itinerary - en to ru translation catalogue (444 entries)

en: About
ru: О программе

en: Copyright: %1
ru: Авторские права: %1

en: Homepage: <a href="%1">%1</a>
ru: Домашняя страница: <a href="%1">%1</a>

en: License: <a href="https://spdx.org/licenses/%1.html">%2</a>
ru: Лицензия: <a href="https://spdx.org/licenses/%1.html">%2</a>

en: License: <a href="%2">%1</a>
ru: Лицензия: <a href="%2">%1</a>

en: Application
ru: Приложение

en: Transport Data
ru: Данные о транспорте

en: Version
ru: Версия

en: KDE Itinerary is developed by the KDE community as free software and uses the components listed below.
ru: Программа «Маршруты KDE» разрабатывается сообществом KDE как свободное программное обеспечение. В ней использованы компоненты, список которых приведён далее.

en: KDE Itinerary uses public transport data from the following sources.
ru: Программа «Маршруты KDE» использует данные об общественном транспорте из следующих источников.

en: Application version: %1
ru: Версия приложения: %1

en: Extractor capabilities:
ru: Возможности средства извлечения:

en: Alternative Connections
ru: Альтернативные железнодорожные маршруты

[ctx: to travel destination]
en: To %1
ru: До %1

en: Replace Journey
ru: Заменить поездку

en: Do you really want to replace your existing reservation with the newly selected journey?
ru: Заменить существующее бронирование на только что выбранную поездку?

en: Replace
ru: Заменить

en: Download failed: %1
ru: Ошибка загрузки: %1

en: Import failed: %1
ru: Ошибка импорта: %1

en: Import failed: File too large.
ru: Ошибка импорта: слишком большой файл.

en: One reservation imported. | %1 reservations imported.
ru[0]: Импортировано %1 бронирование.
ru[1]: Импортировано %1 бронирования.
ru[2]: Импортировано %1 бронирований.
ru[3]: Импортировано одно бронирование.

en: Health certificate imported.
ru: Импортирована справка о здоровье.

en: Pass imported.
ru: Пропуск импортирован.

en: Nothing imported.
ru: Ничего не импортировано.

en: Export failed: %1
ru: Ошибка экспорта: %1

en: Export completed.
ru: Экспорт завершён.

en: Import completed.
ru: Импорт завершён.

en: In barcode scanning mode
ru: В режиме сканирования штрихкода

en: Scan Barcode
ru: Сканировать штрихкод

en: No camera available.
ru: Нет доступных камер.

en: %1 to %2
ru: Из %1 в %2

en: From: %1
ru: Из: %1

en: To: %1
ru: В: %1

en: Arrival time: %1
ru: Время прибытия: %1

en: Barcode Scan Mode
ru: Режим сканирования штрихкода

en: Departure
ru: Отправление

en: Time:
ru: Время:

en: Terminal:
ru: Терминал:

en: Arrival
ru: Прибытие

en: Booking
ru: Бронирование

en: Reference:
ru: Код бронирования:

en: Under name:
ru: Имя для резервирования:

en: Bus Ticket
ru: Билет на автобус

en: Alternatives
ru: Варианты

en: Journey Details
ru: Сведения о поездке

en: Station:
ru: Станция:

en: Seat
ru: Место

en: Seat:
ru: Место:

en: Transfer to %1
ru: Пересадка на %1

en: Calendar Import
ru: Импорт календаря

en: Import selected events
ru: Импорт выбранных событий

en: Rental Car Drop-off
ru: Оставление прокатного автомобиля

en: Rental Car Pick-up
ru: Взятие прокатного автомобиля

en: Drop-off: %1
ru: Оставление: %1

en: Rental Car
ru: Прокатный автомобиль

en: Pick-up
ru: Взятие

en: Location:
ru: Расположение:

en: Drop-off
ru: Оставление

en: Vehicle
ru: Автомобиль

en: Type:
ru: Тип:

en: Model:
ru: Модель:

en: Brand:
ru: Производитель:

en: Reservation
ru: Бронирование

en: Departures
ru: Отправления

en: Earlier
ru: Раньше

en: Later
ru: Позже

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Canceled
ru: Отменено

[ctx: destination]
en: To:
ru: В:

en: Data providers: %1
ru: Поставщики данных: %1

en: Delete Event
ru: Удалить событие

en: Do you really want to delete this event?
ru: Удалить это событие?

en: Delete
ru: Удалить

en: Select Calendar
ru: Выбор календаря

[ctx: cancel as in revoking a booking]
en: Cancel Reservation
ru: Отменить бронирование

en: Check-in
ru: Регистрация

en: Download
ru: Загрузить

en: Change Reservation
ru: Изменить бронирование

en: View Reservation
ru: Просмотреть бронирование

en: Show Boarding Pass
ru: Показать посадочный талон

en: Show Ticket
ru: Показать билет

en: Documents (%1)
ru: Документы (%1)

en: Add transfer before
ru: Добавить пересадку до

en: Add transfer after
ru: Добавить пересадку после

en: Edit
ru: Изменить

en: Add to calendar...
ru: Добавить в календарь...

en: Documents
ru: Документы

en: Add Document
ru: Добавить документ

en: All Files (*.*)
ru: Все файлы (*.*)

en: Open Document
ru: Открыть документ

en: Delete Document
ru: Удалить документ

en: Do you really want to delete this document?
ru: Удалить этот документ?

en: Add Document...
ru: Добавить документ...

en: No documents attached to this reservation.
ru: К этому бронированию не добавлены никакие документы.

en: End: %1
ru: Окончание: %1

en: Start time: %1
ru: Время начала: %1

en: End time: %1
ru: Время окончания: %1

en: Edit Event
ru: Изменить событие

en: Venue:
ru: Место:

[ctx: event as in concert/conference/show, not as in appointment]
en: Event
ru: Событие

[ctx: time of entrance]
en: Entrance:
ru: Вход:

en: Start Time:
ru: Время начала:

en: End Time:
ru: Время окончания:

en: Home
ru: Дом

en: Work
ru: Работа

en: Location %1
ru: Расположение %1

en: Favorite Locations
ru: Избранные расположения

en: Export Favorite Locations
ru: Экспорт избранных расположений

en: GPX Files (*.gpx)
ru: Файлы GPX (*.*)

en: Import Favorite Locations
ru: Импорт избранных расположений

en: Pick Location
ru: Выбрать расположение

en: Add Favorite Location
ru: Добавить избранное расположение

en: Rename Favorite Location
ru: Переименовать избранное расположение

en: Remove Favorite Location
ru: Удалить избранное расположение

en: Export to GPX
ru: Экспорт в GPX

en: Import from GPX
ru: Импорт из GPX

en: Rename favorite location
ru: Переименовать избранное расположение

en: Rename
ru: Переименовать

[ctx: flight departure, %1 is airport, %2 is time]
en: Departure from %1: %2
ru: Отправление из %1: %2

en: Terminal: %1  Gate: %2  Seat: %3
ru: Терминал: %1  Выход: %2  Место: %3

[ctx: flight arrival, %1 is airport, %2 is time]
en: Arrival at %1: %2
ru: Прибытие в %1: %2

en: Edit Flight
ru: Изменить рейс

en: Boarding time:
ru: Время посадки:

[ctx: flight departure]
en: Departure
ru: Отправление

[ctx: flight departure time]
en: Departure time:
ru: Время отправления:

[ctx: flight departure terminal]
en: Departure terminal:
ru: Терминал отправления:

[ctx: flight departure gate]
en: Departure gate:
ru: Выход на посадку:

en: Flight
ru: Рейс

en: Sequence Number:
ru: Порядковый номер:

en: Boarding:
ru: Посадка:

en: Boarding group:
ru: Группа при посадке:

en: Airline:
ru: Авиакомпания:

en: Airport:
ru: Аэропорт:

en: Gate:
ru: Выход:

[ctx: flight arrival]
en: Arrival
ru: Прибытие

en: Frequent Traveler Program
ru: Программа для лиц, которые часто путешествуют

[ctx: name of a frequent flyer program]
en: Program:
ru: Программа:

en: Number:
ru: Номер:

en: Delete Pass
ru: Удалить пропуск

en: Do you really want to delete this pass?
ru: Удалить этот пропуск?

en: KDE Itinerary
ru: Маршруты KDE

en: Flight %1 from %2 to %3
ru: Рейс %1 из %2 в %3

en: Train %1 from %2 to %3
ru: Поезд %1 из %2 в %3

en: Bus %1 from %2 to %3
ru: Автобус %1 из %2 в %3

en: Certificate expired
ru: Сертификат истёк

en: Certificate invalid
ru: Сертификат недействителен

en: Vaccination %1/%2 (%3)
ru: Вакцинация %1/%2 (%3)

en: Vaccination (%1)
ru: Вакцинация (%1)

en: Test %1 (%2)
ru: Тест %1 (%2)

en: Recovery (%1)
ru: Перенесённое заболевание (%1)

en: Health Certificates
ru: Сертификаты здоровья

en: Import from Clipboard
ru: Импорт из буфера обмена

en: Delete Certificate
ru: Удалить сертификат

en: Do you really want to delete this certificate?
ru: Удалить этот сертификат?

en: <p>You can import the following health certificates by scanning them with a barcode scanner app:<ul><li>European "Digital Green Certificates" for vaccinations, tests or recovery.</li><li>Indian vaccination certificates.</li><li>SMART Health Cards (SHC) as used in parts of Canada and the US.</li></p>
ru: <p>С помощью приложения для сканирования штрихкодов можно импортировать следующие сертификаты здоровья:<ul><li>европейские «цифровые зелёные сертификаты» вакцинации, тестов или перенесённого заболевания.</li><li>Индийские сертификаты вакцинации.</li><li>Карты здоровья SMART (SHC), которые используются в некоторых частях Канады и в США.</li></p>

en: Person
ru: Физическое лицо

en: Name:
ru: Имя:

en: Date of birth:
ru: Дата рождения:

en: Recovery
ru: Перенесённое заболевание

en: Positive test:
ru: Положительный тест:

en: Disease:
ru: Заболевание:

en: Valid from:
ru: Действует с:

en: Valid until:
ru: Действует до:

en: Certificate
ru: Сертификат

en: Issuer:
ru: Кем выдано:

en: Identifier:
ru: Идентификатор:

en: Issued:
ru: Выдано:

en: Expires:
ru: Истекает:

en: Signature:
ru: Подпись:

en: Test
ru: Тест

en: Date:
ru: Дата:

en: Test:
ru: Тест:

en: Result:
ru: Результат:

en: Test Center:
ru: Центр тестирования:

en: Country:
ru: Страна:

en: Vaccination
ru: Вакцинация

en: %2 (%1 day ago) | %2 (%1 days ago)
ru[0]: %2 (%1 день назад)
ru[1]: %2 (%1 дня назад)
ru[2]: %2 (%1 дней назад)
ru[3]: %2 (один день назад)

en: Vaccine:
ru: Вакцина:

en: Manufacturer:
ru: Производитель:

en: Dose:
ru: Доза:

en: Check-out %1
ru: Регистрация отъезда %1

en: Check-in time: %1
ru: Время регистрации: %1

en: Check-out time: %1
ru: Время регистрации отъезда: %1

en: Edit Hotel Reservation
ru: Изменить бронирование гостиницы

en: Telephone:
ru: Телефон:

en: Email:
ru: Эл. почта:

en: Hotel Reservation
ru: Бронирование гостиницы

en: Check-in time:
ru: Время регистрации:

en: Check-out time:
ru: Время регистрации отъезда:

en: Booking reference:
ru: Код бронирования:

en: Elevator
ru: Лифт

en: Find Gate
ru: Найти выход

[ctx: flight departure/arrival gate]
en: %1 (arrival + departure)
ru: %1 (прибытие + отправление)

[ctx: flight departure gate]
en: %1 (departure)
ru: %1 (отправление)

[ctx: flight arrival gate]
en: %1 (arrival)
ru: %1 (прибытие)

en: Floor %1
ru: Этаж %1

[ctx: @action:intoolbar Go down one floor]
en: Floor down
ru: Этаж ниже

[ctx: @action:intoolbar Go up one floor]
en: Floor up
ru: Этаж выше

en: Zoom In
ru: Увеличить

en: Zoom Out
ru: Уменьшить

en: Find Platform
ru: Найти платформу

en: Show Elevator Status
ru: Показать состояние лифта

en: Show Rental Vehicles
ru: Показать аренду транспортных средств

en: Open Map
ru: Открыть карту

en: Open wheelmap.org
ru: Открыть wheelmap.org

en: Switched to floor %1
ru: Выполнено переключение на этаж %1

[ctx: train arrival/departure platform]
en: %1 (arrival/departure)
ru: %1 (прибытие/отправление)

[ctx: train departure platform]
en: %1 (departure)
ru: %1 (отправление)

[ctx: train arrival platform]
en: %1 (arrival)
ru: %1 (прибытие)

en: Railway
ru: Железная дорога

en: Light Rail
ru: Легкорельсовый транспорт

en: Subway
ru: Метро

en: Tramway
ru: Трамвай

en: Bus
ru: Автобус

en: Select
ru: Выбрать

en: Select Journey
ru: Выбрать поездку

en: Search Journey
ru: Искать поездку

[ctx: departure train station]
en: Select Departure Stop
ru: Выбрать остановку отправления

[ctx: arrival train station]
en: Select Arrival Stop
ru: Выбрать остановку прибытия

[ctx: departure train station]
en: From:
ru: Из:

[ctx: arrival train station]
en: To:
ru: В:

[ctx: departure time for a train]
en: Departure time:
ru: Время отправления:

en: %1 to %2 (%3)
ru: Из %1 в %2 (%3)

en: Walk (%1)
ru: Переход (%1)

en: Walk %1 (%2)
ru: Переход %1 (%2)

en: Transfer (%1)
ru: Пересадка (%1)

en: Wait (%1)
ru: Ожидание (%1)

en: Drive %1 (%2)
ru: Проезд %1 (%2)

en: Direction: %1
ru: Направление: %1

en: Distance: %1
ru: Расстояние: %1

en: CO₂: %1g
ru: CO₂: %1 г

[ctx: number of switches to another transport]
en: One change | %1 changes
ru[0]: %1 смена
ru[1]: %1 смены
ru[2]: %1 смен
ru[3]: Одна смена

en: Itinerary change
ru: Изменение маршрута

en: %1m
ru: %1 м

en: %1km
ru: %1 км

en: Entering %1
ru: Въезд в %1

en: No compatible power sockets: %1
ru: Нет совместимых розеток: %1

en: Some incompatible power sockets: %1
ru: Несовместимые розетки: %1

en: Some incompatible power plugs: %1
ru: Несовместимые вилки: %1

en: Timezone change: %1 (%2)
ru: Смена часового пояса: %1 (%2)

en: Currency: %1
ru: Валюта: %1

en: People are driving on the right side.
ru: Автомобили едут по правой стороне.

en: People are driving on the left side.
ru: Автомобили едут по левой стороне.

en: Type A
ru: Тип A

en: Type B
ru: Тип B

en: Type D
ru: Тип D

en: Type E
ru: Тип E

en: Type G
ru: Тип G

en: Type H
ru: Тип H

en: Type I
ru: Тип I

en: Type J
ru: Тип J

en: Type K
ru: Тип K

en: Type L
ru: Тип L

en: Type M
ru: Тип M

en: Type N
ru: Тип N

en: Digital Travel Assistant
ru: Цифровой помощник в путешествиях

en: Copyright © 2018-%1 The KDE Community
ru: © Сообщество KDE, 2018-%1

en: Open Itinerary on the given page
ru: Открыть программу на указанной странице

en: PkPass or JSON-LD file to import.
ru: Файл PkPass или JSON-LD для импорта.

en: Import Reservation
ru: Импорт бронирования

en: PkPass files (*.pkpass)
ru: Файлы PkPass (*.pkpass)

en: PDF files (*.pdf)
ru: Файлы PDF (*.pdf)

en: KDE Itinerary files (*.itinerary)
ru: Файлы программы «Маршруты KDE» (*.itinerary)

en: Export Itinerary Data
ru: Экспорт данных маршрута

en: Import...
ru: Импорт…

en: Scan Barcode...
ru: Сканировать штрихкод...

en: Paste
ru: Вставить

en: Check for Updates
ru: Проверить обновления

en: Download Maps
ru: Загрузить карты

en: Statistics
ru: Статистика

en: Passes && Programs
ru: Пропуска &и программы

en: Passes & Programs
ru: Пропуска и программы

en: Settings...
ru: Параметры…

en: Export...
ru: Экспорт…

en: Help
ru: Справка

en: Map download finished.
ru: Загрузка карты завершена.

en: Disruption on %1
ru: Непредвиденные изменения %1

en: Changes on %1
ru: Изменения %1

en: Delays on %1
ru: Задержки %1

en: Delayed departure on %1
ru: Задержка отправления %1

en: Earlier departure on %1
ru: Более ранее отправление %1

en: Delayed arrival on %1
ru: Задержка прибытия %1

en: Platform change on %1
ru: Смена платформы %1

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Trip has been canceled.
ru: Поездка была отменена.

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Arrival has been canceled.
ru: Прибытие было отменено.

en: New departure time is: %1 (+%2)
ru: Новое время отправления: %1 (+%2)

en: New departure time is: %1 (%2)
ru: Новое время отправления: %1 (%2)

en: New arrival time is: %1 (+%2)
ru: Новое время прибытия: %1 (+%2)

en: New departure platform is: %1
ru: Новая платформа отправления: %1

en: New arrival platform is: %1
ru: Новая платформа прибытия: %1

[ctx: no longer valid tickets]
en: Expired
ru: Недействительные

[ctx: not yet expired tickets]
en: Valid
ru: Действительные

en: Passes and Programs
ru: Пропуска и программы

en: Import bonus or discount program cards or flat rate passes.
ru: Импорт карт бонусных или скидочных программ или пропусков с фиксированным тарифом.

en: Boarding Pass
ru: Посадочный талон

en: Event Ticket
ru: Билет на событие

en: Pass
ru: Пропуск

[ctx: @action:button]
en: View Indoor Map
ru: Просмотреть карту помещения

[ctx: @action:button]
en: View on Map
ru: Просмотреть на карте

[ctx: @action:button Start route guidance to location]
en: Navigate
ru: Навигация

[ctx: @action:button]
en: Public Transport Departures
ru: Отправления общественного транспорта

en: Street:
ru: Улица:

en: City:
ru: Город:

en: Region:
ru: Регион:

en: Program Membership
ru: Участие в программе

en: Member
ru: Участник

en: Public Transport Information Sources
ru: Источники данных об общественном транспорте

en: Global
ru: Глобальные

en: 🇪🇺 European Union
ru: 🇪🇺 Европейский союз

en: Edit Restaurant
ru: Изменить ресторан

en: Restaurant Reservation
ru: Бронирование ресторана

en: Start time:
ru: Время начала:

en: End time:
ru: Время завершения:

en: Party size:
ru: Количество гостей:

en: Settings
ru: Параметры

en: Home Country
ru: Страна (домашний адрес)

en: Online Services
ru: Интернет-службы

en: Query Traffic Data
ru: Запрашивать данные трафика

en: When enabled, this will query transport provider online services for changes such as delays or gate and platform changes.
ru: Если этот параметр включён, программа будет автоматически запрашивать у интернет-служб транспортных компаний сведения об изменениях в маршрутах (например, задержек или смены выходов или платформ).

en: Use insecure services
ru: Использовать незащищённые службы

en: Enabling this will also use online services that do not offer transport encryption. This is not recommended, but might be unavoidable when relying on live data from certain providers.
ru: При включении этого параметра также будут использоваться интернет-службы, которые не предоставляют шифрование. Так делать не рекомендуется, но это может быть единственным вариантом при работе с реальными данными от некоторых компаний.

en: Public Transport Information Sources...
ru: Источники данных об общественном транспорте…

en: Weather Forecast
ru: Прогноз погоды

en: Showing weather forecasts will query online services.
ru: При отображении прогноза погода опрашиваются интернет-службы.

en: Using data from <a href="https://www.met.no/">The Norwegian Meteorological Institute</a> under <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/4.0">Creative Commons 4.0 BY International</a> license.
ru: Используются данные <a href="https://www.met.no/">Норвежского метеорологического института</a> по лицензии <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/4.0">Creative Commons 4.0 BY International</a>.

en: Preload Map Data
ru: Предварительная загрузка данных карт

en: Enabling this will download maps for all stations and airports for upcoming trips when connected to Wifi network.
ru: Если этот параметр включён, программа будет получать карты для всех станций и аэропортов предстоящих путешествий, как только будет установлено соединение с сетью Wi-Fi.

en: Currency Conversion
ru: Конвертация валюты

en: Enabling this will perform online queries for exchange rates to currencies at travel destinations.
ru: При включении этого параметра будут выполняться интернет-запросы обменных курсов валют в местах назначения.

en: Transfer Assistant
ru: Помощник для пересадок

en: Automatically add transfers
ru: Автоматически добавлять пересадки

en: Automatically fill transfers
ru: Автоматически заполнять пересадки

en: When enabled, this will query transport provider online services automatically for transfer information.
ru: Если этот параметр включён, программа будет автоматически запрашивать у интернет-служб транспортных компаний информацию о пересадках.

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Configure Notifications...
ru: Настроить уведомления…

en: Show notifications on lock screen
ru: Показывать уведомления на экране блокировки

en: %1 kg
ru: %1 кг

en: Trips
ru: Поездки

en: Distance
ru: Расстояние

en: %1 km
ru: %1 км

en: Hotel nights
ru: Ночлег в гостиницах

en: Visited countries
ru: Посещённые страны

en: Flights
ru: Рейсы

en: Train rides
ru: Поездки на поезде

en: Bus rides
ru: Поездки на автобусе

en: Car rides
ru: Поездки на автомобиле

en: Total
ru: Всего

[ctx: @action]
en: Hide Names
ru: Скрыть названия

[ctx: @action]
en: Show Names
ru: Показать названия

en: Trains
ru: Поезда

en: Car
ru: Автомобиль

en: Clear history
ru: Очистить журнал

en: Sort by name
ru: Упорядочить по названию

en: Most recently used
ru: Последние использованные

en: Most often used
ru: Наиболее часто используемые

en: Remove history entry
ru: Удалить запись журнала

en: No locations found
ru: Расположения не найдены

en: Ticket
ru: Билет

en: Delete Ticket
ru: Удалить билет

en: Do you really want to delete this ticket?
ru: Удалить этот билет?

en: Class:
ru: Класс:

en: Attendee %1
ru: Участник %1

en: Traveler %1
ru: Путешественник %1

en: My Itinerary
ru: Мой маршрут

en: Go To Now
ru: Перейти к текущему времени

en: Current Ticket
ru: Текущий билет

en: Add train trip...
ru: Добавить поездку на поезде…

en: Add from calendar...
ru: Добавить из календаря...

en: Delete Trip
ru: Удалить поездку

en: Do you really want to delete this trip?
ru: Удалить эту поездку?

en: Export Trip
ru: Экспорт поездки

en: Nothing on the itinerary for today.
ru: Нет данных маршрута на сегодня.

en: Today
ru: Сегодня

en: Tourist Attraction
ru: Достопримечательность

en: Arrival Time:
ru: Время прибытия:

en: Departure Time:
ru: Время отправления:

en: Departure from %1 on platform %2
ru: Отправление из %1, платформа %2

en: Arrival at %1 on platform %2
ru: Прибытие в %1, платформа %2

en: Edit Train Reservation
ru: Изменить бронирование поезда

en: Board later
ru: Посадка позже

en: Alight earlier
ru: Высадка раньше

en: Board Later
ru: Посадка позже

en: Change departure station
ru: Изменить станцию отправления

en: Alight Earlier
ru: Высадка раньше

en: Change arrival station
ru: Изменить станцию прибытия

[ctx: train station]
en: Station:
ru: Станция:

en: Platform:
ru: Платформа:

en: Coach:
ru: Вагон:

en: Train Ticket
ru: Билет на поезд

en: Departure Vehicle Layout
ru: Схема транспортного средства отправления

en: Arrival Vehicle Layout
ru: Схема транспортного средства прибытия

en: Departure time:
ru: Время отправления:

[ctx: previous platform]
en: (was: %1)
ru: (было: %1)

en: Arrival time:
ru: Время прибытия:

[ctx: coach of a train]
en: Coach:
ru: Вагон:

[ctx: bonus, discount or frequent traveler program]
en: Program
ru: Программа

en: Show
ru: Показать

en: Select...
ru: Выбрать…

en: Select transfer...
ru: Выбрать пересадку…

en: Select Transfer
ru: Выбрать пересадку

en: Depart Now
ru: Отправление сейчас

en: Discard
ru: Отклонить

en: Bike
ru: Велосипед

en: Bike & Ride
ru: Поездки с велосипедом

en: Shared Bikes
ru: Прокатные велосипеды

en: Park & Ride
ru: Перехватывающая стоянка

en: %1 ends at %2
ru: %1 завершается в %2

en: Preceding arrival %1 at %2
ru: Перед прибытием %1 в %2

en: %1 starts at %2
ru: %1 начинается в %2

en: Following departure %1 from %2
ru: После отправки %1 из %2

en: Trip: %1
ru: Поездка: %1

en: Date: %2 (one day) | Date: %2 (%1 days)
ru[0]: Дата: %2 (%1 день)
ru[1]: Дата: %2 (%1 дня)
ru[2]: Дата: %2 (%1 дней)
ru[3]: Дата: %2 (один день)

en: %1: some incompatible power sockets (%2)
ru: %1: несовместимые розетки (%2)

en: %1: some incompatible power plugs (%2)
ru: %1: несовместимые вилки (%2)

en: %1: no compatible power plugs (%2)
ru: %1: нет совместимых вилок (%2)

en: Currency: %2 | Currencies: %2
ru[0]: Валюты: %2
ru[1]: Валюты: %2
ru[2]: Валюты: %2
ru[3]: Валюта: %2

en: Vehicle Layout
ru: Схема транспортного средства

en: Departure: %1
ru: Отправление: %1

en: Arrival: %1
ru: Прибытие: %1

en: Platform: %1
ru: Платформа: %1

en: Coach: %1 Seat: %2
ru: Вагон: %1 Место: %2

en: First class
ru: Первый класс

en: Second class
ru: Второй класс

en: First/second class
ru: Первый/второй класс

en: Unknown class
ru: Неизвестный класс

en: No vehicle layout information available.
ru: Сведения о схеме транспортного средства недоступны.

en: FULL
ru: ПОЛНЫЙ

en: Temperature: %1°C
ru: Температура: %1°C

en: Temperature: %1°C / %2°C
ru: Температура: %1°C / %2°C

en: Precipitation: %1 mm
ru: Осадки: %1 мм

en: ☂ %1 mm
ru: ☂ %1 мм

en: 🌬️ %1 m/s
ru: 🌬️ %1 м/с

en: Welcome!
ru: Добро пожаловать!

en: How to import data?
ru: Как импортировать данные?

en: <p>There's a number of ways to import data into KDE Itinerary:<ul><li>Directly opening PDF tickets or Apple Wallet passes.</li><li>From the Android calendar, for entries made via the KMail, Nextcloud or Thunderbird Itinerary plugins, and synced using DAVx⁵.</li><li>Via KDE Connect from the KMail Itinerary plugin.</li><li>By scanning boarding pass barcodes and pasting their content.</li></p>
ru: <p>Существует несколько способов импорта данных в программу «Маршруты KDE»:<ul><li>Непосредственное открытие билетов в формате PDF или талонов Apple Wallet.</li><li>Открытие из календаря Android для записей, которые были созданы с помощью модулей Itinerary KMail, Nextcloud или Thunderbird и синхронизированы с помощью DAVx⁵.</li><li>Открытие с помощью KDE Connect из модуля Itinerary KMail.</li><li>Сканирование штрихкодов посадочных талонов и вставка их содержимого.</li></p>

en: Check the settings!
ru: Проверьте параметры!

en: KDE Itinerary has all features disabled by default that require online access, such as retrieving live traffic data or weather forecasts. You therefore might want to review these settings. While you are at it, you might want to configure your home location to enable the transfer assistant to automatically suggests ways to your next departure station or airport.
ru: В KDE Itinerary по умолчанию отключены возможности, для работы с которыми требуется доступ к Интернету (например, интерактивное получение данных трафика и прогнозов погоды). Поэтому, вероятно, следует просмотреть соответствующие параметры. Кроме того, возможно указать своё местоположение, чтобы включить автоматические предложения поближайшим станциям и аэропортам отправления со стороны помощника по планированию маршрутов с пересадками.

en: More information
ru: Дополнительная информация

en: For more information about KDE Itinerary check out the <a href="https://community.kde.org/KDE_PIM/KDE_Itinerary">wiki page</a>.
ru: Дополнительные сведения о программе «Маршруты KDE» доступны на <a href="https://community.kde.org/KDE_PIM/KDE_Itinerary">вики-странице</a>.

en: Got it!
ru: Ладно!

en: Previous
ru: Назад

en: Next
ru: Вперёд

en: Cancel
ru: Отменить

en: Accept
ru: Принять

[ctx: Airline Flightnumber from Airport to Airport on Date]
en: %1%2 from %3 to %4 on %5
ru: %1%2 из %3 в %4 %5
