iso_639-3 - en to lo translation catalogue (9341 entries)

note: Name for aaa
en: Ghotuo
lo: ໂກຕູໂອ

note: Name for aab
en: Alumu-Tesu
lo: ອາລູມູ-ເຕຊູ

note: Name for aac
en: Ari
lo: ອາຣິ

note: Name for aad
en: Amal
lo: ອາເມົາ

note: Name for aae
en: Arbëreshë Albanian
lo: ອານບານີ ອາເບເຣເຊ

note: Inverted name for aae
en: Albanian, Arbëreshë
lo: ອານບານີ, ອາເບເຣເຊ

note: Name for aaf
en: Aranadan
lo: ອາຣານາດານ

note: Name for aag
en: Ambrak
lo: ອຳບຣັກ

note: Name for aah
en: Abu' Arapesh
lo: ອາບູ ອາຣາເພັດ

note: Inverted name for aah
en: Arapesh, Abu'
lo: ອາຣາເພັດ, ອາບູ

note: Name for aai
en: Arifama-Miniafia
lo: ອາຣິຟາມາ-ມິນິອາເຟຍ

note: Name for aak
en: Ankave
lo: ອັງຄາເວ

note: Name for aal
en: Afade
lo: ອາຟາເດ

note: Name for aan
en: Anambé
lo: ອານຳເບ

note: Name for aao
en: Algerian Saharan Arabic
lo: ອາຣັບ ຊາຮາຣາ ອານຈີເຣຍ

note: Inverted name for aao
en: Arabic, Algerian Saharan
lo: ອາຣັບ, ຊາຮາຣາ ອານຈີເຣຍ

note: Name for aap
en: Pará Arára
lo: ປາຣາ ອາຣາຣາ

note: Inverted name for aap
en: Arára, Pará
lo: ອາຣາຣາ, ປາຣາ

note: Name for aaq
en: Eastern Abnaki
lo: ອັບນາກີ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for aaq
en: Abnaki, Eastern
lo: ອັບນາກີ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for aar
en: Afar
lo: ອາຟາ

note: Name for aas
en: Aasáx
lo: ອາຊັກ

note: Name for aat
en: Arvanitika Albanian
lo: ອານບານີ ອາວານິຕິກາ

note: Inverted name for aat
en: Albanian, Arvanitika
lo: ອານບານີ, ອາວານິຕິກາ

note: Name for aau
en: Abau
lo: ອາບາວ

note: Name for aaw
en: Solong
lo: ໂຊລອງ

note: Name for aax
en: Mandobo Atas
lo: ມັນໂດໂບ ອາຕັສ

note: Name for aaz
en: Amarasi
lo: ອາມາຣາຊີ

note: Name for aba
en: Abé
lo: ອາເບ

note: Name for abb
en: Bankon
lo: ບັນຄອນ

note: Name for abc
en: Ambala Ayta
lo: ອຳບາລາ ໄອຕາ

note: Inverted name for abc
en: Ayta, Ambala
lo: ໄອຕາ, ອຳບາລາ

note: Name for abd
en: Manide
lo: ມານິດ

note: Name for abe
en: Western Abnaki
lo: ອັບນາກີ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for abe
en: Abnaki, Western
lo: ອັບນາກີ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for abf
en: Abai Sungai
lo: ອາໄບ ຊຸງໄກ

note: Name for abg
en: Abaga
lo: ອາບາກາ

note: Name for abh
en: Tajiki Arabic
lo: ອາຣັບ ຕາຈິກິ

note: Inverted name for abh
en: Arabic, Tajiki
lo: ອາຣັບ, ຕາຈິກິ

note: Name for abi
en: Abidji
lo: ອາບິດຈີ

note: Name for abj
en: Aka-Bea
lo: ອາກາ-ເບຍ

note: Name for abk
en: Abkhazian
lo: ອັບຄາຊີ

note: Name for abl
en: Lampung Nyo
lo: ລຳປຸງ ໂຍ

note: Name for abm
en: Abanyom
lo: ອາບັນຍອມ

note: Name for abn
en: Abua
lo: ອາບົວ

note: Name for abo
en: Abon
lo: ອາບອນ

note: Name for abp
en: Abellen Ayta
lo: ອາເບເລັນ ໄອຕາ

note: Inverted name for abp
en: Ayta, Abellen
lo: ໄອຕາ, ອາເບເລັນ

note: Name for abq
en: Abaza
lo: ອາບາຊາ

note: Name for abr
en: Abron
lo: ອາບຣອນ

note: Name for abs
en: Ambonese Malay
lo: ມາເລ ອຳບອນ

note: Inverted name for abs
en: Malay, Ambonese
lo: ມາເລ, ອຳບອນ

note: Name for abt
en: Ambulas
lo: ອຳບູລາສ

note: Name for abu
en: Abure
lo: ອາບູເຣ

note: Name for abv
en: Baharna Arabic
lo: ອາຣັບ ບາຮານາ

note: Inverted name for abv
en: Arabic, Baharna
lo: ອາຣັບ, ບາຮານາ

note: Name for abw
en: Pal
lo: ປາວ

note: Name for abx
en: Inabaknon
lo: ອິນາບັກນອນ

note: Name for aby
en: Aneme Wake
lo: ອານີມ ວາກ

note: Name for abz
en: Abui
lo: ອາບຸຍ

note: Name for aca
en: Achagua
lo: ອາຊາກົວ

note: Name for acb
en: Áncá
lo: ອັນຊາ

note: Name for acd
en: Gikyode
lo: ກິກໂຢດ

note: Name for ace
en: Achinese
lo: ອາເຈ

note: Name for acf
en: Saint Lucian Creole French
lo: ຝຣັ່ງ ຄຣີໂອນ ເຊັນລູເຊຍ

note: Inverted name for acf
en: Creole French, Saint Lucian
lo: ຝຣັ່ງ ຄຣີໂອນ, ເຊັນລູເຊຍ

note: Name for ach
en: Acoli
lo: ອາໂຄລີ

note: Name for aci
en: Aka-Cari
lo: ອາກາ-ຄາຣິ

note: Name for ack
en: Aka-Kora
lo: ອາກາ-ໂຄຣາ

note: Name for acl
en: Akar-Bale
lo: ອາກາ-ບາເລ

note: Name for acm
en: Mesopotamian Arabic
lo: ອາຣັບ ເມໂຊໂປຕາເມຍ

note: Inverted name for acm
en: Arabic, Mesopotamian
lo: ອາຣັບ, ເມໂຊໂປຕາເມຍ

note: Name for acn
en: Achang
lo: ອາຊັງ

note: Name for acp
en: Eastern Acipa
lo: ອາຊີປາ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for acp
en: Acipa, Eastern
lo: ອາຊີປາ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for acq
en: Ta'izzi-Adeni Arabic
lo: ອາຣັບ ໄຕອິຊິ-ອາເດນິ

note: Inverted name for acq
en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
lo: ອາຣັບ, ໄຕອິຊິ-ອາເດນິ

note: Name for acr
en: Achi
lo: ອາຊີ

note: Name for acs
en: Acroá
lo: ອະໂຄຣອາ

note: Name for act
en: Achterhoeks
lo: ອັກເຕີຮຸກ

note: Name for acu
en: Achuar-Shiwiar
lo: ອາຊົວ-ຊິວຽນ

note: Name for acv
en: Achumawi
lo: ອາຊູມາຣິ

note: Name for acw
en: Hijazi Arabic
lo: ອາຣັບ ຮິຈາຊິ

note: Inverted name for acw
en: Arabic, Hijazi
lo: ອາຣັບ, ຮິຈາຊິ

note: Name for acx
en: Omani Arabic
lo: ອາຣັບ ໂອມານ

note: Inverted name for acx
en: Arabic, Omani
lo: ອາຣັບ, ໂອມານ

note: Name for acy
en: Cypriot Arabic
lo: ອາຣັບ ໄຊປຣັສ

note: Inverted name for acy
en: Arabic, Cypriot
lo: ອາຣັບ, ໄຊປຣັສ

note: Name for acz
en: Acheron
lo: ອາເຊຣອນ

note: Name for ada
en: Adangme
lo: ອາດັງມີ

note: Name for adb
en: Atauran
lo: ອາຕໍຣັນ

note: Name for add
en: Lidzonka
lo: ລິດຊອນກາ

note: Name for ade
en: Adele
lo: ອາເດເລ

note: Name for adf
en: Dhofari Arabic
lo: ອາຣັບ ໂດຟາຣິ

note: Inverted name for adf
en: Arabic, Dhofari
lo: ອາຣັບ, ໂດຟາຣິ

note: Name for adg
en: Andegerebinha
lo: ອັນເດເກເຣບິນຮາ

note: Name for adh
en: Adhola
lo: ອັດໂຮລາ

note: Name for adi
en: Adi
lo: ອາດິ

note: Name for adj
en: Adioukrou
lo: ອາດິອູຄຣູ

note: Name for adl
en: Galo
lo: ກາໂລ

note: Name for adn
en: Adang
lo: ອາດັງ

note: Name for ado
en: Abu
lo: ອາບູ

note: Name for adq
en: Adangbe
lo: ອາດັງເບ

note: Name for adr
en: Adonara
lo: ອາດໂນຣາ

note: Name for ads
en: Adamorobe Sign Language
lo: ພາສາມື ອາດາໂມໂຣເບ

note: Name for adt
en: Adnyamathanha
lo: ອັດຍາມາທັນຮາ

note: Name for adu
en: Aduge
lo: າດູເກ

note: Name for adw
en: Amundava
lo: ອາມຸນດາວາ

note: Name for adx
en: Amdo Tibetan
lo: ທິເບດ ອຳໂດ

note: Inverted name for adx
en: Tibetan, Amdo
lo: ທິເບດ, ອຳໂດ

note: Name for ady
en: Adyghe
lo: າດີເກ

note: Name for adz
en: Adzera
lo: ອັດເຊຣາ

note: Name for aea
en: Areba
lo: ອາເຣບາ

note: Name for aeb
en: Tunisian Arabic
lo: ອາຣັບ ຕູນິເຊຍ

note: Inverted name for aeb
en: Arabic, Tunisian
lo: ອາຣັບ, ຕູນິເຊຍ

note: Name for aec
en: Saidi Arabic
lo: ອາຣັບ ໄຊດິ

note: Inverted name for aec
en: Arabic, Saidi
lo: ອາຣັບ, ໄຊດິ

note: Name for aed
en: Argentine Sign Language
lo: ພາສາມື ອາເຈນຕິນາ

note: Name for aee
en: Northeast Pashai
lo: ປາໄຊ ຕາເວັນອອກສຽງເໜືອ

note: Inverted name for aee
en: Pashai, Northeast
lo: ປາໄຊ, ຕາເວັນອອກສຽງເໜືອ

note: Name for aek
en: Haeke
lo: ເຮເກ

note: Name for ael
en: Ambele
lo: ອຳເບເລ

note: Name for aem
en: Arem
lo: ອາເຣັມ

note: Name for aen
en: Armenian Sign Language
lo: ພາສາມື ອາກເມນີ

note: Name for aeq
en: Aer
lo: ອາເອີ

note: Name for aer
en: Eastern Arrernte
lo: ອາເຣີນເຕ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for aer
en: Arrernte, Eastern
lo: ອາເຣີນເຕ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for aes
en: Alsea
lo: ອານຊີ

note: Name for aeu
en: Akeu
lo: ອາເກີ

note: Name for aew
en: Ambakich
lo: ອຳບາກິດ

note: Name for aey
en: Amele
lo: ອາເມເລ

note: Name for aez
en: Aeka
lo: ເອຄາ

note: Name for afb
en: Gulf Arabic
lo: ອາຣັບ ກັຟ

note: Inverted name for afb
en: Arabic, Gulf
lo: ອາຣັບ, ກັຟ

note: Name for afd
en: Andai
lo: ອັນໄດ

note: Name for afe
en: Putukwam
lo: ປູຕູກວຳ

note: Name for afg
en: Afghan Sign Language
lo: ພາສາມື ອັບການິດສະຖານ

note: Name for afh
en: Afrihili
lo: ອາຟຣິຮິລີ

note: Name for afi
en: Akrukay
lo: ອາກຣູໄກ

note: Name for afk
en: Nanubae
lo: ນານູເບ

note: Name for afn
en: Defaka
lo: ເດຟາກາ

note: Name for afo
en: Eloyi
lo: ເອໂລຍີ

note: Name for afp
en: Tapei
lo: ຕາເປ

note: Name for afr
en: Afrikaans
lo: ອາຟຣິການ

note: Name for afs
en: Afro-Seminole Creole
lo: ອາຟຣິກັນ-ເຊມິໂນລ ຄຣີໂອນ

note: Inverted name for afs
en: Creole, Afro-Seminole
lo: ຄຣີໂອນ, ອາຟຣິກັນ-ເຊມິໂນລ

note: Name for aft
en: Afitti
lo: ອາຟິດຕິ

note: Name for afu
en: Awutu
lo: ອາວູຕູ

note: Name for afz
en: Obokuitai
lo: ໂອໂບກູໄຕ

note: Name for aga
en: Aguano
lo: ອາກົວໂນ

note: Name for agb
en: Legbo
lo: ເລັກໂບ

note: Name for agc
en: Agatu
lo: ອາກາຕູ

note: Name for agd
en: Agarabi
lo: ອາກາຣາບີ

note: Name for age
en: Angal
lo: ອັງກັນ

note: Name for agf
en: Arguni
lo: ອາກູນີ

note: Name for agg
en: Angor
lo: ອັງກໍ

note: Name for agh
en: Ngelima
lo: ເກລິມາ

note: Name for agi
en: Agariya
lo: ອາກາຣິຍາ

note: Name for agj
en: Argobba
lo: ອາໂກບາ

note: Name for agk
en: Isarog Agta
lo: ອິຊາຣອກ ໄອຕາ

note: Inverted name for agk
en: Agta, Isarog
lo: ໄອຕາ, ອິຊາຣອກ

note: Name for agl
en: Fembe
lo: ເຟັມເບ

note: Name for agm
en: Angaataha
lo: ອັງກາຕາຮາ

note: Name for agn
en: Agutaynen
lo: ອາກູໄຕເນນ

note: Name for ago
en: Tainae
lo: ໄຕເນ

note: Name for agq
en: Aghem
lo: ອາເກັມ

note: Name for agr
en: Aguaruna
lo: ອາກົວຣູນາ

note: Name for ags
en: Esimbi
lo: ເອຊິມບີ

note: Name for agt
en: Central Cagayan Agta
lo: ໄອຕາ ກາກາຢັນ ກາງ

note: Inverted name for agt
en: Agta, Central Cagayan
lo: ໄອຕາ, ກາກາຢັນ ກາງ

note: Name for agu
en: Aguacateco
lo: ອາກົວຄາເຕໂຄ

note: Name for agv
en: Remontado Dumagat
lo: ເຣມອນຕາໂດ ດູມາກັດ

note: Inverted name for agv
en: Dumagat, Remontado
lo: ດູມາກັດ, ເຣມອນຕາໂດ

note: Name for agw
en: Kahua
lo: ຄາຮົວ

note: Name for agx
en: Aghul
lo: ອາກຸລ

note: Name for agy
en: Southern Alta
lo: ອັນຕາ ໃຕ້

note: Inverted name for agy
en: Alta, Southern
lo: ອັນຕາ, ໃຕ້

note: Name for agz
en: Mt. Iriga Agta
lo: ໄອຕາ ພູອີຣິກາ

note: Inverted name for agz
en: Agta, Mt. Iriga
lo: ໄອຕາ, ພູອີຣິກາ

note: Name for aha
en: Ahanta
lo: ອະຫັນຕາ

note: Name for ahb
en: Axamb
lo: ອະຊຳ

note: Name for ahg
en: Qimant
lo: ຄິມັນ

note: Name for ahh
en: Aghu
lo: ອາກູ

note: Name for ahi
en: Tiagbamrin Aizi
lo: ໄອຊິ ຕິອັກບຳຣິນ

note: Inverted name for ahi
en: Aizi, Tiagbamrin
lo: ໄອຊິ, ຕິອັກບຳຣິນ

note: Name for ahk
en: Akha
lo: ອາຂ່າ

note: Name for ahl
en: Igo
lo: ອີໂກ

note: Name for ahm
en: Mobumrin Aizi
lo: ໄອຊິ ໂມບຸມຣິນ

note: Inverted name for ahm
en: Aizi, Mobumrin
lo: ໄອຊິ, ໂມບຸມຣິນ

note: Name for ahn
en: Àhàn
lo: ອະຮັນ

note: Name for aho
en: Ahom
lo: ອາໂຮມ

note: Name for ahp
en: Aproumu Aizi
lo: ໄອຊິ ອາປຣູມູ

note: Inverted name for ahp
en: Aizi, Aproumu
lo: ໄອຊິ, ອາປຣູມູ

note: Name for ahr
en: Ahirani
lo: ອະຮິຣານີ

note: Name for ahs
en: Ashe
lo: ອາເຊ

note: Name for aht
en: Ahtena
lo: ອັດເຕນາ

note: Name for aia
en: Arosi
lo: ອາໂຣຊີ

note: Name for aib
en: Ainu (China)
lo: ໄອນຸ (ຈີນ)

note: Name for aic
en: Ainbai
lo: ໄອນ໌ໄບ

note: Name for aid
en: Alngith
lo: ອານກິດ

note: Name for aie
en: Amara
lo: ອາມາຣາ

note: Name for aif
en: Agi
lo: ອາກິ

note: Name for aig
en: Antigua and Barbuda Creole English
lo: ພາສາອັງກິດ ຄຣີໂອນ ແອນຕິກາ ແລະ ບາບູດາ

note: Inverted name for aig
en: Creole English, Antigua and Barbuda
lo: ພາສາອັງກິດ ຄຣີໂອນ, ແອນຕິກາ ແລະ ບາບູດາ

note: Name for aih
en: Ai-Cham
lo: ໄອ-ຈາມ

note: Name for aii
en: Assyrian Neo-Aramaic
lo: ອາຣາເມອິກໃໝ່ ແອັດຊີເຣຍ

note: Inverted name for aii
en: Neo-Aramaic, Assyrian
lo: ອາຣາເມອິກໃໝ່, ແອັດຊີເຣຍ

note: Name for aij
en: Lishanid Noshan
lo: ລິຊານິດ ໂນຊານ

note: Name for aik
en: Ake
lo: ອາເກ

note: Name for ail
en: Aimele
lo: ໄອເມເລ

note: Name for aim
en: Aimol
lo: ໄອມອລ

note: Name for ain
en: Ainu (Japan)
lo: ໄອນຸ (ຍີ່ປຸ່ນ)

note: Name for aio
en: Aiton
lo: ໄອຕອນ

note: Name for aip
en: Burumakok
lo: ບູຣູມາກອກ

note: Name for aiq
en: Aimaq
lo: ໄອມັກ

note: Name for air
en: Airoran
lo: ໄອໂຣຣັນ

note: Name for ait
en: Arikem
lo: ອາຣິເຄມ

note: Name for aiw
en: Aari
lo: ອາຣິ

note: Name for aix
en: Aighon
lo: ໄອກອນ

note: Name for aiy
en: Ali
lo: ອາລີ

note: Name for aja
en: Aja (South Sudan)
lo: ອາຈາ (ຊູດານໃຕ້)

note: Name for ajg
en: Aja (Benin)
lo: ອາຈາ (ເບນິນ)

note: Name for aji
en: Ajië
lo: ອາຈິ

note: Name for ajn
en: Andajin
lo: ອັນດາຈິນ

note: Name for ajs
en: Algerian Jewish Sign Language
lo: ພາສາມື ຢິວ ອານຈີເຣຍ

note: Name for aju
en: Judeo-Moroccan Arabic
lo: ອາຣັບ ຢິວ-ໂມຣັອກໂຄ

note: Inverted name for aju
en: Arabic, Judeo-Moroccan
lo: ອາຣັບ, ຢິວ-ໂມຣັອກໂຄ

note: Name for ajw
en: Ajawa
lo: ອາຈາວາ

note: Name for ajz
en: Amri Karbi
lo: ອຳຣິ ຄາບີ

note: Inverted name for ajz
en: Karbi, Amri
lo: ຄາບີ, ອຳຣິ

note: Name for aka
en: Akan
lo: ອາການ

note: Name for akb
en: Batak Angkola
lo: ບາຕັກ ອັງໂຄລາ

note: Name for akc
en: Mpur
lo: ມປູຣ

note: Name for akd
en: Ukpet-Ehom
lo: ອຸກເພັດ-ອີຮອມ

note: Name for ake
en: Akawaio
lo: ອາກາວາໂຢ

note: Name for akf
en: Akpa
lo: ອັກປາ

note: Name for akg
en: Anakalangu
lo: ອານາກາລັງກູ

note: Name for akh
en: Angal Heneng
lo: ອັງກັນ ເຮເນັງ

note: Name for aki
en: Aiome
lo: ໄອໂອມ

note: Name for akj
en: Aka-Jeru
lo: ອາກາ-ເຈຣູ

note: Name for akk
en: Akkadian
lo: ອັກຄາ嗲ນ

note: Name for akl
en: Aklanon
lo: ອັກລານອນ

note: Name for akm
en: Aka-Bo
lo: ອາກາ-ໂບ

note: Name for ako
en: Akurio
lo: ອາກູຣິໂອ

note: Name for akp
en: Siwu
lo: ຊິວູ

note: Name for akq
en: Ak
lo: ອັກ

note: Name for akr
en: Araki
lo: ອາຣາກິ

note: Name for aks
en: Akaselem
lo: ອາກາເຊເລັມ

note: Name for akt
en: Akolet
lo: ອາໂຄເລັດ

note: Name for aku
en: Akum
lo: ອາກຸມ

note: Name for akv
en: Akhvakh
lo: ອັກວັກ

note: Name for akw
en: Akwa
lo: ອັກວາ

note: Name for akx
en: Aka-Kede
lo: ອາກາ-ເຄເດ

note: Name for aky
en: Aka-Kol
lo: ອາກາ-ໂຄລ

note: Name for akz
en: Alabama
lo: ອາລາບາມາ

note: Name for ala
en: Alago
lo: ອາລາໂກ

note: Name for alc
en: Qawasqar
lo: ຄາວາສກາ

note: Name for ald
en: Alladian
lo: ອັນລາ嗲ນ

note: Name for ale
en: Aleut
lo: ອາລູດ

note: Name for alf
en: Alege
lo: ອາເລເກ

note: Name for alh
en: Alawa
lo: ອາລາວາ

note: Name for ali
en: Amaimon
lo: ອາມາຍມອນ

note: Name for alj
en: Alangan
lo: ອາລັງກັນ

note: Name for alk
en: Alak
lo: ອາລັກ

note: Name for all
en: Allar
lo: ອັນລາ

note: Name for alm
en: Amblong
lo: ອຳບລອງ

note: Name for aln
en: Gheg Albanian
lo: ອານບານີ ເກັກ

note: Inverted name for aln
en: Albanian, Gheg
lo: ອານບານີ, ເກັກ

note: Name for alo
en: Larike-Wakasihu
lo: ລາຣິເກ-ວາກາຊິຮູ

note: Name for alp
en: Alune
lo: ອະລູນ

note: Name for alq
en: Algonquin
lo: ອານກອນຄວິນ

note: Name for alr
en: Alutor
lo: ອະລູເຕີ

note: Name for als
en: Tosk Albanian
lo: ອານບານີ ທອສ

note: Inverted name for als
en: Albanian, Tosk
lo: ອານບານີ, ທອສ

note: Name for alt
en: Southern Altai
lo: ອັນໄຕ ໃຕ້

note: Inverted name for alt
en: Altai, Southern
lo: ອັນໄຕ, ໃຕ້

note: Name for alu
en: 'Are'are
lo: ອາເຣອາເຣ

note: Name for alw
en: Alaba-K’abeena
lo: ອາລາບາ-ຄາບີນາ

note: Name for alx
en: Amol
lo: ອາມອນ

note: Name for aly
en: Alyawarr
lo: ອັນຍາວາ

note: Name for alz
en: Alur
lo: ອາເລີ

note: Name for ama
en: Amanayé
lo: ອາມານາເຢ

note: Name for amb
en: Ambo
lo: ອຳໂບ

note: Name for amc
en: Amahuaca
lo: ອາມາຮົວຄາ

note: Name for ame
en: Yanesha'
lo: ຢາເນຊາ

note: Name for amf
en: Hamer-Banna
lo: ຮາເມີ-ບັນນາ

note: Name for amg
en: Amurdak
lo: ອາມູດັກ

note: Name for amh
en: Amharic
lo: ອຳຮາຣິກ

note: Name for ami
en: Amis
lo: ອາມິສ

note: Name for amj
en: Amdang
lo: ອຳດັງ

note: Name for amk
en: Ambai
lo: ອຳໄບ

note: Name for aml
en: War-Jaintia
lo: ວາ-ເຈນເທຍ

note: Name for amm
en: Ama (Papua New Guinea)
lo: ອາມາ (ປາປົວ ນິວກີນີ)

note: Name for amn
en: Amanab
lo: ອາມານັບ

note: Name for amo
en: Amo
lo: ອາມໂມ

note: Name for amp
en: Alamblak
lo: ອະລຳບລັກ

note: Name for amq
en: Amahai
lo: ອາມາໄຮ

note: Name for amr
en: Amarakaeri
lo: ອາມາຣາເກຣິ

note: Name for ams
en: Southern Amami-Oshima
lo: ອາມາມິ-ໂອຊິມາ ໃຕ້

note: Inverted name for ams
en: Amami-Oshima, Southern
lo: ອາມາມິ-ໂອຊິມາ, ໃຕ້

note: Name for amt
en: Amto
lo: ອຳໂຕ

note: Name for amu
en: Guerrero Amuzgo
lo: ອາມຸສໂກ ເກີເຣໂຣ

note: Inverted name for amu
en: Amuzgo, Guerrero
lo: ອາມຸສໂກ, ເກີເຣໂຣ

note: Name for amv
en: Ambelau
lo: ອຳເບເລົາ

note: Name for amw
en: Western Neo-Aramaic
lo: ອາຣາເມອິກໃໝ່ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for amw
en: Neo-Aramaic, Western
lo: ອາຣາເມອິກໃໝ່, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for amx
en: Anmatyerre
lo: ອັນມາເຕຍ

note: Name for amy
en: Ami
lo: ອາມິ

note: Name for amz
en: Atampaya
lo: ອາຕຳປາຍາ

note: Name for ana
en: Andaqui
lo: ອັນດາກີ

note: Name for anb
en: Andoa
lo: ອັນໂດອາ

note: Name for anc
en: Ngas
lo: ງາສ

note: Name for and
en: Ansus
lo: ອັນຊຸສ

note: Name for ane
en: Xârâcùù
lo: ຊາຣາຄູ

note: Name for anf
en: Animere
lo: ອານິເມເຣ

note: Name for ang
en: Old English (ca. 450-1100)
lo: ອັງກິດບູຮານ (ປະມານ 450-1100)

note: Inverted name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
lo: ອັງກິດ, ບູຮານ (ປະມານ 450-1100)

note: Name for anh
en: Nend
lo: ເນັນ

note: Name for ani
en: Andi
lo: ອັນດິ

note: Name for anj
en: Anor
lo: ອານໍ

note: Name for ank
en: Goemai
lo: ໂກໄມ

note: Name for anl
en: Anu-Hkongso Chin
lo: ອານູ-ຄອງໂຊ ຊິນ

note: Inverted name for anl
en: Chin, Anu-Hkongso
lo: ຊິນ, ອານູ-ຄອງໂຊ

note: Name for anm
en: Anal
lo: ອານານ

note: Name for ann
en: Obolo
lo: ໂອໂບໂລ

note: Name for ano
en: Andoque
lo: ອັນໂດເກ

note: Name for anp
en: Angika
lo: ອັງກິກາ

note: Name for anq
en: Jarawa (India)
lo: ຈາຣາວາ (ອິນເດຍ)

note: Name for anr
en: Andh
lo: ອັນທ໌

note: Name for ans
en: Anserma
lo: ອັນເຊີມາ

note: Name for ant
en: Antakarinya
lo: ອັນຕາກາຣິນຍາ

note: Name for anu
en: Anuak
lo: ອານວກ

note: Name for anv
en: Denya
lo: ເດນຢາ

note: Name for anw
en: Anaang
lo: ອານັງ

note: Name for anx
en: Andra-Hus
lo: ອັນດຣາ-ຮຸສ

note: Name for any
en: Anyin
lo: ອັນຍິນ

note: Name for anz
en: Anem
lo: ອານෙມ

note: Name for aoa
en: Angolar
lo: ອັງໂກລາ

note: Name for aob
en: Abom
lo: ອາບອມ

note: Name for aoc
en: Pemon
lo: ເປມອນ

note: Name for aod
en: Andarum
lo: ອັນດາຣຸມ

note: Name for aoe
en: Angal Enen
lo: ອັງກັນ ເອເນັນ

note: Name for aof
en: Bragat
lo: ບຣາກັດ

note: Name for aog
en: Angoram
lo: ອັງໂກຣຳ

note: Name for aoi
en: Anindilyakwa
lo: ອານິນດິນຢາກວາ

note: Name for aoj
en: Mufian
lo: ມູຟຽນ

note: Name for aok
en: Arhö
lo: ອາໂຮ

note: Name for aol
en: Alor
lo: ອາລໍ

note: Name for aom
en: Ömie
lo: ໂອມິ

note: Name for aon
en: Bumbita Arapesh
lo: ອາຣາເພັດ ບຸມບິຕາ

note: Inverted name for aon
en: Arapesh, Bumbita
lo: ອາຣາເພັດ, ບຸມບິຕາ

note: Name for aor
en: Aore
lo: ອາໂອເຣ

note: Name for aos
en: Taikat
lo: ໄຕກັດ

note: Name for aot
en: Atong (India)
lo: ອາຕອງ (ອິນເດຍ)

note: Name for aou
en: A'ou
lo: ອາອູ

note: Name for aox
en: Atorada
lo: ອາໂຕຣາດາ

note: Name for aoz
en: Uab Meto
lo: ອວບ ເມໂຕ

note: Name for apb
en: Sa'a
lo: ຊາອາ

note: Name for apc
en: Levantine Arabic
lo: ອາຣັບ ເລວານຕິນ

note: Inverted name for apc
en: Arabic, Levantine
lo: ອາຣັບ, ເລວານຕິນ

note: Name for apd
en: Sudanese Arabic
lo: ອາຣັບ ຊູດານ

note: Inverted name for apd
en: Arabic, Sudanese
lo: ອາຣັບ, ຊູດານ

note: Name for ape
en: Bukiyip
lo: ບູກິຢິບ

note: Name for apf
en: Pahanan Agta
lo: ໄອຕາ ປາຮານັນ

note: Inverted name for apf
en: Agta, Pahanan
lo: ໄອຕາ, ປາຮານັນ

note: Name for apg
en: Ampanang
lo: ອຳປານັງ

note: Name for aph
en: Athpariya
lo: ອັດປາຣິຍາ

note: Name for api
en: Apiaká
lo: ອາປຽກາ

note: Name for apj
en: Jicarilla Apache
lo: ອາປາເຊ ຈິຄາຣິນລາ

note: Inverted name for apj
en: Apache, Jicarilla
lo: ອາປາເຊ, ຈິຄາຣິນລາ

note: Name for apk
en: Kiowa Apache
lo: ອາປາເຊ ໄຄໂອວາ

note: Inverted name for apk
en: Apache, Kiowa
lo: ອາປາເຊ, ໄຄໂອວາ

note: Name for apl
en: Lipan Apache
lo: ອາປາເຊ ລິພັນ

note: Inverted name for apl
en: Apache, Lipan
lo: ອາປາເຊ, ລິພັນ

note: Name for apm
en: Mescalero-Chiricahua Apache
lo: ອາປາເຊ ເມສຄາເລໂຣ-ຊິຣິຄາຮົວ

note: Inverted name for apm
en: Apache, Mescalero-Chiricahua
lo: ອາປາເຊ, ເມສຄາເລໂຣ-ຊິຣິຄາຮົວ

note: Name for apn
en: Apinayé
lo: ອາປິນາເຢ

note: Name for apo
en: Ambul
lo: ອຳບຸລ

note: Name for app
en: Apma
lo: ອັບມາ

note: Name for apq
en: A-Pucikwar
lo: ອາ-ປູຊິກວາ

note: Name for apr
en: Arop-Lokep
lo: ອາຣົບ-ໂລເຄັບ

note: Name for aps
en: Arop-Sissano
lo: ອາຣົບ-ຊິສຊາໂນ

note: Name for apt
en: Apatani
lo: ອາປາຕານີ

note: Name for apu
en: Apurinã
lo: ອາປູຣິນາ

note: Name for apv
en: Alapmunte
lo: ອາລັບມຸນເຕ

note: Name for apw
en: Western Apache
lo: ອາປາເຊ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for apw
en: Apache, Western
lo: ອາປາເຊ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for apx
en: Aputai
lo: ອາປູໄຕ

note: Name for apy
en: Apalaí
lo: ອາປາໄລ

note: Name for apz
en: Safeyoka
lo: ຊາເຟໂຢກາ

note: Name for aqc
en: Archi
lo: ອາຊິ

note: Name for aqd
en: Ampari Dogon
lo: ໂດກອນ ອຳປາຣິ

note: Inverted name for aqd
en: Dogon, Ampari
lo: ໂດກອນ, ອຳປາຣິ

note: Name for aqg
en: Arigidi
lo: ອາຣິກິດິ

note: Name for aqk
en: Aninka
lo: ອານິນກາ

note: Name for aqm
en: Atohwaim
lo: ອາໂຕວາອິມ

note: Name for aqn
en: Northern Alta
lo: ອັນຕາ ເໜືອ

note: Inverted name for aqn
en: Alta, Northern
lo: ອັນຕາ, ເໜືອ

note: Name for aqp
en: Atakapa
lo: ອາກາຕາປາ

note: Name for aqr
en: Arhâ
lo: ອາຮາ

note: Name for aqt
en: Angaité
lo: ອັງໄກເຕ

note: Name for aqz
en: Akuntsu
lo: ອາກຸນຊູ

note: Name for ara
en: Arabic
lo: ອາຣັບ

note: Name for arb
en: Standard Arabic
lo: ອາຣັບ ມາດຕະຖານ

note: Inverted name for arb
en: Arabic, Standard
lo: ອາຣັບ, ມາດຕະຖານ

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE)
lo: ອາຣາເມອິກ ທາງການ (700-300 ກ່ອນ ຄ.ສ.)

note: Inverted name for arc
en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
lo: ອາຣາເມອິກ, ທາງການ (700-300 ກ່ອນ ຄ.ສ.)

note: Name for ard
en: Arabana
lo: ອາຣາບານາ

note: Name for are
en: Western Arrarnta
lo: ອາຣັນຕາ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for are
en: Arrarnta, Western
lo: ອາຣັນຕາ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for arg
en: Aragonese
lo: ອາຣາໂກເນສ

note: Name for arh
en: Arhuaco
lo: ອາຮົວໂຄ

note: Name for ari
en: Arikara
lo: ອາຣິກາຣາ

note: Name for arj
en: Arapaso
lo: ອາຣາປາໂຊ

note: Name for ark
en: Arikapú
lo: ອາຣິກາປູ

note: Name for arl
en: Arabela
lo: ອາຣາເບລາ

note: Name for arn
en: Mapudungun
lo: ມາປູດຸງກຸນ

note: Name for aro
en: Araona
lo: ອາຣາໂອນາ

note: Name for arp
en: Arapaho
lo: ອາຣາປາໂຮ

note: Name for arq
en: Algerian Arabic
lo: ອາຣັບ ອານຈີເຣຍ

note: Inverted name for arq
en: Arabic, Algerian
lo: ອາຣັບ, ອານຈີເຣຍ

note: Name for arr
en: Karo (Brazil)
lo: ຄາໂຣ (ບຣາຊິນ)

note: Name for ars
en: Najdi Arabic
lo: ອາຣັບ ນັຈດິ

note: Inverted name for ars
en: Arabic, Najdi
lo: ອາຣັບ, ນັຈດິ

note: Name for aru
en: Aruá (Amazonas State)
lo: ອາຣົວ (ລັດອາເມຊອນ)

note: Name for arv
en: Arbore
lo: ອາໂບເຣ

note: Name for arw
en: Arawak
lo: ອາຣາວັກ

note: Name for arx
en: Aruá (Rodonia State)
lo: ອາຣົວ (ລັດໂຣໂດເນຍ)

note: Name for ary
en: Moroccan Arabic
lo: ອາຣັບ ໂມຣັອກໂຄ

note: Inverted name for ary
en: Arabic, Moroccan
lo: ອາຣັບ, ໂມຣັອກໂຄ

note: Name for arz
en: Egyptian Arabic
lo: ອາຣັບ ອີຢິບ

note: Inverted name for arz
en: Arabic, Egyptian
lo: ອາຣັບ, ອີຢິບ

note: Name for asa
en: Asu (Tanzania)
lo: ອາຊູ (ຕັງຊານີ)

note: Name for asb
en: Assiniboine
lo: ອັດຊິນິບອຍ

note: Name for asc
en: Casuarina Coast Asmat
lo: ອັສມັດ ຊາຍຝັ່ງຄາຊົວຣິນາ

note: Inverted name for asc
en: Asmat, Casuarina Coast
lo: ອັສມັດ, ຊາຍຝັ່ງຄາຊົວຣິນາ

note: Name for ase
en: American Sign Language
lo: ພາສາມື ອາເມຣິກາ

note: Name for asf
en: Auslan
lo: ອອສແລນ

note: Name for asg
en: Cishingini
lo: ຊິຊິນກິນີ

note: Name for ash
en: Abishira
lo: ອາບິຊິຣາ

note: Name for asi
en: Buruwai
lo: ບູຣູໄວ

note: Name for asj
en: Sari
lo: ຊາຣິ

note: Name for ask
en: Ashkun
lo: ອັສຄຸນ

note: Name for asl
en: Asilulu
lo: ອັສຊິລູລູ

note: Name for asm
en: Assamese
lo: ອັດສຳ

note: Name for asn
en: Xingú Asuriní
lo: ອາຊູຣິນີ ຊິງກູ

note: Inverted name for asn
en: Asuriní, Xingú
lo: ອາຊູຣິນີ, ຊິງກູ

note: Name for aso
en: Dano
lo: ດາໂນ

note: Name for asp
en: Algerian Sign Language
lo: ພາສາມື ອານຈີເຣຍ

note: Name for asq
en: Austrian Sign Language
lo: ພາສາມື ໂອຕຣິດ

note: Name for asr
en: Asuri
lo: ອາຊູຣິ

note: Name for ass
en: Ipulo
lo: ອິປູໂລ

note: Name for ast
en: Asturian
lo: ແອສຕູຣຽນ

note: Name for asu
en: Tocantins Asurini
lo: ອາຊູຣິນີ ໂຕຄັນຕິນສ໌

note: Inverted name for asu
en: Asurini, Tocantins
lo: ອາຊູຣິນີ, ໂຕຄັນຕິນສ໌

note: Name for asv
en: Asoa
lo: ອາໂຊອາ

note: Name for asw
en: Australian Aborigines Sign Language
lo: ພາສາມື ຊົນເຜົ່າພື້ນເມືອງອົດສະຕຣາລີ

note: Name for asx
en: Muratayak
lo: ມູຣາຕາຢັກ

note: Name for asy
en: Yaosakor Asmat
lo: ອັສມັດ ຢາໂອຊາກໍ

note: Inverted name for asy
en: Asmat, Yaosakor
lo: ອັສມັດ, ຢາໂອຊາກໍ

note: Name for asz
en: As
lo: ອັສ

note: Name for ata
en: Pele-Ata
lo: ເປເລ-ອາຕາ

note: Name for atb
en: Zaiwa
lo: ໄຊວາ

note: Name for atc
en: Atsahuaca
lo: ອັດຊາຮົວຄາ

note: Name for atd
en: Ata Manobo
lo: ມານໍໂບ ອາຕາ

note: Inverted name for atd
en: Manobo, Ata
lo: ມານໍໂບ, ອາຕາ

note: Name for ate
en: Atemble
lo: ອາເຕັມເບີ

note: Name for atg
en: Ivbie North-Okpela-Arhe
lo: ອີວບີ ເໜືອ-ອັອກເປລາ-ອາເຮ

note: Name for ati
en: Attié
lo: ອັດຕິ

note: Name for atj
en: Atikamekw
lo: ອັດຕິກາເມກ

note: Name for atk
en: Ati
lo: ອາຕິ

note: Name for atl
en: Mt. Iraya Agta
lo: ໄອຕາ ພູອີຣາຢາ

note: Inverted name for atl
en: Agta, Mt. Iraya
lo: ໄອຕາ, ພູອີຣາຢາ

note: Name for atm
en: Ata
lo: ອາຕາ

note: Name for atn
en: Ashtiani
lo: ອັດຕິອານີ

note: Name for ato
en: Atong (Cameroon)
lo: ອາຕອງ (ກາເມີຣູນ)

note: Name for atp
en: Pudtol Atta
lo: ອັດຕາ ປຸດຕອນ

note: Inverted name for atp
en: Atta, Pudtol
lo: ອັດຕາ, ປຸດຕອນ

note: Name for atq
en: Aralle-Tabulahan
lo: ອາຣັນເລ-ຕາບູລາຮັນ

note: Name for atr
en: Waimiri-Atroari
lo: ໄວມິຣິ-ອາໂຕຣອາຣິ

note: Name for ats
en: Gros Ventre
lo: ໂກຣສ ວອງ

note: Name for att
en: Pamplona Atta
lo: ອັດຕາ ປຳໂປລນາ

note: Inverted name for att
en: Atta, Pamplona
lo: ອັດຕາ, ປຳໂປລນາ

note: Name for atu
en: Reel
lo: ຣີລ

note: Name for atv
en: Northern Altai
lo: ອັນໄຕ ເໜືອ

note: Inverted name for atv
en: Altai, Northern
lo: ອັນໄຕ, ເໜືອ

note: Name for atw
en: Atsugewi
lo: ອັດຊູເກວິ

note: Name for atx
en: Arutani
lo: ອາຣູຕານີ

note: Name for aty
en: Aneityum
lo: ອານີທຽມ

note: Name for atz
en: Arta
lo: ອາຕາ

note: Name for aua
en: Asumboa
lo: ອາຊຸມໂບອາ

note: Name for aub
en: Alugu
lo: ອະລູກູ

note: Name for auc
en: Waorani
lo: ວາໂອຣານີ

note: Name for aud
en: Anuta
lo: ອານູຕາ

note: Name for aug
en: Aguna
lo: ອາກູນາ

note: Name for auh
en: Aushi
lo: ອໍຊິ

note: Name for aui
en: Anuki
lo: ອານູກິ

note: Name for auj
en: Awjilah
lo: ອາວຈິລາ

note: Name for auk
en: Heyo
lo: ເຮໂຢ

note: Name for aul
en: Aulua
lo: ອໍລົວ

note: Name for aum
en: Asu (Nigeria)
lo: ອາຊູ (ໄນຈີເຣຍ)

note: Name for aun
en: Molmo One
lo: ໂມລໂມ ວັນ

note: Inverted name for aun
en: One, Molmo
lo: ວັນ, ໂມລໂມ

note: Name for auo
en: Auyokawa
lo: ອໍໂຍກາວາ

note: Name for aup
en: Makayam
lo: ມາກາຢຳ

note: Name for auq
en: Anus
lo: ອານຸສ

note: Name for aur
en: Aruek
lo: ອາຣູເອກ

note: Name for aut
en: Austral
lo: ອອສຕຣັນ

note: Name for auu
en: Auye
lo: ອໍເຢ

note: Name for auw
en: Awyi
lo: ອໍຢີ

note: Name for aux
en: Aurá
lo: ອໍຣາ

note: Name for auy
en: Awiyaana
lo: ອໍວີຢານາ

note: Name for auz
en: Uzbeki Arabic
lo: ອາຣັບ ອຸສເບກິ

note: Inverted name for auz
en: Arabic, Uzbeki
lo: ອາຣັບ, ອຸສເບກິ

note: Name for ava
en: Avaric
lo: ອາວາຣິກ

note: Name for avb
en: Avau
lo: ອາວາອູ

note: Name for avd
en: Alviri-Vidari
lo: ອານວິຣິ-ວິດາຣິ

note: Name for ave
en: Avestan
lo: ອາເວສຕັນ

note: Name for avi
en: Avikam
lo: ອາວິກຳ

note: Name for avk
en: Kotava
lo: ໂຄຕາວາ

note: Name for avl
en: Eastern Egyptian Bedawi Arabic
lo: ອາຣັບ ເບດາວິ ອີຢິບຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for avl
en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
lo: ອາຣັບ, ເບດາວິ ອີຢິບຕາເວັນອອກ

note: Name for avm
en: Angkamuthi
lo: ອັງກາມູທິ

note: Name for avn
en: Avatime
lo: ອາວາທິມ

note: Name for avo
en: Agavotaguerra
lo: ອາກາໂວຕາເກີຣາ

note: Name for avs
en: Aushiri
lo: ອໍຊິຣິ

note: Name for avt
en: Au
lo: ອໍ

note: Name for avu
en: Avokaya
lo: ອາໂວກາຢາ

note: Name for avv
en: Avá-Canoeiro
lo: ອາວາ-ຄາໂນເອໂຣ

note: Name for awa
en: Awadhi
lo: ອະວາທິ

note: Name for awb
en: Awa (Papua New Guinea)
lo: ອາວາ (ປາປົວ ນິວກີນີ)

note: Name for awc
en: Cicipu
lo: ຊິຊິປູ

note: Name for awe
en: Awetí
lo: ອາເວຕິ

note: Name for awg
en: Anguthimri
lo: ອັງກູທິມຣິ

note: Name for awh
en: Awbono
lo: ອໍໂບໂນ

note: Name for awi
en: Aekyom
lo: ເອຄອມ

note: Name for awk
en: Awabakal
lo: ອາວາບາກັນ

note: Name for awm
en: Arawum
lo: ອາຣາວຸມ

note: Name for awn
en: Awngi
lo: ອອງກີ

note: Name for awo
en: Awak
lo: ອາວັກ

note: Name for awr
en: Awera
lo: ອາເວຣາ

note: Name for aws
en: South Awyu
lo: ອໍຢູ ໃຕ້

note: Inverted name for aws
en: Awyu, South
lo: ອໍຢູ, ໃຕ້

note: Name for awt
en: Araweté
lo: ອາຣາເວເຕ

note: Name for awu
en: Central Awyu
lo: ອໍຢູ ກາງ

note: Inverted name for awu
en: Awyu, Central
lo: ອໍຢູ, ກາງ

note: Name for awv
en: Jair Awyu
lo: ອໍຢູ ໃຈ

note: Inverted name for awv
en: Awyu, Jair
lo: ອໍຢູ, ໃຈ

note: Name for aww
en: Awun
lo: ອາວຸນ

note: Name for awx
en: Awara
lo: ອາວາຣາ

note: Name for awy
en: Edera Awyu
lo: ອໍຢູ ເອເດຣາ

note: Inverted name for awy
en: Awyu, Edera
lo: ອໍຢູ, ເອເດຣາ

note: Name for axb
en: Abipon
lo: ອາບິປອນ

note: Name for axe
en: Ayerrerenge
lo: ອາເຢເຣເຣັງເກ

note: Name for axg
en: Mato Grosso Arára
lo: ອາຣາຣາ ມາໂຕກຣອສໂຊ

note: Inverted name for axg
en: Arára, Mato Grosso
lo: ອາຣາຣາ, ມາໂຕກຣອສໂຊ

note: Name for axk
en: Yaka (Central African Republic)
lo: ຢາກາ (ສາທາລະນະລັດ ອາຟຣິກາກາງ)

note: Name for axl
en: Lower Southern Aranda
lo: ອາຣັນດາ ໃຕ້ຕອນລຸ່ມ

note: Inverted name for axl
en: Aranda, Lower Southern
lo: ອາຣັນດາ, ໃຕ້ຕອນລຸ່ມ

note: Name for axm
en: Middle Armenian
lo: ອາກເມນີ ກາງ

note: Inverted name for axm
en: Armenian, Middle
lo: ອາກເມນີ, ກາງ

note: Name for axx
en: Xârâgurè
lo: ຊາຣາກູເຣ

note: Name for aya
en: Awar
lo: ອາວາ

note: Name for ayb
en: Ayizo Gbe
lo: ເກເບ ໄອໂຊ

note: Inverted name for ayb
en: Gbe, Ayizo
lo: ເກເບ, ໄອໂຊ

note: Name for ayc
en: Southern Aymara
lo: ໄອມາຣາ ໃຕ້

note: Inverted name for ayc
en: Aymara, Southern
lo: ໄອມາຣາ, ໃຕ້

note: Name for ayd
en: Ayabadhu
lo: ອາຍາບາດູ

note: Name for aye
en: Ayere
lo: ອາເຢເຣ

note: Name for ayg
en: Ginyanga
lo: ກິນຢັງກາ

note: Name for ayh
en: Hadrami Arabic
lo: ອາຣັບ ຮາດຣາມິ

note: Inverted name for ayh
en: Arabic, Hadrami
lo: ອາຣັບ, ຮາດຣາມິ

note: Name for ayi
en: Leyigha
lo: ເລຢິກາ

note: Name for ayk
en: Akuku
lo: ອາກູກູ

note: Name for ayl
en: Libyan Arabic
lo: ອາຣັບ ລິເບຍ

note: Inverted name for ayl
en: Arabic, Libyan
lo: ອາຣັບ, ລິເບຍ

note: Name for aym
en: Aymara
lo: ໄອມາຣາ

note: Name for ayn
en: Sanaani Arabic
lo: ອາຣັບ ຊານານິ

note: Inverted name for ayn
en: Arabic, Sanaani
lo: ອາຣັບ, ຊານານິ

note: Name for ayo
en: Ayoreo
lo: ອາຍໍເຣໂອ

note: Name for ayp
en: North Mesopotamian Arabic
lo: ອາຣັບ ເມໂຊໂປຕາເມຍເໜືອ

note: Inverted name for ayp
en: Arabic, North Mesopotamian
lo: ອາຣັບ, ເມໂຊໂປຕາເມຍເໜືອ

note: Name for ayq
en: Ayi (Papua New Guinea)
lo: ອາຍີ (ປາປົວ ນິວກີນີ)

note: Name for ayr
en: Central Aymara
lo: ໄອມາຣາ ກາງ

note: Inverted name for ayr
en: Aymara, Central
lo: ໄອມາຣາ, ກາງ

note: Name for ays
en: Sorsogon Ayta
lo: ໄອຕາ ຊໍໂຊກອນ

note: Inverted name for ays
en: Ayta, Sorsogon
lo: ໄອຕາ, ຊໍໂຊກອນ

note: Name for ayt
en: Magbukun Ayta
lo: ໄອຕາ ມັກບູກຸນ

note: Inverted name for ayt
en: Ayta, Magbukun
lo: ໄອຕາ, ມັກບູກຸນ

note: Name for ayu
en: Ayu
lo: ອາຍູ

note: Name for ayz
en: Mai Brat
lo: ໄມ ບຣັດ

note: Name for aza
en: Azha
lo: ອາຊາ

note: Name for azb
en: South Azerbaijani
lo: ອາເຊີໄບຈານ ໃຕ້

note: Inverted name for azb
en: Azerbaijani, South
lo: ອາເຊີໄບຈານ, ໃຕ້

note: Name for azd
en: Eastern Durango Nahuatl
lo: ນາວັດ ດູຣັງໂກ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for azd
en: Nahuatl, Eastern Durango
lo: ນາວັດ, ດູຣັງໂກ ຕາເວັນອອກ

note: Name for aze
en: Azerbaijani
lo: ອາເຊີໄບຈານ

note: Name for azg
en: San Pedro Amuzgos Amuzgo
lo: ອາມຸສໂກ ຊານເປໂດຣ ອາມຸສໂກສ

note: Inverted name for azg
en: Amuzgo, San Pedro Amuzgos
lo: ອາມຸສໂກ, ຊານເປໂດຣ ອາມຸສໂກສ

note: Name for azj
en: North Azerbaijani
lo: ອາເຊີໄບຈານ ເໜືອ

note: Inverted name for azj
en: Azerbaijani, North
lo: ອາເຊີໄບຈານ, ເໜືອ

note: Name for azm
en: Ipalapa Amuzgo
lo: ອາມຸສໂກ ອິປາລາປາ

note: Inverted name for azm
en: Amuzgo, Ipalapa
lo: ອາມຸສໂກ, ອິປາລາປາ

note: Name for azn
en: Western Durango Nahuatl
lo: ນາວັດ ດູຣັງໂກ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for azn
en: Nahuatl, Western Durango
lo: ນາວັດ, ດູຣັງໂກ ຕາເວັນຕົກ

note: Name for azo
en: Awing
lo: ອາວິງ

note: Name for azt
en: Faire Atta
lo: ອັດຕາ ແຟ

note: Inverted name for azt
en: Atta, Faire
lo: ອັດຕາ, ແຟ

note: Name for azz
en: Highland Puebla Nahuatl
lo: ນາວັດ ພູພູບລາ

note: Inverted name for azz
en: Nahuatl, Highland Puebla
lo: ນາວັດ, ພູພູບລາ

note: Name for baa
en: Babatana
lo: ບາບາຕານາ

note: Name for bab
en: Bainouk-Gunyuño
lo: ໄບນຸກ-ກູນຢູໂນ

note: Name for bac
en: Badui
lo: ບາດຸຍ

note: Name for bae
en: Baré
lo: ບາເຣ

note: Name for baf
en: Nubaca
lo: ນູຍາຄາ

note: Name for bag
en: Tuki
lo: ຕູກິ

note: Name for bah
en: Bahamas Creole English
lo: ພາສາອັງກິດ ຄຣີໂອນ ບາຮາມາສ

note: Inverted name for bah
en: Creole English, Bahamas
lo: ພາສາອັງກິດ ຄຣີໂອນ, ບາຮາມາສ

note: Name for baj
en: Barakai
lo: ບາຣາໄກ

note: Name for bak
en: Bashkir
lo: ບາສເກຍ

note: Name for bal
en: Baluchi
lo: ບາລູຈີ

note: Name for bam
en: Bambara
lo: ບຳບາຣາ

note: Name for ban
en: Balinese
lo: ບາລີ

note: Name for bao
en: Waimaha
lo: ໄວມາຮາ

note: Name for bap
en: Bantawa
lo: ບັນຕາວາ

note: Name for bar
en: Bavarian
lo: ບາວາເຣຍ

note: Name for bas
en: Basa (Cameroon)
lo: ບາຊາ (ກາເມີຣູນ)

note: Name for bau
en: Bada (Nigeria)
lo: ບາດາ (ໄນຈີເຣຍ)

note: Name for bav
en: Vengo
lo: ເວັງໂກ

note: Name for baw
en: Bambili-Bambui
lo: ບຳບິລິ-ບຳບຸຍ

note: Name for bax
en: Bamun
lo: ບາມຸນ

note: Name for bay
en: Batuley
lo: ບາຕູເລ

note: Name for bba
en: Baatonum
lo: ບາໂຕນຸມ

note: Name for bbb
en: Barai
lo: ບາໄຣ

note: Name for bbc
en: Batak Toba
lo: ບາຕັກ ໂຕບາ

note: Name for bbd
en: Bau
lo: ບາວ

note: Name for bbe
en: Bangba
lo: ບັງບາ

note: Name for bbf
en: Baibai
lo: ໄບໄບ

note: Name for bbg
en: Barama
lo: ບາຣາມາ

note: Name for bbh
en: Bugan
lo: ບູກັນ

note: Name for bbi
en: Barombi
lo: ບາຣອມບີ

note: Name for bbj
en: Ghomálá'
lo: ໂກມາລາ

note: Name for bbk
en: Babanki
lo: ບາບັນກິ

note: Name for bbl
en: Bats
lo: ບັຕສ໌

note: Name for bbm
en: Babango
lo: ບາບັງໂກ

note: Name for bbn
en: Uneapa
lo: ອູນີອາປາ

note: Name for bbo
en: Northern Bobo Madaré
lo: ໂບໂບ ມາດາເຣ ເໜືອ

note: Inverted name for bbo
en: Bobo Madaré, Northern
lo: ໂບໂບ ມາດາເຣ, ເໜືອ

note: Name for bbp
en: West Central Banda
lo: ບັນດາ ກາງຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for bbp
en: Banda, West Central
lo: ບັນດາ, ກາງຕາເວັນຕົກ

note: Name for bbq
en: Bamali
lo: ບາມາລີ

note: Name for bbr
en: Girawa
lo: ກິຣາວາ

note: Name for bbs
en: Bakpinka
lo: ບັກປິນກາ

note: Name for bbt
en: Mburku
lo: ມບູກູ

note: Name for bbu
en: Kulung (Nigeria)
lo: ຄູລຸງ (ໄນຈີເຣຍ)

note: Name for bbv
en: Karnai
lo: ຄາໄນ

note: Name for bbw
en: Baba
lo: ບາບາ

note: Name for bbx
en: Bubia
lo: ບູເບຍ

note: Name for bby
en: Befang
lo: ເບຟັງ

note: Name for bca
en: Central Bai
lo: ໄບ ກາງ

note: Inverted name for bca
en: Bai, Central
lo: ໄບ, ກາງ

note: Name for bcb
en: Bainouk-Samik
lo: ໄບນຸກ-ຊາມິກ

note: Name for bcc
en: Southern Balochi
lo: ບາລູຈີ ໃຕ້

note: Inverted name for bcc
en: Balochi, Southern
lo: ບາລູຈີ, ໃຕ້

note: Name for bcd
en: North Babar
lo: ບາບາ ເໜືອ

note: Inverted name for bcd
en: Babar, North
lo: ບາບາ, ເໜືອ

note: Name for bce
en: Bamenyam
lo: ບາເມນຢຳ

note: Name for bcf
en: Bamu
lo: ບາມູ

note: Name for bcg
en: Baga Pokur
lo: ບາກາ ໂປກູ

note: Name for bch
en: Bariai
lo: ບາຣິໄອ

note: Name for bci
en: Baoulé
lo: ບາອູເລ

note: Name for bcj
en: Bardi
lo: ບາຣດິ

note: Name for bck
en: Bunuba
lo: ບູນູບາ

note: Name for bcl
en: Central Bikol
lo: ບີກອນ ກາງ

note: Inverted name for bcl
en: Bikol, Central
lo: ບີກອນ, ກາງ

note: Name for bcm
en: Bannoni
lo: ບັນໂນນີ

note: Name for bcn
en: Bali (Nigeria)
lo: ບາລີ (ໄນຈີເຣຍ)

note: Name for bco
en: Kaluli
lo: ຄາລູລີ

note: Name for bcp
en: Bali (Democratic Republic of Congo)
lo: ບາລີ (ສາທາລະນະລັດ ປະຊາທິປະໄຕ ຄອງໂກ)

note: Name for bcq
en: Bench
lo: ເບັນຊ

note: Name for bcr
en: Babine
lo: ບາບິນ

note: Name for bcs
en: Kohumono
lo: ໂຄຮູໂມໂນ

note: Name for bct
en: Bendi
lo: ເບັນດິ

note: Name for bcu
en: Awad Bing
lo: ອາວັດ ບິງ

note: Name for bcv
en: Shoo-Minda-Nye
lo: ຊູ-ມິນດາ-ເຍ

note: Name for bcw
en: Bana
lo: ບານາ

note: Name for bcy
en: Bacama
lo: ບາຄາມາ

note: Name for bcz
en: Bainouk-Gunyaamolo
lo: ໄບນຸກ-ກູນຢາໂມໂລ

note: Name for bda
en: Bayot
lo: ບາຢອດ

note: Name for bdb
en: Basap
lo: ບາຊັບ

note: Name for bdc
en: Emberá-Baudó
lo: ເອັມເບຣາ-ບໍໂດ

note: Name for bdd
en: Bunama
lo: ບູນາມາ

note: Name for bde
en: Bade
lo: ບາເດ

note: Name for bdf
en: Biage
lo: ບິອາເກ

note: Name for bdg
en: Bonggi
lo: ບົງກີ

note: Name for bdh
en: Baka (South Sudan)
lo: ບາກາ (ຊູດານໃຕ້)

note: Name for bdi
en: Burun
lo: ບູຣຸນ

note: Name for bdj
en: Bai (South Sudan)
lo: ໄບ (ຊູດານໃຕ້)

note: Name for bdk
en: Budukh
lo: ບູດຸກ

note: Name for bdl
en: Indonesian Bajau
lo: ບາເຈົາ ອິນໂດເນເຊຍ

note: Inverted name for bdl
en: Bajau, Indonesian
lo: ບາເຈົາ, ອິນໂດເນເຊຍ

note: Name for bdm
en: Buduma
lo: ບູດູມາ

note: Name for bdn
en: Baldemu
lo: ບັນເດມູ

note: Name for bdo
en: Morom
lo: ໂມຣອມ

note: Name for bdp
en: Bende
lo: ເບັນເດ

note: Name for bdq
en: Bahnar
lo: ບານາ

note: Name for bdr
en: West Coast Bajau
lo: ບາເຈົາ ຊາຍຝັ່ງຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for bdr
en: Bajau, West Coast
lo: ບາເຈົາ, ຊາຍຝັ່ງຕາເວັນຕົກ

note: Name for bds
en: Burunge
lo: ບູຣຸນເກ

note: Name for bdt
en: Bokoto
lo: ໂບໂກໂຕ

note: Name for bdu
en: Oroko
lo: ໂອໂຣໂຄ

note: Name for bdv
en: Bodo Parja
lo: ໂບໂດ ປາຈາ

note: Name for bdw
en: Baham
lo: ບາຮາມ

note: Name for bdx
en: Budong-Budong
lo: ບູດອງ-ບູດອງ

note: Name for bdy
en: Bandjalang
lo: ບັນຈາລັງ

note: Name for bdz
en: Badeshi
lo: ບາເດຊິ

note: Name for bea
en: Beaver
lo: ບີເວີ

note: Name for beb
en: Bebele
lo: ເບເບເລ

note: Name for bec
en: Iceve-Maci
lo: ອີເຊເວ-ມາຊິ

note: Name for bed
en: Bedoanas
lo: ເບໂດອານັສ

note: Name for bee
en: Byangsi
lo: ບຢັງຊິ

note: Name for bef
en: Benabena
lo: ເບນາເບນາ

note: Name for beg
en: Belait
lo: ເບໄລ

note: Name for beh
en: Biali
lo: ບິອາລິ

note: Name for bei
en: Bekati'
lo: ເບກາຕິ

note: Name for bej
en: Beja
lo: ເບຈາ

note: Name for bek
en: Bebeli
lo: ເບເບລີ

note: Name for bel
en: Belarusian
lo: ເບລາຣຸດ

note: Name for bem
en: Bemba (Zambia)
lo: ເບັມບາ (ແຊມເບຍ)

note: Name for ben
en: Bengali
lo: ເບັງກາລີ

note: Common name for ben
en: Bangla
lo: ບັງກລາ

note: Name for beo
en: Beami
lo: ເບອາມິ

note: Name for bep
en: Besoa
lo: ເບໂຊອາ

note: Name for beq
en: Beembe
lo: ເບັມເບ

note: Name for bes
en: Besme
lo: ເບສເມ

note: Name for bet
en: Guiberoua Béte
lo: ເບເຕ ກິເບຣົວ

note: Inverted name for bet
en: Béte, Guiberoua
lo: ເບເຕ, ກິເບຣົວ

note: Name for beu
en: Blagar
lo: ບລາກາ

note: Name for bev
en: Daloa Bété
lo: ເບເຕ ດາໂລອາ

note: Inverted name for bev
en: Bété, Daloa
lo: ເບເຕ, ດາໂລອາ

note: Name for bew
en: Betawi
lo: ເບຕາວີ

note: Name for bex
en: Jur Modo
lo: ຈູ ໂມໂດ

note: Name for bey
en: Beli (Papua New Guinea)
lo: ເບລິ (ປາປົວ ນິວກີນີ)

note: Name for bez
en: Bena (Tanzania)
lo: ເບນາ (ຕັງຊານີ)

note: Name for bfa
en: Bari
lo: ບາຣິ

note: Name for bfb
en: Pauri Bareli
lo: ປໍຣິ ບາຣເລີ

note: Inverted name for bfb
en: Bareli, Pauri
lo: ບາເຣລີ, ປົວຣີ

note: Name for bfc
en: Panyi Bai
lo: ປັນຢີ ບາຍ

note: Inverted name for bfc
en: Bai, Panyi
lo: ບາຍ, ປັນຢີ

note: Name for bfd
en: Bafut
lo: ບາຟຸດ

note: Name for bfe
en: Betaf
lo: ເບທັບ

note: Name for bff
en: Bofi
lo: ໂບຟີ

note: Name for bfg
en: Busang Kayan
lo: ບູຊາງ ກາຍັນ

note: Inverted name for bfg
en: Kayan, Busang
lo: ກາຍັນ, ບູຊາງ

note: Name for bfh
en: Blafe
lo: ບລາເຟ

note: Name for bfi
en: British Sign Language
lo: ພາສາມືອັງກິດ

note: Name for bfj
en: Bafanji
lo: ບາຟານຈີ

note: Name for bfk
en: Ban Khor Sign Language
lo: ພາສາມືບ້ານຄໍ

note: Name for bfl
en: Banda-Ndélé
lo: ບັນດາ-ເອັນເດເລ

note: Name for bfm
en: Mmen
lo: ເອັມເມນ

note: Name for bfn
en: Bunak
lo: ບູນັກ

note: Name for bfo
en: Malba Birifor
lo: ມານບາ ບິຣິຟໍ

note: Inverted name for bfo
en: Birifor, Malba
lo: ບິຣິຟໍ, ມານບາ

note: Name for bfp
en: Beba
lo: ເບຢາ

note: Name for bfq
en: Badaga
lo: ບາດາກາ

note: Name for bfr
en: Bazigar
lo: ບາຊິກາ

note: Name for bfs
en: Southern Bai
lo: ບາຍໃຕ້

note: Inverted name for bfs
en: Bai, Southern
lo: ບາຍ, ໃຕ້

note: Name for bft
en: Balti
lo: ບານຕີ

note: Name for bfu
en: Gahri
lo: ກາຣີ

note: Name for bfw
en: Bondo
lo: ບອນໂດ

note: Name for bfx
en: Bantayanon
lo: ບັນຕາຍານອນ

note: Name for bfy
en: Bagheli
lo: ບາເກລີ

note: Name for bfz
en: Mahasu Pahari
lo: ມາຫາຊູ ປາຫາຣີ

note: Inverted name for bfz
en: Pahari, Mahasu
lo: ປາຫາຣີ, ມາຫາຊູ

note: Name for bga
en: Gwamhi-Wuri
lo: ກວາມຮີ-ວູຣີ

note: Name for bgb
en: Bobongko
lo: ໂບຣບອງໂກ

note: Name for bgc
en: Haryanvi
lo: ຮາຣຢານວີ

note: Name for bgd
en: Rathwi Bareli
lo: ຣັດວີ ບາເຣລີ

note: Inverted name for bgd
en: Bareli, Rathwi
lo: ບາເຣລີ, ຣັດວີ

note: Name for bge
en: Bauria
lo: ບໍເຣຍ

note: Name for bgf
en: Bangandu
lo: ບານການດູ

note: Name for bgg
en: Bugun
lo: ບູກຸນ

note: Name for bgi
en: Giangan
lo: ກຽງການ

note: Name for bgj
en: Bangolan
lo: ບານໂກລານ

note: Name for bgk
en: Bit
lo: ບິດ

note: Name for bgl
en: Bo (Laos)
lo: ບໍ (ລາວ)

note: Name for bgn
en: Western Balochi
lo: ບາໂລຈີຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for bgn
en: Balochi, Western
lo: ບາໂລຈີ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for bgo
en: Baga Koga
lo: ບາກາ ໂກກາ

note: Name for bgp
en: Eastern Balochi
lo: ບາໂລຈີຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for bgp
en: Balochi, Eastern
lo: ບາໂລຈີ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for bgq
en: Bagri
lo: ບາກຣີ

note: Name for bgr
en: Bawm Chin
lo: ບອມ ຊິນ

note: Inverted name for bgr
en: Chin, Bawm
lo: ຊິນ, ບອມ

note: Name for bgs
en: Tagabawa
lo: ຕາກາບາວາ

note: Name for bgt
en: Bughotu
lo: ບູໂກຕູ

note: Name for bgu
en: Mbongno
lo: ເອັມບອງໂນ

note: Name for bgv
en: Warkay-Bipim
lo: ວາເກ-ບິພິມ

note: Name for bgw
en: Bhatri
lo: ບາຕຣີ

note: Name for bgx
en: Balkan Gagauz Turkish
lo: ຕວກກີ ບານການ ກາກາອຸສ

note: Inverted name for bgx
en: Turkish, Balkan Gagauz
lo: ຕວກກີ, ບານການ ກາກາອຸສ

note: Name for bgy
en: Benggoi
lo: ເບັງກອຍ

note: Name for bgz
en: Banggai
lo: ບາງໄກ

note: Name for bha
en: Bharia
lo: ພາເຣຍ

note: Name for bhb
en: Bhili
lo: ບີລີ

note: Name for bhc
en: Biga
lo: ບິກາ

note: Name for bhd
en: Bhadrawahi
lo: ບາດຣາວາຮີ

note: Name for bhe
en: Bhaya
lo: ບາຍາ

note: Name for bhf
en: Odiai
lo: ໂອໄດ

note: Name for bhg
en: Binandere
lo: ບິນານເດເຣ

note: Name for bhh
en: Bukharic
lo: ບູຄາຣິກ

note: Name for bhi
en: Bhilali
lo: ບີລາລີ

note: Name for bhj
en: Bahing
lo: ບາຮິງ

note: Name for bhl
en: Bimin
lo: ບິມິນ

note: Name for bhm
en: Bathari
lo: ບາທາຣີ

note: Name for bhn
en: Bohtan Neo-Aramaic
lo: ໂບຕານ ນີໂອ-ອາຣາເມອິກ

note: Inverted name for bhn
en: Neo-Aramaic, Bohtan
lo: ນີໂອ-ອາຣາເມອິກ, ໂບຕານ

note: Name for bho
en: Bhojpuri
lo: ໂບຊປູຣີ

note: Name for bhp
en: Bima
lo: ບີມາ

note: Name for bhq
en: Tukang Besi South
lo: ຕູກັງ ເບຊີ ໃຕ້

note: Name for bhr
en: Bara Malagasy
lo: ບາຣາ ມາລາກາຊີ

note: Inverted name for bhr
en: Malagasy, Bara
lo: ມາລາກາຊີ, ບາຣາ

note: Name for bhs
en: Buwal
lo: ບູວານ

note: Name for bht
en: Bhattiyali
lo: ບັດຕິຢາລີ

note: Name for bhu
en: Bhunjia
lo: ບຸນເຈຍ

note: Name for bhv
en: Bahau
lo: ບາຮາວ

note: Name for bhw
en: Biak
lo: ບຽກ

note: Name for bhx
en: Bhalay
lo: ບາເລ

note: Name for bhy
en: Bhele
lo: ເບເລ

note: Name for bhz
en: Bada (Indonesia)
lo: ບາດາ (ອິນໂດເນເຊຍ)

note: Name for bia
en: Badimaya
lo: ບາດິມາຍາ

note: Name for bib
en: Bissa
lo: ບິດຊາ

note: Name for bid
en: Bidiyo
lo: ບິດິໂຍ

note: Name for bie
en: Bepour
lo: ເບປົວ

note: Name for bif
en: Biafada
lo: ບຽຟາດາ

note: Name for big
en: Biangai
lo: ບຽງໄກ

note: Name for bik
en: Bikol
lo: ບິກອນ

note: Name for bil
en: Bile
lo: ບິເລ

note: Name for bim
en: Bimoba
lo: ບິໂມບາ

note: Name for bin
en: Bini
lo: ບິນີ

note: Name for bio
en: Nai
lo: ໄນ

note: Name for bip
en: Bila
lo: ບິລາ

note: Name for biq
en: Bipi
lo: ບິປິ

note: Name for bir
en: Bisorio
lo: ບິໂຊຣິໂອ

note: Name for bis
en: Bislama
lo: ບິດສະລາມາ

note: Name for bit
en: Berinomo
lo: ເບຣິໂນໂມ

note: Name for biu
en: Biete
lo: ບີເອເຕ

note: Name for biv
en: Southern Birifor
lo: ບິຣິຟໍໃຕ້

note: Inverted name for biv
en: Birifor, Southern
lo: ບິຣິຟໍ, ໃຕ້

note: Name for biw
en: Kol (Cameroon)
lo: ກອນ (ກາເມີຣູນ)

note: Name for bix
en: Bijori
lo: ບິໂຈຣີ

note: Name for biy
en: Birhor
lo: ບີຮໍ

note: Name for biz
en: Baloi
lo: ບາລອຍ

note: Name for bja
en: Budza
lo: ບຸດຊາ

note: Name for bjb
en: Banggarla
lo: ບາງກາລາ

note: Name for bjc
en: Bariji
lo: ບາຣິຈີ

note: Name for bje
en: Biao-Jiao Mien
lo: ບຽວ-ຈຽວ ມຽນ

note: Inverted name for bje
en: Mien, Biao-Jiao
lo: ມຽນ, ບຽວ-ຈຽວ

note: Name for bjf
en: Barzani Jewish Neo-Aramaic
lo: ບາຊານີ ຢິວ ນີໂອ-ອາຣາເມອິກ

note: Inverted name for bjf
en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
lo: ນີໂອ-ອາຣາເມອິກ, ບາຊານີ ຢິວ

note: Name for bjg
en: Bidyogo
lo: ບິດິໂຍໂກ

note: Name for bjh
en: Bahinemo
lo: ບາຮິເນໂມ

note: Name for bji
en: Burji
lo: ບູຈີ

note: Name for bjj
en: Kanauji
lo: ການາວຈີ

note: Name for bjk
en: Barok
lo: ບາຣົກ

note: Name for bjl
en: Bulu (Papua New Guinea)
lo: ບູລູ (ປາປົວ ນິວກີນີ)

note: Name for bjm
en: Bajelani
lo: ບາເຈລານີ

note: Name for bjn
en: Banjar
lo: ບັນຈາ

note: Name for bjo
en: Mid-Southern Banda
lo: ບັນດາ ກາງ-ໃຕ້

note: Inverted name for bjo
en: Banda, Mid-Southern
lo: ບັນດາ, ກາງ-ໃຕ້

note: Name for bjp
en: Fanamaket
lo: ຟານາມາເກັດ

note: Name for bjr
en: Binumarien
lo: ບິນູມາຣຽນ

note: Name for bjs
en: Bajan
lo: ບາຈັນ

note: Name for bjt
en: Balanta-Ganja
lo: ບາລານຕາ-ການຈາ

note: Name for bju
en: Busuu
lo: ບູຊູ

note: Name for bjv
en: Bedjond
lo: ເບດຈອນ

note: Name for bjw
en: Bakwé
lo: ບາກເວ

note: Name for bjx
en: Banao Itneg
lo: ບານາວ ອິດເນກ

note: Inverted name for bjx
en: Itneg, Banao
lo: ອິດເນກ, ບານາວ

note: Name for bjy
en: Bayali
lo: ບາຍາລີ

note: Name for bjz
en: Baruga
lo: ບາຣູກາ

note: Name for bka
en: Kyak
lo: ກຢັກ

note: Name for bkc
en: Baka (Cameroon)
lo: ບາກາ (ກາເມີຣູນ)

note: Name for bkd
en: Binukid
lo: ບິນູກິດ

note: Name for bkf
en: Beeke
lo: ບີເກ

note: Name for bkg
en: Buraka
lo: ບູຣາກາ

note: Name for bkh
en: Bakoko
lo: ບາໂກໂກ

note: Name for bki
en: Baki
lo: ບາກີ

note: Name for bkj
en: Pande
lo: ປັນເດ

note: Name for bkk
en: Brokskat
lo: ບຣອກສະກັດ

note: Name for bkl
en: Berik
lo: ເບຣິກ

note: Name for bkm
en: Kom (Cameroon)
lo: ກອມ (ກາເມີຣູນ)

note: Name for bkn
en: Bukitan
lo: ບູກິຕັນ

note: Name for bko
en: Kwa'
lo: ກວາ

note: Name for bkp
en: Boko (Democratic Republic of Congo)
lo: ໂບໂກ (ສາທາລະນະລັດ ປະຊາທິປະໄຕ ກົງໂກ)

note: Name for bkq
en: Bakairí
lo: ບາກາຣີ

note: Name for bkr
en: Bakumpai
lo: ບາກຸມໄພ

note: Name for bks
en: Northern Sorsoganon
lo: ຊໍໂຊການອນເໜືອ

note: Inverted name for bks
en: Sorsoganon, Northern
lo: ຊໍໂຊການອນ, ເໜືອ

note: Name for bkt
en: Boloki
lo: ໂບໂລກີ

note: Name for bku
en: Buhid
lo: ບູຮິດ

note: Name for bkv
en: Bekwarra
lo: ເບັກວາຣາ

note: Name for bkw
en: Bekwel
lo: ເບັກເວວ

note: Name for bkx
en: Baikeno
lo: ໄບເກໂນ

note: Name for bky
en: Bokyi
lo: ໂບກີ

note: Name for bkz
en: Bungku
lo: ບຸງກູ

note: Name for bla
en: Siksika
lo: ຊິກຊິກາ

note: Name for blb
en: Bilua
lo: ບິລົວ

note: Name for blc
en: Bella Coola
lo: ເບລາ ກູລາ

note: Name for bld
en: Bolango
lo: ໂບລາງໂກ

note: Name for ble
en: Balanta-Kentohe
lo: ບາລານຕາ-ເກັນໂຕເຮ

note: Name for blf
en: Buol
lo: ບູອອນ

note: Name for blh
en: Kuwaa
lo: ກູວາ

note: Name for bli
en: Bolia
lo: ໂບເລຍ

note: Name for blj
en: Bolongan
lo: ໂບລອງການ

note: Name for blk
en: Pa'o Karen
lo: ກາເຣັນ ປາໂອ

note: Inverted name for blk
en: Karen, Pa'o
lo: ກາເຣັນ, ປາໂອ

note: Name for bll
en: Biloxi
lo: ບິລອກຊີ

note: Name for blm
en: Beli (South Sudan)
lo: ເບລີ (ຊູດານໃຕ້)

note: Name for bln
en: Southern Catanduanes Bikol
lo: ກາຕັນດວນເນັດ ບິກອນ ໃຕ້

note: Inverted name for bln
en: Bikol, Southern Catanduanes
lo: ບິກອນ, ກາຕັນດວນເນັດ ໃຕ້

note: Name for blo
en: Anii
lo: ອານີ

note: Name for blp
en: Blablanga
lo: ບລາບລາງກາ

note: Name for blq
en: Baluan-Pam
lo: ບາລວນ-ປາມ

note: Name for blr
en: Blang
lo: ບລາງ

note: Name for bls
en: Balaesang
lo: ບາເລຊາງ

note: Name for blt
en: Tai Dam
lo: ໄທດຳ

note: Name for blv
en: Kibala
lo: ກິບາລາ

note: Name for blw
en: Balangao
lo: ບາລາງກາວ

note: Name for blx
en: Mag-Indi Ayta
lo: ມັກ-ອິນດີ ໄອຕາ

note: Inverted name for blx
en: Ayta, Mag-Indi
lo: ໄອຕາ, ມັກ-ອິນດີ

note: Name for bly
en: Notre
lo: ໂນເຕຣ

note: Name for blz
en: Balantak
lo: ບາລານຕັກ

note: Name for bma
en: Lame
lo: ລາເມ

note: Name for bmb
en: Bembe
lo: ເບັມເບ

note: Name for bmc
en: Biem
lo: ບຽມ

note: Name for bmd
en: Baga Manduri
lo: ບາກາ ມັນດູຣີ

note: Inverted name for bmd
en: Manduri, Baga
lo: ມັນດູຣີ, ບາກາ

note: Name for bme
en: Limassa
lo: ລິມັດຊາ

note: Name for bmf
en: Bom-Kim
lo: ບອມ-ກິມ

note: Name for bmg
en: Bamwe
lo: ບຳເວ

note: Name for bmh
en: Kein
lo: ເກນ

note: Name for bmi
en: Bagirmi
lo: ບາກິມີ

note: Name for bmj
en: Bote-Majhi
lo: ໂບເຕ-ມາຈີ

note: Name for bmk
en: Ghayavi
lo: ກາຍາວີ

note: Name for bml
en: Bomboli
lo: ບອມໂບລີ

note: Name for bmm
en: Northern Betsimisaraka Malagasy
lo: ເບັດຊີມິຊາຣາກາ ມາລາກາຊີ ເໜືອ

note: Inverted name for bmm
en: Malagasy, Northern Betsimisaraka
lo: ມາລາກາຊີ, ເບັດຊີມິຊາຣາກາ ເໜືອ

note: Name for bmn
en: Bina (Papua New Guinea)
lo: ບິນາ (ປາປົວ ນິວກີນີ)

note: Name for bmo
en: Bambalang
lo: ບຳບາລາງ

note: Name for bmp
en: Bulgebi
lo: ບຸນເກບີ

note: Name for bmq
en: Bomu
lo: ໂບມູ

note: Name for bmr
en: Muinane
lo: ມຸຍນານ

note: Name for bms
en: Bilma Kanuri
lo: ບິນມາ ການູຣີ

note: Inverted name for bms
en: Kanuri, Bilma
lo: ການູຣີ, ບິນມາ

note: Name for bmt
en: Biao Mon
lo: ບຽວ ມອນ

note: Name for bmu
en: Somba-Siawari
lo: ສົມບາ-ເຊຍວາຣີ

note: Name for bmv
en: Bum
lo: ບຸມ

note: Name for bmw
en: Bomwali
lo: ບອມວາລີ

note: Name for bmx
en: Baimak
lo: ໄບມັກ

note: Name for bmz
en: Baramu
lo: ບາຣາມູ

note: Name for bna
en: Bonerate
lo: ໂບເນຣາເຕ

note: Name for bnb
en: Bookan
lo: ບູການ

note: Name for bnc
en: Bontok
lo: ບອນຕອກ

note: Name for bnd
en: Banda (Indonesia)
lo: ບັນດາ (ອິນໂດເນເຊຍ)

note: Name for bne
en: Bintauna
lo: ບິນເຕົານາ

note: Name for bnf
en: Masiwang
lo: ມາຊີວັງ

note: Name for bng
en: Benga
lo: ເບັງກາ

note: Name for bni
en: Bangi
lo: ບາງກີ

note: Name for bnj
en: Eastern Tawbuid
lo: ຕໍບຸຍ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for bnj
en: Tawbuid, Eastern
lo: ຕໍບຸຍ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for bnk
en: Bierebo
lo: ບຽເຣໂບ

note: Name for bnl
en: Boon
lo: ບູນ

note: Name for bnm
en: Batanga
lo: ບາຕັງກາ

note: Name for bnn
en: Bunun
lo: ບູນຸນ

note: Name for bno
en: Bantoanon
lo: ບັນໂຕອານອນ

note: Name for bnp
en: Bola
lo: ໂບລາ

note: Name for bnq
en: Bantik
lo: ບັນຕິກ

note: Name for bnr
en: Butmas-Tur
lo: ບຸດມັດ-ຕູ

note: Name for bns
en: Bundeli
lo: ບຸນເດລີ

note: Name for bnu
en: Bentong
lo: ເບັນຕອງ

note: Name for bnv
en: Bonerif
lo: ໂບເນຣິຟ

note: Name for bnw
en: Bisis
lo: ບິຊິສ

note: Name for bnx
en: Bangubangu
lo: ບາງກູບາງກູ

note: Name for bny
en: Bintulu
lo: ບິນຕູລູ

note: Name for bnz
en: Beezen
lo: ບີເຊັນ

note: Name for boa
en: Bora
lo: ໂບຣາ

note: Name for bob
en: Aweer
lo: ອາວີ

note: Name for bod
en: Tibetan
lo: ທິເບດ

note: Name for boe
en: Mundabli
lo: ມຸນດາບລີ

note: Name for bof
en: Bolon
lo: ໂບລອນ

note: Name for bog
en: Bamako Sign Language
lo: ພາສາມືບາມາໂກ

note: Name for boh
en: Boma
lo: ໂບມາ

note: Name for boi
en: Barbareño
lo: ບາບາເຣໂນ

note: Name for boj
en: Anjam
lo: ອັນຈາມ

note: Name for bok
en: Bonjo
lo: ບອນໂຈ

note: Name for bol
en: Bole
lo: ໂບເລ

note: Name for bom
en: Berom
lo: ເບຣອມ

note: Name for bon
en: Bine
lo: ໄບນ໌

note: Name for boo
en: Tiemacèwè Bozo
lo: ທຽມມາເຊເວ ໂບໂຊ

note: Inverted name for boo
en: Bozo, Tiemacèwè
lo: ໂບໂຊ, ທຽມມາເຊເວ

note: Name for bop
en: Bonkiman
lo: ບອນກິມານ

note: Name for boq
en: Bogaya
lo: ໂບກາຍາ

note: Name for bor
en: Borôro
lo: ໂບໂຣໂຣ

note: Name for bos
en: Bosnian
lo: ບອດສະເນຍ

note: Name for bot
en: Bongo
lo: ບອງໂກ

note: Name for bou
en: Bondei
lo: ບອນເດ

note: Name for bov
en: Tuwuli
lo: ຕູວູລີ

note: Name for bow
en: Rema
lo: ເຣມາ

note: Name for box
en: Buamu
lo: ບົວມູ

note: Name for boy
en: Bodo (Central African Republic)
lo: ໂບໂດ (ສາທາລະນະລັດ ອາຟຣິກາກາງ)

note: Name for boz
en: Tiéyaxo Bozo
lo: ຕິເອຢາໂຊ ໂບໂຊ

note: Inverted name for boz
en: Bozo, Tiéyaxo
lo: ໂບໂຊ, ຕິເອຢາໂຊ

note: Name for bpa
en: Daakaka
lo: ດາກາກາ

note: Name for bpc
en: Mbuk
lo: ເອັມບຸກ

note: Name for bpd
en: Banda-Banda
lo: ບັນດາ-ບັນດາ

note: Name for bpe
en: Bauni
lo: ບູນີ

note: Name for bpg
en: Bonggo
lo: ບອງໂກ

note: Name for bph
en: Botlikh
lo: ບອດລິກ

note: Name for bpi
en: Bagupi
lo: ບາກູປິ

note: Name for bpj
en: Binji
lo: ບິນຈີ

note: Name for bpk
en: Orowe
lo: ໂອໂຣເວ

note: Name for bpl
en: Broome Pearling Lugger Pidgin
lo: ບຣູມ ເພີລິງ ລັກເກີ ພິດຈິນ

note: Name for bpm
en: Biyom
lo: ບິຢອມ

note: Name for bpn
en: Dzao Min
lo: ຊາວ ມິນ

note: Name for bpo
en: Anasi
lo: ອານາຊີ

note: Name for bpp
en: Kaure
lo: ເກົາເຣ

note: Name for bpq
en: Banda Malay
lo: ມາເລ ບັນດາ

note: Inverted name for bpq
en: Malay, Banda
lo: ມາເລ, ບັນດາ

note: Name for bpr
en: Koronadal Blaan
lo: ໂຄໂຣນາດັນ ບລານ

note: Inverted name for bpr
en: Blaan, Koronadal
lo: ບລານ, ໂຄໂຣນາດັນ

note: Name for bps
en: Sarangani Blaan
lo: ຊາຣັງການີ ບລານ

note: Inverted name for bps
en: Blaan, Sarangani
lo: ບລານ, ຊາຣັງການີ

note: Name for bpt
en: Barrow Point
lo: ບາໂຣ ພອຍ

note: Name for bpu
en: Bongu
lo: ບອງກູ

note: Name for bpv
en: Bian Marind
lo: ບຽນ ມາຣິນ

note: Inverted name for bpv
en: Marind, Bian
lo: ມາຣິນ, ບຽນ

note: Name for bpw
en: Bo (Papua New Guinea)
lo: ໂບ (ປາປົວ ນິວກີນີ)

note: Name for bpx
en: Palya Bareli
lo: ປາລຢາ ບາເຣລີ

note: Inverted name for bpx
en: Bareli, Palya
lo: ບາເຣລີ, ປາລຢາ

note: Name for bpy
en: Bishnupriya
lo: ບິດສະນູປຣິຢາ

note: Name for bpz
en: Bilba
lo: ບິນບາ

note: Name for bqa
en: Tchumbuli
lo: ຈຸມບູລີ

note: Name for bqb
en: Bagusa
lo: ບາກູຊາ

note: Name for bqc
en: Boko (Benin)
lo: ໂບໂກ (ເບນິນ)

note: Name for bqd
en: Bung
lo: ບຸງ

note: Name for bqf
en: Baga Kaloum
lo: ບາກາ ກາລູມ

note: Name for bqg
en: Bago-Kusuntu
lo: ບາໂກ-ກູຊຸນຕູ

note: Name for bqh
en: Baima
lo: ໄບມາ

note: Name for bqi
en: Bakhtiari
lo: ບັກຕຽຣີ

note: Name for bqj
en: Bandial
lo: ບັນດຽນ

note: Name for bqk
en: Banda-Mbrès
lo: ບັນດາ-ເອັມເບຣສ

note: Name for bql
en: Karian
lo: ກາຣຽນ

note: Name for bqm
en: Wumboko
lo: ວູມໂບໂກ

note: Name for bqn
en: Bulgarian Sign Language
lo: ພາສາມືບຸນກາຣີ

note: Name for bqo
en: Balo
lo: ບາໂລ

note: Name for bqp
en: Busa
lo: ບູຊາ

note: Name for bqq
en: Biritai
lo: ບິຣິໄຕ

note: Name for bqr
en: Burusu
lo: ບູຣູຊູ

note: Name for bqs
en: Bosngun
lo: ບອດສະງຸນ

note: Name for bqt
en: Bamukumbit
lo: ບາມູກຸມບິດ

note: Name for bqu
en: Boguru
lo: ໂບກູຣູ

note: Name for bqv
en: Koro Wachi
lo: ໂກໂຣ ວາຊີ

note: Name for bqw
en: Buru (Nigeria)
lo: ບູຣູ (ໄນຈີເຣຍ)

note: Name for bqx
en: Baangi
lo: ບາງກີ

note: Name for bqy
en: Bengkala Sign Language
lo: ພາສາມືເບັງກາລາ

note: Name for bqz
en: Bakaka
lo: ບາກາກາ

note: Name for bra
en: Braj
lo: ບຣາຈ

note: Name for brb
en: Brao
lo: ບຣາວ

note: Name for brc
en: Berbice Creole Dutch
lo: ເບີບິຊ ຄຣີໂອນ ດັດຊ໌

note: Inverted name for brc
en: Creole Dutch, Berbice
lo: ຄຣີໂອນ ດັດຊ໌, ເບີບິຊ

note: Name for brd
en: Baraamu
lo: ບາຣາມູ

note: Name for bre
en: Breton
lo: ເບຣຕັນ

note: Name for brf
en: Bira
lo: ບິຣາ

note: Name for brg
en: Baure
lo: ບົວເຣ

note: Name for brh
en: Brahui
lo: ບຣາຮຸຍ

note: Name for bri
en: Mokpwe
lo: ມອກເວ

note: Name for brj
en: Bieria
lo: ບຽເຣຍ

note: Name for brk
en: Birked
lo: ເບີເກັດ

note: Name for brl
en: Birwa
lo: ບິວາ

note: Name for brm
en: Barambu
lo: ບາຣຳບູ

note: Name for brn
en: Boruca
lo: ໂບຣູກາ

note: Name for bro
en: Brokkat
lo: ບຣອກກັດ

note: Name for brp
en: Barapasi
lo: ບາຣາປາຊີ

note: Name for brq
en: Breri
lo: ເບຣຣີ

note: Name for brr
en: Birao
lo: ບິຣາວ

note: Name for brs
en: Baras
lo: ບາຣັດ

note: Name for brt
en: Bitare
lo: ບິຕາເຣ

note: Name for bru
en: Eastern Bru
lo: ບຣູ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for bru
en: Bru, Eastern
lo: ບຣູ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for brv
en: Western Bru
lo: ບຣູ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for brv
en: Bru, Western
lo: ບຣູ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for brw
en: Bellari
lo: ເບລາຣີ

note: Name for brx
en: Bodo (India)
lo: ໂບໂດ (ອິນເດຍ)

note: Name for bry
en: Burui
lo: ບູຣຸຍ

note: Name for brz
en: Bilbil
lo: ບິນບິນ

note: Name for bsa
en: Abinomn
lo: ອາບິນອມ

note: Name for bsb
en: Brunei Bisaya
lo: ບຣູໄນ ບິຊາຍາ

note: Inverted name for bsb
en: Bisaya, Brunei
lo: ບິຊາຍາ, ບຣູໄນ

note: Name for bsc
en: Bassari
lo: ບັດຊາຣີ

note: Name for bse
en: Wushi
lo: ວູຊີ

note: Name for bsf
en: Bauchi
lo: ບົວຊີ

note: Name for bsg
en: Bashkardi
lo: ບັດຊກາດີ

note: Name for bsh
en: Kati
lo: ກາຕີ

note: Name for bsi
en: Bassossi
lo: ບັດໂຊຊີ

note: Name for bsj
en: Bangwinji
lo: ບາງວິນຈີ

note: Name for bsk
en: Burushaski
lo: ບູຣູຊັດກີ

note: Name for bsl
en: Basa-Gumna
lo: ບາຊາ-ກຸມນາ

note: Name for bsm
en: Busami
lo: ບູຊາມີ

note: Name for bsn
en: Barasana-Eduria
lo: ບາຣາຊານາ-ເອດູເຣຍ

note: Name for bso
en: Buso
lo: ບູໂຊ

note: Name for bsp
en: Baga Sitemu
lo: ບາກາ ຊິເຕມູ

note: Name for bsq
en: Bassa
lo: ບັດຊາ

note: Name for bsr
en: Bassa-Kontagora
lo: ບັດຊາ-ກອນຕາໂກຣາ

note: Name for bss
en: Akoose
lo: ອາກູເຊ

note: Name for bst
en: Basketo
lo: ບັດເກໂຕ

note: Name for bsu
en: Bahonsuai
lo: ບາຮອນຊວຍ

note: Name for bsv
en: Baga Sobané
lo: ບາກາ ໂຊບາເນ

note: Name for bsw
en: Baiso
lo: ໄບໂຊ

note: Name for bsx
en: Yangkam
lo: ຢາງກຳ

note: Name for bsy
en: Sabah Bisaya
lo: ຊາບາ ບິຊາຍາ

note: Inverted name for bsy
en: Bisaya, Sabah
lo: ບິຊາຍາ, ຊາບາ

note: Name for bta
en: Bata
lo: ບາຕາ

note: Name for btc
en: Bati (Cameroon)
lo: ບາຕິ (ກາເມີຣູນ)

note: Name for btd
en: Batak Dairi
lo: ບາຕັກ ໄດຣີ

note: Name for bte
en: Gamo-Ningi
lo: ກາໂມ-ນິງກີ

note: Name for btf
en: Birgit
lo: ເບີກິດ

note: Name for btg
en: Gagnoa Bété
lo: ກາກໂນ ເບເຕ

note: Inverted name for btg
en: Bété, Gagnoa
lo: ເບເຕ, ກາກໂນ

note: Name for bth
en: Biatah Bidayuh
lo: ບິອານາ ບິດາຍຸ

note: Inverted name for bth
en: Bidayuh, Biatah
lo: ບິດາຍຸ, ບິອານາ

note: Name for bti
en: Burate
lo: ບູຣາເຕ

note: Name for btj
en: Bacanese Malay
lo: ມາເລ ບາກາເນັດ

note: Inverted name for btj
en: Malay, Bacanese
lo: ມາເລ, ບາກາເນັດ

note: Name for btm
en: Batak Mandailing
lo: ບາຕັກ ມັນໄດລິງ

note: Name for btn
en: Ratagnon
lo: ຣາຕັກນອນ

note: Name for bto
en: Rinconada Bikol
lo: ຣິນໂກນາດາ ບິກອນ

note: Inverted name for bto
en: Bikol, Rinconada
lo: ບິກອນ, ຣິນໂກນາດາ

note: Name for btp
en: Budibud
lo: ບູດິບຸດ

note: Name for btq
en: Batek
lo: ບາເຕັກ

note: Name for btr
en: Baetora
lo: ເບໂຕຣາ

note: Name for bts
en: Batak Simalungun
lo: ບາຕັກ ຊິມາລຸງກຸນ

note: Name for btt
en: Bete-Bendi
lo: ເບເຕ-ເບັນດີ

note: Name for btu
en: Batu
lo: ບາຕູ

note: Name for btv
en: Bateri
lo: ບາເຕຣີ

note: Name for btw
en: Butuanon
lo: ບູຕູອານອນ

note: Name for btx
en: Batak Karo
lo: ບາຕັກ ກາໂຣ

note: Name for bty
en: Bobot
lo: ໂບໂບດ

note: Name for btz
en: Batak Alas-Kluet
lo: ບາຕັກ ອາລັດ-ກລູເອັດ

note: Name for bua
en: Buriat
lo: ບູຣຽດ

note: Name for bub
en: Bua
lo: ບົວ

note: Name for buc
en: Bushi
lo: ບູຊິ

note: Name for bud
en: Ntcham
lo: ນັດຈາມ

note: Name for bue
en: Beothuk
lo: ເບໂອຕຸກ

note: Name for buf
en: Bushoong
lo: ບູຊູງ

note: Name for bug
en: Buginese
lo: ບູກິເນັດ

note: Name for buh
en: Younuo Bunu
lo: ຢູນົວ ບູນູ

note: Inverted name for buh
en: Bunu, Younuo
lo: ບູນູ, ຢູນົວ

note: Name for bui
en: Bongili
lo: ບອງກິລີ

note: Name for buj
en: Basa-Gurmana
lo: ບາຊາ-ກູມາຣນາ

note: Name for buk
en: Bugawac
lo: ບູກາວັກ

note: Name for bul
en: Bulgarian
lo: ບຸນກາຣີ

note: Name for bum
en: Bulu (Cameroon)
lo: ບູລູ (ກາເມີຣູນ)

note: Name for bun
en: Sherbro
lo: ເຊີໂບຣ

note: Name for buo
en: Terei
lo: ເຕເຣ

note: Name for bup
en: Busoa
lo: ບູໂຊອາ

note: Name for buq
en: Brem
lo: ເບຣມ

note: Name for bus
en: Bokobaru
lo: ໂບໂກບາຣູ

note: Name for but
en: Bungain
lo: ບຸງກຽນ

note: Name for buu
en: Budu
lo: ບູດູ

note: Name for buv
en: Bun
lo: ບຸນ

note: Name for buw
en: Bubi
lo: ບູິບິ

note: Name for bux
en: Boghom
lo: ໂບກອມ

note: Name for buy
en: Bullom So
lo: ບູລອມ ໂຊ

note: Name for buz
en: Bukwen
lo: ບຸກເວັນ

note: Name for bva
en: Barein
lo: ບາເຣນ

note: Name for bvb
en: Bube
lo: ບູເບ

note: Name for bvc
en: Baelelea
lo: ເບເລເລຍ

note: Name for bvd
en: Baeggu
lo: ເບກູ

note: Name for bve
en: Berau Malay
lo: ມາເລ ເບຣົາ

note: Inverted name for bve
en: Malay, Berau
lo: ມາເລ, ເບຣົາ

note: Name for bvf
en: Boor
lo: ບົວ

note: Name for bvg
en: Bonkeng
lo: ບອນເກັງ

note: Name for bvh
en: Bure
lo: ບູເຣ

note: Name for bvi
en: Belanda Viri
lo: ເບລານດາ ວິຣິ

note: Name for bvj
en: Baan
lo: ບານ

note: Name for bvk
en: Bukat
lo: ບູກັດ

note: Name for bvl
en: Bolivian Sign Language
lo: ພາສາມືໂບລິເວຍ

note: Name for bvm
en: Bamunka
lo: ບາມຸນກາ

note: Name for bvn
en: Buna
lo: ບູນາ

note: Name for bvo
en: Bolgo
lo: ໂບລໂກ

note: Name for bvp
en: Bumang
lo: ບູມັງ

note: Name for bvq
en: Birri
lo: ບິຣຣິ

note: Name for bvr
en: Burarra
lo: ບູຣາຣາ

note: Name for bvt
en: Bati (Indonesia)
lo: ບາຕິ (ອິນໂດເນເຊຍ)

note: Name for bvu
en: Bukit Malay
lo: ມາເລ ບູກິດ

note: Inverted name for bvu
en: Malay, Bukit
lo: ມາເລ, ບູກິດ

note: Name for bvv
en: Baniva
lo: ບານິວາ

note: Name for bvw
en: Boga
lo: ໂບກາ

note: Name for bvx
en: Dibole
lo: ດິໂບເລ

note: Name for bvy
en: Baybayanon
lo: ໄບຢາຍານອນ

note: Name for bvz
en: Bauzi
lo: ບົວຊີ

note: Name for bwa
en: Bwatoo
lo: ບວາຕູ

note: Name for bwb
en: Namosi-Naitasiri-Serua
lo: ນາໂມຊີ-ໄນຕາຊິຣິ-ເຊຣົວ

note: Name for bwc
en: Bwile
lo: ບວິເລ

note: Name for bwd
en: Bwaidoka
lo: ບວາຍໂດກາ

note: Name for bwe
en: Bwe Karen
lo: ກາເຣັນ ບເວ

note: Inverted name for bwe
en: Karen, Bwe
lo: ກາເຣັນ, ບເວ

note: Name for bwf
en: Boselewa
lo: ໂບເຊເລວາ

note: Name for bwg
en: Barwe
lo: ບາເວ

note: Name for bwh
en: Bishuo
lo: ບິຊົວ

note: Name for bwi
en: Baniwa
lo: ບານິວາ

note: Name for bwj
en: Láá Láá Bwamu
lo: ລາລາ ບວາມູ

note: Inverted name for bwj
en: Bwamu, Láá Láá
lo: ບວາມູ, ລາລາ

note: Name for bwk
en: Bauwaki
lo: ບົວວາກີ

note: Name for bwl
en: Bwela
lo: ບເວລາ

note: Name for bwm
en: Biwat
lo: ບິວັດ

note: Name for bwn
en: Wunai Bunu
lo: ວູໄນ ບູນູ

note: Inverted name for bwn
en: Bunu, Wunai
lo: ບູນູ, ວູໄນ

note: Name for bwo
en: Boro (Ethiopia)
lo: ໂບໂຣ (ເອທິໂອເປຍ)

note: Name for bwp
en: Mandobo Bawah
lo: ມັນໂດໂບ ບາວາ

note: Name for bwq
en: Southern Bobo Madaré
lo: ໂບໂບ ມາດາເຣ ໃຕ້

note: Inverted name for bwq
en: Bobo Madaré, Southern
lo: ໂບໂບ ມາດາເຣ, ໃຕ້

note: Name for bwr
en: Bura-Pabir
lo: ບູຣາ-ປາບີ

note: Name for bws
en: Bomboma
lo: ບອມໂບມາ

note: Name for bwt
en: Bafaw-Balong
lo: ບາຟາວ-ບາລອງ

note: Name for bwu
en: Buli (Ghana)
lo: ບູລີ (ການາ)

note: Name for bww
en: Bwa
lo: ບວາ

note: Name for bwx
en: Bu-Nao Bunu
lo: ບູ-ນາວ ບູນູ

note: Inverted name for bwx
en: Bunu, Bu-Nao
lo: ບູນູ, ບູ-ນາວ

note: Name for bwy
en: Cwi Bwamu
lo: ຊີວີ ບວາມູ

note: Inverted name for bwy
en: Bwamu, Cwi
lo: ບວາມູ, ຊີວີ

note: Name for bwz
en: Bwisi
lo: ບວິຊີ

note: Name for bxa
en: Tairaha
lo: ໄຕຣາຮາ

note: Name for bxb
en: Belanda Bor
lo: ເບລານດາ ບໍ

note: Inverted name for bxb
en: Bor, Belanda
lo: ບໍ, ເບລານດາ

note: Name for bxc
en: Molengue
lo: ໂມເລັງເກ

note: Name for bxd
en: Pela
lo: ເປລາ

note: Name for bxe
en: Birale
lo: ບິຣາເລ

note: Name for bxf
en: Bilur
lo: ບິລູ

note: Name for bxg
en: Bangala
lo: ບາງກາລາ

note: Name for bxh
en: Buhutu
lo: ບູຮູຕູ

note: Name for bxi
en: Pirlatapa
lo: ພິລາຕາປາ

note: Name for bxj
en: Bayungu
lo: ບາຍຸງກູ

note: Name for bxk
en: Bukusu
lo: ບູກູຊູ

note: Name for bxl
en: Jalkunan
lo: ຈັນກູນັນ

note: Name for bxm
en: Mongolia Buriat
lo: ມອງໂກເລຍ ບູຣຽດ

note: Inverted name for bxm
en: Buriat, Mongolia
lo: ບູຣຽດ, ມອງໂກເລຍ

note: Name for bxn
en: Burduna
lo: ບູດູນາ

note: Name for bxo
en: Barikanchi
lo: ບາຣິການຊີ

note: Name for bxp
en: Bebil
lo: ເບິບິນ

note: Name for bxq
en: Beele
lo: ບີເລ

note: Name for bxr
en: Russia Buriat
lo: ຣັດເຊຍ ບູຣຽດ

note: Inverted name for bxr
en: Buriat, Russia
lo: ບູຣຽດ, ຣັດເຊຍ

note: Name for bxs
en: Busam
lo: ບູຊາມ

note: Name for bxu
en: China Buriat
lo: ຈີນ ບູຣຽດ

note: Inverted name for bxu
en: Buriat, China
lo: ບູຣຽດ, ຈີນ

note: Name for bxv
en: Berakou
lo: ເບຣາກູ

note: Name for bxw
en: Bankagooma
lo: ບັນກາໂກມາ

note: Name for bxz
en: Binahari
lo: ບິນາຮາຣີ

note: Name for bya
en: Batak
lo: ບາຕັກ

note: Name for byb
en: Bikya
lo: ບິກຢາ

note: Name for byc
en: Ubaghara
lo: ອູບາກາຣາ

note: Name for byd
en: Benyadu'
lo: ເບັນຢາດູ

note: Name for bye
en: Pouye
lo: ປູເຢ

note: Name for byf
en: Bete
lo: ເບເຕ

note: Name for byg
en: Baygo
lo: ໄບໂກ

note: Name for byh
en: Bhujel
lo: ບູເຈວ

note: Name for byi
en: Buyu
lo: ບູຢູ

note: Name for byj
en: Bina (Nigeria)
lo: ບິນາ (ໄນຈີເຣຍ)

note: Name for byk
en: Biao
lo: ບຽວ

note: Name for byl
en: Bayono
lo: ບາໂຢໂນ

note: Name for bym
en: Bidjara
lo: ບິດຈາຣາ

note: Name for byn
en: Bilin
lo: ບິລິນ

note: Name for byo
en: Biyo
lo: ບິໂຢ

note: Name for byp
en: Bumaji
lo: ບູມາຈີ

note: Name for byq
en: Basay
lo: ບາໄຊ

note: Name for byr
en: Baruya
lo: ບາຣູຢາ

note: Name for bys
en: Burak
lo: ບູຣັກ

note: Name for byt
en: Berti
lo: ເບີຕີ

note: Name for byv
en: Medumba
lo: ເມດຸມບາ

note: Name for byw
en: Belhariya
lo: ເບວຮາຣິຢາ

note: Name for byx
en: Qaqet
lo: ກາເກັດ

note: Name for byz
en: Banaro
lo: ບານາໂຣ

note: Name for bza
en: Bandi
lo: ບັນດີ

note: Name for bzb
en: Andio
lo: ອັນດິໂອ

note: Name for bzc
en: Southern Betsimisaraka Malagasy
lo: ເບັດຊີມິຊາຣາກາ ມາລາກາຊີ ໃຕ້

note: Inverted name for bzc
en: Malagasy, Southern Betsimisaraka
lo: ມາລາກາຊີ, ເບັດຊີມິຊາຣາກາ ໃຕ້

note: Name for bzd
en: Bribri
lo: ບຣິບຣິ

note: Name for bze
en: Jenaama Bozo
lo: ເຈນາມາ ໂບໂຊ

note: Inverted name for bze
en: Bozo, Jenaama
lo: ໂບໂຊ, ເຈນາມາ

note: Name for bzf
en: Boikin
lo: ບອຍກິນ

note: Name for bzg
en: Babuza
lo: ບາບູຊາ

note: Name for bzh
en: Mapos Buang
lo: ມາໂປສ ບວາງ

note: Inverted name for bzh
en: Buang, Mapos
lo: ບວາງ, ມາໂປສ

note: Name for bzi
en: Bisu
lo: ບິຊູ

note: Name for bzj
en: Belize Kriol English
lo: ເບລິດ ຄຣີໂອນ ອັງກິດ

note: Inverted name for bzj
en: Kriol English, Belize
lo: ຄຣີໂອນ ອັງກິດ, ເບລິດ

note: Name for bzk
en: Nicaragua Creole English
lo: ນິຄາຣາກົວ ຄຣີໂອນ ອັງກິດ

note: Inverted name for bzk
en: Creole English, Nicaragua
lo: ຄຣີໂອນ ອັງກິດ, ນິຄາຣາກົວ

note: Name for bzl
en: Boano (Sulawesi)
lo: ໂບອາໂນ (ຊູລາເວຊີ)

note: Name for bzm
en: Bolondo
lo: ໂບລອນໂດ

note: Name for bzn
en: Boano (Maluku)
lo: ໂບອາໂນ (ມາລູກູ)

note: Name for bzo
en: Bozaba
lo: ໂບຊາບາ

note: Name for bzp
en: Kemberano
lo: ເກັມເບຣາໂນ

note: Name for bzq
en: Buli (Indonesia)
lo: ບູລີ (ອິນໂດເນເຊຍ)

note: Name for bzr
en: Biri
lo: ບິຣິ

note: Name for bzs
en: Brazilian Sign Language
lo: ພາສາມືບຣາຊິນ

note: Name for bzt
en: Brithenig
lo: ບຣິເທນິກ

note: Name for bzu
en: Burmeso
lo: ບູເມໂຊ

note: Name for bzv
en: Naami
lo: ນາມີ

note: Name for bzw
en: Basa (Nigeria)
lo: ບາຊາ (ໄນຈີເຣຍ)

note: Name for bzx
en: Kɛlɛngaxo Bozo
lo: ເກເລັງກາໂຊ ໂບໂຊ

note: Inverted name for bzx
en: Bozo, Kɛlɛngaxo
lo: ໂບໂຊ, ເກເລັງກາໂຊ

note: Name for bzy
en: Obanliku
lo: ໂອບານລິກູ

note: Name for bzz
en: Evant
lo: ອີວານ

note: Name for caa
en: Chortí
lo: ຊໍຕີ

note: Name for cab
en: Garifuna
lo: ກາຣິຟູນາ

note: Name for cac
en: Chuj
lo: ຊຸຈ

note: Name for cad
en: Caddo
lo: ກັດໂດ

note: Name for cae
en: Lehar
lo: ເລຮາ

note: Name for caf
en: Southern Carrier
lo: ແຄຣິເອີ ໃຕ້

note: Inverted name for caf
en: Carrier, Southern
lo: ແຄຣິເອີ, ໃຕ້

note: Name for cag
en: Nivaclé
lo: ນິວາເກລ

note: Name for cah
en: Cahuarano
lo: ກາຮົວຣາໂນ

note: Name for caj
en: Chané
lo: ຊາເນ

note: Name for cak
en: Kaqchikel
lo: ກັກຊິເກລ

note: Name for cal
en: Carolinian
lo: ແຄໂຣລິງຽນ

note: Name for cam
en: Cemuhî
lo: ເຊມູຮີ

note: Name for can
en: Chambri
lo: ຊຳບຣີ

note: Name for cao
en: Chácobo
lo: ຊາໂກໂບ

note: Name for cap
en: Chipaya
lo: ຊິປາຍາ

note: Name for caq
en: Car Nicobarese
lo: ຄາ ນິໂກບາເຣສ

note: Inverted name for caq
en: Nicobarese, Car
lo: ນິໂກບາເຣສ, ຄາ

note: Name for car
en: Galibi Carib
lo: ກາລິບີ ຄາຣິບ

note: Inverted name for car
en: Carib, Galibi
lo: ຄາຣິບ, ກາລິບີ

note: Name for cas
en: Tsimané
lo: ຊິມາເນ

note: Name for cat
en: Catalan
lo: ກາຕາລານ

note: Name for cav
en: Cavineña
lo: ກາວິເນຢາ

note: Name for caw
en: Callawalla
lo: ກາລາວາລາ

note: Name for cax
en: Chiquitano
lo: ຊິກິຕາໂນ

note: Name for cay
en: Cayuga
lo: ກາຢູກາ

note: Name for caz
en: Canichana
lo: ການິຊານາ

note: Name for cbb
en: Cabiyarí
lo: ກາບິຢາຣີ

note: Name for cbc
en: Carapana
lo: ກາຣາປານາ

note: Name for cbd
en: Carijona
lo: ກາຣິໂຈນາ

note: Name for cbg
en: Chimila
lo: ຊິມິລາ

note: Name for cbi
en: Chachi
lo: ຊາຊີ

note: Name for cbj
en: Ede Cabe
lo: ເອເດ ກາເບ

note: Name for cbk
en: Chavacano
lo: ຊາວາກາໂນ

note: Name for cbl
en: Bualkhaw Chin
lo: ບວນກໍ ຊິນ

note: Inverted name for cbl
en: Chin, Bualkhaw
lo: ຊິນ, ບວນກໍ

note: Name for cbn
en: Nyahkur
lo: ຍາກູ

note: Name for cbo
en: Izora
lo: ອິໂຊຣາ

note: Name for cbq
en: Tsucuba
lo: ຊູກູພາ

note: Name for cbr
en: Cashibo-Cacataibo
lo: ກາຊິໂບ-ກາກາໄຕໂບ

note: Name for cbs
en: Cashinahua
lo: ກາຊິນາຮົວ

note: Name for cbt
en: Chayahuita
lo: ຊາຍາຮຸຍຕາ

note: Name for cbu
en: Candoshi-Shapra
lo: ກັນໂດຊິ-ຊາປຣາ

note: Name for cbv
en: Cacua
lo: ກາກົວ

note: Name for cbw
en: Kinabalian
lo: ກິນາບາລຽນ

note: Name for cby
en: Carabayo
lo: ກາຣາບາໂຢ

note: Name for ccc
en: Chamicuro
lo: ຊາມິກູໂຣ

note: Name for ccd
en: Cafundo Creole
lo: ກາຟຸນໂດ ຄຣີໂອນ

note: Inverted name for ccd
en: Creole, Cafundo
lo: ຄຣີໂອນ, ກາຟຸນໂດ

note: Name for cce
en: Chopi
lo: ໂຊປິ

note: Name for ccg
en: Samba Daka
lo: ຊຳບາ ດາກາ

note: Inverted name for ccg
en: Daka, Samba
lo: ດາກາ, ຊຳບາ

note: Name for cch
en: Atsam
lo: ອັດຊຳ

note: Name for ccj
en: Kasanga
lo: ກາຊັງກາ

note: Name for ccl
en: Cutchi-Swahili
lo: ກັດຈິ-ສະວາຮີລີ

note: Name for ccm
en: Malaccan Creole Malay
lo: ມາລາກັນ ຄຣີໂອນ ມາເລ

note: Inverted name for ccm
en: Creole Malay, Malaccan
lo: ຄຣີໂອນ ມາເລ, ມາລາກັນ

note: Name for cco
en: Comaltepec Chinantec
lo: ໂກມານເຕເປັກ ຊິນານເຕັກ

note: Inverted name for cco
en: Chinantec, Comaltepec
lo: ຊິນານເຕັກ, ໂກມານເຕເປັກ

note: Name for ccp
en: Chakma
lo: ຊັກມາ

note: Name for ccr
en: Cacaopera
lo: ກາກາໂອເປຣາ

note: Name for cda
en: Choni
lo: ໂຊນີ

note: Name for cde
en: Chenchu
lo: ເຊັນຈູ

note: Name for cdf
en: Chiru
lo: ຊິຣູ

note: Name for cdh
en: Chambeali
lo: ຊຳເບລີ

note: Name for cdi
en: Chodri
lo: ໂຊດຣີ

note: Name for cdj
en: Churahi
lo: ຊູຣາຮີ

note: Name for cdm
en: Chepang
lo: ເຊປາງ

note: Name for cdn
en: Chaudangsi
lo: ເຊົາດັງຊີ

note: Name for cdo
en: Min Dong Chinese
lo: ຈີນ ມິນດົງ

note: Inverted name for cdo
en: Chinese, Min Dong
lo: ຈີນ, ມິນດົງ

note: Name for cdr
en: Cinda-Regi-Tiyal
lo: ຊິນດາ-ເຣກິ-ຕິຢານ

note: Name for cds
en: Chadian Sign Language
lo: ພາສາມືຊາດ

note: Name for cdy
en: Chadong
lo: ຊາດອງ

note: Name for cdz
en: Koda
lo: ໂກດາ

note: Name for cea
en: Lower Chehalis
lo: ເຊຮາລິດ ຕ່ຳ

note: Inverted name for cea
en: Chehalis, Lower
lo: ເຊຮາລິດ, ຕ່ຳ

note: Name for ceb
en: Cebuano
lo: ເຊບົວໂນ

note: Name for ceg
en: Chamacoco
lo: ຊາມາໂກໂກ

note: Name for cek
en: Eastern Khumi Chin
lo: ກູມີ ຊິນ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for cek
en: Chin, Eastern Khumi
lo: ຊິນ, ກູມີ ຕາເວັນອອກ

note: Name for cen
en: Cen
lo: ເຊັນ

note: Name for ces
en: Czech
lo: ເຊັກ

note: Name for cet
en: Centúúm
lo: ເຊັນຕູມ

note: Name for cey
en: Ekai Chin
lo: ເອໄກ ຊິນ

note: Inverted name for cey
en: Chin, Ekai
lo: ຊິນ, ເອໄກ

note: Name for cfa
en: Dijim-Bwilim
lo: ດິຈິມ-ບວິລິນ

note: Name for cfd
en: Cara
lo: ກາຣາ

note: Name for cfg
en: Como Karim
lo: ໂກໂມ ກາຣິມ

note: Name for cfm
en: Falam Chin
lo: ຟາລາມ ຊິນ

note: Inverted name for cfm
en: Chin, Falam
lo: ຊິນ, ຟາລາມ

note: Name for cga
en: Changriwa
lo: ຊາງຣິວາ

note: Name for cgc
en: Kagayanen
lo: ກາກາຍາເນັນ

note: Name for cgg
en: Chiga
lo: ຊິກາ

note: Name for cgk
en: Chocangacakha
lo: ໂຊກັງກາຄາ

note: Name for cha
en: Chamorro
lo: ຊາມໍໂຣ

note: Name for chb
en: Chibcha
lo: ຊິບຊາ

note: Name for chc
en: Catawba
lo: ກາຕໍບາ

note: Name for chd
en: Highland Oaxaca Chontal
lo: ໂອຮາກາ ຊອນຕັນ ໄຮແລນ

note: Inverted name for chd
en: Chontal, Highland Oaxaca
lo: ຊອນຕັນ, ໂອຮາກາ ໄຮແລນ

note: Name for che
en: Chechen
lo: ເຊເຊັນ

note: Name for chf
en: Tabasco Chontal
lo: ຕາບັດໂກ ຊອນຕັນ

note: Inverted name for chf
en: Chontal, Tabasco
lo: ຊອນຕັນ, ຕາບັດໂກ

note: Name for chg
en: Chagatai
lo: ຊາກາໄຕ

note: Name for chh
en: Chinook
lo: ຊິນຸກ

note: Name for chj
en: Ojitlán Chinantec
lo: ໂອຈິດລານ ຊິນານເຕັກ

note: Inverted name for chj
en: Chinantec, Ojitlán
lo: ຊິນານເຕັກ, ໂອຈິດລານ

note: Name for chk
en: Chuukese
lo: ຊູເກດ

note: Name for chl
en: Cahuilla
lo: ກາຮຸຍລາ

note: Name for chm
en: Mari (Russia)
lo: ມາຣິ (ຣັດເຊຍ)

note: Name for chn
en: Chinook jargon
lo: ຊິນຸກ ຈາກອນ

note: Name for cho
en: Choctaw
lo: ຊອກຕໍ

note: Name for chp
en: Chipewyan
lo: ຊິເປວຢັນ

note: Name for chq
en: Quiotepec Chinantec
lo: ກິໂອເຕເປັກ ຊິນານເຕັກ

note: Inverted name for chq
en: Chinantec, Quiotepec
lo: ຊິນານເຕັກ, ກິໂອເຕເປັກ

note: Name for chr
en: Cherokee
lo: ເຊໂຣກີ

note: Name for cht
en: Cholón
lo: ໂຊລອນ

note: Name for chu
en: Church Slavic
lo: ເຊີດ ສະລາວິກ

note: Inverted name for chu
en: Slavic, Church
lo: ສະລາວິກ, ເຊີດ

note: Name for chv
en: Chuvash
lo: ຊູວາດຊ໌

note: Name for chw
en: Chuwabu
lo: ຊູວາບູ

note: Name for chx
en: Chantyal
lo: ຊານຕຽນ

note: Name for chy
en: Cheyenne
lo: ເຊເຢນ

note: Name for chz
en: Ozumacín Chinantec
lo: ໂອຊູມາຊິນ ຊິນານເຕັກ

note: Inverted name for chz
en: Chinantec, Ozumacín
lo: ຊິນານເຕັກ, ໂອຊູມາຊິນ

note: Name for cia
en: Cia-Cia
lo: ເຊຍ-ເຊຍ

note: Name for cib
en: Ci Gbe
lo: ຊິ ຈີບີ

note: Inverted name for cib
en: Gbe, Ci
lo: ຈີບີ, ຊິ

note: Name for cic
en: Chickasaw
lo: ຊິກາຊໍ

note: Name for cid
en: Chimariko
lo: ຊິມາຣິໂກ

note: Name for cie
en: Cineni
lo: ຊິເນນີ

note: Name for cih
en: Chinali
lo: ຊິນາລີ

note: Name for cik
en: Chitkuli Kinnauri
lo: ຊິດກູລີ ກິນນໍຣີ

note: Inverted name for cik
en: Kinnauri, Chitkuli
lo: ກິນນໍຣີ, ຊິດກູລີ

note: Name for cim
en: Cimbrian
lo: ຊິມບຣຽນ

note: Name for cin
en: Cinta Larga
lo: ຊິນຕາ ລາກາ

note: Name for cip
en: Chiapanec
lo: ເຊຍປາເນັກ

note: Name for cir
en: Tiri
lo: ຕິຣິ

note: Name for ciw
en: Chippewa
lo: ຊິບເປວາ

note: Name for ciy
en: Chaima
lo: ໄຊມາ

note: Name for cja
en: Western Cham
lo: ຈາມ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for cja
en: Cham, Western
lo: ຈາມ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for cje
en: Chru
lo: ຊຣູ

note: Name for cjh
en: Upper Chehalis
lo: ເຊຮາລິດ ສູງ

note: Inverted name for cjh
en: Chehalis, Upper
lo: ເຊຮາລິດ, ສູງ

note: Name for cji
en: Chamalal
lo: ຊາມາລານ

note: Name for cjk
en: Chokwe
lo: ໂຊກເວ

note: Name for cjm
en: Eastern Cham
lo: ຈາມ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for cjm
en: Cham, Eastern
lo: ຈາມ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for cjn
en: Chenapian
lo: ເຊນາປຽນ

note: Name for cjo
en: Ashéninka Pajonal
lo: ອາເຊນິນກາ ປາໂຈນັນ

note: Name for cjp
en: Cabécar
lo: ກາເບກາ

note: Name for cjs
en: Shor
lo: ຊໍ

note: Name for cjv
en: Chuave
lo: ຊົວເວ

note: Name for cjy
en: Jinyu Chinese
lo: ຈີນ ຈິນຢູ

note: Inverted name for cjy
en: Chinese, Jinyu
lo: ຈີນ, ຈິນຢູ

note: Name for ckb
en: Central Kurdish
lo: ເຄີດິຊ ກາງ

note: Inverted name for ckb
en: Kurdish, Central
lo: ເຄີດິຊ, ກາງ

note: Name for ckh
en: Chak
lo: ຊັກ

note: Name for ckl
en: Cibak
lo: ຊິບັກ

note: Name for ckm
en: Chakavian
lo: ຊາກາເວຍ

note: Name for ckn
en: Kaang Chin
lo: ກາງ ຊິນ

note: Inverted name for ckn
en: Chin, Kaang
lo: ຊິນ, ກາງ

note: Name for cko
en: Anufo
lo: ອານູໂຟ

note: Name for ckq
en: Kajakse
lo: ກາຈັກເຊ

note: Name for ckr
en: Kairak
lo: ໄກຣັກ

note: Name for cks
en: Tayo
lo: ຕາໂຢ

note: Name for ckt
en: Chukot
lo: ຊູກອດ

note: Name for cku
en: Koasati
lo: ໂກຊາຕີ

note: Name for ckv
en: Kavalan
lo: ກາວາລານ

note: Name for ckx
en: Caka
lo: ກາກາ

note: Name for cky
en: Cakfem-Mushere
lo: ກັກເຟມ-ມູເຊເຣ

note: Name for ckz
en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
lo: ພາສາປະສົມ ກັກຊິເກລ-ກິເຊ

note: Name for cla
en: Ron
lo: ຣອນ

note: Name for clc
en: Chilcotin
lo: ຊິນໂກຕິນ

note: Name for cld
en: Chaldean Neo-Aramaic
lo: ຄານດຽນ ນີໂອ-ອາຣາເມອິກ

note: Inverted name for cld
en: Neo-Aramaic, Chaldean
lo: ນີໂອ-ອາຣາເມອິກ, ຄານດຽນ

note: Name for cle
en: Lealao Chinantec
lo: ເລເລົາ ຊິນານເຕັກ

note: Inverted name for cle
en: Chinantec, Lealao
lo: ຊິນານເຕັກ, ເລເລົາ

note: Name for clh
en: Chilisso
lo: ຊິລິສໂຊ

note: Name for cli
en: Chakali
lo: ຊາກາລີ

note: Name for clj
en: Laitu Chin
lo: ລາຍຕູ ຈິນ

note: Inverted name for clj
en: Chin, Laitu
lo: ຈິນ, ລາຍຕູ

note: Name for clk
en: Idu-Mishmi
lo: ອິດູ-ມິສມິ

note: Name for cll
en: Chala
lo: ຊາລາ

note: Name for clm
en: Klallam
lo: ຄລາລຳ

note: Name for clo
en: Lowland Oaxaca Chontal
lo: ໂລແລນ ໂອຊາກາ ຊອນທໍ

note: Inverted name for clo
en: Chontal, Lowland Oaxaca
lo: ຊອນທໍ, ໂລແລນ ໂອຊາກາ

note: Name for cls
en: Classical Sanskrit
lo: ພາສາສັນສະກິດບູຮານ

note: Name for clt
en: Lautu Chin
lo: ລາວຕູ ຈິນ

note: Inverted name for clt
en: Chin, Lautu
lo: ຈິນ, ລາວຕູ

note: Name for clu
en: Caluyanun
lo: ຄາລູຍານຸນ

note: Name for clw
en: Chulym
lo: ຊູລີມ

note: Name for cly
en: Eastern Highland Chatino
lo: ອີສເທີນ ໄຮແລນ ຊາຕິໂນ

note: Inverted name for cly
en: Chatino, Eastern Highland
lo: ຊາຕິໂນ, ອີສເທີນ ໄຮແລນ

note: Name for cma
en: Maa
lo: ມາ

note: Name for cme
en: Cerma
lo: ເຊີມາ

note: Name for cmg
en: Classical Mongolian
lo: ພາສາມອງໂກເລຍບູຮານ

note: Inverted name for cmg
en: Mongolian, Classical
lo: ມອງໂກເລຍ, ບູຮານ

note: Name for cmi
en: Emberá-Chamí
lo: ເອມເບຣາ-ຊາມີ

note: Name for cml
en: Campalagian
lo: ຄຳປາລາຈຽນ

note: Name for cmm
en: Michigamea
lo: ມິຊິກາເມຍ

note: Name for cmn
en: Mandarin Chinese
lo: ພາສາຈີນກາງ

note: Inverted name for cmn
en: Chinese, Mandarin
lo: ຈີນ, ກາງ

note: Name for cmo
en: Central Mnong
lo: ເຊັນໂທຣ ມນອງ

note: Inverted name for cmo
en: Mnong, Central
lo: ມນອງ, ເຊັນໂທຣ

note: Name for cmr
en: Mro-Khimi Chin
lo: ມໂຣ-ຄິມິ ຈິນ

note: Inverted name for cmr
en: Chin, Mro-Khimi
lo: ຈິນ, ມໂຣ-ຄິມິ

note: Name for cms
en: Messapic
lo: ເມດຊາປິກ

note: Name for cmt
en: Camtho
lo: ຄຳໂທ

note: Name for cna
en: Changthang
lo: ຊາງທັງ

note: Name for cnb
en: Chinbon Chin
lo: ຈິນບອນ ຈິນ

note: Inverted name for cnb
en: Chin, Chinbon
lo: ຈິນ, ຈິນບອນ

note: Name for cnc
en: Côông
lo: ກົງ

note: Name for cng
en: Northern Qiang
lo: ນໍເທີນ ຊຽງ

note: Inverted name for cng
en: Qiang, Northern
lo: ຊຽງ, ນໍເທີນ

note: Name for cnh
en: Hakha Chin
lo: ຮາຄາ ຈິນ

note: Inverted name for cnh
en: Chin, Hakha
lo: ຈິນ, ຮາຄາ

note: Name for cni
en: Asháninka
lo: ອາຊານິນກາ

note: Name for cnk
en: Khumi Chin
lo: ຄູມິ ຈິນ

note: Inverted name for cnk
en: Chin, Khumi
lo: ຈິນ, ຄູມິ

note: Name for cnl
en: Lalana Chinantec
lo: ລາລານາ ຊິນານເທັກ

note: Inverted name for cnl
en: Chinantec, Lalana
lo: ຊິນານເທັກ, ລາລານາ

note: Name for cno
en: Con
lo: ຄອນ

note: Name for cnp
en: Northern Ping Chinese
lo: ນໍເທີນ ພິງ ຈີນ

note: Inverted name for cnp
en: Chinese, Northern Ping
lo: ຈີນ, ນໍເທີນ ພິງ

note: Name for cnq
en: Chung
lo: ຊຸງ

note: Name for cnr
en: Montenegrin
lo: ມອນເຕເນກຣິນ

note: Name for cns
en: Central Asmat
lo: ເຊັນໂທຣ ອັສມັດ

note: Inverted name for cns
en: Asmat, Central
lo: ອັສມັດ, ເຊັນໂທຣ

note: Name for cnt
en: Tepetotutla Chinantec
lo: ເຕເປໂຕຕຸດລາ ຊິນານເທັກ

note: Inverted name for cnt
en: Chinantec, Tepetotutla
lo: ຊິນານເທັກ, ເຕເປໂຕຕຸດລາ

note: Name for cnu
en: Chenoua
lo: ເຊນົວ

note: Name for cnw
en: Ngawn Chin
lo: ງອນ ຈິນ

note: Inverted name for cnw
en: Chin, Ngawn
lo: ຈິນ, ງອນ

note: Name for cnx
en: Middle Cornish
lo: ຄໍນິສ ຍຸກກາງ

note: Inverted name for cnx
en: Cornish, Middle
lo: ຄໍນິສ, ຍຸກກາງ

note: Name for coa
en: Cocos Islands Malay
lo: ມາເລ ໝູ່ເກາະໂຄໂຄສ

note: Inverted name for coa
en: Malay, Cocos Islands
lo: ມາເລ, ໝູ່ເກາະໂຄໂຄສ

note: Name for cob
en: Chicomuceltec
lo: ຊິໂຄມູເຊລເທັກ

note: Name for coc
en: Cocopa
lo: ໂຄໂຄປາ

note: Name for cod
en: Cocama-Cocamilla
lo: ໂຄຄາມາ-ໂຄຄາມິລາ

note: Name for coe
en: Koreguaje
lo: ໂຄເຣກົວເຈ

note: Name for cof
en: Colorado
lo: ໂຄໂລຣາໂດ

note: Name for cog
en: Chong
lo: ຊອງ

note: Name for coh
en: Chonyi-Dzihana-Kauma
lo: ໂຊນີ-ຊີຮານາ-ກົວມາ

note: Name for coj
en: Cochimi
lo: ໂຄຊິມິ

note: Name for cok
en: Santa Teresa Cora
lo: ຊານຕາ ເທເຣຊາ ໂຄຣາ

note: Inverted name for cok
en: Cora, Santa Teresa
lo: ໂຄຣາ, ຊານຕາ ເທເຣຊາ

note: Name for col
en: Columbia-Wenatchi
lo: ໂຄລຳເບຍ-ເວນັດຊິ

note: Name for com
en: Comanche
lo: ໂຄແມນຊີ

note: Name for con
en: Cofán
lo: ໂຄຟານ

note: Name for coo
en: Comox
lo: ໂຄມອກ

note: Name for cop
en: Coptic
lo: ຄອບຕິກ

note: Name for coq
en: Coquille
lo: ໂຄຄິວ

note: Name for cor
en: Cornish
lo: ຄໍນິສ

note: Name for cos
en: Corsican
lo: ຄໍຊີກັນ

note: Name for cot
en: Caquinte
lo: ຄາຄວິນເຕ

note: Name for cou
en: Wamey
lo: ວາເມ

note: Name for cov
en: Cao Miao
lo: ກາວ ມຽວ

note: Name for cow
en: Cowlitz
lo: ຄາວລິດ

note: Name for cox
en: Nanti
lo: ນານຕິ

note: Name for coz
en: Chochotec
lo: ໂຊໂຊເທັກ

note: Name for cpa
en: Palantla Chinantec
lo: ປາລານລາ ຊິນານເທັກ

note: Inverted name for cpa
en: Chinantec, Palantla
lo: ຊິນານເທັກ, ປາລານລາ

note: Name for cpb
en: Ucayali-Yurúa Ashéninka
lo: ອູຄາຍາລີ-ຢູຣົວ ອາເຊນິນກາ

note: Inverted name for cpb
en: Ashéninka, Ucayali-Yurúa
lo: ອາເຊນິນກາ, ອູຄາຍາລີ-ຢູຣົວ

note: Name for cpc
en: Ajyíninka Apurucayali
lo: ອາຍິນິນກາ ອາປູຣູຄາຍາລີ

note: Name for cpg
en: Cappadocian Greek
lo: ຄັບປາໂດຊຽນ ກຣີກ

note: Inverted name for cpg
en: Greek, Cappadocian
lo: ກຣີກ, ຄັບປາໂດຊຽນ

note: Name for cpi
en: Chinese Pidgin English
lo: ພິດຈິນ ອັງກິດ ແບບຈີນ

note: Inverted name for cpi
en: Pidgin English, Chinese
lo: ພິດຈິນ ອັງກິດ, ຈີນ

note: Name for cpn
en: Cherepon
lo: ເຊເຣປອນ

note: Name for cpo
en: Kpeego
lo: ຄະປີໂກ

note: Name for cps
en: Capiznon
lo: ຄາປິດນອນ

note: Name for cpu
en: Pichis Ashéninka
lo: ພິຊິດ ອາເຊນິນກາ

note: Inverted name for cpu
en: Ashéninka, Pichis
lo: ອາເຊນິນກາ, ພິຊິດ

note: Name for cpx
en: Pu-Xian Chinese
lo: ພູ-ຊຽນ ຈີນ

note: Inverted name for cpx
en: Chinese, Pu-Xian
lo: ຈີນ, ພູ-ຊຽນ

note: Name for cpy
en: South Ucayali Ashéninka
lo: ເຊົາທ໌ ອູຄາຍາລີ ອາເຊນິນກາ

note: Inverted name for cpy
en: Ashéninka, South Ucayali
lo: ອາເຊນິນກາ, ເຊົາທ໌ ອູຄາຍາລີ

note: Name for cqd
en: Chuanqiandian Cluster Miao
lo: ຊວນຊຽນດຽນ ຄລັສເຕີ ມຽວ

note: Inverted name for cqd
en: Miao, Chuanqiandian Cluster
lo: ມຽວ, ຊວນຊຽນດຽນ ຄລັສເຕີ

note: Name for cra
en: Chara
lo: ຊາຣາ

note: Name for crb
en: Island Carib
lo: ໄອແລນ ຄາຣິບ

note: Inverted name for crb
en: Carib, Island
lo: ຄາຣິບ, ໄອແລນ

note: Name for crc
en: Lonwolwol
lo: ລອນໂວລໂວລ

note: Name for crd
en: Coeur d'Alene
lo: ເກີດາເລນ

note: Name for cre
en: Cree
lo: ຄຣີ

note: Name for crf
en: Caramanta
lo: ຄາຣາມັນຕາ

note: Name for crg
en: Michif
lo: ມິຊິຟ

note: Name for crh
en: Crimean Tatar
lo: ຕາຕາ ໄຄຣເມຍ

note: Inverted name for crh
en: Tatar, Crimean
lo: ຕາຕາ, ໄຄຣເມຍ

note: Name for cri
en: Sãotomense
lo: ຊາວໂຕເມນເຊ

note: Name for crj
en: Southern East Cree
lo: ເຊົາເທີນ ອີສ ຄຣີ

note: Inverted name for crj
en: Cree, Southern East
lo: ຄຣີ, ເຊົາເທີນ ອີສ

note: Name for crk
en: Plains Cree
lo: ເພລນ ຄຣີ

note: Inverted name for crk
en: Cree, Plains
lo: ຄຣີ, ເພລນ

note: Name for crl
en: Northern East Cree
lo: ນໍເທີນ ອີສ ຄຣີ

note: Inverted name for crl
en: Cree, Northern East
lo: ຄຣີ, ນໍເທີນ ອີສ

note: Name for crm
en: Moose Cree
lo: ມູສ ຄຣີ

note: Inverted name for crm
en: Cree, Moose
lo: ຄຣີ, ມູສ

note: Name for crn
en: El Nayar Cora
lo: ເອລ ນາຍາ ໂຄຣາ

note: Inverted name for crn
en: Cora, El Nayar
lo: ໂຄຣາ, ເອລ ນາຍາ

note: Name for cro
en: Crow
lo: ໂຄຣ

note: Name for crq
en: Iyo'wujwa Chorote
lo: ອີໂຍວູຈວາ ໂຊໂຣເຕ

note: Inverted name for crq
en: Chorote, Iyo'wujwa
lo: ໂຊໂຣເຕ, ອີໂຍວູຈວາ

note: Name for crr
en: Carolina Algonquian
lo: ຄາໂຣໄລນາ ອັລກອນຄວຽນ

note: Inverted name for crr
en: Algonquian, Carolina
lo: ອັລກອນຄວຽນ, ຄາໂຣໄລນາ

note: Name for crs
en: Seselwa Creole French
lo: ເຊເຊລວາ ຄຣີໂອ ຝຣັ່ງ

note: Inverted name for crs
en: Creole French, Seselwa
lo: ຄຣີໂອ ຝຣັ່ງ, ເຊເຊລວາ

note: Name for crt
en: Iyojwa'ja Chorote
lo: ອີໂຍຈວາຈາ ໂຊໂຣເຕ

note: Inverted name for crt
en: Chorote, Iyojwa'ja
lo: ໂຊໂຣເຕ, ອີໂຍຈວາຈາ

note: Name for crv
en: Chaura
lo: ຊົວຣາ

note: Name for crw
en: Chrau
lo: ຊຣາວ

note: Name for crx
en: Carrier
lo: ແຄຣິເອີ

note: Name for cry
en: Cori
lo: ໂຄຣິ

note: Name for crz
en: Cruzeño
lo: ຄຣູເຊໂນ

note: Name for csa
en: Chiltepec Chinantec
lo: ຊິລເຕເປັກ ຊິນານເທັກ

note: Inverted name for csa
en: Chinantec, Chiltepec
lo: ຊິນານເທັກ, ຊິລເຕເປັກ

note: Name for csb
en: Kashubian
lo: ຄາຊູບຽນ

note: Name for csc
en: Catalan Sign Language
lo: ພາສາມືຄາຕາລານ

note: Name for csd
en: Chiangmai Sign Language
lo: ພາສາມືຊຽງໃໝ່

note: Name for cse
en: Czech Sign Language
lo: ພາສາມືເຊັກ

note: Name for csf
en: Cuba Sign Language
lo: ພາສາມືຄິວບາ

note: Name for csg
en: Chilean Sign Language
lo: ພາສາມືຊີລີ

note: Name for csh
en: Asho Chin
lo: ອາໂຊ ຈິນ

note: Inverted name for csh
en: Chin, Asho
lo: ຈິນ, ອາໂຊ

note: Name for csi
en: Coast Miwok
lo: ໂຄສຕ໌ ມິວອກ

note: Inverted name for csi
en: Miwok, Coast
lo: ມິວອກ, ໂຄສຕ໌

note: Name for csj
en: Songlai Chin
lo: ຊອງໄລ ຈິນ

note: Inverted name for csj
en: Chin, Songlai
lo: ຈິນ, ຊອງໄລ

note: Name for csk
en: Jola-Kasa
lo: ໂຈລາ-ຄາຊາ

note: Name for csl
en: Chinese Sign Language
lo: ພາສາມືຈີນ

note: Name for csm
en: Central Sierra Miwok
lo: ເຊັນໂທຣ ເຊຍຣາ ມິວອກ

note: Inverted name for csm
en: Miwok, Central Sierra
lo: ມິວອກ, ເຊັນໂທຣ ເຊຍຣາ

note: Name for csn
en: Colombian Sign Language
lo: ພາສາມືໂຄລອມເບຍ

note: Name for cso
en: Sochiapam Chinantec
lo: ໂຊເຊຍປຳ ຊິນານເທັກ

note: Inverted name for cso
en: Chinantec, Sochiapam
lo: ຊິນານເທັກ, ໂຊເຊຍປຳ

note: Name for csp
en: Southern Ping Chinese
lo: ເຊົາເທີນ ພິງ ຈີນ

note: Inverted name for csp
en: Chinese, Southern Ping
lo: ຈີນ, ເຊົາເທີນ ພິງ

note: Name for csq
en: Croatia Sign Language
lo: ພາສາມືໂຄຣເອເຊຍ

note: Name for csr
en: Costa Rican Sign Language
lo: ພາສາມືຄອສຕາຣິກາ

note: Name for css
en: Southern Ohlone
lo: ເຊົາເທີນ ໂອໂລນ

note: Inverted name for css
en: Ohlone, Southern
lo: ໂອໂລນ, ເຊົາເທີນ

note: Name for cst
en: Northern Ohlone
lo: ນໍເທີນ ໂອໂລນ

note: Inverted name for cst
en: Ohlone, Northern
lo: ໂອໂລນ, ນໍເທີນ

note: Name for csv
en: Sumtu Chin
lo: ຊຳຕູ ຈິນ

note: Inverted name for csv
en: Chin, Sumtu
lo: ຈິນ, ຊຳຕູ

note: Name for csw
en: Swampy Cree
lo: ສະວອມພີ ຄຣີ

note: Inverted name for csw
en: Cree, Swampy
lo: ຄຣີ, ສະວອມພີ

note: Name for csx
en: Cambodian Sign Language
lo: ພາສາມືກຳປູເຈຍ

note: Name for csy
en: Siyin Chin
lo: ຊີຢິນ ຈິນ

note: Inverted name for csy
en: Chin, Siyin
lo: ຈິນ, ຊີຢິນ

note: Name for csz
en: Coos
lo: ຄູສ

note: Name for cta
en: Tataltepec Chatino
lo: ຕາຕາລເຕເປັກ ຊາຕິໂນ

note: Inverted name for cta
en: Chatino, Tataltepec
lo: ຊາຕິໂນ, ຕາຕາລເຕເປັກ

note: Name for ctc
en: Chetco
lo: ເຊັດໂຄ

note: Name for ctd
en: Tedim Chin
lo: ເຕດິມ ຈິນ

note: Inverted name for ctd
en: Chin, Tedim
lo: ຈິນ, ເຕດິມ

note: Name for cte
en: Tepinapa Chinantec
lo: ເຕປິນາປາ ຊິນານເທັກ

note: Inverted name for cte
en: Chinantec, Tepinapa
lo: ຊິນານເທັກ, ເຕປິນາປາ

note: Name for ctg
en: Chittagonian
lo: ຈິດຕະກອງ

note: Name for cth
en: Thaiphum Chin
lo: ໄທພູມ ຈິນ

note: Inverted name for cth
en: Chin, Thaiphum
lo: ຈິນ, ໄທພູມ

note: Name for ctl
en: Tlacoatzintepec Chinantec
lo: ລາໂຄດຊິນເຕເປັກ ຊິນານເທັກ

note: Inverted name for ctl
en: Chinantec, Tlacoatzintepec
lo: ຊິນານເທັກ, ລາໂຄດຊິນເຕເປັກ

note: Name for ctm
en: Chitimacha
lo: ຊິຕິມາຊາ

note: Name for ctn
en: Chhintange
lo: ຊິນທານເກ

note: Name for cto
en: Emberá-Catío
lo: ເອມເບຣາ-ຄາຕິໂອ

note: Name for ctp
en: Western Highland Chatino
lo: ເວສເທີນ ໄຮແລນ ຊາຕິໂນ

note: Inverted name for ctp
en: Chatino, Western Highland
lo: ຊາຕິໂນ, ເວສເທີນ ໄຮແລນ

note: Name for cts
en: Northern Catanduanes Bikol
lo: ນໍເທີນ ຄາຕັນດວນ ບິໂຄລ

note: Inverted name for cts
en: Bikol, Northern Catanduanes
lo: ບິໂຄລ, ນໍເທີນ ຄາຕັນດວນ

note: Name for ctt
en: Wayanad Chetti
lo: ວາຍານາດ ເຊັດຕິ

note: Inverted name for ctt
en: Chetti, Wayanad
lo: ເຊັດຕິ, ວາຍານາດ

note: Name for ctu
en: Chol
lo: ຊໍ

note: Name for cty
en: Moundadan Chetty
lo: ມູນດາດັນ ເຊັດຕີ

note: Name for ctz
en: Zacatepec Chatino
lo: ຊາຄາເຕເປັກ ຊາຕິໂນ

note: Inverted name for ctz
en: Chatino, Zacatepec
lo: ຊາຕິໂນ, ຊາຄາເຕເປັກ

note: Name for cua
en: Cua
lo: ກົວ

note: Name for cub
en: Cubeo
lo: ຄູເບໂອ

note: Name for cuc
en: Usila Chinantec
lo: ອູຊິລາ ຊິນານເທັກ

note: Inverted name for cuc
en: Chinantec, Usila
lo: ຊິນານເທັກ, ອູຊິລາ

note: Name for cuh
en: Chuka
lo: ຊູກາ

note: Name for cui
en: Cuiba
lo: ຄຸຍບາ

note: Name for cuj
en: Mashco Piro
lo: ມາຊໂກ ປິໂຣ

note: Name for cuk
en: San Blas Kuna
lo: ຊານ ບລາສ ຄູນາ

note: Inverted name for cuk
en: Kuna, San Blas
lo: ຄູນາ, ຊານ ບລາສ

note: Name for cul
en: Culina
lo: ຄູລິນາ

note: Name for cuo
en: Cumanagoto
lo: ຄູມານາໂກໂຕ

note: Name for cup
en: Cupeño
lo: ຄູເປໂນ

note: Name for cuq
en: Cun
lo: ຄູນ

note: Name for cur
en: Chhulung
lo: ຊູລຸງ

note: Name for cut
en: Teutila Cuicatec
lo: ເຕອູຕິລາ ຄຸຍຄາເທັກ

note: Inverted name for cut
en: Cuicatec, Teutila
lo: ຄຸຍຄາເທັກ, ເຕອູຕິລາ

note: Name for cuu
en: Tai Ya
lo: ໄທ ຢາ

note: Name for cuv
en: Cuvok
lo: ຄູວອກ

note: Name for cuw
en: Chukwa
lo: ຊຸກວາ

note: Name for cux
en: Tepeuxila Cuicatec
lo: ເຕເປອູຊີລາ ຄຸຍຄາເທັກ

note: Inverted name for cux
en: Cuicatec, Tepeuxila
lo: ຄຸຍຄາເທັກ, ເຕເປອູຊີລາ

note: Name for cuy
en: Cuitlatec
lo: ຄຸຍລາເທັກ

note: Name for cvg
en: Chug
lo: ຊູກ

note: Name for cvn
en: Valle Nacional Chinantec
lo: ວາລ ເນຊັນນໍ ຊິນານເທັກ

note: Inverted name for cvn
en: Chinantec, Valle Nacional
lo: ຊິນານເທັກ, ວາລ ເນຊັນນໍ

note: Name for cwa
en: Kabwa
lo: ຄັບວາ

note: Name for cwb
en: Maindo
lo: ເມນໂດ

note: Name for cwd
en: Woods Cree
lo: ວູດ ຄຣີ

note: Inverted name for cwd
en: Cree, Woods
lo: ຄຣີ, ວູດ

note: Name for cwe
en: Kwere
lo: ຄະເວເຣ

note: Name for cwg
en: Chewong
lo: ຊີວອງ

note: Name for cwt
en: Kuwaataay
lo: ຄູວາຕາຍ

note: Name for cxh
en: Cha'ari
lo: ຊາອາຣິ

note: Name for cya
en: Nopala Chatino
lo: ໂນປາລາ ຊາຕິໂນ

note: Inverted name for cya
en: Chatino, Nopala
lo: ຊາຕິໂນ, ໂນປາລາ

note: Name for cyb
en: Cayubaba
lo: ຄາຍູບາບາ

note: Name for cym
en: Welsh
lo: ພາສາເວວ

note: Name for cyo
en: Cuyonon
lo: ຄູໂຢນອນ

note: Name for czh
en: Huizhou Chinese
lo: ຮຸຍໂຈ ຈີນ

note: Inverted name for czh
en: Chinese, Huizhou
lo: ຈີນ, ຮຸຍໂຈ

note: Name for czk
en: Knaanic
lo: ຄານານິກ

note: Name for czn
en: Zenzontepec Chatino
lo: ເຊນຊອນເຕເປັກ ຊາຕິໂນ

note: Inverted name for czn
en: Chatino, Zenzontepec
lo: ຊາຕິໂນ, ເຊນຊອນເຕເປັກ

note: Name for czo
en: Min Zhong Chinese
lo: ມິນ ຈົງ ຈີນ

note: Inverted name for czo
en: Chinese, Min Zhong
lo: ຈີນ, ມິນ ຈົງ

note: Name for czt
en: Zotung Chin
lo: ໂຊຕຸງ ຈິນ

note: Inverted name for czt
en: Chin, Zotung
lo: ຈິນ, ໂຊຕຸງ

note: Name for daa
en: Dangaléat
lo: ດານກາເລັດ

note: Name for dac
en: Dambi
lo: ດຳບິ

note: Name for dad
en: Marik
lo: ມາຣິກ

note: Name for dae
en: Duupa
lo: ດູປາ

note: Name for dag
en: Dagbani
lo: ດັກບານີ

note: Name for dah
en: Gwahatike
lo: ກວາຮາຕິເກ

note: Name for dai
en: Day
lo: ເດ

note: Name for daj
en: Dar Fur Daju
lo: ດາ ຟູ ດາຈູ

note: Inverted name for daj
en: Daju, Dar Fur
lo: ດາຈູ, ດາ ຟູ

note: Name for dak
en: Dakota
lo: ດາໂກຕາ

note: Name for dal
en: Dahalo
lo: ດາຮາໂລ

note: Name for dam
en: Damakawa
lo: ດາມາກາວາ

note: Name for dan
en: Danish
lo: ພາສາແດນມາກ

note: Name for dao
en: Daai Chin
lo: ດາຍ ຈິນ

note: Inverted name for dao
en: Chin, Daai
lo: ຈິນ, ດາຍ

note: Name for daq
en: Dandami Maria
lo: ດັນດາມິ ມາເຣຍ

note: Inverted name for daq
en: Maria, Dandami
lo: ມາເຣຍ, ດັນດາມິ

note: Name for dar
en: Dargwa
lo: ດາກວາ

note: Name for das
en: Daho-Doo
lo: ດາໂຮ-ດູ

note: Name for dau
en: Dar Sila Daju
lo: ດາ ຊິລາ ດາຈູ

note: Inverted name for dau
en: Daju, Dar Sila
lo: ດາຈູ, ດາ ຊິລາ

note: Name for dav
en: Taita
lo: ໄຕຕາ

note: Name for daw
en: Davawenyo
lo: ດາວາເວນໂຢ

note: Name for dax
en: Dayi
lo: ດາຍິ

note: Name for daz
en: Moi-Wadea
lo: ມອຍ-ວາເດຍ

note: Name for dba
en: Bangime
lo: ບັນກິເມ

note: Name for dbb
en: Deno
lo: ເດໂນ

note: Name for dbd
en: Dadiya
lo: ດາດິຍາ

note: Name for dbe
en: Dabe
lo: ດາເບ

note: Name for dbf
en: Edopi
lo: ເອໂດປິ

note: Name for dbg
en: Dogul Dom Dogon
lo: ໂດກູລ ດົມ ໂດກອນ

note: Inverted name for dbg
en: Dogon, Dogul Dom
lo: ໂດກອນ, ໂດກູລ ດົມ

note: Name for dbi
en: Doka
lo: ໂດກາ

note: Name for dbj
en: Ida'an
lo: ອິດາອານ

note: Name for dbl
en: Dyirbal
lo: ດີຣບາລ

note: Name for dbm
en: Duguri
lo: ດູກູຣິ

note: Name for dbn
en: Duriankere
lo: ດູຣຽນເຄເຣ

note: Name for dbo
en: Dulbu
lo: ດຸລບູ

note: Name for dbp
en: Duwai
lo: ດູໄວ

note: Name for dbq
en: Daba
lo: ດາບາ

note: Name for dbr
en: Dabarre
lo: ດາບາເຣ

note: Name for dbt
en: Ben Tey Dogon
lo: ເບັນ ເຕ ໂດກອນ

note: Inverted name for dbt
en: Dogon, Ben Tey
lo: ໂດກອນ, ເບັນ ເຕ

note: Name for dbu
en: Bondum Dom Dogon
lo: ບອນດຸມ ດົມ ໂດກອນ

note: Inverted name for dbu
en: Dogon, Bondum Dom
lo: ໂດກອນ, ບອນດຸມ ດົມ

note: Name for dbv
en: Dungu
lo: ດຸງກູ

note: Name for dbw
en: Bankan Tey Dogon
lo: ບັນກັນ ເຕ ໂດກອນ

note: Inverted name for dbw
en: Dogon, Bankan Tey
lo: ໂດກອນ, ບັນກັນ ເຕ

note: Name for dby
en: Dibiyaso
lo: ດິບິຍາໂຊ

note: Name for dcc
en: Deccan
lo: ເດກຄານ

note: Name for dcr
en: Negerhollands
lo: ເນເກີຮອລແລນ

note: Name for dda
en: Dadi Dadi
lo: ດາດິ ດາດິ

note: Name for ddd
en: Dongotono
lo: ດອນໂກໂຕໂນ

note: Name for dde
en: Doondo
lo: ດູນໂດ

note: Name for ddg
en: Fataluku
lo: ຟາຕາລູກູ

note: Name for ddi
en: West Goodenough
lo: ເວສ ກູດອີນັຟ

note: Inverted name for ddi
en: Goodenough, West
lo: ກູດອີນັຟ, ເວສ

note: Name for ddj
en: Jaru
lo: ຈາຣູ

note: Name for ddn
en: Dendi (Benin)
lo: ເດນດິ (ເບນິນ)

note: Name for ddo
en: Dido
lo: ດິໂດ

note: Name for ddr
en: Dhudhuroa
lo: ດູດູຣົວ

note: Name for dds
en: Donno So Dogon
lo: ດອນໂນ ໂຊ ໂດກອນ

note: Inverted name for dds
en: Dogon, Donno So
lo: ໂດກອນ, ດອນໂນ ໂຊ

note: Name for ddw
en: Dawera-Daweloor
lo: ດາເວຣາ-ດາເວລໍ

note: Name for dec
en: Dagik
lo: ດາກິກ

note: Name for ded
en: Dedua
lo: ເດດົວ

note: Name for dee
en: Dewoin
lo: ເດວອິນ

note: Name for def
en: Dezfuli
lo: ເດດຟູລີ

note: Name for deg
en: Degema
lo: ເດເກມາ

note: Name for deh
en: Dehwari
lo: ເດວາຣິ

note: Name for dei
en: Demisa
lo: ເດມິຊາ

note: Name for del
en: Delaware
lo: ເດລາແວ

note: Name for dem
en: Dem
lo: ເດັມ

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
lo: ສະເລບ (ອາທາປາສແກນ)

note: Name for dep
en: Pidgin Delaware
lo: ພິດຈິນ ເດລາແວ

note: Inverted name for dep
en: Delaware, Pidgin
lo: ເດລາແວ, ພິດຈິນ

note: Name for deq
en: Dendi (Central African Republic)
lo: ເດນດິ (ສາທາລະນະລັດ ອາຟຣິກາກາງ)

note: Name for der
en: Deori
lo: ເດໂອຣິ

note: Name for des
en: Desano
lo: ເດຊາໂນ

note: Name for deu
en: German
lo: ພາສາເຢຍລະມັນ

note: Name for dev
en: Domung
lo: ໂດມຸງ

note: Name for dez
en: Dengese
lo: ເດັນເກເຊ

note: Name for dga
en: Southern Dagaare
lo: ເຊົາເທີນ ດາກາເຣ

note: Inverted name for dga
en: Dagaare, Southern
lo: ດາກາເຣ, ເຊົາເທີນ

note: Name for dgb
en: Bunoge Dogon
lo: ບູໂນເກ ໂດກອນ

note: Inverted name for dgb
en: Dogon, Bunoge
lo: ໂດກອນ, ບູໂນເກ

note: Name for dgc
en: Casiguran Dumagat Agta
lo: ຄາຊິກູຣານ ດູມາກັດ ອັກຕາ

note: Inverted name for dgc
en: Agta, Casiguran Dumagat
lo: ອັກຕາ, ຄາຊິກູຣານ ດູມາກັດ

note: Name for dgd
en: Dagaari Dioula
lo: ດາກາຣິ ດິວລາ

note: Name for dge
en: Degenan
lo: ເດເກນານ

note: Name for dgg
en: Doga
lo: ໂດກາ

note: Name for dgh
en: Dghwede
lo: ດະກາເວເດ

note: Name for dgi
en: Northern Dagara
lo: ນໍເທີນ ດາກາຣາ

note: Inverted name for dgi
en: Dagara, Northern
lo: ດາກາຣາ, ນໍເທີນ

note: Name for dgk
en: Dagba
lo: ດັກບາ

note: Name for dgl
en: Andaandi
lo: ອັນດານດິ

note: Name for dgn
en: Dagoman
lo: ດາໂກແມນ

note: Name for dgo
en: Dogri (individual language)
lo: ໂດກຣີ (ພາສາສະເພາະ)

note: Name for dgr
en: Tlicho
lo: ຕິລິໂຊ

note: Name for dgs
en: Dogoso
lo: ໂດໂກໂຊ

note: Name for dgt
en: Ndra'ngith
lo: ນຣານກິດ

note: Name for dgw
en: Daungwurrung
lo: ດວນກູຣຸງ

note: Name for dgx
en: Doghoro
lo: ໂດໂກໂຣ

note: Name for dgz
en: Daga
lo: ດາກາ

note: Name for dhd
en: Dhundari
lo: ດຸນດາຣິ

note: Name for dhg
en: Dhangu-Djangu
lo: ດັນກູ-ຈັນກູ

note: Name for dhi
en: Dhimal
lo: ດິມໍ

note: Name for dhl
en: Dhalandji
lo: ດາລັນຈິ

note: Name for dhm
en: Zemba
lo: ເຊັມບາ

note: Name for dhn
en: Dhanki
lo: ດັນກິ

note: Name for dho
en: Dhodia
lo: ໂດເດຍ

note: Name for dhr
en: Dhargari
lo: ດາກາຣິ

note: Name for dhs
en: Dhaiso
lo: ໄດໂຊ

note: Name for dhu
en: Dhurga
lo: ດູຣກາ

note: Name for dhv
en: Dehu
lo: ເດຮູ

note: Name for dhw
en: Dhanwar (Nepal)
lo: ດັນວາ (ເນປານ)

note: Name for dhx
en: Dhungaloo
lo: ດຸງກາລູ

note: Name for dia
en: Dia
lo: ເດຍ

note: Name for dib
en: South Central Dinka
lo: ເຊົາທ໌ ເຊັນໂທຣ ດິນກາ

note: Inverted name for dib
en: Dinka, South Central
lo: ດິນກາ, ເຊົາທ໌ ເຊັນໂທຣ

note: Name for dic
en: Lakota Dida
lo: ລາໂຄຕາ ດິດາ

note: Inverted name for dic
en: Dida, Lakota
lo: ດິດາ, ລາໂຄຕາ

note: Name for did
en: Didinga
lo: ດິດິນກາ

note: Name for dif
en: Dieri
lo: ດິເອຣິ

note: Name for dig
en: Digo
lo: ດິໂກ

note: Name for dih
en: Kumiai
lo: ຄູມິໄອ

note: Name for dii
en: Dimbong
lo: ດິມບອງ

note: Name for dij
en: Dai
lo: ໄດ

note: Name for dik
en: Southwestern Dinka
lo: ເຊົາທ໌ເວສເທີນ ດິນກາ

note: Inverted name for dik
en: Dinka, Southwestern
lo: ດິນກາ, ເຊົາທ໌ເວສເທີນ

note: Name for dil
en: Dilling
lo: ດິລລິງ

note: Name for dim
en: Dime
lo: ດິເມ

note: Name for din
en: Dinka
lo: ດິນກາ

note: Name for dio
en: Dibo
lo: ດິໂບ

note: Name for dip
en: Northeastern Dinka
lo: ນໍທ໌ອີສເທີນ ດິນກາ

note: Inverted name for dip
en: Dinka, Northeastern
lo: ດິນກາ, ນໍທ໌ອີສເທີນ

note: Name for diq
en: Dimli (individual language)
lo: ດິມລິ (ພາສາສະເພາະ)

note: Name for dir
en: Dirim
lo: ດິຣິມ

note: Name for dis
en: Dimasa
lo: ດິມາຊາ

note: Name for diu
en: Diriku
lo: ດິຣິກູ

note: Name for div
en: Divehi
lo: ດິເວຮິ

note: Name for diw
en: Northwestern Dinka
lo: ນໍທ໌ເວສເທີນ ດິນກາ

note: Inverted name for diw
en: Dinka, Northwestern
lo: ດິນກາ, ນໍທ໌ເວສເທີນ

note: Name for dix
en: Dixon Reef
lo: ດິກຊັນ ຣີຟ

note: Name for diy
en: Diuwe
lo: ດິວເວ

note: Name for diz
en: Ding
lo: ດິງ

note: Name for dja
en: Djadjawurrung
lo: ຈາຈາວູຣຸງ

note: Name for djb
en: Djinba
lo: ຈິນບາ

note: Name for djc
en: Dar Daju Daju
lo: ດາ ດາຈູ ດາຈູ

note: Inverted name for djc
en: Daju, Dar Daju
lo: ດາຈູ, ດາ ດາຈູ

note: Name for djd
en: Djamindjung
lo: ຈາມິນຈຸງ

note: Name for dje
en: Zarma
lo: ຊາຣມາ

note: Name for djf
en: Djangun
lo: ຈັນກຸນ

note: Name for dji
en: Djinang
lo: ຈິນັງ

note: Name for djj
en: Djeebbana
lo: ຈິບານາ

note: Name for djk
en: Eastern Maroon Creole
lo: ອີສເທີນ ມາຣູນ ຄຣີໂອ

note: Name for djm
en: Jamsay Dogon
lo: ຈາມເຊ ໂດກອນ

note: Inverted name for djm
en: Dogon, Jamsay
lo: ໂດກອນ, ຈາມເຊ

note: Name for djn
en: Jawoyn
lo: ຈາວອຍ

note: Name for djo
en: Jangkang
lo: ຈັງກັງ

note: Name for djr
en: Djambarrpuyngu
lo: ຈຳບາປຸຍງູ

note: Name for dju
en: Kapriman
lo: ຄາປຣິແມນ

note: Name for djw
en: Djawi
lo: ຈາວິ

note: Name for dka
en: Dakpakha
lo: ດັກປາຄາ

note: Name for dkg
en: Kadung
lo: ຄາດຸງ

note: Name for dkk
en: Dakka
lo: ດັກກາ

note: Name for dkr
en: Kuijau
lo: ຄຸຍເຈົາ

note: Name for dks
en: Southeastern Dinka
lo: ເຊົາທ໌ອີສເທີນ ດິນກາ

note: Inverted name for dks
en: Dinka, Southeastern
lo: ດິນກາ, ເຊົາທ໌ອີສເທີນ

note: Name for dkx
en: Mazagway
lo: ມາຊາກເວ

note: Name for dlg
en: Dolgan
lo: ໂດລກັນ

note: Name for dlk
en: Dahalik
lo: ດາຮາລິກ

note: Name for dlm
en: Dalmatian
lo: ດັລເມຊຽນ

note: Name for dln
en: Darlong
lo: ດາລອງ

note: Name for dma
en: Duma
lo: ດູມາ

note: Name for dmb
en: Mombo Dogon
lo: ມອມໂບ ໂດກອນ

note: Inverted name for dmb
en: Dogon, Mombo
lo: ໂດກອນ, ມອມໂບ

note: Name for dmc
en: Gavak
lo: ກາວັກ

note: Name for dmd
en: Madhi Madhi
lo: ມາດິ ມາດິ

note: Name for dme
en: Dugwor
lo: ດູກວໍ

note: Name for dmf
en: Medefaidrin
lo: ເມເດໄຟດຣິນ

note: Name for dmg
en: Upper Kinabatangan
lo: ອັບເປີ ຄິນາບາຕັນກັນ

note: Inverted name for dmg
en: Kinabatangan, Upper
lo: ຄິນາບາຕັນກັນ, ອັບເປີ

note: Name for dmk
en: Domaaki
lo: ໂດມາກິ

note: Name for dml
en: Dameli
lo: ດາເມລິ

note: Name for dmm
en: Dama
lo: ດາມາ

note: Name for dmo
en: Kemedzung
lo: ເຄເມດຊຸງ

note: Name for dmr
en: East Damar
lo: ອີສ ດາມາ

note: Inverted name for dmr
en: Damar, East
lo: ດາມາ, ອີສ

note: Name for dms
en: Dampelas
lo: ດຳເປລັສ

note: Name for dmu
en: Dubu
lo: ດູບູ

note: Name for dmv
en: Dumpas
lo: ດຸມປັສ

note: Name for dmw
en: Mudburra
lo: ມຸດບູຣາ

note: Name for dmx
en: Dema
lo: ເດມາ

note: Name for dmy
en: Demta
lo: ເດັມຕາ

note: Name for dna
en: Upper Grand Valley Dani
lo: ອັບເປີ ແກຣນ ວາເລ ດານິ

note: Inverted name for dna
en: Dani, Upper Grand Valley
lo: ດານິ, ອັບເປີ ແກຣນ ວາເລ

note: Name for dnd
en: Daonda
lo: ດາອນດາ

note: Name for dne
en: Ndendeule
lo: ນເດນເດວເລ

note: Name for dng
en: Dungan
lo: ດຸງກັນ

note: Name for dni
en: Lower Grand Valley Dani
lo: ໂລເວີ ແກຣນ ວາເລ ດານິ

note: Inverted name for dni
en: Dani, Lower Grand Valley
lo: ດານິ, ໂລເວີ ແກຣນ ວາເລ

note: Name for dnj
en: Dan
lo: ດານ

note: Name for dnk
en: Dengka
lo: ເດັງກາ

note: Name for dnn
en: Dzùùngoo
lo: ຊຸງກູ

note: Name for dno
en: Ndrulo
lo: ນຣູໂລ

note: Name for dnr
en: Danaru
lo: ດານາຣູ

note: Name for dnt
en: Mid Grand Valley Dani
lo: ມິດ ແກຣນ ວາເລ ດານິ

note: Inverted name for dnt
en: Dani, Mid Grand Valley
lo: ດານິ, ມິດ ແກຣນ ວາເລ

note: Name for dnu
en: Danau
lo: ດານາວ

note: Name for dnv
en: Danu
lo: ດານູ

note: Name for dnw
en: Western Dani
lo: ເວສເທີນ ດານິ

note: Inverted name for dnw
en: Dani, Western
lo: ດານິ, ເວສເທີນ

note: Name for dny
en: Dení
lo: ເດນິ

note: Name for doa
en: Dom
lo: ດົມ

note: Name for dob
en: Dobu
lo: ໂດບູ

note: Name for doc
en: Northern Dong
lo: ນໍເທີນ ດົງ

note: Inverted name for doc
en: Dong, Northern
lo: ດົງ, ນໍເທີນ

note: Name for doe
en: Doe
lo: ໂດ

note: Name for dof
en: Domu
lo: ໂດມູ

note: Name for doh
en: Dong
lo: ດົງ

note: Name for doi
en: Dogri (macrolanguage)
lo: ໂດກຣີ (ພາສາໃຫຍ່)

note: Name for dok
en: Dondo
lo: ດອນໂດ

note: Name for dol
en: Doso
lo: ໂດໂຊ

note: Name for don
en: Toura (Papua New Guinea)
lo: ຕູຣາ (ປາປົວ ນິວ ກິນີ)

note: Name for doo
en: Dongo
lo: ດອນໂກ

note: Name for dop
en: Lukpa
lo: ລຸກປາ

note: Name for doq
en: Dominican Sign Language
lo: ພາສາມືໂດມິນິກັນ

note: Name for dor
en: Dori'o
lo: ໂດຣິໂອ

note: Name for dos
en: Dogosé
lo: ໂດໂກເຊ

note: Name for dot
en: Dass
lo: ດາສ

note: Name for dov
en: Dombe
lo: ດອມເບ

note: Name for dow
en: Doyayo
lo: ໂດຢາໂຢ

note: Name for dox
en: Bussa
lo: ບຸສຊາ

note: Name for doy
en: Dompo
lo: ດອມໂປ

note: Name for doz
en: Dorze
lo: ດໍເຊ

note: Name for dpp
en: Papar
lo: ປາປາ

note: Name for drb
en: Dair
lo: ແດ

note: Name for drc
en: Minderico
lo: ມິນເດຣິໂຄ

note: Name for drd
en: Darmiya
lo: ດາມິຍາ

note: Name for dre
en: Dolpo
lo: ໂດລໂປ

note: Name for drg
en: Rungus
lo: ຣຸງກັສ

note: Name for dri
en: C'Lela
lo: ຄະເລລາ

note: Name for drl
en: Paakantyi
lo: ປາກັນຕີ

note: Name for drn
en: West Damar
lo: ເວສ ດາມາ

note: Inverted name for drn
en: Damar, West
lo: ດາມາ, ເວສ

note: Name for dro
en: Daro-Matu Melanau
lo: ດາໂຣ-ມາຕູ ເມລານາວ

note: Inverted name for dro
en: Melanau, Daro-Matu
lo: ເມລານາວ, ດາໂຣ-ມາຕູ

note: Name for drq
en: Dura
lo: ດູຣາ

note: Name for drs
en: Gedeo
lo: ເກເດໂອ

note: Name for drt
en: Drents
lo: ເດຣນ

note: Name for dru
en: Rukai
lo: ຣູໄກ

note: Name for dry
en: Darai
lo: ດາໄຣ

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
lo: ໂລເວີ ຊໍບຽນ

note: Inverted name for dsb
en: Sorbian, Lower
lo: ຊໍບຽນ, ໂລເວີ

note: Name for dse
en: Dutch Sign Language
lo: ພາສາມືດັດຊ໌

note: Name for dsh
en: Daasanach
lo: ດາຊານັຊ

note: Name for dsi
en: Disa
lo: ດິຊາ

note: Name for dsk
en: Dokshi
lo: ດອກຊິ

note: Name for dsl
en: Danish Sign Language
lo: ພາສາມືແດນມາກ

note: Name for dsn
en: Dusner
lo: ດຸສເນີ

note: Name for dso
en: Desiya
lo: ເດຊິຍາ

note: Name for dsq
en: Tadaksahak
lo: ທາດັກຊາຮັກ

note: Name for dsz
en: Mardin Sign Language
lo: ພາສາມືມາຣດິນ

note: Name for dta
en: Daur
lo: ດໍ

note: Name for dtb
en: Labuk-Kinabatangan Kadazan
lo: ລາບຸກ-ຄິນາບາຕັນກັນ ຄາດາຊານ

note: Inverted name for dtb
en: Kadazan, Labuk-Kinabatangan
lo: ຄາດາຊານ, ລາບຸກ-ຄິນາບາຕັນກັນ

note: Name for dtd
en: Ditidaht
lo: ດິຕິດາທ

note: Name for dth
en: Adithinngithigh
lo: ອາດິທິນກິທິກ

note: Name for dti
en: Ana Tinga Dogon
lo: ອານາ ຕິນກາ ໂດກອນ

note: Inverted name for dti
en: Dogon, Ana Tinga
lo: ໂດກອນ, ອານາ ຕິນກາ

note: Name for dtk
en: Tene Kan Dogon
lo: ເຕເນ ຄານ ໂດກອນ

note: Inverted name for dtk
en: Dogon, Tene Kan
lo: ໂດກອນ, ເຕເນ ຄານ

note: Name for dtm
en: Tomo Kan Dogon
lo: ໂທໂມ ຄານ ໂດກອນ

note: Inverted name for dtm
en: Dogon, Tomo Kan
lo: ໂດກອນ, ໂທໂມ ຄານ

note: Name for dtn
en: Daatsʼíin
lo: ດາດຊິນ

note: Name for dto
en: Tommo So Dogon
lo: ທອມໂມ ໂຊ ໂດກອນ

note: Inverted name for dto
en: Dogon, Tommo So
lo: ໂດກອນ, ທອມໂມ ໂຊ

note: Name for dtp
en: Kadazan Dusun
lo: ຄາດາຊານ ດູຊຸນ

note: Inverted name for dtp
en: Dusun, Kadazan
lo: ດູຊຸນ, ຄາດາຊານ

note: Name for dtr
en: Lotud
lo: ໂລຕຸດ

note: Name for dts
en: Toro So Dogon
lo: ໂທໂຣ ໂຊ ໂດກອນ

note: Inverted name for dts
en: Dogon, Toro So
lo: ໂດກອນ, ໂທໂຣ ໂຊ

note: Name for dtt
en: Toro Tegu Dogon
lo: ໂທໂຣ ເຕກູ ໂດກອນ

note: Inverted name for dtt
en: Dogon, Toro Tegu
lo: ໂດກອນ, ໂທໂຣ ເຕກູ

note: Name for dtu
en: Tebul Ure Dogon
lo: ເຕບຸລ ອູເຣ ໂດກອນ

note: Inverted name for dtu
en: Dogon, Tebul Ure
lo: ໂດກອນ, ເຕບຸລ ອູເຣ

note: Name for dty
en: Dotyali
lo: ໂດຕຍາລີ

note: Name for dua
en: Duala
lo: ດົວລາ

note: Name for dub
en: Dubli
lo: ດຸບລິ

note: Name for duc
en: Duna
lo: ດູນາ

note: Name for due
en: Umiray Dumaget Agta
lo: ອູມິເຣ ດູມາເກັດ ອັກຕາ

note: Inverted name for due
en: Agta, Umiray Dumaget
lo: ອັກຕາ, ອູມິເຣ ດູມາເກັດ

note: Name for duf
en: Dumbea
lo: ດຸມເບຍ

note: Name for dug
en: Duruma
lo: ດູຣູມາ

note: Name for duh
en: Dungra Bhil
lo: ດຸງຣາ ບິລ

note: Name for dui
en: Dumun
lo: ດູມຸນ

note: Name for duk
en: Uyajitaya
lo: ອູຢາຈິຕາຍາ

note: Name for dul
en: Alabat Island Agta
lo: ອາລາບັດ ໄອແລນ ອັກຕາ

note: Inverted name for dul
en: Agta, Alabat Island
lo: ອັກຕາ, ອາລາບັດ ໄອແລນ

note: Name for dum
en: Middle Dutch (ca. 1050-1350)
lo: ດັດຊ໌ ຍຸກກາງ (ປະມານ 1050-1350)

note: Inverted name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
lo: ດັດຊ໌, ຍຸກກາງ (ປະມານ 1050-1350)

note: Name for dun
en: Dusun Deyah
lo: ດູຊຸນ ເດຢາ

note: Name for duo
en: Dupaninan Agta
lo: ດູປານິນັນ ອັກຕາ

note: Inverted name for duo
en: Agta, Dupaninan
lo: ອັກຕາ, ດູປານິນັນ

note: Name for dup
en: Duano
lo: ດົວໂນ

note: Name for duq
en: Dusun Malang
lo: ດູຊຸນ ມາລັງ

note: Name for dur
en: Dii
lo: ດີ

note: Name for dus
en: Dumi
lo: ດູມິ

note: Name for duu
en: Drung
lo: ດຣຸງ

note: Name for duv
en: Duvle
lo: ດູເວລ

note: Name for duw
en: Dusun Witu
lo: ດູຊຸນ ວີຕູ

note: Name for dux
en: Duungooma
lo: ດຸງກູມາ

note: Name for duy
en: Dicamay Agta
lo: ດິຄາເມ ອັກຕາ

note: Inverted name for duy
en: Agta, Dicamay
lo: ອັກຕາ, ດິຄາເມ

note: Name for duz
en: Duli-Gey
lo: ດູລິ-ເກ

note: Name for dva
en: Duau
lo: ດູາວ

note: Name for dwa
en: Diri
lo: ດິຣິ

note: Name for dwk
en: Dawik Kui
lo: ດາວິກ ຄຸຍ

note: Inverted name for dwk
en: Kui, Dawik
lo: ຄຸຍ, ດາວິກ

note: Name for dwr
en: Dawro
lo: ດາວໂຣ

note: Name for dws
en: Dutton World Speedwords
lo: ດັດຕັນ ເວີລດ໌ ສະປິດເວີດ

note: Name for dwu
en: Dhuwal
lo: ດູວາລ

note: Name for dww
en: Dawawa
lo: ດາວາວາ

note: Name for dwy
en: Dhuwaya
lo: ດູວາຍາ

note: Name for dwz
en: Dewas Rai
lo: ເດວັສ ໄຣ

note: Inverted name for dwz
en: Rai, Dewas
lo: ໄຣ, ເດວັສ

note: Name for dya
en: Dyan
lo: ດຍານ

note: Name for dyb
en: Dyaberdyaber
lo: ດຍາເບີດຍາເບີ

note: Name for dyd
en: Dyugun
lo: ດຍູກຸນ

note: Name for dyg
en: Villa Viciosa Agta
lo: ວິນລາ ວິຊິໂອຊາ ອັກຕາ

note: Inverted name for dyg
en: Agta, Villa Viciosa
lo: ອັກຕາ, ວິນລາ ວິຊິໂອຊາ

note: Name for dyi
en: Djimini Senoufo
lo: ຈິມິນິ ເຊນູໂຟ

note: Inverted name for dyi
en: Senoufo, Djimini
lo: ເຊນູໂຟ, ຈິມິນິ

note: Name for dym
en: Yanda Dom Dogon
lo: ຢານດາ ດົມ ໂດກອນ

note: Inverted name for dym
en: Dogon, Yanda Dom
lo: ໂດກອນ, ຢານດາ ດົມ

note: Name for dyn
en: Dyangadi
lo: ດຍັງກາດິ

note: Name for dyo
en: Jola-Fonyi
lo: ໂຈລາ-ຟອນຢິ

note: Name for dyr
en: Dyarim
lo: ດຍາຣິມ

note: Name for dyu
en: Dyula
lo: ດຍູລາ

note: Name for dyy
en: Djabugay
lo: ຈາບູເກ

note: Name for dza
en: Tunzu
lo: ຕຸນຊູ

note: Name for dzd
en: Daza
lo: ດາຊາ

note: Name for dze
en: Djiwarli
lo: ຈິວາລີ

note: Name for dzg
en: Dazaga
lo: ດາຊາກາ

note: Name for dzl
en: Dzalakha
lo: ຊາລາຄາ

note: Name for dzn
en: Dzando
lo: ຊັນໂດ

note: Name for dzo
en: Dzongkha
lo: ຊອງຄາ

note: Name for eaa
en: Karenggapa
lo: ຄາເຣັງກາປາ

note: Name for ebc
en: Beginci
lo: ເບກິນຊິ

note: Name for ebg
en: Ebughu
lo: ເອບູກູ

note: Name for ebk
en: Eastern Bontok
lo: ອີສເທີນ ບອນຕອກ

note: Inverted name for ebk
en: Bontok, Eastern
lo: ບອນຕອກ, ອີສເທີນ

note: Name for ebo
en: Teke-Ebo
lo: ເຕເກ-ເອໂບ

note: Name for ebr
en: Ebrié
lo: ເອເບຣຍ

note: Name for ebu
en: Embu
lo: ເອັມບູ

note: Name for ecr
en: Eteocretan
lo: ເອເຕໂອເຄຣຕັນ

note: Name for ecs
en: Ecuadorian Sign Language
lo: ພາສາມືເອກວາດໍ

note: Name for ecy
en: Eteocypriot
lo: ເອເຕໂອໄຊປຣັອດ

note: Name for eee
en: E
lo: ອີ

note: Name for efa
en: Efai
lo: ເອໄຟ

note: Name for efe
en: Efe
lo: ເອເຟ

note: Name for efi
en: Efik
lo: ເອຟິກ

note: Name for ega
en: Ega
lo: ເອກາ

note: Name for egl
en: Emilian
lo: ເອມິລຽນ

note: Name for egm
en: Benamanga
lo: ເບນາມັງກາ

note: Name for ego
en: Eggon
lo: ເອັກກອນ

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
lo: ເອຢິບ (ບູຮານ)

note: Name for ehs
en: Miyakubo Sign Language
lo: ພາສາມືມິຍາກຸໂບ

note: Name for ehu
en: Ehueun
lo: ເອຮູອຶນ

note: Name for eip
en: Eipomek
lo: ເອໂປເມັກ

note: Name for eit
en: Eitiep
lo: ເອທຽບ

note: Name for eiv
en: Askopan
lo: ອັສໂຄປານ

note: Name for eja
en: Ejamat
lo: ເອຈາມາດ

note: Name for eka
en: Ekajuk
lo: ເອຄາຈຸກ

note: Name for eke
en: Ekit
lo: ເອຄິດ

note: Name for ekg
en: Ekari
lo: ເອຄາຣິ

note: Name for eki
en: Eki
lo: ເອຄິ

note: Name for ekk
en: Standard Estonian
lo: ເອສໂຕນຽນມາດຕະຖານ

note: Inverted name for ekk
en: Estonian, Standard
lo: ເອສໂຕນຽນ, ມາດຕະຖານ

note: Name for ekl
en: Kol (Bangladesh)
lo: ໂກລ (ບັງກລາເທດ)

note: Name for ekm
en: Elip
lo: ເອລິບ

note: Name for eko
en: Koti
lo: ໂຄຕິ

note: Name for ekp
en: Ekpeye
lo: ເອັກເປເຢ

note: Name for ekr
en: Yace
lo: ຢາເຊ

note: Name for eky
en: Eastern Kayah
lo: ອີສເທີນ ຄາຢາ

note: Inverted name for eky
en: Kayah, Eastern
lo: ຄາຢາ, ອີສເທີນ

note: Name for ele
en: Elepi
lo: ເອເລປິ

note: Name for elh
en: El Hugeirat
lo: ເອລ ຮູເກຣັດ

note: Name for eli
en: Nding
lo: ນດິງ

note: Name for elk
en: Elkei
lo: ເອລເຄ

note: Name for ell
en: Modern Greek (1453-)
lo: ພາສາເກຣັກສະໄໝໃໝ່ (1453-)

note: Inverted name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
lo: ເກຣັກ, ສະໄໝໃໝ່ (1453-)

note: Name for elm
en: Eleme
lo: ເອເລເມ

note: Name for elo
en: El Molo
lo: ເອລ ໂມໂລ

note: Name for elu
en: Elu
lo: ເອລູ

note: Name for elx
en: Elamite
lo: ເອລາໄມ

note: Name for ema
en: Emai-Iuleha-Ora
lo: ເອໄມ-ອິວເລຮາ-ໂອຣາ

note: Name for emb
en: Embaloh
lo: ເອມບາໂລ

note: Name for eme
en: Emerillon
lo: ເອເມຣິນລອນ

note: Name for emg
en: Eastern Meohang
lo: ອີສເທີນ ເມໂອຮັງ

note: Inverted name for emg
en: Meohang, Eastern
lo: ເມໂອຮັງ, ອີສເທີນ

note: Name for emi
en: Mussau-Emira
lo: ມຸດຊາວ-ເອມິຣາ

note: Name for emk
en: Eastern Maninkakan
lo: ອີສເທີນ ມານິນຄາຄານ

note: Inverted name for emk
en: Maninkakan, Eastern
lo: ມານິນຄາຄານ, ອີສເທີນ

note: Name for emm
en: Mamulique
lo: ມາຕູລິກ

note: Name for emn
en: Eman
lo: ເອມານ

note: Name for emp
en: Northern Emberá
lo: ນໍເທີນ ເອມເບຣາ

note: Inverted name for emp
en: Emberá, Northern
lo: ເອມເບຣາ, ນໍເທີນ

note: Name for emq
en: Eastern Minyag
lo: ອີສເທີນ ມິນຢາກ

note: Inverted name for emq
en: Minyag, Eastern
lo: ມິນຢາກ, ອີສເທີນ

note: Name for ems
en: Pacific Gulf Yupik
lo: ປາຊີຟິກ ກັລຟ ຢູປິກ

note: Inverted name for ems
en: Yupik, Pacific Gulf
lo: ຢູປິກ, ປາຊີຟິກ ກັລຟ

note: Name for emu
en: Eastern Muria
lo: ອີສເທີນ ມູເຣຍ

note: Inverted name for emu
en: Muria, Eastern
lo: ມູເຣຍ, ອີສເທີນ

note: Name for emw
en: Emplawas
lo: ເອມປລາວັສ

note: Name for emx
en: Erromintxela
lo: ເອໂຣມິນເຊລາ

note: Name for emy
en: Epigraphic Mayan
lo: ເອປິກຣາຟິກ ມາຍັນ

note: Inverted name for emy
en: Mayan, Epigraphic
lo: ມາຍັນ, ເອປິກຣາຟິກ

note: Name for emz
en: Mbessa
lo: ມເບດຊາ

note: Name for ena
en: Apali
lo: ອາປາລິ

note: Name for enb
en: Markweeta
lo: ມາກວີຕາ

note: Name for enc
en: En
lo: ເອັນ

note: Name for end
en: Ende
lo: ເອັນເດ

note: Name for enf
en: Forest Enets
lo: ຟໍເຣສ ເອເນັດ

note: Inverted name for enf
en: Enets, Forest
lo: ເອເນັດ, ຟໍເຣສ

note: Name for eng
en: English
lo: ພາສາອັງກິດ

note: Name for enh
en: Tundra Enets
lo: ທຸນດຣາ ເອເນັດ

note: Inverted name for enh
en: Enets, Tundra
lo: ເອເນັດ, ທຸນດຣາ

note: Name for enl
en: Enlhet
lo: ເອັນເລັດ

note: Name for enm
en: Middle English (1100-1500)
lo: ພາສາອັງກິດຍຸກກາງ (1100-1500)

note: Inverted name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
lo: ອັງກິດ, ຍຸກກາງ (1100-1500)

note: Name for enn
en: Engenni
lo: ເອັນເກັນນິ

note: Name for eno
en: Enggano
lo: ເອັງກາໂນ

note: Name for enq
en: Enga
lo: ເອັງກາ

note: Name for enr
en: Emumu
lo: ເອມູມູ

note: Name for enu
en: Enu
lo: ເອັນນູ

note: Name for env
en: Enwan (Edo State)
lo: ເອັນວານ (ລັດ ເອໂດ)

note: Name for enw
en: Enwan (Akwa Ibom State)
lo: ເອັນວານ (ລັດ ອາກວາ ອິບອມ)

note: Name for enx
en: Enxet
lo: ເອັນເຊັດ

note: Name for eot
en: Beti (Côte d'Ivoire)
lo: ເບຕິ (ໂກດ ດິວົວ)

note: Name for epi
en: Epie
lo: ເອປິ

note: Name for epo
en: Esperanto
lo: ພາສາເອສເປຣັນໂຕ

note: Name for era
en: Eravallan
lo: ເອຣາວານລັນ

note: Name for erg
en: Sie
lo: ຊີ

note: Name for erh
en: Eruwa
lo: ເອຣູວາ

note: Name for eri
en: Ogea
lo: ໂອເກຍ

note: Name for erk
en: South Efate
lo: ເຊົາທ໌ ເອຟາເຕ

note: Inverted name for erk
en: Efate, South
lo: ເອຟາເຕ, ເຊົາທ໌

note: Name for ero
en: Horpa
lo: ຮໍປາ

note: Name for err
en: Erre
lo: ເອເຣ

note: Name for ers
en: Ersu
lo: ເອີຊູ

note: Name for ert
en: Eritai
lo: ເອຣິໄຕ

note: Name for erw
en: Erokwanas
lo: ເອໂຣກວານັສ

note: Name for ese
en: Ese Ejja
lo: ເອເຊ ເອຈາ

note: Name for esg
en: Aheri Gondi
lo: ອາເຮຣິ ກອນດິ

note: Inverted name for esg
en: Gondi, Aheri
lo: ກອນດິ, ອາເຮຣິ

note: Name for esh
en: Eshtehardi
lo: ເອສເຕຮາດິ

note: Name for esi
en: North Alaskan Inupiatun
lo: ນໍທ໌ ອາລັສກັນ ອິນູປຽຕຸນ

note: Inverted name for esi
en: Inupiatun, North Alaskan
lo: ອິນູປຽຕຸນ, ນໍທ໌ ອາລັສກັນ

note: Name for esk
en: Northwest Alaska Inupiatun
lo: ນໍທ໌ເວສ ອາລັສກາ ອິນູປຽຕຸນ

note: Inverted name for esk
en: Inupiatun, Northwest Alaska
lo: ອິນູປຽຕຸນ, ນໍທ໌ເວສ ອາລັສກາ

note: Name for esl
en: Egypt Sign Language
lo: ພາສາມືເອຢິບ

note: Name for esm
en: Esuma
lo: ເອຊູມາ

note: Name for esn
en: Salvadoran Sign Language
lo: ພາສາມືຊາວາດໍ

note: Name for eso
en: Estonian Sign Language
lo: ພາສາມືເອສໂຕນຽນ

note: Name for esq
en: Esselen
lo: ເອສເຊເລັນ

note: Name for ess
en: Central Siberian Yupik
lo: ເຊັນໂທຣ ໄຊບີຣຽນ ຢູປິກ

note: Inverted name for ess
en: Yupik, Central Siberian
lo: ຢູປິກ, ເຊັນໂທຣ ໄຊບີຣຽນ

note: Name for est
en: Estonian
lo: ພາສາເອສໂຕນຽນ

note: Name for esu
en: Central Yupik
lo: ເຊັນໂທຣ ຢູປິກ

note: Inverted name for esu
en: Yupik, Central
lo: ຢູປິກ, ເຊັນໂທຣ

note: Name for esy
en: Eskayan
lo: ເອສກາຍັນ

note: Name for etb
en: Etebi
lo: ເອເຕບິ

note: Name for etc
en: Etchemin
lo: ເອດເຊມິນ

note: Name for eth
en: Ethiopian Sign Language
lo: ພາສາມືເອທິໂອເປຍ

note: Name for etn
en: Eton (Vanuatu)
lo: ອີຕັນ (ວານູອາຕູ)

note: Name for eto
en: Eton (Cameroon)
lo: ອີຕັນ (ແຄເມີຣູນ)

note: Name for etr
en: Edolo
lo: ເອໂດໂລ

note: Name for ets
en: Yekhee
lo: ເຢຄີ

note: Name for ett
en: Etruscan
lo: ອີທຣັສກັນ

note: Name for etu
en: Ejagham
lo: ເອຈາກຳ

note: Name for etx
en: Eten
lo: ອີເທັນ

note: Name for etz
en: Semimi
lo: ເຊມິມິ

note: Name for eud
en: Eudeve
lo: ຢູເດເວ

note: Name for eus
en: Basque
lo: ພາສາບາສກ໌

note: Name for eve
en: Even
lo: ອີເວັນ

note: Name for evh
en: Uvbie
lo: ອູວບີ

note: Name for evn
en: Evenki
lo: ອີເວັນກິ

note: Name for ewe
en: Ewe
lo: ເອະເວະ

note: Name for ewo
en: Ewondo
lo: ອີວອນໂດ

note: Name for ext
en: Extremaduran
lo: ເອັກສເຕຣມາດູຣັນ

note: Name for eya
en: Eyak
lo: ອີຢັກ

note: Name for eyo
en: Keiyo
lo: ເຄໂຢ

note: Name for eza
en: Ezaa
lo: ເອຊາ

note: Name for eze
en: Uzekwe
lo: ອູເຊກເວ

note: Name for faa
en: Fasu
lo: ຟາຊູ

note: Name for fab
en: Fa d'Ambu
lo: ຟາ ດຳບູ

note: Name for fad
en: Wagi
lo: ວາກິ

note: Name for faf
en: Fagani
lo: ຟາກາມິ

note: Name for fag
en: Finongan
lo: ຟິນອງກັນ

note: Name for fah
en: Baissa Fali
lo: ໄບຊາ ຟາລີ

note: Inverted name for fah
en: Fali, Baissa
lo: ຟາລີ, ໄບຊາ

note: Name for fai
en: Faiwol
lo: ໄຟໂວລ

note: Name for faj
en: Faita
lo: ໄຟຕາ

note: Name for fak
en: Fang (Cameroon)
lo: ຟາງ (ຄາເມຣູນ)

note: Name for fal
en: South Fali
lo: ຟາລີ ໃຕ້

note: Inverted name for fal
en: Fali, South
lo: ຟາລີ, ໃຕ້

note: Name for fam
en: Fam
lo: ແຟມ

note: Name for fan
en: Fang (Equatorial Guinea)
lo: ຟາງ (ອີຄົວໂຕຣຽວ ກີນີ)

note: Name for fao
en: Faroese
lo: ຟາໂຣສ

note: Name for fap
en: Paloor
lo: ປາລໍ

note: Name for far
en: Fataleka
lo: ຟາຕາເລກາ

note: Name for fas
en: Persian
lo: ເປີເຊຍ

note: Name for fat
en: Fanti
lo: ແຟນຕີ

note: Name for fau
en: Fayu
lo: ຟາຍູ

note: Name for fax
en: Fala
lo: ຟາລາ

note: Name for fay
en: Southwestern Fars
lo: ຟາຣສ ຕາເວັນຕົກສ່ຽງໃຕ້

note: Inverted name for fay
en: Fars, Southwestern
lo: ຟາຣສ, ຕາເວັນຕົກສ່ຽງໃຕ້

note: Name for faz
en: Northwestern Fars
lo: ຟາຣສ ຕາເວັນຕົກສ່ຽງເໜືອ

note: Inverted name for faz
en: Fars, Northwestern
lo: ຟາຣສ, ຕາເວັນຕົກສ່ຽງເໜືອ

note: Name for fbl
en: West Albay Bikol
lo: ເວສ ອໍເບ ບີໂກລ

note: Inverted name for fbl
en: Bikol, West Albay
lo: ບີໂກລ, ເວສ ອໍເບ

note: Name for fcs
en: Quebec Sign Language
lo: ພາສາມືຄວິເບກ

note: Name for fer
en: Feroge
lo: ເຟໂຣກ

note: Name for ffi
en: Foia Foia
lo: ຟົວຢາ ຟົວຢາ

note: Name for ffm
en: Maasina Fulfulde
lo: ມາຊິນາ ຟູຟູລເດ

note: Inverted name for ffm
en: Fulfulde, Maasina
lo: ຟູຟູລເດ, ມາຊິນາ

note: Name for fgr
en: Fongoro
lo: ຟອງໂກໂຣ

note: Name for fia
en: Nobiin
lo: ໂນບິນ

note: Name for fie
en: Fyer
lo: ຟາຍເຢີ

note: Name for fif
en: Faifi
lo: ໄຟຟີ

note: Name for fij
en: Fijian
lo: ຟິຈິ

note: Name for fil
en: Filipino
lo: ຟິລິບປິນ

note: Name for fin
en: Finnish
lo: ແຟງລັງ

note: Name for fip
en: Fipa
lo: ຟິປາ

note: Name for fir
en: Firan
lo: ຟິຣານ

note: Name for fit
en: Tornedalen Finnish
lo: ທໍນີດາເລນ ແຟງລັງ

note: Inverted name for fit
en: Finnish, Tornedalen
lo: ແຟງລັງ, ທໍນີດາເລນ

note: Name for fiw
en: Fiwaga
lo: ຟິວາກາ

note: Name for fkk
en: Kirya-Konzəl
lo: ຄີຢາ-ຄອນໂຊລ

note: Name for fkv
en: Kven Finnish
lo: ຄະເວນ ແຟງລັງ

note: Inverted name for fkv
en: Finnish, Kven
lo: ແຟງລັງ, ຄະເວນ

note: Name for fla
en: Kalispel-Pend d'Oreille
lo: ຄາລິສເປວ-ເພນ ດໍເຣວ

note: Name for flh
en: Foau
lo: ໂຟອູ

note: Name for fli
en: Fali
lo: ຟາລີ

note: Name for fll
en: North Fali
lo: ຟາລີ ເໜືອ

note: Inverted name for fll
en: Fali, North
lo: ຟາລີ, ເໜືອ

note: Name for fln
en: Flinders Island
lo: ເກາະຟລິນເດີ

note: Name for flr
en: Fuliiru
lo: ຟູລີຣູ

note: Name for fly
en: Flaaitaal
lo: ຟລາຍທາລ

note: Name for fmp
en: Fe'fe'
lo: ເຟເຟ

note: Name for fmu
en: Far Western Muria
lo: ມູເຣຍ ຕາເວັນຕົກໄກ

note: Inverted name for fmu
en: Muria, Far Western
lo: ມູເຣຍ, ຕາເວັນຕົກໄກ

note: Name for fnb
en: Fanbak
lo: ແຟນແບັກ

note: Name for fng
en: Fanagalo
lo: ຟານາກາໂລ

note: Name for fni
en: Fania
lo: ຟາເນຍ

note: Name for fod
en: Foodo
lo: ຟູໂດ

note: Name for foi
en: Foi
lo: ຟອຍ

note: Name for fom
en: Foma
lo: ໂຟມາ

note: Name for fon
en: Fon
lo: ຟອນ

note: Name for for
en: Fore
lo: ໂຟເຣ

note: Name for fos
en: Siraya
lo: ສິຣາຍາ

note: Name for fpe
en: Fernando Po Creole English
lo: ເຟີນານໂດ ໂປ ຄີໂອລ ອັງກິດ

note: Inverted name for fpe
en: Creole English, Fernando Po
lo: ຄີໂອລ ອັງກິດ, ເຟີນານໂດ ໂປ

note: Name for fqs
en: Fas
lo: ຟາສ

note: Name for fra
en: French
lo: ຝຣັ່ງ

note: Name for frc
en: Cajun French
lo: ຄາຈູນ ຝຣັ່ງ

note: Inverted name for frc
en: French, Cajun
lo: ຝຣັ່ງ, ຄາຈູນ

note: Name for frd
en: Fordata
lo: ຟໍດາຕາ

note: Name for frk
en: Frankish
lo: ແຟຣງກິສ

note: Name for frm
en: Middle French (ca. 1400-1600)
lo: ຝຣັ່ງກາງ (ປະມານ 1400-1600)

note: Inverted name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
lo: ຝຣັ່ງ, ກາງ (ປະມານ 1400-1600)

note: Name for fro
en: Old French (842-ca. 1400)
lo: ຝຣັ່ງບູຮານ (842-ປະມານ 1400)

note: Inverted name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
lo: ຝຣັ່ງ, ບູຮານ (842-ປະມານ 1400)

note: Name for frp
en: Arpitan
lo: ອາປິຕັນ

note: Name for frq
en: Forak
lo: ໂຟຣັກ

note: Name for frr
en: Northern Frisian
lo: ຟຣີຊຽນ ເໜືອ

note: Inverted name for frr
en: Frisian, Northern
lo: ຟຣີຊຽນ, ເໜືອ

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
lo: ຟຣີຊຽນ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for frs
en: Frisian, Eastern
lo: ຟຣີຊຽນ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for frt
en: Fortsenal
lo: ຟອດເຊນໍ

note: Name for fry
en: Western Frisian
lo: ຟຣີຊຽນ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for fry
en: Frisian, Western
lo: ຟຣີຊຽນ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for fse
en: Finnish Sign Language
lo: ພາສາມືແຟງລັງ

note: Name for fsl
en: French Sign Language
lo: ພາສາມືຝຣັ່ງ

note: Name for fss
en: Finland-Swedish Sign Language
lo: ພາສາມືຟິນແລນ-ສະວີເດັນ

note: Name for fub
en: Adamawa Fulfulde
lo: ອາດາມາວາ ຟູຟູລເດ

note: Inverted name for fub
en: Fulfulde, Adamawa
lo: ຟູຟູລເດ, ອາດາມາວາ

note: Name for fuc
en: Pulaar
lo: ປູລາ

note: Name for fud
en: East Futuna
lo: ຟູຕູນາ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for fud
en: Futuna, East
lo: ຟູຕູນາ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for fue
en: Borgu Fulfulde
lo: ບໍກູ ຟູຟູລເດ

note: Inverted name for fue
en: Fulfulde, Borgu
lo: ຟູຟູລເດ, ບໍກູ

note: Name for fuf
en: Pular
lo: ປູລາຣ

note: Name for fuh
en: Western Niger Fulfulde
lo: ໄນເຈີ ຟູຟູລເດ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for fuh
en: Fulfulde, Western Niger
lo: ຟູຟູລເດ, ໄນເຈີ ຕາເວັນຕົກ

note: Name for fui
en: Bagirmi Fulfulde
lo: ບາກີຣມີ ຟູຟູລເດ

note: Inverted name for fui
en: Fulfulde, Bagirmi
lo: ຟູຟູລເດ, ບາກີຣມີ

note: Name for fuj
en: Ko
lo: ໂກ

note: Name for ful
en: Fulah
lo: ຟູລາ

note: Name for fum
en: Fum
lo: ຟຸມ

note: Name for fun
en: Fulniô
lo: ຟູລນີໂອ

note: Name for fuq
en: Central-Eastern Niger Fulfulde
lo: ໄນເຈີ ຟູຟູລເດ ກາງ-ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for fuq
en: Fulfulde, Central-Eastern Niger
lo: ຟູຟູລເດ, ໄນເຈີ ກາງ-ຕາເວັນອອກ

note: Name for fur
en: Friulian
lo: ຟຣີອູລຽນ

note: Name for fut
en: Futuna-Aniwa
lo: ຟູຕູນາ-ອານິວາ

note: Name for fuu
en: Furu
lo: ຟູຣູ

note: Name for fuv
en: Nigerian Fulfulde
lo: ໄນຈີຣຽນ ຟູຟູລເດ

note: Inverted name for fuv
en: Fulfulde, Nigerian
lo: ຟູຟູລເດ, ໄນຈີຣຽນ

note: Name for fuy
en: Fuyug
lo: ຟູຢຸກ

note: Name for fvr
en: Fur
lo: ເຟີ

note: Name for fwa
en: Fwâi
lo: ຟວາຍ

note: Name for fwe
en: Fwe
lo: ເຟວ

note: Name for gaa
en: Ga
lo: ກາ

note: Name for gab
en: Gabri
lo: ກາບຣີ

note: Name for gac
en: Mixed Great Andamanese
lo: ເກຣດ ອັນດາມານິສ ປະສົມ

note: Inverted name for gac
en: Great Andamanese, Mixed
lo: ເກຣດ ອັນດາມານິສ, ປະສົມ

note: Name for gad
en: Gaddang
lo: ກັດດັງ

note: Name for gae
en: Guarequena
lo: ກົວເຣເກນາ

note: Name for gaf
en: Gende
lo: ເກນເດ

note: Name for gag
en: Gagauz
lo: ກາກາອຸຊ

note: Name for gah
en: Alekano
lo: ອາເລກາໂນ

note: Name for gai
en: Borei
lo: ບໍເຣ

note: Name for gaj
en: Gadsup
lo: ກັດຊຸບ

note: Name for gak
en: Gamkonora
lo: ກຳໂກໂນຣາ

note: Name for gal
en: Galolen
lo: ກາໂລເລນ

note: Name for gam
en: Kandawo
lo: ການດາໂວ

note: Name for gan
en: Gan Chinese
lo: ຈີນ ກັນ

note: Inverted name for gan
en: Chinese, Gan
lo: ຈີນ, ກັນ

note: Name for gao
en: Gants
lo: ແກນທ໌

note: Name for gap
en: Gal
lo: ກາລ

note: Name for gaq
en: Gata'
lo: ກາຕາ

note: Name for gar
en: Galeya
lo: ກາເລຢາ

note: Name for gas
en: Adiwasi Garasia
lo: ອາດິວາສີ ກາຣາເຊຍ

note: Inverted name for gas
en: Garasia, Adiwasi
lo: ກາຣາເຊຍ, ອາດິວາສີ

note: Name for gat
en: Kenati
lo: ເຄນາຕິ

note: Name for gau
en: Mudhili Gadaba
lo: ມຸດຮິລີ ກາດາບາ

note: Inverted name for gau
en: Gadaba, Mudhili
lo: ກາດາບາ, ມຸດຮິລີ

note: Name for gaw
en: Nobonob
lo: ໂນໂບນົບ

note: Name for gax
en: Borana-Arsi-Guji Oromo
lo: ໂບຣານາ-ອາຊີ-ກູຈິ ໂອໂຣໂມ

note: Inverted name for gax
en: Oromo, Borana-Arsi-Guji
lo: ໂອໂຣໂມ, ໂບຣານາ-ອາຊີ-ກູຈິ

note: Name for gay
en: Gayo
lo: ກາໂຢ

note: Name for gaz
en: West Central Oromo
lo: ໂອໂຣໂມ ກາງຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for gaz
en: Oromo, West Central
lo: ໂອໂຣໂມ, ກາງຕາເວັນຕົກ

note: Name for gba
en: Gbaya (Central African Republic)
lo: ບາຍາ (ສາທາລະນະລັດ ອາຟຣິກາກາງ)

note: Name for gbb
en: Kaytetye
lo: ເຄເຕເຕ

note: Name for gbd
en: Karajarri
lo: ກາຣາຈາຣີ

note: Name for gbe
en: Niksek
lo: ນິກເຊັກ

note: Name for gbf
en: Gaikundi
lo: ໄກກຸນດີ

note: Name for gbg
en: Gbanziri
lo: ບານຊິຣິ

note: Name for gbh
en: Defi Gbe
lo: ເດຟິ ເບ

note: Inverted name for gbh
en: Gbe, Defi
lo: ເບ, ເດຟິ

note: Name for gbi
en: Galela
lo: ກາເລລາ

note: Name for gbj
en: Bodo Gadaba
lo: ໂບໂດ ກາດາບາ

note: Inverted name for gbj
en: Gadaba, Bodo
lo: ກາດາບາ, ໂບໂດ

note: Name for gbk
en: Gaddi
lo: ກັດດີ

note: Name for gbl
en: Gamit
lo: ກາມິດ

note: Name for gbm
en: Garhwali
lo: ກາຣວາລີ

note: Name for gbn
en: Mo'da
lo: ໂມດາ

note: Name for gbo
en: Northern Grebo
lo: ເກຣໂບ ເໜືອ

note: Inverted name for gbo
en: Grebo, Northern
lo: ເກຣໂບ, ເໜືອ

note: Name for gbp
en: Gbaya-Bossangoa
lo: ບາຍາ-ບອດຊັງໂກ

note: Name for gbq
en: Gbaya-Bozoum
lo: ບາຍາ-ໂບຊູມ

note: Name for gbr
en: Gbagyi
lo: ບາກີ

note: Name for gbs
en: Gbesi Gbe
lo: ເບຊີ ເບ

note: Inverted name for gbs
en: Gbe, Gbesi
lo: ເບ, ເບຊີ

note: Name for gbu
en: Gagadu
lo: ກາກາດູ

note: Name for gbv
en: Gbanu
lo: ບານູ

note: Name for gbw
en: Gabi-Gabi
lo: ກາບິ-ກາບິ

note: Name for gbx
en: Eastern Xwla Gbe
lo: ຊາວລາ ເບ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for gbx
en: Gbe, Eastern Xwla
lo: ເບ, ຊາວລາ ຕາເວັນອອກ

note: Name for gby
en: Gbari
lo: ບາຣິ

note: Name for gbz
en: Zoroastrian Dari
lo: ໂຊໂຣອັສຕຽນ ດາຣິ

note: Inverted name for gbz
en: Dari, Zoroastrian
lo: ດາຣິ, ໂຊໂຣອັສຕຽນ

note: Name for gcc
en: Mali
lo: ມາລີ

note: Name for gcd
en: Ganggalida
lo: ແກງກາລິດາ

note: Name for gce
en: Galice
lo: ກາລິສ

note: Name for gcf
en: Guadeloupean Creole French
lo: ກົວເດລູບຽນ ຄີໂອລ ຝຣັ່ງ

note: Inverted name for gcf
en: Creole French, Guadeloupean
lo: ຄີໂອລ ຝຣັ່ງ, ກົວເດລູບຽນ

note: Name for gcl
en: Grenadian Creole English
lo: ເກຣເນດຽນ ຄີໂອລ ອັງກິດ

note: Inverted name for gcl
en: Creole English, Grenadian
lo: ຄີໂອລ ອັງກິດ, ເກຣເນດຽນ

note: Name for gcn
en: Gaina
lo: ໄກນາ

note: Name for gcr
en: Guianese Creole French
lo: ກາຍອານີສ ຄີໂອລ ຝຣັ່ງ

note: Inverted name for gcr
en: Creole French, Guianese
lo: ຄີໂອລ ຝຣັ່ງ, ກາຍອານີສ

note: Name for gct
en: Colonia Tovar German
lo: ໂຄໂລເນຍ ໂທວາ ເຢຍລະມັນ

note: Inverted name for gct
en: German, Colonia Tovar
lo: ເຢຍລະມັນ, ໂຄໂລເນຍ ໂທວາ

note: Name for gda
en: Gade Lohar
lo: ກາເດ ໂລຮາ

note: Inverted name for gda
en: Lohar, Gade
lo: ໂລຮາ, ກາເດ

note: Name for gdb
en: Pottangi Ollar Gadaba
lo: ປອດຕັງຈີ ອໍລາ ກາດາບາ

note: Inverted name for gdb
en: Gadaba, Pottangi Ollar
lo: ກາດາບາ, ປອດຕັງຈີ ອໍລາ

note: Name for gdc
en: Gugu Badhun
lo: ກູກູ ບາດຮຸນ

note: Name for gdd
en: Gedaged
lo: ເກດາເກດ

note: Name for gde
en: Gude
lo: ກູເດ

note: Name for gdf
en: Guduf-Gava
lo: ກູດູຟ-ກາວາ

note: Name for gdg
en: Ga'dang
lo: ກາດັງ

note: Name for gdh
en: Gadjerawang
lo: ກັດເຈຣາວັງ

note: Name for gdi
en: Gundi
lo: ກຸນດີ

note: Name for gdj
en: Gurdjar
lo: ເກີດຈາ

note: Name for gdk
en: Gadang
lo: ກາດັງ

note: Name for gdl
en: Dirasha
lo: ດິຣາຊາ

note: Name for gdm
en: Laal
lo: ລາລ

note: Name for gdn
en: Umanakaina
lo: ອູມານາໄກນາ

note: Name for gdo
en: Ghodoberi
lo: ໂກໂດເບຣິ

note: Name for gdq
en: Mehri
lo: ເມຣີ

note: Name for gdr
en: Wipi
lo: ວິປິ

note: Name for gds
en: Ghandruk Sign Language
lo: ພາສາມືການດຣຸກ

note: Name for gdt
en: Kungardutyi
lo: ຄຸງກາຣດູຕີ

note: Name for gdu
en: Gudu
lo: ກູດູ

note: Name for gdx
en: Godwari
lo: ກອດວາຣີ

note: Name for gea
en: Geruma
lo: ເກຣູມາ

note: Name for geb
en: Kire
lo: ຄິເຣ

note: Name for gec
en: Gboloo Grebo
lo: ໂບໂລ ເກຣໂບ

note: Inverted name for gec
en: Grebo, Gboloo
lo: ເກຣໂບ, ໂບໂລ

note: Name for ged
en: Gade
lo: ກາເດ

note: Name for gef
en: Gerai
lo: ເກຣາຍ

note: Name for geg
en: Gengle
lo: ເກັງເລ

note: Name for geh
en: Hutterite German
lo: ຮັດເຕີໄຣຕ໌ ເຢຍລະມັນ

note: Inverted name for geh
en: German, Hutterite
lo: ເຢຍລະມັນ, ຮັດເຕີໄຣຕ໌

note: Name for gei
en: Gebe
lo: ເກເບ

note: Name for gej
en: Gen
lo: ເກັນ

note: Name for gek
en: Ywom
lo: ຢວມ

note: Name for gel
en: ut-Ma'in
lo: ອຸດ-ມາອິນ

note: Name for geq
en: Geme
lo: ເກເມ

note: Name for ges
en: Geser-Gorom
lo: ເກເຊີ-ໂກຣົມ

note: Name for gev
en: Eviya
lo: ເອວີຢາ

note: Name for gew
en: Gera
lo: ເກຣາ

note: Name for gex
en: Garre
lo: ກາເຣ

note: Name for gey
en: Enya
lo: ເອັນຢາ

note: Name for gez
en: Geez
lo: ກີຊ

note: Name for gfk
en: Patpatar
lo: ປັດປາຕາ

note: Name for gft
en: Gafat
lo: ກາຟັດ

note: Name for gga
en: Gao
lo: ກາວ

note: Name for ggb
en: Gbii
lo: ບີ

note: Name for ggd
en: Gugadj
lo: ກູກັດຈ໌

note: Name for gge
en: Gurr-goni
lo: ເກີ-ໂກນີ

note: Name for ggg
en: Gurgula
lo: ເກີກູລາ

note: Name for ggk
en: Kungarakany
lo: ຄຸງກາຣາກັນ

note: Name for ggl
en: Ganglau
lo: ກັງເລົາ

note: Name for ggt
en: Gitua
lo: ກິຕົວ

note: Name for ggu
en: Gagu
lo: ກາກູ

note: Name for ggw
en: Gogodala
lo: ໂກໂກດາລາ

note: Name for gha
en: Ghadamès
lo: ກາດາເມສ

note: Name for ghc
en: Hiberno-Scottish Gaelic
lo: ໄຮເບີໂນ-ສະກັອດຕິສ ເກລິກ

note: Inverted name for ghc
en: Gaelic, Hiberno-Scottish
lo: ເກລິກ, ໄຮເບີໂນ-ສະກັອດຕິສ

note: Name for ghe
en: Southern Ghale
lo: ກາເລ ໃຕ້

note: Inverted name for ghe
en: Ghale, Southern
lo: ກາເລ, ໃຕ້

note: Name for ghh
en: Northern Ghale
lo: ກາເລ ເໜືອ

note: Inverted name for ghh
en: Ghale, Northern
lo: ກາເລ, ເໜືອ

note: Name for ghk
en: Geko Karen
lo: ເກໂກ ກະຫຼ່ຽງ

note: Inverted name for ghk
en: Karen, Geko
lo: ກະຫຼ່ຽງ, ເກໂກ

note: Name for ghl
en: Ghulfan
lo: ກູລຟານ

note: Name for ghn
en: Ghanongga
lo: ການອງກາ

note: Name for gho
en: Ghomara
lo: ໂກມາຣາ

note: Name for ghr
en: Ghera
lo: ເກຣາ

note: Name for ghs
en: Guhu-Samane
lo: ກູຮູ-ຊາມາເນ

note: Name for ght
en: Kuke
lo: ຄູເກ

note: Name for gia
en: Kija
lo: ຄິຈາ

note: Name for gib
en: Gibanawa
lo: ກິບານາວາ

note: Name for gic
en: Gail
lo: ເກລ

note: Name for gid
en: Gidar
lo: ກິດາ

note: Name for gie
en: Gaɓogbo
lo: ກາໂບໂບ

note: Name for gig
en: Goaria
lo: ໂກເຣຍ

note: Name for gih
en: Githabul
lo: ກິທາບູລ

note: Name for gii
en: Girirra
lo: ກິຣິຣາ

note: Name for gil
en: Gilbertese
lo: ກິລເບີຕີສ

note: Name for gim
en: Gimi (Eastern Highlands)
lo: ກິມິ (ພູພຽງ ຕາເວັນອອກ)

note: Name for gin
en: Hinukh
lo: ຮິນຸກ

note: Name for gip
en: Gimi (West New Britain)
lo: ກິມິ (ນິວ ບຣິເທນ ຕາເວັນຕົກ)

note: Name for giq
en: Green Gelao
lo: ເກລາວ ຂຽວ

note: Inverted name for giq
en: Gelao, Green
lo: ເກລາວ, ຂຽວ

note: Name for gir
en: Red Gelao
lo: ເກລາວ ແດງ

note: Inverted name for gir
en: Gelao, Red
lo: ເກລາວ, ແດງ

note: Name for gis
en: North Giziga
lo: ກິຊິກາ ເໜືອ

note: Inverted name for gis
en: Giziga, North
lo: ກິຊິກາ, ເໜືອ

note: Name for git
en: Gitxsan
lo: ກິດຊານ

note: Name for giu
en: Mulao
lo: ມູລາວ

note: Name for giw
en: White Gelao
lo: ເກລາວ ຂາວ

note: Inverted name for giw
en: Gelao, White
lo: ເກລາວ, ຂາວ

note: Name for gix
en: Gilima
lo: ກິລິມາ

note: Name for giy
en: Giyug
lo: ກິຢຸກ

note: Name for giz
en: South Giziga
lo: ກິຊິກາ ໃຕ້

note: Inverted name for giz
en: Giziga, South
lo: ກິຊິກາ, ໃຕ້

note: Name for gjk
en: Kachi Koli
lo: ຄາຈິ ໂຄລີ

note: Inverted name for gjk
en: Koli, Kachi
lo: ໂຄລີ, ຄາຈິ

note: Name for gjm
en: Gunditjmara
lo: ກຸນດິດມາຣາ

note: Name for gjn
en: Gonja
lo: ກອນຈາ

note: Name for gjr
en: Gurindji Kriol
lo: ກູຣິນຈີ ຄຣິໂອລ

note: Name for gju
en: Gujari
lo: ກູຈາຣິ

note: Name for gka
en: Guya
lo: ກູຢາ

note: Name for gkd
en: Magɨ (Madang Province)
lo: ມາກິ (ແຂວງ ມາດັງ)

note: Name for gke
en: Ndai
lo: ນ໌ໄດ

note: Name for gkn
en: Gokana
lo: ໂກການາ

note: Name for gko
en: Kok-Nar
lo: ກົກ-ນາ

note: Name for gkp
en: Guinea Kpelle
lo: ກີນີ ກະເປລເລ

note: Inverted name for gkp
en: Kpelle, Guinea
lo: ກະເປລເລ, ກີນີ

note: Name for gku
en: ǂUngkue
lo: ອຸງກູ

note: Name for gla
en: Scottish Gaelic
lo: ສະກັອດຕິສ ເກລິກ

note: Inverted name for gla
en: Gaelic, Scottish
lo: ເກລິກ, ສະກັອດຕິສ

note: Name for glb
en: Belning
lo: ເບລນິງ

note: Name for glc
en: Bon Gula
lo: ບອນ ກູລາ

note: Name for gld
en: Nanai
lo: ນານາຍ

note: Name for gle
en: Irish
lo: ໄອຣິສ

note: Name for glg
en: Galician
lo: ກາລິຊຽນ

note: Name for glh
en: Northwest Pashai
lo: ປາໄຊ ຕາເວັນຕົກສ່ຽງເໜືອ

note: Inverted name for glh
en: Pashai, Northwest
lo: ປາໄຊ, ຕາເວັນຕົກສ່ຽງເໜືອ

note: Name for glj
en: Gula Iro
lo: ກູລາ ໄອໂຣ

note: Name for glk
en: Gilaki
lo: ກິລາກີ

note: Name for gll
en: Garlali
lo: ກາຣລາລີ

note: Name for glo
en: Galambu
lo: ກາລຳບູ

note: Name for glr
en: Glaro-Twabo
lo: ກລາໂຣ-ທວາໂບ

note: Name for glu
en: Gula (Chad)
lo: ກູລາ (ຊາດ)

note: Name for glv
en: Manx
lo: ແມງຊ໌

note: Name for glw
en: Glavda
lo: ກລາວບ໌ດາ

note: Name for gly
en: Gule
lo: ກູເລ

note: Name for gma
en: Gambera
lo: ກຳເບຣາ

note: Name for gmb
en: Gula'alaa
lo: ກູລາອາລາ

note: Name for gmd
en: Mághdì
lo: ມາດີ

note: Name for gmg
en: Magɨyi
lo: ມາກີຢີ

note: Name for gmh
en: Middle High German (ca. 1050-1500)
lo: ເຢຍລະມັນກາງສູງ (ປະມານ 1050-1500)

note: Inverted name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
lo: ເຢຍລະມັນ, ກາງສູງ (ປະມານ 1050-1500)

note: Name for gml
en: Middle Low German
lo: ເຢຍລະມັນກາງຕ່ຳ

note: Inverted name for gml
en: German, Middle Low
lo: ເຢຍລະມັນ, ກາງຕ່ຳ

note: Name for gmm
en: Gbaya-Mbodomo
lo: ບາຍາ-ມະໂບໂດໂມ

note: Name for gmn
en: Gimnime
lo: ກິມນິເມ

note: Name for gmr
en: Mirning
lo: ເມິນິງ

note: Name for gmu
en: Gumalu
lo: ກູມາລູ

note: Name for gmv
en: Gamo
lo: ກາໂມ

note: Name for gmx
en: Magoma
lo: ມາໂກມາ

note: Name for gmy
en: Mycenaean Greek
lo: ໄມຊີນຽນ ເກຣັກ

note: Inverted name for gmy
en: Greek, Mycenaean
lo: ເກຣັກ, ໄມຊີນຽນ

note: Name for gmz
en: Mgbolizhia
lo: ມະໂບລິເຊຍ

note: Name for gna
en: Kaansa
lo: ການຊາ

note: Name for gnb
en: Gangte
lo: ແກງເຕ

note: Name for gnc
en: Guanche
lo: ກວນເຊ

note: Name for gnd
en: Zulgo-Gemzek
lo: ຊູລໂກ-ເກມເຊັກ

note: Name for gne
en: Ganang
lo: ການັງ

note: Name for gng
en: Ngangam
lo: ງັງກຳ

note: Name for gnh
en: Lere
lo: ເລເຣ

note: Name for gni
en: Gooniyandi
lo: ກູນິຢານດີ

note: Name for gnj
en: Ngen
lo: ເງັນ

note: Name for gnk
en: ǁGana
lo: ການາ

note: Name for gnl
en: Gangulu
lo: ກັງກູລູ

note: Name for gnm
en: Ginuman
lo: ກິນູມັນ

note: Name for gnn
en: Gumatj
lo: ກູມັດ

note: Name for gno
en: Northern Gondi
lo: ກອນດີ ເໜືອ

note: Inverted name for gno
en: Gondi, Northern
lo: ກອນດີ, ເໜືອ

note: Name for gnq
en: Gana
lo: ການາ

note: Name for gnr
en: Gureng Gureng
lo: ກູເຣັງ ກູເຣັງ

note: Name for gnt
en: Guntai
lo: ກຸນໄຕ

note: Name for gnu
en: Gnau
lo: ນາວ

note: Name for gnw
en: Western Bolivian Guaraní
lo: ໂບລິວຽນ ກວາຣານີ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for gnw
en: Guaraní, Western Bolivian
lo: ກວາຣານີ, ໂບລິວຽນ ຕາເວັນຕົກ

note: Name for gnz
en: Ganzi
lo: ກັນຊີ

note: Name for goa
en: Guro
lo: ກູໂຣ

note: Name for gob
en: Playero
lo: ພລາເຢໂຣ

note: Name for goc
en: Gorakor
lo: ໂກຣາໂກ

note: Name for god
en: Godié
lo: ໂກດີ

note: Name for goe
en: Gongduk
lo: ກອງດຸກ

note: Name for gof
en: Gofa
lo: ໂກຟາ

note: Name for gog
en: Gogo
lo: ໂກໂກ

note: Name for goh
en: Old High German (ca. 750-1050)
lo: ເຢຍລະມັນສູງບູຮານ (ປະມານ 750-1050)

note: Inverted name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
lo: ເຢຍລະມັນ, ສູງບູຮານ (ປະມານ 750-1050)

note: Name for goi
en: Gobasi
lo: ໂກບາຊີ

note: Name for goj
en: Gowlan
lo: ໂກວລັນ

note: Name for gok
en: Gowli
lo: ໂກວລີ

note: Name for gol
en: Gola
lo: ໂກລາ

note: Name for gom
en: Goan Konkani
lo: ໂກອັນ ກອນການີ

note: Inverted name for gom
en: Konkani, Goan
lo: ກອນການີ, ໂກອັນ

note: Name for gon
en: Gondi
lo: ກອນດີ

note: Name for goo
en: Gone Dau
lo: ໂກເນ ດາວ

note: Name for gop
en: Yeretuar
lo: ເຢເຣຕູ

note: Name for goq
en: Gorap
lo: ໂກຣັບ

note: Name for gor
en: Gorontalo
lo: ໂກຣອນຕາໂລ

note: Name for gos
en: Gronings
lo: ໂກຣນິງ

note: Name for got
en: Gothic
lo: ໂກທິກ

note: Name for gou
en: Gavar
lo: ກາວາ

note: Name for gov
en: Goo
lo: ກູ

note: Name for gow
en: Gorowa
lo: ໂກຣົວ

note: Name for gox
en: Gobu
lo: ໂກບູ

note: Name for goy
en: Goundo
lo: ກຸນໂດ

note: Name for goz
en: Gozarkhani
lo: ໂກຊາຄານີ

note: Name for gpa
en: Gupa-Abawa
lo: ກູປາ-ອາບາວາ

note: Name for gpe
en: Ghanaian Pidgin English
lo: ການາອຽນ ພິດຈິນ ອັງກິດ

note: Inverted name for gpe
en: Pidgin English, Ghanaian
lo: ພິດຈິນ ອັງກິດ, ການາອຽນ

note: Name for gpn
en: Taiap
lo: ໄຕອັບ

note: Name for gqa
en: Ga'anda
lo: ກາອັນດາ

note: Name for gqi
en: Guiqiong
lo: ກຸຍຊົງ

note: Name for gqn
en: Guana (Brazil)
lo: ກວານາ (ບຣາຊິລ)

note: Name for gqr
en: Gor
lo: ກໍ

note: Name for gqu
en: Qau
lo: ເກົາ

note: Name for gra
en: Rajput Garasia
lo: ຣາຊພຸດ ກາຣາເຊຍ

note: Inverted name for gra
en: Garasia, Rajput
lo: ກາຣາເຊຍ, ຣາຊພຸດ

note: Name for grb
en: Grebo
lo: ເກຣໂບ

note: Name for grc
en: Ancient Greek (to 1453)
lo: ເກຣັກບູຮານ (ເຖິງ 1453)

note: Inverted name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
lo: ເກຣັກ, ບູຮານ (ເຖິງ 1453)

note: Name for grd
en: Guruntum-Mbaaru
lo: ກູຣຸນຕຸມ-ບາຣູ

note: Name for grg
en: Madi
lo: ມາດີ

note: Name for grh
en: Gbiri-Niragu
lo: ບິຣິ-ນິຣາກູ

note: Name for gri
en: Ghari
lo: ກາຣິ

note: Name for grj
en: Southern Grebo
lo: ເກຣໂບ ໃຕ້

note: Inverted name for grj
en: Grebo, Southern
lo: ເກຣໂບ, ໃຕ້

note: Name for grm
en: Kota Marudu Talantang
lo: ໂກຕາ ມາຣູດູ ຕາລັນຕັງ

note: Name for grn
en: Guarani
lo: ກວາຣານີ

note: Name for gro
en: Groma
lo: ໂກຣມາ

note: Name for grq
en: Gorovu
lo: ໂກໂຣວູ

note: Name for grr
en: Taznatit
lo: ທັຊນາຕິດ

note: Name for grs
en: Gresi
lo: ເກຣຊີ

note: Name for grt
en: Garo
lo: ກາໂຣ

note: Name for gru
en: Kistane
lo: ຄິສຕາເນ

note: Name for grv
en: Central Grebo
lo: ເກຣໂບ ກາງ

note: Inverted name for grv
en: Grebo, Central
lo: ເກຣໂບ, ກາງ

note: Name for grw
en: Gweda
lo: ເວດາ

note: Name for grx
en: Guriaso
lo: ກູເຣຍໂຊ

note: Name for gry
en: Barclayville Grebo
lo: ບາເຄລວິວ ເກຣໂບ

note: Inverted name for gry
en: Grebo, Barclayville
lo: ເກຣໂບ, ບາເຄລວິວ

note: Name for grz
en: Guramalum
lo: ກູຣາມາລຸມ

note: Name for gse
en: Ghanaian Sign Language
lo: ພາສາມືການາ

note: Name for gsg
en: German Sign Language
lo: ພາສາມືເຢຍລະມັນ

note: Name for gsl
en: Gusilay
lo: ກູຊິເລ

note: Name for gsm
en: Guatemalan Sign Language
lo: ພາສາມືກົວເຕມາລາ

note: Name for gsn
en: Nema
lo: ເນມາ

note: Name for gso
en: Southwest Gbaya
lo: ບາຍາ ຕາເວັນຕົກສ່ຽງໃຕ້

note: Inverted name for gso
en: Gbaya, Southwest
lo: ບາຍາ, ຕາເວັນຕົກສ່ຽງໃຕ້

note: Name for gsp
en: Wasembo
lo: ວາເຊັມໂບ

note: Name for gss
en: Greek Sign Language
lo: ພາສາມືເກຣັກ

note: Name for gsw
en: Swiss German
lo: ສະວິດ ເຢຍລະມັນ

note: Inverted name for gsw
en: German, Swiss
lo: ເຢຍລະມັນ, ສະວິດ

note: Name for gta
en: Guató
lo: ກວາໂຕ

note: Name for gtu
en: Aghu-Tharnggala
lo: ອາກູ-ທານກາລາ

note: Name for gua
en: Shiki
lo: ຊິກິ

note: Name for gub
en: Guajajára
lo: ກວາຈາຈາຣາ

note: Name for guc
en: Wayuu
lo: ວາຍູ

note: Name for gud
en: Yocoboué Dida
lo: ໂຢໂຄບູ ດິດາ

note: Inverted name for gud
en: Dida, Yocoboué
lo: ດິດາ, ໂຢໂຄບູ

note: Name for gue
en: Gurindji
lo: ກູຣິນຈີ

note: Name for guf
en: Gupapuyngu
lo: ກູປາປຸຍງູ

note: Name for gug
en: Paraguayan Guaraní
lo: ປາຣາກວາຍ ກວາຣານີ

note: Inverted name for gug
en: Guaraní, Paraguayan
lo: ກວາຣານີ, ປາຣາກວາຍ

note: Name for guh
en: Guahibo
lo: ກວາຮິໂບ

note: Name for gui
en: Eastern Bolivian Guaraní
lo: ໂບລິວຽນ ກວາຣານີ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for gui
en: Guaraní, Eastern Bolivian
lo: ກວາຣານີ, ໂບລິວຽນ ຕາເວັນອອກ

note: Name for guj
en: Gujarati
lo: ກູຈາຣາຕີ

note: Name for guk
en: Gumuz
lo: ກູມຸຊ

note: Name for gul
en: Sea Island Creole English
lo: ຊີ ໄອແລນ ຄີໂອລ ອັງກິດ

note: Inverted name for gul
en: Creole English, Sea Island
lo: ຄີໂອລ ອັງກິດ, ຊີ ໄອແລນ

note: Name for gum
en: Guambiano
lo: ກວມບິອາໂນ

note: Name for gun
en: Mbyá Guaraní
lo: ມະບີຢາ ກວາຣານີ

note: Inverted name for gun
en: Guaraní, Mbyá
lo: ກວາຣານີ, ມະບີຢາ

note: Name for guo
en: Guayabero
lo: ກວາຢາເບໂຣ

note: Name for gup
en: Gunwinggu
lo: ກຸນວິງກູ

note: Name for guq
en: Aché
lo: ອາເຊ

note: Name for gur
en: Farefare
lo: ຟາເຣຟາເຣ

note: Name for gus
en: Guinean Sign Language
lo: ພາສາມືກີນີ

note: Name for gut
en: Maléku Jaíka
lo: ມາເລກູ ໄຈກາ

note: Name for guu
en: Yanomamö
lo: ຍາໂນມາໂມ

note: Name for guw
en: Gun
lo: ກຸນ

note: Name for gux
en: Gourmanchéma
lo: ກູມານເຊມາ

note: Name for guz
en: Gusii
lo: ກູຊີ

note: Name for gva
en: Guana (Paraguay)
lo: ກວານາ (ປາຣາກວາຍ)

note: Name for gvc
en: Guanano
lo: ກວານາໂນ

note: Name for gve
en: Duwet
lo: ດູເວັດ

note: Name for gvf
en: Golin
lo: ໂກລິນ

note: Name for gvj
en: Guajá
lo: ກວາຈາ

note: Name for gvl
en: Gulay
lo: ກູເລ

note: Name for gvm
en: Gurmana
lo: ກູມາຣນາ

note: Name for gvn
en: Kuku-Yalanji
lo: ກູກູ-ຍາລັນຈີ

note: Name for gvo
en: Gavião Do Jiparaná
lo: ກາວິເອົາ ໂດ ຈິປາຣານາ

note: Name for gvp
en: Pará Gavião
lo: ປາຣາ ກາວິເອົາ

note: Inverted name for gvp
en: Gavião, Pará
lo: ກາວິເອົາ, ປາຣາ

note: Name for gvr
en: Gurung
lo: ກູຣຸງ

note: Name for gvs
en: Gumawana
lo: ກູມາວານາ

note: Name for gvy
en: Guyani
lo: ກູຢານີ

note: Name for gwa
en: Mbato
lo: ມະບາໂຕ

note: Name for gwb
en: Gwa
lo: ກວາ

note: Name for gwc
en: Gawri
lo: ກາວຣີ

note: Name for gwd
en: Gawwada
lo: ກາວາດາ

note: Name for gwe
en: Gweno
lo: ເວໂນ

note: Name for gwf
en: Gowro
lo: ໂກໂຣ

note: Name for gwg
en: Moo
lo: ມູ

note: Name for gwi
en: Gwichʼin
lo: ກວິຊິນ

note: Name for gwj
en: ǀGwi
lo: ກວິ

note: Name for gwm
en: Awngthim
lo: ອອງທິມ

note: Name for gwn
en: Gwandara
lo: ວານດາຣາ

note: Name for gwr
en: Gwere
lo: ເວເຣ

note: Name for gwt
en: Gawar-Bati
lo: ກາວາ-ບາຕິ

note: Name for gwu
en: Guwamu
lo: ກູວາມູ

note: Name for gww
en: Kwini
lo: ຄວິນີ

note: Name for gwx
en: Gua
lo: ກົວ

note: Name for gxx
en: Wè Southern
lo: ເວ ໃຕ້

note: Name for gya
en: Northwest Gbaya
lo: ບາຍາ ຕາເວັນຕົກສ່ຽງເໜືອ

note: Inverted name for gya
en: Gbaya, Northwest
lo: ບາຍາ, ຕາເວັນຕົກສ່ຽງເໜືອ

note: Name for gyb
en: Garus
lo: ກາຣຸສ

note: Name for gyd
en: Kayardild
lo: ກາຢາດິລ

note: Name for gye
en: Gyem
lo: ເກັມ

note: Name for gyf
en: Gungabula
lo: ກູງກາບູລາ

note: Name for gyg
en: Gbayi
lo: ບາຍີ

note: Name for gyi
en: Gyele
lo: ເກເລ

note: Name for gyl
en: Gayil
lo: ກາຍິລ

note: Name for gym
en: Ngäbere
lo: ງາເບເຣ

note: Name for gyn
en: Guyanese Creole English
lo: ກາຍອານີສ ຄີໂອລ ອັງກິດ

note: Inverted name for gyn
en: Creole English, Guyanese
lo: ຄີໂອລ ອັງກິດ, ກາຍອານີສ

note: Name for gyo
en: Gyalsumdo
lo: ຢາລຊຸມໂດ

note: Name for gyr
en: Guarayu
lo: ກວາຣາຢູ

note: Name for gyy
en: Gunya
lo: ກຸນຢາ

note: Name for gyz
en: Geji
lo: ເກຈິ

note: Name for gza
en: Ganza
lo: ການຊາ

note: Name for gzi
en: Gazi
lo: ກາຊີ

note: Name for gzn
en: Gane
lo: ກາເນ

note: Name for haa
en: Hän
lo: ຮານ

note: Name for hab
en: Hanoi Sign Language
lo: ພາສາມືຮາໂນ້ຍ

note: Name for hac
en: Gurani
lo: ກູຣານີ

note: Name for had
en: Hatam
lo: ຮາຕັມ

note: Name for hae
en: Eastern Oromo
lo: ໂອໂຣໂມ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for hae
en: Oromo, Eastern
lo: ໂອໂຣໂມ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for haf
en: Haiphong Sign Language
lo: ພາສາມືໄຮຟອງ

note: Name for hag
en: Hanga
lo: ຮັງກາ

note: Name for hah
en: Hahon
lo: ຮາຮອນ

note: Name for hai
en: Haida
lo: ໄຮດາ

note: Name for haj
en: Hajong
lo: ຮາຈອງ

note: Name for hak
en: Hakka Chinese
lo: ຈີນ ຮາກກາ

note: Inverted name for hak
en: Chinese, Hakka
lo: ຈີນ, ຮາກກາ

note: Name for hal
en: Halang
lo: ຮາລັງ

note: Name for ham
en: Hewa
lo: ເຮວາ

note: Name for han
en: Hangaza
lo: ຮັງກາຊາ

note: Name for hao
en: Hakö
lo: ຮາໂກ

note: Name for hap
en: Hupla
lo: ຮູພລາ

note: Name for haq
en: Ha
lo: ຮາ

note: Name for har
en: Harari
lo: ຮາຣາຣີ

note: Name for has
en: Haisla
lo: ໄຮສລາ

note: Name for hat
en: Haitian
lo: ເຮຕຽນ

note: Name for hau
en: Hausa
lo: ເຮົາຊາ

note: Name for hav
en: Havu
lo: ຮາວູ

note: Name for haw
en: Hawaiian
lo: ຮາວາຍ

note: Name for hax
en: Southern Haida
lo: ໄຮດາ ໃຕ້

note: Inverted name for hax
en: Haida, Southern
lo: ໄຮດາ, ໃຕ້

note: Name for hay
en: Haya
lo: ຮາຍາ

note: Name for haz
en: Hazaragi
lo: ຮາຊາຣາກີ

note: Name for hba
en: Hamba
lo: ຮຳບາ

note: Name for hbb
en: Huba
lo: ຮູບາ

note: Name for hbn
en: Heiban
lo: ເຮບານ

note: Name for hbo
en: Ancient Hebrew
lo: ຮີບຣູ ບູຮານ

note: Inverted name for hbo
en: Hebrew, Ancient
lo: ຮີບຣູ, ບູຮານ

note: Name for hbs
en: Serbo-Croatian
lo: ເຊີໂບ-ໂຄຣເອເຊຍ

note: Name for hbu
en: Habu
lo: ຮາບູ

note: Name for hca
en: Andaman Creole Hindi
lo: ອັນດາມານ ຄີໂອລ ຮິນດີ

note: Inverted name for hca
en: Creole Hindi, Andaman
lo: ຄີໂອລ ຮິນດີ, ອັນດາມານ

note: Name for hch
en: Huichol
lo: ຮຸຍໂຊລ

note: Name for hdn
en: Northern Haida
lo: ໄຮດາ ເໜືອ

note: Inverted name for hdn
en: Haida, Northern
lo: ໄຮດາ, ເໜືອ

note: Name for hds
en: Honduras Sign Language
lo: ພາສາມືຮອນດູຣັສ

note: Name for hdy
en: Hadiyya
lo: ຮາດິຢາ

note: Name for hea
en: Northern Qiandong Miao
lo: ຊຽນດົງ ມ້ຽວ ເໜືອ

note: Inverted name for hea
en: Miao, Northern Qiandong
lo: ມ້ຽວ, ຊຽນດົງ ເໜືອ

note: Name for heb
en: Hebrew
lo: ຮີບຣູ

note: Name for hed
en: Herdé
lo: ເຮີເດ

note: Name for heg
en: Helong
lo: ເຮລອງ

note: Name for heh
en: Hehe
lo: ເຮເຮ

note: Name for hei
en: Heiltsuk
lo: ເຮລສຸກ

note: Name for hem
en: Hemba
lo: ເຮມບາ

note: Name for her
en: Herero
lo: ເຮເຣໂຣ

note: Name for hgm
en: Haiǁom
lo: ໄຮອົມ

note: Name for hgw
en: Haigwai
lo: ໄຮກວາຍ

note: Name for hhi
en: Hoia Hoia
lo: ຮອຍຢາ ຮອຍຢາ

note: Name for hhr
en: Kerak
lo: ເກຣັກ

note: Name for hhy
en: Hoyahoya
lo: ໂຮຢາໂຮຢາ

note: Name for hia
en: Lamang
lo: ລາມັງ

note: Name for hib
en: Hibito
lo: ຮິບິໂຕ

note: Name for hid
en: Hidatsa
lo: ຮິດາດຊາ

note: Name for hif
en: Fiji Hindi
lo: ຟິຈິ ຮິນດີ

note: Inverted name for hif
en: Hindi, Fiji
lo: ຮິນດີ, ຟິຈິ

note: Name for hig
en: Kamwe
lo: ກຳເວ

note: Name for hih
en: Pamosu
lo: ປາໂມຊູ

note: Name for hii
en: Hinduri
lo: ຮິນດູຣິ

note: Name for hij
en: Hijuk
lo: ຮິຈຸກ

note: Name for hik
en: Seit-Kaitetu
lo: ເຊຕ-ໄກເຕຕູ

note: Name for hil
en: Hiligaynon
lo: ຮິລິເກນອນ

note: Name for hin
en: Hindi
lo: ຮິນດີ

note: Name for hio
en: Tsoa
lo: ໂຊອາ

note: Name for hir
en: Himarimã
lo: ຮິມາຣິມາ

note: Name for hit
en: Hittite
lo: ຮິດຕິ

note: Name for hiw
en: Hiw
lo: ຮິວ

note: Name for hix
en: Hixkaryána
lo: ຮິກກາຢານາ

note: Name for hji
en: Haji
lo: ຮາຈິ

note: Name for hka
en: Kahe
lo: ກາເຮ

note: Name for hke
en: Hunde
lo: ຮຸນເດ

note: Name for hkh
en: Khah
lo: ຄາ

note: Name for hkk
en: Hunjara-Kaina Ke
lo: ຮຸນຈາຣາ-ໄກນາ ເຄ

note: Name for hkn
en: Mel-Khaonh
lo: ເມລ-ຄາວ

note: Name for hks
en: Hong Kong Sign Language
lo: ພາສາມືຮ່ອງກົງ

note: Name for hla
en: Halia
lo: ຮາເລຍ

note: Name for hlb
en: Halbi
lo: ຮາລບິ

note: Name for hld
en: Halang Doan
lo: ຮາລັງ ໂດນ

note: Name for hle
en: Hlersu
lo: ເຮີຊູ

note: Name for hlt
en: Matu Chin
lo: ມາຕູ ຊິນ

note: Inverted name for hlt
en: Chin, Matu
lo: ຊິນ, ມາຕູ

note: Name for hlu
en: Hieroglyphic Luwian
lo: ຮີໂຣກຣິຟິກ ລູວຽນ

note: Inverted name for hlu
en: Luwian, Hieroglyphic
lo: ລູວຽນ, ຮີໂຣກຣິຟິກ

note: Name for hma
en: Southern Mashan Hmong
lo: ມົ້ງ ມາຊານ ໃຕ້

note: Inverted name for hma
en: Hmong, Southern Mashan
lo: ມົ້ງ, ມາຊານ ໃຕ້

note: Name for hmb
en: Humburi Senni Songhay
lo: ຮຳບູຣິ ເຊັນນີ ຊອງຮາຍ

note: Inverted name for hmb
en: Songhay, Humburi Senni
lo: ຊອງຮາຍ, ຮຳບູຣິ ເຊັນນີ

note: Name for hmc
en: Central Huishui Hmong
lo: ມົ້ງ ຮຸຍຊຸຍ ກາງ

note: Inverted name for hmc
en: Hmong, Central Huishui
lo: ມົ້ງ, ຮຸຍຊຸຍ ກາງ

note: Name for hmd
en: Large Flowery Miao
lo: ມ້ຽວ ດອກໄມ້ໃຫຍ່

note: Inverted name for hmd
en: Miao, Large Flowery
lo: ມ້ຽວ, ດອກໄມ້ໃຫຍ່

note: Name for hme
en: Eastern Huishui Hmong
lo: ມົ້ງ ຮຸຍຊຸຍ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for hme
en: Hmong, Eastern Huishui
lo: ມົ້ງ, ຮຸຍຊຸຍ ຕາເວັນອອກ

note: Name for hmf
en: Hmong Don
lo: ມົ້ງ ດອນ

note: Name for hmg
en: Southwestern Guiyang Hmong
lo: ມົ້ງ ກຸຍຢາງ ຕາເວັນຕົກສ່ຽງໃຕ້

note: Inverted name for hmg
en: Hmong, Southwestern Guiyang
lo: ມົ້ງ, ກຸຍຢາງ ຕາເວັນຕົກສ່ຽງໃຕ້

note: Name for hmh
en: Southwestern Huishui Hmong
lo: ມົ້ງ ຮຸຍຊຸຍ ຕາເວັນຕົກສ່ຽງໃຕ້

note: Inverted name for hmh
en: Hmong, Southwestern Huishui
lo: ມົ້ງ, ຮຸຍຊຸຍ ຕາເວັນຕົກສ່ຽງໃຕ້

note: Name for hmi
en: Northern Huishui Hmong
lo: ມົ້ງ ຮຸຍຊຸຍ ເໜືອ

note: Inverted name for hmi
en: Hmong, Northern Huishui
lo: ມົ້ງ, ຮຸຍຊຸຍ ເໜືອ

note: Name for hmj
en: Ge
lo: ເກ

note: Name for hmk
en: Maek
lo: ມາກ

note: Name for hml
en: Luopohe Hmong
lo: ມົ້ງ ລົວໂປເຮ

note: Inverted name for hml
en: Hmong, Luopohe
lo: ມົ້ງ, ລົວໂປເຮ

note: Name for hmm
en: Central Mashan Hmong
lo: ມົ້ງ ມາຊານ ກາງ

note: Inverted name for hmm
en: Hmong, Central Mashan
lo: ມົ້ງ, ມາຊານ ກາງ

note: Name for hmn
en: Hmong
lo: ມົ້ງ

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
lo: ຮິຣິ ໂມຕູ

note: Name for hmp
en: Northern Mashan Hmong
lo: ມົ້ງ ມາຊານ ເໜືອ

note: Inverted name for hmp
en: Hmong, Northern Mashan
lo: ມົ້ງ, ມາຊານ ເໜືອ

note: Name for hmq
en: Eastern Qiandong Miao
lo: ມ້ຽວ ຊຽນດົງ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for hmq
en: Miao, Eastern Qiandong
lo: ມ້ຽວ, ຊຽນດົງ ຕາເວັນອອກ

note: Name for hmr
en: Hmar
lo: ຮະມາ

note: Name for hms
en: Southern Qiandong Miao
lo: ມ້ຽວ ຊຽນດົງ ໃຕ້

note: Inverted name for hms
en: Miao, Southern Qiandong
lo: ມ້ຽວ, ຊຽນດົງ ໃຕ້

note: Name for hmt
en: Hamtai
lo: ຮຳໄຕ

note: Name for hmu
en: Hamap
lo: ຮາມາບ

note: Name for hmv
en: Hmong Dô
lo: ມົ້ງ ໂດ

note: Name for hmw
en: Western Mashan Hmong
lo: ມົ້ງ ມາຊານ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for hmw
en: Hmong, Western Mashan
lo: ມົ້ງ, ມາຊານ ຕາເວັນຕົກ

note: Name for hmy
en: Southern Guiyang Hmong
lo: ມົ້ງ ກຸຍຢາງ ໃຕ້

note: Inverted name for hmy
en: Hmong, Southern Guiyang
lo: ມົ້ງ, ກຸຍຢາງ ໃຕ້

note: Name for hmz
en: Hmong Shua
lo: ມົ້ງ ຊົວ

note: Name for hna
en: Mina (Cameroon)
lo: ມິນາ (ຄາເມຣູນ)

note: Name for hnd
en: Southern Hindko
lo: ຮິນໂກ ໃຕ້

note: Inverted name for hnd
en: Hindko, Southern
lo: ຮິນໂກ, ໃຕ້

note: Name for hne
en: Chhattisgarhi
lo: ຊັດຕິສກາຣີ

note: Name for hng
en: Hungu
lo: ຮຸນກູ

note: Name for hnh
en: ǁAni
lo: ອານິ

note: Name for hni
en: Hani
lo: ຮານິ

note: Name for hnj
en: Hmong Njua
lo: ມົ້ງຈົວ

note: Name for hnm
en: Hainanese
lo: ໄຫຫຼຳ

note: Name for hnn
en: Hanunoo
lo: ຮານູໂນ

note: Name for hno
en: Northern Hindko
lo: ຮິນໂກ ເໜືອ

note: Inverted name for hno
en: Hindko, Northern
lo: ຮິນໂກ, ເໜືອ

note: Name for hns
en: Caribbean Hindustani
lo: ຄາຣິບບຽນ ຮິນດູສຕານີ

note: Inverted name for hns
en: Hindustani, Caribbean
lo: ຮິນດູສຕານີ, ຄາຣິບບຽນ

note: Name for hnu
en: Hung
lo: ຮຸງ

note: Name for hoa
en: Hoava
lo: ໂຮວາ

note: Name for hob
en: Mari (Madang Province)
lo: ມາຣິ (ແຂວງ ມາດັງ)

note: Name for hoc
en: Ho
lo: ໂຮ

note: Name for hod
en: Holma
lo: ໂຮລມາ

note: Name for hoe
en: Horom
lo: ໂຮຣົມ

note: Name for hoh
en: Hobyót
lo: ໂຮບີຢອດ

note: Name for hoi
en: Holikachuk
lo: ໂຮລິກາຊຸກ

note: Name for hoj
en: Hadothi
lo: ຮາໂດຕີ

note: Name for hol
en: Holu
lo: ໂຮລູ

note: Name for hom
en: Homa
lo: ໂຮມາ

note: Name for hoo
en: Holoholo
lo: ໂຮໂລໂຮໂລ

note: Name for hop
en: Hopi
lo: ໂຮປິ

note: Name for hor
en: Horo
lo: ໂຮໂຣ

note: Name for hos
en: Ho Chi Minh City Sign Language
lo: ພາສາມືນະຄອນໂຮ່ຈີມິນ

note: Name for hot
en: Hote
lo: ໂຮເຕ

note: Name for hov
en: Hovongan
lo: ໂຮວົງກັນ

note: Name for how
en: Honi
lo: ໂຮນິ

note: Name for hoy
en: Holiya
lo: ໂຮລິຢາ

note: Name for hoz
en: Hozo
lo: ໂຮໂຊ

note: Name for hpo
en: Hpon
lo: ພອນ

note: Name for hps
en: Hawai'i Sign Language (HSL)
lo: ພາສາມືຮາວາຍ (HSL)

note: Name for hra
en: Hrangkhol
lo: ຣັງໂຄລ

note: Name for hrc
en: Niwer Mil
lo: ນິເວີ ມິລ

note: Name for hre
en: Hre
lo: ເຣ

note: Name for hrk
en: Haruku
lo: ຮາຣູກູ

note: Name for hrm
en: Horned Miao
lo: ມ້ຽວ ເຂົາ

note: Inverted name for hrm
en: Miao, Horned
lo: ມ້ຽວ, ເຂົາ

note: Name for hro
en: Haroi
lo: ຮາຣອຍ

note: Name for hrp
en: Nhirrpi
lo: ເນີປິ

note: Name for hrt
en: Hértevin
lo: ເຮີເຕວິນ

note: Name for hru
en: Hruso
lo: ຮູໂຊ

note: Name for hrv
en: Croatian
lo: ໂຄຣເອເຊຍ

note: Name for hrw
en: Warwar Feni
lo: ວາວາ ເຟນິ

note: Name for hrx
en: Hunsrik
lo: ຮຸນສຣິກ

note: Name for hrz
en: Harzani
lo: ຮາຊານີ

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
lo: ຊໍບຽນ ຕອນເທິງ

note: Inverted name for hsb
en: Sorbian, Upper
lo: ຊໍບຽນ, ຕອນເທິງ

note: Name for hsh
en: Hungarian Sign Language
lo: ພາສາມືຮັງກາຣີ

note: Name for hsl
en: Hausa Sign Language
lo: ພາສາມືເຮົາຊາ

note: Name for hsn
en: Xiang Chinese
lo: ຈີນ ຊຽງ

note: Inverted name for hsn
en: Chinese, Xiang
lo: ຈີນ, ຊຽງ

note: Name for hss
en: Harsusi
lo: ຮາຊູຊີ

note: Name for hti
en: Hoti
lo: ໂຮຕິ

note: Name for hto
en: Minica Huitoto
lo: ມິນິກາ ຮຸຍໂຕໂຕ

note: Inverted name for hto
en: Huitoto, Minica
lo: ຮຸຍໂຕໂຕ, ມິນິກາ

note: Name for hts
en: Hadza
lo: ຮັດຊາ

note: Name for htu
en: Hitu
lo: ຮິຕູ

note: Name for htx
en: Middle Hittite
lo: ຮິດຕິ ກາງ

note: Inverted name for htx
en: Hittite, Middle
lo: ຮິດຕິ, ກາງ

note: Name for hub
en: Huambisa
lo: ຮວມບິຊາ

note: Name for huc
en: ǂHua
lo: ຮົວ

note: Name for hud
en: Huaulu
lo: ຮົວອູລູ

note: Name for hue
en: San Francisco Del Mar Huave
lo: ຊານ ຟຣານຊິສໂກ ເດລ ມາ ຮົວເວ

note: Inverted name for hue
en: Huave, San Francisco Del Mar
lo: ຮົວເວ, ຊານ ຟຣານຊິສໂກ ເດລ ມາ

note: Name for huf
en: Humene
lo: ຮູເມເນ

note: Name for hug
en: Huachipaeri
lo: ຮົວຊິປາເອຣິ

note: Name for huh
en: Huilliche
lo: ຮຸຍລິເຊ

note: Name for hui
en: Huli
lo: ຮູລິ

note: Name for huj
en: Northern Guiyang Hmong
lo: ມົ້ງ ກຸຍຢາງ ເໜືອ

note: Inverted name for huj
en: Hmong, Northern Guiyang
lo: ມົ້ງ, ກຸຍຢາງ ເໜືອ

note: Name for huk
en: Hulung
lo: ຮູລຸງ

note: Name for hul
en: Hula
lo: ຮູລາ

note: Name for hum
en: Hungana
lo: ຮຸນການາ

note: Name for hun
en: Hungarian
lo: ຮັງກາຣີ

note: Name for huo
en: Hu
lo: ຮູ

note: Name for hup
en: Hupa
lo: ຮູປາ

note: Name for huq
en: Tsat
lo: ຊັດ

note: Name for hur
en: Halkomelem
lo: ຮາລໂກເມເລັມ

note: Name for hus
en: Huastec
lo: ຮົວສເຕັກ

note: Name for hut
en: Humla
lo: ຮຸມລາ

note: Name for huu
en: Murui Huitoto
lo: ມູຣຸຍ ຮຸຍໂຕໂຕ

note: Inverted name for huu
en: Huitoto, Murui
lo: ຮຸຍໂຕໂຕ, ມູຣຸຍ

note: Name for huv
en: San Mateo Del Mar Huave
lo: ຊານ ມາເຕໂອ ເດລ ມາ ຮົວເວ

note: Inverted name for huv
en: Huave, San Mateo Del Mar
lo: ຮົວເວ, ຊານ ມາເຕໂອ ເດລ ມາ

note: Name for huw
en: Hukumina
lo: ຮູກູມິນາ

note: Name for hux
en: Nüpode Huitoto
lo: ນູໂປເດ ຮຸຍໂຕໂຕ

note: Inverted name for hux
en: Huitoto, Nüpode
lo: ຮຸຍໂຕໂຕ, ນູໂປເດ

note: Name for huy
en: Hulaulá
lo: ຮູເລົາລາ

note: Name for huz
en: Hunzib
lo: ຮຸນຊິບ

note: Name for hvc
en: Haitian Vodoun Culture Language
lo: ພາສາວັດທະນະທຳ ໂວເດີນ ເຮຕຽນ

note: Name for hve
en: San Dionisio Del Mar Huave
lo: ຊານ ດິໂອນິຊິໂອ ເດລ ມາ ຮົວເວ

note: Inverted name for hve
en: Huave, San Dionisio Del Mar
lo: ຮົວເວ, ຊານ ດິໂອນິຊິໂອ ເດລ ມາ

note: Name for hvk
en: Haveke
lo: ຮາເວເກ

note: Name for hvn
en: Sabu
lo: ຊາບູ

note: Name for hvv
en: Santa María Del Mar Huave
lo: ຊານຕາ ມາເຣຍ ເດລ ມາ ຮົວເວ

note: Inverted name for hvv
en: Huave, Santa María Del Mar
lo: ຮົວເວ, ຊານຕາ ມາເຣຍ ເດລ ມາ

note: Name for hwa
en: Wané
lo: ວາເນ

note: Name for hwc
en: Hawai'i Creole English
lo: ຮາວາຍ ຄີໂອລ ອັງກິດ

note: Inverted name for hwc
en: Creole English, Hawai'i
lo: ຄີໂອລ ອັງກິດ, ຮາວາຍ

note: Name for hwo
en: Hwana
lo: ວານາ

note: Name for hya
en: Hya
lo: ຮີຢາ

note: Name for hye
en: Armenian
lo: ອາກເມນີ

note: Name for hyw
en: Western Armenian
lo: ອາກເມນີ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for hyw
en: Armenian, Western
lo: ອາກເມນີ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for iai
en: Iaai
lo: ໄອໄອ

note: Name for ian
en: Iatmul
lo: ອຽດມຸລ

note: Name for iar
en: Purari
lo: ປູຣາຣິ

note: Name for iba
en: Iban
lo: ອີບານ

note: Name for ibb
en: Ibibio
lo: ໄອບິບິໂອ

note: Name for ibd
en: Iwaidja
lo: ອິໄວຈາ

note: Name for ibe
en: Akpes
lo: ອັກເພສ

note: Name for ibg
en: Ibanag
lo: ອິບານາກ

note: Name for ibh
en: Bih
lo: ບິ

note: Name for ibl
en: Ibaloi
lo: ອິບາລອຍ

note: Name for ibm
en: Agoi
lo: ອະກອຍ

note: Name for ibn
en: Ibino
lo: ອິບິໂນ

note: Name for ibo
en: Igbo
lo: ອິກໂບ

note: Name for ibr
en: Ibuoro
lo: ອິບູໂອໂຣ

note: Name for ibu
en: Ibu
lo: ອິບູ

note: Name for iby
en: Ibani
lo: ອິບານິ

note: Name for ica
en: Ede Ica
lo: ອີດ ໄອຄາ

note: Name for ich
en: Etkywan
lo: ເອັດກີວານ

note: Name for icl
en: Icelandic Sign Language
lo: ພາສາມືໄອສແລນ

note: Name for icr
en: Islander Creole English
lo: ພາສາອັງກິດຄຣີໂອລ ໄອສແລນເດີ

note: Inverted name for icr
en: Creole English, Islander
lo: ພາສາອັງກິດຄຣີໂອລ, ໄອສແລນເດີ

note: Name for ida
en: Idakho-Isukha-Tiriki
lo: ອິດາໂຄ-ອິຊູຄາ-ທິຣິກິ

note: Name for idb
en: Indo-Portuguese
lo: ອິນໂດ-ປອກຕຸຍການ

note: Name for idc
en: Idon
lo: ອິດອນ

note: Name for idd
en: Ede Idaca
lo: ອີດ ອິດາຄາ

note: Name for ide
en: Idere
lo: ອິເດເຣ

note: Name for idi
en: Idi
lo: ອິດິ

note: Name for ido
en: Ido
lo: ອິໂດ

note: Name for idr
en: Indri
lo: ອິນດຣິ

note: Name for ids
en: Idesa
lo: ອິເດຊາ

note: Name for idt
en: Idaté
lo: ອິດາເຕ

note: Name for idu
en: Idoma
lo: ອິໂດມາ

note: Name for ifa
en: Amganad Ifugao
lo: ອຳການາດ ອິຟູເກົາ

note: Inverted name for ifa
en: Ifugao, Amganad
lo: ອິຟູເກົາ, ອຳການາດ

note: Name for ifb
en: Batad Ifugao
lo: ບາຕັດ ອິຟູເກົາ

note: Inverted name for ifb
en: Ifugao, Batad
lo: ອິຟູເກົາ, ບາຕັດ

note: Name for ife
en: Ifè
lo: ອິເຟ

note: Name for iff
en: Ifo
lo: ອິໂຟ

note: Name for ifk
en: Tuwali Ifugao
lo: ຕູວາລີ ອິຟູເກົາ

note: Inverted name for ifk
en: Ifugao, Tuwali
lo: ອິຟູເກົາ, ຕູວາລີ

note: Name for ifm
en: Teke-Fuumu
lo: ເຕເກ-ຟູມູ

note: Name for ifu
en: Mayoyao Ifugao
lo: ມາໂຢຢາວ ອິຟູເກົາ

note: Inverted name for ifu
en: Ifugao, Mayoyao
lo: ອິຟູເກົາ, ມາໂຢຢາວ

note: Name for ify
en: Keley-I Kallahan
lo: ເກເລ-ອິ ກາລາຮານ

note: Inverted name for ify
en: Kallahan, Keley-I
lo: ກາລາຮານ, ເກເລ-ອິ

note: Name for igb
en: Ebira
lo: ເອະບິຣາ

note: Name for ige
en: Igede
lo: ອິເກເດ

note: Name for igg
en: Igana
lo: ອິການາ

note: Name for igl
en: Igala
lo: ອິກາລາ

note: Name for igm
en: Kanggape
lo: ກັງກາເປ

note: Name for ign
en: Ignaciano
lo: ອິກນາເຊຍໂນ

note: Name for igo
en: Isebe
lo: ອິເຊເບ

note: Name for igs
en: Interglossa
lo: ອິນເຕີກລອສຊາ

note: Name for igw
en: Igwe
lo: ອິກເວ

note: Name for ihb
en: Iha Based Pidgin
lo: ພາສາພິດຈິນ ອິຮາ

note: Name for ihi
en: Ihievbe
lo: ອິຮີບ

note: Name for ihp
en: Iha
lo: ອິຮາ

note: Name for ihw
en: Bidhawal
lo: ບິດຮາວານ

note: Name for iii
en: Sichuan Yi
lo: ຊີຊວນ ຢີ

note: Inverted name for iii
en: Yi, Sichuan
lo: ຢີ, ຊີຊວນ

note: Name for iin
en: Thiin
lo: ທີນ

note: Name for ijc
en: Izon
lo: ອິຊອນ

note: Name for ije
en: Biseni
lo: ບິເຊນິ

note: Name for ijj
en: Ede Ije
lo: ອີດ ອິເຈ

note: Name for ijn
en: Kalabari
lo: ກາລາບາຣິ

note: Name for ijs
en: Southeast Ijo
lo: ອິໂຈ ຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Inverted name for ijs
en: Ijo, Southeast
lo: ອິໂຈ, ຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Name for ike
en: Eastern Canadian Inuktitut
lo: ອິນຸກຕິຕຸດ ແຄນາດາຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for ike
en: Inuktitut, Eastern Canadian
lo: ອິນຸກຕິຕຸດ, ແຄນາດາຕາເວັນອອກ

note: Name for ikh
en: Ikhin-Arokho
lo: ອິຄິນ-ອາໂຣໂຄ

note: Name for iki
en: Iko
lo: ອິໂກ

note: Name for ikk
en: Ika
lo: ອິກາ

note: Name for ikl
en: Ikulu
lo: ອິກູລູ

note: Name for iko
en: Olulumo-Ikom
lo: ໂອລູລູໂມ-ອິກອມ

note: Name for ikp
en: Ikpeshi
lo: ອິກເປຊິ

note: Name for ikr
en: Ikaranggal
lo: ອິກາຣັງການ

note: Name for iks
en: Inuit Sign Language
lo: ພາສາມືອິນຸຍ

note: Name for ikt
en: Inuinnaqtun
lo: ອິນຸຍນັກຕຸນ

note: Name for iku
en: Inuktitut
lo: ອິນຸກຕິຕຸດ

note: Name for ikv
en: Iku-Gora-Ankwa
lo: ອິກູ-ໂກຣາ-ອັງກວາ

note: Name for ikw
en: Ikwere
lo: ອິກເວເຣ

note: Name for ikx
en: Ik
lo: ອິກ

note: Name for ikz
en: Ikizu
lo: ອິກິຊູ

note: Name for ila
en: Ile Ape
lo: ອິເລ ອາເປ

note: Name for ilb
en: Ila
lo: ອິລາ

note: Name for ile
en: Interlingue
lo: ອິນເຕີລິງກູ

note: Name for ilg
en: Garig-Ilgar
lo: ກາຣິກ-ອິນກາ

note: Name for ili
en: Ili Turki
lo: ອິລິ ເທີກີ

note: Name for ilk
en: Ilongot
lo: ອິລອງກອດ

note: Name for ilm
en: Iranun (Malaysia)
lo: ອິຣານູນ (ມາເລເຊຍ)

note: Name for ilo
en: Iloko
lo: ອິໂລໂກ

note: Name for ilp
en: Iranun (Philippines)
lo: ອິຣານູນ (ຟີລິບປິນ)

note: Name for ils
en: International Sign
lo: ພາສາມືສາກົນ

note: Name for ilu
en: Ili'uun
lo: ອິລິອູນ

note: Name for ilv
en: Ilue
lo: ອິລູ

note: Name for ima
en: Mala Malasar
lo: ມາລາ ມາລາຊາ

note: Inverted name for ima
en: Malasar, Mala
lo: ມາລາຊາ, ມາລາ

note: Name for imi
en: Anamgura
lo: ອະນຳກູຣາ

note: Name for iml
en: Miluk
lo: ມິລຸກ

note: Name for imn
en: Imonda
lo: ອິມອນດາ

note: Name for imo
en: Imbongu
lo: ອິມບອງກູ

note: Name for imr
en: Imroing
lo: ອິມໂຣອິງ

note: Name for ims
en: Marsian
lo: ມາຊຽນ

note: Name for imt
en: Imotong
lo: ອິໂມຕົງ

note: Name for imy
en: Milyan
lo: ມິລຢານ

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
lo: ອິນເຕີລິງກົວ (ສະມາຄົມພາສາຊ່ວຍສາກົນ)

note: Name for inb
en: Inga
lo: ອິນກາ

note: Name for ind
en: Indonesian
lo: ອິນໂດເນເຊຍ

note: Name for ing
en: Degexit'an
lo: ເດເກຊີຕັນ

note: Name for inh
en: Ingush
lo: ອິນກຸຊ

note: Name for inj
en: Jungle Inga
lo: ຈັງເກີລ ອິນກາ

note: Inverted name for inj
en: Inga, Jungle
lo: ອິນກາ, ຈັງເກີລ

note: Name for inl
en: Indonesian Sign Language
lo: ພາສາມືອິນໂດເນເຊຍ

note: Name for inm
en: Minaean
lo: ມິນຽນ

note: Name for inn
en: Isinai
lo: ອິຊິນາຍ

note: Name for ino
en: Inoke-Yate
lo: ອິໂນເກ-ຢາເຕ

note: Name for inp
en: Iñapari
lo: ອິນຢາປາຣິ

note: Name for ins
en: Indian Sign Language
lo: ພາສາມືອິນເດຍ

note: Name for int
en: Intha
lo: ອິນທາ

note: Name for inz
en: Ineseño
lo: ອິເນເຊນໂຢ

note: Name for ior
en: Inor
lo: ອິນໍ

note: Name for iou
en: Tuma-Irumu
lo: ຕູມາ-ອິຣູມູ

note: Name for iow
en: Iowa-Oto
lo: ໄອໂອວາ-ໂອໂຕ

note: Name for ipi
en: Ipili
lo: ອິປິລິ

note: Name for ipk
en: Inupiaq
lo: ອິນຸປຽກ

note: Name for ipo
en: Ipiko
lo: ອິປິໂກ

note: Name for iqu
en: Iquito
lo: ອິກີໂຕ

note: Name for iqw
en: Ikwo
lo: ອິກໂວ

note: Name for ire
en: Iresim
lo: ອິເຣຊິມ

note: Name for irh
en: Irarutu
lo: ອິຣາຣູຕູ

note: Name for iri
en: Rigwe
lo: ຣິກເວ

note: Name for irk
en: Iraqw
lo: ອິຣັກ

note: Name for irn
en: Irántxe
lo: ອິຣານເຊ

note: Name for irr
en: Ir
lo: ເອີ

note: Name for iru
en: Irula
lo: ອິຣູລາ

note: Name for irx
en: Kamberau
lo: ກຳເບີເຣົາ

note: Name for iry
en: Iraya
lo: ອິຣາຍາ

note: Name for isa
en: Isabi
lo: ອິຊາບິ

note: Name for isc
en: Isconahua
lo: ອິສໂກນາຮົວ

note: Name for isd
en: Isnag
lo: ອິສນາກ

note: Name for ise
en: Italian Sign Language
lo: ພາສາມືອີຕາລີ

note: Name for isg
en: Irish Sign Language
lo: ພາສາມືໄອຣິຊ

note: Name for ish
en: Esan
lo: ເອຊານ

note: Name for isi
en: Nkem-Nkum
lo: ເອັນເກັມ-ເອັນກຸມ

note: Name for isk
en: Ishkashimi
lo: ອິຊກາຊິມິ

note: Name for isl
en: Icelandic
lo: ໄອສແລນດິກ

note: Name for ism
en: Masimasi
lo: ມາຊິມາຊິ

note: Name for isn
en: Isanzu
lo: ອິຊານຊູ

note: Name for iso
en: Isoko
lo: ອິໂຊໂກ

note: Name for isr
en: Israeli Sign Language
lo: ພາສາມືອິດສະຣາແອນ

note: Name for ist
en: Istriot
lo: ອິສຕຣິອອດ

note: Name for isu
en: Isu (Menchum Division)
lo: ອິຊູ (ເຂດເມນຊຸມ)

note: Name for isv
en: Interslavic
lo: ອິນເຕີສະລາວິກ

note: Name for ita
en: Italian
lo: ອີຕາລີ

note: Name for itb
en: Binongan Itneg
lo: ບິນອງການ ອິດເນກ

note: Inverted name for itb
en: Itneg, Binongan
lo: ອິດເນກ, ບິນອງການ

note: Name for itd
en: Southern Tidung
lo: ຕິດຸງໃຕ້

note: Inverted name for itd
en: Tidung, Southern
lo: ຕິດຸງ, ໃຕ້

note: Name for ite
en: Itene
lo: ອິເຕເນ

note: Name for iti
en: Inlaod Itneg
lo: ອິນລາອດ ອິດເນກ

note: Inverted name for iti
en: Itneg, Inlaod
lo: ອິດເນກ, ອິນລາອດ

note: Name for itk
en: Judeo-Italian
lo: ຈູດີໂອ-ອີຕາລີ

note: Name for itl
en: Itelmen
lo: ອິເທລເມນ

note: Name for itm
en: Itu Mbon Uzo
lo: ອິຕູ ມບອນ ອູໂຊ

note: Name for ito
en: Itonama
lo: ອິໂຕນາຢາ

note: Name for itr
en: Iteri
lo: ອິເຕຣິ

note: Name for its
en: Isekiri
lo: ອິເຊກິຣິ

note: Name for itt
en: Maeng Itneg
lo: ເມັງ ອິດເນກ

note: Inverted name for itt
en: Itneg, Maeng
lo: ອິດເນກ, ເມັງ

note: Name for itv
en: Itawit
lo: ອິຕາວິດ

note: Name for itw
en: Ito
lo: ອິໂຕ

note: Name for itx
en: Itik
lo: ອິຕິກ

note: Name for ity
en: Moyadan Itneg
lo: ໂມຢາດານ ອິດເນກ

note: Inverted name for ity
en: Itneg, Moyadan
lo: ອິດເນກ, ໂມຢາດານ

note: Name for itz
en: Itzá
lo: ອິດຊາ

note: Name for ium
en: Iu Mien
lo: ອິວ ມຽນ

note: Inverted name for ium
en: Mien, Iu
lo: ມຽນ, ອິວ

note: Name for ivb
en: Ibatan
lo: ອິບາຕັນ

note: Name for ivv
en: Ivatan
lo: ອິວາຕັນ

note: Name for iwk
en: I-Wak
lo: ອິ-ວັກ

note: Name for iwm
en: Iwam
lo: ອິວາມ

note: Name for iwo
en: Iwur
lo: ອິວູ

note: Name for iws
en: Sepik Iwam
lo: ເຊປິກ ອິວາມ

note: Inverted name for iws
en: Iwam, Sepik
lo: ອິວາມ, ເຊປິກ

note: Name for ixc
en: Ixcatec
lo: ອິຊຄາເຕກ

note: Name for ixl
en: Ixil
lo: ອິຊິລ

note: Name for iya
en: Iyayu
lo: ອິຢາຍູ

note: Name for iyo
en: Mesaka
lo: ເມຊາກາ

note: Name for iyx
en: Yaka (Congo)
lo: ຢາກາ (ຄອງໂກ)

note: Name for izh
en: Ingrian
lo: ອິງເກຣຍ

note: Name for izm
en: Kizamani
lo: ກິຊາມານິ

note: Name for izr
en: Izere
lo: ອິເຊເຣ

note: Name for izz
en: Izii
lo: ອິຊິ

note: Name for jaa
en: Jamamadí
lo: ຈາມາມາດິ

note: Name for jab
en: Hyam
lo: ຮຢາມ

note: Name for jac
en: Popti'
lo: ປັອບຕິ

note: Name for jad
en: Jahanka
lo: ຈາຮານກາ

note: Name for jae
en: Yabem
lo: ຢາເບັມ

note: Name for jaf
en: Jara
lo: ຈາຣາ

note: Name for jah
en: Jah Hut
lo: ຈາ ຮັດ

note: Name for jaj
en: Zazao
lo: ຊາຊາວ

note: Name for jak
en: Jakun
lo: ຈາກຸນ

note: Name for jal
en: Yalahatan
lo: ຢາລາຮາຕັນ

note: Name for jam
en: Jamaican Creole English
lo: ພາສາອັງກິດຄຣີໂອລ ຈາໄມກາ

note: Inverted name for jam
en: Creole English, Jamaican
lo: ພາສາອັງກິດຄຣີໂອລ, ຈາໄມກາ

note: Name for jan
en: Jandai
lo: ຈັນໄດ

note: Name for jao
en: Yanyuwa
lo: ຢານຢູວາ

note: Name for jaq
en: Yaqay
lo: ຢາເກ

note: Name for jas
en: New Caledonian Javanese
lo: ພາສາຢາວາ ນິວຄາລິໂດເນຍ

note: Inverted name for jas
en: Javanese, New Caledonian
lo: ພາສາຢາວາ, ນິວຄາລິໂດເນຍ

note: Name for jat
en: Jakati
lo: ຈາກາຕິ

note: Name for jau
en: Yaur
lo: ຢໍ

note: Name for jav
en: Javanese
lo: ພາສາຢາວາ

note: Name for jax
en: Jambi Malay
lo: ມາເລ ຈຳບິ

note: Inverted name for jax
en: Malay, Jambi
lo: ມາເລ, ຈຳບິ

note: Name for jay
en: Yan-nhangu
lo: ຢານ-ນັງກູ

note: Name for jaz
en: Jawe
lo: ຈາເວ

note: Name for jbe
en: Judeo-Berber
lo: ຈູດີໂອ-ເບີເບີ

note: Name for jbi
en: Badjiri
lo: ບັດຈິຣິ

note: Name for jbj
en: Arandai
lo: ອະຣັນໄດ

note: Name for jbk
en: Barikewa
lo: ບາຣິເກວາ

note: Name for jbm
en: Bijim
lo: ບິຈິມ

note: Name for jbn
en: Nafusi
lo: ນາຟູຊິ

note: Name for jbo
en: Lojban
lo: ໂລຈບັນ

note: Name for jbr
en: Jofotek-Bromnya
lo: ໂຈໂຟເຕັກ-ບຣົມຍາ

note: Name for jbt
en: Jabutí
lo: ຈາບູຕິ

note: Name for jbu
en: Jukun Takum
lo: ຈູກຸນ ຕາກູມ

note: Name for jbw
en: Yawijibaya
lo: ຢາວິຈິບາຍາ

note: Name for jcs
en: Jamaican Country Sign Language
lo: ພາສາມືຊົນນະບົດຈາໄມກາ

note: Name for jct
en: Krymchak
lo: ຄຣິມຊັກ

note: Name for jda
en: Jad
lo: ຈັດ

note: Name for jdg
en: Jadgali
lo: ຈັດກາລີ

note: Name for jdt
en: Judeo-Tat
lo: ຈູດີໂອ-ຕັດ

note: Name for jeb
en: Jebero
lo: ເຈເບໂຣ

note: Name for jee
en: Jerung
lo: ເຈຣຸງ

note: Name for jeh
en: Jeh
lo: ເຈະ

note: Name for jei
en: Yei
lo: ເຢ

note: Name for jek
en: Jeri Kuo
lo: ເຈຣິ ກົວ

note: Name for jel
en: Yelmek
lo: ເຢລເມັກ

note: Name for jen
en: Dza
lo: ດຊາ

note: Name for jer
en: Jere
lo: ເຈເຣ

note: Name for jet
en: Manem
lo: ມາເນັມ

note: Name for jeu
en: Jonkor Bourmataguil
lo: ຈອນກໍ ບົວມາຕາກິລ

note: Name for jgb
en: Ngbee
lo: ອຶງບີ

note: Name for jge
en: Judeo-Georgian
lo: ຈູດີໂອ-ຈໍເຈຍ

note: Name for jgk
en: Gwak
lo: ກວັກ

note: Name for jgo
en: Ngomba
lo: ງົມບາ

note: Name for jhi
en: Jehai
lo: ເຈຮາຍ

note: Name for jhs
en: Jhankot Sign Language
lo: ພາສາມືຈັນກອດ

note: Name for jia
en: Jina
lo: ຈິນາ

note: Name for jib
en: Jibu
lo: ຈິບູ

note: Name for jic
en: Tol
lo: ຕອລ

note: Name for jid
en: Bu (Kaduna State)
lo: ບູ (ລັດຄາດູຕາ)

note: Name for jie
en: Jilbe
lo: ຈິລເບ

note: Name for jig
en: Jingulu
lo: ຈິງກູລູ

note: Name for jih
en: sTodsde
lo: ສະຕອດສະເດ

note: Name for jii
en: Jiiddu
lo: ຈີດດູ

note: Name for jil
en: Jilim
lo: ຈິລີມ

note: Name for jim
en: Jimi (Cameroon)
lo: ຈິມິ (ຄາເມຣູນ)

note: Name for jio
en: Jiamao
lo: ຈຽມາວ

note: Name for jiq
en: Guanyinqiao
lo: ກວນຢິນຈຽວ

note: Name for jit
en: Jita
lo: ຈິຕາ

note: Name for jiu
en: Youle Jinuo
lo: ຢູເລ ຈິນົວ

note: Inverted name for jiu
en: Jinuo, Youle
lo: ຈິນົວ, ຢູເລ

note: Name for jiv
en: Shuar
lo: ຊົວ

note: Name for jiy
en: Buyuan Jinuo
lo: ບູຢວນ ຈິນົວ

note: Inverted name for jiy
en: Jinuo, Buyuan
lo: ຈິນົວ, ບູຢວນ

note: Name for jje
en: Jejueo
lo: ເຈຈູ

note: Name for jjr
en: Bankal
lo: ບັນການ

note: Name for jka
en: Kaera
lo: ແກຣາ

note: Name for jkm
en: Mobwa Karen
lo: ກະຫຼ່ຽງ ມົບວາ

note: Inverted name for jkm
en: Karen, Mobwa
lo: ກະຫຼ່ຽງ, ມົບວາ

note: Name for jko
en: Kubo
lo: ກູໂບ

note: Name for jkp
en: Paku Karen
lo: ກະຫຼ່ຽງ ປາກູ

note: Inverted name for jkp
en: Karen, Paku
lo: ກະຫຼ່ຽງ, ປາກູ

note: Name for jkr
en: Koro (India)
lo: ໂກໂຣ (ອິນເດຍ)

note: Name for jks
en: Amami Koniya Sign Language
lo: ພາສາມືອາມາມິ ໂກນິຢາ

note: Name for jku
en: Labir
lo: ລາບິ

note: Name for jle
en: Ngile
lo: ງິເລ

note: Name for jls
en: Jamaican Sign Language
lo: ພາສາມືຈາໄມກາ

note: Name for jma
en: Dima
lo: ດິມາ

note: Name for jmb
en: Zumbun
lo: ຊຸມບຸນ

note: Name for jmc
en: Machame
lo: ມາຊາເມ

note: Name for jmd
en: Yamdena
lo: ຢາມເດນາ

note: Name for jmi
en: Jimi (Nigeria)
lo: ຈິມິ (ໄນຈີເຣຍ)

note: Name for jml
en: Jumli
lo: ຈຸມລິ

note: Name for jmn
en: Makuri Naga
lo: ມາກູຣິ ນາກາ

note: Inverted name for jmn
en: Naga, Makuri
lo: ນາກາ, ມາກູຣິ

note: Name for jmr
en: Kamara
lo: ກາມາຣາ

note: Name for jms
en: Mashi (Nigeria)
lo: ມາຊິ (ໄນຈີເຣຍ)

note: Name for jmw
en: Mouwase
lo: ມູວາເຊ

note: Name for jmx
en: Western Juxtlahuaca Mixtec
lo: ມິກເຕກ ຈັກລາຮົວຄາ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for jmx
en: Mixtec, Western Juxtlahuaca
lo: ມິກເຕກ, ຈັກລາຮົວຄາ ຕາເວັນຕົກ

note: Name for jna
en: Jangshung
lo: ຈັງຊຸງ

note: Name for jnd
en: Jandavra
lo: ຈັນດາວຣາ

note: Name for jng
en: Yangman
lo: ຢັງມັນ

note: Name for jni
en: Janji
lo: ຈັນຈິ

note: Name for jnj
en: Yemsa
lo: ເຢັມຊາ

note: Name for jnl
en: Rawat
lo: ຣາວັດ

note: Name for jns
en: Jaunsari
lo: ຈອນຊາຣິ

note: Name for job
en: Joba
lo: ໂຈບາ

note: Name for jod
en: Wojenaka
lo: ໂວເຈນາກາ

note: Name for jog
en: Jogi
lo: ໂຈກິ

note: Name for jor
en: Jorá
lo: ໂຈຣາ

note: Name for jos
en: Jordanian Sign Language
lo: ພາສາມືຈໍແດນ

note: Name for jow
en: Jowulu
lo: ໂຈວູລູ

note: Name for jpa
en: Jewish Palestinian Aramaic
lo: ພາສາຢິວ ປາເລດສະຕິນ ອາຣາເມອິກ

note: Inverted name for jpa
en: Aramaic, Jewish Palestinian
lo: ອາຣາເມອິກ, ພາສາຢິວ ປາເລດສະຕິນ

note: Name for jpn
en: Japanese
lo: ຍີ່ປຸ່ນ

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
lo: ຈູດີໂອ-ເປີເຊຍ

note: Name for jqr
en: Jaqaru
lo: ຈາກາຣູ

note: Name for jra
en: Jarai
lo: ຈາຣາຍ

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
lo: ຈູດີໂອ-ອາຣັບ

note: Name for jrr
en: Jiru
lo: ຈິຣູ

note: Name for jrt
en: Jakattoe
lo: ຈາກັດໂຕ

note: Name for jru
en: Japrería
lo: ຈາເປຣເຣຍ

note: Name for jsl
en: Japanese Sign Language
lo: ພາສາມືຍີ່ປຸ່ນ

note: Name for jua
en: Júma
lo: ຈູມາ

note: Name for jub
en: Wannu
lo: ວັນນູ

note: Name for juc
en: Jurchen
lo: ເຈີເຊິນ

note: Name for jud
en: Worodougou
lo: ໂວໂຣດູກູ

note: Name for juh
en: Hõne
lo: ໂຮເນ

note: Name for jui
en: Ngadjuri
lo: ງັດຈູຣິ

note: Name for juk
en: Wapan
lo: ວາປັນ

note: Name for jul
en: Jirel
lo: ຈິເຣລ

note: Name for jum
en: Jumjum
lo: ຈຸມຈຸມ

note: Name for jun
en: Juang
lo: ຈວງ

note: Name for juo
en: Jiba
lo: ຈິບາ

note: Name for jup
en: Hupdë
lo: ຮັບເດ

note: Name for jur
en: Jurúna
lo: ຈູຣູນາ

note: Name for jus
en: Jumla Sign Language
lo: ພາສາມືຈຸມລາ

note: Name for jut
en: Jutish
lo: ຈູຕິຊ

note: Name for juu
en: Ju
lo: ຈູ

note: Name for juw
en: Wãpha
lo: ວາພາ

note: Name for juy
en: Juray
lo: ຈູເຣ

note: Name for jvd
en: Javindo
lo: ຈາວິນໂດ

note: Name for jvn
en: Caribbean Javanese
lo: ພາສາຢາວາ ແຄຣິບບຽນ

note: Inverted name for jvn
en: Javanese, Caribbean
lo: ພາສາຢາວາ, ແຄຣິບບຽນ

note: Name for jwi
en: Jwira-Pepesa
lo: ຈວີຣາ-ເປເປຊາ

note: Name for jya
en: Jiarong
lo: ຈຽຣົງ

note: Name for jye
en: Judeo-Yemeni Arabic
lo: ຈູດີໂອ-ເຢເມນ ອາຣັບ

note: Inverted name for jye
en: Arabic, Judeo-Yemeni
lo: ອາຣັບ, ຈູດີໂອ-ເຢເມນ

note: Name for jyy
en: Jaya
lo: ຈາຍາ

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
lo: ກາຣາ-ກັນປັກ

note: Name for kab
en: Kabyle
lo: ກາບິລ

note: Name for kac
en: Kachin
lo: ກະຈິນ

note: Name for kad
en: Adara
lo: ອາດາຣາ

note: Name for kae
en: Ketangalan
lo: ເກຕັງການັນ

note: Name for kaf
en: Katso
lo: ກັດໂຊ

note: Name for kag
en: Kajaman
lo: ກາຈາມັນ

note: Name for kah
en: Kara (Central African Republic)
lo: ກາຣາ (ສາທາລະນະລັດອາຟຣິກາກາງ)

note: Name for kai
en: Karekare
lo: ກາເຣກາເຣ

note: Name for kaj
en: Jju
lo: ຈູ

note: Name for kak
en: Kalanguya
lo: ກາລັງກູຢາ

note: Name for kal
en: Kalaallisut
lo: ກາລາລີຊຸດ

note: Name for kam
en: Kamba (Kenya)
lo: ກຳບາ (ເຄນຢາ)

note: Name for kan
en: Kannada
lo: ກັນນາດາ

note: Name for kao
en: Xaasongaxango
lo: ຊາຊອງກາຊັງໂກ

note: Name for kap
en: Bezhta
lo: ເບຊຕາ

note: Name for kaq
en: Capanahua
lo: ກາປານາຮົວ

note: Name for kas
en: Kashmiri
lo: ແຄຊເມຍ

note: Name for kat
en: Georgian
lo: ຈໍເຈຍ

note: Name for kau
en: Kanuri
lo: ການູຣິ

note: Name for kav
en: Katukína
lo: ກາຕູກິນາ

note: Name for kaw
en: Kawi
lo: ກາວິ

note: Name for kax
en: Kao
lo: ເກົາ

note: Name for kay
en: Kamayurá
lo: ກາມາຢູຣາ

note: Name for kaz
en: Kazakh
lo: ຄາຊັກ

note: Name for kba
en: Kalarko
lo: ກາລາໂກ

note: Name for kbb
en: Kaxuiâna
lo: ກາຊຸຍອານາ

note: Name for kbc
en: Kadiwéu
lo: ກາດິເວວ

note: Name for kbd
en: Kabardian
lo: ກາບາດຽນ

note: Name for kbe
en: Kanju
lo: ການຈູ

note: Name for kbg
en: Khamba
lo: ຄຳບາ

note: Name for kbh
en: Camsá
lo: ຄຳຊາ

note: Name for kbi
en: Kaptiau
lo: ກັບຕຽວ

note: Name for kbj
en: Kari
lo: ກາຣິ

note: Name for kbk
en: Grass Koiari
lo: ກຣາສ ໂກຍາຣິ

note: Inverted name for kbk
en: Koiari, Grass
lo: ໂກຍາຣິ, ກຣາສ

note: Name for kbl
en: Kanembu
lo: ກາເນັມບູ

note: Name for kbm
en: Iwal
lo: ອິວານ

note: Name for kbn
en: Kare (Central African Republic)
lo: ກາເຣ (ສາທາລະນະລັດອາຟຣິກາກາງ)

note: Name for kbo
en: Keliko
lo: ເກລິໂກ

note: Name for kbp
en: Kabiyè
lo: ກາບິເຢ

note: Name for kbq
en: Kamano
lo: ກາມາໂນ

note: Name for kbr
en: Kafa
lo: ກາຟາ

note: Name for kbs
en: Kande
lo: ການເດ

note: Name for kbt
en: Abadi
lo: ອະບາດິ

note: Name for kbu
en: Kabutra
lo: ກາບູຕຣາ

note: Name for kbv
en: Dera (Indonesia)
lo: ເດຣາ (ອິນໂດເນເຊຍ)

note: Name for kbw
en: Kaiep
lo: ກາຍຽບ

note: Name for kbx
en: Ap Ma
lo: ອັບ ມາ

note: Name for kby
en: Manga Kanuri
lo: ມັງກາ ການູຣິ

note: Inverted name for kby
en: Kanuri, Manga
lo: ການູຣິ, ມັງກາ

note: Name for kbz
en: Duhwa
lo: ດູຮວາ

note: Name for kca
en: Khanty
lo: ຄານຕິ

note: Name for kcb
en: Kawacha
lo: ກາວາຊາ

note: Name for kcc
en: Lubila
lo: ລູບິລາ

note: Name for kcd
en: Ngkâlmpw Kanum
lo: ງະກຳປູ ການຸມ

note: Inverted name for kcd
en: Kanum, Ngkâlmpw
lo: ການຸມ, ງະກຳປູ

note: Name for kce
en: Kaivi
lo: ກາຍວິ

note: Name for kcf
en: Ukaan
lo: ອູການ

note: Name for kcg
en: Tyap
lo: ທະຢັບ

note: Name for kch
en: Vono
lo: ໂວໂນ

note: Name for kci
en: Ngyian
lo: ງຽນ

note: Name for kcj
en: Kobiana
lo: ໂກບິອານາ

note: Name for kck
en: Kalanga
lo: ກາລັງກາ

note: Name for kcl
en: Kela (Papua New Guinea)
lo: ເກລາ (ປາປົວ ນິວກີນີ)

note: Name for kcm
en: Gula (Central African Republic)
lo: ກູລາ (ສາທາລະນະລັດອາຟຣິກາກາງ)

note: Name for kcn
en: Nubi
lo: ນູບິ

note: Name for kco
en: Kinalakna
lo: ກິນາລັກນາ

note: Name for kcp
en: Kanga
lo: ກັງກາ

note: Name for kcq
en: Kamo
lo: ກາໂມ

note: Name for kcr
en: Katla
lo: ກັດລາ

note: Name for kcs
en: Koenoem
lo: ໂກນູມ

note: Name for kct
en: Kaian
lo: ກາຍັນ

note: Name for kcu
en: Kami (Tanzania)
lo: ກາມິ (ແທນຊາເນຍ)

note: Name for kcv
en: Kete
lo: ເກເຕ

note: Name for kcw
en: Kabwari
lo: ກັບວາຣິ

note: Name for kcx
en: Kachama-Ganjule
lo: ກາຊາມາ-ການຈູເລ

note: Name for kcy
en: Korandje
lo: ໂກຣັນເຈ

note: Name for kcz
en: Konongo
lo: ໂກນອງໂກ

note: Name for kda
en: Worimi
lo: ໂວຣິມິ

note: Name for kdc
en: Kutu
lo: ກູຕູ

note: Name for kdd
en: Yankunytjatjara
lo: ຢັນກຸນຈັດຈາຣາ

note: Name for kde
en: Makonde
lo: ມາກອນເດ

note: Name for kdf
en: Mamusi
lo: ມາມູຊິ

note: Name for kdg
en: Seba
lo: ເຊບາ

note: Name for kdh
en: Tem
lo: ເຕັມ

note: Name for kdi
en: Kumam
lo: ກູມຳ

note: Name for kdj
en: Karamojong
lo: ກາຣາໂມຈອງ

note: Name for kdk
en: Numèè
lo: ນູເມ

note: Name for kdl
en: Tsikimba
lo: ຊິກິມບາ

note: Name for kdm
en: Kagoma
lo: ກາໂກມາ

note: Name for kdn
en: Kunda
lo: ກຸນດາ

note: Name for kdp
en: Kaningdon-Nindem
lo: ການິງດອນ-ນິນເດັມ

note: Name for kdq
en: Koch
lo: ກັອຈ

note: Name for kdr
en: Karaim
lo: ກາຣຽມ

note: Name for kdt
en: Kuy
lo: ກູຍ

note: Name for kdu
en: Kadaru
lo: ກາດາຣູ

note: Name for kdw
en: Koneraw
lo: ໂກເນເຣົາ

note: Name for kdx
en: Kam
lo: ກຳ

note: Name for kdy
en: Keder
lo: ເກເດີ

note: Name for kdz
en: Kwaja
lo: ກວາຈາ

note: Name for kea
en: Kabuverdianu
lo: ກາບູເວີດຽນູ

note: Name for keb
en: Kélé
lo: ເກເລ

note: Name for kec
en: Keiga
lo: ເກກາ

note: Name for ked
en: Kerewe
lo: ເກເຣເວ

note: Name for kee
en: Eastern Keres
lo: ເກເຣສ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for kee
en: Keres, Eastern
lo: ເກເຣສ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for kef
en: Kpessi
lo: ກເປສຊິ

note: Name for keg
en: Tese
lo: ເຕເຊ

note: Name for keh
en: Keak
lo: ກຽກ

note: Name for kei
en: Kei
lo: ເກ

note: Name for kej
en: Kadar
lo: ກາດາ

note: Name for kek
en: Kekchí
lo: ເກັກຊິ

note: Name for kel
en: Kela (Democratic Republic of Congo)
lo: ເກລາ (ສາທາລະນະລັດປະຊາທິປະໄຕຄອງໂກ)

note: Name for kem
en: Kemak
lo: ເກມັກ

note: Name for ken
en: Kenyang
lo: ເກັນຢັງ

note: Name for keo
en: Kakwa
lo: ກັກວາ

note: Name for kep
en: Kaikadi
lo: ກາຍກາດິ

note: Name for keq
en: Kamar
lo: ກາມາ

note: Name for ker
en: Kera
lo: ເກຣາ

note: Name for kes
en: Kugbo
lo: ກຸກໂບ

note: Name for ket
en: Ket
lo: ເກັດ

note: Name for keu
en: Akebu
lo: ອະເກບູ

note: Name for kev
en: Kanikkaran
lo: ການິກກາຣັນ

note: Name for kew
en: West Kewa
lo: ເກວາຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for kew
en: Kewa, West
lo: ເກວາ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for kex
en: Kukna
lo: ກຸກນາ

note: Name for key
en: Kupia
lo: ກູເປຍ

note: Name for kez
en: Kukele
lo: ກູເກເລ

note: Name for kfa
en: Kodava
lo: ໂກດາວາ

note: Name for kfb
en: Northwestern Kolami
lo: ໂຄລາມິ ຕາເວັນຕົກສຽງເໜືອ

note: Inverted name for kfb
en: Kolami, Northwestern
lo: ໂຄລາມິ, ຕາເວັນຕົກສຽງເໜືອ

note: Name for kfc
en: Konda-Dora
lo: ກອນດາ-ໂດຣາ

note: Name for kfd
en: Korra Koraga
lo: ກໍຣາ ໂກຣາກາ

note: Inverted name for kfd
en: Koraga, Korra
lo: ໂກຣາກາ, ກໍຣາ

note: Name for kfe
en: Kota (India)
lo: ໂກຕາ (ອິນເດຍ)

note: Name for kff
en: Koya
lo: ໂກຢາ

note: Name for kfg
en: Kudiya
lo: ກູດິຢາ

note: Name for kfh
en: Kurichiya
lo: ກູຣິຊິຢາ

note: Name for kfi
en: Kannada Kurumba
lo: ກັນນາດາ ກູຣຸມບາ

note: Inverted name for kfi
en: Kurumba, Kannada
lo: ກູຣຸມບາ, ກັນນາດາ

note: Name for kfj
en: Kemiehua
lo: ເກມິຮົວ

note: Name for kfk
en: Kinnauri
lo: ກິນນາວຣິ

note: Name for kfl
en: Kung
lo: ກຸງ

note: Name for kfm
en: Khunsari
lo: ຄຸນຊາຣິ

note: Name for kfn
en: Kuk
lo: ກຸກ

note: Name for kfo
en: Koro (Côte d'Ivoire)
lo: ໂກໂຣ (ໂກດ ດິວົວ)

note: Name for kfp
en: Korwa
lo: ກໍວາ

note: Name for kfq
en: Korku
lo: ກໍກູ

note: Name for kfr
en: Kachhi
lo: ກັດຊິ

note: Name for kfs
en: Bilaspuri
lo: ບິລາສປູຣິ

note: Name for kft
en: Kanjari
lo: ການຈາຣິ

note: Name for kfu
en: Katkari
lo: ກັດກາຣິ

note: Name for kfv
en: Kurmukar
lo: ກູມູກາ

note: Name for kfw
en: Kharam Naga
lo: ກາຣາມ ນາກາ

note: Inverted name for kfw
en: Naga, Kharam
lo: ນາກາ, ກາຣາມ

note: Name for kfx
en: Kullu Pahari
lo: ກຸລລູ ປາຮາຣິ

note: Inverted name for kfx
en: Pahari, Kullu
lo: ປາຮາຣິ, ກຸລລູ

note: Name for kfy
en: Kumaoni
lo: ກູມາວນິ

note: Name for kfz
en: Koromfé
lo: ໂກຣອມເຟ

note: Name for kga
en: Koyaga
lo: ໂກຢາກາ

note: Name for kgb
en: Kawe
lo: ກາເວ

note: Name for kge
en: Komering
lo: ໂກເມຣິງ

note: Name for kgf
en: Kube
lo: ກູເບ

note: Name for kgg
en: Kusunda
lo: ກູຊຸນດາ

note: Name for kgi
en: Selangor Sign Language
lo: ພາສາມືເຊລັງກໍ

note: Name for kgj
en: Gamale Kham
lo: ກາມາເລ ຄາມ

note: Inverted name for kgj
en: Kham, Gamale
lo: ຄາມ, ກາມາເລ

note: Name for kgk
en: Kaiwá
lo: ກາຍວາ

note: Name for kgl
en: Kunggari
lo: ກຸງກາຣິ

note: Name for kgn
en: Karingani
lo: ກາຣິງການິ

note: Name for kgo
en: Krongo
lo: ກຣອງໂກ

note: Name for kgp
en: Kaingang
lo: ກາຍກັງ

note: Name for kgq
en: Kamoro
lo: ກາໂມໂຣ

note: Name for kgr
en: Abun
lo: ອະບຸນ

note: Name for kgs
en: Kumbainggar
lo: ກຸມບາຍກາ

note: Name for kgt
en: Somyev
lo: ໂຊມເຢບ

note: Name for kgu
en: Kobol
lo: ໂກບອລ

note: Name for kgv
en: Karas
lo: ກາຣາສ

note: Name for kgw
en: Karon Dori
lo: ກາຣອນ ໂດຣິ

note: Name for kgx
en: Kamaru
lo: ກາມາຣູ

note: Name for kgy
en: Kyerung
lo: ກຽຣຸງ

note: Name for kha
en: Khasi
lo: ຄາຊິ

note: Name for khb
en: Lü
lo: ລື້

note: Name for khc
en: Tukang Besi North
lo: ຕູກັງ ເບຊິ ເໜືອ

note: Name for khd
en: Bädi Kanum
lo: ບາດິ ການຸມ

note: Inverted name for khd
en: Kanum, Bädi
lo: ການຸມ, ບາດິ

note: Name for khe
en: Korowai
lo: ໂກໂຣວາຍ

note: Name for khf
en: Khuen
lo: ຄືນ

note: Name for khg
en: Khams Tibetan
lo: ທິເບດ ຄາມ

note: Inverted name for khg
en: Tibetan, Khams
lo: ທິເບດ, ຄາມ

note: Name for khh
en: Kehu
lo: ເກຮູ

note: Name for khj
en: Kuturmi
lo: ກູຕູມິ

note: Name for khk
en: Halh Mongolian
lo: ມົງໂກລີ ຮາລ

note: Inverted name for khk
en: Mongolian, Halh
lo: ມົງໂກລີ, ຮາລ

note: Name for khl
en: Lusi
lo: ລູຊິ

note: Name for khm
en: Khmer
lo: ຂະເໝນ

note: Name for khn
en: Khandesi
lo: ຄັນເດຊິ

note: Name for kho
en: Khotanese
lo: ໂຄຕານິສ

note: Name for khp
en: Kapori
lo: ກາໂປຣິ

note: Name for khq
en: Koyra Chiini Songhay
lo: ກອຍຣາ ຊິນິ ຊອງເຮ

note: Inverted name for khq
en: Songhay, Koyra Chiini
lo: ຊອງເຮ, ກອຍຣາ ຊິນິ

note: Name for khr
en: Kharia
lo: ຄາເຣຍ

note: Name for khs
en: Kasua
lo: ກາຊົວ

note: Name for kht
en: Khamti
lo: ຄຳຕິ

note: Name for khu
en: Nkhumbi
lo: ເອັນຄຸມບິ

note: Name for khv
en: Khvarshi
lo: ຄວາຊິ

note: Name for khw
en: Khowar
lo: ໂຄວາ

note: Name for khx
en: Kanu
lo: ການູ

note: Name for khy
en: Kele (Democratic Republic of Congo)
lo: ເກເລ (ສາທາລະນະລັດປະຊາທິປະໄຕຄອງໂກ)

note: Name for khz
en: Keapara
lo: ເກຍປາຣາ

note: Name for kia
en: Kim
lo: ກິມ

note: Name for kib
en: Koalib
lo: ໂກອາລິບ

note: Name for kic
en: Kickapoo
lo: ກິກກາປູ

note: Name for kid
en: Koshin
lo: ໂກຊິນ

note: Name for kie
en: Kibet
lo: ກິເບັດ

note: Name for kif
en: Eastern Parbate Kham
lo: ປາບາເຕ ຄາມ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for kif
en: Kham, Eastern Parbate
lo: ຄາມ, ປາບາເຕ ຕາເວັນອອກ

note: Name for kig
en: Kimaama
lo: ກິມາຢາ

note: Name for kih
en: Kilmeri
lo: ກິນເມຣິ

note: Name for kii
en: Kitsai
lo: ກິດຊາຍ

note: Name for kij
en: Kilivila
lo: ກິລິວິລາ

note: Name for kik
en: Kikuyu
lo: ກິກູຢູ

note: Name for kil
en: Kariya
lo: ກາຣິຢາ

note: Name for kim
en: Karagas
lo: ກາຣາກາສ

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
lo: ກິນຢາຣວັນດາ

note: Name for kio
en: Kiowa
lo: ກິໂອວາ

note: Name for kip
en: Sheshi Kham
lo: ເຊຊິ ຄາມ

note: Inverted name for kip
en: Kham, Sheshi
lo: ຄາມ, ເຊຊິ

note: Name for kiq
en: Kosadle
lo: ໂກຊາດເລ

note: Name for kir
en: Kirghiz
lo: ຄີກີສ

note: Name for kis
en: Kis
lo: ກິສ

note: Name for kit
en: Agob
lo: ອະກົບ

note: Name for kiu
en: Kirmanjki (individual language)
lo: ເກີມັນກິ (ພາສາສະເພາະ)

note: Name for kiv
en: Kimbu
lo: ກິມບູ

note: Name for kiw
en: Northeast Kiwai
lo: ກິວາຍ ຕາເວັນອອກສຽງເໜືອ

note: Inverted name for kiw
en: Kiwai, Northeast
lo: ກິວາຍ, ຕາເວັນອອກສຽງເໜືອ

note: Name for kix
en: Khiamniungan Naga
lo: ຄຽມນຽງກັນ ນາກາ

note: Inverted name for kix
en: Naga, Khiamniungan
lo: ນາກາ, ຄຽມນຽງກັນ

note: Name for kiy
en: Kirikiri
lo: ກິຣິກິຣິ

note: Name for kiz
en: Kisi
lo: ກິຊິ

note: Name for kja
en: Mlap
lo: ມະລັບ

note: Name for kjb
en: Q'anjob'al
lo: ການໂຈບານ

note: Name for kjc
en: Coastal Konjo
lo: ກອນໂຈ ຊາຍຝັ່ງ

note: Inverted name for kjc
en: Konjo, Coastal
lo: ກອນໂຈ, ຊາຍຝັ່ງ

note: Name for kjd
en: Southern Kiwai
lo: ກິວາຍໃຕ້

note: Inverted name for kjd
en: Kiwai, Southern
lo: ກິວາຍ, ໃຕ້

note: Name for kje
en: Kisar
lo: ກິຊາ

note: Name for kjg
en: Khmu
lo: ກຶມມຸ

note: Name for kjh
en: Khakas
lo: ຄາກາສ

note: Name for kji
en: Zabana
lo: ຊາບານາ

note: Name for kjj
en: Khinalugh
lo: ຄິນາລັກ

note: Name for kjk
en: Highland Konjo
lo: ກອນໂຈ ໄຮແລນ

note: Inverted name for kjk
en: Konjo, Highland
lo: ກອນໂຈ, ໄຮແລນ

note: Name for kjl
en: Western Parbate Kham
lo: ປາບາເຕ ຄາມ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for kjl
en: Kham, Western Parbate
lo: ຄາມ, ປາບາເຕ ຕາເວັນຕົກ

note: Name for kjm
en: Kháng
lo: ຄັງ

note: Name for kjn
en: Kunjen
lo: ກຸນເຈນ

note: Name for kjo
en: Harijan Kinnauri
lo: ຮາຣິຈັນ ກິນນາວຣິ

note: Inverted name for kjo
en: Kinnauri, Harijan
lo: ກິນນາວຣິ, ຮາຣິຈັນ

note: Name for kjp
en: Pwo Eastern Karen
lo: ກະຫຼ່ຽງ ໂປ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for kjp
en: Karen, Pwo Eastern
lo: ກະຫຼ່ຽງ, ໂປ ຕາເວັນອອກ

note: Name for kjq
en: Western Keres
lo: ເກເຣສ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for kjq
en: Keres, Western
lo: ເກເຣສ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for kjr
en: Kurudu
lo: ກູຣູດູ

note: Name for kjs
en: East Kewa
lo: ເກວາຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for kjs
en: Kewa, East
lo: ເກວາ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for kjt
en: Phrae Pwo Karen
lo: ກະຫຼ່ຽງ ໂປ ແພຣ່

note: Inverted name for kjt
en: Karen, Phrae Pwo
lo: ກະຫຼ່ຽງ, ໂປ ແພຣ່

note: Name for kju
en: Kashaya
lo: ກາຊາຍາ

note: Name for kjv
en: Kaikavian Literary Language
lo: ພາສາວັນນະຄະດີ ກາຍກາວຽນ

note: Name for kjx
en: Ramopa
lo: ຣາໂມປາ

note: Name for kjy
en: Erave
lo: ເອຣາເວ

note: Name for kjz
en: Bumthangkha
lo: ບຸມທັງຄາ

note: Name for kka
en: Kakanda
lo: ກາກັນດາ

note: Name for kkb
en: Kwerisa
lo: ເກວຣິຊາ

note: Name for kkc
en: Odoodee
lo: ໂອໂດດີ

note: Name for kkd
en: Kinuku
lo: ກິນູກູ

note: Name for kke
en: Kakabe
lo: ກາກາເບ

note: Name for kkf
en: Kalaktang Monpa
lo: ກາລັກຕັງ ມອນປາ

note: Inverted name for kkf
en: Monpa, Kalaktang
lo: ມອນປາ, ກາລັກຕັງ

note: Name for kkg
en: Mabaka Valley Kalinga
lo: ກາລິງກາ ມາບາກາ ວັນເລ

note: Inverted name for kkg
en: Kalinga, Mabaka Valley
lo: ກາລິງກາ, ມາບາກາ ວັນເລ

note: Name for kkh
en: Khün
lo: ຂືນ

note: Name for kki
en: Kagulu
lo: ກາກູລູ

note: Name for kkj
en: Kako
lo: ກາໂກ

note: Name for kkk
en: Kokota
lo: ໂກໂກຕາ

note: Name for kkl
en: Kosarek Yale
lo: ໂກຊາເຣັກ ຢາເລ

note: Inverted name for kkl
en: Yale, Kosarek
lo: ຢາເລ, ໂກຊາເຣັກ

note: Name for kkm
en: Kiong
lo: ກິອງ

note: Name for kkn
en: Kon Keu
lo: ກອນ ເກວ

note: Name for kko
en: Karko
lo: ກາໂກ

note: Name for kkp
en: Gugubera
lo: ກູກູເບຣາ

note: Name for kkq
en: Kaeku
lo: ແກກູ

note: Name for kkr
en: Kir-Balar
lo: ກີ-ບາລາ

note: Name for kks
en: Giiwo
lo: ກີໂວ

note: Name for kkt
en: Koi
lo: ກອຍ

note: Name for kku
en: Tumi
lo: ຕູມິ

note: Name for kkv
en: Kangean
lo: ກັງກຽນ

note: Name for kkw
en: Teke-Kukuya
lo: ເຕເກ-ກູກູຢາ

note: Name for kkx
en: Kohin
lo: ໂກຮິນ

note: Name for kky
en: Guugu Yimidhirr
lo: ກູກູ ຢິມິດຮີ

note: Name for kkz
en: Kaska
lo: ກາສກາ

note: Name for kla
en: Klamath-Modoc
lo: ກລາມາດ-ໂມດັກ

note: Name for klb
en: Kiliwa
lo: ກິລິວາ

note: Name for klc
en: Kolbila
lo: ກອນບິລາ

note: Name for kld
en: Gamilaraay
lo: ກາມິລາຣາຍ

note: Name for kle
en: Kulung (Nepal)
lo: ກູລຸງ (ເນປານ)

note: Name for klf
en: Kendeje
lo: ເກນເດເຈ

note: Name for klg
en: Tagakaulo
lo: ຕາກາກາວໂລ

note: Name for klh
en: Weliki
lo: ເວລິກິ

note: Name for kli
en: Kalumpang
lo: ກາລຸມປັງ

note: Name for klj
en: Khalaj
lo: ຄາລັດ

note: Name for klk
en: Kono (Nigeria)
lo: ໂກໂນ (ໄນຈີເຣຍ)

note: Name for kll
en: Kagan Kalagan
lo: ກາກັນ ກາລາກັນ

note: Inverted name for kll
en: Kalagan, Kagan
lo: ກາລາກັນ, ກາກັນ

note: Name for klm
en: Migum
lo: ມິກຸມ

note: Name for kln
en: Kalenjin
lo: ກາເລັນຈິນ

note: Name for klo
en: Kapya
lo: ກັບຢາ

note: Name for klp
en: Kamasa
lo: ກາມາຊາ

note: Name for klq
en: Rumu
lo: ຣູມູ

note: Name for klr
en: Khaling
lo: ຄາລິງ

note: Name for kls
en: Kalasha
lo: ກາລາຊາ

note: Name for klt
en: Nukna
lo: ນຸກນາ

note: Name for klu
en: Klao
lo: ກາວ

note: Name for klv
en: Maskelynes
lo: ມາສເກລິນ

note: Name for klw
en: Tado
lo: ຕາໂດ

note: Name for klx
en: Koluwawa
lo: ໂກລູວາວາ

note: Name for kly
en: Kalao
lo: ກາລາວ

note: Name for klz
en: Kabola
lo: ກາໂບລາ

note: Name for kma
en: Konni
lo: ກອນນິ

note: Name for kmb
en: Kimbundu
lo: ກິມບຸນດູ

note: Name for kmc
en: Southern Dong
lo: ດອງໃຕ້

note: Inverted name for kmc
en: Dong, Southern
lo: ດອງ, ໃຕ້

note: Name for kmd
en: Majukayang Kalinga
lo: ກາລິງກາ ມາຈູກາຢັງ

note: Inverted name for kmd
en: Kalinga, Majukayang
lo: ກາລິງກາ, ມາຈູກາຢັງ

note: Name for kme
en: Bakole
lo: ບາໂກເລ

note: Name for kmf
en: Kare (Papua New Guinea)
lo: ກາເຣ (ປາປົວ ນິວກີນີ)

note: Name for kmg
en: Kâte
lo: ກາເຕ

note: Name for kmh
en: Kalam
lo: ກາລຳ

note: Name for kmi
en: Kami (Nigeria)
lo: ກາມິ (ໄນຈີເຣຍ)

note: Name for kmj
en: Kumarbhag Paharia
lo: ກູມາບັກ ປາຮາເຣຍ

note: Name for kmk
en: Limos Kalinga
lo: ກາລິງກາ ລິມອສ

note: Inverted name for kmk
en: Kalinga, Limos
lo: ກາລິງກາ, ລິມອສ

note: Name for kml
en: Tanudan Kalinga
lo: ກາລິງກາ ຕານູດັນ

note: Inverted name for kml
en: Kalinga, Tanudan
lo: ກາລິງກາ, ຕານູດັນ

note: Name for kmm
en: Kom (India)
lo: ກອມ (ອິນເດຍ)

note: Name for kmn
en: Awtuw
lo: ອັບຕູວ

note: Name for kmo
en: Kwoma
lo: ກໂວມາ

note: Name for kmp
en: Gimme
lo: ກິມເມ

note: Name for kmq
en: Kwama
lo: ກວາມາ

note: Name for kmr
en: Northern Kurdish
lo: ເຄີດິຊເໜືອ

note: Inverted name for kmr
en: Kurdish, Northern
lo: ເຄີດິຊ, ເໜືອ

note: Name for kms
en: Kamasau
lo: ກາມາເຊົາ

note: Name for kmt
en: Kemtuik
lo: ເກັມຕູອິກ

note: Name for kmu
en: Kanite
lo: ການິເຕ

note: Name for kmv
en: Karipúna Creole French
lo: ພາສາຝຣັ່ງຄຣີໂອລ ກາຣິປູນາ

note: Inverted name for kmv
en: Creole French, Karipúna
lo: ພາສາຝຣັ່ງຄຣີໂອລ, ກາຣິປູນາ

note: Name for kmw
en: Komo (Democratic Republic of Congo)
lo: ໂກໂມ (ສາທາລະນະລັດປະຊາທິປະໄຕຄອງໂກ)

note: Name for kmx
en: Waboda
lo: ວາໂບດາ

note: Name for kmy
en: Koma
lo: ໂກມາ

note: Name for kmz
en: Khorasani Turkish
lo: ໂຄຣາຊານິ ເທີກິຊ

note: Name for kna
en: Dera (Nigeria)
lo: ເດຣາ (ໄນຈີເຣຍ)

note: Name for knb
en: Lubuagan Kalinga
lo: ກາລິງກາ ລູບູອາກັນ

note: Inverted name for knb
en: Kalinga, Lubuagan
lo: ກາລິງກາ, ລູບູອາກັນ

note: Name for knc
en: Central Kanuri
lo: ການູຣິ ກາງ

note: Inverted name for knc
en: Kanuri, Central
lo: ການູຣິ, ກາງ

note: Name for knd
en: Konda
lo: ກອນດາ

note: Name for kne
en: Kankanaey
lo: ກັນການາເອ

note: Name for knf
en: Mankanya
lo: ມັນກັນຢາ

note: Name for kng
en: Koongo
lo: ກອງໂກ

note: Name for kni
en: Kanufi
lo: ການູຟິ

note: Name for knj
en: Western Kanjobal
lo: ການໂຈບານ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for knj
en: Kanjobal, Western
lo: ການໂຈບານ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for knk
en: Kuranko
lo: ກູຣັນໂກ

note: Name for knl
en: Keninjal
lo: ເກນິນຈານ

note: Name for knm
en: Kanamarí
lo: ການາມາຣິ

note: Name for knn
en: Konkani (individual language)
lo: ກອນການິ (ພາສາສະເພາະ)

note: Name for kno
en: Kono (Sierra Leone)
lo: ໂກໂນ (ເຊຍຣາ ລີໂອນ)

note: Name for knp
en: Kwanja
lo: ກວັນຈາ

note: Name for knq
en: Kintaq
lo: ກິນຕັກ

note: Name for knr
en: Kaningra
lo: ການິງກຣາ

note: Name for kns
en: Kensiu
lo: ເກັນຊິວ

note: Name for knt
en: Panoan Katukína
lo: ປາໂນອັນ ກາຕູກິນາ

note: Inverted name for knt
en: Katukína, Panoan
lo: ກາຕູກິນາ, ປາໂນອັນ

note: Name for knu
en: Kono (Guinea)
lo: ໂກໂນ (ກິນີ)

note: Name for knv
en: Tabo
lo: ຕາໂບ

note: Name for knw
en: Kung-Ekoka
lo: ກຸງ-ອີໂກກາ

note: Name for knx
en: Kendayan
lo: ເກັນດາຍັນ

note: Name for kny
en: Kanyok
lo: ການຢົກ

note: Name for knz
en: Kalamsé
lo: ກາລຳເຊ

note: Name for koa
en: Konomala
lo: ໂກໂນມາລາ

note: Name for koc
en: Kpati
lo: ກປາຕິ

note: Name for kod
en: Kodi
lo: ໂກດິ

note: Name for koe
en: Kacipo-Bale Suri
lo: ກາຊິໂປ-ບາເລ ຊູຣິ

note: Inverted name for koe
en: Suri, Kacipo-Bale
lo: ຊູຣິ, ກາຊິໂປ-ບາເລ

note: Name for kof
en: Kubi
lo: ກູບິ

note: Name for kog
en: Cogui
lo: ໂກກີ

note: Name for koh
en: Koyo
lo: ໂກໂຢ

note: Name for koi
en: Komi-Permyak
lo: ໂກມິ-ເປີມຢັກ

note: Name for kok
en: Konkani (macrolanguage)
lo: ກອນການິ (ມະຫາພາສາ)

note: Name for kol
en: Kol (Papua New Guinea)
lo: ກອລ (ປາປົວ ນິວກີນີ)

note: Name for kom
en: Komi
lo: ໂກມິ

note: Name for kon
en: Kongo
lo: ຄອງໂກ

note: Name for koo
en: Konzo
lo: ກອນໂຊ

note: Name for kop
en: Waube
lo: ວໍເບ

note: Name for koq
en: Kota (Gabon)
lo: ໂກຕາ (ກາບອງ)

note: Name for kor
en: Korean
lo: ເກົາຫຼີ

note: Name for kos
en: Kosraean
lo: ກອສຣຽນ

note: Name for kot
en: Lagwan
lo: ລັກວານ

note: Name for kou
en: Koke
lo: ໂກເກ

note: Name for kov
en: Kudu-Camo
lo: ກູດູ-ຄາໂມ

note: Name for kow
en: Kugama
lo: ຄູກາມາ

note: Name for koy
en: Koyukon
lo: ໂຄຢູຄອນ

note: Name for koz
en: Korak
lo: ໂຄຣັກ

note: Name for kpa
en: Kutto
lo: ຄຸດໂຕ

note: Name for kpb
en: Mullu Kurumba
lo: ມູລູ ກູຣຸມບາ

note: Inverted name for kpb
en: Kurumba, Mullu
lo: ກູຣຸມບາ, ມູລູ

note: Name for kpc
en: Curripaco
lo: ຄູຣິປາໂກ

note: Name for kpd
en: Koba
lo: ໂຄບາ

note: Name for kpe
en: Kpelle
lo: ເປເລ

note: Name for kpf
en: Komba
lo: ຄອມບາ

note: Name for kpg
en: Kapingamarangi
lo: ຄາປິງຄາມາຣັງກິ

note: Name for kph
en: Kplang
lo: ແພຼງ

note: Name for kpi
en: Kofei
lo: ໂຄເຟ

note: Name for kpj
en: Karajá
lo: ຄາຣາຈາ

note: Name for kpk
en: Kpan
lo: ພານ

note: Name for kpl
en: Kpala
lo: ພາລາ

note: Name for kpm
en: Koho
lo: ໂຄໂຮ

note: Name for kpn
en: Kepkiriwát
lo: ເຄັບຄິຣິວັດ

note: Name for kpo
en: Ikposo
lo: ອິກໂປໂຊ

note: Name for kpq
en: Korupun-Sela
lo: ໂຄຣູປຸນ-ເຊລາ

note: Name for kpr
en: Korafe-Yegha
lo: ໂຄຣາເຟ-ເຢຄາ

note: Name for kps
en: Tehit
lo: ເຕຮິດ

note: Name for kpt
en: Karata
lo: ຄາຣາຕາ

note: Name for kpu
en: Kafoa
lo: ຄາໂຟອາ

note: Name for kpv
en: Komi-Zyrian
lo: ໂຄມີ-ຊີຣຽນ

note: Name for kpw
en: Kobon
lo: ໂຄບອນ

note: Name for kpx
en: Mountain Koiali
lo: ໂຄອຽລີພູດອຍ

note: Inverted name for kpx
en: Koiali, Mountain
lo: ໂຄອຽລີ, ພູດອຍ

note: Name for kpy
en: Koryak
lo: ໂຄຢັກ

note: Name for kpz
en: Kupsabiny
lo: ຄຸບຊາບິນ

note: Name for kqa
en: Mum
lo: ມຳ

note: Name for kqb
en: Kovai
lo: ໂຄໄວ

note: Name for kqc
en: Doromu-Koki
lo: ໂດໂຣມູ-ໂຄກິ

note: Name for kqd
en: Koy Sanjaq Surat
lo: ຄອຍ ຊານຈັກ ສຸຣັດ

note: Name for kqe
en: Kalagan
lo: ຄາລາການ

note: Name for kqf
en: Kakabai
lo: ຄາກາໄບ

note: Name for kqg
en: Khe
lo: ເຄ

note: Name for kqh
en: Kisankasa
lo: ຄິຊານຄາຊາ

note: Name for kqi
en: Koitabu
lo: ຄອຍຕາບູ

note: Name for kqj
en: Koromira
lo: ໂຄໂຣມິຣາ

note: Name for kqk
en: Kotafon Gbe
lo: ໂຄຕາຟອນ ຈີບີ

note: Inverted name for kqk
en: Gbe, Kotafon
lo: ຈີບີ, ໂຄຕາຟອນ

note: Name for kql
en: Kyenele
lo: ໄຄເນເລ

note: Name for kqm
en: Khisa
lo: ຄິຊາ

note: Name for kqn
en: Kaonde
lo: ຄາອອນເດ

note: Name for kqo
en: Eastern Krahn
lo: ຄຣານຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for kqo
en: Krahn, Eastern
lo: ຄຣານ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for kqp
en: Kimré
lo: ຄິມເຣ

note: Name for kqq
en: Krenak
lo: ຄຣີໜັກ

note: Name for kqr
en: Kimaragang
lo: ຄິມາຣາກັງ

note: Name for kqs
en: Northern Kissi
lo: ຄິສຊີເໜືອ

note: Inverted name for kqs
en: Kissi, Northern
lo: ຄິສຊີ, ເໜືອ

note: Name for kqt
en: Klias River Kadazan
lo: ຄາດາຊານ ແມ່ນ້ຳຄລາຍ

note: Inverted name for kqt
en: Kadazan, Klias River
lo: ຄາດາຊານ, ແມ່ນ້ຳຄລາຍ

note: Name for kqu
en: Seroa
lo: ເຊໂຣອາ

note: Name for kqv
en: Okolod
lo: ໂອໂຄລອດ

note: Name for kqw
en: Kandas
lo: ຄານດາສ

note: Name for kqx
en: Mser
lo: ເອັມເຊີ

note: Name for kqy
en: Koorete
lo: ຄູເຣເຕ

note: Name for kqz
en: Korana
lo: ໂຄຣານາ

note: Name for kra
en: Kumhali
lo: ຄຸມຮາລີ

note: Name for krb
en: Karkin
lo: ຄາກິນ

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
lo: ຄາຣາໄຊ-ບານກາ

note: Name for krd
en: Kairui-Midiki
lo: ໄຄຣຸຍ-ມິດິກິ

note: Name for kre
en: Panará
lo: ພານາຣາ

note: Name for krf
en: Koro (Vanuatu)
lo: ໂຄໂຣ (ວານົວຕູ)

note: Name for krh
en: Kurama
lo: ຄຸຣາມາ

note: Name for kri
en: Krio
lo: ຄຣີໂອ

note: Name for krj
en: Kinaray-A
lo: ຄິນາເຣ-ເອ

note: Name for krk
en: Kerek
lo: ເຄເຣັກ

note: Name for krl
en: Karelian
lo: ຄາເຣລຽນ

note: Name for krn
en: Sapo
lo: ຊາໂປ

note: Name for krp
en: Durop
lo: ດູຣອບ

note: Name for krr
en: Krung
lo: ຄຣຸງ

note: Name for krs
en: Gbaya (Sudan)
lo: ບາຍາ (ຊູດານ)

note: Name for krt
en: Tumari Kanuri
lo: ຕູມາຣີ ຄານູຣີ

note: Inverted name for krt
en: Kanuri, Tumari
lo: ຄານູຣີ, ຕູມາຣີ

note: Name for kru
en: Kurukh
lo: ຄູຣຸກ

note: Name for krv
en: Kavet
lo: ຄາເວັດ

note: Name for krw
en: Western Krahn
lo: ຄຣານຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for krw
en: Krahn, Western
lo: ຄຣານ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for krx
en: Karon
lo: ຄາຣອນ

note: Name for kry
en: Kryts
lo: ຄຣິດ

note: Name for krz
en: Sota Kanum
lo: ໂຊຕາ ຄານຸມ

note: Inverted name for krz
en: Kanum, Sota
lo: ຄານຸມ, ໂຊຕາ

note: Name for ksb
en: Shambala
lo: ຊຳບາລາ

note: Name for ksc
en: Southern Kalinga
lo: ຄາລິງກາໃຕ້

note: Inverted name for ksc
en: Kalinga, Southern
lo: ຄາລິງກາ, ໃຕ້

note: Name for ksd
en: Kuanua
lo: ຄົວນົວ

note: Name for kse
en: Kuni
lo: ຄູນິ

note: Name for ksf
en: Bafia
lo: ບາເຟຍ

note: Name for ksg
en: Kusaghe
lo: ຄູຊາເຄ

note: Name for ksh
en: Kölsch
lo: ໂຄລຊ໌

note: Name for ksi
en: Krisa
lo: ຄຣິຊາ

note: Name for ksj
en: Uare
lo: ຢູອາເຣ

note: Name for ksk
en: Kansa
lo: ຄານຊາ

note: Name for ksl
en: Kumalu
lo: ຄູມາລູ

note: Name for ksm
en: Kumba
lo: ຄຸມບາ

note: Name for ksn
en: Kasiguranin
lo: ຄາຊິກູຣານິນ

note: Name for kso
en: Kofa
lo: ໂຄຟາ

note: Name for ksp
en: Kaba
lo: ຄາບາ

note: Name for ksq
en: Kwaami
lo: ຄວາຢາມິ

note: Name for ksr
en: Borong
lo: ບໍຣອງ

note: Name for kss
en: Southern Kisi
lo: ຄິຊີໃຕ້

note: Inverted name for kss
en: Kisi, Southern
lo: ຄິຊີ, ໃຕ້

note: Name for kst
en: Winyé
lo: ວິນເຢ

note: Name for ksu
en: Khamyang
lo: ຄຳຢາງ

note: Name for ksv
en: Kusu
lo: ຄູຊູ

note: Name for ksw
en: S'gaw Karen
lo: ກະຫຼ່ຽງສະກໍ

note: Inverted name for ksw
en: Karen, S'gaw
lo: ກະຫຼ່ຽງ, ສະກໍ

note: Name for ksx
en: Kedang
lo: ເຄດັງ

note: Name for ksy
en: Kharia Thar
lo: ຄາເຣຍ ທາ

note: Name for ksz
en: Kodaku
lo: ໂຄດາກູ

note: Name for kta
en: Katua
lo: ຄາຕົວ

note: Name for ktb
en: Kambaata
lo: ຄຳບາຕາ

note: Name for ktc
en: Kholok
lo: ໂຄລັອກ

note: Name for ktd
en: Kokata
lo: ໂຄຄາຕາ

note: Name for kte
en: Nubri
lo: ນູບຣີ

note: Name for ktf
en: Kwami
lo: ຄວາຢາມິ

note: Name for ktg
en: Kalkutung
lo: ຄາລຄູຕຸງ

note: Name for kth
en: Karanga
lo: ຄາຣັງກາ

note: Name for kti
en: North Muyu
lo: ມູຢູເໜືອ

note: Inverted name for kti
en: Muyu, North
lo: ມູຢູ, ເໜືອ

note: Name for ktj
en: Plapo Krumen
lo: ປາໂປ ຄຣູເມນ

note: Inverted name for ktj
en: Krumen, Plapo
lo: ຄຣູເມນ, ປາໂປ

note: Name for ktk
en: Kaniet
lo: ຄານຽດ

note: Name for ktl
en: Koroshi
lo: ໂຄໂຣຊິ

note: Name for ktm
en: Kurti
lo: ຄູຕິ

note: Name for ktn
en: Karitiâna
lo: ຄາຣິຕິອານາ

note: Name for kto
en: Kuot
lo: ຄູອອດ

note: Name for ktp
en: Kaduo
lo: ຄາດູໂອ

note: Name for ktq
en: Katabaga
lo: ຄາຕາບາກາ

note: Name for kts
en: South Muyu
lo: ມູຢູໃຕ້

note: Inverted name for kts
en: Muyu, South
lo: ມູຢູ, ໃຕ້

note: Name for ktt
en: Ketum
lo: ເຄຕຸມ

note: Name for ktu
en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
lo: ຄິຕູບາ (ສາທາລະນະລັດ ປະຊາທິປະໄຕ ຄອງໂກ)

note: Name for ktv
en: Eastern Katu
lo: ກະຕູຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for ktv
en: Katu, Eastern
lo: ກະຕູ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for ktw
en: Kato
lo: ຄາໂຕ

note: Name for ktx
en: Kaxararí
lo: ຄາຊາຣາຣີ

note: Name for kty
en: Kango (Bas-Uélé District)
lo: ຄັງໂກ (ເຂດ ບາສ-ອູເອເລ)

note: Name for ktz
en: Juǀʼhoan
lo: ຈູໂຮອານ

note: Name for kua
en: Kuanyama
lo: ຄວານຢາມາ

note: Name for kub
en: Kutep
lo: ຄູເທັບ

note: Name for kuc
en: Kwinsu
lo: ຄວິນຊູ

note: Name for kud
en: 'Auhelawa
lo: ເອົາເຮລາວາ

note: Name for kue
en: Kuman (Papua New Guinea)
lo: ຄູມັນ (ປາປົວ ນິວກິນີ)

note: Name for kuf
en: Western Katu
lo: ກະຕູຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for kuf
en: Katu, Western
lo: ກະຕູ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for kug
en: Kupa
lo: ຄູປາ

note: Name for kuh
en: Kushi
lo: ຄູຊິ

note: Name for kui
en: Kuikúro-Kalapálo
lo: ຄຸຍຄູໂຣ-ຄາລາປາໂລ

note: Name for kuj
en: Kuria
lo: ຄູເຣຍ

note: Name for kuk
en: Kepo'
lo: ເຄໂປະ

note: Name for kul
en: Kulere
lo: ຄູເລເຣ

note: Name for kum
en: Kumyk
lo: ຄູມິກ

note: Name for kun
en: Kunama
lo: ຄູນາມາ

note: Name for kuo
en: Kumukio
lo: ຄູມູຄິໂອ

note: Name for kup
en: Kunimaipa
lo: ຄູນິໄມປາ

note: Name for kuq
en: Karipuna
lo: ຄາຣິປູນາ

note: Name for kur
en: Kurdish
lo: ເຄີດິຊ

note: Name for kus
en: Kusaal
lo: ຄູຊາລ

note: Name for kut
en: Kutenai
lo: ຄູເຕໄນ

note: Name for kuu
en: Upper Kuskokwim
lo: ຄຸສໂຄຄວິມຕອນເໜືອ

note: Inverted name for kuu
en: Kuskokwim, Upper
lo: ຄຸສໂຄຄວິມ, ຕອນເໜືອ

note: Name for kuv
en: Kur
lo: ຄູຣ

note: Name for kuw
en: Kpagua
lo: ປາກົວ

note: Name for kux
en: Kukatja
lo: ຄູຄັດຈາ

note: Name for kuy
en: Kuuku-Ya'u
lo: ຄູກູ-ຢາອູ

note: Name for kuz
en: Kunza
lo: ຄູນຊາ

note: Name for kva
en: Bagvalal
lo: ບັກວາລາລ

note: Name for kvb
en: Kubu
lo: ຄູບູ

note: Name for kvc
en: Kove
lo: ໂຄເວ

note: Name for kvd
en: Kui (Indonesia)
lo: ຄຸຍ (ອິນໂດເນເຊຍ)

note: Name for kve
en: Kalabakan
lo: ຄາລາບາຄານ

note: Name for kvf
en: Kabalai
lo: ຄາບາໄລ

note: Name for kvg
en: Kuni-Boazi
lo: ຄູນິ-ໂບອາຊິ

note: Name for kvh
en: Komodo
lo: ໂຄໂມໂດ

note: Name for kvi
en: Kwang
lo: ກວາງ

note: Name for kvj
en: Psikye
lo: ຊິກເຢ

note: Name for kvk
en: Korean Sign Language
lo: ພາສາມືເກົາຫຼີ

note: Name for kvl
en: Kayaw
lo: ຄາຍາວ

note: Name for kvm
en: Kendem
lo: ເຄນເດັມ

note: Name for kvn
en: Border Kuna
lo: ຄູນາຊາຍແດນ

note: Inverted name for kvn
en: Kuna, Border
lo: ຄູນາ, ຊາຍແດນ

note: Name for kvo
en: Dobel
lo: ໂດເບວ

note: Name for kvp
en: Kompane
lo: ຄອມປາເນ

note: Name for kvq
en: Geba Karen
lo: ກະຫຼ່ຽງຈີບາ

note: Inverted name for kvq
en: Karen, Geba
lo: ກະຫຼ່ຽງ, ຈີບາ

note: Name for kvr
en: Kerinci
lo: ເຄຣິນຈິ

note: Name for kvt
en: Lahta Karen
lo: ກະຫຼ່ຽງລາທາ

note: Inverted name for kvt
en: Karen, Lahta
lo: ກະຫຼ່ຽງ, ລາທາ

note: Name for kvu
en: Yinbaw Karen
lo: ກະຫຼ່ຽງຍິນບາວ

note: Inverted name for kvu
en: Karen, Yinbaw
lo: ກະຫຼ່ຽງ, ຍິນບາວ

note: Name for kvv
en: Kola
lo: ໂຄລາ

note: Name for kvw
en: Wersing
lo: ເວີຊິງ

note: Name for kvx
en: Parkari Koli
lo: ປາກາຣີ ໂຄລີ

note: Inverted name for kvx
en: Koli, Parkari
lo: ໂຄລີ, ປາກາຣີ

note: Name for kvy
en: Yintale Karen
lo: ກະຫຼ່ຽງຍິນຕາເລ

note: Inverted name for kvy
en: Karen, Yintale
lo: ກະຫຼ່ຽງ, ຍິນຕາເລ

note: Name for kvz
en: Tsakwambo
lo: ຊາກວຳໂບ

note: Name for kwa
en: Dâw
lo: ດາວ

note: Name for kwb
en: Kwa
lo: ຄວາ

note: Name for kwc
en: Likwala
lo: ລິກວາລາ

note: Name for kwd
en: Kwaio
lo: ໄຄວໂອ

note: Name for kwe
en: Kwerba
lo: ເຄີບາ

note: Name for kwf
en: Kwara'ae
lo: ຄວາຣາເອ

note: Name for kwg
en: Sara Kaba Deme
lo: ຊາຣາ ຄາບາ ເດເມ

note: Name for kwh
en: Kowiai
lo: ໂຄໄວ

note: Name for kwi
en: Awa-Cuaiquer
lo: ອາວາ-ຄົວເກີ

note: Name for kwj
en: Kwanga
lo: ຄວັງກາ

note: Name for kwk
en: Kwak'wala
lo: ຄວັກວາລາ

note: Name for kwl
en: Kofyar
lo: ໂຄຟຢາ

note: Name for kwm
en: Kwambi
lo: ຄວຳບິ

note: Name for kwn
en: Kwangali
lo: ຄວັງກາລີ

note: Name for kwo
en: Kwomtari
lo: ຄວມຕາຣິ

note: Name for kwp
en: Kodia
lo: ໂຄເດຍ

note: Name for kwr
en: Kwer
lo: ເຄີ

note: Name for kws
en: Kwese
lo: ເຄີເຊ

note: Name for kwt
en: Kwesten
lo: ເຄີສເຕນ

note: Name for kwu
en: Kwakum
lo: ຄວາກຸມ

note: Name for kwv
en: Sara Kaba Náà
lo: ຊາຣາ ຄາບາ ນາ

note: Name for kww
en: Kwinti
lo: ຄວິນຕິ

note: Name for kwx
en: Khirwar
lo: ຄິວາ

note: Name for kwy
en: San Salvador Kongo
lo: ຊານ ຊາວາດໍ ຄອງໂກ

note: Inverted name for kwy
en: Kongo, San Salvador
lo: ຄອງໂກ, ຊານ ຊາວາດໍ

note: Name for kwz
en: Kwadi
lo: ຄວາດິ

note: Name for kxa
en: Kairiru
lo: ໄຄຣິຣູ

note: Name for kxb
en: Krobu
lo: ໂຄຣບູ

note: Name for kxc
en: Konso
lo: ຄອນໂຊ

note: Name for kxd
en: Brunei
lo: ບຣູໄນ

note: Name for kxf
en: Manumanaw Karen
lo: ກະຫຼ່ຽງມານູມານາວ

note: Inverted name for kxf
en: Karen, Manumanaw
lo: ກະຫຼ່ຽງ, ມານູມານາວ

note: Name for kxh
en: Karo (Ethiopia)
lo: ຄາໂຣ (ເອທິໂອເປຍ)

note: Name for kxi
en: Keningau Murut
lo: ເຄນິງເກົາ ມູຣຸດ

note: Inverted name for kxi
en: Murut, Keningau
lo: ມູຣຸດ, ເຄນິງເກົາ

note: Name for kxj
en: Kulfa
lo: ຄູນຟາ

note: Name for kxk
en: Zayein Karen
lo: ກະຫຼ່ຽງຊາເຢນ

note: Inverted name for kxk
en: Karen, Zayein
lo: ກະຫຼ່ຽງ, ຊາເຢນ

note: Name for kxm
en: Northern Khmer
lo: ຂະເໝນເໜືອ

note: Inverted name for kxm
en: Khmer, Northern
lo: ຂະເໝນ, ເໜືອ

note: Name for kxn
en: Kanowit-Tanjong Melanau
lo: ຄາໂນວິດ-ຕັນຈອງ ເມລານາວ

note: Inverted name for kxn
en: Melanau, Kanowit-Tanjong
lo: ເມລານາວ, ຄາໂນວິດ-ຕັນຈອງ

note: Name for kxo
en: Kanoé
lo: ຄາໂນເອ

note: Name for kxp
en: Wadiyara Koli
lo: ວາດິຢາຣາ ໂຄລີ

note: Inverted name for kxp
en: Koli, Wadiyara
lo: ໂຄລີ, ວາດິຢາຣາ

note: Name for kxq
en: Smärky Kanum
lo: ສະມາກີ ຄານຸມ

note: Inverted name for kxq
en: Kanum, Smärky
lo: ຄານຸມ, ສະມາກີ

note: Name for kxr
en: Koro (Papua New Guinea)
lo: ໂຄໂຣ (ປາປົວ ນິວກິນີ)

note: Name for kxs
en: Kangjia
lo: ກັງເຈຍ

note: Name for kxt
en: Koiwat
lo: ຄອຍວັດ

note: Name for kxv
en: Kuvi
lo: ຄູວີ

note: Name for kxw
en: Konai
lo: ໂຄໄນ

note: Name for kxx
en: Likuba
lo: ລິກູບາ

note: Name for kxy
en: Kayong
lo: ຄາຢອງ

note: Name for kxz
en: Kerewo
lo: ເຄເຣໂວ

note: Name for kya
en: Kwaya
lo: ຄວາຢາ

note: Name for kyb
en: Butbut Kalinga
lo: ບຸດບຸດ ຄາລິງກາ

note: Inverted name for kyb
en: Kalinga, Butbut
lo: ຄາລິງກາ, ບຸດບຸດ

note: Name for kyc
en: Kyaka
lo: ກາກາ

note: Name for kyd
en: Karey
lo: ຄາເຣ

note: Name for kye
en: Krache
lo: ຄຣາເຊ

note: Name for kyf
en: Kouya
lo: ຄູຢາ

note: Name for kyg
en: Keyagana
lo: ເຄຢາການາ

note: Name for kyh
en: Karok
lo: ຄາຣັອກ

note: Name for kyi
en: Kiput
lo: ຄິປຸດ

note: Name for kyj
en: Karao
lo: ຄາຣາວ

note: Name for kyk
en: Kamayo
lo: ຄາມາໂຢ

note: Name for kyl
en: Kalapuya
lo: ຄາລາປູຢາ

note: Name for kym
en: Kpatili
lo: ປາຕິລິ

note: Name for kyn
en: Northern Binukidnon
lo: ບິນູຄິດນອນເໜືອ

note: Inverted name for kyn
en: Binukidnon, Northern
lo: ບິນູຄິດນອນ, ເໜືອ

note: Name for kyo
en: Kelon
lo: ເຄລອນ

note: Name for kyp
en: Kang
lo: ຄັງ

note: Name for kyq
en: Kenga
lo: ເຄັງກາ

note: Name for kyr
en: Kuruáya
lo: ຄູຣູອາຢາ

note: Name for kys
en: Baram Kayan
lo: ບາຣາມ ຄາຍັນ

note: Inverted name for kys
en: Kayan, Baram
lo: ຄາຍັນ, ບາຣາມ

note: Name for kyt
en: Kayagar
lo: ຄາຢາກາ

note: Name for kyu
en: Western Kayah
lo: ຄາຍາຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for kyu
en: Kayah, Western
lo: ຄາຍາ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for kyv
en: Kayort
lo: ຄາຢອດ

note: Name for kyw
en: Kudmali
lo: ຄຸດມາລີ

note: Name for kyx
en: Rapoisi
lo: ຣາໂປອິຊິ

note: Name for kyy
en: Kambaira
lo: ຄຳໄບຣາ

note: Name for kyz
en: Kayabí
lo: ຄາຢາບິ

note: Name for kza
en: Western Karaboro
lo: ຄາຣາໂບໂຣຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for kza
en: Karaboro, Western
lo: ຄາຣາໂບໂຣ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for kzb
en: Kaibobo
lo: ໄຄໂບໂບ

note: Name for kzc
en: Bondoukou Kulango
lo: ບອນດູກູ ຄູລັງໂກ

note: Inverted name for kzc
en: Kulango, Bondoukou
lo: ຄູລັງໂກ, ບອນດູກູ

note: Name for kzd
en: Kadai
lo: ຄາໄດ

note: Name for kze
en: Kosena
lo: ໂຄເຊນາ

note: Name for kzf
en: Da'a Kaili
lo: ດາອາ ໄຄລີ

note: Inverted name for kzf
en: Kaili, Da'a
lo: ໄຄລີ, ດາອາ

note: Name for kzg
en: Kikai
lo: ຄິໄຄ

note: Name for kzi
en: Kelabit
lo: ເຄລາບິດ

note: Name for kzk
en: Kazukuru
lo: ຄາຊູຄູຣູ

note: Name for kzl
en: Kayeli
lo: ຄາເຢລີ

note: Name for kzm
en: Kais
lo: ໄຄສ

note: Name for kzn
en: Kokola
lo: ໂຄໂຄລາ

note: Name for kzo
en: Kaningi
lo: ຄານິງກິ

note: Name for kzp
en: Kaidipang
lo: ໄຄດິປັງ

note: Name for kzq
en: Kaike
lo: ໄຄເກ

note: Name for kzr
en: Karang
lo: ຄາຣັງ

note: Name for kzs
en: Sugut Dusun
lo: ຊູກຸດ ດູຊຸນ

note: Inverted name for kzs
en: Dusun, Sugut
lo: ດູຊຸນ, ຊູກຸດ

note: Name for kzu
en: Kayupulau
lo: ຄາຢູປູເລົາ

note: Name for kzv
en: Komyandaret
lo: ຄອມຢານດາເຣັດ

note: Name for kzw
en: Karirí-Xocó
lo: ຄາຣິຣີ-ໂຊໂຄ

note: Name for kzx
en: Kamarian
lo: ຄາມາຣຽນ

note: Name for kzy
en: Kango (Tshopo District)
lo: ຄັງໂກ (ເຂດ ໂຊໂປ)

note: Name for kzz
en: Kalabra
lo: ຄາລາບຣາ

note: Name for laa
en: Southern Subanen
lo: ຊູບາເນນໃຕ້

note: Inverted name for laa
en: Subanen, Southern
lo: ຊູບາເນນ, ໃຕ້

note: Name for lab
en: Linear A
lo: ລີເນຍ ເອ

note: Name for lac
en: Lacandon
lo: ລາຄານດອນ

note: Name for lad
en: Ladino
lo: ລາດິໂນ

note: Name for lae
en: Pattani
lo: ປັດຕານີ

note: Name for laf
en: Lafofa
lo: ລາໂຟຟາ

note: Name for lag
en: Rangi
lo: ຣັງກິ

note: Name for lah
en: Lahnda
lo: ລານດາ

note: Name for lai
en: Lambya
lo: ລຳບຢາ

note: Name for laj
en: Lango (Uganda)
lo: ລັງໂກ (ຢູການດາ)

note: Name for lal
en: Lalia
lo: ລາເລຍ

note: Name for lam
en: Lamba
lo: ລຳບາ

note: Name for lan
en: Laru
lo: ລາຣູ

note: Name for lao
en: Lao
lo: ລາວ

note: Name for lap
en: Laka (Chad)
lo: ລາຄາ (ຊາດ)

note: Name for laq
en: Qabiao
lo: ຄາບຽວ

note: Name for lar
en: Larteh
lo: ລາເຕ

note: Name for las
en: Lama (Togo)
lo: ລາຄາ (ໂຕໂກ)

note: Name for lat
en: Latin
lo: ລາຕິນ

note: Name for lau
en: Laba
lo: ລາບາ

note: Name for lav
en: Latvian
lo: ລັດວຽນ

note: Name for law
en: Lauje
lo: ລາວເຈ

note: Name for lax
en: Tiwa
lo: ຕິວາ

note: Name for lay
en: Lama Bai
lo: ລາຄາ ໄບ

note: Inverted name for lay
en: Bai, Lama
lo: ໄບ, ລາຄາ

note: Name for laz
en: Aribwatsa
lo: ອາຣິບວັດຊາ

note: Name for lbb
en: Label
lo: ລາເບວ

note: Name for lbc
en: Lakkia
lo: ລັກເກຍ

note: Name for lbe
en: Lak
lo: ລັກ

note: Name for lbf
en: Tinani
lo: ຕິນານິ

note: Name for lbg
en: Laopang
lo: ລາວປັງ

note: Name for lbi
en: La'bi
lo: ລາບິ

note: Name for lbj
en: Ladakhi
lo: ລາດາກິ

note: Name for lbk
en: Central Bontok
lo: ບອນຕັອກກາງ

note: Inverted name for lbk
en: Bontok, Central
lo: ບອນຕັອກ, ກາງ

note: Name for lbl
en: Libon Bikol
lo: ລິບອນ ບິຄອນ

note: Inverted name for lbl
en: Bikol, Libon
lo: ບິຄອນ, ລິບອນ

note: Name for lbm
en: Lodhi
lo: ໂລດີ

note: Name for lbn
en: Rmeet
lo: ຣາມີດ

note: Name for lbo
en: Laven
lo: ລາເວນ

note: Name for lbq
en: Wampar
lo: ວຳປາ

note: Name for lbr
en: Lohorung
lo: ໂລໂຮຣຸງ

note: Name for lbs
en: Libyan Sign Language
lo: ພາສາມືລິເບຍ

note: Name for lbt
en: Lachi
lo: ລາຊິ

note: Name for lbu
en: Labu
lo: ລາບູ

note: Name for lbv
en: Lavatbura-Lamusong
lo: ລາວັດບູຣາ-ລາມູຊອງ

note: Name for lbw
en: Tolaki
lo: ໂທລາຄິ

note: Name for lbx
en: Lawangan
lo: ລາວັນກັນ

note: Name for lby
en: Lamalama
lo: ລາຄາລາຄາ

note: Name for lbz
en: Lardil
lo: ລາດິລ

note: Name for lcc
en: Legenyem
lo: ເລເກັນເຢັມ

note: Name for lcd
en: Lola
lo: ໂລລາ

note: Name for lce
en: Loncong
lo: ລອນຄອງ

note: Name for lcf
en: Lubu
lo: ລູບູ

note: Name for lch
en: Luchazi
lo: ລູຊາຊິ

note: Name for lcl
en: Lisela
lo: ລິເຊລາ

note: Name for lcm
en: Tungag
lo: ຕຸງກັກ

note: Name for lcp
en: Western Lawa
lo: ລາວາຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for lcp
en: Lawa, Western
lo: ລາວາ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for lcq
en: Luhu
lo: ລູຮູ

note: Name for lcs
en: Lisabata-Nuniali
lo: ລິຊາບາຕາ-ນູນິອາລິ

note: Name for lda
en: Kla-Dan
lo: ຄາ-ດານ

note: Name for ldb
en: Dũya
lo: ດູຢາ

note: Name for ldd
en: Luri
lo: ລູຣີ

note: Name for ldg
en: Lenyima
lo: ເລັນຢິມາ

note: Name for ldh
en: Lamja-Dengsa-Tola
lo: ລຳຈາ-ເດັງຊາ-ໂທລາ

note: Name for ldi
en: Laari
lo: ລາຣິ

note: Name for ldj
en: Lemoro
lo: ເລໂມໂຣ

note: Name for ldk
en: Leelau
lo: ລີເລົາ

note: Name for ldl
en: Kaan
lo: ຄານ

note: Name for ldm
en: Landoma
lo: ລານໂດມາ

note: Name for ldn
en: Láadan
lo: ລາດານ

note: Name for ldo
en: Loo
lo: ລູ

note: Name for ldp
en: Tso
lo: ໂຊ

note: Name for ldq
en: Lufu
lo: ລູຟູ

note: Name for lea
en: Lega-Shabunda
lo: ເລກາ-ຊາບູນດາ

note: Name for leb
en: Lala-Bisa
lo: ລາລາ-ບິຊາ

note: Name for lec
en: Leco
lo: ເລໂຄ

note: Name for led
en: Lendu
lo: ເລັນດູ

note: Name for lee
en: Lyélé
lo: ເລເຢເລ

note: Name for lef
en: Lelemi
lo: ເລເລມິ

note: Name for leh
en: Lenje
lo: ເລັນເຈ

note: Name for lei
en: Lemio
lo: ເລມິໂອ

note: Name for lej
en: Lengola
lo: ເລັງໂກລາ

note: Name for lek
en: Leipon
lo: ເລິປອນ

note: Name for lel
en: Lele (Democratic Republic of Congo)
lo: ເລເລ (ສາທາລະນະລັດ ປະຊາທິປະໄຕ ຄອງໂກ)

note: Name for lem
en: Nomaande
lo: ໂນມານເດ

note: Name for len
en: Lenca
lo: ເລັນຄາ

note: Name for leo
en: Leti (Cameroon)
lo: ເລຕິ (ຄາເມຣູນ)

note: Name for lep
en: Lepcha
lo: ເລັບຊາ

note: Name for leq
en: Lembena
lo: ເລັມເບນາ

note: Name for ler
en: Lenkau
lo: ເລັນເກົາ

note: Name for les
en: Lese
lo: ເລເຊ

note: Name for let
en: Lesing-Gelimi
lo: ເລຊິງ-ເກລິມິ

note: Name for leu
en: Kara (Papua New Guinea)
lo: ຄາຣາ (ປາປົວ ນິວກິນີ)

note: Name for lev
en: Lamma
lo: ລຳມາ

note: Name for lew
en: Ledo Kaili
lo: ເລໂດ ໄຄລີ

note: Inverted name for lew
en: Kaili, Ledo
lo: ໄຄລີ, ເລໂດ

note: Name for lex
en: Luang
lo: ລວງ

note: Name for ley
en: Lemolang
lo: ເລໂມລັງ

note: Name for lez
en: Lezghian
lo: ເລສຈຽນ

note: Name for lfa
en: Lefa
lo: ເລຟາ

note: Name for lfn
en: Lingua Franca Nova
lo: ລິງກົວ ຟຣັງກາ ໂນວາ

note: Name for lga
en: Lungga
lo: ລຸງກາ

note: Name for lgb
en: Laghu
lo: ລາກູ

note: Name for lgg
en: Lugbara
lo: ລຸກບາຣາ

note: Name for lgh
en: Laghuu
lo: ລາກູ

note: Name for lgi
en: Lengilu
lo: ເລັງກິລູ

note: Name for lgk
en: Lingarak
lo: ລິນກາຣັກ

note: Name for lgl
en: Wala
lo: ວາລາ

note: Name for lgm
en: Lega-Mwenga
lo: ເລກາ-ມະເວັງກາ

note: Name for lgn
en: T'apo
lo: ຕາໂປ

note: Name for lgo
en: Lango (South Sudan)
lo: ລັງໂກ (ຊູດານໃຕ້)

note: Name for lgq
en: Logba
lo: ລັອກບາ

note: Name for lgr
en: Lengo
lo: ເລັງໂກ

note: Name for lgs
en: Guinea-Bissau Sign Language
lo: ພາສາມືກິນີ-ບິສເຊົາ

note: Name for lgt
en: Pahi
lo: ປາຮີ

note: Name for lgu
en: Longgu
lo: ລອງກູ

note: Name for lgz
en: Ligenza
lo: ລິເກັນຊາ

note: Name for lha
en: Laha (Viet Nam)
lo: ລາຮາ (ຫວຽດນາມ)

note: Name for lhh
en: Laha (Indonesia)
lo: ລາຮາ (ອິນໂດເນເຊຍ)

note: Name for lhi
en: Lahu Shi
lo: ລາຮູ ຊິ

note: Name for lhl
en: Lahul Lohar
lo: ລາຮູນ ໂລຮາ

note: Inverted name for lhl
en: Lohar, Lahul
lo: ໂລຮາ, ລາຮູນ

note: Name for lhm
en: Lhomi
lo: ໂລມິ

note: Name for lhn
en: Lahanan
lo: ລາຮານັນ

note: Name for lhp
en: Lhokpu
lo: ລັອກປູ

note: Name for lhs
en: Mlahsö
lo: ມະລາໂຊ

note: Name for lht
en: Lo-Toga
lo: ໂລ-ໂຕກາ

note: Name for lhu
en: Lahu
lo: ລາຮູ

note: Name for lia
en: West-Central Limba
lo: ລິມບາຕາເວັນຕົກກາງ

note: Inverted name for lia
en: Limba, West-Central
lo: ລິມບາ, ຕາເວັນຕົກກາງ

note: Name for lib
en: Likum
lo: ລິຄຸມ

note: Name for lic
en: Hlai
lo: ໄລ

note: Name for lid
en: Nyindrou
lo: ຍິນດຣູ

note: Name for lie
en: Likila
lo: ລິຄິລາ

note: Name for lif
en: Limbu
lo: ລິມບູ

note: Name for lig
en: Ligbi
lo: ລິກບິ

note: Name for lih
en: Lihir
lo: ລິຮີ

note: Name for lij
en: Ligurian
lo: ລິກູຣຽນ

note: Name for lik
en: Lika
lo: ລິກາ

note: Name for lil
en: Lillooet
lo: ລິລູເອດ

note: Name for lim
en: Limburgan
lo: ລິມເບີກັນ

note: Name for lin
en: Lingala
lo: ລິນກາລາ

note: Name for lio
en: Liki
lo: ລິຄິ

note: Name for lip
en: Sekpele
lo: ເຊັກເປເລ

note: Name for liq
en: Libido
lo: ລິບິໂດ

note: Name for lir
en: Liberian English
lo: ອັງກິດໄລບີເຣຍ

note: Inverted name for lir
en: English, Liberian
lo: ອັງກິດ, ໄລບີເຣຍ

note: Name for lis
en: Lisu
lo: ລີຊູ

note: Name for lit
en: Lithuanian
lo: ລິທົວເນຍ

note: Name for liu
en: Logorik
lo: ໂລໂກຣິກ

note: Name for liv
en: Liv
lo: ລິວ

note: Name for liw
en: Col
lo: ຄອນ

note: Name for lix
en: Liabuku
lo: ເລຍບູກູ

note: Name for liy
en: Banda-Bambari
lo: ບັນດາ-ບຳບາຣິ

note: Name for liz
en: Libinza
lo: ລິບິນຊາ

note: Name for lja
en: Golpa
lo: ກອນປາ

note: Name for lje
en: Rampi
lo: ຣຳປິ

note: Name for lji
en: Laiyolo
lo: ໄລໂຢໂລ

note: Name for ljl
en: Li'o
lo: ລິໂອ

note: Name for ljp
en: Lampung Api
lo: ລຳປຸງ ອາປິ

note: Name for ljw
en: Yirandali
lo: ຢິຣັນດາລີ

note: Name for ljx
en: Yuru
lo: ຢູຣູ

note: Name for lka
en: Lakalei
lo: ລາຄາເລ

note: Name for lkb
en: Kabras
lo: ຄາບຣາສ

note: Name for lkc
en: Kucong
lo: ຄູຄອງ

note: Name for lkd
en: Lakondê
lo: ລາຄອນເດ

note: Name for lke
en: Kenyi
lo: ເຄັນຢິ

note: Name for lkh
en: Lakha
lo: ລາຄາ

note: Name for lki
en: Laki
lo: ລາຄິ

note: Name for lkj
en: Remun
lo: ເຣມຸນ

note: Name for lkl
en: Laeko-Libuat
lo: ເລໂຄ-ລິບວດ

note: Name for lkm
en: Kalaamaya
lo: ຄາລາມາຢາ

note: Name for lkn
en: Lakon
lo: ລາຄອນ

note: Name for lko
en: Khayo
lo: ຄາໂຢ

note: Name for lkr
en: Päri
lo: ປາຣິ

note: Name for lks
en: Kisa
lo: ຄິຊາ

note: Name for lkt
en: Lakota
lo: ລາໂຄຕາ

note: Name for lku
en: Kungkari
lo: ຄຸງຄາຣິ

note: Name for lky
en: Lokoya
lo: ໂລໂຄຢາ

note: Name for lla
en: Lala-Roba
lo: ລາລາ-ໂຣບາ

note: Name for llb
en: Lolo
lo: ໂລໂລ

note: Name for llc
en: Lele (Guinea)
lo: ເລເລ (ກິນີ)

note: Name for lld
en: Ladin
lo: ລາດິນ

note: Name for lle
en: Lele (Papua New Guinea)
lo: ເລເລ (ປາປົວ ນິວກິນີ)

note: Name for llf
en: Hermit
lo: ເຮີມິດ

note: Name for llg
en: Lole
lo: ໂລເລ

note: Name for llh
en: Lamu
lo: ລາມູ

note: Name for lli
en: Teke-Laali
lo: ເຕເກ-ລາລິ

note: Name for llj
en: Ladji Ladji
lo: ລັດຈິ ລັດຈິ

note: Name for llk
en: Lelak
lo: ເລລັກ

note: Name for lll
en: Lilau
lo: ລິເລົາ

note: Name for llm
en: Lasalimu
lo: ລາຊາລິມູ

note: Name for lln
en: Lele (Chad)
lo: ເລເລ (ຊາດ)

note: Name for llp
en: North Efate
lo: ເອຟາເຕເໜືອ

note: Inverted name for llp
en: Efate, North
lo: ເອຟາເຕ, ເໜືອ

note: Name for llq
en: Lolak
lo: ໂລລັກ

note: Name for lls
en: Lithuanian Sign Language
lo: ພາສາມືລິທົວເນຍ

note: Name for llu
en: Lau
lo: ເລົາ

note: Name for llx
en: Lauan
lo: ເລົາອັນ

note: Name for lma
en: East Limba
lo: ລິມບາຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for lma
en: Limba, East
lo: ລິມບາ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for lmb
en: Merei
lo: ເມເຣ

note: Name for lmc
en: Limilngan
lo: ລິມິລນການ

note: Name for lmd
en: Lumun
lo: ລູມຸນ

note: Name for lme
en: Pévé
lo: ເພເວ

note: Name for lmf
en: South Lembata
lo: ເລັມບາຕາໃຕ້

note: Inverted name for lmf
en: Lembata, South
lo: ເລັມບາຕາ, ໃຕ້

note: Name for lmg
en: Lamogai
lo: ລາໂມໄກ

note: Name for lmh
en: Lambichhong
lo: ລຳບິຊອງ

note: Name for lmi
en: Lombi
lo: ລອມບິ

note: Name for lmj
en: West Lembata
lo: ເລັມບາຕາຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for lmj
en: Lembata, West
lo: ເລັມບາຕາ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for lmk
en: Lamkang
lo: ລຳກັງ

note: Name for lml
en: Hano
lo: ຮາໂນ

note: Name for lmn
en: Lambadi
lo: ລຳບາດິ

note: Name for lmo
en: Lombard
lo: ລອມບາດ

note: Name for lmp
en: Limbum
lo: ລິມບຸມ

note: Name for lmq
en: Lamatuka
lo: ລາຄາຕູຄາ

note: Name for lmr
en: Lamalera
lo: ລາຄາເລຣາ

note: Name for lmu
en: Lamenu
lo: ລາເມນູ

note: Name for lmv
en: Lomaiviti
lo: ໂລໄມວິຕິ

note: Name for lmw
en: Lake Miwok
lo: ເລກ ມິວັອກ

note: Inverted name for lmw
en: Miwok, Lake
lo: ມິວັອກ, ເລກ

note: Name for lmx
en: Laimbue
lo: ໄລມບູ

note: Name for lmy
en: Lamboya
lo: ລຳໂບຢາ

note: Name for lna
en: Langbashe
lo: ລັງບາເຊ

note: Name for lnb
en: Mbalanhu
lo: ບາລານຮູ

note: Name for lnd
en: Lundayeh
lo: ລຸນດາເຢ

note: Name for lng
en: Langobardic
lo: ລັງໂກບາດິກ

note: Name for lnh
en: Lanoh
lo: ລາໂນ

note: Name for lni
en: Daantanai'
lo: ດານຕາໄນ

note: Name for lnj
en: Leningitij
lo: ເລນິງກິຕິຈ

note: Name for lnl
en: South Central Banda
lo: ບັນດາຕອນກາງໃຕ້

note: Inverted name for lnl
en: Banda, South Central
lo: ບັນດາ, ຕອນກາງໃຕ້

note: Name for lnm
en: Langam
lo: ລັງກຳ

note: Name for lnn
en: Lorediakarkar
lo: ໂລເຣດຽກາກາ

note: Name for lns
en: Lamnso'
lo: ລຳໂຊ

note: Name for lnu
en: Longuda
lo: ລອງກູດາ

note: Name for lnw
en: Lanima
lo: ລານິມາ

note: Name for lnz
en: Lonzo
lo: ລອນໂຊ

note: Name for loa
en: Loloda
lo: ໂລໂລດາ

note: Name for lob
en: Lobi
lo: ໂລບິ

note: Name for loc
en: Inonhan
lo: ອິນອນຮັນ

note: Name for loe
en: Saluan
lo: ຊາລວນ

note: Name for lof
en: Logol
lo: ໂລກອນ

note: Name for log
en: Logo
lo: ໂລໂກ

note: Name for loh
en: Laarim
lo: ລາຣິມ

note: Name for loi
en: Loma (Côte d'Ivoire)
lo: ໂລມາ (ໂຄດ ດິວົວ)

note: Name for loj
en: Lou
lo: ລູ

note: Name for lok
en: Loko
lo: ໂລໂຄ

note: Name for lol
en: Mongo
lo: ມອງໂກ

note: Name for lom
en: Loma (Liberia)
lo: ໂລມາ (ໄລບີເຣຍ)

note: Name for lon
en: Malawi Lomwe
lo: ມາລາວີ ລອມເວ

note: Inverted name for lon
en: Lomwe, Malawi
lo: ລອມເວ, ມາລາວີ

note: Name for loo
en: Lombo
lo: ລອມໂບ

note: Name for lop
en: Lopa
lo: ໂລປາ

note: Name for loq
en: Lobala
lo: ໂລບາລາ

note: Name for lor
en: Téén
lo: ເຕນ

note: Name for los
en: Loniu
lo: ໂລນິວ

note: Name for lot
en: Otuho
lo: ໂອຕູໂຮ

note: Name for lou
en: Louisiana Creole
lo: ຄຣີໂອລ ລຸຍເຊຍນາ

note: Inverted name for lou
en: Creole, Louisiana
lo: ຄຣີໂອລ, ລຸຍເຊຍນາ

note: Name for lov
en: Lopi
lo: ໂລປິ

note: Name for low
en: Tampias Lobu
lo: ຕຳເປຍ ໂລບູ

note: Inverted name for low
en: Lobu, Tampias
lo: ໂລບູ, ຕຳເປຍ

note: Name for lox
en: Loun
lo: ລູນ

note: Name for loy
en: Loke
lo: ໂລເກ

note: Name for loz
en: Lozi
lo: ໂລຊິ

note: Name for lpa
en: Lelepa
lo: ເລເລປາ

note: Name for lpe
en: Lepki
lo: ເລັບກິ

note: Name for lpn
en: Long Phuri Naga
lo: ລອງ ພູຣິ ນາກາ

note: Inverted name for lpn
en: Naga, Long Phuri
lo: ນາກາ, ລອງ ພູຣິ

note: Name for lpo
en: Lipo
lo: ລິໂປ

note: Name for lpx
en: Lopit
lo: ໂລປິດ

note: Name for lqr
en: Logir
lo: ໂລກິ

note: Name for lra
en: Rara Bakati'
lo: ຣາຣາ ບາກາຕິ

note: Name for lrc
en: Northern Luri
lo: ລູຣີເໜືອ

note: Inverted name for lrc
en: Luri, Northern
lo: ລູຣີ, ເໜືອ

note: Name for lre
en: Laurentian
lo: ລໍເຣັນຊຽນ

note: Name for lrg
en: Laragia
lo: ລາຣາເກຍ

note: Name for lri
en: Marachi
lo: ມາຣາຊິ

note: Name for lrk
en: Loarki
lo: ໂລອາຄິ

note: Name for lrl
en: Lari
lo: ລາຣິ

note: Name for lrm
en: Marama
lo: ມາຣາມາ

note: Name for lrn
en: Lorang
lo: ໂລຣັງ

note: Name for lro
en: Laro
lo: ລາໂຣ

note: Name for lrr
en: Southern Yamphu
lo: ຢຳພູໃຕ້

note: Inverted name for lrr
en: Yamphu, Southern
lo: ຢຳພູ, ໃຕ້

note: Name for lrt
en: Larantuka Malay
lo: ມາເລ ລາຣັນຕູຄາ

note: Inverted name for lrt
en: Malay, Larantuka
lo: ມາເລ, ລາຣັນຕູຄາ

note: Name for lrv
en: Larevat
lo: ລາເຣວັດ

note: Name for lrz
en: Lemerig
lo: ເລເມຣິກ

note: Name for lsa
en: Lasgerdi
lo: ລາສເກີດິ

note: Name for lsb
en: Burundian Sign Language
lo: ພາສາມືບູຣຸນດີ

note: Name for lsc
en: Albarradas Sign Language
lo: ພາສາມືອານບາຣາດາສ

note: Name for lsd
en: Lishana Deni
lo: ລິຊານາ ເດນິ

note: Name for lse
en: Lusengo
lo: ລູເຊັງໂກ

note: Name for lsh
en: Lish
lo: ລິຊ

note: Name for lsi
en: Lashi
lo: ລາຊິ

note: Name for lsl
en: Latvian Sign Language
lo: ພາສາມືລັດເວຍ

note: Name for lsm
en: Saamia
lo: ຊາເມຍ

note: Name for lsn
en: Tibetan Sign Language
lo: ພາສາມືທິເບດ

note: Name for lso
en: Laos Sign Language
lo: ພາສາມືລາວ

note: Name for lsp
en: Panamanian Sign Language
lo: ພາສາມືປານາມາ

note: Name for lsr
en: Aruop
lo: ອາຣູອບ

note: Name for lss
en: Lasi
lo: ລາຊິ

note: Name for lst
en: Trinidad and Tobago Sign Language
lo: ພາສາມືຕຣິນິດັດ ແລະ ໂຕບາໂກ

note: Name for lsv
en: Sivia Sign Language
lo: ພາສາມືຊີເວຍ

note: Name for lsw
en: Seychelles Sign Language
lo: ພາສາມືເຊເຊລ

note: Name for lsy
en: Mauritian Sign Language
lo: ພາສາມືມໍຣິເຊຍ

note: Name for ltc
en: Late Middle Chinese
lo: ຈີນກາງຕອນປາຍ

note: Inverted name for ltc
en: Chinese, Late Middle
lo: ຈີນ, ກາງຕອນປາຍ

note: Name for ltg
en: Latgalian
lo: ລັດກາລຽນ

note: Name for lth
en: Thur
lo: ທູຣ

note: Name for lti
en: Leti (Indonesia)
lo: ເລຕິ (ອິນໂດເນເຊຍ)

note: Name for ltn
en: Latundê
lo: ລາຕຸນເດ

note: Name for lto
en: Tsotso
lo: ໂຊໂຊ

note: Name for lts
en: Tachoni
lo: ຕາໂຊນິ

note: Name for ltu
en: Latu
lo: ລາຕູ

note: Name for ltz
en: Luxembourgish
lo: ລັກເຊັມເບີກກິຊ

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
lo: ລູບາ-ລູລົວ

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
lo: ລູບາ-ຄາຕັງກາ

note: Name for luc
en: Aringa
lo: ອາຣິງກາ

note: Name for lud
en: Ludian
lo: ລູດຽນ

note: Name for lue
en: Luvale
lo: ລູວາເລ

note: Name for luf
en: Laua
lo: ເລົາອາ

note: Name for lug
en: Ganda
lo: ການດາ

note: Name for luh
en: Leizhou Chinese
lo: ຈີນເລໂຈ

note: Inverted name for luh
en: Chinese, Leizhou
lo: ຈີນ, ເລໂຈ

note: Name for lui
en: Luiseno
lo: ລຸຍເຊໂນ

note: Name for luj
en: Luna
lo: ລູນາ

note: Name for luk
en: Lunanakha
lo: ລູນານາຄາ

note: Name for lul
en: Olu'bo
lo: ໂອລູໂບ

note: Name for lum
en: Luimbi
lo: ລຸມບິ

note: Name for lun
en: Lunda
lo: ລຸນດາ

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
lo: ລົວ (ເຄນຢາ ແລະ ແທນຊາເນຍ)

note: Name for lup
en: Lumbu
lo: ລຸມບູ

note: Name for luq
en: Lucumi
lo: ລູຄູມິ

note: Name for lur
en: Laura
lo: ເລົາຣາ

note: Name for lus
en: Lushai
lo: ລູໄຊ

note: Name for lut
en: Lushootseed
lo: ລູຊູດຊິດ

note: Name for luu
en: Lumba-Yakkha
lo: ລຸມບາ-ຢັກຄາ

note: Name for luv
en: Luwati
lo: ລູວາຕິ

note: Name for luw
en: Luo (Cameroon)
lo: ລົວ (ຄາເມຣູນ)

note: Name for luy
en: Luyia
lo: ລູຢາ

note: Name for luz
en: Southern Luri
lo: ລູຣີໃຕ້

note: Inverted name for luz
en: Luri, Southern
lo: ລູຣີ, ໃຕ້

note: Name for lva
en: Maku'a
lo: ມາຄົວ

note: Name for lvi
en: Lavi
lo: ລາວີ

note: Name for lvk
en: Lavukaleve
lo: ລາວູຄາເລເວ

note: Name for lvl
en: Lwel
lo: ເລວລ

note: Name for lvs
en: Standard Latvian
lo: ລັດວຽນມາດຕະຖານ

note: Inverted name for lvs
en: Latvian, Standard
lo: ລັດວຽນ, ມາດຕະຖານ

note: Name for lvu
en: Levuka
lo: ເລວູຄາ

note: Name for lwa
en: Lwalu
lo: ລວາລູ

note: Name for lwe
en: Lewo Eleng
lo: ເລໂວ ເອເລັງ

note: Name for lwg
en: Wanga
lo: ວັງກາ

note: Name for lwh
en: White Lachi
lo: ລາຊິຂາວ

note: Inverted name for lwh
en: Lachi, White
lo: ລາຊິ, ຂາວ

note: Name for lwl
en: Eastern Lawa
lo: ລາວາຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for lwl
en: Lawa, Eastern
lo: ລາວາ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for lwm
en: Laomian
lo: ລາວມຽນ

note: Name for lwo
en: Luwo
lo: ລູໂວ

note: Name for lws
en: Malawian Sign Language
lo: ພາສາມືມາລາວີ

note: Name for lwt
en: Lewotobi
lo: ເລໂວໂຕບິ

note: Name for lwu
en: Lawu
lo: ລາວູ

note: Name for lww
en: Lewo
lo: ເລໂວ

note: Name for lxm
en: Lakurumau
lo: ລາຄູຣູເມົາ

note: Name for lya
en: Layakha
lo: ລາຢາຄາ

note: Name for lyg
en: Lyngngam
lo: ລິງງຳ

note: Name for lyn
en: Luyana
lo: ລູຢານາ

note: Name for lzh
en: Literary Chinese
lo: ຈີນວັນນະຄະດີ

note: Inverted name for lzh
en: Chinese, Literary
lo: ຈີນ, ວັນນະຄະດີ

note: Name for lzl
en: Litzlitz
lo: ລິຊລິຊ

note: Name for lzn
en: Leinong Naga
lo: ເລນອງ ນາກາ

note: Inverted name for lzn
en: Naga, Leinong
lo: ນາກາ, ເລນອງ

note: Name for lzz
en: Laz
lo: ລາຊ

note: Name for maa
en: San Jerónimo Tecóatl Mazatec
lo: ຊານ ເຈໂຣນິໂມ ເຕໂຄອັດ ມາຊາເຕັກ

note: Inverted name for maa
en: Mazatec, San Jerónimo Tecóatl
lo: ມາຊາເຕັກ, ຊານ ເຈໂຣນິໂມ ເຕໂຄອັດ

note: Name for mab
en: Yutanduchi Mixtec
lo: ຢູຕັນດູຊິ ມິກເຕັກ

note: Inverted name for mab
en: Mixtec, Yutanduchi
lo: ມິກເຕັກ, ຢູຕັນດູຊິ

note: Name for mad
en: Madurese
lo: ມາດູເຣສ

note: Name for mae
en: Bo-Rukul
lo: ໂບ-ຣູຄຸນ

note: Name for maf
en: Mafa
lo: ມາຟາ

note: Name for mag
en: Magahi
lo: ມາກາຮິ

note: Name for mah
en: Marshallese
lo: ມາຊານເລສ

note: Name for mai
en: Maithili
lo: ໄມທິລີ

note: Name for maj
en: Jalapa De Díaz Mazatec
lo: ຈາລາປາ ເດ ດິອັສ ມາຊາເຕັກ

note: Inverted name for maj
en: Mazatec, Jalapa De Díaz
lo: ມາຊາເຕັກ, ຈາລາປາ ເດ ດິອັສ

note: Name for mak
en: Makasar
lo: ມາຄາຊາ

note: Name for mal
en: Malayalam
lo: ມາລາຢາລຳ

note: Name for mam
en: Mam
lo: ມຳ

note: Name for man
en: Mandingo
lo: ມານດິງໂກ

note: Name for maq
en: Chiquihuitlán Mazatec
lo: ຊິກິວິດລານ ມາຊາເຕັກ

note: Inverted name for maq
en: Mazatec, Chiquihuitlán
lo: ມາຊາເຕັກ, ຊິກິວິດລານ

note: Name for mar
en: Marathi
lo: ມາຣາທີ

note: Name for mas
en: Masai
lo: ມາໄຊ

note: Name for mat
en: San Francisco Matlatzinca
lo: ຊານ ຟຣານຊິສໂກ ມັດລັດຊິນຄາ

note: Inverted name for mat
en: Matlatzinca, San Francisco
lo: ມັດລັດຊິນຄາ, ຊານ ຟຣານຊິສໂກ

note: Name for mau
en: Huautla Mazatec
lo: ຮົວຕລາ ມາຊາເຕັກ

note: Inverted name for mau
en: Mazatec, Huautla
lo: ມາຊາເຕັກ, ຮົວຕລາ

note: Name for mav
en: Sateré-Mawé
lo: ຊາເຕເຣ-ມາເວ

note: Name for maw
en: Mampruli
lo: ມຳປຣູລີ

note: Name for max
en: North Moluccan Malay
lo: ມາເລໂມລຸກກັນເໜືອ

note: Inverted name for max
en: Malay, North Moluccan
lo: ມາເລ, ໂມລຸກກັນເໜືອ

note: Name for maz
en: Central Mazahua
lo: ມາຊາຮົວກາງ

note: Inverted name for maz
en: Mazahua, Central
lo: ມາຊາຮົວ, ກາງ

note: Name for mba
en: Higaonon
lo: ຮິກາໂອນອນ

note: Name for mbb
en: Western Bukidnon Manobo
lo: ບູຄິດນອນ ມາໂນໂບຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for mbb
en: Manobo, Western Bukidnon
lo: ມາໂນໂບ, ບູຄິດນອນຕາເວັນຕົກ

note: Name for mbc
en: Macushi
lo: ມາຄູຊິ

note: Name for mbd
en: Dibabawon Manobo
lo: ດິບາບາວອນ ມາໂນໂບ

note: Inverted name for mbd
en: Manobo, Dibabawon
lo: ມາໂນໂບ, ດິບາບາວອນ

note: Name for mbe
en: Molale
lo: ໂມລາເລ

note: Name for mbf
en: Baba Malay
lo: ບາບາ ມາເລ

note: Inverted name for mbf
en: Malay, Baba
lo: ມາເລ, ບາບາ

note: Name for mbh
en: Mangseng
lo: ມັງເຊັງ

note: Name for mbi
en: Ilianen Manobo
lo: ອິລີອາເນນ ມາໂນໂບ

note: Inverted name for mbi
en: Manobo, Ilianen
lo: ມາໂນໂບ, ອິລີອາເນນ

note: Name for mbj
en: Nadëb
lo: ນາເດັບ

note: Name for mbk
en: Malol
lo: ມາລອນ

note: Name for mbl
en: Maxakalí
lo: ມາຊາຄາລີ

note: Name for mbm
en: Ombamba
lo: ອອມບຳບາ

note: Name for mbn
en: Macaguán
lo: ມາຄາກວນ

note: Name for mbo
en: Mbo (Cameroon)
lo: ເອັມໂບ (ຄາເມຣູນ)

note: Name for mbp
en: Malayo
lo: ມາລາໂຢ

note: Name for mbq
en: Maisin
lo: ໄມຊິນ

note: Name for mbr
en: Nukak Makú
lo: ນູຄັກ ມາຄູ

note: Name for mbs
en: Sarangani Manobo
lo: ຊາຣັງການີ ມາໂນໂບ

note: Inverted name for mbs
en: Manobo, Sarangani
lo: ມາໂນໂບ, ຊາຣັງການີ

note: Name for mbt
en: Matigsalug Manobo
lo: ມາຕິກຊາລຸກ ມາໂນໂບ

note: Inverted name for mbt
en: Manobo, Matigsalug
lo: ມາໂນໂບ, ມາຕິກຊາລຸກ

note: Name for mbu
en: Mbula-Bwazza
lo: ມູບລາ-ບວັດຊາ

note: Name for mbv
en: Mbulungish
lo: ມູບລຸງກິຊ

note: Name for mbw
en: Maring
lo: ມາຣິງ

note: Name for mbx
en: Mari (East Sepik Province)
lo: ມາຣິ (ແຂວງ ອີດສ໌ ເຊປິກ)

note: Name for mby
en: Memoni
lo: ເມໂມນີ

note: Name for mbz
en: Amoltepec Mixtec
lo: ອາມອນເຕເປັກ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mbz
en: Mixtec, Amoltepec
lo: ມິກເທັກ, ອາມອນເຕເປັກ

note: Name for mca
en: Maca
lo: ມາຄາ

note: Name for mcb
en: Machiguenga
lo: ມາຊິກເກັງກາ

note: Name for mcc
en: Bitur
lo: ບິເຕີ

note: Name for mcd
en: Sharanahua
lo: ຊາຣານາຮົວ

note: Name for mce
en: Itundujia Mixtec
lo: ອິຕຸນດູເຈຍ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mce
en: Mixtec, Itundujia
lo: ມິກເທັກ, ອິຕຸນດູເຈຍ

note: Name for mcf
en: Matsés
lo: ແມັດເຊດ

note: Name for mcg
en: Mapoyo
lo: ມາໂປໂຢ

note: Name for mch
en: Maquiritari
lo: ມາຄິຣິຕາຣິ

note: Name for mci
en: Mese
lo: ເມເຊ

note: Name for mcj
en: Mvanip
lo: ມະວານິບ

note: Name for mck
en: Mbunda
lo: ມະບຸນດາ

note: Name for mcl
en: Macaguaje
lo: ມາຄາກົວເຈ

note: Name for mcm
en: Malaccan Creole Portuguese
lo: ມາລັກກັນ ຄຣີໂອ ປອກຕຸຍການ

note: Inverted name for mcm
en: Creole Portuguese, Malaccan
lo: ຄຣີໂອ ປອກຕຸຍການ, ມາລັກກັນ

note: Name for mcn
en: Masana
lo: ມາຊານາ

note: Name for mco
en: Coatlán Mixe
lo: ໂຄດແລນ ມິເຊ

note: Inverted name for mco
en: Mixe, Coatlán
lo: ມິເຊ, ໂຄດແລນ

note: Name for mcp
en: Makaa
lo: ມາຄາ

note: Name for mcq
en: Ese
lo: ເອເຊ

note: Name for mcr
en: Menya
lo: ເມນຢາ

note: Name for mcs
en: Mambai
lo: ມຳໄບ

note: Name for mct
en: Mengisa
lo: ເມັງກິຊາ

note: Name for mcu
en: Cameroon Mambila
lo: ຄາເມຣູນ ມຳບິລາ

note: Inverted name for mcu
en: Mambila, Cameroon
lo: ມຳບິລາ, ຄາເມຣູນ

note: Name for mcv
en: Minanibai
lo: ມິນານິໄບ

note: Name for mcw
en: Mawa (Chad)
lo: ມາວາ (ຊາດ)

note: Name for mcx
en: Mpiemo
lo: ເອັມປິເອໂມ

note: Name for mcy
en: South Watut
lo: ວາຕຸດ ໃຕ້

note: Inverted name for mcy
en: Watut, South
lo: ວາຕຸດ, ໃຕ້

note: Name for mcz
en: Mawan
lo: ມາວັນ

note: Name for mda
en: Mada (Nigeria)
lo: ມາດາ (ໄນຈີເຣຍ)

note: Name for mdb
en: Morigi
lo: ໂມຣິກິ

note: Name for mdc
en: Male (Papua New Guinea)
lo: ມາເລ (ປາປົວນິວກີນີ)

note: Name for mdd
en: Mbum
lo: ມະບັ້ມ

note: Name for mde
en: Maba (Chad)
lo: ມາບາ (ຊາດ)

note: Name for mdf
en: Moksha
lo: ມັອກຊາ

note: Name for mdg
en: Massalat
lo: ມາຊາລັດ

note: Name for mdh
en: Maguindanaon
lo: ມາກິນດານາວ

note: Name for mdi
en: Mamvu
lo: ມຳວູ

note: Name for mdj
en: Mangbetu
lo: ມັງເບຕູ

note: Name for mdk
en: Mangbutu
lo: ມັງບູຕູ

note: Name for mdl
en: Maltese Sign Language
lo: ພາສາມື ມໍຕາ

note: Name for mdm
en: Mayogo
lo: ມາໂຢໂກ

note: Name for mdn
en: Mbati
lo: ມະບາຕິ

note: Name for mdp
en: Mbala
lo: ມະບາລາ

note: Name for mdq
en: Mbole
lo: ມະໂບເລ

note: Name for mdr
en: Mandar
lo: ມັນດາ

note: Name for mds
en: Maria (Papua New Guinea)
lo: ມາເຣຍ (ປາປົວນິວກີນີ)

note: Name for mdt
en: Mbere
lo: ມະເບເຣ

note: Name for mdu
en: Mboko
lo: ມະໂບໂກ

note: Name for mdv
en: Santa Lucía Monteverde Mixtec
lo: ຊານຕາ ລູເຊຍ ມອນເຕເວີເດ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mdv
en: Mixtec, Santa Lucía Monteverde
lo: ມິກເທັກ, ຊານຕາ ລູເຊຍ ມອນເຕເວີເດ

note: Name for mdw
en: Mbosi
lo: ມະໂບຊິ

note: Name for mdx
en: Dizin
lo: ດິຊິນ

note: Name for mdy
en: Male (Ethiopia)
lo: ມາເລ (ເອທິໂອເປຍ)

note: Name for mdz
en: Suruí Do Pará
lo: ຊູຣູຍ ໂດ ປາຣາ

note: Name for mea
en: Menka
lo: ເມັງຄາ

note: Name for meb
en: Ikobi
lo: ອິໂຄບິ

note: Name for mec
en: Marra
lo: ມາຣາ

note: Name for med
en: Melpa
lo: ເມວປາ

note: Name for mee
en: Mengen
lo: ເມັງເກັນ

note: Name for mef
en: Megam
lo: ເມກຳ

note: Name for meh
en: Southwestern Tlaxiaco Mixtec
lo: ທລາເຊຍໂຄ ມິກເທັກ ຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້

note: Inverted name for meh
en: Mixtec, Southwestern Tlaxiaco
lo: ມິກເທັກ, ທລາເຊຍໂຄ ຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້

note: Name for mei
en: Midob
lo: ມິດອບ

note: Name for mej
en: Meyah
lo: ເມຢາ

note: Name for mek
en: Mekeo
lo: ເມເກໂອ

note: Name for mel
en: Central Melanau
lo: ເມລາເນົາ ກາງ

note: Inverted name for mel
en: Melanau, Central
lo: ເມລາເນົາ, ກາງ

note: Name for mem
en: Mangala
lo: ມັງກາລາ

note: Name for men
en: Mende (Sierra Leone)
lo: ເມັນເດ (ເຊຍຣາ ລີໂອນ)

note: Name for meo
en: Kedah Malay
lo: ມາເລ ເຄດາ

note: Inverted name for meo
en: Malay, Kedah
lo: ມາເລ, ເຄດາ

note: Name for mep
en: Miriwoong
lo: ມິຣິວອງ

note: Name for meq
en: Merey
lo: ເມເຣ

note: Name for mer
en: Meru
lo: ເມຣູ

note: Name for mes
en: Masmaje
lo: ມາດສະມາເຈ

note: Name for met
en: Mato
lo: ມາໂຕ

note: Name for meu
en: Motu
lo: ໂມຕູ

note: Name for mev
en: Mano
lo: ມາໂນ

note: Name for mew
en: Maaka
lo: ມາຄາ

note: Name for mey
en: Hassaniyya
lo: ຮັດຊານິຢາ

note: Name for mez
en: Menominee
lo: ເມໂນມິນີ

note: Name for mfa
en: Pattani Malay
lo: ມາເລ ປັດຕານີ

note: Inverted name for mfa
en: Malay, Pattani
lo: ມາເລ, ປັດຕານີ

note: Name for mfb
en: Bangka
lo: ບັງກາ

note: Name for mfc
en: Mba
lo: ມະບາ

note: Name for mfd
en: Mendankwe-Nkwen
lo: ເມັນດັງເວ-ນັງເວັນ

note: Name for mfe
en: Morisyen
lo: ໂມຣິສຽນ

note: Name for mff
en: Naki
lo: ນາກິ

note: Name for mfg
en: Mogofin
lo: ໂມໂກຟິນ

note: Name for mfh
en: Matal
lo: ມາຕານ

note: Name for mfi
en: Wandala
lo: ວັນດາລາ

note: Name for mfj
en: Mefele
lo: ເມເຟເລ

note: Name for mfk
en: North Mofu
lo: ໂມຟູ ເໜືອ

note: Inverted name for mfk
en: Mofu, North
lo: ໂມຟູ, ເໜືອ

note: Name for mfl
en: Putai
lo: ປູໄຕ

note: Name for mfm
en: Marghi South
lo: ມາຈິ ໃຕ້

note: Name for mfn
en: Cross River Mbembe
lo: ຄຣອດສ໌ ຣິເວີ ເບັມເບ

note: Inverted name for mfn
en: Mbembe, Cross River
lo: ເບັມເບ, ຄຣອດສ໌ ຣິເວີ

note: Name for mfo
en: Mbe
lo: ມະເບ

note: Name for mfp
en: Makassar Malay
lo: ມາເລ ມາກັດຊາ

note: Inverted name for mfp
en: Malay, Makassar
lo: ມາເລ, ມາກັດຊາ

note: Name for mfq
en: Moba
lo: ໂມບາ

note: Name for mfr
en: Marrithiyel
lo: ມາຣິທິເຢນ

note: Name for mfs
en: Mexican Sign Language
lo: ພາສາມື ເມັກຊິກັນ

note: Name for mft
en: Mokerang
lo: ໂມເກຣັງ

note: Name for mfu
en: Mbwela
lo: ມະເບວລາ

note: Name for mfv
en: Mandjak
lo: ມັນຈັກ

note: Name for mfw
en: Mulaha
lo: ມູລາຮາ

note: Name for mfx
en: Melo
lo: ເມໂລ

note: Name for mfy
en: Mayo
lo: ມາໂຢ

note: Name for mfz
en: Mabaan
lo: ມາບານ

note: Name for mga
en: Middle Irish (900-1200)
lo: ໄອຣິຊ ກາງ (900-1200)

note: Inverted name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
lo: ໄອຣິຊ, ກາງ (900-1200)

note: Name for mgb
en: Mararit
lo: ມາຣາຣິດ

note: Name for mgc
en: Morokodo
lo: ໂມໂຣໂກໂດ

note: Name for mgd
en: Moru
lo: ໂມຣູ

note: Name for mge
en: Mango
lo: ແມັງໂກ

note: Name for mgf
en: Maklew
lo: ມາຄິວ

note: Name for mgg
en: Mpumpong
lo: ມະປຸມປອງ

note: Name for mgh
en: Makhuwa-Meetto
lo: ມາຄູວາ-ເມດໂຕ

note: Name for mgi
en: Lijili
lo: ລິຈິລິ

note: Name for mgj
en: Abureni
lo: ອາບູຣິນີ

note: Name for mgk
en: Mawes
lo: ມາເວດ

note: Name for mgl
en: Maleu-Kilenge
lo: ມາລີວ-ຄິເລັງເກ

note: Name for mgm
en: Mambae
lo: ມຳແບ

note: Name for mgn
en: Mbangi
lo: ມະບັງກິ

note: Name for mgo
en: Meta'
lo: ເມຕາ

note: Name for mgp
en: Eastern Magar
lo: ມາການ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for mgp
en: Magar, Eastern
lo: ມາການ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for mgq
en: Malila
lo: ມາລິລາ

note: Name for mgr
en: Mambwe-Lungu
lo: ມຳເວ-ລຸງກູ

note: Name for mgs
en: Manda (Tanzania)
lo: ມັນດາ (ຕັງຊານີ)

note: Name for mgt
en: Mongol
lo: ມົງໂກນ

note: Name for mgu
en: Mailu
lo: ໄມລູ

note: Name for mgv
en: Matengo
lo: ມາເຕັງໂກ

note: Name for mgw
en: Matumbi
lo: ມາຕຸມິ

note: Name for mgy
en: Mbunga
lo: ມະບຸງກາ

note: Name for mgz
en: Mbugwe
lo: ມະບູກເວ

note: Name for mha
en: Manda (India)
lo: ມັນດາ (ອິນເດຍ)

note: Name for mhb
en: Mahongwe
lo: ມາຮົງເວ

note: Name for mhc
en: Mocho
lo: ໂມໂຊ

note: Name for mhd
en: Mbugu
lo: ມະບູກູ

note: Name for mhe
en: Besisi
lo: ເບຊິຊິ

note: Name for mhf
en: Mamaa
lo: ມາໂມ

note: Name for mhg
en: Margu
lo: ມາຈູ

note: Name for mhi
en: Ma'di
lo: ມາຕິ

note: Name for mhj
en: Mogholi
lo: ໂມໂກລິ

note: Name for mhk
en: Mungaka
lo: ມຸງກາກາ

note: Name for mhl
en: Mauwake
lo: ເມົາວາເກ

note: Name for mhm
en: Makhuwa-Moniga
lo: ມາຄູວາ-ໂມນິກາ

note: Name for mhn
en: Mòcheno
lo: ໂມເຊໂນ

note: Name for mho
en: Mashi (Zambia)
lo: ມາຊິ (ຊຳເບຍ)

note: Name for mhp
en: Balinese Malay
lo: ມາເລ ບາລີ

note: Inverted name for mhp
en: Malay, Balinese
lo: ມາເລ, ບາລີ

note: Name for mhq
en: Mandan
lo: ມັນດັນ

note: Name for mhr
en: Eastern Mari
lo: ມາຣິ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for mhr
en: Mari, Eastern
lo: ມາຣິ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for mhs
en: Buru (Indonesia)
lo: ບູຣູ (ອິນໂດເນເຊຍ)

note: Name for mht
en: Mandahuaca
lo: ມັນດາຮົວຄາ

note: Name for mhu
en: Digaro-Mishmi
lo: ດິກາໂຣ-ມິຊມິ

note: Name for mhw
en: Mbukushu
lo: ມະບູຄູຊູ

note: Name for mhx
en: Maru
lo: ມາຣູ

note: Name for mhy
en: Ma'anyan
lo: ມາອັນຢັນ

note: Name for mhz
en: Mor (Mor Islands)
lo: ມໍ (ໝູ່ເກາະ ມໍ)

note: Name for mia
en: Miami
lo: ໄມອາມີ

note: Name for mib
en: Atatláhuca Mixtec
lo: ອາກຕັດລາຮູຄາ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mib
en: Mixtec, Atatláhuca
lo: ມິກເທັກ, ອາກຕັດລາຮູຄາ

note: Name for mic
en: Mi'kmaq
lo: ມິກແມັກ

note: Name for mid
en: Mandaic
lo: ມັນດາອິກ

note: Name for mie
en: Ocotepec Mixtec
lo: ໂອໂຄເຕເປັກ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mie
en: Mixtec, Ocotepec
lo: ມິກເທັກ, ໂອໂຄເຕເປັກ

note: Name for mif
en: Mofu-Gudur
lo: ໂມຟູ-ກູດູ

note: Name for mig
en: San Miguel El Grande Mixtec
lo: ຊານ ມິເກວ ເອວ ກຣານເດ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mig
en: Mixtec, San Miguel El Grande
lo: ມິກເທັກ, ຊານ ມິເກວ ເອວ ກຣານເດ

note: Name for mih
en: Chayuco Mixtec
lo: ຊາຍູໂຄ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mih
en: Mixtec, Chayuco
lo: ມິກເທັກ, ຊາຍູໂຄ

note: Name for mii
en: Chigmecatitlán Mixtec
lo: ຊິກເມຄາຕິດລານ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mii
en: Mixtec, Chigmecatitlán
lo: ມິກເທັກ, ຊິກເມຄາຕິດລານ

note: Name for mij
en: Abar
lo: ອາບາ

note: Name for mik
en: Mikasuki
lo: ມິຄາຊູກິ

note: Name for mil
en: Peñoles Mixtec
lo: ເປໂຍເລດ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mil
en: Mixtec, Peñoles
lo: ມິກເທັກ, ເປໂຍເລດ

note: Name for mim
en: Alacatlatzala Mixtec
lo: ອາລາຄັດລັດຊາລາ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mim
en: Mixtec, Alacatlatzala
lo: ມິກເທັກ, ອາລາຄັດລັດຊາລາ

note: Name for min
en: Minangkabau
lo: ມິນັງກາເບົາ

note: Name for mio
en: Pinotepa Nacional Mixtec
lo: ປິໂນເຕປາ ນາຊິໂອນານ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mio
en: Mixtec, Pinotepa Nacional
lo: ມິກເທັກ, ປິໂນເຕປາ ນາຊິໂອນານ

note: Name for mip
en: Apasco-Apoala Mixtec
lo: ອາປັດສະໂຄ-ອາໂປອາລາ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mip
en: Mixtec, Apasco-Apoala
lo: ມິກເທັກ, ອາປັດສະໂຄ-ອາໂປອາລາ

note: Name for miq
en: Mískito
lo: ມິສກິໂຕ

note: Name for mir
en: Isthmus Mixe
lo: ມິເຊ ອິດສະມັດ

note: Inverted name for mir
en: Mixe, Isthmus
lo: ມິເຊ, ອິດສະມັດ

note: Name for mis
en: Uncoded languages
lo: ພາສາທີ່ບໍ່ມີລະຫັດ

note: Name for mit
en: Southern Puebla Mixtec
lo: ປູເອລາ ມິກເທັກ ໃຕ້

note: Inverted name for mit
en: Mixtec, Southern Puebla
lo: ມິກເທັກ, ປູເອລາ ໃຕ້

note: Name for miu
en: Cacaloxtepec Mixtec
lo: ຄາຄາລັອກເຕເປັກ ມິກເທັກ

note: Inverted name for miu
en: Mixtec, Cacaloxtepec
lo: ມິກເທັກ, ຄາຄາລັອກເຕເປັກ

note: Name for miw
en: Akoye
lo: ອາໂກເຢ

note: Name for mix
en: Mixtepec Mixtec
lo: ມິກເຕເປັກ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mix
en: Mixtec, Mixtepec
lo: ມິກເທັກ, ມິກເຕເປັກ

note: Name for miy
en: Ayutla Mixtec
lo: ອາຍຸດລາ ມິກເທັກ

note: Inverted name for miy
en: Mixtec, Ayutla
lo: ມິກເທັກ, ອາຍຸດລາ

note: Name for miz
en: Coatzospan Mixtec
lo: ໂຄດໂຊດປັນ ມິກເທັກ

note: Inverted name for miz
en: Mixtec, Coatzospan
lo: ມິກເທັກ, ໂຄດໂຊດປັນ

note: Name for mjb
en: Makalero
lo: ມາຄາເລໂຣ

note: Name for mjc
en: San Juan Colorado Mixtec
lo: ຊານ ຮວນ ໂຄໂລຣາໂດ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mjc
en: Mixtec, San Juan Colorado
lo: ມິກເທັກ, ຊານ ຮວນ ໂຄໂລຣາໂດ

note: Name for mjd
en: Northwest Maidu
lo: ໄມດູ ຕາເວັນຕົກສຽງເໜືອ

note: Inverted name for mjd
en: Maidu, Northwest
lo: ໄມດູ, ຕາເວັນຕົກສຽງເໜືອ

note: Name for mje
en: Muskum
lo: ມັສກຸມ

note: Name for mjg
en: Tu
lo: ຕູ

note: Name for mjh
en: Mwera (Nyasa)
lo: ມະເວຣາ (ຢາຊາ)

note: Name for mji
en: Kim Mun
lo: ຄິມ ມຸນ

note: Name for mjj
en: Mawak
lo: ມາວກ

note: Name for mjk
en: Matukar
lo: ມາຕູກາ

note: Name for mjl
en: Mandeali
lo: ມັນດີອາລີ

note: Name for mjm
en: Medebur
lo: ເມເດບູ

note: Name for mjn
en: Ma (Papua New Guinea)
lo: ມາ (ປາປົວນິວກີນີ)

note: Name for mjo
en: Malankuravan
lo: ມາລັງຄຸຣາວັນ

note: Name for mjp
en: Malapandaram
lo: ມາລາປັນດາຣາມ

note: Name for mjq
en: Malaryan
lo: ມາລາຣຽນ

note: Name for mjr
en: Malavedan
lo: ມາລາເວດັນ

note: Name for mjs
en: Miship
lo: ມິຊິບ

note: Name for mjt
en: Sauria Paharia
lo: ຊໍເຣຍ ປາຮາເຣຍ

note: Name for mju
en: Manna-Dora
lo: ມັນນາ-ໂດຣາ

note: Name for mjv
en: Mannan
lo: ມັນນັນ

note: Name for mjw
en: Karbi
lo: ຄາບິ

note: Name for mjx
en: Mahali
lo: ມາຮາລີ

note: Name for mjy
en: Mahican
lo: ມາຮິຄັນ

note: Name for mjz
en: Majhi
lo: ມາຈິ

note: Name for mka
en: Mbre
lo: ມະເບຣ

note: Name for mkb
en: Mal Paharia
lo: ມາ ປາຮາເຣຍ

note: Name for mkc
en: Siliput
lo: ຊິລິປຸດ

note: Name for mkd
en: Macedonian
lo: ມາເຊໂດນຽນ

note: Name for mke
en: Mawchi
lo: ເມົາຊີ

note: Name for mkf
en: Miya
lo: ມິຢາ

note: Name for mkg
en: Mak (China)
lo: ມາກ (ຈີນ)

note: Name for mki
en: Dhatki
lo: ດັດກິ

note: Name for mkj
en: Mokilese
lo: ໂມຄິລີດ

note: Name for mkk
en: Byep
lo: ບຽບ

note: Name for mkl
en: Mokole
lo: ໂມໂຄເລ

note: Name for mkm
en: Moklen
lo: ມັອກເລັນ

note: Name for mkn
en: Kupang Malay
lo: ມາເລ ກູປັງ

note: Inverted name for mkn
en: Malay, Kupang
lo: ມາເລ, ກູປັງ

note: Name for mko
en: Mingang Doso
lo: ມິນກັງ ໂດໂຊ

note: Name for mkp
en: Moikodi
lo: ມອຍໂຄດິ

note: Name for mkq
en: Bay Miwok
lo: ເບ ມິວັອກ

note: Inverted name for mkq
en: Miwok, Bay
lo: ມິວັອກ, ເບ

note: Name for mkr
en: Malas
lo: ມາລັດ

note: Name for mks
en: Silacayoapan Mixtec
lo: ຊິລາຄາໂຢອາປັນ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mks
en: Mixtec, Silacayoapan
lo: ມິກເທັກ, ຊິລາຄາໂຢອາປັນ

note: Name for mkt
en: Vamale
lo: ວາມາເລ

note: Name for mku
en: Konyanka Maninka
lo: ໂຄນຍັງກາ ມານິນກາ

note: Inverted name for mku
en: Maninka, Konyanka
lo: ມານິນກາ, ໂຄນຍັງກາ

note: Name for mkv
en: Mafea
lo: ມາເຟຍ

note: Name for mkw
en: Kituba (Congo)
lo: ຄິຕູບາ (ຄອງໂກ)

note: Name for mkx
en: Kinamiging Manobo
lo: ຄິນາມິກິງ ມາໂນໂບ

note: Inverted name for mkx
en: Manobo, Kinamiging
lo: ມາໂນໂບ, ຄິນາມິກິງ

note: Name for mky
en: East Makian
lo: ມາຄຽນ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for mky
en: Makian, East
lo: ມາຄຽນ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for mkz
en: Makasae
lo: ມາຄາແຊ

note: Name for mla
en: Malo
lo: ມາໂລ

note: Name for mlb
en: Mbule
lo: ມະບູເລ

note: Name for mlc
en: Cao Lan
lo: ເກົາລານ

note: Name for mle
en: Manambu
lo: ມານຳບູ

note: Name for mlf
en: Mal
lo: ມານ

note: Name for mlg
en: Malagasy
lo: ມາລາກາຊີ

note: Name for mlh
en: Mape
lo: ມາເປ

note: Name for mli
en: Malimpung
lo: ມາລິມປຸງ

note: Name for mlj
en: Miltu
lo: ມິນຕູ

note: Name for mlk
en: Ilwana
lo: ອິນວານາ

note: Name for mll
en: Malua Bay
lo: ມາລົວ ເບ

note: Name for mlm
en: Mulam
lo: ມູລຳ

note: Name for mln
en: Malango
lo: ມາລັງໂກ

note: Name for mlo
en: Mlomp
lo: ມະລອມ

note: Name for mlp
en: Bargam
lo: ບາກຳ

note: Name for mlq
en: Western Maninkakan
lo: ມານິນກາກັນ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for mlq
en: Maninkakan, Western
lo: ມານິນກາກັນ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for mlr
en: Vame
lo: ວາເມ

note: Name for mls
en: Masalit
lo: ມາຊາລິດ

note: Name for mlt
en: Maltese
lo: ມໍຕີດ

note: Name for mlu
en: To'abaita
lo: ໂຕອາໄບຕາ

note: Name for mlv
en: Motlav
lo: ມົດລາບ

note: Name for mlw
en: Moloko
lo: ໂມໂລໂຄ

note: Name for mlx
en: Malfaxal
lo: ມາຟາຊານ

note: Name for mlz
en: Malaynon
lo: ມາເລນອນ

note: Name for mma
en: Mama
lo: ມາ ມາ

note: Name for mmb
en: Momina
lo: ໂມມິນາ

note: Name for mmc
en: Michoacán Mazahua
lo: ມິໂຊອາຄັນ ມາຊາຮົວ

note: Inverted name for mmc
en: Mazahua, Michoacán
lo: ມາຊາຮົວ, ມິໂຊອາຄັນ

note: Name for mmd
en: Maonan
lo: ເໝົາໜານ

note: Name for mme
en: Mae
lo: ແມ

note: Name for mmf
en: Mundat
lo: ມຸນດັດ

note: Name for mmg
en: North Ambrym
lo: ອຳບຣິມ ເໜືອ

note: Inverted name for mmg
en: Ambrym, North
lo: ອຳບຣິມ, ເໜືອ

note: Name for mmh
en: Mehináku
lo: ເມຮິນາກູ

note: Name for mmi
en: Hember Avu
lo: ເຮັມເບີ ອາວູ

note: Name for mmj
en: Majhwar
lo: ມາຈ໌ວາ

note: Name for mmk
en: Mukha-Dora
lo: ມູຄາ-ໂດຣາ

note: Name for mml
en: Man Met
lo: ມັນ ເມັດ

note: Name for mmm
en: Maii
lo: ໄມ

note: Name for mmn
en: Mamanwa
lo: ມາມັນວາ

note: Name for mmo
en: Mangga Buang
lo: ມັງກາ ບວງ

note: Inverted name for mmo
en: Buang, Mangga
lo: ບວງ, ມັງກາ

note: Name for mmp
en: Siawi
lo: ເຊຍວິ

note: Name for mmq
en: Musak
lo: ມູສັກ

note: Name for mmr
en: Western Xiangxi Miao
lo: ມ້ຽວ ຊຽງຊີ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for mmr
en: Miao, Western Xiangxi
lo: ມ້ຽວ, ຊຽງຊີ ຕາເວັນຕົກ

note: Name for mmt
en: Malalamai
lo: ມາລາລາໄມ

note: Name for mmu
en: Mmaala
lo: ມະມາລາ

note: Name for mmv
en: Miriti
lo: ມິຣິຕິ

note: Name for mmw
en: Emae
lo: ເອແມ

note: Name for mmx
en: Madak
lo: ມາດັກ

note: Name for mmy
en: Migaama
lo: ມິກາອາໂມ

note: Name for mmz
en: Mabaale
lo: ມະບາເລ

note: Name for mna
en: Mbula
lo: ມະບູລາ

note: Name for mnb
en: Muna
lo: ມູນາ

note: Name for mnc
en: Manchu
lo: ແມນຈູ

note: Name for mnd
en: Mondé
lo: ມອນເດ

note: Name for mne
en: Naba
lo: ນາບາ

note: Name for mnf
en: Mundani
lo: ມຸນດານີ

note: Name for mng
en: Eastern Mnong
lo: ມະນອງ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for mng
en: Mnong, Eastern
lo: ມະນອງ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for mnh
en: Mono (Democratic Republic of Congo)
lo: ໂມໂນ (ສາທາລະນະລັດ ປະຊາທິປະໄຕ ຄອງໂກ)

note: Name for mni
en: Manipuri
lo: ມານິປູຣິ

note: Name for mnj
en: Munji
lo: ມຸນຈິ

note: Name for mnk
en: Mandinka
lo: ມັນດິນກາ

note: Name for mnl
en: Tiale
lo: ເຕຍເລ

note: Name for mnm
en: Mapena
lo: ມາເປນາ

note: Name for mnn
en: Southern Mnong
lo: ມະນອງ ໃຕ້

note: Inverted name for mnn
en: Mnong, Southern
lo: ມະນອງ, ໃຕ້

note: Name for mnp
en: Min Bei Chinese
lo: ຈີນ ມິນ ເປີຍ

note: Inverted name for mnp
en: Chinese, Min Bei
lo: ຈີນ, ມິນ ເປີຍ

note: Name for mnq
en: Minriq
lo: ມິນຣິກ

note: Name for mnr
en: Mono (USA)
lo: ໂມໂນ (ສະຫະລັດອາເມຣິກາ)

note: Name for mns
en: Mansi
lo: ມັນຊິ

note: Name for mnu
en: Mer
lo: ເມິ

note: Name for mnv
en: Rennell-Bellona
lo: ເຣັນເນວ-ເບວໂລນາ

note: Name for mnw
en: Mon
lo: ມອນ

note: Name for mnx
en: Manikion
lo: ມານິກຽນ

note: Name for mny
en: Manyawa
lo: ມັນຍາວາ

note: Name for mnz
en: Moni
lo: ໂມນິ

note: Name for moa
en: Mwan
lo: ມະວັນ

note: Name for moc
en: Mocoví
lo: ໂມໂຄວິ

note: Name for mod
en: Mobilian
lo: ໂມບິລຽນ

note: Name for moe
en: Innu
lo: ອິນນູ

note: Name for mog
en: Mongondow
lo: ມົງກອນໂດ

note: Name for moh
en: Mohawk
lo: ໂມຮອກ

note: Name for moi
en: Mboi
lo: ມະບອຍ

note: Name for moj
en: Monzombo
lo: ມອນຊອມໂບ

note: Name for mok
en: Morori
lo: ໂມໂຣຣິ

note: Name for mom
en: Mangue
lo: ມັງກິ

note: Name for mon
en: Mongolian
lo: ມົງໂກນ

note: Name for moo
en: Monom
lo: ໂມນອມ

note: Name for mop
en: Mopán Maya
lo: ໂມປັນ ມາຢາ

note: Name for moq
en: Mor (Bomberai Peninsula)
lo: ມໍ (ແຫຼມ ບອມເບີໄຣ)

note: Name for mor
en: Moro
lo: ໂມໂຣ

note: Name for mos
en: Mossi
lo: ມອດຊິ

note: Name for mot
en: Barí
lo: ບາຣິ

note: Name for mou
en: Mogum
lo: ໂມກຸມ

note: Name for mov
en: Mohave
lo: ໂມຮາເວ

note: Name for mow
en: Moi (Congo)
lo: ມອຍ (ຄອງໂກ)

note: Name for mox
en: Molima
lo: ໂມລິມາ

note: Name for moy
en: Shekkacho
lo: ເຊັກຄາໂຊ

note: Name for moz
en: Mukulu
lo: ມູກູລູ

note: Name for mpa
en: Mpoto
lo: ມະໂປໂຕ

note: Name for mpb
en: Malak Malak
lo: ມາລັກ ມາລັກ

note: Name for mpc
en: Mangarrayi
lo: ມັງກາຣາຍິ

note: Name for mpd
en: Machinere
lo: ມາຊິເນເຣ

note: Name for mpe
en: Majang
lo: ມາຈັງ

note: Name for mpg
en: Marba
lo: ມາບາ

note: Name for mph
en: Maung
lo: ມອງ

note: Name for mpi
en: Mpade
lo: ມະປາເດ

note: Name for mpj
en: Martu Wangka
lo: ມາຕູ ວັງຄາ

note: Name for mpk
en: Mbara (Chad)
lo: ມະບາຣາ (ຊາດ)

note: Name for mpl
en: Middle Watut
lo: ວາຕຸດ ກາງ

note: Inverted name for mpl
en: Watut, Middle
lo: ວາຕຸດ, ກາງ

note: Name for mpm
en: Yosondúa Mixtec
lo: ໂຍຊອນດົວ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mpm
en: Mixtec, Yosondúa
lo: ມິກເທັກ, ໂຍຊອນດົວ

note: Name for mpn
en: Mindiri
lo: ມິນດິຣິ

note: Name for mpo
en: Miu
lo: ມິວ

note: Name for mpp
en: Migabac
lo: ມິກາບັກ

note: Name for mpq
en: Matís
lo: ມາຕິດ

note: Name for mpr
en: Vangunu
lo: ວັງກູນູ

note: Name for mps
en: Dadibi
lo: ດາດິບິ

note: Name for mpt
en: Mian
lo: ມຽນ

note: Name for mpu
en: Makuráp
lo: ມາຄູຣັບ

note: Name for mpv
en: Mungkip
lo: ມຸງຄິບ

note: Name for mpw
en: Mapidian
lo: ມາປິດ້ຽນ

note: Name for mpx
en: Misima-Panaeati
lo: ມິຊິມາ-ປານາເອຕິ

note: Name for mpy
en: Mapia
lo: ມາເປຍ

note: Name for mpz
en: Mpi
lo: ເອັມປິ

note: Name for mqa
en: Maba (Indonesia)
lo: ມາບາ (ອິນໂດເນເຊຍ)

note: Name for mqb
en: Mbuko
lo: ມະບູໂຄ

note: Name for mqc
en: Mangole
lo: ມັງໂກເລ

note: Name for mqe
en: Matepi
lo: ມາເຕປິ

note: Name for mqf
en: Momuna
lo: ໂມມູນາ

note: Name for mqg
en: Kota Bangun Kutai Malay
lo: ມາເລ ໂຄຕາ ບັງກຸນ ຄູໄຕ

note: Inverted name for mqg
en: Malay, Kota Bangun Kutai
lo: ມາເລ, ໂຄຕາ ບັງກຸນ ຄູໄຕ

note: Name for mqh
en: Tlazoyaltepec Mixtec
lo: ທລາໂຊຢັນເຕເປັກ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mqh
en: Mixtec, Tlazoyaltepec
lo: ມິກເທັກ, ທລາໂຊຢັນເຕເປັກ

note: Name for mqi
en: Mariri
lo: ມາຣິຣິ

note: Name for mqj
en: Mamasa
lo: ມາາມາຊາ

note: Name for mqk
en: Rajah Kabunsuwan Manobo
lo: ຣາຈາ ຄາບຸນຊູວັນ ມາໂນໂບ

note: Inverted name for mqk
en: Manobo, Rajah Kabunsuwan
lo: ມາໂນໂບ, ຣາຈາ ຄາບຸນຊູວັນ

note: Name for mql
en: Mbelime
lo: ມະເບລິເມ

note: Name for mqm
en: South Marquesan
lo: ມາຄິຊານ ໃຕ້

note: Inverted name for mqm
en: Marquesan, South
lo: ມາຄິຊານ, ໃຕ້

note: Name for mqn
en: Moronene
lo: ໂມໂຣເນເນ

note: Name for mqo
en: Modole
lo: ໂມໂດເລ

note: Name for mqp
en: Manipa
lo: ມານິປາ

note: Name for mqq
en: Minokok
lo: ມິໂນກັອກ

note: Name for mqr
en: Mander
lo: ມັນເດີ

note: Name for mqs
en: West Makian
lo: ມາຄຽນ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for mqs
en: Makian, West
lo: ມາຄຽນ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for mqt
en: Mok
lo: ມັອກ

note: Name for mqu
en: Mandari
lo: ມັນດາຣິ

note: Name for mqv
en: Mosimo
lo: ໂມຊິໂມ

note: Name for mqw
en: Murupi
lo: ມູຣູປິ

note: Name for mqx
en: Mamuju
lo: ມາມູຈູ

note: Name for mqy
en: Manggarai
lo: ມັງກາໄຣ

note: Name for mqz
en: Pano
lo: ປາໂນ

note: Name for mra
en: Mlabri
lo: ມລາບຣິ

note: Name for mrb
en: Marino
lo: ມາຣິໂນ

note: Name for mrc
en: Maricopa
lo: ມາຣິໂຄປາ

note: Name for mrd
en: Western Magar
lo: ມາການ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for mrd
en: Magar, Western
lo: ມາການ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for mre
en: Martha's Vineyard Sign Language
lo: ພາສາມື ມາທາ ວິນຢາດ

note: Name for mrf
en: Elseng
lo: ເອວເຊັງ

note: Name for mrg
en: Mising
lo: ມິຊິງ

note: Name for mrh
en: Mara Chin
lo: ມາຣາ ຊິນ

note: Inverted name for mrh
en: Chin, Mara
lo: ຊິນ, ມາຣາ

note: Name for mri
en: Maori
lo: ເມົາຣີ

note: Name for mrj
en: Western Mari
lo: ມາຣິ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for mrj
en: Mari, Western
lo: ມາຣິ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for mrk
en: Hmwaveke
lo: ຮຳວາເວເກ

note: Name for mrl
en: Mortlockese
lo: ມອດລັອກຄີດ

note: Name for mrm
en: Merlav
lo: ເມິລາບ

note: Name for mrn
en: Cheke Holo
lo: ເຊເກ ໂຮໂລ

note: Name for mro
en: Mru
lo: ມຣູ

note: Name for mrp
en: Morouas
lo: ໂມຣົວ

note: Name for mrq
en: North Marquesan
lo: ມາຄິຊານ ເໜືອ

note: Inverted name for mrq
en: Marquesan, North
lo: ມາຄິຊານ, ເໜືອ

note: Name for mrr
en: Maria (India)
lo: ມາເຣຍ (ອິນເດຍ)

note: Name for mrs
en: Maragus
lo: ມາຣາກັດ

note: Name for mrt
en: Marghi Central
lo: ມາຈິ ກາງ

note: Name for mru
en: Mono (Cameroon)
lo: ໂມໂນ (ຄາເມຣູນ)

note: Name for mrv
en: Mangareva
lo: ມັງກາເຣວາ

note: Name for mrw
en: Maranao
lo: ມາຣານາວ

note: Name for mrx
en: Maremgi
lo: ມາເຣັມກິ

note: Name for mry
en: Mandaya
lo: ມັນດາຍາ

note: Name for mrz
en: Marind
lo: ມາຣິນ

note: Name for msa
en: Malay (macrolanguage)
lo: ມາເລ (ມະຫາພາສາ)

note: Name for msb
en: Masbatenyo
lo: ມາດສະບາເຕນໂຢ

note: Name for msc
en: Sankaran Maninka
lo: ຊັງຄາຣັນ ມານິນກາ

note: Inverted name for msc
en: Maninka, Sankaran
lo: ມານິນກາ, ຊັງຄາຣັນ

note: Name for msd
en: Yucatec Maya Sign Language
lo: ພາສາມື ຢູຄາເທັກ ມາຢາ

note: Name for mse
en: Musey
lo: ມູເຊ

note: Name for msf
en: Mekwei
lo: ເມັກເວ

note: Name for msg
en: Moraid
lo: ໂມເຣດ

note: Name for msh
en: Masikoro Malagasy
lo: ມາຊິໂຄໂຣ ມາລາກາຊີ

note: Inverted name for msh
en: Malagasy, Masikoro
lo: ມາລາກາຊີ, ມາຊິໂຄໂຣ

note: Name for msi
en: Sabah Malay
lo: ມາເລ ຊາບາ

note: Inverted name for msi
en: Malay, Sabah
lo: ມາເລ, ຊາບາ

note: Name for msj
en: Ma (Democratic Republic of Congo)
lo: ມາ (ສາທາລະນະລັດ ປະຊາທິປະໄຕ ຄອງໂກ)

note: Name for msk
en: Mansaka
lo: ມັນຊາຄາ

note: Name for msl
en: Molof
lo: ໂມລັອບ

note: Name for msm
en: Agusan Manobo
lo: ອາກູຊັນ ມາໂນໂບ

note: Inverted name for msm
en: Manobo, Agusan
lo: ມາໂນໂບ, ອາກູຊັນ

note: Name for msn
en: Vurës
lo: ວູເຣດ

note: Name for mso
en: Mombum
lo: ມອມບຸມ

note: Name for msp
en: Maritsauá
lo: ມາຣິດເຊົາວາ

note: Name for msq
en: Caac
lo: ຄາກ

note: Name for msr
en: Mongolian Sign Language
lo: ພາສາມື ມົງໂກນ

note: Name for mss
en: West Masela
lo: ມາເຊລາ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for mss
en: Masela, West
lo: ມາເຊລາ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for msu
en: Musom
lo: ມູຊອມ

note: Name for msv
en: Maslam
lo: ມາດສະລຳ

note: Name for msw
en: Mansoanka
lo: ມັນໂຊອັນຄາ

note: Name for msx
en: Moresada
lo: ໂມເຣຊາດາ

note: Name for msy
en: Aruamu
lo: ອາຣູອາມູ

note: Name for msz
en: Momare
lo: ໂມມາເຣ

note: Name for mta
en: Cotabato Manobo
lo: ໂຄຕາບາໂຕ ມາໂນໂບ

note: Inverted name for mta
en: Manobo, Cotabato
lo: ມາໂນໂບ, ໂຄຕາບາໂຕ

note: Name for mtb
en: Anyin Morofo
lo: ອັນຢິນ ໂມໂຣໂຟ

note: Name for mtc
en: Munit
lo: ມູນິດ

note: Name for mtd
en: Mualang
lo: ມົວລັງ

note: Name for mte
en: Mono (Solomon Islands)
lo: ໂມໂນ (ໝູ່ເກາະ ໂຊໂລມອນ)

note: Name for mtf
en: Murik (Papua New Guinea)
lo: ມູຣິກ (ປາປົວນິວກີນີ)

note: Name for mtg
en: Una
lo: ອູນາ

note: Name for mth
en: Munggui
lo: ມຸງກຸຍ

note: Name for mti
en: Maiwa (Papua New Guinea)
lo: ໄມວາ (ປາປົວນິວກີນີ)

note: Name for mtj
en: Moskona
lo: ມອດສະໂຄນາ

note: Name for mtk
en: Mbe'
lo: ເບ

note: Name for mtl
en: Montol
lo: ມອນຕົນ

note: Name for mtm
en: Mator
lo: ມາຕໍ

note: Name for mtn
en: Matagalpa
lo: ມາຕາກັນປາ

note: Name for mto
en: Totontepec Mixe
lo: ໂຕໂຕນເຕເປັກ ມິເຊ

note: Inverted name for mto
en: Mixe, Totontepec
lo: ມິເຊ, ໂຕໂຕນເຕເປັກ

note: Name for mtp
en: Wichí Lhamtés Nocten
lo: ວິຊິ ລຳເຕດ ນັອກເຕັນ

note: Name for mtq
en: Muong
lo: ພາສາເມືອງ

note: Name for mtr
en: Mewari
lo: ເມວາຣິ

note: Name for mts
en: Yora
lo: ໂຍຣາ

note: Name for mtt
en: Mota
lo: ໂມຕາ

note: Name for mtu
en: Tututepec Mixtec
lo: ຕູຕູເຕເປັກ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mtu
en: Mixtec, Tututepec
lo: ມິກເທັກ, ຕູຕູເຕເປັກ

note: Name for mtv
en: Asaro'o
lo: ອາຊາໂຣ

note: Name for mtw
en: Southern Binukidnon
lo: ບິນູຄິດນອນ ໃຕ້

note: Inverted name for mtw
en: Binukidnon, Southern
lo: ບິນູຄິດນອນ, ໃຕ້

note: Name for mtx
en: Tidaá Mixtec
lo: ຕິດາ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mtx
en: Mixtec, Tidaá
lo: ມິກເທັກ, ຕິດາ

note: Name for mty
en: Nabi
lo: ນາບິ

note: Name for mua
en: Mundang
lo: ມຸນດັງ

note: Name for mub
en: Mubi
lo: ມູບິ

note: Name for muc
en: Ajumbu
lo: ອາຈຸມບູ

note: Name for mud
en: Mednyj Aleut
lo: ເມັດນີ ອາລຸດ

note: Inverted name for mud
en: Aleut, Mednyj
lo: ອາລຸດ, ເມັດນີ

note: Name for mue
en: Media Lengua
lo: ເມເດຍ ເລັງກົວ

note: Name for mug
en: Musgu
lo: ມັດສະກູ

note: Name for muh
en: Mündü
lo: ມຸນດູ

note: Name for mui
en: Musi
lo: ມູຊິ

note: Name for muj
en: Mabire
lo: ມາບິເຣ

note: Name for muk
en: Mugom
lo: ມູກອມ

note: Name for mul
en: Multiple languages
lo: ຫຼາຍພາສາ

note: Name for mum
en: Maiwala
lo: ໄມວາລາ

note: Name for muo
en: Nyong
lo: ຍອງ

note: Name for mup
en: Malvi
lo: ມາວວິ

note: Name for muq
en: Eastern Xiangxi Miao
lo: ມ້ຽວ ຊຽງຊີ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for muq
en: Miao, Eastern Xiangxi
lo: ມ້ຽວ, ຊຽງຊີ ຕາເວັນອອກ

note: Name for mur
en: Murle
lo: ເມິເລ

note: Name for mus
en: Creek
lo: ຄຣິກ

note: Name for mut
en: Western Muria
lo: ມູເຣຍ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for mut
en: Muria, Western
lo: ມູເຣຍ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for muu
en: Yaaku
lo: ຢາກູ

note: Name for muv
en: Muthuvan
lo: ມູທູວັນ

note: Name for mux
en: Bo-Ung
lo: ໂບ-ອຸງ

note: Name for muy
en: Muyang
lo: ມູຢັງ

note: Name for muz
en: Mursi
lo: ເມິຊິ

note: Name for mva
en: Manam
lo: ມານຳ

note: Name for mvb
en: Mattole
lo: ແມັດໂຕເລ

note: Name for mvd
en: Mamboru
lo: ມຳໂບຣູ

note: Name for mve
en: Marwari (Pakistan)
lo: ມາຣວາຣິ (ປາກິດສະຖານ)

note: Name for mvf
en: Peripheral Mongolian
lo: ມົງໂກນ ຮອບນອກ

note: Inverted name for mvf
en: Mongolian, Peripheral
lo: ມົງໂກນ, ຮອບນອກ

note: Name for mvg
en: Yucuañe Mixtec
lo: ຢູຄົວເຍ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mvg
en: Mixtec, Yucuañe
lo: ມິກເທັກ, ຢູຄົວເຍ

note: Name for mvh
en: Mulgi
lo: ມູນກິ

note: Name for mvi
en: Miyako
lo: ມິຢາໂກະ

note: Name for mvk
en: Mekmek
lo: ເມັກເມັກ

note: Name for mvl
en: Mbara (Australia)
lo: ມະບາຣາ (ອົດສະຕຣາລີ)

note: Name for mvn
en: Minaveha
lo: ມິນາເວຮາ

note: Name for mvo
en: Marovo
lo: ມາໂຣໂວ

note: Name for mvp
en: Duri
lo: ດູຣິ

note: Name for mvq
en: Moere
lo: ໂມເອເຣ

note: Name for mvr
en: Marau
lo: ມາເຣົາ

note: Name for mvs
en: Massep
lo: ມັດເຊັບ

note: Name for mvt
en: Mpotovoro
lo: ມະໂປໂຕໂວໂຣ

note: Name for mvu
en: Marfa
lo: ມາຟາ

note: Name for mvv
en: Tagal Murut
lo: ຕາກັນ ມູຣຸດ

note: Inverted name for mvv
en: Murut, Tagal
lo: ມູຣຸດ, ຕາກັນ

note: Name for mvw
en: Machinga
lo: ມາຊິງກາ

note: Name for mvx
en: Meoswar
lo: ເມໂອສະວາ

note: Name for mvy
en: Indus Kohistani
lo: ອິນດັດ ໂຄຮິສຕານີ

note: Inverted name for mvy
en: Kohistani, Indus
lo: ໂຄຮິສຕານີ, ອິນດັດ

note: Name for mvz
en: Mesqan
lo: ເມດສະການ

note: Name for mwa
en: Mwatebu
lo: ມະວາເຕບູ

note: Name for mwb
en: Juwal
lo: ຈູວັນ

note: Name for mwc
en: Are
lo: ອາເຣ

note: Name for mwe
en: Mwera (Chimwera)
lo: ມະເວຣາ (ຊິມເວຣາ)

note: Name for mwf
en: Murrinh-Patha
lo: ມູຣິນ-ປາທາ

note: Name for mwg
en: Aiklep
lo: ໄອເຄລັບ

note: Name for mwh
en: Mouk-Aria
lo: ມູກ-ອາເຣຍ

note: Name for mwi
en: Labo
lo: ລາໂບ

note: Name for mwk
en: Kita Maninkakan
lo: ຄິຕາ ມານິນກາກັນ

note: Inverted name for mwk
en: Maninkakan, Kita
lo: ມານິນກາກັນ, ຄິຕາ

note: Name for mwl
en: Mirandese
lo: ມິຣັນດີດ

note: Name for mwm
en: Sar
lo: ຊາ

note: Name for mwn
en: Nyamwanga
lo: ຍາມວັງກາ

note: Name for mwo
en: Central Maewo
lo: ເມໂວ ກາງ

note: Inverted name for mwo
en: Maewo, Central
lo: ເມໂວ, ກາງ

note: Name for mwp
en: Kala Lagaw Ya
lo: ຄາລາ ລາກໍ ຢາ

note: Name for mwq
en: Mün Chin
lo: ມຸນ ຊິນ

note: Inverted name for mwq
en: Chin, Mün
lo: ຊິນ, ມຸນ

note: Name for mwr
en: Marwari
lo: ມາຣວາຣິ

note: Name for mws
en: Mwimbi-Muthambi
lo: ມະວິມບິ-ມູທຳບິ

note: Name for mwt
en: Moken
lo: ມໍແກນ

note: Name for mwu
en: Mittu
lo: ມິດດູ

note: Name for mwv
en: Mentawai
lo: ເມິນຕາໄວ

note: Name for mww
en: Hmong Daw
lo: ມົ້ງ ຂາວ

note: Name for mwz
en: Moingi
lo: ມອຍກິ

note: Name for mxa
en: Northwest Oaxaca Mixtec
lo: ໂອອາຊາກາ ມິກເທັກ ຕາເວັນຕົກສຽງເໜືອ

note: Inverted name for mxa
en: Mixtec, Northwest Oaxaca
lo: ມິກເທັກ, ໂອອາຊາກາ ຕາເວັນຕົກສຽງເໜືອ

note: Name for mxb
en: Tezoatlán Mixtec
lo: ເຕໂຊອັດລານ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mxb
en: Mixtec, Tezoatlán
lo: ມິກເທັກ, ເຕໂຊອັດລານ

note: Name for mxc
en: Manyika
lo: ມັນຍິຄາ

note: Name for mxd
en: Modang
lo: ໂມດັງ

note: Name for mxe
en: Mele-Fila
lo: ເມເລ-ຟິລາ

note: Name for mxf
en: Malgbe
lo: ມາກເບ

note: Name for mxg
en: Mbangala
lo: ມະບັງກາລາ

note: Name for mxh
en: Mvuba
lo: ມະວູບາ

note: Name for mxi
en: Mozarabic
lo: ໂມຊາຣາບິກ

note: Name for mxj
en: Miju-Mishmi
lo: ມິຈູ-ມິຊມິ

note: Name for mxk
en: Monumbo
lo: ໂມນຸມໂບ

note: Name for mxl
en: Maxi Gbe
lo: ແມັກຊິ ເບ

note: Inverted name for mxl
en: Gbe, Maxi
lo: ເບ, ແມັກຊິ

note: Name for mxm
en: Meramera
lo: ເມຣາເມຣາ

note: Name for mxn
en: Moi (Indonesia)
lo: ມອຍ (ອິນໂດເນເຊຍ)

note: Name for mxo
en: Mbowe
lo: ມະໂບເວ

note: Name for mxp
en: Tlahuitoltepec Mixe
lo: ທລາຮຸຍຕົນເຕເປັກ ມິເຊ

note: Inverted name for mxp
en: Mixe, Tlahuitoltepec
lo: ມິເຊ, ທລາຮຸຍຕົນເຕເປັກ

note: Name for mxq
en: Juquila Mixe
lo: ຈູຄິລາ ມິເຊ

note: Inverted name for mxq
en: Mixe, Juquila
lo: ມິເຊ, ຈູຄິລາ

note: Name for mxr
en: Murik (Malaysia)
lo: ມູຣິກ (ມາເລເຊຍ)

note: Name for mxs
en: Huitepec Mixtec
lo: ຮຸຍເຕເປັກ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mxs
en: Mixtec, Huitepec
lo: ມິກເທັກ, ຮຸຍເຕເປັກ

note: Name for mxt
en: Jamiltepec Mixtec
lo: ຈາມິນເຕເປັກ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mxt
en: Mixtec, Jamiltepec
lo: ມິກເທັກ, ຈາມິນເຕເປັກ

note: Name for mxu
en: Mada (Cameroon)
lo: ມາດາ (ຄາເມຣູນ)

note: Name for mxv
en: Metlatónoc Mixtec
lo: ເມັດລາໂຕນັອກ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mxv
en: Mixtec, Metlatónoc
lo: ມິກເທັກ, ເມັດລາໂຕນັອກ

note: Name for mxw
en: Namo
lo: ນາໂມ

note: Name for mxx
en: Mahou
lo: ມາຮູ

note: Name for mxy
en: Southeastern Nochixtlán Mixtec
lo: ໂນຊິກທລານ ມິກເທັກ ຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Inverted name for mxy
en: Mixtec, Southeastern Nochixtlán
lo: ມິກເທັກ, ໂນຊິກທລານ ຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Name for mxz
en: Central Masela
lo: ມາເຊລາ ກາງ

note: Inverted name for mxz
en: Masela, Central
lo: ມາເຊລາ, ກາງ

note: Name for mya
en: Burmese
lo: ພະມ້າ

note: Name for myb
en: Mbay
lo: ເອັມເບ

note: Name for myc
en: Mayeka
lo: ມາເຢຄາ

note: Name for mye
en: Myene
lo: ມິເຍເນ

note: Name for myf
en: Bambassi
lo: ບຳບັດຊິ

note: Name for myg
en: Manta
lo: ມັນຕາ

note: Name for myh
en: Makah
lo: ມາຄາ

note: Name for myj
en: Mangayat
lo: ມັງກາຍັດ

note: Name for myk
en: Mamara Senoufo
lo: ມາາມາຣາ ເຊນູໂຟ

note: Inverted name for myk
en: Senoufo, Mamara
lo: ເຊນູໂຟ, ມາາມາຣາ

note: Name for myl
en: Moma
lo: ໂມມາ

note: Name for mym
en: Me'en
lo: ເມເອັນ

note: Name for myo
en: Anfillo
lo: ອັນຟິນໂລ

note: Name for myp
en: Pirahã
lo: ປິຣາຮາ

note: Name for myr
en: Muniche
lo: ມູນິເຊ

note: Name for mys
en: Mesmes
lo: ເມດເມດ

note: Name for myu
en: Mundurukú
lo: ມຸນດູຣູກູ

note: Name for myv
en: Erzya
lo: ເອີເຊຍ

note: Name for myw
en: Muyuw
lo: ມູຢູວ

note: Name for myx
en: Masaaba
lo: ມາຊາບາ

note: Name for myy
en: Macuna
lo: ມາຄູນາ

note: Name for myz
en: Classical Mandaic
lo: ມັນດາອິກ ບູຮານ

note: Inverted name for myz
en: Mandaic, Classical
lo: ມັນດາອິກ, ບູຮານ

note: Name for mza
en: Santa María Zacatepec Mixtec
lo: ຊານຕາ ມາເຣຍ ຊາຄາເຕເປັກ ມິກເທັກ

note: Inverted name for mza
en: Mixtec, Santa María Zacatepec
lo: ມິກເທັກ, ຊານຕາ ມາເຣຍ ຊາຄາເຕເປັກ

note: Name for mzb
en: Tumzabt
lo: ຕຸມຊັບ

note: Name for mzc
en: Madagascar Sign Language
lo: ພາສາມື ມາດາກັດສະກາ

note: Name for mzd
en: Malimba
lo: ມາລິມບາ

note: Name for mze
en: Morawa
lo: ໂມຣາວາ

note: Name for mzg
en: Monastic Sign Language
lo: ພາສາມື ສາສະໜາ

note: Name for mzh
en: Wichí Lhamtés Güisnay
lo: ວິຊິ ລຳເຕດ ກຸຍສະເນ

note: Name for mzi
en: Ixcatlán Mazatec
lo: ອິກຄັດລານ ມາຊາເຕັກ

note: Inverted name for mzi
en: Mazatec, Ixcatlán
lo: ມາຊາເຕັກ, ອິກຄັດລານ

note: Name for mzj
en: Manya
lo: ມັນຍາ

note: Name for mzk
en: Nigeria Mambila
lo: ໄນຈີເຣຍ ມຳບິລາ

note: Inverted name for mzk
en: Mambila, Nigeria
lo: ມຳບິລາ, ໄນຈີເຣຍ

note: Name for mzl
en: Mazatlán Mixe
lo: ມາຊັດລານ ມິເຊ

note: Inverted name for mzl
en: Mixe, Mazatlán
lo: ມິເຊ, ມາຊັດລານ

note: Name for mzm
en: Mumuye
lo: ມູມູເຢ

note: Name for mzn
en: Mazanderani
lo: ມາຊັນເດຣານິ

note: Name for mzo
en: Matipuhy
lo: ມາຕິປູຮິ

note: Name for mzp
en: Movima
lo: ໂມວິມາ

note: Name for mzq
en: Mori Atas
lo: ໂມຣິ ອາຕັດ

note: Name for mzr
en: Marúbo
lo: ມາຣູໂບ

note: Name for mzs
en: Macanese
lo: ມາຄານີດ

note: Name for mzt
en: Mintil
lo: ມິນຕິນ

note: Name for mzu
en: Inapang
lo: ອິນາປັງ

note: Name for mzv
en: Manza
lo: ມັນຊາ

note: Name for mzw
en: Deg
lo: ເດັກ

note: Name for mzx
en: Mawayana
lo: ມາວາຍານາ

note: Name for mzy
en: Mozambican Sign Language
lo: ພາສາມື ໂມຊຳບິກ

note: Name for mzz
en: Maiadomu
lo: ໄມອາໂດມູ

note: Name for naa
en: Namla
lo: ນຳລາ

note: Name for nab
en: Southern Nambikuára
lo: ນຳບິຄວາຣາ ໃຕ້

note: Inverted name for nab
en: Nambikuára, Southern
lo: ນຳບິຄວາຣາ, ໃຕ້

note: Name for nac
en: Narak
lo: ນາຣັກ

note: Name for nae
en: Naka'ela
lo: ນາຄາເອລາ

note: Name for naf
en: Nabak
lo: ນາບັກ

note: Name for nag
en: Naga Pidgin
lo: ນາກາ ພິດຈິນ

note: Name for naj
en: Nalu
lo: ນາລູ

note: Name for nak
en: Nakanai
lo: ນາຄາໄນ

note: Name for nal
en: Nalik
lo: ນາລິກ

note: Name for nam
en: Ngan'gityemerri
lo: ງັນກິຕິເມີຣິ

note: Name for nan
en: Min Nan Chinese
lo: ຈີນ ມິນ ໜານ

note: Inverted name for nan
en: Chinese, Min Nan
lo: ຈີນ, ມິນ ໜານ

note: Name for nao
en: Naaba
lo: ນາບາ

note: Name for nap
en: Neapolitan
lo: ນີອາໂປລິຕັນ

note: Name for naq
en: Khoekhoe
lo: ໂຄໂຄ

note: Name for nar
en: Iguta
lo: ອິກູຕາ

note: Name for nas
en: Naasioi
lo: ນາຊິອອຍ

note: Name for nat
en: Ca̱hungwa̱rya̱
lo: ຄາຮຸງວາຣຢາ

note: Name for nau
en: Nauru
lo: ນາອູຣູ

note: Name for nav
en: Navajo
lo: ນາວາໂຈ

note: Name for naw
en: Nawuri
lo: ນາວູຣິ

note: Name for nax
en: Nakwi
lo: ນັກວິ

note: Name for nay
en: Ngarrindjeri
lo: ງາຣິນເຈຣິ

note: Name for naz
en: Coatepec Nahuatl
lo: ໂຄອາເຕເປັກ ນາຮວດ

note: Inverted name for naz
en: Nahuatl, Coatepec
lo: ນາຮວດ, ໂຄອາເຕເປັກ

note: Name for nba
en: Nyemba
lo: ເຢັມບາ

note: Name for nbb
en: Ndoe
lo: ເອັນໂດ

note: Name for nbc
en: Chang Naga
lo: ຊັງ ນາກາ

note: Inverted name for nbc
en: Naga, Chang
lo: ນາກາ, ຊັງ

note: Name for nbd
en: Ngbinda
lo: ເອັນບິນດາ

note: Name for nbe
en: Konyak Naga
lo: ຄອນຢັກ ນາກາ

note: Inverted name for nbe
en: Naga, Konyak
lo: ນາກາ, ຄອນຢັກ

note: Name for nbg
en: Nagarchal
lo: ນາກາຊານ

note: Name for nbh
en: Ngamo
lo: ງາໂມ

note: Name for nbi
en: Mao Naga
lo: ເໝົາ ນາກາ

note: Inverted name for nbi
en: Naga, Mao
lo: ນາກາ, ເໝົາ

note: Name for nbj
en: Ngarinyman
lo: ງາຣິນມັນ

note: Name for nbk
en: Nake
lo: ນາເກ

note: Name for nbl
en: South Ndebele
lo: ເອັນເດເບເລ ໃຕ້

note: Inverted name for nbl
en: Ndebele, South
lo: ເອັນເດເບເລ, ໃຕ້

note: Name for nbm
en: Ngbaka Ma'bo
lo: ເອັນບາກາ ມາໂບ

note: Name for nbn
en: Kuri
lo: ຄູຣິ

note: Name for nbo
en: Nkukoli
lo: ເອັນຄູໂຄລິ

note: Name for nbp
en: Nnam
lo: ເອັນນຳ

note: Name for nbq
en: Nggem
lo: ເອັນເກັມ

note: Name for nbr
en: Numana
lo: ນູມານາ

note: Name for nbs
en: Namibian Sign Language
lo: ພາສາມື ນາມິເບຍ

note: Name for nbt
en: Na
lo: ນາ

note: Name for nbu
en: Rongmei Naga
lo: ຣອງເມ ນາກາ

note: Inverted name for nbu
en: Naga, Rongmei
lo: ນາກາ, ຣອງເມ

note: Name for nbv
en: Ngamambo
lo: ງາມຳໂບ

note: Name for nbw
en: Southern Ngbandi
lo: ເອັນບານດິ ໃຕ້

note: Inverted name for nbw
en: Ngbandi, Southern
lo: ເອັນບານດິ, ໃຕ້

note: Name for nby
en: Ningera
lo: ນິນເກຣາ

note: Name for nca
en: Iyo
lo: ອິໂຢ

note: Name for ncb
en: Central Nicobarese
lo: ນິໂຄບາຣີດ ກາງ

note: Inverted name for ncb
en: Nicobarese, Central
lo: ນິໂຄບາຣີດ, ກາງ

note: Name for ncc
en: Ponam
lo: ໂປນຳ

note: Name for ncd
en: Nachering
lo: ນາເຊຣິງ

note: Name for nce
en: Yale
lo: ຢາເລ

note: Name for ncf
en: Notsi
lo: ນອດຊິ

note: Name for ncg
en: Nisga'a
lo: ນິດກາ

note: Name for nch
en: Central Huasteca Nahuatl
lo: ຮົວສເຕຄາ ນາຮວດ ກາງ

note: Inverted name for nch
en: Nahuatl, Central Huasteca
lo: ນາຮວດ, ຮົວສເຕຄາ ກາງ

note: Name for nci
en: Classical Nahuatl
lo: ນາຮວດ ບູຮານ

note: Inverted name for nci
en: Nahuatl, Classical
lo: ນາຮວດ, ບູຮານ

note: Name for ncj
en: Northern Puebla Nahuatl
lo: ປູເອລາ ນາຮວດ ເໜືອ

note: Inverted name for ncj
en: Nahuatl, Northern Puebla
lo: ນາຮວດ, ປູເອລາ ເໜືອ

note: Name for nck
en: Na-kara
lo: ນາ-ຄາຣາ

note: Name for ncl
en: Michoacán Nahuatl
lo: ມິໂຊອາຄັນ ນາຮວດ

note: Inverted name for ncl
en: Nahuatl, Michoacán
lo: ນາຮວດ, ມິໂຊອາຄັນ

note: Name for ncm
en: Nambo
lo: ນຳໂບ

note: Name for ncn
en: Nauna
lo: ເນົານາ

note: Name for nco
en: Sibe
lo: ຊິເບ

note: Name for ncq
en: Northern Katang
lo: ຄາຕັງ ເໜືອ

note: Inverted name for ncq
en: Katang, Northern
lo: ຄາຕັງ, ເໜືອ

note: Name for ncr
en: Ncane
lo: ເອັນຄາເນ

note: Name for ncs
en: Nicaraguan Sign Language
lo: ພາສາມື ນິຄາຣາກົວ

note: Name for nct
en: Chothe Naga
lo: ໂຊເຕ ນາກາ

note: Inverted name for nct
en: Naga, Chothe
lo: ນາກາ, ໂຊເຕ

note: Name for ncu
en: Chumburung
lo: ຊຸມບູຣຸງ

note: Name for ncx
en: Central Puebla Nahuatl
lo: ປູເອລາ ນາຮວດ ກາງ

note: Inverted name for ncx
en: Nahuatl, Central Puebla
lo: ນາຮວດ, ປູເອລາ ກາງ

note: Name for ncz
en: Natchez
lo: ນັດເຊດ

note: Name for nda
en: Ndasa
lo: ເອັນດາຊາ

note: Name for ndb
en: Kenswei Nsei
lo: ເຄັນສະເວ ເອັນເຊ

note: Name for ndc
en: Ndau
lo: ເອັນດາວ

note: Name for ndd
en: Nde-Nsele-Nta
lo: ເອັນເດ-ເອັນເຊເລ-ເອັນຕາ

note: Name for nde
en: North Ndebele
lo: ເອັນເດເບເລ ເໜືອ

note: Inverted name for nde
en: Ndebele, North
lo: ເອັນເດເບເລ, ເໜືອ

note: Name for ndf
en: Nadruvian
lo: ນາດຣູວຽນ

note: Name for ndg
en: Ndengereko
lo: ເອັນເດັງເກເຣໂກ

note: Name for ndh
en: Ndali
lo: ເອັນດາລິ

note: Name for ndi
en: Samba Leko
lo: ຊຳບາ ເລໂກ

note: Name for ndj
en: Ndamba
lo: ເອັນດຳບາ

note: Name for ndk
en: Ndaka
lo: ເອັນດາຄາ

note: Name for ndl
en: Ndolo
lo: ເອັນໂດໂລ

note: Name for ndm
en: Ndam
lo: ເອັນດຳ

note: Name for ndn
en: Ngundi
lo: ງຸນດິ

note: Name for ndo
en: Ndonga
lo: ເອັນດອງກາ

note: Name for ndp
en: Ndo
lo: ເອັນໂດ

note: Name for ndq
en: Ndombe
lo: ເອັນດອມເບ

note: Name for ndr
en: Ndoola
lo: ເອັນດູລາ

note: Name for nds
en: Low German
lo: ເຢຍລະມັນ ຕ່ຳ

note: Inverted name for nds
en: German, Low
lo: ເຢຍລະມັນ, ຕ່ຳ

note: Name for ndt
en: Ndunga
lo: ເອັນດຸງກາ

note: Name for ndu
en: Dugun
lo: ດູກຸນ

note: Name for ndv
en: Ndut
lo: ເອັນດຸດ

note: Name for ndw
en: Ndobo
lo: ເອັນໂດໂບ

note: Name for ndx
en: Nduga
lo: ເອັນດູກາ

note: Name for ndy
en: Lutos
lo: ລູໂຕດ

note: Name for ndz
en: Ndogo
lo: ເອັນໂດໂກ

note: Name for nea
en: Eastern Ngad'a
lo: ງາດາ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for nea
en: Ngad'a, Eastern
lo: ງາດາ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for neb
en: Toura (Côte d'Ivoire)
lo: ຕູຣາ (ໂກດ ດິວົວ)

note: Name for nec
en: Nedebang
lo: ເນເດບັງ

note: Name for ned
en: Nde-Gbite
lo: ເອັນເດ-ບິເຕ

note: Name for nee
en: Nêlêmwa-Nixumwak
lo: ເນເລມວາ-ນິຊຸມວັກ

note: Name for nef
en: Nefamese
lo: ເນຟາມີດ

note: Name for neg
en: Negidal
lo: ເນກິດັນ

note: Name for neh
en: Nyenkha
lo: ເຢນຄາ

note: Name for nei
en: Neo-Hittite
lo: ນີໂອ-ຮິດໄຕ

note: Inverted name for nei
en: Hittite, Neo-
lo: ຮິດໄຕ, ນີໂອ-

note: Name for nej
en: Neko
lo: ເນໂກ

note: Name for nek
en: Neku
lo: ເນຄູ

note: Name for nem
en: Nemi
lo: ເນມິ

note: Name for nen
en: Nengone
lo: ເນັງໂກເນ

note: Name for neo
en: Ná-Meo
lo: ນາ-ເມໂອ

note: Name for nep
en: Nepali (macrolanguage)
lo: ເນປານ (ມະຫາພາສາ)

note: Name for neq
en: North Central Mixe
lo: ມິເຊ ກາງ ເໜືອ

note: Inverted name for neq
en: Mixe, North Central
lo: ມິເຊ, ກາງ ເໜືອ

note: Name for ner
en: Yahadian
lo: ຢາຮາດຽນ

note: Name for nes
en: Bhoti Kinnauri
lo: ໂບຕິ ຄິນນົວຣິ

note: Inverted name for nes
en: Kinnauri, Bhoti
lo: ຄິນນົວຣິ, ໂບຕິ

note: Name for net
en: Nete
lo: ເນເຕ

note: Name for neu
en: Neo
lo: ນີໂອ

note: Name for nev
en: Nyaheun
lo: ຍາເຮີນ

note: Name for new
en: Nepal Bhasa
lo: ເນປານ ບາຊາ

note: Inverted name for new
en: Bhasa, Nepal
lo: ບາຊາ, ເນປານ

note: Name for nex
en: Neme
lo: ເນເມ

note: Name for ney
en: Neyo
lo: ເນໂຢ

note: Name for nez
en: Nez Perce
lo: ເນດ ເປີດ

note: Name for nfa
en: Dhao
lo: ດາວ

note: Name for nfd
en: Ahwai
lo: ອາໄວ

note: Name for nfl
en: Ayiwo
lo: ອາຍິໂວ

note: Name for nfr
en: Nafaanra
lo: ນາຟານຣາ

note: Name for nfu
en: Mfumte
lo: ເອັມຟຸມເຕ

note: Name for nga
en: Ngbaka
lo: ເອັນບາກາ

note: Name for ngb
en: Northern Ngbandi
lo: ເອັນບານດິ ເໜືອ

note: Inverted name for ngb
en: Ngbandi, Northern
lo: ເອັນບານດິ, ເໜືອ

note: Name for ngc
en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
lo: ງອມເບ (ສາທາລະນະລັດ ປະຊາທິປະໄຕ ຄອງໂກ)

note: Name for ngd
en: Ngando (Central African Republic)
lo: ງັນໂດ (ສາທາລະນະລັດ ອາຟຣິກາກາງ)

note: Name for nge
en: Ngemba
lo: ເງັມບາ

note: Name for ngg
en: Ngbaka Manza
lo: ເອັນບາກາ ມັນຊາ

note: Name for ngh
en: Nǁng
lo: ເອັນງ

note: Name for ngi
en: Ngizim
lo: ງິຊິມ

note: Name for ngj
en: Ngie
lo: ເງຍ

note: Name for ngk
en: Dalabon
lo: ດາລາບອນ

note: Name for ngl
en: Lomwe
lo: ລອມເວ

note: Name for ngm
en: Ngatik Men's Creole
lo: ງາຕິກ ເມັນ ຄຣີໂອ

note: Name for ngn
en: Ngwo
lo: ງວໍ

note: Name for ngp
en: Ngulu
lo: ງູລູ

note: Name for ngq
en: Ngurimi
lo: ງູຣິມິ

note: Name for ngr
en: Engdewu
lo: ເອັງເດວູ

note: Name for ngs
en: Gvoko
lo: ກະໂວໂຄ

note: Name for ngt
en: Kriang
lo: ກຣຽງ

note: Name for ngu
en: Guerrero Nahuatl
lo: ເກເຣໂຣ ນາຮວດ

note: Inverted name for ngu
en: Nahuatl, Guerrero
lo: ນາຮວດ, ເກເຣໂຣ

note: Name for ngv
en: Nagumi
lo: ນາກູມິ

note: Name for ngw
en: Ngwaba
lo: ງວາບາ

note: Name for ngx
en: Nggwahyi
lo: ງວາຍິ

note: Name for ngy
en: Tibea
lo: ຕິເບຍ

note: Name for ngz
en: Ngungwel
lo: ງຸງເວັນ

note: Name for nha
en: Nhanda
lo: ນັນດາ

note: Name for nhb
en: Beng
lo: ເບັງ

note: Name for nhc
en: Tabasco Nahuatl
lo: ຕາບັດສະໂຄ ນາຮວດ

note: Inverted name for nhc
en: Nahuatl, Tabasco
lo: ນາຮວດ, ຕາບັດສະໂຄ

note: Name for nhd
en: Chiripá
lo: ຊິຣິປາ

note: Name for nhe
en: Eastern Huasteca Nahuatl
lo: ຮົວສເຕຄາ ນາຮວດ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for nhe
en: Nahuatl, Eastern Huasteca
lo: ນາຮວດ, ຮົວສເຕຄາ ຕາເວັນອອກ

note: Name for nhf
en: Nhuwala
lo: ນູວາລາ

note: Name for nhg
en: Tetelcingo Nahuatl
lo: ເຕເຕວຊິງໂກ ນາຮວດ

note: Inverted name for nhg
en: Nahuatl, Tetelcingo
lo: ນາຮວດ, ເຕເຕວຊິງໂກ

note: Name for nhh
en: Nahari
lo: ນາຮາຣິ

note: Name for nhi
en: Zacatlán-Ahuacatlán-Tepetzintla Nahuatl
lo: ຊາຄັດລານ-ອາຮົວຄັດລານ-ເຕເປັດຊິນທລາ ນາຮວດ

note: Inverted name for nhi
en: Nahuatl, Zacatlán-Ahuacatlán-Tepetzintla
lo: ນາຮວດ, ຊາຄັດລານ-ອາຮົວຄັດລານ-ເຕເປັດຊິນທລາ

note: Name for nhk
en: Isthmus-Cosoleacaque Nahuatl
lo: ອິດສະມັດ-ໂຄໂຊເລອາຄາເກ ນາຮວດ

note: Inverted name for nhk
en: Nahuatl, Isthmus-Cosoleacaque
lo: ນາຮວດ, ອິດສະມັດ-ໂຄໂຊເລອາຄາເກ

note: Name for nhm
en: Morelos Nahuatl
lo: ໂມເຣໂລດ ນາຮວດ

note: Inverted name for nhm
en: Nahuatl, Morelos
lo: ນາຮວດ, ໂມເຣໂລດ

note: Name for nhn
en: Central Nahuatl
lo: ນາຮວດ ກາງ

note: Inverted name for nhn
en: Nahuatl, Central
lo: ນາຮວດ, ກາງ

note: Name for nho
en: Takuu
lo: ຕາກູ

note: Name for nhp
en: Isthmus-Pajapan Nahuatl
lo: ອິດສະມັດ-ປາຈາປັນ ນາຮວດ

note: Inverted name for nhp
en: Nahuatl, Isthmus-Pajapan
lo: ນາຮວດ, ອິດສະມັດ-ປາຈາປັນ

note: Name for nhq
en: Huaxcaleca Nahuatl
lo: ຮົວສຄາເລຄາ ນາຮວດ

note: Inverted name for nhq
en: Nahuatl, Huaxcaleca
lo: ນາຮວດ, ຮົວສຄາເລຄາ

note: Name for nhr
en: Naro
lo: ນາໂຣ

note: Name for nht
en: Ometepec Nahuatl
lo: ໂອເມເຕເປັກ ນາຮວດ

note: Inverted name for nht
en: Nahuatl, Ometepec
lo: ນາຮວດ, ໂອເມເຕເປັກ

note: Name for nhu
en: Noone
lo: ນູເນ

note: Name for nhv
en: Temascaltepec Nahuatl
lo: ເຕມັດສະຄານເຕເປັກ ນາຮວດ

note: Inverted name for nhv
en: Nahuatl, Temascaltepec
lo: ນາຮວດ, ເຕມັດສະຄານເຕເປັກ

note: Name for nhw
en: Western Huasteca Nahuatl
lo: ຮົວສເຕຄາ ນາຮວດ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for nhw
en: Nahuatl, Western Huasteca
lo: ນາຮວດ, ຮົວສເຕຄາ ຕາເວັນຕົກ

note: Name for nhx
en: Isthmus-Mecayapan Nahuatl
lo: ອິດສະມັດ-ເມຄາຢາປັນ ນາຮວດ

note: Inverted name for nhx
en: Nahuatl, Isthmus-Mecayapan
lo: ນາຮວດ, ອິດສະມັດ-ເມຄາຢາປັນ

note: Name for nhy
en: Northern Oaxaca Nahuatl
lo: ໂອອາຊາກາ ນາຮວດ ເໜືອ

note: Inverted name for nhy
en: Nahuatl, Northern Oaxaca
lo: ນາຮວດ, ໂອອາຊາກາ ເໜືອ

note: Name for nhz
en: Santa María La Alta Nahuatl
lo: ຊານຕາ ມາເຣຍ ລາ ອາວຕາ ນາຮວດ

note: Inverted name for nhz
en: Nahuatl, Santa María La Alta
lo: ນາຮວດ, ຊານຕາ ມາເຣຍ ລາ ອາວຕາ

note: Name for nia
en: Nias
lo: ນຽດ

note: Name for nib
en: Nakame
lo: ນາຄາເມ

note: Name for nid
en: Ngandi
lo: ງັນດິ

note: Name for nie
en: Niellim
lo: ນຽລລິມ

note: Name for nif
en: Nek
lo: ເນັກ

note: Name for nig
en: Ngalakgan
lo: ງາລັກກັນ

note: Name for nih
en: Nyiha (Tanzania)
lo: ຍິຮາ (ຕັງຊານີ)

note: Name for nii
en: Nii
lo: ນິ

note: Name for nij
en: Ngaju
lo: ງາຈູ

note: Name for nik
en: Southern Nicobarese
lo: ນິໂຄບາຣີດ ໃຕ້

note: Inverted name for nik
en: Nicobarese, Southern
lo: ນິໂຄບາຣີດ, ໃຕ້

note: Name for nil
en: Nila
lo: ນິລາ

note: Name for nim
en: Nilamba
lo: ນິລຳບາ

note: Name for nin
en: Ninzo
lo: ນິນໂຊ

note: Name for nio
en: Nganasan
lo: ງານາຊັນ

note: Name for niq
en: Nandi
lo: ນັນດິ

note: Name for nir
en: Nimboran
lo: ນິມໂບຣັນ

note: Name for nis
en: Nimi
lo: ນິມິ

note: Name for nit
en: Southeastern Kolami
lo: ໂຄລາມິ ຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Inverted name for nit
en: Kolami, Southeastern
lo: ໂຄລາມິ, ຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Name for niu
en: Niuean
lo: ນີອູເອ

note: Name for niv
en: Gilyak
lo: ກິນຢັກ

note: Name for niw
en: Nimo
lo: ນິໂມ

note: Name for nix
en: Hema
lo: ເຮມາ

note: Name for niy
en: Ngiti
lo: ງິຕິ

note: Name for niz
en: Ningil
lo: ນິນກິນ

note: Name for nja
en: Nzanyi
lo: ເອັນຊັນຢິ

note: Name for njb
en: Nocte Naga
lo: ນັອກເຕ ນາກາ

note: Inverted name for njb
en: Naga, Nocte
lo: ນາກາ, ນັອກເຕ

note: Name for njd
en: Ndonde Hamba
lo: ເອັນດອນເດ ຮຳບາ

note: Name for njh
en: Lotha Naga
lo: ໂລທາ ນາກາ

note: Inverted name for njh
en: Naga, Lotha
lo: ນາກາ, ໂລທາ

note: Name for nji
en: Gudanji
lo: ກູດັນຈິ

note: Name for njj
en: Njen
lo: ເອັນເຈັນ

note: Name for njl
en: Njalgulgule
lo: ເອັນຈັນກູນກູເລ

note: Name for njm
en: Angami Naga
lo: ອັງກາມິ ນາກາ

note: Inverted name for njm
en: Naga, Angami
lo: ນາກາ, ອັງກາມິ

note: Name for njn
en: Liangmai Naga
lo: ລຽງໄມ ນາກາ

note: Inverted name for njn
en: Naga, Liangmai
lo: ນາກາ, ລຽງໄມ

note: Name for njo
en: Ao Naga
lo: ອາວ ນາກາ

note: Inverted name for njo
en: Naga, Ao
lo: ນາກາ, ອາວ

note: Name for njr
en: Njerep
lo: ເອັນເຈເຣັບ

note: Name for njs
en: Nisa
lo: ນິຊາ

note: Name for njt
en: Ndyuka-Trio Pidgin
lo: ເອັນດິຢູຄາ

note: Name for nju
en: Ngadjunmaya
lo: ງາດຈຸນມາຢາ

note: Name for njx
en: Kunyi
lo: ຄຸນຢິ

note: Name for njy
en: Njyem
lo: ເອັນເຈັມ

note: Name for njz
en: Nyishi
lo: ຍິຊິ

note: Name for nka
en: Nkoya
lo: ເອັນໂຄຢາ

note: Name for nkb
en: Khoibu Naga
lo: ຄອຍບູ ນາກາ

note: Inverted name for nkb
en: Naga, Khoibu
lo: ນາກາ, ຄອຍບູ

note: Name for nkc
en: Nkongho
lo: ເອັນຄອງໂກ

note: Name for nkd
en: Koireng
lo: ຄອຍເຣັງ

note: Name for nke
en: Duke
lo: ດຸກ

note: Name for nkf
en: Inpui Naga
lo: ອິນປຸຍ ນາກາ

note: Inverted name for nkf
en: Naga, Inpui
lo: ນາກາ, ອິນປຸຍ

note: Name for nkg
en: Nekgini
lo: ເນັກກິນິ

note: Name for nkh
en: Khezha Naga
lo: ເຄຊາ ນາກາ

note: Inverted name for nkh
en: Naga, Khezha
lo: ນາກາ, ເຄຊາ

note: Name for nki
en: Thangal Naga
lo: ທັງການ ນາກາ

note: Inverted name for nki
en: Naga, Thangal
lo: ນາກາ, ທັງການ

note: Name for nkj
en: Nakai
lo: ນາໄຄ

note: Name for nkk
en: Nokuku
lo: ໂນຄູຄູ

note: Name for nkm
en: Namat
lo: ນາມັດ

note: Name for nkn
en: Nkangala
lo: ເອັນຄັງກາລາ

note: Name for nko
en: Nkonya
lo: ເອັນຄອນຢາ

note: Name for nkp
en: Niuatoputapu
lo: ນິວອາໂຕປູຕາປູ

note: Name for nkq
en: Nkami
lo: ເອັນຄາມິ

note: Name for nkr
en: Nukuoro
lo: ນູຄູໂອໂຣ

note: Name for nks
en: North Asmat
lo: ອັດສະມັດ ເໜືອ

note: Inverted name for nks
en: Asmat, North
lo: ອັດສະມັດ, ເໜືອ

note: Name for nkt
en: Nyika (Tanzania)
lo: ຍິຄາ (ຕັງຊານີ)

note: Name for nku
en: Bouna Kulango
lo: ບູນາ ຄູລັງໂກ

note: Inverted name for nku
en: Kulango, Bouna
lo: ຄູລັງໂກ, ບູນາ

note: Name for nkv
en: Nyika (Malawi and Zambia)
lo: ຍິຄາ (ມາລາວີ ແລະ ຊຳເບຍ)

note: Name for nkw
en: Nkutu
lo: ເອັນຄູຕູ

note: Name for nkx
en: Nkoroo
lo: ເອັນໂຄໂຣ

note: Name for nkz
en: Nkari
lo: ເອັນຄາຣິ

note: Name for nla
en: Ngombale
lo: ງອມບາເລ

note: Name for nlc
en: Nalca
lo: ນານຄາ

note: Name for nld
en: Dutch
lo: ໂຮນລັງ

note: Name for nle
en: East Nyala
lo: ຍາລາ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for nle
en: Nyala, East
lo: ຍາລາ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for nlg
en: Gela
lo: ເກລາ

note: Name for nli
en: Grangali
lo: ກຣັງກາລິ

note: Name for nlj
en: Nyali
lo: ຍາລິ

note: Name for nlk
en: Ninia Yali
lo: ນິນຍາ ຍາລິ

note: Inverted name for nlk
en: Yali, Ninia
lo: ຍາລິ, ນິນຍາ

note: Name for nll
en: Nihali
lo: ນິຮາລິ

note: Name for nlm
en: Mankiyali
lo: ມັນຄິຢາລິ

note: Name for nlo
en: Ngul
lo: ງູນ

note: Name for nlq
en: Lao Naga
lo: ລາວ ນາກາ

note: Inverted name for nlq
en: Naga, Lao
lo: ນາກາ, ລາວ

note: Name for nlu
en: Nchumbulu
lo: ເອັນຊຸມບູລູ

note: Name for nlv
en: Orizaba Nahuatl
lo: ໂອຣິຊາບາ ນາຮວດ

note: Inverted name for nlv
en: Nahuatl, Orizaba
lo: ນາຮວດ, ໂອຣິຊາບາ

note: Name for nlw
en: Walangama
lo: ວາລັງກາມາ

note: Name for nlx
en: Nahali
lo: ນາຮາລິ

note: Name for nly
en: Nyamal
lo: ຍາມັນ

note: Name for nlz
en: Nalögo
lo: ນາໂລໂກ

note: Name for nma
en: Maram Naga
lo: ມາຣາມ ນາກາ

note: Inverted name for nma
en: Naga, Maram
lo: ນາກາ, ມາຣາມ

note: Name for nmb
en: Big Nambas
lo: ບິກ ນຳບັສ

note: Inverted name for nmb
en: Nambas, Big
lo: ນຳບັສ, ບິກ

note: Name for nmc
en: Ngam
lo: ງາມ

note: Name for nmd
en: Ndumu
lo: ດູມູ

note: Name for nme
en: Mzieme Naga
lo: ນາກາ ມະຊີມ

note: Inverted name for nme
en: Naga, Mzieme
lo: ນາກາ, ມະຊີມ

note: Name for nmf
en: Tangkhul Naga (India)
lo: ນາກາ ທາງຄູນ (ອິນເດຍ)

note: Inverted name for nmf
en: Naga, Tangkhul (India)
lo: ນາກາ, ທາງຄູນ (ອິນເດຍ)

note: Name for nmg
en: Kwasio
lo: ກວາຊີໂອ

note: Name for nmh
en: Monsang Naga
lo: ນາກາ ມອນຊັງ

note: Inverted name for nmh
en: Naga, Monsang
lo: ນາກາ, ມອນຊັງ

note: Name for nmi
en: Nyam
lo: ນາມ

note: Name for nmj
en: Ngombe (Central African Republic)
lo: ງອມເບ (ສາທາລະນະລັດ ອາຟຣິກາກາງ)

note: Name for nmk
en: Namakura
lo: ນາມາກູຣາ

note: Name for nml
en: Ndemli
lo: ເດມລີ

note: Name for nmm
en: Manangba
lo: ມານັງບາ

note: Name for nmn
en: ǃXóõ
lo: ໂຄ (!Xóõ)

note: Name for nmo
en: Moyon Naga
lo: ນາກາ ໂມຍອນ

note: Inverted name for nmo
en: Naga, Moyon
lo: ນາກາ, ໂມຍອນ

note: Name for nmp
en: Nimanbur
lo: ນິມານບູ

note: Name for nmq
en: Nambya
lo: ນຳເບຍ

note: Name for nmr
en: Nimbari
lo: ນິມບາຣີ

note: Name for nms
en: Letemboi
lo: ເລເຕມບອຍ

note: Name for nmt
en: Namonuito
lo: ນາໂມນຸຍໂຕ

note: Name for nmu
en: Northeast Maidu
lo: ໄມດູ ຕາເວັນອອກສຽງເໜືອ

note: Inverted name for nmu
en: Maidu, Northeast
lo: ໄມດູ, ຕາເວັນອອກສຽງເໜືອ

note: Name for nmv
en: Ngamini
lo: ງາມິນີ

note: Name for nmw
en: Nimoa
lo: ນິໂມອາ

note: Name for nmx
en: Nama (Papua New Guinea)
lo: ນາມາ (ປາປົວນິວກີນີ)

note: Name for nmy
en: Namuyi
lo: ນາມູຢີ

note: Name for nmz
en: Nawdm
lo: ນໍດືມ

note: Name for nna
en: Nyangumarta
lo: ນັງກູມາຕາ

note: Name for nnb
en: Nande
lo: ນານເດ

note: Name for nnc
en: Nancere
lo: ນານເຊີເຣ

note: Name for nnd
en: West Ambae
lo: ອຳເບ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for nnd
en: Ambae, West
lo: ອຳເບ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for nne
en: Ngandyera
lo: ງານເດຍຣາ

note: Name for nnf
en: Ngaing
lo: ງາອິງ

note: Name for nng
en: Maring Naga
lo: ນາກາ ມາຣິງ

note: Inverted name for nng
en: Naga, Maring
lo: ນາກາ, ມາຣິງ

note: Name for nnh
en: Ngiemboon
lo: ງຽມບູນ

note: Name for nni
en: North Nuaulu
lo: ນົວລູ ເໜືອ

note: Inverted name for nni
en: Nuaulu, North
lo: ນົວລູ, ເໜືອ

note: Name for nnj
en: Nyangatom
lo: ນັງກາທອມ

note: Name for nnk
en: Nankina
lo: ນານກິນາ

note: Name for nnl
en: Northern Rengma Naga
lo: ນາກາ ເຣັງມາ ເໜືອ

note: Inverted name for nnl
en: Naga, Northern Rengma
lo: ນາກາ, ເຣັງມາ ເໜືອ

note: Name for nnm
en: Namia
lo: ນາເມຍ

note: Name for nnn
en: Ngete
lo: ງີເຕ

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk
lo: ພາສານອກແວ (ນີນອດ)

note: Name for nnp
en: Wancho Naga
lo: ນາກາ ວານໂຊ

note: Inverted name for nnp
en: Naga, Wancho
lo: ນາກາ, ວານໂຊ

note: Name for nnq
en: Ngindo
lo: ງິນໂດ

note: Name for nnr
en: Narungga
lo: ນາຣຸງກາ

note: Name for nnt
en: Nanticoke
lo: ນານຕິໂຄກ

note: Name for nnu
en: Dwang
lo: ດວາງ

note: Name for nnv
en: Nugunu (Australia)
lo: ນູກູນູ (ອົດສະຕຣາລີ)

note: Name for nnw
en: Southern Nuni
lo: ນູນິ ໃຕ້

note: Inverted name for nnw
en: Nuni, Southern
lo: ນູນິ, ໃຕ້

note: Name for nny
en: Nyangga
lo: ນັງກາ

note: Name for nnz
en: Nda'nda'
lo: ດາດາ

note: Name for noa
en: Woun Meu
lo: ວູນ ມິວ

note: Name for nob
en: Norwegian Bokmål
lo: ພາສານອກແວ (ບຸກມອລ)

note: Name for noc
en: Nuk
lo: ນຸກ

note: Name for nod
en: Northern Thai
lo: ໄທເໜືອ

note: Inverted name for nod
en: Thai, Northern
lo: ໄທ, ເໜືອ

note: Name for noe
en: Nimadi
lo: ນິມາຣີ

note: Name for nof
en: Nomane
lo: ໂນມາເນ

note: Name for nog
en: Nogai
lo: ໂນໄກ

note: Name for noh
en: Nomu
lo: ໂນມູ

note: Name for noi
en: Noiri
lo: ນອຍຣິ

note: Name for noj
en: Nonuya
lo: ໂນນູຢາ

note: Name for nok
en: Nooksack
lo: ນຸກແຊັກ

note: Name for nol
en: Nomlaki
lo: ນອມລາກິ

note: Name for non
en: Old Norse
lo: ນອດສ໌ ບູຮານ

note: Inverted name for non
en: Norse, Old
lo: ນອດສ໌, ບູຮານ

note: Name for nop
en: Numanggang
lo: ນູມັງກັງ

note: Name for noq
en: Ngongo
lo: ງອງໂກ

note: Name for nor
en: Norwegian
lo: ພາສານອກແວ

note: Name for nos
en: Eastern Nisu
lo: ນີຊູ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for nos
en: Nisu, Eastern
lo: ນີຊູ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for not
en: Nomatsiguenga
lo: ໂນມັດຊິກາແກງກາ

note: Name for nou
en: Ewage-Notu
lo: ເອວາເກ-ໂນຕູ

note: Name for nov
en: Novial
lo: ໂນວຽວ

note: Name for now
en: Nyambo
lo: ນຳໂບ

note: Name for noy
en: Noy
lo: ນອຍ

note: Name for noz
en: Nayi
lo: ນາຢີ

note: Name for npa
en: Nar Phu
lo: ນາ ພູ

note: Name for npb
en: Nupbikha
lo: ນຸບບິຄາ

note: Name for npg
en: Ponyo-Gongwang Naga
lo: ນາກາ ໂປນໂຢ-ກອງວັງ

note: Inverted name for npg
en: Naga, Ponyo-Gongwang
lo: ນາກາ, ໂປນໂຢ-ກອງວັງ

note: Name for nph
en: Phom Naga
lo: ນາກາ ພອມ

note: Inverted name for nph
en: Naga, Phom
lo: ນາກາ, ພອມ

note: Name for npi
en: Nepali (individual language)
lo: ພາສາເນປານ (ພາສາສະເພາະ)

note: Name for npl
en: Southeastern Puebla Nahuatl
lo: ນາວັດ ປົວບລາ ຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Inverted name for npl
en: Nahuatl, Southeastern Puebla
lo: ນາວັດ, ປົວບລາ ຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Name for npn
en: Mondropolon
lo: ມອນໂດຣໂປລອນ

note: Name for npo
en: Pochuri Naga
lo: ນາກາ ໂປຊູຣິ

note: Inverted name for npo
en: Naga, Pochuri
lo: ນາກາ, ໂປຊູຣິ

note: Name for nps
en: Nipsan
lo: ນິບຊານ

note: Name for npu
en: Puimei Naga
lo: ນາກາ ປຸຍເມ

note: Inverted name for npu
en: Naga, Puimei
lo: ນາກາ, ປຸຍເມ

note: Name for npx
en: Noipx
lo: ນອຍ

note: Name for npy
en: Napu
lo: ນາປູ

note: Name for nqg
en: Southern Nago
lo: ນາໂກ ໃຕ້

note: Inverted name for nqg
en: Nago, Southern
lo: ນາໂກ, ໃຕ້

note: Name for nqk
en: Kura Ede Nago
lo: ກູຣາ ເອເດ ນາໂກ

note: Inverted name for nqk
en: Ede Nago, Kura
lo: ເອເດ ນາໂກ, ກູຣາ

note: Name for nql
en: Ngendelengo
lo: ເກນເດເລັງໂກ

note: Name for nqm
en: Ndom
lo: ດອມ

note: Name for nqn
en: Nen
lo: ເນັນ

note: Name for nqo
en: N'Ko
lo: ເອັນໂກ

note: Name for nqq
en: Kyan-Karyaw Naga
lo: ນາກາ ກາຍານ-ກາຍໍ

note: Inverted name for nqq
en: Naga, Kyan-Karyaw
lo: ນາກາ, ກາຍານ-ກາຍໍ

note: Name for nqt
en: Nteng
lo: ເຕັງ

note: Name for nqy
en: Akyaung Ari Naga
lo: ນາກາ ອາກຢັງ ອຣິ

note: Inverted name for nqy
en: Naga, Akyaung Ari
lo: ນາກາ, ອາກຢັງ ອຣິ

note: Name for nra
en: Ngom
lo: ງອມ

note: Name for nrb
en: Nara
lo: ນາຣາ

note: Name for nrc
en: Noric
lo: ໂນຣິກ

note: Name for nre
en: Southern Rengma Naga
lo: ນາກາ ເຣັງມາ ໃຕ້

note: Inverted name for nre
en: Naga, Southern Rengma
lo: ນາກາ, ເຣັງມາ ໃຕ້

note: Name for nrf
en: Jèrriais
lo: ເຈີເຣ

note: Name for nrg
en: Narango
lo: ນາຣັງໂກ

note: Name for nri
en: Chokri Naga
lo: ນາກາ ໂຊກຣິ

note: Inverted name for nri
en: Naga, Chokri
lo: ນາກາ, ໂຊກຣິ

note: Name for nrk
en: Ngarla
lo: ງາລາ

note: Name for nrl
en: Ngarluma
lo: ງາລູມາ

note: Name for nrm
en: Narom
lo: ນາຣອມ

note: Name for nrn
en: Norn
lo: ນອນ

note: Name for nrp
en: North Picene
lo: ພິຊີນ ເໜືອ

note: Inverted name for nrp
en: Picene, North
lo: ພິຊີນ, ເໜືອ

note: Name for nrr
en: Norra
lo: ໂນຣາ

note: Name for nrt
en: Northern Kalapuya
lo: ກາລາປູຢາ ເໜືອ

note: Inverted name for nrt
en: Kalapuya, Northern
lo: ກາລາປູຢາ, ເໜືອ

note: Name for nru
en: Narua
lo: ນາຣົວ

note: Name for nrx
en: Ngurmbur
lo: ງຸມບູ

note: Name for nrz
en: Lala
lo: ລາລາ

note: Name for nsa
en: Sangtam Naga
lo: ນາກາ ຊັງຕຳ

note: Inverted name for nsa
en: Naga, Sangtam
lo: ນາກາ, ຊັງຕຳ

note: Name for nsb
en: Lower Nossob
lo: ນອສຊອບ ຕອນລຸ່ມ

note: Name for nsc
en: Nshi
lo: ຊີ

note: Name for nsd
en: Southern Nisu
lo: ນີຊູ ໃຕ້

note: Inverted name for nsd
en: Nisu, Southern
lo: ນີຊູ, ໃຕ້

note: Name for nse
en: Nsenga
lo: ເຊັງກາ

note: Name for nsf
en: Northwestern Nisu
lo: ນີຊູ ຕາເວັນຕົກສຽງເໜືອ

note: Inverted name for nsf
en: Nisu, Northwestern
lo: ນີຊູ, ຕາເວັນຕົກສຽງເໜືອ

note: Name for nsg
en: Ngasa
lo: ງາຊາ

note: Name for nsh
en: Ngoshie
lo: ໂງຊີ

note: Name for nsi
en: Nigerian Sign Language
lo: ພາສາມືໄນຈີເຣຍ

note: Name for nsk
en: Naskapi
lo: ນາສກາປິ

note: Name for nsl
en: Norwegian Sign Language
lo: ພາສາມືນອກແວ

note: Name for nsm
en: Sumi Naga
lo: ນາກາ ຊູມິ

note: Inverted name for nsm
en: Naga, Sumi
lo: ນາກາ, ຊູມິ

note: Name for nsn
en: Nehan
lo: ເນຮານ

note: Name for nso
en: Pedi
lo: ພີດີ

note: Name for nsp
en: Nepalese Sign Language
lo: ພາສາມືເນປານ

note: Name for nsq
en: Northern Sierra Miwok
lo: ເຊຍຣາ ມິວກ ເໜືອ

note: Inverted name for nsq
en: Miwok, Northern Sierra
lo: ມິວກ, ເຊຍຣາ ເໜືອ

note: Name for nsr
en: Maritime Sign Language
lo: ພາສາມືມາຣິທາມ

note: Name for nss
en: Nali
lo: ນາລີ

note: Name for nst
en: Tase Naga
lo: ນາກາ ທາເຊ

note: Inverted name for nst
en: Naga, Tase
lo: ນາກາ, ທາເຊ

note: Name for nsu
en: Sierra Negra Nahuatl
lo: ນາວັດ ເຊຍຣາ ເນກຣາ

note: Inverted name for nsu
en: Nahuatl, Sierra Negra
lo: ນາວັດ, ເຊຍຣາ ເນກຣາ

note: Name for nsv
en: Southwestern Nisu
lo: ນີຊູ ຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້

note: Inverted name for nsv
en: Nisu, Southwestern
lo: ນີຊູ, ຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້

note: Name for nsw
en: Navut
lo: ນາວຸດ

note: Name for nsx
en: Nsongo
lo: ຊອງໂກ

note: Name for nsy
en: Nasal
lo: ນາຊານ

note: Name for nsz
en: Nisenan
lo: ນິເຊນານ

note: Name for ntd
en: Northern Tidung
lo: ທິດຸງ ເໜືອ

note: Inverted name for ntd
en: Tidung, Northern
lo: ທິດຸງ, ເໜືອ

note: Name for ntg
en: Ngantangarra
lo: ງັນທັນກາຣາ

note: Name for nti
en: Natioro
lo: ນາທິໂອໂຣ

note: Name for ntj
en: Ngaanyatjarra
lo: ງາຢາຈາຣາ

note: Name for ntk
en: Ikoma-Nata-Isenye
lo: ອີໂກມາ-ນາຕາ-ອີເຊນເຢ

note: Name for ntm
en: Nateni
lo: ນາເຕນີ

note: Name for nto
en: Ntomba
lo: ທອມບາ

note: Name for ntp
en: Northern Tepehuan
lo: ເຕເປຮວນ ເໜືອ

note: Inverted name for ntp
en: Tepehuan, Northern
lo: ເຕເປຮວນ, ເໜືອ

note: Name for ntr
en: Delo
lo: ເດໂລ

note: Name for ntu
en: Natügu
lo: ນາຕູກູ

note: Name for ntw
en: Nottoway
lo: ນອດໂຕເວ

note: Name for ntx
en: Tangkhul Naga (Myanmar)
lo: ນາກາ ທາງຄູນ (ມຽນມາ)

note: Inverted name for ntx
en: Naga, Tangkhul (Myanmar)
lo: ນາກາ, ທາງຄູນ (ມຽນມາ)

note: Name for nty
en: Mantsi
lo: ມັນຊີ

note: Name for ntz
en: Natanzi
lo: ນາຕານຊີ

note: Name for nua
en: Yuanga
lo: ຢວນກາ

note: Name for nuc
en: Nukuini
lo: ນູກຸຍນີ

note: Name for nud
en: Ngala
lo: ງາລາ

note: Name for nue
en: Ngundu
lo: ງຸນດູ

note: Name for nuf
en: Nusu
lo: ນູຊູ

note: Name for nug
en: Nungali
lo: ນຸງກາລີ

note: Name for nuh
en: Ndunda
lo: ດຸນດາ

note: Name for nui
en: Ngumbi
lo: ງຸມບິ

note: Name for nuj
en: Nyole
lo: ໂຢເລ

note: Name for nuk
en: Nuu-chah-nulth
lo: ນູ-ຊາ-ນຸລ

note: Name for nul
en: Nusa Laut
lo: ນູຊາ ລາວ

note: Name for num
en: Niuafo'ou
lo: ນິວອາໂຟອູ

note: Name for nun
en: Anong
lo: ອານອງ

note: Name for nuo
en: Nguôn
lo: ງວນ

note: Name for nup
en: Nupe-Nupe-Tako
lo: ນູເປ-ນູເປ-ຕາໂກ

note: Name for nuq
en: Nukumanu
lo: ນູກູມານູ

note: Name for nur
en: Nukuria
lo: ນູກູເຣຍ

note: Name for nus
en: Nuer
lo: ນູເອ

note: Name for nut
en: Nung (Viet Nam)
lo: ນຸງ (ຫວຽດນາມ)

note: Name for nuu
en: Ngbundu
lo: ບຸນດູ

note: Name for nuv
en: Northern Nuni
lo: ນູນິ ເໜືອ

note: Inverted name for nuv
en: Nuni, Northern
lo: ນູນິ, ເໜືອ

note: Name for nuw
en: Nguluwan
lo: ງູລູວັນ

note: Name for nux
en: Mehek
lo: ເມເຮັກ

note: Name for nuy
en: Nunggubuyu
lo: ນຸງກູຢູ

note: Name for nuz
en: Tlamacazapa Nahuatl
lo: ນາວັດ ທາລາມາກາຊາປາ

note: Inverted name for nuz
en: Nahuatl, Tlamacazapa
lo: ນາວັດ, ທາລາມາກາຊາປາ

note: Name for nvh
en: Nasarian
lo: ນາຊາຣຽນ

note: Name for nvm
en: Namiae
lo: ນາເມຍ

note: Name for nvo
en: Nyokon
lo: ໂຢກອນ

note: Name for nwa
en: Nawathinehena
lo: ນາວາທິນີເຮນາ

note: Name for nwb
en: Nyabwa
lo: ຍາບວາ

note: Name for nwc
en: Classical Newari
lo: ເນວາຣີ ຄລາສສິກ

note: Inverted name for nwc
en: Newari, Classical
lo: ເນວາຣີ, ຄລາສສິກ

note: Name for nwe
en: Ngwe
lo: ງະເວ

note: Name for nwg
en: Ngayawung
lo: ງາຢາວຸງ

note: Name for nwi
en: Southwest Tanna
lo: ທານນາ ຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້

note: Inverted name for nwi
en: Tanna, Southwest
lo: ທານນາ, ຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້

note: Name for nwm
en: Nyamusa-Molo
lo: ຍາມູຊາ-ໂມໂລ

note: Name for nwo
en: Nauo
lo: ນາວໂອ

note: Name for nwr
en: Nawaru
lo: ນາວາຣູ

note: Name for nww
en: Ndwewe
lo: ດະເວເວ

note: Name for nwx
en: Middle Newar
lo: ເນວາ ຍຸກກາງ

note: Inverted name for nwx
en: Newar, Middle
lo: ເນວາ, ຍຸກກາງ

note: Name for nwy
en: Nottoway-Meherrin
lo: ນອດໂຕເວ-ເມເຮຣິນ

note: Name for nxa
en: Nauete
lo: ນາອູເອເຕ

note: Name for nxd
en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
lo: ງານໂດ (ສາທາລະນະລັດ ປະຊາທິປະໄຕ ຄອງໂກ)

note: Name for nxe
en: Nage
lo: ນາເກ

note: Name for nxg
en: Ngad'a
lo: ງາດາ

note: Name for nxi
en: Nindi
lo: ນິນດິ

note: Name for nxk
en: Koki Naga
lo: ນາກາ ໂກກິ

note: Inverted name for nxk
en: Naga, Koki
lo: ນາກາ, ໂກກິ

note: Name for nxl
en: South Nuaulu
lo: ນົວລູ ໃຕ້

note: Inverted name for nxl
en: Nuaulu, South
lo: ນົວລູ, ໃຕ້

note: Name for nxm
en: Numidian
lo: ນູມີດຽນ

note: Name for nxn
en: Ngawun
lo: ງາວຸນ

note: Name for nxo
en: Ndambomo
lo: ດຳໂບໂມ

note: Name for nxq
en: Naxi
lo: ນາຊີ

note: Name for nxr
en: Ninggerum
lo: ນິງເກຣຸມ

note: Name for nxx
en: Nafri
lo: ນາຟຣິ

note: Name for nya
en: Chichewa
lo: ຊີເຊວາ

note: Name for nyb
en: Nyangbo
lo: ຍັງໂບ

note: Name for nyc
en: Nyanga-li
lo: ຍັງກາ-ລີ

note: Name for nyd
en: Nyore
lo: ໂຢເຣ

note: Name for nye
en: Nyengo
lo: ເຢັງໂກ

note: Name for nyf
en: Giryama
lo: ກິຣຍາມາ

note: Name for nyg
en: Nyindu
lo: ຍິນດູ

note: Name for nyh
en: Nyikina
lo: ຍິກິນາ

note: Name for nyi
en: Ama (Sudan)
lo: ອາມາ (ຊູດານ)

note: Name for nyj
en: Nyanga
lo: ຍັງກາ

note: Name for nyk
en: Nyaneka
lo: ຍາເນກາ

note: Name for nyl
en: Nyeu
lo: ຍິວ

note: Name for nym
en: Nyamwezi
lo: ຍຳເວຊີ

note: Name for nyn
en: Nyankole
lo: ຍັນໂກເລ

note: Name for nyo
en: Nyoro
lo: ໂຢໂຣ

note: Name for nyp
en: Nyang'i
lo: ຍັງງິ

note: Name for nyq
en: Nayini
lo: ນາຍິນີ

note: Name for nyr
en: Nyiha (Malawi)
lo: ຍິຮາ (ມາລາວີ)

note: Name for nys
en: Nyungar
lo: ຍຸງກາ

note: Name for nyt
en: Nyawaygi
lo: ຍາເວກິ

note: Name for nyu
en: Nyungwe
lo: ຍຸງເວ

note: Name for nyv
en: Nyulnyul
lo: ຍຸນຍຸນ

note: Name for nyw
en: Nyaw
lo: ຍໍ

note: Name for nyx
en: Nganyaywana
lo: ງັນຍາຢວານາ

note: Name for nyy
en: Nyakyusa-Ngonde
lo: ຍາກູຊາ-ງອນເດ

note: Name for nza
en: Tigon Mbembe
lo: ຕິກອນ ເອັມເບັມເບ

note: Inverted name for nza
en: Mbembe, Tigon
lo: ເອັມເບັມເບ, ຕິກອນ

note: Name for nzb
en: Njebi
lo: ເຈັດບິ

note: Name for nzd
en: Nzadi
lo: ຊາດິ

note: Name for nzi
en: Nzima
lo: ຊີມາ

note: Name for nzk
en: Nzakara
lo: ຊາກາຣາ

note: Name for nzm
en: Zeme Naga
lo: ນາກາ ເຊເມ

note: Inverted name for nzm
en: Naga, Zeme
lo: ນາກາ, ເຊເມ

note: Name for nzr
en: Dir-Nyamzak-Mbarimi
lo: ເດີ-ຍຳຊັກ-ບາຣິມິ

note: Name for nzs
en: New Zealand Sign Language
lo: ພາສາມືນິວຊີແລນ

note: Name for nzu
en: Teke-Nzikou
lo: ເຕເກ-ຊິກູ

note: Name for nzy
en: Nzakambay
lo: ຊາກຳເບ

note: Name for nzz
en: Nanga Dama Dogon
lo: ໂດກອນ ນັງກາ ດາມາ

note: Inverted name for nzz
en: Dogon, Nanga Dama
lo: ໂດກອນ, ນັງກາ ດາມາ

note: Name for oaa
en: Orok
lo: ໂອຣົກ

note: Name for oac
en: Oroch
lo: ໂອຣອຊ

note: Name for oak
en: Noakhali
lo: ໂນຄາລີ

note: Name for oar
en: Old Aramaic (up to 700 BCE)
lo: ອາຣາເມອິກ ບູຮານ (ເຖິງ 700 ກ່ອນ ຄ.ສ)

note: Inverted name for oar
en: Aramaic, Old (up to 700 BCE)
lo: ອາຣາເມອິກ, ບູຮານ (ເຖິງ 700 ກ່ອນ ຄ.ສ)

note: Name for oav
en: Old Avar
lo: ອາວາ ບູຮານ

note: Inverted name for oav
en: Avar, Old
lo: ອາວາ, ບູຮານ

note: Name for obi
en: Obispeño
lo: ໂອບິສເປໂນ

note: Name for obk
en: Southern Bontok
lo: ບອນຕັອກ ໃຕ້

note: Inverted name for obk
en: Bontok, Southern
lo: ບອນຕັອກ, ໃຕ້

note: Name for obl
en: Oblo
lo: ອອບໂລ

note: Name for obm
en: Moabite
lo: ໂມອາໄບ

note: Name for obo
en: Obo Manobo
lo: ໂອໂບ ມາໂນໂບ

note: Inverted name for obo
en: Manobo, Obo
lo: ມາໂນໂບ, ໂອໂບ

note: Name for obr
en: Old Burmese
lo: ພະມ້າ ບູຮານ

note: Inverted name for obr
en: Burmese, Old
lo: ພະມ້າ, ບູຮານ

note: Name for obt
en: Old Breton
lo: ເບຣຕັນ ບູຮານ

note: Inverted name for obt
en: Breton, Old
lo: ເບຣຕັນ, ບູຮານ

note: Name for obu
en: Obulom
lo: ໂອບູລອມ

note: Name for oca
en: Ocaina
lo: ໂອໄຄນາ

note: Name for och
en: Old Chinese
lo: ຈີນບູຮານ

note: Inverted name for och
en: Chinese, Old
lo: ຈີນ, ບູຮານ

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500)
lo: ອອກຊີຕັນ (ຫຼັງປີ 1500)

note: Name for ocm
en: Old Cham
lo: ຈາມ ບູຮານ

note: Inverted name for ocm
en: Cham, Old
lo: ຈາມ, ບູຮານ

note: Name for oco
en: Old Cornish
lo: ຄອນນິຊ ບູຮານ

note: Inverted name for oco
en: Cornish, Old
lo: ຄອນນິຊ, ບູຮານ

note: Name for ocu
en: Atzingo Matlatzinca
lo: ມັດລັດຊິນກາ ອັດຊິງໂກ

note: Inverted name for ocu
en: Matlatzinca, Atzingo
lo: ມັດລັດຊິນກາ, ອັດຊິງໂກ

note: Name for oda
en: Odut
lo: ໂອດຸດ

note: Name for odk
en: Od
lo: ໂອດ

note: Name for odt
en: Old Dutch
lo: ດັດຊ໌ ບູຮານ

note: Inverted name for odt
en: Dutch, Old
lo: ດັດຊ໌, ບູຮານ

note: Name for odu
en: Odual
lo: ໂອດ້ວນ

note: Name for ofo
en: Ofo
lo: ໂອໂຟ

note: Name for ofs
en: Old Frisian
lo: ຟຣີຊຽນ ບູຮານ

note: Inverted name for ofs
en: Frisian, Old
lo: ຟຣີຊຽນ, ບູຮານ

note: Name for ofu
en: Efutop
lo: ເອຟູທອບ

note: Name for ogb
en: Ogbia
lo: ອອກເບຍ

note: Name for ogc
en: Ogbah
lo: ອອກບາ

note: Name for oge
en: Old Georgian
lo: ຈໍເຈຍ ບູຮານ

note: Inverted name for oge
en: Georgian, Old
lo: ຈໍເຈຍ, ບູຮານ

note: Name for ogg
en: Ogbogolo
lo: ອອກໂບໂກໂລ

note: Name for ogo
en: Khana
lo: ຄານາ

note: Name for ogu
en: Ogbronuagum
lo: ອອກໂບຣນົວການ

note: Name for oht
en: Old Hittite
lo: ຮິດຕິ ບູຮານ

note: Inverted name for oht
en: Hittite, Old
lo: ຮິດຕິ, ບູຮານ

note: Name for ohu
en: Old Hungarian
lo: ຮັງກາຣີ ບູຮານ

note: Inverted name for ohu
en: Hungarian, Old
lo: ຮັງກາຣີ, ບູຮານ

note: Name for oia
en: Oirata
lo: ອອຍຣາຕາ

note: Name for oie
en: Okolie
lo: ໂອໂກເລຍ

note: Name for oin
en: Inebu One
lo: ອີເນບູ ວັນ

note: Inverted name for oin
en: One, Inebu
lo: ວັນ, ອີເນບູ

note: Name for ojb
en: Northwestern Ojibwa
lo: ໂອຈິບບວາ ຕາເວັນຕົກສຽງເໜືອ

note: Inverted name for ojb
en: Ojibwa, Northwestern
lo: ໂອຈິບບວາ, ຕາເວັນຕົກສຽງເໜືອ

note: Name for ojc
en: Central Ojibwa
lo: ໂອຈິບບວາ ກາງ

note: Inverted name for ojc
en: Ojibwa, Central
lo: ໂອຈິບບວາ, ກາງ

note: Name for ojg
en: Eastern Ojibwa
lo: ໂອຈິບບວາ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for ojg
en: Ojibwa, Eastern
lo: ໂອຈິບບວາ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for oji
en: Ojibwa
lo: ໂອຈິບບວາ

note: Name for ojp
en: Old Japanese
lo: ຍີ່ປຸ່ນ ບູຮານ

note: Inverted name for ojp
en: Japanese, Old
lo: ຍີ່ປຸ່ນ, ບູຮານ

note: Name for ojs
en: Severn Ojibwa
lo: ເຊເວິນ ໂອຈິບບວາ

note: Inverted name for ojs
en: Ojibwa, Severn
lo: ໂອຈິບບວາ, ເຊເວິນ

note: Name for ojv
en: Ontong Java
lo: ອອນທອງ ຈາວາ

note: Name for ojw
en: Western Ojibwa
lo: ໂອຈິບບວາ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for ojw
en: Ojibwa, Western
lo: ໂອຈິບບວາ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for oka
en: Okanagan
lo: ໂອການາກັນ

note: Name for okb
en: Okobo
lo: ໂອໂກໂບ

note: Name for okc
en: Kobo
lo: ໂກໂບ

note: Name for okd
en: Okodia
lo: ໂອໂກເດຍ

note: Name for oke
en: Okpe (Southwestern Edo)
lo: ອອກເປ (ເອໂດ ຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້)

note: Name for okg
en: Koko Babangk
lo: ໂກໂກ ບາບັງ

note: Name for okh
en: Koresh-e Rostam
lo: ໂກເຣຊ-ເອ ໂຣສຕຳ

note: Name for oki
en: Okiek
lo: ໂອຄຽກ

note: Name for okj
en: Oko-Juwoi
lo: ໂອໂກ-ຈູວອຍ

note: Name for okk
en: Kwamtim One
lo: ກວຳຕິມ ວັນ

note: Inverted name for okk
en: One, Kwamtim
lo: ວັນ, ກວຳຕິມ

note: Name for okl
en: Old Kentish Sign Language
lo: ພາສາມືເຄນທິດ ບູຮານ

note: Inverted name for okl
en: Kentish Sign Language, Old
lo: ພາສາມືເຄນທິດ, ບູຮານ

note: Name for okm
en: Middle Korean (10th-16th cent.)
lo: ເກົາຫຼີ ຍຸກກາງ (ສະຕະວັດທີ 10-16)

note: Inverted name for okm
en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
lo: ເກົາຫຼີ, ຍຸກກາງ (ສະຕະວັດທີ 10-16)

note: Name for okn
en: Oki-No-Erabu
lo: ໂອກິ-ໂນ-ເອຣາບຸ

note: Name for oko
en: Old Korean (3rd-9th cent.)
lo: ເກົາຫຼີ ບູຮານ (ສະຕະວັດທີ 3-9)

note: Inverted name for oko
en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
lo: ເກົາຫຼີ, ບູຮານ (ສະຕະວັດທີ 3-9)

note: Name for okr
en: Kirike
lo: ຄິຣິເກ

note: Name for oks
en: Oko-Eni-Osayen
lo: ໂອໂກ-ເອັນນິ-ໂອຊາເຢັນ

note: Name for oku
en: Oku
lo: ໂອກຸ

note: Name for okv
en: Orokaiva
lo: ໂອໂຣໄຄມາ

note: Name for okx
en: Okpe (Northwestern Edo)
lo: ອອກເປ (ເອໂດ ຕາເວັນຕົກສຽງເໜືອ)

note: Name for okz
en: Old Khmer
lo: ຂະແມ ບູຮານ

note: Inverted name for okz
en: Khmer, Old
lo: ຂະແມ, ບູຮານ

note: Name for ola
en: Walungge
lo: ວາລຸງເກ

note: Name for old
en: Mochi
lo: ໂມຊິ

note: Name for ole
en: Olekha
lo: ໂອເລຄາ

note: Name for olk
en: Olkol
lo: ອອລໂກນ

note: Name for olm
en: Oloma
lo: ໂອໂລມາ

note: Name for olo
en: Livvi
lo: ລິບວີ

note: Name for olr
en: Olrat
lo: ອອລຣັດ

note: Name for olt
en: Old Lithuanian
lo: ລິທົວເນຍ ບູຮານ

note: Inverted name for olt
en: Lithuanian, Old
lo: ລິທົວເນຍ, ບູຮານ

note: Name for olu
en: Kuvale
lo: ກູວາເລ

note: Name for oma
en: Omaha-Ponca
lo: ໂອມາຮາ-ປອນກາ

note: Name for omb
en: East Ambae
lo: ອຳເບ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for omb
en: Ambae, East
lo: ອຳເບ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for omc
en: Mochica
lo: ໂມຊິກາ

note: Name for omg
en: Omagua
lo: ໂອມາກົວ

note: Name for omi
en: Omi
lo: ໂອມິ

note: Name for omk
en: Omok
lo: ໂອມົກ

note: Name for oml
en: Ombo
lo: ອອມໂບ

note: Name for omn
en: Minoan
lo: ມິໂນອັນ

note: Name for omo
en: Utarmbung
lo: ອູຕຳບຸງ

note: Name for omp
en: Old Manipuri
lo: ມານີປູຣີ ບູຮານ

note: Inverted name for omp
en: Manipuri, Old
lo: ມານີປູຣີ, ບູຮານ

note: Name for omr
en: Old Marathi
lo: ມາຣາທີ ບູຮານ

note: Inverted name for omr
en: Marathi, Old
lo: ມາຣາທີ, ບູຮານ

note: Name for omt
en: Omotik
lo: ໂອໂມຕິກ

note: Name for omu
en: Omurano
lo: ໂອມູຣາໂນ

note: Name for omw
en: South Tairora
lo: ໄທໂຣຣາ ໃຕ້

note: Inverted name for omw
en: Tairora, South
lo: ໄທໂຣຣາ, ໃຕ້

note: Name for omx
en: Old Mon
lo: ມອນ ບູຮານ

note: Inverted name for omx
en: Mon, Old
lo: ມອນ, ບູຮານ

note: Name for omy
en: Old Malay
lo: ມາເລ ບູຮານ

note: Inverted name for omy
en: Malay, Old
lo: ມາເລ, ບູຮານ

note: Name for ona
en: Ona
lo: ໂອນາ

note: Name for onb
en: Lingao
lo: ລິງເກົາ

note: Name for one
en: Oneida
lo: ໂອເນດາ

note: Name for ong
en: Olo
lo: ໂອໂລ

note: Name for oni
en: Onin
lo: ໂອນິນ

note: Name for onj
en: Onjob
lo: ອອນຈອບ

note: Name for onk
en: Kabore One
lo: ກາໂບເຣ ວັນ

note: Inverted name for onk
en: One, Kabore
lo: ວັນ, ກາໂບເຣ

note: Name for onn
en: Onobasulu
lo: ໂອໂນບາຊູລູ

note: Name for ono
en: Onondaga
lo: ໂອໂນນດາກາ

note: Name for onp
en: Sartang
lo: ຊາຕັງ

note: Name for onr
en: Northern One
lo: ວັນ ເໜືອ

note: Inverted name for onr
en: One, Northern
lo: ວັນ, ເໜືອ

note: Name for ons
en: Ono
lo: ໂອໂນ

note: Name for ont
en: Ontenu
lo: ອອນເຕນູ

note: Name for onu
en: Unua
lo: ອູນົວ

note: Name for onw
en: Old Nubian
lo: ນູບຽນ ບູຮານ

note: Inverted name for onw
en: Nubian, Old
lo: ນູບຽນ, ບູຮານ

note: Name for onx
en: Onin Based Pidgin
lo: ພິດຈິນ ໂອນິນ

note: Name for ood
en: Tohono O'odham
lo: ໂທໂຮໂນ ໂອໂອແດມ

note: Name for oog
en: Ong
lo: ອອງ

note: Name for oon
en: Önge
lo: ອອງເກ

note: Name for oor
en: Oorlams
lo: ອໍລຳ

note: Name for oos
en: Old Ossetic
lo: ໂອສເຊຕິກ ບູຮານ

note: Inverted name for oos
en: Ossetic, Old
lo: ໂອສເຊຕິກ, ບູຮານ

note: Name for opa
en: Okpamheri
lo: ອອກປຳເຮຣິ

note: Name for opk
en: Kopkaka
lo: ກອບກາກາ

note: Name for opm
en: Oksapmin
lo: ອອກຊັບມິນ

note: Name for opo
en: Opao
lo: ໂອເປົາ

note: Name for opt
en: Opata
lo: ໂອປາຕາ

note: Name for opy
en: Ofayé
lo: ໂອຟາເຢ

note: Name for ora
en: Oroha
lo: ໂອໂຣຮາ

note: Name for orc
en: Orma
lo: ອໍມາ

note: Name for ore
en: Orejón
lo: ໂອເຣຈອນ

note: Name for org
en: Oring
lo: ໂອຣິງ

note: Name for orh
en: Oroqen
lo: ໂອໂຣເກນ

note: Name for ori
en: Oriya (macrolanguage)
lo: ໂອຣິຍາ (ມະຫາພາສາ)

note: Name for orm
en: Oromo
lo: ໂອໂຣໂມ

note: Name for orn
en: Orang Kanaq
lo: ໂອຣັງ ກະນັກ

note: Name for oro
en: Orokolo
lo: ໂອໂຣໂກໂລ

note: Name for orr
en: Oruma
lo: ໂອຣູມາ

note: Name for ors
en: Orang Seletar
lo: ໂອຣັງ ເຊເລຕາ

note: Name for ort
en: Adivasi Oriya
lo: ອາດິວາສີ ໂອຣິຍາ

note: Inverted name for ort
en: Oriya, Adivasi
lo: ໂອຣິຍາ, ອາດິວາສີ

note: Name for oru
en: Ormuri
lo: ອໍມູຣິ

note: Name for orv
en: Old Russian
lo: ຣັດເຊຍ ບູຮານ

note: Inverted name for orv
en: Russian, Old
lo: ຣັດເຊຍ, ບູຮານ

note: Name for orw
en: Oro Win
lo: ໂອໂຣ ວິນ

note: Name for orx
en: Oro
lo: ໂອໂຣ

note: Name for ory
en: Odia
lo: ໂອເດຍ

note: Name for orz
en: Ormu
lo: ອໍມູ

note: Name for osa
en: Osage
lo: ໂອເສດ

note: Name for osc
en: Oscan
lo: ໂອສະການ

note: Name for osi
en: Osing
lo: ໂອຊິງ

note: Name for osn
en: Old Sundanese
lo: ຊຸນດາ ບູຮານ

note: Inverted name for osn
en: Sundanese, Old
lo: ຊຸນດາ, ບູຮານ

note: Name for oso
en: Ososo
lo: ໂອໂຊໂຊ

note: Name for osp
en: Old Spanish
lo: ແອັດສະປາຍ ບູຮານ

note: Inverted name for osp
en: Spanish, Old
lo: ແອັດສະປາຍ, ບູຮານ

note: Name for oss
en: Ossetian
lo: ໂອສຊີທຽນ

note: Name for ost
en: Osatu
lo: ໂອຊາຕູ

note: Name for osu
en: Southern One
lo: ວັນ ໃຕ້

note: Inverted name for osu
en: One, Southern
lo: ວັນ, ໃຕ້

note: Name for osx
en: Old Saxon
lo: ແຊັກຊອນ ບູຮານ

note: Inverted name for osx
en: Saxon, Old
lo: ແຊັກຊອນ, ບູຮານ

note: Name for ota
en: Ottoman Turkish (1500-1928)
lo: ພາສາຕຸຣກີອອດໂຕມັນ (1500-1928)

note: Inverted name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
lo: ຕຸຣກີ, ອອດໂຕມັນ (1500-1928)

note: Name for otb
en: Old Tibetan
lo: ທິເບດ ບູຮານ

note: Inverted name for otb
en: Tibetan, Old
lo: ທິເບດ, ບູຮານ

note: Name for otd
en: Ot Danum
lo: ອອດ ດານຸມ

note: Name for ote
en: Mezquital Otomi
lo: ໂອໂຕມີ ເມສຄິທັລ

note: Inverted name for ote
en: Otomi, Mezquital
lo: ໂອໂຕມີ, ເມສຄິທັລ

note: Name for oti
en: Oti
lo: ໂອຕິ

note: Name for otk
en: Old Turkish
lo: ຕຸຣກີ ບູຮານ

note: Inverted name for otk
en: Turkish, Old
lo: ຕຸຣກີ, ບູຮານ

note: Name for otl
en: Tilapa Otomi
lo: ໂອໂຕມີ ທິລາປາ

note: Inverted name for otl
en: Otomi, Tilapa
lo: ໂອໂຕມີ, ທິລາປາ

note: Name for otm
en: Eastern Highland Otomi
lo: ໂອໂຕມີ ໄຮແລນ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for otm
en: Otomi, Eastern Highland
lo: ໂອໂຕມີ, ໄຮແລນ ຕາເວັນອອກ

note: Name for otn
en: Tenango Otomi
lo: ໂອໂຕມີ ເທນັງໂກ

note: Inverted name for otn
en: Otomi, Tenango
lo: ໂອໂຕມີ, ເທນັງໂກ

note: Name for otq
en: Querétaro Otomi
lo: ໂອໂຕມີ ເກເຣຕາໂຣ

note: Inverted name for otq
en: Otomi, Querétaro
lo: ໂອໂຕມີ, ເກເຣຕາໂຣ

note: Name for otr
en: Otoro
lo: ໂອໂຕໂຣ

note: Name for ots
en: Estado de México Otomi
lo: ໂອໂຕມີ ເອສຕາໂດ ເດ ເມັກຊິໂກ

note: Inverted name for ots
en: Otomi, Estado de México
lo: ໂອໂຕມີ, ເອສຕາໂດ ເດ ເມັກຊິໂກ

note: Name for ott
en: Temoaya Otomi
lo: ໂອໂຕມີ ເທໂມຢາ

note: Inverted name for ott
en: Otomi, Temoaya
lo: ໂອໂຕມີ, ເທໂມຢາ

note: Name for otu
en: Otuke
lo: ໂອຕູເກ

note: Name for otw
en: Ottawa
lo: ອອດຕາວາ

note: Name for otx
en: Texcatepec Otomi
lo: ໂອໂຕມີ ເທັກຄາເຕເປັກ

note: Inverted name for otx
en: Otomi, Texcatepec
lo: ໂອໂຕມີ, ເທັກຄາເຕເປັກ

note: Name for oty
en: Old Tamil
lo: ທະມິນ ບູຮານ

note: Inverted name for oty
en: Tamil, Old
lo: ທະມິນ, ບູຮານ

note: Name for otz
en: Ixtenco Otomi
lo: ໂອໂຕມີ ອິດເທັນໂກ

note: Inverted name for otz
en: Otomi, Ixtenco
lo: ໂອໂຕມີ, ອິດເທັນໂກ

note: Name for oua
en: Tagargrent
lo: ທາກາເກຣນ

note: Name for oub
en: Glio-Oubi
lo: ກລີໂອ-ອູບິ

note: Name for oue
en: Oune
lo: ອູເນ

note: Name for oui
en: Old Uighur
lo: ອຸຍເກີ ບູຮານ

note: Inverted name for oui
en: Uighur, Old
lo: ອຸຍເກີ, ບູຮານ

note: Name for oum
en: Ouma
lo: ອູມາ

note: Name for ovd
en: Elfdalian
lo: ເອລຟ໌ດາລຽນ

note: Name for owi
en: Owiniga
lo: ໂອວິນິກາ

note: Name for owl
en: Old Welsh
lo: ເວວສ໌ ບູຮານ

note: Inverted name for owl
en: Welsh, Old
lo: ເວວສ໌, ບູຮານ

note: Name for oyb
en: Oy
lo: ອອຍ

note: Name for oyd
en: Oyda
lo: ອອຍດາ

note: Name for oym
en: Wayampi
lo: ວາຢຳປິ

note: Name for oyy
en: Oya'oya
lo: ໂອຢາໂອຢາ

note: Name for ozm
en: Koonzime
lo: ກູນຊິເມ

note: Name for pab
en: Parecís
lo: ປາເຣຊິສ

note: Name for pac
en: Pacoh
lo: ປາໂກ

note: Name for pad
en: Paumarí
lo: ປາມາຣີ

note: Name for pae
en: Pagibete
lo: ປາກິເບເຕ

note: Name for paf
en: Paranawát
lo: ປາຣານາວັດ

note: Name for pag
en: Pangasinan
lo: ປັງກາຊິນັນ

note: Name for pah
en: Tenharim
lo: ເຕັນຮາຣິມ

note: Name for pai
en: Pe
lo: ເປ

note: Name for pak
en: Parakanã
lo: ປາຣາການາ

note: Name for pal
en: Pahlavi
lo: ປາລາວີ

note: Name for pam
en: Pampanga
lo: ປຳປັງກາ

note: Name for pan
en: Panjabi
lo: ພາສາປັນຈາບີ

note: Name for pao
en: Northern Paiute
lo: ໄພຢູດ ເໜືອ

note: Inverted name for pao
en: Paiute, Northern
lo: ໄພຢູດ, ເໜືອ

note: Name for pap
en: Papiamento
lo: ປາເປຍເມນໂຕ

note: Name for paq
en: Parya
lo: ປາຢາ

note: Name for par
en: Panamint
lo: ປານາມິນ

note: Name for pas
en: Papasena
lo: ປາປາເຊນາ

note: Name for pau
en: Palauan
lo: ປາເລົາ

note: Name for pav
en: Pakaásnovos
lo: ປາກາໂນໂວສ

note: Name for paw
en: Pawnee
lo: ພາວນີ

note: Name for pax
en: Pankararé
lo: ປັງກາຣາເຣ

note: Name for pay
en: Pech
lo: ເພັສ

note: Name for paz
en: Pankararú
lo: ປັງກາຣາຣູ

note: Name for pbb
en: Páez
lo: ປາເອສ

note: Name for pbc
en: Patamona
lo: ປາຕາໂມນາ

note: Name for pbe
en: Mezontla Popoloca
lo: ໂປໂປໂລກາ ເມຊອນຕາລາ

note: Inverted name for pbe
en: Popoloca, Mezontla
lo: ໂປໂປໂລກາ, ເມຊອນຕາລາ

note: Name for pbf
en: Coyotepec Popoloca
lo: ໂປໂປໂລກາ ໂກໂຢເຕເປັກ

note: Inverted name for pbf
en: Popoloca, Coyotepec
lo: ໂປໂປໂລກາ, ໂກໂຢເຕເປັກ

note: Name for pbg
en: Paraujano
lo: ປາຣາອູຈາໂນ

note: Name for pbh
en: E'ñapa Woromaipu
lo: ອີນາປາ ໂວໂຣໄມປູ

note: Name for pbi
en: Parkwa
lo: ປາກວາ

note: Name for pbl
en: Mak (Nigeria)
lo: ມາກ (ໄນຈີເຣຍ)

note: Name for pbm
en: Puebla Mazatec
lo: ມາຊາເຕັກ ປົວບລາ

note: Inverted name for pbm
en: Mazatec, Puebla
lo: ມາຊາເຕັກ, ປົວບລາ

note: Name for pbn
en: Kpasam
lo: ປາຊຳ

note: Name for pbo
en: Papel
lo: ປາເປວ

note: Name for pbp
en: Badyara
lo: ບາດຢາຣາ

note: Name for pbr
en: Pangwa
lo: ປັງວາ

note: Name for pbs
en: Central Pame
lo: ປາເມ ກາງ

note: Inverted name for pbs
en: Pame, Central
lo: ປາເມ, ກາງ

note: Name for pbt
en: Southern Pashto
lo: ປາສໂຕ ໃຕ້

note: Inverted name for pbt
en: Pashto, Southern
lo: ປາສໂຕ, ໃຕ້

note: Name for pbu
en: Northern Pashto
lo: ປາສໂຕ ເໜືອ

note: Inverted name for pbu
en: Pashto, Northern
lo: ປາສໂຕ, ເໜືອ

note: Name for pbv
en: Pnar
lo: ປານາ

note: Name for pby
en: Pyu (Papua New Guinea)
lo: ພິວ (ປາປົວນິວກີນີ)

note: Name for pca
en: Santa Inés Ahuatempan Popoloca
lo: ໂປໂປໂລກາ ຊານຕາ ອີເນສ ອາຮົວເຕມປານ

note: Inverted name for pca
en: Popoloca, Santa Inés Ahuatempan
lo: ໂປໂປໂລກາ, ຊານຕາ ອີເນສ ອາຮົວເຕມປານ

note: Name for pcb
en: Pear
lo: ເປຍ

note: Name for pcc
en: Bouyei
lo: ບູຢີ

note: Name for pcd
en: Picard
lo: ພິຄາດ

note: Name for pce
en: Ruching Palaung
lo: ປາລອງ ຣູຊິງ

note: Inverted name for pce
en: Palaung, Ruching
lo: ປາລອງ, ຣູຊິງ

note: Name for pcf
en: Paliyan
lo: ປາລິຢັນ

note: Name for pcg
en: Paniya
lo: ປານິຢາ

note: Name for pch
en: Pardhan
lo: ປາດານ

note: Name for pci
en: Duruwa
lo: ດູຣູວາ

note: Name for pcj
en: Parenga
lo: ປາເຣັງກາ

note: Name for pck
en: Paite Chin
lo: ຈິນ ໄພເຕ

note: Inverted name for pck
en: Chin, Paite
lo: ຈິນ, ໄພເຕ

note: Name for pcl
en: Pardhi
lo: ປາດິ

note: Name for pcm
en: Nigerian Pidgin
lo: ພິດຈິນ ໄນຈີເຣຍ

note: Inverted name for pcm
en: Pidgin, Nigerian
lo: ພິດຈິນ, ໄນຈີເຣຍ

note: Name for pcn
en: Piti
lo: ປິຕິ

note: Name for pcp
en: Pacahuara
lo: ປາກາຮົວຣາ

note: Name for pcw
en: Pyapun
lo: ພະຍາປຸນ

note: Name for pda
en: Anam
lo: ອານາມ

note: Name for pdc
en: Pennsylvania German
lo: ເຢຍລະມັນ ເພັນຊີວາເນຍ

note: Inverted name for pdc
en: German, Pennsylvania
lo: ເຢຍລະມັນ, ເພັນຊີວາເນຍ

note: Name for pdi
en: Pa Di
lo: ປາ ດິ

note: Name for pdn
en: Podena
lo: ໂປເດນາ

note: Name for pdo
en: Padoe
lo: ປາໂດ

note: Name for pdt
en: Plautdietsch
lo: ພລອດດຽດຊ໌

note: Name for pdu
en: Kayan
lo: ກາຢັນ

note: Name for pea
en: Peranakan Indonesian
lo: ອິນໂດເນເຊຍ ເປຣານາກັນ

note: Inverted name for pea
en: Indonesian, Peranakan
lo: ອິນໂດເນເຊຍ, ເປຣານາກັນ

note: Name for peb
en: Eastern Pomo
lo: ໂປໂມ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for peb
en: Pomo, Eastern
lo: ໂປໂມ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for ped
en: Mala (Papua New Guinea)
lo: ມາລາ (ປາປົວນິວກີນີ)

note: Name for pee
en: Taje
lo: ທາເຈ

note: Name for pef
en: Northeastern Pomo
lo: ໂປໂມ ຕາເວັນອອກສຽງເໜືອ

note: Inverted name for pef
en: Pomo, Northeastern
lo: ໂປໂມ, ຕາເວັນອອກສຽງເໜືອ

note: Name for peg
en: Pengo
lo: ເພັງໂກ

note: Name for peh
en: Bonan
lo: ໂບນານ

note: Name for pei
en: Chichimeca-Jonaz
lo: ຊິຊິເມກາ-ໂຈນາສ

note: Name for pej
en: Northern Pomo
lo: ໂປໂມ ເໜືອ

note: Inverted name for pej
en: Pomo, Northern
lo: ໂປໂມ, ເໜືອ

note: Name for pek
en: Penchal
lo: ເພັນຊານ

note: Name for pel
en: Pekal
lo: ເປການ

note: Name for pem
en: Phende
lo: ເພນເດ

note: Name for peo
en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
lo: ເປີເຊຍ ບູຮານ (ປະມານ 600-400 ປີ ກ່ອນ ຄ.ສ.)

note: Inverted name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
lo: ເປີເຊຍ, ບູຮານ (ປະມານ 600-400 ປີ ກ່ອນ ຄ.ສ.)

note: Name for pep
en: Kunja
lo: ກຸນຈາ

note: Name for peq
en: Southern Pomo
lo: ໂປໂມ ໃຕ້

note: Inverted name for peq
en: Pomo, Southern
lo: ໂປໂມ, ໃຕ້

note: Name for pes
en: Iranian Persian
lo: ເປີເຊຍ ອີຣ່ານ

note: Inverted name for pes
en: Persian, Iranian
lo: ເປີເຊຍ, ອີຣ່ານ

note: Name for pev
en: Pémono
lo: ເປໂມໂນ

note: Name for pex
en: Petats
lo: ເປຕັດ

note: Name for pey
en: Petjo
lo: ເປັດໂຈ

note: Name for pez
en: Eastern Penan
lo: ເປນັນ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for pez
en: Penan, Eastern
lo: ເປນັນ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for pfa
en: Pááfang
lo: ປາຟັງ

note: Name for pfe
en: Pere
lo: ເປເຣ

note: Name for pfl
en: Pfaelzisch
lo: ຟາລຊິສ

note: Name for pga
en: Sudanese Creole Arabic
lo: ອາຣັບ ຄຣີໂອນ ຊູດານ

note: Inverted name for pga
en: Creole Arabic, Sudanese
lo: ອາຣັບ ຄຣີໂອນ, ຊູດານ

note: Name for pgd
en: Gāndhārī
lo: ຄັນທາຣີ

note: Name for pgg
en: Pangwali
lo: ປັງວາລີ

note: Name for pgi
en: Pagi
lo: ປາກິ

note: Name for pgk
en: Rerep
lo: ເຣເຣັບ

note: Name for pgl
en: Primitive Irish
lo: ໄອຣິຊ ດັ້ງເດີມ

note: Inverted name for pgl
en: Irish, Primitive
lo: ໄອຣິຊ, ດັ້ງເດີມ

note: Name for pgn
en: Paelignian
lo: ເປລິງນຽນ

note: Name for pgs
en: Pangseng
lo: ປັງເຊັງ

note: Name for pgu
en: Pagu
lo: ປາກູ

note: Name for pgz
en: Papua New Guinean Sign Language
lo: ພາສາມືປາປົວນິວກີນີ

note: Name for pha
en: Pa-Hng
lo: ປາ-ຮຶງ

note: Name for phd
en: Phudagi
lo: ພູດາກິ

note: Name for phg
en: Phuong
lo: ເຟືອງ

note: Name for phh
en: Phukha
lo: ພູຄາ

note: Name for phj
en: Pahari
lo: ປາຮາຣີ

note: Name for phk
en: Phake
lo: ພາເກ

note: Name for phl
en: Phalura
lo: ຟາລູຣາ

note: Name for phm
en: Phimbi
lo: ພິມບິ

note: Name for phn
en: Phoenician
lo: ຟີນິຊຽນ

note: Name for pho
en: Phunoi
lo: ພູນ້ອຍ

note: Name for phq
en: Phana'
lo: ພານາ

note: Name for phr
en: Pahari-Potwari
lo: ປາຮາຣີ-ປອດວາຣີ

note: Name for pht
en: Phu Thai
lo: ພູໄທ

note: Name for phu
en: Phuan
lo: ພວນ

note: Name for phv
en: Pahlavani
lo: ປາລາວານີ

note: Name for phw
en: Phangduwali
lo: ພັງດູວາລີ

note: Name for pia
en: Pima Bajo
lo: ພິມາ ບາໂຈ

note: Name for pib
en: Yine
lo: ຢີເນ

note: Name for pic
en: Pinji
lo: ພິນຈິ

note: Name for pid
en: Piaroa
lo: ພິອາໂຣອາ

note: Name for pie
en: Piro
lo: ພິໂຣ

note: Name for pif
en: Pingelapese
lo: ພິງເກລາພິສ

note: Name for pig
en: Pisabo
lo: ພິຊາໂບ

note: Name for pih
en: Pitcairn-Norfolk
lo: ພິດແຄນ-ນໍໂຟກ

note: Name for pij
en: Pijao
lo: ພິຈາວ

note: Name for pil
en: Yom
lo: ຢອມ

note: Name for pim
en: Powhatan
lo: ພາວຮາຕັນ

note: Name for pin
en: Piame
lo: ພິອາເມ

note: Name for pio
en: Piapoco
lo: ພິອາໂປໂກ

note: Name for pip
en: Pero
lo: ເປໂຣ

note: Name for pir
en: Piratapuyo
lo: ພິຣາຕາປູໂຢ

note: Name for pis
en: Pijin
lo: ພິດຈິນ

note: Name for pit
en: Pitta Pitta
lo: ພິດຕາ ພິດຕາ

note: Name for piu
en: Pintupi-Luritja
lo: ພິນທູພິ-ລູຣິດຈາ

note: Name for piv
en: Pileni
lo: ພິເລນີ

note: Name for piw
en: Pimbwe
lo: ພິມເວ

note: Name for pix
en: Piu
lo: ພິວ

note: Name for piy
en: Piya-Kwonci
lo: ພິຢາ-ກອນຊິ

note: Name for piz
en: Pije
lo: ພິເຈ

note: Name for pjt
en: Pitjantjatjara
lo: ພິດຈານຈາຈາຣາ

note: Name for pka
en: Ardhamāgadhī Prākrit
lo: ປຣາກຣິດ ອັດທະມະຄົດ

note: Inverted name for pka
en: Prākrit, Ardhamāgadhī
lo: ປຣາກຣິດ, ອັດທະມະຄົດ

note: Name for pkb
en: Pokomo
lo: ໂປໂກໂມ

note: Name for pkc
en: Paekche
lo: ແພກເຈ

note: Name for pkg
en: Pak-Tong
lo: ປັກ-ທອງ

note: Name for pkh
en: Pankhu
lo: ປັງຄູ

note: Name for pkn
en: Pakanha
lo: ປາກັນຮາ

note: Name for pko
en: Pökoot
lo: ໂປກູດ

note: Name for pkp
en: Pukapuka
lo: ປູກາປູກາ

note: Name for pkr
en: Attapady Kurumba
lo: ກູຣຸມບາ ອັດຕາປາດີ

note: Inverted name for pkr
en: Kurumba, Attapady
lo: ກູຣຸມບາ, ອັດຕາປາດີ

note: Name for pks
en: Pakistan Sign Language
lo: ພາສາມືປາກີສະຖານ

note: Name for pkt
en: Maleng
lo: ມາເລັງ

note: Name for pku
en: Paku
lo: ປາກູ

note: Name for pla
en: Miani
lo: ເມຍນິ

note: Name for plb
en: Polonombauk
lo: ໂປໂລນອມບັອກ

note: Name for plc
en: Central Palawano
lo: ປາລາວາໂນ ກາງ

note: Inverted name for plc
en: Palawano, Central
lo: ປາລາວາໂນ, ກາງ

note: Name for pld
en: Polari
lo: ໂປລາຣີ

note: Name for ple
en: Palu'e
lo: ປາລູເອ

note: Name for plg
en: Pilagá
lo: ພິລາກາ

note: Name for plh
en: Paulohi
lo: ປໍໂລຮິ

note: Name for pli
en: Pali
lo: ພາສາປາລີ

note: Name for plk
en: Kohistani Shina
lo: ຊິນາ ໂກຮິສຖານ

note: Inverted name for plk
en: Shina, Kohistani
lo: ຊິນາ, ໂກຮິສຖານ

note: Name for pll
en: Shwe Palaung
lo: ປາລອງ ຊະເວ

note: Inverted name for pll
en: Palaung, Shwe
lo: ປາລອງ, ຊະເວ

note: Name for pln
en: Palenquero
lo: ປາເລັງເກໂຣ

note: Name for plo
en: Oluta Popoluca
lo: ໂປໂປລູກາ ໂອລູຕາ

note: Inverted name for plo
en: Popoluca, Oluta
lo: ໂປໂປລູກາ, ໂອລູຕາ

note: Name for plq
en: Palaic
lo: ປາເລອິກ

note: Name for plr
en: Palaka Senoufo
lo: ເຊນູໂຟ ປາລາກາ

note: Inverted name for plr
en: Senoufo, Palaka
lo: ເຊນູໂຟ, ປາລາກາ

note: Name for pls
en: San Marcos Tlacoyalco Popoloca
lo: ໂປໂປໂລກາ ຊານ ມາໂກສ ທາລາໂກຢາໂຄ

note: Inverted name for pls
en: Popoloca, San Marcos Tlacoyalco
lo: ໂປໂປໂລກາ, ຊານ ມາໂກສ ທາລາໂກຢາໂຄ

note: Name for plt
en: Plateau Malagasy
lo: ມາລາກາຊີ ພູພຽງ

note: Inverted name for plt
en: Malagasy, Plateau
lo: ມາລາກາຊີ, ພູພຽງ

note: Name for plu
en: Palikúr
lo: ປາລິກູ

note: Name for plv
en: Southwest Palawano
lo: ປາລາວາໂນ ຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້

note: Inverted name for plv
en: Palawano, Southwest
lo: ປາລາວາໂນ, ຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້

note: Name for plw
en: Brooke's Point Palawano
lo: ປາລາວາໂນ ບຣູກພອຍ

note: Inverted name for plw
en: Palawano, Brooke's Point
lo: ປາລາວາໂນ, ບຣູກພອຍ

note: Name for ply
en: Bolyu
lo: ໂບລິວ

note: Name for plz
en: Paluan
lo: ປາລວນ

note: Name for pma
en: Paama
lo: ປາມາ

note: Name for pmb
en: Pambia
lo: ປຳເບຍ

note: Name for pmd
en: Pallanganmiddang
lo: ປາລັງການມິດດັງ

note: Name for pme
en: Pwaamei
lo: ພະວາເມ

note: Name for pmf
en: Pamona
lo: ປາໂມນາ

note: Name for pmh
en: Māhārāṣṭri Prākrit
lo: ປຣາກຣິດ ມະຫາຣາດຕຣີ

note: Inverted name for pmh
en: Prākrit, Māhārāṣṭri
lo: ປຣາກຣິດ, ມະຫາຣາດຕຣີ

note: Name for pmi
en: Northern Pumi
lo: ປູມິ ເໜືອ

note: Inverted name for pmi
en: Pumi, Northern
lo: ປູມິ, ເໜືອ

note: Name for pmj
en: Southern Pumi
lo: ປູມິ ໃຕ້

note: Inverted name for pmj
en: Pumi, Southern
lo: ປູມິ, ໃຕ້

note: Name for pml
en: Lingua Franca
lo: ລິງກົວ ຟຣັງກາ

note: Name for pmm
en: Pomo
lo: ໂປໂມ

note: Name for pmn
en: Pam
lo: ປຳ

note: Name for pmo
en: Pom
lo: ປອມ

note: Name for pmq
en: Northern Pame
lo: ປາເມ ເໜືອ

note: Inverted name for pmq
en: Pame, Northern
lo: ປາເມ, ເໜືອ

note: Name for pmr
en: Paynamar
lo: ເພນາຣມາ

note: Name for pms
en: Piemontese
lo: ພີມອນທິສ

note: Name for pmt
en: Tuamotuan
lo: ຕູອາໂມຕູ

note: Name for pmw
en: Plains Miwok
lo: ມິວກ ທົ່ງພຽງ

note: Inverted name for pmw
en: Miwok, Plains
lo: ມິວກ, ທົ່ງພຽງ

note: Name for pmx
en: Poumei Naga
lo: ນາກາ ປູເມ

note: Inverted name for pmx
en: Naga, Poumei
lo: ນາກາ, ປູເມ

note: Name for pmy
en: Papuan Malay
lo: ມາເລ ປາປົວ

note: Inverted name for pmy
en: Malay, Papuan
lo: ມາເລ, ປາປົວ

note: Name for pmz
en: Southern Pame
lo: ປາເມ ໃຕ້

note: Inverted name for pmz
en: Pame, Southern
lo: ປາເມ, ໃຕ້

note: Name for pna
en: Punan Bah-Biau
lo: ປູນັນ ບາ-ບຽວ

note: Name for pnb
en: Western Panjabi
lo: ປັນຈາບີ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for pnb
en: Panjabi, Western
lo: ປັນຈາບີ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for pnc
en: Pannei
lo: ປັນເນ

note: Name for pnd
en: Mpinda
lo: ປິນດາ

note: Name for pne
en: Western Penan
lo: ເປນັນ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for pne
en: Penan, Western
lo: ເປນັນ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for png
en: Pangu
lo: ປັງກູ

note: Name for pnh
en: Penrhyn
lo: ເພັນຣິນ

note: Name for pni
en: Aoheng
lo: ອາວເຮັງ

note: Name for pnj
en: Pinjarup
lo: ພິນຈາຣຸບ

note: Name for pnk
en: Paunaka
lo: ປາອູນາກາ

note: Name for pnl
en: Paleni
lo: ປາເລນີ

note: Name for pnm
en: Punan Batu 1
lo: ປູນັນ ບາຕູ 1

note: Name for pnn
en: Pinai-Hagahai
lo: ພິໄນ-ຮາກາໄຮ

note: Name for pno
en: Panobo
lo: ປາໂນໂບ

note: Name for pnp
en: Pancana
lo: ປັນຈານາ

note: Name for pnq
en: Pana (Burkina Faso)
lo: ປານາ (ບູກິນາ ຟາໂຊ)

note: Name for pnr
en: Panim
lo: ປານິມ

note: Name for pns
en: Ponosakan
lo: ໂປໂນຊາກັນ

note: Name for pnt
en: Pontic
lo: ພອນຕິກ

note: Name for pnu
en: Jiongnai Bunu
lo: ບູນູ ຈຽງໄນ

note: Inverted name for pnu
en: Bunu, Jiongnai
lo: ບູນູ, ຈຽງໄນ

note: Name for pnv
en: Pinigura
lo: ພິນິກູຣາ

note: Name for pnw
en: Banyjima
lo: ບັນຈິມາ

note: Name for pnx
en: Phong-Kniang
lo: ພອງ-ກຽງ

note: Name for pny
en: Pinyin
lo: ພິນອິນ

note: Name for pnz
en: Pana (Central African Republic)
lo: ປານາ (ສາທາລະນະລັດ ອາຟຣິກາກາງ)

note: Name for poc
en: Poqomam
lo: ໂປໂກມາມ

note: Name for poe
en: San Juan Atzingo Popoloca
lo: ໂປໂປໂລກາ ຊານ ຈວນ ອັດຊິງໂກ

note: Inverted name for poe
en: Popoloca, San Juan Atzingo
lo: ໂປໂປໂລກາ, ຊານ ຈວນ ອັດຊິງໂກ

note: Name for pof
en: Poke
lo: ໂປເກ

note: Name for pog
en: Potiguára
lo: ໂປຕິກົວຣາ

note: Name for poh
en: Poqomchi'
lo: ໂປໂກມຊິ

note: Name for poi
en: Highland Popoluca
lo: ໂປໂປລູກາ ໄຮແລນ

note: Inverted name for poi
en: Popoluca, Highland
lo: ໂປໂປລູກາ, ໄຮແລນ

note: Name for pok
en: Pokangá
lo: ໂປກັງກາ

note: Name for pol
en: Polish
lo: ພາສາໂປໂລຍ

note: Name for pom
en: Southeastern Pomo
lo: ໂປໂມ ຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Inverted name for pom
en: Pomo, Southeastern
lo: ໂປໂມ, ຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Name for pon
en: Pohnpeian
lo: ປອນເປຽນ

note: Name for poo
en: Central Pomo
lo: ໂປໂມ ກາງ

note: Inverted name for poo
en: Pomo, Central
lo: ໂປໂມ, ກາງ

note: Name for pop
en: Pwapwâ
lo: ປວາປວາ

note: Name for poq
en: Texistepec Popoluca
lo: ໂປໂປລູກາ ເທັກຊິສເຕເປັກ

note: Inverted name for poq
en: Popoluca, Texistepec
lo: ໂປໂປລູກາ, ເທັກຊິສເຕເປັກ

note: Name for por
en: Portuguese
lo: ພາສາໂປຕຸເກດ

note: Name for pos
en: Sayula Popoluca
lo: ໂປໂປລູກາ ຊາຢູລາ

note: Inverted name for pos
en: Popoluca, Sayula
lo: ໂປໂປລູກາ, ຊາຢູລາ

note: Name for pot
en: Potawatomi
lo: ໂປຕາວາໂຕມິ

note: Name for pov
en: Upper Guinea Crioulo
lo: ຄຣີໂອນ ກິນີຕອນເທິງ

note: Inverted name for pov
en: Crioulo, Upper Guinea
lo: ຄຣີໂອນ, ກິນີຕອນເທິງ

note: Name for pow
en: San Felipe Otlaltepec Popoloca
lo: ໂປໂປໂລກາ ຊານ ເຟລິເປ ອອດລາເຕເປັກ

note: Inverted name for pow
en: Popoloca, San Felipe Otlaltepec
lo: ໂປໂປໂລກາ, ຊານ ເຟລິເປ ອອດລາເຕເປັກ

note: Name for pox
en: Polabian
lo: ໂປລາບຽນ

note: Name for poy
en: Pogolo
lo: ໂປໂກໂລ

note: Name for ppe
en: Papi
lo: ປາປິ

note: Name for ppi
en: Paipai
lo: ໄພໄພ

note: Name for ppk
en: Uma
lo: ອູມາ

note: Name for ppl
en: Pipil
lo: ພິພິລ

note: Name for ppm
en: Papuma
lo: ປາປູມາ

note: Name for ppn
en: Papapana
lo: ປາປາປານາ

note: Name for ppo
en: Folopa
lo: ໂຟໂລປາ

note: Name for ppp
en: Pelende
lo: ເປເລນເດ

note: Name for ppq
en: Pei
lo: ເປ

note: Name for pps
en: San Luís Temalacayuca Popoloca
lo: ໂປໂປໂລກາ ຊານ ລຸຍສ ເທມາລາຄາຢູກາ

note: Inverted name for pps
en: Popoloca, San Luís Temalacayuca
lo: ໂປໂປໂລກາ, ຊານ ລຸຍສ ເທມາລາຄາຢູກາ

note: Name for ppt
en: Pare
lo: ປາເຣ

note: Name for ppu
en: Papora
lo: ປາໂປຣາ

note: Name for pqa
en: Pa'a
lo: ປາອາ

note: Name for pqm
en: Malecite-Passamaquoddy
lo: ມາເລຊິດ-ປາສຊາມາຄວອດດີ

note: Name for prc
en: Parachi
lo: ປາຣາຊິ

note: Name for prd
en: Parsi-Dari
lo: ປາສີ-ດາຣີ

note: Name for pre
en: Principense
lo: ພຣິນຊິເພນເຊ

note: Name for prf
en: Paranan
lo: ປາຣານັນ

note: Name for prg
en: Prussian
lo: ປຣັສຊຽນ

note: Name for prh
en: Porohanon
lo: ໂປໂຣຮານອນ

note: Name for pri
en: Paicî
lo: ໄພຊິ

note: Name for prk
en: Parauk
lo: ປາຣອກ

note: Name for prl
en: Peruvian Sign Language
lo: ພາສາມືເປຣູ

note: Name for prm
en: Kibiri
lo: ກິບິຣິ

note: Name for prn
en: Prasuni
lo: ປຣາຊູນິ

note: Name for pro
en: Old Provençal (to 1500)
lo: ໂປຣວອງຊານ ບູຮານ (ເຖິງ 1500)

note: Inverted name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
lo: ໂປຣວອງຊານ, ບູຮານ (ເຖິງ 1500)

note: Name for prq
en: Ashéninka Perené
lo: ອາເຊນິນກາ ເປເຣເນ

note: Name for prr
en: Puri
lo: ປູຣິ

note: Name for prs
en: Dari
lo: ດາຣີ

note: Name for prt
en: Phai
lo: ໄພ

note: Name for pru
en: Puragi
lo: ປູຣາກິ

note: Name for prw
en: Parawen
lo: ປາຣາເວັນ

note: Name for prx
en: Purik
lo: ປູຣິກ

note: Name for prz
en: Providencia Sign Language
lo: ພາສາມືໂປຣວິເດັນເຊຍ

note: Name for psa
en: Asue Awyu
lo: ອາຊູ ອາວຢູ

note: Inverted name for psa
en: Awyu, Asue
lo: ອາວຢູ, ອາຊູ

note: Name for psc
en: Iranian Sign Language
lo: ພາສາມືອີຣ່ານ

note: Name for psd
en: Plains Indian Sign Language
lo: ພາສາມືຊາວອິນເດຍທົ່ງພຽງ

note: Name for pse
en: Central Malay
lo: ມາເລ ກາງ

note: Inverted name for pse
en: Malay, Central
lo: ມາເລ, ກາງ

note: Name for psg
en: Penang Sign Language
lo: ພາສາມືປີໂນງ

note: Name for psh
en: Southwest Pashai
lo: ປາໄຊ ຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້

note: Inverted name for psh
en: Pashai, Southwest
lo: ປາໄຊ, ຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້

note: Name for psi
en: Southeast Pashai
lo: ປາໄຊ ຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Inverted name for psi
en: Pashai, Southeast
lo: ປາໄຊ, ຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Name for psl
en: Puerto Rican Sign Language
lo: ພາສາມືເປີໂຕຣິໂກ

note: Name for psm
en: Pauserna
lo: ປາວເຊີນາ

note: Name for psn
en: Panasuan
lo: ປານາຊວນ

note: Name for pso
en: Polish Sign Language
lo: ພາສາມືໂປແລນ

note: Name for psp
en: Philippine Sign Language
lo: ພາສາມືຟິລິບປິນ

note: Name for psq
en: Pasi
lo: ປາຊິ

note: Name for psr
en: Portuguese Sign Language
lo: ພາສາມືໂປຕຸເກດ

note: Name for pss
en: Kaulong
lo: ເກົາລອງ

note: Name for pst
en: Central Pashto
lo: ປາສໂຕ ກາງ

note: Inverted name for pst
en: Pashto, Central
lo: ປາສໂຕ, ກາງ

note: Name for psu
en: Sauraseni Prākrit
lo: ປຣາກຣິດ ເສົາຣະເສນີ

note: Inverted name for psu
en: Prākrit, Sauraseni
lo: ປຣາກຣິດ, ເສົາຣະເສນີ

note: Name for psw
en: Port Sandwich
lo: ພອດ ແຊນວິດຊ໌

note: Name for psy
en: Piscataway
lo: ພິສກາຕາເວ

note: Name for pta
en: Pai Tavytera
lo: ໄພ ທາວີເຕຣາ

note: Name for pth
en: Pataxó Hã-Ha-Hãe
lo: ປາຕາໂຊ ຮາ-ຮາ-ຮາຍ

note: Name for pti
en: Pindiini
lo: ປິນດິນິ

note: Name for ptn
en: Patani
lo: ປາຕານີ

note: Name for pto
en: Zo'é
lo: ໂຊເອ

note: Name for ptp
en: Patep
lo: ປາເທັບ

note: Name for ptq
en: Pattapu
lo: ປັດຕາປູ

note: Name for ptr
en: Piamatsina
lo: ປຽມັດຊິນາ

note: Name for ptt
en: Enrekang
lo: ເອັນເຣກັງ

note: Name for ptu
en: Bambam
lo: ບຳບຳ

note: Name for ptv
en: Port Vato
lo: ພອດ ວາໂຕ

note: Name for ptw
en: Pentlatch
lo: ເພັນລັດຊ໌

note: Name for pty
en: Pathiya
lo: ປາທິຢາ

note: Name for pua
en: Western Highland Purepecha
lo: ປູເຣເປຊາ ໄຮແລນ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for pua
en: Purepecha, Western Highland
lo: ປູເຣເປຊາ, ໄຮແລນ ຕາເວັນຕົກ

note: Name for pub
en: Purum
lo: ປູຣຸມ

note: Name for puc
en: Punan Merap
lo: ປູນັນ ເມລັບ

note: Name for pud
en: Punan Aput
lo: ປູນັນ ອາປຸດ

note: Name for pue
en: Puelche
lo: ປູເອລເຊ

note: Name for puf
en: Punan Merah
lo: ປູນັນ ເມຣາ

note: Name for pug
en: Phuie
lo: ພູຍ

note: Name for pui
en: Puinave
lo: ປຸຍນາເວ

note: Name for puj
en: Punan Tubu
lo: ປູນັນ ຕູບູ

note: Name for pum
en: Puma
lo: ປູມາ

note: Name for puo
en: Puoc
lo: ປວກ

note: Name for pup
en: Pulabu
lo: ປູລາບູ

note: Name for puq
en: Puquina
lo: ປູກິນາ

note: Name for pur
en: Puruborá
lo: ປູຣູໂບຣາ

note: Name for pus
en: Pushto
lo: ພາສາປາສໂຕ

note: Name for put
en: Putoh
lo: ປູໂຕ

note: Name for puu
en: Punu
lo: ປູນູ

note: Name for puw
en: Puluwatese
lo: ປູລູວາຕິສ

note: Name for pux
en: Puare
lo: ປົວເຣ

note: Name for puy
en: Purisimeño
lo: ປູຣິຊິເມໂນ

note: Name for pwa
en: Pawaia
lo: ປາວາຢາ

note: Name for pwb
en: Panawa
lo: ປານາວາ

note: Name for pwg
en: Gapapaiwa
lo: ກາປາໄພວາ

note: Name for pwi
en: Patwin
lo: ປັດວິນ

note: Name for pwm
en: Molbog
lo: ມອນບັອກ

note: Name for pwn
en: Paiwan
lo: ໄພວັນ

note: Name for pwo
en: Pwo Western Karen
lo: ກະຫຼ່ຽງ ໂປ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for pwo
en: Karen, Pwo Western
lo: ກະຫຼ່ຽງ, ໂປ ຕາເວັນຕົກ

note: Name for pwr
en: Powari
lo: ໂປວາຣີ

note: Name for pww
en: Pwo Northern Karen
lo: ກະຫຼ່ຽງ ໂປ ເໜືອ

note: Inverted name for pww
en: Karen, Pwo Northern
lo: ກະຫຼ່ຽງ, ໂປ ເໜືອ

note: Name for pxm
en: Quetzaltepec Mixe
lo: ມິເຊ ເກັດຊັນເຕເປັກ

note: Inverted name for pxm
en: Mixe, Quetzaltepec
lo: ມິເຊ, ເກັດຊັນເຕເປັກ

note: Name for pye
en: Pye Krumen
lo: ປາຍ ກຣູເມນ

note: Inverted name for pye
en: Krumen, Pye
lo: ກຣູເມນ, ປາຍ

note: Name for pym
en: Fyam
lo: ຟຽມ

note: Name for pyn
en: Poyanáwa
lo: ໂປຢານາວາ

note: Name for pys
en: Paraguayan Sign Language
lo: ພາສາມືປາຣາກວາຍ

note: Name for pyu
en: Puyuma
lo: ປູຢູມາ

note: Name for pyx
en: Pyu (Myanmar)
lo: ພິວ (ມຽນມາ)

note: Name for pyy
en: Pyen
lo: ພຽນ

note: Name for pze
en: Pesse
lo: ເພສເຊ

note: Name for pzh
en: Pazeh
lo: ປາເຊ

note: Name for pzn
en: Jejara Naga
lo: ນາກາ ເຈຈາຣາ

note: Inverted name for pzn
en: Naga, Jejara
lo: ນາກາ, ເຈຈາຣາ

note: Name for qua
en: Quapaw
lo: ຄວາປໍ

note: Name for qub
en: Huallaga Huánuco Quechua
lo: ເກຊົວ ຮົວລາກາ ຮົວານູໂກ

note: Inverted name for qub
en: Quechua, Huallaga Huánuco
lo: ເກຊົວ, ຮົວລາກາ ຮົວານູໂກ

note: Name for quc
en: K'iche'
lo: ຄີເຊ

note: Name for qud
en: Calderón Highland Quichua
lo: ກິຊົວ ໄຮແລນ ຄານເດຣອນ

note: Inverted name for qud
en: Quichua, Calderón Highland
lo: ກິຊົວ, ໄຮແລນ ຄານເດຣອນ

note: Name for que
en: Quechua
lo: ພາສາເກຊົວ

note: Name for quf
en: Lambayeque Quechua
lo: ເກຊົວ ລຳບາເຢເກ

note: Inverted name for quf
en: Quechua, Lambayeque
lo: ເກຊົວ, ລຳບາເຢເກ

note: Name for qug
en: Chimborazo Highland Quichua
lo: ກິຊົວ ໄຮແລນ ຊິມໂບຣາໂຊ

note: Inverted name for qug
en: Quichua, Chimborazo Highland
lo: ກິຊົວ, ໄຮແລນ ຊິມໂບຣາໂຊ

note: Name for quh
en: South Bolivian Quechua
lo: ເກຊົວ ໂບລິເວຍໃຕ້

note: Inverted name for quh
en: Quechua, South Bolivian
lo: ເກຊົວ, ໂບລິເວຍໃຕ້

note: Name for qui
en: Quileute
lo: ກິລູດ

note: Name for quk
en: Chachapoyas Quechua
lo: ເກຊົວ ຊາຊາໂປຢາສ

note: Inverted name for quk
en: Quechua, Chachapoyas
lo: ເກຊົວ, ຊາຊາໂປຢາສ

note: Name for qul
en: North Bolivian Quechua
lo: ເກຊົວ ໂບລິເວຍເໜືອ

note: Inverted name for qul
en: Quechua, North Bolivian
lo: ເກຊົວ, ໂບລິເວຍເໜືອ

note: Name for qum
en: Sipacapense
lo: ຊິປາກາເພນເຊ

note: Name for qun
en: Quinault
lo: ກິນໍ

note: Name for qup
en: Southern Pastaza Quechua
lo: ເກຊົວ ປາສຕາຊາ ໃຕ້

note: Inverted name for qup
en: Quechua, Southern Pastaza
lo: ເກຊົວ, ປາສຕາຊາ ໃຕ້

note: Name for quq
en: Quinqui
lo: ກິນກິ

note: Name for qur
en: Yanahuanca Pasco Quechua
lo: ເກຊົວ ຢານາຮວນກາ ປາສໂກ

note: Inverted name for qur
en: Quechua, Yanahuanca Pasco
lo: ເກຊົວ, ຢານາຮວນກາ ປາສໂກ

note: Name for qus
en: Santiago del Estero Quichua
lo: ກິຊົວ ຊານຕິອາໂກ ເດລ ເອສເຕໂຣ

note: Inverted name for qus
en: Quichua, Santiago del Estero
lo: ກິຊົວ, ຊານຕິອາໂກ ເດລ ເອສເຕໂຣ

note: Name for quv
en: Sacapulteco
lo: ຊາກາປູລເຕໂກ

note: Name for quw
en: Tena Lowland Quichua
lo: ກິຊົວ ໂລແລນ ເທນາ

note: Inverted name for quw
en: Quichua, Tena Lowland
lo: ກິຊົວ, ໂລແລນ ເທນາ

note: Name for qux
en: Yauyos Quechua
lo: ເກຊົວ ເຢົາຢອສ

note: Inverted name for qux
en: Quechua, Yauyos
lo: ເກຊົວ, ເຢົາຢອສ

note: Name for quy
en: Ayacucho Quechua
lo: ເກຊົວ ອາຍາກູໂຊ

note: Inverted name for quy
en: Quechua, Ayacucho
lo: ເກຊົວ, ອາຍາກູໂຊ

note: Name for quz
en: Cusco Quechua
lo: ເກຊົວ ກຸສໂກ

note: Inverted name for quz
en: Quechua, Cusco
lo: ເກຊົວ, ກຸສໂກ

note: Name for qva
en: Ambo-Pasco Quechua
lo: ເກຊົວ ອຳໂບ-ປາສໂກ

note: Inverted name for qva
en: Quechua, Ambo-Pasco
lo: ເກຊົວ, ອຳໂບ-ປາສໂກ

note: Name for qvc
en: Cajamarca Quechua
lo: ເກຊົວ ກາຮາມາກາ

note: Inverted name for qvc
en: Quechua, Cajamarca
lo: ເກຊົວ, ກາຮາມາກາ

note: Name for qve
en: Eastern Apurímac Quechua
lo: ເກຊົວ ອາປູຣິມັກ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for qve
en: Quechua, Eastern Apurímac
lo: ເກຊົວ, ອາປູຣິມັກ ຕາເວັນອອກ

note: Name for qvh
en: Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco Quechua
lo: ເກຊົວ ຮົວມາລີ-ໂດສ ເດ ມາໂຢ ຮົວານູໂກ

note: Inverted name for qvh
en: Quechua, Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco
lo: ເກຊົວ, ຮົວມາລີ-ໂດສ ເດ ມາໂຢ ຮົວານູໂກ

note: Name for qvi
en: Imbabura Highland Quichua
lo: ກິຊົວ ໄຮແລນ ອິມບາບູຣາ

note: Inverted name for qvi
en: Quichua, Imbabura Highland
lo: ກິຊົວ, ໄຮແລນ ອິມບາບູຣາ

note: Name for qvj
en: Loja Highland Quichua
lo: ກິຊົວ ໄຮແລນ ໂລຮາ

note: Inverted name for qvj
en: Quichua, Loja Highland
lo: ກິຊົວ, ໄຮແລນ ໂລຮາ

note: Name for qvl
en: Cajatambo North Lima Quechua
lo: ເກຊົວ ກາຮາຕຳໂບ ລິມາ ເໜືອ

note: Inverted name for qvl
en: Quechua, Cajatambo North Lima
lo: ເກຊົວ, ກາຮາຕຳໂບ ລິມາ ເໜືອ

note: Name for qvm
en: Margos-Yarowilca-Lauricocha Quechua
lo: ເກຊົວ ມາໂກສ-ຢາໂຣວິລກາ-ລໍຣິໂກຊາ

note: Inverted name for qvm
en: Quechua, Margos-Yarowilca-Lauricocha
lo: ເກຊົວ, ມາໂກສ-ຢາໂຣວິລກາ-ລໍຣິໂກຊາ

note: Name for qvn
en: North Junín Quechua
lo: ເກຊົວ ຈູນິນ ເໜືອ

note: Inverted name for qvn
en: Quechua, North Junín
lo: ເກຊົວ, ຈູນິນ ເໜືອ

note: Name for qvo
en: Napo Lowland Quechua
lo: ເກຊົວ ໂລແລນ ນາໂປ

note: Inverted name for qvo
en: Quechua, Napo Lowland
lo: ເກຊົວ, ໂລແລນ ນາໂປ

note: Name for qvp
en: Pacaraos Quechua
lo: ເກຊົວ ປາກາຣາວ

note: Inverted name for qvp
en: Quechua, Pacaraos
lo: ເກຊົວ, ປາກາຣາວ

note: Name for qvs
en: San Martín Quechua
lo: ເກຊົວ ຊານ ມາຕິນ

note: Inverted name for qvs
en: Quechua, San Martín
lo: ເກຊົວ, ຊານ ມາຕິນ

note: Name for qvw
en: Huaylla Wanca Quechua
lo: ເກຊົວ ຮົວລາ ວັນກາ

note: Inverted name for qvw
en: Quechua, Huaylla Wanca
lo: ເກຊົວ, ຮົວລາ ວັນກາ

note: Name for qvy
en: Queyu
lo: ເກຢູ

note: Name for qvz
en: Northern Pastaza Quichua
lo: ກິຊົວ ປາສຕາຊາ ເໜືອ

note: Inverted name for qvz
en: Quichua, Northern Pastaza
lo: ກິຊົວ, ປາສຕາຊາ ເໜືອ

note: Name for qwa
en: Corongo Ancash Quechua
lo: ເກຊົວ ໂກຣອງໂກ ອັນກັຊ

note: Inverted name for qwa
en: Quechua, Corongo Ancash
lo: ເກຊົວ, ໂກຣອງໂກ ອັນກັຊ

note: Name for qwc
en: Classical Quechua
lo: ເກຊົວ ຄລາສສິກ

note: Inverted name for qwc
en: Quechua, Classical
lo: ເກຊົວ, ຄລາສສິກ

note: Name for qwh
en: Huaylas Ancash Quechua
lo: ເກຊົວ ຮົວລາສ ອັນກັຊ

note: Inverted name for qwh
en: Quechua, Huaylas Ancash
lo: ເກຊົວ, ຮົວລາສ ອັນກັຊ

note: Name for qwm
en: Kuman (Russia)
lo: ຄູມັນ (ຣັດເຊຍ)

note: Name for qws
en: Sihuas Ancash Quechua
lo: ພາສາເກຊົວ ຊິຮົວສ ອັງຄັສ

note: Inverted name for qws
en: Quechua, Sihuas Ancash
lo: ພາສາເກຊົວ, ຊິຮົວສ ອັງຄັສ

note: Name for qwt
en: Kwalhioqua-Tlatskanai
lo: ຄວາລີໂອຄວາ-ທລັດສະຄາໄນ

note: Name for qxa
en: Chiquián Ancash Quechua
lo: ພາສາເກຊົວ ຊິເກຍ ອັງຄັສ

note: Inverted name for qxa
en: Quechua, Chiquián Ancash
lo: ພາສາເກຊົວ, ຊິເກຍ ອັງຄັສ

note: Name for qxc
en: Chincha Quechua
lo: ພາສາເກຊົວ ຊິນຊາ

note: Inverted name for qxc
en: Quechua, Chincha
lo: ພາສາເກຊົວ, ຊິນຊາ

note: Name for qxh
en: Panao Huánuco Quechua
lo: ພາສາເກຊົວ ປານາວ ຮວນນູໂກ

note: Inverted name for qxh
en: Quechua, Panao Huánuco
lo: ພາສາເກຊົວ, ປານາວ ຮວນນູໂກ

note: Name for qxl
en: Salasaca Highland Quichua
lo: ພາສາຄີຊົວ ຊາລາຊາກາ ໄຮແລນ

note: Inverted name for qxl
en: Quichua, Salasaca Highland
lo: ພາສາຄີຊົວ, ຊາລາຊາກາ ໄຮແລນ

note: Name for qxn
en: Northern Conchucos Ancash Quechua
lo: ພາສາເກຊົວ ຄອນຊູໂກສ ອັງຄັສ ເໜືອ

note: Inverted name for qxn
en: Quechua, Northern Conchucos Ancash
lo: ພາສາເກຊົວ, ຄອນຊູໂກສ ອັງຄັສ ເໜືອ

note: Name for qxo
en: Southern Conchucos Ancash Quechua
lo: ພາສາເກຊົວ ຄອນຊູໂກສ ອັງຄັສ ໃຕ້

note: Inverted name for qxo
en: Quechua, Southern Conchucos Ancash
lo: ພາສາເກຊົວ, ຄອນຊູໂກສ ອັງຄັສ ໃຕ້

note: Name for qxp
en: Puno Quechua
lo: ພາສາເກຊົວ ປູໂນ

note: Inverted name for qxp
en: Quechua, Puno
lo: ພາສາເກຊົວ, ປູໂນ

note: Name for qxq
en: Qashqa'i
lo: ກາສໄກ

note: Name for qxr
en: Cañar Highland Quichua
lo: ພາສາຄີຊົວ ການາ ໄຮແລນ

note: Inverted name for qxr
en: Quichua, Cañar Highland
lo: ພາສາຄີຊົວ, ການາ ໄຮແລນ

note: Name for qxs
en: Southern Qiang
lo: ພາສາຈ່ຽງໃຕ້

note: Inverted name for qxs
en: Qiang, Southern
lo: ພາສາຈ່ຽງ, ໃຕ້

note: Name for qxt
en: Santa Ana de Tusi Pasco Quechua
lo: ພາສາເກຊົວ ຊານຕາ ອານາ ເດ ຕູຊີ ປາສໂກ

note: Inverted name for qxt
en: Quechua, Santa Ana de Tusi Pasco
lo: ພາສາເກຊົວ, ຊານຕາ ອານາ ເດ ຕູຊີ ປາສໂກ

note: Name for qxu
en: Arequipa-La Unión Quechua
lo: ພາສາເກຊົວ ອາເຣກີປາ-ລາ ອູນຽນ

note: Inverted name for qxu
en: Quechua, Arequipa-La Unión
lo: ພາສາເກຊົວ, ອາເຣກີປາ-ລາ ອູນຽນ

note: Name for qxw
en: Jauja Wanca Quechua
lo: ພາສາເກຊົວ ເຈົາຈາ ວັງກາ

note: Inverted name for qxw
en: Quechua, Jauja Wanca
lo: ພາສາເກຊົວ, ເຈົາຈາ ວັງກາ

note: Name for qya
en: Quenya
lo: ເຄວນຢາ

note: Name for qyp
en: Quiripi
lo: ຄິຣິປິ

note: Name for raa
en: Dungmali
lo: ດຸງມາລີ

note: Name for rab
en: Camling
lo: ກຳລິງ

note: Name for rac
en: Rasawa
lo: ຣາຊາວາ

note: Name for rad
en: Rade
lo: ຣາເດ

note: Name for raf
en: Western Meohang
lo: ເມໂອຮັງຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for raf
en: Meohang, Western
lo: ເມໂອຮັງ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for rag
en: Logooli
lo: ໂລກູລີ

note: Name for rah
en: Rabha
lo: ຣັບຮາ

note: Name for rai
en: Ramoaaina
lo: ຣາໂມໄອນາ

note: Name for raj
en: Rajasthani
lo: ຣາຊັດສະຖານ

note: Name for rak
en: Tulu-Bohuai
lo: ຕູລູ-ໂບຮວຍ

note: Name for ral
en: Ralte
lo: ຣາລເຕ

note: Name for ram
en: Canela
lo: ກາເນລາ

note: Name for ran
en: Riantana
lo: ຣຽນຕານາ

note: Name for rao
en: Rao
lo: ຣາວ

note: Name for rap
en: Rapanui
lo: ຣາປານຸຍ

note: Name for raq
en: Saam
lo: ຊາມ

note: Name for rar
en: Rarotongan
lo: ຣາໂຣຕອງການ

note: Name for ras
en: Tegali
lo: ເຕກາລີ

note: Name for rat
en: Razajerdi
lo: ຣາຊາເຈີດິ

note: Name for rau
en: Raute
lo: ຣາວເຕ

note: Name for rav
en: Sampang
lo: ຊຳປາງ

note: Name for raw
en: Rawang
lo: ຣາວາງ

note: Name for rax
en: Rang
lo: ຣັງ

note: Name for ray
en: Rapa
lo: ຣາປາ

note: Name for raz
en: Rahambuu
lo: ຣາຮຳບູ

note: Name for rbb
en: Rumai Palaung
lo: ຣູໄມ ປາລອງ

note: Inverted name for rbb
en: Palaung, Rumai
lo: ປາລອງ, ຣູໄມ

note: Name for rbk
en: Northern Bontok
lo: ບອນຕອກເໜືອ

note: Inverted name for rbk
en: Bontok, Northern
lo: ບອນຕອກ, ເໜືອ

note: Name for rbl
en: Miraya Bikol
lo: ມິຣາຍາ ບິໂກລ

note: Inverted name for rbl
en: Bikol, Miraya
lo: ບິໂກລ, ມິຣາຍາ

note: Name for rbp
en: Barababaraba
lo: ບາຣາບາບາຣາບາ

note: Name for rcf
en: Réunion Creole French
lo: ພາສາຝຣັ່ງຄຣີໂອນ ເຣອູນິຍົງ

note: Inverted name for rcf
en: Creole French, Réunion
lo: ພາສາຝຣັ່ງຄຣີໂອນ, ເຣອູນິຍົງ

note: Name for rdb
en: Rudbari
lo: ຣຸດບາຣີ

note: Name for rea
en: Rerau
lo: ຣີຣາວ

note: Name for reb
en: Rembong
lo: ຣີມບອງ

note: Name for ree
en: Rejang Kayan
lo: ຣີຈັງ ກາຍັນ

note: Inverted name for ree
en: Kayan, Rejang
lo: ກາຍັນ, ຣີຈັງ

note: Name for reg
en: Kara (Tanzania)
lo: ກາຣາ (ທານຊາເນຍ)

note: Name for rei
en: Reli
lo: ເຣລີ

note: Name for rej
en: Rejang
lo: ເຣຈັງ

note: Name for rel
en: Rendille
lo: ເຣນດິລ

note: Name for rem
en: Remo
lo: ເຣໂມ

note: Name for ren
en: Rengao
lo: ເຣງາວ

note: Name for rer
en: Rer Bare
lo: ເຣີ ບາເຣ

note: Name for res
en: Reshe
lo: ເຣເຊ

note: Name for ret
en: Retta
lo: ເຣັດຕາ

note: Name for rey
en: Reyesano
lo: ເຣເຢຊາໂນ

note: Name for rga
en: Roria
lo: ໂຣເຣຍ

note: Name for rge
en: Romano-Greek
lo: ໂຣມາໂນ-ເກຣັກ

note: Name for rgk
en: Rangkas
lo: ຣັງກັສ

note: Name for rgn
en: Romagnol
lo: ໂຣມັນໂຍລ

note: Name for rgr
en: Resígaro
lo: ເຣຊິກາໂຣ

note: Name for rgs
en: Southern Roglai
lo: ໂຣກລາຍໃຕ້

note: Inverted name for rgs
en: Roglai, Southern
lo: ໂຣກລາຍ, ໃຕ້

note: Name for rgu
en: Ringgou
lo: ຣິງກູ

note: Name for rhg
en: Rohingya
lo: ໂຣຮິງຢາ

note: Name for rhp
en: Yahang
lo: ຢາຮັງ

note: Name for ria
en: Riang (India)
lo: ຣຽງ (ອິນເດຍ)

note: Name for rib
en: Bribri Sign Language
lo: ພາສາມືບຣິບຣິ

note: Name for rif
en: Tarifit
lo: ທາຣິຟິດ

note: Name for ril
en: Riang Lang
lo: ຣຽງ ລັງ

note: Name for rim
en: Nyaturu
lo: ຍາຕູຣູ

note: Name for rin
en: Nungu
lo: ນຸງກູ

note: Name for rir
en: Ribun
lo: ຣິບຸນ

note: Name for rit
en: Ritharrngu
lo: ຣິທາຣງູ

note: Name for riu
en: Riung
lo: ຣຽງ

note: Name for rjg
en: Rajong
lo: ຣາຈອງ

note: Name for rji
en: Raji
lo: ຣາຈິ

note: Name for rjs
en: Rajbanshi
lo: ຣາຈບານຊິ

note: Name for rka
en: Kraol
lo: ກຣາອອນ

note: Name for rkb
en: Rikbaktsa
lo: ຣິກບາກຊາ

note: Name for rkh
en: Rakahanga-Manihiki
lo: ຣາກາຮັງກາ-ມານີຮີກີ

note: Name for rki
en: Rakhine
lo: ຣະໄຂ່

note: Name for rkm
en: Marka
lo: ມາຣກາ

note: Name for rkt
en: Rangpuri
lo: ຣັງປູຣີ

note: Name for rkw
en: Arakwal
lo: ອາຣາກວາລ

note: Name for rma
en: Rama
lo: ຣາມາ

note: Name for rmb
en: Rembarrnga
lo: ເຣມບາຣງາ

note: Name for rmc
en: Carpathian Romani
lo: ໂຣມານີ ຄາປາທຽນ

note: Inverted name for rmc
en: Romani, Carpathian
lo: ໂຣມານີ, ຄາປາທຽນ

note: Name for rmd
en: Traveller Danish
lo: ເດນິຊ ທຣາເວລເລີ

note: Inverted name for rmd
en: Danish, Traveller
lo: ເດນິຊ, ທຣາເວລເລີ

note: Name for rme
en: Angloromani
lo: ແອງໂກລໂຣມານີ

note: Name for rmf
en: Kalo Finnish Romani
lo: ໂຣມານີ ກາໂລ ຟິນແລນ

note: Inverted name for rmf
en: Romani, Kalo Finnish
lo: ໂຣມານີ, ກາໂລ ຟິນແລນ

note: Name for rmg
en: Traveller Norwegian
lo: ນໍເວ ທຣາເວລເລີ

note: Inverted name for rmg
en: Norwegian, Traveller
lo: ນໍເວ, ທຣາເວລເລີ

note: Name for rmh
en: Murkim
lo: ມູກິມ

note: Name for rmi
en: Lomavren
lo: ໂລມາເວຣນ

note: Name for rmk
en: Romkun
lo: ໂຣມກຸນ

note: Name for rml
en: Baltic Romani
lo: ໂຣມານີ ບອລຕິກ

note: Inverted name for rml
en: Romani, Baltic
lo: ໂຣມານີ, ບອລຕິກ

note: Name for rmm
en: Roma
lo: ໂຣມາ

note: Name for rmn
en: Balkan Romani
lo: ໂຣມານີ ບອລຂ່ານ

note: Inverted name for rmn
en: Romani, Balkan
lo: ໂຣມານີ, ບອລຂ່ານ

note: Name for rmo
en: Sinte Romani
lo: ໂຣມານີ ຊິນເຕ

note: Inverted name for rmo
en: Romani, Sinte
lo: ໂຣມານີ, ຊິນເຕ

note: Name for rmp
en: Rempi
lo: ເຣມປິ

note: Name for rmq
en: Caló
lo: ກາໂລ

note: Name for rms
en: Romanian Sign Language
lo: ພາສາມືໂຣມາເນຍ

note: Name for rmt
en: Domari
lo: ໂດມາຣີ

note: Name for rmu
en: Tavringer Romani
lo: ໂຣມານີ ທາຟຣິງເກີ

note: Inverted name for rmu
en: Romani, Tavringer
lo: ໂຣມານີ, ທາຟຣິງເກີ

note: Name for rmv
en: Romanova
lo: ໂຣມາໂນວາ

note: Name for rmw
en: Welsh Romani
lo: ໂຣມານີ ເວນຊ

note: Inverted name for rmw
en: Romani, Welsh
lo: ໂຣມານີ, ເວນຊ

note: Name for rmx
en: Romam
lo: ໂຣມຳ

note: Name for rmy
en: Vlax Romani
lo: ໂຣມານີ ວລັກຊ

note: Inverted name for rmy
en: Romani, Vlax
lo: ໂຣມານີ, ວລັກຊ

note: Name for rmz
en: Marma
lo: ມາຣມາ

note: Name for rnb
en: Brunca Sign Language
lo: ພາສາມືບຣຸນກາ

note: Name for rnd
en: Ruund
lo: ຣູອຸນດ

note: Name for rng
en: Ronga
lo: ຣອງກາ

note: Name for rnl
en: Ranglong
lo: ຣັງລອງ

note: Name for rnn
en: Roon
lo: ຣູນ

note: Name for rnp
en: Rongpo
lo: ຣອງໂປ

note: Name for rnr
en: Nari Nari
lo: ນາຣິ ນາຣິ

note: Name for rnw
en: Rungwa
lo: ຣຸງວາ

note: Name for rob
en: Tae'
lo: ເຕ

note: Name for roc
en: Cacgia Roglai
lo: ກັກເກຍ ໂຣກລາຍ

note: Inverted name for roc
en: Roglai, Cacgia
lo: ໂຣກລາຍ, ກັກເກຍ

note: Name for rod
en: Rogo
lo: ໂຣໂກ

note: Name for roe
en: Ronji
lo: ຣອນຈິ

note: Name for rof
en: Rombo
lo: ໂຣມໂບ

note: Name for rog
en: Northern Roglai
lo: ໂຣກລາຍເໜືອ

note: Inverted name for rog
en: Roglai, Northern
lo: ໂຣກລາຍ, ເໜືອ

note: Name for roh
en: Romansh
lo: ໂຣມັນຊ

note: Name for rol
en: Romblomanon
lo: ໂຣມໂບລມານອນ

note: Name for rom
en: Romany
lo: ໂຣມານີ

note: Name for ron
en: Romanian
lo: ໂຣມາເນຍ

note: Name for roo
en: Rotokas
lo: ໂຣໂຕກັສ

note: Name for rop
en: Kriol
lo: ຄຣິອອນ

note: Name for ror
en: Rongga
lo: ຣອງກາ

note: Name for rou
en: Runga
lo: ຣຸງກາ

note: Name for row
en: Dela-Oenale
lo: ເດລາ-ໂອເອນາເລ

note: Name for rpn
en: Repanbitip
lo: ເຣປານບິທິບ

note: Name for rpt
en: Rapting
lo: ຣັບຕິງ

note: Name for rri
en: Ririo
lo: ຣິຣິໂອ

note: Name for rrm
en: Moriori
lo: ໂມຣິໂອຣິ

note: Name for rro
en: Waima
lo: ໄວມາ

note: Name for rrt
en: Arritinngithigh
lo: ອາຣິຕິນງິທິ

note: Name for rsb
en: Romano-Serbian
lo: ໂຣມາໂນ-ເຊີເບຍ

note: Name for rsk
en: Ruthenian
lo: ຣູເທເນຍ

note: Name for rsl
en: Russian Sign Language
lo: ພາສາມືຣັດເຊຍ

note: Name for rsm
en: Miriwoong Sign Language
lo: ພາສາມືມິຣິວອງ

note: Name for rsn
en: Rwandan Sign Language
lo: ພາສາມືຣວັນດາ

note: Name for rsw
en: Rishiwa
lo: ຣິຊິວາ

note: Name for rtc
en: Rungtu Chin
lo: ຣຸງຕູ ຊິນ

note: Inverted name for rtc
en: Chin, Rungtu
lo: ຊິນ, ຣຸງຕູ

note: Name for rth
en: Ratahan
lo: ຣາຕາຮັນ

note: Name for rtm
en: Rotuman
lo: ໂຣຕູມັນ

note: Name for rts
en: Yurats
lo: ຢູຣັດຊ

note: Name for rtw
en: Rathawi
lo: ຣາທາວີ

note: Name for rub
en: Gungu
lo: ກຸງກູ

note: Name for ruc
en: Ruuli
lo: ຣູລີ

note: Name for rue
en: Rusyn
lo: ຣູຊິນ

note: Name for ruf
en: Luguru
lo: ລູກູຣູ

note: Name for rug
en: Roviana
lo: ໂຣວຽນນາ

note: Name for ruh
en: Ruga
lo: ຣູກາ

note: Name for rui
en: Rufiji
lo: ຣູຟິຈິ

note: Name for ruk
en: Che
lo: ເຊ

note: Name for run
en: Rundi
lo: ຣຸນດີ

note: Name for ruo
en: Istro Romanian
lo: ອິສໂຕຣ ໂຣມາເນຍ

note: Inverted name for ruo
en: Romanian, Istro
lo: ໂຣມາເນຍ, ອິສໂຕຣ

note: Name for rup
en: Macedo-Romanian
lo: ມາເຊໂດ-ໂຣມາເນຍ

note: Inverted name for rup
en: Romanian, Macedo-
lo: ໂຣມາເນຍ, ມາເຊໂດ-

note: Name for ruq
en: Megleno Romanian
lo: ເມກເລໂນ ໂຣມາເນຍ

note: Inverted name for ruq
en: Romanian, Megleno
lo: ໂຣມາເນຍ, ເມກເລໂນ

note: Name for rus
en: Russian
lo: ຣັດເຊຍ

note: Name for rut
en: Rutul
lo: ຣູຕຸລ

note: Name for ruu
en: Lanas Lobu
lo: ລານັສ ໂລບູ

note: Inverted name for ruu
en: Lobu, Lanas
lo: ໂລບູ, ລານັສ

note: Name for ruy
en: Mala (Nigeria)
lo: ມາລາ (ໄນຈີເຣຍ)

note: Name for ruz
en: Ruma
lo: ຣູມາ

note: Name for rwa
en: Rawo
lo: ຣາໂວ

note: Name for rwk
en: Rwa
lo: ຣວາ

note: Name for rwl
en: Ruwila
lo: ຣູວິລາ

note: Name for rwm
en: Amba (Uganda)
lo: ອຳບາ (ອູການດາ)

note: Name for rwo
en: Rawa
lo: ຣາວາ

note: Name for rwr
en: Marwari (India)
lo: ມາຣວາຣີ (ອິນເດຍ)

note: Name for rxd
en: Ngardi
lo: ງາຣດິ

note: Name for rxw
en: Karuwali
lo: ກາຣູວາລີ

note: Name for ryn
en: Northern Amami-Oshima
lo: ອາມາມິ-ໂອຊິມາ ເໜືອ

note: Inverted name for ryn
en: Amami-Oshima, Northern
lo: ອາມາມິ-ໂອຊິມາ, ເໜືອ

note: Name for rys
en: Yaeyama
lo: ຢາເອຢາມາ

note: Name for ryu
en: Central Okinawan
lo: ໂອກິນາວາກາງ

note: Inverted name for ryu
en: Okinawan, Central
lo: ໂອກິນາວາ, ກາງ

note: Name for rzh
en: Rāziḥī
lo: ຣາຊີຮີ

note: Name for saa
en: Saba
lo: ຊາບາ

note: Name for sab
en: Buglere
lo: ບູເກລເຣ

note: Name for sac
en: Meskwaki
lo: ເມສກວາກີ

note: Name for sad
en: Sandawe
lo: ຊານດາເວ

note: Name for sae
en: Sabanê
lo: ຊາບາເນ

note: Name for saf
en: Safaliba
lo: ຊາຟາລິບາ

note: Name for sag
en: Sango
lo: ຊັງໂກ

note: Name for sah
en: Yakut
lo: ຢາກຸດ

note: Name for saj
en: Sahu
lo: ຊາຮູ

note: Name for sak
en: Sake
lo: ຊາເກ

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
lo: ຊາມາຣິຕັນ ອາຣາເມອິກ

note: Inverted name for sam
en: Aramaic, Samaritan
lo: ອາຣາເມອິກ, ຊາມາຣິຕັນ

note: Name for san
en: Sanskrit
lo: ສັນສະກິດ

note: Name for sao
en: Sause
lo: ເຊົາເຊ

note: Name for saq
en: Samburu
lo: ຊຳບູຣູ

note: Name for sar
en: Saraveca
lo: ຊາຣາເວກາ

note: Name for sas
en: Sasak
lo: ຊາຊັກ

note: Name for sat
en: Santali
lo: ຊານຕາລີ

note: Name for sau
en: Saleman
lo: ຊາເລມັນ

note: Name for sav
en: Saafi-Saafi
lo: ຊາຟີ-ຊາຟີ

note: Name for saw
en: Sawi
lo: ຊາວີ

note: Name for sax
en: Sa
lo: ຊາ

note: Name for say
en: Saya
lo: ຊາຍາ

note: Name for saz
en: Saurashtra
lo: ເຊົາຣາສຕຣາ

note: Name for sba
en: Ngambay
lo: ງາມເບ

note: Name for sbb
en: Simbo
lo: ຊິມໂບ

note: Name for sbc
en: Kele (Papua New Guinea)
lo: ເກເລ (ປາປົວ ນິວກິນີ)

note: Name for sbd
en: Southern Samo
lo: ຊາໂມໃຕ້

note: Inverted name for sbd
en: Samo, Southern
lo: ຊາໂມ, ໃຕ້

note: Name for sbe
en: Saliba
lo: ຊາລິບາ

note: Name for sbf
en: Chabu
lo: ຊາບູ

note: Name for sbg
en: Seget
lo: ເຊເກັດ

note: Name for sbh
en: Sori-Harengan
lo: ໂຊຣິ-ຮາເຣງການ

note: Name for sbi
en: Seti
lo: ເຊຕິ

note: Name for sbj
en: Surbakhal
lo: ເຊີບາຄາລ

note: Name for sbk
en: Safwa
lo: ຊາຟວາ

note: Name for sbl
en: Botolan Sambal
lo: ໂບໂຕລານ ຊຳບາລ

note: Inverted name for sbl
en: Sambal, Botolan
lo: ຊຳບາລ, ໂບໂຕລານ

note: Name for sbm
en: Sagala
lo: ຊາກາລາ

note: Name for sbn
en: Sindhi Bhil
lo: ສິນທິ ບິລ

note: Inverted name for sbn
en: Bhil, Sindhi
lo: ບິລ, ສິນທິ

note: Name for sbo
en: Sabüm
lo: ຊາບຸມ

note: Name for sbp
en: Sangu (Tanzania)
lo: ຊັງກູ (ທານຊາເນຍ)

note: Name for sbq
en: Sileibi
lo: ຊິເລບິ

note: Name for sbr
en: Sembakung Murut
lo: ເຊມບາກຸງ ມູຣຸດ

note: Name for sbs
en: Subiya
lo: ຊູບິຢາ

note: Name for sbt
en: Kimki
lo: ກິມກິ

note: Name for sbu
en: Stod Bhoti
lo: ສະຕັອດ ໂບຕິ

note: Inverted name for sbu
en: Bhoti, Stod
lo: ໂບຕິ, ສະຕັອດ

note: Name for sbv
en: Sabine
lo: ຊາບິນ

note: Name for sbw
en: Simba
lo: ຊິມບາ

note: Name for sbx
en: Seberuang
lo: ເຊເບີຣວງ

note: Name for sby
en: Soli
lo: ໂຊລີ

note: Name for sbz
en: Sara Kaba
lo: ຊາຣາ ກາບາ

note: Name for scb
en: Chut
lo: ຊຸດ

note: Name for sce
en: Dongxiang
lo: ດອງຊຽງ

note: Name for scf
en: San Miguel Creole French
lo: ພາສາຝຣັ່ງຄຣີໂອນ ຊານມິເກລ

note: Inverted name for scf
en: Creole French, San Miguel
lo: ພາສາຝຣັ່ງຄຣີໂອນ, ຊານມິເກລ

note: Name for scg
en: Sanggau
lo: ຊັງກາວ

note: Name for sch
en: Sakachep
lo: ຊາກາເຊັບ

note: Name for sci
en: Sri Lankan Creole Malay
lo: ມາເລຄຣີໂອນ ສີລັງກາ

note: Inverted name for sci
en: Creole Malay, Sri Lankan
lo: ມາເລຄຣີໂອນ, ສີລັງກາ

note: Name for sck
en: Sadri
lo: ຊາດຣີ

note: Name for scl
en: Shina
lo: ຊິນາ

note: Name for scn
en: Sicilian
lo: ຊິຊີລຽນ

note: Name for sco
en: Scots
lo: ສະກັອດ

note: Name for scp
en: Hyolmo
lo: ໂຢລໂມ

note: Name for scq
en: Sa'och
lo: ຊາອັອດ

note: Name for scs
en: North Slavey
lo: ສະລາວີເໜືອ

note: Inverted name for scs
en: Slavey, North
lo: ສະລາວີ, ເໜືອ

note: Name for sct
en: Southern Katang
lo: ກະຕາງໃຕ້

note: Inverted name for sct
en: Katang, Southern
lo: ກະຕາງ, ໃຕ້

note: Name for scu
en: Shumcho
lo: ຊຸມໂຊ

note: Name for scv
en: Sheni
lo: ເຊນິ

note: Name for scw
en: Sha
lo: ຊາ

note: Name for scx
en: Sicel
lo: ຊິເຊລ

note: Name for sda
en: Toraja-Sa'dan
lo: ໂຕຣາຈາ-ຊາດານ

note: Name for sdb
en: Shabak
lo: ຊາບັກ

note: Name for sdc
en: Sassarese Sardinian
lo: ຊາດິເນຍ ຊາຊາເຣສ

note: Inverted name for sdc
en: Sardinian, Sassarese
lo: ຊາດິເນຍ, ຊາຊາເຣສ

note: Name for sde
en: Surubu
lo: ຊູຣູບູ

note: Name for sdf
en: Sarli
lo: ຊາຣລີ

note: Name for sdg
en: Savi
lo: ຊາວີ

note: Name for sdh
en: Southern Kurdish
lo: ເຄີດິຊໃຕ້

note: Inverted name for sdh
en: Kurdish, Southern
lo: ເຄີດິຊ, ໃຕ້

note: Name for sdj
en: Suundi
lo: ຊູນດີ

note: Name for sdk
en: Sos Kundi
lo: ໂຊສ ກຸນດີ

note: Name for sdl
en: Saudi Arabian Sign Language
lo: ພາສາມືຊາອຸດິອາຣາເບຍ

note: Name for sdn
en: Gallurese Sardinian
lo: ຊາດິເນຍ ກາລູເຣສ

note: Inverted name for sdn
en: Sardinian, Gallurese
lo: ຊາດິເນຍ, ກາລູເຣສ

note: Name for sdo
en: Bukar-Sadung Bidayuh
lo: ບິດາຍູ ບູກາຣ-ຊາດຸງ

note: Inverted name for sdo
en: Bidayuh, Bukar-Sadung
lo: ບິດາຍູ, ບູກາຣ-ຊາດຸງ

note: Name for sdp
en: Sherdukpen
lo: ເຊີດຸກເປັນ

note: Name for sdq
en: Semandang
lo: ເຊມານດັງ

note: Name for sdr
en: Oraon Sadri
lo: ໂອຣາອນ ຊາດຣີ

note: Inverted name for sdr
en: Sadri, Oraon
lo: ຊາດຣີ, ໂອຣາອນ

note: Name for sds
en: Sened
lo: ເຊເນດ

note: Name for sdt
en: Shuadit
lo: ຊົວດິດ

note: Name for sdu
en: Sarudu
lo: ຊາຣູດູ

note: Name for sdx
en: Sibu Melanau
lo: ເມລານາວ ຊິບູ

note: Inverted name for sdx
en: Melanau, Sibu
lo: ເມລານາວ, ຊິບູ

note: Name for sdz
en: Sallands
lo: ຊາລແລນດສ

note: Name for sea
en: Semai
lo: ເຊໄມ

note: Name for seb
en: Shempire Senoufo
lo: ເຊນູໂຟ ເຊັມໄພຣ

note: Inverted name for seb
en: Senoufo, Shempire
lo: ເຊນູໂຟ, ເຊັມໄພຣ

note: Name for sec
en: Sechelt
lo: ເຊເຊລ

note: Name for sed
en: Sedang
lo: ເຊດັງ

note: Name for see
en: Seneca
lo: ເຊເນກາ

note: Name for sef
en: Cebaara Senoufo
lo: ເຊນູໂຟ ເຊບາຣາ

note: Inverted name for sef
en: Senoufo, Cebaara
lo: ເຊນູໂຟ, ເຊບາຣາ

note: Name for seg
en: Segeju
lo: ເຊເກຈູ

note: Name for seh
en: Sena
lo: ເຊນາ

note: Name for sei
en: Seri
lo: ເຊຣີ

note: Name for sej
en: Sene
lo: ເຊເນ

note: Name for sek
en: Sekani
lo: ເຊການີ

note: Name for sel
en: Selkup
lo: ເຊລກຸບ

note: Name for sen
en: Nanerigé Sénoufo
lo: ເຊນູໂຟ ນາເນຣິເກ

note: Inverted name for sen
en: Sénoufo, Nanerigé
lo: ເຊນູໂຟ, ນາເນຣິເກ

note: Name for seo
en: Suarmin
lo: ຊົວມິນ

note: Name for sep
en: Sìcìté Sénoufo
lo: ເຊນູໂຟ ຊິຊິເຕ

note: Inverted name for sep
en: Sénoufo, Sìcìté
lo: ເຊນູໂຟ, ຊິຊິເຕ

note: Name for seq
en: Senara Sénoufo
lo: ເຊນູໂຟ ເຊນາຣາ

note: Inverted name for seq
en: Sénoufo, Senara
lo: ເຊນູໂຟ, ເຊນາຣາ

note: Name for ser
en: Serrano
lo: ເຊຣາໂນ

note: Name for ses
en: Koyraboro Senni Songhai
lo: ຊອງໄຮ ກອຍຣາໂບໂຣ ເຊັນນິ

note: Inverted name for ses
en: Songhai, Koyraboro Senni
lo: ຊອງໄຮ, ກອຍຣາໂບໂຣ ເຊັນນິ

note: Name for set
en: Sentani
lo: ເຊັນຕານີ

note: Name for seu
en: Serui-Laut
lo: ເຊຣຸຍ-ເລົາ

note: Name for sev
en: Nyarafolo Senoufo
lo: ເຊນູໂຟ ຍາຣາໂຟໂລ

note: Inverted name for sev
en: Senoufo, Nyarafolo
lo: ເຊນູໂຟ, ຍາຣາໂຟໂລ

note: Name for sew
en: Sewa Bay
lo: ເຊວາ ເບ

note: Name for sey
en: Secoya
lo: ເຊໂກຢາ

note: Name for sez
en: Senthang Chin
lo: ເຊັນທັງ ຊິນ

note: Inverted name for sez
en: Chin, Senthang
lo: ຊິນ, ເຊັນທັງ

note: Name for sfb
en: Langue des signes de Belgique Francophone
lo: ພາສາມືແບນຊິກ (ຝຣັ່ງ)

note: Name for sfe
en: Eastern Subanen
lo: ຊູບັນເນນຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for sfe
en: Subanen, Eastern
lo: ຊູບັນເນນ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for sfm
en: Small Flowery Miao
lo: ມົ້ງດອກນ້ອຍ

note: Inverted name for sfm
en: Miao, Small Flowery
lo: ມົ້ງ, ດອກນ້ອຍ

note: Name for sfs
en: South African Sign Language
lo: ພາສາມືອາຟຣິກາໃຕ້

note: Name for sfw
en: Sehwi
lo: ເຊວີ

note: Name for sga
en: Old Irish (to 900)
lo: ໄອຣິຊບູຮານ (ເຖິງປີ 900)

note: Inverted name for sga
en: Irish, Old (to 900)
lo: ໄອຣິຊ, ບູຮານ (ເຖິງປີ 900)

note: Name for sgb
en: Mag-antsi Ayta
lo: ມັກ-ອັນຊີ ໄອຕາ

note: Inverted name for sgb
en: Ayta, Mag-antsi
lo: ໄອຕາ, ມັກ-ອັນຊີ

note: Name for sgc
en: Kipsigis
lo: ກິບຊິກິສ

note: Name for sgd
en: Surigaonon
lo: ຊູຣິກາວນອນ

note: Name for sge
en: Segai
lo: ເຊໄກ

note: Name for sgg
en: Swiss-German Sign Language
lo: ພາສາມືສະວິດ-ເຢຍລະມັນ

note: Name for sgh
en: Shughni
lo: ຊັກນິ

note: Name for sgi
en: Suga
lo: ຊູກາ

note: Name for sgj
en: Surgujia
lo: ເຊີກູເຈຍ

note: Name for sgk
en: Sangkong
lo: ຊັງກອງ

note: Name for sgm
en: Singa
lo: ຊິງກາ

note: Name for sgp
en: Singpho
lo: ຊິງໂຟ

note: Name for sgr
en: Sangisari
lo: ຊັງກິຊາຣີ

note: Name for sgs
en: Samogitian
lo: ຊາໂມກິຕຽນ

note: Name for sgt
en: Brokpake
lo: ບຣົກປາເກ

note: Name for sgu
en: Salas
lo: ຊາລັສ

note: Name for sgw
en: Sebat Bet Gurage
lo: ເຊບັດ ເບັດ ກູຣາເກ

note: Name for sgx
en: Sierra Leone Sign Language
lo: ພາສາມືເຊຍຣາລີໂອນ

note: Name for sgy
en: Sanglechi
lo: ຊັງເລຊິ

note: Name for sgz
en: Sursurunga
lo: ເຊີເຊີຣຸງກາ

note: Name for sha
en: Shall-Zwall
lo: ຊາລ-ຊວາລ

note: Name for shb
en: Ninam
lo: ນິນາມ

note: Name for shc
en: Sonde
lo: ຊອນເດ

note: Name for shd
en: Kundal Shahi
lo: ກຸນດາລ ຊາຮີ

note: Name for she
en: Sheko
lo: ເຊໂກ

note: Name for shg
en: Shua
lo: ຊົວ

note: Name for shh
en: Shoshoni
lo: ໂຊໂຊນີ

note: Name for shi
en: Tachelhit
lo: ທາເຊລຮິດ

note: Name for shj
en: Shatt
lo: ຊັດ

note: Name for shk
en: Shilluk
lo: ຊິລລຸກ

note: Name for shl
en: Shendu
lo: ເຊນດູ

note: Name for shm
en: Shahrudi
lo: ຊາຮຣູດິ

note: Name for shn
en: Shan
lo: ໄທໃຫຍ່

note: Name for sho
en: Shanga
lo: ຊັງກາ

note: Name for shp
en: Shipibo-Conibo
lo: ຊິປິໂບ-ໂຄນິໂບ

note: Name for shq
en: Sala
lo: ຊາລາ

note: Name for shr
en: Shi
lo: ຊິ

note: Name for shs
en: Shuswap
lo: ຊູສະວັບ

note: Name for sht
en: Shasta
lo: ຊັສຕາ

note: Name for shu
en: Chadian Arabic
lo: ອາຣັບຊາດ

note: Inverted name for shu
en: Arabic, Chadian
lo: ອາຣັບ, ຊາດ

note: Name for shv
en: Shehri
lo: ເຊຮຣີ

note: Name for shw
en: Shwai
lo: ຊວາຍ

note: Name for shx
en: She
lo: ເຊ

note: Name for shy
en: Tachawit
lo: ທາຊາວິດ

note: Name for shz
en: Syenara Senoufo
lo: ເຊນູໂຟ ເຊຍນາຣາ

note: Inverted name for shz
en: Senoufo, Syenara
lo: ເຊນູໂຟ, ເຊຍນາຣາ

note: Name for sia
en: Akkala Sami
lo: ຊາມີ ອັກກາລາ

note: Inverted name for sia
en: Sami, Akkala
lo: ຊາມີ, ອັກກາລາ

note: Name for sib
en: Sebop
lo: ເຊບົບ

note: Name for sid
en: Sidamo
lo: ຊິດາໂມ

note: Name for sie
en: Simaa
lo: ຊິມາ

note: Name for sif
en: Siamou
lo: ເຊຍມູ

note: Name for sig
en: Paasaal
lo: ປາຊາລ

note: Name for sih
en: Zire
lo: ຊີເຣ

note: Name for sii
en: Shom Peng
lo: ຊອມ ເປັງ

note: Name for sij
en: Numbami
lo: ນຸມບາມິ

note: Name for sik
en: Sikiana
lo: ຊິກຽນນາ

note: Name for sil
en: Tumulung Sisaala
lo: ຊິຊາລາ ຕູມູລຸງ

note: Inverted name for sil
en: Sisaala, Tumulung
lo: ຊິຊາລາ, ຕູມູລຸງ

note: Name for sim
en: Mende (Papua New Guinea)
lo: ເມນເດ (ປາປົວ ນິວກິນີ)

note: Name for sin
en: Sinhala
lo: ສິງຫົນ

note: Name for sip
en: Sikkimese
lo: ສິກກິມ

note: Name for siq
en: Sonia
lo: ໂຊເນຍ

note: Name for sir
en: Siri
lo: ຊິຣິ

note: Name for sis
en: Siuslaw
lo: ຊິອຸສລໍ

note: Name for siu
en: Sinagen
lo: ຊິນາເກນ

note: Name for siv
en: Sumariup
lo: ຊູມາຣິອຸບ

note: Name for siw
en: Siwai
lo: ຊິໄວ

note: Name for six
en: Sumau
lo: ຊູເມົາ

note: Name for siy
en: Sivandi
lo: ຊິວັນດິ

note: Name for siz
en: Siwi
lo: ຊິວີ

note: Name for sja
en: Epena
lo: ເອເປນາ

note: Name for sjb
en: Sajau Basap
lo: ຊາຈາວ ບາຊັບ

note: Name for sjc
en: Shaojiang Chinese
lo: ຈີນ ຊາວຈ່ຽງ

note: Inverted name for sjc
en: Chinese, Shaojiang
lo: ຈີນ, ຊາວຈ່ຽງ

note: Name for sjd
en: Kildin Sami
lo: ຊາມີ ກິລດິນ

note: Inverted name for sjd
en: Sami, Kildin
lo: ຊາມີ, ກິລດິນ

note: Name for sje
en: Pite Sami
lo: ຊາມີ ປິເຕ

note: Inverted name for sje
en: Sami, Pite
lo: ຊາມີ, ປິເຕ

note: Name for sjg
en: Assangori
lo: ອັດຊັງໂກຣີ

note: Name for sjk
en: Kemi Sami
lo: ຊາມີ ເກມິ

note: Inverted name for sjk
en: Sami, Kemi
lo: ຊາມີ, ເກມິ

note: Name for sjl
en: Sajalong
lo: ຊາຈາລອງ

note: Name for sjm
en: Mapun
lo: ມາປຸນ

note: Name for sjn
en: Sindarin
lo: ຊິນດາຣິນ

note: Name for sjo
en: Xibe
lo: ຊີເບ

note: Name for sjp
en: Surjapuri
lo: ເຊີຈາປູຣີ

note: Name for sjr
en: Siar-Lak
lo: ເຊຍ-ລັກ

note: Name for sjs
en: Senhaja De Srair
lo: ເຊັນຮາຈາ ເດ ສແຣຣ

note: Name for sjt
en: Ter Sami
lo: ຊາມີ ເຕີ

note: Inverted name for sjt
en: Sami, Ter
lo: ຊາມີ, ເຕີ

note: Name for sju
en: Ume Sami
lo: ຊາມີ ອູເມ

note: Inverted name for sju
en: Sami, Ume
lo: ຊາມີ, ອູເມ

note: Name for sjw
en: Shawnee
lo: ຊໍນີ

note: Name for ska
en: Skagit
lo: ສະກາຈິດ

note: Name for skb
en: Saek
lo: ແຊກ

note: Name for skc
en: Ma Manda
lo: ມາ ມານດາ

note: Name for skd
en: Southern Sierra Miwok
lo: ເຊຍຣາ ມິວອກ ໃຕ້

note: Inverted name for skd
en: Miwok, Southern Sierra
lo: ມິວອກ, ເຊຍຣາ ໃຕ້

note: Name for ske
en: Seke (Vanuatu)
lo: ເຊເກ (ວານູອາຕູ)

note: Name for skf
en: Sakirabiá
lo: ຊາກິຣາເບຍ

note: Name for skg
en: Sakalava Malagasy
lo: ມາລາກາຊີ ຊາກາລາວາ

note: Inverted name for skg
en: Malagasy, Sakalava
lo: ມາລາກາຊີ, ຊາກາລາວາ

note: Name for skh
en: Sikule
lo: ຊິກູເລ

note: Name for ski
en: Sika
lo: ຊິກາ

note: Name for skj
en: Seke (Nepal)
lo: ເຊເກ (ເນປານ)

note: Name for skm
en: Kutong
lo: ກູຕອງ

note: Name for skn
en: Kolibugan Subanon
lo: ຊູບານອນ ໂກລິບູກັນ

note: Inverted name for skn
en: Subanon, Kolibugan
lo: ຊູບານອນ, ໂກລິບູກັນ

note: Name for sko
en: Seko Tengah
lo: ເຊໂກ ເຕັງກາ

note: Name for skp
en: Sekapan
lo: ເຊກາປັນ

note: Name for skq
en: Sininkere
lo: ຊິນິນເກເຣ

note: Name for skr
en: Saraiki
lo: ຊາໄຣກິ

note: Name for sks
en: Maia
lo: ມາຢາ

note: Name for skt
en: Sakata
lo: ຊາກາຕາ

note: Name for sku
en: Sakao
lo: ຊາກາວ

note: Name for skv
en: Skou
lo: ສະກູ

note: Name for skw
en: Skepi Creole Dutch
lo: ດັຊຄຣີໂອນ ສະເກປິ

note: Inverted name for skw
en: Creole Dutch, Skepi
lo: ດັຊຄຣີໂອນ, ສະເກປິ

note: Name for skx
en: Seko Padang
lo: ເຊໂກ ປາດັງ

note: Name for sky
en: Sikaiana
lo: ຊິໄກອານາ

note: Name for skz
en: Sekar
lo: ເຊກາ

note: Name for slc
en: Sáliba
lo: ຊາລິບາ

note: Name for sld
en: Sissala
lo: ຊິດຊາລາ

note: Name for sle
en: Sholaga
lo: ໂຊລາກາ

note: Name for slf
en: Swiss-Italian Sign Language
lo: ພາສາມືສະວິດ-ອິຕາລີ

note: Name for slg
en: Selungai Murut
lo: ເຊລຸງໄກ ມູຣຸດ

note: Name for slh
en: Southern Puget Sound Salish
lo: ຊາລິຊ ພູເກັດຊາວນດ໌ໃຕ້

note: Inverted name for slh
en: Salish, Southern Puget Sound
lo: ຊາລິຊ, ພູເກັດຊາວນດ໌ໃຕ້

note: Name for sli
en: Lower Silesian
lo: ຊີລີຊຽນຕ່ຳ

note: Inverted name for sli
en: Silesian, Lower
lo: ຊີລີຊຽນ, ຕ່ຳ

note: Name for slj
en: Salumá
lo: ຊາລູມາ

note: Name for slk
en: Slovak
lo: ສະໂລວັກ

note: Name for sll
en: Salt-Yui
lo: ຊອລທ໌-ຢຸຍ

note: Name for slm
en: Pangutaran Sama
lo: ຊາມາ ປາງກູຕາຣັນ

note: Inverted name for slm
en: Sama, Pangutaran
lo: ຊາມາ, ປາງກູຕາຣັນ

note: Name for sln
en: Salinan
lo: ຊາລິນັນ

note: Name for slp
en: Lamaholot
lo: ລາມາໂຮລັອດ

note: Name for slr
en: Salar
lo: ຊາລາ

note: Name for sls
en: Singapore Sign Language
lo: ພາສາມືສິງກະໂປ

note: Name for slt
en: Sila
lo: ຊິລາ

note: Name for slu
en: Selaru
lo: ເຊລາຣູ

note: Name for slv
en: Slovenian
lo: ສະໂລວີເນຍ

note: Name for slw
en: Sialum
lo: ເຊຍລຸມ

note: Name for slx
en: Salampasu
lo: ຊາລຳປາຊູ

note: Name for sly
en: Selayar
lo: ເຊລາຢາ

note: Name for slz
en: Ma'ya
lo: ມາຢາ

note: Name for sma
en: Southern Sami
lo: ຊາມີໃຕ້

note: Inverted name for sma
en: Sami, Southern
lo: ຊາມີ, ໃຕ້

note: Name for smb
en: Simbari
lo: ຊິມບາຣີ

note: Name for smc
en: Som
lo: ຊອມ

note: Name for sme
en: Northern Sami
lo: ຊາມີເໜືອ

note: Inverted name for sme
en: Sami, Northern
lo: ຊາມີ, ເໜືອ

note: Name for smf
en: Auwe
lo: ອໍເວ

note: Name for smg
en: Simbali
lo: ຊິມບາລີ

note: Name for smh
en: Samei
lo: ຊາເມ

note: Name for smj
en: Lule Sami
lo: ຊາມີ ລູເລ

note: Name for smk
en: Bolinao
lo: ໂບລິນາວ

note: Name for sml
en: Central Sama
lo: ຊາມາກາງ

note: Inverted name for sml
en: Sama, Central
lo: ຊາມາ, ກາງ

note: Name for smm
en: Musasa
lo: ມູຊາຊາ

note: Name for smn
en: Inari Sami
lo: ຊາມີ ອິນາຣີ

note: Inverted name for smn
en: Sami, Inari
lo: ຊາມີ, ອິນາຣີ

note: Name for smo
en: Samoan
lo: ຊາມົວ

note: Name for smp
en: Samaritan
lo: ຊາມາຣິຕັນ

note: Name for smq
en: Samo
lo: ຊາໂມ

note: Name for smr
en: Simeulue
lo: ຊິເມລູ

note: Name for sms
en: Skolt Sami
lo: ຊາມີ ສະກັອດ

note: Inverted name for sms
en: Sami, Skolt
lo: ຊາມີ, ສະກັອດ

note: Name for smt
en: Simte
lo: ຊິມເຕ

note: Name for smu
en: Somray
lo: ຊອມເຣ

note: Name for smv
en: Samvedi
lo: ຊຳເວດິ

note: Name for smw
en: Sumbawa
lo: ຊຸມບາວາ

note: Name for smx
en: Samba
lo: ຊຳບາ

note: Name for smy
en: Semnani
lo: ເຊມນານິ

note: Name for smz
en: Simeku
lo: ຊິເມກູ

note: Name for sna
en: Shona
lo: ໂຊນາ

note: Name for snc
en: Sinaugoro
lo: ຊິນາວໂກໂຣ

note: Name for snd
en: Sindhi
lo: ສິນທິ

note: Name for sne
en: Bau Bidayuh
lo: ບິດາຍູ ເບົາ

note: Inverted name for sne
en: Bidayuh, Bau
lo: ບິດາຍູ, ເບົາ

note: Name for snf
en: Noon
lo: ນູນ

note: Name for sng
en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
lo: ຊັງກາ (ສາທາລະນະລັດ ປະຊາທິປະໄຕ ຄອງໂກ)

note: Name for sni
en: Sensi
lo: ເຊັນຊິ

note: Name for snj
en: Riverain Sango
lo: ຊັງໂກ ຣິເວີເຣນ

note: Inverted name for snj
en: Sango, Riverain
lo: ຊັງໂກ, ຣິເວີເຣນ

note: Name for snk
en: Soninke
lo: ໂຊນິນເກ

note: Name for snl
en: Sangil
lo: ຊັງກິລ

note: Name for snm
en: Southern Ma'di
lo: ມາດິໃຕ້

note: Inverted name for snm
en: Ma'di, Southern
lo: ມາດິ, ໃຕ້

note: Name for snn
en: Siona
lo: ຊິໂອນາ

note: Name for sno
en: Snohomish
lo: ສະໂນໂຮມິຊ

note: Name for snp
en: Siane
lo: ເຊຍເນ

note: Name for snq
en: Sangu (Gabon)
lo: ຊັງກູ (ກາບອງ)

note: Name for snr
en: Sihan
lo: ຊິຮັນ

note: Name for sns
en: South West Bay
lo: ເຊົາທ໌ ເວສ ເບ

note: Name for snu
en: Senggi
lo: ເຊັງກິ

note: Name for snv
en: Sa'ban
lo: ຊາບັນ

note: Name for snw
en: Selee
lo: ເຊລີ

note: Name for snx
en: Sam
lo: ຊາມ

note: Name for sny
en: Saniyo-Hiyewe
lo: ຊານິໂຢ-ຮິເຢເວ

note: Name for snz
en: Kou
lo: ກູ

note: Name for soa
en: Thai Song
lo: ໄທຊົງ

note: Name for sob
en: Sobei
lo: ໂຊເບ

note: Name for soc
en: So (Democratic Republic of Congo)
lo: ໂຊ (ສາທາລະນະລັດ ປະຊາທິປະໄຕ ຄອງໂກ)

note: Name for sod
en: Songoora
lo: ຊອງກູຣາ

note: Name for soe
en: Songomeno
lo: ຊອງໂກເມໂນ

note: Name for sog
en: Sogdian
lo: ຊອກດຽນ

note: Name for soh
en: Aka
lo: ອາກາ

note: Name for soi
en: Sonha
lo: ຊອນຮາ

note: Name for soj
en: Soi
lo: ຊອຍ

note: Name for sok
en: Sokoro
lo: ໂຊໂກໂຣ

note: Name for sol
en: Solos
lo: ໂຊລອສ

note: Name for som
en: Somali
lo: ໂຊມາລີ

note: Name for soo
en: Songo
lo: ຊອງໂກ

note: Name for sop
en: Songe
lo: ຊອງເກ

note: Name for soq
en: Kanasi
lo: ກັນນາຊິ

note: Name for sor
en: Somrai
lo: ຊອມໄຣ

note: Name for sos
en: Seeku
lo: ເຊກູ

note: Name for sot
en: Southern Sotho
lo: ໂຊໂທໃຕ້

note: Inverted name for sot
en: Sotho, Southern
lo: ໂຊໂທ, ໃຕ້

note: Name for sou
en: Southern Thai
lo: ພາສາໄທໃຕ້

note: Inverted name for sou
en: Thai, Southern
lo: ພາສາໄທ, ໃຕ້

note: Name for sov
en: Sonsorol
lo: ຊອນໂຊຣອລ

note: Name for sow
en: Sowanda
lo: ໂຊວັນດາ

note: Name for sox
en: Swo
lo: ຊະໂວ

note: Name for soy
en: Miyobe
lo: ມິໂຍເບ

note: Name for soz
en: Temi
lo: ເຕມິ

note: Name for spa
en: Spanish
lo: ແອັດສະປາຍ

note: Name for spb
en: Sepa (Indonesia)
lo: ເຊປາ (ອິນໂດເນເຊຍ)

note: Name for spc
en: Sapé
lo: ຊາເປ

note: Name for spd
en: Saep
lo: ແຊບ

note: Name for spe
en: Sepa (Papua New Guinea)
lo: ເຊປາ (ປາປົວ ນິວກິນີ)

note: Name for spg
en: Sian
lo: ຊຽນ

note: Name for spi
en: Saponi
lo: ຊາໂປນິ

note: Name for spk
en: Sengo
lo: ເຊັງໂກ

note: Name for spl
en: Selepet
lo: ເຊເລເປັດ

note: Name for spm
en: Akukem
lo: ອາກູເກັມ

note: Name for spn
en: Sanapaná
lo: ຊານາປານາ

note: Name for spo
en: Spokane
lo: ສະໂປກັນ

note: Name for spp
en: Supyire Senoufo
lo: ເຊນູໂຟ ຊູໄພເຣ

note: Inverted name for spp
en: Senoufo, Supyire
lo: ເຊນູໂຟ, ຊູໄພເຣ

note: Name for spq
en: Loreto-Ucayali Spanish
lo: ແອັດສະປາຍ ໂລເຣໂຕ-ອູກາຢາລີ

note: Inverted name for spq
en: Spanish, Loreto-Ucayali
lo: ແອັດສະປາຍ, ໂລເຣໂຕ-ອູກາຢາລີ

note: Name for spr
en: Saparua
lo: ຊາປາຣົວ

note: Name for sps
en: Saposa
lo: ຊາໂປຊາ

note: Name for spt
en: Spiti Bhoti
lo: ສະປິຕິ ໂບຕິ

note: Inverted name for spt
en: Bhoti, Spiti
lo: ໂບຕິ, ສະປິຕິ

note: Name for spu
en: Sapuan
lo: ຊາປວນ

note: Name for spv
en: Sambalpuri
lo: ຊຳບາລປູຣີ

note: Name for spx
en: South Picene
lo: ໄພຊິນໃຕ້

note: Inverted name for spx
en: Picene, South
lo: ໄພຊິນ, ໃຕ້

note: Name for spy
en: Sabaot
lo: ຊາບາອອດ

note: Name for sqa
en: Shama-Sambuga
lo: ຊາມາ-ຊຳບູກາ

note: Name for sqh
en: Shau
lo: ເຊົາ

note: Name for sqi
en: Albanian
lo: ອານບານີ

note: Name for sqk
en: Albanian Sign Language
lo: ພາສາມືອານບານີ

note: Name for sqm
en: Suma
lo: ຊູມາ

note: Name for sqn
en: Susquehannock
lo: ຊັສກິຮານນອກ

note: Name for sqo
en: Sorkhei
lo: ຊໍເຄ

note: Name for sqq
en: Sou
lo: ໂຊ

note: Name for sqr
en: Siculo Arabic
lo: ອາຣັບ ຊິກູໂລ

note: Inverted name for sqr
en: Arabic, Siculo
lo: ອາຣັບ, ຊິກູໂລ

note: Name for sqs
en: Sri Lankan Sign Language
lo: ພາສາມືສີລັງກາ

note: Name for sqt
en: Soqotri
lo: ໂຊໂກຕຣີ

note: Name for squ
en: Squamish
lo: ສະກວາມິຊ

note: Name for sqx
en: Kufr Qassem Sign Language (KQSL)
lo: ພາສາມື ກຸຟ ກັສເຊັມ (KQSL)

note: Name for sra
en: Saruga
lo: ຊາຣູກາ

note: Name for srb
en: Sora
lo: ໂຊຣາ

note: Name for src
en: Logudorese Sardinian
lo: ຊາດິເນຍ ໂລກູໂດເຣສ

note: Inverted name for src
en: Sardinian, Logudorese
lo: ຊາດິເນຍ, ໂລກູໂດເຣສ

note: Name for srd
en: Sardinian
lo: ຊາດິເນຍ

note: Name for sre
en: Sara
lo: ຊາຣາ

note: Name for srf
en: Nafi
lo: ນາຟິ

note: Name for srg
en: Sulod
lo: ຊູລອດ

note: Name for srh
en: Sarikoli
lo: ຊາຣິໂກລີ

note: Name for sri
en: Siriano
lo: ຊິຣິອາໂນ

note: Name for srk
en: Serudung Murut
lo: ເຊຣູດຸງ ມູຣຸດ

note: Name for srl
en: Isirawa
lo: ອິຊິຣາວາ

note: Name for srm
en: Saramaccan
lo: ຊາຣາມັກກັນ

note: Name for srn
en: Sranan Tongo
lo: ສະຣານັນ ຕອງໂກ

note: Name for sro
en: Campidanese Sardinian
lo: ຊາດິເນຍ ກາມປິດາເນສ

note: Inverted name for sro
en: Sardinian, Campidanese
lo: ຊາດິເນຍ, ກາມປິດາເນສ

note: Name for srp
en: Serbian
lo: ເຊີເບຍ

note: Name for srq
en: Sirionó
lo: ຊິຣິໂອໂນ

note: Name for srr
en: Serer
lo: ເຊເຣີ

note: Name for srs
en: Sarsi
lo: ຊາຣຊິ

note: Name for srt
en: Sauri
lo: ເຊົາຣິ

note: Name for sru
en: Suruí
lo: ຊູຣູຍ

note: Name for srv
en: Southern Sorsoganon
lo: ຊໍໂຊກາອນໃຕ້

note: Inverted name for srv
en: Sorsoganon, Southern
lo: ຊໍໂຊກາອນ, ໃຕ້

note: Name for srw
en: Serua
lo: ເຊຣົວ

note: Name for srx
en: Sirmauri
lo: ເຊີມາວຣີ

note: Name for sry
en: Sera
lo: ເຊຣາ

note: Name for srz
en: Shahmirzadi
lo: ຊາຫ໌ມີຣຊາດີ

note: Name for ssb
en: Southern Sama
lo: ຊາມາໃຕ້

note: Inverted name for ssb
en: Sama, Southern
lo: ຊາມາ, ໃຕ້

note: Name for ssc
en: Suba-Simbiti
lo: ຊູບາ-ຊິມບິຕິ

note: Name for ssd
en: Siroi
lo: ຊິຣອຍ

note: Name for sse
en: Balangingi
lo: ບາລັງກິງກິ

note: Name for ssf
en: Thao
lo: ທາວ

note: Name for ssg
en: Seimat
lo: ເຊມັດ

note: Name for ssh
en: Shihhi Arabic
lo: ອາຣັບ ຊິຮິ

note: Inverted name for ssh
en: Arabic, Shihhi
lo: ອາຣັບ, ຊິຮິ

note: Name for ssi
en: Sansi
lo: ຊານຊິ

note: Name for ssj
en: Sausi
lo: ເຊົາຊິ

note: Name for ssk
en: Sunam
lo: ຊູນາມ

note: Name for ssl
en: Western Sisaala
lo: ຊິຊາລາຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for ssl
en: Sisaala, Western
lo: ຊິຊາລາ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for ssm
en: Semnam
lo: ເຊມນາມ

note: Name for ssn
en: Waata
lo: ວາຕາ

note: Name for sso
en: Sissano
lo: ຊິດຊາໂນ

note: Name for ssp
en: Spanish Sign Language
lo: ພາສາມືແອັດສະປາຍ

note: Name for ssq
en: So'a
lo: ໂຊອາ

note: Name for ssr
en: Swiss-French Sign Language
lo: ພາສາມືສະວິດ-ຝຣັ່ງ

note: Name for sss
en: Sô
lo: ໂຊ

note: Name for sst
en: Sinasina
lo: ຊິນາຊິນາ

note: Name for ssu
en: Susuami
lo: ຊູຊົວມິ

note: Name for ssv
en: Shark Bay
lo: ຊາຣກ ເບ

note: Name for ssw
en: Swati
lo: ສະວາຕີ

note: Name for ssx
en: Samberigi
lo: ຊຳເບຣິກິ

note: Name for ssy
en: Saho
lo: ຊາໂຮ

note: Name for ssz
en: Sengseng
lo: ເຊັງເຊັງ

note: Name for sta
en: Settla
lo: ເຊັດລາ

note: Name for stb
en: Northern Subanen
lo: ຊູບັນເນນເໜືອ

note: Inverted name for stb
en: Subanen, Northern
lo: ຊູບັນເນນ, ເໜືອ

note: Name for std
en: Sentinel
lo: ເຊັນຕິເນລ

note: Name for ste
en: Liana-Seti
lo: ລີອານາ-ເຊຕິ

note: Name for stf
en: Seta
lo: ເຊຕາ

note: Name for stg
en: Trieng
lo: ຕຣຽງ

note: Name for sth
en: Shelta
lo: ເຊລຕາ

note: Name for sti
en: Bulo Stieng
lo: ສະຕຽງ ບູໂລ

note: Inverted name for sti
en: Stieng, Bulo
lo: ສະຕຽງ, ບູໂລ

note: Name for stj
en: Matya Samo
lo: ຊາໂມ ມັດຢາ

note: Inverted name for stj
en: Samo, Matya
lo: ຊາໂມ, ມັດຢາ

note: Name for stk
en: Arammba
lo: ອາຣາມບາ

note: Name for stl
en: Stellingwerfs
lo: ສະເຕລລິງເວີຟສ

note: Name for stm
en: Setaman
lo: ເຊຕາແມນ

note: Name for stn
en: Owa
lo: ໂອວາ

note: Name for sto
en: Stoney
lo: ສະໂຕນີ

note: Name for stp
en: Southeastern Tepehuan
lo: ເຕເປຮວນຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Inverted name for stp
en: Tepehuan, Southeastern
lo: ເຕເປຮວນ, ຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Name for stq
en: Saterfriesisch
lo: ຊາເຕີຟຣີຊີຊ

note: Name for str
en: Straits Salish
lo: ຊາລິຊ ສະເຕຣດສ

note: Inverted name for str
en: Salish, Straits
lo: ຊາລິຊ, ສະເຕຣດສ

note: Name for sts
en: Shumashti
lo: ຊູມັສຕິ

note: Name for stt
en: Budeh Stieng
lo: ສະຕຽງ ບູເດ

note: Inverted name for stt
en: Stieng, Budeh
lo: ສະຕຽງ, ບູເດ

note: Name for stu
en: Samtao
lo: ສາມຕ່າວ

note: Name for stv
en: Silt'e
lo: ຊິລເຕ

note: Name for stw
en: Satawalese
lo: ຊາຕາວາເລສ

note: Name for sty
en: Siberian Tatar
lo: ຕາຕາ ໄຊບີເຣຍ

note: Inverted name for sty
en: Tatar, Siberian
lo: ຕາຕາ, ໄຊບີເຣຍ

note: Name for sua
en: Sulka
lo: ຊູລກາ

note: Name for sub
en: Suku
lo: ຊູກູ

note: Name for suc
en: Western Subanon
lo: ຊູບານອນຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for suc
en: Subanon, Western
lo: ຊູບານອນ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for sue
en: Suena
lo: ຊູເອັນນາ

note: Name for sug
en: Suganga
lo: ຊູກັງກາ

note: Name for sui
en: Suki
lo: ຊູກິ

note: Name for suj
en: Shubi
lo: ຊູບິ

note: Name for suk
en: Sukuma
lo: ຊູກູມາ

note: Name for sun
en: Sundanese
lo: ຊຸນດາ

note: Name for suo
en: Bouni
lo: ບູນິ

note: Name for suq
en: Tirmaga-Chai Suri
lo: ຊູຣິ ເຕີມາກາ-ໄຊ

note: Inverted name for suq
en: Suri, Tirmaga-Chai
lo: ຊູຣິ, ເຕີມາກາ-ໄຊ

note: Name for sur
en: Mwaghavul
lo: ມະວາກາວຸລ

note: Name for sus
en: Susu
lo: ຊູຊູ

note: Name for sut
en: Subtiaba
lo: ຊູບຕິອາບາ

note: Name for suv
en: Puroik
lo: ປູຣອຍ

note: Name for suw
en: Sumbwa
lo: ຊຸມບວາ

note: Name for sux
en: Sumerian
lo: ຊູເມຣຽນ

note: Name for suy
en: Suyá
lo: ຊູຢາ

note: Name for suz
en: Sunwar
lo: ຊຸນວາ

note: Name for sva
en: Svan
lo: ສະວານ

note: Name for svb
en: Ulau-Suain
lo: ອູເລົາ-ຊູອິນ

note: Name for svc
en: Vincentian Creole English
lo: ອັງກິດຄຣີໂອນ ວິນເຊັນຕຽນ

note: Inverted name for svc
en: Creole English, Vincentian
lo: ອັງກິດຄຣີໂອນ, ວິນເຊັນຕຽນ

note: Name for sve
en: Serili
lo: ເຊຣິລິ

note: Name for svk
en: Slovakian Sign Language
lo: ພາສາມືສະໂລວັກ

note: Name for svm
en: Slavomolisano
lo: ສະລາໂວໂມລິຊາໂນ

note: Name for svs
en: Savosavo
lo: ຊາໂວຊາໂວ

note: Name for svx
en: Skalvian
lo: ສະກາລວຽນ

note: Name for swa
en: Swahili (macrolanguage)
lo: ສະວາຮີລີ (ມະຫາພາສາ)

note: Name for swb
en: Maore Comorian
lo: ໂຄໂມຣຽນ ມາໂອເຣ

note: Inverted name for swb
en: Comorian, Maore
lo: ໂຄໂມຣຽນ, ມາໂອເຣ

note: Name for swc
en: Congo Swahili
lo: ສະວາຮີລີ ຄອງໂກ

note: Inverted name for swc
en: Swahili, Congo
lo: ສະວາຮີລີ, ຄອງໂກ

note: Name for swe
en: Swedish
lo: ສະວີເດັນ

note: Name for swf
en: Sere
lo: ເຊເຣ

note: Name for swg
en: Swabian
lo: ສະວາບຽນ

note: Name for swh
en: Swahili (individual language)
lo: ສະວາຮີລີ

note: Name for swi
en: Sui
lo: ຊຸຍ

note: Name for swj
en: Sira
lo: ຊິຣາ

note: Name for swk
en: Malawi Sena
lo: ເຊນາ ມາລາວີ

note: Inverted name for swk
en: Sena, Malawi
lo: ເຊນາ, ມາລາວີ

note: Name for swl
en: Swedish Sign Language
lo: ພາສາມືສະວີເດັນ

note: Name for swm
en: Samosa
lo: ຊາໂມຊາ

note: Name for swn
en: Sawknah
lo: ຊອກນາ

note: Name for swo
en: Shanenawa
lo: ຊາເນນາວາ

note: Name for swp
en: Suau
lo: ຊູເອົາ

note: Name for swq
en: Sharwa
lo: ຊາຣວາ

note: Name for swr
en: Saweru
lo: ຊາເວຣູ

note: Name for sws
en: Seluwasan
lo: ເຊລູວາຊັນ

note: Name for swt
en: Sawila
lo: ຊາວິລາ

note: Name for swu
en: Suwawa
lo: ຊູວາວາ

note: Name for swv
en: Shekhawati
lo: ເຊຄາວາຕິ

note: Name for sww
en: Sowa
lo: ໂຊວາ

note: Name for swx
en: Suruahá
lo: ຊູຣູອາຮາ

note: Name for swy
en: Sarua
lo: ຊາຣົວ

note: Name for sxb
en: Suba
lo: ຊູບາ

note: Name for sxc
en: Sicanian
lo: ຊິກາເນຍ

note: Name for sxe
en: Sighu
lo: ຊິກູ

note: Name for sxg
en: Shuhi
lo: ຊູຮິ

note: Name for sxk
en: Southern Kalapuya
lo: ກາລາປູຢາໃຕ້

note: Inverted name for sxk
en: Kalapuya, Southern
lo: ກາລາປູຢາ, ໃຕ້

note: Name for sxl
en: Selian
lo: ເຊລຽນ

note: Name for sxm
en: Samre
lo: ຊຳເຣ

note: Name for sxn
en: Sangir
lo: ຊັງກີຣ

note: Name for sxo
en: Sorothaptic
lo: ໂຊໂຣທັບຕິກ

note: Name for sxr
en: Saaroa
lo: ຊາໂຣອາ

note: Name for sxs
en: Sasaru
lo: ຊາຊາຣູ

note: Name for sxu
en: Upper Saxon
lo: ແຊກຊອນສູງ

note: Inverted name for sxu
en: Saxon, Upper
lo: ແຊກຊອນ, ສູງ

note: Name for sxw
en: Saxwe Gbe
lo: ຈີບີ ແຊກເວ

note: Inverted name for sxw
en: Gbe, Saxwe
lo: ຈີບີ, ແຊກເວ

note: Name for sya
en: Siang
lo: ຊຽງ

note: Name for syb
en: Central Subanen
lo: ຊູບັນເນນກາງ

note: Inverted name for syb
en: Subanen, Central
lo: ຊູບັນເນນ, ກາງ

note: Name for syc
en: Classical Syriac
lo: ຊີຣີແອກຄລາສສິກ

note: Inverted name for syc
en: Syriac, Classical
lo: ຊີຣີແອກ, ຄລາສສິກ

note: Name for syi
en: Seki
lo: ເຊກິ

note: Name for syk
en: Sukur
lo: ຊູກູຣ

note: Name for syl
en: Sylheti
lo: ຊິລເຮຕິ

note: Name for sym
en: Maya Samo
lo: ຊາໂມ ມາຢາ

note: Inverted name for sym
en: Samo, Maya
lo: ຊາໂມ, ມາຢາ

note: Name for syn
en: Senaya
lo: ເຊນາຢາ

note: Name for syo
en: Suoy
lo: ຊົວຢ

note: Name for syr
en: Syriac
lo: ຊີຣີແອກ

note: Name for sys
en: Sinyar
lo: ຊິນຢາ

note: Name for syw
en: Kagate
lo: ກາກາເຕ

note: Name for syx
en: Samay
lo: ຊາໄມ

note: Name for syy
en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
lo: ພາສາມື ອັລ-ຊາຍິດ ເບດູອິນ

note: Name for sza
en: Semelai
lo: ເຊເມໄລ

note: Name for szb
en: Ngalum
lo: ງາລຸມ

note: Name for szc
en: Semaq Beri
lo: ເຊມັກ ເບຣິ

note: Name for sze
en: Seze
lo: ເຊເຊ

note: Name for szg
en: Sengele
lo: ເຊັງເກເລ

note: Name for szl
en: Silesian
lo: ຊີລີຊຽນ

note: Name for szn
en: Sula
lo: ຊູລາ

note: Name for szp
en: Suabo
lo: ຊູອາໂບ

note: Name for szs
en: Solomon Islands Sign Language
lo: ພາສາມືໝູ່ເກາະໂຊໂລມອນ

note: Name for szv
en: Isu (Fako Division)
lo: ອິຊູ (ຟາໂກ)

note: Name for szw
en: Sawai
lo: ຊາໄວ

note: Name for szy
en: Sakizaya
lo: ຊາກິຊາຍາ

note: Name for taa
en: Lower Tanana
lo: ທານານາຕ່ຳ

note: Inverted name for taa
en: Tanana, Lower
lo: ທານານາ, ຕ່ຳ

note: Name for tab
en: Tabassaran
lo: ທາບັດຊາຣັນ

note: Name for tac
en: Lowland Tarahumara
lo: ທາຣາຮູມາຣາ ໂລແລນ

note: Inverted name for tac
en: Tarahumara, Lowland
lo: ທາຣາຮູມາຣາ, ໂລແລນ

note: Name for tad
en: Tause
lo: ທາວເຊ

note: Name for tae
en: Tariana
lo: ທາຣຽນນາ

note: Name for taf
en: Tapirapé
lo: ທາປິຣາເປ

note: Name for tag
en: Tagoi
lo: ທາກອຍ

note: Name for tah
en: Tahitian
lo: ຕາຮີຕຽນ

note: Name for taj
en: Eastern Tamang
lo: ທາມັງຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for taj
en: Tamang, Eastern
lo: ທາມັງ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for tak
en: Tala
lo: ທາລາ

note: Name for tal
en: Tal
lo: ທາລ

note: Name for tam
en: Tamil
lo: ທະມິນ

note: Name for tan
en: Tangale
lo: ທັງກາເລ

note: Name for tao
en: Yami
lo: ຢາມິ

note: Name for tap
en: Taabwa
lo: ທາບວາ

note: Name for taq
en: Tamasheq
lo: ທາມາເຊັກ

note: Name for tar
en: Central Tarahumara
lo: ທາຣາຮູມາຣາກາງ

note: Inverted name for tar
en: Tarahumara, Central
lo: ທາຣາຮູມາຣາ, ກາງ

note: Name for tas
en: Tay Boi
lo: ໄທ ບອຍ

note: Name for tat
en: Tatar
lo: ຕາຕາ

note: Name for tau
en: Upper Tanana
lo: ທານານາສູງ

note: Inverted name for tau
en: Tanana, Upper
lo: ທານານາ, ສູງ

note: Name for tav
en: Tatuyo
lo: ທາຕູໂຢ

note: Name for taw
en: Tai
lo: ໄທ

note: Name for tax
en: Tamki
lo: ທຳກິ

note: Name for tay
en: Atayal
lo: ອະຕາຍັນ

note: Name for taz
en: Tocho
lo: ໂທໂຊ

note: Name for tba
en: Aikanã
lo: ໄອການາ

note: Name for tbc
en: Takia
lo: ທາເກຍ

note: Name for tbd
en: Kaki Ae
lo: ກາກິ ເອ

note: Name for tbe
en: Tanimbili
lo: ທານິມບິລິ

note: Name for tbf
en: Mandara
lo: ມານດາຣາ

note: Name for tbg
en: North Tairora
lo: ໄທໂຣຣາເໜືອ

note: Inverted name for tbg
en: Tairora, North
lo: ໄທໂຣຣາ, ເໜືອ

note: Name for tbh
en: Dharawal
lo: ດາຣາວາລ

note: Name for tbi
en: Gaam
lo: ກາມ

note: Name for tbj
en: Tiang
lo: ຕຽງ

note: Name for tbk
en: Calamian Tagbanwa
lo: ທັກບານວາ ກາລາມຽນ

note: Inverted name for tbk
en: Tagbanwa, Calamian
lo: ທັກບານວາ, ກາລາມຽນ

note: Name for tbl
en: Tboli
lo: ທໂບລິ

note: Name for tbm
en: Tagbu
lo: ທັກບູ

note: Name for tbn
en: Barro Negro Tunebo
lo: ທູເນໂບ ບາໂຣ ເນໂກຣ

note: Inverted name for tbn
en: Tunebo, Barro Negro
lo: ທູເນໂບ, ບາໂຣ ເນໂກຣ

note: Name for tbo
en: Tawala
lo: ທາວາລາ

note: Name for tbp
en: Taworta
lo: ທາວໍຕາ

note: Name for tbr
en: Tumtum
lo: ຕຸ້ມຕຸ້ມ

note: Name for tbs
en: Tanguat
lo: ທັງກວດ

note: Name for tbt
en: Tembo (Kitembo)
lo: ເຕັມໂບ (ກິເຕັມໂບ)

note: Name for tbu
en: Tubar
lo: ທູບາ

note: Name for tbv
en: Tobo
lo: ໂທໂບ

note: Name for tbw
en: Tagbanwa
lo: ທັກບານວາ

note: Name for tbx
en: Kapin
lo: ກາປິນ

note: Name for tby
en: Tabaru
lo: ທາບາຣູ

note: Name for tbz
en: Ditammari
lo: ດິທຳມາຣີ

note: Name for tca
en: Ticuna
lo: ທິກູນາ

note: Name for tcb
en: Tanacross
lo: ທານາຄຣັອສ

note: Name for tcc
en: Datooga
lo: ດາຕູກາ

note: Name for tcd
en: Tafi
lo: ທາຟິ

note: Name for tce
en: Southern Tutchone
lo: ທັດໂຊນໃຕ້

note: Inverted name for tce
en: Tutchone, Southern
lo: ທັດໂຊນ, ໃຕ້

note: Name for tcf
en: Malinaltepec Me'phaa
lo: ເມຟາ ມາລິນັລເຕເປັກ

note: Inverted name for tcf
en: Me'phaa, Malinaltepec
lo: ເມຟາ, ມາລິນັລເຕເປັກ

note: Name for tcg
en: Tamagario
lo: ທາມາກາຣິໂອ

note: Name for tch
en: Turks And Caicos Creole English
lo: ອັງກິດຄຣີໂອນ ເຕີກສ ແລະ ໄກໂກສ

note: Inverted name for tch
en: Creole English, Turks And Caicos
lo: ອັງກິດຄຣີໂອນ, ເຕີກສ ແລະ ໄກໂກສ

note: Name for tci
en: Wára
lo: ວາຣາ

note: Name for tck
en: Tchitchege
lo: ຊີເຊເກ

note: Name for tcl
en: Taman (Myanmar)
lo: ທາມັນ (ມຽນມາ)

note: Name for tcm
en: Tanahmerah
lo: ທານາເມຣາ

note: Name for tcn
en: Tichurong
lo: ທິຊູຣອງ

note: Name for tco
en: Taungyo
lo: ທອງໂຢ

note: Name for tcp
en: Tawr Chin
lo: ທໍ ຊິນ

note: Inverted name for tcp
en: Chin, Tawr
lo: ຊິນ, ທໍ

note: Name for tcq
en: Kaiy
lo: ໄກຍ

note: Name for tcs
en: Torres Strait Creole
lo: ຄຣີໂອນ ຊ່ອງແຄບທໍເຣສ

note: Inverted name for tcs
en: Creole, Torres Strait
lo: ຄຣີໂອນ, ຊ່ອງແຄບທໍເຣສ

note: Name for tct
en: T'en
lo: ເທັນ

note: Name for tcu
en: Southeastern Tarahumara
lo: ທາຣາຮູມາຣາ ຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Inverted name for tcu
en: Tarahumara, Southeastern
lo: ທາຣາຮູມາຣາ, ຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Name for tcw
en: Tecpatlán Totonac
lo: ໂທໂທນັກ ເຕັກປັດລານ

note: Inverted name for tcw
en: Totonac, Tecpatlán
lo: ໂທໂທນັກ, ເຕັກປັດລານ

note: Name for tcx
en: Toda
lo: ໂທດາ

note: Name for tcy
en: Tulu
lo: ທູລູ

note: Name for tcz
en: Thado Chin
lo: ທາໂດ ຊິນ

note: Inverted name for tcz
en: Chin, Thado
lo: ຊິນ, ທາໂດ

note: Name for tda
en: Tagdal
lo: ທັກດາລ

note: Name for tdb
en: Panchpargania
lo: ປັນປາກາເນຍ

note: Name for tdc
en: Emberá-Tadó
lo: ເອັມເບຣາ-ທາໂດ

note: Name for tdd
en: Tai Nüa
lo: ໄທເໜືອ

note: Name for tde
en: Tiranige Diga Dogon
lo: ໂດກອນ ທິຣານິເກ ດິກາ

note: Inverted name for tde
en: Dogon, Tiranige Diga
lo: ໂດກອນ, ທິຣານິເກ ດິກາ

note: Name for tdf
en: Talieng
lo: ຕຣຽງ

note: Name for tdg
en: Western Tamang
lo: ທາມັງຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for tdg
en: Tamang, Western
lo: ທາມັງ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for tdh
en: Thulung
lo: ທູລຸງ

note: Name for tdi
en: Tomadino
lo: ໂທມາດິໂນ

note: Name for tdj
en: Tajio
lo: ທາຈິໂອ

note: Name for tdk
en: Tambas
lo: ທຳບັສ

note: Name for tdl
en: Sur
lo: ຊູຣ

note: Name for tdm
en: Taruma
lo: ທາຣູມາ

note: Name for tdn
en: Tondano
lo: ທອນດາໂນ

note: Name for tdo
en: Teme
lo: ເຕເມ

note: Name for tdq
en: Tita
lo: ທິຕາ

note: Name for tdr
en: Todrah
lo: ໂທດຣາ

note: Name for tds
en: Doutai
lo: ດູໄທ

note: Name for tdt
en: Tetun Dili
lo: ເຕຕຸນ ດິລີ

note: Name for tdv
en: Toro
lo: ໂທໂຣ

note: Name for tdx
en: Tandroy-Mahafaly Malagasy
lo: ມາລາກາຊີ ທານດຣອຍ-ມາຮາຟາລີ

note: Inverted name for tdx
en: Malagasy, Tandroy-Mahafaly
lo: ມາລາກາຊີ, ທານດຣອຍ-ມາຮາຟາລີ

note: Name for tdy
en: Tadyawan
lo: ທາດຢາວັນ

note: Name for tea
en: Temiar
lo: ເຕມຽນ

note: Name for teb
en: Tetete
lo: ເຕເຕເຕ

note: Name for tec
en: Terik
lo: ເຕຣິກ

note: Name for ted
en: Tepo Krumen
lo: ກຣູເມນ ເຕໂປ

note: Inverted name for ted
en: Krumen, Tepo
lo: ກຣູເມນ, ເຕໂປ

note: Name for tee
en: Huehuetla Tepehua
lo: ເຕເປຮົວ ເຮີເຮີດລາ

note: Inverted name for tee
en: Tepehua, Huehuetla
lo: ເຕເປຮົວ, ເຮີເຮີດລາ

note: Name for tef
en: Teressa
lo: ເຕເຣດຊາ

note: Name for teg
en: Teke-Tege
lo: ເຕເກ-ເຕເກ

note: Name for teh
en: Tehuelche
lo: ເຕເຮີເຊ

note: Name for tei
en: Torricelli
lo: ທໍຣິເຊລລີ

note: Name for tek
en: Ibali Teke
lo: ເຕເກ ອິບາລິ

note: Inverted name for tek
en: Teke, Ibali
lo: ເຕເກ, ອິບາລິ

note: Name for tel
en: Telugu
lo: ເຕລູກູ

note: Name for tem
en: Timne
lo: ທິມເນ

note: Name for ten
en: Tama (Colombia)
lo: ທາມາ (ໂກລົມບີ)

note: Name for teo
en: Teso
lo: ເຕໂຊ

note: Name for tep
en: Tepecano
lo: ເຕເປກາໂນ

note: Name for teq
en: Temein
lo: ເຕເມນ

note: Name for ter
en: Tereno
lo: ເຕເຣໂນ

note: Name for tes
en: Tengger
lo: ເຕັງເກີ

note: Name for tet
en: Tetum
lo: ເຕຕຸມ

note: Name for teu
en: Soo
lo: ໂຊ

note: Name for tev
en: Teor
lo: ເຕອໍ

note: Name for tew
en: Tewa (USA)
lo: ເຕວາ (ອາເມຣິກາ)

note: Name for tex
en: Tennet
lo: ເທັນເນັດ

note: Name for tey
en: Tulishi
lo: ທູລິຊິ

note: Name for tez
en: Tetserret
lo: ເຕັດເຊີເຣັດ

note: Name for tfi
en: Tofin Gbe
lo: ຈີບີ ໂທຟິນ

note: Inverted name for tfi
en: Gbe, Tofin
lo: ຈີບີ, ໂທຟິນ

note: Name for tfn
en: Tanaina
lo: ທານານາ

note: Name for tfo
en: Tefaro
lo: ເຕຟາໂຣ

note: Name for tfr
en: Teribe
lo: ເຕຣິເບ

note: Name for tft
en: Ternate
lo: ເຕີເນດ

note: Name for tga
en: Sagalla
lo: ຊາກາລາ

note: Name for tgb
en: Tobilung
lo: ໂທບິລຸງ

note: Name for tgc
en: Tigak
lo: ທິກັກ

note: Name for tgd
en: Ciwogai
lo: ຊິໂວກໄກ

note: Name for tge
en: Eastern Gorkha Tamang
lo: ທາມັງ ກໍຄາ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for tge
en: Tamang, Eastern Gorkha
lo: ທາມັງ, ກໍຄາ ຕາເວັນອອກ

note: Name for tgf
en: Chalikha
lo: ຊາລິຄາ

note: Name for tgh
en: Tobagonian Creole English
lo: ອັງກິດຄຣີໂອນ ໂທບາໂກ

note: Inverted name for tgh
en: Creole English, Tobagonian
lo: ອັງກິດຄຣີໂອນ, ໂທບາໂກ

note: Name for tgi
en: Lawunuia
lo: ລາວູນຸຍອາ

note: Name for tgj
en: Tagin
lo: ທາກິນ

note: Name for tgk
en: Tajik
lo: ທາຈິກ

note: Name for tgl
en: Tagalog
lo: ຕາກາລັອກ

note: Name for tgn
en: Tandaganon
lo: ທານດາການອນ

note: Name for tgo
en: Sudest
lo: ຊູເດັສ

note: Name for tgp
en: Tangoa
lo: ທັງໂກອາ

note: Name for tgq
en: Tring
lo: ທຣິງ

note: Name for tgr
en: Tareng
lo: ຕຣຽງ

note: Name for tgs
en: Nume
lo: ນູເມ

note: Name for tgt
en: Central Tagbanwa
lo: ທັກບານວາກາງ

note: Inverted name for tgt
en: Tagbanwa, Central
lo: ທັກບານວາ, ກາງ

note: Name for tgu
en: Tanggu
lo: ທັງກູ

note: Name for tgv
en: Tingui-Boto
lo: ທິງກຸຍ-ໂບໂທ

note: Name for tgw
en: Tagwana Senoufo
lo: ເຊນູໂຟ ທັກວານາ

note: Inverted name for tgw
en: Senoufo, Tagwana
lo: ເຊນູໂຟ, ທັກວານາ

note: Name for tgx
en: Tagish
lo: ທາກິຊ

note: Name for tgy
en: Togoyo
lo: ໂທໂກໂຢ

note: Name for tgz
en: Tagalaka
lo: ທາກາລາກາ

note: Name for tha
en: Thai
lo: ໄທ

note: Name for thd
en: Kuuk Thaayorre
lo: ກຸກ ຕາຍໍ

note: Name for the
en: Chitwania Tharu
lo: ທາຣູ ຈິດວາເນຍ

note: Inverted name for the
en: Tharu, Chitwania
lo: ທາຣູ, ຈິດວາເນຍ

note: Name for thf
en: Thangmi
lo: ທັງມິ

note: Name for thh
en: Northern Tarahumara
lo: ຕາຣາຮູມາຣາເໜືອ

note: Inverted name for thh
en: Tarahumara, Northern
lo: ຕາຣາຮູມາຣາ, ທາງເໜືອ

note: Name for thi
en: Tai Long
lo: ໄທລອງ

note: Name for thk
en: Tharaka
lo: ທາຣາກາ

note: Name for thl
en: Dangaura Tharu
lo: ດັງກໍຣາ ທາຣູ

note: Inverted name for thl
en: Tharu, Dangaura
lo: ທາຣູ, ດັງກໍຣາ

note: Name for thm
en: Aheu
lo: ອາເຮີ

note: Name for thn
en: Thachanadan
lo: ທາຊານາດັນ

note: Name for thp
en: Thompson
lo: ທອມສັນ

note: Name for thq
en: Kochila Tharu
lo: ໂຄຊິລາ ທາຣູ

note: Inverted name for thq
en: Tharu, Kochila
lo: ທາຣູ, ໂຄຊິລາ

note: Name for thr
en: Rana Tharu
lo: ຣານາ ທາຣູ

note: Inverted name for thr
en: Tharu, Rana
lo: ທາຣູ, ຣານາ

note: Name for ths
en: Thakali
lo: ທາກາລີ

note: Name for tht
en: Tahltan
lo: ທາລຕັນ

note: Name for thu
en: Thuri
lo: ທູຣິ

note: Name for thv
en: Tahaggart Tamahaq
lo: ທາຮາກກາດ ທາມາຮັກ

note: Inverted name for thv
en: Tamahaq, Tahaggart
lo: ທາມາຮັກ, ທາຮາກກາດ

note: Name for thy
en: Tha
lo: ທາ

note: Name for thz
en: Tayart Tamajeq
lo: ທາຍາດ ທາມາເຈັກ

note: Inverted name for thz
en: Tamajeq, Tayart
lo: ທາມາເຈັກ, ທາຍາດ

note: Name for tia
en: Tidikelt Tamazight
lo: ທິດິເຄລ ທາມາຊິກ

note: Inverted name for tia
en: Tamazight, Tidikelt
lo: ທາມາຊິກ, ທິດິເຄລ

note: Name for tic
en: Tira
lo: ຕິຣາ

note: Name for tif
en: Tifal
lo: ຕິຟັລ

note: Name for tig
en: Tigre
lo: ຕິເກຣ

note: Name for tih
en: Timugon Murut
lo: ຕິມູກອນ ມູຣຸດ

note: Inverted name for tih
en: Murut, Timugon
lo: ມູຣຸດ, ຕິມູກອນ

note: Name for tii
en: Tiene
lo: ຕຽນ

note: Name for tij
en: Tilung
lo: ຕິລຸງ

note: Name for tik
en: Tikar
lo: ຕິກາ

note: Name for til
en: Tillamook
lo: ຕິລາມຸກ

note: Name for tim
en: Timbe
lo: ຕິມເບ

note: Name for tin
en: Tindi
lo: ຕິນດິ

note: Name for tio
en: Teop
lo: ຕີອອບ

note: Name for tip
en: Trimuris
lo: ຕຣິມູຣິສ

note: Name for tiq
en: Tiéfo
lo: ຕິເອໂຟ

note: Name for tir
en: Tigrinya
lo: ຕິກຣິນຢາ

note: Name for tis
en: Masadiit Itneg
lo: ມາຊາດິດ ອິດເນັກ

note: Inverted name for tis
en: Itneg, Masadiit
lo: ອິດເນັກ, ມາຊາດິດ

note: Name for tit
en: Tinigua
lo: ຕິນິກົວ

note: Name for tiu
en: Adasen
lo: ອາດາເຊັນ

note: Name for tiv
en: Tiv
lo: ຕິວ

note: Name for tiw
en: Tiwi
lo: ຕິວີ

note: Name for tix
en: Southern Tiwa
lo: ຕິວາໃຕ້

note: Inverted name for tix
en: Tiwa, Southern
lo: ຕິວາ, ທາງໃຕ້

note: Name for tiy
en: Tiruray
lo: ຕິຣູຣາຍ

note: Name for tiz
en: Tai Hongjin
lo: ໄທຮົງຈິນ

note: Name for tja
en: Tajuasohn
lo: ທາຈົວຊອນ

note: Name for tjg
en: Tunjung
lo: ຕຸນຈຸງ

note: Name for tji
en: Northern Tujia
lo: ທູເຈຍເໜືອ

note: Inverted name for tji
en: Tujia, Northern
lo: ທູເຈຍ, ທາງເໜືອ

note: Name for tjj
en: Tjungundji
lo: ຈຸງກຸນຈິ

note: Name for tjl
en: Tai Laing
lo: ໄທແລງ

note: Name for tjm
en: Timucua
lo: ຕິມູຄົວ

note: Name for tjn
en: Tonjon
lo: ຕອນຈອນ

note: Name for tjo
en: Temacine Tamazight
lo: ເຕມາຊິນ ທາມາຊິກ

note: Inverted name for tjo
en: Tamazight, Temacine
lo: ທາມາຊິກ, ເຕມາຊິນ

note: Name for tjp
en: Tjupany
lo: ຈູປານີ

note: Name for tjs
en: Southern Tujia
lo: ທູເຈຍໃຕ້

note: Inverted name for tjs
en: Tujia, Southern
lo: ທູເຈຍ, ທາງໃຕ້

note: Name for tju
en: Tjurruru
lo: ຈູຣູຣູ

note: Name for tjw
en: Djabwurrung
lo: ຈາບວູຣຸງ

note: Name for tka
en: Truká
lo: ຕຣູກາ

note: Name for tkb
en: Buksa
lo: ບຸກສາ

note: Name for tkd
en: Tukudede
lo: ຕູກູເດເດ

note: Name for tke
en: Takwane
lo: ທາກວາເນ

note: Name for tkf
en: Tukumanféd
lo: ຕູກູມານເຟດ

note: Name for tkg
en: Tesaka Malagasy
lo: ເຕຊາກາ ມາລາກາຊີ

note: Inverted name for tkg
en: Malagasy, Tesaka
lo: ມາລາກາຊີ, ເຕຊາກາ

note: Name for tkl
en: Tokelau
lo: ໂຕເກເລົາ

note: Name for tkm
en: Takelma
lo: ທາເຄລມາ

note: Name for tkn
en: Toku-No-Shima
lo: ໂຕກຸໂນຊິມາ

note: Name for tkp
en: Tikopia
lo: ຕິໂກເປຍ

note: Name for tkq
en: Tee
lo: ຕີ

note: Name for tkr
en: Tsakhur
lo: ຊາກຄູ

note: Name for tks
en: Takestani
lo: ທາເຄສຕານີ

note: Name for tkt
en: Kathoriya Tharu
lo: ຄາໂທຣິຍາ ທາຣູ

note: Inverted name for tkt
en: Tharu, Kathoriya
lo: ທາຣູ, ຄາໂທຣິຍາ

note: Name for tku
en: Upper Necaxa Totonac
lo: ເນຄາຊາ ໂຕໂຕນັກ ຕອນເທິງ

note: Inverted name for tku
en: Totonac, Upper Necaxa
lo: ໂຕໂຕນັກ, ເນຄາຊາ ຕອນເທິງ

note: Name for tkv
en: Mur Pano
lo: ມູ ປາໂນ

note: Name for tkw
en: Teanu
lo: ເຕອານູ

note: Name for tkx
en: Tangko
lo: ຕັງໂກ

note: Name for tkz
en: Takua
lo: ທາກົວ

note: Name for tla
en: Southwestern Tepehuan
lo: ເຕເປຮວນ ຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້

note: Inverted name for tla
en: Tepehuan, Southwestern
lo: ເຕເປຮວນ, ຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້

note: Name for tlb
en: Tobelo
lo: ໂຕເບໂລ

note: Name for tlc
en: Yecuatla Totonac
lo: ເຢກົວລາ ໂຕໂຕນັກ

note: Inverted name for tlc
en: Totonac, Yecuatla
lo: ໂຕໂຕນັກ, ເຢກົວລາ

note: Name for tld
en: Talaud
lo: ທາເລົາ

note: Name for tlf
en: Telefol
lo: ເຕເລໂຟລ

note: Name for tlg
en: Tofanma
lo: ໂຕຟານມາ

note: Name for tlh
en: Klingon
lo: ຄຣິງກອນ

note: Name for tli
en: Tlingit
lo: ທຣິງກິດ

note: Name for tlj
en: Talinga-Bwisi
lo: ທາລິງກາ-ບວີຊີ

note: Name for tlk
en: Taloki
lo: ທາໂລກິ

note: Name for tll
en: Tetela
lo: ເຕເຕລາ

note: Name for tlm
en: Tolomako
lo: ໂຕໂລມາໂກ

note: Name for tln
en: Talondo'
lo: ທາລອນໂດ

note: Name for tlo
en: Talodi
lo: ທາໂລດິ

note: Name for tlp
en: Filomena Mata-Coahuitlán Totonac
lo: ຟິໂລເມນາ ມາຕາ-ໂຄຮຸຍລັນ ໂຕໂຕນັກ

note: Inverted name for tlp
en: Totonac, Filomena Mata-Coahuitlán
lo: ໂຕໂຕນັກ, ຟິໂລເມນາ ມາຕາ-ໂຄຮຸຍລັນ

note: Name for tlq
en: Tai Loi
lo: ໄທລອຍ

note: Name for tlr
en: Talise
lo: ທາລິເຊ

note: Name for tls
en: Tambotalo
lo: ທຳໂບທາໂລ

note: Name for tlt
en: Sou Nama
lo: ຊູ ນາມາ

note: Name for tlu
en: Tulehu
lo: ຕູເລຮູ

note: Name for tlv
en: Taliabu
lo: ທາເລຍບູ

note: Name for tlx
en: Khehek
lo: ເຄເຮັກ

note: Name for tly
en: Talysh
lo: ທາລີຊ

note: Name for tma
en: Tama (Chad)
lo: ທາມາ (ຊາດ)

note: Name for tmb
en: Katbol
lo: ຄັດໂບລ

note: Name for tmc
en: Tumak
lo: ຕູມັກ

note: Name for tmd
en: Haruai
lo: ຮາຣູໄອ

note: Name for tme
en: Tremembé
lo: ເຕຣເມມເບ

note: Name for tmf
en: Toba-Maskoy
lo: ໂຕບາ-ມາສຄອຍ

note: Name for tmg
en: Ternateño
lo: ເຕີນາເຕໂນ

note: Name for tmh
en: Tamashek
lo: ທາມາເຊັກ

note: Name for tmi
en: Tutuba
lo: ຕູຕູູບາ

note: Name for tmj
en: Samarokena
lo: ຊາມາໂຣເກນາ

note: Name for tml
en: Tamnim Citak
lo: ທຳນິມ ຊິຕັກ

note: Inverted name for tml
en: Citak, Tamnim
lo: ຊິຕັກ, ທຳນິມ

note: Name for tmm
en: Tai Thanh
lo: ໄທແທນ

note: Name for tmn
en: Taman (Indonesia)
lo: ທາມັນ (ອິນໂດເນເຊຍ)

note: Name for tmo
en: Temoq
lo: ເຕມອກ

note: Name for tmq
en: Tumleo
lo: ຕູມເລໂອ

note: Name for tmr
en: Jewish Babylonian Aramaic (ca. 200-1200 CE)
lo: ຢິວ ບາບິໂລນຽນ ອາຣາເມອິກ (ປະມານ 200-1200 CE)

note: Inverted name for tmr
en: Aramaic, Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
lo: ອາຣາເມອິກ, ຢິວ ບາບິໂລນຽນ (ປະມານ 200-1200 CE)

note: Name for tms
en: Tima
lo: ຕິມາ

note: Name for tmt
en: Tasmate
lo: ທາສມາເຕ

note: Name for tmu
en: Iau
lo: ເອົາ

note: Name for tmv
en: Tembo (Motembo)
lo: ເຕັມໂບ (ໂມເຕັມໂບ)

note: Name for tmw
en: Temuan
lo: ເຕມວນ

note: Name for tmy
en: Tami
lo: ທາມິ

note: Name for tmz
en: Tamanaku
lo: ທາມານາກູ

note: Name for tna
en: Tacana
lo: ທາການາ

note: Name for tnb
en: Western Tunebo
lo: ຕູເນໂບ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for tnb
en: Tunebo, Western
lo: ຕູເນໂບ, ທາງຕາເວັນຕົກ

note: Name for tnc
en: Tanimuca-Retuarã
lo: ທານິມູກາ-ເຣຕົວຣາ

note: Name for tnd
en: Angosturas Tunebo
lo: ອັງໂກສຕູຣັສ ຕູເນໂບ

note: Inverted name for tnd
en: Tunebo, Angosturas
lo: ຕູເນໂບ, ອັງໂກສຕູຣັສ

note: Name for tng
en: Tobanga
lo: ໂຕບັງກາ

note: Name for tnh
en: Maiani
lo: ໄມອານິ

note: Name for tni
en: Tandia
lo: ທັນເດຍ

note: Name for tnk
en: Kwamera
lo: ກວາເມຣາ

note: Name for tnl
en: Lenakel
lo: ເລນາເຄລ

note: Name for tnm
en: Tabla
lo: ທັບລາ

note: Name for tnn
en: North Tanna
lo: ທານນາເໜືອ

note: Inverted name for tnn
en: Tanna, North
lo: ທານນາ, ທາງເໜືອ

note: Name for tno
en: Toromono
lo: ໂຕໂຣໂມໂນ

note: Name for tnp
en: Whitesands
lo: ໄວແຊນ

note: Name for tnq
en: Taino
lo: ໄທໂນ

note: Name for tnr
en: Ménik
lo: ເມນິກ

note: Name for tns
en: Tenis
lo: ເຕນິສ

note: Name for tnt
en: Tontemboan
lo: ຕອນເຕັມໂບອັນ

note: Name for tnu
en: Tay Khang
lo: ໄທຄັງ

note: Name for tnv
en: Tangchangya
lo: ຕັງຊັງຢາ

note: Name for tnw
en: Tonsawang
lo: ຕອນຊາວັງ

note: Name for tnx
en: Tanema
lo: ທາເນມາ

note: Name for tny
en: Tongwe
lo: ຕອງເວ

note: Name for tnz
en: Ten'edn
lo: ເຕັນເອດ

note: Name for tob
en: Toba
lo: ໂຕບາ

note: Name for toc
en: Coyutla Totonac
lo: ໂຄຢຸດລາ ໂຕໂຕນັກ

note: Inverted name for toc
en: Totonac, Coyutla
lo: ໂຕໂຕນັກ, ໂຄຢຸດລາ

note: Name for tod
en: Toma
lo: ໂຕມາ

note: Name for tof
en: Gizrra
lo: ກິຊຣາ

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
lo: ຕອງກາ (ຍາຊາ)

note: Name for toh
en: Gitonga
lo: ກິຕອງກາ

note: Name for toi
en: Tonga (Zambia)
lo: ຕອງກາ (ແຊມເບຍ)

note: Name for toj
en: Tojolabal
lo: ໂຕໂຈລາບັລ

note: Name for tok
en: Toki Pona
lo: ໂທຄິ ໂພນາ

note: Name for tol
en: Tolowa
lo: ໂຕໂລວາ

note: Name for tom
en: Tombulu
lo: ຕອມບູລູ

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
lo: ຕອງກາ (ໝູ່ເກາະຕອງກາ)

note: Name for too
en: Xicotepec De Juárez Totonac
lo: ຊິໂຄເຕເປັກ ເດ ຮົວເຣສ ໂຕໂຕນັກ

note: Inverted name for too
en: Totonac, Xicotepec De Juárez
lo: ໂຕໂຕນັກ, ຊິໂຄເຕເປັກ ເດ ຮົວເຣສ

note: Name for top
en: Papantla Totonac
lo: ປາປັນລາ ໂຕໂຕນັກ

note: Inverted name for top
en: Totonac, Papantla
lo: ໂຕໂຕນັກ, ປາປັນລາ

note: Name for toq
en: Toposa
lo: ໂຕໂປຊາ

note: Name for tor
en: Togbo-Vara Banda
lo: ຕອກໂບ-ວາຣາ ບັນດາ

note: Inverted name for tor
en: Banda, Togbo-Vara
lo: ບັນດາ, ຕອກໂບ-ວາຣາ

note: Name for tos
en: Highland Totonac
lo: ໂຕໂຕນັກ ໄຮແລນ

note: Inverted name for tos
en: Totonac, Highland
lo: ໂຕໂຕນັກ, ໄຮແລນ

note: Name for tou
en: Tho
lo: ໂທ

note: Name for tov
en: Upper Taromi
lo: ທາໂຣມິ ຕອນເທິງ

note: Inverted name for tov
en: Taromi, Upper
lo: ທາໂຣມິ, ຕອນເທິງ

note: Name for tow
en: Jemez
lo: ເຈເມສ

note: Name for tox
en: Tobian
lo: ໂຕບຽນ

note: Name for toy
en: Topoiyo
lo: ໂຕໂປໂຢ

note: Name for toz
en: To
lo: ໂຕ

note: Name for tpa
en: Taupota
lo: ເທົາໂປຕາ

note: Name for tpc
en: Azoyú Me'phaa
lo: ອາໂຊຢູ ເມຟາ

note: Inverted name for tpc
en: Me'phaa, Azoyú
lo: ເມຟາ, ອາໂຊຢູ

note: Name for tpe
en: Tippera
lo: ຕິບເປຣາ

note: Name for tpf
en: Tarpia
lo: ທາເປຍ

note: Name for tpg
en: Kula
lo: ກູລາ

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
lo: ຕົກ ປິຊິນ

note: Name for tpj
en: Tapieté
lo: ທາປິເອເຕ

note: Name for tpk
en: Tupinikin
lo: ຕູປິນິກິນ

note: Name for tpl
en: Tlacoapa Me'phaa
lo: ລາໂຄອາປາ ເມຟາ

note: Inverted name for tpl
en: Me'phaa, Tlacoapa
lo: ເມຟາ, ລາໂຄອາປາ

note: Name for tpm
en: Tampulma
lo: ທຳປູລມາ

note: Name for tpn
en: Tupinambá
lo: ຕູປິນຳບາ

note: Name for tpo
en: Tai Pao
lo: ໄທເປົາ

note: Name for tpp
en: Pisaflores Tepehua
lo: ປິຊາຟຼໍເຣສ ເຕເປຮົວ

note: Inverted name for tpp
en: Tepehua, Pisaflores
lo: ເຕເປຮົວ, ປິຊາຟຼໍເຣສ

note: Name for tpq
en: Tukpa
lo: ຕຸກປາ

note: Name for tpr
en: Tuparí
lo: ຕູປາຣີ

note: Name for tpt
en: Tlachichilco Tepehua
lo: ລາຊິຊິລໂຄ ເຕເປຮົວ

note: Inverted name for tpt
en: Tepehua, Tlachichilco
lo: ເຕເປຮົວ, ລາຊິຊິລໂຄ

note: Name for tpu
en: Tampuan
lo: ທຳປວນ

note: Name for tpv
en: Tanapag
lo: ທານາປັກ

note: Name for tpx
en: Acatepec Me'phaa
lo: ອາກາເຕເປັກ ເມຟາ

note: Inverted name for tpx
en: Me'phaa, Acatepec
lo: ເມຟາ, ອາກາເຕເປັກ

note: Name for tpy
en: Trumai
lo: ຕຣູໄມ

note: Name for tpz
en: Tinputz
lo: ຕິນປຸດ

note: Name for tqb
en: Tembé
lo: ເຕັມເບ

note: Name for tql
en: Lehali
lo: ເລຮາລິ

note: Name for tqm
en: Turumsa
lo: ຕູຣຸມຊາ

note: Name for tqn
en: Tenino
lo: ເຕນິໂນ

note: Name for tqo
en: Toaripi
lo: ໂຕອາຣິປິ

note: Name for tqp
en: Tomoip
lo: ໂຕໂມອິບ

note: Name for tqq
en: Tunni
lo: ຕຸນນິ

note: Name for tqr
en: Torona
lo: ໂຕໂຣນາ

note: Name for tqt
en: Western Totonac
lo: ໂຕໂຕນັກ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for tqt
en: Totonac, Western
lo: ໂຕໂຕນັກ, ທາງຕາເວັນຕົກ

note: Name for tqu
en: Touo
lo: ຕູໂອ

note: Name for tqw
en: Tonkawa
lo: ຕອງກາວາ

note: Name for tra
en: Tirahi
lo: ຕິຣາຮິ

note: Name for trb
en: Terebu
lo: ເຕເຣບູ

note: Name for trc
en: Copala Triqui
lo: ໂຄປາລາ ຕຣິກີ

note: Inverted name for trc
en: Triqui, Copala
lo: ຕຣິກີ, ໂຄປາລາ

note: Name for trd
en: Turi
lo: ຕູຣິ

note: Name for tre
en: East Tarangan
lo: ທາຣັງກັນ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for tre
en: Tarangan, East
lo: ທາຣັງກັນ, ທາງຕາເວັນອອກ

note: Name for trf
en: Trinidadian Creole English
lo: ອັງກິດ ຄຣີໂອລ ຕຣິນິແດດ

note: Inverted name for trf
en: Creole English, Trinidadian
lo: ອັງກິດ ຄຣີໂອລ, ຕຣິນິແດດ

note: Name for trg
en: Lishán Didán
lo: ລິຊານ ດິດັນ

note: Name for trh
en: Turaka
lo: ຕູຣາກາ

note: Name for tri
en: Trió
lo: ຕຣິໂອ

note: Name for trj
en: Toram
lo: ໂຕຣັມ

note: Name for trl
en: Traveller Scottish
lo: ສະກັອດທິຊ ທຣາເວລເລີ

note: Inverted name for trl
en: Scottish, Traveller
lo: ສະກັອດທິຊ, ທຣາເວລເລີ

note: Name for trm
en: Tregami
lo: ເຕຣກາມິ

note: Name for trn
en: Trinitario
lo: ຕຣິນິຕາຣິໂອ

note: Name for tro
en: Tarao Naga
lo: ທາຣາວ ນາກາ

note: Inverted name for tro
en: Naga, Tarao
lo: ນາກາ, ທາຣາວ

note: Name for trp
en: Kok Borok
lo: ກົກ ບໍຣົກ

note: Name for trq
en: San Martín Itunyoso Triqui
lo: ຊານ ມາຕິນ ອິຕຸນໂຍໂຊ ຕຣິກີ

note: Inverted name for trq
en: Triqui, San Martín Itunyoso
lo: ຕຣິກີ, ຊານ ມາຕິນ ອິຕຸນໂຍໂຊ

note: Name for trr
en: Taushiro
lo: ເທົາຊິໂຣ

note: Name for trs
en: Chicahuaxtla Triqui
lo: ຊິກາຮົວລາ ຕຣິກີ

note: Inverted name for trs
en: Triqui, Chicahuaxtla
lo: ຕຣິກີ, ຊິກາຮົວລາ

note: Name for trt
en: Tunggare
lo: ຕຸງກາເຣ

note: Name for tru
en: Turoyo
lo: ຕູໂຣໂຢ

note: Name for trv
en: Sediq
lo: ເຊດິກ

note: Name for trw
en: Torwali
lo: ໂຕວາລິ

note: Name for trx
en: Tringgus-Sembaan Bidayuh
lo: ຕຣິງກຸສ-ເຊັມບານ ບິດາຍຸ

note: Inverted name for trx
en: Bidayuh, Tringgus-Sembaan
lo: ບິດາຍຸ, ຕຣິງກຸສ-ເຊັມບານ

note: Name for try
en: Turung
lo: ຕູຣຸງ

note: Name for trz
en: Torá
lo: ໂຕຣາ

note: Name for tsa
en: Tsaangi
lo: ຊາງກິ

note: Name for tsb
en: Tsamai
lo: ຊາມາຍ

note: Name for tsc
en: Tswa
lo: ຊວາ

note: Name for tsd
en: Tsakonian
lo: ຊາໂກນຽນ

note: Name for tse
en: Tunisian Sign Language
lo: ພາສາມືຕູນິເຊຍ

note: Name for tsg
en: Tausug
lo: ເທົາຊຸກ

note: Name for tsh
en: Tsuvan
lo: ຊູວັນ

note: Name for tsi
en: Tsimshian
lo: ຊິມຊຽນ

note: Name for tsj
en: Tshangla
lo: ຊັງລາ

note: Name for tsk
en: Tseku
lo: ເຊກູ

note: Name for tsl
en: Ts'ün-Lao
lo: ຊຸນ-ລາວ

note: Name for tsm
en: Turkish Sign Language
lo: ພາສາມືຕຸຣາກີ

note: Name for tsn
en: Tswana
lo: ຊວານາ

note: Name for tso
en: Tsonga
lo: ຊອງກາ

note: Name for tsp
en: Northern Toussian
lo: ຕູຊຽນເໜືອ

note: Inverted name for tsp
en: Toussian, Northern
lo: ຕູຊຽນ, ທາງເໜືອ

note: Name for tsq
en: Thai Sign Language
lo: ພາສາມືໄທ

note: Name for tsr
en: Akei
lo: ອາເຄ

note: Name for tss
en: Taiwan Sign Language
lo: ພາສາມືໄຕ້ຫວັນ

note: Name for tst
en: Tondi Songway Kiini
lo: ຕອນດິ ຊອງເວ ຄິນິ

note: Inverted name for tst
en: Songway Kiini, Tondi
lo: ຊອງເວ ຄິນິ, ຕອນດິ

note: Name for tsu
en: Tsou
lo: ໂຊ

note: Name for tsv
en: Tsogo
lo: ໂຊໂກ

note: Name for tsw
en: Tsishingini
lo: ຊິຊິງກິນິ

note: Name for tsx
en: Mubami
lo: ມູບາມິ

note: Name for tsy
en: Tebul Sign Language
lo: ພາສາມືເຕບູລ

note: Name for tsz
en: Purepecha
lo: ປູເຣເປຊາ

note: Name for tta
en: Tutelo
lo: ຕູເຕໂລ

note: Name for ttb
en: Gaa
lo: ກາ

note: Name for ttc
en: Tektiteko
lo: ເຕັກຕິເຕໂກ

note: Name for ttd
en: Tauade
lo: ເທົາອາເດ

note: Name for tte
en: Bwanabwana
lo: ບວານາບວານາ

note: Name for ttf
en: Tuotomb
lo: ຕູໂອຕອມ

note: Name for ttg
en: Tutong
lo: ຕູຕອງ

note: Name for tth
en: Upper Ta'oih
lo: ຕະໂອ້ຍຕອນເທິງ

note: Inverted name for tth
en: Ta'oih, Upper
lo: ຕະໂອ້ຍ, ຕອນເທິງ

note: Name for tti
en: Tobati
lo: ໂຕບາຕິ

note: Name for ttj
en: Tooro
lo: ໂຕໂຣ

note: Name for ttk
en: Totoro
lo: ໂຕໂຕໂຣ

note: Name for ttl
en: Totela
lo: ໂຕເຕລາ

note: Name for ttm
en: Northern Tutchone
lo: ທັດໂຊນເໜືອ

note: Inverted name for ttm
en: Tutchone, Northern
lo: ທັດໂຊນ, ທາງເໜືອ

note: Name for ttn
en: Towei
lo: ໂຕເວ

note: Name for tto
en: Lower Ta'oih
lo: ຕະໂອ້ຍຕອນລຸ່ມ

note: Inverted name for tto
en: Ta'oih, Lower
lo: ຕະໂອ້ຍ, ຕອນລຸ່ມ

note: Name for ttp
en: Tombelala
lo: ຕອມເບລາລາ

note: Name for ttq
en: Tawallammat Tamajaq
lo: ທາວາລາມັດ ທາມາຈັກ

note: Inverted name for ttq
en: Tamajaq, Tawallammat
lo: ທາມາຈັກ, ທາວາລາມັດ

note: Name for ttr
en: Tera
lo: ເຕຣາ

note: Name for tts
en: Northeastern Thai
lo: ໄທອີສານ

note: Inverted name for tts
en: Thai, Northeastern
lo: ໄທ, ອີສານ

note: Name for ttt
en: Muslim Tat
lo: ມຸສລິມ ທັດ

note: Inverted name for ttt
en: Tat, Muslim
lo: ທັດ, ມຸສລິມ

note: Name for ttu
en: Torau
lo: ໂຕເຣົາ

note: Name for ttv
en: Titan
lo: ໄທທັນ

note: Name for ttw
en: Long Wat
lo: ລອງ ວັດ

note: Name for tty
en: Sikaritai
lo: ຊິກາຣິໄທ

note: Name for ttz
en: Tsum
lo: ຊຸມ

note: Name for tua
en: Wiarumus
lo: ວຽຣູມຸສ

note: Name for tub
en: Tübatulabal
lo: ຕູບາຕູລາບັລ

note: Name for tuc
en: Mutu
lo: ມູຕູ

note: Name for tud
en: Tuxá
lo: ຕູຊາ

note: Name for tue
en: Tuyuca
lo: ຕູຢູກາ

note: Name for tuf
en: Central Tunebo
lo: ຕູເນໂບ ກາງ

note: Inverted name for tuf
en: Tunebo, Central
lo: ຕູເນໂບ, ທາງກາງ

note: Name for tug
en: Tunia
lo: ຕູເນຍ

note: Name for tuh
en: Taulil
lo: ເທົາລິລ

note: Name for tui
en: Tupuri
lo: ຕູປູຣິ

note: Name for tuj
en: Tugutil
lo: ຕູກູຕິລ

note: Name for tuk
en: Turkmen
lo: ເຕີກເມນ

note: Name for tul
en: Tula
lo: ຕູລາ

note: Name for tum
en: Tumbuka
lo: ຕູມບູກາ

note: Name for tun
en: Tunica
lo: ຕູນິກາ

note: Name for tuo
en: Tucano
lo: ຕູຄາໂນ

note: Name for tuq
en: Tedaga
lo: ເຕດາກາ

note: Name for tur
en: Turkish
lo: ຕຸຣາກີ

note: Name for tus
en: Tuscarora
lo: ທັສຄາໂຣຣາ

note: Name for tuu
en: Tututni
lo: ຕູຕຸດນິ

note: Name for tuv
en: Turkana
lo: ເຕີກຄານາ

note: Name for tux
en: Tuxináwa
lo: ຕູຊິນາວາ

note: Name for tuy
en: Tugen
lo: ຕູເກນ

note: Name for tuz
en: Turka
lo: ຕູຣກາ

note: Name for tva
en: Vaghua
lo: ວາກົວ

note: Name for tvd
en: Tsuvadi
lo: ຊູວາດິ

note: Name for tve
en: Te'un
lo: ເຕອຸນ

note: Name for tvi
en: Tulai
lo: ຕູໄລ

note: Name for tvk
en: Southeast Ambrym
lo: ອຳບຣິມ ຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Inverted name for tvk
en: Ambrym, Southeast
lo: ອຳບຣິມ, ຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Name for tvl
en: Tuvalu
lo: ຕູວາລູ

note: Name for tvm
en: Tela-Masbuar
lo: ເຕລາ-ມາສບົວ

note: Name for tvn
en: Tavoyan
lo: ທະວາຍ

note: Name for tvo
en: Tidore
lo: ຕິໂດຣ

note: Name for tvs
en: Taveta
lo: ທາເວຕາ

note: Name for tvt
en: Tutsa Naga
lo: ທຸດຊາ ນາກາ

note: Inverted name for tvt
en: Naga, Tutsa
lo: ນາກາ, ທຸດຊາ

note: Name for tvu
en: Tunen
lo: ຕູເນັນ

note: Name for tvw
en: Sedoa
lo: ເຊດໂອອາ

note: Name for tvx
en: Taivoan
lo: ໄທໂວອັນ

note: Name for tvy
en: Timor Pidgin
lo: ຕິມໍ ພິດຈິນ

note: Inverted name for tvy
en: Pidgin, Timor
lo: ພິດຈິນ, ຕິມໍ

note: Name for twa
en: Twana
lo: ວານາ

note: Name for twb
en: Western Tawbuid
lo: ທາວບຸຍ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for twb
en: Tawbuid, Western
lo: ທາວບຸຍ, ທາງຕາເວັນຕົກ

note: Name for twc
en: Teshenawa
lo: ເຕເຊນາວາ

note: Name for twd
en: Twents
lo: ເວນ

note: Name for twe
en: Tewa (Indonesia)
lo: ເຕວາ (ອິນໂດເນເຊຍ)

note: Name for twf
en: Northern Tiwa
lo: ຕິວາເໜືອ

note: Inverted name for twf
en: Tiwa, Northern
lo: ຕິວາ, ທາງເໜືອ

note: Name for twg
en: Tereweng
lo: ເຕເຣເວັງ

note: Name for twh
en: Tai Dón
lo: ໄທດອນ (ໄທຂາວ)

note: Name for twi
en: Twi
lo: ວີ

note: Name for twl
en: Tawara
lo: ທາວາຣາ

note: Name for twm
en: Tawang Monpa
lo: ທາວັງ ມອນປາ

note: Inverted name for twm
en: Monpa, Tawang
lo: ມອນປາ, ທາວັງ

note: Name for twn
en: Twendi
lo: ເວນດິ

note: Name for two
en: Tswapong
lo: ຊວາປອງ

note: Name for twp
en: Ere
lo: ເອເຣ

note: Name for twq
en: Tasawaq
lo: ທາຊາວັກ

note: Name for twr
en: Southwestern Tarahumara
lo: ຕາຣາຮູມາຣາ ຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້

note: Inverted name for twr
en: Tarahumara, Southwestern
lo: ຕາຣາຮູມາຣາ, ຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້

note: Name for twt
en: Turiwára
lo: ຕູຣິວາຣາ

note: Name for twu
en: Termanu
lo: ເຕີມານູ

note: Name for tww
en: Tuwari
lo: ຕູວາຣິ

note: Name for twx
en: Tewe
lo: ເຕເວ

note: Name for twy
en: Tawoyan
lo: ທາໂວຢັນ

note: Name for txa
en: Tombonuo
lo: ຕອມໂບນູໂອ

note: Name for txb
en: Tokharian B
lo: ໂທຄາຣຽນ ບີ

note: Name for txc
en: Tsetsaut
lo: ເຊດເຊົາ

note: Name for txe
en: Totoli
lo: ໂຕໂຕລິ

note: Name for txg
en: Tangut
lo: ຕັງກຸດ

note: Name for txh
en: Thracian
lo: ເທຣຊຽນ

note: Name for txi
en: Ikpeng
lo: ອິກເພັງ

note: Name for txj
en: Tarjumo
lo: ທາຈູໂມ

note: Name for txm
en: Tomini
lo: ໂຕມິນິ

note: Name for txn
en: West Tarangan
lo: ທາຣັງກັນ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for txn
en: Tarangan, West
lo: ທາຣັງກັນ, ທາງຕາເວັນຕົກ

note: Name for txo
en: Toto
lo: ໂຕໂຕ

note: Name for txq
en: Tii
lo: ຕີ

note: Name for txr
en: Tartessian
lo: ທາເຕສຊຽນ

note: Name for txs
en: Tonsea
lo: ຕອນເຊ

note: Name for txt
en: Citak
lo: ຊິຕັກ

note: Name for txu
en: Kayapó
lo: ກາຍາໂປ

note: Name for txx
en: Tatana
lo: ທາທານາ

note: Name for txy
en: Tanosy Malagasy
lo: ທາໂນຊີ ມາລາກາຊີ

note: Inverted name for txy
en: Malagasy, Tanosy
lo: ມາລາກາຊີ, ທາໂນຊີ

note: Name for tya
en: Tauya
lo: ເທົາຢາ

note: Name for tye
en: Kyanga
lo: ກຽງກາ

note: Name for tyh
en: O'du
lo: ໂອຄຸ

note: Name for tyi
en: Teke-Tsaayi
lo: ເຕເກ-ຊາຍີ

note: Name for tyj
en: Tai Do
lo: ໄທໂດ

note: Name for tyl
en: Thu Lao
lo: ທູ ລາວ

note: Name for tyn
en: Kombai
lo: ກອມໄບ

note: Name for typ
en: Thaypan
lo: ໄທປັນ

note: Name for tyr
en: Tai Daeng
lo: ໄທແດງ

note: Name for tys
en: Tày Sa Pa
lo: ໄທ ຊາປາ

note: Name for tyt
en: Tày Tac
lo: ໄທ ຕັກ

note: Name for tyu
en: Kua
lo: ກົວ

note: Name for tyv
en: Tuvinian
lo: ຕູວິເນຽນ

note: Name for tyx
en: Teke-Tyee
lo: ເຕເກ-ຕີ

note: Name for tyy
en: Tiyaa
lo: ຕິຢາ

note: Name for tyz
en: Tày
lo: ໄທ

note: Name for tza
en: Tanzanian Sign Language
lo: ພາສາມືຕັງຊານີ

note: Name for tzh
en: Tzeltal
lo: ເຊລທັລ

note: Name for tzj
en: Tz'utujil
lo: ຊູຕູຈິລ

note: Name for tzl
en: Talossan
lo: ທາໂລຊັນ

note: Name for tzm
en: Central Atlas Tamazight
lo: ແອັດລາສ ທາມາຊິກ ກາງ

note: Inverted name for tzm
en: Tamazight, Central Atlas
lo: ທາມາຊິກ, ແອັດລາສ ກາງ

note: Name for tzn
en: Tugun
lo: ຕູກຸນ

note: Name for tzo
en: Tzotzil
lo: ຊອດຊິລ

note: Name for tzx
en: Tabriak
lo: ທັບບຣຽກ

note: Name for uam
en: Uamué
lo: ອົວມູເອ

note: Name for uan
en: Kuan
lo: ກວນ

note: Name for uar
en: Tairuma
lo: ໄທຣູມາ

note: Name for uba
en: Ubang
lo: ອູບບັງ

note: Name for ubi
en: Ubi
lo: ອູບິ

note: Name for ubl
en: Buhi'non Bikol
lo: ບູຮິນອນ ບິກອລ

note: Inverted name for ubl
en: Bikol, Buhi'non
lo: ບິກອລ, ບູຮິນອນ

note: Name for ubr
en: Ubir
lo: ອູບິຣ

note: Name for ubu
en: Umbu-Ungu
lo: ອຸມບູ-ອຸງກູ

note: Name for uby
en: Ubykh
lo: ອູບິກ

note: Name for uda
en: Uda
lo: ອູດາ

note: Name for ude
en: Udihe
lo: ອູດິເຮ

note: Name for udg
en: Muduga
lo: ມູດູກາ

note: Name for udi
en: Udi
lo: ອູດິ

note: Name for udj
en: Ujir
lo: ອູຈິຣ

note: Name for udl
en: Wuzlam
lo: ວຸສລຳ

note: Name for udm
en: Udmurt
lo: ອຸດມູດ

note: Name for udu
en: Uduk
lo: ອູດຸກ

note: Name for ues
en: Kioko
lo: ກິໂອໂກ

note: Name for ufi
en: Ufim
lo: ອູຟິມ

note: Name for uga
en: Ugaritic
lo: ອູກາຣິຕິກ

note: Name for ugb
en: Kuku-Ugbanh
lo: ກູກູ-ອຸກບານ

note: Name for uge
en: Ughele
lo: ອູເກເລ

note: Name for ugh
en: Kubachi
lo: ກູບາຊິ

note: Name for ugn
en: Ugandan Sign Language
lo: ພາສາມືອູການດາ

note: Name for ugo
en: Ugong
lo: ອູກອງ

note: Name for ugy
en: Uruguayan Sign Language
lo: ພາສາມືອູຣູກວາຍ

note: Name for uha
en: Uhami
lo: ອູຮາມິ

note: Name for uhn
en: Damal
lo: ດາມັລ

note: Name for uig
en: Uighur
lo: ອຸຍກູ

note: Name for uis
en: Uisai
lo: ອຸຍໄຊ

note: Name for uiv
en: Iyive
lo: ອິຢິເວ

note: Name for uji
en: Tanjijili
lo: ທັນຈິຈິລິ

note: Name for uka
en: Kaburi
lo: ກາບູຣິ

note: Name for ukg
en: Ukuriguma
lo: ອູກູຣິກູມາ

note: Name for ukh
en: Ukhwejo
lo: ອຸຍເວໂຈ

note: Name for uki
en: Kui (India)
lo: ກຸຍ (ອິນເດຍ)

note: Name for ukk
en: Muak Sa-aak
lo: ມວກ ຊາ-ອັກ

note: Name for ukl
en: Ukrainian Sign Language
lo: ພາສາມືຢູເຄຣນ

note: Name for ukp
en: Ukpe-Bayobiri
lo: ອຸກເປ-ບາໂຢບິຣິ

note: Name for ukq
en: Ukwa
lo: ອຸກວາ

note: Name for ukr
en: Ukrainian
lo: ຢູເຄຣນ

note: Name for uks
en: Urubú-Kaapor Sign Language
lo: ພາສາມືອູຣູບູ-ກາປໍ

note: Name for uku
en: Ukue
lo: ອູກູເອ

note: Name for ukv
en: Kuku
lo: ກູກູ

note: Name for ukw
en: Ukwuani-Aboh-Ndoni
lo: ອຸກວານິ-ອາໂບະ-ໂດນິ

note: Name for uky
en: Kuuk-Yak
lo: ກູກ-ຢັກ

note: Name for ula
en: Fungwa
lo: ຟຸງວາ

note: Name for ulb
en: Ulukwumi
lo: ອູລູກວູມິ

note: Name for ulc
en: Ulch
lo: ອຸລ

note: Name for ule
en: Lule
lo: ລູເລ

note: Name for ulf
en: Usku
lo: ອຸສກູ

note: Name for uli
en: Ulithian
lo: ອູລິທຽນ

note: Name for ulk
en: Meriam Mir
lo: ເມຣຽມ ເມຍ

note: Name for ull
en: Ullatan
lo: ອຸລລາຕັນ

note: Name for ulm
en: Ulumanda'
lo: ອູລູມັນດາ

note: Name for uln
en: Unserdeutsch
lo: ອຸນເຊີດອຍ

note: Name for ulu
en: Uma' Lung
lo: ອູມາ ລຸງ

note: Name for ulw
en: Ulwa
lo: ອຸລວາ

note: Name for uly
en: Buli
lo: ບູລິ

note: Name for uma
en: Umatilla
lo: ອູມາຕິລາ

note: Name for umb
en: Umbundu
lo: ອຸມບຸນດູ

note: Name for umc
en: Marrucinian
lo: ມາຣູຊິນຽນ

note: Name for umd
en: Umbindhamu
lo: ອຸມບິນດາມູ

note: Name for umg
en: Morrobalama
lo: ມໍໂຣບາລາມາ

note: Name for umi
en: Ukit
lo: ອູກິດ

note: Name for umm
en: Umon
lo: ອູມອນ

note: Name for umn
en: Makyan Naga
lo: ມັກຢັນ ນາກາ

note: Inverted name for umn
en: Naga, Makyan
lo: ນາກາ, ມັກຢັນ

note: Name for umo
en: Umotína
lo: ອູໂມຕິນາ

note: Name for ump
en: Umpila
lo: ອຸມປິລາ

note: Name for umr
en: Umbugarla
lo: ອຸມບູກາລາ

note: Name for ums
en: Pendau
lo: ເປັນເດົາ

note: Name for umu
en: Munsee
lo: ມຸນຊີ

note: Name for una
en: North Watut
lo: ວາຕຸດເໜືອ

note: Inverted name for una
en: Watut, North
lo: ວາຕຸດ, ທາງເໜືອ

note: Name for und
en: Undetermined
lo: ບໍ່ລະບຸ

note: Name for une
en: Uneme
lo: ອູເນເມ

note: Name for ung
en: Ngarinyin
lo: ງາຣິນຢິນ

note: Name for uni
en: Uni
lo: ອູນິ

note: Name for unk
en: Enawené-Nawé
lo: ເອຢາເວເນ-ນາເວ

note: Name for unm
en: Unami
lo: ອູນາມິ

note: Name for unn
en: Kurnai
lo: ເຄີໄນ

note: Name for unr
en: Mundari
lo: ມຸນດາຣິ

note: Name for unu
en: Unubahe
lo: ອູນູບາເຮ

note: Name for unx
en: Munda
lo: ມຸນດາ

note: Name for unz
en: Unde Kaili
lo: ອຸນເດ ໄກລິ

note: Inverted name for unz
en: Kaili, Unde
lo: ໄກລິ, ອຸນເດ

note: Name for uon
en: Kulon
lo: ກູລອນ

note: Name for upi
en: Umeda
lo: ອູເມດາ

note: Name for upv
en: Uripiv-Wala-Rano-Atchin
lo: ອູຣິປິວ-ວາລາ-ຣາໂນ-ອັດຊິນ

note: Name for ura
en: Urarina
lo: ອູຣາຣິນາ

note: Name for urb
en: Urubú-Kaapor
lo: ອູຣູບູ-ກາປໍ

note: Name for urc
en: Urningangg
lo: ເອີຣນິງກັງ

note: Name for urd
en: Urdu
lo: ອູຣດູ

note: Name for ure
en: Uru
lo: ອູຣູ

note: Name for urf
en: Uradhi
lo: ອູຣາດິ

note: Name for urg
en: Urigina
lo: ອູຣິກິນາ

note: Name for urh
en: Urhobo
lo: ອູໂຮໂບ

note: Name for uri
en: Urim
lo: ອູຣິມ

note: Name for urk
en: Urak Lawoi'
lo: ອູຣັກ ລາໂວ້ຍ

note: Name for url
en: Urali
lo: ອູຣາລິ

note: Name for urm
en: Urapmin
lo: ອູຣັບມິນ

note: Name for urn
en: Uruangnirin
lo: ອູຣວງນິຣິນ

note: Name for uro
en: Ura (Papua New Guinea)
lo: ອູຣາ (ປາປົວ ນິວກິນີ)

note: Name for urp
en: Uru-Pa-In
lo: ອູຣູ-ປາ-ອິນ

note: Name for urr
en: Lehalurup
lo: ເລຮາລູຣຸບ

note: Name for urt
en: Urat
lo: ອູຣັດ

note: Name for uru
en: Urumi
lo: ອູຣູມິ

note: Name for urv
en: Uruava
lo: ອູຣົວວາ

note: Name for urw
en: Sop
lo: ຊົບ

note: Name for urx
en: Urimo
lo: ອູຣິໂມ

note: Name for ury
en: Orya
lo: ອໍຢາ

note: Name for urz
en: Uru-Eu-Wau-Wau
lo: ອູຣູ-ເອີ-ວາອູ-ວາອູ

note: Name for usa
en: Usarufa
lo: ອູຊາຣູຟາ

note: Name for ush
en: Ushojo
lo: ອູໂຊໂຈ

note: Name for usi
en: Usui
lo: ອູຊຸຍ

note: Name for usk
en: Usaghade
lo: ອູຊາກາເດ

note: Name for usp
en: Uspanteco
lo: ອຸສປັນເຕໂກ

note: Name for uss
en: us-Saare
lo: ອຸສ-ຊາເຣ

note: Name for usu
en: Uya
lo: ອູຢາ

note: Name for uta
en: Otank
lo: ໂອຕັງ

note: Name for ute
en: Ute-Southern Paiute
lo: ອູເຕ-ໄພຢູດໃຕ້

note: Name for uth
en: ut-Hun
lo: ອຸດ-ຮຸນ

note: Name for utp
en: Amba (Solomon Islands)
lo: ອຳບາ (ໝູ່ເກາະໂຊໂລມອນ)

note: Name for utr
en: Etulo
lo: ເອຕູໂລ

note: Name for utu
en: Utu
lo: ອູຕູ

note: Name for uum
en: Urum
lo: ອູຣຸມ

note: Name for uur
en: Ura (Vanuatu)
lo: ອູຣາ (ວານົວຕູ)

note: Name for uuu
en: U
lo: ອູ

note: Name for uve
en: West Uvean
lo: ອູວຽນ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for uve
en: Uvean, West
lo: ອູວຽນ, ທາງຕາເວັນຕົກ

note: Name for uvh
en: Uri
lo: ອູຣິ

note: Name for uvl
en: Lote
lo: ໂລເຕ

note: Name for uwa
en: Kuku-Uwanh
lo: ກູກູ-ອູວັນ

note: Name for uya
en: Doko-Uyanga
lo: ໂດໂກ-ອູຢັງກາ

note: Name for uzb
en: Uzbek
lo: ອຸສເບັກ

note: Name for uzn
en: Northern Uzbek
lo: ອຸສເບັກເໜືອ

note: Inverted name for uzn
en: Uzbek, Northern
lo: ອຸສເບັກ, ທາງເໜືອ

note: Name for uzs
en: Southern Uzbek
lo: ອຸສເບັກໃຕ້

note: Inverted name for uzs
en: Uzbek, Southern
lo: ອຸສເບັກ, ທາງໃຕ້

note: Name for vaa
en: Vaagri Booli
lo: ວາກຣິ ບູລິ

note: Name for vae
en: Vale
lo: ວາເລ

note: Name for vaf
en: Vafsi
lo: ວັບຊິ

note: Name for vag
en: Vagla
lo: ວັກລາ

note: Name for vah
en: Varhadi-Nagpuri
lo: ວາຮາດິ-ນັກປູຣິ

note: Name for vai
en: Vai
lo: ໄວ

note: Name for vaj
en: Sekele
lo: ເຊເກເລ

note: Name for val
en: Vehes
lo: ເວເຮສ

note: Name for vam
en: Vanimo
lo: ວານິໂມ

note: Name for van
en: Valman
lo: ວາລມັນ

note: Name for vao
en: Vao
lo: ວາວ

note: Name for vap
en: Vaiphei
lo: ໄວເພ

note: Name for var
en: Huarijio
lo: ຮົວຣິຈິໂອ

note: Name for vas
en: Vasavi
lo: ວາຊາວິ

note: Name for vau
en: Vanuma
lo: ວານູມາ

note: Name for vav
en: Varli
lo: ວາຣລິ

note: Name for vay
en: Wayu
lo: ວາຍູ

note: Name for vbb
en: Southeast Babar
lo: ບາບາ ຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Inverted name for vbb
en: Babar, Southeast
lo: ບາບາ, ທາງຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Name for vbk
en: Southwestern Bontok
lo: ບອນຕົກ ຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້

note: Inverted name for vbk
en: Bontok, Southwestern
lo: ບອນຕົກ, ທາງຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້

note: Name for vec
en: Venetian
lo: ເວເນຊຽນ

note: Name for ved
en: Veddah
lo: ເວດດາ

note: Name for vel
en: Veluws
lo: ເວລຸວ

note: Name for vem
en: Vemgo-Mabas
lo: ເວັມໂກ-ມາບັສ

note: Name for ven
en: Venda
lo: ເວນດາ

note: Name for veo
en: Ventureño
lo: ເວນຕູເຣໂນ

note: Name for vep
en: Veps
lo: ເວບ

note: Name for ver
en: Mom Jango
lo: ມອມ ຈັງໂກ

note: Name for vgr
en: Vaghri
lo: ວາກຣິ

note: Name for vgt
en: Vlaamse Gebarentaal
lo: ພາສາມືຟລາມິຊ

note: Name for vic
en: Virgin Islands Creole English
lo: ອັງກິດ ຄຣີໂອລ ໝູ່ເກາະເວີຈິນ

note: Inverted name for vic
en: Creole English, Virgin Islands
lo: ອັງກິດ ຄຣີໂອລ, ໝູ່ເກາະເວີຈິນ

note: Name for vid
en: Vidunda
lo: ວິດຸນດາ

note: Name for vie
en: Vietnamese
lo: ຫວຽດນາມ

note: Name for vif
en: Vili
lo: ວິລິ

note: Name for vig
en: Viemo
lo: ວຽມໂມ

note: Name for vil
en: Vilela
lo: ວິເລລາ

note: Name for vin
en: Vinza
lo: ວິນຊາ

note: Name for vis
en: Vishavan
lo: ວິຊາວັນ

note: Name for vit
en: Viti
lo: ວິຕິ

note: Name for viv
en: Iduna
lo: ອິດູນາ

note: Name for vjk
en: Bajjika
lo: ບັຈຈິກາ

note: Name for vka
en: Kariyarra
lo: ກາຣິຢາຣາ

note: Name for vkj
en: Kujarge
lo: ກູຈາເກ

note: Name for vkk
en: Kaur
lo: ກໍຣ

note: Name for vkl
en: Kulisusu
lo: ກູລິຊູຊູ

note: Name for vkm
en: Kamakan
lo: ກາມາກັນ

note: Name for vkn
en: Koro Nulu
lo: ໂກໂຣ ນູລູ

note: Name for vko
en: Kodeoha
lo: ໂກເດໂອຮາ

note: Name for vkp
en: Korlai Creole Portuguese
lo: ໂປຕູເກສ ຄຣີໂອລ ກໍໄລ

note: Inverted name for vkp
en: Creole Portuguese, Korlai
lo: ໂປຕູເກສ ຄຣີໂອລ, ກໍໄລ

note: Name for vkt
en: Tenggarong Kutai Malay
lo: ມາເລ ເຕັງກາຣອງ ກູໄທ

note: Inverted name for vkt
en: Malay, Tenggarong Kutai
lo: ມາເລ, ເຕັງກາຣອງ ກູໄທ

note: Name for vku
en: Kurrama
lo: ກູຣາມາ

note: Name for vkz
en: Koro Zuba
lo: ໂກໂຣ ຊູບາ

note: Name for vlp
en: Valpei
lo: ວາລເພ

note: Name for vls
en: Vlaams
lo: ຟລາມ

note: Name for vma
en: Martuyhunira
lo: ມາຕູຍຮູນິຣາ

note: Name for vmb
en: Barbaram
lo: ບາບາຣຳ

note: Name for vmc
en: Juxtlahuaca Mixtec
lo: ຈຸສລາຮົວຄາ ມິກເທັກ

note: Inverted name for vmc
en: Mixtec, Juxtlahuaca
lo: ມິກເທັກ, ຈຸສລາຮົວຄາ

note: Name for vmd
en: Mudu Koraga
lo: ມູດູ ໂກຣາກາ

note: Inverted name for vmd
en: Koraga, Mudu
lo: ໂກຣາກາ, ມູດູ

note: Name for vme
en: East Masela
lo: ມາເຊລາ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for vme
en: Masela, East
lo: ມາເຊລາ, ທາງຕາເວັນອອກ

note: Name for vmf
en: Mainfränkisch
lo: ໄມແຟຣງກິຊ

note: Name for vmg
en: Lungalunga
lo: ລຸງກາລຸງກາ

note: Name for vmh
en: Maraghei
lo: ມາຣາເກ

note: Name for vmi
en: Miwa
lo: ມິວາ

note: Name for vmj
en: Ixtayutla Mixtec
lo: ອິສຕາຢຸດລາ ມິກເທັກ

note: Inverted name for vmj
en: Mixtec, Ixtayutla
lo: ມິກເທັກ, ອິສຕາຢຸດລາ

note: Name for vmk
en: Makhuwa-Shirima
lo: ມາຄູວາ-ຊິຣິມາ

note: Name for vml
en: Malgana
lo: ມາລການາ

note: Name for vmm
en: Mitlatongo Mixtec
lo: ມິດລາຕອງໂກ ມິກເທັກ

note: Inverted name for vmm
en: Mixtec, Mitlatongo
lo: ມິກເທັກ, ມິດລາຕອງໂກ

note: Name for vmp
en: Soyaltepec Mazatec
lo: ໂຊຢາລເຕເປັກ ມາຊາເທັກ

note: Inverted name for vmp
en: Mazatec, Soyaltepec
lo: ມາຊາເທັກ, ໂຊຢາລເຕເປັກ

note: Name for vmq
en: Soyaltepec Mixtec
lo: ໂຊຢາລເຕເປັກ ມິກເທັກ

note: Inverted name for vmq
en: Mixtec, Soyaltepec
lo: ມິກເທັກ, ໂຊຢາລເຕເປັກ

note: Name for vmr
en: Marenje
lo: ມາເຣນເຈ

note: Name for vms
en: Moksela
lo: ມອກເຊລາ

note: Name for vmu
en: Muluridyi
lo: ມູລູຣິດຢິ

note: Name for vmv
en: Valley Maidu
lo: ວາເລ ໄມດູ

note: Inverted name for vmv
en: Maidu, Valley
lo: ໄມດູ, ວາເລ

note: Name for vmw
en: Makhuwa
lo: ມາຄູວາ

note: Name for vmx
en: Tamazola Mixtec
lo: ທາມາໂຊລາ ມິກເທັກ

note: Inverted name for vmx
en: Mixtec, Tamazola
lo: ມິກເທັກ, ທາມາໂຊລາ

note: Name for vmy
en: Ayautla Mazatec
lo: ອາຍົວລາ ມາຊາເທັກ

note: Inverted name for vmy
en: Mazatec, Ayautla
lo: ມາຊາເທັກ, ອາຍົວລາ

note: Name for vmz
en: Mazatlán Mazatec
lo: ມາຊາລານ ມາຊາເທັກ

note: Inverted name for vmz
en: Mazatec, Mazatlán
lo: ມາຊາເທັກ, ມາຊາລານ

note: Name for vnk
en: Vano
lo: ວາໂນ

note: Name for vnm
en: Vinmavis
lo: ວິນມາວິສ

note: Name for vnp
en: Vunapu
lo: ວູນາປູ

note: Name for vol
en: Volapük
lo: ໂວລາປຸກ

note: Name for vor
en: Voro
lo: ໂວໂຣ

note: Name for vot
en: Votic
lo: ໂວຕິກ

note: Name for vra
en: Vera'a
lo: ເວຣາ

note: Name for vro
en: Võro
lo: ໂວໂຣ

note: Name for vrs
en: Varisi
lo: ວາຣິຊິ

note: Name for vrt
en: Burmbar
lo: ບູມບາ

note: Name for vsi
en: Moldova Sign Language
lo: ພາສາມືມອລໂດວາ

note: Name for vsl
en: Venezuelan Sign Language
lo: ພາສາມືເວເນຊູເອລາ

note: Name for vsn
en: Vedic Sanskrit
lo: ສັນສະກິດ ເວດິກ

note: Name for vsv
en: Valencian Sign Language
lo: ພາສາມືວາເລນເຊຍ

note: Name for vto
en: Vitou
lo: ວິຕູ

note: Name for vum
en: Vumbu
lo: ວູມບູ

note: Name for vun
en: Vunjo
lo: ວຸນໂຈ

note: Name for vut
en: Vute
lo: ວູເຕ

note: Name for vwa
en: Awa (China)
lo: ອາວາ (ຈີນ)

note: Name for waa
en: Walla Walla
lo: ວາລາ ວາລາ

note: Name for wab
en: Wab
lo: ວັບ

note: Name for wac
en: Wasco-Wishram
lo: ວາສໂກ-ວິຊຣຳ

note: Name for wad
en: Wamesa
lo: ວາເມຊາ

note: Name for wae
en: Walser
lo: ວາລເຊີ

note: Name for waf
en: Wakoná
lo: ວາໂກນາ

note: Name for wag
en: Wa'ema
lo: ວາເອມາ

note: Name for wah
en: Watubela
lo: ວາຕູເບລາ

note: Name for wai
en: Wares
lo: ວາເຣສ

note: Name for waj
en: Waffa
lo: ວັຟຟາ

note: Name for wal
en: Wolaytta
lo: ໂວໄລຕາ

note: Name for wam
en: Wampanoag
lo: ວຳປາໂນອັກ

note: Name for wan
en: Wan
lo: ວັນ

note: Name for wao
en: Wappo
lo: ວັບໂປ

note: Name for wap
en: Wapishana
lo: ວາປິຊານາ

note: Name for waq
en: Wagiman
lo: ວາກິມັນ

note: Name for war
en: Waray (Philippines)
lo: ວາເຣ (ຟີລິບປິນ)

note: Name for was
en: Washo
lo: ວາໂຊ

note: Name for wat
en: Kaninuwa
lo: ການິນູວາ

note: Name for wau
en: Waurá
lo: ວົວຣາ

note: Name for wav
en: Waka
lo: ວາກາ

note: Name for waw
en: Waiwai
lo: ໄວໄວ

note: Name for wax
en: Watam
lo: ວາຕຳ

note: Name for way
en: Wayana
lo: ວາຍານາ

note: Name for waz
en: Wampur
lo: ວຳປູ

note: Name for wba
en: Warao
lo: ວາຣາວ

note: Name for wbb
en: Wabo
lo: ວາໂບ

note: Name for wbe
en: Waritai
lo: ວາຣິໄທ

note: Name for wbf
en: Wara
lo: ວາຣາ

note: Name for wbh
en: Wanda
lo: ວັນດາ

note: Name for wbi
en: Vwanji
lo: ວານຈິ

note: Name for wbj
en: Alagwa
lo: ອາລັກວາ

note: Name for wbk
en: Waigali
lo: ໄວກາລິ

note: Name for wbl
en: Wakhi
lo: ວາກຄິ

note: Name for wbm
en: Wa
lo: ວາ

note: Name for wbp
en: Warlpiri
lo: ວາລປິຣິ

note: Name for wbq
en: Waddar
lo: ວັດດາ

note: Name for wbr
en: Wagdi
lo: ວັກດິ

note: Name for wbs
en: West Bengal Sign Language
lo: ພາສາມືເບັງກອລຕາເວັນຕົກ

note: Name for wbt
en: Warnman
lo: ວາຣນມັນ

note: Name for wbv
en: Wajarri
lo: ວາຈາຣິ

note: Name for wbw
en: Woi
lo: ວອຍ

note: Name for wca
en: Yanomámi
lo: ຢາໂນມາມິ

note: Name for wci
en: Waci Gbe
lo: ວາຊິ ກເບ

note: Inverted name for wci
en: Gbe, Waci
lo: ກເບ, ວາຊິ

note: Name for wdd
en: Wandji
lo: ວັນຈິ

note: Name for wdg
en: Wadaginam
lo: ວາດາກິນຳ

note: Name for wdj
en: Wadjiginy
lo: ວັດຈິກິນ

note: Name for wdk
en: Wadikali
lo: ວາດິກາລິ

note: Name for wdt
en: Wendat
lo: ເວນດັດ

note: Name for wdu
en: Wadjigu
lo: ວັດຈິກູ

note: Name for wdy
en: Wadjabangayi
lo: ວັດຈາບັງກາຍິ

note: Name for wea
en: Wewaw
lo: ເວວາວ

note: Name for wec
en: Wè Western
lo: ເວ ຕາເວັນຕົກ

note: Name for wed
en: Wedau
lo: ເວດູ

note: Name for weg
en: Wergaia
lo: ເວີກາຍາ

note: Name for weh
en: Weh
lo: ເວ

note: Name for wei
en: Kiunum
lo: ກິອູນຸມ

note: Name for wem
en: Weme Gbe
lo: ເວເມ ກເບ

note: Inverted name for wem
en: Gbe, Weme
lo: ກເບ, ເວເມ

note: Name for weo
en: Wemale
lo: ເວມາເລ

note: Name for wep
en: Westphalien
lo: ເວສຟາລຽນ

note: Name for wer
en: Weri
lo: ເວຣິ

note: Name for wes
en: Cameroon Pidgin
lo: ຄາເມຣູນ ພິດຈິນ

note: Inverted name for wes
en: Pidgin, Cameroon
lo: ພິດຈິນ, ຄາເມຣູນ

note: Name for wet
en: Perai
lo: ເປໄຣ

note: Name for weu
en: Rawngtu Chin
lo: ຣາວທູ ຊິນ

note: Inverted name for weu
en: Chin, Rawngtu
lo: ຊິນ, ຣາວທູ

note: Name for wew
en: Wejewa
lo: ເວເຈວາ

note: Name for wfg
en: Yafi
lo: ຢາຟິ

note: Name for wga
en: Wagaya
lo: ວາກາຍາ

note: Name for wgb
en: Wagawaga
lo: ວາກາວາກາ

note: Name for wgg
en: Wangkangurru
lo: ວັງກັງກູຣູ

note: Name for wgi
en: Wahgi
lo: ວາກີ

note: Name for wgo
en: Waigeo
lo: ວາອີເກໂອ

note: Name for wgu
en: Wirangu
lo: ວິຣັງກູ

note: Name for wgy
en: Warrgamay
lo: ວາຣກາມາຍ

note: Name for wha
en: Sou Upaa
lo: ຊູ ອູປາ

note: Name for whg
en: North Wahgi
lo: ວາກີເໜືອ

note: Inverted name for whg
en: Wahgi, North
lo: ວາກີ, ທາງເໜືອ

note: Name for whk
en: Wahau Kenyah
lo: ວາເຮົາ ເຄັນຢາ

note: Inverted name for whk
en: Kenyah, Wahau
lo: ເຄັນຢາ, ວາເຮົາ

note: Name for whu
en: Wahau Kayan
lo: ວາເຮົາ ກາຍັນ

note: Inverted name for whu
en: Kayan, Wahau
lo: ກາຍັນ, ວາເຮົາ

note: Name for wib
en: Southern Toussian
lo: ຕູຊຽນໃຕ້

note: Inverted name for wib
en: Toussian, Southern
lo: ຕູຊຽນ, ທາງໃຕ້

note: Name for wic
en: Wichita
lo: ວິຊິຕາ

note: Name for wie
en: Wik-Epa
lo: ວິກ-ເອປາ

note: Name for wif
en: Wik-Keyangan
lo: ວິກ-ເກຢັງກັນ

note: Name for wig
en: Wik Ngathan
lo: ວິກ ງາທັນ

note: Name for wih
en: Wik-Me'anha
lo: ວິກ-ເມອັນຮາ

note: Name for wii
en: Minidien
lo: ມິນິດຽນ

note: Name for wij
en: Wik-Iiyanh
lo: ວິກ-ອິຍັນ

note: Name for wik
en: Wikalkan
lo: ວິຄາລກັນ

note: Name for wil
en: Wilawila
lo: ວິລາວິລາ

note: Name for wim
en: Wik-Mungkan
lo: ວິກ-ມຸງກັນ

note: Name for win
en: Ho-Chunk
lo: ໂຮ-ຈັງ

note: Name for wir
en: Wiraféd
lo: ວິຣາເຟດ

note: Name for wiu
en: Wiru
lo: ວິຣູ

note: Name for wiv
en: Vitu
lo: ວິຕູ

note: Name for wiy
en: Wiyot
lo: ວິຢອດ

note: Name for wja
en: Waja
lo: ວາຈາ

note: Name for wji
en: Warji
lo: ວາຈິ

note: Name for wka
en: Kw'adza
lo: ກວັດຊາ

note: Name for wkb
en: Kumbaran
lo: ກຸມບາຣັນ

note: Name for wkd
en: Wakde
lo: ວັກເດ

note: Name for wkl
en: Kalanadi
lo: ກາລານາດິ

note: Name for wkr
en: Keerray-Woorroong
lo: ຄີເຣ-ວູຣຸງ

note: Name for wku
en: Kunduvadi
lo: ກຸນດູວາດິ

note: Name for wkw
en: Wakawaka
lo: ວາກາວາກາ

note: Name for wky
en: Wangkayutyuru
lo: ວັງກາຍູຕູຣູ

note: Name for wla
en: Walio
lo: ວາລິໂອ

note: Name for wlc
en: Mwali Comorian
lo: ມວາລິ ໂຄໂມຣຽນ

note: Inverted name for wlc
en: Comorian, Mwali
lo: ໂຄໂມຣຽນ, ມວາລິ

note: Name for wle
en: Wolane
lo: ໂວລາເນ

note: Name for wlg
en: Kunbarlang
lo: ກຸນບາລັງ

note: Name for wlh
en: Welaun
lo: ເວເລົາ

note: Name for wli
en: Waioli
lo: ໄວໂອລິ

note: Name for wlk
en: Wailaki
lo: ໄວລາກິ

note: Name for wll
en: Wali (Sudan)
lo: ວາລິ (ຊູດານ)

note: Name for wlm
en: Middle Welsh
lo: ເວລ ກາງ

note: Inverted name for wlm
en: Welsh, Middle
lo: ເວລ, ທາງກາງ

note: Name for wln
en: Walloon
lo: ວາລູນ

note: Name for wlo
en: Wolio
lo: ໂວລິໂອ

note: Name for wlr
en: Wailapa
lo: ໄວລາປາ

note: Name for wls
en: Wallisian
lo: ວາລິຊຽນ

note: Name for wlu
en: Wuliwuli
lo: ວູລິວູລິ

note: Name for wlv
en: Wichí Lhamtés Vejoz
lo: ວິຊິ ລາມເຕສ ເວໂຈສ

note: Name for wlw
en: Walak
lo: ວາລັກ

note: Name for wlx
en: Wali (Ghana)
lo: ວາລິ (ການາ)

note: Name for wly
en: Waling
lo: ວາລິງ

note: Name for wma
en: Mawa (Nigeria)
lo: ມາວາ (ໄນຈີເຣຍ)

note: Name for wmb
en: Wambaya
lo: ວຳບາຍາ

note: Name for wmc
en: Wamas
lo: ວາມັສ

note: Name for wmd
en: Mamaindé
lo: ມາເມນເດ

note: Name for wme
en: Wambule
lo: ວຳບູເລ

note: Name for wmg
en: Western Minyag
lo: ມິນຢັກ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for wmg
en: Minyag, Western
lo: ມິນຢັກ, ທາງຕາເວັນຕົກ

note: Name for wmh
en: Waima'a
lo: ໄວມາ

note: Name for wmi
en: Wamin
lo: ວາມິນ

note: Name for wmm
en: Maiwa (Indonesia)
lo: ໄມວາ (ອິນໂດເນເຊຍ)

note: Name for wmn
en: Waamwang
lo: ວາມວັງ

note: Name for wmo
en: Wom (Papua New Guinea)
lo: ວອມ (ປາປົວ ນິວກິນີ)

note: Name for wms
en: Wambon
lo: ວຳບອນ

note: Name for wmt
en: Walmajarri
lo: ວາລມາຈາຣິ

note: Name for wmw
en: Mwani
lo: ມວານິ

note: Name for wmx
en: Womo
lo: ໂວໂມ

note: Name for wnb
en: Mokati
lo: ໂມກາຕິ

note: Name for wnc
en: Wantoat
lo: ວັນໂຕດ

note: Name for wnd
en: Wandarang
lo: ວັນດາຣັງ

note: Name for wne
en: Waneci
lo: ວາເນຊິ

note: Name for wng
en: Wanggom
lo: ວັງກອມ

note: Name for wni
en: Ndzwani Comorian
lo: ຈວານິ ໂຄໂມຣຽນ

note: Inverted name for wni
en: Comorian, Ndzwani
lo: ໂຄໂມຣຽນ, ຈວານິ

note: Name for wnk
en: Wanukaka
lo: ວານູກາກາ

note: Name for wnm
en: Wanggamala
lo: ວັງກາມາລາ

note: Name for wnn
en: Wunumara
lo: ວູນູມາຣາ

note: Name for wno
en: Wano
lo: ວາໂນ

note: Name for wnp
en: Wanap
lo: ວານັບ

note: Name for wnu
en: Usan
lo: ອູຊັນ

note: Name for wnw
en: Wintu
lo: ວິນຕູ

note: Name for wny
en: Wanyi
lo: ວັນຢິ

note: Name for woa
en: Kuwema
lo: ກູເວມາ

note: Name for wob
en: Wè Northern
lo: ເວ ເໜືອ

note: Name for woc
en: Wogeo
lo: ໂວເກໂອ

note: Name for wod
en: Wolani
lo: ໂວລານິ

note: Name for woe
en: Woleaian
lo: ໂວເລອຽນ

note: Name for wof
en: Gambian Wolof
lo: ແກມບຽນ ໂວລອຟ

note: Inverted name for wof
en: Wolof, Gambian
lo: ໂວລອຟ, ແກມບຽນ

note: Name for wog
en: Wogamusin
lo: ໂວກາມູຊິນ

note: Name for woi
en: Kamang
lo: ກາມັງ

note: Name for wok
en: Longto
lo: ລອງໂຕ

note: Name for wol
en: Wolof
lo: ໂວລອຟ

note: Name for wom
en: Wom (Nigeria)
lo: ວອມ (ໄນຈີເຣຍ)

note: Name for won
en: Wongo
lo: ວອງໂກ

note: Name for woo
en: Manombai
lo: ມາຕອມໄບ

note: Name for wor
en: Woria
lo: ໂວຣິອາ

note: Name for wos
en: Hanga Hundi
lo: ຮັງກາ ຮຸນດິ

note: Name for wow
en: Wawonii
lo: ວາໂວນິ

note: Name for woy
en: Weyto
lo: ເວໂຕ

note: Name for wpc
en: Maco
lo: ມາໂຄ

note: Name for wrb
en: Waluwarra
lo: ວາລູວາຣາ

note: Name for wrg
en: Warungu
lo: ວາຣຸງກູ

note: Name for wrh
en: Wiradjuri
lo: ວິຣັດຈູຣິ

note: Name for wri
en: Wariyangga
lo: ວາຣິຢັງກາ

note: Name for wrk
en: Garrwa
lo: ກາຣວາ

note: Name for wrl
en: Warlmanpa
lo: ວາລມັນປາ

note: Name for wrm
en: Warumungu
lo: ວາຣູມຸງກູ

note: Name for wrn
en: Warnang
lo: ວາຣນັງ

note: Name for wro
en: Worrorra
lo: ວໍໂຣຣາ

note: Name for wrp
en: Waropen
lo: ວາໂຣເປນ

note: Name for wrr
en: Wardaman
lo: ວາດາມັນ

note: Name for wrs
en: Waris
lo: ວາຣິສ

note: Name for wru
en: Waru
lo: ວາຣູ

note: Name for wrv
en: Waruna
lo: ວາຣູນາ

note: Name for wrw
en: Gugu Warra
lo: ກູກູ ວາຣາ

note: Name for wrx
en: Wae Rana
lo: ວາເອ ຣານາ

note: Name for wry
en: Merwari
lo: ເມິວາຣິ

note: Name for wrz
en: Waray (Australia)
lo: ວາເຣ (ອົດສະຕຣາລີ)

note: Name for wsa
en: Warembori
lo: ວາເຣມໂບຣິ

note: Name for wsg
en: Adilabad Gondi
lo: ອາດິລາບັດ ກອນດິ

note: Inverted name for wsg
en: Gondi, Adilabad
lo: ກອນດິ, ອາດິລາບັດ

note: Name for wsi
en: Wusi
lo: ວູຊິ

note: Name for wsk
en: Waskia
lo: ວາສເກຍ

note: Name for wsr
en: Owenia
lo: ໂອເວເນຍ

note: Name for wss
en: Wasa
lo: ວາຊາ

note: Name for wsu
en: Wasu
lo: ວາຊູ

note: Name for wsv
en: Wotapuri-Katarqalai
lo: ໂວຕາປູຣິ-ກາຕາຄາໄລ

note: Name for wtb
en: Matambwe
lo: ມາຕຳເວ

note: Name for wtf
en: Watiwa
lo: ວາຕິວາ

note: Name for wth
en: Wathawurrung
lo: ວາທາວູຣຸງ

note: Name for wti
en: Berta
lo: ເບີຕາ

note: Name for wtk
en: Watakataui
lo: ວາຕາກາເທົາອິ

note: Name for wtm
en: Mewati
lo: ເມວາຕິ

note: Name for wtw
en: Wotu
lo: ໂວຕູ

note: Name for wua
en: Wikngenchera
lo: ວິກເງັນເຊຣາ

note: Name for wub
en: Wunambal
lo: ວູນຳບັລ

note: Name for wud
en: Wudu
lo: ວູດູ

note: Name for wuh
en: Wutunhua
lo: ວູຕຸນຮົວ

note: Name for wul
en: Silimo
lo: ຊິລິໂມ

note: Name for wum
en: Wumbvu
lo: ວູມວູ

note: Name for wun
en: Bungu
lo: ບຸງກູ

note: Name for wur
en: Wurrugu
lo: ວູຣູກູ

note: Name for wut
en: Wutung
lo: ວູຕຸງ

note: Name for wuu
en: Wu Chinese
lo: ຈີນ ວູ

note: Inverted name for wuu
en: Chinese, Wu
lo: ຈີນ, ວູ

note: Name for wuv
en: Wuvulu-Aua
lo: ວູວູລູ-ອາອົວ

note: Name for wux
en: Wulna
lo: ວຸລນາ

note: Name for wuy
en: Wauyai
lo: ວົວຢາຍ

note: Name for wwa
en: Waama
lo: ວາມາ

note: Name for wwb
en: Wakabunga
lo: ວາກາບຸງກາ

note: Name for wwo
en: Wetamut
lo: ເວຕານຸດ

note: Name for wwr
en: Warrwa
lo: ວາຣວາ

note: Name for www
en: Wawa
lo: ວາວາ

note: Name for wxa
en: Waxianghua
lo: ວາຊຽງຮົວ

note: Name for wxw
en: Wardandi
lo: ວາດັນດິ

note: Name for wyb
en: Wangaaybuwan-Ngiyambaa
lo: ວັງກາຍບູວັນ-ງິຢຳບາ

note: Name for wyi
en: Woiwurrung
lo: ວອຍວູຣຸງ

note: Name for wym
en: Wymysorys
lo: ວິມິໂຊຣິສ

note: Name for wyn
en: Wyandot
lo: ວາຍັນດອດ

note: Name for wyr
en: Wayoró
lo: ວາໂຍໂຣ

note: Name for wyy
en: Western Fijian
lo: ຟິຈຽນ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for wyy
en: Fijian, Western
lo: ຟິຈຽນ, ທາງຕາເວັນຕົກ

note: Name for xaa
en: Andalusian Arabic
lo: ອາຣັບ ອັນດາລູຊຽນ

note: Inverted name for xaa
en: Arabic, Andalusian
lo: ອາຣັບ, ອັນດາລູຊຽນ

note: Name for xab
en: Sambe
lo: ຊຳເບ

note: Name for xac
en: Kachari
lo: ກາຊາຣິ

note: Name for xad
en: Adai
lo: ອາໄດ

note: Name for xae
en: Aequian
lo: ເອຄຽນ

note: Name for xag
en: Aghwan
lo: ອັກວັນ

note: Name for xai
en: Kaimbé
lo: ໄກມເບ

note: Name for xaj
en: Ararandewára
lo: ອາຣາຣັນເດວາຣາ

note: Name for xak
en: Máku
lo: ມາກູ

note: Name for xal
en: Kalmyk
lo: ກາລມິກ

note: Name for xam
en: ǀXam
lo: ແຊມ

note: Name for xan
en: Xamtanga
lo: ຊຳຕັງກາ

note: Name for xao
en: Khao
lo: ຄາວ

note: Name for xap
en: Apalachee
lo: ອາປາລາຊີ

note: Name for xaq
en: Aquitanian
lo: ອາຄິຕານຽນ

note: Name for xar
en: Karami
lo: ກາຣາມິ

note: Name for xas
en: Kamas
lo: ກາມັສ

note: Name for xat
en: Katawixi
lo: ກາຕາວິຊິ

note: Name for xau
en: Kauwera
lo: ເກົາເວຣາ

note: Name for xav
en: Xavánte
lo: ຊາວານເຕ

note: Name for xaw
en: Kawaiisu
lo: ກາວາອີຊູ

note: Name for xay
en: Kayan Mahakam
lo: ກາຍັນ ມາຮາກຳ

note: Name for xbb
en: Lower Burdekin
lo: ເບີເດກິນ ຕອນລຸ່ມ

note: Inverted name for xbb
en: Burdekin, Lower
lo: ເບີເດກິນ, ຕອນລຸ່ມ

note: Name for xbc
en: Bactrian
lo: ແບັກເຕຣຍ

note: Name for xbd
en: Bindal
lo: ບິນດັລ

note: Name for xbe
en: Bigambal
lo: ບິກຳບັລ

note: Name for xbg
en: Bunganditj
lo: ບຸງກັນດິດ

note: Name for xbi
en: Kombio
lo: ກອມບິໂອ

note: Name for xbj
en: Birrpayi
lo: ບິຣປາຍິ

note: Name for xbm
en: Middle Breton
lo: ເບຣຕັນ ກາງ

note: Inverted name for xbm
en: Breton, Middle
lo: ເບຣຕັນ, ທາງກາງ

note: Name for xbn
en: Kenaboi
lo: ເຄນາບອຍ

note: Name for xbo
en: Bolgarian
lo: ບອລກາຣຽນ

note: Name for xbp
en: Bibbulman
lo: ບິບບຸລມັນ

note: Name for xbr
en: Kambera
lo: ກຳເບຣາ

note: Name for xbw
en: Kambiwá
lo: ກຳບິວາ

note: Name for xby
en: Batjala
lo: ບັດຈາລາ

note: Name for xcb
en: Cumbric
lo: ຄຳບຣິກ

note: Name for xcc
en: Camunic
lo: ຄາມູນິກ

note: Name for xce
en: Celtiberian
lo: ເຊລຕິເບຣຽນ

note: Name for xcg
en: Cisalpine Gaulish
lo: ຊິສອັລໄພ ກໍລິກ

note: Inverted name for xcg
en: Gaulish, Cisalpine
lo: ກໍລິກ, ຊິສອັລໄພ

note: Name for xch
en: Chemakum
lo: ເຊມາກຸມ

note: Name for xcl
en: Classical Armenian
lo: ອາເມນຽນ ຄລາສສິກ

note: Inverted name for xcl
en: Armenian, Classical
lo: ອາເມນຽນ, ຄລາສສິກ

note: Name for xcm
en: Comecrudo
lo: ໂຄເມຄຣູໂດ

note: Name for xcn
en: Cotoname
lo: ໂຄໂຕນາເມ

note: Name for xco
en: Chorasmian
lo: ໂຄຣັສມຽນ

note: Name for xcr
en: Carian
lo: ຄາຣຽນ

note: Name for xct
en: Classical Tibetan
lo: ທິເບດ ຄລາສສິກ

note: Inverted name for xct
en: Tibetan, Classical
lo: ທິເບດ, ຄລາສສິກ

note: Name for xcu
en: Curonian
lo: ຄູໂຣນຽນ

note: Name for xcv
en: Chuvantsy
lo: ຊູວັນຊີ

note: Name for xcw
en: Coahuilteco
lo: ໂຄຮຸຍເຕໂກ

note: Name for xcy
en: Cayuse
lo: ຄາຍູສ

note: Name for xda
en: Darkinyung
lo: ດາກິນຢຸງ

note: Name for xdc
en: Dacian
lo: ດາຊຽນ

note: Name for xdk
en: Dharuk
lo: ດາຣຸກ

note: Name for xdm
en: Edomite
lo: ເອໂດໄມ

note: Name for xdo
en: Kwandu
lo: ກວັນດູ

note: Name for xdq
en: Kaitag
lo: ໄກທັກ

note: Name for xdy
en: Malayic Dayak
lo: ມາລາຢິກ ດາຍັກ

note: Inverted name for xdy
en: Dayak, Malayic
lo: ດາຍັກ, ມາລາຢິກ

note: Name for xeb
en: Eblan
lo: ເອບລັນ

note: Name for xed
en: Hdi
lo: ຮດິ

note: Name for xeg
en: ǁXegwi
lo: ເຊັກວີ

note: Name for xel
en: Kelo
lo: ເກໂລ

note: Name for xem
en: Kembayan
lo: ເຄັມບາຍັນ

note: Name for xep
en: Epi-Olmec
lo: ເອປິ-ໂອລເມັກ

note: Name for xer
en: Xerénte
lo: ເຊເຣນເຕ

note: Name for xes
en: Kesawai
lo: ເຄຊາວາຍ

note: Name for xet
en: Xetá
lo: ເຊທາ

note: Name for xeu
en: Keoru-Ahia
lo: ເຄໂອຣູ-ອາຍາ

note: Name for xfa
en: Faliscan
lo: ຟາລິດສະແກນ

note: Name for xga
en: Galatian
lo: ກາລາທຽນ

note: Name for xgb
en: Gbin
lo: ຈີບິນ

note: Name for xgd
en: Gudang
lo: ກູດັງ

note: Name for xgf
en: Gabrielino-Fernandeño
lo: ກາບຣີເອລິໂນ-ເຟີນານເດໂນ

note: Name for xgg
en: Goreng
lo: ໂກເຣັງ

note: Name for xgi
en: Garingbal
lo: ກາຣິງບານ

note: Name for xgl
en: Galindan
lo: ກາລິນດານ

note: Name for xgm
en: Dharumbal
lo: ດາຣຸມບານ

note: Name for xgr
en: Garza
lo: ກາຊາ

note: Name for xgu
en: Unggumi
lo: ອຸງກູມິ

note: Name for xgw
en: Guwa
lo: ກູວາ

note: Name for xha
en: Harami
lo: ຮາຣາມິ

note: Name for xhc
en: Hunnic
lo: ຮຸນນິກ

note: Name for xhd
en: Hadrami
lo: ຮາດຣາມິ

note: Name for xhe
en: Khetrani
lo: ເຄທຣານິ

note: Name for xhm
en: Middle Khmer (1400 to 1850 CE)
lo: ພາສາຂະແມກາງ (ຄ.ສ 1400 ຫາ 1850)

note: Inverted name for xhm
en: Khmer, Middle (1400 to 1850 CE)
lo: ຂະແມ, ກາງ (ຄ.ສ 1400 ຫາ 1850)

note: Name for xho
en: Xhosa
lo: ໂຊຊາ

note: Name for xhr
en: Hernican
lo: ເຮີນິແຄນ

note: Name for xht
en: Hattic
lo: ຮັດຕິກ

note: Name for xhu
en: Hurrian
lo: ຮູຣຽນ

note: Name for xhv
en: Khua
lo: ຄົວ

note: Name for xib
en: Iberian
lo: ໄອີບີຣຽນ

note: Name for xii
en: Xiri
lo: ຊີຣິ

note: Name for xil
en: Illyrian
lo: ອິນລີຣຽນ

note: Name for xin
en: Xinca
lo: ຊິນກາ

note: Name for xir
en: Xiriâna
lo: ຊີຣິອານາ

note: Name for xis
en: Kisan
lo: ຄີຊານ

note: Name for xiv
en: Indus Valley Language
lo: ພາສາຮ່ອມພູອິນດັສ

note: Name for xiy
en: Xipaya
lo: ຊີປາຍາ

note: Name for xjb
en: Minjungbal
lo: ມິນຈຸງບານ

note: Name for xjt
en: Jaitmatang
lo: ໃຈມາຕັງ

note: Name for xka
en: Kalkoti
lo: ຄັນໂຄຕິ

note: Name for xkb
en: Northern Nago
lo: ນາໂກເໜືອ

note: Inverted name for xkb
en: Nago, Northern
lo: ນາໂກ, ເໜືອ

note: Name for xkc
en: Kho'ini
lo: ໂຄອິນິ

note: Name for xkd
en: Mendalam Kayan
lo: ເມນດາລຳ ຄາຍັນ

note: Inverted name for xkd
en: Kayan, Mendalam
lo: ຄາຍັນ, ເມນດາລຳ

note: Name for xke
en: Kereho
lo: ເຄເຣໂຮ

note: Name for xkf
en: Khengkha
lo: ເຄັງຄາ

note: Name for xkg
en: Kagoro
lo: ຄາໂກໂຣ

note: Name for xki
en: Kenyan Sign Language
lo: ພາສາມືເຄນຢາ

note: Name for xkj
en: Kajali
lo: ຄາຈາລິ

note: Name for xkk
en: Kachok
lo: ຄາຊົກ

note: Name for xkl
en: Mainstream Kenyah
lo: ເຄນຢາ ຫຼັກ

note: Name for xkn
en: Kayan River Kayan
lo: ຄາຍັນ ແມ່ນ້ຳຄາຍັນ

note: Inverted name for xkn
en: Kayan, Kayan River
lo: ຄາຍັນ, ແມ່ນ້ຳຄາຍັນ

note: Name for xko
en: Kiorr
lo: ກິອໍ

note: Name for xkp
en: Kabatei
lo: ຄາບາເຕ

note: Name for xkq
en: Koroni
lo: ໂຄໂຣນິ

note: Name for xkr
en: Xakriabá
lo: ຊາກຣິອາບາ

note: Name for xks
en: Kumbewaha
lo: ຄຸມເບວາຮາ

note: Name for xkt
en: Kantosi
lo: ຄັນໂຕຊິ

note: Name for xku
en: Kaamba
lo: ຄາມບາ

note: Name for xkv
en: Kgalagadi
lo: ຄາລາກາດິ

note: Name for xkw
en: Kembra
lo: ເຄມບຣາ

note: Name for xkx
en: Karore
lo: ຄາໂຣເຣ

note: Name for xky
en: Uma' Lasan
lo: ອູມາ ລາຊານ

note: Name for xkz
en: Kurtokha
lo: ເຄີໂຕຄາ

note: Name for xla
en: Kamula
lo: ຄາມູລາ

note: Name for xlb
en: Loup B
lo: ລູບ ບີ

note: Name for xlc
en: Lycian
lo: ໄລຊຽນ

note: Name for xld
en: Lydian
lo: ລີດຽນ

note: Name for xle
en: Lemnian
lo: ເລັມນຽນ

note: Name for xlg
en: Ligurian (Ancient)
lo: ລີກູຣຽນ (ບູຮານ)

note: Name for xli
en: Liburnian
lo: ລີບູຣຽນ

note: Name for xln
en: Alanic
lo: ອະລານິກ

note: Name for xlo
en: Loup A
lo: ລູບ ເອ

note: Name for xlp
en: Lepontic
lo: ເລປອນຕິກ

note: Name for xls
en: Lusitanian
lo: ລູຊິຕານຽນ

note: Name for xlu
en: Cuneiform Luwian
lo: ລູວຽນ ຄູນິຟອມ

note: Inverted name for xlu
en: Luwian, Cuneiform
lo: ລູວຽນ, ຄູນິຟອມ

note: Name for xly
en: Elymian
lo: ເອລີມຽນ

note: Name for xma
en: Mushungulu
lo: ມູຊຸງກູລູ

note: Name for xmb
en: Mbonga
lo: ມະບອງກາ

note: Name for xmc
en: Makhuwa-Marrevone
lo: ມາຄູວາ-ມາເຣໂວເນ

note: Name for xmd
en: Mbudum
lo: ມະບູດຸມ

note: Name for xme
en: Median
lo: ມີດຽນ

note: Name for xmf
en: Mingrelian
lo: ມິງເກຣລຽນ

note: Name for xmg
en: Mengaka
lo: ເມັງກາກາ

note: Name for xmh
en: Kugu-Muminh
lo: ຄູກູ-ມູມິນ

note: Name for xmj
en: Majera
lo: ມາເຈຣາ

note: Name for xmk
en: Ancient Macedonian
lo: ມາເຊໂດນຽນບູຮານ

note: Inverted name for xmk
en: Macedonian, Ancient
lo: ມາເຊໂດນຽນ, ບູຮານ

note: Name for xml
en: Malaysian Sign Language
lo: ພາສາມືມາເລເຊຍ

note: Name for xmm
en: Manado Malay
lo: ມາເລ ມານາໂດ

note: Inverted name for xmm
en: Malay, Manado
lo: ມາເລ, ມານາໂດ

note: Name for xmn
en: Manichaean Middle Persian
lo: ເປີເຊຍກາງ ມານີຄຽນ

note: Inverted name for xmn
en: Persian, Manichaean Middle
lo: ເປີເຊຍ, ກາງ ມານີຄຽນ

note: Name for xmo
en: Morerebi
lo: ໂມເຣເຣບິ

note: Name for xmp
en: Kuku-Mu'inh
lo: ຄູກູ-ມູອິນ

note: Name for xmq
en: Kuku-Mangk
lo: ຄູກູ-ມັງ

note: Name for xmr
en: Meroitic
lo: ເມໂຣຕິກ

note: Name for xms
en: Moroccan Sign Language
lo: ພາສາມືໂມຣັອກໂຄ

note: Name for xmt
en: Matbat
lo: ມັດບັດ

note: Name for xmu
en: Kamu
lo: ຄາມູ

note: Name for xmv
en: Antankarana Malagasy
lo: ມາລາກາຊີ ອັນຕັນຄາຣານາ

note: Inverted name for xmv
en: Malagasy, Antankarana
lo: ມາລາກາຊີ, ອັນຕັນຄາຣານາ

note: Name for xmw
en: Tsimihety Malagasy
lo: ມາລາກາຊີ ຊິມິເຮຕິ

note: Inverted name for xmw
en: Malagasy, Tsimihety
lo: ມາລາກາຊີ, ຊິມິເຮຕິ

note: Name for xmx
en: Salawati
lo: ຊາລາວາຕິ

note: Name for xmy
en: Mayaguduna
lo: ມາຍາກູດູນາ

note: Name for xmz
en: Mori Bawah
lo: ໂມຣິ ບາວາ

note: Name for xna
en: Ancient North Arabian
lo: ອາຣັບເໜືອບູຮານ

note: Inverted name for xna
en: North Arabian, Ancient
lo: ອາຣັບເໜືອ, ບູຮານ

note: Name for xnb
en: Kanakanabu
lo: ຄານາຄານາບູ

note: Name for xng
en: Middle Mongolian
lo: ມົງໂກລຽນກາງ

note: Inverted name for xng
en: Mongolian, Middle
lo: ມົງໂກລຽນ, ກາງ

note: Name for xnh
en: Kuanhua
lo: ກວນຮົວ

note: Name for xni
en: Ngarigu
lo: ງາຣິກູ

note: Name for xnj
en: Ngoni (Tanzania)
lo: ໂງນິ (ທານຊາເນຍ)

note: Name for xnk
en: Nganakarti
lo: ງາຣາກາຕິ

note: Name for xnm
en: Ngumbarl
lo: ງຸມບາລ

note: Name for xnn
en: Northern Kankanay
lo: ຄານຄານາຍເໜືອ

note: Inverted name for xnn
en: Kankanay, Northern
lo: ຄານຄານາຍ, ເໜືອ

note: Name for xno
en: Anglo-Norman
lo: ແອງໂກລ-ນໍມັນ

note: Name for xnq
en: Ngoni (Mozambique)
lo: ໂງນິ (ໂມຊຳບິກ)

note: Name for xnr
en: Kangri
lo: ຄັງຣິ

note: Name for xns
en: Kanashi
lo: ຄານາຊິ

note: Name for xnt
en: Narragansett
lo: ນາຣາກັນເຊັດ

note: Name for xnu
en: Nukunul
lo: ນູຄູນູນ

note: Name for xny
en: Nyiyaparli
lo: ຢີຍາປາລິ

note: Name for xnz
en: Kenzi
lo: ເຄນຊິ

note: Name for xoc
en: O'chi'chi'
lo: ໂອຊິຊິ

note: Name for xod
en: Kokoda
lo: ໂຄໂຄດາ

note: Name for xog
en: Soga
lo: ໂຊກາ

note: Name for xoi
en: Kominimung
lo: ໂຄມິນິມຸງ

note: Name for xok
en: Xokleng
lo: ຊົກເລັງ

note: Name for xom
en: Komo (Sudan)
lo: ໂຄໂມ (ຊູດານ)

note: Name for xon
en: Konkomba
lo: ຄອນຄອມບາ

note: Name for xoo
en: Xukurú
lo: ຊູຄູຣູ

note: Name for xop
en: Kopar
lo: ໂຄປາ

note: Name for xor
en: Korubo
lo: ໂຄຣູບໍ

note: Name for xow
en: Kowaki
lo: ໂຄວາກິ

note: Name for xpa
en: Pirriya
lo: ພິຣີຢາ

note: Name for xpb
en: Northeastern Tasmanian
lo: ທັດສະມາເນຍ ຕາເວັນອອກສຽງເໜືອ

note: Inverted name for xpb
en: Tasmanian, Northeastern
lo: ທັດສະມາເນຍ, ຕາເວັນອອກສຽງເໜືອ

note: Name for xpc
en: Pecheneg
lo: ເພເຊເນັກ

note: Name for xpd
en: Oyster Bay Tasmanian
lo: ທັດສະມາເນຍ ອອຍສະເຕີເບ

note: Inverted name for xpd
en: Tasmanian, Oyster Bay
lo: ທັດສະມາເນຍ, ອອຍສະເຕີເບ

note: Name for xpe
en: Liberia Kpelle
lo: ເຄປາເລ ໄລບີເຣຍ

note: Inverted name for xpe
en: Kpelle, Liberia
lo: ເຄປາເລ, ໄລບີເຣຍ

note: Name for xpf
en: Southeast Tasmanian
lo: ທັດສະມາເນຍ ຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Inverted name for xpf
en: Tasmanian, Southeast
lo: ທັດສະມາເນຍ, ຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Name for xpg
en: Phrygian
lo: ຟຣີຈຽນ

note: Name for xph
en: North Midlands Tasmanian
lo: ທັດສະມາເນຍ ມິດແລນເໜືອ

note: Inverted name for xph
en: Tasmanian, North Midlands
lo: ທັດສະມາເນຍ, ມິດແລນເໜືອ

note: Name for xpi
en: Pictish
lo: ພິກທິສ

note: Name for xpj
en: Mpalitjanh
lo: ມະປາລິດຈັນ

note: Name for xpk
en: Kulina Pano
lo: ຄູລິນາ ປາໂນ

note: Inverted name for xpk
en: Pano, Kulina
lo: ປາໂນ, ຄູລິນາ

note: Name for xpl
en: Port Sorell Tasmanian
lo: ທັດສະມາເນຍ ພອດໂຊເຣລ

note: Inverted name for xpl
en: Tasmanian, Port Sorell
lo: ທັດສະມາເນຍ, ພອດໂຊເຣລ

note: Name for xpm
en: Pumpokol
lo: ປຸມໂປໂຄລ

note: Name for xpn
en: Kapinawá
lo: ຄາປິນາວາ

note: Name for xpo
en: Pochutec
lo: ໂປຊູເທັກ

note: Name for xpp
en: Puyo-Paekche
lo: ປູໂຢ-ແພັກເຈ

note: Name for xpq
en: Mohegan-Pequot
lo: ໂມຮີແກນ-ປີຄວອດ

note: Name for xpr
en: Parthian
lo: ພາທຽນ

note: Name for xps
en: Pisidian
lo: ພິຊິດຽນ

note: Name for xpt
en: Punthamara
lo: ປຸນທາມາຣາ

note: Name for xpu
en: Punic
lo: ປູນິກ

note: Name for xpv
en: Northern Tasmanian
lo: ທັດສະມາເນຍເໜືອ

note: Inverted name for xpv
en: Tasmanian, Northern
lo: ທັດສະມາເນຍ, ເໜືອ

note: Name for xpw
en: Northwestern Tasmanian
lo: ທັດສະມາເນຍ ຕາເວັນຕົກສຽງເໜືອ

note: Inverted name for xpw
en: Tasmanian, Northwestern
lo: ທັດສະມາເນຍ, ຕາເວັນຕົກສຽງເໜືອ

note: Name for xpx
en: Southwestern Tasmanian
lo: ທັດສະມາເນຍ ຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້

note: Inverted name for xpx
en: Tasmanian, Southwestern
lo: ທັດສະມາເນຍ, ຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້

note: Name for xpy
en: Puyo
lo: ປູໂຢ

note: Name for xpz
en: Bruny Island Tasmanian
lo: ທັດສະມາເນຍ ເກາະບຣູນີ

note: Inverted name for xpz
en: Tasmanian, Bruny Island
lo: ທັດສະມາເນຍ, ເກາະບຣູນີ

note: Name for xqa
en: Karakhanid
lo: ຄາຣາຄານິດ

note: Name for xqt
en: Qatabanian
lo: ຄາຕາບານຽນ

note: Name for xra
en: Krahô
lo: ຄຣາໂຮ

note: Name for xrb
en: Eastern Karaboro
lo: ຄາຣາໂບໂຣ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for xrb
en: Karaboro, Eastern
lo: ຄາຣາໂບໂຣ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for xrd
en: Gundungurra
lo: ກັນດັນກູຣາ

note: Name for xre
en: Kreye
lo: ຄຣີ

note: Name for xrg
en: Minang
lo: ມິນັງ

note: Name for xri
en: Krikati-Timbira
lo: ຄຣິກາຕິ-ທິມບິຣາ

note: Name for xrm
en: Armazic
lo: ອາມາຊິກ

note: Name for xrn
en: Arin
lo: ອະລິນ

note: Name for xrr
en: Raetic
lo: ເຣຕິກ

note: Name for xrt
en: Aranama-Tamique
lo: ອະຣານາມາ-ທາມິກ

note: Name for xru
en: Marriammu
lo: ມາຣຽມມູ

note: Name for xrw
en: Karawa
lo: ຄາຣາວາ

note: Name for xsa
en: Sabaean
lo: ຊາບຽນ

note: Name for xsb
en: Sambal
lo: ຊຳບານ

note: Name for xsc
en: Scythian
lo: ໄຊທຽນ

note: Name for xsd
en: Sidetic
lo: ຊິເດຕິກ

note: Name for xse
en: Sempan
lo: ເຊັມພັນ

note: Name for xsh
en: Shamang
lo: ຊາມັງ

note: Name for xsi
en: Sio
lo: ຊິໂອ

note: Name for xsj
en: Subi
lo: ຊູບິ

note: Name for xsl
en: South Slavey
lo: ສະລາວີ ໃຕ້

note: Inverted name for xsl
en: Slavey, South
lo: ສະລາວີ, ໃຕ້

note: Name for xsm
en: Kasem
lo: ຄາເຊັມ

note: Name for xsn
en: Sanga (Nigeria)
lo: ຊັງກາ (ໄນຈີເຣຍ)

note: Name for xso
en: Solano
lo: ໂຊລາໂນ

note: Name for xsp
en: Silopi
lo: ຊິໂລປິ

note: Name for xsq
en: Makhuwa-Saka
lo: ມາຄູວາ-ຊາກາ

note: Name for xsr
en: Sherpa
lo: ເຊີປາ

note: Name for xsu
en: Sanumá
lo: ຊານູມາ

note: Name for xsv
en: Sudovian
lo: ຊູໂດວຽນ

note: Name for xsy
en: Saisiyat
lo: ໄຊຊີຢັດ

note: Name for xta
en: Alcozauca Mixtec
lo: ມິກເທັກ ອັນໂຄຊໍກາ

note: Inverted name for xta
en: Mixtec, Alcozauca
lo: ມິກເທັກ, ອັນໂຄຊໍກາ

note: Name for xtb
en: Chazumba Mixtec
lo: ມິກເທັກ ຊາຊຸມບາ

note: Inverted name for xtb
en: Mixtec, Chazumba
lo: ມິກເທັກ, ຊາຊຸມບາ

note: Name for xtc
en: Katcha-Kadugli-Miri
lo: ຄັດຊາ-ຄາດູກລິ-ມິຣິ

note: Name for xtd
en: Diuxi-Tilantongo Mixtec
lo: ມິກເທັກ ດິວຊີ-ທິລັນທອງໂກ

note: Inverted name for xtd
en: Mixtec, Diuxi-Tilantongo
lo: ມິກເທັກ, ດິວຊີ-ທິລັນທອງໂກ

note: Name for xte
en: Ketengban
lo: ເຄເຕັງບັນ

note: Name for xtg
en: Transalpine Gaulish
lo: ກໍລິດ ທຣານອັນໄພນ໌

note: Inverted name for xtg
en: Gaulish, Transalpine
lo: ກໍລິດ, ທຣານອັນໄພນ໌

note: Name for xth
en: Yitha Yitha
lo: ຢີທາ ຢີທາ

note: Name for xti
en: Sinicahua Mixtec
lo: ມິກເທັກ ຊິນິຄາຮົວ

note: Inverted name for xti
en: Mixtec, Sinicahua
lo: ມິກເທັກ, ຊິນິຄາຮົວ

note: Name for xtj
en: San Juan Teita Mixtec
lo: ມິກເທັກ ຊານຮວນເຕຕາ

note: Inverted name for xtj
en: Mixtec, San Juan Teita
lo: ມິກເທັກ, ຊານຮວນເຕຕາ

note: Name for xtl
en: Tijaltepec Mixtec
lo: ມິກເທັກ ທິຈານເທເປັກ

note: Inverted name for xtl
en: Mixtec, Tijaltepec
lo: ມິກເທັກ, ທິຈານເທເປັກ

note: Name for xtm
en: Magdalena Peñasco Mixtec
lo: ມິກເທັກ ແມັກດາເລນາ ເປນາສໂກ

note: Inverted name for xtm
en: Mixtec, Magdalena Peñasco
lo: ມິກເທັກ, ແມັກດາເລນາ ເປນາສໂກ

note: Name for xtn
en: Northern Tlaxiaco Mixtec
lo: ມິກເທັກ ທລາເຊຍໂຄເໜືອ

note: Inverted name for xtn
en: Mixtec, Northern Tlaxiaco
lo: ມິກເທັກ, ທລາເຊຍໂຄເໜືອ

note: Name for xto
en: Tokharian A
lo: ໂທຄາຣຽນ ເອ

note: Name for xtp
en: San Miguel Piedras Mixtec
lo: ມິກເທັກ ຊານມິເກວ ພີດຣັສ

note: Inverted name for xtp
en: Mixtec, San Miguel Piedras
lo: ມິກເທັກ, ຊານມິເກວ ພີດຣັສ

note: Name for xtq
en: Tumshuqese
lo: ທຸມຊູກີສ

note: Name for xtr
en: Early Tripuri
lo: ທຣີປູຣິ ຍຸກຕົ້ນ

note: Inverted name for xtr
en: Tripuri, Early
lo: ທຣີປູຣິ, ຍຸກຕົ້ນ

note: Name for xts
en: Sindihui Mixtec
lo: ມິກເທັກ ຊິນດິຮຸຍ

note: Inverted name for xts
en: Mixtec, Sindihui
lo: ມິກເທັກ, ຊິນດິຮຸຍ

note: Name for xtt
en: Tacahua Mixtec
lo: ມິກເທັກ ທາຄາຮົວ

note: Inverted name for xtt
en: Mixtec, Tacahua
lo: ມິກເທັກ, ທາຄາຮົວ

note: Name for xtu
en: Cuyamecalco Mixtec
lo: ມິກເທັກ ຄູຢາເມຄານໂຄ

note: Inverted name for xtu
en: Mixtec, Cuyamecalco
lo: ມິກເທັກ, ຄູຢາເມຄານໂຄ

note: Name for xtv
en: Thawa
lo: ທາວາ

note: Name for xtw
en: Tawandê
lo: ທາວັນເດ

note: Name for xty
en: Yoloxochitl Mixtec
lo: ມິກເທັກ ໂຢໂລໂຊຊິທລ໌

note: Inverted name for xty
en: Mixtec, Yoloxochitl
lo: ມິກເທັກ, ໂຢໂລໂຊຊິທລ໌

note: Name for xua
en: Alu Kurumba
lo: ອາລູ ຄູຣຸມບາ

note: Inverted name for xua
en: Kurumba, Alu
lo: ຄູຣຸມບາ, ອາລູ

note: Name for xub
en: Betta Kurumba
lo: ເບດຕາ ຄູຣຸມບາ

note: Inverted name for xub
en: Kurumba, Betta
lo: ຄູຣຸມບາ, ເບດຕາ

note: Name for xud
en: Umiida
lo: ອູມິດາ

note: Name for xug
en: Kunigami
lo: ຄູນິກາມິ

note: Name for xuj
en: Jennu Kurumba
lo: ເຈນນູ ຄູຣຸມບາ

note: Inverted name for xuj
en: Kurumba, Jennu
lo: ຄູຣຸມບາ, ເຈນນູ

note: Name for xul
en: Ngunawal
lo: ງູນາວານ

note: Name for xum
en: Umbrian
lo: ອຳບຣຽນ

note: Name for xun
en: Unggaranggu
lo: ອຸງກາຣັງກູ

note: Name for xuo
en: Kuo
lo: ຄູໂອ

note: Name for xup
en: Upper Umpqua
lo: ອຳຄວາ ຕອນເທິງ

note: Inverted name for xup
en: Umpqua, Upper
lo: ອຳຄວາ, ຕອນເທິງ

note: Name for xur
en: Urartian
lo: ອູຣາທຽນ

note: Name for xut
en: Kuthant
lo: ຄູທັນ

note: Name for xuu
en: Kxoe
lo: ໂຄ

note: Name for xve
en: Venetic
lo: ເວເນຕິກ

note: Name for xvi
en: Kamviri
lo: ຄຳວິຣິ

note: Name for xvn
en: Vandalic
lo: ແວນດາລິກ

note: Name for xvo
en: Volscian
lo: ໂວນຊຽນ

note: Name for xvs
en: Vestinian
lo: ເວດສະຕິນຽນ

note: Name for xwa
en: Kwaza
lo: ຄວາຊາ

note: Name for xwc
en: Woccon
lo: ວໍຄອນ

note: Name for xwd
en: Wadi Wadi
lo: ວາດິ ວາດິ

note: Name for xwe
en: Xwela Gbe
lo: ເວລາ ຈີບີ

note: Inverted name for xwe
en: Gbe, Xwela
lo: ຈີບີ, ເວລາ

note: Name for xwg
en: Kwegu
lo: ເຄວກູ

note: Name for xwj
en: Wajuk
lo: ວາຈຸກ

note: Name for xwk
en: Wangkumara
lo: ວັງຄູມາຣາ

note: Name for xwl
en: Western Xwla Gbe
lo: ເວລາ ຈີບີ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for xwl
en: Gbe, Western Xwla
lo: ຈີບີ, ເວລາ ຕາເວັນຕົກ

note: Name for xwo
en: Written Oirat
lo: ໂອຍຣັດ (ຂຽນ)

note: Inverted name for xwo
en: Oirat, Written
lo: ໂອຍຣັດ, ຂຽນ

note: Name for xwr
en: Kwerba Mamberamo
lo: ເຄີບາ ມຳເບຣາໂມ

note: Name for xwt
en: Wotjobaluk
lo: ວອດໂຈບາລຸກ

note: Name for xww
en: Wemba Wemba
lo: ເວັມບາ ເວັມບາ

note: Name for xxb
en: Boro (Ghana)
lo: ໂບໂຣ (ການາ)

note: Name for xxk
en: Ke'o
lo: ເຄໂອ

note: Name for xxm
en: Minkin
lo: ມິນຄິນ

note: Name for xxr
en: Koropó
lo: ໂຄໂຣໂປ

note: Name for xxt
en: Tambora
lo: ທຳໂບຣາ

note: Name for xya
en: Yaygir
lo: ຢາຍເກຍ

note: Name for xyb
en: Yandjibara
lo: ຢັນຈິບາຣາ

note: Name for xyj
en: Mayi-Yapi
lo: ມາຍິ-ຢາປິ

note: Name for xyk
en: Mayi-Kulan
lo: ມາຍິ-ຄູລັນ

note: Name for xyl
en: Yalakalore
lo: ຢາລາຄາໂລເຣ

note: Name for xyt
en: Mayi-Thakurti
lo: ມາຍິ-ທາກູຕິ

note: Name for xyy
en: Yorta Yorta
lo: ຢໍທາ ຢໍທາ

note: Name for xzh
en: Zhang-Zhung
lo: ຊັງ-ຊຸງ

note: Name for xzm
en: Zemgalian
lo: ເຊັມກາລຽນ

note: Name for xzp
en: Ancient Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກບູຮານ

note: Inverted name for xzp
en: Zapotec, Ancient
lo: ຊາໂປເທັກ, ບູຮານ

note: Name for yaa
en: Yaminahua
lo: ຢາມິນາຮົວ

note: Name for yab
en: Yuhup
lo: ຢູຮູບ

note: Name for yac
en: Pass Valley Yali
lo: ຢາລິ ຮ່ອມພູພັສ

note: Inverted name for yac
en: Yali, Pass Valley
lo: ຢາລິ, ຮ່ອມພູພັສ

note: Name for yad
en: Yagua
lo: ຢາກົວ

note: Name for yae
en: Pumé
lo: ປູເມ

note: Name for yaf
en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
lo: ຢາກາ (ສາທາລະນະລັດ ປະຊາທິປະໄຕ ຄອງໂກ)

note: Name for yag
en: Yámana
lo: ຢາມານາ

note: Name for yah
en: Yazgulyam
lo: ຢັສກູລຢຳ

note: Name for yai
en: Yagnobi
lo: ຢາກໂນບິ

note: Name for yaj
en: Banda-Yangere
lo: ບັນດາ-ຢັງເກເຣ

note: Name for yak
en: Yakama
lo: ຢາຄາມາ

note: Name for yal
en: Yalunka
lo: ຢາລຸນຄາ

note: Name for yam
en: Yamba
lo: ຢຳບາ

note: Name for yan
en: Mayangna
lo: ມາຍັງນາ

note: Name for yao
en: Yao
lo: ຢາວ

note: Name for yap
en: Yapese
lo: ຢາປິສ

note: Name for yaq
en: Yaqui
lo: ຢາຄຸຍ

note: Name for yar
en: Yabarana
lo: ຢາບາຣານາ

note: Name for yas
en: Nugunu (Cameroon)
lo: ນູກູນູ (ຄາເມຣູນ)

note: Name for yat
en: Yambeta
lo: ຢຳເບຕາ

note: Name for yau
en: Yuwana
lo: ຢູວານາ

note: Name for yav
en: Yangben
lo: ຢັງເບັນ

note: Name for yaw
en: Yawalapití
lo: ຢາວາລາປິຕິ

note: Name for yax
en: Yauma
lo: ຢາວມາ

note: Name for yay
en: Agwagwune
lo: ອັກວາກູເນ

note: Name for yaz
en: Lokaa
lo: ໂລຄາ

note: Name for yba
en: Yala
lo: ຢາລາ

note: Name for ybb
en: Yemba
lo: ເຢັມບາ

note: Name for ybe
en: West Yugur
lo: ຢູເກີ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for ybe
en: Yugur, West
lo: ຢູເກີ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for ybh
en: Yakha
lo: ຢາຄາ

note: Name for ybi
en: Yamphu
lo: ຢຳພູ

note: Name for ybj
en: Hasha
lo: ຮາຊາ

note: Name for ybk
en: Bokha
lo: ໂບຄາ

note: Name for ybl
en: Yukuben
lo: ຢູຄູເບັນ

note: Name for ybm
en: Yaben
lo: ຢາເບັນ

note: Name for ybn
en: Yabaâna
lo: ຢາບາອານາ

note: Name for ybo
en: Yabong
lo: ຢາບົງ

note: Name for ybx
en: Yawiyo
lo: ຢາວິໂຢ

note: Name for yby
en: Yaweyuha
lo: ຢາເວຢູຮາ

note: Name for ych
en: Chesu
lo: ເຊຊູ

note: Name for ycl
en: Lolopo
lo: ໂລໂລໂປ

note: Name for ycn
en: Yucuna
lo: ຢູຄູນາ

note: Name for ycp
en: Chepya
lo: ເຊປຢາ

note: Name for ycr
en: Yilan Creole
lo: ຢີລານ ຄຣີໂອ

note: Name for yda
en: Yanda
lo: ຢັນດາ

note: Name for ydd
en: Eastern Yiddish
lo: ຢິດດິຊ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for ydd
en: Yiddish, Eastern
lo: ຢິດດິຊ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for yde
en: Yangum Dey
lo: ຢັງກຸມ ເດ

note: Name for ydg
en: Yidgha
lo: ຢິດກາ

note: Name for ydk
en: Yoidik
lo: ຢອຍດິກ

note: Name for yea
en: Ravula
lo: ຣາວູລາ

note: Name for yec
en: Yeniche
lo: ເຢນິເຊ

note: Name for yee
en: Yimas
lo: ຢິມັສ

note: Name for yei
en: Yeni
lo: ເຢນິ

note: Name for yej
en: Yevanic
lo: ເຢວານິກ

note: Name for yel
en: Yela
lo: ເຢລາ

note: Name for yer
en: Tarok
lo: ທາຣົກ

note: Name for yes
en: Nyankpa
lo: ຍັງປາ

note: Name for yet
en: Yetfa
lo: ເຢັດຟາ

note: Name for yeu
en: Yerukula
lo: ເຢຣູຄູລາ

note: Name for yev
en: Yapunda
lo: ຢາປຸນດາ

note: Name for yey
en: Yeyi
lo: ເຢຢິ

note: Name for yga
en: Malyangapa
lo: ມາລຢັງກາປາ

note: Name for ygi
en: Yiningayi
lo: ຢິນິງກາຍິ

note: Name for ygl
en: Yangum Gel
lo: ຢັງກຸມ ເຈລ

note: Name for ygm
en: Yagomi
lo: ຢາໂກມິ

note: Name for ygp
en: Gepo
lo: ເກໂປ

note: Name for ygr
en: Yagaria
lo: ຢາກາເຣຍ

note: Name for ygs
en: Yolŋu Sign Language
lo: ພາສາມືຢອນກູ

note: Name for ygu
en: Yugul
lo: ຢູກູນ

note: Name for ygw
en: Yagwoia
lo: ຢັກໂວຢາ

note: Name for yha
en: Baha Buyang
lo: ບາຮາ ບູຢັງ

note: Inverted name for yha
en: Buyang, Baha
lo: ບູຢັງ, ບາຮາ

note: Name for yhd
en: Judeo-Iraqi Arabic
lo: ອາຣັບ ຢິວ-ອີຣັກ

note: Inverted name for yhd
en: Arabic, Judeo-Iraqi
lo: ອາຣັບ, ຢິວ-ອີຣັກ

note: Name for yhl
en: Hlepho Phowa
lo: ເລໂພ ໂຟວາ

note: Inverted name for yhl
en: Phowa, Hlepho
lo: ໂຟວາ, ເລໂພ

note: Name for yhs
en: Yan-nhaŋu Sign Language
lo: ພາສາມືຢານ-ນັງກູ

note: Name for yia
en: Yinggarda
lo: ຢິງກາດາ

note: Name for yid
en: Yiddish
lo: ຢິດດິຊ

note: Name for yif
en: Ache
lo: ອາເຊ

note: Name for yig
en: Wusa Nasu
lo: ວູຊາ ນາຊູ

note: Inverted name for yig
en: Nasu, Wusa
lo: ນາຊູ, ວູຊາ

note: Name for yih
en: Western Yiddish
lo: ຢິດດິຊ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for yih
en: Yiddish, Western
lo: ຢິດດິຊ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for yii
en: Yidiny
lo: ຢິດິນ

note: Name for yij
en: Yindjibarndi
lo: ຢິນຈິບານດິ

note: Name for yik
en: Dongshanba Lalo
lo: ດົງຊານບາ ລາໂລ

note: Inverted name for yik
en: Lalo, Dongshanba
lo: ລາໂລ, ດົງຊານບາ

note: Name for yil
en: Yindjilandji
lo: ຢິນຈິລັນຈິ

note: Name for yim
en: Yimchungru Naga
lo: ຢິມຊຸງຣູ ນາກາ

note: Inverted name for yim
en: Naga, Yimchungru
lo: ນາກາ, ຢິມຊຸງຣູ

note: Name for yin
en: Riang Lai
lo: ຣຽງ ໄລ

note: Name for yip
en: Pholo
lo: ໂຟໂລ

note: Name for yiq
en: Miqie
lo: ມິເຊ

note: Name for yir
en: North Awyu
lo: ອາວຢູເໜືອ

note: Inverted name for yir
en: Awyu, North
lo: ອາວຢູ, ເໜືອ

note: Name for yis
en: Yis
lo: ຢິສ

note: Name for yit
en: Eastern Lalu
lo: ລາລູ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for yit
en: Lalu, Eastern
lo: ລາລູ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for yiu
en: Awu
lo: ອາວູ

note: Name for yiv
en: Northern Nisu
lo: ນິຊູເໜືອ

note: Inverted name for yiv
en: Nisu, Northern
lo: ນິຊູ, ເໜືອ

note: Name for yix
en: Axi Yi
lo: ອາຊິ ຢີ

note: Inverted name for yix
en: Yi, Axi
lo: ຢີ, ອາຊິ

note: Name for yiz
en: Azhe
lo: ອາເຊ

note: Name for yka
en: Yakan
lo: ຢາຄັນ

note: Name for ykg
en: Northern Yukaghir
lo: ຢູຄາກີເໜືອ

note: Inverted name for ykg
en: Yukaghir, Northern
lo: ຢູຄາກີ, ເໜືອ

note: Name for ykh
en: Khamnigan Mongol
lo: ຄຳນິການ ມົງໂກລ

note: Name for yki
en: Yoke
lo: ໂຢຄ

note: Name for ykk
en: Yakaikeke
lo: ຢາໄຄເຄເຄ

note: Name for ykl
en: Khlula
lo: ຄລູລາ

note: Name for ykm
en: Kap
lo: ແຄັບ

note: Name for ykn
en: Kua-nsi
lo: ຄົວ-ນສິ

note: Name for yko
en: Yasa
lo: ຢາຊາ

note: Name for ykr
en: Yekora
lo: ເຢໂຄຣາ

note: Name for ykt
en: Kathu
lo: ຄາທູ

note: Name for yku
en: Kuamasi
lo: ຄົວມາຊິ

note: Name for yky
en: Yakoma
lo: ຢາໂຄມາ

note: Name for yla
en: Yaul
lo: ຢາອຸນ

note: Name for ylb
en: Yaleba
lo: ຢາເລບາ

note: Name for yle
en: Yele
lo: ເຢເລ

note: Name for ylg
en: Yelogu
lo: ເຢໂລກູ

note: Name for yli
en: Angguruk Yali
lo: ອັງກູຣຸກ ຢາລິ

note: Inverted name for yli
en: Yali, Angguruk
lo: ຢາລິ, ອັງກູຣຸກ

note: Name for yll
en: Yil
lo: ຢິນ

note: Name for ylm
en: Limi
lo: ລິມິ

note: Name for yln
en: Langnian Buyang
lo: ລັງນຽນ ບູຢັງ

note: Inverted name for yln
en: Buyang, Langnian
lo: ບູຢັງ, ລັງນຽນ

note: Name for ylo
en: Naluo Yi
lo: ນາລົວ ຢີ

note: Inverted name for ylo
en: Yi, Naluo
lo: ຢີ, ນາລົວ

note: Name for ylr
en: Yalarnnga
lo: ຢາລານງາ

note: Name for ylu
en: Aribwaung
lo: ອາຣິບວອງ

note: Name for yly
en: Nyâlayu
lo: ຍາລາຢູ

note: Name for ymb
en: Yambes
lo: ຢຳເບສ

note: Name for ymc
en: Southern Muji
lo: ມູຈິໃຕ້

note: Inverted name for ymc
en: Muji, Southern
lo: ມູຈິ, ໃຕ້

note: Name for ymd
en: Muda
lo: ມູດາ

note: Name for yme
en: Yameo
lo: ຢາເມໂອ

note: Name for ymg
en: Yamongeri
lo: ຢາມອງເກຣິ

note: Name for ymh
en: Mili
lo: ມິລິ

note: Name for ymi
en: Moji
lo: ໂມຈິ

note: Name for ymk
en: Makwe
lo: ມາເວ

note: Name for yml
en: Iamalele
lo: ອຽມມາເລເລ

note: Name for ymm
en: Maay
lo: ມາຍ

note: Name for ymn
en: Yamna
lo: ຢຳນາ

note: Name for ymo
en: Yangum Mon
lo: ຢັງກຸມ ມອນ

note: Name for ymp
en: Yamap
lo: ຢາມັບ

note: Name for ymq
en: Qila Muji
lo: ຊີລາ ມູຈິ

note: Inverted name for ymq
en: Muji, Qila
lo: ມູຈິ, ຊີລາ

note: Name for ymr
en: Malasar
lo: ມາລາຊາ

note: Name for yms
en: Mysian
lo: ໄມຊຽນ

note: Name for ymx
en: Northern Muji
lo: ມູຈິເໜືອ

note: Inverted name for ymx
en: Muji, Northern
lo: ມູຈິ, ເໜືອ

note: Name for ymz
en: Muzi
lo: ມູຊິ

note: Name for yna
en: Aluo
lo: ອາລົວ

note: Name for ynb
en: Yamben
lo: ຢຳເບັນ

note: Name for ynd
en: Yandruwandha
lo: ຢັນດຣູວັນດາ

note: Name for yne
en: Lang'e
lo: ລັງເອ

note: Name for yng
en: Yango
lo: ຢັງໂກ

note: Name for ynk
en: Naukan Yupik
lo: ເນົາຄັນ ຢູປິກ

note: Inverted name for ynk
en: Yupik, Naukan
lo: ຢູປິກ, ເນົາຄັນ

note: Name for ynl
en: Yangulam
lo: ຢັງກູລຳ

note: Name for ynn
en: Yana
lo: ຢານາ

note: Name for yno
en: Yong
lo: ຢອງ

note: Name for ynq
en: Yendang
lo: ເຢັນດັງ

note: Name for yns
en: Yansi
lo: ຢັນຊິ

note: Name for ynu
en: Yahuna
lo: ຢາຮູນາ

note: Name for yob
en: Yoba
lo: ໂຢບາ

note: Name for yog
en: Yogad
lo: ໂຢກັດ

note: Name for yoi
en: Yonaguni
lo: ໂຢນາກູນິ

note: Name for yok
en: Yokuts
lo: ໂຢກຸດ

note: Name for yol
en: Yola
lo: ໂຢລາ

note: Name for yom
en: Yombe
lo: ຢອມເບ

note: Name for yon
en: Yongkom
lo: ຢອງຄອມ

note: Name for yor
en: Yoruba
lo: ໂຢຣູບາ

note: Name for yot
en: Yotti
lo: ຢອດຕິ

note: Name for yox
en: Yoron
lo: ໂຢຣອນ

note: Name for yoy
en: Yoy
lo: ຢອຍ

note: Name for ypa
en: Phala
lo: ຟາລາ

note: Name for ypb
en: Labo Phowa
lo: ລາໂບ ໂຟວາ

note: Inverted name for ypb
en: Phowa, Labo
lo: ໂຟວາ, ລາໂບ

note: Name for ypg
en: Phola
lo: ໂຟລາ

note: Name for yph
en: Phupha
lo: ພູພາ

note: Name for ypm
en: Phuma
lo: ພູມາ

note: Name for ypn
en: Ani Phowa
lo: ອານິ ໂຟວາ

note: Inverted name for ypn
en: Phowa, Ani
lo: ໂຟວາ, ອານິ

note: Name for ypo
en: Alo Phola
lo: ອາໂລ ໂຟລາ

note: Inverted name for ypo
en: Phola, Alo
lo: ໂຟລາ, ອາໂລ

note: Name for ypp
en: Phupa
lo: ພູປາ

note: Name for ypz
en: Phuza
lo: ພູຊາ

note: Name for yra
en: Yerakai
lo: ເຢຣາໄຄ

note: Name for yrb
en: Yareba
lo: ຢາເຣບາ

note: Name for yre
en: Yaouré
lo: ຢາວເຣ

note: Name for yrk
en: Nenets
lo: ເນເນັດ

note: Name for yrl
en: Nhengatu
lo: ເນັງກາຕູ

note: Name for yrm
en: Yirrk-Mel
lo: ຢິກ-ເມລ

note: Name for yrn
en: Yerong
lo: ເຢຣົງ

note: Name for yro
en: Yaroamë
lo: ຢາໂຣອາເມ

note: Name for yrs
en: Yarsun
lo: ຢາຊຸນ

note: Name for yrw
en: Yarawata
lo: ຢາຣາວາຕາ

note: Name for yry
en: Yarluyandi
lo: ຢາລູຢັນດິ

note: Name for ysc
en: Yassic
lo: ຢັສຊິກ

note: Name for ysd
en: Samatao
lo: ຊາມາເຕົາ

note: Name for ysg
en: Sonaga
lo: ໂຊນາກາ

note: Name for ysl
en: Yugoslavian Sign Language
lo: ພາສາມືຢູໂກສະລາເວຍ

note: Name for ysm
en: Myanmar Sign Language
lo: ພາສາມືມຽນມາ

note: Name for ysn
en: Sani
lo: ຊານິ

note: Name for yso
en: Nisi (China)
lo: ນິຊິ (ຈີນ)

note: Name for ysp
en: Southern Lolopo
lo: ໂລໂລໂປໃຕ້

note: Inverted name for ysp
en: Lolopo, Southern
lo: ໂລໂລໂປ, ໃຕ້

note: Name for ysr
en: Sirenik Yupik
lo: ຊິເຣນິກ ຢູປິກ

note: Inverted name for ysr
en: Yupik, Sirenik
lo: ຢູປິກ, ຊິເຣນິກ

note: Name for yss
en: Yessan-Mayo
lo: ເຢັສຊານ-ມາໂຢ

note: Name for ysy
en: Sanie
lo: ຊານີ

note: Name for yta
en: Talu
lo: ທາລູ

note: Name for ytl
en: Tanglang
lo: ທັງລັງ

note: Name for ytp
en: Thopho
lo: ໂທໂພ

note: Name for ytw
en: Yout Wam
lo: ຢູດ ວຳ

note: Name for yty
en: Yatay
lo: ຢາໄຕ

note: Name for yua
en: Yucateco
lo: ຢູຄາເຕໂຄ

note: Name for yub
en: Yugambal
lo: ຢູກຳບານ

note: Name for yuc
en: Yuchi
lo: ຢູຊິ

note: Name for yud
en: Judeo-Tripolitanian Arabic
lo: ອາຣັບ ຢິວ-ທຣິໂປລິທາເນຍ

note: Inverted name for yud
en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
lo: ອາຣັບ, ຢິວ-ທຣິໂປລິທາເນຍ

note: Name for yue
en: Yue Chinese
lo: ຈີນ ຢູເອ

note: Inverted name for yue
en: Chinese, Yue
lo: ຈີນ, ຢູເອ

note: Name for yuf
en: Havasupai-Walapai-Yavapai
lo: ຮາວາຊູໄພ-ວາລາໄພ-ຢາວາໄພ

note: Name for yug
en: Yug
lo: ຢຸກ

note: Name for yui
en: Yurutí
lo: ຢູຣູຕິ

note: Name for yuj
en: Karkar-Yuri
lo: ຄາຄາ-ຢູຣິ

note: Name for yuk
en: Yuki
lo: ຢູຄິ

note: Name for yul
en: Yulu
lo: ຢູລູ

note: Name for yum
en: Quechan
lo: ເຄຊານ

note: Name for yun
en: Bena (Nigeria)
lo: ເບນາ (ໄນຈີເຣຍ)

note: Name for yup
en: Yukpa
lo: ຢຸກປາ

note: Name for yuq
en: Yuqui
lo: ຢູຄຸຍ

note: Name for yur
en: Yurok
lo: ຢູຣົກ

note: Name for yut
en: Yopno
lo: ຢອບໂນ

note: Name for yuw
en: Yau (Morobe Province)
lo: ເຢົາ (ແຂວງໂມໂຣເບ)

note: Name for yux
en: Southern Yukaghir
lo: ຢູຄາກີໃຕ້

note: Inverted name for yux
en: Yukaghir, Southern
lo: ຢູຄາກີ, ໃຕ້

note: Name for yuy
en: East Yugur
lo: ຢູເກີ ຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for yuy
en: Yugur, East
lo: ຢູເກີ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for yuz
en: Yuracare
lo: ຢູຣາຄາເຣ

note: Name for yva
en: Yawa
lo: ຢາວາ

note: Name for yvt
en: Yavitero
lo: ຢາວິເຕໂຣ

note: Name for ywa
en: Kalou
lo: ຄາລູ

note: Name for ywg
en: Yinhawangka
lo: ຢິນຮາວັງຄາ

note: Name for ywl
en: Western Lalu
lo: ລາລູ ຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for ywl
en: Lalu, Western
lo: ລາລູ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for ywn
en: Yawanawa
lo: ຢາວານາວາ

note: Name for ywq
en: Wuding-Luquan Yi
lo: ຢີ ວູດິງ-ລູກວນ

note: Inverted name for ywq
en: Yi, Wuding-Luquan
lo: ຢີ, ວູດິງ-ລູກວນ

note: Name for ywr
en: Yawuru
lo: ຢາວູຣູ

note: Name for ywt
en: Xishanba Lalo
lo: ຊີຊານບາ ລາໂລ

note: Inverted name for ywt
en: Lalo, Xishanba
lo: ລາໂລ, ຊີຊານບາ

note: Name for ywu
en: Wumeng Nasu
lo: ວູເມັງ ນາຊູ

note: Inverted name for ywu
en: Nasu, Wumeng
lo: ນາຊູ, ວູເມັງ

note: Name for yww
en: Yawarawarga
lo: ຢາວາຣາວາກາ

note: Name for yxa
en: Mayawali
lo: ມາຍາວາລິ

note: Name for yxg
en: Yagara
lo: ຢາກາຣາ

note: Name for yxl
en: Yardliyawarra
lo: ຢາດລິຢາວາຣາ

note: Name for yxm
en: Yinwum
lo: ຢິນວຸມ

note: Name for yxu
en: Yuyu
lo: ຢູຢູ

note: Name for yxy
en: Yabula Yabula
lo: ຢາບູລາ ຢາບູລາ

note: Name for yyr
en: Yir Yoront
lo: ຢີ ໂຢຣອນ

note: Name for yyu
en: Yau (Sandaun Province)
lo: ເຢົາ (ແຂວງຊານດູນ)

note: Name for yyz
en: Ayizi
lo: ອາຍິຊິ

note: Name for yzg
en: E'ma Buyang
lo: ເອມາ ບູຢັງ

note: Inverted name for yzg
en: Buyang, E'ma
lo: ບູຢັງ, ເອມາ

note: Name for yzk
en: Zokhuo
lo: ໂຊຄົວ

note: Name for zaa
en: Sierra de Juárez Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ເຊຍຣາ ເດ ຮົວເຣສ

note: Inverted name for zaa
en: Zapotec, Sierra de Juárez
lo: ຊາໂປເທັກ, ເຊຍຣາ ເດ ຮົວເຣສ

note: Name for zab
en: Western Tlacolula Valley Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຮ່ອມພູທລາໂຄລູລາຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for zab
en: Zapotec, Western Tlacolula Valley
lo: ຊາໂປເທັກ, ຮ່ອມພູທລາໂຄລູລາຕາເວັນຕົກ

note: Name for zac
en: Ocotlán Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ໂອຄອທລານ

note: Inverted name for zac
en: Zapotec, Ocotlán
lo: ຊາໂປເທັກ, ໂອຄອທລານ

note: Name for zad
en: Cajonos Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຄາໂຮໂນສ

note: Inverted name for zad
en: Zapotec, Cajonos
lo: ຊາໂປເທັກ, ຄາໂຮໂນສ

note: Name for zae
en: Yareni Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຢາເຣນິ

note: Inverted name for zae
en: Zapotec, Yareni
lo: ຊາໂປເທັກ, ຢາເຣນິ

note: Name for zaf
en: Ayoquesco Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ອາຍໂອເຄສໂຄ

note: Inverted name for zaf
en: Zapotec, Ayoquesco
lo: ຊາໂປເທັກ, ອາຍໂອເຄສໂຄ

note: Name for zag
en: Zaghawa
lo: ຊາກາວາ

note: Name for zah
en: Zangwal
lo: ຊັງວານ

note: Name for zai
en: Isthmus Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ອິດສະມັດ

note: Inverted name for zai
en: Zapotec, Isthmus
lo: ຊາໂປເທັກ, ອິດສະມັດ

note: Name for zaj
en: Zaramo
lo: ຊາຣາໂມ

note: Name for zak
en: Zanaki
lo: ຊານາກິ

note: Name for zal
en: Zauzou
lo: ເຊົາໂຊ

note: Name for zam
en: Miahuatlán Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ເມຍຮົວທລານ

note: Inverted name for zam
en: Zapotec, Miahuatlán
lo: ຊາໂປເທັກ, ເມຍຮົວທລານ

note: Name for zao
en: Ozolotepec Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ໂອໂຊໂລເຕເປັກ

note: Inverted name for zao
en: Zapotec, Ozolotepec
lo: ຊາໂປເທັກ, ໂອໂຊໂລເຕເປັກ

note: Name for zap
en: Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ

note: Name for zaq
en: Aloápam Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ອາໂລອາປຳ

note: Inverted name for zaq
en: Zapotec, Aloápam
lo: ຊາໂປເທັກ, ອາໂລອາປຳ

note: Name for zar
en: Rincón Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຣິນຄອນ

note: Inverted name for zar
en: Zapotec, Rincón
lo: ຊາໂປເທັກ, ຣິນຄອນ

note: Name for zas
en: Santo Domingo Albarradas Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຊານໂຕ ໂດມິງໂກ ອັນບາຣາດັສ

note: Inverted name for zas
en: Zapotec, Santo Domingo Albarradas
lo: ຊາໂປເທັກ, ຊານໂຕ ໂດມິງໂກ ອັນບາຣາດັສ

note: Name for zat
en: Tabaa Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ທາບາ

note: Inverted name for zat
en: Zapotec, Tabaa
lo: ຊາໂປເທັກ, ທາບາ

note: Name for zau
en: Zangskari
lo: ຊັງສະຄາຣິ

note: Name for zav
en: Yatzachi Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຢັດຊາຊິ

note: Inverted name for zav
en: Zapotec, Yatzachi
lo: ຊາໂປເທັກ, ຢັດຊາຊິ

note: Name for zaw
en: Mitla Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ມິດລາ

note: Inverted name for zaw
en: Zapotec, Mitla
lo: ຊາໂປເທັກ, ມິດລາ

note: Name for zax
en: Xadani Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຊາດານິ

note: Inverted name for zax
en: Zapotec, Xadani
lo: ຊາໂປເທັກ, ຊາດານິ

note: Name for zay
en: Zayse-Zergulla
lo: ໄຊເຊ-ເຊີກູລາ

note: Name for zaz
en: Zari
lo: ຊາຣິ

note: Name for zba
en: Balaibalan
lo: ບາໄລບາລັນ

note: Name for zbc
en: Central Berawan
lo: ເບຣາວັນກາງ

note: Inverted name for zbc
en: Berawan, Central
lo: ເບຣາວັນ, ກາງ

note: Name for zbe
en: East Berawan
lo: ເບຣາວັນຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for zbe
en: Berawan, East
lo: ເບຣາວັນ, ຕາເວັນອອກ

note: Name for zbl
en: Blissymbols
lo: ສັນຍາລັກບລີສ

note: Name for zbt
en: Batui
lo: ບາຕຸຍ

note: Name for zbu
en: Bu (Bauchi State)
lo: ບູ (ລັດບົວຊິ)

note: Name for zbw
en: West Berawan
lo: ເບຣາວັນຕາເວັນຕົກ

note: Inverted name for zbw
en: Berawan, West
lo: ເບຣາວັນ, ຕາເວັນຕົກ

note: Name for zca
en: Coatecas Altas Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ໂຄອາເຕຄັສ ອັນທັສ

note: Inverted name for zca
en: Zapotec, Coatecas Altas
lo: ຊາໂປເທັກ, ໂຄອາເຕຄັສ ອັນທັສ

note: Name for zcd
en: Las Delicias Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ລັສ ເດລິເຊຍ

note: Inverted name for zcd
en: Zapotec, Las Delicias
lo: ຊາໂປເທັກ, ລັສ ເດລິເຊຍ

note: Name for zch
en: Central Hongshuihe Zhuang
lo: ຈວງ ຫົງສຸຍເຫີກາງ

note: Inverted name for zch
en: Zhuang, Central Hongshuihe
lo: ຈວງ, ຫົງສຸຍເຫີກາງ

note: Name for zdj
en: Ngazidja Comorian
lo: ໂຄໂມຣຽນ ກາຊິດຈາ

note: Inverted name for zdj
en: Comorian, Ngazidja
lo: ໂຄໂມຣຽນ, ກາຊິດຈາ

note: Name for zea
en: Zeeuws
lo: ຊີລັນດິກ

note: Name for zeg
en: Zenag
lo: ເຊນັກ

note: Name for zeh
en: Eastern Hongshuihe Zhuang
lo: ຈວງ ຫົງສຸຍເຫີຕາເວັນອອກ

note: Inverted name for zeh
en: Zhuang, Eastern Hongshuihe
lo: ຈວງ, ຫົງສຸຍເຫີຕາເວັນອອກ

note: Name for zem
en: Zeem
lo: ຊີມ

note: Name for zen
en: Zenaga
lo: ເຊນາກາ

note: Name for zga
en: Kinga
lo: ຄິງກາ

note: Name for zgb
en: Guibei Zhuang
lo: ຈວງ ກຸຍເບ

note: Inverted name for zgb
en: Zhuang, Guibei
lo: ຈວງ, ກຸຍເບ

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
lo: ທາມາຊິກ ໂມຣັອກໂຄ ມາດຕະຖານ

note: Inverted name for zgh
en: Tamazight, Standard Moroccan
lo: ທາມາຊິກ, ໂມຣັອກໂຄ ມາດຕະຖານ

note: Name for zgm
en: Minz Zhuang
lo: ຈວງ ມິນ

note: Inverted name for zgm
en: Zhuang, Minz
lo: ຈວງ, ມິນ

note: Name for zgn
en: Guibian Zhuang
lo: ຈວງ ກຸຍບຽນ

note: Inverted name for zgn
en: Zhuang, Guibian
lo: ຈວງ, ກຸຍບຽນ

note: Name for zgr
en: Magori
lo: ມາໂກຣິ

note: Name for zha
en: Zhuang
lo: ຈວງ

note: Name for zhb
en: Zhaba
lo: ຊາບາ

note: Name for zhd
en: Dai Zhuang
lo: ຈວງ ໄທ

note: Inverted name for zhd
en: Zhuang, Dai
lo: ຈວງ, ໄທ

note: Name for zhi
en: Zhire
lo: ຊິເຣ

note: Name for zhn
en: Nong Zhuang
lo: ຈວງ ໜອງ

note: Inverted name for zhn
en: Zhuang, Nong
lo: ຈວງ, ໜອງ

note: Name for zho
en: Chinese
lo: ຈີນ

note: Name for zhw
en: Zhoa
lo: ໂຊອາ

note: Name for zia
en: Zia
lo: ເຊຍ

note: Name for zib
en: Zimbabwe Sign Language
lo: ພາສາມືຊິມບັບເວ

note: Name for zik
en: Zimakani
lo: ຊິມາຄານິ

note: Name for zil
en: Zialo
lo: ເຊຍໂລ

note: Name for zim
en: Mesme
lo: ເມສເມ

note: Name for zin
en: Zinza
lo: ຊິນຊາ

note: Name for ziw
en: Zigula
lo: ຊິກູລາ

note: Name for ziz
en: Zizilivakan
lo: ຊິຊິລິວາຄັນ

note: Name for zka
en: Kaimbulawa
lo: ໄຄມບູລາວາ

note: Name for zkd
en: Kadu
lo: ຄາດູ

note: Name for zkg
en: Koguryo
lo: ໂຄກູຣີຢໍ

note: Name for zkh
en: Khorezmian
lo: ໂຄເຣຊມຽນ

note: Name for zkk
en: Karankawa
lo: ຄາຣັນຄາວາ

note: Name for zkn
en: Kanan
lo: ຄານັນ

note: Name for zko
en: Kott
lo: ຄອດ

note: Name for zkp
en: São Paulo Kaingáng
lo: ໄຄງັງ ເຊົາເປົາໂລ

note: Inverted name for zkp
en: Kaingáng, São Paulo
lo: ໄຄງັງ, ເຊົາເປົາໂລ

note: Name for zkr
en: Zakhring
lo: ຊາຄຣິງ

note: Name for zkt
en: Kitan
lo: ຄິຕັນ

note: Name for zku
en: Kaurna
lo: ຄໍນາ

note: Name for zkv
en: Krevinian
lo: ເຄຣວິນຽນ

note: Name for zkz
en: Khazar
lo: ຄາຊາ

note: Name for zla
en: Zula
lo: ຊູລາ

note: Name for zlj
en: Liujiang Zhuang
lo: ຈວງ ລິວຈຽງ

note: Inverted name for zlj
en: Zhuang, Liujiang
lo: ຈວງ, ລິວຈຽງ

note: Name for zlm
en: Malay (individual language)
lo: ມາເລ (ພາສາສະເພາະ)

note: Name for zln
en: Lianshan Zhuang
lo: ຈວງ ລຽນຊານ

note: Inverted name for zln
en: Zhuang, Lianshan
lo: ຈວງ, ລຽນຊານ

note: Name for zlq
en: Liuqian Zhuang
lo: ຈວງ ລິວຊຽນ

note: Inverted name for zlq
en: Zhuang, Liuqian
lo: ຈວງ, ລິວຊຽນ

note: Name for zlu
en: Zul
lo: ຊຸລ

note: Name for zma
en: Manda (Australia)
lo: ມັນດາ (ອົດສະຕຣາລິ)

note: Name for zmb
en: Zimba
lo: ຊິມບາ

note: Name for zmc
en: Margany
lo: ມາການິ

note: Name for zmd
en: Maridan
lo: ມາຣິດັນ

note: Name for zme
en: Mangerr
lo: ມັນເກີ

note: Name for zmf
en: Mfinu
lo: ມະຟິນູ

note: Name for zmg
en: Marti Ke
lo: ມາຕິ ເຄ

note: Name for zmh
en: Makolkol
lo: ມາຄອນຄອນ

note: Name for zmi
en: Negeri Sembilan Malay
lo: ມາເລ ເນເກຣິ ເຊມບິລັນ

note: Name for zmj
en: Maridjabin
lo: ມາຣິດຈາບິນ

note: Name for zmk
en: Mandandanyi
lo: ມັນດັນດັນຍິ

note: Name for zml
en: Matngala
lo: ມັດງາລາ

note: Name for zmm
en: Marimanindji
lo: ມາຣິມານິນຈິ

note: Name for zmn
en: Mbangwe
lo: ມະບັງເວ

note: Name for zmo
en: Molo
lo: ໂມໂລ

note: Name for zmp
en: Mbuun
lo: ມະບູນ

note: Name for zmq
en: Mituku
lo: ມິຕູຄູ

note: Name for zmr
en: Maranunggu
lo: ມາຣານຸງກູ

note: Name for zms
en: Mbesa
lo: ມະເບຊາ

note: Name for zmt
en: Maringarr
lo: ມາຣິນກາ

note: Name for zmu
en: Muruwari
lo: ມູຣູວາຣິ

note: Name for zmv
en: Mbariman-Gudhinma
lo: ມະບາຣິມັນ-ກູດິນມາ

note: Name for zmw
en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
lo: ມະໂບ (ສາທາລະນະລັດ ປະຊາທິປະໄຕ ຄອງໂກ)

note: Name for zmx
en: Bomitaba
lo: ໂບມິຕາບາ

note: Name for zmy
en: Mariyedi
lo: ມາຣິເຢດິ

note: Name for zmz
en: Mbandja
lo: ມະບັນຈາ

note: Name for zna
en: Zan Gula
lo: ຊານ ກູລາ

note: Name for zne
en: Zande (individual language)
lo: ຊານເດ (ພາສາສະເພາະ)

note: Name for zng
en: Mang
lo: ມັງ

note: Name for znk
en: Manangkari
lo: ມານັງຄາຣິ

note: Name for zns
en: Mangas
lo: ມັງກັສ

note: Name for zoc
en: Copainalá Zoque
lo: ໂຊເກ ໂຄໄພນາລາ

note: Inverted name for zoc
en: Zoque, Copainalá
lo: ໂຊເກ, ໂຄໄພນາລາ

note: Name for zoh
en: Chimalapa Zoque
lo: ໂຊເກ ຊິມາລາປາ

note: Inverted name for zoh
en: Zoque, Chimalapa
lo: ໂຊເກ, ຊິມາລາປາ

note: Name for zom
en: Zou
lo: ໂຊ

note: Name for zoo
en: Asunción Mixtepec Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ອາຊຸນຊິອອນ ມິກເທເປັກ

note: Inverted name for zoo
en: Zapotec, Asunción Mixtepec
lo: ຊາໂປເທັກ, ອາຊຸນຊິອອນ ມິກເທເປັກ

note: Name for zoq
en: Tabasco Zoque
lo: ໂຊເກ ທາບາສໂຄ

note: Inverted name for zoq
en: Zoque, Tabasco
lo: ໂຊເກ, ທາບາສໂຄ

note: Name for zor
en: Rayón Zoque
lo: ໂຊເກ ເຣຢອນ

note: Inverted name for zor
en: Zoque, Rayón
lo: ໂຊເກ, ເຣຢອນ

note: Name for zos
en: Francisco León Zoque
lo: ໂຊເກ ຟຣານຊິສໂກ ເລອອນ

note: Inverted name for zos
en: Zoque, Francisco León
lo: ໂຊເກ, ຟຣານຊິສໂກ ເລອອນ

note: Name for zpa
en: Lachiguiri Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ລາຊິກຸຍຣິ

note: Inverted name for zpa
en: Zapotec, Lachiguiri
lo: ຊາໂປເທັກ, ລາຊິກຸຍຣິ

note: Name for zpb
en: Yautepec Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຢາວເທເປັກ

note: Inverted name for zpb
en: Zapotec, Yautepec
lo: ຊາໂປເທັກ, ຢາວເທເປັກ

note: Name for zpc
en: Choapan Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ໂຊອາປັນ

note: Inverted name for zpc
en: Zapotec, Choapan
lo: ຊາໂປເທັກ, ໂຊອາປັນ

note: Name for zpd
en: Southeastern Ixtlán Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ອິກທລານຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Inverted name for zpd
en: Zapotec, Southeastern Ixtlán
lo: ຊາໂປເທັກ, ອິກທລານຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

note: Name for zpe
en: Petapa Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ເປຕາປາ

note: Inverted name for zpe
en: Zapotec, Petapa
lo: ຊາໂປເທັກ, ເປຕາປາ

note: Name for zpf
en: San Pedro Quiatoni Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຊານເປໂດຣ ເຄຍໂຕນິ

note: Inverted name for zpf
en: Zapotec, San Pedro Quiatoni
lo: ຊາໂປເທັກ, ຊານເປໂດຣ ເຄຍໂຕນິ

note: Name for zpg
en: Guevea De Humboldt Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ເກວເວອາ ເດ ຮຸມບົນ

note: Inverted name for zpg
en: Zapotec, Guevea De Humboldt
lo: ຊາໂປເທັກ, ເກວເວອາ ເດ ຮຸມບົນ

note: Name for zph
en: Totomachapan Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ໂທໂທມາຊາປັນ

note: Inverted name for zph
en: Zapotec, Totomachapan
lo: ຊາໂປເທັກ, ໂທໂທມາຊາປັນ

note: Name for zpi
en: Santa María Quiegolani Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຊານຕາ ມາເຣຍ ເຄຍໂກລານິ

note: Inverted name for zpi
en: Zapotec, Santa María Quiegolani
lo: ຊາໂປເທັກ, ຊານຕາ ມາເຣຍ ເຄຍໂກລານິ

note: Name for zpj
en: Quiavicuzas Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ເຄຍວິກູຊັສ

note: Inverted name for zpj
en: Zapotec, Quiavicuzas
lo: ຊາໂປເທັກ, ເຄຍວິກູຊັສ

note: Name for zpk
en: Tlacolulita Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ທລາໂຄລູລິຕາ

note: Inverted name for zpk
en: Zapotec, Tlacolulita
lo: ຊາໂປເທັກ, ທລາໂຄລູລິຕາ

note: Name for zpl
en: Lachixío Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ລາຊິຊິໂອ

note: Inverted name for zpl
en: Zapotec, Lachixío
lo: ຊາໂປເທັກ, ລາຊິຊິໂອ

note: Name for zpm
en: Mixtepec Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ມິກເທເປັກ

note: Inverted name for zpm
en: Zapotec, Mixtepec
lo: ຊາໂປເທັກ, ມິກເທເປັກ

note: Name for zpn
en: Santa Inés Yatzechi Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຊານຕາ ອິເນສ ຢັດເຊຊິ

note: Inverted name for zpn
en: Zapotec, Santa Inés Yatzechi
lo: ຊາໂປເທັກ, ຊານຕາ ອິເນສ ຢັດເຊຊິ

note: Name for zpo
en: Amatlán Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ອາມາທລານ

note: Inverted name for zpo
en: Zapotec, Amatlán
lo: ຊາໂປເທັກ, ອາມາທລານ

note: Name for zpp
en: El Alto Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ເອລ ອາລໂຕ

note: Inverted name for zpp
en: Zapotec, El Alto
lo: ຊາໂປເທັກ, ເອລ ອາລໂຕ

note: Name for zpq
en: Zoogocho Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຊູໂກໂຊ

note: Inverted name for zpq
en: Zapotec, Zoogocho
lo: ຊາໂປເທັກ, ຊູໂກໂຊ

note: Name for zpr
en: Santiago Xanica Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຊານຕິອາໂກ ຊານິກາ

note: Inverted name for zpr
en: Zapotec, Santiago Xanica
lo: ຊາໂປເທັກ, ຊານຕິອາໂກ ຊານິກາ

note: Name for zps
en: Coatlán Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ໂຄອາທລານ

note: Inverted name for zps
en: Zapotec, Coatlán
lo: ຊາໂປເທັກ, ໂຄອາທລານ

note: Name for zpt
en: San Vicente Coatlán Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຊານ ວິເຊນເຕ ໂຄອາທລານ

note: Inverted name for zpt
en: Zapotec, San Vicente Coatlán
lo: ຊາໂປເທັກ, ຊານ ວິເຊນເຕ ໂຄອາທລານ

note: Name for zpu
en: Yalálag Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຢາລາລັກ

note: Inverted name for zpu
en: Zapotec, Yalálag
lo: ຊາໂປເທັກ, ຢາລາລັກ

note: Name for zpv
en: Chichicapan Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຊິຊິຄາປັນ

note: Inverted name for zpv
en: Zapotec, Chichicapan
lo: ຊາໂປເທັກ, ຊິຊິຄາປັນ

note: Name for zpw
en: Zaniza Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຊານິຊາ

note: Inverted name for zpw
en: Zapotec, Zaniza
lo: ຊາໂປເທັກ, ຊານິຊາ

note: Name for zpx
en: San Baltazar Loxicha Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຊານ ບານທາຊາ ໂລຊິຊາ

note: Inverted name for zpx
en: Zapotec, San Baltazar Loxicha
lo: ຊາໂປເທັກ, ຊານ ບານທາຊາ ໂລຊິຊາ

note: Name for zpy
en: Mazaltepec Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ມາຊານເທເປັກ

note: Inverted name for zpy
en: Zapotec, Mazaltepec
lo: ຊາໂປເທັກ, ມາຊານເທເປັກ

note: Name for zpz
en: Texmelucan Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ເທັກເມລູຄັນ

note: Inverted name for zpz
en: Zapotec, Texmelucan
lo: ຊາໂປເທັກ, ເທັກເມລູຄັນ

note: Name for zqe
en: Qiubei Zhuang
lo: ຈວງ ຊິວເບ

note: Inverted name for zqe
en: Zhuang, Qiubei
lo: ຈວງ, ຊິວເບ

note: Name for zra
en: Kara (Korea)
lo: ຄາຣາ (ເກົາຫຼີ)

note: Name for zrg
en: Mirgan
lo: ມິຣແກນ

note: Name for zrn
en: Zerenkel
lo: ເຊເຣນເຄລ

note: Name for zro
en: Záparo
lo: ຊາປາໂຣ

note: Name for zrp
en: Zarphatic
lo: ຊາຟາຕິກ

note: Name for zrs
en: Mairasi
lo: ໄມຣາຊິ

note: Name for zsa
en: Sarasira
lo: ຊາຣາຊິຣາ

note: Name for zsk
en: Kaskean
lo: ຄາສກຽນ

note: Name for zsl
en: Zambian Sign Language
lo: ພາສາມືຊຳເບຍ

note: Name for zsm
en: Standard Malay
lo: ມາເລ ມາດຕະຖານ

note: Inverted name for zsm
en: Malay, Standard
lo: ມາເລ, ມາດຕະຖານ

note: Name for zsr
en: Southern Rincon Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຣິນຄອນໃຕ້

note: Inverted name for zsr
en: Zapotec, Southern Rincon
lo: ຊາໂປເທັກ, ຣິນຄອນໃຕ້

note: Name for zsu
en: Sukurum
lo: ຊູຄູຣຸມ

note: Name for zte
en: Elotepec Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ເອໂລເທເປັກ

note: Inverted name for zte
en: Zapotec, Elotepec
lo: ຊາໂປເທັກ, ເອໂລເທເປັກ

note: Name for ztg
en: Xanaguía Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຊານາກຸຍອາ

note: Inverted name for ztg
en: Zapotec, Xanaguía
lo: ຊາໂປເທັກ, ຊານາກຸຍອາ

note: Name for ztl
en: Lapaguía-Guivini Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ລາປາກຸຍອາ-ກຸຍວິນິ

note: Inverted name for ztl
en: Zapotec, Lapaguía-Guivini
lo: ຊາໂປເທັກ, ລາປາກຸຍອາ-ກຸຍວິນິ

note: Name for ztm
en: San Agustín Mixtepec Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຊານ ອກຸສຕິນ ມິກເທເປັກ

note: Inverted name for ztm
en: Zapotec, San Agustín Mixtepec
lo: ຊາໂປເທັກ, ຊານ ອກຸສຕິນ ມິກເທເປັກ

note: Name for ztn
en: Santa Catarina Albarradas Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຊານຕາ ຄາຕາຣິນາ ອັນບາຣາດັສ

note: Inverted name for ztn
en: Zapotec, Santa Catarina Albarradas
lo: ຊາໂປເທັກ, ຊານຕາ ຄາຕາຣິນາ ອັນບາຣາດັສ

note: Name for ztp
en: Loxicha Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ໂລຊິຊາ

note: Inverted name for ztp
en: Zapotec, Loxicha
lo: ຊາໂປເທັກ, ໂລຊິຊາ

note: Name for ztq
en: Quioquitani-Quierí Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ເຄຍວຄິທານິ-ເຄຍຣິ

note: Inverted name for ztq
en: Zapotec, Quioquitani-Quierí
lo: ຊາໂປເທັກ, ເຄຍວຄິທານິ-ເຄຍຣິ

note: Name for zts
en: Tilquiapan Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ທິນເຄຍປັນ

note: Inverted name for zts
en: Zapotec, Tilquiapan
lo: ຊາໂປເທັກ, ທິນເຄຍປັນ

note: Name for ztt
en: Tejalapan Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ເທຈາລາປັນ

note: Inverted name for ztt
en: Zapotec, Tejalapan
lo: ຊາໂປເທັກ, ເທຈາລາປັນ

note: Name for ztu
en: Güilá Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ກຸຍລາ

note: Inverted name for ztu
en: Zapotec, Güilá
lo: ຊາໂປເທັກ, ກຸຍລາ

note: Name for ztx
en: Zaachila Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຊາຊິລາ

note: Inverted name for ztx
en: Zapotec, Zaachila
lo: ຊາໂປເທັກ, ຊາຊິລາ

note: Name for zty
en: Yatee Zapotec
lo: ຊາໂປເທັກ ຢາເຕ

note: Inverted name for zty
en: Zapotec, Yatee
lo: ຊາໂປເທັກ, ຢາເຕ

note: Name for zuh
en: Tokano
lo: ໂທຄາໂນ

note: Name for zul
en: Zulu
lo: ຊູລູ

note: Name for zum
en: Kumzari
lo: ຄຸມຊາຣິ

note: Name for zun
en: Zuni
lo: ຊູນິ

note: Name for zuy
en: Zumaya
lo: ຊູມາຢາ

note: Name for zwa
en: Zay
lo: ໄຊ

note: Name for zxx
en: No linguistic content
lo: ບໍ່ມີເນື້ອຫາທາງພາສາ

note: Name for zyb
en: Yongbei Zhuang
lo: ຈວງ ຢົງເບ

note: Inverted name for zyb
en: Zhuang, Yongbei
lo: ຈວງ, ຢົງເບ

note: Name for zyg
en: Yang Zhuang
lo: ຈວງ ຢັງ

note: Inverted name for zyg
en: Zhuang, Yang
lo: ຈວງ, ຢັງ

note: Name for zyj
en: Youjiang Zhuang
lo: ຈວງ ຢູຈຽງ

note: Inverted name for zyj
en: Zhuang, Youjiang
lo: ຈວງ, ຢູຈຽງ

note: Name for zyn
en: Yongnan Zhuang
lo: ຈວງ ຢົງນານ

note: Inverted name for zyn
en: Zhuang, Yongnan
lo: ຈວງ, ຢົງນານ

note: Name for zyp
en: Zyphe Chin
lo: ຊິນ ໄຊຟີ

note: Inverted name for zyp
en: Chin, Zyphe
lo: ຊິນ, ໄຊຟີ

note: Name for zza
en: Zaza
lo: ຊາຊາ

note: Name for zzj
en: Zuojiang Zhuang
lo: ຈວງ ຈົວຈຽງ

note: Inverted name for zzj
en: Zhuang, Zuojiang
lo: ຈວງ, ຈົວຈຽງ
