iso_639-3 - en to ro translation catalogue (1136 entries)

note: Name for aaa
en: Ghotuo
ro: ghotuo

note: Name for aab
en: Alumu-Tesu
ro: alumu-tesu

note: Name for aac
en: Ari
ro: ari

note: Name for aad
en: Amal
ro: amal sau alai

note: Name for aae
en: Arbëreshë Albanian
ro: albaneză arbereshe

note: Inverted name for aae
en: Albanian, Arbëreshë
ro: arbereshe (albaneză)

note: Name for aaf
en: Aranadan
ro: aranadan

note: Name for aag
en: Ambrak
ro: ambrak

note: Name for aah
en: Abu' Arapesh
ro: abu-arapesh

note: Inverted name for aah
en: Arapesh, Abu'
ro: abu-arapesh

note: Name for aai
en: Arifama-Miniafia
ro: arifama-miniafia

note: Name for aak
en: Ankave
ro: ankave sau angave

note: Name for aal
en: Afade
ro: afade

note: Name for aan
en: Anambé
ro: anambé

note: Name for aao
en: Algerian Saharan Arabic
ro: arabă sahariană algeriană

note: Inverted name for aao
en: Arabic, Algerian Saharan
ro: sahariană algeriană (arabă)

note: Name for aap
en: Pará Arára
ro: arára din Pará

note: Inverted name for aap
en: Arára, Pará
ro: arára din Pará

note: Name for aaq
en: Eastern Abnaki
ro: abénaki orientală

note: Inverted name for aaq
en: Abnaki, Eastern
ro: abénaki orientală

note: Name for aar
en: Afar
ro: afară

note: Name for aas
en: Aasáx
ro: aasáx sau asax, assa, afoku, aramanik, lamanik

note: Name for aat
en: Arvanitika Albanian
ro: albaneză arvanitika

note: Inverted name for aat
en: Albanian, Arvanitika
ro: arvanitika (albaneză)

note: Name for aau
en: Abau
ro: abau

note: Name for aaw
en: Solong
ro: solong sau arawe, arove

note: Name for aax
en: Mandobo Atas
ro: mandobo atas

note: Name for aaz
en: Amarasi
ro: amarasi

note: Name for aba
en: Abé
ro: abé sau abbé, abbey, abi

note: Name for abb
en: Bankon
ro: bankon sau abo, abaw, bo,bon

note: Name for abc
en: Ambala Ayta
ro: ayta ambala

note: Inverted name for abc
en: Ayta, Ambala
ro: ambala (ayta)

note: Name for abd
en: Manide
ro: manide

note: Name for abe
en: Western Abnaki
ro: abenaki occidentală

note: Inverted name for abe
en: Abnaki, Western
ro: abenaki occidentală

note: Name for abf
en: Abai Sungai
ro: sungai sau abai sungai

note: Name for abg
en: Abaga
ro: abaga sau wagama

note: Name for abh
en: Tajiki Arabic
ro: arabă tadjike

note: Inverted name for abh
en: Arabic, Tajiki
ro: tadjike (arabă)

note: Name for abi
en: Abidji
ro: abidji

note: Name for abj
en: Aka-Bea
ro: aka-bea sau bea

note: Name for abk
en: Abkhazian
ro: abhază

note: Name for abl
en: Lampung Nyo
ro: lampung nyo

note: Name for abm
en: Abanyom
ro: abanyom sau bakor

note: Name for abn
en: Abua
ro: abua sau abuan

note: Name for abo
en: Abon
ro: abon sau abong

note: Name for abp
en: Abellen Ayta
ro: abellen ayta

note: Inverted name for abp
en: Ayta, Abellen
ro: abellen ayta

note: Name for abq
en: Abaza
ro: abazină

note: Name for abr
en: Abron
ro: abronă

note: Name for abs
en: Ambonese Malay
ro: malaeziană amboneză

note: Inverted name for abs
en: Malay, Ambonese
ro: amboneză (malaeziană)

note: Name for abt
en: Ambulas
ro: ambulas sau abelam, abulas

note: Name for abu
en: Abure
ro: abure

note: Name for abv
en: Baharna Arabic
ro: arabă baharna

note: Inverted name for abv
en: Arabic, Baharna
ro: baharna (arabă)

note: Name for abw
en: Pal
ro: pal

note: Name for abx
en: Inabaknon
ro: inabaknon sau abaknon, capuleño

note: Name for aby
en: Aneme Wake
ro: aneme wake sau abia

note: Name for abz
en: Abui
ro: abui

note: Name for aca
en: Achagua
ro: achagua

note: Name for acb
en: Áncá
ro: áncá

note: Name for acd
en: Gikyode
ro: gikyode

note: Name for ace
en: Achinese
ro: achehă

note: Name for acf
en: Saint Lucian Creole French
ro: creolă franceză de Saint Lucian

note: Inverted name for acf
en: Creole French, Saint Lucian
ro: creolă franceză de Saint Lucian

note: Name for ach
en: Acoli
ro: acoli

note: Name for aci
en: Aka-Cari
ro: aka-cari

note: Name for ack
en: Aka-Kora
ro: aka-kora

note: Name for acl
en: Akar-Bale
ro: akar-bale

note: Name for acm
en: Mesopotamian Arabic
ro: arabă mesopotamiană

note: Inverted name for acm
en: Arabic, Mesopotamian
ro: arabă mesopotamiană

note: Name for acn
en: Achang
ro: achang

note: Name for acp
en: Eastern Acipa
ro: acipa orientală

note: Inverted name for acp
en: Acipa, Eastern
ro: acipa, orientală

note: Name for acq
en: Ta'izzi-Adeni Arabic
ro: arabă din Ta'izzi-Adeni

note: Inverted name for acq
en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
ro: arabă din Ta'izzi-Adeni

note: Name for acr
en: Achi
ro: achi

note: Name for acs
en: Acroá
ro: acroá

note: Name for act
en: Achterhoeks
ro: achterhoeks

note: Name for acu
en: Achuar-Shiwiar
ro: achuar-shiwiar

note: Name for acv
en: Achumawi
ro: achumawi

note: Name for acw
en: Hijazi Arabic
ro: arabă hijazi

note: Inverted name for acw
en: Arabic, Hijazi
ro: arabă hijazi

note: Name for acx
en: Omani Arabic
ro: arabă omani

note: Inverted name for acx
en: Arabic, Omani
ro: arabă omani

note: Name for acy
en: Cypriot Arabic
ro: arabă cipriotă

note: Inverted name for acy
en: Arabic, Cypriot
ro: arabă cipriotă

note: Name for acz
en: Acheron
ro: acheron

note: Name for ada
en: Adangme
ro: adangme

note: Name for adb
en: Atauran
ro: atauran

note: Name for add
en: Lidzonka
ro: lidzonka

note: Name for ade
en: Adele
ro: adele

note: Name for adf
en: Dhofari Arabic
ro: arabă dhofari

note: Inverted name for adf
en: Arabic, Dhofari
ro: arabă dhofari

note: Name for adg
en: Andegerebinha
ro: andegerebinha

note: Name for adh
en: Adhola
ro: adhola

note: Name for adi
en: Adi
ro: adi

note: Name for adj
en: Adioukrou
ro: adioukrou

note: Name for adl
en: Galo
ro: galo

note: Name for adn
en: Adang
ro: adang

note: Name for ado
en: Abu
ro: abu

note: Name for adq
en: Adangbe
ro: adangbe

note: Name for adr
en: Adonara
ro: adonara

note: Name for ads
en: Adamorobe Sign Language
ro: limba semnelor adamorobe

note: Name for adt
en: Adnyamathanha
ro: adnyamathanha

note: Name for adu
en: Aduge
ro: aduge

note: Name for adw
en: Amundava
ro: amundava

note: Name for adx
en: Amdo Tibetan
ro: tibetană din Amdo

note: Inverted name for adx
en: Tibetan, Amdo
ro: tibetană (amdo)

note: Name for ady
en: Adyghe
ro: adigheză; adigei

note: Name for adz
en: Adzera
ro: adzera

note: Name for aea
en: Areba
ro: areba

note: Name for aeb
en: Tunisian Arabic
ro: arabă tunisiană

note: Inverted name for aeb
en: Arabic, Tunisian
ro: arabă, tunisiană

note: Name for aec
en: Saidi Arabic
ro: arabă saidi

note: Inverted name for aec
en: Arabic, Saidi
ro: arabă, saidi

note: Name for aed
en: Argentine Sign Language
ro: limba semnelor argentiniană

note: Name for aee
en: Northeast Pashai
ro: pashai din nord-est

note: Inverted name for aee
en: Pashai, Northeast
ro: pashai, din nord-est

note: Name for aek
en: Haeke
ro: haeke

note: Name for ael
en: Ambele
ro: ambele

note: Name for aem
en: Arem
ro: arem

note: Name for aen
en: Armenian Sign Language
ro: limba semnelor armenă

note: Name for aeq
en: Aer
ro: aer

note: Name for aer
en: Eastern Arrernte
ro: arrernte orientală

note: Inverted name for aer
en: Arrernte, Eastern
ro: arrernte, orientală

note: Name for aes
en: Alsea
ro: alsea

note: Name for aeu
en: Akeu
ro: akeu

note: Name for aew
en: Ambakich
ro: ambakich

note: Name for aey
en: Amele
ro: amele

note: Name for aez
en: Aeka
ro: aeka

note: Name for afb
en: Gulf Arabic
ro: arabă din Golf

note: Inverted name for afb
en: Arabic, Gulf
ro: arabă, din Golf

note: Name for afd
en: Andai
ro: andai

note: Name for afe
en: Putukwam
ro: putukwam

note: Name for afg
en: Afghan Sign Language
ro: limba semnelor afgană

note: Name for afh
en: Afrihili
ro: afrihili

note: Name for afi
en: Akrukay
ro: akrukay

note: Name for afk
en: Nanubae
ro: nanubae

note: Name for afn
en: Defaka
ro: defaka

note: Name for afo
en: Eloyi
ro: eloyi

note: Name for afp
en: Tapei
ro: tapei

note: Name for afr
en: Afrikaans
ro: afrikaans

note: Name for afs
en: Afro-Seminole Creole
ro: creolă afro-seminole

note: Inverted name for afs
en: Creole, Afro-Seminole
ro: creolă, afro-seminole

note: Name for aft
en: Afitti
ro: afitti

note: Name for afu
en: Awutu
ro: awutu

note: Name for afz
en: Obokuitai
ro: obokuitai

note: Name for aga
en: Aguano
ro: aguano

note: Name for agb
en: Legbo
ro: legbo

note: Name for agc
en: Agatu
ro: agatu

note: Name for agd
en: Agarabi
ro: agarabi

note: Name for age
en: Angal
ro: angal

note: Name for agf
en: Arguni
ro: arguni

note: Name for agg
en: Angor
ro: angor

note: Name for agh
en: Ngelima
ro: ngelima

note: Name for agi
en: Agariya
ro: agariya

note: Name for agj
en: Argobba
ro: argobba

note: Name for agk
en: Isarog Agta
ro: isarog agta

note: Inverted name for agk
en: Agta, Isarog
ro: agta, Iisarog

note: Name for agl
en: Fembe
ro: fembe

note: Name for agm
en: Angaataha
ro: angaataha

note: Name for agn
en: Agutaynen
ro: agutaynen

note: Name for ago
en: Tainae
ro: tainae

note: Name for agq
en: Aghem
ro: aghem

note: Name for agr
en: Aguaruna
ro: aguaruna

note: Name for ags
en: Esimbi
ro: esimbi

note: Name for agt
en: Central Cagayan Agta
ro: agta din Cagayan central

note: Inverted name for agt
en: Agta, Central Cagayan
ro: agta, din Cagayan central

note: Name for agu
en: Aguacateco
ro: aguacateco

note: Name for agv
en: Remontado Dumagat
ro: remontado dumagat

note: Inverted name for agv
en: Dumagat, Remontado
ro: dumagat, remontado

note: Name for agw
en: Kahua
ro: kahua

note: Name for agx
en: Aghul
ro: agul

note: Name for agy
en: Southern Alta
ro: alta sudică

note: Inverted name for agy
en: Alta, Southern
ro: alta, sudică

note: Name for agz
en: Mt. Iriga Agta
ro: agta din muntele Iriga

note: Inverted name for agz
en: Agta, Mt. Iriga
ro: agta, din muntele Iriga

note: Name for aha
en: Ahanta
ro: ahanta

note: Name for ahb
en: Axamb
ro: axamb

note: Name for ahg
en: Qimant
ro: qimant

note: Name for ahh
en: Aghu
ro: aghu

note: Name for ahi
en: Tiagbamrin Aizi
ro: tiagbamrin vorbită de aizi

note: Inverted name for ahi
en: Aizi, Tiagbamrin
ro: tiagbamrin, vorbită de aizi

note: Name for ahk
en: Akha
ro: akha

note: Name for ahl
en: Igo
ro: igo

note: Name for ahm
en: Mobumrin Aizi
ro: mobumrin vorbită de aizi

note: Inverted name for ahm
en: Aizi, Mobumrin
ro: mobumrin, vorbită de aizi

note: Name for ahn
en: Àhàn
ro: ahàn

note: Name for aho
en: Ahom
ro: ahom

note: Name for ahp
en: Aproumu Aizi
ro: aproumu vorbită de aizi

note: Inverted name for ahp
en: Aizi, Aproumu
ro: aproumu, vorbită de aizi

note: Name for ahr
en: Ahirani
ro: ahirani

note: Name for ahs
en: Ashe
ro: ashe

note: Name for aht
en: Ahtena
ro: ahtena

note: Name for aia
en: Arosi
ro: arosi

note: Name for aib
en: Ainu (China)
ro: ainu (China)

note: Name for aic
en: Ainbai
ro: ainbai

note: Name for aid
en: Alngith
ro: alngith

note: Name for aie
en: Amara
ro: amara

note: Name for aif
en: Agi
ro: agi

note: Name for aig
en: Antigua and Barbuda Creole English
ro: engleză creolă din Antigua și Barbuda

note: Inverted name for aig
en: Creole English, Antigua and Barbuda
ro: engleză creolă, din Antigua și Barbuda

note: Name for aih
en: Ai-Cham
ro: ai-cham

note: Name for aii
en: Assyrian Neo-Aramaic
ro: neo-aramaică asiriană

note: Inverted name for aii
en: Neo-Aramaic, Assyrian
ro: neo-aramaică, asiriană

note: Name for aij
en: Lishanid Noshan
ro: lishanid noshan

note: Name for aik
en: Ake
ro: ake

note: Name for ail
en: Aimele
ro: aimele

note: Name for aim
en: Aimol
ro: aimol

note: Name for ain
en: Ainu (Japan)
ro: ainu (Japonia)

note: Name for aio
en: Aiton
ro: aiton

note: Name for aip
en: Burumakok
ro: burumakok

note: Name for aiq
en: Aimaq
ro: aimaq

note: Name for air
en: Airoran
ro: airoran

note: Name for ait
en: Arikem
ro: arikem

note: Name for aiw
en: Aari
ro: aari

note: Name for aix
en: Aighon
ro: aighon

note: Name for aiy
en: Ali
ro: ali

note: Name for aja
en: Aja (South Sudan)
ro: aja (Sudanul de sud)

note: Name for ajg
en: Aja (Benin)
ro: aja (Benin)

note: Name for aji
en: Ajië
ro: ajië

note: Name for ajn
en: Andajin
ro: andajin

note: Name for ajs
en: Algerian Jewish Sign Language
ro: limbajul semnelor evreiesc algerian

note: Name for aju
en: Judeo-Moroccan Arabic
ro: arabă iudeo-marocană

note: Inverted name for aju
en: Arabic, Judeo-Moroccan
ro: arabă, iudeo-marocană

note: Name for ajw
en: Ajawa
ro: ajawa

note: Name for ajz
en: Amri Karbi
ro: amri karbi

note: Inverted name for ajz
en: Karbi, Amri
ro: amri, karbi

note: Name for aka
en: Akan
ro: akană

note: Name for akb
en: Batak Angkola
ro: angkola batak

note: Name for akc
en: Mpur
ro: mpur

note: Name for akd
en: Ukpet-Ehom
ro: ukpet-ehom

note: Name for ake
en: Akawaio
ro: akawaio

note: Name for akf
en: Akpa
ro: akpa

note: Name for akg
en: Anakalangu
ro: anakalangu

note: Name for akh
en: Angal Heneng
ro: angal heneng

note: Name for aki
en: Aiome
ro: aiome

note: Name for akj
en: Aka-Jeru
ro: aka-Jeru

note: Name for akk
en: Akkadian
ro: akkadiană

note: Name for akl
en: Aklanon
ro: aklanon

note: Name for akm
en: Aka-Bo
ro: aka-bo

note: Name for ako
en: Akurio
ro: akurio

note: Name for akp
en: Siwu
ro: siwu

note: Name for akq
en: Ak
ro: ak

note: Name for akr
en: Araki
ro: araki

note: Name for aks
en: Akaselem
ro: akaselem

note: Name for akt
en: Akolet
ro: akolet

note: Name for aku
en: Akum
ro: akum

note: Name for akv
en: Akhvakh
ro: akhvakh

note: Name for akw
en: Akwa
ro: akwa

note: Name for akx
en: Aka-Kede
ro: aka-kede

note: Name for aky
en: Aka-Kol
ro: aka-kol

note: Name for akz
en: Alabama
ro: alabama

note: Name for ala
en: Alago
ro: alago

note: Name for alc
en: Qawasqar
ro: kawésqar

note: Name for ald
en: Alladian
ro: alladiană

note: Name for ale
en: Aleut
ro: aleută

note: Name for alf
en: Alege
ro: alege

note: Name for alh
en: Alawa
ro: alawa

note: Name for ali
en: Amaimon
ro: amaimon

note: Name for alj
en: Alangan
ro: alangan

note: Name for alk
en: Alak
ro: alak

note: Name for all
en: Allar
ro: allar

note: Name for alm
en: Amblong
ro: amblong

note: Name for aln
en: Gheg Albanian
ro: albaneză ghegă

note: Inverted name for aln
en: Albanian, Gheg
ro: albaneză, ghegă

note: Name for alo
en: Larike-Wakasihu
ro: larike-wakasihu

note: Name for alp
en: Alune
ro: alune

note: Name for alq
en: Algonquin
ro: algonquină

note: Name for alr
en: Alutor
ro: alyutor

note: Name for als
en: Tosk Albanian
ro: albaneză toskă

note: Inverted name for als
en: Albanian, Tosk
ro: albaneză toskă

note: Name for alt
en: Southern Altai
ro: altai sudică

note: Inverted name for alt
en: Altai, Southern
ro: altai, sudică

note: Name for alu
en: 'Are'are
ro: 'are'are

note: Name for alw
en: Alaba-K’abeena
ro: alaba-k’abeena

note: Name for alx
en: Amol
ro: amol

note: Name for aly
en: Alyawarr
ro: alyawarr

note: Name for alz
en: Alur
ro: alur

note: Name for ama
en: Amanayé
ro: amanayé

note: Name for amb
en: Ambo
ro: ambo

note: Name for amc
en: Amahuaca
ro: amauaca

note: Name for ame
en: Yanesha'
ro: yanesha

note: Name for amf
en: Hamer-Banna
ro: hamer-banna

note: Name for amg
en: Amurdak
ro: amurdak

note: Name for amh
en: Amharic
ro: amharică

note: Name for ami
en: Amis
ro: amis

note: Name for amj
en: Amdang
ro: amdang

note: Name for amk
en: Ambai
ro: ambai

note: Name for aml
en: War-Jaintia
ro: war-jaintia

note: Name for amm
en: Ama (Papua New Guinea)
ro: ama (Papua Noua Guinee)

note: Name for amn
en: Amanab
ro: amanab

note: Name for amo
en: Amo
ro: amo

note: Name for amp
en: Alamblak
ro: alamblak

note: Name for amq
en: Amahai
ro: amahai

note: Name for amr
en: Amarakaeri
ro: amarakaeri

note: Name for ams
en: Southern Amami-Oshima
ro: amami-oshima din sud

note: Inverted name for ams
en: Amami-Oshima, Southern
ro: amami-oshima, din sud

note: Name for amt
en: Amto
ro: amto

note: Name for amu
en: Guerrero Amuzgo
ro: amuzgo din Guerrero

note: Inverted name for amu
en: Amuzgo, Guerrero
ro: amuzgo, din Guerrero

note: Name for amv
en: Ambelau
ro: ambelau

note: Name for amw
en: Western Neo-Aramaic
ro: neo-aramaică occidentală

note: Inverted name for amw
en: Neo-Aramaic, Western
ro: neo-aramaică, occidentală

note: Name for amx
en: Anmatyerre
ro: anmatyerre

note: Name for amy
en: Ami
ro: ami

note: Name for amz
en: Atampaya
ro: atampaya

note: Name for ana
en: Andaqui
ro: andaqui

note: Name for anb
en: Andoa
ro: andoa

note: Name for anc
en: Ngas
ro: ngas

note: Name for and
en: Ansus
ro: ansus

note: Name for ane
en: Xârâcùù
ro: xârâcùù

note: Name for anf
en: Animere
ro: animere

note: Name for ang
en: Old English (ca. 450-1100)
ro: engleză veche (cca. 450–1100)

note: Inverted name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
ro: engleză veche (cca. 450–1100)

note: Name for anh
en: Nend
ro: nend

note: Name for ani
en: Andi
ro: andi

note: Name for anj
en: Anor
ro: anor

note: Name for ank
en: Goemai
ro: goemai

note: Name for anl
en: Anu-Hkongso Chin
ro: anu-hkongso din Chin

note: Inverted name for anl
en: Chin, Anu-Hkongso
ro: anu-hkongso, din Chin

note: Name for anm
en: Anal
ro: anal (namfau)

note: Name for ann
en: Obolo
ro: obolo

note: Name for ano
en: Andoque
ro: andoque

note: Name for anp
en: Angika
ro: angikă

note: Name for anq
en: Jarawa (India)
ro: jarawa (India)

note: Name for anr
en: Andh
ro: andh

note: Name for ans
en: Anserma
ro: anserma

note: Name for ant
en: Antakarinya
ro: antakarinya

note: Name for anu
en: Anuak
ro: anuak

note: Name for anv
en: Denya
ro: denya

note: Name for anw
en: Anaang
ro: anaang

note: Name for anx
en: Andra-Hus
ro: andra-hus

note: Name for any
en: Anyin
ro: anyin

note: Name for anz
en: Anem
ro: anem

note: Name for aoa
en: Angolar
ro: angolar

note: Name for aob
en: Abom
ro: abom

note: Name for aoc
en: Pemon
ro: pemon

note: Name for aod
en: Andarum
ro: andarum

note: Name for aoe
en: Angal Enen
ro: angal enen

note: Name for aof
en: Bragat
ro: bragat

note: Name for aog
en: Angoram
ro: angoram

note: Name for aoi
en: Anindilyakwa
ro: anindilyakwa

note: Name for aoj
en: Mufian
ro: mufian

note: Name for aok
en: Arhö
ro: arhö

note: Name for aol
en: Alor
ro: alor

note: Name for aom
en: Ömie
ro: ömie

note: Name for aon
en: Bumbita Arapesh
ro: bumbita arapesh

note: Inverted name for aon
en: Arapesh, Bumbita
ro: arapesh, bumbita

note: Name for aor
en: Aore
ro: aore

note: Name for aos
en: Taikat
ro: taikat

note: Name for aot
en: Atong (India)
ro: atong (India)

note: Name for aou
en: A'ou
ro: a'ou

note: Name for aox
en: Atorada
ro: atorada

note: Name for aoz
en: Uab Meto
ro: uab meto

note: Name for apb
en: Sa'a
ro: sa'a

note: Name for apc
en: Levantine Arabic
ro: arabă levantină (arabă orientală)

note: Inverted name for apc
en: Arabic, Levantine
ro: arabă, levantină

note: Name for apd
en: Sudanese Arabic
ro: arabă sudaneză

note: Inverted name for apd
en: Arabic, Sudanese
ro: arabă, sudaneză

note: Name for ape
en: Bukiyip
ro: bukiyip

note: Name for apf
en: Pahanan Agta
ro: agta din Pahana

note: Inverted name for apf
en: Agta, Pahanan
ro: agta, din Pahana

note: Name for apg
en: Ampanang
ro: ampanang

note: Name for aph
en: Athpariya
ro: athpare

note: Name for api
en: Apiaká
ro: apiaká

note: Name for apj
en: Jicarilla Apache
ro: apașe jicarilla

note: Inverted name for apj
en: Apache, Jicarilla
ro: apașe, jicarilla

note: Name for apk
en: Kiowa Apache
ro: apașe kiowa

note: Inverted name for apk
en: Apache, Kiowa
ro: apașe, kiowa

note: Name for apl
en: Lipan Apache
ro: apașe lipan

note: Inverted name for apl
en: Apache, Lipan
ro: apașe, lipan

note: Name for apm
en: Mescalero-Chiricahua Apache
ro: apașe mescalero-chiricahua

note: Inverted name for apm
en: Apache, Mescalero-Chiricahua
ro: apașe, mescalero-chiricahua

note: Name for apn
en: Apinayé
ro: apinayé

note: Name for apo
en: Ambul
ro: ambul

note: Name for app
en: Apma
ro: apma

note: Name for apq
en: A-Pucikwar
ro: pucikwar

note: Name for apr
en: Arop-Lokep
ro: arop-lokep

note: Name for aps
en: Arop-Sissano
ro: arop-sissano

note: Name for apt
en: Apatani
ro: apatani

note: Name for apu
en: Apurinã
ro: apurinã

note: Name for apv
en: Alapmunte
ro: alapmunte

note: Name for apw
en: Western Apache
ro: apașe occidentală

note: Inverted name for apw
en: Apache, Western
ro: apașe, occidentală

note: Name for apx
en: Aputai
ro: aputai

note: Name for apy
en: Apalaí
ro: apalaí

note: Name for apz
en: Safeyoka
ro: safeyoka (ampale)

note: Name for aqc
en: Archi
ro: archi

note: Name for aqd
en: Ampari Dogon
ro: ampari dogon

note: Inverted name for aqd
en: Dogon, Ampari
ro: dogon, ampari

note: Name for aqg
en: Arigidi
ro: arigidi

note: Name for aqk
en: Aninka
ro: aninka

note: Name for aqm
en: Atohwaim
ro: atohwaim

note: Name for aqn
en: Northern Alta
ro: alta septentrional (edimala)

note: Inverted name for aqn
en: Alta, Northern
ro: alta, septentrional (edimala)

note: Name for aqp
en: Atakapa
ro: atakapa

note: Name for aqr
en: Arhâ
ro: arhâ

note: Name for aqt
en: Angaité
ro: angaité

note: Name for aqz
en: Akuntsu
ro: akuntsu

note: Name for ara
en: Arabic
ro: arabă

note: Name for arb
en: Standard Arabic
ro: arabă standard modernă

note: Inverted name for arb
en: Arabic, Standard
ro: arabă, standard modernă

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE)
ro: aramaică oficială (700-300 î.e.n.)

note: Inverted name for arc
en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
ro: aramaică oficială (700-300 î.e.n.)

note: Name for ard
en: Arabana
ro: arabana

note: Name for are
en: Western Arrarnta
ro: arrarnta occidentală

note: Inverted name for are
en: Arrarnta, Western
ro: arrarnta, occidentală

note: Name for arg
en: Aragonese
ro: aragoneză

note: Name for arh
en: Arhuaco
ro: arhuaco

note: Name for ari
en: Arikara
ro: arikara

note: Name for arj
en: Arapaso
ro: arapaso

note: Name for ark
en: Arikapú
ro: arikapú

note: Name for arl
en: Arabela
ro: arabela

note: Name for arn
en: Mapudungun
ro: mapudungună

note: Name for aro
en: Araona
ro: araona

note: Name for arp
en: Arapaho
ro: arapaho

note: Name for arq
en: Algerian Arabic
ro: arabă algeriană

note: Inverted name for arq
en: Arabic, Algerian
ro: arabă, algeriană

note: Name for arr
en: Karo (Brazil)
ro: karo (Brazilia)

note: Name for ars
en: Najdi Arabic
ro: arabă najdi

note: Inverted name for ars
en: Arabic, Najdi
ro: arabă, najdi

note: Name for aru
en: Aruá (Amazonas State)
ro: aruá (statul Amazon)

note: Name for arv
en: Arbore
ro: arbore

note: Name for arw
en: Arawak
ro: arawakă

note: Name for arx
en: Aruá (Rodonia State)
ro: aruá (statul Rodonia)

note: Name for ary
en: Moroccan Arabic
ro: arabă marocană

note: Inverted name for ary
en: Arabic, Moroccan
ro: arabă, marocană

note: Name for arz
en: Egyptian Arabic
ro: arabă egipteană

note: Inverted name for arz
en: Arabic, Egyptian
ro: arabă, egipteană

note: Name for asa
en: Asu (Tanzania)
ro: asu (Tanzania)

note: Name for asb
en: Assiniboine
ro: assiniboine

note: Name for asc
en: Casuarina Coast Asmat
ro: asmat de pe Coasta Casuarina

note: Inverted name for asc
en: Asmat, Casuarina Coast
ro: asmat, de pe Coasta Casuarina

note: Name for ase
en: American Sign Language
ro: limba semnelor americană

note: Name for asf
en: Auslan
ro: auslan (limba semnelor australiană)

note: Name for asg
en: Cishingini
ro: cishingini

note: Name for ash
en: Abishira
ro: abishira

note: Name for asi
en: Buruwai
ro: buruwai

note: Name for asj
en: Sari
ro: sari

note: Name for ask
en: Ashkun
ro: ashkun

note: Name for asl
en: Asilulu
ro: asilulu

note: Name for asm
en: Assamese
ro: asameză

note: Name for asn
en: Xingú Asuriní
ro: asurini din Xingu

note: Inverted name for asn
en: Asuriní, Xingú
ro: asurini, din Xingu

note: Name for aso
en: Dano
ro: dano

note: Name for asp
en: Algerian Sign Language
ro: limba semnelor algeriană

note: Name for asq
en: Austrian Sign Language
ro: limba semnelor austriacă

note: Name for asr
en: Asuri
ro: asuri

note: Name for ass
en: Ipulo
ro: ipulo

note: Name for ast
en: Asturian
ro: asturiană

note: Name for asu
en: Tocantins Asurini
ro: asurini (akwáwa) din Tocantins

note: Inverted name for asu
en: Asurini, Tocantins
ro: asurini (akwáwa), din Tocantins

note: Name for asv
en: Asoa
ro: asoa

note: Name for asw
en: Australian Aborigines Sign Language
ro: limba semnelor a aborigenilor australieni

note: Name for asx
en: Muratayak
ro: muratayak

note: Name for asy
en: Yaosakor Asmat
ro: asmat yaosakor

note: Inverted name for asy
en: Asmat, Yaosakor
ro: asmat, yaosakor

note: Name for asz
en: As
ro: as

note: Name for ata
en: Pele-Ata
ro: pele-ata

note: Name for atb
en: Zaiwa
ro: zaiwa

note: Name for atc
en: Atsahuaca
ro: atsahuaca

note: Name for atd
en: Ata Manobo
ro: manobo-ata

note: Inverted name for atd
en: Manobo, Ata
ro: manobo, ata

note: Name for ate
en: Atemble
ro: atemble

note: Name for atg
en: Ivbie North-Okpela-Arhe
ro: okpela (grup de dialecte din Nigeria)

note: Name for ati
en: Attié
ro: attié

note: Name for atj
en: Atikamekw
ro: atikamekw

note: Name for atk
en: Ati
ro: ati

note: Name for atl
en: Mt. Iraya Agta
ro: agta din muntele Iraya

note: Inverted name for atl
en: Agta, Mt. Iraya
ro: agta, din muntele Iraya

note: Name for atm
en: Ata
ro: ata

note: Name for atn
en: Ashtiani
ro: ashtiani

note: Name for ato
en: Atong (Cameroon)
ro: atong (Camerun)

note: Name for atp
en: Pudtol Atta
ro: atta din Pudtol

note: Inverted name for atp
en: Atta, Pudtol
ro: atta, din Pudtol

note: Name for atq
en: Aralle-Tabulahan
ro: aralle-tabulahan

note: Name for atr
en: Waimiri-Atroari
ro: waimiri-atroari

note: Name for ats
en: Gros Ventre
ro: atsina (gros-ventre)

note: Name for att
en: Pamplona Atta
ro: atta din Pamplona

note: Inverted name for att
en: Atta, Pamplona
ro: atta, din Pamplona

note: Name for atu
en: Reel
ro: reel

note: Name for atv
en: Northern Altai
ro: altaï septentrional

note: Inverted name for atv
en: Altai, Northern
ro: altaï, septentrional

note: Name for atw
en: Atsugewi
ro: atsugewi

note: Name for atx
en: Arutani
ro: arutani

note: Name for aty
en: Aneityum
ro: aneityum

note: Name for atz
en: Arta
ro: arta

note: Name for aua
en: Asumboa
ro: asumboa

note: Name for aub
en: Alugu
ro: alugu

note: Name for auc
en: Waorani
ro: waorani

note: Name for aud
en: Anuta
ro: anuta

note: Name for aug
en: Aguna
ro: aguna

note: Name for auh
en: Aushi
ro: aushi

note: Name for aui
en: Anuki
ro: anuki

note: Name for auj
en: Awjilah
ro: awjilah

note: Name for auk
en: Heyo
ro: heyo

note: Name for aul
en: Aulua
ro: aulua

note: Name for aum
en: Asu (Nigeria)
ro: asu (Nigeria)

note: Name for aun
en: Molmo One
ro: one-molmo

note: Inverted name for aun
en: One, Molmo
ro: one, molmo

note: Name for auo
en: Auyokawa
ro: auyokawa

note: Name for aup
en: Makayam
ro: makayam

note: Name for auq
en: Anus
ro: anus

note: Name for aur
en: Aruek
ro: aruek

note: Name for aut
en: Austral
ro: austral

note: Name for auu
en: Auye
ro: auye

note: Name for auw
en: Awyi
ro: awyi

note: Name for aux
en: Aurá
ro: aurá

note: Name for auy
en: Awiyaana
ro: awiyaana

note: Name for auz
en: Uzbeki Arabic
ro: arabă uzbecă

note: Inverted name for auz
en: Arabic, Uzbeki
ro: arabă, uzbecă

note: Name for ava
en: Avaric
ro: avară

note: Name for avb
en: Avau
ro: avau

note: Name for avd
en: Alviri-Vidari
ro: alviri-vidari

note: Name for ave
en: Avestan
ro: avestană

note: Name for avi
en: Avikam
ro: avikam

note: Name for avk
en: Kotava
ro: kotava

note: Name for avl
en: Eastern Egyptian Bedawi Arabic
ro: arabă beduină din estul Egiptului

note: Inverted name for avl
en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
ro: arabă beduină, din estul Egiptului

note: Name for avm
en: Angkamuthi
ro: angkamuthi

note: Name for avn
en: Avatime
ro: avatime

note: Name for avo
en: Agavotaguerra
ro: agavotaguerra

note: Name for avs
en: Aushiri
ro: aushiri

note: Name for avt
en: Au
ro: au

note: Name for avu
en: Avokaya
ro: avokaya

note: Name for avv
en: Avá-Canoeiro
ro: avá-canoeiro

note: Name for awa
en: Awadhi
ro: awadhi

note: Name for awb
en: Awa (Papua New Guinea)
ro: awa (Papua Noua Guinee)

note: Name for awc
en: Cicipu
ro: cicipu

note: Name for awe
en: Awetí
ro: awetí

note: Name for awg
en: Anguthimri
ro: anguthimri

note: Name for awh
en: Awbono
ro: awbono

note: Name for awi
en: Aekyom
ro: aekyom

note: Name for awk
en: Awabakal
ro: awabakal

note: Name for awm
en: Arawum
ro: arawum

note: Name for awn
en: Awngi
ro: awngi

note: Name for awo
en: Awak
ro: awak

note: Name for awr
en: Awera
ro: awera

note: Name for aws
en: South Awyu
ro: awyu din sud

note: Inverted name for aws
en: Awyu, South
ro: awyu, din sud

note: Name for awt
en: Araweté
ro: araweté

note: Name for awu
en: Central Awyu
ro: awyu din centru

note: Inverted name for awu
en: Awyu, Central
ro: awyu, din centru

note: Name for awv
en: Jair Awyu
ro: awyu de lângă râul Jair

note: Inverted name for awv
en: Awyu, Jair
ro: awyu, de lângă râul Jair

note: Name for aww
en: Awun
ro: awun

note: Name for awx
en: Awara
ro: awara

note: Name for awy
en: Edera Awyu
ro: awyu de lângă râul Edera

note: Inverted name for awy
en: Awyu, Edera
ro: awyu, de lângă râul Edera

note: Name for axb
en: Abipon
ro: abipon

note: Name for axe
en: Ayerrerenge
ro: ayerrerenge

note: Name for axg
en: Mato Grosso Arára
ro: arára din Mato Grosso

note: Inverted name for axg
en: Arára, Mato Grosso
ro: arára, din Mato Grosso

note: Name for axk
en: Yaka (Central African Republic)
ro: yaka (Republica Centroafricană)

note: Name for axl
en: Lower Southern Aranda
ro: aranda din zona sudică inferioară

note: Inverted name for axl
en: Aranda, Lower Southern
ro: aranda, din zona sudică inferioară

note: Name for axm
en: Middle Armenian
ro: armeană medie (sec. XII - XVIII)

note: Inverted name for axm
en: Armenian, Middle
ro: armeană, medie (sec. XII - XVIII)

note: Name for axx
en: Xârâgurè
ro: xârâgurè

note: Name for aya
en: Awar
ro: awar

note: Name for ayb
en: Ayizo Gbe
ro: ayizo-gbe

note: Inverted name for ayb
en: Gbe, Ayizo
ro: gbe, ayizo

note: Name for ayc
en: Southern Aymara
ro: aymara din sud

note: Inverted name for ayc
en: Aymara, Southern
ro: aymara, din sud

note: Name for ayd
en: Ayabadhu
ro: ayabadhu

note: Name for aye
en: Ayere
ro: ayere

note: Name for ayg
en: Ginyanga
ro: ginyanga

note: Name for ayh
en: Hadrami Arabic
ro: arabă hadhramí

note: Inverted name for ayh
en: Arabic, Hadrami
ro: arabă, hadhramí

note: Name for ayi
en: Leyigha
ro: leyigha

note: Name for ayk
en: Akuku
ro: akuku

note: Name for ayl
en: Libyan Arabic
ro: arabă libiană

note: Inverted name for ayl
en: Arabic, Libyan
ro: arabă, libiană

note: Name for aym
en: Aymara
ro: aimară

note: Name for ayn
en: Sanaani Arabic
ro: arabă san'ani (Yemen)

note: Inverted name for ayn
en: Arabic, Sanaani
ro: arabă, san'ani (Yemen)

note: Name for ayo
en: Ayoreo
ro: ayoreo

note: Name for ayp
en: North Mesopotamian Arabic
ro: arabă mesopotamiană din nord

note: Inverted name for ayp
en: Arabic, North Mesopotamian
ro: arabă, mesopotamiană din nord

note: Name for ayq
en: Ayi (Papua New Guinea)
ro: ayi (Papua Noua Guinee)

note: Name for ayr
en: Central Aymara
ro: aymara din zona centrală

note: Inverted name for ayr
en: Aymara, Central
ro: aymara, din zona centrală

note: Name for ays
en: Sorsogon Ayta
ro: ayta din Sorsogon

note: Inverted name for ays
en: Ayta, Sorsogon
ro: ayta, din Sorsogon

note: Name for ayt
en: Magbukun Ayta
ro: ayta din Magbukun

note: Inverted name for ayt
en: Ayta, Magbukun
ro: ayta, din Magbukun

note: Name for ayu
en: Ayu
ro: ayu

note: Name for ayz
en: Mai Brat
ro: mai brat (maybrat)

note: Name for aza
en: Azha
ro: azha

note: Name for azb
en: South Azerbaijani
ro: azeră (azerbaidjană) din sud

note: Inverted name for azb
en: Azerbaijani, South
ro: azeră (azerbaidjană), din sud

note: Name for azd
en: Eastern Durango Nahuatl
ro: nahuatl din Durangode est (mexicanera, mexicana din nord)

note: Inverted name for azd
en: Nahuatl, Eastern Durango
ro: (mexicanera, mexicana din nord), nahuatl din Durango de est

note: Name for aze
en: Azerbaijani
ro: azeră (azerbaidjană)

note: Name for azg
en: San Pedro Amuzgos Amuzgo
ro: amuzgo din San Pedro Amuzgos

note: Inverted name for azg
en: Amuzgo, San Pedro Amuzgos
ro: amuzgo, din San Pedro Amuzgos

note: Name for azj
en: North Azerbaijani
ro: azeră (azerbaidjană) din nord

note: Inverted name for azj
en: Azerbaijani, North
ro: azeră (azerbaidjană), din nord

note: Name for azm
en: Ipalapa Amuzgo
ro: amuzgo din Ipalapa

note: Inverted name for azm
en: Amuzgo, Ipalapa
ro: amuzgo, din Ipalapa

note: Name for azn
en: Western Durango Nahuatl
ro: nahuatl din Durango de vest

note: Inverted name for azn
en: Nahuatl, Western Durango
ro: (mexicanera, mexicana din nord), nahuatl din Durango de vest

note: Name for azo
en: Awing
ro: awing

note: Name for azt
en: Faire Atta
ro: atta din Faire

note: Inverted name for azt
en: Atta, Faire
ro: atta, din Faire

note: Name for azz
en: Highland Puebla Nahuatl
ro: nahuatl din muntele Puebla

note: Inverted name for azz
en: Nahuatl, Highland Puebla
ro: nahuatl, din muntele Puebla

note: Name for baa
en: Babatana
ro: babatana

note: Name for bab
en: Bainouk-Gunyuño
ro: bainouk-gunyuño

note: Name for bac
en: Badui
ro: badui

note: Name for bae
en: Baré
ro: baré

note: Name for baf
en: Nubaca
ro: nubaca

note: Name for bag
en: Tuki
ro: tuki

note: Name for bah
en: Bahamas Creole English
ro: engleză creolă din Bahamas

note: Inverted name for bah
en: Creole English, Bahamas
ro: engleză creolă, din Bahamas

note: Name for baj
en: Barakai
ro: barakai

note: Name for bak
en: Bashkir
ro: bașchiră

note: Name for bal
en: Baluchi
ro: baluchi

note: Name for bam
en: Bambara
ro: bambară

note: Name for ban
en: Balinese
ro: balineză

note: Name for bao
en: Waimaha
ro: waimaha

note: Name for bap
en: Bantawa
ro: bantawa

note: Name for bar
en: Bavarian
ro: bavareză

note: Name for bas
en: Basa (Cameroon)
ro: basa (Camerun)

note: Name for bau
en: Bada (Nigeria)
ro: bada (Nigeria)

note: Name for bav
en: Vengo
ro: vengo

note: Name for baw
en: Bambili-Bambui
ro: bambili-bambui

note: Name for bax
en: Bamun
ro: bamun

note: Name for bay
en: Batuley
ro: batuley

note: Name for bba
en: Baatonum
ro: baatonum

note: Name for bbb
en: Barai
ro: barai

note: Name for bbc
en: Batak Toba
ro: toba batak

note: Name for bbd
en: Bau
ro: bau

note: Name for bbe
en: Bangba
ro: bangba

note: Name for bbf
en: Baibai
ro: baibai

note: Name for bbg
en: Barama
ro: barama

note: Name for bbh
en: Bugan
ro: bugan

note: Name for bbi
en: Barombi
ro: barombi

note: Name for bbj
en: Ghomálá'
ro: ghomálá'

note: Name for bbk
en: Babanki
ro: babanki

note: Name for bbl
en: Bats
ro: bats

note: Name for bbm
en: Babango
ro: babango

note: Name for bbn
en: Uneapa
ro: uneapa

note: Name for bbo
en: Northern Bobo Madaré
ro: bobo madéré din nord

note: Inverted name for bbo
en: Bobo Madaré, Northern
ro: bobo madéré, din nord

note: Name for bbp
en: West Central Banda
ro: banda din zona centrală de vest

note: Inverted name for bbp
en: Banda, West Central
ro: banda, din zona centrală de vest

note: Name for bbq
en: Bamali
ro: bamali

note: Name for bbr
en: Girawa
ro: girawa

note: Name for bbs
en: Bakpinka
ro: bakpinka

note: Name for bbt
en: Mburku
ro: mburku

note: Name for bbu
en: Kulung (Nigeria)
ro: kulung (Nigeria)

note: Name for bbv
en: Karnai
ro: karnai

note: Name for bbw
en: Baba
ro: baba

note: Name for bbx
en: Bubia
ro: bubia

note: Name for bby
en: Befang
ro: befang

note: Name for bca
en: Central Bai
ro: bai central

note: Inverted name for bca
en: Bai, Central
ro: bai, central

note: Name for bcb
en: Bainouk-Samik
ro: bainouk-samik

note: Name for bcc
en: Southern Balochi
ro: baluchi din sud

note: Inverted name for bcc
en: Balochi, Southern
ro: baluchi, din sud

note: Name for bcd
en: North Babar
ro: babar din nord

note: Inverted name for bcd
en: Babar, North
ro: babar, din nord

note: Name for bce
en: Bamenyam
ro: bamenyam

note: Name for bcf
en: Bamu
ro: bamu

note: Name for bcg
en: Baga Pokur
ro: baga pukur (mboteni)

note: Name for bch
en: Bariai
ro: bariai

note: Name for bci
en: Baoulé
ro: baoulé

note: Name for bcj
en: Bardi
ro: bardi

note: Name for bck
en: Bunuba
ro: bunuba

note: Name for bcl
en: Central Bikol
ro: bikol din zona centrală

note: Inverted name for bcl
en: Bikol, Central
ro: bikol, din zona centrală

note: Name for bcm
en: Bannoni
ro: bannoni

note: Name for bcn
en: Bali (Nigeria)
ro: bali (Nigeria)

note: Name for bco
en: Kaluli
ro: kaluli

note: Name for bcp
en: Bali (Democratic Republic of Congo)
ro: bali (Republica Democrată Congo)

note: Name for bcq
en: Bench
ro: bench

note: Name for bcr
en: Babine
ro: babine

note: Name for bcs
en: Kohumono
ro: kohumono

note: Name for bct
en: Bendi
ro: bendi

note: Name for bcu
en: Awad Bing
ro: awad bing

note: Name for bcv
en: Shoo-Minda-Nye
ro: shoo-minda-nye

note: Name for bcw
en: Bana
ro: bana

note: Name for bcy
en: Bacama
ro: bacama

note: Name for bcz
en: Bainouk-Gunyaamolo
ro: bainouk-gunyaamolo

note: Name for bda
en: Bayot
ro: bayot

note: Name for bdb
en: Basap
ro: basap

note: Name for bdc
en: Emberá-Baudó
ro: emberá-baudó

note: Name for bdd
en: Bunama
ro: bunama

note: Name for bde
en: Bade
ro: bade

note: Name for bdf
en: Biage
ro: biage

note: Name for bdg
en: Bonggi
ro: bonggi

note: Name for bdh
en: Baka (South Sudan)
ro: baka (Sudanul de sud)

note: Name for bdi
en: Burun
ro: burun

note: Name for bdj
en: Bai (South Sudan)
ro: bai (Sudanul de sud)

note: Name for bdk
en: Budukh
ro: budukh

note: Name for bdl
en: Indonesian Bajau
ro: bajau indoneziană

note: Inverted name for bdl
en: Bajau, Indonesian
ro: bajau, indoneziană

note: Name for bdm
en: Buduma
ro: buduma

note: Name for bdn
en: Baldemu
ro: baldemu

note: Name for bdo
en: Morom
ro: morom

note: Name for bdp
en: Bende
ro: bende

note: Name for bdq
en: Bahnar
ro: bahnar

note: Name for bdr
en: West Coast Bajau
ro: bajau de pe coasta vestică

note: Inverted name for bdr
en: Bajau, West Coast
ro: bajau, de pe coasta vestică

note: Name for bds
en: Burunge
ro: burunge

note: Name for bdt
en: Bokoto
ro: bokoto

note: Name for bdu
en: Oroko
ro: oroko

note: Name for bdv
en: Bodo Parja
ro: bodo parja

note: Name for bdw
en: Baham
ro: baham

note: Name for bdx
en: Budong-Budong
ro: budong-budong

note: Name for bdy
en: Bandjalang
ro: bandjalang

note: Name for bdz
en: Badeshi
ro: badeshi

note: Name for bea
en: Beaver
ro: beaver

note: Name for beb
en: Bebele
ro: bebele

note: Name for bec
en: Iceve-Maci
ro: iceve-maci

note: Name for bed
en: Bedoanas
ro: bedoanas

note: Name for bee
en: Byangsi
ro: byangsi

note: Name for bef
en: Benabena
ro: benabena

note: Name for beg
en: Belait
ro: belait

note: Name for beh
en: Biali
ro: biali

note: Name for bei
en: Bekati'
ro: bekati'

note: Name for bej
en: Beja
ro: bejaneză

note: Name for bel
en: Belarusian
ro: bielorusă

note: Name for bem
en: Bemba (Zambia)
ro: bemba (Zambia)

note: Name for ben
en: Bengali
ro: bengaleză

note: Common name for ben
en: Bangla
ro: bangla

note: Name for bho
en: Bhojpuri
ro: bhojpurineză

note: Name for bik
en: Bikol
ro: bicoleză

note: Name for bin
en: Bini
ro: bini

note: Name for bis
en: Bislama
ro: bislamă

note: Name for bla
en: Siksika
ro: sicsică

note: Name for bod
en: Tibetan
ro: tibetană

note: Name for bos
en: Bosnian
ro: bosniacă

note: Name for bra
en: Braj
ro: braj

note: Name for bre
en: Breton
ro: bretonă

note: Name for bua
en: Buriat
ro: buriată

note: Name for bug
en: Buginese
ro: bugineză

note: Name for bul
en: Bulgarian
ro: bulgară

note: Name for cad
en: Caddo
ro: caddo

note: Name for car
en: Galibi Carib
ro: carib din Galibi

note: Inverted name for car
en: Carib, Galibi
ro: carib din Galibi

note: Name for cat
en: Catalan
ro: catalană

note: Name for ceb
en: Cebuano
ro: cebuană (sebuană)

note: Name for ces
en: Czech
ro: cehă

note: Name for cha
en: Chamorro
ro: chamorro

note: Name for chb
en: Chibcha
ro: chibcha

note: Name for che
en: Chechen
ro: cecenă

note: Name for chg
en: Chagatai
ro: chagatai

note: Name for chk
en: Chuukese
ro: chuukeză

note: Name for chn
en: Chinook jargon
ro: jargon chinook

note: Name for cho
en: Choctaw
ro: choctaw

note: Name for chp
en: Chipewyan
ro: chipewyan

note: Name for chr
en: Cherokee
ro: cherokee

note: Name for chv
en: Chuvash
ro: ciuvașă

note: Name for chy
en: Cheyenne
ro: cheienă

note: Name for cnr
en: Montenegrin
ro: muntenegreană

note: Name for cop
en: Coptic
ro: coptă

note: Name for cor
en: Cornish
ro: cornică

note: Name for cos
en: Corsican
ro: corsicană

note: Name for cre
en: Cree
ro: creenă

note: Name for crh
en: Crimean Tatar
ro: tătară crimeană

note: Inverted name for crh
en: Tatar, Crimean
ro: tătară crimeană

note: Name for csb
en: Kashubian
ro: cașubiană (cașubă)

note: Name for cym
en: Welsh
ro: galeză

note: Name for dak
en: Dakota
ro: dakota

note: Name for dan
en: Danish
ro: daneză

note: Name for dar
en: Dargwa
ro: darghină (dargwa)

note: Name for del
en: Delaware
ro: delaware (lenape)

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
ro: slave (atapascană)

note: Name for deu
en: German
ro: germană

note: Name for din
en: Dinka
ro: dinka

note: Name for doi
en: Dogri (macrolanguage)
ro: dogri

note: Inverted name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
ro: Olandeză mijlocie (cca. 1050-1350)

note: Name for dyu
en: Dyula
ro: Diulă

note: Name for dzo
en: Dzongkha
ro: Dzongkhană

note: Name for efi
en: Efik
ro: Efică

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
ro: Egipteană (antică)

note: Name for eka
en: Ekajuk
ro: ecajukă (kajukă)

note: Name for ell
en: Modern Greek (1453-)
ro: greacă modernă (din 1453)

note: Inverted name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
ro: greacă modernă (din 1453)

note: Name for elx
en: Elamite
ro: elamită

note: Name for eng
en: English
ro: engleză

note: Name for enm
en: Middle English (1100-1500)
ro: engleză medievală (1100–1500)

note: Inverted name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
ro: engleză medievală (1100–1500)

note: Name for epo
en: Esperanto
ro: esperanto

note: Name for est
en: Estonian
ro: estonă, estoniană

note: Name for eus
en: Basque
ro: bască

note: Name for ewe
en: Ewe
ro: ewe

note: Name for ewo
en: Ewondo
ro: ewondo

note: Name for fan
en: Fang (Equatorial Guinea)
ro: fang (Guinea Ecuatorială)

note: Name for fao
en: Faroese
ro: feroeză

note: Name for fas
en: Persian
ro: persană

note: Name for fat
en: Fanti
ro: fanti

note: Name for fil
en: Filipino
ro: filipineză

note: Name for fin
en: Finnish
ro: finlandeză

note: Name for fon
en: Fon
ro: fon

note: Name for fra
en: French
ro: franceză

note: Name for frm
en: Middle French (ca. 1400-1600)
ro: franceză medievală (cca. 1400–1600)

note: Inverted name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
ro: franceză medievală (cca. 1400–1600)

note: Name for fro
en: Old French (842-ca. 1400)
ro: franceză veche (cca. 842-1400)

note: Inverted name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
ro: franceză veche (cca. 842-1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
ro: frizonă nordică

note: Inverted name for frr
en: Frisian, Northern
ro: frizonă nordică

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
ro: frizonă orientală

note: Inverted name for frs
en: Frisian, Eastern
ro: frizonă orientală

note: Name for fry
en: Western Frisian
ro: frizonă occidentală

note: Inverted name for fry
en: Frisian, Western
ro: frizonă occidentală

note: Name for ful
en: Fulah
ro: fulah

note: Name for fur
en: Friulian
ro: friuliană

note: Name for gaa
en: Ga
ro: ga

note: Name for gay
en: Gayo
ro: gaioneză

note: Name for gba
en: Gbaya (Central African Republic)
ro: gbaianeză (Republica Centroafricană)

note: Name for gez
en: Geez
ro: geeză, giiză (etiopiană)

note: Name for gil
en: Gilbertese
ro: gilberteză

note: Name for gla
en: Scottish Gaelic
ro: galică scoțiană

note: Inverted name for gla
en: Gaelic, Scottish
ro: galică scoțiană

note: Name for gle
en: Irish
ro: irlandeză

note: Name for glh
en: Northwest Pashai
ro: pashai din nord-vest

note: Inverted name for glh
en: Pashai, Northwest
ro: pashai, din nord-vest

note: Name for glv
en: Manx
ro: manx (manx galic)

note: Name for gmh
en: Middle High German (ca. 1050-1500)
ro: germană medievală înaltă (cca. 1050-1500

note: Inverted name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
ro: germană medievală înaltă (cca. 1050-1500

note: Name for gml
en: Middle Low German
ro: germană medievală joasă

note: Inverted name for gml
en: German, Middle Low
ro: germană medievală joasă

note: Name for goh
en: Old High German (ca. 750-1050)
ro: germană foarte veche (cca. 750-1050)

note: Inverted name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
ro: germană foarte veche (cca. 750-1050)

note: Name for gon
en: Gondi
ro: gondi

note: Name for gor
en: Gorontalo
ro: gorontalo

note: Name for got
en: Gothic
ro: gotică

note: Name for grb
en: Grebo
ro: grebo (krumen)

note: Name for grc
en: Ancient Greek (to 1453)
ro: greacă antică (până la 1453)

note: Inverted name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
ro: greacă antică (până la 1453)

note: Name for grn
en: Guarani
ro: guarani

note: Name for gsw
en: Swiss German
ro: germană elvețiană

note: Inverted name for gsw
en: German, Swiss
ro: germană elvețiană

note: Name for guj
en: Gujarati
ro: gujarati

note: Name for gwi
en: Gwichʼin
ro: gwich'in

note: Name for hai
en: Haida
ro: haida

note: Name for hat
en: Haitian
ro: haitiană

note: Name for hau
en: Hausa
ro: hausă

note: Name for haw
en: Hawaiian
ro: hawaiană

note: Name for heb
en: Hebrew
ro: ebraică

note: Name for her
en: Herero
ro: herero

note: Name for hil
en: Hiligaynon
ro: hiligainon (ilonggo)

note: Name for hin
en: Hindi
ro: hindusă

note: Name for hit
en: Hittite
ro: hitită

note: Name for hmn
en: Hmong
ro: hmon

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
ro: hiri motu

note: Name for hrv
en: Croatian
ro: croată

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
ro: sorabă de sus

note: Inverted name for hsb
en: Sorbian, Upper
ro: sorabă de sus

note: Name for hun
en: Hungarian
ro: maghiară

note: Name for hup
en: Hupa
ro: hupa

note: Name for hye
en: Armenian
ro: armeană

note: Name for iba
en: Iban
ro: iban

note: Name for ibo
en: Igbo
ro: igbo (ibo)

note: Name for ido
en: Ido
ro: ido

note: Name for iii
en: Sichuan Yi
ro: sichuan yi

note: Inverted name for iii
en: Yi, Sichuan
ro: sichuan yi

note: Name for iku
en: Inuktitut
ro: inuktitut

note: Name for ile
en: Interlingue
ro: interlingue

note: Name for ilo
en: Iloko
ro: iloko (ilocană)

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ro: interlingua (asociația limbii auxiliare internaționale)

note: Name for ind
en: Indonesian
ro: indoneziană

note: Name for inh
en: Ingush
ro: ingușă

note: Name for ipk
en: Inupiaq
ro: inupiacă

note: Name for isl
en: Icelandic
ro: islandeză

note: Name for ita
en: Italian
ro: italiană

note: Name for jav
en: Javanese
ro: javaneză

note: Name for jbo
en: Lojban
ro: lojban

note: Name for jpn
en: Japanese
ro: japoneză

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
ro: iudeo-persană

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
ro: kara-kalpak

note: Name for kab
en: Kabyle
ro: kabyle

note: Name for kac
en: Kachin
ro: kachin

note: Name for kal
en: Kalaallisut
ro: kalaallisut

note: Name for kam
en: Kamba (Kenya)
ro: kamba (Kenya)

note: Name for kan
en: Kannada
ro: kannada

note: Name for kas
en: Kashmiri
ro: cașmiră

note: Name for kat
en: Georgian
ro: georgiană

note: Name for kau
en: Kanuri
ro: kanuri

note: Name for kaw
en: Kawi
ro: kawi (javaneză veche)

note: Name for kaz
en: Kazakh
ro: cazacă

note: Name for kbd
en: Kabardian
ro: kabardiană

note: Name for kha
en: Khasi
ro: khasi

note: Name for khm
en: Khmer
ro: khmeră

note: Name for kho
en: Khotanese
ro: cotaneză

note: Name for kik
en: Kikuyu
ro: kikuyu

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
ro: chiniaruanda

note: Name for kir
en: Kirghiz
ro: kârgâză

note: Name for kmb
en: Kimbundu
ro: kimbundu

note: Name for kok
en: Konkani (macrolanguage)
ro: konkani

note: Name for kom
en: Komi
ro: komi

note: Name for kon
en: Kongo
ro: kongo (kikongo)

note: Name for kor
en: Korean
ro: coreeană

note: Name for kpe
en: Kpelle
ro: kpele

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
ro: karachay-balkară

note: Name for krl
en: Karelian
ro: carelă

note: Name for kru
en: Kurukh
ro: kurukh

note: Name for kua
en: Kuanyama
ro: kuanyama

note: Name for kum
en: Kumyk
ro: cumic (cumuc)

note: Name for kur
en: Kurdish
ro: kurdă

note: Name for kut
en: Kutenai
ro: kutenai

note: Name for lah
en: Lahnda
ro: lahnda

note: Name for lam
en: Lamba
ro: lamba

note: Name for lao
en: Lao
ro: loațiană

note: Name for lat
en: Latin
ro: latină

note: Name for lav
en: Latvian
ro: letonă

note: Name for lez
en: Lezghian
ro: lezghiană

note: Name for lim
en: Limburgan
ro: limburgheză

note: Name for lin
en: Lingala
ro: lingală

note: Name for lit
en: Lithuanian
ro: lituaniană

note: Name for lol
en: Mongo
ro: mongoneză, lomongoneză

note: Name for loz
en: Lozi
ro: lozi

note: Name for ltz
en: Luxembourgish
ro: luxemburgheză

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
ro: luba-luluaneză

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
ro: luba-katanganeză

note: Name for lug
en: Ganda
ro: ganda

note: Name for lui
en: Luiseno
ro: luiseno

note: Name for lun
en: Lunda
ro: lunda

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
ro: luo (Kenya și Tanzania)

note: Name for lus
en: Lushai
ro: lushai

note: Name for mad
en: Madurese
ro: madurese

note: Name for mag
en: Magahi
ro: magahi

note: Name for mah
en: Marshallese
ro: marșaleză

note: Name for mai
en: Maithili
ro: maithili

note: Name for mak
en: Makasar
ro: makasar

note: Name for mal
en: Malayalam
ro: malayalam

note: Name for man
en: Mandingo
ro: mandingo

note: Name for mar
en: Marathi
ro: marathi

note: Name for mas
en: Masai
ro: masaiană

note: Name for mdf
en: Moksha
ro: mokșană

note: Name for mdr
en: Mandar
ro: mandar

note: Name for men
en: Mende (Sierra Leone)
ro: mende (Sierra Leone)

note: Name for mga
en: Middle Irish (900-1200)
ro: irlandeză medievală (900–1200)

note: Inverted name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
ro: irlandeză medievală (900–1200)

note: Name for mic
en: Mi'kmaq
ro: mi'kmaq (micmac)

note: Name for min
en: Minangkabau
ro: minangkabau

note: Name for mis
en: Uncoded languages
ro: limbi necodificate

note: Name for mkd
en: Macedonian
ro: macedoneană

note: Name for mlg
en: Malagasy
ro: malgașă

note: Name for mlt
en: Maltese
ro: malteză

note: Name for mnc
en: Manchu
ro: manchu

note: Name for mni
en: Manipuri
ro: manipuri

note: Name for moh
en: Mohawk
ro: mohawk

note: Name for mon
en: Mongolian
ro: mongolă

note: Name for mos
en: Mossi
ro: mossi

note: Name for mri
en: Maori
ro: maură

note: Name for msa
en: Malay (macrolanguage)
ro: malaieză

note: Name for mul
en: Multiple languages
ro: limbi multiple

note: Name for mus
en: Creek
ro: creek

note: Name for mwl
en: Mirandese
ro: mirandeză

note: Name for mwr
en: Marwari
ro: marwari

note: Name for mya
en: Burmese
ro: burmeză

note: Name for myv
en: Erzya
ro: erzeană

note: Name for nap
en: Neapolitan
ro: napolitană (napoletană)

note: Name for nau
en: Nauru
ro: nauru

note: Name for nav
en: Navajo
ro: navajo

note: Name for nbl
en: South Ndebele
ro: ndebele sudică

note: Inverted name for nbl
en: Ndebele, South
ro: ndebele sudică

note: Name for nde
en: North Ndebele
ro: ndebele nordică

note: Inverted name for nde
en: Ndebele, North
ro: ndebele nordică

note: Name for ndo
en: Ndonga
ro: ndonga

note: Name for nia
en: Nias
ro: nias

note: Name for niu
en: Niuean
ro: niuean

note: Name for nld
en: Dutch
ro: olandeză

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk
ro: norvegiană nynorsk (modernă)

note: Name for nob
en: Norwegian Bokmål
ro: norvegiană bokmål (cărturărească)

note: Name for nog
en: Nogai
ro: nogaineză

note: Name for non
en: Old Norse
ro: norvegiană veche

note: Inverted name for non
en: Norse, Old
ro: norvegiană veche

note: Name for nor
en: Norwegian
ro: norvegiană

note: Name for nqo
en: N'Ko
ro: n'ko

note: Name for nso
en: Pedi
ro: pedi

note: Name for nwc
en: Classical Newari
ro: newareză clasică

note: Inverted name for nwc
en: Newari, Classical
ro: newareză clasică

note: Name for nym
en: Nyamwezi
ro: nyamwezi

note: Name for nyn
en: Nyankole
ro: nyankole

note: Name for nyo
en: Nyoro
ro: nyoro

note: Name for nzi
en: Nzima
ro: Nzimă

note: Name for oji
en: Ojibwa
ro: Ojibwaneză

note: Name for osa
en: Osage
ro: osage

note: Name for oss
en: Ossetian
ro: osetă

note: Name for ota
en: Ottoman Turkish (1500-1928)
ro: turcă otomană (1500–1928)

note: Inverted name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
ro: turcă otomană (1500–1928)

note: Name for pag
en: Pangasinan
ro: pangasinan

note: Name for pal
en: Pahlavi
ro: pahlavi

note: Name for pam
en: Pampanga
ro: pampanga

note: Name for pan
en: Panjabi
ro: punjabă (panjabi)

note: Name for pap
en: Papiamento
ro: papiamento

note: Name for pau
en: Palauan
ro: palauană (palaoană)

note: Name for peo
en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
ro: persană veche (cca. 600-400 î.e.n.)

note: Inverted name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
ro: persană veche (cca. 600-400 î.e.n.)

note: Name for phn
en: Phoenician
ro: feniciană

note: Name for pli
en: Pali
ro: pali

note: Name for pol
en: Polish
ro: poloneză

note: Name for pon
en: Pohnpeian
ro: ponhpeiană

note: Name for por
en: Portuguese
ro: portugheză

note: Name for pro
en: Old Provençal (to 1500)
ro: provensală veche (până la 1500)

note: Inverted name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
ro: provensală veche (până la 1500); occitană veche (până la 1500)

note: Name for psh
en: Southwest Pashai
ro: pashai din sud-vest

note: Inverted name for psh
en: Pashai, Southwest
ro: pashai, din sud-vest

note: Name for psi
en: Southeast Pashai
ro: pashai din sud-est

note: Inverted name for psi
en: Pashai, Southeast
ro: pashai, din sud-est

note: Name for pus
en: Pushto
ro: paștună

note: Name for que
en: Quechua
ro: quechua

note: Name for raj
en: Rajasthani
ro: rajasthaneză

note: Name for rap
en: Rapanui
ro: rapanui (pascuană)

note: Name for rar
en: Rarotongan
ro: rarotongană

note: Name for roh
en: Romansh
ro: retoromană

note: Name for rom
en: Romany
ro: romani

note: Name for ron
en: Romanian
ro: română

note: Name for run
en: Rundi
ro: rundi

note: Inverted name for ruo
en: Romanian, Istro
ro: română (istro)

note: Name for rup
en: Macedo-Romanian
ro: aromână; macedo-română

note: Inverted name for rup
en: Romanian, Macedo-
ro: aromână; macedo-română

note: Name for ruq
en: Megleno Romanian
ro: română (megleno)

note: Inverted name for ruq
en: Romanian, Megleno
ro: megleno-română

note: Name for rus
en: Russian
ro: rusă

note: Name for sad
en: Sandawe
ro: sandawe

note: Name for sag
en: Sango
ro: sango

note: Name for sah
en: Yakut
ro: iakută

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
ro: aramaică samariteană

note: Inverted name for sam
en: Aramaic, Samaritan
ro: aramaică samariteană

note: Name for san
en: Sanskrit
ro: sanscrită

note: Name for sat
en: Santali
ro: santali

note: Name for scn
en: Sicilian
ro: siciliană

note: Name for sco
en: Scots
ro: scots (scoțiană din ținuturile de jos)

note: Name for sel
en: Selkup
ro: selkup

note: Name for sga
en: Old Irish (to 900)
ro: irlandeză veche (până la 900)

note: Inverted name for sga
en: Irish, Old (to 900)
ro: irlandeză veche (până la 900)

note: Name for shn
en: Shan
ro: shană

note: Name for sid
en: Sidamo
ro: sidamo

note: Name for sin
en: Sinhala
ro: sinhaleză

note: Name for slk
en: Slovak
ro: slovacă

note: Name for slv
en: Slovenian
ro: slovenă

note: Name for sma
en: Southern Sami
ro: sami sudică

note: Inverted name for sma
en: Sami, Southern
ro: sami sudică

note: Name for sme
en: Northern Sami
ro: sami nordică

note: Inverted name for sme
en: Sami, Northern
ro: sami nordică

note: Name for smj
en: Lule Sami
ro: lule sami

note: Name for smn
en: Inari Sami
ro: inari sami

note: Inverted name for smn
en: Sami, Inari
ro: inari sami

note: Name for smo
en: Samoan
ro: samoană

note: Name for sms
en: Skolt Sami
ro: skolt sami

note: Inverted name for sms
en: Sami, Skolt
ro: skolt sami

note: Name for sna
en: Shona
ro: șonă

note: Name for snd
en: Sindhi
ro: sindhi

note: Name for snk
en: Soninke
ro: soninke

note: Name for sog
en: Sogdian
ro: sogdiană

note: Name for som
en: Somali
ro: somaleză

note: Name for sot
en: Southern Sotho
ro: sotho de sud (sesotho)

note: Inverted name for sot
en: Sotho, Southern
ro: sotho de sud (sesotho)

note: Name for spa
en: Spanish
ro: spaniolă

note: Name for sqi
en: Albanian
ro: albaneză

note: Name for srn
en: Sranan Tongo
ro: sranan tongo

note: Name for srp
en: Serbian
ro: sârbă

note: Name for srr
en: Serer
ro: sereră

note: Name for ssw
en: Swati
ro: swati (siswati)

note: Name for suk
en: Sukuma
ro: sukuma

note: Name for sun
en: Sundanese
ro: sudaneză

note: Name for sus
en: Susu
ro: susu

note: Name for sux
en: Sumerian
ro: sumeriană

note: Name for swa
en: Swahili (macrolanguage)
ro: swahili

note: Name for swc
en: Congo Swahili
ro: swahili, Congo

note: Inverted name for swc
en: Swahili, Congo
ro: swahili, Congo

note: Name for swe
en: Swedish
ro: suedeză

note: Name for syc
en: Classical Syriac
ro: siriacă clasică

note: Inverted name for syc
en: Syriac, Classical
ro: siriacă clasică

note: Name for syr
en: Syriac
ro: siriacă

note: Name for tah
en: Tahitian
ro: tahitiană

note: Name for tam
en: Tamil
ro: tamilă

note: Name for tat
en: Tatar
ro: tătară

note: Name for tel
en: Telugu
ro: teluguă

note: Name for tem
en: Timne
ro: timne

note: Name for ter
en: Tereno
ro: tereno

note: Name for tet
en: Tetum
ro: tetum

note: Name for tgk
en: Tajik
ro: tajikă

note: Name for tgl
en: Tagalog
ro: tagalogă

note: Name for tha
en: Thai
ro: thailandeză

note: Name for tig
en: Tigre
ro: tigre

note: Name for tir
en: Tigrinya
ro: tigrinya (tigrigna, tigrina)

note: Name for tiv
en: Tiv
ro: tiv

note: Name for tkl
en: Tokelau
ro: tokelau

note: Name for tlh
en: Klingon
ro: klingoniană, tlhIngan-Hol

note: Name for tli
en: Tlingit
ro: tlingit

note: Name for tmh
en: Tamashek
ro: tamașecă

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
ro: tonga (Nyasa)

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
ro: tonga (insulele Tonga)

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
ro: tok pisin

note: Name for tsi
en: Tsimshian
ro: tsimshian

note: Name for tsn
en: Tswana
ro: tswana (țuana)

note: Name for tso
en: Tsonga
ro: tsonga (xitsonga)

note: Name for tuk
en: Turkmen
ro: turcmenă

note: Name for tum
en: Tumbuka
ro: tumbuka

note: Name for tur
en: Turkish
ro: turcă

note: Name for tvl
en: Tuvalu
ro: tuvalu

note: Name for twi
en: Twi
ro: twi

note: Name for tyv
en: Tuvinian
ro: tuvinian (tuvan)

note: Name for udm
en: Udmurt
ro: udmurtă

note: Name for uga
en: Ugaritic
ro: ugaritică

note: Name for uig
en: Uighur
ro: uigură

note: Name for ukr
en: Ukrainian
ro: ucraineană

note: Name for umb
en: Umbundu
ro: umbundu

note: Name for und
en: Undetermined
ro: nedeterminată

note: Name for urd
en: Urdu
ro: urdu

note: Name for uzb
en: Uzbek
ro: uzbecă

note: Name for vai
en: Vai
ro: vai

note: Name for ven
en: Venda
ro: venda

note: Name for vie
en: Vietnamese
ro: vietnameză

note: Name for vol
en: Volapük
ro: volapük

note: Name for vot
en: Votic
ro: votică

note: Name for war
en: Waray (Philippines)
ro: waray-waray (Filipine)

note: Name for was
en: Washo
ro: washo

note: Name for wln
en: Walloon
ro: walloon

note: Name for wol
en: Wolof
ro: wolof (ouolof, yallof, walaf, volof și waro-waro)

note: Name for xal
en: Kalmyk
ro: kalmîcă (calmîcă)

note: Name for xho
en: Xhosa
ro: xhosa

note: Name for yao
en: Yao
ro: yao

note: Name for yap
en: Yapese
ro: yapesă

note: Name for yid
en: Yiddish
ro: idiș

note: Name for yor
en: Yoruba
ro: yorubă

note: Name for zap
en: Zapotec
ro: zapotecă

note: Name for zbl
en: Blissymbols
ro: simboluri-bliss

note: Name for zen
en: Zenaga
ro: zenaga

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
ro: tamazight standard marocan

note: Inverted name for zgh
en: Tamazight, Standard Moroccan
ro: tamazight standard marocan

note: Name for zha
en: Zhuang
ro: zhuang (chuang)

note: Name for zho
en: Chinese
ro: chineză

note: Name for zul
en: Zulu
ro: zulu

note: Name for zun
en: Zuni
ro: zuni

note: Name for zxx
en: No linguistic content
ro: fără conținut lingvistic
