Ruching
nl: Palauaans, Ruching

note: Name for pcm
en: Nigerian Pidgin
nl: Nigeriaans Pidgin

note: Inverted name for pcm
en: Pidgin, Nigerian
nl: Pidgin, Nigeriaans

note: Name for pdc
en: Pennsylvania German
nl: Pennsylvania-Duits

note: Inverted name for pdc
en: German, Pennsylvania
nl: Duits, Pennsylvania-

note: Name for peo
en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
nl: Oudperzisch (ca. 600-400 v.Chr.)

note: Inverted name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
nl: Perzisch, Oud (ca. 600-400 v.Chr.)

note: Name for pgl
en: Primitive Irish
nl: Primitief Iers

note: Inverted name for pgl
en: Irish, Primitive
nl: Iers, Primitief

note: Name for pgz
en: Papua New Guinean Sign Language
nl: Papoea-Nieuw-Guineese Gebarentaal

note: Name for phn
en: Phoenician
nl: Fenicisch

note: Name for pks
en: Pakistan Sign Language
nl: Pakistaanse Gebarentaal

note: Name for pol
en: Polish
nl: Pools

note: Name for pon
en: Pohnpeian
nl: Pohnpeiaans

note: Name for por
en: Portuguese
nl: Portugees

note: Name for prl
en: Peruvian Sign Language
nl: Peruviaanse Gebarentaal

note: Inverted name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
nl: Provençaals, Oud (tot 1500)

note: Name for psc
en: Iranian Sign Language
nl: Iraanse Gebarentaal

note: Name for psh
en: Southwest Pashai
nl: Zuidwest-Pashai

note: Inverted name for psh
en: Pashai, Southwest
nl: Pashai, Noordoostelijk

note: Name for psi
en: Southeast Pashai
nl: Zuidoost-Pashai

note: Inverted name for psi
en: Pashai, Southeast
nl: Pashai, Noordoostelijk

note: Name for psl
en: Puerto Rican Sign Language
nl: Puerto Ricaanse Gebarentaal

note: Name for pso
en: Polish Sign Language
nl: Poolse Gebarentaal

note: Name for psp
en: Philippine Sign Language
nl: Filipijnse Gebarentaal

note: Name for psr
en: Portuguese Sign Language
nl: Portugese Gebarentaal

note: Name for pus
en: Pushto
nl: Poesjto

note: Name for pys
en: Paraguayan Sign Language
nl: Paraguayaanse Gebarentaal

note: Name for rcf
en: Réunion Creole French
nl: Réunions Creools Frans

note: Inverted name for rcf
en: Creole French, Réunion
nl: Frans, Réunions Creools

note: Name for rmc
en: Carpathian Romani
nl: Karpatisch Romani

note: Inverted name for rmc
en: Romani, Carpathian
nl: Romani, Karpatisch

note: Name for rmd
en: Traveller Danish
nl: Deens Romani

note: Inverted name for rmd
en: Danish, Traveller
nl: Romani, Deens

note: Name for rmg
en: Traveller Norwegian
nl: Noors Romani

note: Inverted name for rmg
en: Norwegian, Traveller
nl: Romani, Noors

note: Name for rml
en: Baltic Romani
nl: Baltisch Romani

note: Inverted name for rml
en: Romani, Baltic
nl: Romani, Baltisch

note: Name for rmm
en: Roma
nl: Rome

note: Name for rmo
en: Sinte Romani
nl: Sinti-Romanes

note: Inverted name for rmo
en: Romani, Sinte
nl: Romanes, Sinti-

note: Name for rms
en: Romanian Sign Language
nl: Roemeense Gebarentaal

note: Name for rmu
en: Tavringer Romani
nl: Scandinavisch Romani

note: Inverted name for rmu
en: Romani, Tavringer
nl: Romani, Scandinavisch

note: Name for rmw
en: Welsh Romani
nl: Wales Romani

note: Inverted name for rmw
en: Romani, Welsh
nl: Romani, Wales

note: Name for rmy
en: Vlax Romani
nl: Vlach Romani

note: Inverted name for rmy
en: Romani, Vlax
nl: Romani, Vlach

note: Name for roh
en: Romansh
nl: Romaans

note: Name for rom
en: Romany
nl: Roma

note: Name for ron
en: Romanian
nl: Roemeens

note: Name for rsl
en: Russian Sign Language
nl: Russische Gebarentaal

note: Name for ruo
en: Istro Romanian
nl: Istro-Roemeens

note: Inverted name for ruo
en: Romanian, Istro
nl: Roemeens, Istro-

note: Name for rup
en: Macedo-Romanian
nl: Macedo-Roemeens

note: Inverted name for rup
en: Romanian, Macedo-
nl: Roemeens, Macedo-

note: Name for ruq
en: Megleno Romanian
nl: Megleno-Roemeens

note: Inverted name for ruq
en: Romanian, Megleno
nl: Roemeens, Megleno-

note: Name for rus
en: Russian
nl: Russisch

note: Name for sag
en: Sango
nl: Sangho

note: Name for sah
en: Yakut
nl: Jakoets

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
nl: Samaritaans Aramees

note: Name for san
en: Sanskrit
nl: Sanskriet

note: Name for sas
en: Sasak
nl: Sasaaks

note: Name for scf
en: San Miguel Creole French
nl: San Miguel-Creools Frans

note: Inverted name for scf
en: Creole French, San Miguel
nl: Frans, San Miguel-Creools

note: Name for scn
en: Sicilian
nl: Siciliaans

note: Name for sco
en: Scots
nl: Schots

note: Name for sdl
en: Saudi Arabian Sign Language
nl: Saoedi-Arabische Gebarentaal

note: Name for sel
en: Selkup
nl: Sulkoeps

note: Name for sfs
en: South African Sign Language
nl: Zuid-Afrikaanse Gebarentaal

note: Name for sga
en: Old Irish (to 900)
nl: Oudiers (tot 900)

note: Inverted name for sga
en: Irish, Old (to 900)
nl: Iers, Oud (tot 900)

note: Name for sgg
en: Swiss-German Sign Language
nl: Zwitserduitse Gebarentaal

note: Name for sgx
en: Sierra Leone Sign Language
nl: Sierra Leoonse Gebarentaal

note: Inverted name for shu
en: Arabic, Chadian
nl: Arabisch, Tsjaads

note: Name for skw
en: Skepi Creole Dutch
nl: Skepi Creools Nederlands

note: Inverted name for skw
en: Creole Dutch, Skepi
nl: Nederlands, Skepi Creools

note: Name for slf
en: Swiss-Italian Sign Language
nl: Zwitseritaliaanse Gebarentaal

note: Inverted name for sli
en: Silesian, Lower
nl: Silezisch, Laag

note: Name for slk
en: Slovak
nl: Slovaaks, Slowaaks

note: Name for sls
en: Singapore Sign Language
nl: Singaporese Gebarentaal

note: Name for slv
en: Slovenian
nl: Sloveens

note: Name for smc
en: Som
nl: Kirgizische som

note: Name for smo
en: Samoan
nl: Samoaans

note: Name for smp
en: Samaritan
nl: Samaritaans

note: Name for sms
en: Skolt Sami
nl: Skolt-Sami

note: Name for sog
en: Sogdian
nl: Sogdiaans

note: Inverted name for sot
en: Sotho, Southern
nl: Sothaans, Zuid

note: Name for spa
en: Spanish
nl: Spaans

note: Name for spb
en: Sepa (Indonesia)
nl: Sepa (Indonesië)

note: Name for sqi
en: Albanian
nl: Albanees

note: Name for sqk
en: Albanian Sign Language
nl: Albanese Gebarentaal

note: Name for sqs
en: Sri Lankan Sign Language
nl: Sri Lankaanse Gebarentaal

note: Name for srd
en: Sardinian
nl: Sardijns

note: Name for srp
en: Serbian
nl: Servisch

note: Name for ssp
en: Spanish Sign Language
nl: Spaanse Gebarentaal

note: Name for ssr
en: Swiss-French Sign Language
nl: Zwitserfranse Gebarentaal

note: Name for sun
en: Sundanese
nl: Soendanees

note: Name for sux
en: Sumerian
nl: Sumerisch

note: Name for svk
en: Slovakian Sign Language
nl: Slovaakse Gebarentaal

note: Name for swe
en: Swedish
nl: Zweeds

note: Name for swl
en: Swedish Sign Language
nl: Zweedse Gebarentaal

note: Name for syc
en: Classical Syriac
nl: Klassiek Syrich

note: Name for syr
en: Syriac
nl: Syrisch

note: Name for syy
en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
nl: Al-Sayyid Bedouinse Gebarentaal

note: Name for szs
en: Solomon Islands Sign Language
nl: Solomon Eilanden Gebarentaal

note: Name for tah
en: Tahitian
nl: Tahitisch

note: Name for tak
en: Tala
nl: Samoa tala

note: Name for tgk
en: Tajik
nl: Tadzjieks

note: Name for tha
en: Thai
nl: Thais

note: Name for tma
en: Tama (Chad)
nl: Tama (Tsjaad)

note: Name for tmh
en: Tamashek
nl: Tamasjek

note: Name for tmn
en: Taman (Indonesia)
nl: Taman (Indonesië)

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
nl: Tonga (Tonga-eilanden)

note: Name for trl
en: Traveller Scottish
nl: Schots Romani

note: Inverted name for trl
en: Scottish, Traveller
nl: Romani, Schots

note: Name for tse
en: Tunisian Sign Language
nl: Tunisische Gebarentaal

note: Name for tsi
en: Tsimshian
nl: Tsimsjiaans

note: Name for tsm
en: Turkish Sign Language
nl: Turkse Gebarentaal

note: Name for tsq
en: Thai Sign Language
nl: Thaise Gebarentaal

note: Name for tss
en: Taiwan Sign Language
nl: Taiwanese Gebarentaal

note: Name for tuk
en: Turkmen
nl: Turkmeens

note: Name for tur
en: Turkish
nl: Turks

note: Name for tvy
en: Timor Pidgin
nl: Tomirees Pidgin

note: Inverted name for tvy
en: Pidgin, Timor
nl: Pidgin, Timorees

note: Name for twe
en: Tewa (Indonesia)
nl: Tewa (Indonesië)

note: Name for tyv
en: Tuvinian
nl: Tuviniaans

note: Name for tza
en: Tanzanian Sign Language
nl: Tanzaniaanse Gebarentaal

note: Name for udm
en: Udmurt
nl: Udmurts

note: Name for uga
en: Ugaritic
nl: Ugaritisch

note: Name for ugn
en: Ugandan Sign Language
nl: Ugandese Gebarentaal

note: Name for ugy
en: Uruguayan Sign Language
nl: Urugayaanse Gebarentaal

note: Name for uig
en: Uighur
nl: Oeigoers, Oejgoers

note: Name for ukl
en: Ukrainian Sign Language
nl: Oekraïnse Gebarentaal

note: Name for ukr
en: Ukrainian
nl: Oekraïens

note: Name for und
en: Undetermined
nl: Onbepaald

note: Name for uzb
en: Uzbek
nl: Oezbeeks

note: Name for vie
en: Vietnamese
nl: Vietnamees

note: Name for vot
en: Votic
nl: Votisch

note: Name for vsi
en: Moldova Sign Language
nl: Moldavische Gebarentaal

note: Name for vsl
en: Venezuelan Sign Language
nl: Venezuelaanse Gebarentaal

note: Name for vsv
en: Valencian Sign Language
nl: Valenciaanse Gebarentaal

note: Name for was
en: Washo
nl: Wasjo

note: Name for wbs
en: West Bengal Sign Language
nl: West Bengaalse Gebarentaal

note: Name for wes
en: Cameroon Pidgin
nl: Kameroens Pidgin

note: Inverted name for wes
en: Pidgin, Cameroon
nl: Pidgin, Kameroens

note: Name for wln
en: Walloon
nl: Waals

note: Name for wmm
en: Maiwa (Indonesia)
nl: Maiwa (Indonesië)

note: Inverted name for xbb
en: Burdekin, Lower
nl: Burdekin, Laag

note: Name for xbm
en: Middle Breton
nl: Middelbretons

note: Inverted name for xbm
en: Breton, Middle
nl: Bretons, Middel

note: Name for xcr
en: Carian
nl: Carisch

note: Name for xil
en: Illyrian
nl: Illyrisch

note: Name for xki
en: Kenyan Sign Language
nl: Keniaanse Gebarentaal

note: Name for xlc
en: Lycian
nl: Lycisch

note: Name for xld
en: Lydian
nl: Lydisch

note: Name for xlu
en: Cuneiform Luwian
nl: Spijkerschrift Luwisch

note: Inverted name for xlu
en: Luwian, Cuneiform
nl: Luwisch, Spijkerschrift

note: Name for xms
en: Moroccan Sign Language
nl: Marokaanse Gebarentaal

note: Name for xna
en: Ancient North Arabian
nl: Oudnoord-Arabisch

note: Inverted name for xna
en: North Arabian, Ancient
nl: Noord-Arabisch, Oud

note: Name for xzp
en: Ancient Zapotec
nl: Oudzapotec

note: Inverted name for xzp
en: Zapotec, Ancient
nl: Zapotec, Oud

note: Name for yap
en: Yapese
nl: Yapees

note: Name for yid
en: Yiddish
nl: Jiddisch

note: Name for ysl
en: Yugoslavian Sign Language
nl: Joegoslavische Gebarentaal

note: Name for zbl
en: Blissymbols
nl: Blissymbolen

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
nl: Standaard Marokkaans Tamazight

note: Name for zho
en: Chinese
nl: Chinees

note: Name for zib
en: Zimbabwe Sign Language
nl: Zimbabwaanse Gebarentaal

note: Name for zmw
en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
nl: Mbo (Democratische Republiek Congo)

note: Name for zne
en: Zande (individual language)
nl: Zande (individuele taal)

note: Inverted name for zqe
en: Zhuang, Qiubei
nl: Tsjoeang, Qiubei

note: Name for zrp
en: Zarphatic
nl: Zarfatisch

note: Name for zsl
en: Zambian Sign Language
nl: Zambiaanse Gebarentaal

note: Inverted name for zsm
en: Malay, Standard
nl: Maleis, standaard

note: Name for ztl
en: Lapaguía-Guivini Zapotec
nl: Lapaguía-Guivini, Zapotec

note: Name for zul
en: Zulu
nl: Zoeloe

note: Name for zxx
en: No linguistic content
nl: Geen linguïstische inhoud

note: Name for zyb
en: Yongbei Zhuang
nl: Yongbei Tsjoeang

note: Inverted name for zyb
en: Zhuang, Yongbei
nl: Tsjoeang, Yongbei

note: Name for zyg
en: Yang Zhuang
nl: Yang Tsjoeang

note: Inverted name for zyg
en: Zhuang, Yang
nl: Tsjoeang, Yang

note: Name for zyj
en: Youjiang Zhuang
nl: Youjiang Tsjoeang

note: Inverted name for zyj
en: Zhuang, Youjiang
nl: Tsjoeang, Youjiang

note: Name for zyn
en: Yongnan Zhuang
nl: Yongnan Tsjoeang

note: Inverted name for zyn
en: Zhuang, Yongnan
nl: Tsjoeang, Yongnan

note: Name for zzj
en: Zuojiang Zhuang
nl: Zhoeang Tsjoeang

note: Inverted name for zzj
en: Zhuang, Zuojiang
nl: Tsjoeang, Zhoeang
