isomaster - en to ar translation catalogue (107 entries)

en:       Estimated ISO Size:
ar:       حجم ISO المقدّر:

en: %s
    
    Do you wish to continue?
ar: %s
    
    هل تريد المواصلة؟

en: '%s' is not a regular file
ar: '%s' ليس ملفا نظاميا

en: (scanning for duplicate files)
ar: (الكشف عن ملفات مكررة)

en: Add
ar: أضف

en: Add extension automatically
ar: أضف الملحق آليا

en: Add to the ISO
ar: أضف إلى صورة ISO

en: All files
ar: جميع الملفات

en: Boot Record Information
ar: معلومات سجل الاقلاع

en: Boot record deleted
ar: سجل الاقلاع حذف

en: Boot record type: 1200KiB Floppy
ar: نوع سجل الإقلاع: قرص مرن 1200 كيلو بايت

en: Boot record type: 1440KiB Floppy
ar: نوع سجل الإقلاع: قرص مرن 1440 كيلو بايت

en: Boot record type: 2880KiB Floppy
ar: نوع سجل الإقلاع: قرص مرن 2880 كيلو بايت

en: Boot record type: No Emulation
ar: نوع سجل الإقلاع: لا محاكاة

en: Change permissions
ar: غيّر التصاريح

en: Choose Boot Record File
ar: إختر ملف سجل الإقلاع

en: Create new directory on the ISO
ar: أنشأ مجلدا جديدا في صورة ISO

en: Create new directory on the filesystem
ar: أنشأ مجلدا جديدا في نظام الملفات

en: Creation time:
ar: وقت الإنشاء:

en: Delete from the ISO
ar: إحذف من صورة ISO

en: Edit
ar: حرّر

en: Edit failed, please check Options/Editor
ar: فشل التحرير، من فضلك راجع خيارات/محرر

en: Editor
ar: محرر

en: Enter a new name:
ar: أدخل إسما جديدا:

en: Enter name for new directory
ar: أدخل إسما للمجلد الجديد

en: Extract
ar: استخرج

en: Extract from the ISO
ar: استخراج من صورة ISO

en: Failed to add '%s': '%s'
ar: فشلت إضافة '%s': '%s'

en: Failed to add boot record: '%s'
ar: فشلت إضافة سجل الإقلاع: '%s'

en: Failed to change directory: '%s'
ar: فشل تغيير المجلد: '%s'

en: Failed to create directory %s
ar: فشل إنشاء المجلد %s

en: Failed to create directory %s: '%s'
ar: فشل إنشاء المجلد %s: '%s'

en: Failed to delete '%s': '%s'
ar: فشل حذف '%s': '%s'

en: Failed to extract '%s': '%s'
ar: فشل استخراج '%s': '%s'

en: Failed to extract boot record: '%s'
ar: فشل استخراج سجل الإقلاع: '%s'

en: Failed to initialise bkisofs: '%s'
ar: فشل التحضير الأولي لـ bkisofs: ‪'%s'

en: Failed to open directory '%s', error %d
ar: فشل فتح المجلد '%s'، خطأ %d

en: Failed to open iso file for reading: '%s'
ar: فشل فتح ملف ISO للقراءة: '%s'

en: Failed to read directory tree: '%s'
ar: فشل قراءة شجرة المجلدات: '%s'

en: Failed to read volume info: '%s'
ar: فشل قراءة معلومات الحجم: '%s'

en: Failed to rename '%s': %s
ar: فشلت اعادة تسمية '%s': %s

en: Failed to set %s as boot record: '%s'
ar: فشل تعيين %s كسجل إقلاع: '%s'

en: Failed to write image to '%s': '%s'
ar: فشل كتابة الصورة إلى '%s': '%s'

en: Filename types (both recommended):
ar: أنواع اسم الملف (مستحسن، الإثنين معا):

en: Follow symbolic links
ar: تتبّع الوصلات الرمزية

en: From file: 1200KiB floppy
ar: من ملف: قرص مرن 1200 كيلو بايت

en: From file: 1440KiB floppy
ar: من ملف: قرص مرن 1440 كيلو بايت

en: From file: 2880KiB floppy
ar: من ملف: قرص مرن 2880 كيلو بايت

en: From file: no emulation
ar: من ملف: لا محاكاة

en: GUI error, deleting anything other than files and directories doesn't work
ar: خطأ في واجهة المستعمل الرسومية، حذف أي شيء آخر غير الملفات و المجلدات لن يعمل

en: Go back
ar: تراجع

en: Go back up one directory on the ISO
ar: تراجع مجلدا واحدا إلى أعلى  في صورة ISO

en: Go back up one directory on the filesystem
ar: تراجع مجلدا واحدا إلى أعلى في نظام الملفات

en: ISO Images
ar: صور ISO

en: ISO Master Help
ar: مساعدة ISO Master

en: Image Information
ar: معلومات الصورة

en: Invalid publisher '%s': '%s'
ar: ناشر غير صحيح '%s': '%s'

en: Invalid volume name '%s': '%s'
ar: اسم حجم غير صحيح '%s': '%s'

en: Is not visible on image
ar: ليس مرئي في الصورة

en: Is visible on image as '%s'
ar: مرئي في الصورة كـ '%s'

en: It seems that you have made changes to the ISO but haven't saved them. Are you sure you want to close it?
ar: يبدو أنك أجريت تغييرات في صورة ISO لكنك لم تحفظها.هل تريد حقا إغلاقها؟

en: Item selected is not a regular file and cannot be used as a boot record
ar: العنصر المحدد ليس ملفا نظاميا و لا يمكن إستخدامه كسجل إقلاع

en: Location: on original image at 0x%llX
ar: المكان: في الصورة الأصلية عند 0x%llX

en: Location: to be added from '%s'
ar: المكان: سيضاف من '%s'

en: MDF Images
ar: صور MDF

en: NRG Images
ar: صور NRG

en: Name
ar: الاسم

en: New Directory
ar: مجلد جديد

en: No boot record read from original or set on image
ar: لا سجل إقلاع قرأ من الأصل أو وضع في الصورة

en: No boot to delete
ar: لا ملف إقلاع لحذفه

en: Open Recent
ar: إفتح الأخير

en: Options
ar: خيارات

en: Please select a file in the ISO browser to use as the boot record
ar: من فضلك إختر ملف من مستعرض صور ISO لاستخدامه كسجل إقلاع

en: Please select no more than one file in the ISO browser
ar: من فضلك حدد ملفا واحدا فقط في مستعرض صور ISO

en: Please wait while I'm adding the selected items...
ar: انتظر من فضلك ريثما أضيف العناصر المحددة...

en: Please wait while I'm extracting the selected files...
ar: انتظر من فضلك ريثما أستخرج الملفات المحددة...

en: Please wait while I'm reading the image...
ar: انتظر من فضلك ريثما أقرأ الصورة...

en: Please wait while I'm saving the new image to disk...
ar: انتظر من فضلك ريثما أحفظ الصورة الجديدة إلى القرص...

en: Progress
ar: التقدم

en: Publisher:
ar: الناشر:

en: Remove
ar: أزل

en: Rename
ar: أعد تسمية

en: Save File
ar: إحفظ الملف

en: Save a copy of the boot record
ar: إحفظ نسخة لسجل الاقلاع

en: Scan for duplicate files (slow)
ar: أجر كشفا عن الملفات المكررة (بطيء)

en: Show _hidden files
ar: أظهر الملفات الم_خفية

en: Size
ar: الحجم

en: Size: %d bytes
ar: الحجم: %d بايت

en: Skipping directory entry because cannot handle filename longer than 256 chars
ar: تجاوز المجلد لعدم القدرة على التعامل مع اسم ملف أطول من 256 رمزا

en: Skipping directory entry because stat(%s) failed with %d
ar: تجاوز المجلد لأن (%s) فشل (خطأ %d)

en: Sort is _case sensitive
ar: ترتيب _حسّاس لحالة الأحرف

en: Temporary directory
ar: مجلد الملفات المؤقتة

en: The ISO Master window is split in 2 parts:
     - The top file browser shows files and directories on your machine.
     - The bottom file browser shows files and directories on the ISO image.
    
    To open an existing ISO file click on 'File' and 'Open'. To create a new
    ISO file click on 'File' and 'New'.
    
    To add one or more files or directories to the ISO select them in the top
    file browser and click the 'Add to the ISO' button in the middle toolbar.
    
    To extract one or more files or directories from the ISO select them in
    the bottom file browser and click the 'Extract from ISO' button in the
    middle toolbar.
    
    You can also delete files or directories from the ISO and create new
    directories both on the ISO and your local filesystem.
    
    If you select something in the bottom file browser and right-click on it,
    there are several more options available.
    
    Once you made all the changes to the new ISO image, click on 'File' and
    'Save As'. You cannot overwrite the original ISO.
ar: نافذة ISO Master تنقسم إلى جزئين:
    - مستعرض ملفات علوي يعرض الملفات و المجلدات في حاسوبك.
    - مستعرض ملفات سفلي يعرض الملفات و المجلدات في صورة ISO.
    
    لفتح ملف ISO أنقر على 'ملف' ثم 'إفتح'. لإنشاء ملف ISO جديد أنقر على 'ملف' ثم 'جديد'.
    
    لإضافة ملف أو أكثر أو مجلدات إلى صورة ISO حدد ما تريد من خلال مستعرض الملفات العلوي و أنقر  زر 'إضافة إلى صورة ISO' في لوحة الأدوات الوسطى.
    
    لاستخراج ملف أو أكثر أو مجلدات من صورة ISO حدد ما تريد من خلال مستعرض الملفات السفلي و أنقر  زر 'إستخراج من صورة ISO' في لوحة الأدوات الوسطى.
     
    يمكنك حذف ملفات أو مجلدات من صورة ISO و إنشاء مجلدات جديدة في كل من صورة ISO و نظام الملفات المحلي.
    
    عند تحديدك لأي عنصر من مستعرض الملفات السفلي و نقرة يمنى عليه، ستجد خيارات أخرى متوفرة.
    
    حينما تنهي كل التغييرات على صورة ISO، أنقر على 'ملف' ثم 'إحفظ كـ'. فلا يمكنك إعادة الكتابة على ISO الأصلي مباشرة.

en: Use selected file on image (no emulation)
ar: استخدم الملف المحدد في الصورة (لا محاكاة)

en: View
ar: عرض

en: View failed, please check Options/Viewer
ar: فشل العرض، من فضلك راجع خيارات/عارض

en: Viewer
ar: عارض

en: Volume name:
ar: اسم الحجم:

en: You will have to close and reopen the ISO for this change to take effect
ar: يجب عليك غلق و إعادة فتح ملف ISO من أجل تطبيق التغييرات

en: _Boot Record
ar: _سجل الاقلاع

en: _File
ar: _ملف

en: _Help
ar: م_ساعدة

en: _Options
ar: _خيارات

en: _Overview
ar: _نظرة عامة

en: _Sort directories first
ar: ترتيب الم_جلدات في المقدمة

en: _Tools
ar: _أدوات

en: _View
ar: _عرض
