iso_639-5 - en to lt translation catalogue (114 entries)

note: Name for aav
en: Austro-Asiatic languages
lt: Austroazinės kalbos

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
lt: Afroazinės kalbos

note: Name for alg
en: Algonquian languages
lt: Algonkinų kalbos

note: Name for alv
en: Atlantic-Congo languages
lt: Atlanto-Kongo kalbos

note: Name for apa
en: Apache languages
lt: Apačių kalbos

note: Name for aqa
en: Alacalufan languages
lt: Alakalufų kalbos

note: Name for aql
en: Algic languages
lt: Algų kalbos

note: Name for art
en: Artificial languages
lt: Dirbtinės kalbos

note: Name for ath
en: Athapascan languages
lt: Atapaskų kalbos

note: Name for auf
en: Arauan languages
lt: Aravų kalbos

note: Name for aus
en: Australian languages
lt: Australijos aborigenų kalbos

note: Name for awd
en: Arawakan languages
lt: Aravakų kalbos

note: Name for azc
en: Uto-Aztecan languages
lt: Uto-actekų kalbos

note: Name for bad
en: Banda languages
lt: Bandų kalbos

note: Name for bai
en: Bamileke languages
lt: Bamilekių kalbos

note: Name for bat
en: Baltic languages
lt: Baltų kalbos

note: Name for ber
en: Berber languages
lt: Berberų kalbos

note: Name for bih
en: Bihari languages
lt: Biharų kalbos

note: Name for bnt
en: Bantu languages
lt: Bantų kalbos

note: Name for btk
en: Batak languages
lt: Batakų kalbos

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
lt: Centrinės Amerikos indėnų kalbos

note: Name for cau
en: Caucasian languages
lt: Kaukazo kalbos

note: Name for cba
en: Chibchan languages
lt: Čibčų kalbos

note: Name for ccn
en: North Caucasian languages
lt: Šiaurės Kaukazo kalbos

note: Name for ccs
en: South Caucasian languages
lt: Pietų Kaukazo kalbos

note: Name for cdc
en: Chadic languages
lt: Čadinės kalbos

note: Name for cdd
en: Caddoan languages
lt: Kadų kalbos

note: Name for cel
en: Celtic languages
lt: Keltų kalbos

note: Name for cmc
en: Chamic languages
lt: Čamų kalbos

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English‑based
lt: Kreolų kalbos ir pidžinai, anglų k. pagrindu

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French‑based
lt: Kreolų kalbos ir pidžinai, prancūzų k. pagrindu

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
lt: Kreolų kalbos ir pidžinai, portugalų k. pagrindu

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
lt: Kreolų kalbos ir pidžinai

note: Name for csu
en: Central Sudanic languages
lt: Centrinio Sudano kalbos

note: Name for cus
en: Cushitic languages
lt: Kušitų kalbos

note: Name for day
en: Land Dayak languages
lt: Dajakų kalbos

note: Name for dmn
en: Mande languages
lt: Mandžių kalbos

note: Name for dra
en: Dravidian languages
lt: Dravidų kalbos

note: Name for egx
en: Egyptian languages
lt: Egiptiečių kalbos

note: Name for esx
en: Eskimo-Aleut languages
lt: Eskimų-aleutų kalbos

note: Name for euq
en: Basque (family)
lt: Baskų (šeima)

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
lt: Finougrų kalbos

note: Name for fox
en: Formosan languages
lt: Formozos kalbos

note: Name for gem
en: Germanic languages
lt: Germanų kalbos

note: Name for gme
en: East Germanic languages
lt: Rytų germanų kalbos

note: Name for gmq
en: North Germanic languages
lt: Šiaurės germanų kalbos

note: Name for gmw
en: West Germanic languages
lt: Vakarų germanų kalbos

note: Name for grk
en: Greek languages
lt: Graikų kalbos

note: Name for hmx
en: Hmong-Mien languages
lt: Hmongų-mienų kalbos

note: Name for hok
en: Hokan languages
lt: Hokų kalbos

note: Name for hyx
en: Armenian (family)
lt: Armėnų (šeima)

note: Name for iir
en: Indo-Iranian languages
lt: Indoiranėnų kalbos

note: Name for ijo
en: Ijo languages
lt: Idžoidų kalbos

note: Name for inc
en: Indic languages
lt: Indų kalbos

note: Name for ine
en: Indo-European languages
lt: Indoeuropiečių kalbos

note: Name for ira
en: Iranian languages
lt: Iranėnų kalbos

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
lt: Irokėzų kalbos

note: Name for itc
en: Italic languages
lt: Italikų kalbos

note: Name for jpx
en: Japanese (family)
lt: Japoninės kalbos

note: Name for kar
en: Karen languages
lt: Kajinų kalbos

note: Name for kdo
en: Kordofanian languages
lt: Kordofano kalbos

note: Name for khi
en: Khoisan languages
lt: Koisanų kalbos

note: Name for kro
en: Kru languages
lt: Kru kalbos

note: Name for map
en: Austronesian languages
lt: Austronezinės kalbos

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
lt: Monų-khmerų kalbos

note: Name for mno
en: Manobo languages
lt: Manobų kalbos

note: Name for mun
en: Munda languages
lt: Mundų kalbos

note: Name for myn
en: Mayan languages
lt: Majų kalbos

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
lt: Nahuatlių kalbos

note: Name for nai
en: North American Indian languages
lt: Šiaurės Amerikos indėnų kalbos

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
lt: Nigerio-Kordofano kalbos

note: Name for nub
en: Nubian languages
lt: Nubų kalbos

note: Name for omq
en: Oto-Manguean languages
lt: Otomangų kalbos

note: Name for omv
en: Omotic languages
lt: Omotų kalbos

note: Name for oto
en: Otomian languages
lt: Otomių kalbos

note: Name for paa
en: Papuan languages
lt: Papuasų kalbos

note: Name for phi
en: Philippine languages
lt: Filipiniečių kalbos

note: Name for plf
en: Central Malayo-Polynesian languages
lt: Centrinės malajų-polineziečių kalbos

note: Name for poz
en: Malayo-Polynesian languages
lt: Malajų-polineziečių kalbos

note: Name for pqe
en: Eastern Malayo-Polynesian languages
lt: Rytinės malajų-polineziečių kalbos

note: Name for pqw
en: Western Malayo-Polynesian languages
lt: Vakarinės malajų-polineziečių kalbos

note: Name for pra
en: Prakrit languages
lt: Prakritai

note: Name for qwe
en: Quechuan (family)
lt: Kečujų (šeima)

note: Name for roa
en: Romance languages
lt: Romanų kalbos

note: Name for sai
en: South American Indian languages
lt: Pietų Amerikos indėnų kalbos

note: Name for sal
en: Salishan languages
lt: Sališų kalbos

note: Name for sdv
en: Eastern Sudanic languages
lt: Rytų Sudano kalbos

note: Name for sem
en: Semitic languages
lt: Semitų kalbos

note: Name for sgn
en: sign languages
lt: gestų kalbos

note: Name for sio
en: Siouan languages
lt: Sijų kalbos

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
lt: Kinų-tibetiečių kalbos

note: Name for sla
en: Slavic languages
lt: Slavų kalbos

note: Name for smi
en: Sami languages
lt: Samių kalbos

note: Name for son
en: Songhai languages
lt: Songajų kalbos

note: Name for sqj
en: Albanian languages
lt: Albanų kalbos

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
lt: Nilo-Sacharos kalbos

note: Name for syd
en: Samoyedic languages
lt: Samodų kalbos

note: Name for tai
en: Tai languages
lt: Tajų kalbos

note: Name for tbq
en: Tibeto-Burman languages
lt: Tibetiečių-birmiečių kalbos

note: Name for trk
en: Turkic languages
lt: Tiurkų kalbos

note: Name for tup
en: Tupi languages
lt: Tupių kalbos

note: Name for tut
en: Altaic languages
lt: Altajaus kalbos

note: Name for tuw
en: Tungus languages
lt: Tungusų-mandžiūrų kalbos

note: Name for urj
en: Uralic languages
lt: Uralo kalbos

note: Name for wak
en: Wakashan languages
lt: Vakašų kalbos

note: Name for wen
en: Sorbian languages
lt: Sorbų kalbos

note: Name for xgn
en: Mongolian languages
lt: Mongolų kalbos

note: Name for xnd
en: Na-Dene languages
lt: Na-dene kalbos

note: Name for ypk
en: Yupik languages
lt: Jupikų kalbos

note: Name for zhx
en: Chinese (family)
lt: Kinų (šeima)

note: Name for zle
en: East Slavic languages
lt: Rytų slavų kalbos

note: Name for zls
en: South Slavic languages
lt: Pietų slavų kalbos

note: Name for zlw
en: West Slavic languages
lt: Vakarų slavų kalbos

note: Name for znd
en: Zande languages
lt: Zandžių kalbos
