itinerary - en to it translation catalogue (439 entries)

en: About
it: Informazioni

en: Homepage: <a href="%1">%1</a>
it: Pagina principale: <a href="%1">%1</a>

en: License: <a href="https://spdx.org/licenses/%1.html">%2</a>
it: Licenza: <a href="https://spdx.org/licenses/%1.html">%2</a>

en: License: <a href="%2">%1</a>
it: Licenza: <a href="%2">%1</a>

en: Application
it: Applicazione

en: Transport Data
it: Dati trasporto

en: Version
it: Versione

en: KDE Itinerary is developed by the KDE community as free software and uses the components listed below.
it: KDE Itinerary è sviluppato dalla comunità KDE come software libero e utilizza i componenti elencati di seguito.

en: KDE Itinerary uses public transport data from the following sources.
it: KDE Itinerary utilizza dati di trasporto pubblici dalle fonti seguenti.

en: Application version: %1
it: Versione dell'applicazione: %1

en: Extractor capabilities:
it: Capacità dell'estrattore:

en: Alternative Connections
it: Collegamenti alternativi

[ctx: to travel destination]
en: To %1
it: A %1

en: Replace Journey
it: Sostituisci viaggio

en: Do you really want to replace your existing reservation with the newly selected journey?
it: Vuoi davvero sostituire la tua prenotazione esistente con il viaggio appena selezionato?

en: Replace
it: Sostituisci

en: Download failed: %1
it: Scaricamento non riuscito: %1

en: Import failed: %1
it: Importazione non riuscita: %1

en: Import failed: File too large.
it: Importazione non riuscita. File troppo grande.

en: One reservation imported. | %1 reservations imported.
it[0]: Una prenotazione importata.
it[1]: %1 prenotazioni importate.

en: Health certificate imported.
it: Certificato medico importato.

en: Pass imported.
it: Pass importato.

en: Nothing imported.
it: Non è stato importato niente.

en: Export failed: %1
it: Esportazione non riuscita: %1

en: Export completed.
it: Esportazione completata.

en: Import completed.
it: Importazione completata.

en: In barcode scanning mode
it: In modalità di scansione dei codici a barre

en: Scan Barcode
it: Scansione codice a barre

en: No camera available.
it: Nessuna fotocamera disponibile.

en: %1 to %2
it: %1 a %2

en: From: %1
it: Da: %1

en: To: %1
it: A: %1

en: Arrival time: %1
it: Ora di arrivo: %1

en: Boat Ticket
it: Biglietto per la nave

en: Barcode Scan Mode
it: Modalità di scansione dei codici a barre

en: Departure
it: Partenza

en: Time:
it: Orario:

en: Arrival
it: Arrivo

en: Booking
it: Prenotazione

en: Reference:
it: Riferimento:

en: Under name:
it: Con il nome:

en: Bus Ticket
it: Biglietto dell'autobus

en: Alternatives
it: Alternative

en: Journey Details
it: Dettagli di viaggio

en: Station:
it: Stazione:

en: Seat
it: Posto

en: Seat:
it: Posto:

en: Transfer to %1
it: Trasferisci a %1

en: Calendar Import
it: Importazione calendari

en: Import selected events
it: Importa gli eventi selezionati

en: Rental Car Drop-off
it: Consegna auto a noleggio

en: Rental Car Pick-up
it: Ritiro auto a noleggio

en: Drop-off: %1
it: Consegna: %1

en: Rental Car
it: Auto a noleggio

en: Pick-up
it: Ritiro

en: Location:
it: Posizione:

en: Drop-off
it: Consegna

en: Vehicle
it: Veicolo

en: Type:
it: Tipo:

en: Model:
it: Modello:

en: Brand:
it: Marca:

en: Reservation
it: Prenotazione

en: Departures
it: Partenze

en: Earlier
it: Prima

en: Later
it: Più tardi

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Canceled
it: Annullato

[ctx: destination]
en: To:
it: A:

en: Data providers: %1
it: Fornitori di dati: %1

en: Delete Event
it: Elimina evento

en: Do you really want to delete this event?
it: Vuoi davvero eliminare questo evento?

en: Delete
it: Elimina

en: Select Calendar
it: Seleziona calendario

[ctx: cancel as in revoking a booking]
en: Cancel Reservation
it: Annulla prenotazione

en: Download
it: Scarica

en: Change Reservation
it: Cambia prenotazione

en: View Reservation
it: Visualizza prenotazione

en: Show Boarding Pass
it: Mostra carta d'imbarco

en: Show Ticket
it: Mostra biglietto

en: Documents (%1)
it: Documenti (%1)

en: Add transfer before
it: Aggiungi trasferimento prima

en: Add transfer after
it: Aggiungi trasferimento dopo

en: Edit
it: Modifica

en: Add to calendar...
it: Aggiungi al calendario...

en: Documents
it: Documenti

en: Add Document
it: Aggiungi documento

en: All Files (*.*)
it: Tutti i file (*.*)

en: Open Document
it: Apri documento

en: Delete Document
it: Elimina documento

en: Do you really want to delete this document?
it: Vuoi davvero eliminare questo documento?

en: Add Document...
it: Aggiungi documento...

en: No documents attached to this reservation.
it: Nessun documento allegato a questa prenotazione

en: End: %1
it: Fine: %1

en: Start time: %1
it: Ora d'inizio: %1

en: End time: %1
it: Ora di fine: %1

en: Edit Event
it: Modifica evento

en: Venue:
it: Sede:

[ctx: event as in concert/conference/show, not as in appointment]
en: Event
it: Evento

[ctx: time of entrance]
en: Entrance:
it: Entrata:

en: Start Time:
it: Ora d'inizio:

en: End Time:
it: Ora di fine:

en: Home
it: Casa

en: Work
it: Lavoro

en: Location %1
it: Posizione %1

en: Favorite Locations
it: Posizioni preferite

en: Export Favorite Locations
it: Esporta i luoghi preferiti

en: GPX Files (*.gpx)
it: File GPX (*.gpx)

en: Import Favorite Locations
it: Importa i luoghi preferiti

en: Pick Location
it: Scegli la posizione

en: Add Favorite Location
it: Aggiungi posizione preferita

en: Rename Favorite Location
it: Rinomina posizione preferita

en: Remove Favorite Location
it: Rimuovi posizione preferita

en: Export to GPX
it: Esporta in GPX

en: Import from GPX
it: Importa da GPX

en: Rename favorite location
it: Rinomina posizione preferita

en: Rename
it: Rinomina

[ctx: flight departure, %1 is airport, %2 is time]
en: Departure from %1: %2
it: Partenza da %1: %2

en: Terminal: %1  Gate: %2  Seat: %3
it: Terminal: %1  Gate: %2  Posto: %3

[ctx: flight arrival, %1 is airport, %2 is time]
en: Arrival at %1: %2
it: Arrivo a %1: %2

en: Edit Flight
it: Modifica volo

en: Boarding time:
it: Ora d'imbarco:

[ctx: flight departure]
en: Departure
it: Partenza

[ctx: flight departure time]
en: Departure time:
it: Ora di partenza:

[ctx: flight departure terminal]
en: Departure terminal:
it: Terminal di partenza:

[ctx: flight departure gate]
en: Departure gate:
it: Gate di partenza:

en: Flight
it: Volo

en: Sequence Number:
it: Numero di sequenza:

en: Boarding:
it: Imbarco:

en: Boarding group:
it: Gruppo d'imbarco:

en: Airline:
it: Compagnia aerea:

en: Airport:
it: Aeroporto:

[ctx: flight arrival]
en: Arrival
it: Arrivo

en: Frequent Traveler Program
it: Programma viaggiatore frequente

[ctx: name of a frequent flyer program]
en: Program:
it: Programma:

en: Number:
it: Numero:

en: Delete Pass
it: Elimina pass

en: Do you really want to delete this pass?
it: Vuoi davvero eliminare questo pass?

en: Flight %1 from %2 to %3
it: Volo %1 da %2 a %3

en: Train %1 from %2 to %3
it: Treno %1 da %2 a %3

en: Bus %1 from %2 to %3
it: Autobus %1 da %2 a %3

en: Ferry from %1 to %2
it: Traghetto da %1 a %2

en: Certificate expired
it: Certificato scaduto

en: Certificate invalid
it: Certificato non valido

en: Vaccination %1/%2 (%3)
it: Vaccinazione %1/%2 (%3)

en: Vaccination (%1)
it: Vaccinazione (%1)

en: Test %1 (%2)
it: Esame %1 (%2)

en: Recovery (%1)
it: Guarigione (%1)

en: Health Certificates
it: Certificati medici

en: Import from Clipboard
it: Importa dagli appunti

en: Delete Certificate
it: Elimina certificato

en: Do you really want to delete this certificate?
it: Vuoi davvero eliminare questo certificato?

en: <p>You can import the following health certificates by scanning them with a barcode scanner app:<ul><li>European "Digital Green Certificates" for vaccinations, tests or recovery.</li><li>Indian vaccination certificates.</li><li>SMART Health Cards (SHC) as used in parts of Canada and the US.</li></p>
it: <p>Puoi importare i seguenti certificati medici eseguendo una scansione con un'applicazione per codici a barre: <ul><li>«Certificato verde digitale» per vaccinazioni, test o guarigione. </li><li>Certificati di vaccinazione indiani. </li><li>SMART Health Card (SHC) utilizzate in parte del Canada e negli Stati Uniti.</li></p>

en: Person
it: Persona

en: Name:
it: Nome:

en: Date of birth:
it: Data di nascita:

en: Recovery
it: Guarigione

en: Positive test:
it: Esame positivo:

en: Disease:
it: Malattia:

en: Valid from:
it: Valido da:

en: Valid until:
it: Valido fino:

en: Certificate
it: Certificato

en: Issuer:
it: Emittente:

en: Identifier:
it: Identificatore:

en: Issued:
it: Emesso il:

en: Expires:
it: Scade:

en: Signature:
it: Firma:

en: Test
it: Esame

en: Date:
it: Data:

en: Test:
it: Esame:

en: Result:
it: Risultato:

en: Test Center:
it: Centro esami

en: Country:
it: Nazione:

en: Vaccination
it: Vaccinazione

en: %2 (%1 day ago) | %2 (%1 days ago)
it[0]: %2 (%1 giorno fa)
it[1]: %2 (%1 giorni fa)

en: Vaccine:
it: Vaccino:

en: Manufacturer:
it: Produttore:

en: Check-in time: %1
it: Ora di check-in: %1

en: Check-out time: %1
it: Ora di check-out: %1

en: Edit Hotel Reservation
it: Modifica prenotazione albergo

en: Telephone:
it: Telefono:

en: Email:
it: Posta elettronica:

en: Hotel Reservation
it: Prenotazione albergo

en: Check-in time:
it: Ora di check-in:

en: Check-out time:
it: Ora di check-out:

en: Booking reference:
it: Riferimento della prenotazione:

en: Elevator
it: Ascensore

en: Find Gate
it: Trova gate

[ctx: flight departure/arrival gate]
en: %1 (arrival + departure)
it: %1 (arrivo + partenza)

[ctx: flight departure gate]
en: %1 (departure)
it: %1 (partenza)

[ctx: flight arrival gate]
en: %1 (arrival)
it: %1 (arrivo)

en: Floor %1
it: Piano %1

[ctx: @action:intoolbar Go down one floor]
en: Floor down
it: Scendi di un piano

[ctx: @action:intoolbar Go up one floor]
en: Floor up
it: Sali di un piano

en: Zoom In
it: Ingrandisci

en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

en: Find Platform
it: Trova binario

en: Show Elevator Status
it: Mostra lo stato dell'ascensore

en: Show Rental Vehicles
it: Mostra veicolo a noleggio

en: Open Map
it: Apri la mappa

en: Open wheelmap.org
it: Apri wheelmap.org

en: Switched to floor %1
it: Passato al piano %1

[ctx: train arrival/departure platform]
en: %1 (arrival/departure)
it: %1 (arrivo/partenza)

[ctx: train departure platform]
en: %1 (departure)
it: %1 (partenza)

[ctx: train arrival platform]
en: %1 (arrival)
it: %1 (arrivo)

en: Railway
it: Ferrovia

en: Light Rail
it: Metropolitana di superficie

en: Subway
it: Metropolitana

en: Tramway
it: Tranvia

en: Bus
it: Autobus

en: Select
it: Seleziona

en: Select Journey
it: Seleziona viaggio

en: Search Journey
it: Cerca viaggio

[ctx: departure train station]
en: Select Departure Stop
it: Seleziona la fermata di partenza

[ctx: arrival train station]
en: Select Arrival Stop
it: Seleziona la fermata di arrivo

[ctx: departure train station]
en: From:
it: Da:

[ctx: arrival train station]
en: To:
it: A:

[ctx: departure time for a train]
en: Departure time:
it: Ora di partenza:

en: %1 to %2 (%3)
it: %1 a %2 (%3)

en: Walk (%1)
it: Cammino (%1)

en: Walk %1 (%2)
it: Cammino %1 (%2)

en: Transfer (%1)
it: Trasferimento (%1)

en: Wait (%1)
it: Attesa (%1)

en: Drive %1 (%2)
it: Guida %1 (%2)

en: Direction: %1
it: Direzione: %1

en: Distance: %1
it: Distanza: %1

[ctx: number of switches to another transport]
en: One change | %1 changes
it[0]: Un cambio
it[1]: %1 cambi

en: Itinerary change
it: Cambio d'itinerario

[ctx: day-only date format]
en: dd MMMM
it: gg MMMM

en: Entering %1
it: Ingresso in %1

en: No compatible power sockets: %1
it: Nessuna presa di corrente compatibile: %1

en: Some incompatible power sockets: %1
it: Alcune prese di corrente incompatibili: %1

en: Some incompatible power plugs: %1
it: Alcune spine elettriche incompatibili: %1

en: Timezone change: %1 (%2)
it: Cambio di fuso orario: %1 (%2)

en: Currency: %1
it: Valuta: %1

en: People are driving on the right side.
it: Le persone guidano sul lato destro.

en: People are driving on the left side.
it: Le persone guidano sul lato sinistro.

en: Type A
it: Tipo A

en: Type B
it: Tipo B

en: Europlug
it: Spina europea

en: Type D
it: Tipo D

en: Type E
it: Tipo E

en: Type G
it: Tipo G

en: Type H
it: Tipo H

en: Type I
it: Tipo I

en: Type J
it: Tipo J

en: Type K
it: Tipo K

en: Type L
it: Tipo L

en: Type M
it: Tipo M

en: Type N
it: Tipo N

en: Digital Travel Assistant
it: Assistente digitale per i viaggi

en: Copyright © 2018-%1 The KDE Community
it: Copyright © 2018-%1 La comunità KDE

en: Open Itinerary on the given page
it: Apri Itinerary alla pagina specificata

en: PkPass or JSON-LD file to import.
it: File PkPass o JSON da importare.

en: Import Reservation
it: Importa prenotazione

en: PkPass files (*.pkpass)
it: File PkPass (*.pkpass)

en: PDF files (*.pdf)
it: File PDF (*.pdf)

en: KDE Itinerary files (*.itinerary)
it: File di KDE Itinerary (*.itinerary)

en: Export Itinerary Data
it: Esportazione dati itinerario

en: Import...
it: Importa...

en: Scan Barcode...
it: Scansione codice a barre...

en: Paste
it: Incolla

en: Check for Updates
it: Controlla aggiornamenti

en: Download Maps
it: Scarica mappe

en: Statistics
it: Statistiche

en: Passes && Programs
it: Pass e programmi

en: Passes & Programs
it: Pass e programmi

en: Settings...
it: Impostazioni...

en: Export...
it: Esporta...

en: Help
it: Aiuto

en: Map download finished.
it: Scaricamento delle mappe completato.

en: Disruption on %1
it: Interruzione su %1

en: Changes on %1
it: Cambi su %1

en: Delays on %1
it: Ritardi su %1

en: Delayed departure on %1
it: Partenza ritardata su %1

en: Earlier departure on %1
it: Partenza anticipata su %1

en: Delayed arrival on %1
it: Arrivo ritardato su %1

en: Platform change on %1
it: Cambio di binario su %1

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Trip has been canceled.
it: Il viaggio è stato annullato.

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Arrival has been canceled.
it: L'arrivo è stato annullato.

en: New departure time is: %1 (+%2)
it: Il nuovo orario di partenza è: %1 (+%2)

en: New departure time is: %1 (%2)
it: Il nuovo orario di partenza è: %1 (%2)

en: New arrival time is: %1 (+%2)
it: Il nuovo orario di arrivo è: %1 (+%2)

en: New departure platform is: %1
it: Il nuovo binario di partenza è: %1

en: New arrival platform is: %1
it: Il nuovo binario di arrivo è: %1

[ctx: no longer valid tickets]
en: Expired
it: Scaduto

[ctx: not yet expired tickets]
en: Valid
it: Valido

en: Passes and Programs
it: Pass e programmi

en: Import bonus or discount program cards or flat rate passes.
it: Importa bonus o carte programma sconto o abbonamenti a tariffa fissa.

en: Boarding Pass
it: Carta d'imbarco

en: Event Ticket
it: Biglietto dell'evento

[ctx: @action:button]
en: View Indoor Map
it: Visualizza la mappa degli interni

[ctx: @action:button]
en: View on Map
it: Visualizza sulla mappa

[ctx: @action:button Start route guidance to location]
en: Navigate
it: Naviga

[ctx: @action:button]
en: Public Transport Departures
it: Partenze trasporto pubblico

en: Street:
it: Via:

en: City:
it: Città:

en: Region:
it: Regione:

en: Program Membership
it: Adesione al programma

en: Member
it: Membro

en: Public Transport Information Sources
it: Fonti di informazioni per il trasporto pubblico

en: Global
it: Globale

en: 🇪🇺 European Union
it: 🇪🇺 Unione Europea

en: Edit Restaurant
it: Modifica ristorante

en: Restaurant Reservation
it: Prenotazione ristorante

en: Start time:
it: Ora d'inizio:

en: End time:
it: Ora di fine:

en: Party size:
it: Dimensione del gruppo:

en: Settings
it: Impostazioni

en: Home Country
it: Nazioni di origine

en: Online Services
it: Servizi in linea

en: Query Traffic Data
it: Interroga dati del traffico

en: When enabled, this will query transport provider online services for changes such as delays or gate and platform changes.
it: Se abilitata, questa interrogherà i servizi in linea delle compagnie di trasporto per cambiamenti come ritardi o modifiche di gate o binario.

en: Use insecure services
it: Utilizza servizi non sicuri

en: Enabling this will also use online services that do not offer transport encryption. This is not recommended, but might be unavoidable when relying on live data from certain providers.
it: L'abilitazione di questa funzione utilizzerà anche i servizi in linea che non offrono la cifratura del trasporto. Ciò non è consigliato, ma potrebbe essere inevitabile quando ci si basa sui dati in tempo reale di alcuni fornitori.

en: Public Transport Information Sources...
it: Fonti di informazioni per il trasporto pubblico...

en: Weather Forecast
it: Previsioni meteo

en: Showing weather forecasts will query online services.
it: La visualizzazione delle previsioni meteo interrogherà servizi in linea.

en: Using data from <a href="https://www.met.no/">The Norwegian Meteorological Institute</a> under <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/4.0">Creative Commons 4.0 BY International</a> license.
it: Utilizza dati dal <a href="https://www.met.no/">The Norwegian Meteorological Institute</a> nei termini della licenza <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/4.0">Creative Commons 4.0 BY International</a>.

en: Preload Map Data
it: Pre-carica i dati delle mappe

en: Enabling this will download maps for all stations and airports for upcoming trips when connected to Wifi network.
it: L'abilitazione di questa opzione scaricherà le mappe per tutte le stazioni e gli aeroporti per i prossimi viaggi durante la connessione alla rete Wifi.

en: Currency Conversion
it: Conversione valuta

en: Enabling this will perform online queries for exchange rates to currencies at travel destinations.
it: Abilitando questa opzione saranno eseguite interrogazioni in linea per i tassi di cambio delle valute nelle destinazioni di viaggio.

en: Transfer Assistant
it: Assistente di trasferimento

en: Automatically add transfers
it: Aggiungi automaticamente trasferimenti

en: Automatically fill transfers
it: Riempi automaticamente i trasferimenti

en: When enabled, this will query transport provider online services automatically for transfer information.
it: Se abilitata, questa interrogherà i servizi in linea delle compagnie di trasporto per le informazioni sul trasporto.

en: Notifications
it: Notifiche

en: Configure Notifications...
it: Configura notifiche...

en: Show notifications on lock screen
it: Mostra nelle notifiche sulla schermata di blocco

en: Trips
it: Viaggi

en: Distance
it: Distanza

en: Hotel nights
it: Notti in albergo

en: Visited countries
it: Nazioni visitate

en: Flights
it: Voli

en: Train rides
it: Viaggi in treno

en: Bus rides
it: Viaggi in autobus

en: Car rides
it: Viaggi in auto

en: Boat trips
it: Viaggi in nave

en: Total
it: Totale

[ctx: @action]
en: Hide Names
it: Nascondi i nomi

[ctx: @action]
en: Show Names
it: Mostra i nomi

en: Trains
it: Treni

en: Boat
it: Nave

en: Car
it: Auto

en: Clear history
it: Cancella la cronologia

en: Sort by name
it: Ordina per nome

en: Most recently used
it: Usati più di recente

en: Most often used
it: Usati più spesso

en: Remove history entry
it: Rimuovi la voce della cronologia

en: No locations found
it: Nessuna posizione trovata

en: Ticket
it: Biglietto

en: Delete Ticket
it: Elimina biglietto

en: Do you really want to delete this ticket?
it: Vuoi davvero eliminare questo biglietto?

en: Class:
it: Classe:

en: Attendee %1
it: Partecipante %1

en: Traveler %1
it: Viaggiatore %1

en: My Itinerary
it: Il mio itinerario

en: Go To Now
it: Vai a ora

en: Current Ticket
it: Biglietto attuale

en: Add train trip...
it: Aggiungi viaggio in treno...

en: Add from calendar...
it: Aggiungi da calendario...

en: Delete Trip
it: Elimina viaggio

en: Do you really want to delete this trip?
it: Vuoi davvero eliminare questo viaggio?

en: Export Trip
it: Esporta viaggio

en: Nothing on the itinerary for today.
it: Niente sull'itinerario per oggi.

en: Today
it: Oggi

en: Tourist Attraction
it: Attrazione turistica

en: Arrival Time:
it: Ora di arrivo:

en: Departure Time:
it: Ora di partenza:

en: Departure from %1 on platform %2
it: Partenza da %1 al binario %2

en: Arrival at %1 on platform %2
it: Arrivo a %1 al binario %2

en: Edit Train Reservation
it: Modifica prenotazione treno

en: Board later
it: Sali più tardi

en: Alight earlier
it: Scendi prima

en: Board Later
it: Sali più tardi

en: Change departure station
it: Cambia la stazione di partenza

en: Alight Earlier
it: Scendi prima

en: Change arrival station
it: Cambia la stazione di arrivo

[ctx: train station]
en: Station:
it: Stazione:

en: Platform:
it: Binario:

en: Coach:
it: Carrozza:

en: Train Ticket
it: Biglietto del treno

en: Departure Vehicle Layout
it: Suddivisione veicolo di partenza

en: Arrival Vehicle Layout
it: Suddivisione veicolo di arrivo

en: Departure time:
it: Orario di partenza:

[ctx: previous platform]
en: (was: %1)
it: (era: %1)

en: Arrival time:
it: Ora di arrivo:

[ctx: coach of a train]
en: Coach:
it: Carrozza:

[ctx: bonus, discount or frequent traveler program]
en: Program
it: Programma

en: Show
it: Mostra

en: Ticket number:
it: Numero del biglietto:

en: Select...
it: Seleziona...

en: Select transfer...
it: Seleziona trasferimento...

en: Select Transfer
it: Seleziona trasferimento

en: Depart Now
it: Parti subito

en: Discard
it: Scarta

en: Bike
it: Bicicletta

en: Bike & Ride
it: Bicicletta su rastrelliera

en: Shared Bikes
it: Biciclette condivise

en: Park & Ride
it: Parcheggio di interscambio

en: %1 ends at %2
it: %1 finisce alle %2

en: Preceding arrival %1 at %2
it: Prima dell'arrivo %1 a %2

en: %1 starts at %2
it: %1 inizia alle %2

en: Following departure %1 from %2
it: Dopo la partenza %1 da %2

en: Trip: %1
it: Viaggio: %1

en: Date: %2 (one day) | Date: %2 (%1 days)
it[0]: Data: %2 (un giorno)
it[1]: Data: %2 (%1 giorni)

en: %1: some incompatible power sockets (%2)
it: %1. alcune prese di corrente incompatibili (%2)

en: %1: some incompatible power plugs (%2)
it: %1: alcune spine elettriche incompatibili (%2)

en: %1: no compatible power plugs (%2)
it: %1: non ci sono spine elettriche incompatibili (%2)

en: Currency: %2 | Currencies: %2
it[0]: Valuta: %2
it[1]: Valute: %2

en: Vehicle Layout
it: Suddivisione veicolo

en: Departure: %1
it: Partenza: %1

en: Arrival: %1
it: Arrivo: %1

en: Platform: %1
it: Binario: %1

en: Coach: %1 Seat: %2
it: Carrozza: %1 Posto: %2

en: First class
it: Prima classe

en: Second class
it: Seconda classe

en: First/second class
it: Prima/seconda classe

en: Unknown class
it: Classe sconosciuta

en: No vehicle layout information available.
it: Nessuna informazione disponibile di suddivisione del veicolo.

en: FULL
it: COMPLETO

en: Temperature: %1°C
it: Temperatura: %1°C

en: Temperature: %1°C / %2°C
it: Temperatura: %1°C / %2°C

en: Precipitation: %1 mm
it: Precipitazioni: %1 mm

en: Welcome!
it: Benvenuto!

en: How to import data?
it: Come importare i dati?

en: <p>There's a number of ways to import data into KDE Itinerary:<ul><li>Directly opening PDF tickets or Apple Wallet passes.</li><li>From the Android calendar, for entries made via the KMail, Nextcloud or Thunderbird Itinerary plugins, and synced using DAVx⁵.</li><li>Via KDE Connect from the KMail Itinerary plugin.</li><li>By scanning boarding pass barcodes and pasting their content.</li></p>
it: <p>Esistono diversi modi per importare i dati in KDE Itinerary:<ul><li>Apertura diretta di biglietti PDF o pass Apple Wallet.</li><li>Dal calendario Android, per voci create tramite le estensioni di KMail, Nextcloud o Thunderbird Itinerary e sincronizzate utilizzando DAVx⁵.</li>< li>Tramite KDE Connect dall'estensione Itinerary di KMail.</li><li>Eseguendo la scansione dei codici a barre della carta d'imbarco e incollandone il contenuto.</li></p>

en: Check the settings!
it: Controlla le impostazioni!

en: KDE Itinerary has all features disabled by default that require online access, such as retrieving live traffic data or weather forecasts. You therefore might want to review these settings. While you are at it, you might want to configure your home location to enable the transfer assistant to automatically suggests ways to your next departure station or airport.
it: KDE Itinerary ha tutte le funzionalità che richiedono accesso in linea disabilitate in modo predefinito, come il recupero dei dati di traffico in tempo reale o le previsioni meteo. Potresti quindi voler rivedere queste impostazioni. Nel frattempo, potresti voler configurare la tua posizione di casa per consentire all'assistente di trasferimento di suggerire automaticamente le strade per la prossima stazione o aeroporto di partenza.

en: More information
it: Altre informazioni

en: For more information about KDE Itinerary check out the <a href="https://community.kde.org/KDE_PIM/KDE_Itinerary">wiki page</a>.
it: Per ulteriori informazioni sul KDE Itinerary visita la <a href="https://community.kde.org/KDE_PIM/KDE_Itinerary">pagina del wiki</a>.

en: Got it!
it: Ricevuto!

[ctx: kirigami-addons]
en: Days
it: Giorni

[ctx: kirigami-addons]
en: Months
it: Mesi

[ctx: kirigami-addons]
en: Years
it: Anni

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Cancel
it: Annulla

en: Accept
it: Accetta

[ctx: Airline Flightnumber from Airport to Airport on Date]
en: %1%2 from %3 to %4 on %5
it: %1%2 da %3 a %4 il %5
