iso_639-3 - en to ast translation catalogue (134 entries)

note: Name for ara
en: Arabic
ast: Árabe

note: Name for asm
en: Assamese
ast: Asamés

note: Name for ast
en: Asturian
ast: Asturianu

note: Name for aum
en: Asu (Nigeria)
ast: Asu (Nixeria)

note: Name for awb
en: Awa (Papua New Guinea)
ast: Awa (Papua Nueva Guinea)

note: Name for aze
en: Azerbaijani
ast: Azerbaiyanu

note: Name for bau
en: Bada (Nigeria)
ast: Bada (Nixeria)

note: Name for bbu
en: Kulung (Nigeria)
ast: Kulung (Nixeria)

note: Name for bel
en: Belarusian
ast: Bielorrusu

note: Inverted name for bks
en: Sorsoganon, Northern
ast: Sorsoganon, septentrional

note: Name for bod
en: Tibetan
ast: Tibetanu

note: Name for bos
en: Bosnian
ast: Bosniu

note: Name for bre
en: Breton
ast: Bretón

note: Name for bul
en: Bulgarian
ast: Búlgaru

note: Name for bum
en: Bulu (Cameroon)
ast: Bulu (Camerún)

note: Name for bwo
en: Boro (Ethiopia)
ast: Boro (Etiopía)

note: Name for cat
en: Catalan
ast: Catalán

note: Name for ces
en: Czech
ast: Checu

note: Name for che
en: Chechen
ast: Chechenu

note: Name for cor
en: Cornish
ast: Córnicu

note: Name for cos
en: Corsican
ast: Corsicanu

note: Name for csb
en: Kashubian
ast: Kashubianu

note: Name for csc
en: Catalan Sign Language
ast: Llingua de señes en Catalán

note: Name for cym
en: Welsh
ast: Galés

note: Name for dan
en: Danish
ast: Danés

note: Inverted name for ddi
en: Goodenough, West
ast: Goodenough, oeste

note: Name for deu
en: German
ast: Alemán

note: Name for djk
en: Eastern Maroon Creole
ast: Maroon criollo oriental

note: Inverted name for ebk
en: Bontok, Eastern
ast: Bontok, oriental

note: Inverted name for ekk
en: Estonian, Standard
ast: Estoniu, estándar

note: Name for eng
en: English
ast: Inglés

note: Name for est
en: Estonian
ast: Estoniu

note: Name for eus
en: Basque
ast: Vascu

note: Name for fao
en: Faroese
ast: Faroés

note: Inverted name for fbl
en: Bikol, West Albay
ast: Bikol, Albay oeste

note: Name for fij
en: Fijian
ast: Fijianu

note: Name for fin
en: Finnish
ast: Finlandés

note: Name for fss
en: Finland-Swedish Sign Language
ast: Llinguax de signos finlandés-suecu

note: Inverted name for gac
en: Great Andamanese, Mixed
ast: Gran andamanés, mecíu

note: Name for glg
en: Galician
ast: Gallegu

note: Name for glv
en: Manx
ast: Manés

note: Name for grn
en: Guarani
ast: Guaraní

note: Name for hrv
en: Croatian
ast: Croata

note: Name for hun
en: Hungarian
ast: Húngaru

note: Name for hye
en: Armenian
ast: Armeniu

note: Name for ils
en: International Sign
ast: Signos internacionales

note: Name for ind
en: Indonesian
ast: Indonesiu

note: Name for isl
en: Icelandic
ast: Islandés

note: Name for ita
en: Italian
ast: Italianu

note: Name for jav
en: Javanese
ast: Xavanés

note: Name for jls
en: Jamaican Sign Language
ast: Idioma de signos xamaicanu

note: Name for jpn
en: Japanese
ast: Xaponés

note: Name for kas
en: Kashmiri
ast: Cachemiranu

note: Name for kat
en: Georgian
ast: Xeorxanu

note: Name for kaz
en: Kazakh
ast: Kazaxu

note: Name for kir
en: Kirghiz
ast: Kirguisu

note: Name for kor
en: Korean
ast: Coreanu

note: Name for kur
en: Kurdish
ast: Kurdu

note: Inverted name for kyn
en: Binukidnon, Northern
ast: Binukidnon, septentrional

note: Inverted name for laa
en: Subanen, Southern
ast: Subanen, meridional

note: Name for lao
en: Lao
ast: Laosianu

note: Name for lat
en: Latin
ast: Llatín

note: Name for lav
en: Latvian
ast: Letón

note: Name for lim
en: Limburgan
ast: Limburganu

note: Name for lit
en: Lithuanian
ast: Llituanu

note: Name for lsp
en: Panamanian Sign Language
ast: Llinguax de signos panameñu

note: Name for lst
en: Trinidad and Tobago Sign Language
ast: Llinguax de signos de Trinidá y Tobago

note: Name for lsy
en: Mauritian Sign Language
ast: Llinguaxe de signos mauritanu

note: Name for ltg
en: Latgalian
ast: Latgalianu

note: Name for ltz
en: Luxembourgish
ast: Lluxemburgués

note: Inverted name for lvs
en: Latvian, Standard
ast: Letón, estándar

note: Inverted name for lzh
en: Chinese, Literary
ast: Chinu, lliterariu

note: Name for mah
en: Marshallese
ast: Marshalés

note: Name for mkd
en: Macedonian
ast: Macedoniu

note: Name for mlg
en: Malagasy
ast: Malgache

note: Name for mlt
en: Maltese
ast: Maltés

note: Name for mri
en: Maori
ast: Maorí

note: Inverted name for mtw
en: Binukidnon, Southern
ast: Binukidnon, meridional

note: Name for mya
en: Burmese
ast: Birmanu

note: Name for nav
en: Navajo
ast: Navaxu

note: Inverted name for nbl
en: Ndebele, South
ast: Ndebele, Sur

note: Inverted name for nde
en: Ndebele, North
ast: Ndebele, Norte

note: Name for ndf
en: Nadruvian
ast: Nadruvianu

note: Inverted name for neq
en: Mixe, North Central
ast: Mixe, Norte Central

note: Name for ner
en: Yahadian
ast: Yahadianu

note: Name for nld
en: Dutch
ast: Holandés

note: Inverted name for nle
en: Nyala, East
ast: Nyala, Este

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk
ast: Nynorsk de Noruega

note: Name for nob
en: Norwegian Bokmål
ast: Noruegu Bokmål

note: Inverted name for nqg
en: Nago, Southern
ast: Nago, meridional

note: Inverted name for obk
en: Bontok, Southern
ast: Bontok, meridional

note: Name for oss
en: Ossetian
ast: Osetianu

note: Inverted name for pes
en: Persian, Iranian
ast: Persa, iraní

note: Inverted name for pgl
en: Irish, Primitive
ast: Irlandés, Primitivu

note: Name for pol
en: Polish
ast: Polacu

note: Inverted name for pom
en: Pomo, Southeastern
ast: Pomo, Sureste

note: Name for por
en: Portuguese
ast: Portugués

note: Name for pys
en: Paraguayan Sign Language
ast: Llinguaxe de signos paraguayu

note: Inverted name for rbk
en: Bontok, Northern
ast: Bontok, septentrional

note: Name for rom
en: Romany
ast: Romaní

note: Name for ron
en: Romanian
ast: Rumanu

note: Name for rus
en: Russian
ast: Rusu

note: Name for san
en: Sanskrit
ast: Sánscritu

note: Name for sgs
en: Samogitian
ast: Samoguitianu

note: Name for slk
en: Slovak
ast: Eslovacu

note: Name for slv
en: Slovenian
ast: Eslovenu

note: Name for smo
en: Samoan
ast: Samoanu

note: Inverted name for sot
en: Sotho, Southern
ast: Sotho del Sur

note: Inverted name for sou
en: Thai, Southern
ast: Thai del Sur

note: Name for spa
en: Spanish
ast: Castellanu

note: Name for sqi
en: Albanian
ast: Albanés

note: Name for srd
en: Sardinian
ast: Sardu

note: Name for srp
en: Serbian
ast: Serbiu

note: Inverted name for srv
en: Sorsoganon, Southern
ast: Sorsoganon, septentrional

note: Name for sun
en: Sundanese
ast: Sundanés

note: Name for swe
en: Swedish
ast: Suecu

note: Name for syc
en: Classical Syriac
ast: Siriu clásicu

note: Name for syy
en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
ast: Llinguax de signos de Al-Sayyid Bedouin

note: Name for tah
en: Tahitian
ast: Tahitianu

note: Inverted name for taj
en: Tamang, Eastern
ast: Tamang, Este

note: Name for tgk
en: Tajik
ast: Tayicu

note: Name for tgl
en: Tagalog
ast: Tagalu

note: Name for tuk
en: Turkmen
ast: Turkmenu

note: Name for tur
en: Turkish
ast: Turcu

note: Name for uzb
en: Uzbek
ast: Uzbecu

note: Inverted name for uzn
en: Uzbek, Northern
ast: Uzbecu, Norte

note: Inverted name for uzs
en: Uzbek, Southern
ast: Uzbecu, Sur

note: Name for vie
en: Vietnamese
ast: Vietnamín

note: Name for wln
en: Walloon
ast: Valón

note: Inverted name for xbb
en: Burdekin, Lower
ast: Burdekin, baxu

note: Inverted name for xkb
en: Nago, Northern
ast: Nago, septentrional

note: Name for yid
en: Yiddish
ast: Yidis

note: Name for zho
en: Chinese
ast: Chinu

note: Name for zul
en: Zulu
ast: Zulú
