jclic - en to cs translation catalogue (763 entries)

[ctx: edit_act_description_block]
note: #JClic Author messages
en: Description
cs: Popis

en: Name of the activity
cs: Název aktivity

[ctx: edit_act_name]
en: Name:
cs: Název:

en: Description of the activity
cs: Popis aktivity

[ctx: edit_act_reports_block]
en: Reports
cs: Sestavy

en: Include this activity in reports
cs: Zahrň aktivity v Sestavách

en: Include the results of this activity in users' reports
cs: Zahrň výsledky aktivity v uživatelských sestavách

en: Code:
cs: Kód

en: Optional code used to group and search in the reports database.
cs: Volitelný kód se používá pro skupiny a vyhledávání v databázi zpráv.

en: Report user actions
cs: Report uživatelských akcí

en: Register the details of all the actions performed by users
cs: Zaznamenat detaily o všech akcích provedených uživateli

[ctx: edit_act_counters_block]
en: Counters
cs: Počítadla

[ctx: edit_act_timeCounter]
en: Time counter
cs: Počítadlo času

en: Show/hide the time conter
cs: Skrýt/zobrazit časové počítadlo

[ctx: edit_act_actionsCounter]
en: Tries counter
cs: Počítadlo pokusů

en: Show/hide the tries counter
cs: Skrýt/zobrazit počítadlo pokusů

[ctx: edit_act_scoreCounter]
en: Score counter
cs: Počítadlo skóre

en: Show/hide the score counter.
cs: Skrýt/zobrazit počítadlo skóre.

en: Max time:
cs: Maximální čas:

en: Maximum time to to solve the activity, in seconds, or 0 for unlimited time.
cs: Maximální čas k vyřešení činnosti, v sekundách, nebo 0 pro neomezenou dobu.

en: Countdown
cs: Odpočet

en: The counter starts at máximum value, decreasing to 0.
cs: Čítač začíná na maximální hodnotě, klesající na 0.

en: Max tries:
cs: Max pokusů:

en: Maximum number of tries allowed, or 0 for unlimited tries.
cs: Povolen maximální počet pokusů, nebo 0 pro neomezené pokusy.

[ctx: edit_act_buttons_block]
en: Buttons
cs: Tlačítka

en: Help
cs: Nápověda

en: Show/hide help button
cs: Skrýt/zobrazit tlačítko pomoci

en: Show solution
cs: Zobrazit řešení

en: Show this message:
cs: Ukázat tuto zprávu:

en: Information
cs: Informace

en: Show/Hide the button of information
cs: Ukaž/Skryj informační tlačítko

en: Show this URL:
cs: Zobratiz tuto internetovou adresu:

en: Execute this command:
cs: Vykonat tento příkaz:

en: Web site address to show when click on the info button
cs: Adresu internetové stránky zobrazíte, když kliknete na info tlačítko

en: Command line to be executed on click to the info button.
cs: Příkazová řádka bude spuštěnana při kliknutí na info tlačítko.

en: Main window:
cs: Vlastní okno:

en: Game window:
cs: Herní okno:

en: Margin:
cs: Okraj:

en: Horizontal and vertical spacing between visual objects.
cs: Horizontální a vertikální rozestup mezi vizuálními objekty.

[ctx: edit_act_bgColor]
en: Background color:
cs: Barva pozadí:

en: Change the background color.
cs: Změnit barvu pozadí.

en: Start color:
cs: Spustit barvu:

en: End color:
cs: Konec barvy:

en: Selection of the start color
cs: Výběr počáteční barvy

en: Selection of the end color
cs: Výběr konečné barvy

en: Cycles:
cs: Cykly:

en: Number of repetitions of the gradient over the paint surface
cs: Počet opakování přechodu na barevném povrchu

en: Orientation:
cs: Orientace:

en: Gradient's orientation, measured in degrees over the horizontal
cs: Spádová orientace, měřená ve stupních nad horizontálou

en: Gradient:
cs: Přechod:

en: Use gradient of colours
cs: Použijte spád barev

en: Opacity
cs: Průhlednost

en: Set the color's alpha channel (opacity) value.
cs: Nastavit hodnotu odstínu (krycí) barvy.

[ctx: edit_gradient_title]
en: Gradient
cs: Přechod

en: Use default values (null gradient)
cs: Použít výchozí hodnoty (nulový spád)

en: Image:
cs: Obrázek:

[ctx: edit_act_descriptionTab]
en: Description
cs: Popiska

en: Name and description
cs: Název a popisek

en: Tiled
cs: Dlaždice

en: Paint all the surface with the image, repeating it along the X and Y axis as needed.
cs: Vymalovat všechny plochy obrázkem, podle potřeby opakovat podél osy X a Y.

[ctx: edit_act_preview]
en: Preview:
cs: Náhled:

[ctx: edit_act_border]
en: Border
cs: Okraj

en: Draw a line border arround the window
cs: Nakreslit okrajovou čáru kolem okna

en: Transparent
cs: Průhledný

en: Window has transparent background
cs: Okno má průhledné pozadí

[ctx: edit_act_width]
en: Width:
cs: Šířka:

[ctx: edit_act_height]
en: Height:
cs: Výška:

en: Width of the object, measured in pixels
cs: Šířka objektu, měřená v pixelech

en: Height of the object, measured in pixels
cs: Výška objektu, měřená v pixelech

[ctx: edit_act_centered]
en: Centered
cs: Ve středu

en: The object will be centered over the main window
cs: Objekt bude soustředěn v hlavním okně

en: Absolute horizontal location
cs: Úplná horizontální poloha

en: Absolute vertical location
cs: Úplně svislé umístění

[ctx: edit_act_ui_block]
en: User interface
cs: Uživatelské rozhraní

en: Select an image
cs: Zvolit obrázek

en: Text to be shown inside this object
cs: Text musí být uveden v tomto objektu

en: Typeface:
cs: Písmo:

en: Size:
cs: Velikost:

en: Bold
cs: Tučně

en: Italic
cs: Kurziva

en: Underline
cs: Podtržené

[ctx: edit_font_style]
en: Style:
cs: Styl:

en: Cell contents
cs: Obsah políčka

[ctx: edit_act_messages]
en: Messages
cs: Zprávy

en: Initial message:
cs: Počáteční zpráva:

en: Final message:
cs: Konečná zpráva:

en: Previous message:
cs: Předchozí zpráva:

en: Error message:
cs: Chybová zpráva:

en: Message to be shown when the activity starts
cs: Zpráva se zobrazí při začátku aktivity

en: Message to be shown when the activity is finished
cs: Zpráva se zobrazí při dokončení aktivity

en: Message to be shown when the activity ends with errors
cs: Zpráva se zobrazí když činnost skončí s chybami

en: Message to be shown prior to the start of the activity (only in certain types of activities)
cs: Zpráva zobrazená před spuštěním činnosti (pouze v určitých typech činností)

en: Align:
cs: Zarovnat:

en: Text color:
cs: Barva textu:

en: Color used to draw text
cs: Barva použitá pro vykreslení textu

en: Shadow color:
cs: Barva stínu:

en: Color used for drawing the text's shadow, when appliable
cs: Barva použitá pro vykreslení stínu textu, pokud je použit

en: Shadow
cs: Stín

en: Draw text with shadow
cs: Vykreslený text se stínem

en: Border color:
cs: Barva ohraničení:

en: Color used to draw the cell's border
cs: Barva použitá pro vykreslení ohraničení buňky

en: Inactive state color:
cs: Barva neaktivního stavu:

en: Color used when the cell is disabled
cs: Barva použitá, když je buňka vypnutá

en: Alternative color:
cs: Alternativní barva:

en: Color used to draw the alternative content in solved cells.
cs: Barva použitá pro vykreslení alternativního obsahu v řešených buňkách.

en: Marked
cs: Označená

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Alternative
cs: Alternativní

en: Internal margin:
cs: Vnitřní okraj:

en: Amount of space between cell's border and text.
cs: Množství prostoru mezi okrajem buňky a textem.

en: Border width:
cs: Šířka okraje:

en: Width of the stroke used to draw the standard border
cs: Šířka tahu použitá k vykreslení standardního okraje

en: Marker width:
cs: Šířka zvýraznění:

en: Width of the stroke used to draw the border when the cell is marked or selected
cs: Šířka tahu použitá k vykreslení okraje když je buňka označena nebo vybrána

en: Preview in "alternative" state
cs: Náhled v "alternativním" stavu

en: Preview in "disabled" state
cs: Náhled ve "vypnutém" stavu

en: Preview in "marked" state
cs: Náhled v "označeném" stavu

en: Preview activity
cs: Náhled činnosti

en: Preview and test the activity
cs: Náhled a test činnosti

[ctx: edit_act_panels_description]
en: Description
cs: Popisek

en: Title and description of the activity
cs: Název a popis činnosti

en: Options
cs: Volby

en: Options of the activity
cs: Nastavení činnosti

[ctx: edit_act_panels_frame]
en: Window
cs: Okno

en: Aspect, size and position of the activity window
cs: Vzhled, velikost a umístění okna činnosti

[ctx: edit_act_panels_messages]
en: Messages
cs: Zprávy

en: Content of the activity messages
cs: Obsah zpráv o činnosti

en: Contents of the panel
cs: Obsah panelu

[ctx: edit_style_title]
en: Style
cs: Styl

en: Set the cells color, font and size
cs: Nastavit barvu, písmo a velikost buňky

[ctx: edit_act_style]
en: Style:
cs: Styl:

en: Avoid text overlap image
cs: Vyvarovat se textu překrývající obrázek

en: Try to avoid text overlapping over image
cs: Pokusit se vyvarovat textu překrývající obrázek

en: The file
cs: Soubor

en: already exists in the media library!
cs: již existuje v médiální knihovně!

en: Shaper:
cs: Formovač:

en: Shaper error:
cs: Chyba formovače:

en: Columns:
cs: Sloupce:

en: Rows:
cs: Řádky:

en: Tooth height:
cs: Výška zubu:

en: Tooth width:
cs: Šířka zubu:

en: Random distribution
cs: Náhodné rozdělení

en: Shaper properties
cs: Vlastnosti formovače

en: Text of the activity
cs: Text činnosti

en: Save...
cs: Uložit...

en: Save the current project
cs: Uložit aktuální projekt

en: Document tree...
cs: Strom dokumentu...

en: Show the project's document as a tree
cs: Zobrazit dokument projektu jako strom

en: Document tree
cs: Strom dokumentu

en: Referenced by:
cs: Odkazováno od:

en: <html><font face="dialog" size="2"><B>Warning:</B><P>This project connects with other projects.<BR>Do you want to explore the links and to load all the related files?<P>(It's advisable to answer <B>YES</B> when importing Clic 3.0 activities)</font></html>
cs: <html><font face="dialog" size="2"><B>Varování:</B><P>Tentorojekt je propojen s jinými projekty.<BR>Chcete si odkazy prohlédnout a načíst všechny související soubory?<P>(Při importu činností Clic 3.0 je doporučeno odpovědět <B>ANO</B>)</font></html>

[ctx: edit_mc_type]
en: Type:
cs: Typ:

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Play sound
cs: Přehrát zvuk

en: Play video
cs: Přehrát video

en: Play MIDI
cs: Přehrát MIDI

en: Play CD audio
cs: Přehrát zvukové CD

en: Record sound
cs: Zaznamenat zvuk

en: Play recorded sound
cs: Přehrát nahraný zvuk

en: Go to activity
cs: Jít na aktivitu

en: Go to sequence
cs: Jít na sekvenci

en: Run program
cs: Spustit program

en: Show URL
cs: Zobrazit URL

en: End
cs: Konec

[ctx: edit_mc_type_return]
en: Return
cs: Zpět

en: Priority level:
cs: Úroveň priority:

en: File:
cs: Soubor:

en: Parameters:
cs: Parametry:

[ctx: edit_mc_from]
en: From:
cs: Z:

[ctx: edit_mc_to]
en: To:
cs: Do:

[ctx: edit_mc_length]
en: Max. length:
cs: Max. délka:

en: Record tape:
cs: Nahrávací páska:

en: Stretch size
cs: Velikost roztažení

[ctx: edit_mc_location]
en: Location:
cs: Umístění:

[ctx: edit_mc_location_from]
en: From:
cs: Z:

en: Cell
cs: Buňka

[ctx: edit_mc_location_from_window]
en: Window
cs: Okno

en: Frame
cs: Okno

en: Loop playback
cs: Přehrávání smyčky

en: Auto start
cs: Automatický start

en: Catch mouse
cs: Chytit myš

en: Multimedia and active content
cs: Multimédia a aktivní obsah

en: Active content:
cs: Aktivní obsah:

en: Multimedia object selection
cs: Výběr multimediálního objektu

[ctx: edit_media_title]
en: Media library
cs: Knihovna médií

en: Centered over cell
cs: Vystředěno nad buňkou

en: Centered over window
cs: Vystředěno nad oknem

en: Specify position:
cs: Určete pozici:

en: Incorrect tree structure or data!
cs: Nesprávná struktura stromu nebo data!

en: Controls
cs: Ovládání

en: Options for buttons and counters
cs: Možnosti pro tlačítka a počítadla

[ctx: edit_act_class]
en: Type:
cs: Typ:

en: Grid layout:
cs: Rozvržení mřížky:

en: Relative postion of the panels A and B.
cs: Vzájemná poloha panelů A a B

en: Inverse resolution
cs: Obrácené rozlišení

en: The activity is solved when all assigned elements of "B" are matched.
cs: Činnost je vyřešena, když všechny přidělené prvky z "B" se shodují.

en: Show all arrows
cs: Zobrazit všechny šipky

en: Alternative content:
cs: Alternativní obsah:

en: Content shown in solved cells and non-assigned cells.
cs: Obsah zobrazený ve vyřešených buňkách a nepřidělených buňkách.

en: Edit the alternative content
cs: Upravit alternativní obsah

en: Grid
cs: Mřížka

en: Grid A
cs: Mřížka A

en: Grid B
cs: Mřížka B

en: Layout
cs: Rozvržení

en: Relationship
cs: Vztah

en: activity
cs: aktivita

en: tag
cs: značka

en: jump to
cs: přeskočit na

[ctx: edit_seq_activity]
en: Activity:
cs: Aktivita:

[ctx: edit_seq_tag]
en: Label:
cs: Popisek:

[ctx: edit_seq_description]
en: Description:
cs: Popis:

en: Move on automatically
cs: Posunout automaticky

en: Delay:
cs: Prodleva:

en: Go forward
cs: Další

en: Go bak
cs: Jít zpět

en: Jump to...
cs: Přeskočit na...

en: Stop
cs: Zastavit

[ctx: edit_seq_action_return]
en: Return
cs: Vrátit

en: Exit JClic
cs: Ukončit JClic

en: Forward arrow:
cs: Šipka dopředu:

en: Back arrow:
cs: Šipka dozadu:

en: Action:
cs: Akce:

en: Show button
cs: Zobrazit tlačítko

en: JClic Project:
cs: JClic projekt:

en: Absolute position
cs: Absolutní pozice

en: The object will be placed at the specified X and Y co-ordinates
cs: Objekt bude umístěn v zadaných souřadnicích X a Y

[ctx: edit_act_location]
en: Location:
cs: Umístění:

en: New sequence element...
cs: Nový prvek sekvence...

en: Insert a new element into the activity sequence
cs: Vložit nový prvek do sekvence činnosti

en: Please select an activity for the new sequence element.
cs: Vyberte, prosím, aktivitu pro nový prvek sekvence.

en: Cannot create a new sequence element without activity!
cs: Nelze vytvořit nový prvek sekvence bez činnosti!

en: This project has no activities! Unable to create sequence elements in an empty project.
cs: Tento projekt nemá žádné činnosti! Nelze vytvořit prvky sekvence bez prázdného objektu.

en: Jump target:
cs: Cíl skoku:

en: Jump target
cs: Cíl skoku

en: Add a new activity to project
cs: Přidat novou činnost do projektu

en: Type of activity:
cs: Typ činnosti:

[ctx: edit_act_prompt_name]
en: Name:
cs: Název:

en: Please select the type of activity to create and give it a name:
cs: Vyberte, prosím, typ činnosti pro vytvoření a zadejte její název:

en: You must select an activity type!
cs: Musíte zvolit typ činnosti!

en: You must especify a name for the activity!
cs: Musíte zadat název pro činnosti!

en: Unable to create activity!
cs: Nelze vytvořit akivitu!

en: Java class name:
cs: Jméno třídy Java:

en: Format
cs: Formát

en: Answer
cs: Odpověď

en: Pop up
cs: Vyskočit

en: Valid answers:
cs: Platné odpovědi

en: Add a new list element
cs: Přidat nový prvek seznamu

en: Edit the selected list element
cs: Upravit vybraný prvek seznamu

en: Delete the selected list element
cs: Smazat vybraný prvek seznamu

en: Move up
cs: Přesunout nahoru

en: Move down
cs: Přesunout dolů

en: New text:
cs: Nový text:

en: Add new list element
cs: Přidat nový prvek seznamu

en: Modify selected text
cs: Změnit vybraný text

en: Target
cs: Cíl

[ctx: edit_text_act_maxLen]
en: Max. length:
cs: Max. délka:

en: Maximum amount of characters in the answer.
cs: Maximální počet znaků v odpovědi

en: Filling character
cs: Vyplňující znak

en: Character used to indicate the blank
cs: Znak použitý k určení mezery

en: Initial length:
cs: Počáteční délka:

en: Number of filling chars that will be displayed at the beginning of the activity.
cs: Počet vyplňujících znaků, které budou zobrazeny na začátku činnosti.

en: Initial text:
cs: Počáteční text:

en: Text displayed in the blank at the beggining of the activity.
cs: Text zobrazený v mezeře na začátku činnosti.

en: Show a list of options:
cs: Zobrazit seznam možností:

en: Display a list of options from which the user must select one.
cs: Zobrazit seznam možností, z nichž uživatel musí jednu vybrat.

en: Correction options
cs: Možnosti opravy

en: No pop up
cs: Žádné vyskakování

en: Pop up automatically
cs: Vyskočit automaticky

en: Pop up in errors
cs: Vyskočit při chybách

en: Pop up with F1
cs: Vyskočit pomocí F1

[ctx: edit_text_act_popup_type]
en: Type:
cs: Typ:

en: Pop up delay:
cs: Zpoždění vyskočení:

[ctx: edit_text_act_popup_maxTime]
en: Max. time:
cs: Max. čas:

en: Sound only
cs: Pouze zvuk

en: You must select a fragment of text in order to create a new text target!
cs: Musíte zvolit část textu, abyste vytvořili nový cílový text!

en: Target text cannot include paragraph returns nor tabs.
cs: Cílový text nemůže obsahovat odstavec ani záložky

en: Targets cannot nest!
cs: Cíle nemohou být vnořené!

en: Targets cannot contain cells!
cs: Cíle nemohou obsahovat buňky

en: Paper colour:
cs: Barva papíru:

en: Edit document styles...
cs: Upravit styly dokumentu...

en: Main style:
cs: Hlavní styl:

en: Tab space:
cs: Mezera záložky:

en: Spaces between tab marks:
cs: Mezery mezi značkami záložek:

en: Colors:
cs: Barvy:

en: Target colors:
cs: Cílové barvy:

en: Error colors:
cs: Chybové barvy:

[ctx: edit_text_act_preview]
en: Preview:
cs: Náhled:

en: Standard text
cs: Standardní text

en: target
cs: cíl

en: error
cs: chyba

en: standard text
cs: standardní text

en: standard text.
cs: standardní text.

en: Warning: This action will supress the currently selected target. Do you want to proceed?
cs: Varování: Tato činnost potlačí současný zvolený cíl. Chcete pokračovat?

en: Previous screen...
cs: Předchozí obrazovka...

en: Don't display any text before starting the activity
cs: Nezobrazovat žádný text před začátkem činnosti

en: Display the complete text of the exercise
cs: Zobrazit dokončený text cvičení

en: Display this text:
cs: Zobrazit tento text:

[ctx: edit_text_act_prevScreen_time]
en: Max. time:
cs: Max. čas:

en: Target...
cs: Cíl...

en: Show correction button
cs: Zobrazit tlačítko opravy

en: Button text:
cs: Text tlačítka:

en: Match case
cs: Shoda s velikostí písmen

en: Consider accents and special characters
cs: Zvažovat znaménka a zvláštní znaky

en: Consider punctuation marks
cs: Zvažovat interpunkční znaménka

en: Allow repeated spaces
cs: Povolit opakované mezery

en: Criteria
cs: Kritéria

en: Move on to next target when filled in
cs: Přesunout na dakší cíl při vyplnění

en: Move only after correct guess
cs: Přesunout se pouze po správném odhadu

en: Indicate mistakes letter by letter
cs: Ukázat chyby písmeno po písmeně

en: Analysis algorithm parameters:
cs: Parametry algoritmu analýzy:

en: Steps:
cs: Kroky:

en: Exploration field:
cs: Pole průzkumu:

en: Check
cs: Zkontrolovat

en: Answer analysis
cs: Analýza odpovědi

en: Correction...
cs: Oprava...

en: Correction button
cs: Tlačítko opravy

en: Progress
cs: Postup

en: Type...
cs: Typ...

en: Order paragraphs
cs: Seřadit odstavce

en: Order words
cs: Seřadit slova

en: Shuffle words amongst paragraphs
cs: Zamíchat slova mezi paragrafy

en: Activity type
cs: Typ činnosti

en: This action will clear all the existing targets. Do you want to proceed?
cs: Tato činnost smaže všechny existující cíle. Chcete pokračovat?

en: Identify words
cs: Rozpoznat slova

en: Identify characters
cs: Rozpoznat znaky

en: Change name...
cs: Změnit název...

en: Change file...
cs: Uměnit soubor...

en: Save into ZIP file
cs: Uložit do souboru ZIP

en: Media type:
cs: Typ média:

en: File size:
cs: Velikost souboru:

en: Files of type:
cs: Soubory typu:

en: Preview media
cs: Náhled média

en: Preview media resource
cs: Náhled zdroje média

en: Change resource name
cs: Změnit název zdroje

en: Rename
cs: Přejmenovat

en: New name:
cs: Nové jméno:

en: Invalid resource name!
cs: Neplatný název zdroje!

en: There is another resource with this name! Each resource must have a unique name.
cs: Zdroj s tímto jménem již existuje! Každý zdroj musí mít jedinečné jméno.

en: Invalid file!
cs: Neplatný soubor!

en: File must be of same type
cs: Soubor musí být stejného typu

en: Unable to load font!
cs: Nelze načíst písmo!

en: Save file (extract from ZIP)
cs: Uložit soubor (extrahovat ze ZIP)

en: Update media content from file
cs: Aktualizovat obsah média ze souboru

en: This is not a "real" file, but a object located into a ZIP container. In order to use this feature, a file with the same name must be present in the folder where the ZIP file is located.
cs: Toto není "skutečný" soubor, ale objekt umístěný v kontejneru ZIP. Abyste tuto funkci mohli použít, musí být ve složce, kde se nachází soubor ZIP, umístěn soubor se stejným názvem.

[ctx: edit_activities]
en: Activities
cs: Činnosti

[ctx: edit_sequences]
en: Sequences
cs: Sledy

[ctx: edit_media]
en: Media library
cs: Knihovna médií

en: Manage images and other media files used in the project
cs: Spravovat obrázky a soubory jiných médií použitých v projektu

en: Create and edit project activities
cs: Vytvořit a upravit činnosti projektu

en: Edit and create sequences of activities
cs: Upravit a vytvořit sled činností

[ctx: edit_project_title]
en: Title:
cs: Název:

en: Project's title
cs: Název projektu

[ctx: edit_project]
en: Project
cs: Projekt

en: Edit project properties
cs: Upravit vlastnosti projektu

[ctx: edit_project_description]
en: Description:
cs: Popis:

en: General description of the project
cs: Celkový popis projektu

en: Areas:
cs: Oblasti:

en: Curricular areas of the project
cs: Oblasti učiva projektu

en: Levels:
cs: Úrovně:

en: Educational levels of the project
cs: Vzdělávací úrovně projektu

en: Descriptors:
cs: Popisovače:

en: Descriptors of the project (separed with comma)
cs: Popisovače projektu (oddělené čárkou)

en: Languages:
cs: Jazyky:

en: Languages used in the project
cs: Jazyky použité v projektu

en: Change the selected language
cs: Změnit vybraný jazyk

en: Add language
cs: Přidat jazyk

en: ISO-639 language codes:
cs: Kódy jazyků ISO-639:

[ctx: edit_project_authors]
en: Authors:
cs: Autoři:

en: People involved in the creation of the project
cs: Lidé zapojení do vytváření tohoto projektu

[ctx: edit_project_author_name]
en: Name:
cs: Jméno:

en: Rol:
cs: Role:

en: Organization:
cs: Organizace:

[ctx: edit_project_author_comments]
en: Comments:
cs: Komentáře:

en: Author's name (required)
cs: Jméno autora (povinné)

en: Author's e-mail (optional)
cs: E-mail autora (nepovinné)

en: Person's rol in the project: author, collaborator, drawings, sounds... (optional)
cs: Role osoby v projektu: autor, spolupracovník, kresby, zvuky... (nepovinné)

en: School, university, association... (optional)
cs: Škola, univerzita, asociace... (nepovinné)

en: Personal web page (optional)
cs: Osobní internetová stránka (nepovinné)

en: Field for other information (optional)
cs: Pole pro další informace (nepovinné)

en: Author info:
cs: Informace o autorovi:

en: Add author to list
cs: Přidat autora do seznamu

en: Edit author info
cs: Upravit informace o autorovi

[ctx: edit_project_org_name]
en: Name:
cs: Jméno:

en: School name
cs: Jméno školy

en: e-mail address of the school
cs: e-mailová adresa školy

en: School website
cs: Internetová stránka školy

en: Address:
cs: Adresa:

en: Snail-mail address
cs: Poštovní adresa

en: Postal code
cs: PSČ

en: City:
cs: Město:

en: School city
cs: Město školy

en: Country:
cs: Země:

en: State:
cs: Stát:

[ctx: edit_project_org_comments]
en: Comments:
cs: Komentáře:

en: School/s:
cs: Škola/y:

en: School or other institution involved in the project
cs: Škola nebo jiná instituce zapojená do tohoto projektu

en: Organization info:
cs: Informao organizaci:

en: Add organization
cs: Přidat organizaci

en: Edit organization data
cs: Upravit data organizace

en: Country, federation, union...
cs: Země, federace, sdružení...

en: Federal state, community, region...
cs: Federální stát, komunita, kraj...

en: Other info...
cs: Jiné informace...

en: Date:
cs: Datum:

en: Date of the revision
cs: Datum revize

[ctx: edit_project_rev_authors]
en: Authors:
cs: Autoři:

en: Authors of the revision
cs: Autoři revize

[ctx: edit_project_rev_description]
en: Description:
cs: Popis:

en: Brief description of the changes made
cs: Krátký popis provedených změn

[ctx: edit_project_rev_comments]
en: Comments:
cs: Komentáře:

en: Other relevant info
cs: Jiné důležité informace

en: Revisions:
cs: Revize:

en: History of main modifications made to the project
cs: Historie hlavních změn provedených v projektu

en: Add revision record
cs: Přidat záznam revize

en: Edit revision record
cs: Upravit záznam revize

en: Revision data
cs: Data revize

en: objects
cs: objekty

en: object
cs: objekt

en: Start of activity:
cs: Začátek činnosti:

en: Click on object:
cs: Kliknutí na objekt:

en: Erroneous action:
cs: Chybná činnost:

en: Correct action:
cs: Správna činnost:

en: Activity finished with errors:
cs: Činnost dokončena s chybami:

en: Activity finished OK:
cs: Činnost dokončena v pořádku:

en: Error: The description field cannot be leaved blank!
cs: Chyba: Popisné pole nemohou být zanechána prázdná!

en: Edit event sounds
cs: Upravit zvuky událostí

[ctx: edit_project_evsounds]
en: Event sounds:
cs: Zvuky událostí:

[ctx: edit_project_evsounds_tooltip]
en: Set specific sounds for each JClic event
cs: Nastavit určité zvuky pro každou událost JClic

[ctx: edit_act_evsounds]
en: Event sounds:
cs: Zvuky událostí:

[ctx: edit_act_evsounds_tooltip]
en: Set specific sounds for each JClic event
cs: Nastavit určité zvuky pro každou událost JClic

en: default sound
cs: výchozí zvuk

en: disabled
cs: zakázáno

en: Enable or disable the sound for this event
cs: Povolit nebo zakázat zvuk pro tuto událost

en: Click to select a sound for this event, or uncheck to use the default sound
cs: Klikněte pro vybrání zvuku pro tuto událost, nebo odškrtněte pro použití výchozího zvuku

en: New project...
cs: Nový projekt...

en: Create a new JClic project
cs: Vytvořit nový projekt JClic

[ctx: edit_arith_op_from]
en: From:
cs: Od:

en: Minimum value of the operator
cs: Minimální hodnota operátoru

[ctx: edit_arith_op_to]
en: To:
cs: Do:

en: Maximum value of the operator
cs: Maximální hodnota operátoru

en: With:
cs: S:

en: If checked, the operator can also have this value
cs: Pokud je zaškrtnuto, operátor může také mí tuto hodnotu

en: One from the list:
cs: Jeden ze seznamu:

en: List of possible values for the operator
cs: Seznam možných hodnot pro operátora

en: Decimals:
cs: Desetinná čísla:

en: Number of decimals of the operand
cs: Počet desetinných čísel operandu

en: # (integer)
cs: # (celé číslo)

en: First operand
cs: První operand

en: Second operand
cs: Druhý operand

en: Arith2 for JClic
cs: Arith2 pro JClic

en: Operations:
cs: Operace:

en: Select the kind of operations to be performed
cs: Vyberte druh operací k provedení

en: Minus
cs: Mínus

en: Multiply
cs: Násobit

en: Divide
cs: Dělit

en: Unknown:
cs: Neznámá:

en: Select the item that will act as a unknown
cs: Vyberte položku, která se bude chovat jako neznámá

en: The result is the unknown
cs: Výsledek je neznámý

en: The second operator is the unknown
cs: Druhý operátor je neznámá

en: The first operator is the unknown
cs: První operátor je neznámá

en: The operation is the unknown
cs: Operátor je neznámá

en: Write the result at the beggining of the expression
cs: Napsat výsledek na začátku výrazu

en: Result:
cs: Výsledek:

en: Do not carry
cs: Nepřenášet

en: Random
cs: Náhodné

en: Ascending
cs: Vzestupně

en: Order by result:
cs: Seřadit podle výsledku:

en: Descending
cs: Sestupně

en: Avoid duplicates
cs: Zamezit duplikátům

en: Conditions:
cs: Podmínky:

en: Indifferent
cs: Neutrální

en: The first operator must be greather than the second one
cs: První operátor musí být větší než druhý

en: The first operator must be lesser than the second one
cs: První operátor musí být menší než druhý

en: Other conditions
cs: Jiné podmínky

en: Automatic content generator:
cs: Automatický generátor obsahu:

en: Select the type of automatic content generator for this activity.
cs: Vyberte typ automatického generátoru obsahu pro tuto činnost.

en: Content generator
cs: Generátor obsahu

en: Settings...
cs: Nastavení...

en: Configure the content provider settings
cs: Nastavení poskytovatele obsahu

en: Edit data
cs: Upravit data

en: Activity edit
cs: Úprava činnosti

en: Content provider edit
cs: Úprava poskytovatele obsahu

en: Error creating the content provider!
cs: Chyba při vytváření poskytovatele obsahu!

en: Creation
cs: Tvorba

[ctx: edit_project_description_block]
en: Description
cs: Popis

[ctx: edit_project_ui_block]
en: User interface
cs: Uživatelské rozhraní

[ctx: edit_act_description]
en: Description:
cs: Popis:

en: Edit
cs: Upravit

en: New activity...
cs: Nová činnost...

en: Insert
cs: Vložit

en: View
cs: Zobrazit

[ctx: action_editProject_caption]
en: Project
cs: Projekt

en: Edit project settings
cs: Upravit nastavení projektu

en: Media
cs: Média

en: Edit the project's multimedia library
cs: Upravit knihovnu multimédií projektu

[ctx: action_editActivities_caption]
en: Activities
cs: Činnosti

en: Edit the activities
cs: Upravit činnosti

[ctx: action_editSeq_caption]
en: Sequences
cs: Sledy

en: Edit the sequences of activities
cs: Upravit sledy činností

en: Current project has been modified. Do you want to save the changes?
cs: Současný projekt byl změněn. Chcete změny uložit?

en: Descriptors
cs: Popisovače

en: New media object...
cs: Nový mediální objekt...

en: Add a new image or multimedia object to the library
cs: Přidat nový obrázek nebo multimediální objekt do knihovny

en: Score threshold:
cs: Hranice skóre:

en: Take this way when the global score is equal to or higher than...
cs: Jít touto cestou, pokud je globální skóre rovno nebo větší než...

en: Time threshold:
cs: Časová hranice:

en: In order to take this way, the time spent on the activities must be less than...
cs: Aby se šlo touto cestou, strávený čas na činnostech musí být menší než...

en: Take this way when the global score is lower than...
cs: Jít touto cestou, pokud je globální skóre menší než...

en: Take this way when the time spent on the activities is more than...
cs: Jít touto cestou, když je čas strávený na činnostech větší než...

en: Conditional jumps
cs: Podmíněné skoky

en: Set special jumps to be executed only under specific condicions
cs: Nastavit zvláštní skoky, které budou provedeny pouze za určitých podmínek

en: Set conditions to jump to an upper level
cs: Nastavit podmínky pro skok na vyšší úroveň

en: Lower jump:
cs: Skok níže:

en: Upper jump:
cs: Skok výše:

en: Set conditions to jump to an lower level
cs: Nastavit podmínky pro skok na nižší úroveň

en: Action assigned to the "next" button
cs: Přidělená činnost pro tlačítko "další"

en: Action assigned to the "previous" button
cs: Přidělená činnost pro tlačítko "předchozí"

en: Set the jump target
cs: Nastavit cíl skoku

en: Action to be done
cs: Činnosti, které budou provedeny

en: Activity assigned to this sequence element
cs: Přidělená činnost pro tento prvek sekvence

en: Tag used to reference this sequence element (optional field)
cs: Značka použitá pro odkaz na tento prvek sekvence (nepovinné pole)

en: Description of the sequence element (optional field)
cs: Popis prvku sekvence (nepovinné pole)

en: Enable or disable the arrow button
cs: Povolit nebo zakázat tlačítko šipky

en: Move on automatically when the activity finishes
cs: Při dokončení činnosti automaticky pokračovat

en: Seconds to wait before to do the automatic move
cs: Koli kvteřin počkat, před automatickým pokračováním

en: Select color
cs: Vyberte barvu

en: Please wait while the resource is being renamed...
cs: Počkejte prosím, než bude zdroj přejmenován...

[ctx: edit_act_cell_width]
en: Width:
cs: Šířka:

en: Cell width (in pixels)
cs: Šířka buňky (v pixelech)

[ctx: edit_act_cell_height]
en: Height:
cs: Výška:

en: Cell height (in pixels)
cs: Výška buňky (v pixelech)

en: Hidden words:
cs: Skrytá slova:

en: List of the hidden words placed in the panel
cs: Seznam skrytých slov umístěných v panelu

en: Use panel B
cs: Použít panel B

en: The contents of a second panel will be displayed as words are found
cs: Obsah druhého panelu bude zobrazován jak budou slova nacházena

en: Select the shaper type to be used in the panel
cs: Vyberte typ tvarovače, který bude v panelu použit

en: Number of columns of  the panel
cs: Počet sloupců v panelu

en: Number of rows of  the panel
cs: Počet řádků v panelu

en: Transparent delimiters
cs: Průhledné oddělovače

en: Treat the delimiters (black boxes) as transparent holes
cs: Chovat se k oddělovačům (černým rámečkům) jako k průhledným dírám

en: Mixes\:
cs: Míchá\:

en: Number of times to shuffle
cs: Kolikrát zamíchat

en: Copy attributtes to...
cs: Kopírovat vlastnosti do...

en: Attributes
cs: Vlastnosti

en: Apply to:
cs: Použít na:

en: Main window
cs: Hlavní okno

en: Play window
cs: Okno hry

en: Activities to be modified:
cs: Činnosti ke změně:

en: Copy attributes
cs: Kopírovat vlastnosti

en: Copy current activity attributes to other activities
cs: Kopírovat vlastnosti současné činnosti do jiných činností

en: Project name:
cs: Název projektu:

en: Short, descriptive name of the project
cs: Krátký, popisný název projektu

[ctx: edit_new_project_filename]
en: File name:
cs: Název souboru:

en: Name of the project file, without extension
cs: Název souboru projektu, bez přípony

[ctx: edit_new_project_folder]
en: Folder:
cs: Složka:

en: Name of the folder where the project will be stored
cs: Název složky, kde bude projekt uložen

[ctx: edit_new_project_folder_browse]
en: Browse...
cs: Procházet…

en: Create new JClic project
cs: Vytvořit nový projekt JClic

en: Error: Project, file and folder must have valid, non-empty names.
cs: Chyba: Projekt, soubor a složka musí mít platné, neprázdné názvy.

en: This folder already contains another Clic 3.0 or JClic project. In order to avoid confusions, is preferable to maintain each project in a separate folder, but that isn't a strict rule. Do you really want to create the new project in this folder?
cs: Tato složka již obsahuje jiný projekt Clic 3.0 nebo JClic. Aby se zabránilo zmatkům, je doporučeno, aby byl každý projekt udržován v samostatné složce, ale není to pevné pravidlo. Opravdu chcete nový projekt vytvořit v této složce?

en: Error: Unable to create the specified folder!
cs: Chyba: Nelze vytvořit určenou složku!

en: Error: No activity selected! In order to use this function you must select in the list the activity or activities to wich the indicated attributes will be applied.
cs: Chyba: Nebyla vybrána žádná činnost! Abyste mohli tuto funkci použít, musíte vybrat ze seznamu činnosti či činností v kterých budou určené vlastnosti použity.

en: Copying attributes to:
cs: Kopíruji vlastnosti do:

en: Margin
cs: Okraj

en: Background color
cs: Barva pozadí

[ctx: edit_act_copy_gradient]
en: Gradient
cs: Přechod

en: Background image
cs: Obrázek pozadí

[ctx: edit_act_copy_border]
en: Border
cs: Ohraničení

en: Transparent background
cs: Průhledné pozadí

en: Position
cs: Pozice

[ctx: edit_act_copy_messages]
en: Messages
cs: Zprávy

en: Style of initial message
cs: Styl úvodní zprávy

en: Style of end message
cs: Styl konečné zprávy

en: Style of error message
cs: Styl chybové zprávy

[ctx: edit_act_copy_reports]
en: Reports
cs: Hlášení

en: Include activity in reports
cs: Zahrnout činnost v záznamech

en: Record actions
cs: Zaznamenat činnosti

[ctx: edit_act_copy_interface]
en: User interface
cs: Uživatelské rozhraní

en: Skin
cs: Vzhled

en: Event sounds
cs: Zvuky událostí

[ctx: edit_act_copy_counters]
en: Counters
cs: Počítadla

[ctx: edit_act_copy_cTime]
en: Time counter
cs: Počítadlo času

en: Max. time
cs: Max. čas

[ctx: edit_act_copy_cTries]
en: Tries counter
cs: Počítadlo pokusů

en: Max. tries
cs: Max. pokusů

[ctx: edit_act_copy_cScore]
en: Score counter
cs: Počítadlo skóre

en: Times to scramble
cs: Kolikrát zamíchat

[ctx: edit_act_copy_buttons]
en: Buttons
cs: Tlačítka

en: Help button
cs: Tlačítko nápovědy

en: Information button
cs: Tlačítko informací

en: Grids
cs: Mřížky

en: Style of grid A
cs: Styl mřížky A

en: Style of grid B
cs: Styl mřížky B

en: Style of text grids
cs: Styl textových mřížek

en: Text activities
cs: Textové činnosti

en: Font face
cs: Řez písma

en: Font size
cs: Velikost písma

en: Font style
cs: Styl písma

en: Main text colour
cs: Hlavní barva textu

[ctx: edit_act_copy_textTargetColour]
en: Select the JClic project of which the activities will be imported
cs: Vyberte projekt JClic z které budou činnosti importovány

en: Errors colour
cs: Chybové barvy

en: Tab space
cs: Mezera karty

en: Style of previous message
cs: Styl předchozí zprávy

en: Change activity type
cs: Změnit typ činnosti

en: Full name of the class to be used to build the activity (advanced users only!)
cs: Úplný název třídy, která bude použita k sestavení činnosti (pouze pro pokročilé uživatele!)

en: Other...
cs: Další…

en: Advanced users can also create unregistered types of JClic activities. Just write below the full class name, prefixed by the package (like "com.acme.activities.FooActivity"). Activity classes must extend <b>edu.xtec.jclic.Activity</b>, and must be accessibles to the JVM classloader.
cs: Pokročilí uživatelé mohou také vytvořit neregistrované typy činností JClic. Stačí níže napsat úplný název třídy a balík jako předponu (např. "com.acme.činnosti.činnost"). Třídy činnosti musí rozšiřovat <b>edu.xtec.jclic.Activity</b>, a musí být přístupné zavaděči tříd JVM.

en: Name of the activity:
cs: Název činnosti:

en: Each activity must have a name unique in the project
cs: Každá třída musí mít v projektu jedinečné jméno

en: <html><p style="font-family:Helvetica; font-size:10px;"><b>Warning:</b> Changing the type of activity can cause lost of some of the current activity attributes and objects. Use it with care!</p><p>&nbsp;</p></html>
cs: <html><p style="font-family:Helvetica; font-size:10px;"><b>Varování:</b> Změna typu činnosti může způsobit ztrátu některých vlastností a objektů současné činnosti. Používejte opatrně!</p><p>&nbsp;</p></html>

en: Location of JClic code:
cs: Umístění kódu JClic:

en: URL pointing to a folder with the JClic program files and scripts
cs: URL odkazující na složku se soubory a skripty programu JClic

en: HTML code before:
cs: Kód HTML vepředu:

note: #Text to be displayed below the applet. HTM code allowed.
en: Text or HTML code to be placed before the applet
cs: Text nebo kód HTML, který bude umístěn před apletem

en: HTML code after:
cs: Kód HTML vzadu:

en: Text or HTML code to be placed after the applet
cs: Text nebo kód HTML, který bude umístěn za apletem

en: Applet size:
cs: Velikost apletu:

en: Width and height of the applet, in absolute or percentage values.
cs: Šířka a výška apletu, v absolutních nebo procentuálních hodnotách.

en: Page title:
cs: Název stránky:

en: Text to be shown at the top of the browser window
cs: Text, který bude zobrazen v horní části okna prohlížeče

en: The web page "%s" has been created successfully.
cs: Internetová stránka "%s" byla úspěšně vytvořena.

en: Do you want to open it now with the browser?
cs: Chcete ji nyní v prohlížeči otevřít ?

en: Create web page...
cs: Vytvořit internetovou stránku...

en: Creation of an HTML page with a JClic applet
cs: Vytvorení stránky HTML pomocí apletu JClic

en: Create a HTML page with an applet containing the current project
cs: Vytvořit stránku HTML pomocí apletu obsahující současný projekt

[ctx: applet_filename]
en: File name:
cs: Název souboru:

en: Name of the HTML file to be created
cs: Název vytvářeného HTML souboru

en: Applet
cs: Aplet

en: Default values used in web page creation
cs: Výchozí hodnoty použité pro vytvoření stránky

[ctx: applet_bgcolor]
en: Background color:
cs: Barva pozadí:

en: HTML page background color
cs: Barva pozadí stránky HTML

[ctx: applet_centered]
en: Centered
cs: Na střed

en: Place the applet horizontally centered
cs: Umístit aplet vodorovně na střed

en: Applet width (absolute or percentage)
cs: Šířka apletu (absolutní nebo procentuální)

en: Applet height (absolute or percentage)
cs: Výška apletu (absolutní nebo procentuální)

en: On exit, go to:
cs: Při ukončení přejít na:

en: URL where to redirect the navigation on JClic exit
cs: URL, kam bude navigace přesměrována po ukončení JClic

en: Info frame name:
cs: Název informačního rámečku

en: Name of the frame used to show the content related to the "info" button
cs: Název rámečku, který je použit k zobrazení obsahu souvisejícího s tlačítkem "info"

en: Create project installer...
cs: Vytvořit instalátor projektu...

en: Create a project installer script for JClic player
cs: Vytvořit skript instalátoru projektu pro přehrávač JClic

en: Edit project installer script
cs: Upravit skript instalátoru projektu

[ctx: installer_title]
en: Title:
cs: Název:

en: Project title, to be shown on the installer wizard
cs: Název projektu, který bude zobrazen v průvodci instalací

en: Autors:
cs: Autoří:

en: Author/s of the project (short text)
cs: Autor/ři projektu (krátky text)

[ctx: installer_folder]
en: Folder:
cs: Složka:

en: Folder name to be suggested by the installer wizard
cs: Název složky, který bude navrhnut průvodcem instalací

en: Files to be copied:
cs: Soubory ke zkopírování:

en: Files to be copied by the installer
cs: Soubory ke zkopírování instalátorem

en: Available files
cs: Dostupné soubory

en: Selected files
cs: Zvolené soubory

en: >> add >>
cs: >> přidat >>

en: Add selected file to the list
cs: Přidat vybraný soubor do seznamu

en: << remove <<
cs: << odstranit <<

en: Remove selected file from the list
cs: Odstranit vybraný soubor ze seznamu

en: Launch button
cs: Tlačítko spuštění

en: Properties of the button to be shown in the project library
cs: Vlastnosti tlačítka, který bude zobrazen v kniovně projektů

en: Main project:
cs: Hlavní projekt:

en: JClic project to be launched by the button
cs: Projekt JClic, který bude tlačítkem spuštěn

[ctx: installer_button_text]
en: Label:
cs: Štítek:

en: Short text label, to be shown inside the button
cs: Krátký textový štítek, který bude zobrazen uvnitř tlačítka

en: Icon:
cs: Ikona:

en: Picture to be used as button icon. Leave blank to use the default JClic icon.
cs: Obrázek, který bude použit jako ikona tlačítka. Nechejte prázdné pro použití výchozí ikony JClic.

[ctx: installer_button_description]
en: Description
cs: Popis

en: Tooltip to be shown by the button
cs: Popisek, který bude tlačítkem zobrazen

en: Error: Missing project title
cs: Chyba: Chybí název projektu

en: Error: Missing folder name
cs: Chyba: Chybí název složky

en: Error: No files selected
cs: Chyba: Nebyly vybrány žádné soubory

en: Error: Missing launch button text label
cs: Chyba: Chybí textový štítek tlačítka spuštění

en: Error: The project assigned to the launch button is not in the list of files to be copied
cs: Chyba: Projekt přidělený ke tlačítku spuštění není v seznamu souborů ke zkopírování

en: Full-page applet
cs: Aplet na celou stránku

en: Applet with specific dimensions
cs: Aplet s určitými rozměry

en: Align text left
cs: Zarovnat text doleva

en: Center text
cs: Text na střed

en: Align text right
cs: Zarovnat text doprava

en: Create or remove target
cs: Vytvořit nebo odstranit cíl

en: Insert a cell
cs: Vložit buňku

en: Content
cs: Obsah

[ctx: edit_text_act_style]
en: Style
cs: Styl

en: Cell size:
cs: Velikost buňky:

en: The following activities never appear in any of the project's activity sequences, so they never will be displayed:
cs: Následující činnosti se neobjevili v žádných pořadích činností , takže nebudou nikdy zobrazeny:

en: The following media objects are not used directly in any activity:
cs: Následující objekty médií nejsou v žádné činnosti použity přímo:

en: Do you want to add them at the end of the last activity sequence?
cs: Chcete je přidat na konec posledního pořadí činností?

en: Do you want to remove them?
cs: Chcete je odstranit?

en: Removal of unused media objects
cs: Odstranění nepoužitých objektů médií

en: Orphan activities
cs: Osiřelé činnosti

en: Update all media content
cs: Aktualizovat všechen mediální obsah

en: Update all media objects reloading its files
cs: Aktualizovat všechny objekty médií, znovu načtením jejich souborů

en: Updating media...
cs: Aktualizace médií...

en: Export all media
cs: Exportovat všechna média

en: Save to files the content of all media elements
cs: Veškerý obsah prvků médií uložit do souborů

en: Select
cs: Vybrat

en: Add point
cs: Přidat bod

en: Delete
cs: Smazat

en: Draw rectangle
cs: Nakreslit obdelník

en: Draw ellipse
cs: Nakreslit elipsu

en: Draw polygon
cs: Nakreslit mnohoúhelník

en: Convert to line
cs: Převést na čáru

en: Convert to Bézier curve
cs: Převést na Beziérovu křivku

en: Convert to quadratic curve
cs: Převést na kvadratickou křivku

en: Rotate left
cs: Otočit doleva

en: Rotate right
cs: Otočit doprava

en: Expand
cs: Zvětšit

en: Contract
cs: Zmenšit

en: Zoom in
cs: Přiblížit

en: Zoom out
cs: Oddálit

en: Join nearest points
cs: Spojit nejbližší body

en: Show points
cs: Zobrazit body

en: Show/Hide the points
cs: Zobrazit/Skrýt body

en: Grid size:
cs: Velikost mřížky:

en: Show / Hide grid
cs: Zobrazit / Skrýt mřížku

en: Magnet radius:
cs: Poloměr magnetu:

en: Defined elements
cs: Určené prvky

en: Name of the selected element
cs: Název tvoleného prvku

en: Action radius of the magnet, when enabled
cs: Dosah magnetu, pokud je povolen

en: Size of the grid
cs: Velikost mřížky

[ctx: edit_mc_activity]
en: Activity:
cs: Činnost:

en: Sequence:
cs: Pořadí:

en: Project:
cs: Projekt:

en: Choose activity
cs: Zvolte činnost

en: Choose sequence
cs: Zvolte pořadí

en: Insufficient data!
cs: Nedostatečná data:

en: Arrow color:
cs: Barva šipky:

en: Color used by the editor to draw the arrows (not exactly, because an XOR bit mask is used)
cs: Barva použitá editorem pro vykreslení šípek (nepřesné, protože je použita XOR maska bitu)

en: Edit...
cs: Upravit...

en: Edit the selected activity
cs: Upravit vybranou činnost

en: Save as...
cs: Uložit jako...

en: Save the current project with a different name
cs: Uložit současný projekt pod jiným názvem

[ctx: edit_act_behavior_block]
en: Behavior
cs: Chování

[ctx: edit_act_behavior]
en: Behavior
cs: Chování

en: Drag objects
cs: Táhnout objekty

en: Drag objects instead of use a connection line
cs: Táhnout objekty místo použití spojovací čáry

en: Check solving order
cs: Zkontrolovat pořadí řešení

en: Cells must be solved in order
cs: Buňky musí být řešeny popořadě

en: Scramble
cs: Zamíchat

en: Import activities...
cs: Importovat činnosti...

en: Import activities from another project
cs: Importovat činnosti z jiného projektu

en: The selected file corresponds to the current project. Activities can be imported only between different projects. Please select another project file.
cs: Vybraný soubor odpovídá současnému projektu. Činnosti mohou být importovány pouze mezi různými projekty. Prosíme, vyberte soubor jiného projektu.

en: Select one or more activities to import into the current project\:
cs: Vyberte jednu nebo více činnosti pro import do současného projektu\:

en: Importing...
cs: Importování...

en: Checking dependencies...
cs: Kontrola závislostí...

en: Importing media\:
cs: Import médií\:

en: Importing activity\:
cs: Import činností\:

[ctx: import_selectProject]
en: Select the JClic project of which the activities will be imported
cs: Vyberte projekt JClic z které budou činnosti importovány

en: Tag marks
cs: Označení značek

en: Start mark\:
cs: Počáteční označení\:

en: Mark used at the beginning of tags
cs: Označení použité na začátku značek

en: End mark\:
cs: Konečné označení\:

en: Mark used at the end of tags
cs: Označení použité na konci značek

en: File
cs: Soubor

en: File or URL\:
cs: Soubor nebo URL\:

en: Name or URL of the file containing the values that will replace tags
cs: Název nebo URL souboru obsahující hodnoty, které nahradí značky

en: Charset\:
cs: Znaková sada\:

en: Character encoding used in the file
cs: Kódování znaků použité v souboru

[ctx: edit_tagRep_browseFile]
en: Browse...
cs: Procházet...

en: Browse the filesystem
cs: Procházet souborový systém

en: Tag replacing
cs: Nahrazení značek

en: Clear text styles...
cs: Vyčistit styly textu...

en: Warning\: This action will clear the specific character attributes applied to the document, setting it back to its main style. This action cannot be undone. Do you want to do it?
cs: Varování\: Tato činnost vyčistí určené vlastnosti znaků použité v dokumentu, což ho nastaví zpátky na jeho hlavní styl. Tuto činnost nelze vrátit zpět. Chcete toto provést?

en: Maximum size of images:
cs: Maximální velikost obrázků:

en: Maximum width of images imported into the media library.
cs: Maximální šírka obrázků importovaných do knihovny médií.

en: Maximum height of images imported into the media library.
cs: Maximální výška obrázků importovaných do knihovny médií.

en: The image "%s" has a size of %s pixels. This exceeds the maximum allowed by JClic Author (%s). Do you want to resize it?
cs: Obrázek "%s" má velikost %s pixelů. To překračuje maximálně povolenou velikost od Autora JClic (%s). Chcete velikost změnit?
