jclic - en to it translation catalogue (759 entries)

[ctx: edit_act_description_block]
note: #JClic Author messages
en: Description
it: Descrizione

en: Name of the activity
it: Nome dell'attività

[ctx: edit_act_name]
en: Name:
it: Nome:

en: Description of the activity
it: Descrizione dell'attività

[ctx: edit_act_reports_block]
en: Reports
it: Rapporti

en: Include this activity in reports
it: Includi questa attività nei rapporti

en: Include the results of this activity in users' reports
it: Includi i risultati di queste attività nei rapporti degli utenti

en: Code:
it: Codice:

en: Optional code used to group and search in the reports database.
it: Codice opzionale usato per raggruppare e fare ricerche nel database dei rapporti.

en: Report user actions
it: Resoconto delle attività dell'utente

en: Register the details of all the actions performed by users
it: Registra i dettagli di tutte le attività eseguite dagli utenti

[ctx: edit_act_counters_block]
en: Counters
it: Contatori

[ctx: edit_act_timeCounter]
en: Time counter
it: Cronometro

en: Show/hide the time conter
it: Mostra/nascondi il cronometro

[ctx: edit_act_actionsCounter]
en: Tries counter
it: Contatore dei tentativi

en: Show/hide the tries counter
it: Mostra/nascondi il contatore dei tentativi

[ctx: edit_act_scoreCounter]
en: Score counter
it: Punteggio

en: Show/hide the score counter.
it: Mostra/nascondi il punteggio.

en: Max time:
it: Tempo massimo:

en: Maximum time to to solve the activity, in seconds, or 0 for unlimited time.
it: Tempo massimo per risolvere l'attività, in secondi, o 0 per un tempo illimitato.

en: Countdown
it: Conto alla rovescia

en: The counter starts at máximum value, decreasing to 0.
it: Il contatore inizia con il valore massimo, decrescendo fino a 0.

en: Max tries:
it: Numero massimo dei tentativi:

en: Maximum number of tries allowed, or 0 for unlimited tries.
it: Massimo numero di tentativi premesso, o 0 per tentativi illimitati.

[ctx: edit_act_buttons_block]
en: Buttons
it: Pulsanti

en: Help
it: Aiuto

en: Show/hide help button
it: Mostra/nascondi il pulsante di aiuto

en: Show solution
it: Mostra la soluzione

en: Show this message:
it: Mostra questo messaggio:

en: Information
it: Informazioni

en: Show/Hide the button of information
it: Mostra/Nascondi il pulsante informativo

en: Show this URL:
it: Mostra questa URL:

en: Execute this command:
it: Esegui questo comando:

en: Web site address to show when click on the info button
it: Indirizzo del sito Web da mostrare quando si clicca sul pulsante informativo

en: Command line to be executed on click to the info button.
it: Linea di comando da eseguire quando si clicca sul pulsante d'informazione.

en: Main window:
it: Finestra principale:

en: Game window:
it: Finestra di lavoro:

en: Margin:
it: Margine:

en: Horizontal and vertical spacing between visual objects.
it: Spazio orizzontale e verticale tra gli oggetti visuali.

[ctx: edit_act_bgColor]
en: Background color:
it: Colore di sfondo:

en: Change the background color.
it: Cambia il colore di sfondo.

en: Start color:
it: Colore di partenza:

en: End color:
it: Colore finale:

en: Selection of the start color
it: Selezione del colore di partenza

en: Selection of the end color
it: Selezione del colore finale

en: Cycles:
it: Ripetizioni:

en: Number of repetitions of the gradient over the paint surface
it: Numero di ripetizioni della sfumatura sulla superificie colorata

en: Orientation:
it: Orientamento:

en: Gradient's orientation, measured in degrees over the horizontal
it: Orientamento della sfumatura, misurato in gradi rispetto all'orizzontale

en: Gradient:
it: Sfumatura:

en: Use gradient of colours
it: Usa sfumature di colore

en: Opacity
it: Opacità

en: Set the color's alpha channel (opacity) value.
it: Imposta il valore di canale alpha del colore (opacità)

[ctx: edit_gradient_title]
en: Gradient
it: Sfumatura

en: Use default values (null gradient)
it: Usa i valori di default (sfumatura nulla)

en: Image:
it: Immagine:

[ctx: edit_act_descriptionTab]
en: Description
it: Descrizione

en: Name and description
it: Nome e descrizione

en: Tiled
it: Ripetuto

[ctx: edit_act_preview]
en: Preview:
it: Anteprima:

[ctx: edit_act_border]
en: Border
it: Bordo

en: Draw a line border arround the window
it: Disegna una linea attorno alla finestra

en: Transparent
it: Trasparente

en: Window has transparent background
it: La finestra ha lo sfondo trasparente

[ctx: edit_act_width]
en: Width:
it: Larghezza:

[ctx: edit_act_height]
en: Height:
it: Altezza:

en: Width of the object, measured in pixels
it: Larghezza dell'oggetto, misurata in pixels

en: Height of the object, measured in pixels
it: Altezza dell'oggetto, misurata in pixels

[ctx: edit_act_centered]
en: Centered
it: Centrato

en: The object will be centered over the main window
it: L'oggetto sarà centrato sulla finestra principale

en: Absolute horizontal location
it: Posizione orizzontale assoluta

en: Absolute vertical location
it: Posizione verticale assoluta

[ctx: edit_act_ui_block]
en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Select an image
it: Seleziona un'immagine

en: Text:
it: Testo:

en: Text to be shown inside this object
it: Testo da mostrare in questo oggetto

en: Typeface:
it: Carattere:

en: Size:
it: Dimensione:

en: Bold
it: Grassetto

en: Italic
it: Corsivo

en: Underline
it: Sottolineato

[ctx: edit_font_style]
en: Style:
it: Stile:

en: Cell contents
it: Contenuto della cella

[ctx: edit_act_messages]
en: Messages
it: Messaggi

en: Initial message:
it: Messaggio iniziale:

en: Final message:
it: Messaggio finale:

en: Previous message:
it: Messaggio precedente:

en: Error message:
it: Messaggio d'errore:

en: Message to be shown when the activity starts
it: Messaggio da visualizzare all'avvio dell'attività

en: Message to be shown when the activity is finished
it: Messaggio da visualizzare alla conclusione dell'attività

en: Message to be shown when the activity ends with errors
it: Messaggio da visualizzare  quando l'attività si conclude con degli errori

en: Message to be shown prior to the start of the activity (only in certain types of activities)
it: Messaggio da visualizzare prima dell'avvio dell'attività (solo in alcuni tipi di attività)

en: Align:
it: Allineamento:

en: Text color:
it: Colore del testo:

en: Color used to draw text
it: Colore usato per disegnare il testo

en: Shadow color:
it: Colore dell'ombra:

en: Color used for drawing the text's shadow, when appliable
it: Colore usato per disegnare l'ombreggiatura del testo, quando applicabile

en: Shadow
it: Ombreggiatura

en: Draw text with shadow
it: Disegna il testo con l'ombreggiatura

en: Border color:
it: Colore del bordo:

en: Color used to draw the cell's border
it: Colore usato per disegnare il bordo della cella

en: Inactive state color:
it: Colore di stato inattivo:

en: Color used when the cell is disabled
it: Colore usato quando la cella è disabilitata

en: Alternative color:
it: Colore alternativo:

en: Color used to draw the alternative content in solved cells.
it: Colore usato per disegnare il contenuto alternativo nelle celle risolte

en: Marked
it: Evidenziato

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Alternative
it: Alternativa

en: Internal margin:
it: Margine interno:

en: Amount of space between cell's border and text.
it: Spazio tra il bordo della cella e il testo.

en: Border width:
it: Larghezza del bordo:

en: Width of the stroke used to draw the standard border
it: Larghezza della punta usata per disegnare il bordo standard

en: Marker width:
it: Larghezza del marcatore:

en: Width of the stroke used to draw the border when the cell is marked or selected
it: Larghezza della punta usata per disegnare il bordo quando la cella è marcata o selezionata

en: Preview in "alternative" state
it: Anteprima nello stato "alternativa"

en: Preview in "disabled" state
it: Anteprima nello stato "disabilitato"

en: Preview in "marked" state
it: Anteprima nello stato "marcato"

en: Preview activity
it: Anteprima dell'attività

en: Preview and test the activity
it: Anteprima e prova dell'attività

[ctx: edit_act_panels_description]
en: Description
it: Descrizione

en: Title and description of the activity
it: Titolo e descrizione dell'attività

en: Options
it: Opzioni

en: Options of the activity
it: Opzioni dell'attività

[ctx: edit_act_panels_frame]
en: Window
it: Finestra

en: Aspect, size and position of the activity window
it: Aspetto, dimensioni e posizione della finestra dell'attività

[ctx: edit_act_panels_messages]
en: Messages
it: Messaggi

en: Content of the activity messages
it: Contenuto dei messaggi dell'attività

en: Panel
it: Pannello

en: Contents of the panel
it: Contenuti del pannello

[ctx: edit_style_title]
en: Style
it: Stile

en: Set the cells color, font and size
it: Imposta il colore delle celle, font e dimensioni

[ctx: edit_act_style]
en: Style:
it: Stile:

en: Avoid text overlap image
it: Permetti al testo di sconfinare dall'immagine

en: Try to avoid text overlapping over image
it: Permette al testo di sconfinare dall'immagine

en: The file
it: Il file

en: already exists in the media library!
it: già esiste nella biblioteca multimediale!

en: Shaper:
it: Pezzi:

en: Shaper error:
it: Errore dei pezzi:

en: Columns:
it: Colonne:

en: Rows:
it: Righe:

en: Tooth height:
it: Altezza della dentatura

en: Tooth width:
it: Larghezza della dentatura

en: Random distribution
it: Distribuzione casuale

en: Shaper properties
it: Proprietà dei pezzi

en: Text
it: Testo

en: Text of the activity
it: Testo dell'attività

en: Save...
it: Salva...

en: Save the current project
it: Salva il progetto corrente

en: Document tree...
it: Albero del documento...

en: Show the project's document as a tree
it: Mostra il documento del progetto come un albero

en: Document tree
it: Albero del documento

en: Referenced by:
it: Referenziato da:

en: <html><font face="dialog" size="2"><B>Warning:</B><P>This project connects with other projects.<BR>Do you want to explore the links and to load all the related files?<P>(It's advisable to answer <B>YES</B> when importing Clic 3.0 activities)</font></html>
it: <html><font face\="dialog" size\="2"><B>Attenzione\:</B><P>Questo progetto si connette con altri progetti.<BR>Vuoi esplorare i riferimenti e caricare tutti i files relativi?<P>(Conviene rispondere <B>SI'</B> quando si vogliono importare attività di Clic 3.0)</font></html>

[ctx: edit_mc_type]
en: Type:
it: Tipo:

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Play sound
it: Riproduci un suono

en: Play video
it: Riproduci un video

en: Play MIDI
it: Riproduci un file MIDI

en: Play CD audio
it: Riproduci un CD audio

en: Record sound
it: Registra un suono

en: Play recorded sound
it: Riproduci un suono registrato

en: Go to activity
it: Vai all'attività

en: Go to sequence
it: Vai alla sequenza

en: Run program
it: Esegui il programma

en: Show URL
it: Mostra l'URL

en: End
it: Fine

[ctx: edit_mc_type_return]
en: Return
it: Torna al programma

en: Priority level:
it: Livello di priorità:

en: Parameters:
it: Parametri:

[ctx: edit_mc_from]
en: From:
it: Da:

[ctx: edit_mc_to]
en: To:
it: A:

[ctx: edit_mc_length]
en: Max. length:
it: Lunghezza max.:

en: Record tape:
it: Registratore:

en: Stretch size
it: Comprimi le dimensioni

[ctx: edit_mc_location]
en: Location:
it: Posizione:

[ctx: edit_mc_location_from]
en: From:
it: Da:

en: Cell
it: Cella

[ctx: edit_mc_location_from_window]
en: Window
it: Finestra

en: Frame
it: Fotogramma

en: Loop playback
it: Esecuzione continua

en: Catch mouse
it: Cattura il mouse

en: Multimedia and active content
it: Contenuti multimediali e attivi

en: Active content:
it: Contenuto attivo:

en: Multimedia object selection
it: Selezione degli oggetti multimediali

[ctx: edit_media_title]
en: Media library
it: Libreria multimediale

en: Centered over cell
it: Centrato sulla cella

en: Centered over window
it: Centrato sulla finestra

en: Specify position:
it: Specifica la posizione:

en: Incorrect tree structure or data!
it: Struttura dell'albero incorretta o dati errati!

en: Controls
it: Controlli

en: Options for buttons and counters
it: Opzioni per i pulsanti e i contatori

[ctx: edit_act_class]
en: Type:
it: Tipo:

en: Grid layout:
it: Disposizione della griglia:

en: Relative postion of the panels A and B.
it: Posizione relativa dei pannelli A e B.

en: Inverse resolution
it: Risoluzione inversa

en: The activity is solved when all assigned elements of "B" are matched.
it: L'attività è risolta quando risultano collegati tutti gli elementi assegnati di "B".

en: Show all arrows
it: Mostra tutte le frecce

en: Alternative content:
it: Contenuto alternativo:

en: Content shown in solved cells and non-assigned cells.
it: Contenuto mostrato nelle celle risolte e nelle celle non assegnate.

en: Edit the alternative content
it: Modifica il contenuto alternativo

en: Grid
it: Griglia

en: Grid A
it: Griglia A

en: Grid B
it: Griglia B

en: Layout
it: Disposizione

en: Relationship
it: Relazioni

en: activity
it: attività

en: jump to
it: salta a

[ctx: edit_seq_activity]
en: Activity:
it: Attività:

[ctx: edit_seq_tag]
en: Label:
it: Etichetta:

[ctx: edit_seq_description]
en: Description:
it: Descrizione:

en: Move on automatically
it: Vai avanti automaticamente

en: Delay:
it: Ritardo:

en: Go forward
it: Vai avanti

en: Go bak
it: Vai indietro

en: Jump to...
it: Salta a...

en: Stop
it: Arresta

[ctx: edit_seq_action_return]
en: Return
it: Torna al programma

en: Exit JClic
it: Esci da JClic

en: Forward arrow:
it: Freccia avanti:

en: Back arrow:
it: Freccia indietro:

en: Action:
it: Azione:

en: Show button
it: Mostra il pulsante

en: JClic Project:
it: Progetto JClic:

en: Absolute position
it: Posizione assoluta

en: The object will be placed at the specified X and Y co-ordinates
it: L'oggetto sarà posizionato alle coordinate X e Y specificate

[ctx: edit_act_location]
en: Location:
it: Posizione:

en: New sequence element...
it: Nuovo elemento della sequenza...

en: Insert a new element into the activity sequence
it: Inserisci un nuovo elemento nella sequenza delle attività

en: Please select an activity for the new sequence element.
it: Per favore seleziona un'attività per il nuovo elemento della sequenza.

en: Cannot create a new sequence element without activity!
it: Non posso creare un nuovo elemento senza un'attività!

en: This project has no activities! Unable to create sequence elements in an empty project.
it: Questo progetto non ha attività! Non è possibile creare una sequenza di attività in un progetto vuoto.

en: Jump target:
it: Obiettivo del salto:

en: Jump target
it: Obiettivo del salto

en: Add a new activity to project
it: Aggiungi una nuova attività al progetto

en: Type of activity:
it: Tipo di attività:

[ctx: edit_act_prompt_name]
en: Name:
it: Nome:

en: Please select the type of activity to create and give it a name:
it: Per favore seleziona il tipo di attività da creare e dai ad essa un nome:

en: You must select an activity type!
it: Devi selezionare un tipo di attività!

en: You must especify a name for the activity!
it: Devi specificare un nome per l'attività!

en: Unable to create activity!
it: Impossibile creare l'attività!

en: Java class name:
it: Nome di classe Java:

en: Format
it: Formato

en: Answer
it: Risposta

en: Valid answers:
it: Risposte valide:

en: Add a new list element
it: Aggiungi un nuovo elemento alla lista

en: Edit the selected list element
it: Modifica l'elemento selezionato

en: Delete the selected list element
it: Cancella l'elemento selezionato

en: Move up
it: Sposta in alto

en: Move down
it: Sposta in basso

en: New text:
it: Nuovo testo:

en: Add new list element
it: Aggiungi un nuovo elemento di testo

en: Modify selected text
it: Modifica il testo selezionato

en: Target
it: Testo nascosto

[ctx: edit_text_act_maxLen]
en: Max. length:
it: Lunghezza max.:

en: Maximum amount of characters in the answer.
it: Massimo numero di caratteri nella risposta.

en: Filling character
it: Carattere di riempimento

en: Character used to indicate the blank
it: Carattere utilizzato per indicare il testo nascosto

en: Initial length:
it: Lunghezza iniziale:

en: Number of filling chars that will be displayed at the beginning of the activity.
it: Numero dei caratteri di riempimento che saranno visualizzati all'inizio dell'attività.

en: Initial text:
it: Testo iniziale:

en: Text displayed in the blank at the beggining of the activity.
it: Testo visualizzato all'inizio dell'attività al posto del testo nascosto.

en: Show a list of options:
it: Mostra una lista di opzioni:

en: Display a list of options from which the user must select one.
it: Mostra una lista di opzioni tra le quali l'utente è chiamato a scegliere.

en: Correction options
it: Opzioni di correzione

en: No pop up
it: Niente pop up

en: Pop up automatically
it: Pop up automatico

en: Pop up in errors
it: Pop up in caso di errori

en: Pop up with F1
it: Pop up con F1

[ctx: edit_text_act_popup_type]
en: Type:
it: Tipo:

en: Pop up delay:
it: Ritardo del pop up:

[ctx: edit_text_act_popup_maxTime]
en: Max. time:
it: Tempo max:

en: Sound only
it: Solo suono

en: You must select a fragment of text in order to create a new text target!
it: Per creare un nuovo testo nascosto devi selezionare un frammento di testo!

en: Target text cannot include paragraph returns nor tabs.
it: Il testo nascosto non può includere caratteri accapo o tab.

en: Targets cannot nest!
it: Non possono essere registrati testi nascosti!

en: Targets cannot contain cells!
it: I testi nascosti non possono contenere celle!

en: Paper colour:
it: Colore del foglio:

en: Edit document styles...
it: Modifica gli stili del documento...

en: Main style:
it: Stile principale:

en: Tab space:
it: Tabulazione:

en: Spaces between tab marks:
it: Spazi tra i tabulatori:

en: Colors:
it: Colori:

en: Target colors:
it: Colori del testo nascosto:

en: Error colors:
it: Colori degli errori:

[ctx: edit_text_act_preview]
en: Preview:
it: Anteprima:

en: Standard text
it: Testo standard

en: target
it: testo nascosto

en: error
it: errore

en: standard text
it: testo standard

en: standard text.
it: testo standard.

en: Warning: This action will supress the currently selected target. Do you want to proceed?
it: Attenzione: questa azione toglierà il testo nascosto attualmente selezionato. Vuoi procedere?

en: Previous screen...
it: Schermo precedente...

en: Don't display any text before starting the activity
it: Non mostrare alcun testo prima dell'inizio dell'attività

en: Display the complete text of the exercise
it: Mostra il testo completo dell'esercizio

en: Display this text:
it: Mostra questo testo:

[ctx: edit_text_act_prevScreen_time]
en: Max. time:
it: Tempo max:

en: Target...
it: Testo nascosto...

en: Show correction button
it: Mostra il pulsante di correzione

en: Button text:
it: Pulsante di testo:

en: Match case
it: Considera maiuscole/minuscole

en: Consider accents and special characters
it: Considera accenti e caratteri speciali

en: Consider punctuation marks
it: Considera la punteggiatura

en: Allow repeated spaces
it: Permetti spazi ripetuti

en: Criteria
it: Criteri

en: Move on to next target when filled in
it: Passa alla nuova parola nascosta una volta completato il riempimento

en: Move only after correct guess
it: Passa alla nuova parola solo dopo risposta corretta

en: Indicate mistakes letter by letter
it: Indica gli errori lettera per lettera

en: Analysis algorithm parameters:
it: Parametri dell'algoritmo d'analisi:

en: Steps:
it: Passi:

en: Exploration field:
it: Campo d'esplorazione:

en: Check
it: Controllo

en: Answer analysis
it: Analisi della risposta

en: Correction...
it: Correzione...

en: Correction button
it: Pulsante di correzione

en: Progress
it: Avanzamento

en: Type...
it: Tipo...

en: Order paragraphs
it: Ordina i paragrafi

en: Order words
it: Ordina le parole

en: Shuffle words amongst paragraphs
it: Sparpaglia le parole nel paragrafo

en: Activity type
it: Tipo di attività

en: This action will clear all the existing targets. Do you want to proceed?
it: Questa azione cancellerà tutte le parole nascoste esistenti. Vuoi procedere?

en: Identify words
it: Identifica le parole

en: Identify characters
it: Identifica i caratteri

en: Change name...
it: Cambia il nome...

en: Change file...
it: Cambia il file...

en: Save into ZIP file
it: Salva in un file ZIP

en: Media type:
it: Tipo di file multimediale:

en: File size:
it: Grandezza del file:

en: Files of type:
it: Archivi di tipo:

en: Preview media
it: Anteprima del file multimediale

en: Preview media resource
it: Anteprima della risorsa multimediale

en: Change resource name
it: Cambia il nome di risorsa

en: Rename
it: Rinomina

en: New name:
it: Nuovo nome:

en: Invalid resource name!
it: Nome di risorsa non valido!

en: There is another resource with this name! Each resource must have a unique name.
it: C'è un'altra risorsa con questo nome! Ogni risorsa deve avere un nome unico.

en: Invalid file!
it: File non valido!

en: File must be of same type
it: Il file deve essere dello stesso tipo

en: Unable to load font!
it: Impossibile caricare il font!

en: Save file (extract from ZIP)
it: Salva il file (estrai da ZIP)

en: Update media content from file
it: Aggiorna da file il contenuto multimediale

en: This is not a "real" file, but a object located into a ZIP container. In order to use this feature, a file with the same name must be present in the folder where the ZIP file is located.
it: Questo non è un file "reale", ma un oggetto collocato in un contenitore ZIP. Per usare questa funzione, un file con lo stesso nome deve essere presente nella cartella dove si trova il file ZIP.

[ctx: edit_activities]
en: Activities
it: Attività

[ctx: edit_sequences]
en: Sequences
it: Sequenze

[ctx: edit_media]
en: Media library
it: Libreria multimediale

en: Manage images and other media files used in the project
it: Gestisci immagini e altri file multimediali usati nel progetto

en: Create and edit project activities
it: Crea e modifica le attività del progetto

en: Edit and create sequences of activities
it: Modifica e crea sequenze di attività

[ctx: edit_project_title]
en: Title:
it: Titolo:

en: Project's title
it: Titolo di progetto

[ctx: edit_project]
en: Project
it: Progetto

en: Edit project properties
it: Modifica le proprietà del progetto

[ctx: edit_project_description]
en: Description:
it: Descrizione:

en: General description of the project
it: Descrizione generale del progetto

en: Areas:
it: Aree:

en: Curricular areas of the project
it: Aree curricolari del progetto

en: Levels:
it: Livelli:

en: Educational levels of the project
it: Livelli educativi del progetto

en: Descriptors:
it: Descrittori:

en: Descriptors of the project (separed with comma)
it: Descrittori del progetto (separati da virgola)

en: Languages:
it: Lingue:

en: Languages used in the project
it: Lingue usate nel progetto

en: Change the selected language
it: Cambia la lingua selezionata

en: Add language
it: Aggiungi una lingua

en: ISO-639 language codes:
it: Codici di lingua ISO-639:

[ctx: edit_project_authors]
en: Authors:
it: Autori:

en: People involved in the creation of the project
it: Persone coinvolte nel progetto

[ctx: edit_project_author_name]
en: Name:
it: Nome:

en: Rol:
it: Ruolo:

en: Organization:
it: Organizzazione:

[ctx: edit_project_author_comments]
en: Comments:
it: Commenti:

en: Author's name (required)
it: Nome dell'autore (richiesto)

en: Author's e-mail (optional)
it: E-mail dell'autore (opzionale)

en: Person's rol in the project: author, collaborator, drawings, sounds... (optional)
it: Ruolo della persona nel progetto: autore, collaboratore, disegni, suoni... (opzionale)

en: School, university, association... (optional)
it: Scuola, università, associazione... (opzionale)

en: Personal web page (optional)
it: Pagina web personale (opzionale)

en: Field for other information (optional)
it: Campo per altre informazioni (opzionale)

en: Author info:
it: Informazioni sull'autore:

en: Add author to list
it: Aggiungi un autore alla lista

en: Edit author info
it: Modifica le informazioni sull'autore

[ctx: edit_project_org_name]
en: Name:
it: Nome:

en: School name
it: Nome della scuola

en: e-mail address of the school
it: Indirizzo e-mail della scuola

en: School website
it: Sito web della scuola

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Snail-mail address
it: Indirizzo snail-mail

en: PC:
it: c.p.:

en: Postal code
it: Codice postale

en: City:
it: Città:

en: School city
it: Città della scuola

en: Country:
it: Nazione:

en: State:
it: Stato:

[ctx: edit_project_org_comments]
en: Comments:
it: Commenti:

en: School/s:
it: Scuola/e:

en: School or other institution involved in the project
it: Scuola o altra istituzione coinvolta nel progetto

en: Organization info:
it: Info sull'organizzazione:

en: Add organization
it: Aggiungi organizzazione

en: Edit organization data
it: Modifica i dati dell'organizzazione

en: Country, federation, union...
it: Stato, federazione, unione...

en: Federal state, community, region...
it: Stato federale, comunità, regione...

en: Other info...
it: Altre informazioni...

en: Date:
it: Data:

en: Date of the revision
it: Data della revisione

[ctx: edit_project_rev_authors]
en: Authors:
it: Autori:

en: Authors of the revision
it: Autori della revisione

[ctx: edit_project_rev_description]
en: Description:
it: Descrizione:

en: Brief description of the changes made
it: Breve descrizione dei cambiamenti apportati

[ctx: edit_project_rev_comments]
en: Comments:
it: Commenti:

en: Other relevant info
it: Altre informazioni rilevanti

en: Revisions:
it: Revisioni:

en: History of main modifications made to the project
it: Storia della principali modifiche al progetto

en: Add revision record
it: Aggiungi una registrazione di revisione

en: Edit revision record
it: Modifica una registrazione di revisione

en: Revision data
it: Data di revisione

en: objects
it: oggetti

en: object
it: oggetto

en: Start of activity:
it: Inizio dell'attività:

en: Click on object:
it: Clicca sull'oggetto

en: Erroneous action:
it: Azione erronea:

en: Correct action:
it: Azione corretta:

en: Activity finished with errors:
it: Attività completata con errori:

en: Activity finished OK:
it: Attività completata in modo esatto:

en: Error: The description field cannot be leaved blank!
it: Errore: Il campo di descrizione non può essere lasciato vuoto!

en: Edit event sounds
it: Modifica i suoni dell'evento

[ctx: edit_project_evsounds]
en: Event sounds:
it: Suoni dell'evento:

[ctx: edit_project_evsounds_tooltip]
en: Set specific sounds for each JClic event
it: Imposta suoni specifici per ciascun evento JClic

[ctx: edit_act_evsounds]
en: Event sounds:
it: Suoni dell'evento:

[ctx: edit_act_evsounds_tooltip]
en: Set specific sounds for each JClic event
it: Imposta suoni specifici per ciascun evento JClic

en: default sound
it: suono predefinito

en: disabled
it: disabilitato

en: Enable or disable the sound for this event
it: Abilita o disabilita i suoni per questo evento

en: Click to select a sound for this event, or uncheck to use the default sound
it: Clicca per selezionare un suono per questo evento, o deseleziona per usare il suono predefinito

en: New project...
it: Nuovo progetto...

en: Create a new JClic project
it: Crea un nuovo progetto JClic

[ctx: edit_arith_op_from]
en: From:
it: Da:

en: Minimum value of the operator
it: Valore minimo dell'operatore

[ctx: edit_arith_op_to]
en: To:
it: A:

en: Maximum value of the operator
it: Valore massimo dell'operatore

en: With:
it: Con:

en: If checked, the operator can also have this value
it: Se selezionato, l'operatore può anche avere questo valore

en: One from the list:
it: Uno da questa lista:

en: List of possible values for the operator
it: Lista dei possibili valori per l'operatore

en: Decimals:
it: Decimali:

en: Number of decimals of the operand
it: Numero di decimali dell'operando

en: First operand
it: Primo operando

en: Second operand
it: Secondo operando

en: Arith2 for JClic
it: Arith2 per JClic

en: Operations:
it: Operazioni:

en: Select the kind of operations to be performed
it: Seleziona il tipo di operazioni da sviluppare

en: Plus
it: Addizione

en: Minus
it: Sottrazione

en: Multiply
it: Moltiplicazione

en: Divide
it: Divisione

en: Unknown:
it: Incognita:

en: Select the item that will act as a unknown
it: Seleziona l'elemento che agirà da incognita

en: The result is the unknown
it: Il risultato è l'incognita

en: The second operator is the unknown
it: Il secondo operatore è l'incognita

en: The first operator is the unknown
it: Il primo operatore è l'incognita

en: The operation is the unknown
it: L'operazione è l'incognita

en: Write the result at the beggining of the expression
it: Scrivi il risultato all'inizio dell'espressione

en: Result:
it: Risultato:

en: Do not carry
it: Non riportare

en: Random
it: Casuale

en: Ascending
it: Crescente

en: Order by result:
it: Ordina per risultato:

en: Descending
it: Decrescente

en: Avoid duplicates
it: Evita duplicati

en: Conditions:
it: Condizioni:

en: Indifferent
it: Indifferente

en: The first operator must be greather than the second one
it: Il primo operatore deve essere più grande del secondo

en: The first operator must be lesser than the second one
it: Il primo operatore deve essere minore del secondo

en: Other conditions
it: Altre condizioni

en: Automatic content generator:
it: Generatore automatico di contenuti:

en: Select the type of automatic content generator for this activity.
it: Seleziona il tipo di generatore automatico di contenuti per questa attività.

en: Content generator
it: Generatore di contenuti

en: Settings...
it: Parametri...

en: Configure the content provider settings
it: Configura i parametri del generatore di contenuti

en: Edit data
it: Modifica i dati

en: Activity edit
it: Modifica l'attività

en: Content provider edit
it: Modifica il generatore di contenuti

en: Error creating the content provider!
it: Errore di creazione del generatore automatico di contenuti!

en: Creation
it: Creazione

[ctx: edit_project_description_block]
en: Description
it: Descrizione

[ctx: edit_project_ui_block]
en: User interface
it: Interfaccia utente

[ctx: edit_act_description]
en: Description:
it: Descrizione:

en: Edit
it: Modifica

en: New activity...
it: Nuova attività...

en: Insert
it: Inserisci

en: View
it: Visualizza

[ctx: action_editProject_caption]
en: Project
it: Progetto

en: Edit project settings
it: Modifica i parametri del progetto

en: Media
it: Mediateca

en: Edit the project's multimedia library
it: Modifica la biblioteca multimediale del progetto

[ctx: action_editActivities_caption]
en: Activities
it: Attività

en: Edit the activities
it: Modifica le attività

[ctx: action_editSeq_caption]
en: Sequences
it: Sequenze

en: Edit the sequences of activities
it: Modifica le sequenze delle attività

en: Current project has been modified. Do you want to save the changes?
it: Il progetto corrente è stato modificato. Vuoi salvare i cambiamenti?

en: Descriptors
it: Descrittori

en: New media object...
it: Nuovo oggetto multimediale...

en: Add a new image or multimedia object to the library
it: Aggiungi una nuova immagine o un nuovo oggetto multimediale alla biblioteca

en: Score threshold:
it: Limite di punteggio:

en: Take this way when the global score is equal to or higher than...
it: Segui questo percorso quando il punteggio globale è uguale o superiore a...

en: Time threshold:
it: Limite di tempo:

en: In order to take this way, the time spent on the activities must be less than...
it: Per seguire questo percorso, devi aver completato l'attività in un tempo inferiore a...

en: Take this way when the global score is lower than...
it: Segui questo percorso quando il punteggio globale è inferiore a...

en: Take this way when the time spent on the activities is more than...
it: Segui questo percorso quando il tempo impiegato nell'attività è superiore a...

en: Conditional jumps
it: Salti condizionali

en: Set special jumps to be executed only under specific condicions
it: Imposta salti speciali da eseguire solo con specifiche condizioni

en: Set conditions to jump to an upper level
it: Imposta condizioni per il salto a un livello superiore

en: Lower jump:
it: Salto a livello inferiore:

en: Upper jump:
it: Salto a livello superiore:

en: Set conditions to jump to an lower level
it: Imposta le condizioni per saltare a un livello inferiore

en: Action assigned to the "next" button
it: Azione assegnata al pulsante "successivo"

en: Action assigned to the "previous" button
it: Azione assegnata al pulsante "precedente"

en: Set the jump target
it: Imposta la destinazione del salto

en: Action to be done
it: Azione da fare

en: Activity assigned to this sequence element
it: Attività assegnata a questo elemento di sequenza

en: Tag used to reference this sequence element (optional field)
it: Tag usato per riferirsi a questo elemento di sequenza (campo opzionale)

en: Description of the sequence element (optional field)
it: Descrizione dell'elemento di sequenza (campo opzionale)

en: Enable or disable the arrow button
it: Abilita o disabilita il pulsante freccia

en: Move on automatically when the activity finishes
it: Avanza automaticamente al termine dell'attività

en: Seconds to wait before to do the automatic move
it: Secondi di attesa prima dell'avanzamento automatico

en: Select color
it: Seleziona il colore

en: Please wait while the resource is being renamed...
it: Per favore aspetta mentre la risorsa viene rinominata...

[ctx: edit_act_cell_width]
en: Width:
it: Larghezza:

en: Cell width (in pixels)
it: Larghezza della cella (in pixels)

[ctx: edit_act_cell_height]
en: Height:
it: Altezza:

en: Cell height (in pixels)
it: Altezza della cella (in pixels)

en: Hidden words:
it: Parole nascoste:

en: List of the hidden words placed in the panel
it: Lista delle parole nascoste inserite nel pannello

en: Use panel B
it: Usa il pannello B

en: The contents of a second panel will be displayed as words are found
it: I contenuti del secondo pannello saranno mostrati una volta trovate le parole

en: Select the shaper type to be used in the panel
it: Seleziona il tipo di generatore di forme da usare nel pannello

en: Number of columns of  the panel
it: Numero di colonne del pannello

en: Number of rows of  the panel
it: Numero di righe del pannello

en: Transparent delimiters
it: Separatori trasparenti

en: Treat the delimiters (black boxes) as transparent holes
it: Mostra i separatori (caselle nere) come spazi trasparenti

en: Mixes\:
it: Mescola\:

en: Number of times to shuffle
it: Numero di mescolamenti

en: Copy attributtes to...
it: Copia le caratteristiche in...

en: Attributes
it: Caratteristiche

en: Apply to:
it: Applica a:

en: Main window
it: Finestra principale

en: Play window
it: Finestra di gioco

en: Activities to be modified:
it: Attività da modificare:

en: Copy attributes
it: Copia le caratteristiche

en: Copy current activity attributes to other activities
it: Copia le caratteristiche dell'attività corrente in altre attività

en: Project name:
it: Nome del progetto:

en: Short, descriptive name of the project
it: Breve nome descrittivo del progetto

[ctx: edit_new_project_filename]
en: File name:
it: Nome file:

en: Name of the project file, without extension
it: Nome del file del progetto, senza estensione

[ctx: edit_new_project_folder]
en: Folder:
it: Cartella:

en: Name of the folder where the project will be stored
it: Nome della cartella dove il progetto sarà conservato

[ctx: edit_new_project_folder_browse]
en: Browse...
it: Sfoglia...

en: Create new JClic project
it: Crea un nuovo progetto JClic

en: Error: Project, file and folder must have valid, non-empty names.
it: Errore: Progetto, file e cartella devono avere nomi validi.

en: This folder already contains another Clic 3.0 or JClic project. In order to avoid confusions, is preferable to maintain each project in a separate folder, but that isn't a strict rule. Do you really want to create the new project in this folder?
it: Questa cartella già contiene un altro progetto Clic 3.0 o JClic. Per evitare confusione, è preferibile tenere ogni progetto in una cartella separata, ma non è strettamente necessario. Vuoi realmente creare il nuovo progetto in questa cartella?

en: Error: Unable to create the specified folder!
it: Errore: Impossibile creare la cartella specificata!

en: Error: No activity selected! In order to use this function you must select in the list the activity or activities to wich the indicated attributes will be applied.
it: Errore: Nessuna attività selezionata! Per usare questa funzione devi selezionare nella lista una o più attività alle quali vanno applicate le caratteristiche indicate.

en: Copying attributes to:
it: Copia delle caratteristiche in:

en: Margin
it: Margine

en: Background color
it: Colore di sfondo

[ctx: edit_act_copy_gradient]
en: Gradient
it: Sfumatura

en: Background image
it: Immagine di sfondo

[ctx: edit_act_copy_border]
en: Border
it: Bordo

en: Transparent background
it: Sfondo trasparente

en: Position
it: Posizione

[ctx: edit_act_copy_messages]
en: Messages
it: Messaggi

en: Style of initial message
it: Stile del messaggio iniziale

en: Style of end message
it: Stile del messaggio finale

en: Style of error message
it: Stile del messaggio di errore

[ctx: edit_act_copy_reports]
en: Reports
it: Rapporti

en: Include activity in reports
it: Includi l'attività nei rapporti

en: Record actions
it: Registra azioni

[ctx: edit_act_copy_interface]
en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Event sounds
it: Suoni dell'evento

[ctx: edit_act_copy_counters]
en: Counters
it: Contatori

[ctx: edit_act_copy_cTime]
en: Time counter
it: Cronometro

en: Max. time
it: Tempo max.

[ctx: edit_act_copy_cTries]
en: Tries counter
it: Contatore dei tentativi

en: Max. tries
it: Tentativi max.

[ctx: edit_act_copy_cScore]
en: Score counter
it: Punteggio

en: Times to scramble
it: Numero di mescolamenti

[ctx: edit_act_copy_buttons]
en: Buttons
it: Pulsanti

en: Help button
it: Pulsante di aiuto

en: Information button
it: Pulsante informativo

en: Grids
it: Griglie

en: Style of grid A
it: Stile della griglia A

en: Style of grid B
it: Stile della griglia B

en: Style of text grids
it: Stile delle griglie di testo

en: Text activities
it: Attività testuali

en: Font face
it: Tipo di carattere

en: Font size
it: Dimensione del carattere

en: Font style
it: Stile del carattere

en: Main text colour
it: Colore del testo principale

[ctx: edit_act_copy_textTargetColour]
en: Select the JClic project of which the activities will be imported
it: Colore del testo nascosto

en: Errors colour
it: Colore degli errori

en: Tab space
it: Spazio tra i tabulatori

en: Style of previous message
it: Stile del messaggio precedente

en: Change activity type
it: Cambia il tipo di attività

en: Full name of the class to be used to build the activity (advanced users only!)
it: Nome completo della classe da usare per costruire l'attività (solo per utenti esperti!)

en: Other...
it: Altro...

en: Advanced users can also create unregistered types of JClic activities. Just write below the full class name, prefixed by the package (like "com.acme.activities.FooActivity"). Activity classes must extend <b>edu.xtec.jclic.Activity</b>, and must be accessibles to the JVM classloader.
it: Gli utenti esperti possono anche creare tipi non registrati di attività JClic. Basta scrivere sotto il nome della classe, con il prefisso indicante il pacchetto (es. "com.acme.activities.FooActivity"). Le classi di attività devono estendere <b>edu.xtec.jclic.Activity</b>, e devono essere accessibili al caricatore di classi virtuali di Java.

en: Name of the activity:
it: Nome dell'attività:

en: Each activity must have a name unique in the project
it: Ciascuna attività deve avere un nome unico nel progetto

en: <html><p style="font-family:Helvetica; font-size:10px;"><b>Warning:</b> Changing the type of activity can cause lost of some of the current activity attributes and objects. Use it with care!</p><p>&nbsp;</p></html>
it: <html><p style="font-family:Helvetica; font-size:10px;"><b>Attenzione:</b> Il cambiamento del tipo di attività può causare la perdita di alcune caratteristiche e di alcuni oggetti dell'attività corrente. Usa questa funzione con attenzione!</p><p>&nbsp;</p></html>

en: Location of JClic code:
it: Ubicazione del codice JClic:

en: URL pointing to a folder with the JClic program files and scripts
it: URL che punta a una cartella con i file di programma e gli scripts di JClic

en: HTML code before:
it: Codice HTML precedente:

note: #Text to be displayed below the applet. HTM code allowed.
en: Text or HTML code to be placed before the applet
it: Il testo o il codice HTML che apparirà prima dell'applet

en: HTML code after:
it: Codice HTML successivo:

en: Text or HTML code to be placed after the applet
it: Il testo o il codice HTML che apparirà dopo l'applet

en: Applet size:
it: Dimensioni dell'applet:

en: Width and height of the applet, in absolute or percentage values.
it: Larghezza e altezza dell'applet, in valori assoluti o percentuali.

en: Page title:
it: Titolo della pagina:

en: Text to be shown at the top of the browser window
it: Testo da mostrare nella parte superiore della finestra di navigazione

en: The web page "%s" has been created successfully.
it: La pagina web "%s" è stata creata con successo.

en: Do you want to open it now with the browser?
it: Vuoi aprirla adesso con il navigatore?

en: Create web page...
it: Crea la pagina web...

en: Creation of an HTML page with a JClic applet
it: Creazione di una pagina HTML con l'applet JClic

en: Create a HTML page with an applet containing the current project
it: Crea una pagina HTML con l'applet contenente il progetto corrente

[ctx: applet_filename]
en: File name:
it: Nome file:

en: Name of the HTML file to be created
it: Nome del file HTML fa creare

en: Default values used in web page creation
it: Valori predefiniti usati nella creazione della pagina web

[ctx: applet_bgcolor]
en: Background color:
it: Colore di sfondo:

en: HTML page background color
it: Colore di sfondo della pagina HTML

[ctx: applet_centered]
en: Centered
it: Centrato

en: Place the applet horizontally centered
it: Inserisci l'applet centrandolo orizzontalmente

en: Applet width (absolute or percentage)
it: Larghezza dell'applet (assoluta o in percentuale)

en: Applet height (absolute or percentage)
it: Altezza dell'applet (assoluta o in percentuale)

en: On exit, go to:
it: In uscita, vai a:

en: URL where to redirect the navigation on JClic exit
it: URL dove ridirigere la navigazione all'uscita da JClic

en: Info frame name:
it: Nome della schermata informativa:

en: Name of the frame used to show the content related to the "info" button
it: Nome della schermata usata per mostrare i contenuti relativi al pulsante "informazioni"

en: Create project installer...
it: Crea l'installatore del progetto...

en: Create a project installer script for JClic player
it: Crea uno script di installazione di progetto per il lettore JClic

en: Edit project installer script
it: Modifica lo script di installazione di progetto

[ctx: installer_title]
en: Title:
it: Titolo:

en: Project title, to be shown on the installer wizard
it: Titolo del progetto, da mostrare nell'assistente dell'installazione

en: Autors:
it: Autori:

en: Author/s of the project (short text)
it: Autore/i del progetto (testo breve)

[ctx: installer_folder]
en: Folder:
it: Cartella:

en: Folder name to be suggested by the installer wizard
it: Nome della cartella che sarà suggerita dall'assistente di installazione

en: Files to be copied:
it: I file da copiare:

en: Files to be copied by the installer
it: I file da copiare nell'installazione

en: Available files
it: File disponibili

en: Selected files
it: File selezionati

en: >> add >>
it: >> aggiungi >>

en: Add selected file to the list
it: Aggiungi il file selezionato alla lista

en: << remove <<
it: << rimuovi <<

en: Remove selected file from the list
it: Rimuovi il file selezionato dalla lista

en: Launch button
it: Pulsante di attivazione

en: Properties of the button to be shown in the project library
it: Proprietà del pulsante da mostrare nella biblioteca dei progetti

en: Main project:
it: Progetto principale:

en: JClic project to be launched by the button
it: Progetto JClic associato al pulsante

[ctx: installer_button_text]
en: Label:
it: Etichetta:

en: Short text label, to be shown inside the button
it: Breve etichetta di testo, da mostrare all'interno del pulsante

en: Icon:
it: Icona:

en: Picture to be used as button icon. Leave blank to use the default JClic icon.
it: Immagine da usare come icona del pulsante. Lascia vuoto per usare l'icona predefinita di JClic.

[ctx: installer_button_description]
en: Description
it: Descrizione

en: Tooltip to be shown by the button
it: Testo di aiuto mostrato con il pulsante

en: Error: Missing project title
it: Errore: Devi indicare il titolo del progetto

en: Error: Missing folder name
it: Errore: Devi indicare in quale cartella vuoi installare il progetto

en: Error: No files selected
it: Errore: Devi selezionare un file

en: Error: Missing launch button text label
it: Errore: Devi indicare il testo del pulsante di attivazione

en: Error: The project assigned to the launch button is not in the list of files to be copied
it: Errore: Il progetto assegnato al pulsante di attivazione non è nella lista dei file da copiare

en: Full-page applet
it: Applet a tutto schermo

en: Applet with specific dimensions
it: Applet con dimensioni specifiche

en: Align text left
it: Allinea il testo a sinistra

en: Center text
it: Centra il testo

en: Align text right
it: Allinea il testo a destra

en: Create or remove target
it: Crea o rimuovi un testo nascosto

en: Insert a cell
it: Inserisci una cella

en: Content
it: Contenuto

[ctx: edit_text_act_style]
en: Style
it: Stile

en: Cell size:
it: Dimensione della cella:

en: The following activities never appear in any of the project's activity sequences, so they never will be displayed:
it: Le seguenti attività non appariranno in alcuna delle sequenze di attività, quindi non saranno mostrate:

en: The following media objects are not used directly in any activity:
it: I seguenti oggetti multimediali non risultano usati in alcuna attività:

en: Do you want to add them at the end of the last activity sequence?
it: Vuoi aggiungerli alla fine dell'ultima sequenza di attività?

en: Do you want to remove them?
it: Vuoi rimuoverli?

en: Removal of unused media objects
it: Rimozione di oggetti multimediali non usati

en: Orphan activities
it: Attività orfane

en: Update all media content
it: Aggiorna tutti i contenuti multimediali

en: Update all media objects reloading its files
it: Aggiorna tutti i contenuti multimediali richiamando i loro archivi

en: Updating media...
it: Aggiornamento dei contenuti multimediali...

en: Export all media
it: Esportazione di tutti i contenuti multimediali

en: Save to files the content of all media elements
it: Salva i file dei contenuti di tutti gli elementi multimediali

en: Select
it: Seleziona

en: Add point
it: Aggiungi un punto

en: Delete
it: Elimina

en: Draw rectangle
it: Disegna un rettangolo

en: Draw ellipse
it: Disegna un'ellisse

en: Draw polygon
it: Disegna un poligono

en: Convert to line
it: Converti in linea

en: Convert to Bézier curve
it: Converti in curva di Bézier

en: Convert to quadratic curve
it: Converti in quadratica

en: Rotate left
it: Ruota a sinistra

en: Rotate right
it: Ruota a destra

en: Expand
it: Espandi

en: Contract
it: Contrai

en: Zoom in
it: Zoom avanti

en: Zoom out
it: Zoom indietro

en: Join nearest points
it: Unisci punti vicini

en: Show points
it: Mostra punti

en: Show/Hide the points
it: Mostra/Nascondi i punti

en: Grid size:
it: Dimensione della griglia:

en: Show / Hide grid
it: Mostra / Nascondi la griglia

en: Magnet radius:
it: Raggio del magnete:

en: Defined elements
it: Elementi definiti

en: Name of the selected element
it: Nome dell'elemento selezionato

en: Action radius of the magnet, when enabled
it: Raggio di azione del magnete (se abilitato)

en: Size of the grid
it: Dimenzioni della griglia

[ctx: edit_mc_activity]
en: Activity:
it: Attività:

en: Sequence:
it: Sequenza:

en: Project:
it: Progetto:

en: Choose activity
it: Scegli l'attività

en: Choose sequence
it: Scegli la sequenza

en: Insufficient data!
it: Dati insufficienti!

en: Arrow color:
it: Colore delle frecce:

en: Color used by the editor to draw the arrows (not exactly, because an XOR bit mask is used)
it: Colore usato dall'editor per disegnare le frecce (non esattamente, dato che viene utilizzata una maschera di bit XOR)

en: Edit...
it: Modifica...

en: Edit the selected activity
it: Modifica l'attività selezionata

en: Save as...
it: Salva come...

en: Save the current project with a different name
it: Salva il progetto corrente con un nome differente

[ctx: edit_act_behavior_block]
en: Behavior
it: Comportamento

[ctx: edit_act_behavior]
en: Behavior
it: Comportamento

en: Drag objects
it: Trascina gli oggetti

en: Drag objects instead of use a connection line
it: Trascina gli oggetti invece di unirli con una linea

en: Check solving order
it: Controlla l'ordine di soluzione

en: Cells must be solved in order
it: Le celle devono essere risolte in ordine

en: Scramble
it: Mescola

en: Import activities...
it: Importa attività...

en: Import activities from another project
it: Importa attività da un altro progetto

en: The selected file corresponds to the current project. Activities can be imported only between different projects. Please select another project file.
it: Il file selezionato fa parte del progetto corrente. Possono essere importate attività solo tra progetti differenti. Per favore seleziona un altro file di progetto.

en: Select one or more activities to import into the current project\:
it: Seleziona una o più attività da importare nel progetto corrente\:

en: Importing...
it: Importazione...

en: Checking dependencies...
it: Verifica delle dipendenze...

en: Importing media\:
it: Importazione degli oggetti multimediali\:

en: Importing activity\:
it: Importazione delle attività\:

[ctx: import_selectProject]
en: Select the JClic project of which the activities will be imported
it: Seleziona il progetto JClic dal quale saranno importate le attività

en: Tag marks
it: Marcatori

en: Start mark\:
it: Marcatore d'inizio\:

en: Mark used at the beginning of tags
it: Marcatore usato all'inizio dei tag

en: End mark\:
it: Marcatore finale\:

en: Mark used at the end of tags
it: Marcatore usato alla fine dei tag

en: File or URL\:
it: File o URL\:

en: Name or URL of the file containing the values that will replace tags
it: Nome o URL del file contenente i valori che sostituiranno le etichette

en: Charset\:
it: Set di caratteri\:

en: Character encoding used in the file
it: Set di caratteri usati nel file

[ctx: edit_tagRep_browseFile]
en: Browse...
it: Sfoglia...

en: Browse the filesystem
it: Sfoglia il sistema degli archivi

en: Tag replacing
it: Sostituzione dei tag

en: Clear text styles...
it: Rimuovi gli stili di testo...

en: Warning\: This action will clear the specific character attributes applied to the document, setting it back to its main style. This action cannot be undone. Do you want to do it?
it: Attenzione\: Questa azione rimuoverà gli specifici attributi di testo applicati al documento, ritornando allo stile principale. Questa azione non può essere annullata. Vuoi procedere?

en: Maximum size of images:
it: Dimensione massima delle immagini:

en: Maximum width of images imported into the media library.
it: Larghezza massima delle immagini importate nella libreria multimediale.

en: Maximum height of images imported into the media library.
it: Altezza massima delle immagini importate nella libreria multimediale.

en: The image "%s" has a size of %s pixels. This exceeds the maximum allowed by JClic Author (%s). Do you want to resize it?
it: L'immagine "%s" ha una dimensione di %s pixel. Supera perciò il massimo consentito da JClic Author (%s). Vuoi ridimensionarla?
