iso_639-5 - en to fr translation catalogue (115 entries)

note: Name for aav
en: Austro-Asiatic languages
fr: Austro-asiatiques, langues

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
fr: Afro-asiatiques, langues

note: Name for alg
en: Algonquian languages
fr: Algonquines, langues

note: Name for alv
en: Atlantic-Congo languages
fr: Atlantique-congo, langues

note: Name for apa
en: Apache languages
fr: Apaches, langues

note: Name for aqa
en: Alacalufan languages
fr: Alacalufanes, langues

note: Name for aql
en: Algic languages
fr: Algiques, langues

note: Name for art
en: Artificial languages
fr: Artificielles, langues

note: Name for ath
en: Athapascan languages
fr: Athapascanes, langues

note: Name for auf
en: Arauan languages
fr: Arauanes, langues

note: Name for aus
en: Australian languages
fr: Australiennes, langues

note: Name for awd
en: Arawakan languages
fr: Arawak, langues

note: Name for azc
en: Uto-Aztecan languages
fr: Uto-aztèques, langues

note: Name for bad
en: Banda languages
fr: Bandas, langues

note: Name for bai
en: Bamileke languages
fr: Bamiléké, langues

note: Name for bat
en: Baltic languages
fr: Baltes, langues

note: Name for ber
en: Berber languages
fr: Berbères, langues

note: Name for bih
en: Bihari languages
fr: Biharis, langues

note: Name for bnt
en: Bantu languages
fr: Bantoues, langues

note: Name for btk
en: Batak languages
fr: Batak, langues

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
fr: Indiennes d’Amérique centrale, langues

note: Name for cau
en: Caucasian languages
fr: Caucasiennes, langues

note: Name for cba
en: Chibchan languages
fr: Chibchas, langues

note: Name for ccn
en: North Caucasian languages
fr: Caucasiennes du Nord, langues

note: Name for ccs
en: South Caucasian languages
fr: Caucasiennes du Sud, langues

note: Name for cdc
en: Chadic languages
fr: Tchadiques, langues

note: Name for cdd
en: Caddoan languages
fr: Caddoanes, langues

note: Name for cel
en: Celtic languages
fr: Celtiques, langues

note: Name for cmc
en: Chamic languages
fr: Chames, langues

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English‑based
fr: Créoles et Pidgins basés sur l'Anglais

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French‑based
fr: Créoles et Pidgins basés sur le Français

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
fr: Créoles et Pidgins basés sur le Portugais

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
fr: Créoles et Pidgins

note: Name for csu
en: Central Sudanic languages
fr: Soudaniques centrales, langues

note: Name for cus
en: Cushitic languages
fr: Couchitiques, langues

note: Name for day
en: Land Dayak languages
fr: Dayak, langues

note: Name for dmn
en: Mande languages
fr: Mandé, langues

note: Name for dra
en: Dravidian languages
fr: Dravidiennes, langues

note: Name for egx
en: Egyptian languages
fr: Égyptiennes, langues

note: Name for esx
en: Eskimo-Aleut languages
fr: Esquimaudes-aléoutiennes, langues

note: Name for euq
en: Basque (family)
fr: Basque (famille)

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
fr: Finno-ougriennes, langues

note: Name for fox
en: Formosan languages
fr: Formosanes, langues

note: Name for gem
en: Germanic languages
fr: Germaniques, langues

note: Name for gme
en: East Germanic languages
fr: Germaniques orientales, langues

note: Name for gmq
en: North Germanic languages
fr: Germaniques septentrionales, langues

note: Name for gmw
en: West Germanic languages
fr: Germaniques occidentales, langues

note: Name for grk
en: Greek languages
fr: Grecques, langues

note: Name for hmx
en: Hmong-Mien languages
fr: Hmong-mien, langues

note: Name for hok
en: Hokan languages
fr: Hoka, langues

note: Name for hyx
en: Armenian (family)
fr: Arménien (famille)

note: Name for iir
en: Indo-Iranian languages
fr: Indo-iraniennes, langues

note: Name for ijo
en: Ijo languages
fr: Ijo, langues

note: Name for inc
en: Indic languages
fr: Indiques, langues

note: Name for ine
en: Indo-European languages
fr: Indo-européennes, langues

note: Name for ira
en: Iranian languages
fr: Iraniennes, langues

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
fr: Iroquoises, langues

note: Name for itc
en: Italic languages
fr: Italiques, langues

note: Name for jpx
en: Japanese (family)
fr: Japonais (famille)

note: Name for kar
en: Karen languages
fr: Karen, langues

note: Name for kdo
en: Kordofanian languages
fr: Kordofaniennes, langues

note: Name for khi
en: Khoisan languages
fr: Khoïsan, langues

note: Name for kro
en: Kru languages
fr: Krou, langues

note: Name for map
en: Austronesian languages
fr: Austronésiennes, langues

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
fr: Môn-khmer, langues

note: Name for mno
en: Manobo languages
fr: Manobo, langues

note: Name for mun
en: Munda languages
fr: Mounda, langues

note: Name for myn
en: Mayan languages
fr: Mayas, langues

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
fr: Nahuatl, langues

note: Name for nai
en: North American Indian languages
fr: Indiennes d’Amérique du Nord, langues

note: Name for ngf
en: Trans-New Guinea languages
fr: Trans-nouvelle-guinée, langues

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
fr: Nigéro-kordofaniennes, langues

note: Name for nub
en: Nubian languages
fr: Nubiennes, langues

note: Name for omq
en: Oto-Manguean languages
fr: Otomangue, langues

note: Name for omv
en: Omotic languages
fr: Omotiques, langues

note: Name for oto
en: Otomian languages
fr: Otomi, langues

note: Name for paa
en: Papuan languages
fr: Papoues, langues

note: Name for phi
en: Philippine languages
fr: Philippines, langues

note: Name for plf
en: Central Malayo-Polynesian languages
fr: Malayo-polynésiennes centrales, langues

note: Name for poz
en: Malayo-Polynesian languages
fr: Malayo-polynésiennes, langues

note: Name for pqe
en: Eastern Malayo-Polynesian languages
fr: Malayo-polynésiennes orientales, langues

note: Name for pqw
en: Western Malayo-Polynesian languages
fr: Malayo-polynésiennes occidentales, langues

note: Name for pra
en: Prakrit languages
fr: Prâkrits, langues

note: Name for qwe
en: Quechuan (family)
fr: Quechua (famille)

note: Name for roa
en: Romance languages
fr: Romanes, langues

note: Name for sai
en: South American Indian languages
fr: Indiennes d’Amérique centrale, langues

note: Name for sal
en: Salishan languages
fr: Salish, langues

note: Name for sdv
en: Eastern Sudanic languages
fr: Soudaniques orientales, langues

note: Name for sem
en: Semitic languages
fr: Sémitiques, langues

note: Name for sgn
en: sign languages
fr: Langues des signes

note: Name for sio
en: Siouan languages
fr: Sioux, langues

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
fr: Sino-tibétaines, langues

note: Name for sla
en: Slavic languages
fr: Slaves, langues

note: Name for smi
en: Sami languages
fr: Sames, langues

note: Name for son
en: Songhai languages
fr: Songhai, langues

note: Name for sqj
en: Albanian languages
fr: Albanaises, langues

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
fr: Nilo-sahariennes, langues

note: Name for syd
en: Samoyedic languages
fr: Samoyèdes, langues

note: Name for tai
en: Tai languages
fr: Tai, langues

note: Name for tbq
en: Tibeto-Burman languages
fr: Tibéto-burmanes, langues

note: Name for trk
en: Turkic languages
fr: Turques, langues

note: Name for tup
en: Tupi languages
fr: Tupi, langues

note: Name for tut
en: Altaic languages
fr: Altaïques, langues

note: Name for tuw
en: Tungus languages
fr: Toungouses, langues

note: Name for urj
en: Uralic languages
fr: Ouraliennes, langues

note: Name for wak
en: Wakashan languages
fr: Wakashennes, langues

note: Name for wen
en: Sorbian languages
fr: Sorabes, langues

note: Name for xgn
en: Mongolian languages
fr: Mongoles, langues

note: Name for xnd
en: Na-Dene languages
fr: Na-déné, langues

note: Name for ypk
en: Yupik languages
fr: Yupik, langues

note: Name for zhx
en: Chinese (family)
fr: Chinois (famille)

note: Name for zle
en: East Slavic languages
fr: Slaves orientales, langues

note: Name for zls
en: South Slavic languages
fr: Slaves méridionales, langues

note: Name for zlw
en: West Slavic languages
fr: Slaves occidentales, langues

note: Name for znd
en: Zande languages
fr: Zandé, langues
