iso_639-5 - en to it translation catalogue (106 entries)

note: Name for aav
en: Austro-Asiatic languages
it: Lingue austroasiatiche

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
it: Lingue camito-semitiche

note: Name for alg
en: Algonquian languages
it: Lingue algonchine

note: Name for alv
en: Atlantic-Congo languages
it: Lingue congo-atlantiche

note: Name for apa
en: Apache languages
it: Lingue apache

note: Name for aql
en: Algic languages
it: Lingue algiche

note: Name for art
en: Artificial languages
it: Lingue artificiali

note: Name for ath
en: Athapascan languages
it: Lingue athabaska

note: Name for aus
en: Australian languages
it: Lingue australi

note: Name for azc
en: Uto-Aztecan languages
it: Lingue uto-azteche

note: Name for bad
en: Banda languages
it: Lingue Banda

note: Name for bai
en: Bamileke languages
it: Lingue Bamileke

note: Name for bat
en: Baltic languages
it: Lingue baltiche

note: Name for ber
en: Berber languages
it: Lingue Lingue libico-berbere

note: Name for bih
en: Bihari languages
it: Lingue bihari

note: Name for bnt
en: Bantu languages
it: Lingue bantù

note: Name for btk
en: Batak languages
it: Lingue batak

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
it: Lingue indiane dell’America Centrale

note: Name for cau
en: Caucasian languages
it: Lingue caucasiche

note: Name for cba
en: Chibchan languages
it: Lingue chibcha

note: Name for ccn
en: North Caucasian languages
it: Lingue caucasiche settentrionali

note: Name for ccs
en: South Caucasian languages
it: Lingue cartveliche

note: Name for cdc
en: Chadic languages
it: Lingue ciadiche

note: Name for cdd
en: Caddoan languages
it: Lingue caddo

note: Name for cel
en: Celtic languages
it: Lingue celtiche

note: Name for cmc
en: Chamic languages
it: Lingue aceh-chamiche

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
it: Creolo e pidgin, basate sul portoghese

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
it: Creoli e pidgin

note: Name for csu
en: Central Sudanic languages
it: Lingue sudaniche centrali

note: Name for cus
en: Cushitic languages
it: Lingue cuscitiche

note: Name for day
en: Land Dayak languages
it: Lingue dayak di terra

note: Name for dmn
en: Mande languages
it: Lingue mande

note: Name for dra
en: Dravidian languages
it: Lingue dravidiche

note: Name for esx
en: Eskimo-Aleut languages
it: Lingue eschimo-aleutine

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
it: Lingue ugrofinniche

note: Name for fox
en: Formosan languages
it: Lingue formosane

note: Name for gem
en: Germanic languages
it: Lingue germaniche

note: Name for gme
en: East Germanic languages
it: Lingue germaniche orientali

note: Name for gmq
en: North Germanic languages
it: Lingue germaniche settentrionali

note: Name for gmw
en: West Germanic languages
it: Lingue germaniche occidentali

note: Name for grk
en: Greek languages
it: Lingue elleniche

note: Name for hmx
en: Hmong-Mien languages
it: Lingue miao-yao

note: Name for hok
en: Hokan languages
it: Lingue hokan

note: Name for iir
en: Indo-Iranian languages
it: Lingue indoiraniche

note: Name for ijo
en: Ijo languages
it: Lingue ijo

note: Name for inc
en: Indic languages
it: Lingue indoarie

note: Name for ine
en: Indo-European languages
it: Lingue indoeuropee

note: Name for ira
en: Iranian languages
it: Lingue iraniche

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
it: Lingue irochesi

note: Name for itc
en: Italic languages
it: Lingue italiche

note: Name for jpx
en: Japanese (family)
it: Lingue nipponiche

note: Name for kar
en: Karen languages
it: Lingue karene

note: Name for kdo
en: Kordofanian languages
it: Lingue kordofaniane

note: Name for khi
en: Khoisan languages
it: Lingue khoisan

note: Name for kro
en: Kru languages
it: Lingue kru

note: Name for map
en: Austronesian languages
it: Lingue austronesiane

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
it: Lingue mon khmer

note: Name for mno
en: Manobo languages
it: Lingue manobo

note: Name for mun
en: Munda languages
it: Lingue munda

note: Name for myn
en: Mayan languages
it: Lingue maya

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
it: Lingue nahuatl

note: Name for nai
en: North American Indian languages
it: Lingue native americane settentrionali

note: Name for ngf
en: Trans-New Guinea languages
it: Lingue trans-Nuova Guinea

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
it: Lingue niger-kordofaniane

note: Name for nub
en: Nubian languages
it: Lingue nubiane

note: Name for omq
en: Oto-Manguean languages
it: Lingue oto-mangue

note: Name for omv
en: Omotic languages
it: Lingue omotiche

note: Name for oto
en: Otomian languages
it: Lingue oto

note: Name for paa
en: Papuan languages
it: Lingue papuasiche

note: Name for phi
en: Philippine languages
it: Lingue filippine

note: Name for poz
en: Malayo-Polynesian languages
it: Lingue maleo-polinesiache

note: Name for pqe
en: Eastern Malayo-Polynesian languages
it: Lingue maleo-polinesiache orientali

note: Name for pqw
en: Western Malayo-Polynesian languages
it: Lingue maleo-polinesiache occidentali

note: Name for pra
en: Prakrit languages
it: Pracrito

note: Name for qwe
en: Quechuan (family)
it: Lingue quechua

note: Name for roa
en: Romance languages
it: Lingue romanze

note: Name for sai
en: South American Indian languages
it: Lingue native americane

note: Name for sal
en: Salishan languages
it: Lingue salish

note: Name for sdv
en: Eastern Sudanic languages
it: Lingue sudaniche orientali

note: Name for sem
en: Semitic languages
it: Lingue semitiche

note: Name for sgn
en: sign languages
it: lingue dei segni

note: Name for sio
en: Siouan languages
it: Lingue siouan-catawban

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
it: Lingue sinotibetane

note: Name for sla
en: Slavic languages
it: Lingue slave

note: Name for smi
en: Sami languages
it: Lingue sami

note: Name for son
en: Songhai languages
it: Lingue songhai

note: Name for sqj
en: Albanian languages
it: Lingue albanesi

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
it: Lingue nilo-sahariane

note: Name for syd
en: Samoyedic languages
it: Lingue samoiede

note: Name for tai
en: Tai languages
it: Lingue tai

note: Name for tbq
en: Tibeto-Burman languages
it: Lingue tibeto-birmane

note: Name for trk
en: Turkic languages
it: Lingue turche

note: Name for tup
en: Tupi languages
it: Lingue tupi

note: Name for tut
en: Altaic languages
it: Lingue altaiche

note: Name for tuw
en: Tungus languages
it: Lingue tunguse

note: Name for urj
en: Uralic languages
it: Lingue uraliche

note: Name for wak
en: Wakashan languages
it: Lingue wakashan

note: Name for wen
en: Sorbian languages
it: Lingue sorabe

note: Name for xgn
en: Mongolian languages
it: Lingue mongoliche

note: Name for xnd
en: Na-Dene languages
it: Lingue na-dene

note: Name for ypk
en: Yupik languages
it: Lingue yupik

note: Name for zhx
en: Chinese (family)
it: Lingue sinitiche

note: Name for zle
en: East Slavic languages
it: Lingue slave orientali

note: Name for zls
en: South Slavic languages
it: Lingue slave meridionali

note: Name for zlw
en: West Slavic languages
it: Lingue slave occidentali

note: Name for znd
en: Zande languages
it: Lingue zande
