isomaster - en to sv translation catalogue (107 entries)

en:       Estimated ISO Size:
sv:    Uppskattad avbildsstorlek:

en: %s
    
    Do you wish to continue?
sv: %s
    
    Vill du fortsätta?

en: '%s' is not a regular file
sv: "%s" är inte en vanlig fil

en: (scanning for duplicate files)
sv: (söker efter dublettfiler)

en: Add
sv: Lägg till

en: Add extension automatically
sv: Lägg automatiskt till filändelse

en: Add to the ISO
sv: Lägg till i avbild

en: All files
sv: Alla filer

en: Boot Record Information
sv: Information om startsektor

en: Boot record deleted
sv: Startsektor borttagen

en: Boot record type: 1200KiB Floppy
sv: Startsektortyp: 1200 KiB diskett

en: Boot record type: 1440KiB Floppy
sv: Startsektortyp: 1440 KiB diskett

en: Boot record type: 2880KiB Floppy
sv: Startsektortyp: 2880 KiB diskett

en: Boot record type: No Emulation
sv: Startsektortyp: Ingen emulering

en: Change permissions
sv: Ändra rättigheter

en: Choose Boot Record File
sv: Välj startsektorfil

en: Create new directory on the ISO
sv: Skapa ny katalog i avbilden

en: Create new directory on the filesystem
sv: Skapa ny katalog i filsystemet

en: Creation time:
sv: Skapad den:

en: Delete from the ISO
sv: Ta bort från avbild

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit failed, please check Options/Editor
sv: Redigering misslyckades, kontrollera Alternativ/Redigerare

en: Editor
sv: Redigerare

en: Enter a new name:
sv: Ange ett nytt namn:

en: Enter name for new directory
sv: Ange namn för ny katalog

en: Extract
sv: Extrahera

en: Extract from the ISO
sv: Extrahera från avbilden

en: Failed to add '%s': '%s'
sv: Misslyckades med att lägga till "%s": "%s"

en: Failed to add boot record: '%s'
sv: Misslyckades med att lägga till startsektor: "%s"

en: Failed to change directory: '%s'
sv: Misslyckades med att byta katalog: "%s"

en: Failed to create directory %s
sv: Misslyckades med att skapa katalogen %s

en: Failed to create directory %s: '%s'
sv: Misslyckades med att skapa katalogen %s: "%s"

en: Failed to delete '%s': '%s'
sv: Misslyckades med att ta bort "%s": '%s'

en: Failed to extract '%s': '%s'
sv: Misslyckades med att extrahera "%s": "%s"

en: Failed to extract boot record: '%s'
sv: Misslyckades med att extrahera startsektor: "%s"

en: Failed to initialise bkisofs: '%s'
sv: Misslyckades med att initiera bkisofs: "%s"

en: Failed to open directory '%s', error %d
sv: Misslyckades med att öppna katalogen "%s", fel %d

en: Failed to open iso file for reading: '%s'
sv: Misslyckades med att öppna iso-filen för läsning: "%s"

en: Failed to read directory tree: '%s'
sv: Misslyckades med att läsa katalogträd: "%s"

en: Failed to read volume info: '%s'
sv: Misslyckades med att läsa volyminformation: "%s"

en: Failed to rename '%s': %s
sv: Misslyckades med att byta namn på "%s": %s

en: Failed to set %s as boot record: '%s'
sv: Misslyckades med att ställa in %s som startsektor: "%s"

en: Failed to write image to '%s': '%s'
sv: Misslyckades med att skriva avbild till "%s": "%s"

en: Filename types (both recommended):
sv: Filnamnstyper (båda rekommenderas):

en: Follow symbolic links
sv: Följ symboliska länkar

en: From file: 1200KiB floppy
sv: Från fil: 1200 KiB diskett

en: From file: 1440KiB floppy
sv: Från fil: 1440 KiB diskett

en: From file: 2880KiB floppy
sv: Från fil: 2880 KiB diskett

en: From file: no emulation
sv: Från fil: ingen emulering

en: GUI error, deleting anything other than files and directories doesn't work
sv: Gränssnittsfel, borttagning av allt annat än filer och kataloger fungerar inte

en: Go back
sv: Gå bakåt

en: Go back up one directory on the ISO
sv: Gå tillbaka en katalog i avbilden

en: Go back up one directory on the filesystem
sv: Gå tillbaka en katalog i filsystemet

en: ISO Images
sv: ISO-avbilder

en: ISO Master Help
sv: Hjälp för ISO Master

en: Image Information
sv: Avbildsinformation

en: Invalid publisher '%s': '%s'
sv: Ogiltig utgivare "%s": "%s"

en: Invalid volume name '%s': '%s'
sv: Ogiltigt volymnamn "%s": "%s"

en: Is not visible on image
sv: Är inte synlig på avbilden

en: Is visible on image as '%s'
sv: Är synlig på avbilden som "%s"

en: It seems that you have made changes to the ISO but haven't saved them. Are you sure you want to close it?
sv: Det verkar s om om du har gjort ändringar i avbilden men ännu inte sparat dem. Är du säker på att du vill stänga den?

en: Item selected is not a regular file and cannot be used as a boot record
sv: Valt objekt är inte en vanlig fil och kan inte användas som en startsektor

en: Location: on original image at 0x%llX
sv: Plats: i originalavbilden på 0x%llX

en: Location: to be added from '%s'
sv: Plats: kommer att läggas till från "%s"

en: MDF Images
sv: MDF-avbilder

en: NRG Images
sv: NRG-avbilder

en: Name
sv: Namn

en: New Directory
sv: Ny katalog

en: No boot record read from original or set on image
sv: Ingen startsektor inläst från originalet eller inställd på avbild

en: No boot to delete
sv: Ingen startsektor att ta bort

en: Open Recent
sv: Öppna tidigare

en: Options
sv: Alternativ

en: Please select a file in the ISO browser to use as the boot record
sv: Välj en fil i avbildsbläddraren att använda som startsektorn

en: Please select no more than one file in the ISO browser
sv: Välj bara en fil åt gången i avbildsbläddraren

en: Please wait while I'm adding the selected items...
sv: Vänta under tiden jag lägger till de markerade objekten...

en: Please wait while I'm extracting the selected files...
sv: Vänta under tiden jag extraherar de markerade filerna...

en: Please wait while I'm reading the image...
sv: Vänta under tiden jag läser avbilden...

en: Please wait while I'm saving the new image to disk...
sv: Vänta under tiden jag sparar den nya avbilden till disk...

en: Progress
sv: Förlopp

en: Publisher:
sv: Utgivare:

en: Remove
sv: Ta bort

en: Rename
sv: Byt namn

en: Save File
sv: Spara fil

en: Save a copy of the boot record
sv: Spara en kopia av startsektorn

en: Scan for duplicate files (slow)
sv: Sök efter dublettfiler (långsam)

en: Show _hidden files
sv: Visa _dolda filer

en: Size
sv: Storlek

en: Size: %d bytes
sv: Storlek: %d byte

en: Skipping directory entry because cannot handle filename longer than 256 chars
sv: Hoppar över katalogobjekt på grund av att filnamnet är längre än 256 tecken

en: Skipping directory entry because stat(%s) failed with %d
sv: Hoppar över katalogobjekt på grund av att stat(%s) misslyckades med %d

en: Sort is _case sensitive
sv: Sortering är sk_iftlägeskänslig

en: Temporary directory
sv: Temporär katalog

en: The ISO Master window is split in 2 parts:
     - The top file browser shows files and directories on your machine.
     - The bottom file browser shows files and directories on the ISO image.
    
    To open an existing ISO file click on 'File' and 'Open'. To create a new
    ISO file click on 'File' and 'New'.
    
    To add one or more files or directories to the ISO select them in the top
    file browser and click the 'Add to the ISO' button in the middle toolbar.
    
    To extract one or more files or directories from the ISO select them in
    the bottom file browser and click the 'Extract from ISO' button in the
    middle toolbar.
    
    You can also delete files or directories from the ISO and create new
    directories both on the ISO and your local filesystem.
    
    If you select something in the bottom file browser and right-click on it,
    there are several more options available.
    
    Once you made all the changes to the new ISO image, click on 'File' and
    'Save As'. You cannot overwrite the original ISO.
sv: Fönstret i ISO Master är uppdelat i två delar:
     - Den övre filbläddraren visar filer och kataloger på din dator.
     - Den nedre filbläddraren visar filer och kataloger i ISO-avbilden.
    
    För att öppna en befintlig iso-fil, klicka på "Arkiv" och "Öppna". För att
    skapa en ny iso-avbild, klicka på "Arkiv" och sedan "Ny".
    
    För att lägga till en eller flera filer eller kataloger till avbilden, markera
    dem i övre filbläddraren och klicka på knappen "Lägg till i avbild" i
    verktygsraden i mitten av fönstret.
    
    För att extrahera en eller filer eller kataloger från avbilden, markera dem
    i den nedre filbläddraren och klicka på knappen "Extrahera från avbild" i
    verktygsraden i mitten av fönstret.
    
    Du kan även ta bort filer eller kataloger från avbilden samt skapa nya
    kataloger både på avbilden och på ditt lokala filsystem.
    
    Om du markerar någonting i den nedre filbläddraren och högerklickar på
    den, kommer fler alternativ att finnas tillgängliga.
    
    När du har gjort alla ändringar i den nya iso-avbilden, klicka på "Avbild"
    och "Spara som". Du kan inte skriva över den ursprungliga iso-avbilden.

en: Use selected file on image (no emulation)
sv: Använd markerad fil i avbild (ingen emulering)

en: View
sv: Visa

en: View failed, please check Options/Viewer
sv: Visning misslyckades, kontrollera Alternativ/Visare

en: Viewer
sv: Visare

en: Volume name:
sv: Volymnamn:

en: You will have to close and reopen the ISO for this change to take effect
sv: Du måste stänga och öppna avbilden igen för att den här ändringen ska bli aktiv

en: _Boot Record
sv: _Startsektor

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Options
sv: A_lternativ

en: _Overview
sv: Ö_versikt

en: _Sort directories first
sv: _Sortera kataloger först

en: _Tools
sv: Ver_ktyg

en: _View
sv: _Visa
