itinerary - en to tr translation catalogue (445 entries)

en: About
tr: Hakkında

en: Copyright: %1
tr: Telif hakkı: %1

en: Homepage: <a href="%1">%1</a>
tr: Ana sayfa: <a href="%1">%1</a>

en: License: <a href="https://spdx.org/licenses/%1.html">%2</a>
tr: Lisans: <a href="https://spdx.org/licenses/%1.html">%2</a>

en: License: <a href="%2">%1</a>
tr: Lisans: <a href="%2">%1</a>

en: Application
tr: Uygulama

en: Transport Data
tr: Taşıma Verisi

en: Version
tr: Sürüm

en: KDE Itinerary is developed by the KDE community as free software and uses the components listed below.
tr: KDE Yolcu Belgesi, KDE topluluğu tarafından özgür yazılım olarak geliştirilmiştir ve aşağıdaki bileşenleri kullanır.

en: KDE Itinerary uses public transport data from the following sources.
tr: KDE Yolcu Belgesi, aşağıdaki kaynaklardan toplu taşıma verisi kullanır.

en: Application version: %1
tr: Uygulama sürümü: %1

en: Extractor capabilities:
tr: Çıkarıcı yetenekleri:

en: Alternative Connections
tr: Alternatif Bağlantılar

[ctx: to travel destination]
en: To %1
tr: Şuraya: %1

en: Replace Journey
tr: Yolculuğu Değiştir

en: Do you really want to replace your existing reservation with the newly selected journey?
tr: Var olan rezervasyonunuzu yeni seçilen yolculukla değiştirmeyi gerçekten istiyor musunuz?

en: Replace
tr: Değiştir

en: Download failed: %1
tr: İndirme başarısız: %1

en: Import failed: %1
tr: İçe aktarma başarısız: %1

en: Import failed: File too large.
tr: İçe aktarma başarısız: Dosya pek büyük.

en: One reservation imported. | %1 reservations imported.
tr[0]: Bir rezervasyon içe aktarıldı.
tr[1]: %1 rezervasyon içe aktarıldı.

en: Health certificate imported.
tr: Sağlık sertifikası içe aktarıldı.

en: Pass imported.
tr: Kart içe aktarıldı.

en: Nothing imported.
tr: Bir şey içe aktarılmadı.

en: Export failed: %1
tr: Dışa aktarma başarısız: %1

en: Export completed.
tr: Dışa aktarma tamamlandı.

en: Import completed.
tr: İçe aktarma tamamlandı.

en: In barcode scanning mode
tr: Barkod tarama kipinde

en: Scan Barcode
tr: Barkod Tara

en: No camera available.
tr: Kullanılabilir kamera yok.

en: %1 to %2
tr: %1 konumundan %2 konumuna

en: From: %1
tr: Nereden: %1

en: To: %1
tr: Nereye: %1

en: Arrival time: %1
tr: Varış zamanı: %1

en: Boat Ticket
tr: Bot Bileti

en: Barcode Scan Mode
tr: Barkod Tarama Kipi

en: Departure
tr: Kalkış

en: Time:
tr: Zaman:

en: Arrival
tr: Varış

en: Booking
tr: Rezervasyon

en: Reference:
tr: Başvuru:

en: Under name:
tr: Şu ad ile:

en: Bus Ticket
tr: Otobüs Bileti

en: Alternatives
tr: Alternatifler

en: Journey Details
tr: Yolculuk Ayrıntıları

en: Station:
tr: İstasyon:

en: Seat
tr: Koltuk

en: Seat:
tr: Koltuk:

en: Transfer to %1
tr: Aktarma: %1

en: Calendar Import
tr: Takvim İçe Aktar

en: Import selected events
tr: Seçili etkinlikleri içe aktar

en: Rental Car Drop-off
tr: Kiralık Araç Bırakma

en: Rental Car Pick-up
tr: Kiralık Araç Alma

en: Drop-off: %1
tr: Bırak: %1

en: Rental Car
tr: Kiralık Araç

en: Pick-up
tr: Alma

en: Location:
tr: Konum:

en: Drop-off
tr: Bırakma

en: Vehicle
tr: Araç

en: Type:
tr: Tür:

en: Brand:
tr: Marka:

en: Reservation
tr: Rezervasyon

en: Departures
tr: Kalkışlar

en: Earlier
tr: Daha Önce

en: Later
tr: Sonra

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Canceled
tr: İptal Edildi

[ctx: destination]
en: To:
tr: Nereye:

en: Data providers: %1
tr: Veri sağlayıcıları: %1

en: Delete Event
tr: Etkinliği Sil

en: Do you really want to delete this event?
tr: Bu etkinliği gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: Delete
tr: Sil

en: Select Calendar
tr: Takvim Seç

[ctx: cancel as in revoking a booking]
en: Cancel Reservation
tr: Rezervasyonu İptal Et

en: Check-in
tr: Giriş

en: Download
tr: İndir

en: Change Reservation
tr: Rezervasyonu Değiştir

en: View Reservation
tr: Rezervasyonu Görüntüle

en: Show Boarding Pass
tr: Biniş Kartını Göster

en: Show Ticket
tr: Bileti Göster

en: Documents (%1)
tr: Belgeler (%1)

en: Add transfer before
tr: Öncesinde aktarma ekle

en: Add transfer after
tr: Sonrasında aktarma ekle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Add to calendar...
tr: Takvime ekle...

en: Documents
tr: Belgeler

en: Add Document
tr: Belge Ekle

en: All Files (*.*)
tr: Tüm Dosyalar (*.*)

en: Open Document
tr: Belge Aç

en: Delete Document
tr: Belgeyi Sil

en: Do you really want to delete this document?
tr: Bu belgeyi gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: Add Document...
tr: Belge Ekle...

en: No documents attached to this reservation.
tr: Bu rezervasyonu ekli belge yok.

en: End: %1
tr: Bitir: %1

en: Start time: %1
tr: Başlangıç zamanı: %1

en: End time: %1
tr: Bitiş zamanı: %1

en: Edit Event
tr: Etkinliği Düzenle

en: Venue:
tr: Mekan:

[ctx: event as in concert/conference/show, not as in appointment]
en: Event
tr: Etkinlik:

[ctx: time of entrance]
en: Entrance:
tr: Giriş Zamanı:

en: Start Time:
tr: Başlangıç Zamanı:

en: End Time:
tr: Bitiş Zamanı:

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Work
tr: İş

en: Location %1
tr: Konum %1

en: Favorite Locations
tr: Sık Kullanılan Konumlar

en: Export Favorite Locations
tr: Sık Kullanılan Konumları Dışa Aktar

en: GPX Files (*.gpx)
tr: GPX Dosyaları (*.gpx)

en: Import Favorite Locations
tr: Sık Kullanılan Konumları İçe Aktar

en: Pick Location
tr: Konum Seç

en: Add Favorite Location
tr: Sık Kullanılan Konum Ekle

en: Rename Favorite Location
tr: Sık Kullanılan Konumu Yeniden Adlandır

en: Remove Favorite Location
tr: Sık Kullanılan Konumu Kaldır

en: Export to GPX
tr: GPX Olarak Dışa Aktar

en: Import from GPX
tr: GPX'ten İçe Aktar

en: Rename favorite location
tr: Sık kullanılan konumu yeniden adlandır

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

[ctx: flight departure, %1 is airport, %2 is time]
en: Departure from %1: %2
tr: %1 konumundan kalkış: %2

en: Terminal: %1  Gate: %2  Seat: %3
tr: Terminal: %1  Kapı: %2  Koltuk: %3

[ctx: flight arrival, %1 is airport, %2 is time]
en: Arrival at %1: %2
tr: %1 varışı: %2

en: Edit Flight
tr: Uçuşu Düzenle

en: Boarding time:
tr: Biniş zamanı:

[ctx: flight departure]
en: Departure
tr: Kalkış

[ctx: flight departure time]
en: Departure time:
tr: Kalkış zamanı:

[ctx: flight departure terminal]
en: Departure terminal:
tr: Kalkış terminali:

[ctx: flight departure gate]
en: Departure gate:
tr: Kalkış kapısı:

en: Flight
tr: Uçuş

en: Sequence Number:
tr: Sıralama Numarası:

en: Boarding:
tr: Biniş:

en: Boarding group:
tr: Biniş grubu:

en: Airline:
tr: Havayolu:

en: Airport:
tr: Havaalanı:

en: Gate:
tr: Kapı:

[ctx: flight arrival]
en: Arrival
tr: Varış

en: Frequent Traveler Program
tr: Sık Yolcu Programı

en: Number:
tr: Numara:

en: Delete Pass
tr: Kartı Sil

en: Do you really want to delete this pass?
tr: Bu kartı gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: KDE Itinerary
tr: KDE Yolcu Belgesi

en: Flight %1 from %2 to %3
tr: %2 konumundan %3 konumuna %1 uçuşu

en: Train %1 from %2 to %3
tr: %2 konumundan %3 konumuna %1 treni

en: Bus %1 from %2 to %3
tr: %2 konumundan %3 konumuna %1 otobüsü

en: Ferry from %1 to %2
tr: %1 konumundan %2 konumuna feribot

en: Certificate expired
tr: Sertifika süresi dolmuş

en: Certificate invalid
tr: Sertifika geçersiz

en: Vaccination %1/%2 (%3)
tr: Aşılama %1/%2 (%3)

en: Vaccination (%1)
tr: Aşılama (%1)

en: Test %1 (%2)
tr: Sınama %1 (%2)

en: Recovery (%1)
tr: İyileşme (%1)

en: Health Certificates
tr: Sağlık Sertifikaları

en: Import from Clipboard
tr: Panodan İçe Aktar

en: Delete Certificate
tr: Sertifikayı Sil

en: Do you really want to delete this certificate?
tr: Bu sertifikayı gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: <p>You can import the following health certificates by scanning them with a barcode scanner app:<ul><li>European "Digital Green Certificates" for vaccinations, tests or recovery.</li><li>Indian vaccination certificates.</li><li>SMART Health Cards (SHC) as used in parts of Canada and the US.</li></p>
tr: <p>Bir barkod tarayıcı ile tarayarak aşağıdaki sağlık sertifikalarını içe aktarabilirsiniz:<ul><li>Aşılamalar, sınamalar veya iyileşmeler için Avrupa "Sayısal Yeşil Sertifikalar".</li><li>Hindistan aşılama sertifikaları.</li><li>ABD ve Kanada'nın bazı bölgelerinde kullanılan SMART Sağlık Kartları.</li></p>

en: Person
tr: Kişi

en: Name:
tr: Ad:

en: Date of birth:
tr: Doğum tarihi:

en: Recovery
tr: İyileşme

en: Positive test:
tr: Pozitif sınama:

en: Disease:
tr: Hastalık:

en: Valid from:
tr: Geçerlilik başlangıcı:

en: Valid until:
tr: Geçerlilik bitimi:

en: Certificate
tr: Sertifika

en: Issuer:
tr: Veren:

en: Identifier:
tr: Tanımlayıcı:

en: Issued:
tr: Verilme:

en: Expires:
tr: Süre Dolumu:

en: Signature:
tr: İmza:

en: Test
tr: Sınama

en: Date:
tr: Tarih:

en: Test:
tr: Sınama:

en: Result:
tr: Sonuç:

en: Test Center:
tr: Sınama Merkezi:

en: Country:
tr: Ülke:

en: Vaccination
tr: Aşılama

en: %2 (%1 day ago) | %2 (%1 days ago)
tr[0]: %2 (%1 gün önce)
tr[1]: %2 (%1 gün önce)

en: Vaccine:
tr: Aşı:

en: Manufacturer:
tr: Üretici:

en: Dose:
tr: Doz:

en: Check-out %1
tr: %1 çıkışını yap

en: Check-in time: %1
tr: Giriş zamanı: %1

en: Check-out time: %1
tr: Çıkış zamanı: %1

en: Edit Hotel Reservation
tr: Otel Rezervasyonunu Düzenle

en: Telephone:
tr: Telefon:

en: Email:
tr: E-posta:

en: Hotel Reservation
tr: Otel Rezervasyonu

en: Check-in time:
tr: Giriş zamanı:

en: Check-out time:
tr: Çıkış zamanı:

en: Booking reference:
tr: Rezervasyon başvurusu:

en: Elevator
tr: Asansör

en: Find Gate
tr: Kapıyı Bul

[ctx: flight departure/arrival gate]
en: %1 (arrival + departure)
tr: %1 (varış + kalkış)

[ctx: flight departure gate]
en: %1 (departure)
tr: %1 (kalkış)

[ctx: flight arrival gate]
en: %1 (arrival)
tr: %1 (varış)

en: Floor %1
tr: %1. Kat

[ctx: @action:intoolbar Go down one floor]
en: Floor down
tr: Bir kat aşağı

[ctx: @action:intoolbar Go up one floor]
en: Floor up
tr: Bir kat yukarı

en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

en: Find Platform
tr: Platform Bul

en: Show Elevator Status
tr: Asansör Durumunu Göster

en: Show Rental Vehicles
tr: Kiralık Araçları Göster

en: Open Map
tr: Haritayı Aç

en: Open wheelmap.org
tr: wheelmap.org'u Aç

en: Switched to floor %1
tr: %1. kata geçildi

[ctx: train arrival/departure platform]
en: %1 (arrival/departure)
tr: %1 (varış/kalkış)

[ctx: train departure platform]
en: %1 (departure)
tr: %1 (kalkış)

[ctx: train arrival platform]
en: %1 (arrival)
tr: %1 (varış)

en: Railway
tr: Tren Yolu

en: Light Rail
tr: Hafif Tren

en: Subway
tr: Metro

en: Tramway
tr: Tramvay

en: Bus
tr: Otobüs

en: Select
tr: Seç

en: Select Journey
tr: Yolculuk Seç

en: Search Journey
tr: Yolculuk Ara

[ctx: departure train station]
en: Select Departure Stop
tr: Kalkış Durağını Seç

[ctx: arrival train station]
en: Select Arrival Stop
tr: Varış Durağını Seç

[ctx: departure train station]
en: From:
tr: Nereden:

[ctx: arrival train station]
en: To:
tr: Nereye:

[ctx: departure time for a train]
en: Departure time:
tr: Kalkış zamanı:

en: %1 to %2 (%3)
tr: %2 konumuna %1 (%3)

en: Walk (%1)
tr: Yürü (%1)

en: Walk %1 (%2)
tr: %1 Konumuna Yürü (%2)

en: Transfer (%1)
tr: Aktar (%1)

en: Wait (%1)
tr: Bekle (%1)

en: Drive %1 (%2)
tr: %1 Konumuna Sür (%2)

en: Direction: %1
tr: Yön: %1

en: Distance: %1
tr: Uzaklık: %1

en: CO₂: %1g
tr: CO₂: %1 g

[ctx: number of switches to another transport]
en: One change | %1 changes
tr[0]: Bir aktarma
tr[1]: %1 aktarma

en: Itinerary change
tr: Yolcu belgesi değişikliği

[ctx: day-only date format]
en: dd MMMM
tr: gg AAAA

en: %1m
tr: %1 m

en: %1km
tr: %1 km

en: Entering %1
tr: Giriliyor: %1

en: No compatible power sockets: %1
tr: Uyumlu güç yuvası yok: %1

en: Some incompatible power sockets: %1
tr: Bazı güç yuvaları uyumsuz: %1

en: Some incompatible power plugs: %1
tr: Bazı prizler uyumsuz: %1

en: Timezone change: %1 (%2)
tr: Zaman dilimi değişikliği: %1 (%2)

en: Currency: %1
tr: Para birimi: %1

en: People are driving on the right side.
tr: İnsanlar, sağ şeritten sürüyorlar.

en: People are driving on the left side.
tr: İnsanlar, sol şeritten sürüyorlar.

en: Type A
tr: Tür A

en: Type B
tr: Tür B

en: Europlug
tr: Avrupa Priz

en: Type D
tr: Tür D

en: Type E
tr: Tür E

en: Type G
tr: Tür G

en: Type H
tr: Tür H

en: Type I
tr: Tür I

en: Type J
tr: Tür J

en: Type K
tr: Tür K

en: Type L
tr: Tür L

en: Type M
tr: Tür M

en: Type N
tr: Tür N

en: Digital Travel Assistant
tr: Sayısal Yolculuk Asistanı

en: Copyright © 2018-%1 The KDE Community
tr: Telif hakkı © 2018-%1 KDE Topluluğu

en: Open Itinerary on the given page
tr: Verilen sayfadaki yolcu belgesini aç

en: PkPass or JSON-LD file to import.
tr: İçe aktarılacak PkPass veya JSON-LD dosyası.

en: Import Reservation
tr: Rezervasyon İçe Aktar

en: PkPass files (*.pkpass)
tr: PkPass dosyaları (*.pkpass)

en: PDF files (*.pdf)
tr: PDF dosyaları (*.pdf)

en: KDE Itinerary files (*.itinerary)
tr: KDE Yolcu Belgesi dosyaları (*.itinerary)

en: Export Itinerary Data
tr: Yolcu Belgesi Verisini Dışa Aktar

en: Import...
tr: İçe Aktar...

en: Scan Barcode...
tr: Barkod Tara...

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Check for Updates
tr: Güncellemeleri Denetle

en: Download Maps
tr: Haritalar İndir

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Passes && Programs
tr: Kartlar ve Programlar

en: Passes & Programs
tr: Kartlar ve Programlar

en: Settings...
tr: Ayarlar...

en: Export...
tr: Dışa Aktar...

en: Help
tr: Yardım

en: Map download finished.
tr: Harita indirme bitti.

en: Disruption on %1
tr: %1 konumunda aksama

en: Changes on %1
tr: %1 konumunda değişiklik

en: Delays on %1
tr: %1 konumunda gecikmeler

en: Delayed departure on %1
tr: %1 konumunda gecikmiş kalkış

en: Earlier departure on %1
tr: %1 konumunda erken kalkış

en: Delayed arrival on %1
tr: %1 konumunda gecikmiş varış

en: Platform change on %1
tr: %1 konumunda platform değişikliği

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Trip has been canceled.
tr: Yolculuk iptal edildi.

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Arrival has been canceled.
tr: Varış iptal edildi.

en: New departure time is: %1 (+%2)
tr: Yeni kalkış zamanı: %1 (+%2)

en: New departure time is: %1 (%2)
tr: Yeni kalkış zamanı: %1 (%2)

en: New arrival time is: %1 (+%2)
tr: Yeni varış zamanı: %1 (+%2)

en: New departure platform is: %1
tr: Yeni kalkış platformu: %1

en: New arrival platform is: %1
tr: Yeni varış platformu: %1

[ctx: no longer valid tickets]
en: Expired
tr: Süresi geçmiş

[ctx: not yet expired tickets]
en: Valid
tr: Geçerli

en: Passes and Programs
tr: Kartlar ve Programlar

en: Import bonus or discount program cards or flat rate passes.
tr: Düz fiyat kartları veya bonus veya indirim programı kartlarını içe aktarın.

en: document-open
tr: belge-açık

en: Boarding Pass
tr: Biniş Kartı

en: Event Ticket
tr: Etkinlik Bileti

en: Pass
tr: Kart

[ctx: @action:button]
en: View Indoor Map
tr: İç Haritayı Görüntüle

[ctx: @action:button]
en: View on Map
tr: Haritada Görüntüle

[ctx: @action:button Start route guidance to location]
en: Navigate
tr: Dolaş

[ctx: @action:button]
en: Public Transport Departures
tr: Toplu Taşıma Kalkışları

en: Street:
tr: Cadde:

en: City:
tr: Kent:

en: Region:
tr: Bölge:

en: Program Membership
tr: Program Üyeliği

en: Member
tr: Üye

en: Public Transport Information Sources
tr: Toplu Taşıma Bilgi Kaynakları

en: 🇪🇺 European Union
tr: 🇪🇺 Avrupa Birliği

en: Edit Restaurant
tr: Restoranı Düzenle

en: Restaurant Reservation
tr: Restoran Rezervasyonu

en: Start time:
tr: Başlangıç zamanı:

en: End time:
tr: Bitiş zamanı:

en: Party size:
tr: Grup boyutu:

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Home Country
tr: Anayurt

en: Online Services
tr: Çevrimiçi Hizmetler

en: Query Traffic Data
tr: Trafik Verisi Sorgula

en: When enabled, this will query transport provider online services for changes such as delays or gate and platform changes.
tr: Etkinleştirildiğinde, bu çevrimiçi taşıma sağlayıcı hizmetlerini örneğin gecikmeler veya kapı ve platform değişiklikleri için sorgular.

en: Use insecure services
tr: Güvenli olmayan hizmetleri kullan

en: Enabling this will also use online services that do not offer transport encryption. This is not recommended, but might be unavoidable when relying on live data from certain providers.
tr: Bunu etkinleştirmek, taşıma şifrelemesi sunmayan çevrimiçi hizmetleri de kullanacaktır. Bu önerilmez; ancak çeşitli sağlayıcılardan gelen veriye bel bağlıyorsanız kaçınılmaz olabilir.

en: Public Transport Information Sources...
tr: Toplu Taşıma Bilgi Kaynakları...

en: Weather Forecast
tr: Hava Durumu Tahmini

en: Showing weather forecasts will query online services.
tr: Hava durumu tahminlerini göstermek, çevrimiçi hizmetleri sorgulayacaktır.

en: Using data from <a href="https://www.met.no/">The Norwegian Meteorological Institute</a> under <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/4.0">Creative Commons 4.0 BY International</a> license.
tr: <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/4.0">Creative Commons 4.0 BY International</a> lisansı ile <a href="https://www.met.no/">Norveç Meteoroloji Enstitüsü</a>'nden alınan veri kullanılmaktadır.

en: Preload Map Data
tr: Harita Verisini Önyükle

en: Enabling this will download maps for all stations and airports for upcoming trips when connected to Wifi network.
tr: Bunu etkinleştirmek, gelecekte tasarlanmış tüm yolculuklardaki istasyon ve havaalanı haritalarını bir Wi-Fi ağına bağlanıldığında önceden indirir.

en: Currency Conversion
tr: Para Birimi Dönüştürme

en: Enabling this will perform online queries for exchange rates to currencies at travel destinations.
tr: Bunu etkinleştirmek, yolculuk varış konumlarında para birimi dönüştürme oranlarını çevrimiçi hizmetlerden sorgulayacaktır.

en: Transfer Assistant
tr: Aktarma Yardımcısı

en: Automatically add transfers
tr: Aktarmaları kendiliğinden ekle

en: Automatically fill transfers
tr: Aktarmaları kendiliğinden doldur

en: When enabled, this will query transport provider online services automatically for transfer information.
tr: Etkinleştirildiğinde, çevrimiçi taşıma sağlayıcı hizmetlerini, aktarma bilgisi için kendiliğinden sorgulayacaktır.

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Configure Notifications...
tr: Bildirimleri Yapılandır...

en: Show notifications on lock screen
tr: Kilit ekranında bildirimleri göster

en: Trips
tr: Yolculuklar

en: Distance
tr: Uzaklık

en: Hotel nights
tr: Otel gecelemeleri

en: Visited countries
tr: Ziyaret edilen ülkeler

en: Flights
tr: Uçuşlar

en: Train rides
tr: Tren binişleri

en: Bus rides
tr: Otobüs binişleri

en: Car rides
tr: Araba binişleri

en: Boat trips
tr: Bot yolculukları

en: Total
tr: Toplam

[ctx: @action]
en: Hide Names
tr: Adları Gizle

[ctx: @action]
en: Show Names
tr: Adları Göster

en: Trains
tr: Trenler

en: Boat
tr: Bot

en: Car
tr: Araba

en: Clear history
tr: Geçmişi temizle

en: Sort by name
tr: Ada göre sırala

en: Most recently used
tr: En son kullanılan

en: Most often used
tr: En sık kullanılan

en: Remove history entry
tr: Geçmiş girdisini kaldır

en: No locations found
tr: Konum bulunamadı

en: Ticket
tr: Bilet

en: Delete Ticket
tr: Bileti Sil

en: Do you really want to delete this ticket?
tr: Bu bileti gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: Class:
tr: Sınıf:

en: Attendee %1
tr: Katılımcı %1

en: Traveler %1
tr: Yolcu %1

en: My Itinerary
tr: Yolcu Belgem

en: Go To Now
tr: Şimdiye Git

en: Current Ticket
tr: Geçerli Bilet

en: Add train trip...
tr: Tren yolculuğu ekle...

en: Add from calendar...
tr: Takvimden ekle...

en: Delete Trip
tr: Yolculuğu Sil

en: Do you really want to delete this trip?
tr: Bu yolculuğu gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: Export Trip
tr: Yolculuğu Dışa Aktar

en: Nothing on the itinerary for today.
tr: Bugün için yolcu belgenizde bir şey yok.

en: Today
tr: Bugün

en: Tourist Attraction
tr: Turist Merkezi

en: Arrival Time:
tr: Varış Zamanı:

en: Departure Time:
tr: Kalkış Zamanı:

en: Departure from %1 on platform %2
tr: %2 platformunda %1 konumundan kalkış

en: Arrival at %1 on platform %2
tr: %2 platformunda %1 konumuna varış

en: Edit Train Reservation
tr: Tren Rezervasyonunu Düzenle

en: Board later
tr: Daha sonra bin

en: Alight earlier
tr: Daha önce in

en: Board Later
tr: Daha Sonra Bin

en: Change departure station
tr: Kalkış istasyonunu değiştir

en: Alight Earlier
tr: Daha Önce İn

en: Change arrival station
tr: Varış istasyonunu değiştir

[ctx: train station]
en: Station:
tr: İstasyon:

en: Coach:
tr: Otobüs:

en: Train Ticket
tr: Tren Bileti

en: Departure Vehicle Layout
tr: Kalkış Aracı Yerleşimi

en: Arrival Vehicle Layout
tr: Varış Aracı Yerleşimi

en: Departure time:
tr: Kalkış zamanı:

[ctx: previous platform]
en: (was: %1)
tr: (idi: %1)

en: Arrival time:
tr: Varış zamanı:

[ctx: coach of a train]
en: Coach:
tr: Otobüs:

en: Show
tr: Göster

en: Ticket number:
tr: Bilet numarası:

en: Select...
tr: Seç...

en: Select transfer...
tr: Aktarma seç...

en: Select Transfer
tr: Aktarma Seç

en: Depart Now
tr: Şimdi Kalk

en: Discard
tr: At

en: Bike
tr: Bisiklet

en: Bike & Ride
tr: Bisikletle Git ve Sür

en: Shared Bikes
tr: Paylaşılan Bisikletler

en: Park & Ride
tr: Park Et ve Sür

en: %1 ends at %2
tr: %1 bitişi: %2

en: Preceding arrival %1 at %2
tr: %1 varışı: %2

en: %1 starts at %2
tr: %1 başlangıcı: %2

en: Following departure %1 from %2
tr: %2 konumundan %1 kalkışını izler

en: Trip: %1
tr: Yolculuk: %1

en: Date: %2 (one day) | Date: %2 (%1 days)
tr[0]: Tarih: %2 (bir gün)
tr[1]: Tarih: %2 (%1 gün)

en: %1: some incompatible power sockets (%2)
tr: %1: Bazı uyumsuz güç yuvaları (%2)

en: %1: some incompatible power plugs (%2)
tr: %1: Bazı uyumsuz güç prizleri (%2)

en: %1: no compatible power plugs (%2)
tr: %1: Uyumlu güç prizi yok (%2)

en: Currency: %2 | Currencies: %2
tr[0]: Para birimi: %2
tr[1]: Para birimleri: %2

en: Vehicle Layout
tr: Araç Yerleşimi

en: Departure: %1
tr: Kalkış: %1

en: Arrival: %1
tr: Varış: %1

en: Coach: %1 Seat: %2
tr: Otobüs: %1 Koltuk: %2

en: First class
tr: Birinci sınıf

en: Second class
tr: İkinci sınıf

en: First/second class
tr: Birinci/ikinci sınıf

en: Unknown class
tr: Bilinmeyen sınıf

en: No vehicle layout information available.
tr: Araç yerleşim bilgisi yok.

en: FULL
tr: DOLU

en: Temperature: %1°C
tr: Sıcaklık: %1°C

en: Temperature: %1°C / %2°C
tr: Sıcaklık: %1°C / %2°C

en: Precipitation: %1 mm
tr: Yağış: %1 mm

en: 🌬️ %1 m/s
tr: 🌬️ %1 m/sn

en: Welcome!
tr: Hoş geldiniz!

en: How to import data?
tr: Veriyi nice içe aktarmalı?

en: <p>There's a number of ways to import data into KDE Itinerary:<ul><li>Directly opening PDF tickets or Apple Wallet passes.</li><li>From the Android calendar, for entries made via the KMail, Nextcloud or Thunderbird Itinerary plugins, and synced using DAVx⁵.</li><li>Via KDE Connect from the KMail Itinerary plugin.</li><li>By scanning boarding pass barcodes and pasting their content.</li></p>
tr: <p>Veriyi, KDE Yolcu Belgesi'ne içe aktarmanın birkaç yolu bulunmaktadır:<ul><li>PDF biletlerini veya Apple Cüzdan kartlarını doğrudan açmak.</li><li>Android takviminden; K Posta, Nextcloud veya Thunderbird yolculuk eklentilerinden ve DAVx⁵ kullanarak eşzamanlayarak.</li><li>K Posta Yolculuk eklentisinden KDE Connect kullanarak.</li><li>Biniş kartı barkodlarını tarayarak ve içeriklerini yapıştırarak.</li></p>

en: Check the settings!
tr: Ayarları denetleyin!

en: KDE Itinerary has all features disabled by default that require online access, such as retrieving live traffic data or weather forecasts. You therefore might want to review these settings. While you are at it, you might want to configure your home location to enable the transfer assistant to automatically suggests ways to your next departure station or airport.
tr: KDE Yolcu Belgesi'nde, çevrimiçi erişim gerektiren tüm hizmetler öntanımlı olarak devre dışıdır; örneğin, canlı trafik verisi veya hava durumu tahminleri. Bu ayarları gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Bunu yaparken, ev konumunuzu da ayarlayarak bir sonraki kalkış istasyonu veya havaalanı önerileri de alabilirsiniz.

en: More information
tr: Daha fazla bilgi

en: For more information about KDE Itinerary check out the <a href="https://community.kde.org/KDE_PIM/KDE_Itinerary">wiki page</a>.
tr: KDE Yolcu Belgesi hakkında daha fazla bilgi almak için <a href="https://community.kde.org/KDE_PIM/KDE_Itinerary">viki sayfasını</a> ziyaret edin.

en: Got it!
tr: Anladım!

[ctx: kirigami-addons]
en: Days
tr: Gün

[ctx: kirigami-addons]
en: Months
tr: Ay

[ctx: kirigami-addons]
en: Years
tr: Yıl

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Cancel
tr: İptal

en: Accept
tr: Kabul Et

[ctx: Airline Flightnumber from Airport to Airport on Date]
en: %1%2 from %3 to %4 on %5
tr: %5 tarihinde %3 konumundan %4 konumuna %1%2
