iso_639-5 - en to bn_BD translation catalogue (28 entries)

note: Name for aav
en: Austro-Asiatic languages
bn_BD: অস্ট্রো-এশীয় ভাষাসমূহ

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
bn_BD: আফ্রো-এশীয় ভাষাসমূহ

note: Name for alg
en: Algonquian languages
bn_BD: আলগনকুয়ান ভাষা

note: Name for alv
en: Atlantic-Congo languages
bn_BD: আটলান্টিক-কঙ্গো ভাষা

note: Name for apa
en: Apache languages
bn_BD: অ্যাপাচি ভাষা

note: Name for aqa
en: Alacalufan languages
bn_BD: আলাকালুফান ভাষাসমূহ

note: Name for aql
en: Algic languages
bn_BD: আলজিক ভাষা

note: Name for art
en: Artificial languages
bn_BD: কৃত্রিম ভাষা

note: Name for ath
en: Athapascan languages
bn_BD: অথাপাস্ক্যান ভাষা

note: Name for auf
en: Arauan languages
bn_BD: আরুয়ান ভাষা

note: Name for aus
en: Australian languages
bn_BD: অস্ট্রেলীয় ভাষা

note: Name for awd
en: Arawakan languages
bn_BD: আরাওয়াকান ভাষা

note: Name for azc
en: Uto-Aztecan languages
bn_BD: উতো-আজতেকান ভাষা

note: Name for bad
en: Banda languages
bn_BD: বান্দা ভাষা

note: Name for bai
en: Bamileke languages
bn_BD: বামিলেক ভাষা

note: Name for bat
en: Baltic languages
bn_BD: বাল্টিক ভাষা

note: Name for ber
en: Berber languages
bn_BD: বর্বের ভাষা

note: Name for bih
en: Bihari languages
bn_BD: বিহারী ভাষা

note: Name for bnt
en: Bantu languages
bn_BD: বান্টু ভাষা

note: Name for btk
en: Batak languages
bn_BD: বাটাক ভাষা

note: Name for cau
en: Caucasian languages
bn_BD: ককেসীয় ভাষা

note: Name for cba
en: Chibchan languages
bn_BD: চিবচান ভাষা

note: Name for cdc
en: Chadic languages
bn_BD: চাডিক ভাষা

note: Name for cdd
en: Caddoan languages
bn_BD: ক্যাডোন ভাষা

note: Name for cel
en: Celtic languages
bn_BD: সেলটিক ভাষা

note: Name for cmc
en: Chamic languages
bn_BD: চামিক ভাষা

note: Name for ine
en: Indo-European languages
bn_BD: ইন্দো-ইউরোপীয় ভাষা

note: Name for ira
en: Iranian languages
bn_BD: ইরানীয় ভাষা
