itinerary - en to hu translation catalogue (511 entries)

en: About
hu: Névjegy

en: Homepage: <a href="%1">%1</a>
hu: Honlap: <a href="%1">%1</a>

en: License: <a href="https://spdx.org/licenses/%1.html">%2</a>
hu: Licenc: <a href="https://spdx.org/licenses/%1.html">%2</a>

en: License: <a href="%2">%1</a>
hu: Licenc: <a href="%2">%1</a>

en: KDE Itinerary is developed by the KDE community as free software and uses the components listed below.
hu: A KDE Itinerary a KDE közösség által fejlesztett szabad szoftver, és az alábbi komponenseket használja.

en: KDE Itinerary uses public transport data from the following sources.
hu: A KDE Itinerary a következő forrásokból származó tömegközlekedési adatokat használja.

en: Developer information
hu: Fejlesztői információk

en: Application version: %1
hu: Alkalmazásverzió: %1

en: Extractor capabilities:
hu: Kinyerőképességek:

en: Extractor capabilities copied to clipboard
hu: Kinyerőképességek a vágólapra másolva

en: Show Boarding Pass
hu: Beszállókártya megjelenítése

en: Show Ticket
hu: Jegy megjelenítése

en: Add transfer before
hu: Átszállás hozzáadása elé

en: Add transfer after
hu: Átszállás hozzáadása után

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete Event
hu: Esemény törlése

en: Do you really want to delete this event?
hu: Biztosan törölni szeretné ezt az eseményt?

en: Export
hu: Exportálás

en: Send to %1
hu: Küldés ide: %1

en: Export Reservation
hu: Foglalás exportálása

en: Itinerary file (*.itinerary)
hu: Itinerary fájl (*.itinerary)

en: Actions
hu: Műveletek

[ctx: cancel as in revoking a booking]
en: Cancel Reservation
hu: Foglalás törlése

en: Check-in
hu: Bejelentkezés

en: Download
hu: Letöltés

en: Change Reservation
hu: Foglalás módosítása

en: View Reservation
hu: Foglalás megtekintése

en: Alternative Connections
hu: Alternatív kapcsolatok

[ctx: to travel destination]
en: To %1
hu: Ide: %1

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Long distance trains
hu: Távolsági vonatok

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Local trains
hu: Helyi vonatok

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Rapid transit
hu: Gyorsvasút

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Bus
hu: Busz

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Ferry
hu: Komp

en: Replace Journey
hu: Utazás cseréje

en: Do you really want to replace your existing reservation with the newly selected journey?
hu: Biztosan ki szeretné cserélni meglévő foglalását az újonnan kiválasztott utazásra?

en: Replace
hu: Csere

en: One reservation imported. | %1 reservations imported.
hu[0]: 1 foglalás importálva.
hu[1]: %1 foglalás importálva.

en: One pass imported. | %1 passes imported.
hu[0]: 1 kártya importálva.
hu[1]: %1 kártya importálva.

en: Export failed: %1
hu: Exportálás sikertelen: %1

en: Export completed.
hu: Az exportálás befejeződött.

en: Trip sent.
hu: Kirándulás elküldve.

en: Reservation sent.
hu: Foglalás elküldve.

en: Import completed.
hu: Az importálás befejeződött.

[ctx: @action:button]
en: Barcode Scan Mode
hu: Vonalkódolvasó mód

en: In barcode scanning mode
hu: Vonalkódolvasó módban

en: Scan Barcode
hu: Vonalkód beolvasása

en: No camera available.
hu: Nem érhető el kamera.

en: Light
hu: Lámpa

en: %1 to %2
hu: %1 - %2

en: From: %1
hu: Innen: %1

en: To: %1
hu: Ide: %1

en: Arrival time: %1
hu: Érkezési idő: %1

en: Edit Boat Trip
hu: Hajókirándulás szerkesztése

en: Boat
hu: Hajó

[ctx: Boat departure]
en: Departure
hu: Indulás

[ctx: Boat departure]
en: Departure Time
hu: Indulási idő

en: Departure time has to be set.
hu: Az indulási időt be kell állítani.

[ctx: boat terminal]
en: Terminal Name
hu: Kikötő neve

en: Departure terminal must not be empty.
hu: Az indulási kikötő nem lehet üres.

[ctx: Boat arrival]
en: Arrival
hu: Érkezés

[ctx: Boat arrival]
en: Arrival Time
hu: Érkezési idő

en: Arrival time has to be after the departure time.
hu: Az érkezési időnek az indulási idő után kell lennie.

en: Arrival terminal must not be empty.
hu: Az érkezési kikötő nem lehet üres.

en: Boat Ticket
hu: Hajójegy

en: Departure time
hu: Indulási idő

[ctx: Boat terminal]
en: Terminal
hu: Kikötő

en: Arrival time
hu: Érkezési idő

en: Booking
hu: Foglalás

en: Reference
hu: Hivatkozás

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy to Clipboard
hu: Másolás a vágólapra

en: Booking reference copied to clipboard
hu: Foglalási hivatkozás a vágólapra másolva

en: Under name
hu: A következő név alatt:

en: Ticket number:
hu: Jegy száma:

en: Ticket number copied to clipboard
hu: Jegy száma a vágólapra másolva

[ctx: @title:group]
en: Booking
hu: Foglalás

en: 1 intermediate stop | %1 intermediate stops
hu[0]: 1 köztes megálló
hu[1]: %1 köztes megálló

en: Edit Bus Reservation
hu: Buszfoglalás szerkesztése

en: Board Later
hu: Beszállás később

en: Change departure stop
hu: Indulási megálló módosítása

en: Alight Earlier
hu: Kiszállás korábban

en: Change arrival stop
hu: Érkezési megálló módosítása

[ctx: @title]
en: Bus
hu: Busz

[ctx: bus departure]
en: Departure
hu: Indulás

[ctx: bus stop]
en: Stop
hu: Megálló

[ctx: bus stop platform]
en: Platform
hu: Peron

en: Board later
hu: Beszállás később

[ctx: bus arrival]
en: Arrival
hu: Érkezés

en: Alight earlier
hu: Kiszállás korábban

en: Bus Ticket
hu: Buszjegy

[ctx: Bus departure]
en: Departure
hu: Indulás

en: Departure date
hu: Indulás dátuma

[ctx: bus station]
en: Station
hu: Állomás

[ctx: bus station platform]
en: Platform
hu: Peron

[ctx: Bus arrival]
en: Arrival
hu: Érkezés

en: Alternatives
hu: Alternatívák

en: Journey Details
hu: Utazás részletei

en: Transfer to %1
hu: Átszállás erre: %1

en: Rental Car Drop-off
hu: Bérautó leadása

en: Rental Car Pick-up
hu: Bérautó átvétele

en: Drop-off: %1
hu: Leadás: %1

en: Rental Car
hu: Bérautó

en: Pick-up
hu: Átvétel

en: Time
hu: Idő

en: Location
hu: Hely

en: Drop-off
hu: Leadás

en: Vehicle
hu: Jármű

en: Type
hu: Típus

en: Model
hu: Modell

en: Brand
hu: Márka

[ctx: @title:group]
en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Telephone
hu: Telfonszám

en: Email
hu: E-mail

en: Website
hu: Weboldal

en: Departures
hu: Indulások

en: Earlier
hu: Korábban

en: Later
hu: Később

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Canceled
hu: Törölve

[ctx: destination]
en: To:
hu: Cél:

[ctx: @action:button]
en: Load earlier departures
hu: Korábbi indulások betöltése

[ctx: @action:button]
en: Load later connections
hu: Későbbi csatlakozások betöltése

en: Data providers:
hu: Adatszolgáltatók:

en: Add Document
hu: Dokumentum hozzáadása

en: All Files (*.*)
hu: Minden fájl (*.*)

en: Delete Document
hu: Dokumentum törlése

en: Do you really want to delete this document?
hu: Biztosan törölni szeretné ezt a dokumentumot?

en: Documents
hu: Dokumentumok

en: No documents attached to this reservation.
hu: Nincsenek dokumentumok mellékelve ehhez a foglaláshoz.

en: Network error: %1
hu: Hálózati hiba: %1

en: Download failed: %1
hu: Letöltés sikertelen: %1

[ctx: @action:button]
en: Save
hu: Mentés

en: End: %1
hu: Befejezés: %1

en: Start time: %1
hu: Kezdési idő: %1

en: End time: %1
hu: Befejezési idő: %1

[ctx: event as in concert/conference/show, not as in appointment]
en: Edit Event
hu: Esemény szerkesztése

[ctx: event as in concert/conference/show, not as in appointment]
en: Event
hu: Esemény

[ctx: event name]
en: Name
hu: Név

en: Name must not be empty.
hu: A név nem lehet üres.

[ctx: time of entrance]
en: Entrance
hu: Belépés

en: Entrance time has to be before the start time.
hu: A belépési időnek a kezdési idő előtt kell lennie.

en: Start Time
hu: Kezdési idő

en: Start time has to be set.
hu: A kezdési időt be kell állítani.

en: End Time
hu: Befejezési idő

en: End time has to be after the start time.
hu: A befejezési időnek a kezdési idő után kell lennie.

en: Venue
hu: Helyszín

[ctx: venue name]
en: Name
hu: Név

en: Seat
hu: Ülés

en: Home
hu: Otthon

en: Work
hu: Munkahely

en: Location %1
hu: Hely: %1

en: Favorite Locations
hu: Kedvenc helyek

en: Export Favorite Locations
hu: Kedvenc helyek exportálása

en: GPX Files (*.gpx)
hu: GPX-fájlok (*.gpx)

en: Import Favorite Locations
hu: Kedvenc helyek importálása

en: Add Favorite Location
hu: Hozzáadás a kedvenc helyekhez

en: Rename Favorite Location
hu: Kedvenc hely átnevezése

en: Remove Favorite Location
hu: Eltávolítás a kedvenc helyek közül

en: Export to GPX
hu: Exportálás GPX-be

en: Import from GPX
hu: Importálás GPX-ből

en: Rename
hu: Átnevezés

en: Pick Location
hu: Hely kiválasztása

[ctx: flight departure, %1 is airport, %2 is time]
en: Departure from %1: %2
hu: Indulás a(z) %1 repülőtérről: %2

[ctx: flight arrival, %1 is airport, %2 is time]
en: Arrival at %1: %2
hu: Érkezés: %1 - %2

en: Edit Flight
hu: Repülés szerkesztése

[ctx: flight departure]
en: Departure - %1
hu: Indulás - %1

en: Airport
hu: Repülőtér

[ctx: flight departure terminal]
en: Terminal
hu: Terminál

[ctx: flight departure time]
en: Time
hu: Idő

[ctx: flight departure]
en: Departure time has to be set.
hu: Az indulási időt be kell állítani.

[ctx: flight departure gate]
en: Gate
hu: Kapu

en: Boarding time
hu: Beszállási idő

[ctx: flight departure]
en: Boarding time has to be before the departure time.
hu: A beszállás idejének az indulás ideje előtt kell lennie.

[ctx: flight arrival]
en: Arrival - %1
hu: Érkezés - %1

[ctx: flight arrival terminal]
en: Terminal
hu: Terminál

[ctx: flight arrival time]
en: Time
hu: Idő

[ctx: flight arrival]
en: Arrival time has to be after the departure time.
hu: Az érkezési időnek az indulási idő után kell lennie.

en: Flight
hu: Repülés

en: Sequence Number:
hu: Sorszám:

en: Boarding
hu: Beszállás

en: Boarding group
hu: Beszállócsoport

en: Airline
hu: Légitársaság

[ctx: Flight departure]
en: Departure
hu: Indulás

en: Terminal
hu: Terminál

en: Gate
hu: Kapu

[ctx: Flight arrival]
en: Arrival
hu: Érkezés

en: Share Place
hu: Hely megosztása

en: Do you really want to share %1 to the Matrix channel %2?
hu: Biztosan meg szeretné osztani a(z) %2 Matrix csatornán ezt: %1?

en: Share
hu: Megosztás

[ctx: @action:button]
en: View Indoor Map
hu: Beltéri térkép megtekintése

[ctx: @action:button]
en: View on Map
hu: Megtekintés térképen

[ctx: @action:button Start route guidance to location]
en: Navigate
hu: Navigálás

[ctx: @action:button]
en: Public Transport Departures
hu: Tömegközlekedési indulások

[ctx: @action:button]
en: Share via Matrix
hu: Megosztás Matrixon

en: Street
hu: Utca

en: Invalid postal code format for this country.
hu: Érvénytelen irányítószám-formátum ehhez az országhoz.

en: City
hu: Város

en: Region
hu: Régió

en: Country
hu: Állam

en: Coordinate
hu: Koordináta

en: Address to coordinate
hu: Címből koordináta

en: Coordinate to address
hu: Koordinátából cím

en: Platform
hu: Peron

[ctx: previous platform]
en: (was: %1)
hu: (korábbi: %1)

[ctx: @label]
en: Price
hu: Ár

en: Price
hu: Ár

en: Not a valid number.
hu: Nem érvényes szám.

en: Delete Pass
hu: Kártya törlése

en: Do you really want to delete this pass?
hu: Biztosan törölni szeretné ezt a kártyát?

en: Flight %1 from %2 to %3
hu: %1 járat, %2 → %3

en: Train %1 from %2 to %3
hu: %1. vonat, %2 → %3

en: Bus %1 from %2 to %3
hu: %1. busz, %2 → %3

en: Ferry from %1 to %2
hu: %1 → %2 komp

en: Vaccination certificate of %1
hu: %1 oltási igazolása

en: Test certificate of %1
hu: %1 tesztigazolása

en: Recovery certificate of %1
hu: %1 felépülési igazolása

en: Certificate expired
hu: Lejárt igazolás

en: Certificate invalid
hu: Érvénytelen igazolás

en: Unknown issuer certificate
hu: Ismeretlen kibocsátó tanúsítványa

en: Recently vaccinated
hu: Nemrég beoltva

en: Partially vaccinated
hu: Részben beoltva

en: Vaccinated
hu: Beoltva

en: Fully vaccinated
hu: Teljesen beoltva

en: Negative test
hu: Negatív teszt

en: Positive test
hu: Pozitív teszt

en: Test expired
hu: Lejárt teszt

en: Recovery certificate valid
hu: Érvényes felépülési igazolás

en: Vaccination %1/%2 (%3)
hu: %1/%2. oltás (%3)

en: Vaccination (%1)
hu: Oltás (%1)

en: Test %1 (%2)
hu: %1. teszt ( %2)

en: Recovery (%1)
hu: Felépülés (%1)

en: Health Certificates
hu: Egészségügyi igazolások

en: Delete Certificate
hu: Igazolás törlése

en: Do you really want to delete this certificate?
hu: Biztosan törölni szeretné ezt az igazolást?

en: <p>You can import the following health certificates by scanning them with a barcode scanner app:<ul><li>European "Digital Green Certificates" for vaccinations, tests or recovery.</li><li>Indian vaccination certificates.</li><li>SMART Health Cards (SHC) as used in parts of Canada and the US.</li></p>
hu: <p>A következő egészségügyi igazolásokat importálhatja egy vonalkódolvasó alkalmazással:<ul><li>Európai „Digitális Zöld Igazolások” oltásokhoz, tesztekhez és felépüléshez.</li><li>Indiai oltási igazolások.</li><li>Kanada és az Egyesült Államok egyes részein használt SMART Egészségügyi Kártyák (SHC).</li></p>

en: Person
hu: Személy

en: Name:
hu: Név:

en: Date of birth:
hu: Születési idő:

en: Recovery
hu: Felépülés

en: Positive test:
hu: Pozitív teszt:

en: Disease:
hu: Betegség:

en: Valid from:
hu: Érvényesség kezdete:

en: Valid until:
hu: Érvényesség vége:

en: Certificate
hu: Igazolás

en: Issuer:
hu: Kibocsátó:

en: Identifier:
hu: Azonosító:

en: Issued:
hu: Kiállítva:

en: Expires:
hu: Lejár:

en: Signature:
hu: Aláírás:

en: Test
hu: Teszt

en: Date:
hu: Dátum:

en: Type:
hu: Típus:

en: Test:
hu: Teszt:

en: Result:
hu: Eredmény:

en: Test Center:
hu: Tesztközpont:

en: Country:
hu: Ország:

en: Vaccination
hu: Oltás

en: %2 (%1 day ago) | %2 (%1 days ago)
hu[0]: %2 (%1 nappal ezelőtt)
hu[1]: %2 (%1 nappal ezelőtt)

en: Vaccine:
hu: Vakcina:

en: Manufacturer:
hu: Gyártó:

en: %1/%2
hu: %1 / %2

en: Dose:
hu: Dózis:

en: Check-out %1
hu: Kijelentkezés: %1

en: Check-in time: %1
hu: Bejelentkezés ideje: %1

en: Check-out time: %1
hu: Kijelentkezés ideje: %1

en: Edit Hotel Reservation
hu: Hotelfoglalás szerkesztése

[ctx: @title:group]
en: Accommodation
hu: Szállás

[ctx: hotel name]
en: Name
hu: Név

[ctx: hotel checkin]
en: Check-in
hu: Bejelentkezés

en: Check-in time has to be set.
hu: A bejelentkezés idejét be kell állítani.

[ctx: hotel checkout]
en: Check-out
hu: Kijelentkezés

en: Check-out time has to be set.
hu: A kijelentkezés idejét be kell állítani.

en: Check-out time has to be after the check-in time.
hu: A kijelentkezési időnek a bejelentkezési idő után kell lennie.

en: Hotel Reservation
hu: Hotelfoglalás

en: Check-in time
hu: Bejelentkezés ideje

en: Check-out time
hu: Kijelentkezés ideje

en: Import failed: %1
hu: Sikertelen importálás: %1

en: Import failed: File too large.
hu: Sikertelen importálás: a fájl túl nagy.

en: No importable events found in this calendar.
hu: Nem találhatók importálható események ebben a naptárban.

[ctx: flight departure/arrival gate]
en: %1 (arrival + departure)
hu: %1 (érkező + induló)

[ctx: flight departure gate]
en: %1 (departure)
hu: %1 (induló)

[ctx: flight arrival gate]
en: %1 (arrival)
hu: %1 (érkező)

en: Edit with iD
hu: Szerkesztés iD-val

en: Edit with JOSM
hu: Szerkesztés JOSM-mel

en: Edit with Vespucci
hu: Szerkesztés Vespuccival

en: Floor %1
hu: %1. szint

en: Zoom In
hu: Nagyítás

en: Zoom Out
hu: Kicsinyítés

en: Find Platform
hu: Peron keresése

en: Find Gate
hu: Kapu keresése

en: Find Amenity
hu: Szolgáltatás keresése

en: Show Elevator Status
hu: Lift állapotának megjelenítése

en: Show Rental Vehicles
hu: Kölcsönözhető járművek megjelenítése

en: Open Map
hu: Térkép megnyitása

en: Open wheelmap.org
hu: Wheelmap.org megnyitása

en: Switched to floor %1
hu: Váltás a(z) %1. szintre

[ctx: @action:intoolbar Go down one floor]
en: Floor down
hu: Egy szinttel le

[ctx: @action:intoolbar Go up one floor]
en: Floor up
hu: Egy szinttel fel

[ctx: train arrival/departure platform]
en: %1 (arrival/departure)
hu: %1 (érkező/induló)

[ctx: train departure platform]
en: %1 (departure)
hu: %1 (induló)

[ctx: train arrival platform]
en: %1 (arrival)
hu: %1 (érkező)

en: Railway
hu: Vasútvonal

en: Light Rail
hu: Kisvasút

en: Subway
hu: Földalatti

en: Tramway
hu: Villamos

en: Bus
hu: Busz

[ctx: time in hours]
en: %1 h
hu: %1 ó

[ctx: @action:button]
en: Show Map
hu: Térkép megjelenítése

en: Select
hu: Kiválasztás

[ctx: @action:button]
en: Load earlier connections
hu: Korábbi csatlakozások betöltése

en: Select Journey
hu: Utazás kiválasztása

[ctx: departure train station]
en: Select Departure Stop
hu: Indulási megálló kiválasztása

[ctx: arrival train station]
en: Select Arrival Stop
hu: Érkezési megálló kiválasztása

[ctx: departure train station]
en: From:
hu: Indulás:

[ctx: arrival train station]
en: To:
hu: Cél:

[ctx: train or bus departure]
en: Departure
hu: Indulás

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival
hu: Érkezés

en: Search Journey
hu: Utazás keresése

[ctx: journey query search constraint, description]
en: High speed or intercity trains
hu: Nagysebességű vagy intercity vonatok

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Regional or local trains
hu: Regionális vagy helyi vonatok

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Rapid transit, metro, trams
hu: Gyorsvasút, metró, villamosok

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Local or regional bus services
hu: Helyi vagy regionális buszszolgáltatások

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Boats or ferries
hu: Hajók vagy kompok

en: %1 to %2 (%3)
hu: %1 ide: %2 (%3)

en: Walk (%1)
hu: Séta (%1)

en: Walk %1 (%2)
hu: %1 séta (%2)

en: Transfer (%1)
hu: Átszállás (%1)

en: Wait (%1)
hu: Várakozás (%1)

en: Drive %1 (%2)
hu: %1 vezetés (%2)

[ctx: @action:button]
en: Show More…
hu: Több…

en: Direction: %1
hu: Irány: %1

en: Distance: %1
hu: Távolság: %1

en: Average Speed: %1
hu: Átlagos sebesség: %1

[ctx: Abreviation of train platform]
en: Pl. %1
hu: %1. vágány

[ctx: Ferry dock, if possible use an abreviation]
en: Dock %1
hu: %1. dokk

[ctx: Generic abreviation of platform]
en: Pl. %1
hu: %1. peron

en: Show location
hu: Hely megjelenítése

[ctx: number of switches to another transport]
en: One change | %1 changes
hu[0]: Egy átszállás
hu[1]: %1 átszállás

en: Click to extend
hu: Kattintson a kibontáshoz

en: Flight %1 to %2:
hu: %1. járat ide: %2:

en: Itinerary change
hu: Itinermódosítás

en: Live Status
hu: Helymegosztás

en: Stop Location Sharing
hu: Helymegosztás leállítása

en: Share Location via Matrix
hu: Hely megosztása Matrixon

en: Share Live Location
hu: Élő helymegosztás

en: Do you really want to share your current location to the Matrix channel %1?
hu: Biztosan szeretné megostani a jelenlegi helyét a(z) %1 Matrix csatornán?

en: Automatically follow on the map
hu: Automatikusan kövessen a térképen

en: Position
hu: Pozíció

en: Journey
hu: Utazás

[ctx: day-only date format]
en: dd MMMM
hu: MMMM dd

en: Entering %1
hu: Belépés ide: %1

en: No compatible power sockets: %1
hu: Nincsenek kompatibilis konnektorok: %1

en: Some incompatible power sockets: %1
hu: Néhány nem kompatibilis konnektor: %1

en: Some incompatible power plugs: %1
hu: Néhány nem kompatibilis hálózati csatlakozó: %1

en: Timezone change: %1 (%2)
hu: Időzónaváltozás: %1 (%2)

[ctx: currency conversion rate]
en: Currency: %1 = %2
hu: Pénznem: %1 = %2

en: Currency: %1
hu: Pénznem: %1

en: People are driving on the right side.
hu: Jobb oldali közlekedési rend van érvényben.

en: People are driving on the left side.
hu: Bal oldali közlekedési rend van érvényben.

en: Type A
hu: A -típusú

en: Type B
hu: B-típusú

en: Type D
hu: D-típusú

en: Type E
hu: E-típusú

en: Type G
hu: G-típusú

en: Type H
hu: H-típusú

en: Type I
hu: I-típusú

en: Type J
hu: J-típusú

en: Type K
hu: K-típusú

en: Type L
hu: L-típusú

en: Type M
hu: M-típusú

en: Type N
hu: N-típusú

en: Digital Travel Assistant
hu: Digitális utazási segéd

en: Copyright © The KDE Community
hu: Copyright © A KDE közösség

en: Paste
hu: Beillesztés

en: Import Reservation
hu: Foglalás importálása

en: PkPass files (*.pkpass)
hu: PkPass fájlok (*.pkpass)

en: PDF files (*.pdf)
hu: PDF-fájlok (*.pdf)

en: iCal events (*.ics)
hu: iCal események (*.ics)

en: KDE Itinerary files (*.itinerary)
hu: KDE Itinerary fájlok (*.itinerary)

en: Export Itinerary Data
hu: Itinerary adatok exportálása

en: Check for Updates
hu: Frissítések keresése

en: Download Maps
hu: Térképek letöltése

en: Statistics
hu: Statisztikák

en: Help
hu: Súgó

en: Map download finished.
hu: Térképletöltés befejezve.

[ctx: matrix room type]
en: Invited
hu: Meghívva

[ctx: matrix room type]
en: Favorite Rooms
hu: Kedvenc szobák

[ctx: matrix room type]
en: Direct Messages
hu: Közvetlen üzenetek

[ctx: matrix room type]
en: Rooms
hu: Szobák

[ctx: matrix room type]
en: Low Priority
hu: Alacsony prioritás

[ctx: matrix room type]
en: Spaces
hu: Terek

[ctx: @title:tab]
en: Plan Trip
hu: Kirándulás tervezése

[ctx: @title:tab]
en: Passes & Programs
hu: Kártyák és programok

[ctx: @title:tab]
en: Current Ticket
hu: Jelenlegi jegy

en: Disruption on %1
hu: Forgalmi zavarok: %1

en: Changes on %1
hu: Átszállások: %1

en: Delays on %1
hu: Késések: %1

en: Delayed departure on %1
hu: Késedelmes indulás: %1

en: Earlier departure on %1
hu: Korábbi indulás: %1

en: Delayed arrival on %1
hu: Késedelmes érkezés: %1

en: Platform change on %1
hu: Peronváltozás: %1

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Trip has been canceled.
hu: A kirándulást törölték.

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Arrival has been canceled.
hu: Az érkezést törölték.

en: New departure time is: %1 (+%2)
hu: Új indulási idő: %1 (+%2)

en: New departure time is: %1 (%2)
hu: Az új indulási idő: %1 (%2)

en: New arrival time is: %1 (+%2)
hu: Új érkezési idő: %1 (+%2)

en: New departure platform is: %1
hu: Új indulási peron: %1

en: New arrival platform is: %1
hu: Új érkezési peron: %1

en: Family name
hu: Vezetéknév

en: Name is case-sensitive.
hu: A név kis- és nagybetűérzékeny.

en: Order number or booking reference
hu: Rendelésszám vagy foglalási hivatkozás

en: Booking reference
hu: Foglalási hivatkozás

en: Import Online Ticket
hu: Online jegy importálása

en: No ticket found
hu: Nem található jegy

en: Online Ticket
hu: Online jegy

[ctx: no longer valid tickets]
en: Expired
hu: Lejárt

[ctx: not yet valid tickets]
en: Future
hu: Jövőbeli

[ctx: not yet expired tickets]
en: Valid
hu: Érvényes

en: Passes and Programs
hu: Kártyák és programok

en: Import bonus or discount program cards or flat rate passes.
hu: Bónusz- vagy kedvezménykártyák vagy átalánydíjas bérletek importálása.

en: Boarding Pass
hu: Beszállókártya

en: Event Ticket
hu: Eseményjegy

en: Pass
hu: Kártya

en: Name
hu: Név

en: Number
hu: Szám

en: Program membership number copied to clipboard
hu: Programtagsági szám a vágólapra másolva

en: Show program pass
hu: Programkártya megjelenítése

en: Edit Program Membership
hu: Programtagság szerkesztése

en: Save
hu: Mentés

en: Program name must not be empty.
hu: A program neve nem lehet üres.

en: Membership
hu: Tagság

en: Member
hu: Tag

en: Valid from
hu: Érvényesség kezdete

en: Valid until
hu: Érvényesség vége

en: Valid until time has to be after the valid from time.
hu: Az érvényesség végének az érvényesség kezdete után kell lennie.

en: Program Membership
hu: Programtagság

en: Walk
hu: Séta

en: Wait
hu: Várakozás

en: Rented bicycle
hu: Bérelt kerékpár

en: Rented moped
hu: Bérelt moped

en: Rented kick scooter
hu: Bérelt robogó

en: Rented car
hu: Bérelt autó

en: Bicycle
hu: Kerékpár

en: Car
hu: Autó

en: Public Transport Information Sources
hu: Tömegközlekedési információforrások

en: Global
hu: Globális

en: 🇪🇺 European Union
hu: 🇪🇺 Európai Unió

en: European Union
hu: Európai Unió

en: Documents and Tickets
hu: Dokumentumok és jegyek

[ctx: @title]
en: Edit Restaurant
hu: Étterem szerkesztése

en: Restaurant
hu: Étterem

[ctx: restaurant name]
en: Name
hu: Név

[ctx: @title:group]
en: Reservation
hu: Foglalás

en: Restaurant Reservation
hu: Éttermi foglalás

[ctx: @title:group]
en: Details
hu: Részletek

en: Start time
hu: Kezdési idő

en: End time
hu: Befejezési idő

en: Party size
hu: Parti mérete

en: Settings
hu: Beállítások

en: Home Country
hu: Haza

en: Online Services
hu: Online szolgáltatások

en: Query Traffic Data
hu: Forgalmi adatok lekérdezése

en: Weather Forecast
hu: Időjárás-előrejelzés

en: Notifications
hu: Értesítések

en: Show notifications on lock screen
hu: Értesítések megjelenítése a zárolt képernyőn

en: Matrix Integration
hu: Matrix integráció

en: Matrix ID
hu: Matrix azonosító

en: Password
hu: Jelszó

en: Log out
hu: Kijelentkezés

en: Log in
hu: Bejelentkezés

en: Year
hu: Év

en: Total
hu: Összesen

en: Train
hu: Vonat

en: Clear history
hu: Előzmények törlése

en: Sort by name
hu: Rendezés név szerint

en: Most recently used
hu: Legutóbb használt

en: Most often used
hu: Leggyakrabban használt

en: Edit Ticket
hu: Jegy szerkesztése

en: Ticket
hu: Jegy

en: Ticket name
hu: Jegy neve

en: Ticket name must not be empty.
hu: A jegy neve nem lehet üres.

en: Delete Ticket
hu: Jegy törlése

en: Do you really want to delete this ticket?
hu: Biztosan törölni szeretné ezt a jegyet?

en: Class
hu: Osztály

en: Delete Trip
hu: Kirándulás törlése

en: Do you really want to delete this trip?
hu: Biztosan törölni szeretné ezt a kirándulást?

en: Export Trip
hu: Kirándulás exportálása

en: Today
hu: Ma

[ctx: weekday, date]
en: %1, %2
hu: %2, %1

en: Tourist Attraction
hu: Turistaattrakció

en: Departure
hu: Indulás

en: Departure Time
hu: Indulási idő

en: Arrival
hu: Érkezés

en: Arrival Time
hu: Érkezési idő

[ctx: train departure]
en: Departure
hu: Indulás

[ctx: train station]
en: Station
hu: Állomás

[ctx: train platform]
en: Platform
hu: Peron

[ctx: train arrival]
en: Arrival
hu: Érkezés

[ctx: carriage on a train]
en: Coach
hu: Kocsi

[ctx: seating class on a train]
en: Class
hu: Osztály

en: Train Ticket
hu: Vonatjegy

[ctx: Train departure]
en: Departure
hu: Indulás

[ctx: Train arrival]
en: Arrival
hu: Érkezés

en: Delete trip
hu: Kirándulás törlése

[ctx: %1 is destination, %2 is the standalone month name, %3 is the year]
en: %1 (%2 %3)
hu: %1 (%3 %2)

en: Unknown class
hu: Ismeretlen osztály

en: Platform: %1
hu: Peron: %1

en: Welcome!
hu: Üdvözöljük!

en: More information
hu: További információk

en: Syncing…
hu: Szinkronizálás…

en: Logging in
hu: Bejelentkezés
