itinerary - en to fi translation catalogue (828 entries)

en: About
fi: Tietoa

en: License: <a href="%2">%1</a>
fi: Lisenssi: <a href="%2">%1</a>

en: KDE Itinerary uses public transport data from the following sources.
fi: KDE Itinerary käyttää seuraavien lähteiden julkista liikennetietoa.

en: Developer information
fi: Kehitystiedot

en: Application version: %1
fi: Sovellusversio: %1

en: Extractor capabilities:
fi: Purkajan kyvyt:

en: Extractor capabilities copied to clipboard
fi: Purkajan kyvyt kopioitu leikepöydälle

en: Show Boarding Pass
fi: Näytä maihinnousukortti

en: Show Ticket
fi: Näytä matkalippu

en: Add transfer before
fi: Lisää vaihto edelle

en: Add transfer after
fi: Lisää vaihto jälkeen

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Add to calendar…
fi: Lisää kalenteriin…

en: Export…
fi: Vie…

en: Delete…
fi: Poista…

en: Delete Event
fi: Poista tapahtuma

en: Do you really want to delete this event?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tapahtuman?

en: Export Reservation
fi: Vie varaus

en: Actions
fi: Toiminnot

[ctx: cancel as in revoking a booking]
en: Cancel Reservation
fi: Peru varaus

en: Check-in
fi: Palautus

en: Download
fi: Lataa

[ctx: participate in an event]
en: Join
fi: Liity

en: Reserve
fi: Varaa

en: Change Reservation
fi: Muuta varausta

en: View Reservation
fi: Näytä varaus

en: Alternative Connections
fi: Yhteysvaihtoehdot

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Long distance trains
fi: Kaukojunat

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Local trains
fi: Paikallisjunat

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Rapid transit
fi: Nopea yhteys

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Bus
fi: Bussi

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Ferry
fi: Lautta

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Airplane
fi: Lentokone

en: Replace Journey
fi: Korvaa matkaa

en: Do you really want to replace your existing reservation with the newly selected journey?
fi: Haluatko varmasti korvata varauksesi vasta valitulla matkalla?

en: Replace
fi: Korvaa

en: Destination:
fi: Määränpää:

en: One reservation imported. | %1 reservations imported.
fi[0]: Tuotiin yksi varaus.
fi[1]: Tuotiin %1 varausta.

en: One pass imported. | %1 passes imported.
fi[0]: Yksi lippu tuotu.
fi[1]: %1 lippua tuotu.

en: One health certificate imported. | %1 health certificates imported.
fi[0]: Tuotiin yksi terveystodistus.
fi[1]: Tuotiin %1 terveystodistusta.

[ctx: %1 is an error message]
en: Export failed: %1
fi: Vienti epäonnistui: %1

en: Export completed.
fi: Vienti valmis.

en: Trip sent.
fi: Matka lähetetty.

en: Reservation sent.
fi: Varaus lähetetty.

en: Pass sent.
fi: Ohjelmakortti lähetetty.

[ctx: %1 is an error message]
en: Saving failed: %1
fi: Tallennus epäonnistui: %1

en: File saved successfully.
fi: Tiedoston tallennus onnistui.

en: File was exported with a newer version of Itinerary. Some information might not be imported correctly.
fi: Tiedosto tuotiin Itineraryn uudemmasta versiosta. Kaikkea ei ehkä tuotu oikein.

en: Import completed.
fi: Tuonti valmis.

[ctx: @action:button]
en: Barcode Scan Mode
fi: Viivakoodinlukutila

en: In barcode scanning mode
fi: Viivakoodinlukutilassa

en: Scan Barcode
fi: Lue viivakoodi

en: No camera available.
fi: Ei kameraa käytettävissä.

en: Light
fi: Vaalea

[ctx: default transport name for a boat trip]
en: Ferry
fi: Lautta

en: New Boat Trip
fi: Uusi laivamatka

en: Edit Boat Trip
fi: Muokkaa laivamatkaa

[ctx: boat departure]
en: Change Departure Terminal
fi: Vaihda lähtöterminaali

[ctx: boat departure]
en: Change departure terminal
fi: Vaihda lähtöterminaali

[ctx: boat arrival]
en: Change Arrival Terminal
fi: Vaihda tuloterminaali

[ctx: boat arrival]
en: Change arrival terminal
fi: Vaihda tuloterminaali

en: Trip
fi: Matka

[ctx: Boat departure]
en: Departure
fi: Lähtö

[ctx: Boat departure]
en: Departure Time
fi: Lähtöaika

en: Departure time has to be set.
fi: Lähtöaika on asetettava.

[ctx: boat terminal]
en: Terminal Name
fi: Terminaalin nimi

en: Departure terminal must not be empty.
fi: Lähtöterminaali ei voi olla tyhjä.

[ctx: boat terminal]
en: Terminal
fi: Terminaali

[ctx: Boat arrival]
en: Arrival
fi: Saapuminen

[ctx: Boat arrival]
en: Arrival Time
fi: Tuloaika

en: Arrival time has to be after the departure time.
fi: Tuloajan on oltava lähtöajan jälkeen.

en: Arrival terminal must not be empty.
fi: Tuloterminaali ei voi olla tyhjä.

en: Boat Ticket
fi: Laivalippu

en: %1 to %2
fi: %1 – %2

en: Departure time
fi: Lähtöaika

[ctx: Boat terminal]
en: Terminal
fi: Terminaali

en: Additional information
fi: Lisätietoa

en: Arrival time
fi: Tuloaika:

en: Alternatives
fi: Vaihtoehdot

en: Journey Details
fi: Matkatiedot

en: Booking
fi: Varaaminen

en: Reference
fi: Viite

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy to Clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: Booking reference copied to clipboard
fi: Varausviite kopioitu leikepöydälle

en: Under name
fi: Nimellä

en: Ticket number:
fi: Lipun numero:

en: Ticket number copied to clipboard
fi: Lipun numero kopioitu leikepöydälle

en: Ticket valid from
fi: Lippu voimassa alkaen

en: Ticket valid until
fi: Lippu vanhenee

[ctx: @title:group]
en: Booking
fi: Varaaminen

[ctx: @info]
en: Bus
fi: Bussi

[ctx: bus station platform]
en: Platform changed to %1
fi: Laituriksi vaihtunut %1

[ctx: bus station platform]
en: Platform %1
fi: Laituri %1

[ctx: bus seat]
en: Seat: <b>%1</b>
fi: Paikka: <b>%1</b>

[ctx: from location 1 to location 2]
en: %1 to %2
fi: %1 – %2

[ctx: @title]
en: New Bus Reservation
fi: Uusi bussivaraus

[ctx: @title]
en: Edit Bus Reservation
fi: Muokkaa bussivarausta

[ctx: bus departure]
en: Change Departure Stop
fi: Vaihda lähtöpysäkki

[ctx: bus departure]
en: Change departure stop
fi: Vaihda lähtöpysäkki

[ctx: bus arrival]
en: Change Arrival Stop
fi: Vaihda tulopysäkki

[ctx: bus arrival]
en: Change arrival stop
fi: Vaihda tulopysäkki

[ctx: @title]
en: Bus
fi: Bussi

[ctx: @title:group]
en: Bus
fi: Bussi

[ctx: @label:textfield]
en: Bus number
fi: Bussin numero

[ctx: bus departure]
en: Departure
fi: Lähtö

[ctx: Bus departure]
en: Departure Time
fi: Lähtöaika

[ctx: Bus stop]
en: Stop
fi: Pysäkki

en: Departure bus stop must not be empty.
fi: Lähtöbussipysäkki ei voi olla tyhjä.

[ctx: Bus stop platform]
en: Platform
fi: Laituri

[ctx: bus stop]
en: Stop Name
fi: Pysäkin nimi

[ctx: bus stop platform]
en: Platform
fi: Laituri

[ctx: bus arrival]
en: Arrival
fi: Saapuminen

[ctx: Train arrival]
en: Arrival Time
fi: Saapumisaika

[ctx: Bus stop]
en: Stop Name
fi: Pysäkin nimi

en: Arrival stop must not be empty.
fi: Saapumispysäkki ei voi olla tyhjä.

[ctx: bus stop]
en: Stop
fi: Pysäkki

[ctx: Bus seat]
en: Seat
fi: Paikka

en: Bus Ticket
fi: Bussilippu

[ctx: Bus departure]
en: Departure
fi: Lähtö

en: Departure date
fi: Lähtöpäivä

[ctx: bus station]
en: Station
fi: Pysäkki

[ctx: bus station platform]
en: Platform
fi: Laituri

[ctx: Bus arrival]
en: Arrival
fi: Saapuminen

[ctx: %1 is the transfer destination]
en: Transfer to %1
fi: Siirto kohteeseen: %1

[ctx: @title]
en: Select Calendar
fi: Valitse kalenteri

en: Rental Car Drop-off
fi: Vuokra-auton jättö

en: Rental Car Pick-up
fi: Vuokra-auton nouto

[ctx: %1 is a date/time]
en: Drop-off: %1
fi: Jättö: %1

en: Rental Car
fi: Vuokra-auto

en: Pick-up
fi: Nouto

en: Time
fi: Aika

en: Location
fi: Sijainti

en: Drop-off
fi: Jättö

en: Vehicle
fi: Ajoneuvo

en: Type
fi: Tyyppi

en: Model
fi: Malli

en: Brand
fi: Merkki

[ctx: @title:group]
en: Contact
fi: Yhteystieto

en: Telephone
fi: Puhelin

en: Email
fi: Sähköposti

en: Website
fi: Verkkosivusto

en: Currency: %1
fi: Valuutta: %1

en: Departures
fi: Lähdöt

[ctx: @action:button]
en: Load earlier departures
fi: Lataa aiemmat lähdöt

[ctx: @action:button]
en: Load later connections
fi: Lataa myöhemmät yhteydet

en: Data providers:
fi: Tiedontarjoajat:

[ctx: @info:placeholder]
en: Loading
fi: Ladataan

[ctx: @info:status]
en: Error
fi: Virhe

en: Add Document
fi: Lisää asiakirja

en: All Files (*.*)
fi: Kaikki tiedostot (*)

en: Delete Document
fi: Poista asiakirja

en: Do you really want to delete this document?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän asiakirjan?

en: Delete
fi: Poista

en: Documents
fi: Asiakirjat

en: No documents attached to this reservation.
fi: Tähän varaukseen ei ole liitetty asiakirjoja.

en: Add Document…
fi: Lisää asiakirja…

[ctx: %1 is an error message]
en: Network error: %1
fi: Verkkovirhe: %1

[ctx: %1 is an error message]
en: Download failed: %1
fi: Lataus epäonnistui: %1

[ctx: @action:button]
en: Save
fi: Tallenna

en: End: %1
fi: Päättyminen: %1

en: Start time: %1
fi: Aloitusaika: %1

en: End time: %1
fi: Päättymisaika: %1

[ctx: event venue seat section]
en: Section: <b>%1</b>
fi: Alue: <b>%1</b>

[ctx: event venue seat row]
en: Row: <b>%1</b>
fi: Rivi: <b>%1</b>

[ctx: event venue seat number]
en: Number: <b>%1</b>
fi: Numero: <b>%1</b>

[ctx: event as in concert/conference/show, not as in appointment]
en: New Event
fi: Uusi tapahtuma

[ctx: event as in concert/conference/show, not as in appointment]
en: Edit Event
fi: Muokkaa tapahtumaa

[ctx: event as in concert/conference/show, not as in appointment]
en: Event
fi: Tapahtuma

[ctx: event name]
en: Name
fi: Nimi

en: Name must not be empty.
fi: Nimi ei voi olla tyhjä.

[ctx: time of entrance]
en: Entrance
fi: Sisääntulo

en: Entrance time has to be before the start time.
fi: Sisäänpääsyajan on oltava ennen aloitusaikaa.

en: Start Time
fi: Aloitusaika

en: Start time has to be set.
fi: Aloitusaika on asetettava.

en: End Time
fi: Päättymisaika

en: End time has to be after the start time.
fi: Päättymisajan tulee olla aloitusajan jälkeen.

en: Venue
fi: Tapahtumapaikka

[ctx: venue name]
en: Name
fi: Nimi

en: Seat
fi: Istumapaikka

[ctx: event venue seat type]
en: Type: <b>%1</b>
fi: Tyyppi: <b>%1</b>

en: As Itinerary file…
fi: Itinerary-tiedostoksi…

en: As GPX file…
fi: GPX-tiedostoksi…

en: Send to %1
fi: Lähetä vastaanottajalle %1

en: Itinerary file (*.itinerary)
fi: Itinerary-tiedosto (*.itinerary)

en: GPX Files (*.gpx)
fi: GPX-tiedostot (*.gpx)

en: Home
fi: Koti

en: Work
fi: Työ

[ctx: %1 is a number]
en: Location %1
fi: Sijainti %1

en: Favorite Locations
fi: Suosikkisijainnit

en: Export Favorite Locations
fi: Tuo suosikkisijainnit

en: Import Favorite Locations
fi: Tuo suosikkisijainnit

en: Add Favorite Location
fi: Lisää suosikkisijainniksi

en: Rename Favorite Location
fi: Muuta suosikkisijainnin nimeä

en: Remove Favorite Location
fi: Poista suosikkisijainneista

en: Export to GPX
fi: Vie GPX-muotoon

en: Import from GPX
fi: Tuo GPX-muodosta

[ctx: @title]
en: Rename favorite location
fi: Muuta suosikkisijainnin nimeä

en: Rename
fi: Muuta nimeä

en: Pick Location
fi: Valitse sijainti

[ctx: @info]
en: Boarding time: %1
fi: Koneeseennousuaika: %1

[ctx: flight departure terminal]
en: Terminal: <b>%1</b>
fi: Terminaali: <b>%1</b>

[ctx: flight departure gate]
en: Gate: <b>%1</b>
fi: Portti: <b>%1</b>

[ctx: flight seats]
en: Seat: <b>%1</b>
fi: Paikka: <b>%1</b>

[ctx: airport terminal]
en: Terminal %1
fi: Terminaali %1

en: New Flight
fi: Uusi lentomatka

en: Edit Flight
fi: Muokkaa lentoa

[ctx: flight departure]
en: Departure - %1
fi: Lähtö – %1

[ctx: flight departure]
en: Departure
fi: Lähtö

en: Airport
fi: Lentokenttä

en: Departure airport has to be specified.
fi: Lähtökenttä on määritettävä.

[ctx: flight departure terminal]
en: Terminal
fi: Terminaali

[ctx: flight departure time]
en: Time
fi: Aika

[ctx: flight departure]
en: Departure time has to be set.
fi: Lähtöaika on asetettava.

[ctx: flight departure gate]
en: Gate
fi: Portti

en: Boarding time
fi: Koneeseennousuaika

[ctx: flight departure]
en: Boarding time has to be before the departure time.
fi: Koneeseennousuajan on oltava ennen lähtöaikaa.

[ctx: flight departure boarding group]
en: Boarding group
fi: Koneeseennousuryhmä

[ctx: flight arrival]
en: Arrival - %1
fi: Saapuminen – %1

[ctx: flight arrival]
en: Arrival
fi: Saapuminen

en: Arrival airport has to be specified.
fi: Kohdelentokenttä on määritettävä.

[ctx: flight arrival terminal]
en: Terminal
fi: Terminaali

[ctx: flight arrival time]
en: Time
fi: Aika

[ctx: flight arrival]
en: Arrival time has to be after the departure time.
fi: Tuloajan on oltava lähtöajan jälkeen.

en: Flight
fi: Lento

en: Flight number
fi: Lennon numero

en: Invalid flight number.
fi: Virheellinen lennon numero.

[ctx: Flight seat]
en: Seat
fi: Paikka

en: Sequence Number:
fi: Järjestysnumero:

en: Boarding
fi: Koneeseen nousu

en: Boarding group
fi: Koneeseennousuryhmä

en: Airline
fi: Lentoyhtiö

[ctx: Flight departure]
en: Departure
fi: Lähtö

[ctx: flight departure]
en: Departure time
fi: Lähtöaika

[ctx: flight departure]
en: Departure date
fi: Lähtöpäivä

en: Terminal
fi: Terminaali

en: Gate
fi: Portti

[ctx: Flight arrival]
en: Arrival
fi: Saapuminen

[ctx: flight arrival]
en: Arrival time
fi: Tuloaika

en: Share Place
fi: Jaettu sijainti

en: Do you really want to share %1 to the Matrix channel %2?
fi: Haluatko varmasti jakaa kohteen %1 Matrix-kanavalle %2?

[ctx: @action:button]
en: Share
fi: Jaa

[ctx: @action:button]
en: View Indoor Map
fi: Näytä sisäkartta

[ctx: @action:button]
en: View on Map
fi: Näytä kartalla

[ctx: @action:button Start route guidance to location]
en: Navigate
fi: Navigoi

[ctx: @action:button]
en: Public Transport Departures
fi: Julkisen liikenteen lähdöt

[ctx: @action:button]
en: Share via Matrix
fi: Jaa Matrixilla

en: Street
fi: Katu

en: Invalid postal code format for this country.
fi: Postinumeron muoto on virheellinen tälle maalle.

en: City
fi: Kaupunki

en: Region
fi: Alue

en: Country
fi: Maa

en: Coordinates
fi: Koordinaatit

en: Pick…
fi: Valitse…

en: Address to coordinates
fi: Osoite koordinaateiksi

en: Coordinates to address
fi: Koordinaatit osoitteeksi

en: Remove coordinates
fi: Poista koordinaatit

[ctx: previous platform]
en: (was: %1)
fi: (oli: %1)

[ctx: @label]
en: Price
fi: Hinta

en: Price
fi: Hinta

en: Not a valid number.
fi: Ei kelvollinen luku.

en: Save Pass
fi: Tallenna ohjelmakortti

en: Apple Wallet pass (*.pkpass)
fi: Apple Wallet -kortti (*.pkpass)

en: Delete Pass
fi: Poista lippu

en: Do you really want to delete this pass?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän lipun?

en: Check for Updates
fi: Tarkista päivitykset

en: Save As…
fi: Tallenna nimellä…

en: Flight %1 from %2 to %3
fi: Lento %1 %2–%3

en: Train %1 from %2 to %3
fi: Juna %1 %2–%3

en: Bus %1 from %2 to %3
fi: Bussi %1 %2–%3

en: Ferry from %1 to %2
fi: Lautta %1–%2

[ctx: %1 is a person name]
en: Vaccination certificate of %1
fi: Rokotustodistus – %1

[ctx: %1 is a person name, 'Test certificate' is a compound noun]
en: Test certificate of %1
fi: Testitodistus – %1

[ctx: %1 is a person name]
en: Recovery certificate of %1
fi: Toipumistodistus – %1

en: Certificate expired
fi: Todistus on vanhentunut

en: Certificate invalid
fi: Virheellinen todistus

en: Unknown issuer certificate
fi: Tuntemattoman myöntäjän varmenne

en: Recently vaccinated
fi: Vastikään rokotettu

en: Partially vaccinated
fi: Osin rokotettu

en: Vaccinated
fi: Rokotettu

en: Fully vaccinated
fi: Täysin rokotettu

en: Negative test
fi: Negatiivinen koetulos

en: Positive test
fi: Positiivinen koetulos

en: Test expired
fi: Koetulos on vanhentunut

en: Recovery certificate valid
fi: Kelvollinen palautusvarmenne

[ctx: %1 is a disease, %2 the amount of applied doses, %3 the amount of total doses]
en: Vaccination for %1 (%2/%3)
fi: Rokotus (%1, %2/%3)

[ctx: %1 is a disease]
en: Vaccination for %1
fi: Rokotus (%1)

en: Vaccination
fi: Rokotus

[ctx: %1 is a disease, %2 is a date]
en: Test for %1 – %2
fi: Testi (%1, %2)

[ctx: %1 is a disease, %2 is a date]
en: Recovery from %1 – %2
fi: Toipuminen (%1, %2)

en: Health Certificates
fi: Terveystodistukset

en: Delete Certificate
fi: Poista todistus

en: Do you really want to delete this certificate?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän todistuksen?

en: <p>You can import the following health certificates by scanning them with a barcode scanner app:<ul><li>European "Digital Green Certificates" for vaccinations, tests or recovery.</li><li>Indian vaccination certificates.</li><li>SMART Health Cards (SHC) as used in parts of Canada and the US.</li></p>
fi: <p>Seuraavat terveystodistukset voi tuoda lukemalla ne viivankoodinlukusovelluksella:<ul><li>eurooppalaiset rokotus-, testi- tai toipumistodistukset</li><li>intialaisen rokotustodistuksen</li><li>Kanadassa ja Yhdysvalloissa käytetyt SHC-todistukset (Smart Health Cards).</li></p>

en: Person
fi: Henkilö

en: Name
fi: Nimi

en: Date of birth
fi: Syntymäaika

en: Recovery
fi: Palautus

en: Disease
fi: Sairaus

en: Valid from
fi: Voimassa alkaen

en: Valid until
fi: Vanhenee

en: Certificate
fi: Todistus

en: Issuer
fi: Myöntäjä

en: Identifier
fi: Tunniste

en: Issued
fi: Myönnetty

en: Expires
fi: Vanhenee

en: Signature
fi: Allekirjoitus

[ctx: Signature state]
en: Valid
fi: Voimassa

[ctx: Signature state]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: Signature state]
en: Invalid
fi: Ei voimassa

en: Test
fi: Testi

en: Date
fi: Päiväys

en: Result
fi: Tulos

en: Test Center
fi: Testausasema

en: %2 (%1 day ago) | %2 (%1 days ago)
fi[0]: %2 (%1 päivä sitten)
fi[1]: %2 (%1 päivää sitten)

en: Vaccine
fi: Rokote

en: Manufacturer
fi: Valmistaja

en: Dose
fi: Annos

en: Check-out %1
fi: Kirjaudu ulos: %1

en: Check-in time: %1
fi: Sisäänkirjautumisaika: %1

en: Check-out time: %1
fi: Uloskirjautumisaika: %1

en: New Hotel Reservation
fi: Uusi hotellivaraus

en: Edit Hotel Reservation
fi: Muokkaa hotellivarausta

en: Hotel
fi: Hotelli

[ctx: @title:group]
en: Accommodation
fi: Majoitus

[ctx: hotel name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: hotel checkin]
en: Check-in
fi: Sisäänkirjautuminen

en: Check-in time has to be set.
fi: Sisäänkirjautumisaika on asetettava.

[ctx: hotel checkout]
en: Check-out
fi: Uloskirjautuminen

en: Check-out time has to be set.
fi: Uloskirjautumisaika on asetettava.

en: Check-out time has to be after the check-in time.
fi: Uloskirjautumisajan on oltava sisäänkirjautumisajan jälkeen.

en: Description
fi: Kuvaus

en: Hotel Reservation
fi: Hotellivaraus

en: Check-in time
fi: Sisäänkirjautumisaika

en: Check-out time
fi: Uloskirjautumisaika

en: Import
fi: Tuo

[ctx: @action:inmenu]
en: From file
fi: tiedostosta

en: Import Reservation
fi: Tuo varaus

en: Apple Wallet passes (*.pkpass)
fi: Apple Wallet -kortit (*.pkpass)

en: Apple Wallet pass bundles (*.pkpasses)
fi: Apple Wallet -korttiniput (*.pkpasses)

en: PDF files (*.pdf)
fi: PDF-tiedostot (*.pdf)

en: iCal events (*.ics)
fi: iCal-tapahtumat (*.ics)

en: KDE Itinerary files (*.itinerary)
fi: KDE Itinerary -tiedostot (*.itinerary)

[ctx: @action:inmenu]
en: From clipboard
fi: leikepöydältä

[ctx: @action:inmenu]
en: From barcode
fi: viivakoodista

[ctx: @action:inmenu]
en: From calendar
fi: kalenterista

[ctx: @action:inmenu Name of the train company in Germany]
en: From Deutsche Bahn reservation number
fi: Deutsche Bahnin varausnumerosta

[ctx: Name of the train company in France]
en: From SNCF reservation number
fi: SNCF:n varausnumerosta

[ctx: %1 is an error message]
en: Import failed: %1
fi: Tuonti epäonnistui: %1

en: Import failed: File too large.
fi: Tuonti epäonnistui: Liian suuri tiedosto.

en: Found nothing to import.
fi: Mitään tuotavaa ei löytynyt.

en: No importable events found in this calendar.
fi: Kalenterista ei löytynyt tuotavissa olevia tapahtumia.

en: Backup
fi: Varmuuskopioi

[ctx: @title]
en: Import
fi: Tuo

[ctx: @title:group]
en: Items to Import
fi: Mitä tuodaan

[ctx: @action:button]
en: Import selection
fi: Tuonnin valinta

[ctx: @title]
en: Find Gate
fi: Etsi portti

[ctx: flight departure/arrival gate]
en: %1 (arrival + departure)
fi: %1 (saapuminen + lähtö)

[ctx: flight departure gate]
en: %1 (departure)
fi: %1 (lähtö)

[ctx: flight arrival gate]
en: %1 (arrival)
fi: %1 (saapuminen)

en: Edit with iD
fi: Muokkaa iD:llä

en: Edit with JOSM
fi: Muokkaa JOSMilla

en: Edit with Vespucci
fi: Muokkaa Vespuccilla

en: Floor %1
fi: %1. kerros

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Find Platform
fi: Etsi laituri

en: Find Gate
fi: Etsi portti

en: Find Amenity
fi: Etsi palvelu

en: Show Elevator Status
fi: Näytä hissin tila

en: Show Rental Vehicles
fi: Näytä vuokra-autot

en: Open Map
fi: Avaa kartta

en: Open wheelmap.org
fi: Avaa wheelmap.org

[ctx: @title]
en: Filter Journeys
fi: Suodata matkoja

en: Mode of transportation
fi: Kulkumuoto

[ctx: journey query search constraint, description]
en: High speed or intercity trains
fi: Pika- ja kaupunkienväliset junat

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Regional or local trains
fi: Alueelliset tai paikallisjunat

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Rapid transit, metro, trams
fi: Nopea yhteys, metro, raitiotie

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Local or regional bus services
fi: Paikalliset tai alueelliset bussipalvelut

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Boats or ferries
fi: Laivat tai lautat

[ctx: @action:button]
en: Show Map
fi: Näytä kartta

en: Select
fi: Valitse

[ctx: @action:button]
en: Load earlier connections
fi: Lataa aiemmat yhteydet

[ctx: @info:placeholder]
en: No journeys found
fi: Matkoja ei löytynyt

en: Still fetching results…
fi: Noudetaan vielä tuloksia…

en: Select Journey
fi: Valitse matka

[ctx: departure train station]
en: Select Departure Stop
fi: Valitse lähtöasema

[ctx: arrival train station]
en: Select Arrival Stop
fi: Valitse tuloasema

[ctx: departure train station]
en: From:
fi: Mistä:

[ctx: arrival train station]
en: To:
fi: Mihin:

[ctx: departure and arrival stops]
en: Swap departure and arrival
fi: Vaihda lähtö ja saapuminen keskenään

[ctx: train or bus departure]
en: Departure
fi: Lähtö

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival
fi: Saapuminen

[ctx: train or bus departure]
en: Departure time
fi: Lähtöaika

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival time
fi: Tuloaika:

[ctx: filter journeys by mode of transportation etc.]
en: Filter
fi: Suodatin

en: Search Journey
fi: Etsi matkaa

en: To %1
fi: Kohteeseen %1

en: Walk (%1)
fi: Kävely (%1)

en: Walk %1 (%2)
fi: Kävely %1 (%2)

en: Transfer (%1)
fi: Vaihto (%1)

en: Wait (%1)
fi: Odotus (%1)

en: Drive %1 (%2)
fi: Ajomatka %1 (%2)

[ctx: @info]
en: Platform %1
fi: Laituri %1

[ctx: @action:button]
en: Show More…
fi: Näytä lisää…

[ctx: Direction of the transport mode]
en: To %1
fi: Kohteeseen %1

en: Distance: %1
fi: Etäisyys: %1

en: Average Speed: %1
fi: Keskinopeus: %1

en: Show location
fi: Näytä sijainti

[ctx: number of switches to another transport]
en: One change | %1 changes
fi[0]: Yksi vaihto
fi[1]: %1 vaihtoa

en: Click to extend
fi: Laajenna napsauttamalla

en: Itinerary change
fi: Matkasuunnitelman muutos

en: Live Status
fi: Elävä tilanne

en: Stop Location Sharing
fi: Lopeta sijainnin jakaminen

en: Share Location via Matrix
fi: Jaa sijainti Matrixilla

[ctx: map style]
en: Normal map
fi: Tavallinen kartta

[ctx: map style]
en: Railway infrastructure map
fi: Rautatieinfrakartta

[ctx: map style]
en: Railway signalling map
fi: Rautatiesignaalikartta

[ctx: map style]
en: Railway speed map
fi: Rautatienopeuskartta

[ctx: map style]
en: Railway electrification map
fi: Rautatien sähköistyksen kartta

[ctx: map style]
en: Railway gauge map
fi: Rautatien raideleveyskartta

en: Share Live Location
fi: Jaa elävä sijainti

en: Do you really want to share your current location to the Matrix channel %1?
fi: Haluatko varmasti jakaa nykyisen sijaintisi Matrix-kanavalle %1?

en: Share
fi: Jaa

en: Automatically follow on the map
fi: Seuraa automaattisesti kartalla

en: Waiting for data…
fi: Odotetaan tietoa…

en: Position
fi: Sijainti

en: Journey
fi: Matka

[ctx: day-only date format]
en: dd MMMM
fi: pp KKKK

[ctx: altitude in meter]
en: %1m
fi: %1 m

en: Daylight Saving Time
fi: Kesäaika

[ctx: opposite to daylight saving time]
en: Standard Time
fi: Vakioaika

en: Entering %1
fi: Saavutaan: %1

en: No compatible power sockets: %1
fi: Ei yhteensopivia pistorasioita: %1

en: Some incompatible power sockets: %1
fi: Epäyhteensopivia pistorasioita: %1

en: Some incompatible power plugs: %1
fi: Epäyhteensopivia virtaliittimiä: %1

en: Timezone change: %1 (%2)
fi: Aikavyöhykkeen vaihto: %1 (%2)

[ctx: currency conversion rate]
en: Currency: %1 = %2
fi: Valuutta: %1 = %2

en: People are driving on the right side.
fi: Ajo oikealla puolen.

en: People are driving on the left side.
fi: Ajo vasemmalla puolen.

en: Type A
fi: Tyyppi A

en: Type B
fi: Tyyppi B

en: Europlug
fi: Maadoittamaton pistorasia

en: Type D
fi: Tyyppi D

en: Type E
fi: Tyyppi E

en: Schuko
fi: Maadoitettu pistorasia

en: Type G
fi: Tyyppi G

en: Type H
fi: Tyyppi H

en: Type I
fi: Tyyppi I

en: Type J
fi: Tyyppi J

en: Type K
fi: Tyyppi K

en: Type L
fi: Tyyppi L

en: Type M
fi: Tyyppi M

en: Type N
fi: Tyyppi N

en: Digital Travel Assistant
fi: Digitaalinen matka-avustaja

en: Copyright © The KDE Community
fi: Tekijänoikeudet © KDE-yhteisö

[ctx: @info:credit]
en: Provides various metadata like train station names, driving side, and power plug types.
fi: Tarjoaa metatietoa kuten rautatieasemien nimet, kummalla puolella ajetaan tai virtapistokkeen tyypit.

[ctx: @info:credit]
en: Provides both indoor and outdoor maps. ©OpenStreetMap contributors
fi: Tarjoaa sekä sisä- että ulkotilakartat. © OpenStreetMapin avustajat

[ctx: @info:credit]
en: Secure network interaction with TLS. © 1998-2018 The OpenSSL Project
fi: Salattu verkkoviestintä TLS:llä. © 1998–2018 OpenSSL-projekti

[ctx: @info:credit]
en: QR-Code scanning. © 2016 ZXing Authors, © 2016 Nu-book Inc.
fi: QR-koodinluku. © 2016 ZXingin tekijät, © 2016 Nu-book Inc.

[ctx: @info:credit]
en: PDF parsing
fi: PDF-jäsennys

[ctx: @info:credit]
en: Copyright (C) 2006-2020 by David Turner, Robert Wilhelm, and Werner Lemberg.
fi: Tekijänoikeudet © 2006–2020 David Turner, Robert Wilhelm ja Werner Lemberg.

[ctx: @info:credit]
en: Internalisation
fi: Kansainvälistys

[ctx: @info:credit]
en: QR-Code Generation. © 2006-2018 Kentaro Fukuchi
fi: QR-koodin luonti. © 2006–2018 Kentaro Fukuchi

[ctx: @info:credit]
en: © The libical developers
fi: © libicalin kehittäjät

[ctx: @info:credit]
en: Copyright (C) 1998-2012 Daniel Veillard
fi: Tekijänoikeudet © 1998–2012 Daniel Veillard

[ctx: @info:credit]
en: Matrix integration.
fi: Matrix-eheytys

[ctx: @info:credit]
en: Secure password storage.
fi: Salattu salasanatalletustila.

[ctx: @info:credit]
en: Matrix crypto library.
fi: Matrixin salauskirjasto.

[ctx: @info:shell]
en: Open Itinerary on the given page
fi: Avaa Itinerary annetulle sivulle

[ctx: @info:shell]
en: Files or URLs to import.
fi: Tuotavat tiedostot tai verkko-osoitteet.

en: Settings…
fi: Asetukset…

en: Help
fi: Ohje

[ctx: @info:status]
en: No onboard information available.
fi: Matka-aikaista tietoa ei ole saatavilla.

en: Map download finished.
fi: Kartan lataus valmistui.

[ctx: @title:window]
en: Matrix Session Verification
fi: Matrix-istunnon varmennus

en: Platform:
fi: Laituri:

en: Occupancy:
fi: Käyttöaste:

en: Information:
fi: Tietoa:

en: Show indoor map
fi: Näytä sisäkartta

en: Matrix Session Verification
fi: Matrix-istunnon varmennus

[ctx: Matrix session verification]
en: Waiting for device to accept verification.
fi: Odotetaan laitteen hyväksyvän vahvistamisen.

[ctx: Matrix session verification]
en: Incoming key verification request from device <b>%1</b>
fi: Saapuva avaintodennuspyyntö laitteelta <b>%1</b>

[ctx: Matrix session verification]
en: Waiting for other party to verify.
fi: Odotetaan toisen osapuolen vahvistusta.

[ctx: Matrix session verification]
en: Successfully verified device <b>%1</b>
fi: Laitteen <b>%1</b> vahvistaminen onnistui

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled for unknown reason.
fi: Tuntemattomasta syystä istunnon vahvistaminen peruttiin.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification timed out.
fi: Istunnon vahvistaminen aikakatkaistiin.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification timed out for remote party.
fi: Etäosapuoli aikakatkaisi istunnon vahvistamisen.

[ctx: Matrix session verification]
en: You canceled the session verification.
fi: Peruit istunnon vahvistamisen.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification.
fi: Etäosapuoli perui istunnon vahvistamisen.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because we received an unexpected message.
fi: Istunnon vahvistaminen peruttiin, koska vastaanotettiin odottamaton viesti.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because it received an unexpected message.
fi: Etäosapuoli perui istunnon vahvistamisen, koska vastaanotti odottamattoman viestin.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because it received a message for an unknown session.
fi: Istunnon vahvistaminen peruttiin, koska vastaanotettiin viesti tuntemattomaan istuntoon.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because it received a message for an unknown session.
fi: Etäosapuoli perui istunnon vahvistamisen, koska vastaanotti viestin tuntemattomaan istuntoon.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because NeoChat is unable to handle this verification method.
fi: Istunnon vahvistaminen peruttiin, koska NeoChat ei pysty käsittelemään tätä vahvistamistapaa.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because it is unable to handle this verification method.
fi: Etäosapuoli perui istunnon vahvistamisen, koska ei pysty käsittelemään tätä vahvistamistapaa.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because the keys are incorrect.
fi: Istunnon vahvistaminen peruttiin, koska avaimet eivät kelpaa.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because the keys are incorrect.
    
    <b>Please log out and log back in, your session is broken/corrupt.</b>
fi: Etäosapuoli perui istunnon vahvistamisen, koska avaimet eivät kelpaa.
    
    <b>Kirjaudu ulos ja takaisin sisään: istunto on rikki.</b>

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because it verifies an unexpected user.
fi: Istunnon vahvistaminen peruttiin, koska se vahvistaisi odottamattoman käyttäjän.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because it verifies an unexpected user.
fi: Etäosapuoli perui istunnon vahvistamisen, koska se vahvistaisi odottamattoman käyttäjän.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because we received an invalid message.
fi: Istunnon vahvistaminen peruttiin, koska vastaanotettiin virheellinen viesti.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because it received an invalid message.
fi: Etäosapuoli perui istunnon vahvistamisen, koska vastaanotti virheellisen viestin.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session was accepted on a different device
fi: Istunto hyväksyttiin toisella laitteella

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because of a mismatched key.
fi: Istunnon vahvistaminen peruttiin, koska avain ei täsmää.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because of a mismatched key.
fi: Etäosapuoli perui istunnon vahvistamisen, koska avain ei täsmää.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because the keys do not match.
fi: Istunnon vahvistaminen peruttiin, koska avaimet eivät täsmää.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because the keys do not match.
fi: Etäosapuoli perui istunnon vahvistamisen, koska avaimet eivät täsmää.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled due to an unknown error.
fi: Istunnon vahvistaminen peruttiin tuntemattomasta syystä.

[ctx: Matrix session verification]
en: Compare a set of emoji on both devices.
fi: Vertaa emojeja kummallakin laitteella.

[ctx: Matrix session verification]
en: Confirm the emoji below are displayed on both devices, in the same order.
fi: Vahvista, että alla olevat emojit näkyvät kummassakin laitteessa samassa järjestyksessä.

[ctx: Matrix session verification]
en: They match
fi: Vastaavat toisiaan

[ctx: Matrix session verification]
en: They don't match
fi: Eivät vastaa toisiaan

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Decline
fi: Hylkää

en: Share location…
fi: Jaa sijainti…

[ctx: matrix room type]
en: Invited
fi: Kutsuttu

[ctx: matrix room type]
en: Favorite Rooms
fi: Suosikkihuoneet

[ctx: matrix room type]
en: Direct Messages
fi: Suoraviestit

[ctx: matrix room type]
en: Rooms
fi: Huoneet

[ctx: matrix room type]
en: Low Priority
fi: Vähäinen etusija

[ctx: matrix room type]
en: Spaces
fi: Välilyönnit

[ctx: @title]
en: My Data
fi: Omat tietoni

[ctx: @title]
en: Passes and Programs
fi: Liput ja ohjelmat

en: No valid bonus or discount program cards or flat rate passes found.
fi: Kelvollisia bonus- tai alennusohjelmakortteja tai kiinteähintaisia lippuja ei löytynyt.

[ctx: @action:button]
en: Manage your Passes
fi: Hallinnoi lippuja

[ctx: @title]
en: Health Certificates
fi: Terveystodistukset

en: No valid health certificate found.
fi: Kelvollisia terveystodistuksia ei löytynyt.

[ctx: @action:button]
en: Manage your health certificates
fi: Hallinnoi terveystodistuksia

[ctx: @title:group]
en: Saved Locations
fi: Tallennetut sijainnit

en: Home Country
fi: Kotimaa

en: Statistics
fi: Tilastot

[ctx: @action:button]
en: See all Statistics
fi: Katso kaikki tilastot

[ctx: @title:group]
en: Data Portability
fi: Tietojen siirrettävyys

[ctx: @action:button]
en: Import
fi: Tuo

en: Import Backup
fi: Tuo varmuuskopio

[ctx: @action:button]
en: Export
fi: Vie

en: Export Itinerary Data
fi: Vie matkasuunnitelmatiedot

[ctx: @title:tab This isn't the app name, but the English noun]
en: Itinerary
fi: Matkasuunnitelma

[ctx: @title:tab]
en: Plan Trip
fi: Suunnittele matka

[ctx: @title:tab]
en: My Data
fi: Omat tietoni

[ctx: @title:tab]
en: Current Ticket
fi: Nykyinen lippu

en: Disruption on %1
fi: Häiriö: %1

en: Changes on %1
fi: Muutoksia: %1

en: Delays on %1
fi: Viivästyksiä: %1

en: Delayed departure on %1
fi: Myöhempi lähtö: %1

en: Earlier departure on %1
fi: Aiempi lähtö: %1

en: Delayed arrival on %1
fi: Myöhempi saapuminen: %1

en: Platform change on %1
fi: Laiturin muutos: %1

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Trip has been canceled.
fi: Matka on peruttu.

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Arrival has been canceled.
fi: Saapuminen on peruttu.

en: New departure time is: %1 (+%2)
fi: Uusi lähtöaika on: %1 (+ %2)

en: New departure time is: %1 (%2)
fi: Uusi lähtöaika on: %1 (%2)

en: New arrival time is: %1 (+%2)
fi: Uusi tuloaika on: %1 (+ %2)

en: New departure platform is: %1
fi: Uusi lähtölaituri on: %1

en: New arrival platform is: %1
fi: Uusi tulolaituri on: %1

en: Family name
fi: Sukunimi

en: Name is case-sensitive.
fi: Nimessä erotetaan pien- ja suuraakkoset.

en: Order number or booking reference
fi: Tilausnumero tai varausviite

en: Booking reference
fi: Varausviite

en: Import Online Ticket
fi: Tuo verkkolippu

en: No ticket found
fi: Lippua ei löytynyt

en: Online Ticket
fi: Verkkolippu

en: Search…
fi: Etsi…

[ctx: name - number]
en: %1 - %2
fi: %1 – %2

[ctx: name - valid time range]
en: %1 - %2
fi: %1 – %2

[ctx: %1 and %2 are dates]
en: %1 - %2
fi: %1 – %2

en: Passes and Programs
fi: Liput ja ohjelmat

[ctx: @title]
en: Add Program Membership
fi: Lisää ohjelman jäsenyys

[ctx: @title:dialog]
en: Import
fi: Tuo

[ctx: @action:button]
en: Add Manually
fi: Lisää itse

[ctx: not yet expired tickets]
en: Valid
fi: Kelvollinen

[ctx: not yet valid tickets]
en: Future
fi: Tulevaisuus

[ctx: no longer valid tickets]
en: Expired
fi: Vanhentunut

en: Boarding Pass
fi: Maihinnousukortti

en: Event Ticket
fi: Tapahtumalippu

en: Pass
fi: Lippu

[ctx: bonus, discount or frequent traveler program]
en: Program
fi: Ohjelma

en: Number
fi: Numero

en: Program membership number copied to clipboard
fi: Ohjelman jäsenyysnumero kopioitu leikepöydälle

en: Show program pass
fi: Näytä ohjelmakortti

en: Edit Program Membership
fi: Muokkaa ohjelman jäsenyyttä

en: Save
fi: Tallenna

en: Program
fi: Ohjelma

en: Program name must not be empty.
fi: Ohjelman nimi ei voi olla tyhjä.

en: Membership
fi: Jäsenyys

en: Member
fi: Jäsen

en: Valid until time has to be after the valid from time.
fi: Kelpoisuusajan lopun on oltava sen alun jälkeen.

en: Barcode
fi: Viivakoodi

en: Program Membership
fi: Ohjelman jäsenyys

en: Export Program Membership
fi: Vie ohjelmajäsenyys

en: Show Pass
fi: Näytä ohjelmakortti

en: Delete Selected
fi: Poista valitut

en: Delete All
fi: Poista kaikki

en: Documents and Tickets
fi: Asiakirjat ja liput

en: Flight from %1 to %2
fi: Lento %1–%2

en: Train from %1 to %2
fi: Juna %1–%2

en: Bus from %1 to %2
fi: Bussi %1–%2

[ctx: @title]
en: New Restaurant
fi: Uusi ravintola

[ctx: @title]
en: Edit Restaurant
fi: Muokkaa ravintolaa

en: Restaurant
fi: Ravintola

[ctx: restaurant name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title:group]
en: Reservation
fi: Varaus

en: Restaurant Reservation
fi: Ravintolavaraus

[ctx: @title:group]
en: Details
fi: Tiedot

en: Start time
fi: Aloitusaika

en: End time
fi: Päättymisaika

en: Party size
fi: Seurueen koko

en: Settings
fi: Asetukset

en: Localization
fi: Kotoistus

en: Use metric units
fi: Käytä metrisiä yksiköitä

en: Use metric units for distance and temperature values regardless of the platform region settings.
fi: Käytä alustan alueasetuksista riippumatta etäisyyteen ja lämpötilaan metrisiä yksiköitä.

en: Online Services
fi: Verkkopalvelut

en: Query Traffic Data
fi: Kysele liikennetiedot

en: When enabled, this will query transport provider online services for changes such as delays or gate and platform changes.
fi: Jos käytössä, muutostiedot kuten viivästykset ja portin tai laiturin vaihdokset kysellään verkkopalveluntarjoajilta.

en: Use insecure services
fi: Salli salaamattomat palvelut

en: Enabling this will also use online services that do not offer transport encryption. This is not recommended, but might be unavoidable when relying on live data from certain providers.
fi: Ottamalla tämä käyttöön käytetään myös salaamatonta liikennettä käyttäviä verkkopalveluja. Tätä ei suositella, mutta käyttöä ei aina voi välttää, jos haluaa joiltakin tarjoajilta ajantasaista tietoa.

en: Public Transport Information Sources…
fi: Julkisen liikenteen tietolähteet…

en: Weather Forecast
fi: Sääennuste

en: Showing weather forecasts will query online services.
fi: Sääennusteiden näyttö kyselee verkkopalveluista.

en: Using data from <a href="https://www.met.no/">The Norwegian Meteorological Institute</a> under <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/4.0">Creative Commons 4.0 BY International</a> license.
fi: Käytetään <a href="https://www.met.no/">Norjan meteorologian laitoksen</a> tietoja <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/4.0">Creative Commons 4.0 BY International</a> -lisenssillä.

en: Preload Map Data
fi: Esilataa karttatiedot

en: Enabling this will download maps for all stations and airports for upcoming trips when connected to Wifi network.
fi: Ottamalla tämä käyttöön kaikkien tulevien matkojen asemien kartat ladataan, kun ollaan langattomassa verkossa.

en: Currency Conversion
fi: Valuutanmuunnos

en: Enabling this will perform online queries for exchange rates to currencies at travel destinations.
fi: Tämän käyttöönotto kyselee verkosta matkakohteiden valuutanvaihtokursseja.

en: Wikimedia Online Content
fi: Wikimedian verkkosisältö

en: Use additional online content from Wikimedia and Wikidata.
fi: Käytä Wikimedian ja Wikidatan lisäverkkosisältöä.

en: Transfer Assistant
fi: Vaihtoavustaja

en: Automatically add transfers
fi: Lisää vaihdot automaattisesti

en: Automatically fill transfers
fi: Täytä vaihdot automaattisesti

en: When enabled, this will query transport provider online services automatically for transfer information.
fi: Jos käytössä, vaihtotiedot kysellään verkkopalveluntarjoajilta automaattisesti.

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: Configure Notifications…
fi: Ilmoitusasetukset…

en: Show notifications on lock screen
fi: Näytä ilmoitukset lukitusnäytöllä

en: Request permissions…
fi: Pyydä käyttölupaa…

en: Additional permissions are required to show notifications.
fi: Ilmoituksen näyttämiseksi vaaditaan lisäkäyttöoikeuksia.

en: Notification permissions are available
fi: Ilmoituskäyttöoikeudet ovat käytettävissä

en: No further action required.
fi: Lisätoimia ei vaadita.

en: Onboard Status
fi: Laivaannousun tilanne

en: Additional permissions are required to access the Wi-Fi status.
fi: Langattoman verkon tilan saamiseksi vaaditaan lisäkäyttöoikeuksia.

en: Wi-Fi access for onboard information is available.
fi: Tietoa kulkuvälineen langattomasta verkosta ei ole saatavilla.

en: Wi-Fi is not enabled
fi: Langaton verkko ei ole käytössä

en: Location service is not enabled
fi: Sijaintipalvelu ei ole käytössä

en: Wi-Fi access is not available on this system
fi: Pääsy langattomaan verkkoon ei ole käytettävissä

en: Enable Wi-Fi on your system to access onboard information.
fi: Laivaannousun tilanteen selvittämiseksi salli laitteen käyttää langatonta verkkoa.

en: Enable the location service on your device to access onboard information.
fi: Laivaannousutietojen selvittämiseksi salli laitteen käyttää paikannuspalvelua.

en: Matrix Integration
fi: Matrix-eheytys

en: Logged in as %1
fi: Kirjauduttu tunnuksella %1

en: Synchronize rooms
fi: Tahdista huoneet

en: Matrix ID
fi: Matrix-tunniste

en: Password
fi: Salasana

[ctx: Matrix session verification]
en: Session verified
fi: Istunto varmennettu

[ctx: Matrix session verification]
en: Session not verified.
fi: Istuntoa ei varmennettu.

[ctx: Matrix session verification]
en: Initiate session verification in your Matrix chat client.
fi: Käynnistä istunnon varmennus Matrix-keskusteluasiakkaassa.

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Log in
fi: Kirjaudu

en: Träwelling Integration
fi: Träwelling-eheytys

[ctx: @info]
en: Träwelling is a free check-in service that lets you tell your friends where you are and where you can log your public transit journeys. For more information, visit <a href="https://traewelling.de">traewelling.de</a>
fi: Träwelling on ilmainen kirjautumispalvelu, jolla voi kertoa kavereille missä on ja mihin julkisen liikenteen matkat voi kirjata. Lisätietoa löytyy sivulta <a href="https://traewelling.de/">traewelling.de</a>

en: Login
fi: Kirjaudu

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Contributing
fi: Avustaminen

en: I contribute to OpenStreetMap
fi: Avustan OpenStreetMapiä

en: Enables OSM editing options.
fi: Ottaa käyttöön OSM-muokkausvalinnat.

en: Trips
fi: Matkat

en: Distance
fi: Etäisyys

en: Hotel nights
fi: Hotelliyöt

en: Visited countries
fi: Vieraillut maat

en: Flights
fi: Lennot

en: Train rides
fi: Junamatkat

en: Bus rides
fi: Bussimatkat

en: Car rides
fi: Automatkat

en: Boat trips
fi: Laivamatkat

en: Year
fi: Vuosi

en: Total
fi: Kaikkiaan

[ctx: @info:placeholder no visited country]
en: None
fi: Ei mitään

en: Train
fi: Juna

en: Bus
fi: Bussi

en: Boat
fi: Laiva

en: Car
fi: Auto

[ctx: train/bus arrival]
en: Arrival Information
fi: Saapumistieto

[ctx: train/bus departure]
en: Departure Information
fi: Lähtötieto

[ctx: departure stop]
en: From %1
fi: Mistä: %1

en: Information
fi: Tietoa

en: Trip Map
fi: Reittikartta

en: Stop Map
fi: Pysäytä kartta

en: Edit Ticket
fi: Muokkaa lippua

en: Ticket
fi: Lippu

en: Ticket name
fi: Lipun nimi

en: Ticket name must not be empty.
fi: Lipun nimi ei voi olla tyhjä.

en: Delete Ticket
fi: Poista lippu

en: Do you really want to delete this ticket?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän lipun?

en: Export Ticket
fi: Vie lippu

en: Class
fi: Luokka

[ctx: @title:group]
en: Ticket Barcode
fi: Lipun viivakoodi

en: Select ticket
fi: Valitse lippu

en: Scan barcode…
fi: Lue viivakoodi…

en: Paste
fi: Liitä

[ctx: %1 is a number]
en: Attendee %1
fi: Osallistuja %1

[ctx: %1 is a number]
en: Traveler %1
fi: Matkustaja %1

en: 1 intermediate stop (%2) | %1 intermediate stops (%2)
fi[0]: 1 välipysäkki (%2)
fi[1]: %1 välipysäkkiä (%2)

en: 0 intermediate stop (%1)
fi: 0 välipysäkkiä (%1)

en: Today
fi: Tänään

en: Tourist Attraction
fi: Turistinähtävyys

en: Departure
fi: Lähtö

en: Departure Time
fi: Lähtöaika

en: Arrival
fi: Saapuminen

en: Arrival Time
fi: Tuloaika:

[ctx: train station platform]
en: Platform changed to %1
fi: Laituriksi vaihtunut %1

[ctx: train station platform]
en: Platform %1
fi: Laituri %1

[ctx: train coach]
en: Coach: <b>%1</b>
fi: Vaunu: <b>%1</b>

[ctx: train seat]
en: Seat: <b>%1</b>
fi: Paikka: <b>%1</b>

[ctx: train class]
en: Class: <b>%1</b>
fi: Luokka: <b>%1</b>

[ctx: @title]
en: New Train Reservation
fi: Uusi junavaraus

[ctx: @title]
en: Edit Train Reservation
fi: Muokkaa junavarausta

[ctx: train departure]
en: Change Departure Station
fi: Vaihda lähtöasema

[ctx: train departure]
en: Change departure station
fi: Vaihda lähtöasema

[ctx: train arrival]
en: Change Arrival Station
fi: Vaihda tuloasema

[ctx: train arrival]
en: Change arrival station
fi: Vaihda tuloasema

[ctx: @title:group]
en: Train
fi: Juna

[ctx: @label:textfield]
en: Train number
fi: Junan numero

[ctx: train departure]
en: Departure
fi: Lähtö

[ctx: Train departure]
en: Departure Time
fi: Lähtöaika

[ctx: Train station platform]
en: Station Name
fi: Aseman nimi

en: Departure station must not be empty.
fi: Lähtöasema ei voi olla tyhjä.

[ctx: Train station platform]
en: Platform
fi: Laituri

[ctx: train station]
en: Station
fi: Pysäkki

[ctx: train platform]
en: Platform
fi: Laituri

[ctx: train arrival]
en: Arrival
fi: Saapuminen

[ctx: Train station]
en: Station Name
fi: Aseman nimi

en: Arrival station must not be empty.
fi: Saapumisasema ei voi olla tyhjä.

[ctx: Train seat]
en: Seat
fi: Paikka

[ctx: carriage on a train]
en: Coach
fi: Vaunu

[ctx: seating class on a train]
en: Class
fi: Luokka

en: Train Ticket
fi: Junalippu

[ctx: Train departure]
en: Departure
fi: Lähtö

[ctx: train station platform]
en: Platform
fi: Laituri

en: Departure Vehicle Layout
fi: Lähtövaunun kartta

[ctx: Train arrival]
en: Arrival
fi: Saapuminen

en: Arrival Vehicle Layout
fi: Tulovaunun kartta

[ctx: @action:button]
en: Add to Träwelling
fi: Lisää Träwellingiin

en: Added to Träwelling
fi: Lisätty Träwellingiin

en: Failed to add to Träwelling
fi: Lisääminen Träwellingiin epäonnistui

en: Select transfer
fi: Valitse vaihto

en: Delete transfer
fi: Poista vaihto

en: Select Transfer
fi: Valitse vaihto

en: Depart Now
fi: Lähde nyt

en: Discard
fi: Hylkää

en: Earlier
fi: Aikaisemmin

en: Later
fi: Myöhemmin

en: Bike
fi: Polkupyörä

en: Bike & Ride
fi: Polkupyörä ja kulku

en: Shared Bikes
fi: Jaetut polkupyörät

en: Park & Ride
fi: Pysäköinti ja kulku

en: %1 ends at %2
fi: %1 päättyy %2

en: Preceding arrival %1 at %2
fi: Edeltävä saapuminen %1 (%2)

en: %1 starts at %2
fi: %1 alkaa %2

en: Following departure %1 from %2
fi: Seuraava lähtö %1 (%2)

[ctx: date range]
en: %1 - %2
fi: %1–%2

en: Upcoming
fi: Tulossa

[ctx: @title:window]
en: Add Trip
fi: Lisää matka

[ctx: @title:window]
en: Edit Trip
fi: Muokkaa matkaa

[ctx: @label:textbox]
en: Trip name:
fi: Matkan nimi:

[ctx: @title:window]
en: Merge Trips
fi: Yhdistä matkat

en: Merge with:
fi: Yhdistä:

[ctx: @action:button]
en: Merge
fi: Yhdistä

[ctx: List section header]
en: Past trips
fi: Menneet matkat

[ctx: List section header]
en: Future trips
fi: Tulevat matkat

[ctx: List section header]
en: Current trip
fi: Nykyinen matka

[ctx: @action]
en: Search connection
fi: Etsi yhteyttä

[ctx: @action]
en: Add connection
fi: Lisää yhteys

[ctx: @action]
en: Add train
fi: Lisää junamatka

[ctx: @action]
en: Add bus
fi: Lisää bussi

[ctx: @action]
en: Add flight
fi: Lisää lentomatka

[ctx: @action]
en: Add ferry trip
fi: Lisää lauttamatka

[ctx: @action]
en: Add accommodation
fi: Lisää majoitus

[ctx: @action]
en: Add event
fi: Lisää tapahtuma

en: Add restaurant
fi: Lisää ravintola

[ctx: @title:group]
en: Add to Trip
fi: Lisää matkaan

en: Export Trip
fi: Vie matka

en: Delete Trip
fi: Poista matka

en: Do you really want to delete the trip '%1'?
fi: Haluatko varmasti poistaa matkan ”%1”?

en: %1 - %2
fi: %1 – %2

en: One day | %1 days
fi[0]: Yksi päivä
fi[1]: %1 päivää

en: Some incompatible power sockets (%1)
fi: Epäyhteensopivia pistorasioita (%1)

en: Some incompatible power plugs (%1)
fi: Epäyhteensopivia virtaliittimiä (%1)

en: No compatible power plugs (%1)
fi: Ei yhteensopivia virtaliittimiä (%1)

en: Currency: %2 | Currencies: %2
fi[0]: Valuutta: %2
fi[1]: Valuutat: %2

en: Show map…
fi: Näytä kartta…

en: Add
fi: Lisää

en: Nothing on the itinerary for today.
fi: Matkasuunnitelmassa ei tänään ole mitään.

en: Cost
fi: Kustannus

en: Rename…
fi: Muuta nimeä…

en: Merge trips…
fi: Yhdistä matkat…

en: Split trip…
fi: Jaa matka…

en: Download Maps
fi: Lataa kartat

en: Delete trip
fi: Poista matka

[ctx: @action:button]
en: Go To Now
fi: Siirry nyt

[ctx: @action:button]
en: Add trip
fi: Lisää matka

en: New Trip
fi: Uusi matka

en: Add to Trip
fi: Lisää matkaan

en: Trip name must not be empty.
fi: Matkan nimi ei voi olla tyhjä.

en: Add to:
fi: Lisää:

en: A trip must be selected.
fi: Matka on valittava.

[ctx: @title:dialog]
en: Add Journey to Trip
fi: Lisää matkaan

[ctx: @title:window]
en: Trips
fi: Matkat

en: No trips added yet.
fi: Matkoja ei ole vielä lisätty.

[ctx: @title:window]
en: Split Trip
fi: Jaa matka

[ctx: @label:textbox]
en: New Trip name:
fi: Uuden matkan nimi:

[ctx: @title:group]
en: Sections
fi: Alueet

[ctx: @action:button]
en: Split trip
fi: Jaa matka

en: Vehicle Layout
fi: Vaunukartta

[ctx: %1 is a date/time]
en: Departure: %1
fi: Lähtö: %1

[ctx: %1 is a date/time]
en: Arrival: %1
fi: Saapuminen: %1

[ctx: train station platform]
en: Platform: %1
fi: Laituri: %1

en: Coach: %1 Seat: %2
fi: Vaunu %1, paikka %2

en: No vehicle layout information available.
fi: Kulkuvälineen paikkatietoa ei ole saatavilla.

[ctx: train coach]
en: Coach %1
fi: Vaunu %1

en: Welcome!
fi: Tervetuloa!

en: How to import data?
fi: Kuinka tiedot tuodaan?

en: <p>There's a number of ways to import data into KDE Itinerary:<ul><li>Directly opening PDF tickets or Apple Wallet passes.</li><li>From the Android calendar, for entries made via the KMail or Nextcloud Itinerary plugins, and synced using DAVx⁵.</li><li>Via KDE Connect from the KMail Itinerary plugin.</li><li>By scanning boarding pass barcodes and pasting their content.</li></p>
fi: <p>Tietoa voi tuoda KDE Itineraryyn monella tapaa:<ul><li>suoraan PDF- tai Apple Wallet -lipusta</li><li>Androidin kalenterista KMailin tai Nextcloudin Itinerary-liitännäisillä tehdyt ja DaVx⁵:llä synkronoidut tietueet</li><li>KDE Connectista KMailin Itinerary-liitännäisellä</li><li>lukemalla maihinnousukortin viivakoodi ja liittämällä sen sisältö.</li></p>

en: Check the settings!
fi: Tarkista asetukset!

en: KDE Itinerary has all features disabled by default that require online access, such as retrieving live traffic data or weather forecasts. You therefore might want to review these settings. While you are at it, you might want to configure your home location to enable the transfer assistant to automatically suggests ways to your next departure station or airport.
fi: Kaikki verkkoa vaativat ominaisuudet kuten ajantasaisten liikennetietojen tai sääennusteiden nouto on oletusarvoisesti poistettu KDE Itineraryssa käytöstä. Nämä asetukset kannattaa tarkistaa. Samalla saatat haluta asettaa kotisijaintisi, jolloin matka-avustaja osaa automaattisesti ehdottaa kulkua seuraavalle lähtöasemallesi.

en: More information
fi: Lisätietoa

en: For more information about KDE Itinerary check out the <a href="https://community.kde.org/KDE_PIM/KDE_Itinerary">wiki page</a>.
fi: KDE Itinerarysta saa lisätietoa <a href="https://community.kde.org/KDE_PIM/KDE_Itinerary">sen wikisivulta</a>.

en: Got it!
fi: Selvä!

en: Syncing…
fi: Tahdistetaan…

en: This server does not support logging in using a password
fi: Palvelin ei tue kirjautumista salasanalla

en: Logging in…
fi: Kirjaudutaan…

en: Logged out
fi: Kirjauduttu ulos

[ctx: Airline Flightnumber from Airport to Airport on Date]
en: %1%2 from %3 to %4 on %5
fi: %1%2 portilta %3 portille %4 %5
