isomaster - en to be@latin translation catalogue (105 entries)

en:       Estimated ISO Size:
be@latin:       Astatny pamier ISO:

en: %s
    
    Do you wish to continue?
be@latin: %s
    
    Chočaš praciahnuć?

en: '%s' is not a regular file
be@latin: "%s" nie źjaŭlajecca zvyčajnym fajłam

en: (scanning for duplicate files)
be@latin: (pošuk paŭtornych fajłaŭ)

en: Add
be@latin: Dadaj

en: Add extension automatically
be@latin: Aŭtamatyčna dadavaj pašyreńnie

en: Add to the ISO
be@latin: Dadaj da vyjavy ISO

en: All files
be@latin: Usie fajły

en: Boot Record Information
be@latin: Źviestki ab zahruzačnym zapisie

en: Boot record deleted
be@latin: Zaruzačny zapis vydaleny

en: Boot record type: 1200KiB Floppy
be@latin: Typ zahruzačnaha zapisu: dyskieta 1200KiB

en: Boot record type: 1440KiB Floppy
be@latin: Typ zahruzačnaha zapisu: dyskieta 1440KiB

en: Boot record type: 2880KiB Floppy
be@latin: Typ zahruzačnaha zapisu: dyskieta 2880KiB

en: Boot record type: No Emulation
be@latin: Typ zahruzačnaha zapisu: biez emulacyi

en: Change permissions
be@latin: Źmiani pravy

en: Choose Boot Record File
be@latin: Abiary fajł z zahruzačnym zapisam

en: Create new directory on the ISO
be@latin: Stvary novy kataloh u vyjavie ISO

en: Create new directory on the filesystem
be@latin: Stvary novy kataloh na fajłavaj systemie

en: Creation time:
be@latin: Čas stvareńnia:

en: Delete from the ISO
be@latin: Vydal z vyjavy ISO

en: Edit
be@latin: Redahuj

en: Edit failed, please check Options/Editor
be@latin: Niaŭdałaje redahavańnie, pravier Opcyi/Redaktar

en: Editor
be@latin: Redaktar

en: Enter a new name:
be@latin: Uviadzi novuju nazvu:

en: Enter name for new directory
be@latin: Uviadzi nazvu novaha katalohu

en: Extract
be@latin: Vyjmi

en: Extract from the ISO
be@latin: Vyjmi z vyjavy ISO

en: Failed to add '%s': '%s'
be@latin: Pamyłka dadańnia "%s": "%s"

en: Failed to add boot record: '%s'
be@latin: Niaŭdałaje dadańnie zahruzačnaha zapisu: "%s"

en: Failed to change directory: '%s'
be@latin: Niaŭdałaja źmiena katalohu: "%s"

en: Failed to create directory %s
be@latin: Niaŭdałaje stvareńnie katalohu %s

en: Failed to create directory %s: '%s'
be@latin: Niaŭdałaje stvareńnie katalohu %s: "%s"

en: Failed to delete '%s': '%s'
be@latin: Niaŭdałaje vydaleńnie "%s": "%s"

en: Failed to extract '%s': '%s'
be@latin: Niaŭdałaje vyjmańnie "%s": "%s"

en: Failed to extract boot record: '%s'
be@latin: Niaŭdałaje vyjmańnie zahruzačnaha zapisu: "%s"

en: Failed to initialise bkisofs: '%s'
be@latin: Niaŭdałaja inicyjalizacyja bkisofs: "%s"

en: Failed to open directory '%s', error %d
be@latin: Niaŭdałaje adčynieńnie katalohu "%s", pamyłka %d

en: Failed to open iso file for reading: '%s'
be@latin: Niaŭdałaje adčynieńnie vyjavy ISO, kab pračytać: "%s"

en: Failed to read directory tree: '%s'
be@latin: Niaŭdałaje adčytańnie dreva katalohaŭ: "%s"

en: Failed to read volume info: '%s'
be@latin: Niaŭdałaje adčytańnie źviestak ab masivie: "%s"

en: Failed to rename '%s': %s
be@latin: Niaŭdałaja źmiena nazvy "%s": %s

en: Failed to set %s as boot record: '%s'
be@latin: Pamyłka akreśleńnia %s jak zahruzačnaha zapisu: "%s"

en: Failed to write image to '%s': '%s'
be@latin: Niaŭdały zapis vyjavy ŭ "%s": "%s"

en: Filename types (both recommended):
be@latin: Typy nazvaŭ fajłaŭ (abodva rekamendavanyja):

en: Follow symbolic links
be@latin: Pierachodź pa symbalnych spasyłkach

en: From file: 1200KiB floppy
be@latin: Z fajłu: dyskieta 1200KiB

en: From file: 1440KiB floppy
be@latin: Z fajłu: dyskieta 1440KiB

en: From file: 2880KiB floppy
be@latin: Z fajłu: dyskieta 2880KiB

en: From file: no emulation
be@latin: Z fajłu: biez emulacyi

en: GUI error, deleting anything other than files and directories doesn't work
be@latin: Pamyłka hrafičnaha interfejsu, nielha vydalić štości, akramia fajłaŭ i katalohaŭ

en: Go back
be@latin: Viarnisia

en: Go back up one directory on the ISO
be@latin: Viarnisia na ŭzrovień vyšej u vyjavie ISO

en: Go back up one directory on the filesystem
be@latin: Viarnisia na ŭzrovień vyšej na fajłavaj systemie

en: ISO Images
be@latin: Vyjavy ISO

en: ISO Master Help
be@latin: Daviedka dla Majstra ISO

en: Image Information
be@latin: Źviestki ab vyjavie

en: Invalid publisher '%s': '%s'
be@latin: Niapravilny vydaviec "%s": "%s"

en: Invalid volume name '%s': '%s'
be@latin: Niapravilnaja nazva masiva "%s": "%s"

en: Is not visible on image
be@latin: Niabačna na vyjavie

en: Is visible on image as '%s'
be@latin: Bačna na vyjavie jak "%s"

en: It seems that you have made changes to the ISO but haven't saved them. Are you sure you want to close it?
be@latin: Ty źmianiŭ vyjavu ISO, ale nie zapisaŭ novuju versiju. Ty sapraŭdy chočaš začynić jaje?

en: Item selected is not a regular file and cannot be used as a boot record
be@latin: Vybrany element nie źjaŭlajecca zvyčajnym fajłam, i jaho nielha vykarystać jak zahruzačny zapis

en: Location: on original image at 0x%llX
be@latin: Pałažeńnie: na aryhinalnaj vyjavie u 0x%llX

en: Location: to be added from '%s'
be@latin: Pałažeńnie: dadać z "%s"

en: MDF Images
be@latin: Vyjavy MDF

en: NRG Images
be@latin: Vyjavy NRG

en: Name
be@latin: Nazva

en: New Directory
be@latin: Novy kataloh

en: No boot record read from original or set on image
be@latin: Z aryhinału niemahčyma pračytać zahruzačny zapis, a taksama akreślić jaho dla vyjavy

en: No boot to delete
be@latin: Niama zahruzačnaha zapisu, jaki možna było b vydalić

en: Options
be@latin: Opcyi

en: Please select a file in the ISO browser to use as the boot record
be@latin: Zaznač fajł u prahladalniku ISO, jaki treba vykarystać jak zahruzačny zapis

en: Please select no more than one file in the ISO browser
be@latin: Zaznač nia bolš za adzin fajł u prahladalniku ISO

en: Please wait while I'm adding the selected items...
be@latin: Kali łaska, pačakaj, pakul ja dadam zaznačanyja elementy...

en: Please wait while I'm extracting the selected files...
be@latin: Kali łaska, pačakaj, pakul ja vyjmu zaznačanyja fajły...

en: Please wait while I'm reading the image...
be@latin: Kali łaska, pačakaj, pakul ja čytaju vyjavu...

en: Please wait while I'm saving the new image to disk...
be@latin: Kali łaska, pačakaj, pakul ja zapisvaju novuju vyjavu na dysku...

en: Progress
be@latin: Prahres

en: Publisher:
be@latin: Vydaviec:

en: Remove
be@latin: Vydal

en: Rename
be@latin: Źmiani nazvu

en: Save File
be@latin: Zapišy fajł

en: Save a copy of the boot record
be@latin: Zapišy kopiju zahruzačnaha zapisu

en: Scan for duplicate files (slow)
be@latin: Šukaj paŭtornyja fajły (marudna)

en: Show _hidden files
be@latin: Pakažy _schavanyja fajły

en: Size
be@latin: Pamier

en: Size: %d bytes
be@latin: Pamier: %d bajtaŭ

en: Skipping directory entry because cannot handle filename longer than 256 chars
be@latin: Abminajecca kataloh, bo niemahčyma pracavać z nazvami fajłaŭ, bolšymi za 256 znakaŭ

en: Skipping directory entry because stat(%s) failed with %d
be@latin: Abminajecca kataloh, bo funkcyja stat(%s) viarnuła pamyłku %d

en: Sort is _case sensitive
be@latin: Paradak, jaki _ŭličvaje rehistar

en: Temporary directory
be@latin: Časovy kataloh

en: Use selected file on image (no emulation)
be@latin: Užyj zaznačany fajł dla vyjavy (biez emulacyi)

en: View
be@latin: Pakažy

en: View failed, please check Options/Viewer
be@latin: Niaŭdały prahlad. Pravier Opcyi/Prahladalnik

en: Viewer
be@latin: Prahladalnik

en: Volume name:
be@latin: Nazva masiva:

en: You will have to close and reopen the ISO for this change to take effect
be@latin: Kab hetaja źmiena zapracavała, treba začynić i znoŭ adčynić vyjavu ISO

en: _Boot Record
be@latin: _Zahruzačny zapis

en: _File
be@latin: _Fajł

en: _Help
be@latin: _Dapamoha

en: _Options
be@latin: _Opcyi

en: _Overview
be@latin: _Ahlad

en: _Sort directories first
be@latin: _Paradkuj, kab katalohi byli pieršymi

en: _Tools
be@latin: _Pryładździe

en: _View
be@latin: _Pakažy
