iso_639-5 - en to lo translation catalogue (115 entries)

note: Name for aav
en: Austro-Asiatic languages
lo: ພາສາອົດສະໂຕຣ-ອາຊີ

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
lo: ພາສາອາຟໂຣ-ອາຊີ

note: Name for alg
en: Algonquian languages
lo: ພາສາອານກອນກຽນ

note: Name for alv
en: Atlantic-Congo languages
lo: ພາສາອັດລັງຕິກ-ກົງໂກ

note: Name for apa
en: Apache languages
lo: ພາສາອາປາເຊ

note: Name for aqa
en: Alacalufan languages
lo: ພາສາອາລາກາລູຟານ

note: Name for aql
en: Algic languages
lo: ພາສາອານຈິກ

note: Name for art
en: Artificial languages
lo: ພາສາປະດິດ

note: Name for ath
en: Athapascan languages
lo: ພາສາອະທາພັດສະການ

note: Name for auf
en: Arauan languages
lo: ພາສາອາລາອວນ

note: Name for aus
en: Australian languages
lo: ພາສາອົດສະຕຣາລີ

note: Name for awd
en: Arawakan languages
lo: ພາສາອາລາວາກັນ

note: Name for azc
en: Uto-Aztecan languages
lo: ພາສາຢູໂຕ-ແອັດສະເຕັກ

note: Name for bad
en: Banda languages
lo: ພາສາບັນດາ

note: Name for bai
en: Bamileke languages
lo: ພາສາບາມີເລເກ

note: Name for bat
en: Baltic languages
lo: ພາສາບານຕິກ

note: Name for ber
en: Berber languages
lo: ພາສາເບີເບີ

note: Name for bih
en: Bihari languages
lo: ພາສາບີຮາລີ

note: Name for bnt
en: Bantu languages
lo: ພາສາບັນຕູ

note: Name for btk
en: Batak languages
lo: ພາສາບາຕັກ

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
lo: ພາສາອິນດຽນອາເມລິກາກາງ

note: Name for cau
en: Caucasian languages
lo: ພາສາຄໍເຄຊຽນ

note: Name for cba
en: Chibchan languages
lo: ພາສາຊີບຊານ

note: Name for ccn
en: North Caucasian languages
lo: ພາສາຄໍເຄຊຽນເໜືອ

note: Name for ccs
en: South Caucasian languages
lo: ພາສາຄໍເຄຊຽນໃຕ້

note: Name for cdc
en: Chadic languages
lo: ພາສາຊາດິກ

note: Name for cdd
en: Caddoan languages
lo: ພາສາຄັດໂດອັນ

note: Name for cel
en: Celtic languages
lo: ພາສາເຊລຕິກ

note: Name for cmc
en: Chamic languages
lo: ພາສາຈາມິກ

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English‑based
lo: ພາສາຄຣີໂອ ແລະ ພິດຈິນ ຈາກພາສາອັງກິດ

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French‑based
lo: ພາສາຄຣີໂອ ແລະ ພິດຈິນ ຈາກພາສາຝຣັ່ງ

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
lo: ພາສາຄຣີໂອ ແລະ ພິດຈິນ ຈາກພາສາໂປຕຸເກດ

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
lo: ພາສາຄຣີໂອ ແລະ ພິດຈິນ

note: Name for csu
en: Central Sudanic languages
lo: ພາສາຊູດານກາງ

note: Name for cus
en: Cushitic languages
lo: ພາສາຄູຊິຕິກ

note: Name for day
en: Land Dayak languages
lo: ພາສາແລນດາຍັກ

note: Name for dmn
en: Mande languages
lo: ພາສາມັນເດ

note: Name for dra
en: Dravidian languages
lo: ພາສາດຣາວິດຽນ

note: Name for egx
en: Egyptian languages
lo: ພາສາເອຢິບ

note: Name for esx
en: Eskimo-Aleut languages
lo: ພາສາເອດສະກິໂມ-ອາລຽດ

note: Name for euq
en: Basque (family)
lo: ພາສາບັສກ໌ (ຕະກຸນ)

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
lo: ພາສາຟິນໂນ-ອູກຣຽນ

note: Name for fox
en: Formosan languages
lo: ພາສາຟໍໂມຊານ

note: Name for gem
en: Germanic languages
lo: ພາສາເຈີແມນນິກ

note: Name for gme
en: East Germanic languages
lo: ພາສາເຈີແມນນິກຕາເວັນອອກ

note: Name for gmq
en: North Germanic languages
lo: ພາສາເຈີແມນນິກເໜືອ

note: Name for gmw
en: West Germanic languages
lo: ພາສາເຈີແມນນິກຕາເວັນຕົກ

note: Name for grk
en: Greek languages
lo: ພາສາເກຣັກ

note: Name for hmx
en: Hmong-Mien languages
lo: ພາສາມົ້ງ-ມຽນ

note: Name for hok
en: Hokan languages
lo: ພາສາໂຮການ

note: Name for hyx
en: Armenian (family)
lo: ພາສາອາກເມນຽນ (ຕະກຸນ)

note: Name for iir
en: Indo-Iranian languages
lo: ພາສາອິນໂດ-ອີຣານ

note: Name for ijo
en: Ijo languages
lo: ພາສາອີໂຈ

note: Name for inc
en: Indic languages
lo: ພາສາອິນດິກ

note: Name for ine
en: Indo-European languages
lo: ພາສາອິນໂດ-ເອີຣົບ

note: Name for ira
en: Iranian languages
lo: ພາສາອີຣານ

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
lo: ພາສາອີໂຣຄົວຢັນ

note: Name for itc
en: Italic languages
lo: ພາສາອິຕາລິກ

note: Name for jpx
en: Japanese (family)
lo: ພາສາຍີ່ປຸ່ນ (ຕະກຸນ)

note: Name for kar
en: Karen languages
lo: ພາສາກະຫຼ່ຽງ

note: Name for kdo
en: Kordofanian languages
lo: ພາສາຄໍໂດຟານຽນ

note: Name for khi
en: Khoisan languages
lo: ພາສາຄອຍຊານ

note: Name for kro
en: Kru languages
lo: ພາສາຄຣູ

note: Name for map
en: Austronesian languages
lo: ພາສາອົດສະໂຕຣເນຊຽນ

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
lo: ພາສາມອນ-ຂະແມ

note: Name for mno
en: Manobo languages
lo: ພາສາມາໂນໂບ

note: Name for mun
en: Munda languages
lo: ພາສາມຸນດາ

note: Name for myn
en: Mayan languages
lo: ພາສາມາຍັນ

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
lo: ພາສານາຮົວ

note: Name for nai
en: North American Indian languages
lo: ພາສາອິນດຽນອາເມລິກາເໜືອ

note: Name for ngf
en: Trans-New Guinea languages
lo: ພາສາທຣານ-ນິວກີນີ

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
lo: ພາສານີເຈີ-ຄໍໂດຟານຽນ

note: Name for nub
en: Nubian languages
lo: ພາສານູບຽນ

note: Name for omq
en: Oto-Manguean languages
lo: ພາສາໂອໂຕ-ມັງກຽນ

note: Name for omv
en: Omotic languages
lo: ພາສາໂອໂມຕິກ

note: Name for oto
en: Otomian languages
lo: ພາສາໂອໂຕມຽນ

note: Name for paa
en: Papuan languages
lo: ພາສາປາປົວນ

note: Name for phi
en: Philippine languages
lo: ພາສາຟີລິບປິນ

note: Name for plf
en: Central Malayo-Polynesian languages
lo: ພາສາມາເລໂຢ-ໂປລີເນຊຽນກາງ

note: Name for poz
en: Malayo-Polynesian languages
lo: ພາສາມາເລໂຢ-ໂປລີເນຊຽນ

note: Name for pqe
en: Eastern Malayo-Polynesian languages
lo: ພາສາມາເລໂຢ-ໂປລີເນຊຽນຕາເວັນອອກ

note: Name for pqw
en: Western Malayo-Polynesian languages
lo: ພາສາມາເລໂຢ-ໂປລີເນຊຽນຕາເວັນຕົກ

note: Name for pra
en: Prakrit languages
lo: ພາສາປຣາກຣິດ

note: Name for qwe
en: Quechuan (family)
lo: ພາສາເກຊົວ (ຕະກຸນ)

note: Name for roa
en: Romance languages
lo: ພາສາໂຣມານ

note: Name for sai
en: South American Indian languages
lo: ພາສາອິນດຽນອາເມລິກາໃຕ້

note: Name for sal
en: Salishan languages
lo: ພາສາຊາລິຊານ

note: Name for sdv
en: Eastern Sudanic languages
lo: ພາສາຊູດານຕາເວັນອອກ

note: Name for sem
en: Semitic languages
lo: ພາສາເຊມິຕິກ

note: Name for sgn
en: sign languages
lo: ພາສາມື

note: Name for sio
en: Siouan languages
lo: ພາສາຊູອານ

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
lo: ພາສາຈີນ-ທິເບດ

note: Name for sla
en: Slavic languages
lo: ພາສາສະລາວິກ

note: Name for smi
en: Sami languages
lo: ພາສາຊາມິ

note: Name for son
en: Songhai languages
lo: ພາສາຊອງໄຮ

note: Name for sqj
en: Albanian languages
lo: ພາສາອານບານີ

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
lo: ພາສານິໂລ-ຊາຮາຣັນ

note: Name for syd
en: Samoyedic languages
lo: ພາສາຊາໂມເຢດິກ

note: Name for tai
en: Tai languages
lo: ພາສາໄຕ

note: Name for tbq
en: Tibeto-Burman languages
lo: ພາສາທິເບດ-ພະມ້າ

note: Name for trk
en: Turkic languages
lo: ພາສາເຕີກິກ

note: Name for tup
en: Tupi languages
lo: ພາສາຕູປີ

note: Name for tut
en: Altaic languages
lo: ພາສາອານໄຕ

note: Name for tuw
en: Tungus languages
lo: ພາສາຕຸງກູດ

note: Name for urj
en: Uralic languages
lo: ພາສາຢູຣາລິກ

note: Name for wak
en: Wakashan languages
lo: ພາສາວາກາຊານ

note: Name for wen
en: Sorbian languages
lo: ພາສາຊໍບຽນ

note: Name for xgn
en: Mongolian languages
lo: ພາສາມົງໂກລີ

note: Name for xnd
en: Na-Dene languages
lo: ພາສານາ-ເດເນ

note: Name for ypk
en: Yupik languages
lo: ພາສາຢູປິກ

note: Name for zhx
en: Chinese (family)
lo: ພາສາຈີນ (ຕະກຸນ)

note: Name for zle
en: East Slavic languages
lo: ພາສາສະລາວິກຕາເວັນອອກ

note: Name for zls
en: South Slavic languages
lo: ພາສາສະລາວິກໃຕ້

note: Name for zlw
en: West Slavic languages
lo: ພາສາສະລາວິກຕາເວັນຕົກ

note: Name for znd
en: Zande languages
lo: ພາສາຊານເດ
