JClic 0.2.0.0 - en to pt translation catalogue (766 entries)

[ctx: edit_act_description_block]
note: #JClic Author messages
en: Description
pt: Descrição

en: Name of the activity
pt: Nome da atividade

[ctx: edit_act_name]
en: Name:
pt: Nome:

en: Description of the activity
pt: Descrição da atividade

[ctx: edit_act_reports_block]
en: Reports
pt: Relatórios

en: Include this activity in reports
pt: Incluir esta atividade nos relatórios

en: Include the results of this activity in users' reports
pt: Incluir os resultados desta atividade no relatório dos usuários

en: Code:
pt: Código:

en: Optional code used to group and search in the reports database.
pt: Código adicional para agrupar e buscar no banco de dados de relatórios.

en: Report user actions
pt: Registrar ações dos usuários

en: Register the details of all the actions performed by users
pt: Registrar os detalhes de todas as ações realizadas pelos usuários.

[ctx: edit_act_counters_block]
en: Counters
pt: Contadores

[ctx: edit_act_timeCounter]
en: Time counter
pt: Contador de tempo

en: Show/hide the time conter
pt: Mostrar/ocultar contador de tempo

[ctx: edit_act_actionsCounter]
en: Tries counter
pt: Contador de tentativas

[ctx: edit_act_scoreCounter]
en: Score counter
pt: Contador de acertos

en: Show/hide the score counter.
pt: Mostrar/ocultar os acertos.

en: Max time:
pt: Tempo máximo:

en: Maximum time to to solve the activity, in seconds, or 0 for unlimited time.
pt: Tempo máximo para resolver a atividade, em segundos, ou 0 para tempo ilimitado.

en: Countdown
pt: Contagem regressiva

en: The counter starts at máximum value, decreasing to 0.
pt: O contador é iniciado com um valor máximo, decrescendo até 0.

en: Max tries:
pt: Máximo nº de tentativas:

en: Maximum number of tries allowed, or 0 for unlimited tries.
pt: Número máximo de tentativas permitido (use 0 para tentativas ilimitadas).

[ctx: edit_act_buttons_block]
en: Buttons
pt: Botões

en: Help
pt: Ajuda

en: Show/hide help button
pt: Mostrar/ocultar botão de ajuda

en: Show solution
pt: Mostrar solução

en: Show this message:
pt: Mostrar essa mensagem:

en: Information
pt: Informação:

en: Show/Hide the button of information
pt: Mostrar/ocultar o botão de informação adicional

en: Show this URL:
pt: Mostrar esta URL:

en: Execute this command:
pt: Execute este comando:

en: Web site address to show when click on the info button
pt: Endereço na web que será acessado ao clicar no botão de informações adicionais

en: Command line to be executed on click to the info button.
pt: Linha de comando a ser executada ao clicar no botão de informações adicionais

en: Main window:
pt: Janela Principal:

en: Game window:
pt: Janela de Jogos:

en: Margin:
pt: Margem:

en: Horizontal and vertical spacing between visual objects.
pt: Espaçamento horizontal e vertical entre objetos visuais.

[ctx: edit_act_bgColor]
en: Background color:
pt: Cor do fundo da tela:

en: Change the background color.
pt: Altere a cor do fundo da tela.

en: Start color:
pt: Cor inicial:

en: End color:
pt: Cor final:

en: Selection of the start color
pt: Escolha a primeira cor

en: Selection of the end color
pt: Escolha a cor final

en: Cycles:
pt: Ciclos:

en: Number of repetitions of the gradient over the paint surface
pt: Número de repetições do gradiente sobre a superfície de desenho

en: Orientation:
pt: Orientação:

en: Gradient's orientation, measured in degrees over the horizontal
pt: Orientação do gradiente, medida em graus sobre a horizontal

en: Gradient:
pt: Gradiente:

en: Use gradient of colours
pt: Use gradiente de cores

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Set the color's alpha channel (opacity) value.
pt: Defina valor do canal alfa de cores (opacidade).

[ctx: edit_gradient_title]
en: Gradient
pt: Gradiente

en: Use default values (null gradient)
pt: Use os valores padrão (gradiente nulo)

en: Image:
pt: Imagem:

[ctx: edit_act_descriptionTab]
en: Description
pt: Descrição

en: Name and description
pt: Nome e descrição

en: Tiled
pt: Ladrilhado

en: Paint all the surface with the image, repeating it along the X and Y axis as needed.
pt: Pinte toda a superfície com a imagem, repetindo-a ao longo dos eixos X e Y conforme necessário.

[ctx: edit_act_preview]
en: Preview:
pt: Pré-visualização:

[ctx: edit_act_border]
en: Border
pt: Contorno

en: Draw a line border arround the window
pt: Desenhe uma linha de contorno ao redor da janela

en: Transparent
pt: Transparente

en: Window has transparent background
pt: A janela possui fundo transparente

[ctx: edit_act_width]
en: Width:
pt: Largura:

[ctx: edit_act_height]
en: Height:
pt: Altura:

en: Width of the object, measured in pixels
pt: Largura do objeto, medida em pixels

en: Height of the object, measured in pixels
pt: Altura do objeto, medida em pixels

[ctx: edit_act_centered]
en: Centered
pt: Centralizado

en: The object will be centered over the main window
pt: O objeto será centralizado sobre a janela principal

en: Absolute horizontal location
pt: Localização horizontal absoluta

en: Absolute vertical location
pt: Localização vertical absoluta

[ctx: edit_act_ui_block]
en: User interface
pt: Interface do usuário

en: Select an image
pt: Selecione uma imagem

en: Text:
pt: Texto:

en: Text to be shown inside this object
pt: Texto a ser exibido dentro deste objeto

en: Typeface:
pt: Tipo de fonte:

en: Size:
pt: Tamanho:

en: Bold
pt: Negrito

en: Italic
pt: Itálico

en: Underline
pt: Sublinhado

[ctx: edit_font_style]
en: Style:
pt: Estilo:

en: Cell contents
pt: Conteúdo da célula

[ctx: edit_act_messages]
en: Messages
pt: Mensagens

en: Initial message:
pt: Mensagem inicial:

en: Final message:
pt: Mensagem final:

en: Previous message:
pt: Mensagem anterior:

en: Error message:
pt: Mensagem de erro:

en: Message to be shown when the activity starts
pt: Mensagem a ser exibida quando a atividade iniciar

en: Message to be shown when the activity is finished
pt: Mensagem a ser exibida quando a atividade terminar

en: Message to be shown when the activity ends with errors
pt: Mensagem a ser exibida quando a atividade terminar com erros

en: Message to be shown prior to the start of the activity (only in certain types of activities)
pt: Mensagem a ser exibida antes do início da atividade (somente em certos tipos de atividade)

en: Align:
pt: Alinhar:

en: Text color:
pt: Cor do texto:

en: Color used to draw text
pt: Cor usada para escrever o texto

en: Shadow color:
pt: Cor da sombra:

en: Color used for drawing the text's shadow, when appliable
pt: Cor da sombra do texto, quando selecionada

en: Shadow
pt: Sombreamento

en: Draw text with shadow
pt: Escreva o texto com sombreamento

en: Border color:
pt: Cor do contorno:

en: Color used to draw the cell's border
pt: Cor usada para desenhar o contorno da célula

en: Inactive state color:
pt: Cor utilizada em estado inativo:

en: Color used when the cell is disabled
pt: Cor utilizada quando a célula estiver desabilitada

en: Alternative color:
pt: Cor alternativa:

en: Color used to draw the alternative content in solved cells.
pt: Cor utilizada para escrever o conteúdo alternativo em células solucionadas.

en: Marked
pt: Marcado

en: Disabled
pt: Desabilitado

en: Alternative
pt: Alternativo

en: Internal margin:
pt: Margem interna:

en: Amount of space between cell's border and text.
pt: Quantidade de espaço entre o contorno da célula e o texto.

en: Border width:
pt: Largura do contorno:

en: Width of the stroke used to draw the standard border
pt: Largura da linha utilizada para desenhar o contorno padrão

en: Marker width:
pt: Largura do marcador:

en: Width of the stroke used to draw the border when the cell is marked or selected
pt: Largura da linha utilizada para desenhar o contorno quando a célula está marcada ou selecionada

en: Preview in "alternative" state
pt: Pré-visualização em estado "alternativo"

en: Preview in "disabled" state
pt: Pré-visualização em estado "desabilitado"

en: Preview in "marked" state
pt: Pré-visualização em estado "marcado"

en: Preview activity
pt: Pré-visualização da atividade

en: Preview and test the activity
pt: Pré-visualização e teste da atividade

[ctx: edit_act_panels_description]
en: Description
pt: Descrição

en: Title and description of the activity
pt: Título e descrição da atividade

en: Options
pt: Opções

en: Options of the activity
pt: Opções da atividade

[ctx: edit_act_panels_frame]
en: Window
pt: Janela

en: Aspect, size and position of the activity window
pt: Aspecto, tamanho e posição da janela de atividades

[ctx: edit_act_panels_messages]
en: Messages
pt: Mensagens

en: Content of the activity messages
pt: Conteúdo das mensagens da atividade

en: Panel
pt: Painel

en: Contents of the panel
pt: Conteúdos do painel

[ctx: edit_style_title]
en: Style
pt: Estilo

en: Set the cells color, font and size
pt: Defina a cor, a fonte e o tamanho das células

[ctx: edit_act_style]
en: Style:
pt: Estilo:

en: Avoid text overlap image
pt: Evite a sobreposição de texto/imagem

en: Try to avoid text overlapping over image
pt: Tente evitar a sobreposição da imagem com o texto

en: The file
pt: O arquivo

en: already exists in the media library!
pt: já existe na biblioteca de mídia!

en: Shaper:
pt: Moldador:

en: Shaper error:
pt: Erro do moldador:

en: Columns:
pt: Colunas:

en: Rows:
pt: Filas:

en: Tooth height:
pt: Altura dos dentes:

en: Tooth width:
pt: Largura dos dentes:

en: Random distribution
pt: Distribuição aleatória

en: Shaper properties
pt: Propriedades do moldador

en: Text
pt: Texto

en: Text of the activity
pt: Texto da atividade

en: Save...
pt: Salvar...

en: Save the current project
pt: Salva (guarda) o projeto atual

en: Document tree...
pt: Árvore de documentos...

en: T*
pt: A*

en: Show the project's document as a tree
pt: Mostre os documentos do projeto na forma de árvore

en: Document tree
pt: Árvore de documentos

en: Referenced by:
pt: Referenciado por:

en: <html><font face="dialog" size="2"><B>Warning:</B><P>This project connects with other projects.<BR>Do you want to explore the links and to load all the related files?<P>(It's advisable to answer <B>YES</B> when importing Clic 3.0 activities)</font></html>
pt: <html><font face="dialog" size="2"><B>Aviso:</B><P>Este projeto conecta-se com outros projetos.<BR>Você quer explorar as conexões (links) e carregar todos os arquivos relacionados?<P>(É aconselhável responder <B>SIM</B> ao importar atividades do Clic 3.0)</font></html>

[ctx: edit_mc_type]
en: Type:
pt: Tipo:

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Play sound
pt: Toque som

en: Play video
pt: Toque vídeo

en: Play MIDI
pt: Toque MIDI

en: Play CD audio
pt: Toque CD de audio

en: Record sound
pt: Grave som

en: Play recorded sound
pt: Toque som gravado

en: Go to activity
pt: Vá para a atividade

en: Go to sequence
pt: Vá para a sequência

en: Run program
pt: Execute o programa

en: Show URL
pt: Mostre a URL

en: End
pt: Fim

[ctx: edit_mc_type_return]
en: Return
pt: Retorne

en: Priority level:
pt: Nível de prioridades:

en: File:
pt: Arquivo:

en: Parameters:
pt: Parâmetros:

[ctx: edit_mc_from]
en: From:
pt: De:

[ctx: edit_mc_to]
en: To:
pt: Até:

[ctx: edit_mc_length]
en: Max. length:
pt: Comprimento máximo:

en: Record tape:
pt: Fita gravada:

en: Stretch size
pt: Tamanho do trajeto

[ctx: edit_mc_location]
en: Location:
pt: Localização:

[ctx: edit_mc_location_from]
en: From:
pt: De:

en: Cell
pt: Célula

[ctx: edit_mc_location_from_window]
en: Window
pt: Janela

en: Frame
pt: Quadro

en: Loop playback
pt: Laço de reprodução

en: Auto start
pt: Início automático

en: Catch mouse
pt: Capture o mouse

en: Multimedia and active content
pt: Multimídia e conteúdo ativo

en: Active content:
pt: Conteúdo ativo:

en: Multimedia object selection
pt: Seleção de objetos multimídia

[ctx: edit_media_title]
en: Media library
pt: Biblioteca de mídias

en: Centered over cell
pt: Centralizado sobre a célula

en: Centered over window
pt: Centralizado sobre a janela

en: Specify position:
pt: Especifique posição:

en: Incorrect tree structure or data!
pt: Informações ou estruturas de árvore incorretas!

en: Controls
pt: Controles

en: Options for buttons and counters
pt: Opções para botões e contadores

[ctx: edit_act_class]
en: Type:
pt: Tipo:

en: Grid layout:
pt: Formatação da grade (layout):

en: Relative postion of the panels A and B.
pt: Posição relativa dos painéis A e B.

en: Inverse resolution
pt: Resolução inversa

en: The activity is solved when all assigned elements of "B" are matched.
pt: A atividade é solucionada quando todos os elementos selecionados de "B" corresponderem aos seus pares opostos.

en: Show all arrows
pt: Mostre todas as setas

en: Alternative content:
pt: Conteúdo alternativo:

en: Content shown in solved cells and non-assigned cells.
pt: Conteúdo exibido em células solucionadas e em células não-atribuídas.

en: Edit the alternative content
pt: Edite o conteúdo alternativo

en: Grid
pt: Grade

en: Grid A
pt: Grade A

en: Grid B
pt: Grade B

en: Layout
pt: Formatação (layout)

en: Relationship
pt: Relacionamento

en: activity
pt: atividade

en: tag
pt: etiqueta

en: jump to
pt: pule para

[ctx: edit_seq_activity]
en: Activity:
pt: Atividade:

[ctx: edit_seq_tag]
en: Label:
pt: Rótulo:

[ctx: edit_seq_description]
en: Description:
pt: Descrição:

en: Move on automatically
pt: Continue automaticamente

en: Delay:
pt: Atraso:

en: Go forward
pt: Avance

en: Go bak
pt: Volte

en: Jump to...
pt: Pule para...

en: Stop
pt: Pare

[ctx: edit_seq_action_return]
en: Return
pt: Retorne

en: Exit JClic
pt: Sair do JClic

en: Forward arrow:
pt: Seta adiante:

en: Back arrow:
pt: Seta retorno:

en: Action:
pt: Ação:

en: Show button
pt: Mostre botão

en: JClic Project:
pt: Projeto do JClic:

en: Absolute position
pt: Posição absoluta

en: The object will be placed at the specified X and Y co-ordinates
pt: O objeto será localizado nas coordenadas X e Y especificadas

[ctx: edit_act_location]
en: Location:
pt: Localização:

en: New sequence element...
pt: Novo elemento na sequência...

en: Insert a new element into the activity sequence
pt: Insira um novo elemento na sequência de atividades

en: Please select an activity for the new sequence element.
pt: Por favor, selecione uma atividade para o novo elemento da sequência.

en: Cannot create a new sequence element without activity!
pt: Não é possível criar um novo elemento de sequência sem uma atividade!

en: This project has no activities! Unable to create sequence elements in an empty project.
pt: Este projeto não possui atividades! Incapaz de criar elementos de sequência em um projeto vazio.

en: Jump target:
pt: Pular alvo:

en: Jump target
pt: Pular alvo

en: Add a new activity to project
pt: Adicione uma nova atividade ao projeto

en: Type of activity:
pt: Tipo de atividade:

[ctx: edit_act_prompt_name]
en: Name:
pt: Nome:

en: Please select the type of activity to create and give it a name:
pt: Favor, selecione o tipo de atividade a ser criado e nomeie-o:

en: You must select an activity type!
pt: Você deve selecionar um tipo de atividade!

en: You must especify a name for the activity!
pt: Você deve especificar um nome para a atividade!

en: Unable to create activity!
pt: Incapaz de criar a nova atividade!

en: Java class name:
pt: Nome da Classe Java:

en: Format
pt: Formato

en: Answer
pt: Resposta

en: Valid answers:
pt: Respostas válidas:

en: Add a new list element
pt: Adicione um novo elemento à lista

en: Edit the selected list element
pt: Edite o elemento selecionado na lista

en: Delete the selected list element
pt: Apague o elemento selecionado na lista

en: Move up
pt: Mover para cima

en: Move down
pt: Mover para baixo

en: New text:
pt: Novo texto:

en: Add new list element
pt: Adicione um novo elemento da lista

en: Modify selected text
pt: Modifique o texto selecionado

en: Target
pt: Alvo

[ctx: edit_text_act_maxLen]
en: Max. length:
pt: Comprimento máximo:

en: Maximum amount of characters in the answer.
pt: Quantidade máxima de caracteres na resposta.

en: Filling character
pt: Caractere de preenchimento

en: Character used to indicate the blank
pt: Caractere utilizado para indicar uma lacuna

en: Initial length:
pt: Comprimento inicial:

en: Number of filling chars that will be displayed at the beginning of the activity.
pt: Número de caracteres de preenchimento que serão exibidos no início da atividade.

en: Initial text:
pt: Texto inicial:

en: Text displayed in the blank at the beggining of the activity.
pt: Texto exibido na lacuna durante o início da atividade.

en: Show a list of options:
pt: Mostrar uma lista de opções:

en: Display a list of options from which the user must select one.
pt: Exibir uma lista de opções a partir da qual o usuário deve selecionar uma.

en: Correction options
pt: Opções de correção

en: No pop up
pt: Sem janelas de destaque (pop up)

en: Pop up automatically
pt: Janelas de destaque (pop up) exibidas automaticamente

en: Pop up in errors
pt: Janelas de destaque (pop up) em erros

en: Pop up with F1
pt: Janelas de destaque (pop up) ao comando da tecla F1

[ctx: edit_text_act_popup_type]
en: Type:
pt: Tipo:

en: Pop up delay:
pt: Atraso da janela de destaque (pop up):

[ctx: edit_text_act_popup_maxTime]
en: Max. time:
pt: Tempo máximo:

en: Sound only
pt: Somente o som

en: You must select a fragment of text in order to create a new text target!
pt: Você deve selecionar um fragmento do texto para criar um novo alvo!

en: Target text cannot include paragraph returns nor tabs.
pt: Texto-alvo não pode possuir caracteres de "Enter" (nova linha) nem de "Tab" (tabulação).

en: Targets cannot nest!
pt: Alvos não podem ser aninhados!

en: Targets cannot contain cells!
pt: Alvos não podem conter células!

en: Paper colour:
pt: Cor do papel:

en: Edit document styles...
pt: Edite o estilo do documento...

en: Main style:
pt: Estilo principal:

en: Tab space:
pt: Espaço de tabulação (tab):

en: Spaces between tab marks:
pt: Espaços entre marcas de tabulação (tab):

en: Colors:
pt: Cores:

en: Target colors:
pt: Cores do alvo:

en: Error colors:
pt: Cores de erro:

[ctx: edit_text_act_preview]
en: Preview:
pt: Pré-visualização:

en: Standard text
pt: Texto padrão

en: target
pt: alvo

en: error
pt: erro

en: standard text
pt: texto padrão

en: standard text.
pt: texto padrão.

en: Warning: This action will supress the currently selected target. Do you want to proceed?
pt: Aviso: Esta ação suprimirá o alvo atualmente selecionado. Você tem certeza de que quer continuar?

en: Previous screen...
pt: Tela anterior...

en: Don't display any text before starting the activity
pt: Não exibir qualquer texto antes de iniciar a atividade

en: Display the complete text of the exercise
pt: Exibir o texto completo do exercício

en: Display this text:
pt: Exibir este texto:

[ctx: edit_text_act_prevScreen_time]
en: Max. time:
pt: Tempo máximo:

en: Target...
pt: Alvo...

en: Show correction button
pt: Mostre o botão de correção

en: Button text:
pt: Texto do botão:

en: Match case
pt: Coincidir com a palavra inteira

en: Consider accents and special characters
pt: Considerar acentos e caracteres especiais

en: Consider punctuation marks
pt: Considerar marcas de pontuação

en: Allow repeated spaces
pt: Permitir espaços repetidos

en: Criteria
pt: Critérios

en: Move on to next target when filled in
pt: Siga para o próximo alvo quando a lacuna for preenchida

en: Move only after correct guess
pt: Siga somente quando a resposta estiver correta

en: Indicate mistakes letter by letter
pt: Indique os erros letra por letra

en: Analysis algorithm parameters:
pt: Parâmetros do algoritmo de análise:

en: Steps:
pt: Passos:

en: Exploration field:
pt: Campos de exploração:

en: Check
pt: Verifique

en: Answer analysis
pt: Análise de respostas

en: Correction...
pt: Correção...

en: Correction button
pt: Botão de correção

en: Progress
pt: Progresso

en: Type...
pt: Tipo...

en: Order paragraphs
pt: Ordenar parágrafos

en: Order words
pt: Ordenar palavras

en: Shuffle words amongst paragraphs
pt: Embaralhar palavras entre parágrafos

en: Activity type
pt: Tipos de atividades

en: This action will clear all the existing targets. Do you want to proceed?
pt: Esta ação irá limpar todos os alvos existentes. Você quer realmente prosseguir?

en: Identify words
pt: Identifique palavras

en: Identify characters
pt: Identifique caracteres

en: Change name...
pt: Mudar nome...

en: Change file...
pt: Mudar arquivo...

en: Save into ZIP file
pt: Salvar em um arquivo zipado (ZIP)

en: Media type:
pt: Tipo de mídia:

en: File size:
pt: Tamanho do arquivo:

en: Files of type:
pt: Arquivos do tipo:

en: Preview media
pt: Pré-visualização da mídia

en: Preview media resource
pt: Pré-visualização dos recursos da mídia

en: Change resource name
pt: Mudar nome do recurso

en: Rename
pt: Renomear

en: New name:
pt: Novo nome:

en: Invalid resource name!
pt: Nome de recurso inválido!

en: There is another resource with this name! Each resource must have a unique name.
pt: Existe outro recurso com este nome! Cada recurso deve possuir um nome único.

en: Invalid file!
pt: Arquivo inválido!

en: File must be of same type
pt: O arquivo deve ser do mesmo tipo

en: Unable to load font!
pt: Incapaz de carregar fonte!

en: Save file (extract from ZIP)
pt: Salvar arquivo (extrair de um ZIP)

en: Update media content from file
pt: Atualizar conteúdo de mídias a partir de um arquivo

en: This is not a "real" file, but a object located into a ZIP container. In order to use this feature, a file with the same name must be present in the folder where the ZIP file is located.
pt: Este não é um arquivo "real", mas um objeto localizado em um arquivo ZIP. Para utilizar esta função, um arquivo com o mesmo nome deve estar presente na pasta em que o arquivo zip está localizado.

[ctx: edit_activities]
en: Activities
pt: Atividades

[ctx: edit_sequences]
en: Sequences
pt: Sequências

[ctx: edit_media]
en: Media library
pt: Biblioteca de mídias

en: Manage images and other media files used in the project
pt: Gerenciar imagens e outros arquivos de mídia utilizados no projeto

en: Create and edit project activities
pt: Criar e editar atividades do projeto

en: Edit and create sequences of activities
pt: Editar e criar sequências de atividades

[ctx: edit_project_title]
en: Title:
pt: Título:

en: Project's title
pt: Título do projeto

[ctx: edit_project]
en: Project
pt: Projeto

en: Edit project properties
pt: Editar propriedades do projeto

[ctx: edit_project_description]
en: Description:
pt: Descrição:

en: General description of the project
pt: Descrição geral do projeto

en: Areas:
pt: Áreas:

en: Curricular areas of the project
pt: Áreas curriculares do projeto

en: Levels:
pt: Níveis:

en: Educational levels of the project
pt: Níveis educacionais do projeto

en: Descriptors:
pt: Descrições:

en: Descriptors of the project (separed with comma)
pt: Descrições do projeto (separadas por vírgula)

en: Languages:
pt: Idiomas:

en: Languages used in the project
pt: Idiomas utilizados neste projeto

en: Change the selected language
pt: Altere a língua selecionada

en: Add language
pt: Escolha idioma a ser adicionado

en: ISO-639 language codes:
pt: Código de idioma (ISO-639):

[ctx: edit_project_authors]
en: Authors:
pt: Autores:

en: People involved in the creation of the project
pt: Pessoas envolvidas na criação do projeto

[ctx: edit_project_author_name]
en: Name:
pt: Nome:

en: Rol:
pt: Função:

en: Organization:
pt: Organização:

[ctx: edit_project_author_comments]
en: Comments:
pt: Comentários:

en: Author's name (required)
pt: Nome do autor (obrigatório)

en: Author's e-mail (optional)
pt: E-mail do autor (opcional)

en: Person's rol in the project: author, collaborator, drawings, sounds... (optional)
pt: Papel da pessoa no projeto: autor, colaborador, desenhista, sonoplasta... (opcional)

en: School, university, association... (optional)
pt: Escola, universidade, associação... (opcional)

en: Personal web page (optional)
pt: Página da web pessoal (opcional)

en: Field for other information (optional)
pt: Campo para outras informações (opcional)

en: Author info:
pt: Informação do autor:

en: Add author to list
pt: Adicionar um autor à lista

en: Edit author info
pt: Editar informações do autor

[ctx: edit_project_org_name]
en: Name:
pt: Nome:

en: School name
pt: Nome da escola

en: e-mail address of the school
pt: Endereço de e-mail da escola

en: School website
pt: Página da escola na web

en: Address:
pt: Endereço:

en: Snail-mail address
pt: Endereço para correspondência

en: PC:
pt: CEP:

en: Postal code
pt: Código postal

en: City:
pt: Cidade:

en: School city
pt: Cidade da escola

en: Country:
pt: País:

en: State:
pt: Estado:

[ctx: edit_project_org_comments]
en: Comments:
pt: Comentários:

en: School/s:
pt: Escola(s):

en: School or other institution involved in the project
pt: Escola ou outra instituição envolvida no projeto

en: Organization info:
pt: Informações da organização:

en: Add organization
pt: Adicionar organização

en: Edit organization data
pt: Editar dados da organização

en: Country, federation, union...
pt: País, federação, união...

en: Federal state, community, region...
pt: Estado federado, comunidade, região...

en: Other info...
pt: Outras informações...

en: Date:
pt: Data:

en: Date of the revision
pt: Data de revisão

[ctx: edit_project_rev_authors]
en: Authors:
pt: Autores:

en: Authors of the revision
pt: Autores da revisão

[ctx: edit_project_rev_description]
en: Description:
pt: Descrição:

en: Brief description of the changes made
pt: Breve descrição das mudanças realizadas

[ctx: edit_project_rev_comments]
en: Comments:
pt: Comentários:

en: Other relevant info
pt: Outras informações relevantes

en: Revisions:
pt: Revisões:

en: History of main modifications made to the project
pt: Histórico das modificações principais realizadas no projeto

en: Add revision record
pt: Adicionar registro de revisões

en: Edit revision record
pt: Editar registro de revisões

en: Revision data
pt: Dados de revisão

en: objects
pt: objetos

en: object
pt: objeto

en: Start of activity:
pt: Início da atividade:

en: Click on object:
pt: Clique no objeto:

en: Erroneous action:
pt: Ação equivocada:

en: Correct action:
pt: Ação correta:

en: Activity finished with errors:
pt: Atividade finalizada com erros:

en: Activity finished OK:
pt: Atividade finalizada sem erros:

en: Error: The description field cannot be leaved blank!
pt: Erro: O campo de descrição não pode ser deixado em branco!

en: Edit event sounds
pt: Editar sons eventuais

[ctx: edit_project_evsounds]
en: Event sounds:
pt: Sons eventuais:

[ctx: edit_project_evsounds_tooltip]
en: Set specific sounds for each JClic event
pt: Definir sons específicos para cada evento do JClic

[ctx: edit_act_evsounds]
en: Event sounds:
pt: Sons eventuais:

[ctx: edit_act_evsounds_tooltip]
en: Set specific sounds for each JClic event
pt: Definir sons específicos para cada evento do JClic

en: default sound
pt: som padrão

en: disabled
pt: desabilitado

en: Enable or disable the sound for this event
pt: Habilitar ou desabilitar o som para este evento

en: Click to select a sound for this event, or uncheck to use the default sound
pt: Clique para selecionar um som para este evento, ou desabilite para utilizar o som padrão

en: New project...
pt: Novo projeto...

en: Create a new JClic project
pt: Criar um novo projeto JClic

[ctx: edit_arith_op_from]
en: From:
pt: De:

en: Minimum value of the operator
pt: Valor mínimo do operador

[ctx: edit_arith_op_to]
en: To:
pt: Até:

en: Maximum value of the operator
pt: Valor máximo do operador

en: With:
pt: Com:

en: If checked, the operator can also have this value
pt: Se habilitado, o operador pode também ter esse valor

en: One from the list:
pt: Um a partir da lista:

en: List of possible values for the operator
pt: Lista de valores possíveis para o operador

en: Decimals:
pt: Decimais:

en: Number of decimals of the operand
pt: Número de decimais do operador

en: # (integer)
pt: # (inteiro)

en: First operand
pt: Primeiro operador

en: Second operand
pt: Segundo operador

en: Arith2 for JClic
pt: Arith2 para JClic

en: Operations:
pt: Operações:

en: Select the kind of operations to be performed
pt: Selecione o tipo de operações a serem realizadas

en: Plus
pt: Adicionar

en: Minus
pt: Subtrair

en: Multiply
pt: Multiplicar

en: Divide
pt: Dividir

en: Unknown:
pt: Desconhecido:

en: Select the item that will act as a unknown
pt: Selecione o item que agirá como um desconhecido

en: The result is the unknown
pt: O resultado é o desconhecido

en: The second operator is the unknown
pt: O segundo operador é o desconhecido

en: The first operator is the unknown
pt: O primeiro operador é o desconhecido

en: The operation is the unknown
pt: A operação é desconhecida

en: Write the result at the beggining of the expression
pt: Escreva o resultado no início da expressão

en: Result:
pt: Resultado:

en: Do not carry
pt: Não carregue

en: Random
pt: Aleatório

en: Ascending
pt: Crescente

en: Order by result:
pt: Ordenar por resultado:

en: Descending
pt: Decrescente

en: Avoid duplicates
pt: Evitar duplicados

en: Conditions:
pt: Condições:

en: Indifferent
pt: Indiferente

en: The first operator must be greather than the second one
pt: O primeiro operador deve ser maior que o segundo

en: The first operator must be lesser than the second one
pt: O primeiro operador deve ser menor que o segundo

en: Other conditions
pt: Outras condições

en: Automatic content generator:
pt: Gerador automático de conteúdo:

en: Select the type of automatic content generator for this activity.
pt: Selecione o tipo de gerador de conteúdo automático para esta atividade.

en: Content generator
pt: Gerador de conteúdo

en: Settings...
pt: Configurações...

en: Configure the content provider settings
pt: Configure as especificações do provedor de conteúdo

en: Edit data
pt: Editar dados

en: Activity edit
pt: Editar atividade

en: Content provider edit
pt: Editar provedor de conteúdo

en: Error creating the content provider!
pt: Erro ao criar o provedor de conteúdo!

en: Creation
pt: Criação

[ctx: edit_project_description_block]
en: Description
pt: Descrição

[ctx: edit_project_ui_block]
en: User interface
pt: Interface do usuário

[ctx: edit_act_description]
en: Description:
pt: Descrição:

en: Edit
pt: Editar

en: New activity...
pt: Nova atividade...

en: Insert
pt: Inserir

en: View
pt: Visualizar

[ctx: action_editProject_caption]
en: Project
pt: Projeto

en: Edit project settings
pt: Editar configurações do projeto

en: Media
pt: Mídia

en: Edit the project's multimedia library
pt: Editar a biblioteca de mídia do projeto

[ctx: action_editActivities_caption]
en: Activities
pt: Atividades

en: Edit the activities
pt: Editar as atividades

[ctx: action_editSeq_caption]
en: Sequences
pt: Sequências

en: Edit the sequences of activities
pt: Editar as sequências das atividades

en: Current project has been modified. Do you want to save the changes?
pt: O atual projeto foi modificado. Você quer salvar as mudanças?

en: Descriptors
pt: Descritores

en: New media object...
pt: Novo objeto de mídia...

en: Add a new image or multimedia object to the library
pt: Adicione uma nova imagem ou objeto de multimídia à biblioteca

en: Score threshold:
pt: Limite de pontuação:

en: Take this way when the global score is equal to or higher than...
pt: Selecione este modo quando a pontuação global for igual a / ou maior que...

en: Time threshold:
pt: Limite de tempo:

en: In order to take this way, the time spent on the activities must be less than...
pt: Para selecionar este modo, o tempo gasto em atividades deve ser menor que...

en: Take this way when the global score is lower than...
pt: Selecione este modo quando a pontuação global for menor que...

en: Take this way when the time spent on the activities is more than...
pt: Selecione este modo quando o tempo gasto em atividades for maior que...

en: Conditional jumps
pt: Pulos condicionais

en: Set special jumps to be executed only under specific condicions
pt: Definir pulos especiais a serem executados somente em condições específicas

en: Set conditions to jump to an upper level
pt: Definir condições de pulo para um nível superior

en: Lower jump:
pt: Pulo Inferior:

en: Upper jump:
pt: Pulo Superior:

en: Set conditions to jump to an lower level
pt: Definir condições de pulo para um nível inferior

en: Action assigned to the "next" button
pt: Ação definida para o botão "próximo"

en: Action assigned to the "previous" button
pt: Ação definida para o botão "anterior"

en: Set the jump target
pt: Definir o alvo do pulo

en: Action to be done
pt: Ação a ser realizada

en: Activity assigned to this sequence element
pt: Atividade definida para este elemento da sequência

en: Tag used to reference this sequence element (optional field)
pt: Etiqueta usada para fazer referência a este elemento de sequência (campo opcional)

en: Description of the sequence element (optional field)
pt: Descrição do elemento da sequência (campo opcional)

en: Enable or disable the arrow button
pt: Habilitar ou desabilitar o botão de setas

en: Move on automatically when the activity finishes
pt: Seguir para a próxima atividade automaticamente quando a atual for finalizada

en: Seconds to wait before to do the automatic move
pt: Segundos de espera antes de realizar a mudança automática

en: Select color
pt: Selecione uma cor

en: Please wait while the resource is being renamed...
pt: Por favor, espere enquanto o recurso está sendo renomeado...

[ctx: edit_act_cell_width]
en: Width:
pt: Largura:

en: Cell width (in pixels)
pt: Largura da célula (em pixels)

[ctx: edit_act_cell_height]
en: Height:
pt: Altura:

en: Cell height (in pixels)
pt: Altura da célula (em pixels)

en: Hidden words:
pt: Palavras escondidas:

en: List of the hidden words placed in the panel
pt: Lista das palavras escondidas localizadas no painel

en: Use panel B
pt: Use o painel B

en: The contents of a second panel will be displayed as words are found
pt: Os conteúdos do segundo painel serão exibidos conforme as palavras forem encontradas

en: Select the shaper type to be used in the panel
pt: Selecione o tipo de formatador a ser utilizado no painel

en: Number of columns of  the panel
pt: Número de colunas do painel

en: Number of rows of  the panel
pt: Número de linhas do painel

en: Transparent delimiters
pt: Delimitadores transparentes

en: Treat the delimiters (black boxes) as transparent holes
pt: Trate os delimitadores (caixas pretas) como buracos transparentes

en: Mixes\:
pt: Embaralhar\:

en: Number of times to shuffle
pt: Número de vezes para embaralhar

en: Copy attributtes to...
pt: Copiar atributos para...

en: Attributes
pt: Atributos

en: Apply to:
pt: Aplicar a:

en: Main window
pt: Janela Principal

en: Play window
pt: Janela de Jogos

en: Activities to be modified:
pt: Atividades a serem modificadas:

en: Copy attributes
pt: Copiar atributos

en: Copy current activity attributes to other activities
pt: Copiar os atributos da atividade atual para outras atividades

en: Project name:
pt: Nome do projeto:

en: Short, descriptive name of the project
pt: Nome descritivo do projeto em poucas palavras

[ctx: edit_new_project_filename]
en: File name:
pt: Nome do arquivo:

en: Name of the project file, without extension
pt: Nome do arquivo do projeto, sem a extensão

[ctx: edit_new_project_folder]
en: Folder:
pt: Pasta:

en: Name of the folder where the project will be stored
pt: Nome da pasta em que o projeto será armazenado

[ctx: edit_new_project_folder_browse]
en: Browse...
pt: Procurar...

en: Create new JClic project
pt: Criar novo projeto do JClic

en: Error: Project, file and folder must have valid, non-empty names.
pt: Erro: Projeto, arquivo e pasta devem ter nomes válidos (nomes nulos são inválidos).

en: This folder already contains another Clic 3.0 or JClic project. In order to avoid confusions, is preferable to maintain each project in a separate folder, but that isn't a strict rule. Do you really want to create the new project in this folder?
pt: Esta pasta já contém outro projeto do Clic 3.0 ou do JClic. A fim de evitar confusões, recomenda-se manter cada projeto em uma pasta separada, mas esta não é uma regra. Você realmente quer criar o novo projeto nesta pasta?

en: Error: Unable to create the specified folder!
pt: Erro: Incapaz de criar a pasta especificada!

en: Error: No activity selected! In order to use this function you must select in the list the activity or activities to wich the indicated attributes will be applied.
pt: Erro: Nenhuma atividade selecionada! Para usar esta função você deve selecionar atividades às quais os atributos indicados serão aplicados.

en: Copying attributes to:
pt: Copiando atributos para:

en: Margin
pt: Margem

en: Background color
pt: Cor do plano de fundo

[ctx: edit_act_copy_gradient]
en: Gradient
pt: Gradiente

en: Background image
pt: Imagem do plano de fundo

[ctx: edit_act_copy_border]
en: Border
pt: Borda

en: Transparent background
pt: Plano de fundo transparente

en: Position
pt: Posição

[ctx: edit_act_copy_messages]
en: Messages
pt: Mensagens

en: Style of initial message
pt: Estilo da mensagem inicial

en: Style of end message
pt: Estilo da mensagem final

en: Style of error message
pt: Estilo da mensagem de erro

[ctx: edit_act_copy_reports]
en: Reports
pt: Relatórios

en: Include activity in reports
pt: Incluir atividade no relatório

en: Record actions
pt: Registrar ações

[ctx: edit_act_copy_interface]
en: User interface
pt: Interface do usuário

en: Skin
pt: Skin (aparência da moldura)

en: Event sounds
pt: Sons eventuais

[ctx: edit_act_copy_counters]
en: Counters
pt: Contadores

[ctx: edit_act_copy_cTime]
en: Time counter
pt: Contador de tempo

en: Max. time
pt: Tempo máximo

[ctx: edit_act_copy_cTries]
en: Tries counter
pt: Contador de tentativas

en: Max. tries
pt: Máximo de tentativas

[ctx: edit_act_copy_cScore]
en: Score counter
pt: Contador de acertos

en: Times to scramble
pt: Embaralhar # vezes

[ctx: edit_act_copy_buttons]
en: Buttons
pt: Botões

en: Help button
pt: Botão de Ajuda

en: Information button
pt: Botão de informação

en: Grids
pt: Grades

en: Style of grid A
pt: Estilo da grade A

en: Style of grid B
pt: Estilo da grade B

en: Style of text grids
pt: Estilo das grades de texto

en: Text activities
pt: Atividades de texto

en: Font face
pt: Fonte

en: Font size
pt: Tamanho da fonte

en: Font style
pt: Estilo da fonte

en: Main text colour
pt: Cor principal do texto

[ctx: edit_act_copy_textTargetColour]
en: Select the JClic project of which the activities will be imported
pt: Selecione o projeto jClic do qual as atividades serão importadas

en: Errors colour
pt: Cor de erro

en: Tab space
pt: Espaço de tabulação

en: Style of previous message
pt: Estilo da mensagem anterior

en: Change activity type
pt: Alterar tipo de atividade

en: Full name of the class to be used to build the activity (advanced users only!)
pt: Nome completo da Classe a ser utilizada para construir a atividade (somente para usuários avançados!)

en: Other...
pt: Outro...

en: Advanced users can also create unregistered types of JClic activities. Just write below the full class name, prefixed by the package (like "com.acme.activities.FooActivity"). Activity classes must extend <b>edu.xtec.jclic.Activity</b>, and must be accessibles to the JVM classloader.
pt: Usuários avançados podem também criar tipos não-registrados de atividades do JClic. Somente escreva abaixo o nome completo da Classe, prefixado pelo pacote (como "com.acme.activities.FooActivity"). Classes de atividade devem extender <b>edu.xtec.jclic.Activity</b>, e devem ser acessíveis para o carregador de classes JVM (JVM classloader).

en: Name of the activity:
pt: Nome da atividade:

en: Each activity must have a name unique in the project
pt: Cada atividade deve ter um nome único no projeto

en: <html><p style="font-family:Helvetica; font-size:10px;"><b>Warning:</b> Changing the type of activity can cause lost of some of the current activity attributes and objects. Use it with care!</p><p>&nbsp;</p></html>
pt: <html><p style="font-family:Helvetica; font-size:10px;"><b>Aviso:</b> Alterar o tipo de atividade pode causar perda de alguns atributos e objetos da atividade atual. Realize esse procedimento com cuidado!</p><p>&nbsp;</p></html>

en: Location of JClic code:
pt: Localização do código do JClic:

en: URL pointing to a folder with the JClic program files and scripts
pt: Endereço (URL) apontando para a pasta com os arquivos de programas JClic e scripts

en: HTML code before:
pt: Código HTML anterior:

note: #Text to be displayed below the applet. HTM code allowed.
en: Text or HTML code to be placed before the applet
pt: Texto ou código HTML a ser aplicado antes do applet

en: HTML code after:
pt: Código HTML posterior:

en: Text or HTML code to be placed after the applet
pt: Texto ou código HTML a ser aplicado após o applet

en: Applet size:
pt: Tamanho do applet:

en: Width and height of the applet, in absolute or percentage values.
pt: largura e altura do applet, em valores absolutos ou percentuais.

en: Page title:
pt: Título da página:

en: Text to be shown at the top of the browser window
pt: Texto a ser exibido no topo da janela do navegador

en: The web page "%s" has been created successfully.
pt: A página "%s" foi criada com sucesso.

en: Do you want to open it now with the browser?
pt: Você quer abrir a página com o navegador agora?

en: Create web page...
pt: Criar página da web...

en: Creation of an HTML page with a JClic applet
pt: Criação da página HTML com um applet do JClic

en: Create a HTML page with an applet containing the current project
pt: Criar uma página HTML com um applet do JClic contendo o atual projeto

[ctx: applet_filename]
en: File name:
pt: Nome do arquivo:

en: Name of the HTML file to be created
pt: Nome do arquivo HTML a ser criado

en: Default values used in web page creation
pt: Valores padrão utilizados na criação da página da web

[ctx: applet_bgcolor]
en: Background color:
pt: Cor do plano de fundo:

en: HTML page background color
pt: Cor do plano de fundo da página HTML

[ctx: applet_centered]
en: Centered
pt: Centralizado

en: Place the applet horizontally centered
pt: Exibir o applet centralizado horizontalmente

en: Applet width (absolute or percentage)
pt: Largura do applet  (absoluto ou percentual)

en: Applet height (absolute or percentage)
pt: Altura do applet (absoluto ou percentual)

en: On exit, go to:
pt: Ao sair, vá para:

en: URL where to redirect the navigation on JClic exit
pt: Ao sair, redirecionar a navegação do JClic para o endereço (URL)

en: Info frame name:
pt: Nome do quadro de informações:

en: Name of the frame used to show the content related to the "info" button
pt: Nome do quadro utilizado para exibir conteúdos relacionados com o botão "informações"

en: Create project installer...
pt: Criar instalador do projeto...

en: Create a project installer script for JClic player
pt: Criar um script instalador de projeto para o JClic player

en: Edit project installer script
pt: Editar script instalador de projetos

[ctx: installer_title]
en: Title:
pt: Título:

en: Project title, to be shown on the installer wizard
pt: Título de projeto, a ser mostrado no auxiliar de instalação

en: Autors:
pt: Autores:

en: Author/s of the project (short text)
pt: Autor/es do projeto (texto curto)

[ctx: installer_folder]
en: Folder:
pt: Pasta:

en: Folder name to be suggested by the installer wizard
pt: Nome da pasta a ser sugerido pelo auxiliar de instalação

en: Files to be copied:
pt: Arquivos a serem copiados:

en: Files to be copied by the installer
pt: Arquivos a serem copiados pelo instalador

en: Available files
pt: Arquivos disponíveis

en: Selected files
pt: Arquivos selecionados

en: >> add >>
pt: >> adicionar >>

en: Add selected file to the list
pt: Adicionar à lista o arquivo selecionado

en: << remove <<
pt: << remover <<

en: Remove selected file from the list
pt: Remover da lista o arquivo selecionado

en: Launch button
pt: Botão de início

en: Properties of the button to be shown in the project library
pt: Propriedades do botão a ser exibido na biblioteca de projetos

en: Main project:
pt: Projeto principal:

en: JClic project to be launched by the button
pt: Projeto JClic a ser iniciado pelo botão

[ctx: installer_button_text]
en: Label:
pt: Rótulo:

en: Short text label, to be shown inside the button
pt: Rótulo de texto curto, a ser exibido dentro do botão

en: Icon:
pt: Ícone:

en: Picture to be used as button icon. Leave blank to use the default JClic icon.
pt: Imagem a ser utilizada como ícone do botão. Deixe em branco para usar o ícone padrão do JClic.

[ctx: installer_button_description]
en: Description
pt: Descrição

en: Tooltip to be shown by the button
pt: Dica a ser exibida pelo botão

en: Error: Missing project title
pt: Erro: Está faltando o título do projeto

en: Error: Missing folder name
pt: Erro: Está faltando o nome da pasta

en: Error: No files selected
pt: Erro: Nenhum arquivo selecionado

en: Error: Missing launch button text label
pt: Erro: Está faltando o rótulo de texto do botão de início

en: Error: The project assigned to the launch button is not in the list of files to be copied
pt: Erro: O projeto definido pelo botão de início não está na lista de arquivos a serem copiados

en: Full-page applet
pt: Applet de página cheia

en: Applet with specific dimensions
pt: Applet com dimensões específicas

en: Align text left
pt: Alinhar texto à esquerda

en: Center text
pt: Centralizar texto

en: Align text right
pt: Alinhar texto à direita

en: Create or remove target
pt: Criar ou remover alvo

en: Insert a cell
pt: Inserir uma célula

en: Content
pt: Conteúdo

[ctx: edit_text_act_style]
en: Style
pt: Estilo

en: Cell size:
pt: Tamanho da célula:

en: The following activities never appear in any of the project's activity sequences, so they never will be displayed:
pt: As seguintes atividades não aparecem em sequências de atividade do projeto, portanto nunca serão exibidas:

en: The following media objects are not used directly in any activity:
pt: Os seguintes objetos de mídia não estão sendo usados diretamente em nenhuma atividade:

en: Do you want to add them at the end of the last activity sequence?
pt: Você quer adicioná-los após a última atividade da sequência?

en: Do you want to remove them?
pt: Você quer removê-los?

en: Removal of unused media objects
pt: Remoção de objetos de mídia não utilizados

en: Orphan activities
pt: Atividades isoladas

en: Update all media content
pt: Atualizar todo o conteúdo de mídia

en: Update all media objects reloading its files
pt: Atualizar todos os objetos de mídia recarregando estes arquivos

en: Updating media...
pt: Atualizando mídia...

en: Export all media
pt: Exportar toda mídia

en: Save to files the content of all media elements
pt: Salvar em arquivos todo o conteúdo de todos os elementos de mídia

en: Select
pt: Selecione

en: Add point
pt: Adicione ponto

en: Delete
pt: Apague

en: Draw rectangle
pt: Desenhe retângulo

en: Draw ellipse
pt: Desenhe elipse

en: Draw polygon
pt: Desenhe polígono

en: Convert to line
pt: Converter para linha

en: Convert to Bézier curve
pt: Converter para curva Bézier

en: Convert to quadratic curve
pt: Converter para curva quadratica

en: Rotate left
pt: Girar esquerda

en: Rotate right
pt: Girar direita

en: Expand
pt: Expandir

en: Contract
pt: Contrair

en: Zoom in
pt: Zoom +

en: Zoom out
pt: Zoom -

en: Join nearest points
pt: Unir os pontos mais próximos

en: Show points
pt: Mostrar pontos

en: Show/Hide the points
pt: Mostrar/ Ocultar os pontos

en: Grid size:
pt: Tamanho da grade:

en: Show / Hide grid
pt: Mostrar/ Ocultar a grade

en: Magnet radius:
pt: Raio de Magneto:

en: Defined elements
pt: Elementos definidos

en: Name of the selected element
pt: Nome do elemento selecionado

en: Action radius of the magnet, when enabled
pt: Ativar Raio de Magneto,quando habilitado

en: Size of the grid
pt: Tamanho da grade

[ctx: edit_mc_activity]
en: Activity:
pt: Atividade:

en: Sequence:
pt: Sequência:

en: Project:
pt: Projeto:

en: Choose activity
pt: Escolha atividade

en: Choose sequence
pt: Escolha sequência

en: Insufficient data!
pt: Dados insuficientes!

en: Arrow color:
pt: Cor da seta:

en: Color used by the editor to draw the arrows (not exactly, because an XOR bit mask is used)
pt: Cor utilizada pelo editor para desenhar as setas (não exatamente, porque uma máscara de bit XOR é utilizada)

en: Edit...
pt: Editar...

en: Edit the selected activity
pt: Editar a atividade selecionada

en: Save as...
pt: Salvar como...

en: Save the current project with a different name
pt: Salva o projeto atual com um nome diferente

[ctx: edit_act_behavior_block]
en: Behavior
pt: Comportamento

[ctx: edit_act_behavior]
en: Behavior
pt: Comportamento

en: Drag objects
pt: Arrastar

en: Drag objects instead of use a connection line
pt: Arrastar células em vez de usar linhas de conexão

en: Check solving order
pt: Verificar ordem de solução

en: Cells must be solved in order
pt: As células devem ser solucionadas em ordem

en: Scramble
pt: Embaralhar

en: Import activities...
pt: Importar atividades...

en: Import activities from another project
pt: Importar atividades de outro projeto

en: The selected file corresponds to the current project. Activities can be imported only between different projects. Please select another project file.
pt: O arquivo selecionado corresponde ao projeto atual. Atividades podem ser importadas apenas de projetos diferentes. Por favor, escolha outro arquivo de projeto.

en: Select one or more activities to import into the current project\:
pt: Selecione uma ou mais atividades para importar ao projeto atual:

en: Importing...
pt: Importando...

en: Checking dependencies...
pt: Verificando dependências...

en: Importing media\:
pt: Importando mídia\:

en: Importing activity\:
pt: Importanto atividade\:

[ctx: import_selectProject]
en: Select the JClic project of which the activities will be imported
pt: Selecione o projeto jClic do qual as atividades serão importadas

en: Tag marks
pt: Marcas

en: Start mark\:
pt: Marcas de início\:

en: Mark used at the beginning of tags
pt: Marca usada para indicar começo de etiqueta

en: End mark\:
pt: Marca final\:

en: Mark used at the end of tags
pt: Marca que indica final de etiqueta

en: File
pt: Arquivo

en: File or URL\:
pt: Arquivo ou URL\:

en: Name or URL of the file containing the values that will replace tags
pt: Nome ou URL do arquivo com os valores que substituirão as etiquetas

en: Charset\:
pt: Codificação de caracteres\:

en: Character encoding used in the file
pt: Codificação de caracteres usada no arquivo

[ctx: edit_tagRep_browseFile]
en: Browse...
pt: Procurar...

en: Browse the filesystem
pt: Procurar entre os arquivos

en: Tag replacing
pt: Substituir etiqueta

en: Clear text styles...
pt: Apagar estilos de texto...

en: Warning\: This action will clear the specific character attributes applied to the document, setting it back to its main style. This action cannot be undone. Do you want to do it?
pt: Alerta\: Essa ação irá apagar os atributos de caracteres específicos aplicados ao documento, devolvendo-o ao seu estilo principal. Essa ação não poderá ser desfeita. Deseja continuar?

en: Maximum size of images:
pt: Tamanho máximo das imagens:

en: Maximum width of images imported into the media library.
pt: Largura máxima das imagens importadas para a biblioteca.

en: Maximum height of images imported into the media library.
pt: Altura máxima das imagens importadas para a biblioteca.

en: The image "%s" has a size of %s pixels. This exceeds the maximum allowed by JClic Author (%s). Do you want to resize it?
pt: A imagem "%s" possui %s pixels. Ela está maior que o permitido pelo JClic Author (%s). Deseja redimensioná-la?
