iso_639-5 - en to hu translation catalogue (115 entries)

note: Name for aav
en: Austro-Asiatic languages
hu: ausztroázsiai nyelvek

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
hu: afroázsiai nyelvek

note: Name for alg
en: Algonquian languages
hu: algonkin nyelvek

note: Name for alv
en: Atlantic-Congo languages
hu: atlanti-kongói nyelvek

note: Name for apa
en: Apache languages
hu: apacs nyelvek

note: Name for aqa
en: Alacalufan languages
hu: Alakaluf nyelvek

note: Name for aql
en: Algic languages
hu: algikus nyelvek

note: Name for art
en: Artificial languages
hu: mesterséges nyelvek

note: Name for ath
en: Athapascan languages
hu: atapaszka nyelvek

note: Name for auf
en: Arauan languages
hu: arauan nyelvek

note: Name for aus
en: Australian languages
hu: ausztráliai nyelvek

note: Name for awd
en: Arawakan languages
hu: arawakan nyelvek

note: Name for azc
en: Uto-Aztecan languages
hu: uto-azték nyelvek

note: Name for bad
en: Banda languages
hu: banda nyelvek

note: Name for bai
en: Bamileke languages
hu: bamilike nyelvek

note: Name for bat
en: Baltic languages
hu: balti nyelvek

note: Name for ber
en: Berber languages
hu: berber nyelvek

note: Name for bih
en: Bihari languages
hu: bihari nyelvek

note: Name for bnt
en: Bantu languages
hu: bantu nyelvek

note: Name for btk
en: Batak languages
hu: batak nyelvek

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
hu: közép-amerikai indián nyelvek

note: Name for cau
en: Caucasian languages
hu: kaukázusi nyelvek

note: Name for cba
en: Chibchan languages
hu: csibcsa nyelvek

note: Name for ccn
en: North Caucasian languages
hu: észak-kaukázusi nyelvek

note: Name for ccs
en: South Caucasian languages
hu: dél-kaukázusi nyelvek

note: Name for cdc
en: Chadic languages
hu: csádi nyelvek

note: Name for cdd
en: Caddoan languages
hu: kaddoa nyelvek

note: Name for cel
en: Celtic languages
hu: kelta nyelvek

note: Name for cmc
en: Chamic languages
hu: csam nyelvek

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English‑based
hu: kreol és pidzsin, angol alapú

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French‑based
hu: kreol és pidzsin, francia alapú

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
hu: kreol és pidzsin, portugál alapú

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
hu: kreol és pidzsin

note: Name for csu
en: Central Sudanic languages
hu: közép-szudáni nyelvek

note: Name for cus
en: Cushitic languages
hu: kusita nyelvek

note: Name for day
en: Land Dayak languages
hu: land dayak nyelvek

note: Name for dmn
en: Mande languages
hu: mande nyelvek

note: Name for dra
en: Dravidian languages
hu: dravida nyelvek

note: Name for egx
en: Egyptian languages
hu: egyiptomi nyelvek

note: Name for esx
en: Eskimo-Aleut languages
hu: eszkimó-aleut nyelvek

note: Name for euq
en: Basque (family)
hu: baszk (nyelvcsalád)

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
hu: finnugor nyelvek

note: Name for fox
en: Formosan languages
hu: formosan nyelvek

note: Name for gem
en: Germanic languages
hu: germán nyelvek

note: Name for gme
en: East Germanic languages
hu: kelet-germán nyelvek

note: Name for gmq
en: North Germanic languages
hu: észak-germán nyelvek

note: Name for gmw
en: West Germanic languages
hu: nyugat-germán nyelvek

note: Name for grk
en: Greek languages
hu: görög nyelvek

note: Name for hmx
en: Hmong-Mien languages
hu: hmong-mien nyelvek

note: Name for hok
en: Hokan languages
hu: hokan nyelvek

note: Name for hyx
en: Armenian (family)
hu: örmény (nyelvcsalád)

note: Name for iir
en: Indo-Iranian languages
hu: indoiráni nyelvek

note: Name for ijo
en: Ijo languages
hu: ijo nyelvek

note: Name for inc
en: Indic languages
hu: indoárja nyelvek

note: Name for ine
en: Indo-European languages
hu: indoeurópai nyelvek

note: Name for ira
en: Iranian languages
hu: iráni nyelvek

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
hu: irokéz nyelvek

note: Name for itc
en: Italic languages
hu: italikus nyelvek

note: Name for jpx
en: Japanese (family)
hu: japán (nyelvcsalád)

note: Name for kar
en: Karen languages
hu: karen nyelvek

note: Name for kdo
en: Kordofanian languages
hu: kongói nyelvek

note: Name for khi
en: Khoisan languages
hu: koiszan nyelvek

note: Name for kro
en: Kru languages
hu: kru nyelvek

note: Name for map
en: Austronesian languages
hu: ausztronéz nyelvek

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
hu: mon-khmer nyelvek

note: Name for mno
en: Manobo languages
hu: manobo nyelvek

note: Name for mun
en: Munda languages
hu: munda nyelvek

note: Name for myn
en: Mayan languages
hu: maja nyelvek

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
hu: nahuatl nyelvek

note: Name for nai
en: North American Indian languages
hu: észak-amerikai indián nyelvek

note: Name for ngf
en: Trans-New Guinea languages
hu: közép-új-guineai nyelvek

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
hu: niger-kongói nyelvek

note: Name for nub
en: Nubian languages
hu: núbiai nyelvek

note: Name for omq
en: Oto-Manguean languages
hu: oto-mangue nyelvek

note: Name for omv
en: Omotic languages
hu: omotik nyelvek

note: Name for oto
en: Otomian languages
hu: otomi nyelvek

note: Name for paa
en: Papuan languages
hu: pápua nyelvek

note: Name for phi
en: Philippine languages
hu: filippínó nyelvek

note: Name for plf
en: Central Malayo-Polynesian languages
hu: közép maláj-polinéz nyelvek

note: Name for poz
en: Malayo-Polynesian languages
hu: maláj-polinéz nyelvek

note: Name for pqe
en: Eastern Malayo-Polynesian languages
hu: keleti maláj-polinéz nyelvek

note: Name for pqw
en: Western Malayo-Polynesian languages
hu: nyugati maláj-polinéz nyelvek

note: Name for pra
en: Prakrit languages
hu: prákrit nyelvek

note: Name for qwe
en: Quechuan (family)
hu: kecsua (nyelvcsalád)

note: Name for roa
en: Romance languages
hu: újlatin nyelvek

note: Name for sai
en: South American Indian languages
hu: dél-amerikai indián nyelvek

note: Name for sal
en: Salishan languages
hu: szalis nyelvek

note: Name for sdv
en: Eastern Sudanic languages
hu: kelet-szudáni nyelvek

note: Name for sem
en: Semitic languages
hu: sémi nyelvek

note: Name for sgn
en: sign languages
hu: jelnyelvek

note: Name for sio
en: Siouan languages
hu: sziú nyelvek

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
hu: sino-tibeti nyelvek

note: Name for sla
en: Slavic languages
hu: szláv nyelvek

note: Name for smi
en: Sami languages
hu: számi nyelvek

note: Name for son
en: Songhai languages
hu: szongaj nyelvek

note: Name for sqj
en: Albanian languages
hu: albán nyelvek

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
hu: nílo-szaharai nyelvek

note: Name for syd
en: Samoyedic languages
hu: szamojéd nyelvek

note: Name for tai
en: Tai languages
hu: tai nyelvek

note: Name for tbq
en: Tibeto-Burman languages
hu: tibeti-burmai nyelvek

note: Name for trk
en: Turkic languages
hu: török nyelvek

note: Name for tup
en: Tupi languages
hu: tupi nyelvek

note: Name for tut
en: Altaic languages
hu: altaji nyelvek

note: Name for tuw
en: Tungus languages
hu: tunguz nyelvek

note: Name for urj
en: Uralic languages
hu: uráli nyelvek

note: Name for wak
en: Wakashan languages
hu: vakasa nyelvek

note: Name for wen
en: Sorbian languages
hu: szorb nyelvek

note: Name for xgn
en: Mongolian languages
hu: mongol nyelvek

note: Name for xnd
en: Na-Dene languages
hu: na-dene nyelvek

note: Name for ypk
en: Yupik languages
hu: jupik nyelvek

note: Name for zhx
en: Chinese (family)
hu: kínai (nyelvcsalád)

note: Name for zle
en: East Slavic languages
hu: keleti szláv nyelvek

note: Name for zls
en: South Slavic languages
hu: délszláv nyelvek

note: Name for zlw
en: West Slavic languages
hu: nyugati szláv nyelvek

note: Name for znd
en: Zande languages
hu: zande nyelvek
