itinerary - en to pl translation catalogue (791 entries)

en: About
pl: O programie

en: License: <a href="%2">%1</a>
pl: Licencja: <a href="%2">%1</a>

en: Developer information
pl: Szczegóły programisty

en: Application version: %1
pl: Wersja programu: %1

en: Extractor capabilities:
pl: Możliwości wydobywacza:

en: Extractor capabilities copied to clipboard
pl: Skopiowano do schowka możliwości wydobywacza

en: Show Boarding Pass
pl: Pokaż kartę pokładową

en: Show Ticket
pl: Pokaż bilet

en: Add transfer before
pl: Dodaj przesiadkę przed

en: Add transfer after
pl: Dodaj przesiadkę po

en: Edit
pl: Edytuj

en: Add to calendar…
pl: Dodaj do kalendarza…

en: Export…
pl: Wyeksportuj…

en: Delete
pl: Usuń

en: Delete Event
pl: Usuń wydarzenie

en: Do you really want to delete this event?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć to wydarzenie?

en: Export Reservation
pl: Wyeksportuj rezerwację

en: Actions
pl: Działania

[ctx: cancel as in revoking a booking]
en: Cancel Reservation
pl: Odwołaj rezerwację

en: Check-in
pl: Zamelduj się

en: Download
pl: Pobierz

[ctx: participate in an event]
en: Join
pl: Dołącz

en: Reserve
pl: Zarezerwuj

en: Change Reservation
pl: Zmień rezerwację

en: View Reservation
pl: Zobacz rezerwację

en: Alternative Connections
pl: Alternatywne połączenia

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Long distance trains
pl: Pociągi dalekobieżne

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Local trains
pl: Pociągi miejscowe

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Rapid transit
pl: Szybkie busy

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Bus
pl: Autobus

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Ferry
pl: Prom

en: Replace Journey
pl: Zastąp podróż

en: Do you really want to replace your existing reservation with the newly selected journey?
pl: Czy na pewno chcesz zastąpić obecną rezerwację nowo wybraną podróżą?

en: Replace
pl: Zastąp

en: Destination:
pl: Do:

en: One reservation imported. | %1 reservations imported.
pl[0]: Zaimportowano jedną rezerwację.
pl[1]: Zaimportowano %1 rezerwacje.
pl[2]: Zaimportowano %1 rezerwacji.

en: One pass imported. | %1 passes imported.
pl[0]: Zaimportowano jedną wejściówkę.
pl[1]: Zaimportowano %1 wejściówki.
pl[2]: Zaimportowano %1 wejściówek.

en: One health certificate imported. | %1 health certificates imported.
pl[0]: Zaimportowano jeden certyfikat zdrowia.
pl[1]: Zaimportowano %1 certyfikaty zdrowia.
pl[2]: Zaimportowano %1 certyfikatów zdrowia.

en: Export failed: %1
pl: Nie udało się wyeksportować: %1

en: Export completed.
pl: Ukończono eksportowanie.

en: Trip sent.
pl: Wysłano podróż.

en: Reservation sent.
pl: Wysłano rezerwację.

en: Pass sent.
pl: Wysłano wejściówkę.

en: Saving failed: %1
pl: Nie udało się zapisać: %1

en: File saved successfully.
pl: Pomyślnie zapisano plik.

en: File was exported with a newer version of Itinerary. Some information might not be imported correctly.
pl: Plik wyeksportowano w nowszej wersji Itinerary. Niektóre dane mogą zaimportować się niepoprawnie.

en: Import completed.
pl: Ukończono importowanie.

[ctx: @action:button]
en: Barcode Scan Mode
pl: Tryb skanowania kodów kreskowych

en: In barcode scanning mode
pl: W trybie skanowania kodów kreskowych

en: Scan Barcode
pl: Zeskanuj kod paskowy

en: No camera available.
pl: Nie ma dostępnego żadnego aparatu.

en: Light
pl: Światło

[ctx: default transport name for a boat trip]
en: Ferry
pl: Prom

en: New Boat Trip
pl: Nowa podróż łodzią

en: Edit Boat Trip
pl: Edytuj podróż łodzią

[ctx: boat departure]
en: Change Departure Terminal
pl: Zmień terminal wypłynięcia

[ctx: boat departure]
en: Change departure terminal
pl: Zmień terminal przypłynięcia

[ctx: boat arrival]
en: Change Arrival Terminal
pl: Zmień terminal przypłynięcia

[ctx: boat arrival]
en: Change arrival terminal
pl: Zmień terminal wypłynięcie

en: Trip
pl: Podróż

[ctx: Boat departure]
en: Departure
pl: Wypłynięcie

[ctx: Boat departure]
en: Departure Time
pl: Czas wypłynięcia

en: Departure time has to be set.
pl: Czas wypłynięcia musi być ustawiony.

[ctx: boat terminal]
en: Terminal Name
pl: Nazwa terminala

en: Departure terminal must not be empty.
pl: Terminal wypłynięcia nie może być pusty.

[ctx: Boat arrival]
en: Arrival
pl: Przypłynięcie

[ctx: Boat arrival]
en: Arrival Time
pl: Czas przypłynięcia

en: Arrival time has to be after the departure time.
pl: Czas przypłynięcia musi być przed czasem odpłynięcia.

en: Arrival terminal must not be empty.
pl: Terminal przypłynięcia nie może być pusty.

en: Boat Ticket
pl: Bilet na łódź

en: Departure time
pl: Czas wyruszenia

en: Additional information
pl: Dodatkowe dane

en: Arrival time
pl: Czas przybycia

en: Alternatives
pl: Alternatywy

en: Journey Details
pl: Szczegóły podróży

en: Booking
pl: Rezerwacja

en: Reference
pl: Odwołanie

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy to Clipboard
pl: Skopiuj do schowka

en: Booking reference copied to clipboard
pl: Skopiowano numer rezerwacji do schowka

en: Under name
pl: Na nazwisko

en: Ticket number:
pl: Numer biletu:

en: Ticket number copied to clipboard
pl: Skopiowano numer do schowka

en: Ticket valid from
pl: Bilet ważny od

en: Ticket valid until
pl: Bilet ważny do

[ctx: @title:group]
en: Booking
pl: Rezerwacja

[ctx: @info]
en: Bus
pl: Autobus

[ctx: bus station platform]
en: Platform changed to %1
pl: Zmiana platformy na %1

[ctx: bus station platform]
en: Platform %1
pl: Platforma %1

[ctx: bus seat]
en: Seat: <b>%1</b>
pl: Miejsce: <b>%1</b>

[ctx: from location 1 to location 2]
en: %1 to %2
pl: %1 do %2

[ctx: @title]
en: New Bus Reservation
pl: Nowa rezerwację na autobus

[ctx: @title]
en: Edit Bus Reservation
pl: Zmień rezerwację na autobus

[ctx: bus departure]
en: Change Departure Stop
pl: Zmień stację odjazdu

[ctx: bus departure]
en: Change departure stop
pl: Zmień stację odjazdu

[ctx: bus arrival]
en: Change Arrival Stop
pl: Zmień stację przyjazdu

[ctx: bus arrival]
en: Change arrival stop
pl: Zmień stację przyjazdu

[ctx: @title]
en: Bus
pl: Autobus

[ctx: @title:group]
en: Bus
pl: Autobus

[ctx: @label:textfield]
en: Bus number
pl: Numer autobusu

[ctx: bus departure]
en: Departure
pl: Odjazd

[ctx: Bus departure]
en: Departure Time
pl: Czas odjazdu

[ctx: Bus stop]
en: Stop
pl: Przystanek

en: Departure bus stop must not be empty.
pl: Przystanek wyjazdu nie może być pusty.

[ctx: Bus stop platform]
en: Platform
pl: Peron

[ctx: bus stop]
en: Stop Name
pl: Nazwa przystanku

[ctx: bus stop platform]
en: Platform
pl: Peron

[ctx: bus arrival]
en: Arrival
pl: Przyjazd

[ctx: Train arrival]
en: Arrival Time
pl: Czas przybycia

[ctx: Bus stop]
en: Stop Name
pl: Nazwa przystanku

en: Arrival stop must not be empty.
pl: Przystanek przyjazdu nie może być pusty.

[ctx: bus stop]
en: Stop
pl: Przystanek

[ctx: Bus seat]
en: Seat
pl: Miejsce

en: Bus Ticket
pl: Bilet na autobus

[ctx: Bus departure]
en: Departure
pl: Odjazd

en: Departure date
pl: Data odjazdu

[ctx: bus station]
en: Station
pl: Stacja

[ctx: bus station platform]
en: Platform
pl: Peron

[ctx: Bus arrival]
en: Arrival
pl: Przyjazd

en: Transfer to %1
pl: Przesiadka na %1

[ctx: @title]
en: Select Calendar
pl: Wybierz kalendarz

en: Rental Car Drop-off
pl: Podstawienie samochodu

en: Rental Car Pick-up
pl: Pobranie samochodu

en: Drop-off: %1
pl: Miejsce podstawienia: %1

en: Rental Car
pl: Samochód z wypożyczalni

en: Pick-up
pl: Pobranie

en: Time
pl: Czas

en: Location
pl: Miejsce

en: Drop-off
pl: Podstawienie

en: Vehicle
pl: Pojazd

en: Type
pl: Rodzaj

en: Brand
pl: Marka

[ctx: @title:group]
en: Contact
pl: Kontakt

en: Telephone
pl: Telefon

en: Email
pl: E-mail

en: Website
pl: Strona sieciowa

en: Currency: %1
pl: Waluta: %1

en: Departures
pl: Odjazdy

[ctx: @action:button]
en: Load earlier departures
pl: Wczytaj wcześniejsze odjazdy

[ctx: @action:button]
en: Load later connections
pl: Wczytaj późniejsze połączenia

en: Data providers:
pl: Dostawcy danych:

[ctx: @info:placeholder]
en: Loading
pl: Wczytywanie

[ctx: @info:status]
en: Error
pl: Błąd

en: Add Document
pl: Dodaj dokument

en: All Files (*.*)
pl: Wszystkie pliki (*.*)

en: Delete Document
pl: Usuń dokument

en: Do you really want to delete this document?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć ten dokument?

en: Documents
pl: Dokumenty

en: No documents attached to this reservation.
pl: Nie dołączono żadnych dokumentów do tej rezerwacji.

en: Add Document…
pl: Dodaj dokument…

en: Network error: %1
pl: Błąd sieciowy: %1

en: Download failed: %1
pl: Nie udało się pobrać: %1

[ctx: @action:button]
en: Save
pl: Zapisz

en: End: %1
pl: Koniec: %1

en: Start time: %1
pl: Czas rozpoczęcia: %1

en: End time: %1
pl: Czas zakończenia: %1

[ctx: event venue seat section]
en: Section: <b>%1</b>
pl: Rozdział: <b>%1</b>

[ctx: event venue seat row]
en: Row: <b>%1</b>
pl: Rząd: <b>%1</b>

[ctx: event venue seat number]
en: Number: <b>%1</b>
pl: Numer: <b>%1</b>

[ctx: event as in concert/conference/show, not as in appointment]
en: New Event
pl: Nowe wydarzenie

[ctx: event as in concert/conference/show, not as in appointment]
en: Edit Event
pl: Edytuj wydarzenie

[ctx: event as in concert/conference/show, not as in appointment]
en: Event
pl: Wydarzenie

[ctx: event name]
en: Name
pl: Nazwa

en: Name must not be empty.
pl: Nazwa nie może być pusta.

[ctx: time of entrance]
en: Entrance
pl: Wejście

en: Entrance time has to be before the start time.
pl: Czas wejścia musi być przed czasem rozpoczęcia.

en: Start Time
pl: Czas rozpoczęcia

en: Start time has to be set.
pl: Czas rozpoczęcia musi być ustawiony.

en: End Time
pl: Czas zakończenia

en: End time has to be after the start time.
pl: Czas zakończenia musi być po czasie rozpoczęcia.

en: Venue
pl: Miejsce

[ctx: venue name]
en: Name
pl: Nazwa

en: Seat
pl: Miejsce

[ctx: event venue seat type]
en: Type: <b>%1</b>
pl: Rodzaj: <b>%1</b>

en: As Itinerary file…
pl: Jako plik Itinerary…

en: As GPX file…
pl: Jako plik GPX…

en: Send to %1
pl: Wyślij do %1

en: Itinerary file (*.itinerary)
pl: Pliki Itinerary (*.itinerary)

en: GPX Files (*.gpx)
pl: Pliki GPX (*.gpx)

en: Home
pl: Dom

en: Work
pl: Praca

en: Location %1
pl: Miejsce %1

en: Favorite Locations
pl: Ulubione miejsca

en: Export Favorite Locations
pl: Wyeksportuj ulubione miejsca

en: Import Favorite Locations
pl: Zaimportuj ulubione miejsca

en: Add Favorite Location
pl: Dodaj ulubione miejsce

en: Rename Favorite Location
pl: Przemianuj ulubione miejsce

en: Remove Favorite Location
pl: Usuń ulubione miejsce

en: Export to GPX
pl: Wyeksportuj do GPX

en: Import from GPX
pl: Zaimportuj z GPX

[ctx: @title]
en: Rename favorite location
pl: Przemianuj ulubione miejsce

en: Rename
pl: Przemianuj

en: Pick Location
pl: Wybierz miejsce

[ctx: @info]
en: Boarding time: %1
pl: Czas odprawy: %1

[ctx: flight departure gate]
en: Gate: <b>%1</b>
pl: Brama: <b>%1</b>

[ctx: flight seats]
en: Seat: <b>%1</b>
pl: Miejsce: <b>%1</b>

en: New Flight
pl: Nowy lot

en: Edit Flight
pl: Edytuj lot

[ctx: flight departure]
en: Departure - %1
pl: Odjazd - %1

[ctx: flight departure]
en: Departure
pl: Wylot

en: Airport
pl: Lotnisko

en: Departure airport has to be specified.
pl: Należy wskazać port lotniczy odlotu.

[ctx: flight departure time]
en: Time
pl: Czas

[ctx: flight departure]
en: Departure time has to be set.
pl: Czas wylotu musi być ustawiony.

[ctx: flight departure gate]
en: Gate
pl: Brama

en: Boarding time
pl: Czas odprawy

[ctx: flight departure]
en: Boarding time has to be before the departure time.
pl: Czas wejścia na pokład musi być przed czasem odlotu.

[ctx: flight departure boarding group]
en: Boarding group
pl: Grupa odprawy

[ctx: flight arrival]
en: Arrival - %1
pl: Przylot - %1

[ctx: flight arrival]
en: Arrival
pl: Przylot

en: Arrival airport has to be specified.
pl: Należy wskazać port lotniczy przylotu.

[ctx: flight arrival time]
en: Time
pl: Czas

[ctx: flight arrival]
en: Arrival time has to be after the departure time.
pl: Czas przylotu musi być przed czasem odlotu.

en: Flight
pl: Lot

en: Flight number
pl: Numer lotu

en: Invalid flight number.
pl: Nieprawidłowy numer lotu.

[ctx: Flight seat]
en: Seat
pl: Miejsce

en: Sequence Number:
pl: Numer w szeregu:

en: Boarding
pl: Odprawa

en: Boarding group
pl: Grupa odprawy

en: Airline
pl: Linia lotnicza

[ctx: Flight departure]
en: Departure
pl: Wylot

[ctx: flight departure]
en: Departure time
pl: Czas wyruszenia

[ctx: flight departure]
en: Departure date
pl: Data odjazdu

en: Gate
pl: Brama

[ctx: Flight arrival]
en: Arrival
pl: Przyjazd

[ctx: flight arrival]
en: Arrival time
pl: Czas przybycia

en: Share Place
pl: Udostępnij miejsce

en: Do you really want to share %1 to the Matrix channel %2?
pl: Czy na pewno udostępnić %1 na kanale Matriksa %2?

[ctx: @action:button]
en: Share
pl: Udostępnij

[ctx: @action:button]
en: View Indoor Map
pl: Zobacz mapę wnętrza

[ctx: @action:button]
en: View on Map
pl: Zobacz na mapie

[ctx: @action:button Start route guidance to location]
en: Navigate
pl: Wytycz ścieżkę

[ctx: @action:button]
en: Public Transport Departures
pl: Odjazdy transportu publicznego

[ctx: @action:button]
en: Share via Matrix
pl: Udostępnij w Matriksie

en: Street
pl: Ulica

en: Invalid postal code format for this country.
pl: Nieprawidłowy zapis kodu pocztowego dla tego państwa.

en: City
pl: Miasto

en: Country
pl: Kraj

en: Coordinate
pl: Współrzędna

en: Pick…
pl: Wybór…

en: Address to coordinate
pl: Adres na współrzędne

en: Coordinate to address
pl: Współrzędne na adres

en: Platform
pl: Platforma

[ctx: previous platform]
en: (was: %1)
pl: (był: %1)

[ctx: @label]
en: Price
pl: Cena

en: Price
pl: Cena

en: Not a valid number.
pl: Nieprawidłowy numer.

en: Save Pass
pl: Zapisz wejściówkę

en: Apple Wallet pass (*.pkpass)
pl: Wejściówka Portfela Apple (*.pkpass)

en: Delete Pass
pl: Usuń wejściówkę

en: Do you really want to delete this pass?
pl: Czy na pewno usunąć tę wejściówkę?

en: Check for Updates
pl: Sprawdź uaktualnienia

en: Save As…
pl: Zapisz jako…

en: Flight %1 from %2 to %3
pl: Lot %1 z %2 do %3

en: Train %1 from %2 to %3
pl: Pociąg %1 z %2 do %3

en: Bus %1 from %2 to %3
pl: Autobus %1 z %2 do %3

en: Ferry from %1 to %2
pl: Prom z %1 do %2

en: Vaccination certificate of %1
pl: Certyfikat szczepienia %1

en: Test certificate of %1
pl: Certyfikat badania %1

en: Recovery certificate of %1
pl: Certyfikat ozdrowienia %1

en: Certificate expired
pl: Certyfikat wygasł

en: Certificate invalid
pl: Certyfikat ważny

en: Unknown issuer certificate
pl: Certyfikat od nieznanego wystawcy

en: Recently vaccinated
pl: Ostatnio zaszczepiony

en: Partially vaccinated
pl: Częściowo zaszczepiony

en: Vaccinated
pl: Szczepiony

en: Fully vaccinated
pl: W pełni zaszczepiony

en: Negative test
pl: Badanie ujemne

en: Positive test
pl: Badanie dodatnie

en: Test expired
pl: Badania wygasły

en: Recovery certificate valid
pl: Certyfikat ozdrowienia ważny

en: Vaccination for %1 (%2/%3)
pl: Szczepienie na %1 (%2/%3)

en: Vaccination for %1
pl: Szczepienie ma %1

en: Vaccination
pl: Szczepienie

en: Test %1 for %2
pl: Badanie %1 przez %2

en: Recovery %1 for %2
pl: Zdrowienie %1 przez %2

en: Health Certificates
pl: Certyfikaty zdrowia

en: Delete Certificate
pl: Usuń certyfikat

en: Do you really want to delete this certificate?
pl: Czy na pewno usunąć ten certyfikat?

en: <p>You can import the following health certificates by scanning them with a barcode scanner app:<ul><li>European "Digital Green Certificates" for vaccinations, tests or recovery.</li><li>Indian vaccination certificates.</li><li>SMART Health Cards (SHC) as used in parts of Canada and the US.</li></p>
pl: <p>Możesz zaimportować następujące certyfikaty zdrowia sczytując je czytnikiem kodów kreskowych:<ul><li>Europejskie "Cyfrowe Zielone Certyfikaty" do szczepień, badań lub zdrowień.</li><li>Indyjskie certyfikaty szczepień.</li><li>SMART Health Cards (SHC) używane w częściach Kanady i Stanów Zjednoczonych.</li></p>

en: Person
pl: Osoba

en: Name
pl: Nazwa

en: Date of birth
pl: Rok urodzenia

en: Recovery
pl: Przywracanie

en: Disease
pl: Choroba

en: Valid from
pl: Ważny od

en: Valid until
pl: Ważny do

en: Certificate
pl: Certyfikat

en: Issuer
pl: Wystawca

en: Identifier
pl: Identyfikator

en: Issued
pl: Wystawiony

en: Expires
pl: Wygasa

en: Signature
pl: Podpis

[ctx: Signature state]
en: Valid
pl: Ważny

[ctx: Signature state]
en: Unknown
pl: Nieznany

[ctx: Signature state]
en: Invalid
pl: Nieprawidłowy

en: Test
pl: Badanie

en: Date
pl: Data

en: Result
pl: Wynik

en: Test Center
pl: Ośrodek badawczy

en: %2 (%1 day ago) | %2 (%1 days ago)
pl[0]: %2 (%1 dzień temu)
pl[1]: %2 (%1 dni temu)
pl[2]: %2 (%1 dni temu)

en: Vaccine
pl: Szczepionka

en: Manufacturer
pl: Wytwórca

en: Dose
pl: Dawka

en: Check-out %1
pl: Wymelduj %1

en: Check-in time: %1
pl: Czas zameldowania: %1

en: Check-out time: %1
pl: Czas wymeldowania: %1

en: New Hotel Reservation
pl: Nowa rezerwacja hotelu

en: Edit Hotel Reservation
pl: Zmień rezerwację hotelu

[ctx: @title:group]
en: Accommodation
pl: Mieszkania

[ctx: hotel name]
en: Name
pl: Nazwa

[ctx: hotel checkin]
en: Check-in
pl: Zameldowanie

en: Check-in time has to be set.
pl: Czas zameldowania musi być ustawiony.

[ctx: hotel checkout]
en: Check-out
pl: Wymeldowanie

en: Check-out time has to be set.
pl: Czas wymeldowania musi być ustawiony.

en: Check-out time has to be after the check-in time.
pl: Czas wymeldowania musi być przed czasem zameldowania.

en: Hotel Reservation
pl: Rezerwacja hotelu

en: Check-in time
pl: Czas zameldowania

en: Check-out time
pl: Czas wymeldowania

en: Import
pl: Zaimportuj

[ctx: @action:inmenu]
en: From file
pl: Z pliku

en: Import Reservation
pl: Zaimportuj rezerwację

en: Apple Wallet passes (*.pkpass)
pl: Wejściówki Portfela Apple (*.pkpass)

en: Apple Wallet pass bundles (*.pkpasses)
pl: Zestawy wejściówek Portfela Apple (*.pkpass)

en: PDF files (*.pdf)
pl: Pliki PDF (*.pdf)

en: iCal events (*.ics)
pl: Wydarzenia iCal (*.ics)

en: KDE Itinerary files (*.itinerary)
pl: Pliki KDE Itinerary (*.itinerary)

[ctx: @action:inmenu]
en: From clipboard
pl: Ze schowka

[ctx: @action:inmenu]
en: From barcode
pl: Z kodu paskowego

[ctx: @action:inmenu]
en: From calendar
pl: Z kalendarza

[ctx: @action:inmenu Name of the train company in Germany]
en: From Deutsche Bahn reservation number
pl: Z numeru rezerwacyjnego Deutsche Bahn

[ctx: Name of the train company in France]
en: From SNCF reservation number
pl: Z numeru rezerwacyjnego SNCF

en: Import failed: %1
pl: Nie udało się zaimportować: %1

en: Import failed: File too large.
pl: Nie udało się zaimportować: Plik jest zbyt duży.

en: Found nothing to import.
pl: Nie znaleziono niczego do zaimportowania.

en: No importable events found in this calendar.
pl: W tym kalendarzu nie znaleziono żadnego wydarzenia możliwego do zaimportowania.

en: Backup
pl: Kopia zapasowa

[ctx: @title]
en: Import
pl: Zaimportuj

[ctx: @title:group]
en: Items to Import
pl: Rzeczy do zaimportowania

[ctx: @action:button]
en: Import selection
pl: Zaimportuj zaznaczone

[ctx: @title]
en: Find Gate
pl: Znajdź bramę

[ctx: flight departure/arrival gate]
en: %1 (arrival + departure)
pl: %1 (przylot + odlot)

[ctx: flight departure gate]
en: %1 (departure)
pl: %1 (wylot)

[ctx: flight arrival gate]
en: %1 (arrival)
pl: %1 (przylot)

en: Edit with iD
pl: Edytuj w iD

en: Edit with JOSM
pl: Edytuj w JOSM

en: Edit with Vespucci
pl: Edytuj w Vespucci

en: Floor %1
pl: Piętro %1

en: Zoom In
pl: Powiększ

en: Zoom Out
pl: Pomniejsz

en: Find Platform
pl: Znajdź peron

en: Find Gate
pl: Znajdź bramę

en: Find Amenity
pl: Znajdź udogodnienia

en: Show Elevator Status
pl: Pokaż stan windy

en: Show Rental Vehicles
pl: Pokaż samochody na wynajem

en: Open Map
pl: Otwórz mapę

en: Open wheelmap.org
pl: Otwórz wheelmap.org

en: Mode of transportation
pl: Środek transportu

[ctx: journey query search constraint, description]
en: High speed or intercity trains
pl: Szybkie lub międzymiastowe pociągi

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Regional or local trains
pl: Regionalne lub miejscowe pociągi

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Rapid transit, metro, trams
pl: Szybkie busy, metro, tramwaje

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Local or regional bus services
pl: Miejscowe lub regionalne usługi autobusowe

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Boats or ferries
pl: Łodzie lub promy

[ctx: @action:button]
en: Show Map
pl: Pokaż mapę

en: Select
pl: Wybierz

[ctx: @action:button]
en: Load earlier connections
pl: Wczytaj wcześniejsze połączenia

[ctx: @info:placeholder]
en: No journeys found
pl: Nie znaleziono żadnej podróży

en: Still fetching results…
pl: Nadal pobieram wyniki…

en: Select Journey
pl: Wybierz podróż

[ctx: departure train station]
en: Select Departure Stop
pl: Wybierz przystanek odjazdu

[ctx: arrival train station]
en: Select Arrival Stop
pl: Wybierz przystanek przyjazdu

[ctx: departure train station]
en: From:
pl: Z:

[ctx: arrival train station]
en: To:
pl: Do:

[ctx: departure and arrival stops]
en: Swap departure and arrival
pl: Zamień odjazd z przyjazdem

[ctx: train or bus departure]
en: Departure
pl: Odjazd

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival
pl: Przyjazd

[ctx: train or bus departure]
en: Departure time
pl: Czas wyruszenia

[ctx: train or bus arrival]
en: Arrival time
pl: Czas przybycia

en: Search Journey
pl: Szukaj podróży

en: To %1
pl: do %1

en: Walk (%1)
pl: Na piechotę (%1)

en: Walk %1 (%2)
pl: Pieszo %1 (%2)

en: Transfer (%1)
pl: Przesiadka (%1)

en: Wait (%1)
pl: Czekanie (%1)

en: Drive %1 (%2)
pl: Jedź %1 (%2)

[ctx: @info]
en: Platform %1
pl: Platforma %1

[ctx: @action:button]
en: Show More…
pl: Pokaż więcej…

[ctx: Direction of the transport mode]
en: To %1
pl: do %1

en: Distance: %1
pl: Odległość: %1

en: Average Speed: %1
pl: Średnia szybkość: %1

[ctx: Abreviation of train platform]
en: Pl. %1
pl: Per. %1

[ctx: Ferry dock, if possible use an abreviation]
en: Dock %1
pl: Dok %1

[ctx: Generic abreviation of platform]
en: Pl. %1
pl: Per. %1

en: Show location
pl: Pokaż miejsce

[ctx: number of switches to another transport]
en: One change | %1 changes
pl[0]: Jedna przesiadka
pl[1]: %1 przesiadki
pl[2]: %1 przesiadek

en: Click to extend
pl: Naciśnij, aby rozwinąć

en: Itinerary change
pl: Zmiana planu podróży

en: Live Status
pl: Stan na żywo

en: Stop Location Sharing
pl: Przestań udostępniać miejsce

en: Share Location via Matrix
pl: Udostępnij miejsce w Matriksie

[ctx: map style]
en: Normal map
pl: Mapa normalna

[ctx: map style]
en: Railway infrastructure map
pl: Mapa infrastruktury kolejowej

[ctx: map style]
en: Railway signalling map
pl: Mapa sygnałów kolejowych

[ctx: map style]
en: Railway speed map
pl: Mapa szybkości kolei

[ctx: map style]
en: Railway electrification map
pl: Mapa elektryfikacji kolei

[ctx: map style]
en: Railway gauge map
pl: Mapa rozstawu szyn

en: Share Live Location
pl: Udostępnij miejsce na żywo

en: Do you really want to share your current location to the Matrix channel %1?
pl: Czy na pewno udostępnić bieżące położenie na kanale Matriksa %1?

en: Share
pl: Udostępnij

en: Automatically follow on the map
pl: Sam śledź na mapie

en: Waiting for data…
pl: Oczekiwanie na dane…

en: Position
pl: Położenie

en: Journey
pl: Podróż

en: Daylight Saving Time
pl: Czasu po przestawieniu

[ctx: opposite to daylight saving time]
en: Standard Time
pl: Czas standardowy

en: Entering %1
pl: Wejście %1

en: No compatible power sockets: %1
pl: Brak zgodnych gniazdek elektrycznych: %1

en: Some incompatible power sockets: %1
pl: Niektóre z gniazdek elektrycznych są niezgodne: %1

en: Some incompatible power plugs: %1
pl: Niektóre z wtyczek elektrycznych są niezgodne: %1

en: Timezone change: %1 (%2)
pl: Zmiana strefy czasowej: %1 (%2)

[ctx: currency conversion rate]
en: Currency: %1 = %2
pl: Waluta: %1 = %2

en: People are driving on the right side.
pl: Ludzie jeżdżą po prawej stronie.

en: People are driving on the left side.
pl: Ludzie jeżdżą po lewej stronie.

en: Type A
pl: Typ A

en: Type B
pl: Typ B

en: Europlug
pl: Eurowtyczka

en: Type D
pl: Typ D

en: Type E
pl: Typ E

en: Type G
pl: Typ G

en: Type H
pl: Typ H

en: Type I
pl: Typ I

en: Type J
pl: Typ J

en: Type K
pl: Typ K

en: Type L
pl: Typ L

en: Type M
pl: Typ M

en: Type N
pl: Typ N

en: Digital Travel Assistant
pl: Cyfrowy pomocnik podróży

en: Copyright © The KDE Community
pl: Copyright © Społeczność KDE

[ctx: @info:shell]
en: Open Itinerary on the given page
pl: Otwórz plan podróży na danej stronie

[ctx: @info:shell]
en: Files or URLs to import.
pl: Pliki lub adresy URL do zaimportowania.

en: Settings…
pl: Ustawienia…

en: Help
pl: Pomoc

[ctx: @info:status]
en: No onboard information available.
pl: Nie znaleziono żadnych szczegółów o wejściu na pokład.

en: Map download finished.
pl: Ukończono pobieranie mapy.

[ctx: @title:window]
en: Matrix Session Verification
pl: Sprawdzenie posiedzenia Matriksa

en: Platform:
pl: Peron:

en: Occupancy:
pl: Zapełnienie:

en: Information:
pl: Szczegółowość:

en: Show indoor map
pl: Pokaż mapę wnętrz

en: Matrix Session Verification
pl: Sprawdzenie posiedzenia Matriksa

[ctx: Matrix session verification]
en: Waiting for device to accept verification.
pl: Oczekiwanie na urządzenie do przyjęcia sprawdzenia.

[ctx: Matrix session verification]
en: Incoming key verification request from device <b>%1</b>
pl: Przychodząca prośba o sprawdzenie klucza z urządzenia <b>%1</b>

[ctx: Matrix session verification]
en: Waiting for other party to verify.
pl: Oczekiwanie na sprawdzenie drugiego uczestnika.

[ctx: Matrix session verification]
en: Successfully verified device <b>%1</b>
pl: Pomyślnie sprawdzono urządzenie <b>%1</b>

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled for unknown reason.
pl: Zaniechano sprawdzania posiedzenia ze względu na nieznany błąd.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification timed out.
pl: Upłynął czas na sprawdzenie posiedzenia.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification timed out for remote party.
pl: Upłynął czas na sprawdzenie posiedzenia dla uczestnika zdalnego.

[ctx: Matrix session verification]
en: You canceled the session verification.
pl: Anulowałeś sprawdzenie posiedzenia.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification.
pl: Uczestnik zdalny zaniechał sprawdzania posiedzenia.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because we received an unexpected message.
pl: Zaniechano sprawdzania posiedzenia, bo otrzymaliśmy nieoczekiwaną wiadomość.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because it received an unexpected message.
pl: Uczestnik zdalny zaniechał sprawdzania posiedzenia, bo otrzymał nieoczekiwaną wiadomość.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because it received a message for an unknown session.
pl: Zaniechano sprawdzania posiedzenia, bo NeoChat otrzymał wiadomość dla nieznanego posiedzenia.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because it received a message for an unknown session.
pl: Uczestnik zdalny zaniechał sprawdzania posiedzenia, bo otrzymał wiadomość dla nieznanego posiedzenia.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because NeoChat is unable to handle this verification method.
pl: Zaniechano sprawdzania posiedzenia, bo NeoChat nie jest w stanie obsłużyć tego sposobu sprawdzenia.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because it is unable to handle this verification method.
pl: Uczestnik zdalny zaniechał sprawdzania posiedzenia, bo nie jest w stanie obsłużyć tego sposobu sprawdzenia.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because the keys are incorrect.
pl: Zaniechano sprawdzania posiedzenia ze względu na niepoprawność kluczy.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because the keys are incorrect.
    
    <b>Please log out and log back in, your session is broken/corrupt.</b>
pl: Uczestnik zdalny zaniechał sprawdzenia posiedzenia bo klucze się nie zgadzają.
    
    <b>Przeloguj się, bo twoje posiedzenie jest uszkodzone.</b>

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because it verifies an unexpected user.
pl: Zaniechano sprawdzania posiedzenia, bo sprawdza nieoczekiwanego użytkownika.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because it verifies an unexpected user.
pl: Uczestnik zdalny zaniechał sprawdzania posiedzenia, bo sprawdza ono nieoczekiwanego użytkownika.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because we received an invalid message.
pl: Zaniechano sprawdzania posiedzenia, bo NeoChat otrzymał nieprawidłową wiadomość.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because it received an invalid message.
pl: Uczestnik zdalny zaniechał sprawdzania posiedzenia, bo otrzymał nieprawidłową wiadomość.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session was accepted on a different device
pl: Posiedzenie zostało zatwierdzone na innym urządzeniu

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because of a mismatched key.
pl: Zaniechano sprawdzania posiedzenia ze względu na niezgodny klucz.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because of a mismatched key.
pl: Uczestnik zdalny zaniechał sprawdzania posiedzenia ze względu na niezgodność kluczy.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled because the keys do not match.
pl: Zaniechano sprawdzania posiedzenia ze względu na niezgodność kluczy.

[ctx: Matrix session verification]
en: The remote party canceled the session verification because the keys do not match.
pl: Uczestnik zdalny zaniechał sprawdzania posiedzenia, bo klucze się nie zgadzają.

[ctx: Matrix session verification]
en: The session verification was canceled due to an unknown error.
pl: Zaniechano sprawdzania posiedzenia ze względu na nieznany błąd.

[ctx: Matrix session verfication]
en: Emoji Verification
pl: Powiadomienia emoji

[ctx: Matrix session verification]
en: Compare a set of emoji on both devices.
pl: Porównaj zestaw emoji na obu urządzeniach.

[ctx: Matrix session verification]
en: Confirm the emoji below are displayed on both devices, in the same order.
pl: Potwierdź, że poniższe emoj wyświetlają się na obu urządzeniach, w tej samej kolejności.

[ctx: Matrix session verification]
en: They match
pl: Zgodne

[ctx: Matrix session verification]
en: They don't match
pl: Niezgodne

en: Accept
pl: Przyjmij

en: Decline
pl: Odmów

en: Share location…
pl: Udostępnij miejsce…

[ctx: matrix room type]
en: Invited
pl: Zaproszony

[ctx: matrix room type]
en: Favorite Rooms
pl: Ulubione pokoje

[ctx: matrix room type]
en: Direct Messages
pl: Bezpośrednie wiadomości

[ctx: matrix room type]
en: Rooms
pl: Pokoje

[ctx: matrix room type]
en: Low Priority
pl: Niski priorytet

[ctx: matrix room type]
en: Spaces
pl: Odstępy

[ctx: @title]
en: My Data
pl: Moje dane

[ctx: @title]
en: Passes and Programs
pl: Wejściówki i programy

en: No valid bonus or discount program cards or flat rate passes found.
pl: Nie znaleziono żadnej karty zniżkowej, czy programu bonusowego, czy okresowej.

[ctx: @action:button]
en: Manage your Passes
pl: Zarządzaj swoimi kartami

[ctx: @title]
en: Health Certificates
pl: Certyfikaty zdrowia

en: No valid health certificate found.
pl: Nie znaleziono żadnego certyfikatu zdrowia.

[ctx: @action:button]
en: Manage your health certificates
pl: Zarządzaj swoimi certyfikatami zdrowia

[ctx: @title:group]
en: Saved Locations
pl: Zapisane miejsca

en: Home Country
pl: Kraj ojczysty

en: Statistics
pl: Statystyki

[ctx: @action:button]
en: See all Statistics
pl: Obejrzyj wszystkie statystyki

[ctx: @title:group]
en: Data Portability
pl: Przenośność danych

[ctx: @action:button]
en: Import
pl: Zaimportuj

en: Import Backup
pl: Zaimportuj kopię zapasową

[ctx: @action:button]
en: Export
pl: Wyeksportuj

en: Export Itinerary Data
pl: Wyeksportuj dane Itinerary

[ctx: @title:tab This isn't the app name, but the English noun]
en: Itinerary
pl: Plan podróży

[ctx: @title:tab]
en: Plan Trip
pl: Plan podróży

[ctx: @title:tab]
en: My Data
pl: Moje dane

[ctx: @title:tab]
en: Current Ticket
pl: Bieżący bilet

en: Disruption on %1
pl: Przerwanie na %1

en: Changes on %1
pl: Zmiana na %1

en: Delays on %1
pl: Opóźnienie na %1

en: Delayed departure on %1
pl: Opóźnione wyruszenie o %1

en: Earlier departure on %1
pl: Wcześniejszy wyruszenie na %1

en: Delayed arrival on %1
pl: Opóźnione przybycie o %1

en: Platform change on %1
pl: Zmiana platformy na %1

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Trip has been canceled.
pl: Podróż została odwołana.

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Arrival has been canceled.
pl: Przybycie zostało odwołane.

en: New departure time is: %1 (+%2)
pl: Nowy czas wyruszenia to: %1 (+%2)

en: New departure time is: %1 (%2)
pl: Nowy czas wyruszenia to: %1 (%2)

en: New arrival time is: %1 (+%2)
pl: Nowy czas przybycia to: %1 (+%2)

en: New departure platform is: %1
pl: Nowa platforma wyruszenia to: %1

en: New arrival platform is: %1
pl: Nowy peron przybycia to: %1

en: Family name
pl: Nazwisko

en: Name is case-sensitive.
pl: Wielkość liter ma znaczenie w nazwie.

en: Order number or booking reference
pl: Numer zamówienia lub rezerwacji

en: Booking reference
pl: Numer rezerwacji

en: Import Online Ticket
pl: Zaimportuj bilet z sieci

en: No ticket found
pl: Nie znaleziono żadnego biletu

en: Online Ticket
pl: Bilet z sieci

en: Search…
pl: Poszukaj…

en: Passes and Programs
pl: Wejściówki i programy

[ctx: @title]
en: Add Program Membership
pl: Dodaj członkostwo w programie

[ctx: @title:dialog]
en: Import
pl: Zaimportuj

[ctx: @action:button]
en: Add Manually
pl: Dodaj ręcznie

[ctx: not yet expired tickets]
en: Valid
pl: Ważny

[ctx: not yet valid tickets]
en: Future
pl: W przyszłości

[ctx: no longer valid tickets]
en: Expired
pl: Wygasły

en: Boarding Pass
pl: Karta pokładowa

en: Event Ticket
pl: Bilet na wydarzenie

en: Pass
pl: Wejściówka

en: Number
pl: Numer

en: Program membership number copied to clipboard
pl: Skopiowano numer członkostwa w programie do schowka

en: Show program pass
pl: Pokaż przepustkę programu

en: Edit Program Membership
pl: Edytuj członkostwo w programie

en: Save
pl: Zapisz

en: Program name must not be empty.
pl: Nazwa programu nie może być pusta.

en: Membership
pl: Członkostwo

en: Member
pl: Członek

en: Valid until time has to be after the valid from time.
pl: Prawidłowy czas do musi być przed prawidłowym czasem od.

en: Barcode
pl: Kod paskowy

en: Program Membership
pl: Członkostwo w programie

en: Export Program Membership
pl: Wyeksportuj członkostwo w programie

en: Show Pass
pl: Pokaż wejściówkę

en: Documents and Tickets
pl: Dokumenty i bilety

en: Flight from %1 to %2
pl: Lot z %1 do %2

en: Train from %1 to %2
pl: Pociąg z %1 do %2

en: Bus from %1 to %2
pl: Autobus z %1 do %2

[ctx: @title]
en: New Restaurant
pl: Nowa restauracja

[ctx: @title]
en: Edit Restaurant
pl: Edytuj restaurację

en: Restaurant
pl: Restauracja

[ctx: restaurant name]
en: Name
pl: Nazwa

[ctx: @title:group]
en: Reservation
pl: Rezerwacja

en: Restaurant Reservation
pl: Rezerwacja restauracji

[ctx: @title:group]
en: Details
pl: Szczegóły

en: Start time
pl: Czas rozpoczęcia

en: End time
pl: Czas zakończenia

en: Party size
pl: Rozmiar imprezy

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Localization
pl: Miejsce

en: Use metric units
pl: Stosuj jednostki metryczne

en: Use metric units for distance and temperature values regardless of the platform region settings.
pl: Stosuj jednostki metryczne dla wartości odległości i temperatury niezależnie od ustawień regionu platformy.

en: Online Services
pl: Usługi sieciowe

en: Query Traffic Data
pl: Odpytaj dane o ruchu

en: When enabled, this will query transport provider online services for changes such as delays or gate and platform changes.
pl: Gdy włączone, to usługodawca czasów przybycia i wyruszenia zostanie odpytany o zmiany takie jak opóźnienia lub zmiany bram lub platform.

en: Use insecure services
pl: Użyj niezabezpieczonych usług

en: Enabling this will also use online services that do not offer transport encryption. This is not recommended, but might be unavoidable when relying on live data from certain providers.
pl: Włączenie tego zezwoli na używanie także tych usług sieciowych, które nie zapewniają szyfrowania przesyłu. Nie zaleca się tego, lecz może być nieuniknione w przypadku polegania na danych na żywo od niektórych dostawców.

en: Public Transport Information Sources…
pl: Źródła informacji o transporcie publicznym…

en: Weather Forecast
pl: Prognoza pogody

en: Showing weather forecasts will query online services.
pl: Pokazywanie prognozy pogody odpyta usługi sieciowe.

en: Using data from <a href="https://www.met.no/">The Norwegian Meteorological Institute</a> under <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/4.0">Creative Commons 4.0 BY International</a> license.
pl: Używa danych z <a href="https://www.met.no/">Norweskiego Instytutu Meteorologicznego</a> na warunkach licencji <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/4.0">Creative Commons 4.0 BY International</a>.

en: Preload Map Data
pl: Wczytaj mapy z wyprzedzeniem

en: Enabling this will download maps for all stations and airports for upcoming trips when connected to Wifi network.
pl: Włączenie tego pobierze mapy do wszystkich stacji i lotnisk dla nadchodzących podróży, gdy będziesz podłączony do sieci wifi.

en: Currency Conversion
pl: Przelicznik walut

en: Enabling this will perform online queries for exchange rates to currencies at travel destinations.
pl: Włączenie tego spowoduje wykonywanie zapytań sieciowych o kurs wymiany walut w miejscach docelowych podróży.

en: Wikimedia Online Content
pl: Treści z Wikimedia

en: Use additional online content from Wikimedia and Wikidata.
pl: Użyj dodatkowych treści z Wikimedia oraz Wikidata.

en: Transfer Assistant
pl: Pomocnik przesiadek

en: Automatically add transfers
pl: Samoczynnie dodawaj przesiadki

en: Automatically fill transfers
pl: Samoczynnie wypełniaj przesiadki

en: When enabled, this will query transport provider online services automatically for transfer information.
pl: Po włączeniu, usługi sieciowe będą odpytywane samoczynnie o dane nt zmiany bramy.

en: Notifications
pl: Powiadomienia

en: Configure Notifications…
pl: Ustawienia powiadomień...

en: Show notifications on lock screen
pl: Pokaż powiadomienia na ekranie blokady

en: Request permissions…
pl: Poproś o uprawnienia…

en: Additional permissions are required to show notifications.
pl: Wymagane są dodatkowe uprawnienia, aby pokazywać powiadomienia.

en: Notification permissions are available
pl: Uprawnienia do powiadamiania są dostępne

en: No further action required.
pl: Nie jest wymagane żadne dalsze działanie.

en: Onboard Status
pl: Stan odprawy

en: Additional permissions are required to access the Wi-Fi status.
pl: Wymagane są dodatkowe uprawnienia, aby uzyskać stan Wi-Fi.

en: Wi-Fi access for onboard information is available.
pl: Dostęp do Wi-Fi w celach dowiedzenia się o karcie pokładowej jest dostępny.

en: Wi-Fi is not enabled
pl: Wi-Fi nie jest włączone

en: Location service is not enabled
pl: Usługa zgłaszania położenia nie jest włączona

en: Wi-Fi access is not available on this system
pl: Dostęp do Wi-Fi nie jest dostępny na tym systemie

en: Enable Wi-Fi on your system to access onboard information.
pl: Włącz Wi-Fi na swoim systemie, aby uzyskać szczegóły o odprawie.

en: Enable the location service on your device to access onboard information.
pl: Włącz zgłaszanie położenia na twoim urządzeniu, aby uzyskać szczegóły o odprawie.

en: Onboard information are unfortunately not supported on your device at this time.
pl: Szczegóły odprawy są niestety niedostępne na twoim urządzeniu w tym czasie.

en: Matrix Integration
pl: Wplecenie Matriksa

en: Logged in as %1
pl: Zalogowano jako %1

en: Synchronize rooms
pl: Synchronizuj pokoje

en: Matrix ID
pl: ID Matriksa

en: Password
pl: Hasło

[ctx: Matrix session verification]
en: Session verified
pl: Potwierdzono posiedzenie

[ctx: Matrix session verification]
en: Session not verified.
pl: Nie potwierdzono posiedzenia.

[ctx: Matrix session verification]
en: Initiate session verification in your Matrix chat client.
pl: Rozpocznij sprawdzanie posiedzenia w swoim programie do Matriksa.

en: Log out
pl: Wyloguj

en: Log in
pl: Zaloguj

en: Traewelling Integration
pl: Dodanie Traewelling

[ctx: @info]
en: Traewelling is a free check-in service that lets you tell your friends where you are and where you can log your public transit journeys. For more information, visit <a href="https://traewelling.de">traewelling.de</a>
pl: Traewelling jest darmową usługą zgłaszania swojego pobytu, która umożliwia powiadamianie o tym twoich znajomych oraz umożliwia tobie zapisywanie swoich przesiadek w podróży. Po więcej szczegółów, odwiedź <a href="https://traewelling.de">traewelling.de</a>

en: Login
pl: Zaloguj

en: Logout
pl: Wyloguj

en: Contributing
pl: Współtworzenie

en: I contribute to OpenStreetMap
pl: Współtworzę OpenStreetMap

en: Enables OSM editing options.
pl: Włącz ustawienia edytowania OSM

en: Trips
pl: Podróże

en: Distance
pl: Odległość

en: Hotel nights
pl: Noce w hotelu

en: Visited countries
pl: Odwiedzone kraje

en: Flights
pl: Loty

en: Train rides
pl: Pociągi

en: Bus rides
pl: Autobusy

en: Car rides
pl: Samochody

en: Boat trips
pl: Podróże łodziami

en: Year
pl: Rok

en: Total
pl: Razem

[ctx: @info:placeholder no visited country]
en: None
pl: Brak

en: Train
pl: Pociąg

en: Bus
pl: Autobus

en: Boat
pl: Łódź

en: Car
pl: Samochód

[ctx: train/bus arrival]
en: Arrival Information
pl: Szczegóły o przyjeździe

[ctx: train/bus departure]
en: Departure Information
pl: Szczegóły o odjeździe

[ctx: departure stop]
en: From %1
pl: Z %1

en: Information
pl: Szczegóły

en: Trip Map
pl: Mapa podróży

en: Stop Map
pl: Mapa przystanków

en: Edit Ticket
pl: Edytuj bilet

en: Ticket
pl: Bilet

en: Ticket name
pl: Nazwa biletu

en: Ticket name must not be empty.
pl: Nazwa biletu nie może być pusta.

en: Delete Ticket
pl: Usuń bilet

en: Do you really want to delete this ticket?
pl: Czy na pewno usunąć ten bilet?

en: Export Ticket
pl: Wyeksportuj bilet

en: Class
pl: Klasa

[ctx: @title:group]
en: Ticket Barcode
pl: Kod paskowy biletu

en: Select ticket
pl: Wybierz bilet

en: Scan barcode…
pl: Zeskanuj kod paskowy…

en: Paste
pl: Wklej

en: Attendee %1
pl: Uczestnik %1

en: Traveler %1
pl: Podróżnik %1

en: 1 intermediate stop (%2) | %1 intermediate stops (%2)
pl[0]: 1 pośredni przystanek (%2)
pl[1]: %1 pośrednie przystanki (%2)
pl[2]: %1 pośrednich przystanków (%2)

en: 0 intermediate stop (%1)
pl: 0 pośrednich przystanków (%1)

en: Today
pl: Dzisiaj

en: Tourist Attraction
pl: Atrakcja turystyczna

en: Departure
pl: Odjazd

en: Departure Time
pl: Czas odjazdu

en: Arrival
pl: Przybycie

en: Arrival Time
pl: Czas przybycia

[ctx: train station platform]
en: Platform changed to %1
pl: Zmiana platformy na %1

[ctx: train station platform]
en: Platform %1
pl: Platforma %1

[ctx: train coach]
en: Coach: <b>%1</b>
pl: Autokar: <b>%1</b>

[ctx: train seat]
en: Seat: <b>%1</b>
pl: Miejsce: <b>%1</b>

[ctx: train class]
en: Class: <b>%1</b>
pl: Klasa: <b>%1</b>

[ctx: @title]
en: New Train Reservation
pl: Nowa rezerwacja pociągu

[ctx: @title]
en: Edit Train Reservation
pl: Edytuj rezerwację pociągu

[ctx: train departure]
en: Change Departure Station
pl: Zmień stację odjazdu

[ctx: train departure]
en: Change departure station
pl: Zmień stację odjazdu

[ctx: train arrival]
en: Change Arrival Station
pl: Zmień stację przyjazdu

[ctx: train arrival]
en: Change arrival station
pl: Zmień stację przyjazdu

[ctx: @title:group]
en: Train
pl: Pociąg

[ctx: @label:textfield]
en: Train number
pl: Numer pociągu

[ctx: train departure]
en: Departure
pl: Odjazd

[ctx: Train departure]
en: Departure Time
pl: Czas odjazdu

[ctx: Train station platform]
en: Station Name
pl: Nazwa stacji

en: Departure station must not be empty.
pl: Stacja odjazdu nie może być pusta.

[ctx: Train station platform]
en: Platform
pl: Peron

[ctx: train station]
en: Station
pl: Stacja

[ctx: train platform]
en: Platform
pl: Peron

[ctx: train arrival]
en: Arrival
pl: Przyjazd

[ctx: Train station]
en: Station Name
pl: Nazwa stacji

en: Arrival station must not be empty.
pl: Stacja przyjazdu nie może być pusta.

[ctx: Train seat]
en: Seat
pl: Miejsce

[ctx: carriage on a train]
en: Coach
pl: Autokar

[ctx: seating class on a train]
en: Class
pl: Klasa

en: Train Ticket
pl: Bilet na pociąg

en: %1 to %2
pl: %1 do %2

[ctx: Train departure]
en: Departure
pl: Odjazd

en: Departure Vehicle Layout
pl: Układ pojazdu odjeżdżającego

[ctx: Train arrival]
en: Arrival
pl: Przyjazd

en: Arrival Vehicle Layout
pl: Układ pojazdu przyjeżdżającego

[ctx: @action:button]
en: Add to Traewelling
pl: Dodaje Traewelling

en: Added to Traewelling
pl: Dodano do Traewelling

en: Failed to add to Traewelling
pl: Nie udało się dodać do Traewelling

en: Select transfer
pl: Wybierz przesiadkę

en: Delete transfer
pl: Usuń przesiadkę

en: Select Transfer
pl: Wybierz przesiadkę

en: Depart Now
pl: Odjazd teraz

en: Discard
pl: Porzuć

en: Earlier
pl: Wcześniej

en: Later
pl: Później

en: Bike
pl: Rower

en: Bike & Ride
pl: Rower & Jazda

en: Shared Bikes
pl: Wypożyczalnia rowerów

en: Park & Ride
pl: Parkowanie & Jazda

en: %1 ends at %2
pl: %1 kończy się o %2

en: Preceding arrival %1 at %2
pl: Poprzednie przybycie %1 o %2

en: %1 starts at %2
pl: %1 zaczyna się o %2

en: Following departure %1 from %2
pl: Śledzenie wyruszeń %1 od %2

en: Upcoming
pl: Nadchodzące

[ctx: @title:window]
en: Add Trip
pl: Dodaj podróż

[ctx: @title:window]
en: Edit Trip
pl: Edytuj podróż

[ctx: @label:textbox]
en: Trip name:
pl: Nazwa podróży:

en: Address:
pl: Adres:

[ctx: @title:window]
en: Merge Trips
pl: Scal podróże

en: Merge with:
pl: Scal z:

[ctx: @action:button]
en: Merge
pl: Scal

[ctx: @action]
en: Search connection
pl: Poszukaj połączenia

[ctx: @action]
en: Add connection
pl: Dodaj połączenie

[ctx: @action]
en: Add train
pl: Dodaj pociąg

[ctx: @action]
en: Add bus
pl: Dodaj autobus

[ctx: @action]
en: Add flight
pl: Dodaj lot

[ctx: @action]
en: Add ferry trip
pl: Dodaj podróż promem

[ctx: @action]
en: Add accommodation
pl: Dodaj nocleg

[ctx: @action]
en: Add event
pl: Dodaj wydarzenie

en: Add restaurant
pl: Dodaj restaurację

[ctx: @title:group]
en: Add to Trip
pl: Dodaj do podróży

en: Export Trip
pl: Wyeksportuj podróż

en: Delete Trip
pl: Usuń podróż

en: Do you really want to delete the trip '%1'?
pl: Czy na pewno usunąć tę podróż '%1'?

en: One day | %1 days
pl[0]: Jeden dzień
pl[1]: %1 dni
pl[2]: %1 dni

en: Some incompatible power sockets (%1)
pl: Niektóre z gniazdek elektrycznych są niezgodne (%1)

en: Some incompatible power plugs (%1)
pl: Niektóre z wtyczek elektrycznych są niezgodne (%1)

en: No compatible power plugs (%1)
pl: Brak zgodnych wtyczek elektrycznych (%1)

en: Currency: %2 | Currencies: %2
pl[0]: Waluta: %2
pl[1]: Waluty: %2
pl[2]: Waluty: %2

en: Show map…
pl: Pokaż mapę…

en: Add
pl: Dodaj

en: Nothing on the itinerary for today.
pl: Nic w planie podróży na dzisiaj.

en: Cost
pl: Koszt

en: Rename…
pl: Przemianuj…

en: Merge trips…
pl: Scal podróże…

en: Split trip…
pl: Podziel podróż…

en: Download Maps
pl: Pobierz mapy

en: Delete trip
pl: Usuń podróż

[ctx: @action:button]
en: Go To Now
pl: Przejdź do teraz

[ctx: @action:button]
en: Add trip
pl: Dodaj podróż

en: New Trip
pl: Nowa podróż

en: Add to Trip
pl: Dodaj do podróży

en: Trip name must not be empty.
pl: Nazwa podróży nie może być pusta.

en: Add to:
pl: Dodaj do:

en: A trip must be selected.
pl: Trzeba wybrać podróż.

[ctx: @title:window]
en: Trips
pl: Podróże

[ctx: List section header]
en: Past trips
pl: Minione podróże

[ctx: List section header]
en: Future trips
pl: Przyszłe podróże

[ctx: List section header]
en: Current trip
pl: Bieżąca podróż

en: No trips added yet.
pl: Nie dodano jeszcze żadnej podróży.

[ctx: @title:window]
en: Split Trip
pl: Podziel podróż

[ctx: @label:textbox]
en: New Trip name:
pl: Nazwa nowej podróży:

[ctx: @title:group]
en: Sections
pl: Przedziały

[ctx: @action:button]
en: Split trip
pl: Podziel podróż

en: Vehicle Layout
pl: Układ pojazdu

en: Departure: %1
pl: Odjazd: %1

en: Arrival: %1
pl: Przyjazd: %1

en: Platform: %1
pl: Peron: %1

en: Coach: %1 Seat: %2
pl: Autobus: %1 Siedzenie: %2

en: No vehicle layout information available.
pl: Brak danych nt układu pojazdu.

[ctx: train coach]
en: Coach %1
pl: Autokar %1

en: Welcome!
pl: Witamy!

en: How to import data?
pl: Jak zaimportować dane?

en: <p>There's a number of ways to import data into KDE Itinerary:<ul><li>Directly opening PDF tickets or Apple Wallet passes.</li><li>From the Android calendar, for entries made via the KMail or Nextcloud Itinerary plugins, and synced using DAVx⁵.</li><li>Via KDE Connect from the KMail Itinerary plugin.</li><li>By scanning boarding pass barcodes and pasting their content.</li></p>
pl: <p>Istnieje kilka sposobów na zaimportowanie danych do KDE Itinerary:<ul><li>Bezpośrednio otwierając bilety PDF lub karty wejściowe Portfela Apple.</li><li>Z kalendarza Androida, dla wpisów wykonanych we wtyczkach Itinerary w KMail lub Nextcloud oraz zsynchronizowanych przy użyciu DAVx⁵.</li><li>Poprzez KDE Connect z wtyczki KMail Itinerary.</li><li>Poprzez skanowanie kodów kreskowych na biletach i wklejanie ich zawartości.</li></p>

en: Check the settings!
pl: Sprawdź ustawienia!

en: KDE Itinerary has all features disabled by default that require online access, such as retrieving live traffic data or weather forecasts. You therefore might want to review these settings. While you are at it, you might want to configure your home location to enable the transfer assistant to automatically suggests ways to your next departure station or airport.
pl: KDE Itinerary domyślnie ma wyłączone wszystkie funkcje, które wymagają dostępu do sieci, takie jak pobieranie danych o natężeniu ruchu na żywo, czy dane pogodowe. Stąd możesz chcieć przejrzeć te ustawienia. Gdy już tam będziesz, to możesz chcieć ustawić miejsce swojego domu tak, aby pomocnik podróży samoczynnie doradzał przesiadki na stacjach i lotniskach.

en: More information
pl: Więcej informacji

en: For more information about KDE Itinerary check out the <a href="https://community.kde.org/KDE_PIM/KDE_Itinerary">wiki page</a>.
pl: Po szczegóły nt KDE zajrzyj na <a href="https://community.kde.org/KDE_PIM/KDE_Itinerary">stronę wiki</a>.

en: Got it!
pl: Rozumiem!

en: Syncing…
pl: Synchronizowanie…

en: This server does not support logging in using a password
pl: Ten serwer nie umożliwia wejścia na hasło

en: Logging in…
pl: Logowanie…

en: Logged out
pl: Wylogowany

[ctx: Airline Flightnumber from Airport to Airport on Date]
en: %1%2 from %3 to %4 on %5
pl: %1%2 z %3 do %4 o czasie %5
