itinerary - en to pt_BR translation catalogue (404 entries)

en: About
pt_BR: Sobre

en: Homepage: <a href="%1">%1</a>
pt_BR: Site: <a href="%1">%1</a>

en: License: <a href="https://spdx.org/licenses/%1.html">%2</a>
pt_BR: Licença: <a href="https://spdx.org/licenses/%1.html">%2</a>

en: License: <a href="%2">%1</a>
pt_BR: Licença: <a href="%2">%1</a>

en: Application
pt_BR: Aplicativo

en: Transport Data
pt_BR: Dados de transporte

en: Version
pt_BR: Versão

en: KDE Itinerary is developed by the KDE community as free software and uses the components listed below.
pt_BR: O KDE Itinerary é desenvolvido pela comunidade KDE como software livre e usa os componentes listados abaixo.

en: KDE Itinerary uses public transport data from the following sources.
pt_BR: O KDE Itinerary usa dados de transporte públicos das seguintes fontes.

en: Application version: %1
pt_BR: Versão do aplicativo: %1

en: Extractor capabilities:
pt_BR: Recursos do extrator:

en: Alternative Connections
pt_BR: Conexões alternativas

[ctx: to travel destination]
en: To %1
pt_BR: Para %1

en: Replace Journey
pt_BR: Substituir jornada

en: Do you really want to replace your existing reservation with the newly selected journey?
pt_BR: Deseja substitui sua reserva existente pela nova viagem selecionada?

en: Replace
pt_BR: Substituir

en: Download failed: %1
pt_BR: Falha ao baixar: %1

en: Import failed: %1
pt_BR: Falha ao importar: %1

en: Import failed: File too large.
pt_BR: Falha ao importar: arquivo muito grande.

en: One reservation imported. | %1 reservations imported.
pt_BR[0]: Uma reserva importada.
pt_BR[1]: %1 reservas importadas.

en: Health certificate imported.
pt_BR: Certificado de saúde importado .

en: Nothing imported.
pt_BR: Nada a importar.

en: Export failed: %1
pt_BR: Falha na exportação: %1

en: Export completed.
pt_BR: Exportação concluída.

en: Import completed.
pt_BR: Importação concluída.

en: In barcode scanning mode
pt_BR: No modo de escaneamento de código de barras

en: No camera available.
pt_BR: Nenhuma câmera disponível.

en: %1 to %2
pt_BR: %1 a %2

en: From: %1
pt_BR: De: %1

en: To: %1
pt_BR: Para: %1

en: Arrival time: %1
pt_BR: Hora de chegada: %1

en: Boat Ticket
pt_BR: Passagem de barco

en: Barcode Scan Mode
pt_BR: Modo de escaneamento de código de barras

en: Departure
pt_BR: Partida

en: Time:
pt_BR: Hora:

en: Arrival
pt_BR: Chegada

en: Booking
pt_BR: Reserva

en: Reference:
pt_BR: Referência:

en: Under name:
pt_BR: No nome de:

en: Bus Ticket
pt_BR: Passagem de ônibus

en: Alternatives
pt_BR: Alternativas

en: Journey Details
pt_BR: Detalhes da viagem

en: Station:
pt_BR: Estação:

en: Seat
pt_BR: Local

en: Seat:
pt_BR: Local:

en: Transfer to %1
pt_BR: Transferência para %1

en: Calendar Import
pt_BR: Importar calendário

en: Import selected events
pt_BR: Importar eventos selecionados

en: Rental Car Drop-off
pt_BR: Devolução do carro alugado

en: Rental Car Pick-up
pt_BR: Entrega do carro alugado

en: Drop-off: %1
pt_BR: Devolução: %1

en: Rental Car
pt_BR: Carro alugado

en: Pick-up
pt_BR: Entrega

en: Location:
pt_BR: Localização:

en: Drop-off
pt_BR: Devolução

en: Vehicle
pt_BR: Veículo

en: Type:
pt_BR: Tipo:

en: Model:
pt_BR: Modelo:

en: Brand:
pt_BR: Marca:

en: Reservation
pt_BR: Reserva

en: Departures
pt_BR: Partidas

en: Earlier
pt_BR: Mais cedo

en: Later
pt_BR: Mais tarde

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Canceled
pt_BR: Cancelado

[ctx: destination]
en: To:
pt_BR: Para:

en: Data providers: %1
pt_BR: Fornecedores de dados: %1

en: Delete Event
pt_BR: Excluir evento

en: Do you really want to delete this event?
pt_BR: Deseja realmente excluir este evento?

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Select Calendar
pt_BR: Selecionar calendário

[ctx: cancel as in revoking a booking]
en: Cancel Reservation
pt_BR: Cancelar reserva

en: Check-in
pt_BR: Registro de entrada

en: Download
pt_BR: Baixar

en: Change Reservation
pt_BR: Alterar reserva

en: View Reservation
pt_BR: Ver reserva

en: Show Boarding Pass
pt_BR: Mostrar cartão de embarque

en: Show Ticket
pt_BR: Ingresso de show

en: Documents (%1)
pt_BR: Documentos (%1)

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Add to calendar...
pt_BR: Adicionar ao calendário...

en: Documents
pt_BR: Documentos

en: Add Document
pt_BR: Adicionar documento

en: All Files (*.*)
pt_BR: Todos os arquivos (*.*)

en: Open Document
pt_BR: Abrir documento

en: Delete Document
pt_BR: Excluir documento

en: Do you really want to delete this document?
pt_BR: Deseja realmente excluir este documento?

en: Add Document...
pt_BR: Adicionar documento...

en: No documents attached to this reservation.
pt_BR: Nenhum documento anexado a esta reserva.

en: End: %1
pt_BR: Fim: %1

en: Start time: %1
pt_BR: Hora inicial: %1

en: End time: %1
pt_BR: Hora final: %1

en: Edit Event
pt_BR: Editar evento

en: Venue:
pt_BR: Local:

[ctx: event as in concert/conference/show, not as in appointment]
en: Event
pt_BR: Evento

[ctx: time of entrance]
en: Entrance:
pt_BR: Entrada:

en: Start Time:
pt_BR: Hora inicial:

en: End Time:
pt_BR: Hora final:

en: Home
pt_BR: Casa

en: Work
pt_BR: Trabalho

en: Location %1
pt_BR: Localização %1

en: Favorite Locations
pt_BR: Localizações favoritas

en: Export Favorite Locations
pt_BR: Exportar localizações favoritas

en: GPX Files (*.gpx)
pt_BR: Arquivos GPX (*.gpx)

en: Import Favorite Locations
pt_BR: Importar localizações favoritas

en: Pick Location
pt_BR: Escolher a localização

en: Add Favorite Location
pt_BR: Adicionar localização favorita

en: Rename Favorite Location
pt_BR: Renomear localização favorita

en: Remove Favorite Location
pt_BR: Remover localização favorita

en: Export to GPX
pt_BR: Exportar para GPX

en: Import from GPX
pt_BR: Importar do GPX

en: Rename favorite location
pt_BR: Renomear localização favorita

en: Rename
pt_BR: Renomear

[ctx: flight departure, %1 is airport, %2 is time]
en: Departure from %1: %2
pt_BR: Partida de %1: %2

en: Terminal: %1  Gate: %2  Seat: %3
pt_BR: Terminal: %1  Portão: %2  Poltrona: %3

[ctx: flight arrival, %1 is airport, %2 is time]
en: Arrival at %1: %2
pt_BR: Chegada em %1: %2

en: Edit Flight
pt_BR: Editar voo

en: Boarding time:
pt_BR: Horário do embarque:

[ctx: flight departure]
en: Departure
pt_BR: Partida

[ctx: flight departure time]
en: Departure time:
pt_BR: Hora de partida:

[ctx: flight departure terminal]
en: Departure terminal:
pt_BR: Terminal de partida:

[ctx: flight departure gate]
en: Departure gate:
pt_BR: Portão de partida:

en: Flight
pt_BR: Voo

en: Sequence Number:
pt_BR: Número da sequência:

en: Boarding:
pt_BR: Embarque:

en: Boarding group:
pt_BR: Grupo de embarque:

en: Airline:
pt_BR: Linha aérea:

en: Airport:
pt_BR: Aeroporto:

en: Gate:
pt_BR: Portão:

[ctx: flight arrival]
en: Arrival
pt_BR: Chegada

en: Frequent Traveler Program
pt_BR: Programa de viajante frequente

[ctx: name of a frequent flyer program]
en: Program:
pt_BR: Programa:

en: Number:
pt_BR: Número:

en: Flight %1 from %2 to %3
pt_BR: Voo %1 de %2 para %3

en: Train %1 from %2 to %3
pt_BR: Trem %1 de %2 para %3

en: Bus %1 from %2 to %3
pt_BR: Ônibus %1 de %2 para %3

en: Ferry from %1 to %2
pt_BR: Balsa de %1 para %2

en: Certificate expired
pt_BR: certificado expirado

en: Certificate invalid
pt_BR: Certificado inválido

en: Vaccination %1/%2 (%3)
pt_BR: Vacinação %1/%2 (%3)

en: Vaccination (%1)
pt_BR: Vacinação (%1)

en: Test %1 (%2)
pt_BR: Teste %1 (%2)

en: Recovery (%1)
pt_BR: Recuperação (%1)

en: Health Certificates
pt_BR: Certificados de saúde

en: Import from Clipboard
pt_BR: Importar da área de transferência

en: Delete Certificate
pt_BR: Excluir certificado

en: Do you really want to delete this certificate?
pt_BR: Deseja realmente excluir este certificado?

en: Person
pt_BR: Pessoa

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Date of birth:
pt_BR: Data de nascimento:

en: Recovery
pt_BR: Recuperação

en: Positive test:
pt_BR: Teste positivo:

en: Disease:
pt_BR: Doença:

en: Valid from:
pt_BR: Válido a partir de:

en: Valid until:
pt_BR: Válido até:

en: Certificate
pt_BR: Certificado

en: Issuer:
pt_BR: Emissor:

en: Identifier:
pt_BR: Identificador:

en: Issued:
pt_BR: Emitido por:

en: Expires:
pt_BR: Expira em:

en: Signature:
pt_BR: Assinatura:

en: Test
pt_BR: Teste

en: Date:
pt_BR: Data:

en: Test:
pt_BR: Teste:

en: Result:
pt_BR: Resultado:

en: Test Center:
pt_BR: Centro de testes:

en: Country:
pt_BR: País:

en: Vaccination
pt_BR: Vacinação

en: %2 (%1 day ago) | %2 (%1 days ago)
pt_BR[0]: %2 (%1 dia atrás)
pt_BR[1]: %2 (%1 dias atrás)

en: Vaccine:
pt_BR: Vacina:

en: Manufacturer:
pt_BR: Fabricante:

en: Check-out %1
pt_BR: Registro de saída %1

en: Check-in time: %1
pt_BR: Horário do registro de entrada: %1

en: Check-out time: %1
pt_BR: Horário do registro de saída: %1

en: Edit Hotel Reservation
pt_BR: Editar reserva de hotel

en: Telephone:
pt_BR: Telefone:

en: Email:
pt_BR: E-mail:

en: Hotel Reservation
pt_BR: Reserva de hotel

en: Check-in time:
pt_BR: Horário do registro de entrada:

en: Check-out time:
pt_BR: Horário do registro de saída:

en: Booking reference:
pt_BR: Referência da reserva:

en: Elevator
pt_BR: Elevador

en: Find Gate
pt_BR: Encontrar portão

[ctx: flight departure/arrival gate]
en: %1 (arrival + departure)
pt_BR: %1 (partida + chegada)

[ctx: flight departure gate]
en: %1 (departure)
pt_BR: %1 (partida)

[ctx: flight arrival gate]
en: %1 (arrival)
pt_BR: %1 (chegada)

en: Floor %1
pt_BR: Piso %1

en: Zoom In
pt_BR: Ampliar

en: Zoom Out
pt_BR: Reduzir

en: Find Platform
pt_BR: Encontrar plataforma

en: Show Elevator Status
pt_BR: Mostrar status do elevador

en: Show Rental Vehicles
pt_BR: Mostrar veículos locados

en: Open Map
pt_BR: Abrir mapa

en: Open wheelmap.org
pt_BR: Abrir wheelmap.org

en: Switched to floor %1
pt_BR: Mudou para o andar %1

[ctx: train arrival/departure platform]
en: %1 (arrival/departure)
pt_BR: %1 (partida/chegada)

[ctx: train departure platform]
en: %1 (departure)
pt_BR: %1 (partida)

[ctx: train arrival platform]
en: %1 (arrival)
pt_BR: %1 (chegada)

en: Railway
pt_BR: Ferrovia

en: Light Rail
pt_BR: Ferrovia leve

en: Subway
pt_BR: Metrô

en: Tramway
pt_BR: Teleférico

en: Bus
pt_BR: Ônibus

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Select Journey
pt_BR: Selecionar jornada

en: Search Journey
pt_BR: Pesquisar jornada

[ctx: departure train station]
en: From:
pt_BR: De:

[ctx: arrival train station]
en: To:
pt_BR: Para:

[ctx: departure time for a train]
en: Departure time:
pt_BR: Hora de partida:

en: %1 to %2 (%3)
pt_BR: %1 a %2 (%3)

en: Walk (%1)
pt_BR: Caminhada (%1

en: Walk %1 (%2)
pt_BR: Caminhada %1 (%2)

en: Transfer (%1)
pt_BR: Transferência (%1)

en: Wait (%1)
pt_BR: Espera (%1)

en: Direction: %1
pt_BR: Direção: %1

en: Distance: %1
pt_BR: Distância: %1

[ctx: number of switches to another transport]
en: One change | %1 changes
pt_BR[0]: Uma alteração
pt_BR[1]: %1 alterações

en: Itinerary change
pt_BR: Alteração no itinerário

en: Entering %1
pt_BR: Entrando %1

en: No compatible power sockets: %1
pt_BR: Nenhuma tomada compatível: %1

en: Some incompatible power sockets: %1
pt_BR: Algumas tomadas incompatíveis: %1

en: Some incompatible power plugs: %1
pt_BR: Alguns plugues de energia incompatíveis: %1

en: Timezone change: %1 (%2)
pt_BR: Alteração de fuso horário: %1 (%2)

en: Currency: %1
pt_BR: Moeda: %1

en: People are driving on the right side.
pt_BR: As pessoas estão dirigindo no lado direito.

en: People are driving on the left side.
pt_BR: As pessoas estão dirigindo no lado esquerdo.

en: Type A
pt_BR: Tipo A

en: Type B
pt_BR: Tipo B

en: Type D
pt_BR: Tipo D

en: Type E
pt_BR: Tipo E

en: Type G
pt_BR: Tipo G

en: Type H
pt_BR: Tipo H

en: Type I
pt_BR: Tipo I

en: Type J
pt_BR: Tipo J

en: Type K
pt_BR: Tipo K

en: Type L
pt_BR: Tipo L

en: Type M
pt_BR: Tipo M

en: Type N
pt_BR: Tipo M

en: Digital Travel Assistant
pt_BR: Assistente de viagens digital

en: Copyright © 2018-%1 The KDE Community
pt_BR: Copyright © 2018-%1 A comunidade KDE

en: PkPass or JSON-LD file to import.
pt_BR: Arquivo PkPass ou JSON-LD a importar.

en: Import Reservation
pt_BR: Importar reserva

en: PkPass files (*.pkpass)
pt_BR: Arquivos PkPass (*.pkpass)

en: PDF files (*.pdf)
pt_BR: Arquivos PDF (*.pdf)

en: KDE Itinerary files (*.itinerary)
pt_BR: Arquivos do KDE Itinerary (*.itinerary)

en: Export Itinerary Data
pt_BR: Exportar dados do itinerário

en: Import...
pt_BR: Importar...

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Check for Updates
pt_BR: Procurar atualizações

en: Download Maps
pt_BR: Baixar mapas

en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

en: Settings...
pt_BR: Configurações...

en: Export...
pt_BR: Exportar...

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Map download finished.
pt_BR: Download do mapa concluído.

en: Disruption on %1
pt_BR: Interrupção em %1

en: Changes on %1
pt_BR: Alterações em %1

en: Delays on %1
pt_BR: Atrasos em %1

en: Delayed departure on %1
pt_BR: Partida atrasada em %1

en: Earlier departure on %1
pt_BR: Partida antecipada em %1

en: Delayed arrival on %1
pt_BR: Chegada atrasada em %1

en: Platform change on %1
pt_BR: Alteração de plataforma em %1

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Trip has been canceled.
pt_BR: A viagem foi cancelada.

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Arrival has been canceled.
pt_BR: A chegada foi cancelada.

en: New departure time is: %1 (+%2)
pt_BR: A nova hora de embarque é: %1 (+%2)

en: New departure time is: %1 (%2)
pt_BR: A nova hora de embarque é: %1 (%2)

en: New arrival time is: %1 (+%2)
pt_BR: A nova hora de chegada é: %1 (+%2)

en: New departure platform is: %1
pt_BR: A nova plataforma de embarque é: %1

en: New arrival platform is: %1
pt_BR: A nova plataforma de chegada é: %1

[ctx: no longer valid tickets]
en: Expired
pt_BR: Expirado

[ctx: not yet expired tickets]
en: Valid
pt_BR: Válido

en: document-open
pt_BR: abrir documento

en: Boarding Pass
pt_BR: Cartão de embarque

en: Event Ticket
pt_BR: Ingresso do evento

[ctx: @action:button]
en: View Indoor Map
pt_BR: Ver mapa indoor

[ctx: @action:button]
en: View on Map
pt_BR: Ver no mapa

[ctx: @action:button Start route guidance to location]
en: Navigate
pt_BR: Navegar

[ctx: @action:button]
en: Public Transport Departures
pt_BR: Partidas do transporte público

en: Street:
pt_BR: Rua:

en: City:
pt_BR: Cidade:

en: Region:
pt_BR: Região:

en: Member
pt_BR: Membro

en: Public Transport Information Sources
pt_BR: Fontes de informação de transporte público

en: 🇪🇺 European Union
pt_BR: 🇪🇺 União Europeia

en: Edit Restaurant
pt_BR: Editar restaurante

en: Restaurant Reservation
pt_BR: Reserva de restaurante

en: Start time:
pt_BR: Hora inicial:

en: End time:
pt_BR: Hora final:

en: Party size:
pt_BR: Tamanho da festa:

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Home Country
pt_BR: País natal

en: Online Services
pt_BR: Serviços online

en: Query Traffic Data
pt_BR: Consultar dados de tráfego

en: When enabled, this will query transport provider online services for changes such as delays or gate and platform changes.
pt_BR: Quando habilitado irá consultar serviços online de  fornecedores de transporte por alterações como atrasos e mudanças de portões e plataformas.

en: Use insecure services
pt_BR: Usar serviços inseguros

en: Enabling this will also use online services that do not offer transport encryption. This is not recommended, but might be unavoidable when relying on live data from certain providers.
pt_BR: Habilitar isto também usará serviços online que não oferecem criptografia no transporte. Isto não é recomendado, mas pode ser inevitável ao contar com dados ao vivo de certos fornecedores.

en: Public Transport Information Sources...
pt_BR: Fontes de informações de transportes públicos...

en: Weather Forecast
pt_BR: Previsão meteorológica

en: Showing weather forecasts will query online services.
pt_BR: Mostrar a previsão meteorológica irá consultar serviços online.

en: Using data from <a href="https://www.met.no/">The Norwegian Meteorological Institute</a> under <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/4.0">Creative Commons 4.0 BY International</a> license.
pt_BR: Usando dados do <a href="https://www.met.no/">The Norwegian Meteorological Institute</a> sob a licença <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/4.0">Creative Commons 4.0 BY International</a>.

en: Preload Map Data
pt_BR: Pré-carregar dados do mapa

en: Enabling this will download maps for all stations and airports for upcoming trips when connected to Wifi network.
pt_BR: Habilitando isto irá baixar os mapas para todas as estações e aeroportos das próximas viagens quando conectado na rede Wi-Fi.

en: Currency Conversion
pt_BR: Conversão de moedas

en: Enabling this will perform online queries for exchange rates to currencies at travel destinations.
pt_BR: Habilitar isto fará consultas online de taxas de câmbio para moedas nos destinos da viagem.

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Configure Notifications...
pt_BR: Configurar notificações...

en: Show notifications on lock screen
pt_BR: Mostrar notificações na tela de bloqueio

en: Trips
pt_BR: Viagens

en: Distance
pt_BR: Distância

en: Hotel nights
pt_BR: Noites em hotel

en: Visited countries
pt_BR: Países visitados

en: Flights
pt_BR: Voos

en: Train rides
pt_BR: Viagens de trem

en: Bus rides
pt_BR: Viagens de ônibus

en: Car rides
pt_BR: Viagens de carro

en: Boat trips
pt_BR: Viagens de barco

[ctx: @action]
en: Hide Names
pt_BR: Ocultar nomes

[ctx: @action]
en: Show Names
pt_BR: Exibir nomes

en: Trains
pt_BR: Trens

en: Boat
pt_BR: Barco

en: Car
pt_BR: Carro

en: Clear history
pt_BR: Limpar histórico

en: Sort by name
pt_BR: Ordenar por nome

en: Most recently used
pt_BR: Usados mais recentes

en: Most often used
pt_BR: Usados mais frequentes

en: Remove history entry
pt_BR: Excluir entrada do histórico

en: No locations found
pt_BR: Nenhum local encontrado

en: Ticket
pt_BR: Ingresso

en: Delete Ticket
pt_BR: Excluir ingresso

en: Do you really want to delete this ticket?
pt_BR: Deseja realmente excluir este ingresso?

en: Class:
pt_BR: Classe:

en: Attendee %1
pt_BR: Participante %1

en: Traveler %1
pt_BR: Viajante %1

en: My Itinerary
pt_BR: Meu itinerário

en: Current Ticket
pt_BR: Ingresso atual

en: Add train trip...
pt_BR: Adicionar viagem de trem...

en: Add from calendar...
pt_BR: Adicionar do calendário...

en: Delete Trip
pt_BR: Excluir viagem

en: Do you really want to delete this trip?
pt_BR: Deseja realmente excluir esta viagem?

en: Export Trip
pt_BR: Exportar viagem...

en: Nothing on the itinerary for today.
pt_BR: Nada no itinerário para hoje.

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Tourist Attraction
pt_BR: Atração turística

en: Arrival Time:
pt_BR: Hora de chegada:

en: Departure Time:
pt_BR: Hora de partida:

en: Departure from %1 on platform %2
pt_BR: Partida de %1 na plataforma %2

en: Arrival at %1 on platform %2
pt_BR: Chegada as %1 na plataforma %2

en: Edit Train Reservation
pt_BR: Editar reserva de trem

[ctx: train station]
en: Station:
pt_BR: Estação:

en: Platform:
pt_BR: Plataforma:

en: Coach:
pt_BR: Vagão:

en: Train Ticket
pt_BR: Passagem de trem

en: Departure Vehicle Layout
pt_BR: Layout do veículo de partida

en: Arrival Vehicle Layout
pt_BR: Layout do veículo de chegada

en: Departure time:
pt_BR: Hora de partida:

[ctx: previous platform]
en: (was: %1)
pt_BR: (era: %1)

en: Arrival time:
pt_BR: Hora de chegada:

[ctx: coach of a train]
en: Coach:
pt_BR: Vagão:

[ctx: bonus, discount or frequent traveler program]
en: Program
pt_BR: Programa

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: Ticket number:
pt_BR: Número da passagem:

en: Select...
pt_BR: Selecionar...

en: Depart Now
pt_BR: Partida agora

en: Discard
pt_BR: Descartar

en: Bike
pt_BR: Bicicleta

en: Shared Bikes
pt_BR: Bicicletas compartilhadas

en: %1 ends at %2
pt_BR: %1 termina em %2

en: Preceding arrival %1 at %2
pt_BR: Chegada anterior %1 em %2

en: %1 starts at %2
pt_BR: %1 inicia em %2

en: Following departure %1 from %2
pt_BR: Partida seguinte de %1 para %2

en: Trip: %1
pt_BR: Viagem: %1

en: Date: %2 (one day) | Date: %2 (%1 days)
pt_BR[0]: Data: %2 (um dia)
pt_BR[1]: Data: %2 (%1 dias)

en: %1: some incompatible power sockets (%2)
pt_BR: %1: algumas tomadas incompatíveis (%2)

en: %1: some incompatible power plugs (%2)
pt_BR: %1: alguns plugues de energia incompatíveis (%2)

en: %1: no compatible power plugs (%2)
pt_BR: %1: nenhum plugue de energia compatível (%2)

en: Currency: %2 | Currencies: %2
pt_BR[0]: Moeda: %2
pt_BR[1]: Moedas: %2

en: Vehicle Layout
pt_BR: Layout do veículo

en: Departure: %1
pt_BR: Partida: %1

en: Arrival: %1
pt_BR: Chegada: %1

en: Platform: %1
pt_BR: Plataforma: %1

en: Coach: %1 Seat: %2
pt_BR: Vagão: %1 Assento: %2

en: First class
pt_BR: Primeira classe

en: Second class
pt_BR: Segunda classe

en: First/second class
pt_BR: Primeira/segunda classe

en: Unknown class
pt_BR: Classe desconhecida

en: No vehicle layout information available.
pt_BR: Nenhuma informação de layout de veículo disponível.

en: FULL
pt_BR: CHEIO

en: Temperature: %1°C
pt_BR: Temperatura: %1°C

en: Temperature: %1°C / %2°C
pt_BR: Temperatura: %1°C / %2°C

en: Precipitation: %1 mm
pt_BR: Precipitação: %1 mm

en: Welcome!
pt_BR: Bem-vindo!

en: How to import data?
pt_BR: Como importar dados?

en: Check the settings!
pt_BR: Verifique as configurações!

en: KDE Itinerary has all features disabled by default that require online access, such as retrieving live traffic data or weather forecasts. You therefore might want to review these settings. While you are at it, you might want to configure your home location to enable the transfer assistant to automatically suggests ways to your next departure station or airport.
pt_BR: O KDE Itinerary tem todos os recursos que necessitam acesso online desabilitados por padrão, como obter dados de tráfego ao vivo ou previsão meteorológica. Portanto, você pode querer revisar essas configurações. Enquanto estiver nisso, talvez você queira configurar o local de sua casa para permitir que o assistente de transferência sugira automaticamente caminhos para sua próxima estação de partida ou aeroporto.

en: More information
pt_BR: Mais informações

en: For more information about KDE Itinerary check out the <a href="https://community.kde.org/KDE_PIM/KDE_Itinerary">wiki page</a>.
pt_BR: Para mais informações sobre o KDE Itinerary veja a <a href="https://community.kde.org/KDE_PIM/KDE_Itinerary">página wiki</a>.

en: Got it!
pt_BR: Entendi!

[ctx: kirigami-addons]
en: Days
pt_BR: Dias

[ctx: kirigami-addons]
en: Months
pt_BR: Meses

[ctx: kirigami-addons]
en: Years
pt_BR: Anos

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Accept
pt_BR: Aceitar

[ctx: Airline Flightnumber from Airport to Airport on Date]
en: %1%2 from %3 to %4 on %5
pt_BR: %1%2 de %3 para %4 em %5
