iso_639-5 - en to ru translation catalogue (115 entries)

note: Name for aav
en: Austro-Asiatic languages
ru: австроазиатские языки

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
ru: афразийские языки

note: Name for alg
en: Algonquian languages
ru: алгонкинские языки

note: Name for alv
en: Atlantic-Congo languages
ru: атлантическо-конголезские языки

note: Name for apa
en: Apache languages
ru: южноатабаскские языки

note: Name for aqa
en: Alacalufan languages
ru: алакалуфские языки

note: Name for aql
en: Algic languages
ru: алгские языки

note: Name for art
en: Artificial languages
ru: искусственные языки

note: Name for ath
en: Athapascan languages
ru: атабаскские языки

note: Name for auf
en: Arauan languages
ru: араванские языки

note: Name for aus
en: Australian languages
ru: австралийские языки

note: Name for awd
en: Arawakan languages
ru: аравакские языки

note: Name for azc
en: Uto-Aztecan languages
ru: юто-ацтекские языки

note: Name for bad
en: Banda languages
ru: языки банда

note: Name for bai
en: Bamileke languages
ru: языки бамилеке

note: Name for bat
en: Baltic languages
ru: балтийские языки

note: Name for ber
en: Berber languages
ru: берберские языки

note: Name for bih
en: Bihari languages
ru: бихарские языки

note: Name for bnt
en: Bantu languages
ru: банту

note: Name for btk
en: Batak languages
ru: батакские языки

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
ru: языки индейцев Центральной Америки

note: Name for cau
en: Caucasian languages
ru: кавказские языки

note: Name for cba
en: Chibchan languages
ru: чибчанские языки

note: Name for ccn
en: North Caucasian languages
ru: северокавказские языки

note: Name for ccs
en: South Caucasian languages
ru: южнокавказские языки

note: Name for cdc
en: Chadic languages
ru: чадские языки

note: Name for cdd
en: Caddoan languages
ru: каддоанские языки

note: Name for cel
en: Celtic languages
ru: кельтские языки

note: Name for cmc
en: Chamic languages
ru: чамские языки

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English‑based
ru: контактные языки на английской основе

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French‑based
ru: контактные языки на французской основе

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
ru: португало-креольские и пиджины

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
ru: креольские и пиджины

note: Name for csu
en: Central Sudanic languages
ru: центральносуданские языки

note: Name for cus
en: Cushitic languages
ru: кушитские языки

note: Name for day
en: Land Dayak languages
ru: даякские языки

note: Name for dmn
en: Mande languages
ru: языки манде

note: Name for dra
en: Dravidian languages
ru: дравидийские языки

note: Name for egx
en: Egyptian languages
ru: египетские языки

note: Name for esx
en: Eskimo-Aleut languages
ru: эскимосско-алеутские языки

note: Name for euq
en: Basque (family)
ru: баскский язык

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
ru: финно-угорские языки

note: Name for fox
en: Formosan languages
ru: тайваньские языки

note: Name for gem
en: Germanic languages
ru: германские языки

note: Name for gme
en: East Germanic languages
ru: восточногерманские языки

note: Name for gmq
en: North Germanic languages
ru: скандинавские языки

note: Name for gmw
en: West Germanic languages
ru: западногерманские языки

note: Name for grk
en: Greek languages
ru: греческие языки

note: Name for hmx
en: Hmong-Mien languages
ru: языки хмонг-мьен

note: Name for hok
en: Hokan languages
ru: хоканские языки

note: Name for hyx
en: Armenian (family)
ru: армянский язык

note: Name for iir
en: Indo-Iranian languages
ru: индоиранские языки

note: Name for ijo
en: Ijo languages
ru: языки иджо

note: Name for inc
en: Indic languages
ru: индийские языки

note: Name for ine
en: Indo-European languages
ru: индоевропейские языки

note: Name for ira
en: Iranian languages
ru: иранские языки

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
ru: ирокезские языки

note: Name for itc
en: Italic languages
ru: италийские языки

note: Name for jpx
en: Japanese (family)
ru: японо-рюкюские языки

note: Name for kar
en: Karen languages
ru: каренские языки

note: Name for kdo
en: Kordofanian languages
ru: кордофанские языки

note: Name for khi
en: Khoisan languages
ru: койсанские языки

note: Name for kro
en: Kru languages
ru: языки кру

note: Name for map
en: Austronesian languages
ru: австронезийские языки

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
ru: мон-кхмерские языки

note: Name for mno
en: Manobo languages
ru: языки манобо

note: Name for mun
en: Munda languages
ru: языки мунда

note: Name for myn
en: Mayan languages
ru: языки майя

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
ru: астекские языки

note: Name for nai
en: North American Indian languages
ru: языки индейцев Северной Америки

note: Name for ngf
en: Trans-New Guinea languages
ru: трансновогвинейские языки

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
ru: нигер-кордофанские языки

note: Name for nub
en: Nubian languages
ru: нубийские языки

note: Name for omq
en: Oto-Manguean languages
ru: ото-мангские языки

note: Name for omv
en: Omotic languages
ru: омотские языки

note: Name for oto
en: Otomian languages
ru: отомангские языки

note: Name for paa
en: Papuan languages
ru: папуасские языки

note: Name for phi
en: Philippine languages
ru: филиппинские языки

note: Name for plf
en: Central Malayo-Polynesian languages
ru: центрально-малайско-полинезийские языки

note: Name for poz
en: Malayo-Polynesian languages
ru: малайско-полинезийские языки

note: Name for pqe
en: Eastern Malayo-Polynesian languages
ru: восточные малайско-полинезийские языки

note: Name for pqw
en: Western Malayo-Polynesian languages
ru: западные малайско-полинезийские языки

note: Name for pra
en: Prakrit languages
ru: языки пракрит

note: Name for qwe
en: Quechuan (family)
ru: кечуанские языки

note: Name for roa
en: Romance languages
ru: группа романских языков

note: Name for sai
en: South American Indian languages
ru: южноамериканские индейские языки

note: Name for sal
en: Salishan languages
ru: салишские языки

note: Name for sdv
en: Eastern Sudanic languages
ru: восточносуданские языки

note: Name for sem
en: Semitic languages
ru: семитские языки

note: Name for sgn
en: sign languages
ru: жестовые языки

note: Name for sio
en: Siouan languages
ru: языки сиу

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
ru: сино-тибетские языки

note: Name for sla
en: Slavic languages
ru: славянские языки

note: Name for smi
en: Sami languages
ru: саамские языки

note: Name for son
en: Songhai languages
ru: сонгайские языки

note: Name for sqj
en: Albanian languages
ru: албанские языки

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
ru: нило-сахарские языки

note: Name for syd
en: Samoyedic languages
ru: самодийские языки

note: Name for tai
en: Tai languages
ru: тайские языки

note: Name for tbq
en: Tibeto-Burman languages
ru: тибето-бирманские языки

note: Name for trk
en: Turkic languages
ru: тюркские языки

note: Name for tup
en: Tupi languages
ru: языки Тупи

note: Name for tut
en: Altaic languages
ru: алтайские языки

note: Name for tuw
en: Tungus languages
ru: тунгусо-маньчжурские языки

note: Name for urj
en: Uralic languages
ru: уральские языки

note: Name for wak
en: Wakashan languages
ru: вакашские языки

note: Name for wen
en: Sorbian languages
ru: лужицкие языки

note: Name for xgn
en: Mongolian languages
ru: монгольские языки

note: Name for xnd
en: Na-Dene languages
ru: языки на-дене

note: Name for ypk
en: Yupik languages
ru: юпикские языки

note: Name for zhx
en: Chinese (family)
ru: китайские языки

note: Name for zle
en: East Slavic languages
ru: восточнославянские языки

note: Name for zls
en: South Slavic languages
ru: южнославянские языки

note: Name for zlw
en: West Slavic languages
ru: западнославянские языки

note: Name for znd
en: Zande languages
ru: языки занди
