iso_639-5 - en to ro translation catalogue (115 entries)

note: Name for aav
en: Austro-Asiatic languages
ro: Limbi austro-asiatice

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
ro: Limbi afro-asiatice

note: Name for alg
en: Algonquian languages
ro: Limbi algoncviene (vorbite în America de nord)

note: Name for alv
en: Atlantic-Congo languages
ro: Limbi atlantice-congole

note: Name for apa
en: Apache languages
ro: Limbi apașe

note: Name for aqa
en: Alacalufan languages
ro: Limbi alacalufane (vorbite în America de sud)

note: Name for aql
en: Algic languages
ro: Limbi algice (vorbite în America de nord)

note: Name for art
en: Artificial languages
ro: Limbi artificiale

note: Name for ath
en: Athapascan languages
ro: Limbi athapascane (vorbite în Alaska)

note: Name for auf
en: Arauan languages
ro: Limbi arauane (vorbite în America de sud)

note: Name for aus
en: Australian languages
ro: Limbi australiene

note: Name for awd
en: Arawakan languages
ro: Limbi arawakane (vorbite în America de sud)

note: Name for azc
en: Uto-Aztecan languages
ro: Limbi uto-aztece

note: Name for bad
en: Banda languages
ro: Limbi banda (vorbite în Africa centrală)

note: Name for bai
en: Bamileke languages
ro: Limbi bamileke (vorbite în Camerun)

note: Name for bat
en: Baltic languages
ro: Limbi baltice

note: Name for ber
en: Berber languages
ro: Limbi berbere (vorbite în nodul Africii)

note: Name for bih
en: Bihari languages
ro: Limbi bihari (vorbite în India și Nepal)

note: Name for bnt
en: Bantu languages
ro: Limbi bantu (vorbite în mai multe zone din Africa)

note: Name for btk
en: Batak languages
ro: Limbi batace (vorbite în Sumatra și Indonezia)

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
ro: Limbi indiene din America centrală

note: Name for cau
en: Caucasian languages
ro: Limbi caucaziene

note: Name for cba
en: Chibchan languages
ro: Limbi chibchane (vorbite în America de sud)

note: Name for ccn
en: North Caucasian languages
ro: Limbi nord-caucaziene

note: Name for ccs
en: South Caucasian languages
ro: Limbi sud-caucaziene

note: Name for cdc
en: Chadic languages
ro: Limbi chadice (vorbite în Africa sub-sahariană)

note: Name for cdd
en: Caddoan languages
ro: Limbi caddoane (vorbite în centrul SUA)

note: Name for cel
en: Celtic languages
ro: Limbi celtice

note: Name for cmc
en: Chamic languages
ro: Limbi chamice (vorbite în Sumatra, Indonesia, ș.a)

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English‑based
ro: Limbi creole și pidgine, bazate pe limba engleză

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French‑based
ro: Limbi creole și pidgine, bazate pe limba franceză

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
ro: Limbi creole și pidgine, bazate pe limba portugheză

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
ro: Limbi creole și pidgine

note: Name for csu
en: Central Sudanic languages
ro: Limbi sudanice centrale (vorbite în centrul Africii)

note: Name for cus
en: Cushitic languages
ro: Limbi cușitice (vorbite în estul Africii)

note: Name for day
en: Land Dayak languages
ro: Limbi din ținutul Dayak (vorbite în Indonezia și Malaezia)

note: Name for dmn
en: Mande languages
ro: Limbi mande (vorbite în vestul Africii)

note: Name for dra
en: Dravidian languages
ro: Limbi dravidiene (vorbite în India, Sri Lanka, Pakistan și Nepal)

note: Name for egx
en: Egyptian languages
ro: Limbi egiptene (vorbite în vechime în Egipt)

note: Name for esx
en: Eskimo-Aleut languages
ro: Limbi eschimo-aleutine (vorbite în nordul Americii de nord și o mică parte din nordul Asiei)

note: Name for euq
en: Basque (family)
ro: Limba bască

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
ro: Limbi fino-ugrice (vorbite în Ungaria, Finlanda și Estonia)

note: Name for fox
en: Formosan languages
ro: Limbi formosane (vorbite în Taiwan)

note: Name for gem
en: Germanic languages
ro: Limbi germanice

note: Name for gme
en: East Germanic languages
ro: Limbi est-germanice

note: Name for gmq
en: North Germanic languages
ro: Limbi nord-germanice

note: Name for gmw
en: West Germanic languages
ro: Limbi vest-germanice

note: Name for grk
en: Greek languages
ro: Limbi elenice

note: Name for hmx
en: Hmong-Mien languages
ro: Limbi hmong-mien (vorbite în sudul Chinei și sud-estul Asiei)

note: Name for hok
en: Hokan languages
ro: Limbi hokane (vorbite în California, Arizona și Baja California)

note: Name for hyx
en: Armenian (family)
ro: Armeană (familie)

note: Name for iir
en: Indo-Iranian languages
ro: Limbi indo-iraniene

note: Name for ijo
en: Ijo languages
ro: Limbi ijo (vorbite în sudul Nigeriei)

note: Name for inc
en: Indic languages
ro: Limbi indiene

note: Name for ine
en: Indo-European languages
ro: Limbi indo-europene

note: Name for ira
en: Iranian languages
ro: Limbi iraniene

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
ro: Limbi irochiene (vorbite în America de nord)

note: Name for itc
en: Italic languages
ro: Limbi italice

note: Name for jpx
en: Japanese (family)
ro: Japoneză (familie)

note: Name for kar
en: Karen languages
ro: Limbi karene (vorbite în sudul Birmaniei și Tailanda)

note: Name for kdo
en: Kordofanian languages
ro: Limbi kordofane (vorbite în regiunea Kordofan de sud din Sudan)

note: Name for khi
en: Khoisan languages
ro: Limbi khoisan (vorbite în diferite regiuni din Africa)

note: Name for kro
en: Kru languages
ro: Limbi kru (vorbite în Liberia și Coasta de fildeș)

note: Name for map
en: Austronesian languages
ro: Limbi austroneziene (vorbite în diferite regiuni din sudul Asiei și Pacificul de sud)

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
ro: Limbi mon-khmer (vorbite în Cambodgia, Tailanda și Vietnam)

note: Name for mno
en: Manobo languages
ro: Limbi manobo (vorbite în Filipine)

note: Name for mun
en: Munda languages
ro: Limbi munda (vorbite =n India și Bangladesh)

note: Name for myn
en: Mayan languages
ro: Limbi mayașe (vorbite în Guatemala, Mexic, Belize și Honduras)

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
ro: Limbi nahuatl (vorbite în Mexic, SUA și Honduras)

note: Name for nai
en: North American Indian languages
ro: Limbi indiene din America de Nord

note: Name for ngf
en: Trans-New Guinea languages
ro: Limbi trans-noua Guinee (vorbite în Papua noua Guinee, Indonezia și Timor oriental)

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
ro: Limbi nigero-kordofaniene (vorbite în diverse regiuni din Africa)

note: Name for nub
en: Nubian languages
ro: Limbi nubiene (vorbite în Egipt și Sudan)

note: Name for omq
en: Oto-Manguean languages
ro: Limbi otomangueane (vorbite în Mexic, Honduras, Nicaragua și Costa Rica)

note: Name for omv
en: Omotic languages
ro: Limbi omotice (vorbite în Etiopia și Sudan)

note: Name for oto
en: Otomian languages
ro: Limbi otomiene (vorbite în Mexic)

note: Name for paa
en: Papuan languages
ro: Limbi papuane (vorbite în Papua Noua Guinee, Timor oriental, Indonezia, Insulele Solomon și Tonga

note: Name for phi
en: Philippine languages
ro: Limbi filipineze (vorbite în Republica Filipine, Indonezia, Taiwan și Malaezia)

note: Name for plf
en: Central Malayo-Polynesian languages
ro: Limbi malaio-polineziene centrale (vorbite în Indonezia și Timor oriental)

note: Name for poz
en: Malayo-Polynesian languages
ro: Limbi malaio-polineziene (vorbite în Asia de Sud-Est, Madagascar, Oceania ș.a.)

note: Name for pqe
en: Eastern Malayo-Polynesian languages
ro: Limbi malaio-polineziene orientale (vorbite în Indonezia și Insule din Pacific)

note: Name for pqw
en: Western Malayo-Polynesian languages
ro: Limbi malaio-polineziene occidentale (vorbite în sud-estul Asiei și Madagascar)

note: Name for pra
en: Prakrit languages
ro: Limbi prakrite (vorbite în antichitate în India)

note: Name for qwe
en: Quechuan (family)
ro: Quechua (familie) (vorbită în Argentina, Bolivia, Chile, Columbia, Ecuador și Peru)

note: Name for roa
en: Romance languages
ro: Limbi romanice

note: Name for sai
en: South American Indian languages
ro: Limbi indiene din America de Sud

note: Name for sal
en: Salishan languages
ro: Limbi salishan (vorbite în sud-estul Canadei și nord-estul SUA)

note: Name for sdv
en: Eastern Sudanic languages
ro: Limbi sudanice orientale (vorbite din sudul Egiptului până în nordul Tanzaniei)

note: Name for sem
en: Semitic languages
ro: Limbi semitice (vorbite în Asia de Vest, Africa de Nord și de Nord-est, Malta)

note: Name for sgn
en: sign languages
ro: limbajele semnelor

note: Name for sio
en: Siouan languages
ro: Limbi siouan (vorbite în SUA și Canada)

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
ro: Limbi sino-tibetane (vorbite în estul Asiei)

note: Name for sla
en: Slavic languages
ro: Limbi slave

note: Name for smi
en: Sami languages
ro: Limbi sami (vorbite în Finlanda, Norvegia, Rusia, și Suedia)

note: Name for son
en: Songhai languages
ro: Limbi songhai (vorbite în ținuturile străbătute de râul Niger)

note: Name for sqj
en: Albanian languages
ro: Limbi albaneze

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
ro: Limbi nilo-sahariene (vorbite în Sahara, Africa centrală și orientală)

note: Name for syd
en: Samoyedic languages
ro: Limbi samoiedice (vorbite în nordul Siberiei)

note: Name for tai
en: Tai languages
ro: Limbi tai (vorbite în Birmania, Tailanda, Laos, Cambodgia, Vietnam și China)

note: Name for tbq
en: Tibeto-Burman languages
ro: Limbi tibeto-burmane (vorbite în sud-estul Asiei, sudul și estul Asiei)

note: Name for trk
en: Turkic languages
ro: Limbi turcice (vorbite în Anatolia, Asia Centrală, China și Siberia)

note: Name for tup
en: Tupi languages
ro: Limbi tupi (vorbite în America de sud)

note: Name for tut
en: Altaic languages
ro: Limbi altaice (vorbite în nordul și centrul Asiei)

note: Name for tuw
en: Tungus languages
ro: Limbi tunguse (vorbite în Rusia, China și Mongolia)

note: Name for urj
en: Uralic languages
ro: Limbi uralice (vorbite în centrul Europei, Scandinavia și nordul Siberiei)

note: Name for wak
en: Wakashan languages
ro: Limbi wakashan (vorbite în Columbia britanică (Canada), inclusiv Insula Vancouver)

note: Name for wen
en: Sorbian languages
ro: Limbi sorabe (vorbite în provinciile Saxonia și Branderburg din Germania)

note: Name for xgn
en: Mongolian languages
ro: Limbi mongole

note: Name for xnd
en: Na-Dene languages
ro: Limbi na-dene (vorbite în Canada, SUA și Mexic)

note: Name for ypk
en: Yupik languages
ro: Limbi yupik (Rusia (Tchoukotka) și SUA (Alaska))

note: Name for zhx
en: Chinese (family)
ro: Chineză (familie)

note: Name for zle
en: East Slavic languages
ro: Limbi slave orientale

note: Name for zls
en: South Slavic languages
ro: Limbi slave sudice

note: Name for zlw
en: West Slavic languages
ro: Limbi slave occidentale

note: Name for znd
en: Zande languages
ro: Limbi zande (vorbite în Africa centrală)
