itinerary - en to ia translation catalogue (710 entries)

en: About
ia: A proposito

en: Homepage: <a href="%1">%1</a>
ia: Pagina Domo o Principal: <a href="%1">%1</a>

en: License: <a href="https://spdx.org/licenses/%1.html">%2</a>
ia: Licentia: <a href="https://spdx.org/licenses/%1.html">%2</a>

en: License: <a href="%2">%1</a>
ia: Licentia: <a href="%2">%1</a>

en: KDE Itinerary is developed by the KDE community as free software and uses the components listed below.
ia: KDE Itinerary es disveloppate per le communitate de KDE como softwar libere e usa le componentes listate a basso.

en: KDE Itinerary uses public transport data from the following sources.
ia: KDE Itinerary usa datos de transporto public es le sequente fontes.

en: Developer information
ia: Information de disveloppator

en: Application version: %1
ia: Version de application: %1

en: Extractor capabilities:
ia: Capabilitates de extractor:

en: Extractor capabilities copied to clipboard
ia: Capabilitates de extractor copiate a area de transferentia

en: Show Boarding Pass
ia: Monstra Carta de imbarcar

en: Show Ticket
ia: Monstra Billet

en: Add transfer before
ia: Adde transferimento ante

en: Add transfer after
ia: Adde transferimento post

en: Edit
ia: Edita

en: Add to calendar…
ia: Adde a Calendario...

en: Export…
ia: Exporta…

en: Delete
ia: Dele

en: Delete Event
ia: Dele evento

en: Do you really want to delete this event?
ia: Tu vermente voleeler iste evento?

en: Export
ia: Exporta

en: As Itinerary file…
ia: Como file de Itinerary...

en: Send to %1
ia: Invia a %1

en: Export Reservation
ia: Exporta reservation

en: Itinerary file (*.itinerary)
ia: Files de  Itinerary  (*.itinerary)

en: Actions
ia: Actiones

[ctx: cancel as in revoking a booking]
en: Cancel Reservation
ia: Cancella reservation

en: Check-in
ia: Restitue

en: Download
ia: Discarga

[ctx: participate in an event]
en: Join
ia: Uni te

en: Reserve
ia: Reservation

en: Change Reservation
ia: Modifica reservation

en: View Reservation
ia: Vide reservation

en: Alternative Connections
ia: Connexiones alternative

[ctx: to travel destination]
en: To %1
ia: A %1

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Long distance trains
ia: Trainos de longe distantia

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Local trains
ia: Trainos local

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Rapid transit
ia: Transito Rapide

en: Replace Journey
ia: Reimplacia Viage

en: Do you really want to replace your existing reservation with the newly selected journey?
ia: Tu vermente vole reimplaciar tu reservation existente con le viage justo seligite?

en: Replace
ia: Reimplacia

en: One reservation imported. | %1 reservations imported.
ia[0]: Un reservation importate.
ia[1]: %1 reservationes importate.

en: One pass imported. | %1 passes imported.
ia[0]: Un Pass importate.
ia[1]: %1 Passes importate.

en: One health certificate imported. | %1 health certificates imported.
ia[0]: Un certificato de Sanitate importate.
ia[1]: %1 Certificatos de Sanitate importate.

en: Export failed: %1
ia: Exportation falleva: %1

en: Export completed.
ia: Exportation completate.

en: Trip sent.
ia: Tour inviate.

en: Reservation sent.
ia: Reservation inviate

en: Import completed.
ia: Importation completate.

[ctx: @action:button]
en: Barcode Scan Mode
ia: Modo de scander de codice a barre

en: In barcode scanning mode
ia: In modo de scander de codice a barre

en: Scan Barcode
ia: Scande Codice a barras

en: No camera available.
ia: Nulle Camera disponibile.

en: Light
ia: Legier

en: %1 to %2
ia: %1a %2

en: From: %1
ia: Ex: %1

en: To: %1
ia: A: %1

en: Arrival time: %1
ia: Tempore de arrivata: %1

en: New Boat Trip
ia: Nove Viage de Barca

en: Edit Boat Trip
ia: Modifica Viage de barca

en: Boat
ia: Barca

en: Trip
ia: Viage (Trip):

[ctx: Boat departure]
en: Departure
ia: Partita

[ctx: Boat departure]
en: Departure Time
ia: Tempore de partita

en: Departure time has to be set.
ia: Tempore de partita debe esser fixate.

[ctx: boat terminal]
en: Terminal Name
ia: Nomine de Terminal

en: Departure terminal must not be empty.
ia: Terminale de partita non debe esser vacue.

[ctx: Boat arrival]
en: Arrival
ia: Arrivata

[ctx: Boat arrival]
en: Arrival Time
ia: Tempore de arrivata:

en: Arrival time has to be after the departure time.
ia: Tempore de arrivata debe esser post le tempore de partita.

en: Arrival terminal must not be empty.
ia: Terminale de arrivata non debe esser vacue.

en: Boat Ticket
ia: Billet de barca

en: Departure time
ia: Tempore de partita

en: Arrival time
ia: Tempore de arrivata

en: Booking
ia: Reservation (Booking)

en: Reference
ia: Referentia

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy to Clipboard
ia: Copia a area de transferentia

en: Booking reference copied to clipboard
ia: Referentia de reservation copiate a area de transferentia

en: Under name
ia: Sub nomine

en: Ticket number:
ia: Numero de Billet:

en: Ticket number copied to clipboard
ia: Numero de billete copiate a area de transferentia

[ctx: @title:group]
en: Booking
ia: Reservation (Booking)

[ctx: train seat]
en: Seat: <b>%1</b>
ia: Sede: <b>%1</b>

en: 1 intermediate stop | %1 intermediate stops
ia[0]: 1 station intermedie
ia[1]: %1 stationes intermedie

en: Edit Bus Reservation
ia: Modifica Reservation de Bus

en: Board Later
ia: Imbarca plus tarde

en: Change departure stop
ia: Modifica station de partita

en: Alight Earlier
ia: Accender anterior

en: Change arrival stop
ia: Modifica station de arrivata

[ctx: bus departure]
en: Departure
ia: Partita

[ctx: bus stop]
en: Stop
ia: Station

[ctx: bus stop platform]
en: Platform
ia: Platteforma

en: Board later
ia: Imbarca plus tarde

[ctx: bus arrival]
en: Arrival
ia: Arrivata

en: Alight earlier
ia: Accender anterior

[ctx: Bus seat]
en: Seat
ia: Sede

en: Bus Ticket
ia: Billet de bus

[ctx: Bus departure]
en: Departure
ia: Partita

en: Departure date
ia: Data de partita

[ctx: bus station platform]
en: Platform
ia: Platteforma

[ctx: Bus arrival]
en: Arrival
ia: Arrivata

en: Alternatives
ia: Alternativas

en: Journey Details
ia: Detalios de viage

en: Transfer to %1
ia: Transferer a %1

[ctx: @title]
en: Select Calendar
ia: Selige calendario

en: Rental Car Drop-off
ia: Lassar de auto de location

en: Rental Car Pick-up
ia: Recuperar de auto de location

en: Drop-off: %1
ia: Lassar: %1

en: Rental Car
ia: Auto de location

en: Pick-up
ia: Recuperar

en: Time
ia: Tempore

en: Drop-off
ia: Lassar

en: Vehicle
ia: Vehiculo

en: Type
ia: Typo

en: Model
ia: Modello

en: Brand
ia: Marca

[ctx: @title:group]
en: Contact
ia: Contacto

en: Telephone
ia: Telephono

en: Email
ia: E-posta

en: Website
ia: Sito Web

en: Select country
ia: Selige Pais

en: Departures
ia: Partitas

en: Earlier
ia: Antecedente

en: Later
ia: Plus tarde

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Canceled
ia: Cancellate

[ctx: destination]
en: To:
ia: A:

[ctx: @action:button]
en: Load earlier departures
ia: Carga partitas anticipate

[ctx: @action:button]
en: Load later connections
ia: Carga connexiones ulterior

en: Data providers:
ia: Fornitores de datos:

en: Add Document
ia: Adde documento

en: All Files (*.*)
ia: Omne files (*.*)

en: Delete Document
ia: Dele documento

en: Do you really want to delete this document?
ia: Tu vermente vole deler iste documento?

en: Documents
ia: Documentos

en: No documents attached to this reservation.
ia: Nulle documento attachate a iste reservation.

en: Add Document…
ia: Adde documento…

en: Network error: %1
ia: Error de rete: %1

en: Download failed: %1
ia: Discargamento fallite: %1

[ctx: @action:button]
en: Save
ia: Salveguarda

en: End: %1
ia: Fin: %1

en: Start time: %1
ia: Tempore de initio: %1

en: End time: %1
ia: Tempore de Fin: %1

[ctx: event venue seat section]
en: Section: <b>%1</b>
ia: Section : <b>%1</b>

[ctx: event venue seat row]
en: Row: <b>%1</b>
ia: Rango: <b>%1</b>

[ctx: event venue seat number]
en: Number: <b>%1</b>
ia: Numero: <b>%1</b>

[ctx: event as in concert/conference/show, not as in appointment]
en: New Event
ia: Nove evento

[ctx: event as in concert/conference/show, not as in appointment]
en: Edit Event
ia: Edita evento

[ctx: event as in concert/conference/show, not as in appointment]
en: Event
ia: Evento

[ctx: event name]
en: Name
ia: Nomine

en: Name must not be empty.
ia: Nomine  non debe esser vacue.

[ctx: time of entrance]
en: Entrance
ia: Ingresso

en: Entrance time has to be before the start time.
ia: Tenpore de entrata debe esser ante le temjpore de initio.

en: Start Time
ia: Tempore de initio

en: Start time has to be set.
ia: Tempore de initio debe esser fixate.

en: End Time
ia: Tempore de Fin

en: End time has to be after the start time.
ia: Tempore de fin debe esser post le tempore de initio.

en: Venue
ia: Loco

[ctx: venue name]
en: Name
ia: Nomine

en: Seat
ia: Sede

[ctx: event venue seat type]
en: Type: <b>%1</b>
ia: Typo: <b>%1</b>

en: Home
ia: Domo

en: Work
ia: Labor

en: Favorite Locations
ia: Locationes favorite

en: Export Favorite Locations
ia: Exporta Locationes favorite

en: Import Favorite Locations
ia: Imèporta Locationes favorite

en: Add Favorite Location
ia: Adde location favorite

en: Rename Favorite Location
ia: Renomina location favorite

en: Remove Favorite Location
ia: Remove location favorite

en: Export to GPX
ia: Exporta a GPX

en: Import from GPX
ia: Importa ex GPX

[ctx: @title]
en: Rename favorite location
ia: Renomina location favorite

en: Rename
ia: Renomina

en: Pick Location
ia: Location de recuperar

[ctx: flight departure, %1 is airport, %2 is time]
en: Departure from %1: %2
ia: Partita ex %1: %2

[ctx: flight departure gate]
en: Gate: <b>%1</b>
ia: Porta: <b>%1</b>

[ctx: flight seats]
en: Seat: <b>%1</b>
ia: Sede: <b>%1</b>

[ctx: flight arrival, %1 is airport, %2 is time]
en: Arrival at %1: %2
ia: Arrivata a %1: %2

en: New Flight
ia: Volo Volo

en: Edit Flight
ia: Edita volo

[ctx: flight departure]
en: Departure - %1
ia: Partita - %1

en: Airport
ia: Aeroporto

en: Departure airport has to be specified.
ia: Auroporto de partita debe esser specificate.

[ctx: flight departure time]
en: Time
ia: Tempore

[ctx: flight departure]
en: Departure time has to be set.
ia: Tempore de partita debe esser fixate.

[ctx: flight departure gate]
en: Gate
ia: Porta

en: Boarding time
ia: Tempore de imbarcar

[ctx: flight departure]
en: Boarding time has to be before the departure time.
ia: Tempore de imbarcatorio debe esser ante le tempore de partita.

[ctx: flight departure boarding group]
en: Boarding group
ia: Imbarcante gruppo

[ctx: flight arrival]
en: Arrival - %1
ia: Arrivata - %1

en: Arrival airport has to be specified.
ia: Aeroporto de Arrivata debe esser specificate.

[ctx: flight arrival time]
en: Time
ia: Tempore

[ctx: flight arrival]
en: Arrival time has to be after the departure time.
ia: Tempore de arrivata debe esser post le tempore de partita.

en: Flight
ia: Volo

en: Flight number
ia: Numero de volo

en: Invalid flight number.
ia: Numero de volo invalide..

[ctx: Flight seat]
en: Seat
ia: Sede

en: Sequence Number:
ia: Numero de sequentia:

en: Boarding
ia: Imbarcar

en: Boarding group
ia: Imbarcante gruppo

en: Airline
ia: Compania de volo

[ctx: Flight departure]
en: Departure
ia: Partita

[ctx: flight departure]
en: Departure time
ia: Tempore de partita

[ctx: flight departure]
en: Departure date
ia: Data de partita

en: Gate
ia: Porta

[ctx: Flight arrival]
en: Arrival
ia: Arrivata

[ctx: flight arrival]
en: Arrival time
ia: Tempore de arrivata

en: Share Place
ia: Comparti Placias

en: Do you really want to share %1 to the Matrix channel %2?
ia: Tu vermente vole compartir %1 al canal de Matrix %2?

en: Share
ia: Comparti

[ctx: @action:button]
en: View Indoor Map
ia: Mappa de vista interior

[ctx: @action:button]
en: View on Map
ia: Vide sur mappa

[ctx: @action:button Start route guidance to location]
en: Navigate
ia: Naviga

[ctx: @action:button]
en: Public Transport Departures
ia: Partitas de Transporto Public

[ctx: @action:button]
en: Share via Matrix
ia: Comparti via Matrix

en: Street
ia: Strata

en: Invalid postal code format for this country.
ia: Formato de codice postal invalide per iste pais

en: City
ia: Citate

en: Country
ia: Pais

en: Pick…
ia: Collige...

en: Address to coordinate
ia: Adresse a coordinata

en: Coordinate to address
ia: Coordinata a adresse

en: Platform
ia: Platteforma

[ctx: previous platform]
en: (was: %1)
ia: (esseva: %1)

[ctx: @label]
en: Price
ia: Precio

en: Price
ia: Precio

en: Not a valid number.
ia: Non un numero valide.

en: Delete Pass
ia: Dele Pass

en: Do you really want to delete this pass?
ia: Tu vermente vole deler iste pass?

en: Flight %1 from %2 to %3
ia: Volo %1 ex %2 a %3

en: Train %1 from %2 to %3
ia: Traino %1 ex %2 a %3

en: Bus %1 from %2 to %3
ia: Autobus %1 ex %2 a %3

en: Ferry from %1 to %2
ia: Ferry ex %1 a %2

en: Vaccination certificate of %1
ia: Vaccination certificate de %1

en: Test certificate of %1
ia: Certificato de test de %1

en: Recovery certificate of %1
ia: Certificato de recuperation de %1

en: Certificate expired
ia: Certificato expirava

en: Certificate invalid
ia: Certificato invalide

en: Unknown issuer certificate
ia: Certificato de emissor incognoscite

en: Recently vaccinated
ia: Recentemente vaccinate

en: Partially vaccinated
ia: Partialmente vaccinate

en: Vaccinated
ia: Vaccinate

en: Fully vaccinated
ia: Plenmente vaccinate

en: Negative test
ia: Test negative

en: Positive test
ia: Test positive

en: Test expired
ia: Test expirate

en: Recovery certificate valid
ia: Certificato de recuperation valide

en: Test %1 (%2)
ia: Essaya %1 (%2)

en: Recovery (%1)
ia: Recuperation (%1)

en: Health Certificates
ia: Certificatos de Sanitate

en: Delete Certificate
ia: Dele certificato

en: Do you really want to delete this certificate?
ia: Tu vermente vole deler iste certificato?

en: <p>You can import the following health certificates by scanning them with a barcode scanner app:<ul><li>European "Digital Green Certificates" for vaccinations, tests or recovery.</li><li>Indian vaccination certificates.</li><li>SMART Health Cards (SHC) as used in parts of Canada and the US.</li></p>
ia: <p>Tu pote importar le sequente certificatos de sanitate per scander los con un app de scanner de codice a barre:<ul><li>"Certificato Verde Digital"  per vaccinationes, tests o recuperation.</li><li>Certificatos de vaccination Indian.</li><li>SMART Health Cards (SHC) como usate in partes de Canada e le SU.</li></p>

en: Person
ia: Persona

en: Name:
ia: Nomine:

en: Date of birth:
ia: Data de nativitate:

en: Recovery
ia: Recuperation

en: Positive test:
ia: Test positive:

en: Disease:
ia: Maladia:

en: Valid from:
ia: Valide ab:

en: Valid until:
ia: Valide usque:

en: Certificate
ia: Certificato

en: Issuer:
ia: Emettitor:

en: Identifier:
ia: Identificator:

en: Issued:
ia: Emittite:

en: Expires:
ia: Termina:

en: Signature:
ia: Signatura:

en: Test
ia: Essaya

en: Date:
ia: Data:

en: Type:
ia: Typo:

en: Result:
ia: Resultato:

en: Test Center:
ia: Centro de test:

en: Country:
ia: Pais:

en: %2 (%1 day ago) | %2 (%1 days ago)
ia[0]: %2 (ante %1 die)
ia[1]: %2 (%1 dies ante)

en: Vaccine:
ia: Vaccino:

en: Manufacturer:
ia: Constructor:

en: Check-out %1
ia: Presta %1

en: Check-in time: %1
ia: Tempore de Check-in: %1

en: Check-out time: %1
ia: Tempore de Check-Out: %1

en: New Hotel Reservation
ia: Nove Reservation de Hotel

en: Edit Hotel Reservation
ia: Modifica Reservation de Hotel

[ctx: @title:group]
en: Accommodation
ia: Adde allogiamento

[ctx: hotel name]
en: Name
ia: Nomine

[ctx: hotel checkin]
en: Check-in
ia: Restitue

en: Check-in time has to be set.
ia: Tempore de Check-in debe esser fixate.

[ctx: hotel checkout]
en: Check-out
ia: Check-out (Verifica de lassar)

en: Check-out time has to be set.
ia: Tempore de Check-out debe esser fixate.

en: Check-out time has to be after the check-in time.
ia: Tempore de check-out debe esser post le tempore de check-in.

en: Hotel Reservation
ia: Reservation de Hotel:

en: Check-in time
ia: Tempore de Check-in

en: Check-out time
ia: Tempore de Check-Out

en: Import failed: %1
ia: Importation falleva: %1

en: Import failed: File too large.
ia: Importation  falleva: file troppo grande

en: Found nothing to import.
ia: Trovate nulle cosa a importar.

en: No importable events found in this calendar.
ia: Necun eventos importabile trovate in iste calendario.

en: Backup
ia: Retrocopia

[ctx: @title]
en: Import
ia: Importa

[ctx: @title:group]
en: Items to Import
ia: Elementos  a importar

[ctx: @action:button]
en: Import selection
ia: Importa selection

[ctx: @title]
en: Find Gate
ia: Trova Gate

[ctx: flight departure/arrival gate]
en: %1 (arrival + departure)
ia: %1 (arrivata + partita)

[ctx: flight departure gate]
en: %1 (departure)
ia: %1 (Partita)

[ctx: flight arrival gate]
en: %1 (arrival)
ia: %1 (Arrivata)

en: Edit with iD
ia: Modifica con ID

en: Edit with JOSM
ia: Modifica con JOSM

en: Edit with Vespucci
ia: Modifica con Vespucci

en: Floor %1
ia: Etage %1

en: Zoom In
ia: Zoom In (aggrandir)

en: Zoom Out
ia: Zoom Out (Diminuer)

en: Find Platform
ia: Trova Platteforma

en: Find Gate
ia: Trova Gate

en: Find Amenity
ia: Trova Amenitate

en: Show Elevator Status
ia: Monstra stato de ascensor

en: Show Rental Vehicles
ia: Monstra vehiculos de location

en: Open Map
ia: Aperi mappa

en: Open wheelmap.org
ia: Aperi wheelmap.org

en: Switched to floor %1
ia: Commutate a etage %1

[ctx: @action:intoolbar Go down one floor]
en: Floor down
ia: Etage  a basso

[ctx: @action:intoolbar Go up one floor]
en: Floor up
ia: Etage in alto

[ctx: @title]
en: Find Platform
ia: Trova Platteforma

[ctx: train arrival/departure platform]
en: %1 (arrival/departure)
ia: %1 (arrivata/partita)

[ctx: train departure platform]
en: %1 (departure)
ia: %1 (Partita)

[ctx: train arrival platform]
en: %1 (arrival)
ia: %1 (Arrivata)

en: Railway
ia: Ferrovia

en: Light Rail
ia: Ferrovia legier

en: Subway
ia: Metro

en: Tramway
ia: Tramvia

[ctx: @action:button]
en: Show Map
ia: Monstra mappa

en: Select
ia: Selige

[ctx: @action:button]
en: Load earlier connections
ia: Carga connexiones anterior

en: Still fetching results…
ia: Ancora reportante resultatos...

en: Select Journey
ia: Selige Viage

[ctx: departure train station]
en: Select Departure Stop
ia: Selige Station de Partita

[ctx: arrival train station]
en: Select Arrival Stop
ia: Selige Station de Arrivata

[ctx: departure train station]
en: From:
ia: Ex:

[ctx: arrival train station]
en: To:
ia: A:

en: Swap departure and arrival
ia: Excambia partita e arrivata

[ctx: train or bus departure]
en: Departure
ia: Partita

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival
ia: Arrivata

[ctx: train or bus departure]
en: Departure time
ia: Tempore de partita

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival time
ia: Tempore de arrivata

en: Search Journey
ia: Cerca Viage

en: Mode of transportation
ia: Modo de transporto

[ctx: journey query search constraint, description]
en: High speed or intercity trains
ia: Trainos de alte velocitate o intercity

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Regional or local trains
ia: Trainos regionbal o local

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Rapid transit, metro, trams
ia: Transito radide, metro, trams

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Local or regional bus services
ia: Servicios de bus local o regional

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Boats or ferries
ia: Barcas o ferries

en: %1 to %2 (%3)
ia: %1 a %2 (%3)

en: Walk (%1)
ia: Promenada (%1)

en: Walk %1 (%2)
ia: Promenada %1 (%2)

en: Transfer (%1)
ia: Transferentia (%1)

en: Wait (%1)
ia: Pausa (%1)

[ctx: @action:button]
en: Show More…
ia: Monstra  plus…

en: Distance: %1
ia: Distantia:: %1

en: Average Speed: %1
ia: Velocitate medie: %1

[ctx: Ferry dock, if possible use an abreviation]
en: Dock %1
ia: Bassino %1

en: Show location
ia: Monstra location

[ctx: number of switches to another transport]
en: One change | %1 changes
ia[0]: Un modification
ia[1]: %1 modificationes

en: Click to extend
ia: Pulsa pro extender

en: Flight %1 to %2:
ia: Volo %1 a %2:

en: Itinerary change
ia: Cambio de itinerario

en: Live Status
ia: Stato de Vita

en: Stop Location Sharing
ia: Stoppa Compartir de Location

en: Share Location via Matrix
ia: Comparti Location via Matrix

en: Share Live Location
ia: Comparti Location Live

en: Do you really want to share your current location to the Matrix channel %1?
ia: Tu vermente vole compartir  tu location al canal de Matrix %1?

en: Automatically follow on the map
ia: Automaticamente seque sur le mappa

en: Waiting for data…
ia: Attende datos ...

en: Journey
ia: Viage

en: Daylight Saving Time
ia: Hora Estive

[ctx: opposite to daylight saving time]
en: Standard Time
ia: Hora Standard

en: Entering %1
ia: Insertar %1

en: No compatible power sockets: %1
ia: Necun prisas electric compatibile: %1

en: Some incompatible power sockets: %1
ia: Alcun prisas electric incompatibile: %1

en: Some incompatible power plugs: %1
ia: Alcun claves de contacto electric incompatibile: %1

en: Timezone change: %1 (%2)
ia: Modification de fuso horari:%1 (%2)

[ctx: currency conversion rate]
en: Currency: %1 = %2
ia: Numerario: %1 = %2

en: Currency: %1
ia: Numerario: %1

en: People are driving on the right side.
ia: Personas es ducente sur le latere dextere.

en: People are driving on the left side.
ia: Personas es ducente sur le latere sinistre.

en: Type A
ia: Typo A

en: Type B
ia: Typo B

en: Type D
ia: Typo D

en: Type E
ia: Typo E

en: Type G
ia: Typo G

en: Type H
ia: Typo H

en: Type I
ia: Typo I

en: Type J
ia: Typo J

en: Type K
ia: Typo K

en: Type L
ia: Typo L

en: Type M
ia: Typo M

en: Type N
ia: Typo N

en: Digital Travel Assistant
ia: Assistente de Viages Digital

en: Copyright © The KDE Community
ia: Copyright © The KDE Community (Le communitate de KDE)

[ctx: @info:shell]
en: Open Itinerary on the given page
ia: Aperi Itinerary sur le pagina date

[ctx: @info:shell]
en: Files or URLs to import.
ia: Files o URLs a importar.

en: Open File…
ia: Aperi file...

en: Paste
ia: Colla

en: Scan Barcode…
ia: Scande Codice a barras…

en: Add from Calendar…
ia: Adde ex calendario…

en: Deutsche Bahn Online Ticket…
ia: Billet in linea de Deutsche Bahn...

en: SNCF Online Ticket…
ia: Billet in linea de SNFC...

en: Import Reservation
ia: Importa reservation

en: PDF files (*.pdf)
ia: Files PDF(*.pdf)

en: iCal events (*.ics)
ia: Eventos de iCal  (*.ics)

en: KDE Itinerary files (*.itinerary)
ia: Files de KDE Itinerary  (*.itinerary)

en: Export Itinerary Data
ia: Exporta datos de itinerario

en: Import…
ia: Importa…

en: Check for Updates
ia: Marcar per actualisationes

en: Download Maps
ia: Discarga Mappas

en: Statistics
ia: Statistica

en: Settings…
ia: Preferentias…

en: Help
ia: Adjuta

en: Map download finished.
ia: Discargamento de mappa terminate.

en: Platform:
ia: Platteforma:

en: Occupancy:
ia: Occupation :

en: Show indoor map
ia: Monstra mappa interior

en: Share location…
ia: Comparti Location …

[ctx: matrix room type]
en: Invited
ia: Invitate

[ctx: matrix room type]
en: Favorite Rooms
ia: Salas favorite

[ctx: matrix room type]
en: Direct Messages
ia: Messages directe

[ctx: matrix room type]
en: Rooms
ia: Salas

[ctx: matrix room type]
en: Low Priority
ia: Basse prioritate

[ctx: matrix room type]
en: Spaces
ia: Spatios

[ctx: @title:tab This isn't the app name, but the English noun]
en: Itinerary
ia: Itinerary (Itinerario)

[ctx: @title:tab]
en: Plan Trip
ia: Planifica viage

[ctx: @title:tab]
en: Passes & Programs
ia: Passes & Programmas

[ctx: @title:tab]
en: Current Ticket
ia: Billet currente

en: Disruption on %1
ia: Ruptura a %1

en: Changes on %1
ia: Modificationes a %1

en: Delays on %1
ia: Retardos sur %1

en: Delayed departure on %1
ia: Partita retardate a %1

en: Earlier departure on %1
ia: Partita anticipate a %1

en: Delayed arrival on %1
ia: Arrivata retardate a %1

en: Platform change on %1
ia: Cambiamento de platteforma a %1

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Trip has been canceled.
ia: Viage (trip) ha essite cancellate.

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Arrival has been canceled.
ia: Arrivata ha essite cancellata.

en: New departure time is: %1 (+%2)
ia: Nove tempore de partita es: %1 (+%2)

en: New departure time is: %1 (%2)
ia: Nove tempore de partita es: %1 (%2)

en: New arrival time is: %1 (+%2)
ia: Nove tempore de arrivata es: %1 (+%2)

en: New departure platform is: %1
ia: Nove platteforma de partita es: %1

en: New arrival platform is: %1
ia: Nove platteforma de arrivata es: %1

en: Family name
ia: Nomine de Familia

en: Name is case-sensitive.
ia: Nomine es sensibile al differentia inter majusculas e minusculas.

en: Order number or booking reference
ia: Numero de ordine o referentia de reservation

en: Booking reference
ia: Referentia de reservation

en: Import Online Ticket
ia: Importa Billet in linea

en: No ticket found
ia: Nulle billet trovate

en: Online Ticket
ia: Billet In Linea

en: Search…
ia: Cerca...

[ctx: no longer valid tickets]
en: Expired
ia: Expirate

[ctx: not yet valid tickets]
en: Future
ia: Futuro

[ctx: not yet expired tickets]
en: Valid
ia: Valide

en: Passes and Programs
ia: Passes e Programmas

en: Add Program Membership…
ia: Adde Adhesion de Programma...

en: Import bonus or discount program cards or flat rate passes.
ia: Importa bonus o cartas de programma de disconto o passes de rata platte.

en: Boarding Pass
ia: Carta de imbarcar

en: Event Ticket
ia: Billet de Evento

en: Pass
ia: Pass:

[ctx: bonus, discount or frequent traveler program]
en: Program
ia: Programma

en: Name
ia: Nomine

en: Number
ia: Numero

en: Program membership number copied to clipboard
ia: Numero de adhesion de programma copiate a area de transferentia

en: Show program pass
ia: Monstra pass de programma

en: Edit Program Membership
ia: Modifica Adhesion de Programma

en: Save
ia: Salveguarda

en: Program
ia: Programma

en: Program name must not be empty.
ia: Nomine de Programma non debe esser vacue.

en: Membership
ia: Membro

en: Member
ia: Membro

en: Valid from
ia: Valide ab

en: Valid until
ia: Valide usque

en: Valid until time has to be after the valid from time.
ia: Tempore de valide usque debe esser ante le tempore valide ab.

en: Barcode
ia: Codice a barras

en: Program Membership
ia: Adhesion de Programma

en: Show Pass
ia: Monstra Pass

en: Walk
ia: Promenada

en: Wait
ia: Pausa

en: Rented bicycle
ia: Bicycletta locate

en: Rented moped
ia: Cyclo a motor locate

en: Rented kick scooter
ia: Monopatin locate

en: Rented car
ia: Auto de location

en: Bicycle
ia: Bicycletta

en: Car
ia: Automobile

en: Public Transport Information Sources
ia: Fontes de information de Transporto Public

en: 🇪🇺 European Union
ia: 🇪🇺 Union Europee

en: European Union
ia: Union Europee

en: Availability unknown
ia: Disponibilitate incognite

en: Not available
ia: Non disponibile

en: Currently not available
ia: Cuirrentemente non disponibile

en: One space | %1 spaces
ia[0]: Un spatio
ia[1]: %1 spatios

en: Documents and Tickets
ia: Documentos e Billetes

en: Flight from %1 to %2
ia: Volo ex %1 a %2

en: Train from %1 to %2
ia: Traino ex %1 a %2

en: Bus from %1 to %2
ia: Autobus ex %1 a %2

[ctx: @title]
en: New Restaurant
ia: Nove Restaurante

[ctx: @title]
en: Edit Restaurant
ia: Modifica restaurante

en: Restaurant
ia: Restaurante

[ctx: restaurant name]
en: Name
ia: Nomine

en: Restaurant Reservation
ia: Reservation de restaurante:

[ctx: @title:group]
en: Details
ia: Detalios

en: Start time
ia: Tempore de initio

en: End time
ia: Tempore de Fin

en: Party size
ia: Grandor de festa (Party)

en: Settings
ia: Preferentias

en: Home Country
ia: Pais de domo

en: Online Services
ia: Servicios in linea

en: Query Traffic Data
ia: Requere Datos de Traffico

en: When enabled, this will query transport provider online services for changes such as delays or gate and platform changes.
ia: Quando habilitate, isto demandara servicios in linea de fornitor de transporto per cambiamentos tal como retardos o cambiamentos de porta e platteforma.

en: Use insecure services
ia: Usa servicios insecure

en: Enabling this will also use online services that do not offer transport encryption. This is not recommended, but might be unavoidable when relying on live data from certain providers.
ia: habilitar isto anque usara servicios in linea que non offere cryptation de transporto. Isto non es recommendate, ma poterea esser inevitabile quando depende sur datos actual ex certe fornitores.

en: Public Transport Information Sources…
ia: Fontes de information de Transporto Public...

en: Weather Forecast
ia: Prevision Meteorologic

en: Showing weather forecasts will query online services.
ia: Mostrar previsiones meteorologic demandera servicios in linea.

en: Using data from <a href="https://www.met.no/">The Norwegian Meteorological Institute</a> under <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/4.0">Creative Commons 4.0 BY International</a> license.
ia: Usante dato exdata  <a href="https://www.met.no/">Le Norwegian Meteorological Institute</a> sub licentia <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/4.0">Creative Commons 4.0 BY International</a>.

en: Preload Map Data
ia: Precarga datos de mappa

en: Enabling this will download maps for all stations and airports for upcoming trips when connected to Wifi network.
ia: Habilitar isto discargara mappas per omne stationes e aeroportos per futur viages quando connectite a rete WiFi.

en: Currency Conversion
ia: Conversion de numerario

en: Enabling this will perform online queries for exchange rates to currencies at travel destinations.
ia: Habilitar isto executara  demandas in linea per excambiar ratas a numerarios a destinationes de viage.

en: Wikimedia Online Content
ia: Wikimedia Online Content (Contentoin linea de Wikimedia)

en: Use additional online content from Wikimedia and Wikidata.
ia: Usa contento additional in linea ex Wikimedia e Wikidata.

en: Transfer Assistant
ia: Assistente de transferentias

en: Automatically add transfers
ia: Adde automaticmente transferentias

en: Automatically fill transfers
ia: Automaticmente reimple transferentias

en: When enabled, this will query transport provider online services automatically for transfer information.
ia: Quando habilitate, isto demendera automaticmente servicios in linea de fornitor de transporto per information de transferentia.

en: Notifications
ia: Notificationes

en: Configure Notifications…
ia: Configura notificationes ...

en: Show notifications on lock screen
ia: Monstra notificationes sur schermo blocate

en: Request permissions…
ia: Demanda permissiones...

en: Additional permissions are required to show notifications.
ia: Permissiones additional es requirite per monstrar notificationes.

en: Notification permissions are available
ia: Permissiones de notification es disponibile

en: No further action required.
ia: Necun ulterior action es requirite.

en: Onboard Status
ia: Stato de a bordo

en: Additional permissions are required to access the Wi-Fi status.
ia: Permissiones additional es requirite per acceder al stato de Wi-Fi.

en: Wi-Fi access for onboard information is available.
ia: Accesso Wi-Fi per information de a bordo es disponibile.

en: Wi-Fi is not enabled
ia: Wi-Fi non es habilitate

en: Location service is not enabled
ia: Servicio de location non es habilitate

en: Wi-Fi access is not available on this system
ia: Accesso Wi-Fi non es disponibile sur iste systema

en: Enable Wi-Fi on your system to access onboard information.
ia: Habilita Wi-Fi sur tu systema per acceder a information a bordo.

en: Enable the location service on your device to access onboard information.
ia: Habilita le servicio de location sur tu dispositivo per acceder a information de a bordo.

en: Onboard information are unfortunately not supported on your device at this time.
ia: Information de a bordo infortunatemente non es supportate sur tu dispositivo nunc.

en: Matrix Integration
ia: Integration de Matrix

en: Logged in as %1
ia: Accedite como %1

en: Synchronize rooms
ia: Synchronisa salas

en: Matrix ID
ia: ID de Matrix

en: Password
ia: Contrasigno

en: Log out
ia: Claude session

en: Log in
ia: Accede

en: Traewelling Integration
ia: Integration de Traewelling

[ctx: @info]
en: Traewelling is a free check-in service that lets you tell your friends where you are and where you can log your public transit journeys. For more information, visit <a href="https://traewelling.de">traewelling.de</a>
ia: Traewelling es un servicio de check-in gratuite que te permitte dir a tu amicos ubi tu e ubi tu pote registrar to viages de transito public. Per plus information , tu visita <a href="https://traewelling.de">traewelling.de</a>

en: Login
ia: Accesso de identification

en: Logout
ia: Clausura de session

en: Contributing
ia: Contribuer

en: I contribute to OpenStreetMap
ia: Io contribue a OpenStreetMap

en: Enables OSM editing options.
ia: Habilita optiones de mofificar de OSM

en: Trips
ia: Tours

en: Distance
ia: Distantia:

en: Hotel nights
ia: Noctes de Hotel

en: Visited countries
ia: Paises visitate

en: Flights
ia: Volos

en: Train rides
ia: Viages de traino

en: Bus rides
ia: Viages de bus

en: Car rides
ia: Viages de auto

en: Boat trips
ia: Viages de barca

en: Year
ia: Anno

en: Train
ia: Traino

en: Clear History
ia: Netta chronologia

en: Do you really want to remove all previously searched locations?
ia: Tu vermente vole remover omne locationes cercate antea?

en: Clear history
ia: Netta chronologia

en: Sort by name
ia: Ordina per nomine

en: Most recently used
ia: Plus recentemente usate

en: Most often used
ia: Plus soventemente usate

en: Remove history entry
ia: Remove entrata de chronologia

en: No locations found
ia: Nulle location trovate

en: Edit Ticket
ia: Modifica Billet

en: Ticket
ia: Billet

en: Ticket name
ia: Nomine de Billet:

en: Ticket name must not be empty.
ia: Nomine de Billet non pote esser vacue.

en: Delete Ticket
ia: Dele Billet

en: Do you really want to delete this ticket?
ia: Tu vermente vole deler iste billet?

en: Class
ia: Classe

[ctx: @title:group]
en: Ticket Barcode
ia: Codice a barras de Billet

en: Select ticket
ia: Selige Billet

en: Scan barcode…
ia: Scande Codice a barras…

en: Attendee %1
ia: Participante %1

en: Traveler %1
ia: Viagiator %1

en: My Itinerary
ia: Mi Itinerario

en: Add train trip…
ia: Adde viage de traino...

en: Add flight…
ia: Adde volo...

en: Add ferry trip…
ia: Adde viage de ferry...

en: Add accommodation…
ia: Adde allogiamento...

en: Add event…
ia: Adde evento...

en: Add restaurant…
ia: Adde restaurante...

[ctx: @action:button]
en: Go To Now
ia: Vade a Nunc

[ctx: @action:button]
en: Add trip
ia: Adde viage

[ctx: @title:group]
en: Add New Trip
ia: Adde nove viage

en: Delete Trip
ia: Dele viage

en: Do you really want to delete this trip?
ia: Tu vermente vole deler iste viage?

en: As GPX file…
ia: Como file GPX...

en: Export Trip
ia: Exporta viage...

en: Nothing on the itinerary for today.
ia: Nihil sur le itinerario per hodie.

en: Today
ia: Hodie

en: Tourist Attraction
ia: Attraction touristic

en: Departure
ia: Partita

en: Departure Time
ia: Tempore de partita

en: Arrival
ia: Arrivata

en: Arrival Time
ia: Tempore de arrivata:

[ctx: train coach]
en: Coach: <b>%1</b>
ia: Autocar: <b>%1</b>

[ctx: train class]
en: Class: <b>%1</b>
ia: Classe: <b>%1</b>

en: Edit Train Reservation
ia: Modifica Reservation de traino

en: Change departure station
ia: Modifica station de partita

en: Change arrival station
ia: Modifica station de arrivata

[ctx: train departure]
en: Departure
ia: Partita

[ctx: train platform]
en: Platform
ia: Platteforma

[ctx: train arrival]
en: Arrival
ia: Arrivata

[ctx: Train seat]
en: Seat
ia: Sede

[ctx: carriage on a train]
en: Coach
ia: Autocar

[ctx: seating class on a train]
en: Class
ia: Classe

en: Train Ticket
ia: Billet de traino

[ctx: Train departure]
en: Departure
ia: Partita

en: Additional notes
ia: Notas additional

en: Departure Vehicle Layout
ia: Disposition de Vehiculo de partita:

[ctx: Train arrival]
en: Arrival
ia: Arrivata

en: Arrival Vehicle Layout
ia: Disposition de Vehiculo de arrivata

[ctx: @action:button]
en: Add to Traewelling
ia: Adde a Traewelling

en: Added to Traewelling
ia: Addite a Traewelling

en: Failed to add to Traewelling
ia: Falleva a adder a Traewelling

en: Select transfer
ia: Selige transferimento

en: Delete transfer
ia: Dele transferimento

en: Select Transfer
ia: Selige transferimento

en: Depart Now
ia: Parti nunc

en: Discard
ia: Abandona

en: Bike
ia: Bicycletta

en: Bike & Ride
ia: Viagiar per bycicletta

en: Shared Bikes
ia: Bicyclettas compartite

en: Park & Ride
ia: Parcar e Viagiar

en: %1 ends at %2
ia: %1 termina a  %2

en: Preceding arrival %1 at %2
ia: Arrivata precedente %1 a %2

en: %1 starts at %2
ia: %1 initia a %2

en: Following departure %1 from %2
ia: Sequente partita %1 ex %2

en: Trip: %1
ia: Viage (Trip): %1

en: Date: %2 (one day) | Date: %2 (%1 days)
ia[0]: Data: %2 (un die)
ia[1]: Data: %2 (%1 dies)

en: %1: some incompatible power sockets (%2)
ia: %1: Alcun prisas electric incompatibile: ( %2)

en: %1: some incompatible power plugs (%2)
ia: %1: Alcun claves de contacto electric incompatibile: (%2)

en: %1: no compatible power plugs (%2)
ia: %1: Necun prisas electric compatibile (%2)

en: Currency: %2 | Currencies: %2
ia[0]: Numerario: %2
ia[1]: Numerarios: %2

en: Edit…
ia: Edita…

en: Delete trip
ia: Dele viage

[ctx: @title:window]
en: Add Trip
ia: Adde viage

[ctx: @title:window]
en: Edit Trip
ia: Modifica Viage

[ctx: @label:textbox]
en: Trip name:
ia: Nomine de Viage:

en: Address:
ia: Adresse:

[ctx: @title:window]
en: Merge Trips
ia: Fusiona viages

en: Merge with:
ia: Fusiona con :

[ctx: @action:button]
en: Merge
ia: Fusiona

[ctx: @title:group]
en: Add to Trip
ia: Adde a viage

en: Do you really want to delete the trip '%1'?
ia: Tu vermente vole deler le viage '%1'?

en: One day | %1 days
ia[0]: Un die
ia[1]: %1 dies

en: Some incompatible power sockets (%1)
ia: Alcun prisas electric incompatibile: (%1)

en: Some incompatible power plugs (%1)
ia: Alcun claves de contacto electric incompatibile: (%1)

en: No compatible power plugs (%1)
ia: Necun prisas electric compatibile (%1)

en: Show map…
ia: Monstra mappa…

en: Import
ia: Importa

en: Add
ia: Adde

en: Cost
ia: Costo

en: Rename…
ia: Renomina…

en: Merge trips…
ia: Fusiona viages...

en: Split trip…
ia: Scinde viage...

en: New Trip
ia: Nove Viage

en: Add to Trip
ia: Adde a viage

en: Trip name must not be empty.
ia: Nomine de viage non pote esser vacue.

en: Add to:
ia: Adde a:

en: A trip must be selected.
ia: Unviage debe esser selectionate.

[ctx: @title:window]
en: Trips
ia: Tours

[ctx: List section header]
en: Past trips
ia: Viages passate

[ctx: List section header]
en: Future trips
ia: Viages future

[ctx: List section header]
en: Current trip
ia: Viage currente

en: Upcoming
ia: A venir

en: No trips added yet.
ia: Necun viages addite totevia.

[ctx: @title:window]
en: Split Trip
ia: Scinde Viage

[ctx: @label:textbox]
en: New Trip name:
ia: Nove Nomine de Viage:

[ctx: @title:group]
en: Sections
ia: Sectiones

[ctx: @action:button]
en: Split trip
ia: Scinde Viage

en: Vehicle Layout
ia: Disposition de Vehiculo

en: First class
ia: Prime classe

en: Second class
ia: Secunde classe

en: First/second class
ia: Prime/secunde classe

en: Unknown class
ia: Classe incognite

[ctx: train coach]
en: Coach %1
ia: Autocar: %1

[ctx: train coach type]
en: Sleeping car
ia: Wagon Lecto

[ctx: train coach type]
en: Couchette car
ia: Wagon couchette

[ctx: train coach type]
en: Restaurant car
ia: Wagon Restaurante

[ctx: train coach type]
en: Car transport car
ia: Wagon de transporto auto

en: Departure: %1
ia: Partita: %1

en: Arrival: %1
ia: Arrivata: %1

en: Platform: %1
ia: Platteforma: %1

en: Coach: %1 Seat: %2
ia: Autocar: %1 Placia: %2

en: No vehicle layout information available.
ia: Nulle information de disposition de vehiculo disponibile.

en: Welcome!
ia: Benvenite!

en: How to import data?
ia: Como importar datos?

en: <p>There's a number of ways to import data into KDE Itinerary:<ul><li>Directly opening PDF tickets or Apple Wallet passes.</li><li>From the Android calendar, for entries made via the KMail or Nextcloud Itinerary plugins, and synced using DAVx⁵.</li><li>Via KDE Connect from the KMail Itinerary plugin.</li><li>By scanning boarding pass barcodes and pasting their content.</li></p>
ia: <p>Il ha un numero de modos a importar datos in KDE Itinerary: <ul><li>Aperir Directemente Billetes PDF o cartas de Apple Wallet.</li><li>Ex le calendario de Android, per entratas facite via le plugins de Itinerary  de KMail, Nextcloud , e accordate usante DAVx⁵</li><li> Via KDE Connect ex le plugin de Itinerary de KMail.</li><li>Per scander codice a barras de Cartas de imbarcar e collar lor contento.</li></p>

en: Check the settings!
ia: Verifica le preferentias!

en: KDE Itinerary has all features disabled by default that require online access, such as retrieving live traffic data or weather forecasts. You therefore might want to review these settings. While you are at it, you might want to configure your home location to enable the transfer assistant to automatically suggests ways to your next departure station or airport.
ia: KDE Itinerary ha tote le characteristicas dishabilitate per definition que require accesso in linea, tal como recuperar datos de traffico actual o previsiones meteorologic. Tu ergo poterea voler revider iste preferentias. Durante que tu es a illo, tu poterea voler configurar tu location initial o de domo  per habilitar le assistente de transferentia a suggerer stratas a tu proxime station o aeroporto de partita.

en: More information
ia: Altere information

en: For more information about KDE Itinerary check out the <a href="https://community.kde.org/KDE_PIM/KDE_Itinerary">wiki page</a>.
ia: Per plus information re KDE Itinerary verifica le pagina wiki<a href="https://community.kde.org/KDE_PIM/KDE_Itinerary"></a>.

en: Got it!
ia: Obtenite!

en: Syncing…
ia: Synchronisante ...

en: This server does not support logging in using a password
ia: Iste servitor non supporta accesso con usar de contrasigno

en: Logging in
ia: Accedente

[ctx: Airline Flightnumber from Airport to Airport on Date]
en: %1%2 from %3 to %4 on %5
ia: %1%2 ex %3 a %4 le %5
