itinerary - en to sv translation catalogue (434 entries)

en: About
sv: Om

en: Homepage: <a href="%1">%1</a>
sv: Hemsida: <a href="%1">%1</a>

en: License: <a href="https://spdx.org/licenses/%1.html">%2</a>
sv: Licens: <a href="https://spdx.org/licenses/%1.html">%2</a>

en: License: <a href="%2">%1</a>
sv: Licens: <a href="%2">%1</a>

en: Application
sv: Program

en: Transport Data
sv: Transportinformation

en: KDE Itinerary is developed by the KDE community as free software and uses the components listed below.
sv: KDE-resplan utvecklas av KDE-gemenskapen som fri programvara och använder komponenterna som listas nedan.

en: KDE Itinerary uses public transport data from the following sources.
sv: KDE-resplan använder information om kollektivtrafik från följande källor.

en: Application version: %1
sv: Programversion: %1

en: Extractor capabilities:
sv: Extraheringsmöjligheter:

en: Alternative Connections
sv: Alternativa anslutningar

[ctx: to travel destination]
en: To %1
sv: Till %1

en: Replace Journey
sv: Ersätt resa

en: Do you really want to replace your existing reservation with the newly selected journey?
sv: Vill du verkligen ersätta den befintliga bokningen med den nyvalda resan?

en: Replace
sv: Ersätt

en: Download failed: %1
sv: Nerladdning misslyckades: %1

en: Import failed: %1
sv: Import misslyckades: %1

en: Import failed: File too large.
sv: Import misslyckades. Filen är för stor.

en: One reservation imported. | %1 reservations imported.
sv[0]: En bokning importerad.
sv[1]: %1 bokningar importerade.

en: Health certificate imported.
sv: Hälsocertifikat importerat.

en: Pass imported.
sv: Passerkort importerat.

en: Nothing imported.
sv: Ingenting importerat.

en: Export failed: %1
sv: Export misslyckades: %1

en: Export completed.
sv: Export klar.

en: Import completed.
sv: Import klar.

en: In barcode scanning mode
sv: I streckkodsinläsning

en: Scan Barcode
sv: Läs av streckkod

en: No camera available.
sv: Ingen kamera tillgänglig.

en: %1 to %2
sv: %1 till %2

en: From: %1
sv: Från: %1

en: To: %1
sv: Till: %1

en: Arrival time: %1
sv: Ankomsttid: %1

en: Boat Ticket
sv: Båtbiljett

en: Barcode Scan Mode
sv: Streckkodsinläsning

en: Departure
sv: Avgång

en: Time:
sv: Tid:

en: Arrival
sv: Ankomst

en: Booking
sv: Bokning

en: Reference:
sv: Referens:

en: Under name:
sv: I namn:

en: Bus Ticket
sv: Bussbiljett

en: Alternatives
sv: Alternativ

en: Journey Details
sv: Reseinformation

en: Seat
sv: Plats

en: Seat:
sv: Plats:

en: Transfer to %1
sv: Byt till %1

en: Calendar Import
sv: Kalenderimport

en: Import selected events
sv: Importera markerade händelser

en: Rental Car Drop-off
sv: Hyrbilsinlämning

en: Rental Car Pick-up
sv: Hyrbilsutlämning

en: Drop-off: %1
sv: Inlämning: %1

en: Rental Car
sv: Hyrbil

en: Pick-up
sv: Utlämning

en: Location:
sv: Plats:

en: Drop-off
sv: Inlämning

en: Vehicle
sv: Fordon

en: Type:
sv: Typ:

en: Model:
sv: Modell:

en: Brand:
sv: Märke:

en: Reservation
sv: Bokning

en: Departures
sv: Avgångar

en: Earlier
sv: Tidigare

en: Later
sv: Senare

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Canceled
sv: Avbruten

[ctx: destination]
en: To:
sv: Till:

en: Data providers: %1
sv: Dataleverantörer: %1

en: Delete Event
sv: Ta bort händelse

en: Do you really want to delete this event?
sv: Vill du verkligen ta bort evenemanget?

en: Delete
sv: Ta bort

en: Select Calendar
sv: Välj kalender

[ctx: cancel as in revoking a booking]
en: Cancel Reservation
sv: Avboka reservation

en: Check-in
sv: Checka in

en: Download
sv: Ladda ner

en: Change Reservation
sv: Ändra bokning

en: View Reservation
sv: Visa bokning

en: Show Boarding Pass
sv: Visa boardingkort

en: Show Ticket
sv: Visa biljett

en: Documents (%1)
sv: Dokument (%1)

en: Add transfer before
sv: Lägg till transfer före

en: Add transfer after
sv: Lägg till transfer efter

en: Edit
sv: Redigera

en: Add to calendar...
sv: Lägg till i kalender...

en: Documents
sv: Dokument

en: Add Document
sv: Lägg till dokument

en: All Files (*.*)
sv: Alla filer (*.*)

en: Open Document
sv: Öppna dokument

en: Delete Document
sv: Ta bort dokument

en: Do you really want to delete this document?
sv: Vill du verkligen ta bort dokumentet?

en: Add Document...
sv: Lägg till dokument...

en: No documents attached to this reservation.
sv: Inga dokument bifogade till bokningen.

en: End: %1
sv: Slut: %1

en: Start time: %1
sv: Starttid: %1

en: End time: %1
sv: Sluttid: %1

en: Edit Event
sv: Redigera evenemang

en: Venue:
sv: Ställe:

[ctx: event as in concert/conference/show, not as in appointment]
en: Event
sv: Evenemang

[ctx: time of entrance]
en: Entrance:
sv: Ingång:

en: Start Time:
sv: Starttid:

en: End Time:
sv: Sluttid:

en: Home
sv: Hem

en: Work
sv: Arbete

en: Location %1
sv: Plats %1

en: Favorite Locations
sv: Favoritplatser

en: Export Favorite Locations
sv: Exportera favoritplatser

en: GPX Files (*.gpx)
sv: GPX-filer (*.gpx)

en: Import Favorite Locations
sv: Importera favoritplatser

en: Pick Location
sv: Välj plats

en: Add Favorite Location
sv: Lägg till favoritplats

en: Rename Favorite Location
sv: Byt namn på favoritplats

en: Remove Favorite Location
sv: Ta bort favoritplats

en: Export to GPX
sv: Exportera till GPX

en: Import from GPX
sv: Importera från GPX

en: Rename favorite location
sv: Byt namn på favoritplats

en: Rename
sv: Byt namn

[ctx: flight departure, %1 is airport, %2 is time]
en: Departure from %1: %2
sv: Avgång från %1: %2

en: Terminal: %1  Gate: %2  Seat: %3
sv: Terminal: %1 Gate: %2 Plats: %3

[ctx: flight arrival, %1 is airport, %2 is time]
en: Arrival at %1: %2
sv: Ankomst till %1: %2

en: Edit Flight
sv: Redigera flyg

en: Boarding time:
sv: Ombordstigningstid:

[ctx: flight departure]
en: Departure
sv: Avgång

[ctx: flight departure time]
en: Departure time:
sv: Avgångstid:

[ctx: flight departure terminal]
en: Departure terminal:
sv: Avgångsterminal:

[ctx: flight departure gate]
en: Departure gate:
sv: Avgångsgate:

en: Flight
sv: Flyg

en: Sequence Number:
sv: Sekvensnummer:

en: Boarding:
sv: Ombordstigning:

en: Boarding group:
sv: Ombordstigningsgrupp:

en: Airline:
sv: Flygbolag:

en: Airport:
sv: Flygplats:

[ctx: flight arrival]
en: Arrival
sv: Ankomst

en: Frequent Traveler Program
sv: Resebonusprogram

en: Number:
sv: Nummer:

en: Delete Pass
sv: Ta bort passerkort

en: Do you really want to delete this pass?
sv: Vill du verkligen ta bort passet?

en: KDE Itinerary
sv: KDE-resplan

en: Flight %1 from %2 to %3
sv: Flyg %1 från %2 till %3

en: Train %1 from %2 to %3
sv: Tåg %1 från %2 till %3

en: Bus %1 from %2 to %3
sv: Buss %1 från %2 till %3

en: Ferry from %1 to %2
sv: Färja från %1 till %2

en: Certificate expired
sv: Certifikat utgånget

en: Certificate invalid
sv: Certifikat ogiltigt

en: Recovery (%1)
sv: Tillfrisknad (%1)

en: Health Certificates
sv: Hälsocertifikat

en: Import from Clipboard
sv: Importera från klippbordet

en: Delete Certificate
sv: Ta bort certifikat

en: Do you really want to delete this certificate?
sv: Vill du verkligen ta bort certifikatet?

en: <p>You can import the following health certificates by scanning them with a barcode scanner app:<ul><li>European "Digital Green Certificates" for vaccinations, tests or recovery.</li><li>Indian vaccination certificates.</li><li>SMART Health Cards (SHC) as used in parts of Canada and the US.</li></p>
sv: <p>Du kan importera följande hälsocertifikat genom att läsa in dem med en streckkodsapplikation:<ul><li>Europeiska "digitala gröna intyg" för vaccinationer, tester eller friskintyg.</li><li>Indiska vaccinationscertifikat.</li><li>SMART hälsokort (SHC) som används i delar av Kanada och U.S.A.</p>

en: Name:
sv: Namn:

en: Date of birth:
sv: Födelsedatum:

en: Recovery
sv: Tillfrisknad

en: Positive test:
sv: Positiv test:

en: Disease:
sv: Sjukdom:

en: Valid from:
sv: Giltig från:

en: Valid until:
sv: Giltig till:

en: Certificate
sv: Intyg

en: Issuer:
sv: Utfärdare:

en: Identifier:
sv: Identifierare:

en: Issued:
sv: Utfärdad:

en: Expires:
sv: Utgår:

en: Signature:
sv: Signatur:

en: Date:
sv: Datum:

en: Result:
sv: Resultat:

en: Test Center:
sv: Testcenter:

en: Country:
sv: Land:

en: %2 (%1 day ago) | %2 (%1 days ago)
sv[0]: %2 (för %1 dag sedan)
sv[1]: %2 (för %1 dagar sedan)

en: Vaccine:
sv: Vaccin:

en: Manufacturer:
sv: Tillverkare:

en: Dose:
sv: Dos:

en: Check-out %1
sv: Checka ut %1

en: Check-in time: %1
sv: Incheckningstid: %1

en: Check-out time: %1
sv: Utcheckningstid: %1

en: Edit Hotel Reservation
sv: Redigera hotellbokning

en: Telephone:
sv: Telefonnummer:

en: Email:
sv: E-post:

en: Hotel Reservation
sv: Hotellbokning:

en: Check-in time:
sv: Incheckningstid:

en: Check-out time:
sv: Utcheckningstid:

en: Booking reference:
sv: Bokningsnummer:

en: Elevator
sv: Hiss

en: Find Gate
sv: Sök utgång

[ctx: flight departure/arrival gate]
en: %1 (arrival + departure)
sv: %1 (ankomst + avgång)

[ctx: flight departure gate]
en: %1 (departure)
sv: %1 (avgång)

[ctx: flight arrival gate]
en: %1 (arrival)
sv: %1 (ankomst)

en: Floor %1
sv: Våning %1

[ctx: @action:intoolbar Go down one floor]
en: Floor down
sv: Våning ner

[ctx: @action:intoolbar Go up one floor]
en: Floor up
sv: Våning upp

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Find Platform
sv: Sök plattform

en: Show Elevator Status
sv: Visa status för hissar

en: Show Rental Vehicles
sv: Visa hyrbilar

en: Open Map
sv: Visa karta

en: Open wheelmap.org
sv: Öppna wheelmap.org

en: Switched to floor %1
sv: Bytte till våning %1

[ctx: train arrival/departure platform]
en: %1 (arrival/departure)
sv: %1 (ankomst och avgång)

[ctx: train departure platform]
en: %1 (departure)
sv: %1 (avgång)

[ctx: train arrival platform]
en: %1 (arrival)
sv: %1 (ankomst)

en: Railway
sv: Järnväg

en: Light Rail
sv: Snabbspårväg

en: Subway
sv: Tunnelbana

en: Tramway
sv: Spårvagn

en: Bus
sv: Buss

en: Select
sv: Välj

en: Select Journey
sv: Välj resa

en: Search Journey
sv: Sök efter resa

[ctx: departure train station]
en: Select Departure Stop
sv: Välj avgångshållplats

[ctx: arrival train station]
en: Select Arrival Stop
sv: Välj ankomsthållplats

[ctx: departure train station]
en: From:
sv: Från:

[ctx: arrival train station]
en: To:
sv: Till:

[ctx: departure time for a train]
en: Departure time:
sv: Avgångstid:

en: %1 to %2 (%3)
sv: %1 till %2 (%3)

en: Walk (%1)
sv: Gå (%1)

en: Walk %1 (%2)
sv: Gå %1 (%2)

en: Wait (%1)
sv: Vänta (%1)

en: Drive %1 (%2)
sv: Kör %1 (%2)

en: Direction: %1
sv: Riktning: %1

en: Distance: %1
sv: Avstånd: %1

en: CO₂: %1g
sv: CO₂: %1 g

[ctx: number of switches to another transport]
en: One change | %1 changes
sv[0]: Ett byte
sv[1]: %1 byten

en: Itinerary change
sv: Ändring av resplan

en: %1m
sv: %1 m

en: %1km
sv: %1 km

en: Entering %1
sv: Kommer till %1

en: No compatible power sockets: %1
sv: Inga kompatibla eluttag: %1

en: Some incompatible power sockets: %1
sv: Vissa inkompatibla eluttag: %1

en: Some incompatible power plugs: %1
sv: Vissa inkompatibla elkontakter: %1

en: Timezone change: %1 (%2)
sv: Tidszonändring: %1 (%2)

en: Currency: %1
sv: Valuta: %1

en: People are driving on the right side.
sv: Högertrafik används.

en: People are driving on the left side.
sv: Vänstertrafik används.

en: Type A
sv: Typ A

en: Type B
sv: Typ B

en: Type D
sv: Typ D

en: Type E
sv: Typ E

en: Type G
sv: Typ G

en: Type H
sv: Typ H

en: Type I
sv: Typ I

en: Type J
sv: Typ J

en: Type K
sv: Typ K

en: Type L
sv: Typ L

en: Type M
sv: Typ M

en: Type N
sv: Typ N

en: Digital Travel Assistant
sv: Digitalt resehjälpprogram

en: Copyright © 2018-%1 The KDE Community
sv: Copyright © 2018-%1 KDE-gemenskapen

en: Open Itinerary on the given page
sv: Öppna resplan på angiven sida

en: PkPass or JSON-LD file to import.
sv: PkPass eller JSON-LD-fil att importera.

en: Import Reservation
sv: Importera bokning

en: PkPass files (*.pkpass)
sv: PkPass-filer (*.pkpass)

en: PDF files (*.pdf)
sv: PDF-filer (*.pdf)

en: KDE Itinerary files (*.itinerary)
sv: KDE-resplanefiler (*.itinerary)

en: Export Itinerary Data
sv: Exportera resplan

en: Import...
sv: Importera...

en: Scan Barcode...
sv: Läs av streckkod...

en: Paste
sv: Klistra in

en: Check for Updates
sv: Titta efter uppdateringar

en: Download Maps
sv: Ladda ner kartor

en: Statistics
sv: Statistik

en: Passes && Programs
sv: Passerkort och program

en: Passes & Programs
sv: Passerkort och program

en: Settings...
sv: Inställningar...

en: Export...
sv: Exportera...

en: Help
sv: Hjälp

en: Map download finished.
sv: Nerladdning av kartor klar.

en: Disruption on %1
sv: Störning för %1

en: Changes on %1
sv: Ändring för %1

en: Delays on %1
sv: Fördröjning för %1

en: Delayed departure on %1
sv: Fördröjd avgång för %1

en: Earlier departure on %1
sv: Tidigare avgång för %1

en: Delayed arrival on %1
sv: Fördröjd ankomst för %1

en: Platform change on %1
sv: Plattformsändring för %1

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Trip has been canceled.
sv: Resan har ställts in.

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Arrival has been canceled.
sv: Ankomsten har ställts in.

en: New departure time is: %1 (+%2)
sv: Ny avgångstid är: %1 (+%2)

en: New departure time is: %1 (%2)
sv: Ny avgångstid är: %1 (%2)

en: New arrival time is: %1 (+%2)
sv: Ny ankomsttid är: %1 (+%2)

en: New departure platform is: %1
sv: Ny avgångsplattform är: %1

en: New arrival platform is: %1
sv: Ny ankomstplattform är: %1

[ctx: no longer valid tickets]
en: Expired
sv: Utgångna

[ctx: not yet expired tickets]
en: Valid
sv: Giltiga

en: Passes and Programs
sv: Passerkort och program

en: Import bonus or discount program cards or flat rate passes.
sv: Importera bonus, rabattprogramkort, eller passerkort med fastpris

en: document-open
sv: dokument-öppet

en: Boarding Pass
sv: Boardingkort

en: Event Ticket
sv: Evenemangsbiljett

en: Pass
sv: Passerkort

[ctx: @action:button]
en: View Indoor Map
sv: Visa inomhuskarta

[ctx: @action:button]
en: View on Map
sv: Visa på karta

[ctx: @action:button Start route guidance to location]
en: Navigate
sv: Navigera

[ctx: @action:button]
en: Public Transport Departures
sv: Kollektivtrafikavgångar

en: Street:
sv: Gata:

en: City:
sv: Stad:

en: Region:
sv: Område:

en: Program Membership
sv: Programmedlemskap

en: Member
sv: Medlem

en: Public Transport Information Sources
sv: Informationskällor för kollektivtrafik

en: 🇪🇺 European Union
sv: 🇪🇺 Europeiska unionen

en: Edit Restaurant
sv: Redigera restaurang

en: Restaurant Reservation
sv: Restaurangbokning

en: Start time:
sv: Starttid:

en: End time:
sv: Sluttid:

en: Party size:
sv: Gruppstorlek:

en: Settings
sv: Inställningar

en: Home Country
sv: Hemland

en: Online Services
sv: Nättjänster

en: Query Traffic Data
sv: Uppdatera trafikdata

en: When enabled, this will query transport provider online services for changes such as delays or gate and platform changes.
sv: Om aktiverat, används transportföretagets nättjänster för att kontrollera ändringar såsom förseningar eller gate- och plattformsändringar.

en: Use insecure services
sv: Använd tjänster utan säkerhet

en: Enabling this will also use online services that do not offer transport encryption. This is not recommended, but might be unavoidable when relying on live data from certain providers.
sv: Aktiveras det här används också nättjänster som inte erbjuder kryptering vid överföring. Det rekommenderas inte, men kan vara oundvikligt när direktinformation från vissa företag används.

en: Public Transport Information Sources...
sv: Informationskällor för kollektivtrafik...

en: Weather Forecast
sv: Väderprognos

en: Showing weather forecasts will query online services.
sv: Att visa väderprognos använder nättjänster.

en: Using data from <a href="https://www.met.no/">The Norwegian Meteorological Institute</a> under <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/4.0">Creative Commons 4.0 BY International</a> license.
sv: Använder information från <a href="https://www.met.no/">Norska Meteorologiska Institutet</a> med licensen <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/4.0">Creative Commons 4.0 BY International</a>.

en: Preload Map Data
sv: Ladda kartdata i förväg

en: Enabling this will download maps for all stations and airports for upcoming trips when connected to Wifi network.
sv: Aktiveras detta laddas kartor ner för alla stationer och flygplatser under kommande resor när ansluten till WIFI-nätverk.

en: Currency Conversion
sv: Valutakonvertering

en: Enabling this will perform online queries for exchange rates to currencies at travel destinations.
sv: Om det aktiveras utförs sökning på nätet efter växlingskurser på resmålen.

en: Transfer Assistant
sv: Bytesguide

en: Automatically add transfers
sv: Lägg automatiskt till byten

en: Automatically fill transfers
sv: Fyll automatiskt i byten

en: When enabled, this will query transport provider online services automatically for transfer information.
sv: Om aktiverat, används transportföretagets nättjänster automatiskt för att information om byten.

en: Notifications
sv: Underrättelser

en: Configure Notifications...
sv: Anpassa underrättelser...

en: Show notifications on lock screen
sv: Visa underrättelser vid skärmlåsning

en: Trips
sv: Resor

en: Distance
sv: Avstånd

en: Hotel nights
sv: Hotellnätter

en: Visited countries
sv: Besökta länder

en: Flights
sv: Flyg

en: Train rides
sv: Tågfärder

en: Bus rides
sv: Bussfärder

en: Car rides
sv: Bilfärder

en: Boat trips
sv: Båtresor

en: Total
sv: Totalt

[ctx: @action]
en: Hide Names
sv: Dölj namn

[ctx: @action]
en: Show Names
sv: Visa namn

en: Trains
sv: Tåg

en: Boat
sv: Båt

en: Car
sv: Bil

en: Clear history
sv: Rensa historik

en: Sort by name
sv: Sortera enligt namn

en: Most recently used
sv: Senast använda

en: Most often used
sv: Oftast använda

en: Remove history entry
sv: Ta bort historikpost

en: No locations found
sv: Inga platser hittades

en: Ticket
sv: Biljett

en: Delete Ticket
sv: Ta bort biljett

en: Do you really want to delete this ticket?
sv: Vill du verkligen ta bort biljetten?

en: Class:
sv: Klass:

en: Attendee %1
sv: Deltagare %1

en: Traveler %1
sv: Resande %1

en: My Itinerary
sv: Min resplan

en: Go To Now
sv: Gå till aktuell tid

en: Current Ticket
sv: Aktuell biljett

en: Add train trip...
sv: Lägg till tågresa...

en: Add from calendar...
sv: Lägg till från kalender...

en: Delete Trip
sv: Ta bort resa

en: Do you really want to delete this trip?
sv: Vill du verkligen ta bort resan?

en: Export Trip
sv: Exportera resa

en: Nothing on the itinerary for today.
sv: Ingenting i resplanen idag.

en: Today
sv: I dag

en: Tourist Attraction
sv: Turistattraktion

en: Arrival Time:
sv: Ankomsttid:

en: Departure Time:
sv: Avgångstid:

en: Departure from %1 on platform %2
sv: Avgång från %1 plattform %2

en: Arrival at %1 on platform %2
sv: Ankomst till %1 plattform %2

en: Edit Train Reservation
sv: Redigera tågbokning

en: Board later
sv: Gå ombord senare

en: Alight earlier
sv: Stig av tidigare

en: Board Later
sv: Gå ombord senare

en: Change departure station
sv: Ändra avgångsstation

en: Alight Earlier
sv: Stig av tidigare

en: Change arrival station
sv: Ändra ankomststation

en: Platform:
sv: Plattform:

en: Coach:
sv: Buss:

en: Train Ticket
sv: Tågbiljett

en: Departure Vehicle Layout
sv: Avgående fordonsklass

en: Arrival Vehicle Layout
sv: Ankommande fordonsklass

en: Departure time:
sv: Avgångstid:

[ctx: previous platform]
en: (was: %1)
sv: (var: %1)

en: Arrival time:
sv: Ankomsttid:

[ctx: coach of a train]
en: Coach:
sv: Buss:

en: Show
sv: Visa

en: Ticket number:
sv: Biljettnummer:

en: Select...
sv: Välj...

en: Select transfer...
sv: Välj transfer...

en: Select Transfer
sv: Välj transfer

en: Depart Now
sv: Avgår nu

en: Discard
sv: Kasta

en: Bike
sv: Cykel

en: Bike & Ride
sv: Pendelcykelparkering

en: Shared Bikes
sv: Delade cyklar

en: Park & Ride
sv: Pendelparkering

en: %1 ends at %2
sv: %1 slutar %2

en: Preceding arrival %1 at %2
sv: Tidigare ankomst %1 till %2

en: %1 starts at %2
sv: %1 börjar %2

en: Following departure %1 from %2
sv: Senare avgång %1 från %2

en: Trip: %1
sv: Resa: %1

en: Date: %2 (one day) | Date: %2 (%1 days)
sv[0]: Datum: %2 (en dag)
sv[1]: Datum: %2 (%1 dagar)

en: %1°C / %2°C
sv: %1 °C / %2 °C

en: %1: some incompatible power sockets (%2)
sv: %1: Vissa inkompatibla eluttag (%2)

en: %1: some incompatible power plugs (%2)
sv: %1: Vissa inkompatibla elkontakter (%2)

en: %1: no compatible power plugs (%2)
sv: %1: Vissa inkompatibla elkontakter (%2)

en: Currency: %2 | Currencies: %2
sv[0]: Valuta: %2
sv[1]: Valutor: %2

en: Vehicle Layout
sv: Fordonsklasser

en: Departure: %1
sv: Avgång: %1

en: Arrival: %1
sv: Ankomst: %1

en: Platform: %1
sv: Plattform: %1

en: Coach: %1 Seat: %2
sv: Buss: %1 Plats: %2

en: First class
sv: Första klass

en: Second class
sv: Andra klass

en: First/second class
sv: Första eller andra klass

en: Unknown class
sv: Okänd klass

en: No vehicle layout information available.
sv: Ingen information om fordonsklasser tillgänglig.

en: FULL
sv: FULLT

en: Temperature: %1°C
sv: Temperatur: %1 °C

en: Temperature: %1°C / %2°C
sv: Temperatur: %1 °C / %2 °C

en: Precipitation: %1 mm
sv: Nederbörd: %1 mm

en: %1°C
sv: %1 °C

en: Welcome!
sv: Välkommen!

en: How to import data?
sv: Hur importerar man data?

en: <p>There's a number of ways to import data into KDE Itinerary:<ul><li>Directly opening PDF tickets or Apple Wallet passes.</li><li>From the Android calendar, for entries made via the KMail, Nextcloud or Thunderbird Itinerary plugins, and synced using DAVx⁵.</li><li>Via KDE Connect from the KMail Itinerary plugin.</li><li>By scanning boarding pass barcodes and pasting their content.</li></p>
sv: <p>Det finns ett antal sätt att importera data till KDE-resplan:<ul><li>Direkt öppna PDF-biljetter eller Apple plånbokspass.</li><li>Från kalendern i Android, för poster skapade via Kmail-, Nextcloud- eller Thunderbird-insticksprogrammet för resplaner, synkroniserade med användning av DAVx⁵.</li><li>Via KDE-anslut från Kmail-insticksprogrammet för resplaner.</li><li>Genom att läsa av streckkoder på boardingkort och klistra in deras innehåll.</li>.</p>

en: Check the settings!
sv: Kontrollera inställningarna.

en: KDE Itinerary has all features disabled by default that require online access, such as retrieving live traffic data or weather forecasts. You therefore might want to review these settings. While you are at it, you might want to configure your home location to enable the transfer assistant to automatically suggests ways to your next departure station or airport.
sv: KDE-resplan har normalt alla funktioner som kräver nätåtkomst inaktiverade, såsom att hämta aktuell trafikdata eller väderprognoser. Därför bör du kontrollera inställningarna. När du ändå håller på, kan du också ställa in din hemort för att göra det möjligt för transferguiden att automatiskt föreslå vägen till nästa avresestation eller flygplats.

en: More information
sv: Mer information

en: For more information about KDE Itinerary check out the <a href="https://community.kde.org/KDE_PIM/KDE_Itinerary">wiki page</a>.
sv: För mer information om KDE-resplan, se <a href="https://community.kde.org/KDE_PIM/KDE_Itinerary">Wiki-sidan</a>.

en: Got it!
sv: Jag förstår!

[ctx: kirigami-addons]
en: Days
sv: Dagar

[ctx: kirigami-addons]
en: Months
sv: Månader

[ctx: kirigami-addons]
en: Years
sv: År

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Accept
sv: Acceptera

[ctx: Airline Flightnumber from Airport to Airport on Date]
en: %1%2 from %3 to %4 on %5
sv: %1%2 från %3 till %4 %5
