itinerary - en to fr translation catalogue (784 entries)

en: About
fr: À propos

en: License: <a href="%2">%1</a>
fr: Licence : <a href="%2">%1</a>

en: Developer information
fr: Informations pour l'équipe de développement

en: Application version: %1
fr: Version de l'application : %1

en: Extractor capabilities:
fr: Capacités de l'extracteur :

en: Extractor capabilities copied to clipboard
fr: Capacités de l'extracteur copiées vers le presse-papier

en: Show Boarding Pass
fr: Afficher la carte d'embarquement

en: Show Ticket
fr: Afficher le ticket

en: Add transfer before
fr: Ajouter une correspondance avant

en: Add transfer after
fr: Ajouter une correspondance après

en: Edit
fr: Édition

en: Add to calendar…
fr: Ajouter à l'agenda...

en: Export…
fr: Exporter...

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete Event
fr: Supprimer un évènement

en: Do you really want to delete this event?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cet évènement ?

en: Export Reservation
fr: Exporter une réservation

[ctx: cancel as in revoking a booking]
en: Cancel Reservation
fr: Annuler la réservation

en: Check-in
fr: Article rendu (fin de prêt)

en: Download
fr: Télécharger

[ctx: participate in an event]
en: Join
fr: Rejoindre

en: Reserve
fr: Réserver

en: Change Reservation
fr: Modifier la réservation

en: View Reservation
fr: Afficher la réservation

en: Alternative Connections
fr: Correspondances alternatives

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Long distance trains
fr: Trains à longue distance

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Local trains
fr: Trains locaux

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Rapid transit
fr: Correspondance rapide

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Ferry
fr: Traversier

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Airplane
fr: Avion

en: Replace Journey
fr: Remplacer un voyage

en: Do you really want to replace your existing reservation with the newly selected journey?
fr: Voulez-vous vraiment remplacer votre réservation existante par le nouveau trajet sélectionné ?

en: Replace
fr: Remplacer

en: Destination:
fr: Destination :

en: One reservation imported. | %1 reservations imported.
fr[0]: Une réservation importée.
fr[1]: %1 réservations importées.

en: One pass imported. | %1 passes imported.
fr[0]: Un ticket importé.
fr[1]: %1 tickets importés.

en: One health certificate imported. | %1 health certificates imported.
fr[0]: Un certificat de santé importé.
fr[1]: %1 certificats de santé importés.

en: Export failed: %1
fr: Échec de l'exportation : %1

en: Export completed.
fr: Exportation terminée.

en: Trip sent.
fr: Envoi du trajet effectué.

en: Reservation sent.
fr: Réservation envoyée.

en: Pass sent.
fr: Envoi du ticket effectué.

en: Saving failed: %1
fr: Échec de l'enregistrement : %1

en: File saved successfully.
fr: Fichier enregistré avec succès.

en: File was exported with a newer version of Itinerary. Some information might not be imported correctly.
fr: Le fichier a été exporté vers une version plus récente de Itinerary. Certaines informations pourraient ne pas avoir été importées correctement.

en: Import completed.
fr: Importation terminée.

[ctx: @action:button]
en: Barcode Scan Mode
fr: Mode « Numérisation de code-barres »

en: In barcode scanning mode
fr: En mode scan de code-barres

en: Scan Barcode
fr: Numériser le code barre

en: No camera available.
fr: Aucune appareil photo disponible.

en: Light
fr: Clair

[ctx: default transport name for a boat trip]
en: Ferry
fr: Traversier

en: New Boat Trip
fr: Nouveau trajet en bateau

en: Edit Boat Trip
fr: Modifier un trajet en bateau

[ctx: boat departure]
en: Change Departure Terminal
fr: Modifier le terminal de départ

[ctx: boat departure]
en: Change departure terminal
fr: Modifier le terminal de départ

[ctx: boat arrival]
en: Change Arrival Terminal
fr: Modifier le terminal d'arrivée

[ctx: boat arrival]
en: Change arrival terminal
fr: Modifier le terminal d'arrivée

en: Trip
fr: Trajet

[ctx: Boat departure]
en: Departure
fr: Départ

[ctx: Boat departure]
en: Departure Time
fr: Heure de départ

en: Departure time has to be set.
fr: L'heure de départ doit être définie.

[ctx: boat terminal]
en: Terminal Name
fr: Nom du terminal

en: Departure terminal must not be empty.
fr: Il est impossible que le terminal de départ soit vide.

[ctx: Boat arrival]
en: Arrival
fr: Arrivée

[ctx: Boat arrival]
en: Arrival Time
fr: Heure d'arrivée

en: Arrival time has to be after the departure time.
fr: L'heure d'arrivée doit être postérieure à l'heure de départ.

en: Arrival terminal must not be empty.
fr: Il est impossible que le terminal d'arrivée soit vide.

en: Boat Ticket
fr: Ticket de bateau

en: Departure time
fr: Heure de départ

en: Additional information
fr: Informations complémentaires

en: Arrival time
fr: Heure d'arrivée

en: Journey Details
fr: Détails de l'itinéraire

en: Booking
fr: Réservations

en: Reference
fr: Référence

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy to Clipboard
fr: Copier vers le presse-papier

en: Booking reference copied to clipboard
fr: Référence de réservation copiée vers le presse-papier

en: Under name
fr: Au nom de

en: Ticket number:
fr: Numéro de ticket :

en: Ticket number copied to clipboard
fr: Numéro de billet copié vers le presse-papier

en: Ticket valid from
fr: Ticket valable à partir de

en: Ticket valid until
fr: Ticket valable jusqu'à

[ctx: @title:group]
en: Booking
fr: Réservations

[ctx: bus station platform]
en: Platform changed to %1
fr: Changement de quai à %1

[ctx: bus station platform]
en: Platform %1
fr: Quai %1

[ctx: bus seat]
en: Seat: <b>%1</b>
fr: Siège : <b>%1</b>

[ctx: from location 1 to location 2]
en: %1 to %2
fr: %1 vers %2

[ctx: @title]
en: New Bus Reservation
fr: Nouvelle réservation de bus

[ctx: @title]
en: Edit Bus Reservation
fr: Modifier la réservation de bus

[ctx: bus departure]
en: Change Departure Stop
fr: Modifier le point de départ

[ctx: bus departure]
en: Change departure stop
fr: Modifier le point de départ

[ctx: bus arrival]
en: Change Arrival Stop
fr: Modifier le point d'arrivée

[ctx: bus arrival]
en: Change arrival stop
fr: Modifier le point d'arrivée

[ctx: @label:textfield]
en: Bus number
fr: Numéro de bus

[ctx: bus departure]
en: Departure
fr: Départ

[ctx: Bus departure]
en: Departure Time
fr: Heure de départ

[ctx: Bus stop]
en: Stop
fr: Arrêt

en: Departure bus stop must not be empty.
fr: Il est impossible que le terminal de départ soit vide.

[ctx: Bus stop platform]
en: Platform
fr: Quai

[ctx: bus stop]
en: Stop Name
fr: Nom de l'arrêt

[ctx: bus stop platform]
en: Platform
fr: Quai

[ctx: bus arrival]
en: Arrival
fr: Arrivée

[ctx: Train arrival]
en: Arrival Time
fr: Heure d'arrivée

[ctx: Bus stop]
en: Stop Name
fr: Nom de l'arrêt

en: Arrival stop must not be empty.
fr: Il est impossible que le terminal d'arrivée soit vide.

[ctx: bus stop]
en: Stop
fr: Arrêter

[ctx: Bus seat]
en: Seat
fr: Siège

en: Bus Ticket
fr: Ticket de bus

[ctx: Bus departure]
en: Departure
fr: Départ

en: Departure date
fr: Date de départ

[ctx: bus station]
en: Station
fr: Gare

[ctx: bus station platform]
en: Platform
fr: Quai

[ctx: Bus arrival]
en: Arrival
fr: Arrivée

en: Transfer to %1
fr: Transférer vers (%1)

[ctx: @title]
en: Select Calendar
fr: Sélectionner un agenda

en: Rental Car Drop-off
fr: Retour de voiture de location

en: Rental Car Pick-up
fr: Prise en charge de voiture de location

en: Drop-off: %1
fr: Retour : %1

en: Rental Car
fr: Voiture de location

en: Pick-up
fr: Prise en charge

en: Time
fr: Heure

en: Location
fr: Emplacement

en: Drop-off
fr: Retour

en: Vehicle
fr: Véhicule

en: Model
fr: Modèle

en: Brand
fr: Marque

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Email
fr: Courriel

en: Website
fr: Site Internet

en: Currency: %1
fr: Devise : %1

en: Departures
fr: Départs

[ctx: @action:button]
en: Load earlier departures
fr: Charger les départs anticipés

[ctx: @action:button]
en: Load later connections
fr: Charger les correspondances plus tardives

en: Data providers:
fr: Fournisseurs de données :

[ctx: @info:placeholder]
en: Loading
fr: Chargement en cours

[ctx: @info:status]
en: Error
fr: Erreur

en: Add Document
fr: Ajouter un document

en: All Files (*.*)
fr: Tous les fichiers (*.*)

en: Delete Document
fr: Supprimer le document

en: Do you really want to delete this document?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce document ?

en: No documents attached to this reservation.
fr: Aucun document attaché à cette réservation.

en: Add Document…
fr: Ajouter un document...

en: Network error: %1
fr: Erreur de réseau : %1

en: Download failed: %1
fr: Échec du téléchargement : %1

[ctx: @action:button]
en: Save
fr: Enregistrer

en: End: %1
fr: Fin : %1

en: Start time: %1
fr: Heure de début : %1

en: End time: %1
fr: Heure de fin : %1

[ctx: event venue seat section]
en: Section: <b>%1</b>
fr: Section : <b>%1</b>

[ctx: event venue seat row]
en: Row: <b>%1</b>
fr: Rangée : <b>%1</b>

[ctx: event venue seat number]
en: Number: <b>%1</b>
fr: Numéro : <b>%1</b>

[ctx: event as in concert/conference/show, not as in appointment]
en: New Event
fr: Nouvel évènement

[ctx: event as in concert/conference/show, not as in appointment]
en: Edit Event
fr: Modifier un évènement

[ctx: event as in concert/conference/show, not as in appointment]
en: Event
fr: Événement

[ctx: event name]
en: Name
fr: Nom

en: Name must not be empty.
fr: Il est impossible que le nom soit vide.

[ctx: time of entrance]
en: Entrance
fr: Entrée

en: Entrance time has to be before the start time.
fr: L'heure d'entrée doit être antérieure à l'heure de début.

en: Start Time
fr: Heure de départ

en: Start time has to be set.
fr: L'heure de début doit être définie.

en: End Time
fr: Heure d'arrivée

en: End time has to be after the start time.
fr: L'heure de fin doit être postérieure à l'heure de début.

en: Venue
fr: Lieu

[ctx: venue name]
en: Name
fr: Nom

en: Seat
fr: Siège

[ctx: event venue seat type]
en: Type: <b>%1</b>
fr: Type : <b>%1</b>

en: As Itinerary file…
fr: Comme fichier « Itinerary »

en: As GPX file…
fr: Comme fichier « GPX »...

en: Send to %1
fr: Envoyé vers %1

en: Itinerary file (*.itinerary)
fr: Fichier « Itinerary » (*.itinerary)

en: GPX Files (*.gpx)
fr: Fichiers GPX (*.gpx)

en: Home
fr: Page personnelle

en: Work
fr: Travail

en: Location %1
fr: Emplacement %1

en: Favorite Locations
fr: Emplacements favoris

en: Export Favorite Locations
fr: Exporter vos emplacements favoris

en: Import Favorite Locations
fr: Importer vos emplacements favoris

en: Add Favorite Location
fr: Ajouter un emplacement favori

en: Rename Favorite Location
fr: Renommer l'emplacement favori

en: Remove Favorite Location
fr: Supprimer l'emplacement favori

en: Export to GPX
fr: Exporter vers un format « GPX »

en: Import from GPX
fr: Importer à partir d'un format « GPX »

[ctx: @title]
en: Rename favorite location
fr: Renommer un emplacement préféré

en: Rename
fr: Renommer

en: Pick Location
fr: Choisir l'emplacement

[ctx: @info]
en: Boarding time: %1
fr: Heure d'embarquement : %1

[ctx: flight departure terminal]
en: Terminal: <b>%1</b>
fr: Terminal : <b>%1</b>

[ctx: flight departure gate]
en: Gate: <b>%1</b>
fr: Porte : <b>%1</b>

[ctx: flight seats]
en: Seat: <b>%1</b>
fr: Siège : <b>%1</b>

en: %1 %2 → %3
fr: %1 %2 → %3

en: New Flight
fr: Nouveau vol

en: Edit Flight
fr: Modifier le vol

[ctx: flight departure]
en: Departure - %1
fr: Départ - %1

[ctx: flight departure]
en: Departure
fr: Départ

en: Airport
fr: Aéroport

en: Departure airport has to be specified.
fr: L'aéroport de départ doit être spécifié.

[ctx: flight departure time]
en: Time
fr: Heure

[ctx: flight departure]
en: Departure time has to be set.
fr: L'heure de départ doit être définie.

[ctx: flight departure gate]
en: Gate
fr: Porte

en: Boarding time
fr: Heure d'embarquement

[ctx: flight departure]
en: Boarding time has to be before the departure time.
fr: L'heure d'embarquement doit être postérieure à l'heure de départ.

[ctx: flight departure boarding group]
en: Boarding group
fr: Groupe d'embarquement

[ctx: flight arrival]
en: Arrival - %1
fr: Arrivée - %1

[ctx: flight arrival]
en: Arrival
fr: Arrivée

en: Arrival airport has to be specified.
fr: L'aéroport d'arrivée doit être spécifié.

[ctx: flight arrival time]
en: Time
fr: Heure

[ctx: flight arrival]
en: Arrival time has to be after the departure time.
fr: L'heure d'arrivée doit être postérieure à l'heure de départ.

en: Flight
fr: Vol

en: Flight number
fr: Numéro de vol

en: Invalid flight number.
fr: Numéro de vol non valable.

[ctx: Flight seat]
en: Seat
fr: Siège

en: Sequence Number:
fr: Numéro de séquence :

en: Boarding
fr: Embarquement

en: Boarding group
fr: Groupe d'embarquement

en: Airline
fr: Compagnie aérienne

[ctx: Flight departure]
en: Departure
fr: Départ

[ctx: flight departure]
en: Departure time
fr: Heure de départ

[ctx: flight departure]
en: Departure date
fr: Date de départ

en: Gate
fr: Porte

[ctx: Flight arrival]
en: Arrival
fr: Arrivée

[ctx: flight arrival]
en: Arrival time
fr: Heure d'arrivée

en: Share Place
fr: Partager un emplacement

en: Do you really want to share %1 to the Matrix channel %2?
fr: Voulez-vous vraiment partager %1 sur le canal Matrix %2 ?

[ctx: @action:button]
en: Share
fr: Partage

[ctx: @action:button]
en: View Indoor Map
fr: Afficher la carte intérieure

[ctx: @action:button]
en: View on Map
fr: Afficher sur la carte

[ctx: @action:button Start route guidance to location]
en: Navigate
fr: Naviguer

[ctx: @action:button]
en: Public Transport Departures
fr: Départs des transports publics

[ctx: @action:button]
en: Share via Matrix
fr: Partagé grâce à « Matrix »

en: Street
fr: Rue

en: Invalid postal code format for this country.
fr: Format de code postal non valable pour ce pays.

en: City
fr: Ville

en: Region
fr: Région

en: Country
fr: Pays

en: Coordinate
fr: Coordonnée

en: Pick…
fr: Sélectionner…

en: Address to coordinate
fr: Adresse vers coordonnée

en: Coordinate to address
fr: Coordonnée vers adresse

en: Remove coordinate
fr: Supprimer les coordonnées

en: Platform
fr: Quai

[ctx: previous platform]
en: (was: %1)
fr: (était : %1)

[ctx: @label]
en: Price
fr: Coût

en: Price
fr: Coût

en: Not a valid number.
fr: Nombre valable attendu.

en: Save Pass
fr: Enregistrer le ticket

en: Apple Wallet pass (*.pkpass)
fr: Apple Wallet Pass (*.pkpass)

en: Delete Pass
fr: Supprimer un mot de passe

en: Do you really want to delete this pass?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce mot de passe ?

en: Check for Updates
fr: Vérifier les mises à jour

en: Save As…
fr: Enregistrer sous…

en: Flight %1 from %2 to %3
fr: Vol %1 de %2 vers %3

en: Train %1 from %2 to %3
fr: Train %1 de %2 vers %3

en: Bus %1 from %2 to %3
fr: Bus %1 de %2 vers %3

en: Ferry from %1 to %2
fr: Traversier de %1 à %2

en: Vaccination certificate of %1
fr: Certificat de vaccination de %1

en: Test certificate of %1
fr: Certificat de test de %1

en: Recovery certificate of %1
fr: Certificat de rétablissement de %1

en: Certificate expired
fr: Certificat expiré

en: Certificate invalid
fr: Certificat non valable

en: Unknown issuer certificate
fr: Certificat d'un émetteur inconnu

en: Recently vaccinated
fr: Vacciné récemment

en: Partially vaccinated
fr: Partiellement vacciné

en: Vaccinated
fr: Vacciné

en: Fully vaccinated
fr: Totalement vacciné

en: Negative test
fr: Test négatif

en: Positive test
fr: Test positif

en: Test expired
fr: Test expiré

en: Recovery certificate valid
fr: Certificat de rétablissement valable

en: Vaccination for %1 (%2/%3)
fr: Vaccination %1 (%2 / %3)

en: Vaccination for %1
fr: Vaccination de %1

en: Test %1 for %2
fr: Test %1 parmi %2

en: Recovery %1 for %2
fr: Récupération de %1 parmi %2

en: Health Certificates
fr: Certificats de santé

en: Delete Certificate
fr: Supprimer un certificat

en: Do you really want to delete this certificate?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce certificat ?

en: <p>You can import the following health certificates by scanning them with a barcode scanner app:<ul><li>European "Digital Green Certificates" for vaccinations, tests or recovery.</li><li>Indian vaccination certificates.</li><li>SMART Health Cards (SHC) as used in parts of Canada and the US.</li></p>
fr: <p>Vous pouvez importer les certificats de santé suivants en les numérisant avec une application de numérisation de codes barres :<ul><li>Certificats verts numériques européens pour les vaccinations, les tests ou la guérison.</li><li>Certificats de vaccination indiens.</li> <li>Les cartes « SHC » (SMART Health Cards) utilisés dans certains états du Canada et des États-Unis.</li></p>

en: Person
fr: Personne

en: Name
fr: Nom

en: Date of birth
fr: Date de naissance

en: Recovery
fr: Récupération

en: Disease
fr: Maladie

en: Valid from
fr: Valable à partir de

en: Valid until
fr: Valable jusqu'à

en: Certificate
fr: certificat

en: Issuer
fr: Émetteur

en: Identifier
fr: Identificateur

en: Issued
fr: Émis

en: Expires
fr: Expire

[ctx: Signature state]
en: Valid
fr: Valable

[ctx: Signature state]
en: Unknown
fr: Inconnu

[ctx: Signature state]
en: Invalid
fr: Non valable

en: Result
fr: Résultat

en: Test Center
fr: Centre de test

en: %2 (%1 day ago) | %2 (%1 days ago)
fr[0]: %2 (%1 jour avant)
fr[1]: %2 (%1 jours avant)

en: Vaccine
fr: Vaccin

en: Manufacturer
fr: Fabricant

en: %1/%2
fr: %1 / %2

en: Check-out %1
fr: Libération de la chambre %1

en: Check-in time: %1
fr: Heure d'enregistrement : %1

en: Check-out time: %1
fr: Heure de libération de la chambre : %1

en: New Hotel Reservation
fr: Nouvelle réservation d'hôtel

en: Edit Hotel Reservation
fr: Modifier la réservation d'hôtel

en: Hotel
fr: Hôtel

[ctx: @title:group]
en: Accommodation
fr: Hébergement

[ctx: hotel name]
en: Name
fr: Nom

[ctx: hotel checkin]
en: Check-in
fr: Enregistrement

en: Check-in time has to be set.
fr: L'heure d'arrivée doit être définie.

[ctx: hotel checkout]
en: Check-out
fr: Libération

en: Check-out time has to be set.
fr: L'heure de libération doit être définie.

en: Check-out time has to be after the check-in time.
fr: L'heure de départ doit être postérieure à l'heure d'arrivée.

en: Hotel Reservation
fr: Réservation d'hôtel

en: Check-in time
fr: Heure d'enregistrement

en: Check-out time
fr: Heure de libération de la chambre

en: Import
fr: Importer

[ctx: @action:inmenu]
en: From file
fr: À partir d'un fichier

en: Import Reservation
fr: Importer une réservation

en: Apple Wallet pass bundles (*.pkpasses)
fr: Paquets d'Apple Wallet Passes (*.pkpass)

en: PDF files (*.pdf)
fr: Fichiers PDF (*.pdf)

en: iCal events (*.ics)
fr: Évènements iCal (*.ics)

en: KDE Itinerary files (*.itinerary)
fr: Fichiers KDE Itinerary (*.itinerary)

[ctx: @action:inmenu]
en: From clipboard
fr: À partir du presse-papier

[ctx: @action:inmenu]
en: From barcode
fr: À partir d'un code barre

[ctx: @action:inmenu]
en: From calendar
fr: À partir de l'agenda

[ctx: @action:inmenu Name of the train company in Germany]
en: From Deutsche Bahn reservation number
fr: À partir du numéro de réservation de la Deutsche Bahn

[ctx: Name of the train company in France]
en: From SNCF reservation number
fr: À partir du numéro de réservation de la SNCF

en: Import failed: %1
fr: Échec de l'importation : %1

en: Import failed: File too large.
fr: Échec de l'importation : fichier trop volumineux.

en: Found nothing to import.
fr: Aucun élément à importer n'a été trouvé.

en: No importable events found in this calendar.
fr: Aucun élément pouvant être importé n'a été trouvé dans cet agenda.

en: Backup
fr: Archiver

[ctx: @title]
en: Import
fr: Importer

[ctx: @title:group]
en: Items to Import
fr: Éléments à importer

[ctx: @action:button]
en: Import selection
fr: Importer la sélection

[ctx: @title]
en: Find Gate
fr: Trouver une porte

[ctx: flight departure/arrival gate]
en: %1 (arrival + departure)
fr: %1 (arrivée + départ)

[ctx: flight departure gate]
en: %1 (departure)
fr: %1 (Départ)

[ctx: flight arrival gate]
en: %1 (arrival)
fr: %1 (Arrivée)

en: Edit with iD
fr: Modifier avec un identifiant

en: Edit with JOSM
fr: Modifier avec JOSM

en: Edit with Vespucci
fr: Modifier avec Vespucci

en: Floor %1
fr: Plancher %1

en: Zoom In
fr: Zoom avant

en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

en: Find Platform
fr: Trouver un quai

en: Find Gate
fr: Trouver une porte

en: Find Amenity
fr: Trouver un hébergement

en: Show Elevator Status
fr: Afficher l'état de l'ascenseur

en: Show Rental Vehicles
fr: Afficher les véhicules de location

en: Open Map
fr: Ouvrir une carte

en: Open wheelmap.org
fr: Ouvrir wheelmap.org

[ctx: @title]
en: Filter Journeys
fr: Filtrer les trajets

en: Mode of transportation
fr: Mode de transport

[ctx: journey query search constraint, description]
en: High speed or intercity trains
fr: Trains à grande vitesse ou inter-cités

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Regional or local trains
fr: Trains régionaux ou locaux

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Rapid transit, metro, trams
fr: Trams, métros, transfert rapide

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Local or regional bus services
fr: Services de bus locaux ou régionaux

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Boats or ferries
fr: Bateaux ou traversiers

[ctx: @action:button]
en: Show Map
fr: Afficher une carte

en: Select
fr: Sélectionner

[ctx: @action:button]
en: Load earlier connections
fr: Charger les correspondances antérieures

[ctx: @info:placeholder]
en: No journeys found
fr: Aucun voyage trouvé.

en: Still fetching results…
fr: Toujours en recherche de résultats...

en: Select Journey
fr: Sélectionner un voyage

[ctx: departure train station]
en: Select Departure Stop
fr: Sélectionner un point de départ

[ctx: arrival train station]
en: Select Arrival Stop
fr: Sélectionner un point d'arrivée

[ctx: departure train station]
en: From:
fr: De :

[ctx: arrival train station]
en: To:
fr: Vers :

[ctx: departure and arrival stops]
en: Swap departure and arrival
fr: Intervertir le départ et l'arrivée

[ctx: train or bus departure]
en: Departure
fr: Départ

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival
fr: Arrivée

[ctx: train or bus departure]
en: Departure time
fr: Heure de départ

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival time
fr: Heure d'arrivée

[ctx: filter journeys by mode of transportation etc.]
en: Filter
fr: Filtrer

en: Search Journey
fr: Rechercher un voyage

en: To %1
fr: Vers %1

en: Walk (%1)
fr: Marche (%1)

en: Walk %1 (%2)
fr: Marche %1 (%2)

en: Transfer (%1)
fr: Correspondance (%1)

en: Wait (%1)
fr: Attente (%1)

en: Drive %1 (%2)
fr: Trajet %1 (%2)

[ctx: @info]
en: Platform %1
fr: Quai %1

[ctx: @action:button]
en: Show More…
fr: Afficher plus…

[ctx: Direction of the transport mode]
en: To %1
fr: Vers %1

en: Distance: %1
fr: Distance : %1

en: Average Speed: %1
fr: Vitesse moyenne : %1

en: CO₂: %1
fr: CO₂ : %1

[ctx: Ferry dock, if possible use an abreviation]
en: Dock %1
fr: Panneau %1

en: Show location
fr: Afficher l'emplacement

[ctx: number of switches to another transport]
en: One change | %1 changes
fr[0]: Une modification
fr[1]: %1 modifications

en: Click to extend
fr: Cliquer pour développer

en: Itinerary change
fr: Changement d'itinéraire

en: Live Status
fr: État en temps réel

en: Stop Location Sharing
fr: Arrêter le partage d'emplacement

en: Share Location via Matrix
fr: Partager un emplacement grâce à « Matrix »

[ctx: map style]
en: Normal map
fr: Carte normale

[ctx: map style]
en: Railway infrastructure map
fr: Carte des infrastructures ferroviaires

[ctx: map style]
en: Railway signalling map
fr: Carte de signalisation ferroviaire

[ctx: map style]
en: Railway speed map
fr: Carte de rapidité des trains

[ctx: map style]
en: Railway electrification map
fr: Carte d'électrification des voies ferrées

[ctx: map style]
en: Railway gauge map
fr: Carte de l'écartement des voies ferrées

en: Share Live Location
fr: Partager un emplacement en temps réel

en: Do you really want to share your current location to the Matrix channel %1?
fr: Voulez-vous vraiment partager votre emplacement courant sur le canal Matrix %1 ?

en: Share
fr: Partager

en: Automatically follow on the map
fr: Suivre automatiquement sur la carte

en: Waiting for data…
fr: En attente de données...

en: Journey
fr: Itinéraire

[ctx: temperature range]
en: %1 / %2
fr: %1 / %2

[ctx: altitude in meter]
en: %1m
fr: %1 m

en: Daylight Saving Time
fr: Heure d'été

[ctx: opposite to daylight saving time]
en: Standard Time
fr: Temps standard

en: Entering %1
fr: Arrivée %1

en: No compatible power sockets: %1
fr: Pas de prise de courant compatible : %1

en: Some incompatible power sockets: %1
fr: Certaines prises de courant sont incompatibles : %1

en: Some incompatible power plugs: %1
fr: Certaines fiches de courant sont incompatibles : %1

en: Timezone change: %1 (%2)
fr: Changement de fuseau horaire : %1 (%2)

[ctx: currency conversion rate]
en: Currency: %1 = %2
fr: Devise : %1 = %2

en: People are driving on the right side.
fr: Les gens roulent à droite.

en: People are driving on the left side.
fr: Les gens roulent sur le côté gauche.

en: Europlug
fr: Prise européenne

en: Digital Travel Assistant
fr: Assistant numérique de voyages

en: Copyright © The KDE Community
fr: Copyright © La communauté de KDE

[ctx: @info:credit]
en: Provides various metadata like train station names, driving side, and power plug types.
fr: Fournit diverses métadonnées telles que les noms de gares, le côté pour la conduite et les types de prises de courant.

[ctx: @info:credit]
en: Provides both indoor and outdoor maps. ©OpenStreetMap contributors
fr: Fournit des cartes intérieures et extérieures. © L'ensemble des contributions pour OpenStreetMap

[ctx: @info:credit]
en: Secure network interaction with TLS. © 1998-2018 The OpenSSL Project
fr: Interaction réseau sécurisée avec le protocole « TLS ». © 1998-2018 Le projet OpenSSL

[ctx: @info:credit]
en: QR-Code scanning. © 2016 ZXing Authors, © 2016 Nu-book Inc.
fr: Analyse de code « QR ». © 2016 Équipe ZXing, © 2016 Nu-book Inc.

[ctx: @info:credit]
en: PDF parsing
fr: Analyse du fichier « PDF »

[ctx: @info:credit]
en: Copyright (C) 2006-2020 by David Turner, Robert Wilhelm, and Werner Lemberg.
fr: Copyright (C) 2006-2020 par David Turner, Robert Wilhelm et Werner Lemberg.

[ctx: @info:credit]
en: Internalisation
fr: Localisation

[ctx: @info:credit]
en: QR-Code Generation. © 2006-2018 Kentaro Fukuchi
fr: Génération de code « QR ». © 2006-2018 Kentaro Fukuchi

[ctx: @info:credit]
en: © The libical developers
fr: © L'équipe de développement de la bibliothèque « libical »

[ctx: @info:credit]
en: Matrix integration.
fr: Intégration avec Matrix.

[ctx: @info:credit]
en: Secure password storage.
fr: Enregistrement sécurisé des mots de passe.

[ctx: @info:credit]
en: Matrix crypto library.
fr: Bibliothèque de chiffrement pour Matrix.

[ctx: @info:shell]
en: Open Itinerary on the given page
fr: Ouvrir Itinerary sur la page fournie

[ctx: @info:shell]
en: Files or URLs to import.
fr: Fichiers ou URL à importer.

en: Settings…
fr: Configuration...

en: Help
fr: Aide

[ctx: @info:status]
en: No onboard information available.
fr: Aucune information à bord disponible.

en: Map download finished.
fr: Chargement de la carte terminé.

[ctx: @title:window]
en: Matrix Session Verification
fr: Vérification de la session Matrix

en: Platform:
fr: Quai :

en: Occupancy:
fr: Capacité d'accueil :

en: Information:
fr: Informations :

en: Show indoor map
fr: Afficher la carte intérieure

en: Matrix Session Verification
fr: Vérification de la session Matrix

[ctx: Matrix session verification]
en: Waiting for device to accept verification.
fr: En attente que l'appareil accepte la vérification.

[ctx: Matrix session verification]
en: Incoming key verification request from device <b>%1</b>
fr: Demande entrante de vérification de clé pour le périphérique <b>%1</b>

[ctx: Matrix session verification]
en: Waiting for other party to verify.
fr: En attente de vérification par l'autre partie.

[ctx: Matrix session verification]
en: Successfully verified device <b>%1</b>
fr: Périphérique <b>%1</b> vérifié avec succès.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled for unknown reason.
fr: La vérification de la session a été annulée pour une raison inconnue.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification timed out.
fr: Le temps alloué pour la vérification de la session a expiré.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification timed out for remote party.
fr: Le temps alloué pour la vérification de la session a expiré pour la partie distante.

[ctx: Matrix session verification]
en: You canceled the session verification.
fr: Vous avez annulé la vérification de la session.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification.
fr: La partie distante a annulé la vérification de la session.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because we received an unexpected message.
fr: La vérification de la session a été annulée car nous avons reçu un message inattendu.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because it received an unexpected message.
fr: La partie distante a annulé la vérification de la session car elle a reçu un message inattendu.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because it received a message for an unknown session.
fr: La vérification de la session a été annulée car elle a reçu un message pour une session inconnue.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because it received a message for an unknown session.
fr: La partie distante a annulé la vérification de la session car elle a reçu un message pour une session inconnue.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because NeoChat is unable to handle this verification method.
fr: La vérification de la session a été annulée car NeoChat n'est pas en mesure de gérer cette méthode de vérification.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because it is unable to handle this verification method.
fr: La partie distante a annulé la vérification de la session car elle n'est pas capable de gérer cette méthode de vérification.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because the keys are incorrect.
fr: La vérification de la session a été annulée car les clés sont incorrectes.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because the keys are incorrect.
    
    <b>Please log out and log back in, your session is broken/corrupt.</b>
fr: La partie distante a annulé la vérification de la session car les clés sont incorrectes.
    
    <b>Veuillez vous déconnecter et vous reconnecter. Votre session est soit interrompue, soit corrompue.</b>

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because it verifies an unexpected user.
fr: La vérification de session a été annulée car elle vérifie un utilisateur inattendu.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because it verifies an unexpected user.
fr: La partie distante a annulé la vérification de session car elle vérifie un utilisateur inattendu.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because we received an invalid message.
fr: La vérification de la session a été annulée car nous avons reçu un message non valable.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because it received an invalid message.
fr: La partie distante a annulé la vérification de la session car elle a reçu un message non valable.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session was accepted on a different device
fr: La session a été acceptée sur un périphérique différent.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because of a mismatched key.
fr: La vérification de la session a été annulée en raison d'une clé incompatible.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because of a mismatched key.
fr: La partie distante a annulé la vérification de la session en raison d'une clé incompatible.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because the keys do not match.
fr: La vérification de la session a été annulée car les clés ne correspondent pas.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because the keys do not match.
fr: La partie distante a annulé la vérification de la session car les clés ne correspondent pas.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled due to an unknown error.
fr: La vérification de la session a été annulée en raison d'une erreur inconnue.

[ctx: Matrix session verfication]
en: Emoji Verification
fr: Vérification des émoticônes

[ctx: Matrix session verification]
en: Compare a set of emoji on both devices.
fr: Comparez un ensemble d'émoticônes sur les deux périphériques.

[ctx: Matrix session verification]
en: Confirm the emoji below are displayed on both devices, in the same order.
fr: Confirmez que les émoticônes ci-dessous sont affichés sur les deux périphériques et dans le même ordre.

[ctx: Matrix session verification]
en: They match
fr: Ils correspondent

[ctx: Matrix session verification]
en: They don't match
fr: Ils ne correspondent pas

en: Accept
fr: Accepter

en: Decline
fr: Refuser

en: Share location…
fr: Partager un emplacement...

[ctx: matrix room type]
en: Invited
fr: Invité

[ctx: matrix room type]
en: Favorite Rooms
fr: Salons préférés

[ctx: matrix room type]
en: Direct Messages
fr: Messages directs

[ctx: matrix room type]
en: Rooms
fr: Salons

[ctx: matrix room type]
en: Low Priority
fr: Basse priorité

[ctx: matrix room type]
en: Spaces
fr: Espaces

[ctx: @title]
en: My Data
fr: Mes données

[ctx: @title]
en: Passes and Programs
fr: Tickets et programmes

en: No valid bonus or discount program cards or flat rate passes found.
fr: Aucune carte de programmes de primes ou de réductions ou de tickets d'abonnements forfaitaires.

[ctx: @action:button]
en: Manage your Passes
fr: Gérer votre tickets

[ctx: @title]
en: Health Certificates
fr: Certificats de santé

en: No valid health certificate found.
fr: Aucun certificat de santé valable n'a été trouvé.

[ctx: @action:button]
en: Manage your health certificates
fr: Gérer vos certificats de santé

[ctx: @title:group]
en: Saved Locations
fr: Emplacements enregistrés

en: Home Country
fr: Pays (de résidence)

en: Statistics
fr: Statistiques

[ctx: @action:button]
en: See all Statistics
fr: Afficher toutes les statistiques

[ctx: @title:group]
en: Data Portability
fr: Portabilité des données

[ctx: @action:button]
en: Import
fr: Importer

en: Import Backup
fr: Archive d'importation

[ctx: @action:button]
en: Export
fr: Exporter

en: Export Itinerary Data
fr: Exporter les données d'itinéraire

[ctx: @title:tab]
en: Plan Trip
fr: Planifier un trajet

[ctx: @title:tab]
en: My Data
fr: Mes données

[ctx: @title:tab]
en: Current Ticket
fr: Ticket courant

en: Disruption on %1
fr: Perturbation sur %1

en: Changes on %1
fr: Changements sur %1

en: Delays on %1
fr: Retards sur %1

en: Delayed departure on %1
fr: Départ retardé sur %1

en: Earlier departure on %1
fr: Départ avancé sur %1

en: Delayed arrival on %1
fr: Arrivée retardée sur %1

en: Platform change on %1
fr: Changement de quai sur %1

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Trip has been canceled.
fr: Le trajet a été annulé.

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Arrival has been canceled.
fr: L'arrivée a été annulée.

en: New departure time is: %1 (+%2)
fr: Nouvelle heure de départ : %1 (+%2)

en: New departure time is: %1 (%2)
fr: Nouvelle heure de départ : %1 (%2)

en: New arrival time is: %1 (+%2)
fr: Nouvelle heure d'arrivée : %1 (+%2)

en: New departure platform is: %1
fr: Nouveau quai de départ : %1

en: New arrival platform is: %1
fr: Nouveau quai d'arrivée : %1

en: Family name
fr: Nom de famille

en: Name is case-sensitive.
fr: Le nom est sensible à la casse.

en: Order number or booking reference
fr: Numéro d'ordre ou référence de réservation

en: Booking reference
fr: Référence de réservation

en: Import Online Ticket
fr: Importer un billet en ligne

en: No ticket found
fr: Aucun billet trouvé

en: Online Ticket
fr: Billet en ligne

en: Search…
fr: Rechercher…

en: Passes and Programs
fr: Mots de passe et programmes

[ctx: @title]
en: Add Program Membership
fr: Ajouter un programme de fidélité

[ctx: @title:dialog]
en: Import
fr: Importation

[ctx: @action:button]
en: Add Manually
fr: Ajouter manuellement

[ctx: not yet expired tickets]
en: Valid
fr: Valable

[ctx: not yet valid tickets]
en: Future
fr: Futur

[ctx: no longer valid tickets]
en: Expired
fr: Expiré

en: Boarding Pass
fr: Carte d'embarquement

en: Event Ticket
fr: Titre de l'évènement

en: Pass
fr: Mot de passe

[ctx: bonus, discount or frequent traveler program]
en: Program
fr: Programme

en: Number
fr: Numéro

en: Program membership number copied to clipboard
fr: Numéro du programme d'abonnement copié dans le presse-papier

en: Show program pass
fr: Afficher la carte de programme

en: Edit Program Membership
fr: Modifier une adhésion à un programme

en: Save
fr: Enregistrer

en: Program
fr: Programme

en: Program name must not be empty.
fr: Il est impossible que le nom du programme soit vide.

en: Membership
fr: Adhésion

en: Member
fr: Membre

en: Valid until time has to be after the valid from time.
fr: L'heure de fin doit être postérieure à l'heure de début.

en: Barcode
fr: Code barre

en: Program Membership
fr: Adhésion à un programme

en: Export Program Membership
fr: Exporter une adhésion à un programme

en: Show Pass
fr: Afficher le mot de passe

en: Documents and Tickets
fr: Documents et tickets

en: Flight from %1 to %2
fr: Vol de %1 vers %2

en: Train from %1 to %2
fr: Train de %1 vers %2

en: Bus from %1 to %2
fr: Bus de %1vers %2

[ctx: @title]
en: New Restaurant
fr: Nouveau restaurant

[ctx: @title]
en: Edit Restaurant
fr: Modifier le restaurant

[ctx: restaurant name]
en: Name
fr: Nom

[ctx: @title:group]
en: Reservation
fr: Réservation

en: Restaurant Reservation
fr: Réservation au restaurant

[ctx: @title:group]
en: Details
fr: Détails

en: Start time
fr: Heure de départ

en: End time
fr: Heure d'arrivée

en: Party size
fr: Taille du groupe

en: Settings
fr: Configuration

en: Localization
fr: Localisation

en: Use metric units
fr: Utiliser des unités métriques

en: Use metric units for distance and temperature values regardless of the platform region settings.
fr: Utilisez des unités métriques pour les valeurs de distance et de température, quelque soit la configuration de la région de la plate-forme.

en: Online Services
fr: Services en ligne

en: Query Traffic Data
fr: Demander les données de trafic

en: When enabled, this will query transport provider online services for changes such as delays or gate and platform changes.
fr: Lorsque cette option est activée, l'application interrogera les services en ligne du fournisseur de transport pour connaître les modifications telles que les retards ou les changements de quai et de porte.

en: Use insecure services
fr: Utiliser des services non sécurisés

en: Enabling this will also use online services that do not offer transport encryption. This is not recommended, but might be unavoidable when relying on live data from certain providers.
fr: En activant cette fonctionnalité, l'application utilisera également des services en ligne qui ne proposent pas de chiffrement des données. Ceci n'est pas recommandé, mais vous n'aurez pas forcément le choix si vous souhaitez bénéficier des données en temps réel de certains fournisseurs.

en: Public Transport Information Sources…
fr: Sources d'informations sur les transports publics...

en: Weather Forecast
fr: Prévisions météorologiques

en: Showing weather forecasts will query online services.
fr: L'affichage des prévisions météorologiques enverra une requête vers un service en ligne.

en: Using data from <a href="https://www.met.no/">The Norwegian Meteorological Institute</a> under <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/4.0">Creative Commons 4.0 BY International</a> license.
fr: Utilisation des données de <a href="https://www.met.no/">l'Institut Météorologique Norvégien</a> dans le cadre de la licence <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/4.0">Creative Commons 4.0 BY International</a>.

en: Preload Map Data
fr: Précharger les données de cartographie

en: Enabling this will download maps for all stations and airports for upcoming trips when connected to Wifi network.
fr: L'activation de cette option téléchargera toutes les cartes de toutes les gares et de tous les aéroports pour les trajets à venir, à condition d'être connecté à un réseau Wifi.

en: Currency Conversion
fr: Conversion de devises

en: Enabling this will perform online queries for exchange rates to currencies at travel destinations.
fr: L'activation de ceci effectuera des requêtes en ligne pour trouver les taux de changes des devises pour les destinations de voyage.

en: Wikimedia Online Content
fr: Contenu en ligne de Wikimedia

en: Use additional online content from Wikimedia and Wikidata.
fr: Utiliser un contenu additionnel en ligne à partir de Wikimedia et WikiData.

en: Transfer Assistant
fr: Assistant de correspondances

en: Automatically add transfers
fr: Ajouter automatiquement les correspondances

en: Automatically fill transfers
fr: Remplir automatiquement les correspondances

en: When enabled, this will query transport provider online services automatically for transfer information.
fr: Lorsque cette option est activée, l'application interrogera les services en ligne du fournisseur de transport automatiquement pour les informations de correspondance.

en: Configure Notifications…
fr: Configurer les notifications...

en: Show notifications on lock screen
fr: Afficher les notifications sur l'écran de verrouillage

en: Request permissions…
fr: Demander des droits d'accès...

en: Additional permissions are required to show notifications.
fr: Des droits d'accès supplémentaires sont nécessaires pour afficher des notifications.

en: Notification permissions are available
fr: Des droits d'accès aux notifications sont disponibles.

en: No further action required.
fr: Aucune action supplémentaire n'est requise.

en: Onboard Status
fr: État à bord

en: Additional permissions are required to access the Wi-Fi status.
fr: Des droits d'accès supplémentaires sont nécessaires pour accéder à l'état Wifi.

en: Wi-Fi access for onboard information is available.
fr: L'accès au Wifi aux informations d'état à bord est disponible.

en: Wi-Fi is not enabled
fr: Le Wifi n'est pas activé.

en: Location service is not enabled
fr: Le service de localisation n'est pas activé.

en: Wi-Fi access is not available on this system
fr: L'accès au Wifi est indisponible sur ce système.

en: Enable Wi-Fi on your system to access onboard information.
fr: Activer le Wifi sur votre système pour accéder aux informations d'état à bord

en: Enable the location service on your device to access onboard information.
fr: Activer le service de localisation sur votre périphérique pour accéder aux informations d'état à bord

en: Onboard information are unfortunately not supported on your device at this time.
fr: Les informations d'état à bord ne sont malheureusement pas prises en charge par votre périphérique pour le moment.

en: Matrix Integration
fr: Intégration avec Matrix

en: Logged in as %1
fr: Connecté en tant que %1

en: Synchronize rooms
fr: Synchroniser les salons

en: Matrix ID
fr: Identifiant Matrix

en: Password
fr: Mot de passe

[ctx: Matrix session verification]
en: Session verified
fr: Session vérifiée

[ctx: Matrix session verification]
en: Session not verified.
fr: Session non vérifiée.

[ctx: Matrix session verification]
en: Initiate session verification in your Matrix chat client.
fr: Lancez la vérification de session dans votre client de discussions sous Matrix.

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Log in
fr: Se connecter

en: Traewelling Integration
fr: Intégration avec Traewelling

[ctx: @info]
en: Traewelling is a free check-in service that lets you tell your friends where you are and where you can log your public transit journeys. For more information, visit <a href="https://traewelling.de">traewelling.de</a>
fr: Traewelling est un service d'enregistrement gratuit vous permettant d'indiquer à vos amis où vous êtes et où vous pouvez enregistrer vos trajets en transport en commun. Pour plus d'informations, veuillez consulter le site <a href="https://traewelling.de">traewelling.de</a>

en: Login
fr: Se connecter

en: Logout
fr: Se déconnecter

en: Contributing
fr: Contributions

en: I contribute to OpenStreetMap
fr: Je contribue à OpenStreetMap

en: Enables OSM editing options.
fr: Active les options d'édition pour OSM

en: Trips
fr: Trajets

en: Hotel nights
fr: Nuits d'hôtel

en: Visited countries
fr: Pays visités

en: Flights
fr: Vols

en: Train rides
fr: Trajets en train

en: Bus rides
fr: Trajets en bus

en: Car rides
fr: Trajets en voiture

en: Boat trips
fr: Trajets en bateau

en: Year
fr: Année

[ctx: @info:placeholder no visited country]
en: None
fr: Aucun

en: Boat
fr: Bateau

en: Car
fr: Voiture

[ctx: train/bus arrival]
en: Arrival Information
fr: Informations d'arrivée

[ctx: train/bus departure]
en: Departure Information
fr: Informations de départ

[ctx: departure stop]
en: From %1
fr: De %1

en: Information
fr: Informations

en: Trip Map
fr: Carte du trajet

en: Stop Map
fr: Carte des arrêts

en: Edit Ticket
fr: Modifier un ticket

en: Ticket
fr: Billet

en: Ticket name
fr: Nom du ticket

en: Ticket name must not be empty.
fr: Il est impossible que le nom du ticket soit vide.

en: Delete Ticket
fr: Supprimer un billet

en: Do you really want to delete this ticket?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce billet ?

en: Export Ticket
fr: Exporter le ticket

en: Class
fr: Classe

[ctx: @title:group]
en: Ticket Barcode
fr: Code barre du billet

en: Select ticket
fr: Sélectionner un billet

en: Scan barcode…
fr: Numériser un code barre...

en: Paste
fr: Coller

en: Attendee %1
fr: Participant %1

en: Traveler %1
fr: Voyageur %1

en: 1 intermediate stop (%2) | %1 intermediate stops (%2)
fr[0]: Un arrêt intermédiaire (%2)
fr[1]: %1 arrêts intermédiaires (%2)

en: 0 intermediate stop (%1)
fr: Aucun intermédiaire (%1)

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Tourist Attraction
fr: Attraction touristique

en: Departure
fr: Départ

en: Departure Time
fr: Heure de départ

en: Arrival
fr: Arrivée

en: Arrival Time
fr: Heure d'arrivée

[ctx: train station platform]
en: Platform changed to %1
fr: Changement de quai à %1

[ctx: train station platform]
en: Platform %1
fr: Quai %1

[ctx: train coach]
en: Coach: <b>%1</b>
fr: Voiture : <b>%1</b>

[ctx: train seat]
en: Seat: <b>%1</b>
fr: Siège : <b>%1</b>

[ctx: train class]
en: Class: <b>%1</b>
fr: Classe : <b>%1</b>

[ctx: @title]
en: New Train Reservation
fr: Nouvelle réservation de train

[ctx: @title]
en: Edit Train Reservation
fr: Modifier la réservation de train

[ctx: train departure]
en: Change Departure Station
fr: Modifier la gare de départ

[ctx: train departure]
en: Change departure station
fr: Modifier la gare de départ

[ctx: train arrival]
en: Change Arrival Station
fr: Modifier la gare d'arrivée

[ctx: train arrival]
en: Change arrival station
fr: Modifier la gare d'arrivée

[ctx: @label:textfield]
en: Train number
fr: Numéro du train

[ctx: train departure]
en: Departure
fr: Départ

[ctx: Train departure]
en: Departure Time
fr: Heure de départ

[ctx: Train station platform]
en: Station Name
fr: Nom de la gare

en: Departure station must not be empty.
fr: Il est impossible que le terminal de départ soit vide.

[ctx: Train station platform]
en: Platform
fr: Quai

en: Specifying the departure and arrival location helps Itinerary to find updated information for the train this reservation is valid for.
fr: La spécification du lieu de départ et d'arrivée aide Itinerary à trouver des informations à jour pour le train correspondant à cette réservation.

[ctx: train station]
en: Station
fr: Gare

[ctx: train platform]
en: Platform
fr: Quai

[ctx: train arrival]
en: Arrival
fr: Arrivée

[ctx: Train station]
en: Station Name
fr: Nom de la gare

en: Arrival station must not be empty.
fr: Il est impossible que le terminal d'arrivée soit vide.

[ctx: Train seat]
en: Seat
fr: Siège

[ctx: carriage on a train]
en: Coach
fr: Voiture

[ctx: seating class on a train]
en: Class
fr: Classe

en: Train Ticket
fr: Billet de train

en: %1 to %2
fr: %1 vers %2

[ctx: Train departure]
en: Departure
fr: Départ

en: Departure Vehicle Layout
fr: Disposition du véhicule au départ

[ctx: Train arrival]
en: Arrival
fr: Arrivée

en: Arrival Vehicle Layout
fr: Disposition du véhicule à l'arrivée

[ctx: @action:button]
en: Add to Traewelling
fr: Ajouter à Traewelling

en: Added to Traewelling
fr: Ajouté à Traewelling

en: Failed to add to Traewelling
fr: Ajout à Traewelling impossible

en: Select transfer
fr: Sélectionner le transfert

en: Delete transfer
fr: Supprimer une correspondance

en: Select Transfer
fr: Sélectionner la correspondance

en: Depart Now
fr: Partir maintenant

en: Discard
fr: Abandonner

en: Earlier
fr: Plus tôt

en: Later
fr: Plus tard

en: Bike
fr: Vélo

en: Bike & Ride
fr: Vélo en libre service

en: Shared Bikes
fr: Vélos partagés

en: Park & Ride
fr: Parc et libre service

en: %1 ends at %2
fr: %1 se termine à %2

en: Preceding arrival %1 at %2
fr: Arrivée précédente %1 à %2

en: %1 starts at %2
fr: %1 commence à %2

en: Following departure %1 from %2
fr: Départ depuis %1 depuis %2

en: Upcoming
fr: A venir

[ctx: @title:window]
en: Add Trip
fr: Ajouter un trajet

[ctx: @title:window]
en: Edit Trip
fr: Modifier un trajet

[ctx: @label:textbox]
en: Trip name:
fr: Nom du trajet :

[ctx: %1 is destination, %2 and %3 are the standalone month names and %4 is the year]
en: %1 (%2/%3 %4)
fr: %1 (%2 / %3 %4)

[ctx: %1 is destination, %2 and %3 are years]
en: %1 (%2/%3)
fr: %1 (%2 / %3)

en: Address:
fr: Adresse :

[ctx: @title:window]
en: Merge Trips
fr: Fusionner les trajets

en: Merge with:
fr: Fusionner avec :

[ctx: @action:button]
en: Merge
fr: Fusionner

[ctx: @action]
en: Search connection
fr: Rechercher une correspondance

[ctx: @action]
en: Add connection
fr: Ajouter une connexion

[ctx: @action]
en: Add train
fr: Ajouter un train

[ctx: @action]
en: Add bus
fr: Ajouter un bus

[ctx: @action]
en: Add flight
fr: Ajouter un vol

[ctx: @action]
en: Add ferry trip
fr: Ajouter un trajet en traversier

[ctx: @action]
en: Add accommodation
fr: Ajouter un hébergement

[ctx: @action]
en: Add event
fr: Ajouter un évènement

en: Add restaurant
fr: Ajouter un restaurant

[ctx: @title:group]
en: Add to Trip
fr: Ajouter au trajet

en: Export Trip
fr: Exporter un trajet

en: Delete Trip
fr: Supprimer un trajet

en: Do you really want to delete the trip '%1'?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce trajet « %1 » ?

en: One day | %1 days
fr[0]: Un jour
fr[1]: %1 jours

en: Some incompatible power sockets (%1)
fr: Certaines prises de courant sont incompatibles (%1)

en: Some incompatible power plugs (%1)
fr: Certaines fiches de courant sont incompatibles (%1)

en: No compatible power plugs (%1)
fr: Aucune prise de courant compatible (%1)

en: Currency: %2 | Currencies: %2
fr[0]: Devise : %2
fr[1]: Devises : %2

en: Show map…
fr: Afficher la carte...

en: Add
fr: Ajouter

en: Nothing on the itinerary for today.
fr: Rien sur l'itinéraire pour aujourd'hui.

en: Cost
fr: Coût

en: Rename…
fr: Renommer...

en: Merge trips…
fr: Fusionner les trajets…

en: Split trip…
fr: Décomposer le trajet...

en: Download Maps
fr: Télécharger des cartes

en: Delete trip
fr: Supprimer un trajet

[ctx: @action:button]
en: Go To Now
fr: Aller à aujourd'hui

[ctx: @action:button]
en: Add trip
fr: Ajouter un trajet

en: New Trip
fr: Nouveau trajet

en: Add to Trip
fr: Ajouter au trajet

en: Trip name must not be empty.
fr: Le nom du trajet ne doit pas être vide.

en: Add to:
fr: Ajouter à :

en: A trip must be selected.
fr: Un voyage doit être sélectionné.

[ctx: @title:dialog]
en: Add Journey to Trip
fr: Ajouter un trajet au voyage

[ctx: @title:window]
en: Trips
fr: Trajets

[ctx: List section header]
en: Past trips
fr: Trajets antérieurs

[ctx: List section header]
en: Future trips
fr: Trajets futurs

[ctx: List section header]
en: Current trip
fr: Trajet courant

en: No trips added yet.
fr: Aucun trajet ajouté pour le moment.

[ctx: @title:window]
en: Split Trip
fr: Décomposer un trajet

[ctx: @label:textbox]
en: New Trip name:
fr: Nouveau nom du trajet :

[ctx: @action:button]
en: Split trip
fr: Décomposer un trajet

en: Vehicle Layout
fr: Disposition du véhicule

en: Departure: %1
fr: Départ : %1

en: Arrival: %1
fr: Arrivée : %1

en: Platform: %1
fr: Quai : %1

en: Coach: %1 Seat: %2
fr: Voiture : %1 Siège : %2

en: No vehicle layout information available.
fr: Aucune information de disposition du véhicule disponible.

[ctx: train coach]
en: Coach %1
fr: Voiture %1

[ctx: windSpeed]
en: %1 m/s
fr: %1 m / s

en: Welcome!
fr: Bienvenue !

en: How to import data?
fr: Comment importer des données ?

en: <p>There's a number of ways to import data into KDE Itinerary:<ul><li>Directly opening PDF tickets or Apple Wallet passes.</li><li>From the Android calendar, for entries made via the KMail or Nextcloud Itinerary plugins, and synced using DAVx⁵.</li><li>Via KDE Connect from the KMail Itinerary plugin.</li><li>By scanning boarding pass barcodes and pasting their content.</li></p>
fr: <p>Il y a de nombreuses façons d'importer des données dans KDE Itinerary :<ul><li> Directement par ouverture de tickets « PDF » ou de laisser-passer de portefeuille Apple.</li><li>A partir de l'agenda Android, pour les entrées produites grâce aux modules externes de Itinerary pour KMail, Nextcloud et synchronisées en utilisant DAVx⁵.</li><li>Grâce à KDEConnect à partir du module externe de Itinerary pour KMail.</li><li>En lisant les codes barre de cartes d'embarquement et en copiant leurs contenus.</li></p>

en: Check the settings!
fr: Vérifiez les paramètres !

en: KDE Itinerary has all features disabled by default that require online access, such as retrieving live traffic data or weather forecasts. You therefore might want to review these settings. While you are at it, you might want to configure your home location to enable the transfer assistant to automatically suggests ways to your next departure station or airport.
fr: Par défaut, toutes les fonctionnalités de KDE Itinerary nécessitant un accès en ligne sont désactivées : données de trafic en temps réel ou prévisions météorologiques. Vous souhaiterez éventuellement vérifier ces paramètres. Vous pourrez également configurer l'emplacement de votre domicile afin de permettre à l'assistant de correspondances de vous suggérer automatiquement le meilleur moyen de vous rendre à la prochaine gare ou au prochain aéroport de départ.

en: More information
fr: Plus d'informations

en: For more information about KDE Itinerary check out the <a href="https://community.kde.org/KDE_PIM/KDE_Itinerary">wiki page</a>.
fr: Consultez la <a href="https://community.kde.org/KDE_PIM/KDE_Itinerary">page du wiki KDE</a> pour plus d'informations sur KDE Itinerary.

en: Got it!
fr: Compris !

en: Syncing…
fr: Synchronisation…

en: This server does not support logging in using a password
fr: Ce serveur ne prend pas en charge la connexion à l'aide d'un mot de passe

en: Logging in…
fr: En cours de connexion...

en: Logged out
fr: Déconnecté

[ctx: Airline Flightnumber from Airport to Airport on Date]
en: %1%2 from %3 to %4 on %5
fr: %1 %2 à partir de %3 vers %4 sur %5
