jclic - en to tr translation catalogue (35 entries)

en: Name of the activity
tr: Aktivitenin ismi

[ctx: edit_act_name]
en: Name:
tr: İsim:

en: Description of the activity
tr: Aktivitenin tanımı

[ctx: edit_act_reports_block]
en: Reports
tr: Raporlar

en: Code:
tr: Kod:

en: Report user actions
tr: Kullanıcı işlemlerini raporla

en: Register the details of all the actions performed by users
tr: Kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen işlemlerin detaylarını kaydet

[ctx: edit_act_counters_block]
en: Counters
tr: Sayaçlar

[ctx: edit_act_timeCounter]
en: Time counter
tr: Zaman sayacı

en: Show/hide the time conter
tr: Zaman sayacını Göster/Gizle

[ctx: edit_act_actionsCounter]
en: Tries counter
tr: Deneme Sayacı

en: Show/hide the tries counter
tr: Deneme sayacını Göster/Gizle

[ctx: edit_act_scoreCounter]
en: Score counter
tr: Skor sayacı

en: Show/hide the score counter.
tr: Skor sayacını Göster/Gizle

en: Max time:
tr: Azami Süre:

en: Maximum time to to solve the activity, in seconds, or 0 for unlimited time.
tr: Aktiviteyi çözmek için azami süre (saniye olarak), ya da Sınırsız süre için 0.

en: Countdown
tr: Geri Sayım

en: The counter starts at máximum value, decreasing to 0.
tr: Geri sayım azami değerden başlayıp sıfıra doğru devam eder

en: Max tries:
tr: Azami deneme:

en: Maximum number of tries allowed, or 0 for unlimited tries.
tr: İzin verilen azami deneme (sınırsız deneme için 0)

[ctx: edit_act_buttons_block]
en: Buttons
tr: Düğmeler

en: Help
tr: Yardım

en: Show/hide help button
tr: Yardım düğmesini göster/gizle

en: Show solution
tr: Çözümü göster

en: Show this message:
tr: Bu mesajı göster:

en: Information
tr: Bilgi

en: Show/Hide the button of information
tr: Bilgi düğmesini göster/gizle

en: Show this URL:
tr: Bu URLyi göster

en: Execute this command:
tr: Bu komutu çalıştır:

en: Change the background color.
tr: Arkaplan rengini değiştir

en: Start color:
tr: Başlangıç rengi:

en: End color:
tr: Bitiş rengi:

en: Selection of the start color
tr: Başlangıç rengi seçimi

en: Selection of the end color
tr: Bitiş rengi seçimi

en: Orientation:
tr: Yönelim:
