JClic 0.2.0.0 - en to fr translation catalogue (756 entries)

en: Name of the activity
fr: Nom de l'activité

[ctx: edit_act_name]
en: Name:
fr: Nom\:

en: Description of the activity
fr: Description de l'activité

[ctx: edit_act_reports_block]
en: Reports
fr: Rapports

en: Include this activity in reports
fr: Inclure l'activité dans les rapports

en: Include the results of this activity in users' reports
fr: Inclure les résultats de cette activité dans les rapports utilisateur

en: Code:
fr: Code\:

en: Optional code used to group and search in the reports database.
fr: Code optionnel utilisé pour grouper et rechercher dans la base de rapports.

en: Report user actions
fr: Rapport des actions utilisateurs

en: Register the details of all the actions performed by users
fr: Enregistrer le détail de toutes les actions réalisées par les utilisateurs

[ctx: edit_act_counters_block]
en: Counters
fr: Compteurs

[ctx: edit_act_timeCounter]
en: Time counter
fr: Chronomètre

en: Show/hide the time conter
fr: Montrer/cacher le chronomètre

[ctx: edit_act_actionsCounter]
en: Tries counter
fr: Compteur d'essais

en: Show/hide the tries counter
fr: Montrer/cacher le compteur d'essais

[ctx: edit_act_scoreCounter]
en: Score counter
fr: Score

en: Show/hide the score counter.
fr: Montrer/cacher le score

en: Max time:
fr: Temps max\:

en: Maximum time to to solve the activity, in seconds, or 0 for unlimited time.
fr: Temps maximum pour résoudre l'activité, en secondes, ou 0 pour temps illimité.

en: Countdown
fr: Compte à rebours

en: The counter starts at máximum value, decreasing to 0.
fr: Le compteur démarre à valeur maximale, en décroissant jusque 0.

en: Max tries:
fr: Max d'essais\:

en: Maximum number of tries allowed, or 0 for unlimited tries.
fr: Nombre maximum d'essais autorisés, ou 0 pour nombre d'essais illimités.

[ctx: edit_act_buttons_block]
en: Buttons
fr: Boutons

en: Help
fr: Aide

en: Show/hide help button
fr: Montrer/cacher le bouton d'aide

en: Show solution
fr: Montrer la solution

en: Show this message:
fr: Montrer ce message\:

en: Show/Hide the button of information
fr: Montrer/Cacher le bouton d'information

en: Show this URL:
fr: Montrer cette URL\:

en: Execute this command:
fr: Exécuter cette commande\:

en: Web site address to show when click on the info button
fr: Adresse de site Web à montrer en cliquant sur le bouton info.

en: Command line to be executed on click to the info button.
fr: Ligne de commande à exécuter en cliquant sur le bouton info.

en: Main window:
fr: Fenêtre principale\:

en: Game window:
fr: Fenêtre de travail\:

en: Margin:
fr: Marges\:

en: Horizontal and vertical spacing between visual objects.
fr: Espacement vertical et horizontal entre les objets visuels.

[ctx: edit_act_bgColor]
en: Background color:
fr: Couleur d'arrière-plan\:

en: Change the background color.
fr: Changer la couleur d'arrière-plan.

en: Start color:
fr: Couleur de démmarage\:

en: End color:
fr: Couleur terminale\:

en: Selection of the start color
fr: Sélection de la couleur de démarrage

en: Selection of the end color
fr: Sélection de la couleur terminale

en: Cycles:
fr: Cycles\:

en: Number of repetitions of the gradient over the paint surface
fr: Numbre de répétitions du dégradé sur la surface peinte

en: Orientation:
fr: Orientation\:

en: Gradient's orientation, measured in degrees over the horizontal
fr: Orientation du dégradé, mesuré en degrés depuis l'horizontale

en: Gradient:
fr: Dégradé\:

en: Use gradient of colours
fr: Utiliser le dégradé de couleur

en: Opacity
fr: Opacité

en: Set the color's alpha channel (opacity) value.
fr: Définir la valeur de couleur du canal alpha (opacité).

[ctx: edit_gradient_title]
en: Gradient
fr: Dégradé

en: Use default values (null gradient)
fr: Utiliser les valeurs par défaut (pas de dégradé)

en: Image:
fr: Image\:

en: Name and description
fr: Nom et description

en: Tiled
fr: Mosaïque

en: Paint all the surface with the image, repeating it along the X and Y axis as needed.
fr: Peindre toute la surface avec l'image, en la répétant sur l'axe X et Y si nécessaire.

[ctx: edit_act_preview]
en: Preview:
fr: Prévisualisation\:

[ctx: edit_act_border]
en: Border
fr: Bordure

en: Draw a line border arround the window
fr: Dessiner une ligne autour de la fenêtre

en: Transparent
fr: Transparence

en: Window has transparent background
fr: La fenêtre a un arrière-plan transparent

[ctx: edit_act_width]
en: Width:
fr: Largeur\:

[ctx: edit_act_height]
en: Height:
fr: Hauteur\:

en: Width of the object, measured in pixels
fr: Largeur de l'objet, mesurée en pixels.

en: Height of the object, measured in pixels
fr: Hauteur de l'objet, mesurée en pixels.

[ctx: edit_act_centered]
en: Centered
fr: Centrer

en: The object will be centered over the main window
fr: l'objet sera centré sur la fenêtre principale

[ctx: edit_act_x]
en: X:
fr: X\:

en: Absolute horizontal location
fr: Position horizontale absolue

[ctx: edit_act_y]
en: Y:
fr: Y\:

en: Absolute vertical location
fr: Position verticale absolue

[ctx: edit_act_ui_block]
en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Select an image
fr: Sélectionner une image

en: Text:
fr: Texte\:

en: Text to be shown inside this object
fr: Texte à montrer dans cet objet.

en: Typeface:
fr: Police\:

en: Size:
fr: Taille\:

en: Bold
fr: Gras

en: Italic
fr: Italique

en: Underline
fr: Souligné

[ctx: edit_font_style]
en: Style:
fr: Style\:

en: Cell contents
fr: Contenus de cellule

en: Initial message:
fr: Message initial\:

en: Final message:
fr: Message final\:

en: Previous message:
fr: Message précédent\:

en: Error message:
fr: Message d'erreur\:

en: Message to be shown when the activity starts
fr: Message à montrer quand l'activité débute

en: Message to be shown when the activity is finished
fr: Message à montrer quand l'activité se termine

en: Message to be shown when the activity ends with errors
fr: Message à montrer quand l'activité se termine avec erreurs

en: Message to be shown prior to the start of the activity (only in certain types of activities)
fr: Message à montrer en priorité au démérrage de l'activité (seulement dans certains types d'activités)

en: Align:
fr: Aligner\:

en: Text color:
fr: Couleur du texte\:

en: Color used to draw text
fr: Couleur utilisée pour dessiner le texte\:

en: Shadow color:
fr: Couleur de l'ombre\:

en: Color used for drawing the text's shadow, when appliable
fr: Couleur utilisée pour dessiner l'ombre du texte, quand c'est applicable

en: Shadow
fr: Ombre

en: Draw text with shadow
fr: Dessiner le texte avec ombre

en: Border color:
fr: Couleur de bordure\:

en: Color used to draw the cell's border
fr: Couleur utilisée pour dessiner la bordure de cellule

en: Inactive state color:
fr: Couleur d'état inactif\:

en: Color used when the cell is disabled
fr: Couleur utilisée quand la cellule est désactivée

en: Alternative color:
fr: Couleur alternative\:

en: Color used to draw the alternative content in solved cells.
fr: Couleur utilisée pour dessiner les contenus alternatifs dans les cellules résolues.

en: Marked
fr: Pointé

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Alternative
fr: Alternatif

en: Internal margin:
fr: Marge intérieure\:

en: Amount of space between cell's border and text.
fr: Nombre d'espace entre la bordure de cellule et le texte.

en: Border width:
fr: Largeur de bordure\:

en: Width of the stroke used to draw the standard border
fr: Largeur du point utilisé pour dessiner la bordure standard

en: Marker width:
fr: Epaisseur du marqueur\:

en: Width of the stroke used to draw the border when the cell is marked or selected
fr: Largeur du point utilisée pour dessiner la bordure quand la cellule est sélectionée ou marquée

en: Preview in "alternative" state
fr: Prévisualiser en état "alternatif"

en: Preview in "disabled" state
fr: Prévisualiser en état "désactivé"

en: Preview in "marked" state
fr: Prévisualiser en état "marqué"

en: Preview activity
fr: Prévisualiser l'activité

en: Preview and test the activity
fr: Prévisualiser et tester l'activité

en: Title and description of the activity
fr: Titre et description de l'activité

en: Options of the activity
fr: Options de l'activité

[ctx: edit_act_panels_frame]
en: Window
fr: Fenêtre

en: Aspect, size and position of the activity window
fr: Aspect, taille et position de la fenêtre d'activité

en: Content of the activity messages
fr: Contenu des messages de l'activité

en: Panel
fr: Palette

en: Contents of the panel
fr: Contenus de la palette

en: Set the cells color, font and size
fr: Définir la couleur des cellules, fonte et taille

[ctx: edit_act_style]
en: Style:
fr: Style\:

en: Avoid text overlap image
fr: Autoriser que le texte recouvre l'image

en: Try to avoid text overlapping over image
fr: Essayer d'autoriser que le texte recouvre l'image

en: The file
fr: Le fichier

en: already exists in the media library!
fr: existe déjà dans la bibliothèque multimédia\!

en: Shaper:
fr: Forme\:

en: Shaper error:
fr: Erreur de forme\:

en: Columns:
fr: Colonnes\:

en: Rows:
fr: Lignes\:

en: Tooth height:
fr: Hauteur des dentelures\:

en: Tooth width:
fr: Largeur de dentelure\:

en: Random distribution
fr: Disribution aléatoire

en: Shaper properties
fr: Propriétés du constructeur de formes

en: Text
fr: Texte

en: Text of the activity
fr: Texte de l'activité

en: Save...
fr: Enregistrer...

en: Save the current project
fr: Enregistrer le projet courant

en: Document tree...
fr: Arborescence du document...

en: Show the project's document as a tree
fr: Montrer le document projet comme arborescence

en: Document tree
fr: Arborescence du document

en: Referenced by:
fr: Référencé par\:

en: <html><font face="dialog" size="2"><B>Warning:</B><P>This project connects with other projects.<BR>Do you want to explore the links and to load all the related files?<P>(It's advisable to answer <B>YES</B> when importing Clic 3.0 activities)</font></html>
fr: <html><font face\="dialog" size\="2"><B>Attention\:</B><P>Ce projet se connecte avec d'autres projets.<BR>Voulez-vous explorer les liens et charger tous les fichiers liés ?<P>(Il est conseillé de répondre <B>OUI</B> quand vous importez des activités Clic 3.0)</font></html>

[ctx: edit_mc_type]
en: Type:
fr: Type\:

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Play sound
fr: Jouer son

en: Play video
fr: Jouer vidéo

en: Play MIDI
fr: Jouer MIDI

en: Play CD audio
fr: Jouer un CD audio

en: Record sound
fr: Enregistrer son

en: Play recorded sound
fr: Jouer un son enregistrer

en: Go to activity
fr: Aller à l'activité

en: Go to sequence
fr: Aller à la séquence

en: Run program
fr: Lancer le programme

en: Show URL
fr: Montrer URL

en: End
fr: Fin

[ctx: edit_mc_type_return]
en: Return
fr: Retour

en: Priority level:
fr: Niveau de priorité\:

en: File:
fr: Fichier\:

en: Parameters:
fr: Paramètres\:

[ctx: edit_mc_from]
en: From:
fr: De\:

[ctx: edit_mc_to]
en: To:
fr: A\:

[ctx: edit_mc_length]
en: Max. length:
fr: Max. longueur\:

en: Record tape:
fr: Magnétophone\:

en: Stretch size
fr: Stretch taille

[ctx: edit_mc_location]
en: Location:
fr: Localisation\:

[ctx: edit_mc_location_x]
en: X:
fr: X\:

[ctx: edit_mc_location_y]
en: Y:
fr: Y\:

[ctx: edit_mc_location_from]
en: From:
fr: De\:

en: Cell
fr: Cellule

[ctx: edit_mc_location_from_window]
en: Window
fr: Fenêtre

en: Frame
fr: CAdre

en: Loop playback
fr: Jouer en boucle

en: Auto start
fr: Démarrage automatique

en: Catch mouse
fr: Capturer souris

en: Multimedia and active content
fr: Multimedia et contenu actif

en: Active content:
fr: Contenu actif\:

en: Multimedia object selection
fr: Sélection d'objet multimedia

[ctx: edit_media_title]
en: Media library
fr: Librairie média

en: Centered over cell
fr: Centré sur la cellule

en: Centered over window
fr: Centré sur la fenêtre

en: Specify position:
fr: Spécifier la position\:

en: Incorrect tree structure or data!
fr: Structure d'arborescence ou donnée incorrect Incorrect\!

en: Controls
fr: Contrôles

en: Options for buttons and counters
fr: Options pour les boutons et compteurs

[ctx: edit_act_class]
en: Type:
fr: Type\:

en: Grid layout:
fr: Echelle de la grille\:

en: Relative postion of the panels A and B.
fr: Position relative des panneaux A et B.

en: Inverse resolution
fr: Résolution inverse

en: The activity is solved when all assigned elements of "B" are matched.
fr: L'activité est résolue quand tous les éléments assignés à "B" sont affichés.

en: Show all arrows
fr: Montrer toutes les flèches

en: Alternative content:
fr: Contenu alternatif\:

en: Content shown in solved cells and non-assigned cells.
fr: Contenu montré dans les cellules résolues et cellules non-assignées.

en: Edit the alternative content
fr: Editer le contenu alternatif

en: Grid
fr: Grille

en: Grid A
fr: Grille A

en: Grid B
fr: Grille B

en: Layout
fr: Calque

en: Relationship
fr: Relation

en: activity
fr: activité

en: tag
fr: Drapeau

en: jump to
fr: Sauter à

[ctx: edit_seq_activity]
en: Activity:
fr: Activité\:

[ctx: edit_seq_tag]
en: Label:
fr: Etiquette\:

[ctx: edit_seq_description]
en: Description:
fr: Description\:

en: Move on automatically
fr: Déplacer automatiquement

en: Delay:
fr: Delai\:

en: Go forward
fr: Aller devant

en: Go bak
fr: Aller derrière

en: Jump to...
fr: Sauter à...

[ctx: edit_seq_action_return]
en: Return
fr: Retourner

en: Exit JClic
fr: Quitter JClic

en: Forward arrow:
fr: Flêche avant\:

en: Back arrow:
fr: Fl^che arrière\:

en: Action:
fr: Action\:

en: Show button
fr: Montrer bouton

en: JClic Project:
fr: Projet JClic\:

en: Absolute position
fr: Position absolue

en: The object will be placed at the specified X and Y co-ordinates
fr: L'objet sera placé aux coordonnées X et Y spécifiées

[ctx: edit_act_location]
en: Location:
fr: Localisation\:

en: New sequence element...
fr: nouvelle séquence d'activité...

en: Insert a new element into the activity sequence
fr: Insérer un nouvel élément dans la séquence d'activité

en: Please select an activity for the new sequence element.
fr: Sélectionnez une activité pour la nouvelle séquence.

en: Cannot create a new sequence element without activity!
fr: Impossible de créer une nouvelle séquence d'éléments sans activité\!

en: This project has no activities! Unable to create sequence elements in an empty project.
fr: Ce projet n'a pas d'activités\! Impossible de créer une séquence d'éléments dans un projet vide.

en: Jump target:
fr: Cible de saut\:

en: Jump target
fr: Cible de saut

en: Add a new activity to project
fr: Ajouter une nouvelle activité au projet

en: Type of activity:
fr: Type d'activité\:

[ctx: edit_act_prompt_name]
en: Name:
fr: Nom\:

en: Please select the type of activity to create and give it a name:
fr: Sélectionnez le type d'activité à créer et donnez-lui un nom\:

en: You must select an activity type!
fr: Vous devez sélectionner un type d'activité\!

en: You must especify a name for the activity!
fr: Vous devez spécifier un nom pour l'activité\!

en: Unable to create activity!
fr: Impossible de créer l'activité\!

en: Java class name:
fr: Nom de classe Java class\:

en: Answer
fr: Réponse

en: Valid answers:
fr: Réponses valides\:

en: Add a new list element
fr: Ajouter une nouvelle liste d'élément

en: Edit the selected list element
fr: Editer la liste d'éléments sélectionnée

en: Delete the selected list element
fr: Supprimer la liste d'éléments sélectionnée

en: Move up
fr: Déplacer vers le haut

en: Move down
fr: Déplacer vers le bas

en: New text:
fr: Nouveau texte\:

en: Add new list element
fr: Ajouter une nouvelle liste d'élément

en: Modify selected text
fr: Modifier le texte sélectionné

en: Target
fr: Cible

[ctx: edit_text_act_maxLen]
en: Max. length:
fr: Max. longueur\:

en: Maximum amount of characters in the answer.
fr: Nombre maximum de caractères dans la réponse.

en: Filling character
fr: Caractère de remplissage

en: Character used to indicate the blank
fr: Caractère utilisé pour indiquer les blancs

en: Initial length:
fr: Longueur initiale\:

en: Number of filling chars that will be displayed at the beginning of the activity.
fr: Nombre de carctères de remplissage qui seront affichés au démarrage de l'activité.

en: Initial text:
fr: Texte initiale\:

en: Text displayed in the blank at the beggining of the activity.
fr: Texte affiché dans le blanc au démarrage de l'activité.

en: Show a list of options:
fr: Montrer une liste des options\:

en: Display a list of options from which the user must select one.
fr: Afficher une liste d'options dans laquelle l'utilisateur doit en choisir une.

en: Correction options
fr: Options de correction

en: No pop up
fr: Pas de pop up

en: Pop up automatically
fr: Pop up automatique

en: Pop up in errors
fr: Pop up si erreurs

en: Pop up with F1
fr: Pop up avec F1

[ctx: edit_text_act_popup_type]
en: Type:
fr: Type\:

en: Pop up delay:
fr: Pop up delai\:

[ctx: edit_text_act_popup_maxTime]
en: Max. time:
fr: Max. temps\:

en: Sound only
fr: Son seulement

en: You must select a fragment of text in order to create a new text target!
fr: Vous devez sélectionner un fragment de texte pour créer un nouveau texte cible\!

en: Target text cannot include paragraph returns nor tabs.
fr: Le texte cible ne peut pas inclure de retour chariot ni de tabulation.

en: Targets cannot nest!
fr: Cibles ne peuvent être atteintes\!

en: Targets cannot contain cells!
fr: Les cibles ne peuvent contenir de cellules\!

en: Paper colour:
fr: Couleur de papier\:

en: Edit document styles...
fr: Editer les styles de document...

en: Main style:
fr: Style principal\:

en: Tab space:
fr: Tabulation\:

en: Spaces between tab marks:
fr: Espaces entre deux tabulation\:

en: Colors:
fr: Coleurs\:

en: Target colors:
fr: Couleur des cibles\:

en: Error colors:
fr: Couleur des erreurs\:

[ctx: edit_text_act_preview]
en: Preview:
fr: Prévisualisation\:

en: Standard text
fr: Texte standard

en: target
fr: cible

en: error
fr: erreur

en: standard text
fr: texte standard

en: standard text.
fr: texte standard.

en: Warning: This action will supress the currently selected target. Do you want to proceed?
fr: Warning\: Cette action supprimera la cible courante sélectionnée. Voulez-vous continuer ?

en: Previous screen...
fr: Ecran précédent...

en: Don't display any text before starting the activity
fr: Ne pas afficher de texte avant de démarrer l'activité

en: Display the complete text of the exercise
fr: Afficher le texte complet de l'exercice

en: Display this text:
fr: Afficher ce texte\:

[ctx: edit_text_act_prevScreen_time]
en: Max. time:
fr: Max. temps\:

en: Target...
fr: Cible...

en: Show correction button
fr: Montrer le bouton de correction

en: Button text:
fr: Bouton texte\:

en: Match case
fr: Case répondue

en: Consider accents and special characters
fr: Prendre en compte les accents et caractères spéciaux

en: Consider punctuation marks
fr: Prendre en compte les marques de ponctuation

en: Allow repeated spaces
fr: Autoriser les espaces répétés

en: Criteria
fr: Critère

en: Move on to next target when filled in
fr: Déplacer vers nouvelle cible quand c'est rempli

en: Move only after correct guess
fr: Déplacer seulement après correcte autorisation

en: Indicate mistakes letter by letter
fr: Indiquer les erreurs lettre par lettre

en: Analysis algorithm parameters:
fr: Paramètres de l'algorithme d'analyse\:

en: Steps:
fr: Etapes\:

en: Exploration field:
fr: Champ d'exploration\:

en: Check
fr: Vérifier

en: Answer analysis
fr: Analyse de la réponse

en: Correction button
fr: Bouton de correction

en: Progress
fr: Progression

en: Order paragraphs
fr: Paragraphes ordonnés

en: Order words
fr: Ranger les mots

en: Activity type
fr: Type d'activité

en: This action will clear all the existing targets. Do you want to proceed?
fr: Cette action effacera toutes les cibles existantes. Voulez-vous continuer ?

en: Identify words
fr: Identifier les mots

en: Identify characters
fr: Identifier les caractères

en: Change name...
fr: Changer nom...

en: Change file...
fr: Changee fichier...

en: Save into ZIP file
fr: Enregistrer dans un fichier ZIP

en: Media type:
fr: Type de support :

en: File size:
fr: Taille de fichier\:

en: Files of type:
fr: Fichiers de type\:

en: Preview media
fr: Prévisualiser média

en: Preview media resource
fr: Ressource média précédente

en: Change resource name
fr: Changer nom de ressource

en: Rename
fr: Renommer

en: New name:
fr: Nouveau nom\:

en: Invalid resource name!
fr: Mauvais nom de ressource\!

en: There is another resource with this name! Each resource must have a unique name.
fr: Il y a une autre ressource avec ce nom\! Chaque ressource doit avoir un nom unique.

en: Invalid file!
fr: Mauvais fichier\!

en: File must be of same type
fr: Le fichier doit être de même type

en: Unable to load font!
fr: Impossible de charger la police\!

en: Save file (extract from ZIP)
fr: Enregistrer fichier (extraire depuis ZIP)

en: Update media content from file
fr: Mettre à jour le contenu media depuis un fichier

en: This is not a "real" file, but a object located into a ZIP container. In order to use this feature, a file with the same name must be present in the folder where the ZIP file is located.
fr: Ce n'est pas un fichier "real", mais un objet localisé dans un container ZIP. Pour utiliser ce produit, un fichier avec le même nom doit être présent dans le dossier où le fichier ZIP est localisé.

[ctx: edit_activities]
en: Activities
fr: Activités

[ctx: edit_sequences]
en: Sequences
fr: Séquences

[ctx: edit_media]
en: Media library
fr: Librairie média

en: Manage images and other media files used in the project
fr: Gère les images et autres fichiers média utilisés dans le projet.

en: Create and edit project activities
fr: Créer et éditer les activités du projet.

en: Edit and create sequences of activities
fr: Créer et éditer les séquences d'activités

[ctx: edit_project_title]
en: Title:
fr: Titre\:

en: Project's title
fr: Titre du projet

[ctx: edit_project]
en: Project
fr: Projet

en: Edit project properties
fr: Editer les propriétés du projet

[ctx: edit_project_description]
en: Description:
fr: Description\:

en: General description of the project
fr: Description générale du projet

en: Areas:
fr: Domaines\:

en: Curricular areas of the project
fr: Domaine d'application du projet

en: Levels:
fr: Niveaux\:

en: Educational levels of the project
fr: Niveaux pédagogique du projet

en: Descriptors:
fr: Descripteurs\:

en: Descriptors of the project (separed with comma)
fr: Descripteurs du projet (Séparé pau une virgule)

en: Languages:
fr: Langages\:

en: Languages used in the project
fr: Langages utilisés dans le projet projet

en: Change the selected language
fr: Changer le langage sélectionné

en: Add language
fr: Ajouter langage

en: ISO-639 language codes:
fr: ISO-639 langage codes\:

[ctx: edit_project_authors]
en: Authors:
fr: Auteurs\:

en: People involved in the creation of the project
fr: Personnes intervenant dans la création du projet

[ctx: edit_project_author_name]
en: Name:
fr: Nom\:

[ctx: edit_project_author_mail]
en: e-mail:
fr: e-mail\:

en: Rol:
fr: Rôle\:

en: Organization:
fr: Organization\:

[ctx: edit_project_author_comments]
en: Comments:
fr: Commentaires\:

[ctx: edit_project_author_url]
en: URL:
fr: URL\:

en: Author's name (required)
fr: Nom de l'auteur (requis)

en: Author's e-mail (optional)
fr: E-mail auteur (optionnel)

en: Person's rol in the project: author, collaborator, drawings, sounds... (optional)
fr: Rôle de la personne dans le projet\: auteur, collaborateur, dessinateurs, sons... (optionnel)

en: School, university, association... (optional)
fr: Ecole, université, association... (optionnel)

en: Personal web page (optional)
fr: Page web personnelle (optionnel)

en: Field for other information (optional)
fr: Champ pour d'autres informations(optionnel)

en: Author info:
fr: Info auteur\:

en: Add author to list
fr: Ajouter auteur à la liste

en: Edit author info
fr: Editer info auteur

[ctx: edit_project_org_name]
en: Name:
fr: Nom\:

en: School name
fr: Nom de l'école

[ctx: edit_project_org_mail]
en: e-mail:
fr: e-mail\:

en: e-mail address of the school
fr: Adresse e-mail de l'école

[ctx: edit_project_org_url]
en: URL:
fr: URL\:

en: School website
fr: Site Web de l'école

en: Address:
fr: Addresse\:

en: Snail-mail address
fr: Snail-mail addresse

en: PC:
fr: PC\:

en: Postal code
fr: Code postal

en: City:
fr: Ville\:

en: School city
fr: Ville de l'école

en: Country:
fr: Département\:

en: State:
fr: Etat\:

[ctx: edit_project_org_comments]
en: Comments:
fr: Commentaires\:

en: School/s:
fr: Ecole/s\:

en: School or other institution involved in the project
fr: Ecole ou autre institution intervenant dans le projet

en: Organization info:
fr: Organisation info\:

en: Add organization
fr: Ajouter organisation

en: Edit organization data
fr: Editer donnée organisation

en: Country, federation, union...
fr: Région, fédération, union...

en: Federal state, community, region...
fr: Etat, communauté, région...

en: Other info...
fr: Autre info...

en: Date:
fr: Date\:

en: Date of the revision
fr: Date de révision

[ctx: edit_project_rev_authors]
en: Authors:
fr: Auteurs\:

en: Authors of the revision
fr: Auteurs de la révision

[ctx: edit_project_rev_description]
en: Description:
fr: Description\:

en: Brief description of the changes made
fr: Brève description des changements effectués

[ctx: edit_project_rev_comments]
en: Comments:
fr: Commentaires\:

en: Other relevant info
fr: Autres infos

en: Revisions:
fr: Révisions\:

en: History of main modifications made to the project
fr: Historique des principales modifications du projet

en: Add revision record
fr: Ajouter un enregistrement révision

en: Edit revision record
fr: Editer un enregistrement révision

en: Revision data
fr: Donnée de révision

en: objects
fr: objets

en: object
fr: objet

en: Start of activity:
fr: Démarrer l'activité\:

en: Click on object:
fr: Cliquer sur l'objet\:

en: Erroneous action:
fr: Action erronée\:

en: Correct action:
fr: Action correcte\:

en: Activity finished with errors:
fr: Activité terminée avec erreurs\:

en: Activity finished OK:
fr: Activité terminée OK\:

en: Error: The description field cannot be leaved blank!
fr: Erreur\: Le champ descriptif ne peut être laissé blanc\!

en: Edit event sounds
fr: Editer l'évènement son

[ctx: edit_project_evsounds]
en: Event sounds:
fr: Evènement sons\:

[ctx: edit_project_evsounds_tooltip]
en: Set specific sounds for each JClic event
fr: Définir dessons spécifiques pour chaque évènement JClic

[ctx: edit_act_evsounds]
en: Event sounds:
fr: Evènement sons\:

[ctx: edit_act_evsounds_tooltip]
en: Set specific sounds for each JClic event
fr: Définir des sons spécifiques pour chaque évènement JClic

en: default sound
fr: Son par défaut

en: disabled
fr: désactivé

en: Enable or disable the sound for this event
fr: Activer ou désactiver le son pour cet évènement

en: Click to select a sound for this event, or uncheck to use the default sound
fr: Cliquez pour sélectionner un son pour cet évènement, ou désélectionnez pour utiliser le son pare défaut

en: New project...
fr: Nouveau projet...

en: Create a new JClic project
fr: Créer un nouveau projet JClic

[ctx: edit_arith_op_from]
en: From:
fr: De\:

en: Minimum value of the operator
fr: Valeur minimale de l'opérateur

[ctx: edit_arith_op_to]
en: To:
fr: To\:

en: Maximum value of the operator
fr: Valeur maximale de l'opérateur

en: With:
fr: Avec\:

en: If checked, the operator can also have this value
fr: Si sélectionné, l'opérateur peut aussi avoir cette valeur

en: One from the list:
fr: Un de cette liste\:

en: List of possible values for the operator
fr: Liste de valeurs possibles pour l'opérateur

en: Decimals:
fr: Décimales\:

en: Number of decimals of the operand
fr: Nombre de décimales de l'opérande

en: # (integer)
fr: \# (integer)

en: #.#
fr: \#.\#

en: #.##
fr: \#.\#\#

en: First operand
fr: Premier opérande

en: Second operand
fr: Second opérande

en: Arith2 for JClic
fr: Arith2 pour JClic

en: Operations:
fr: Opérations\:

en: Select the kind of operations to be performed
fr: Sélectionner le type d'opérations à réaliser

en: Plus
fr: Addition

en: Minus
fr: Soustraction

en: Multiply
fr: Multiplication

en: Divide
fr: Division

en: Unknown:
fr: Inconnu\:

en: Select the item that will act as a unknown
fr: Sélectionner l'item qui sera considéré comme l'inconnue

en: The result is the unknown
fr: Le résultat est l'inconnue

en: The second operator is the unknown
fr: Le second opérateur est l'inconnue

en: The first operator is the unknown
fr: Le premier opérateur est l'inconnue

en: The operation is the unknown
fr: L'opération est l'inconnue

en: Write the result at the beggining of the expression
fr: Ecrire le résultat au début de l'expression

en: Result:
fr: Résultat\:

en: Do not carry
fr: Pas de retenue

en: Random
fr: Aléatoire

en: Ascending
fr: Croissant

en: Order by result:
fr: Ranger par résultat\:

en: Descending
fr: Décroissant

en: Avoid duplicates
fr: Autoriser les doublons

en: Conditions:
fr: Conditions\:

en: Indifferent
fr: Indifférent

en: The first operator must be greather than the second one
fr: Le premier opérateur doit être plus grand que le second

en: The first operator must be lesser than the second one
fr: Le premier opérateur doit être plus petit que le second

en: Other conditions
fr: Autres conditions

en: Automatic content generator:
fr: Générateur de contenu automatique\:

en: Select the type of automatic content generator for this activity.
fr: Sélectionner le type de contenu automatique pour cette activité.

en: Content generator
fr: Générateur de contenu

en: Settings...
fr: Paramètres...

en: Configure the content provider settings
fr: Configurer les paramètres du fournisseur de contenu

en: Edit data
fr: Editer donnée

en: Activity edit
fr: Editer activité

en: Content provider edit
fr: Editer le fournisseur de contenu

en: Error creating the content provider!
fr: Erreur à la création du fournisseur de contenu\!

en: Creation
fr: Création

[ctx: edit_project_ui_block]
en: User interface
fr: Interface utilisateur

[ctx: edit_act_description]
en: Description:
fr: Description :

en: Edit
fr: Éditer

en: New activity...
fr: Nouvelle activité...

en: P#10
fr: P\#10

en: Insert
fr: Insérer

en: View
fr: Vue

[ctx: action_editProject_caption]
en: Project
fr: Projet

en: Edit project settings
fr: Editer les paramètres de projet

en: Media
fr: Média

en: Edit the project's multimedia library
fr: Editer la librairie Média du projet

[ctx: action_editActivities_caption]
en: Activities
fr: Activités

en: Edit the activities
fr: Editer les activités

[ctx: action_editSeq_caption]
en: Sequences
fr: Séquences

en: Edit the sequences of activities
fr: Editer les séquences d'activités

en: Current project has been modified. Do you want to save the changes?
fr: Le projet courant a été modifié. Voulez-vous enregistrer les changements ?

en: Descriptors
fr: Descripteurs

en: New media object...
fr: Nouvel objet média...

en: Add a new image or multimedia object to the library
fr: Ajouter une nouvelle image ou objet multimédia à la librairie

en: Score threshold:
fr: Score\:

en: Take this way when the global score is equal to or higher than...
fr: Prendre ce chemin quand le score global est égal ou supérieur à...

en: Time threshold:
fr: Temps imposé\:

en: In order to take this way, the time spent on the activities must be less than...
fr: Pour emprunter ce chemin, le temps passé sur les activités doit être inférieur à...

en: Take this way when the global score is lower than...
fr: Prendre ce chemin quand le score global est inférieur à...

en: Take this way when the time spent on the activities is more than...
fr: Prendre ce chemin quand le temps passé sur les activités est supérieur à...

en: Conditional jumps
fr: Sauts conditionnels

en: Set special jumps to be executed only under specific condicions
fr: Définir des sauts spécifiques à n'exécuter que sous certaines conditions

en: Set conditions to jump to an upper level
fr: Définir les conditions de saut vers le niveau supérieur

en: Lower jump:
fr: Saut inférieur\:

en: Upper jump:
fr: Saut supérieur\:

en: Set conditions to jump to an lower level
fr: Définir les conditions de saut vers un niveau inférieur

en: Action assigned to the "next" button
fr: Action assignée au bouton "suivant"

en: Action assigned to the "previous" button
fr: Action assignée au bouton "précédent"

en: Set the jump target
fr: Définir la cible de saut

en: Action to be done
fr: Action à réaliser

en: Activity assigned to this sequence element
fr: Activité assignée à cet élément de séquence

en: Tag used to reference this sequence element (optional field)
fr: Drapeau utilisé pour référencer cet élément de séquence (champ optionnel)

en: Description of the sequence element (optional field)
fr: Description de l'élément de séquence (champ optionnel)

en: Enable or disable the arrow button
fr: Activer ou désactiver le bouton flêche

en: Move on automatically when the activity finishes
fr: Se déplacer automatiquement quand l'activité est terminée

en: Seconds to wait before to do the automatic move
fr: Secondes à attendre avant le déplacement automatique

en: Select color
fr: Sélectionner couleur

en: Please wait while the resource is being renamed...
fr: Attendez la ressource va être renommée...

[ctx: edit_act_cell_width]
en: Width:
fr: Largeur\:

en: Cell width (in pixels)
fr: Largeur de cellule (en pixels)

[ctx: edit_act_cell_height]
en: Height:
fr: Hauteur\:

en: Cell height (in pixels)
fr: Hauteur de cellules (en pixels)

en: Hidden words:
fr: Mots cachés\:

en: List of the hidden words placed in the panel
fr: Liste de mots cachés placés dans le cadre

en: Use panel B
fr: Utiliser le cadre B

en: The contents of a second panel will be displayed as words are found
fr: Les contenus du second cadre seront affichés au fur et à mesure que les mots seront trouvés

en: Select the shaper type to be used in the panel
fr: Sélectionner le type de forme utiliser dans le cadre

en: Number of columns of  the panel
fr: Nombre de colonnes du cadre

en: Number of rows of  the panel
fr: Nombre de lignes du cadre

en: Transparent delimiters
fr: Délimiteurs transparents

en: Treat the delimiters (black boxes) as transparent holes
fr: Traiter les délimiteurs comme des trous transparents (boites noires)

en: Mixes\:
fr: Battages\:

en: Number of times to shuffle
fr: Nombre de temps de battage

en: Copy attributtes to...
fr: Copier les attributs vers...

en: Attributes
fr: Attributs

en: Apply to:
fr: Appliquer à\:

en: Main window
fr: Fenêtre principale

en: Play window
fr: Fenêtre de travail

en: Activities to be modified:
fr: Activités à modifier\:

en: Copy attributes
fr: Copier les attributs

en: Copy current activity attributes to other activities
fr: Copier les attributs de l'activité courante vers d'autres activités

en: Project name:
fr: Nom du projet\:

en: Short, descriptive name of the project
fr: Nom court, descriptif du projet

[ctx: edit_new_project_filename]
en: File name:
fr: Nom du fichier\:

en: Name of the project file, without extension
fr: Nom du fichier projet, sans extension

[ctx: edit_new_project_folder]
en: Folder:
fr: Dossier\:

en: Name of the folder where the project will be stored
fr: Nom du dossier où le dossier est stocké

[ctx: edit_new_project_folder_browse]
en: Browse...
fr: Explorer...

en: Create new JClic project
fr: Créer un nouveau projet JClic

en: Error: Project, file and folder must have valid, non-empty names.
fr: Erreur\: Projet, fichier et dossier doivent avoir des noms valides.

en: This folder already contains another Clic 3.0 or JClic project. In order to avoid confusions, is preferable to maintain each project in a separate folder, but that isn't a strict rule. Do you really want to create the new project in this folder?
fr: Ce dossier contient déjà un autre projet Clic 3.0 ou JClic. Pour éviter toute confusion, il est préférable de maintenir chaque projet dans un dossier différent, c'est une règle stricte. Voulez-vous réellement créer un nouveau projet dans ce dossier ?

en: Error: Unable to create the specified folder!
fr: Error\: Impossible de créer le dossier spécifié\!

en: Error: No activity selected! In order to use this function you must select in the list the activity or activities to wich the indicated attributes will be applied.
fr: Error\: Pas d'activité sélectionnée\! Pour utiliser cette fonction vous devez sélectionner dans la liste l'activité oules activités pour lesquels les attributs spécifiés seront appliqués.

en: Copying attributes to:
fr: Copier les attributs vers\:

en: Margin
fr: Marges

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

[ctx: edit_act_copy_gradient]
en: Gradient
fr: Dégradé

en: Background image
fr: Image d'arrière-plan

[ctx: edit_act_copy_border]
en: Border
fr: Bordure

en: Transparent background
fr: Arrière-plan transparent

en: Style of initial message
fr: Style du message initial

en: Style of end message
fr: Style de message terminal

en: Style of error message
fr: Style de message d'erreur

[ctx: edit_act_copy_reports]
en: Reports
fr: Rapports

en: Include activity in reports
fr: Inclure l'activité dans les rapports

en: Record actions
fr: Enregistrer les actions

[ctx: edit_act_copy_interface]
en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Skin
fr: Habillage

en: Event sounds
fr: Sons évènement

[ctx: edit_act_copy_counters]
en: Counters
fr: Compteurs

[ctx: edit_act_copy_cTime]
en: Time counter
fr: Chronomètre

en: Max. time
fr: Max. temps

[ctx: edit_act_copy_cTries]
en: Tries counter
fr: Compteur d'essais

en: Max. tries
fr: Max. essais

[ctx: edit_act_copy_cScore]
en: Score counter
fr: Score

en: Times to scramble
fr: Temps de mélange

[ctx: edit_act_copy_buttons]
en: Buttons
fr: Boutons

en: Help button
fr: Bouton d'aide

en: Information button
fr: Bouton d'information

en: Grids
fr: Grilles

en: Style of grid A
fr: Style de grille A

en: Style of grid B
fr: Style de grille B

en: Style of text grids
fr: Style de grille de textes

en: Text activities
fr: Activités texte

en: Font face
fr: Type de police

en: Font size
fr: Police

en: Font style
fr: Style de police

en: Main text colour
fr: Couleur de texte principal

[ctx: edit_act_copy_textTargetColour]
en: Select the JClic project of which the activities will be imported
fr: Couleur des cibles

en: Errors colour
fr: Couleur d'erreurs

en: Tab space
fr: Tabulation

en: Style of previous message
fr: Style de message précédent

en: Change activity type
fr: Changer type d'activité

en: Full name of the class to be used to build the activity (advanced users only!)
fr: Le nom complet de la classe doit être utilisé pour bâtir l'activité (utiliateurs avancés seulement\!)

en: Other...
fr: Autre...

en: Advanced users can also create unregistered types of JClic activities. Just write below the full class name, prefixed by the package (like "com.acme.activities.FooActivity"). Activity classes must extend <b>edu.xtec.jclic.Activity</b>, and must be accessibles to the JVM classloader.
fr: Les utilisateurs avancés peuvent aussi créer des types non-enregistrés d'activités JClic. Ecrivez juste le nom complet de la classe derrière, préfixé par le package (comme "com.acme.activities.FooActivity"). Les classes d'activités doivent être étendues <b>edu.xtec.jclic.Activity</b>, et doivent être accessibles par le JVM chargeur de classe.

en: Name of the activity:
fr: Nom de l'activité\:

en: Each activity must have a name unique in the project
fr: Chaque activité doit avoir un nom unique dans le projet

en: <html><p style="font-family:Helvetica; font-size:10px;"><b>Warning:</b> Changing the type of activity can cause lost of some of the current activity attributes and objects. Use it with care!</p><p>&nbsp;</p></html>
fr: <html><p style\="font-family\:Helvetica; font-size\:10px;"><b>Attention\:</b> Changer le type de l'activité peut causer la perte de quelques objets et attributs. A utiliser avec précaution\!</p><p>&nbsp;</p></html>

en: Location of JClic code:
fr: Localisation du code Jclic\:

en: URL pointing to a folder with the JClic program files and scripts
fr: L'URL pointe vers un dossier contenant les fichiers JClic et les scripts

en: HTML code before:
fr: HTML code avant\:

note: #Text to be displayed below the applet. HTM code allowed.
en: Text or HTML code to be placed before the applet
fr: Texte ou code HTML à placer avant l'applet

en: HTML code after:
fr: Code HTML après\:

en: Text or HTML code to be placed after the applet
fr: Texte ou code HTML à placer après l'applet

en: Applet size:
fr: Taille de l'applet\:

en: Width and height of the applet, in absolute or percentage values.
fr: Largeur et hauteur de l'applet, en absolu ou en pourcentage.

en: Page title:
fr: Titre de page\:

en: Text to be shown at the top of the browser window
fr: Texte à montrer en haut de la fenêtre de l'explorer

en: The web page "%s" has been created successfully.
fr: La page Web "%s" a été créée avec succès.

en: Do you want to open it now with the browser?
fr: Voulez-vous l'ouvrir maintenant avec l'explorer ?

en: Create web page...
fr: Créer une page Web...

en: Creation of an HTML page with a JClic applet
fr: Créer une page HTML avec l'applet JClic

en: Create a HTML page with an applet containing the current project
fr: Créer une page HTML page avec un applet contenant le projet courant

[ctx: applet_filename]
en: File name:
fr: Nom du fichier\:

en: Name of the HTML file to be created
fr: Nom du fichier HTML à créer

en: Default values used in web page creation
fr: Valeurs par défaut utilisées par défaut pour la création de pages Web

[ctx: applet_bgcolor]
en: Background color:
fr: Couleur d'arrière-plan\:

en: HTML page background color
fr: Couleur d'arrière-plan de la page HTML

[ctx: applet_centered]
en: Centered
fr: Centré

en: Place the applet horizontally centered
fr: Placer l'applet centré horizontalement

en: Applet width (absolute or percentage)
fr: Largeur de l'applet (absolu ou pourcentage)

en: Applet height (absolute or percentage)
fr: Hauteur de l'applet (absolu ou pourcentage)

en: On exit, go to:
fr: En quittant, allez à\:

en: URL where to redirect the navigation on JClic exit
fr: URL où rediriger la navigation en quittant JClic

en: Info frame name:
fr: Nom du cadre info\:

en: Name of the frame used to show the content related to the "info" button
fr: Nom du cadre utilisé pour montrer le contenu relatif au bouton "info"

en: Create project installer...
fr: Créer un installateur de projet...

en: Create a project installer script for JClic player
fr: Créer un script d'installation de projet pour le player JClic

en: Edit project installer script
fr: Editer le script d'installation du projet

[ctx: installer_title]
en: Title:
fr: Titre\:

en: Project title, to be shown on the installer wizard
fr: Titre du projet, à montrer dans l'installateur

en: Autors:
fr: Auteurs\:

en: Author/s of the project (short text)
fr: Auteurs/s du projet (petit texte)

[ctx: installer_folder]
en: Folder:
fr: Dossier\:

en: Folder name to be suggested by the installer wizard
fr: Nom du dossier à suggérer par l'installateur

en: Files to be copied:
fr: Fichiers à copier\:

en: Files to be copied by the installer
fr: Fichiers à copier par l'installateur

en: Available files
fr: Fichiers valables

en: Selected files
fr: Fichiers sélectionnés

en: >> add >>
fr: >> ajouter >>

en: Add selected file to the list
fr: Ajouter le fichier sélectionné à la liste

en: << remove <<
fr: << retirer <<

en: Remove selected file from the list
fr: Retirer le fichier sélectionné de la liste

en: Launch button
fr: Bouton de lancement

en: Properties of the button to be shown in the project library
fr: Propriétés du bouton à montrer dans la librairie du projet

en: Main project:
fr: Projet principal\:

en: JClic project to be launched by the button
fr: Projet JClic à lancer avec le bouton

[ctx: installer_button_text]
en: Label:
fr: Etiquette\:

en: Short text label, to be shown inside the button
fr: Petite étiquette à afficher dans le bouton

en: Icon:
fr: Icône\:

en: Picture to be used as button icon. Leave blank to use the default JClic icon.
fr: Image à utiliser comme icône de bouton. Laissez blanc pour utiliser l'icône JClic par défaut.

en: Tooltip to be shown by the button
fr: Tooltip à montrer avec le bouton

en: Error: Missing project title
fr: Error\: Titre du projet absent

en: Error: Missing folder name
fr: Error\: Nom du dossier absent

en: Error: No files selected
fr: Error\: Pas de fichiers sélectionnés

en: Error: Missing launch button text label
fr: Error\: Texte du bouton de lancement absent

en: Error: The project assigned to the launch button is not in the list of files to be copied
fr: Error\: le projet assigné au bouton de lancement n'est pas dans la liste de fichiers à copier

en: Full-page applet
fr: Applet plein-page

en: Applet with specific dimensions
fr: Applet avec des dimensions spécifiques

en: Align text left
fr: Aligner le texte à gauche

en: Center text
fr: Centrer le texte

en: Align text right
fr: Aligner le texte à droite

en: Create or remove target
fr: Créer ou retirer une cible

en: Insert a cell
fr: Insérer une cellule

en: Content
fr: Contenu

en: Cell size:
fr: Taille de cellule\:

en: The following activities never appear in any of the project's activity sequences, so they never will be displayed:
fr: Les activités suivantes n'apparaissent dans aucune séquence d'activités du projet, aussi elles ne sont jamais affichées\:

en: The following media objects are not used directly in any activity:
fr: Les objets média suivants ne sont directement utilisés dans aucune activité\:

en: Do you want to add them at the end of the last activity sequence?
fr: Voulez-vous les ajouter à la fin de la séquence d'activités ?

en: Do you want to remove them?
fr: Voulez-vous les retirer ?

en: Removal of unused media objects
fr: Retrait des objets média inutilisés

en: Orphan activities
fr: Orphan activités

en: Update all media content
fr: Mettre à jour tous les contenus média

en: Update all media objects reloading its files
fr: Mettre à jour tous les objets média en rechargeant les fichiers

en: Updating media...
fr: Mettre à jour le média...

en: Export all media
fr: Exporter tous les médias

en: Save to files the content of all media elements
fr: Enregistrer vers fichiers le contenu de tous les éléments média

en: Select
fr: Sélectionner

en: Add point
fr: Ajouter point

en: Delete
fr: supprimer

en: Draw rectangle
fr: Dessiner rectangle

en: Draw ellipse
fr: Dessiner ellipse

en: Draw polygon
fr: Dessiner polygone

en: Convert to line
fr: Convertir en ligne

en: Convert to Bézier curve
fr: Convertir en courbe de bézier

en: Convert to quadratic curve
fr: Convertir en courbe quadratique

en: Rotate left
fr: Rotation à gauche

en: Rotate right
fr: Rotation à droite

en: Expand
fr: Etendre

en: Contract
fr: Contracter

en: Join nearest points
fr: Joindre les points proches

en: Show points
fr: Montrer les points

en: Show/Hide the points
fr: Montrer/Cacher les points

en: Grid size:
fr: Taille de la grille\:

en: Show / Hide grid
fr: Montrer / cacher la grile

en: Magnet radius:
fr: Magnétisme radiant\:

en: Defined elements
fr: Eléments définis

en: Name of the selected element
fr: nom de l'élément sélectionné

en: Action radius of the magnet, when enabled
fr: Action du magnétisme, quand activé

en: Size of the grid
fr: Taille de la grille

[ctx: edit_mc_activity]
en: Activity:
fr: Activité\:

en: Sequence:
fr: Séquence\:

[ctx: edit_mc_url]
en: URL:
fr: URL\:

en: Project:
fr: Projet\:

en: Choose activity
fr: Choisir activité

en: Choose sequence
fr: Choisir séquence

en: Insufficient data!
fr: Donnée insuffisante\!

en: Arrow color:
fr: Couleur de flèche\:

en: Color used by the editor to draw the arrows (not exactly, because an XOR bit mask is used)
fr: Couleur utilisée par l'éditeur pour dessiner les flèches (pas exactement, car un masque XOR est utilisé)

en: Edit...
fr: Editer...

en: Edit the selected activity
fr: Editer l'activité sélectionnée

en: Save as...
fr: Enregistrer sous...

en: Save the current project with a different name
fr: Enregistrer le projet courant avec un nom différent

[ctx: edit_act_behavior_block]
en: Behavior
fr: Comportement

[ctx: edit_act_behavior]
en: Behavior
fr: Comportement

en: Drag objects
fr: Traîner

en: Drag objects instead of use a connection line
fr: Drag cells instead of use a connection line

en: Scramble
fr: Mélanger

en: Import activities...
fr: Importer des activités...

en: Import activities from another project
fr: Importer des activités d'un autre projet

en: The selected file corresponds to the current project. Activities can be imported only between different projects. Please select another project file.
fr: Le fichier choisi correspond au projet en cours. Des activités peuvent être importées seulement entre différents projets. Veuillez choisir un autre fichier.

en: Select one or more activities to import into the current project\:
fr: Choisissez une ou plusieurs activités pour importer dans le projet en cours\:

en: Importing...
fr: Importation...

en: Checking dependencies...
fr: Vérification des dépendances...

en: Importing media\:
fr: Importation des médias\:

en: Importing activity\:
fr: Importation de l'activité\:

[ctx: import_selectProject]
en: Select the JClic project of which the activities will be imported
fr: Choisissez le projet de JClic dont les activités seront importées

en: Tag marks
fr: Signes utilisés pour les balises

en: Start mark\:
fr: Signe de départ\:

en: Mark used at the beginning of tags
fr: Signe utilisé pour ouvrir les balises

en: End mark\:
fr: Signe de fin\:

en: Mark used at the end of tags
fr: Signe utilisé pour fermer les balises

en: File
fr: Fichier

en: File or URL\:
fr: Fichier ou URL\:

en: Name or URL of the file containing the values that will replace tags
fr: Nom ou URL du fichier qui contient les valeurs qui remplaceront les balises

en: Charset\:
fr: Encodage des caractères\:

en: Character encoding used in the file
fr: Encodage de caractères utilisé dans le fichier

[ctx: edit_tagRep_browseFile]
en: Browse...
fr: Parcourir…

en: Browse the filesystem
fr: Parcourir le système de fichier

en: Tag replacing
fr: Remplacement de balises

en: Clear text styles...
fr: Effacer les styles du texte...

en: Warning\: This action will clear the specific character attributes applied to the document, setting it back to its main style. This action cannot be undone. Do you want to do it?
fr: Attention\: Cette opération effacera les attributs de caractères personnalisés de tout le document et y restaurera le style principal. Vous ne pourrez pas revenir sur cette action. Souhaitez-vous la confirmer ?

en: Maximum size of images:
fr: Taille maximale des images :

en: Maximum width of images imported into the media library.
fr: Largeur maximale des images importées dans la bibliothèque de médias.

en: Maximum height of images imported into the media library.
fr: Hauteur maximale des images importées dans la bibliothèque de médias.

en: The image "%s" has a size of %s pixels. This exceeds the maximum allowed by JClic Author (%s). Do you want to resize it?
fr: L'image "%s" a une taille de %s pixels. Cette taille dépasse ce qui est permis par JClic Author (%s). Voulez-vous la redimensionner ?
