iso_639-5 - en to hi translation catalogue (115 entries)

note: Name for aav
en: Austro-Asiatic languages
hi: ऑस्ट्रो-एशियाई भाषाएं

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
hi: अफ़्रीकी-एशियाई भाषाएं

note: Name for alg
en: Algonquian languages
hi: अल्गोंक्वियन भाषाएं

note: Name for alv
en: Atlantic-Congo languages
hi: अटलांटिक-कांगो भाषाएं

note: Name for apa
en: Apache languages
hi: अपाचे भाषाएं

note: Name for aqa
en: Alacalufan languages
hi: अलाकालुफ़ान भाषाएं

note: Name for aql
en: Algic languages
hi: अल्जिक भाषाएं

note: Name for art
en: Artificial languages
hi: कृत्रिम भाषाएं

note: Name for ath
en: Athapascan languages
hi: अथापास्कन भाषाएं

note: Name for auf
en: Arauan languages
hi: अरौअन भाषाएं

note: Name for aus
en: Australian languages
hi: ऑस्ट्रेलियाई भाषाएं

note: Name for awd
en: Arawakan languages
hi: अरावकन भाषाएं

note: Name for azc
en: Uto-Aztecan languages
hi: यूटो-एज़्टेकन भाषाएं

note: Name for bad
en: Banda languages
hi: बांदा भाषाएं

note: Name for bai
en: Bamileke languages
hi: बामिलेके भाषाएं

note: Name for bat
en: Baltic languages
hi: बाल्टिक भाषाएं

note: Name for ber
en: Berber languages
hi: बर्बर भाषाएं

note: Name for bih
en: Bihari languages
hi: बिहारी भाषाएं

note: Name for bnt
en: Bantu languages
hi: बंटू भाषाएं

note: Name for btk
en: Batak languages
hi: बटक भाषाएं

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
hi: मध्य अमेरिकी भारतीय भाषाएं

note: Name for cau
en: Caucasian languages
hi: कोकेशियान भाषाएं

note: Name for cba
en: Chibchan languages
hi: चिब्चन भाषाएं

note: Name for ccn
en: North Caucasian languages
hi: उत्तरी कोकेशियान भाषाएं

note: Name for ccs
en: South Caucasian languages
hi: दक्षिण कोकेशियान भाषाएं

note: Name for cdc
en: Chadic languages
hi: चाडिक भाषाएं

note: Name for cdd
en: Caddoan languages
hi: कड्डोअन भाषाएं

note: Name for cel
en: Celtic languages
hi: सेल्टिक भाषाएं

note: Name for cmc
en: Chamic languages
hi: चैमिक भाषाएं

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English‑based
hi: क्रेओल्स और पिडगिन्स, अंग्रेजी-आधारित

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French‑based
hi: क्रेओल्स और पिडगिन्स, फ़्रेंच-आधारित

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
hi: क्रेओल्स और पिडगिन्स, पुर्तगाली-आधारित

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
hi: क्रेओल्स और पिडगिन्स

note: Name for csu
en: Central Sudanic languages
hi: मध्य सूडानी भाषाएं

note: Name for cus
en: Cushitic languages
hi: कुशिटिक भाषाएं

note: Name for day
en: Land Dayak languages
hi: भूमि दयाक भाषाएं

note: Name for dmn
en: Mande languages
hi: मंडे भाषाएं

note: Name for dra
en: Dravidian languages
hi: द्रविड़ भाषाएं

note: Name for egx
en: Egyptian languages
hi: मिस्र की भाषाएं

note: Name for esx
en: Eskimo-Aleut languages
hi: एस्किमो-अलेउत भाषाएं

note: Name for euq
en: Basque (family)
hi: बास्क (परिवार)

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
hi: फिनो-उग्रियन भाषाएं

note: Name for fox
en: Formosan languages
hi: फॉर्मोसन भाषाएं

note: Name for gem
en: Germanic languages
hi: जर्मन भाषाएं

note: Name for gme
en: East Germanic languages
hi: पूर्वी जर्मन भाषाएं

note: Name for gmq
en: North Germanic languages
hi: उत्तरी जर्मनिक भाषाएं

note: Name for gmw
en: West Germanic languages
hi: पश्चिमी जर्मनिक भाषाएं

note: Name for grk
en: Greek languages
hi: ग्रीक भाषाएं

note: Name for hmx
en: Hmong-Mien languages
hi: हमोंग-मियां भाषाएं

note: Name for hok
en: Hokan languages
hi: होकन भाषाएं

note: Name for hyx
en: Armenian (family)
hi: अर्मेनियाई (परिवार)

note: Name for iir
en: Indo-Iranian languages
hi: इंडो-ईरानी भाषाएं

note: Name for ijo
en: Ijo languages
hi: इजो भाषाएं

note: Name for inc
en: Indic languages
hi: इंडिक भाषाएं

note: Name for ine
en: Indo-European languages
hi: इंडो-यूरोपीय भाषाएं

note: Name for ira
en: Iranian languages
hi: ईरानी भाषाएं

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
hi: इरोक्वोइयन भाषाएं

note: Name for itc
en: Italic languages
hi: इटैलिक भाषाएं

note: Name for jpx
en: Japanese (family)
hi: जापानी (परिवार)

note: Name for kar
en: Karen languages
hi: करेन भाषाएं

note: Name for kdo
en: Kordofanian languages
hi: कोर्डोफ़ानियन भाषाएं

note: Name for khi
en: Khoisan languages
hi: खोइसान भाषाएं

note: Name for kro
en: Kru languages
hi: क्रु भाषाएं

note: Name for map
en: Austronesian languages
hi: ऑस्ट्रोनेशियन भाषाएं

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
hi: मोन-खमेर भाषाएं

note: Name for mno
en: Manobo languages
hi: मनोबो भाषाएं

note: Name for mun
en: Munda languages
hi: मुंडा भाषाएं

note: Name for myn
en: Mayan languages
hi: मायन भाषाएं

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
hi: नहुआट्ल भाषाएं

note: Name for nai
en: North American Indian languages
hi: उत्तर अमेरिकी भारतीय भाषाएं

note: Name for ngf
en: Trans-New Guinea languages
hi: ट्रांस-न्यू गिनी भाषाएं

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
hi: नाइजर-कोर्डोफानियन भाषाएं

note: Name for nub
en: Nubian languages
hi: न्युबियन भाषाएं

note: Name for omq
en: Oto-Manguean languages
hi: ओटो-मंगुअन भाषाएं

note: Name for omv
en: Omotic languages
hi: ओमोटिक भाषाएं

note: Name for oto
en: Otomian languages
hi: ओटोमियन भाषाएं

note: Name for paa
en: Papuan languages
hi: पापुआन भाषाएं

note: Name for phi
en: Philippine languages
hi: फिलीपीन भाषाएं

note: Name for plf
en: Central Malayo-Polynesian languages
hi: मध्य मलय-पोलिनेशियन भाषाएं

note: Name for poz
en: Malayo-Polynesian languages
hi: मलयो-पोलिनेशियन भाषाएं

note: Name for pqe
en: Eastern Malayo-Polynesian languages
hi: पूर्वी मलय-पोलिनेशियन भाषाएं

note: Name for pqw
en: Western Malayo-Polynesian languages
hi: पश्चिमी मलयो-पोलिनेशियन भाषाएं

note: Name for pra
en: Prakrit languages
hi: प्राकृत भाषाएं

note: Name for qwe
en: Quechuan (family)
hi: क्वेचुआन (परिवार)

note: Name for roa
en: Romance languages
hi: रोमांस की भाषाएं

note: Name for sai
en: South American Indian languages
hi: दक्षिण अमेरिकी भारतीय भाषाएं

note: Name for sal
en: Salishan languages
hi: सलीशान भाषाएं

note: Name for sdv
en: Eastern Sudanic languages
hi: पूर्वी सूडानी भाषाएं

note: Name for sem
en: Semitic languages
hi: सेमेटिक भाषाएं

note: Name for sgn
en: sign languages
hi: सांकेतिक भाषाएं

note: Name for sio
en: Siouan languages
hi: सिओआन भाषाएं

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
hi: चीन-तिब्बती भाषाएं

note: Name for sla
en: Slavic languages
hi: स्लाविक भाषाएं

note: Name for smi
en: Sami languages
hi: सामी भाषाएं

note: Name for son
en: Songhai languages
hi: सोंगहाई भाषाएं

note: Name for sqj
en: Albanian languages
hi: अल्बानियाई भाषाएं

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
hi: निलो-सहारन भाषाएं

note: Name for syd
en: Samoyedic languages
hi: समोएडिक भाषाएं

note: Name for tai
en: Tai languages
hi: ताई भाषाएं

note: Name for tbq
en: Tibeto-Burman languages
hi: तिब्बती-बर्मन भाषाएं

note: Name for trk
en: Turkic languages
hi: तुर्क भाषाएं

note: Name for tup
en: Tupi languages
hi: तुपी भाषाएं

note: Name for tut
en: Altaic languages
hi: अल्ताईक भाषाएं

note: Name for tuw
en: Tungus languages
hi: तुंगस भाषाएं

note: Name for urj
en: Uralic languages
hi: यूरालिक भाषाएं

note: Name for wak
en: Wakashan languages
hi: वाकशान भाषाएं

note: Name for wen
en: Sorbian languages
hi: सोरबियन भाषाएं

note: Name for xgn
en: Mongolian languages
hi: मंगोलियाई भाषाएं

note: Name for xnd
en: Na-Dene languages
hi: ना-डेने भाषाएं

note: Name for ypk
en: Yupik languages
hi: युपिक भाषाएं

note: Name for zhx
en: Chinese (family)
hi: चीनी (परिवार)

note: Name for zle
en: East Slavic languages
hi: पूर्वी स्लाव भाषाएं

note: Name for zls
en: South Slavic languages
hi: दक्षिण स्लाव भाषाएं

note: Name for zlw
en: West Slavic languages
hi: पश्चिम स्लाव भाषाएं

note: Name for znd
en: Zande languages
hi: ज़ांडे भाषाएं
