jclic - en to el translation catalogue (771 entries)

[ctx: edit_act_description_block]
note: #JClic Author messages
en: Description
el: Περιγραφή

en: Name of the activity
el: Ονομασία δραστηριότητας

[ctx: edit_act_name]
en: Name:
el: Όνομα :

en: Description of the activity
el: Περιγραφή δραστηριότητας

[ctx: edit_act_reports_block]
en: Reports
el: Αναφορές

en: Include this activity in reports
el: Συμπερίληψη αυτής της δραστηριότητας στις αναφορές

en: Include the results of this activity in users' reports
el: Συμπερίληψη των αποτελεσμάτων αυτής της δραστηριότητας στις αναφορές των χρηστών

en: Code:
el: Κωδικός:

en: Optional code used to group and search in the reports database.
el: Προαιρετική χρήση κωδικού για ταξινόμηση και αναζήτηση στις αναφορές της βάσης δεδομένων.

en: Report user actions
el: Αναφορά ενεργειών χρήστη

en: Register the details of all the actions performed by users
el: Εγγραφή των λεπτομερειών όλων των ενεργειών που έγιναν από τους χρήστες

[ctx: edit_act_counters_block]
en: Counters
el: Μετρητές

[ctx: edit_act_timeCounter]
en: Time counter
el: Χρονόμετρο

en: Show/hide the time conter
el: Εμφάνιση/απόκρυψη χρονόμετρου

[ctx: edit_act_actionsCounter]
en: Tries counter
el: Μετρητής προσπαθειών

en: Show/hide the tries counter
el: Εμφάνιση/απόκρυψη μετρητή προσπαθειών

[ctx: edit_act_scoreCounter]
en: Score counter
el: Μετρητής βαθμολογίας

en: Show/hide the score counter.
el: Εμφάνιση/απόκρυψη μετρητή βαθμολογίας

en: Max time:
el: Μέγιστος χρόνος:

en: Maximum time to to solve the activity, in seconds, or 0 for unlimited time.
el: Μέγιστος χρόνος για τη διεκπεραίωση της δραστηριότητας σε δευτερόλεπτα, ή 0 για απεριόριστο χρόνο.

en: Countdown
el: Αντίστροφη μέτρηση

en: The counter starts at máximum value, decreasing to 0.
el: Ο μετρητής ξεκινά από τη μέγιστη τιμή και μειώνεται ως το 0.

en: Max tries:
el: Μέγιστος αριθμός προσπαθειών:

en: Maximum number of tries allowed, or 0 for unlimited tries.
el: Μέγιστος αριθμός επιτρεπόμενων προσπαθειών, ή 0 για απεριόριστες προσπάθειες.

[ctx: edit_act_buttons_block]
en: Buttons
el: Πλήκτρα

en: Help
el: Βοήθεια

en: Show/hide help button
el: Εμφάνιση/απόκρυψη πλήκτρου βοήθειας

en: Show solution
el: Εμφάνιση λύσης

en: Show this message:
el: Εμφάνιση αυτού του μηνύματος:

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Show/Hide the button of information
el: Εμφάνιση/Απόκρυψη πλήκτρου πληροφοριών

en: Show this URL:
el: Εμφάνιση αυτού του URL:

en: Execute this command:
el: Εκτέλεση αυτής της εντολής:

en: Web site address to show when click on the info button
el: Εμφάνιση της διεύθυνσης της ιστοσελίδας με πάτημα του πλήκτρου πληροφοριών

en: Command line to be executed on click to the info button.
el: Η γραμμή εντολών εκτελείται με πάτημα του πλήκτρου πληροφοριών

en: Main window:
el: Κύριο παράθυρο:

en: Game window:
el: Παράθυρο παιχνιδιού;

en: Margin:
el: Περιθώριο:

en: Horizontal and vertical spacing between visual objects.
el: Οριζόντια και κάθετη χωρική ανάπτυξη μεταξύ των αντικειμένων.

[ctx: edit_act_bgColor]
en: Background color:
el: Χρώμα φόντου:

en: Change the background color.
el: Αλλαγή χρώματος φόντου:

en: Start color:
el: Χρώμα αρχής:

en: End color:
el: Χρώμα τέλους:

en: Selection of the start color
el: Επιλογή του χρώματος αρχής

en: Selection of the end color
el: Επιλογή του χρώματος τέλους

en: Cycles:
el: Κύκλοι:

en: Number of repetitions of the gradient over the paint surface
el: Αριθμός επαναλήψεων διαβάθμισης στην επιφάνεια

en: Orientation:
el: Προσανατολισμός:

en: Gradient's orientation, measured in degrees over the horizontal
el: Προσανατολισμός διαβάθμισης υπολογισμένος σε μοίρες οριζοντίως

en: Gradient:
el: Διαβάθμιση:

en: Use gradient of colours
el: Χρήση διαβάθμισης χρωμάτων

en: Opacity
el: Αδιαφάνεια

en: Set the color's alpha channel (opacity) value.
el: Καθορισμός της τιμής του καναλιού alpha (αδιαφάνεια) του χρώματος.

[ctx: edit_gradient_title]
en: Gradient
el: Διαβάθμιση

en: Use default values (null gradient)
el: Χρήση προκαθορισμένων τιμών (μηδενική διαβάθμιση)

en: Image:
el: Εικόνα:

[ctx: edit_act_descriptionTab]
en: Description
el: Περιγραφή

en: Name and description
el: Όνομα και περιγραφή

en: Tiled
el: Σε παράθεση

en: Paint all the surface with the image, repeating it along the X and Y axis as needed.
el: Χρωματισμός της επιφάνειας της εικόνας με επανάληψη κατά μήκος των αξόνων Χ και Y όπου χρειάζεται.

[ctx: edit_act_preview]
en: Preview:
el: Προεπισκόπηση:

[ctx: edit_act_border]
en: Border
el: Περίγραμμα

en: Draw a line border arround the window
el: Σχεδιασμός μιας γραμμής περιγράμματος γύρω από το παράθυρο

en: Transparent
el: Διαφάνεια

en: Window has transparent background
el: Το παράθυρο έχει διαφανές φόντο

[ctx: edit_act_width]
en: Width:
el: Πλάτος:

[ctx: edit_act_height]
en: Height:
el: Ύψος:

en: Width of the object, measured in pixels
el: Το πλάτος του αντικειμένου υπολογισμένο σε εικονοστοιχεία

en: Height of the object, measured in pixels
el: Το ύψος του αντικειμένου υπολογισμένο σε εικονοστοιχεία

[ctx: edit_act_centered]
en: Centered
el: Κεντραρισμένο

en: The object will be centered over the main window
el: Το αντικείμενο θα κεντραριστεί πάνω από το κύριο παράθυρο

en: Absolute horizontal location
el: Απόλυτη οριζόντια θέση

en: Absolute vertical location
el: Απόλυτη κάθετη θέση

[ctx: edit_act_ui_block]
en: User interface
el: Διεπαφή χρήστη

en: Select an image
el: Επιλογή μιας εικόνας

en: Text:
el: Κείμενο:

en: Text to be shown inside this object
el: Κείμενο που θα εμφανίζεται μέσα στο αντικείμενο

en: Typeface:
el: Γραμματοσειρά

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Bold
el: Έντονα

en: Italic
el: Πλάγια

en: Underline
el: Υπογράμμιση

[ctx: edit_font_style]
en: Style:
el: Στυλ:

en: Cell contents
el: Περιεχόμενα κελιού

[ctx: edit_act_messages]
en: Messages
el: Μηνύματα

en: Initial message:
el: Αρχικό μήνυμα:

en: Final message:
el: Τελικό μήνυμα:

en: Previous message:
el: Προηγούμενο μήνυμα:

en: Error message:
el: Μήνυμα σφάλματος:

en: Message to be shown when the activity starts
el: Μήνυμα που εμφανίζεται με την έναρξη της δραστηριότητας

en: Message to be shown when the activity is finished
el: Μήνυμα που εμφανίζεται όταν η δραστηριότητα ολοκληρωθεί

en: Message to be shown when the activity ends with errors
el: Μήνυμα που εμφανίζεται όταν η δραστηριότητα ολοκληρώνεται με σφάλματα.

en: Message to be shown prior to the start of the activity (only in certain types of activities)
el: Μήνυμα που εμφανίζεται πριν την έναρξη της δραστηριότητας (μόνο σε συγκεκριμένους τύπους δραστηριοτήτων)

en: Align:
el: Στοίχιση:

en: Text color:
el: Χρώμα κειμένου:

en: Color used to draw text
el: Χρώμα κειμένου

en: Shadow color:
el: Χρώμα σκίασης:

en: Color used for drawing the text's shadow, when appliable
el: Χρώμα που χρησιμοποιείται για τη σκίαση του κειμένου, όταν τίθεται σε εφαρμογή

en: Shadow
el: Σκιά

en: Draw text with shadow
el: Κείμενο με σκιά

en: Border color:
el: Χρώμα περιγράμματος:

en: Color used to draw the cell's border
el: Χρώμα περιγράμματος κελιού

en: Inactive state color:
el: Κατάσταση χρώματος ανενεργή

en: Color used when the cell is disabled
el: Χρώμα που χρησιμοποιείται όταν το κελί είναι απενεργοποιημένο

en: Alternative color:
el: Εναλλακτικό χρώμα:

en: Color used to draw the alternative content in solved cells.
el: Χρώμα που χρησιμοποιείται για την εγγραφή εναλλακτικού περιεχομένου σε ολοκληρωμένα κελιά

en: Marked
el: Σημειωμένο

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Alternative
el: Εναλλακτικό

en: Internal margin:
el: Εσωτερικό περιθώριο

en: Amount of space between cell's border and text.
el: Διάστημα μεταξύ περιγράμματος και κειμένου ενός κελιού.

en: Border width:
el: Πλάτος περιγράμματος:

en: Width of the stroke used to draw the standard border
el: Πλάτος γραμμής για το σχεδιασμό πρότυπου περιγράμματος

en: Marker width:
el: Πλάτος γραφίδας;

en: Width of the stroke used to draw the border when the cell is marked or selected
el: Πλάτος γραμμής περιγράμματος όταν το κελί είναι σημαδεμένο ή επιλεγμένο

en: Preview in "alternative" state
el: Προεπισκόπηση σε "εναλλακτική" κατάσταση

en: Preview in "disabled" state
el: Προεπισκόπηση σε "απενεργοποιημένη" κατάσταση

en: Preview in "marked" state
el: Προεπισκόπηση σε "σημειωμένη" κατάσταση

en: Preview activity
el: Προεπισκόπηση δραστηριότητας

en: Preview and test the activity
el: Προεπισκόπηση και δοκιμή δραστηριότητας

[ctx: edit_act_panels_description]
en: Description
el: Περιγραφή

en: Title and description of the activity
el: Τίτλος και περιγραφή της δραστηριότητας

en: Options
el: Επιλογές

en: Options of the activity
el: Επιλογές της δραστηριότητας

[ctx: edit_act_panels_frame]
en: Window
el: Παράθυρο

en: Aspect, size and position of the activity window
el: Αναλογία, μέγεθος και θέση του παραθύρου της δραστηριότητας

[ctx: edit_act_panels_messages]
en: Messages
el: Μηνύματα

en: Content of the activity messages
el: Περιεχόμενο μηνυμάτων της δραστηριότητας

en: Panel
el: Πίνακας

en: Contents of the panel
el: Περιεχόμενα πίνακα

[ctx: edit_style_title]
en: Style
el: Στυλ

en: Set the cells color, font and size
el: Καθορίστε το χρώμα, τη γραμματοσειρά και το μέγεθος των κελιών

[ctx: edit_act_style]
en: Style:
el: Στυλ:

en: Avoid text overlap image
el: Το κείμενο να μην επικαλύπτει την εικόνα

en: Try to avoid text overlapping over image
el: Αποφυγή επικάλυψης εικόνας από το κείμενο

en: The file
el: Το αρχείο

en: already exists in the media library!
el: υπάρχει ήδη στη βιβλιοθήκη πολυμέσων!

en: Shaper:
el: Σχεδιαστής:

en: Shaper error:
el: Σφάλμα σχεδιαστή:

en: Columns:
el: Στήλες:

en: Rows:
el: Γραμμές:

en: Tooth height:
el: Ύψος δοντιού:

en: Tooth width:
el: Πλάτος δοντιού:

en: Random distribution
el: Τυχαία διανομή

en: Shaper properties
el: Ιδιότητες σχεδιαστή

en: Text
el: Κείμενο

en: Text of the activity
el: Κείμενο δραστηριότητας

en: Save...
el: Αποθήκευση...

en: Save the current project
el: Αποθήκευση τρέχοντος έργου

en: Document tree...
el: Δενδροειδής διάταξη έργου...

en: Show the project's document as a tree
el: Εμφάνιση δενδροειδούς διάταξης του έργου

en: Document tree
el: Δενδροειδής διάταξη έργου

en: Referenced by:
el: Αναφέρεται:

en: <html><font face="dialog" size="2"><B>Warning:</B><P>This project connects with other projects.<BR>Do you want to explore the links and to load all the related files?<P>(It's advisable to answer <B>YES</B> when importing Clic 3.0 activities)</font></html>
el: <html><font face="dialog" μέγεθος="2"><B>Προσοχή:</B><P>Αυτό το έργο συνδέεται με άλλα έργα.<BR>Θέλετε να εξερευνήσετε τις συνδέσεις και να φορτώσετε άλλα σχετικά αρχεία;<P>(Προτείνεται να απαντήσετε <B>ΝΑΙ</B> όταν εισάγεται δραστηριότητες του Clic 3.0)</font></html>

[ctx: edit_mc_type]
en: Type:
el: Τύπος:

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Play sound
el: Αναπαραγωγή ήχου

en: Play video
el: Αναπαραγωγή βίντεο

en: Play MIDI
el: Αναπαραγωγή MIDI

en: Play CD audio
el: Αναπαραγωγή CD ήχου

en: Record sound
el: Ηχογράφηση ήχου

en: Play recorded sound
el: Αναπαραγωγή ηχογραφημένου ήχου

en: Go to activity
el: Μετάβαση στη δραστηριότητα

en: Go to sequence
el: Μετάβαση στην ακολουθία

en: Run program
el: Εκτέλεση προγράμματος

en: Show URL
el: Εμφάνιση URL

en: End
el: Τέλος

[ctx: edit_mc_type_return]
en: Return
el: Επιστροφή

en: Priority level:
el: Επίπεδο προτεραιότητας:

en: File:
el: Αρχείο:

en: Parameters:
el: Παράμετροι:

[ctx: edit_mc_from]
en: From:
el: Από:

[ctx: edit_mc_to]
en: To:
el: Προς:

[ctx: edit_mc_length]
en: Max. length:
el: Μέγιστο μήκος:

en: Record tape:
el: Εγγραφή κασέτας:

en: Stretch size
el: Τέντωμα μεγέθους

[ctx: edit_mc_location]
en: Location:
el: Τοποθεσία:

[ctx: edit_mc_location_from]
en: From:
el: Από:

en: Cell
el: Κελί

[ctx: edit_mc_location_from_window]
en: Window
el: Παράθυρο

en: Frame
el: Πλαίσιο

en: Loop playback
el: Επανάληψη

en: Auto start
el: Αυτόματη εκκίνηση

en: Catch mouse
el: Ποντίκι σύλληψης

en: Multimedia and active content
el: Πολυμέσα και ενεργό περιεχόμενο

en: Active content:
el: Ενεργό περιεχόμενο

en: Multimedia object selection
el: Επιλογή αντικειμένου πολυμέσων

[ctx: edit_media_title]
en: Media library
el: Βιβλιοθήκη πολυμέσων

en: Centered over cell
el: Στοίχιση στο κέντρο του κελιού

en: Centered over window
el: Κεντράρισμα στο παράθυρο

en: Specify position:
el: Καθορισμός θέσης:

en: Incorrect tree structure or data!
el: Λανθασμένη δενδροειδής δομή ή δεδομένα

en: Controls
el: Στοιχεία ελέγχου

en: Options for buttons and counters
el: Επιλογές για πλήκτρα και μετρητές

[ctx: edit_act_class]
en: Type:
el: Τύπος:

en: Grid layout:
el: Διάταξη πλέγματος:

en: Relative postion of the panels A and B.
el: Σχετική θέση πίνακα Α και Β

en: Inverse resolution
el: Αντίστροφη ανάλυση

en: The activity is solved when all assigned elements of "B" are matched.
el: Η δραστηριότητα ολοκληρώνεται όταν όλα τα καθορισμένα στοιχεία από το "Β" έχουν συσχετιστεί

en: Show all arrows
el: Εμφάνιση όλων των βελών

en: Alternative content:
el: Εναλλακτικό περιεχόμενο:

en: Content shown in solved cells and non-assigned cells.
el: Περιεχόμενο που εμφανίζεται σε ολοκληρωμένα και σε μη προσδιορισμένα κελιά.

en: Edit the alternative content
el: Επεξεργασία εναλλακτικού περιεχομένου

en: Grid
el: Πλέγμα

en: Grid A
el: Πλέγμα Α

en: Grid B
el: Πλέγμα Β

en: Layout
el: Διάταξη

en: Relationship
el: Σχέση

en: activity
el: δραστηριότητα

en: tag
el: ετικέτα

en: jump to
el: μετάβαση σε

[ctx: edit_seq_activity]
en: Activity:
el: Δραστηριότητα:

[ctx: edit_seq_tag]
en: Label:
el: Ετικέτα:

[ctx: edit_seq_description]
en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Move on automatically
el: Αυτόματη μετακίνηση

en: Delay:
el: Καθυστέρηση:

en: Go forward
el: Μετάβαση μπροστά

en: Go bak
el: Πίσω

en: Jump to...
el: Μετάβαση σε

en: Stop
el: Διακοπή

[ctx: edit_seq_action_return]
en: Return
el: Επιστροφή

en: Exit JClic
el: Έξοδος από JClic

en: Forward arrow:
el: Μπροστά:

en: Back arrow:
el: Πίσω:

en: Action:
el: Ενέργεια:

en: Show button
el: Προβολή κουμπιού

en: JClic Project:
el: Έργο Jclic:

en: Absolute position
el: Θέση τιμής

en: The object will be placed at the specified X and Y co-ordinates
el: Το αντικείμενο θα τοποθετηθεί στην καθορισμένη θέση των συντεταγμένων Χ και Υ

[ctx: edit_act_location]
en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: New sequence element...
el: Νέα ακολουθία στοιχείου

en: Insert a new element into the activity sequence
el: Εισαγωγή νέου στοιχείου στην ακολουθία της δραστηριότητας

en: Please select an activity for the new sequence element.
el: Παρακαλώ επιλέξτε μια δραστηριότητα για τη νέα ακολουθία στοιχείου

en: Cannot create a new sequence element without activity!
el: Δεν μπορεί να δημιουργηθεί μια καινούργια ακολουθία χωρίς δραστηριότητα!

en: This project has no activities! Unable to create sequence elements in an empty project.
el: Το έργο δεν έχει δραστηριότητες! Αδυναμία δημιουργίας ακολουθίας στοιχείων σε κενό έργο.

en: Jump target:
el: Στόχος μετακίνησης:

en: Jump target
el: Στόχος μετακίνησης

en: Add a new activity to project
el: Πρόσθηκη νέας δραστηριότητας στο έργο

en: Type of activity:
el: Τύπος δραστηριότητας

[ctx: edit_act_prompt_name]
en: Name:
el: Όνομα

en: Please select the type of activity to create and give it a name:
el: Παρακαλώ επιλέξτε τον τύπο της δραστηριότητας που θα δημιουργήσετε και δώστε ένα όνομα:

en: You must select an activity type!
el: Πρέπει να επιλέξετε τύπο δραστηριότητας!

en: You must especify a name for the activity!
el: Πρέπει να ορίσετε ένα όνομα για την δραστηριότητα!

en: Unable to create activity!
el: Αδύνατη η δημιουργία δραστηριότητας

en: Java class name:
el: Όνομα κατηγορίας Java:

en: Format
el: Μορφή

en: Answer
el: Απάντηση

en: Pop up
el: Αναδυόμενο παράθυρο

en: Valid answers:
el: Έγκυρες απαντήσεις

en: Add a new list element
el: Προσθήκη νέας λίστας στοιχείων

en: Edit the selected list element
el: Επεξεργασία επιλεγμένης λίστας στοιχείων

en: Delete the selected list element
el: Διαγραφή επιλεγμένης λίστας στοιχείων

en: Move up
el: Μετακίνηση πάνω

en: Move down
el: Μετακίνηση κάτω

en: New text:
el: Νέο κείμενο:

en: Add new list element
el: Προσθήκη νέας λίστας στοιχείων

en: Modify selected text
el: Μετατροπή επιλεγμένου κειμένου

en: Target
el: Προορισμός

[ctx: edit_text_act_maxLen]
en: Max. length:
el: Μέγιστο μήκος:

en: Maximum amount of characters in the answer.
el: Μέγιστος αριθμός χαρακτήρων της απάντησης:

en: Filling character
el: Γέμισμα χαρακτήρα

en: Character used to indicate the blank
el: Οι χαρακτήρες χρησιμοποιούνται για να δηλώνουν το κενό

en: Initial length:
el: Αρχικό μήκος:

en: Number of filling chars that will be displayed at the beginning of the activity.
el: Ο αριθμός των συμπληρωμένων χαρακτήρων θα εμφανιστεί κατά την έναρξη της δραστηριότητας.

en: Initial text:
el: Αρχικό κείμενο:

en: Text displayed in the blank at the beggining of the activity.
el: Το κείμενο εμφανίζεται στο έγγραφο κατά την έναρξη της δραστηριότητας.

en: Show a list of options:
el: Εμφάνιση λίστας επιλογών:

en: Display a list of options from which the user must select one.
el: Εμφάνιση λίστας επιλογών από την οποία ο χρήστης μπορεί να επιλέξει μία:

en: Correction options
el: Επιλογές διόρθωσης

en: No pop up
el: Φραγή αναδυόμενων παραθύρων

en: Pop up automatically
el: Αυτόματη ανάδυση παραθύρου

en: Pop up in errors
el: Ανάδυση παραθύρου σε περίπτωση λάθους

en: Pop up with F1
el: Ανάδυση παραθύρου με F1

[ctx: edit_text_act_popup_type]
en: Type:
el: Τύπος:

en: Pop up delay:
el: Καθυστέρηση ανάδυσης παραθύρου:

[ctx: edit_text_act_popup_maxTime]
en: Max. time:
el: Μέγιστος χρόνος:

en: Sound only
el: Μόνο ήχος

en: You must select a fragment of text in order to create a new text target!
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα απόσπασμα κειμένου αν στοχεύετε στη δημιουργία ενός νέου κειμένου!

en: Target text cannot include paragraph returns nor tabs.
el: Το κείμενο δεν μπορεί να περιλαμβάνει παράγραφο που δεν διαθέτει στηλοθέτες.

en: Targets cannot nest!
el: Οι στόχοι δεν μπορούν να τοποθετηθούν

en: Targets cannot contain cells!
el: Ο προορισμός δεν μπορεί να περιέχει κελιά

en: Paper colour:
el: Χρώμα χαρτιού:

en: Edit document styles...
el: Επεξεργασία στυλ εγγράφου...

en: Main style:
el: Κύριο στυλ:

en: Tab space:
el: Διάστημα στηλοθέτη:

en: Spaces between tab marks:
el: Διαστήματα μεταξύ στηλοθετών:

en: Colors:
el: Χρώματα:

en: Target colors:
el: Προορισμός χρωμάτων:

en: Error colors:
el: Χρώματα σφαλμάτων:

[ctx: edit_text_act_preview]
en: Preview:
el: Προεπισκόπηση:

en: Standard text
el: Τυπικό κείμενο

en: target
el: στόχος

en: error
el: σφάλμα

en: standard text
el: τυπικό κείμενο

en: standard text.
el: τυπικό κείμενο.

en: Warning: This action will supress the currently selected target. Do you want to proceed?
el: Προειδοποίηση: Αυτή η ενέργεια θα υπερισχύσει από τον τρέχοντα επιλεγμένο στόχο. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Previous screen...
el: Προηγούμενη οθόνη...

en: Don't display any text before starting the activity
el: Καμία εμφάνιση κειμένου πριν την έναρξη της δραστηριότητας

en: Display the complete text of the exercise
el: Εμφάνιση πλήρους κειμένου της άσκησης.

en: Display this text:
el: Εμφάνιση αυτού του κειμένου:

[ctx: edit_text_act_prevScreen_time]
en: Max. time:
el: Μέγιστος χρόνος:

en: Target...
el: Στόχος...

en: Show correction button
el: Εμφάνιση πλήκτρου διόρθωσης

en: Button text:
el: Πλήκτρο κειμένου;

en: Match case
el: Ταίριασμα πεζών/κεφαλαίων

en: Consider accents and special characters
el: Εξέταση τονισμού και ειδικών χαρακτήρων

en: Consider punctuation marks
el: Εξέταση σημείων στίξης

en: Allow repeated spaces
el: Επιτρέπονται επαναλαμβανόμενα διαστήματα

en: Criteria
el: Κριτήρια

en: Move on to next target when filled in
el: Μετάβαση στον επόμενο στόχο όταν συμπληρωθεί

en: Move only after correct guess
el: Μετάβαση μόνο μετά σωστή πρόβλεψη

en: Indicate mistakes letter by letter
el: Επισήμανση λαθών, γράμμα προς γράμμα

en: Analysis algorithm parameters:
el: Παράμετροι ανάλυσης αλγορίθμων:

en: Steps:
el: Βήματα:

en: Exploration field:
el: Πεδίο εξερεύνησης:

en: Check
el: Έλεγχος

en: Answer analysis
el: Ανάλυση απάντησης

en: Correction...
el: Διόρθωση...

en: Correction button
el: Πλήκτρο διόρθωσης

en: Progress
el: Πρόοδος

en: Type...
el: Τύπος...

en: Order paragraphs
el: Ταξινόμηση παραγράφων

en: Order words
el: Ταξινόμηση λέξεων

en: Shuffle words amongst paragraphs
el: Αναδιάταξη λέξεων μέσα στις παραγράφους

en: Activity type
el: Είδος δραστηριότητας

en: This action will clear all the existing targets. Do you want to proceed?
el: Αυτή η ενέργεια θα αφαιρέσει όλους τους υπάρχοντες στόχους. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Identify words
el: Αναγνώριση λέξεων

en: Identify characters
el: Αναγνώριση χαρακτήρων

en: Change name...
el: Αλλαγή ονόματος...

en: Change file...
el: Αλλαγή αρχείου...

en: Save into ZIP file
el: Αποθήκευση σε συμπιεσμένο (.zip) αρχείο

en: Media type:
el: Είδος πολυμέσου:

en: File size:
el: Μέγεθος αρχείου:

en: Files of type:
el: Τύποι αρχείων:

en: Preview media
el: Προεπισκόπηση πολυμέσων

en: Preview media resource
el: Προεπισκόπηση πηγών πολυμέσων

en: Change resource name
el: Αλλαγή ονόματος πηγής:

en: Rename
el: Μετονομασία

en: New name:
el: Νέο όνομα:

en: Invalid resource name!
el: Μη έγκυρο όνομα πηγής!

en: There is another resource with this name! Each resource must have a unique name.
el: Υπάρχει μια ακόμη πηγή με αυτό το όνομα! Κάθε πηγή πρέπει να έχει ένα μοναδικό όνομα.

en: Invalid file!
el: Μη έγκυρο αρχείο!

en: File must be of same type
el: Το αρχείο πρέπει να είναι του ίδιου είδους

en: Unable to load font!
el: Αδυναμία φόρτωσης γραμματοσειράς!

en: Save file (extract from ZIP)
el: Αποθήκευση αρχείου (εξαγωγή από ZIP)

en: Update media content from file
el: Ενημέρωση περιεχομένου πολυμέσων από αρχείο

en: This is not a "real" file, but a object located into a ZIP container. In order to use this feature, a file with the same name must be present in the folder where the ZIP file is located.
el: Αυτό δεν είναι ένα "πραγματικό" αρχείο, αλλά ένα αντικείμενο που βρίσκεται σε ένα συμπιεσμένο πακέτο. Για να χρησιμοποιήσετε αυτή τη δυνατότητα, πρέπει να εμφανιστεί ένα αρχείο με το ίδιο όνομα στον φάκελο όπου βρίσκεται το συμπιεσμένο αρχείο.

[ctx: edit_activities]
en: Activities
el: Δραστηριότητες

[ctx: edit_sequences]
en: Sequences
el: Ακολουθίες

[ctx: edit_media]
en: Media library
el: Βιβλιοθήκη πολυμέσων

en: Manage images and other media files used in the project
el: Διαχείριση εικόνων και άλλων πολυμέσων που χρησιμοποιούνται σε αυτό το έργο

en: Create and edit project activities
el: Δημιουργία και επεξεργασία δραστηριοτήτων έργου

en: Edit and create sequences of activities
el: Δημιουργία και επεξεργασία ακολουθιών δραστηριοτήτων

[ctx: edit_project_title]
en: Title:
el: Τίτλος:

en: Project's title
el: Τίτλος έργου

[ctx: edit_project]
en: Project
el: Έργο

en: Edit project properties
el: Επεξεργασία ιδιοτήτων του έργου

[ctx: edit_project_description]
en: Description:
el: Περιγραφή:

en: General description of the project
el: Γενική περιγραφή του έργου

en: Areas:
el: Γνωστικές περιοχές:

en: Curricular areas of the project
el: Διδακτικά αντικείμενα του έργου

en: Levels:
el: Γνωστικά επίπεδα:

en: Educational levels of the project
el: Εκπαιδευτικά επίπεδα του έργου

en: Descriptors:
el: Λέξεις κλειδιά:

en: Descriptors of the project (separed with comma)
el: Λέξεις κλειδιά για το έργο (διαχωρισμένες με κόμμα)

en: Languages:
el: Γλώσσες:

en: Languages used in the project
el: Γλώσσες που χρησιμοποιούνται στο έργο

en: Change the selected language
el: Αλλαγή επιλεγμένης γλώσσας

en: Add language
el: Προσθήκη γλώσσας

en: ISO-639 language codes:
el: ISO-639 κωδικός γλώσσας:

[ctx: edit_project_authors]
en: Authors:
el: Συγγραφείς:

en: People involved in the creation of the project
el: Άτομα που συνεισέφεραν στη δημιουργία αυτού του έργου

[ctx: edit_project_author_name]
en: Name:
el: Όνομα

[ctx: edit_project_author_mail]
en: e-mail:
el: Ηλεκτρονική διεύθυνση:

en: Rol:
el: Ρόλος:

en: Organization:
el: Οργανισμός:

[ctx: edit_project_author_comments]
en: Comments:
el: Σχόλια:

en: Author's name (required)
el: Όνομα συγγραφέα (απαιτείται)

en: Author's e-mail (optional)
el: Ηλεκτρονική διεύθυνση συγγραφέων (προαιρετικό)

en: Person's rol in the project: author, collaborator, drawings, sounds... (optional)
el: Ρόλος ατόμου στο έργο: δημιουργός, συνεργάτης, προμηθευτής εικόνων, ήχων... (προαιρετικό)

en: School, university, association... (optional)
el: Σχολείο, πανεπιστήμιο, σύλλογος....(προαιρετικό)

en: Personal web page (optional)
el: Προσωπική ιστοσελίδα (προαιρετικό)

en: Field for other information (optional)
el: Πεδίο για άλλες πληροφορίες (προαιρετικό)

en: Author info:
el: Πληροφορίες συγγραφέα:

en: Add author to list
el: Προσθήκη συγγραφέα στη λίστα

en: Edit author info
el: Επεξεργασία πληροφοριών συγγραφέα

[ctx: edit_project_org_name]
en: Name:
el: Όνομα:

en: School name
el: Όνομα σχολείου

[ctx: edit_project_org_mail]
en: e-mail:
el: Ηλεκτρονική διεύθυνση:

en: e-mail address of the school
el: Ηλεκτρονιθκή διεύθυνση σχολείου

en: School website
el: Ιστοσελίδα σχολείου

en: Address:
el: Διεύθυνση:

en: Snail-mail address
el: Ταχυδρομική διεύθυνση

en: PC:
el: Η/Υ:

en: Postal code
el: Ταχυδρομικός κώδικας

en: City:
el: Πόλη:

en: School city
el: Πόλη

en: Country:
el: Χώρα:

en: State:
el: Πολιτεία:

[ctx: edit_project_org_comments]
en: Comments:
el: Σχόλια:

en: School/s:
el: Σχολεία:

en: School or other institution involved in the project
el: Σχολείο ή άλλο ίδρυμα που συμμετέχει στο έργο!

en: Organization info:
el: Πληροφορίες οργανισμού:

en: Add organization
el: Προσθήκη οργανισμού

en: Edit organization data
el: Επεξεργασία δεδομένων οργανισμού

en: Country, federation, union...
el: Χώρα, ομοσπονδία, ένωση ...

en: Federal state, community, region...
el: Ομοσπονδιακή πολιτεία, κοινότητα, περιοχή ...

en: Other info...
el: Άλλες πληροφορίες...

en: Date:
el: Ημερομηνία

en: Date of the revision
el: Ημερομηνία αναθεώρησης

[ctx: edit_project_rev_authors]
en: Authors:
el: Συγγραφείς:

en: Authors of the revision
el: Συγγραφείς αναθεώρησης

[ctx: edit_project_rev_description]
en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Brief description of the changes made
el: Σύντομη περιγραφή των αλλαγών που έγιναν

[ctx: edit_project_rev_comments]
en: Comments:
el: Σχόλια:

en: Other relevant info
el: Άλλες σχετικές πληροφορίες

en: Revisions:
el: Αναθεωρήσεις:

en: History of main modifications made to the project
el: Ιστορικό των κυριότερων τροποποιήσεων που έγιναν στο έργο

en: Add revision record
el: Προσθήκη καταγραφής αναθεωρήσεων

en: Edit revision record
el: Επεξεργασία καταγραφής αναθεωρήσεων

en: Revision data
el: Δεδομένα αναθεώρησης

en: objects
el: αντικείμενα

en: object
el: αντικείμενο

en: Start of activity:
el: Έναρξη δραστηριότητας:

en: Click on object:
el: Κάντε κλικ στο αντικείμενο:

en: Erroneous action:
el: Εσφαλμένη ενέργεια:

en: Correct action:
el: Σωστή ενέργεια:

en: Activity finished with errors:
el: Η δραστηριότητα ολοκληρώθηκε με λάθη:

en: Activity finished OK:
el: Η δραστηριότητα ολοκληρώθηκε σωστά:

en: Error: The description field cannot be leaved blank!
el: Σφάλμα: Το πεδίο περιγραφής δεν μπορεί να μείνει κενό:

en: Edit event sounds
el: Επεξεργασία ήχου συμβάντων

[ctx: edit_project_evsounds]
en: Event sounds:
el: Ήχοι συμβάντων:

[ctx: edit_project_evsounds_tooltip]
en: Set specific sounds for each JClic event
el: Καθορίστε συγκεκριμένο ήχο για κάθε συμβάν του JClic

[ctx: edit_act_evsounds]
en: Event sounds:
el: Ήχοι συμβάντων:

[ctx: edit_act_evsounds_tooltip]
en: Set specific sounds for each JClic event
el: Καθορίστε συγκεκριμένο ήχο για κάθε συμβάν του JClic

en: default sound
el: Προεπιλεγμένος ήχος

en: disabled
el: απενεργοποιημένο

en: Enable or disable the sound for this event
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση ήχου για αυτό το συμβάν

en: Click to select a sound for this event, or uncheck to use the default sound
el: Κάνε κλικ για να επιλέξεις ήχο για αυτό το συμβάν ή αποεπέλεξε για να χρησιμοποιήσεις τον προεπιλεγμένο ήχο

en: New project...
el: Νέο έργο

en: Create a new JClic project
el: Δημιουργία νέου έργου Jclic

[ctx: edit_arith_op_from]
en: From:
el: Από:

en: Minimum value of the operator
el: Ελάχιστη τιμή τελεστή

[ctx: edit_arith_op_to]
en: To:
el: Προς:

en: Maximum value of the operator
el: Μέγιστη τιμή τελεστή

en: With:
el: Με:

en: If checked, the operator can also have this value
el: Εάν επιλεγεί, ο τελεστής μπορεί επίσης να πάρει αυτή την τιμή

en: One from the list:
el: Ένα από τη λίστα:

en: List of possible values for the operator
el: Λίστα πιθανών τιμών τελεστών

en: Decimals:
el: Δεκαδικά:

en: Number of decimals of the operand
el: Αριθμός δεκαδικών ψηφίων τελεστή

en: # (integer)
el: # (ακέραιος)

en: First operand
el: Αρχικός τελεστής

en: Second operand
el: Δεύτερος τελεστής

en: Operations:
el: Πράξεις:

en: Select the kind of operations to be performed
el: Επέλεξε το είδος των ενεργειών για να εκτελεστούν

en: Plus
el: Πρόσθεση

en: Minus
el: Αφαίρεση

en: Multiply
el: Πολλαπλασιασμός

en: Divide
el: Διαίρεση

en: Unknown:
el: Άγνωστο:

en: Select the item that will act as a unknown
el: Επέλεξε το αντικείμενο που θα λειτουργεί ως ο άγνωστος

en: The result is the unknown
el: Το αποτέλεσμα είναι ο άγνωστος

en: The second operator is the unknown
el: Ο δεύτερος τελεστής είναι ο άγνωστος

en: The first operator is the unknown
el: Ο πρώτος τελεστής είναι ο άγνωστος

en: The operation is the unknown
el: Άγνωστη λειτουργία

en: Write the result at the beggining of the expression
el: Γράψε το αποτέλεσμα στη αρχή της έκφρασης

en: Result:
el: Αποτέλεσμα:

en: Do not carry
el: Μην μεταφέρεις

en: Random
el: Τυχαίο

en: Ascending
el: Αύξουσα

en: Order by result:
el: Ταξινόμηση κατά αποτέλεσμα

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Avoid duplicates
el: Αποφυγή διπλότυπων

en: Conditions:
el: Συνθήκες:

en: Indifferent
el: όμοια

en: The first operator must be greather than the second one
el: Ο πρώτος τελεστής πρέπει να είναι μεγαλύτερος από τον δεύτερο

en: The first operator must be lesser than the second one
el: Ο πρώτος τελεστής πρέπει να είναι μικρότερος από τον δεύτερο

en: Other conditions
el: Άλλες συνθήκες

en: Automatic content generator:
el: Αυτόματος δημιουργός περιεχομένων:

en: Select the type of automatic content generator for this activity.
el: Επιλογή τύπου δημιουργού αυτόματου περιεχομένου για αυτή τη δραστηριότητα.

en: Content generator
el: Δημιουργός περιεχομένων

en: Settings...
el: Ρυθμίσεις...

en: Configure the content provider settings
el: Διαμόρφωση ρυθμίσεων πάροχου περιεχομένου

en: Edit data
el: Επεξεργασία δεδομένων

en: Activity edit
el: Επεξεργασία δραστηριότητας

en: Content provider edit
el: Επεξεργασία παροχέα περιεχομένων

en: Error creating the content provider!
el: Σφάλμα στη δημιουργία πάροχου περιεχομένου!

en: Creation
el: Δημιουργία

[ctx: edit_project_description_block]
en: Description
el: Περιγραφή

[ctx: edit_project_ui_block]
en: User interface
el: Διεπαφή χρήστη

[ctx: edit_act_description]
en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: New activity...
el: Νέα δραστηριότητα...

en: Insert
el: Εισαγωγή

en: I
el: Ι

en: View
el: Προβολή

[ctx: action_editProject_caption]
en: Project
el: Έργο

en: Edit project settings
el: Επεξεργασία ρυθμίσεων έργου

en: Media
el: Μέσα

en: Edit the project's multimedia library
el: Επεξεργασία της βιβλιοθήκης πολυμέσων του έργου

[ctx: action_editActivities_caption]
en: Activities
el: Δραστηριότητες

en: Edit the activities
el: Επεξεργασία δραστηριοτήτων

[ctx: action_editSeq_caption]
en: Sequences
el: Ακολουθίες

en: Edit the sequences of activities
el: Επεξεργασία ακολουθιών δραστηριοτήτων

en: Current project has been modified. Do you want to save the changes?
el: Το παρόν έργο έχει τροποποιηθεί. Θέλετε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές;

en: Descriptors
el: Παιδαγωγικά χαρακτηριστικά

en: New media object...
el: Νέο αντικείμενο πολυμέσων...

en: Add a new image or multimedia object to the library
el: Προσθήκη νέας εικόνας ή αντικειμένου πολυμέσων στην βιβλιοθήκη

en: Score threshold:
el: Κατώτατο όριο βαθμολογίας:

en: Take this way when the global score is equal to or higher than...
el: Ακολουθήστε αυτή τη διαδρομή, όταν η συνολική βαθμολογία είναι ίση ή μεγαλύτερη από...

en: Time threshold:
el: Αφετηρία χρόνου:

en: In order to take this way, the time spent on the activities must be less than...
el: Για να ακολουθήσετε αυτή τη διαδρομή, ο χρόνος που αναλώθηκε για τις δραστηριότητες πρέπει να είναι μικρότερος από...

en: Take this way when the global score is lower than...
el: Ακολουθήστε αυτή τη διαδρομή όταν η συνολική βαθμολογία είναι χαμηλότερη από...

en: Take this way when the time spent on the activities is more than...
el: Ακολουθήστε αυτή τη διαδρομή, όταν ο χρόνος που αναλώθηκε για τις δραστηριότητες είναι μεγαλύτερος από...

en: Conditional jumps
el: Εξαρτημένα βήματα

en: Set special jumps to be executed only under specific condicions
el: Καθορίστε ειδικά βήματα που πρέπει να εκτελεστούν μόνο κάτω από συγκεκριμένους όρους

en: Set conditions to jump to an upper level
el: Καθορίστε τους όρους για μετάβαση σε ανώτερο επίπεδο

en: Lower jump:
el: Μετάβαση κάτω:

en: Upper jump:
el: Μετάβαση άνω:

en: Set conditions to jump to an lower level
el: Καθορίστε τους όρους για μετάβαση σε κατώτερο επίπεδο

en: Action assigned to the "next" button
el: Ενέργεια που ανατέθηκε στο πλήκτρο "επόμενο"

en: Action assigned to the "previous" button
el: Ενέργεια που ανατέθηκε στο πλήκτρο "προηγούμενο"

en: Set the jump target
el: Καθορίστε το στόχο της μετάβασης

en: Action to be done
el: Ένέργεια που πρέπει να γίνει

en: Activity assigned to this sequence element
el: Ενέργεια που ανατέθηκε σε αυτό το στοιχείο της ακολουθίας

en: Tag used to reference this sequence element (optional field)
el: Ετικέτα που χρησιμοποιείται ως παραπομπή για αυτό το στοιχείο της ακολουθίας (προαιρετικό πεδίο)

en: Description of the sequence element (optional field)
el: Περιγραφή στοιχείου ακολουθίας (προαιρετικό πεδίο)

en: Enable or disable the arrow button
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση πλήκτρου βέλους

en: Move on automatically when the activity finishes
el: Αυτόματη μετακίνηση όταν η δραστηριότητα ολοκληρώνεται

en: Seconds to wait before to do the automatic move
el: Δευτερόλεπτα αναμονής πριν την αυτόματη μετακίνηση

en: Select color
el: Επιλογή χρώματος

en: Please wait while the resource is being renamed...
el: Παρακαλώ περιμένετε ενόσω η πηγή μετανομάζεται...

[ctx: edit_act_cell_width]
en: Width:
el: Πλάτος:

en: Cell width (in pixels)
el: Πλάτος κελιού (σε εικονοστοιχεία)

[ctx: edit_act_cell_height]
en: Height:
el: Ύψος:

en: Cell height (in pixels)
el: Ύψος κελιού (σε pixels)

en: Hidden words:
el: Κρυμμένες λέξεις:

en: List of the hidden words placed in the panel
el: Λίστα κρυμμένων λέξεων του πίνακα

en: Use panel B
el: Χρήση του πίνακα Β

en: The contents of a second panel will be displayed as words are found
el: Τα περιεχόμενα του δεύτερου πίνακα θα εμφανίζονται ως λέξεις που βρέθηκαν

en: Select the shaper type to be used in the panel
el: Επιλέξτε τη μορφή του σχεδιαστή που θα χρησιμοποιηθεί στον πίνακα

en: Number of columns of  the panel
el: Αριθμός στηλών του πίνακα

en: Number of rows of  the panel
el: Αριθμός γραμμών του πίνακα

en: Transparent delimiters
el: Όρια διαφάνειας

en: Treat the delimiters (black boxes) as transparent holes
el: Αντιμετώπιση των ορίων (μαύρα πλαίσια) ως αδύνατα σημεία της διαφάνειας

en: Mixes\:
el: Μείγματα\:

en: Number of times to shuffle
el: Πόσες φορές θα γίνει ανακάτωμα

en: Copy attributtes to...
el: Αντιγραφή χαρακτηριστικών στο...

en: Attributes
el: Χαρακτηριστικά

en: Apply to:
el: Εφαρμογή σε:

en: Main window
el: Κύριο παράθυρο

en: Play window
el: Παράθυρο αναπαραγωγής

en: Activities to be modified:
el: Δραστηριότητες που πρέπει να τροποποιηθούν:

en: Copy attributes
el: Αντιγραφή ιδιοτήτων

en: Copy current activity attributes to other activities
el: Αντιγραφή χαρακτηριστικών της τρέχουσας δραστηριότητας σε άλλες δραστηριότητες

en: Project name:
el: Όνομα έργου:

en: Short, descriptive name of the project
el: Σύντομο περιγραφικό όνομα του έργου

[ctx: edit_new_project_filename]
en: File name:
el: Όνομα αρχείου:

en: Name of the project file, without extension
el: Όνομα αρχείου του έργου, χωρίς επέκταση

[ctx: edit_new_project_folder]
en: Folder:
el: Φάκελος:

en: Name of the folder where the project will be stored
el: Όνομα φακέλου όπου θα αποθηκευτεί το έργο

[ctx: edit_new_project_folder_browse]
en: Browse...
el: Περιήγηση...

en: Create new JClic project
el: Δημιουργία νέου  έργου JClic

en: Error: Project, file and folder must have valid, non-empty names.
el: Σφάλμα: Το έργο, το αρχείο και ο φάκελος πρέπει να έχουν έγκυρα ονόματα.

en: This folder already contains another Clic 3.0 or JClic project. In order to avoid confusions, is preferable to maintain each project in a separate folder, but that isn't a strict rule. Do you really want to create the new project in this folder?
el: Αυτός ο φάκελος περιέχει ήδη ένα άλλο έργο του Clic 3.0 ή του JClic. Για να αποφύγετε την αναστάτωση, είναι προτιμότερο να διατηρείτε κάθε έργο σε ξεχωριστό φάκελο, αν και αυτό δεν είναι αυστηρός κανόνας. Θέλετε πραγματικά να δημιουργήσετε το νέο έργο σε αυτόν τον φάκελο;

en: Error: Unable to create the specified folder!
el: Σφάλμα: Αδύνατη η δημιουργία του επιλεγμένου φακέλου!

en: Error: No activity selected! In order to use this function you must select in the list the activity or activities to wich the indicated attributes will be applied.
el: Σφάλμα: Δεν επιλέχθηκε δραστηριότητα! Για να εφαρμοστούν τα υποδεικνυόμενα χαρακτηριστικά, πρέπει να επιλέξετε από τη λίστα τη δραστηριότητα ή τις δραστηριότητες στις οποίες θα γίνει η εφαρμογή.

en: Copying attributes to:
el: Αντιγραφή ιδιοτήτων στο:

en: Margin
el: Περιθώριο

en: Background color
el: Χρώμα υποβάθρου

[ctx: edit_act_copy_gradient]
en: Gradient
el: Διαβάθμιση

en: Background image
el: Εικόνα φόντου

[ctx: edit_act_copy_border]
en: Border
el: Περίγραμμα

en: Transparent background
el: Φόντο διαφάνειας

en: Position
el: Θέση

[ctx: edit_act_copy_messages]
en: Messages
el: Μηνύματα

en: Style of initial message
el: Στυλ αρχικού μηνύματος

en: Style of end message
el: Στυλ τελικού μηνύματος

en: Style of error message
el: Στυλ μηνύματος σφάλματος

[ctx: edit_act_copy_reports]
en: Reports
el: Αναφορές

en: Include activity in reports
el: Συμπεριέλαβε την δραστηριότητα στις αναφορές

en: Record actions
el: Καταγραφή ενεργειών

[ctx: edit_act_copy_interface]
en: User interface
el: Διεπαφή χρήστη

en: Skin
el: Θέμα

en: Event sounds
el: Ήχοι συμβάντων

[ctx: edit_act_copy_counters]
en: Counters
el: Μετρητές

[ctx: edit_act_copy_cTime]
en: Time counter
el: Χρονόμετρο

en: Max. time
el: Μέγιστος χρόνος

[ctx: edit_act_copy_cTries]
en: Tries counter
el: Μετρητής προσπαθειών

en: Max. tries
el: Μέσιστες προσπάθειες

[ctx: edit_act_copy_cScore]
en: Score counter
el: Μετρητής βαθμολογίας

en: Times to scramble
el: Πόσες φορές θα γίνει το ανακάτωμα

[ctx: edit_act_copy_buttons]
en: Buttons
el: Πλήκτρα

en: Help button
el: Πλήκτρο βοήθειας

en: Information button
el: Πλήκτρο πληροφορίας

en: Grids
el: Πλέγματα

en: Style of grid A
el: Στυλ πλέγματος Α

en: Style of grid B
el: Στυλ πλέγματος Β

en: Style of text grids
el: Στυλ πλεγμάτων κειμένων

en: Text activities
el: Δραστηριότητες κειμένου

en: Font face
el: Στοιχείο γραμματοσειράς

en: Font size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Font style
el: Στυλ γραμματοσειράς

en: Main text colour
el: Χρώμα κύριου κειμένου

[ctx: edit_act_copy_textTargetColour]
en: Select the JClic project of which the activities will be imported
el: Επιλέξτε το σχέδιο εργασίας του JClic από όπου θα εισαχθούν οι δραστηριότητες

en: Errors colour
el: Χρώμα σφαλμάτων

en: Tab space
el: Διάστημα στηλοθέτη

en: Style of previous message
el: Στυλ προηγούμενου μηνύματος

en: Change activity type
el: Αλλαγή τύπου δραστηριότητας

en: Full name of the class to be used to build the activity (advanced users only!)
el: Πλήρες όνομα είδους που θα χρησιμοποιηθεί για τη δημιουργία της δραστηριότητας (μόνο για προχωρημένους χρήστες!)

en: Other...
el: Άλλο...

en: Advanced users can also create unregistered types of JClic activities. Just write below the full class name, prefixed by the package (like "com.acme.activities.FooActivity"). Activity classes must extend <b>edu.xtec.jclic.Activity</b>, and must be accessibles to the JVM classloader.
el: Οι προχωρημένοι χρήστες μπορούν επίσης να δημιουργήσουν δικές τους δραστηριότητες για το JClic. Γράψτε το πλήρες όνομα του είδους με το πρόθημα του πακέτου (π.χ. "com.acme.activities.FooActivity"). Τα είδη των δραστηριοτήτων πρέπει να έχουν επέκταση <b>edu.xtec.jclic.Activity</b> και πρέπει να είναι προσπελάσιμα από τη JVM.

en: Name of the activity:
el: Ονομασία δραστηριότητας

en: Each activity must have a name unique in the project
el: Κάθε δραστηριότητα πρέπει να έχει ένα μοναδικό όνομα στο έργο

en: <html><p style="font-family:Helvetica; font-size:10px;"><b>Warning:</b> Changing the type of activity can cause lost of some of the current activity attributes and objects. Use it with care!</p><p>&nbsp;</p></html>
el: <html><p στυλ="font-family:Helvetica; μέγεθος γραμματοσειράς:10px;"><b>Προσοχή:</b> Η αλλαγή του τύπου της δραστηριότητας μπορεί να προκαλέσει απώλεια χαρακτηριστικών και αντικειμένων της τρέχουσας δραστηριότητας. Χρησιμοποιήστε το με προσοχή!</p><p>&nbsp;</p></html>

en: Location of JClic code:
el: Τοποθεσία κωδικού του JClic:

en: URL pointing to a folder with the JClic program files and scripts
el: URL που στοχεύει σε έναν φάκελο με τα αρχεία και τα σενάρια του JClic

en: HTML code before:
el: Κώδικας HTML πριν:

note: #Text to be displayed below the applet. HTM code allowed.
en: Text or HTML code to be placed before the applet
el: Κείμενο ή κώδικας HTML που πρέπει να τοποθετηθεί πριν την εφαρμογή

en: HTML code after:
el: Κώδικας HTML μετά:

en: Text or HTML code to be placed after the applet
el: Κείμενο ή κώδικας HTML που πρέπει να τοποθετηθεί μετά την εφαρμογή

en: Applet size:
el: Μέγεθος εφαρμογής:

en: Width and height of the applet, in absolute or percentage values.
el: Πλάτος και ύψος της εφαρμογής, σε απόλυτες ή ποσοστιαίες τιμές.

en: Page title:
el: Τίτλος σελίδας:

en: Text to be shown at the top of the browser window
el: Κείμενο που θα εμφανίζεται στο επάνω μέρος του φυλλομετρητή

en: The web page "%s" has been created successfully.
el: Η ιστοσελίδα "%s" έχει δημιουργηθεί με επιτυχία.

en: Do you want to open it now with the browser?
el: Θέλετε να το ανοίξετε με τον φυλλομετρητή τώρα;

en: Create web page...
el: Δημιουργία ιστοσελίδας..

en: Creation of an HTML page with a JClic applet
el: Δημιουργία μιας HTML ιστοσελίδας με μικροεφαρμογή του Jclic

en: Create a HTML page with an applet containing the current project
el: Δημιουργία μιας HTML ιστοσελίδας με μικροεφαρμογή που εμπεριέχεται στο τρέχον έργο

[ctx: applet_filename]
en: File name:
el: Όνομα αρχείου:

en: Name of the HTML file to be created
el: Όνομα του HTML αρχείου που θα δημιουργηθεί

en: Applet
el: Μικροεφαρμογή

en: Default values used in web page creation
el: Προεπιλεγμένες τιμές για τη δημιουργία ιστοσελίδων

[ctx: applet_bgcolor]
en: Background color:
el: Χρώμα φόντου:

en: HTML page background color
el: Χρώμα φόντου HTML ιστοσελίδας

[ctx: applet_centered]
en: Centered
el: Κεντραρισμένο

en: Place the applet horizontally centered
el: Τοποθετήστε την εφαρμογή κεντραρισμένη οριζόντια

en: Applet width (absolute or percentage)
el: Πλάτος εφαρμογής (απόλυτη ή ποσοστιαία τιμή)

en: Applet height (absolute or percentage)
el: Ύψος εφαρμογής (απόλυτη ή ποσοστιαία τιμή)

en: On exit, go to:
el: Κατά την έξοδο, μετάβαση σε:

en: URL where to redirect the navigation on JClic exit
el: URL στην οποία θα ανακατευθύνεται η περιήγηση κατά την έξοδο του JClic.

en: Info frame name:
el: Όνομα πλαισίου πληροφοριών:

en: Name of the frame used to show the content related to the "info" button
el: Όνομα πλαισίου που χρησιμοποιείται για την εμφάνιση περιεχομένου σχετικού με το πλήκτρο "πληροφορίες

en: Create project installer...
el: Δημιουργία εγκαταστάτη έργου...

en: Create a project installer script for JClic player
el: Δημιουργία σεναρίου εγκατάστασης έργου για τον αναπαραγωγέα του JClic

en: Edit project installer script
el: Επεξεργασία σεναρίου εγκαταστάτη έργου

[ctx: installer_title]
en: Title:
el: Τίτλος:

en: Project title, to be shown on the installer wizard
el: Τίτλος έργου που θα εμφανιστεί στον οδηγό εγκατάστασης

en: Autors:
el: Δημιουργοί:

en: Author/s of the project (short text)
el: Δημιουργός/οί του έργου (σύντομο κείμενο)

[ctx: installer_folder]
en: Folder:
el: Φάκελος:

en: Folder name to be suggested by the installer wizard
el: Όνομα φακέλου που προτείνεται από τον οδηγό εγκατάστασης

en: Files to be copied:
el: Άρχεια για αντιγραφή:

en: Files to be copied by the installer
el: Αρχεία που θα αντιγραφούν από τον εγκαταστάτη

en: Available files
el: Διαθέσιμα αρχεία

en: Selected files
el: Επιλεγμένα αρχεία

en: >> add >>
el: >> προσθήκη >>

en: Add selected file to the list
el: Προσθήκη επιλεγμένου αρχείου στη λίστα

en: << remove <<
el: <<διαγραφή<<

en: Remove selected file from the list
el: Διαγραφή επιλεγμένου αρχείου από τη λίστα

en: Launch button
el: Κουμπί έναρξης

en: Properties of the button to be shown in the project library
el: Οι ιδιότητες το κουμπιού παρουσιάζονται στη βιβλιοθήκη του προγράμματος

en: Main project:
el: Κύριο έργο

en: JClic project to be launched by the button
el: Έργο του JClic που θα φορτωθεί με το πλήκτρο

[ctx: installer_button_text]
en: Label:
el: Ετικέτα:

en: Short text label, to be shown inside the button
el: Ετικέτα σύντομου κειμένου που θα εμφανίζεται στο εσωτερικό του πλήκτρου

en: Icon:
el: Εικονίδιο:

en: Picture to be used as button icon. Leave blank to use the default JClic icon.
el: Εικόνα που θα χρησιμοποιηθεί ως εικονίδιο πλήκτρου. Αν μείνει κενό θα χρησιμοποιηθεί το προεπιλεγμένο εικονίδιο του JClic.

[ctx: installer_button_description]
en: Description
el: Περιγραφή

en: Tooltip to be shown by the button
el: Συμβουλή οθόνης που εμφανίζεται με το πλήκτρο

en: Error: Missing project title
el: Σφάλμα: Λείπει ο τίτλος του έργου

en: Error: Missing folder name
el: Σφάλμα: Λείπει το όνομα φακέλου

en: Error: No files selected
el: Σφάλμα: Μη επιλεγμένα αρχεία

en: Error: Missing launch button text label
el: Σφάλμα: Λείπει η ετικέτα κειμένου του πλήκτρου φόρτωσης

en: Error: The project assigned to the launch button is not in the list of files to be copied
el: Σφάλμα: Το έργο που έχει ανατεθεί στο πλήκτρο φόρτωσης, δεν υπάρχει στη λίστα των προς αντιγραφή αρχείων

en: Full-page applet
el: Μικροεφαρμογή πλήρους σελίδας

en: Applet with specific dimensions
el: Μικροεφαρμογή με καθορισμένες διαστάσεις

en: Align text left
el: Στοίχιση κειμένου αριστερά

en: Center text
el: Στοίχιση κειμένου στο κέντρο

en: Align text right
el: Στοίχιση κειμένου δεξιά

en: Create or remove target
el: Δημιουργία ή αφαίρεση στόχου

en: Insert a cell
el: Εισαγωγή ενός κελιού

en: Content
el: Περιεχόμενο

[ctx: edit_text_act_style]
en: Style
el: Στυλ

en: Cell size:
el: Μέγεθος κελιού:

en: The following activities never appear in any of the project's activity sequences, so they never will be displayed:
el: Οι δραστηριότητες που ακολουθούν δεν περιλαμβάνονται σε καμία ακολουθία δραστηριοτήτων του έργου. Αυτό σημαίνει πως δεν θα εμφανίζονται:

en: The following media objects are not used directly in any activity:
el: Τα παρακάτω αντικείμενα πολυμέσων δεν χρησιμοποιούνται απευθείας σε καμία δραστηριότητα:

en: Do you want to add them at the end of the last activity sequence?
el: Θέλεις να προστεθούν στο τέλος της ακολουθίας της τελευταίας δραστηριότητας;

en: Do you want to remove them?
el: Θέλεις να τα αφαιρέσεις;

en: Removal of unused media objects
el: Διαγραφή μη χρησιμοποιημένων αντικειμένων πολυμέσων

en: Orphan activities
el: Ορφανές δραστηριότητες

en: Update all media content
el: Αναβάθμιση όλων των μέσων

en: Update all media objects reloading its files
el: Ενημέρωση όλων των πολυμεσικών αντικειμένων με επαναφόρτωση των αρχείων τους

en: Updating media...
el: Αναβάθμιση μέσων...

en: Export all media
el: Εξαγωγή όλων των μέσων

en: Save to files the content of all media elements
el: Αποθήκευση σε αρχείο όλων των περιεχομένων των πολυμεσικών στοιχείων

en: X*
el: Χ*

en: Select
el: Επιλογή

en: Add point
el: Προσθήκη σημείου

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Draw rectangle
el: Σχεδίαση τετραπλεύρου

en: Draw ellipse
el: Σχεδίαση έλλειψης

en: Draw polygon
el: Σχεδίαση πολυγώνου

en: Convert to line
el: Μετατροπή σε γραμμή

en: Convert to Bézier curve
el: Μετατροπή σε καμπύλη Bezier

en: Convert to quadratic curve
el: Μετατροπή σε δευτεροβάθμια καμπύλη

en: Rotate left
el: Περιστροφή αριστερά

en: Rotate right
el: Περιστροφή δεξιά

en: Expand
el: Ανάπτυξη

en: Contract
el: Απομάκρυνση

en: Zoom in
el: Μεγέθυνση

en: Zoom out
el: Σμίκρυνση

en: Join nearest points
el: Σύνδεση κοντινών σημείων

en: Show points
el: Εμφάνιση σημείων

en: Show/Hide the points
el: Εμφάνιση/Απόκρυψη σημείων

en: Grid size:
el: Μέγεθος πλέγματος:

en: Show / Hide grid
el: Εμφάνιση/Απόκρυψη πλέγματος

en: Magnet radius:
el: Ακτίνα μαγνήτη:

en: Defined elements
el: Καθορισμένα στοιχεία

en: Name of the selected element
el: Όνομα του επιλεγμένου αντικειμένου

en: Action radius of the magnet, when enabled
el: Ακτίνα δράσης του μαγνήτη, όταν ενεργοποιείται

en: Size of the grid
el: Μέγεθος πλέγματος

[ctx: edit_mc_activity]
en: Activity:
el: Δραστηριότητα:

en: Sequence:
el: Ακολουθία:

en: Project:
el: Έργο:

en: Choose activity
el: Επιλογή δραστηριότητας

en: Choose sequence
el: Επιλογή ακολουθίας

en: Insufficient data!
el: Ανεπαρκή δεδομένα!

en: Arrow color:
el: Χρώμα βέλους:

en: Color used by the editor to draw the arrows (not exactly, because an XOR bit mask is used)
el: Χρώμα που χρησιμοποιείται από τον συντάκτη για τον σχεδιασμό των βελών (όχι ακριβώς, επειδή χρησιμοποιείται μια XOR μάσκα)

en: Edit...
el: Επεξεργασία...

en: Edit the selected activity
el: Επεξεργασία της επιλεγμένης δραστηριότητας

en: Save as...
el: Αποθήκευση ως...

en: Save the current project with a different name
el: Αποθήκευση της τρέχουσας εργασίας με διαφορετικό όνομα

[ctx: edit_act_behavior_block]
en: Behavior
el: Συμπεριφορά

[ctx: edit_act_behavior]
en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: Drag objects
el: Σύρσιμο αντικειμένων

en: Drag objects instead of use a connection line
el: Σύρε τα αντικείμενα αντί να χρησιμοποιήσεις τη γραμμή ένωσης

en: Check solving order
el: Έλεγχος σειράς λύσεων

en: Cells must be solved in order
el: Τα κελιά πρέπει να λυθούν με σειρά

en: Scramble
el: Ανακάτωμα όλων

en: Import activities...
el: Εισαγωγή δραστηριοτήτων...

en: Import activities from another project
el: Εισαγωγή δραστηριοτήτων από άλλο σχέδιο εργασίας

en: The selected file corresponds to the current project. Activities can be imported only between different projects. Please select another project file.
el: Το επιλεγμένο αρχείο αντιστοιχεί στο τρέχον έργο. Δραστηριότητες μπορούν να εισαχθούν μόνο μεταξύ διαφορετικών έργων. Παρακαλώ επιλέξτε ένα άλλο αρχείο έργου.

en: Select one or more activities to import into the current project\:
el: Επιλέξτε μια ή περισσότερες δραστηριότητες για εισαγωγή στο ενεργό σχέδιο εργασίας

en: Importing...
el: Εισαγωγή...

en: Checking dependencies...
el: Έλεγχος εξαρτήσεων

en: Importing media\:
el: Εισαγωγή μέσων

en: Importing activity\:
el: Εισαγόμενη δραστηριότητα

[ctx: import_selectProject]
en: Select the JClic project of which the activities will be imported
el: Επιλέξτε το σχέδιο εργασίας του JClic από όπου θα εισαχθούν οι δραστηριότητες

en: Tag marks
el: Σημάνσεις ετικέτας

en: Start mark\:
el: Αρχή σήμανσης

en: Mark used at the beginning of tags
el: Σήμανση που χρησιμοποιείται στην αρχή της σήμανσης

en: End mark\:
el: Τέλος σήμανσης

en: Mark used at the end of tags
el: Σήμανση που χρησιμοποιείται στο τέλος της σήμανσης

en: File
el: Αρχείο

en: File or URL\:
el: Αρχείο ή ιστοτόπος

en: Name or URL of the file containing the values that will replace tags
el: Όνομα ή URL του αρχείου που περιέχει τις τιμές, οι οποίες θα αντικαταστήσουν τις ετικέτες

en: Charset\:
el: Σετ χαρακτήρων

en: Character encoding used in the file
el: Κωδικοποιημένοι χαρακτήρες χρησιμοποιούνται στο αρχείο

[ctx: edit_tagRep_browseFile]
en: Browse...
el: Περιήγηση...

en: Browse the filesystem
el: Περιήγηση στο σύστημα αρχείων

en: Tag replacing
el: Αντικατάσταση ετικέτας

en: Clear text styles...
el: Αφαίρεση στυλ κειμένου...

en: Warning\: This action will clear the specific character attributes applied to the document, setting it back to its main style. This action cannot be undone. Do you want to do it?
el: Προσοχή\: Αυτή η ενέργεια θα αφαιρέσει τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του κειμένου που εφαρμόζονται στο έγγραφο και θα εφαρμόσει το κύριο στυλ. Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί. Θέλετε οπωσδήποτε να το κάνετε;

en: Maximum size of images:
el: Μέγιστο μέγεθος εικόνων:

en: Maximum width of images imported into the media library.
el: Μέγιστο πλάτος εικόνων που εισάγονται στη βιβλιοθήκη πολυμέσων.

en: Maximum height of images imported into the media library.
el: Μέγιστο ύψος εικόνων που εισάγονται στη βιβλιοθήκη πολυμέσων.

en: The image "%s" has a size of %s pixels. This exceeds the maximum allowed by JClic Author (%s). Do you want to resize it?
el: Η εικόνα "%s" έχει μέγεθος %s εικονοστοιχείων. Αυτό ξεπερνάει το μέγιστο μέγεθος που επιτρέπεται από το JClic Author (%s). Θέλετε να αλλάξετε το μέγεθος;
