isomaster 1.3.7 - en to ja translation catalogue (107 entries)

en:       Estimated ISO Size:
ja:       ISO イメージのサイズ:

en: %s
    
    Do you wish to continue?
ja: %s
    
    続行しますか？

en: '%s' is not a regular file
ja: '%s' は一般のファイルではありません。

en: (scanning for duplicate files)
ja: （重複ファイルをスキャニング中...）

en: Add
ja: 追加

en: Add extension automatically
ja: 拡張を自動的に追加

en: Add to the ISO
ja: ISO イメージに追加

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Boot Record Information
ja: ブートレコードの情報

en: Boot record deleted
ja: ブートレコードは削除されました。

en: Boot record type: 1200KiB Floppy
ja: ブートレコードの形式: 1.20MB フロッピー

en: Boot record type: 1440KiB Floppy
ja: ブートレコードの形式: 1.44MB フロッピー

en: Boot record type: 2880KiB Floppy
ja: ブートレコードの形式: 2.88MB フロッピー

en: Boot record type: No Emulation
ja: ブートレコードの形式: No Emulation

en: Change permissions
ja: パーミッションの変更

en: Choose Boot Record File
ja: ブートレコードファイルの選択

en: Create new directory on the ISO
ja: ISO イメージ内に新しいディレクトリーを生成

en: Create new directory on the filesystem
ja: ファイルシステム上に新しいディレクトリーを生成

en: Creation time:
ja: 作成時刻:

en: Delete from the ISO
ja: ISO イメージから削除

en: Edit
ja: 編集

en: Edit failed, please check Options/Editor
ja: エディタの起動に失敗しました。"オプション"→"エディタ"の設定を確認してください。

en: Editor
ja: エディタ

en: Enter a new name:
ja: 新しい名前を入力して下さい:

en: Enter name for new directory
ja: 新しいディレクトリー名を入力して下さい:

en: Extract
ja: 展開

en: Extract from the ISO
ja: ISO イメージから展開

en: Failed to add '%s': '%s'
ja: %s の読み込みに失敗しました: %s

en: Failed to add boot record: '%s'
ja: ブートレコードの追加に失敗: '%s'

en: Failed to change directory: '%s'
ja: ディレクトリーの変更に失敗: '%s'

en: Failed to create directory %s
ja: ディレクトリー %s の作成に失敗

en: Failed to create directory %s: '%s'
ja: ディレクトリー %s の作成に失敗: '%s'

en: Failed to delete '%s': '%s'
ja: '%s' の削除に失敗: '%s'

en: Failed to extract '%s': '%s'
ja: '%s' の展開に失敗: %s

en: Failed to extract boot record: '%s'
ja: ブートレコードの展開に失敗: %s

en: Failed to initialise bkisofs: '%s'
ja: bkisofs の初期化に失敗: %s

en: Failed to open directory '%s', error %d
ja: ディレクトリー '%s' を開けません。エラー番号 %d

en: Failed to open iso file for reading: '%s'
ja: ISO イメージファイルの読み込みに失敗: '%s'

en: Failed to read directory tree: '%s'
ja: ディレクトリー階層の読み出しに失敗: '%s'

en: Failed to read volume info: '%s'
ja: ボリューム情報の読み込みに失敗: '%s'

en: Failed to rename '%s': %s
ja: ファイル '%s' の名前変更に失敗: %s

en: Failed to set %s as boot record: '%s'
ja: ブートレコード %s の設定に失敗: '%s'

en: Failed to write image to '%s': '%s'
ja: イメージ '%s' の保存に失敗: '%s'

en: Filename types (both recommended):
ja: ファイル名の形式（両方を推奨）:

en: Follow symbolic links
ja: シンボリックリンクの参照を許可

en: From file: 1200KiB floppy
ja: ファイル形式: 1.20 MB フロッピー

en: From file: 1440KiB floppy
ja: ファイル形式: 1.44 MB フロッピー

en: From file: 2880KiB floppy
ja: ファイル形式: 2.88 MB フロッピー

en: From file: no emulation
ja: ファイル形式: No Emulation

en: GUI error, deleting anything other than files and directories doesn't work
ja: GUI エラー: ファイルやディレクトリー以外は削除できません。

en: Go back
ja: 親ディレクトリーへ移動

en: Go back up one directory on the ISO
ja: ISO イメージ上の親ディレクトリーへ移動

en: Go back up one directory on the filesystem
ja: ファイルシステム上の親ディレクトリーへ移動

en: ISO Images
ja: ISO イメージ

en: ISO Master Help
ja: ISO Master のヘルプ

en: Image Information
ja: イメージの情報

en: Invalid publisher '%s': '%s'
ja: 無効な発行元 '%s': '%s'

en: Invalid volume name '%s': '%s'
ja: 無効なボリューム名 '%s': '%s'

en: Is not visible on image
ja: イメージ上の可視化できない領域

en: Is visible on image as '%s'
ja: イメージ上の '%s' と同じ

en: It seems that you have made changes to the ISO but haven't saved them. Are you sure you want to close it?
ja: ISO イメージに変更が加わっていますが保存されていません。本当に終了してもよろしいですか？

en: Item selected is not a regular file and cannot be used as a boot record
ja: 選択されたファイルは通常ファイルではありません。そのため、ブートレコードに使用できません。

en: Location: on original image at 0x%llX
ja: 場所: オリジナルイメージの 0x%llX 上

en: Location: to be added from '%s'
ja: 場所: '%s' から追加された

en: MDF Images
ja: MDF イメージ

en: NRG Images
ja: NRG イメージ

en: Name
ja: 名前

en: New Directory
ja: 新しいディレクトリー

en: No boot record read from original or set on image
ja: オリジナルもしくは編集中のイメージにはブートレコードが見つかりません。

en: No boot to delete
ja: 削除するブートレコードはありません。

en: Open Recent
ja: 最近開いたファイル

en: Options
ja: オプション

en: Please select a file in the ISO browser to use as the boot record
ja: ブートレコードに使用するファイルを ISO ブラウザーから指定してください。

en: Please select no more than one file in the ISO browser
ja: ISO ブラウザーで選択するファイルは１つにしてください。

en: Please wait while I'm adding the selected items...
ja: 選択されたファイルを追加しています。しばらくお待ちください。

en: Please wait while I'm extracting the selected files...
ja: 選択されたファイルを展開しています。しばらくお待ち下さい。

en: Please wait while I'm reading the image...
ja: イメージを読み込んでいます。しばらくお待ち下さい。

en: Please wait while I'm saving the new image to disk...
ja: 新しいイメージを保存しています。しばらくお待ち下さい。

en: Progress
ja: 進捗状況

en: Publisher:
ja: 出版元:

en: Remove
ja: 削除

en: Rename
ja: 名前を変更する

en: Save File
ja: ファイルを保存します

en: Save a copy of the boot record
ja: ブートレコードのコピーを保存

en: Scan for duplicate files (slow)
ja: 重複ファイルをスキャンする (遅い動作)

en: Show _hidden files
ja: 隠しファイルを表示する(_H)

en: Size
ja: サイズ

en: Size: %d bytes
ja: サイズ: %d bytes

en: Skipping directory entry because cannot handle filename longer than 256 chars
ja: 256 文字以上の処理できないファイル名があるため、ディレクトリーエントリーをスキップしています。

en: Skipping directory entry because stat(%s) failed with %d
ja: stat(%s) エラー番号 %d で失敗したため、ディレクトリーエントリーをスキップしています。

en: Sort is _case sensitive
ja: 大/小文字を区別する(_C)

en: Temporary directory
ja: 作業用ディレクトリー

en: The ISO Master window is split in 2 parts:
     - The top file browser shows files and directories on your machine.
     - The bottom file browser shows files and directories on the ISO image.
    
    To open an existing ISO file click on 'File' and 'Open'. To create a new
    ISO file click on 'File' and 'New'.
    
    To add one or more files or directories to the ISO select them in the top
    file browser and click the 'Add to the ISO' button in the middle toolbar.
    
    To extract one or more files or directories from the ISO select them in
    the bottom file browser and click the 'Extract from ISO' button in the
    middle toolbar.
    
    You can also delete files or directories from the ISO and create new
    directories both on the ISO and your local filesystem.
    
    If you select something in the bottom file browser and right-click on it,
    there are several more options available.
    
    Once you made all the changes to the new ISO image, click on 'File' and
    'Save As'. You cannot overwrite the original ISO.
ja: ISO Master のウィンドウは２分割されています。
     - 上のファイルブラウザーはコンピューター上のファイルやディレクトリーを表示します。
     - 下のファイルブラウザーは ISO イメージ上のファイルやディレクトリーを表示します。
    
    すでに存在する ISO イメージファイルを開く場合は、"ファイル"→"開く"を選択してください。
    新しく ISO イメージを作成するには、"ファイル"→"新規"を選択してください。
    
    ファイルやディレクトリーを追加する場合は、上のファイルブラウザーから選択して、
    中央のツールバーの "追加" ボタンをクリックします。
    
    ファイルやディレクトリーを ISO イメージ内から展開したい場合は、
    下のファイルブラウザーかファイルを選択し、中央のツールバーから、"展開" ボタンをクリックします。
    
    ISO イメージ内のファイルやディレクトリーを削除したり、ISO イメージ内とローカル
    ファイルシステム上に新しくディレクトリーを同時に作成することもできます。
    
    下のファイルブラウザーで選択したファイルを右クリックすると、さらに利用可能な
    オプションがいくつかあります。
    
    変更内容を新しい ISO イメージに保存には "ファイル"→"別名で保存"を選択してください。
    オリジナル ISO イメージには上書きはできません。

en: Use selected file on image (no emulation)
ja: イメージ上の指定されたファイルを使用（No Emulation）

en: View
ja: 表示

en: View failed, please check Options/Viewer
ja: ビューアの起動に失敗しました。メニューの"オプション"→"ビューア"の設定を確認してください。

en: Viewer
ja: ビューア

en: Volume name:
ja: ボリューム名:

en: You will have to close and reopen the ISO for this change to take effect
ja: この変更に対する適用させるためには、ISO イメージを再度開く必要があります。

en: _Boot Record
ja: ブートレコード(_B)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Options
ja: オプション(_O)

en: _Overview
ja: 簡単な使い方(_O)

en: _Sort directories first
ja: ディレクトリーを優先的に並び替え(_S)

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _View
ja: 表示(_V)
