iso_639-5 - en to tr translation catalogue (115 entries)

note: Name for aav
en: Austro-Asiatic languages
tr: Avustralya-Asya dilleri

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
tr: Afrika-Asya dilleri

note: Name for alg
en: Algonquian languages
tr: Algonkin dilleri

note: Name for alv
en: Atlantic-Congo languages
tr: Atlas-Kongo dilleri

note: Name for apa
en: Apache languages
tr: Apaçi dilleri

note: Name for aqa
en: Alacalufan languages
tr: Alakalufan dilleri

note: Name for aql
en: Algic languages
tr: Algonkin-Yurok dilleri

note: Name for art
en: Artificial languages
tr: Yapay diller

note: Name for ath
en: Athapascan languages
tr: Atabask dilleri

note: Name for auf
en: Arauan languages
tr: Arauan dilleri

note: Name for aus
en: Australian languages
tr: Avustralya dilleri

note: Name for awd
en: Arawakan languages
tr: Aravak dilleri

note: Name for azc
en: Uto-Aztecan languages
tr: Uto-Aztek dilleri

note: Name for bad
en: Banda languages
tr: Banda dilleri

note: Name for bai
en: Bamileke languages
tr: Bamileke dilleri

note: Name for bat
en: Baltic languages
tr: Baltık dilleri

note: Name for ber
en: Berber languages
tr: Berberi dilleri

note: Name for bih
en: Bihari languages
tr: Bihari dilleri

note: Name for bnt
en: Bantu languages
tr: Bantu dilleri

note: Name for btk
en: Batak languages
tr: Batak dilleri

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
tr: Orta Amerika Kızılderili dilleri

note: Name for cau
en: Caucasian languages
tr: Kafkas dilleri

note: Name for cba
en: Chibchan languages
tr: Çibçan dilleri

note: Name for ccn
en: North Caucasian languages
tr: Kuzey Kafkas dilleri

note: Name for ccs
en: South Caucasian languages
tr: Güney Kafkas dilleri

note: Name for cdc
en: Chadic languages
tr: Çad dilleri

note: Name for cdd
en: Caddoan languages
tr: Kado dilleri

note: Name for cel
en: Celtic languages
tr: Kelt dilleri

note: Name for cmc
en: Chamic languages
tr: Çam dilleri

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English‑based
tr: İngilizce tabanlı kırma ve karma diller

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French‑based
tr: Fransızca tabanlı kırma ve karma diller

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
tr: Portekizce tabanlı kırma ve karma diller

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
tr: Kırma ve karma diller

note: Name for csu
en: Central Sudanic languages
tr: Orta Sudan dilleri

note: Name for cus
en: Cushitic languages
tr: Kuşit dilleri

note: Name for day
en: Land Dayak languages
tr: Dayak dilleri

note: Name for dmn
en: Mande languages
tr: Mande dilleri

note: Name for dra
en: Dravidian languages
tr: Dravid dilleri

note: Name for egx
en: Egyptian languages
tr: Mısır dilleri

note: Name for esx
en: Eskimo-Aleut languages
tr: Eskimo-Aleut dilleri

note: Name for euq
en: Basque (family)
tr: Baskça (aile)

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
tr: Fin-Ugor dilleri

note: Name for fox
en: Formosan languages
tr: Formosa dilleri

note: Name for gem
en: Germanic languages
tr: Cermen dilleri

note: Name for gme
en: East Germanic languages
tr: Doğu Cermen dilleri

note: Name for gmq
en: North Germanic languages
tr: Kuzey Cermen dilleri

note: Name for gmw
en: West Germanic languages
tr: Batı Cermen dilleri

note: Name for grk
en: Greek languages
tr: Yunan dilleri

note: Name for hmx
en: Hmong-Mien languages
tr: Hmong-Mien dilleri

note: Name for hok
en: Hokan languages
tr: Hokan dilleri

note: Name for hyx
en: Armenian (family)
tr: Ermenice (aile)

note: Name for iir
en: Indo-Iranian languages
tr: Hint-İran dilleri

note: Name for ijo
en: Ijo languages
tr: İco dilleri

note: Name for inc
en: Indic languages
tr: Hint dilleri

note: Name for ine
en: Indo-European languages
tr: Hint-Avrupa dilleri

note: Name for ira
en: Iranian languages
tr: İran dilleri

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
tr: İrokua dilleri

note: Name for itc
en: Italic languages
tr: İtalik diller

note: Name for jpx
en: Japanese (family)
tr: Japonca (aile)

note: Name for kar
en: Karen languages
tr: Karen dilleri

note: Name for kdo
en: Kordofanian languages
tr: Kordofan dilleri

note: Name for khi
en: Khoisan languages
tr: Hoisan dilleri

note: Name for kro
en: Kru languages
tr: Kru dilleri

note: Name for map
en: Austronesian languages
tr: Avustronezya dilleri

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
tr: Mon-Kmer dilleri

note: Name for mno
en: Manobo languages
tr: Manobo dilleri

note: Name for mun
en: Munda languages
tr: Munda dilleri

note: Name for myn
en: Mayan languages
tr: Maya dilleri

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
tr: Aztek dilleri

note: Name for nai
en: North American Indian languages
tr: Kuzey Amerika Kızılderili dilleri

note: Name for ngf
en: Trans-New Guinea languages
tr: Trans Yeni Gine dilleri

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
tr: Nijer-Kordofan dilleri

note: Name for nub
en: Nubian languages
tr: Nubi diller

note: Name for omq
en: Oto-Manguean languages
tr: Oto-Mange dilleri

note: Name for omv
en: Omotic languages
tr: Omot dilleri

note: Name for oto
en: Otomian languages
tr: Oto-Pame dilleri

note: Name for paa
en: Papuan languages
tr: Papua dilleri

note: Name for phi
en: Philippine languages
tr: Filipin dilleri

note: Name for plf
en: Central Malayo-Polynesian languages
tr: Orta Malayo-Polinezya dilleri

note: Name for poz
en: Malayo-Polynesian languages
tr: Malayo-Polinezya dilleri

note: Name for pqe
en: Eastern Malayo-Polynesian languages
tr: Doğu Malayo-Polinezya dilleri

note: Name for pqw
en: Western Malayo-Polynesian languages
tr: Batı Malayo-Polinezya dilleri

note: Name for pra
en: Prakrit languages
tr: Prakrit dilleri

note: Name for qwe
en: Quechuan (family)
tr: Keçuvaca (aile)

note: Name for roa
en: Romance languages
tr: Latin dilleri

note: Name for sai
en: South American Indian languages
tr: Güney Amerika Kızılderili dilleri

note: Name for sal
en: Salishan languages
tr: Saliş dilleri

note: Name for sdv
en: Eastern Sudanic languages
tr: Doğu Sudan dilleri

note: Name for sem
en: Semitic languages
tr: Sami dilleri

note: Name for sgn
en: sign languages
tr: işaret dilleri

note: Name for sio
en: Siouan languages
tr: Siyu dilleri

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
tr: Çin-Tibet dilleri

note: Name for sla
en: Slavic languages
tr: Slav dilleri

note: Name for smi
en: Sami languages
tr: Laponca (aile)

note: Name for son
en: Songhai languages
tr: Songay dilleri

note: Name for sqj
en: Albanian languages
tr: Arnavut dilleri

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
tr: Nil-Sahra dilleri

note: Name for syd
en: Samoyedic languages
tr: Samoyed dilleri

note: Name for tai
en: Tai languages
tr: Tay dilleri

note: Name for tbq
en: Tibeto-Burman languages
tr: Tibet-Burma dilleri

note: Name for trk
en: Turkic languages
tr: Türk dilleri

note: Name for tup
en: Tupi languages
tr: Tupi dilleri

note: Name for tut
en: Altaic languages
tr: Altay dilleri

note: Name for tuw
en: Tungus languages
tr: Tunguz dilleri

note: Name for urj
en: Uralic languages
tr: Ural dilleri

note: Name for wak
en: Wakashan languages
tr: Vakaş dilleri

note: Name for wen
en: Sorbian languages
tr: Sorb dilleri

note: Name for xgn
en: Mongolian languages
tr: Moğol dilleri

note: Name for xnd
en: Na-Dene languages
tr: Na-Dene dilleri

note: Name for ypk
en: Yupik languages
tr: Yupik dilleri

note: Name for zhx
en: Chinese (family)
tr: Çince (aile)

note: Name for zle
en: East Slavic languages
tr: Doğu Slav dilleri

note: Name for zls
en: South Slavic languages
tr: Güney Slav dilleri

note: Name for zlw
en: West Slavic languages
tr: Batı Slav dilleri

note: Name for znd
en: Zande languages
tr: Zande dilleri
