jclic - en to el translation catalogue (178 entries)

note: #JClic main messages
en: time
el: χρόνος

en: tries
el: προσπάθειες

en: score
el: βαθμολογία

en: Skin
el: Θέμα

en: Next
el: Επόμενο

en: Next activity
el: Επόμενη δραστηριότητα

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Previous activity
el: Προηγούμενη δραστηριότητα

en: Restart
el: Επανεκκίνηση

en: Restart activity
el: Επανεκκίνηση δραστηριότητας

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Project
el: Έργο

en: languages
el: γλώσσες

en: language
el: γλώσσα

[ctx: about_window_close_button]
en: Return
el: Επιστροφή

en: About
el: Σχετικά

en: User reports
el: Αναφορές χρήστη

en: Report
el: Αναφορά

en: View in browser
el: Προβολή στον φυλλομετρητή

en: No activities reported!
el: Για καμμία δραστηριότητα δεν έχει υποβληθεί αναφορά!

en: Report not registered in any DB
el: Η αναφορά δεν εγγράφηκε στις βάσεις δεδομένων

en: Time
el: Χρόνος

en: Error loading sequence
el: Σφάλμα φόρτωσης αλληλουχίας

en: Error initializing QuickTime!
el: Σφάλμα αρχικοποίησης του QuickTime!

en: Open URL...
el: Άνοιγμα URL...

en: Open file...
el: Άνοιγμα αρχείου...

en: Please enter the URL to the resource to be loaded.
el: Παρακαλώ εισάγετε το URL στον πόρο για να φορτωθεί

en: Error executing the command:
el: Σφάλμα εκτέλεσης της εντολής:

en: Move the selected element down
el: Μετακίνηση επιλεγμένου στοιχείου κάτω

en: Move the selected element up
el: Μετακίνηση επιλεγμένου στοιχείου πάνω

en: Move down
el: Μετακίνηση κάτω

en: Move up
el: Μετακίνηση πάνω

en: Image files (*.gif, *.jpg, *.png, *.bmp, *.ico)
el: Αρχεία εικόνων (*.gif, *.jpg, *.png, *.bmp, *.ico)

en: PNG images
el: Εικόνες PNG

en: JPG images
el: Εικόνες JPG

en: GIF images
el: Εικόνες GIF

en: URL-based files are read-only.
el: Τα αρχεία που στηρίζονται σε URL είναι μόνο για ανάγνωση.

en: Clic 3.0 packages (*.pac, *.pcc)
el: Πακέτα του Clic 3.0 (*.pac, *.pcc)

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: JClic and Clic 3.0 projects (*.jclic, *.jclic.zip, *.pac, *.pcc)
el: Έργα του JClic και του Clic 3.0 (*.jclic, *.jclic.zip, *.pac, *.pcc)

en: JClic projects (*.jclic, *.jclic.zip)
el: Έργα του JClic (*.jclic, *.jclic.zip)

en: Clic 3.0 compact packages (*.pcc)
el: Συμπιεσμένα πακέτα του Clic 3.0 (*.pcc)

en: Clic 3.0 open packages (*.pac)
el: To Clic 3.0 ανοίγει πακέτα (*.pac)

en: JClic compressed projects (*.jclic.zip)
el: Συμπιεσμένα έργα του JClic (*.jclic.zip)

en: JClic projects (*.jclic)
el: Έργα του JClic (*.jclic)

en: Multimedia system
el: Σύστημα πολυμέσων

en: Level
el: Επίπεδο

en: Area
el: Περιοχή

en: Actions done:
el: Οι ενέργειες ολοκληρώθηκαν:

en: Project:
el: Έργο:

en: Total:
el: Σύνολο:

en: Projects:
el: Έργα:

en: Session:
el: Συνεδρίες:

en: For security reasons, execution of external programs is disabled in JClic applets.
el: Για λόγους ασφαλείας, η εκτέλεση εξωτερικών εφαρμογών είναι απενεργοποιημένη στις μικροεφαρμογές του JClic.

en: Error starting activity!
el: Σφάλμα έναρξης της δραστηριότητας!

en: Error loading project
el: Σφάλμα φόρτωσης του έργου

en: Error playing media!
el: Σφάλμα αναπαραγωγής του μέσου!

en: Activity finished!
el: Η δραστηριότητα ολοκληρώθηκε!

en: Playing media
el: Αναπαραγωγή μέσων

en: Activity running
el: Η δραστηριότητα εκτελείται

en: Activity ready
el: Η δραστηριότητα είναι έτοιμη

en: Initializing...
el: Αρχικοποίηση...

en: Preparing media
el: Προετοιμασία των μέσων

en: Error loading activity
el: Σφάλμα φόρτωσης της δραστηριότητας

en: Loading activity
el: Φόρτωση δραστηριότητας

en: Loading project...
el: Φόρτωση έργου...

en: Ready
el: Έτοιμο

en: Error loading file
el: Σφάλμα φόρτωσης αρχείου

en: Error saving file!
el: Σφάλμα αποθήκευσης του αρχείου!

en: Error opening file!
el: Σφάλμα ανοίγματος του αρχείου!

en: Session started:
el: Έναρξη συνεδρίας:

en: Score
el: Βαθμολογία

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Ok
el: Εντάξει

[ctx: report_lb_activity]
en: Activity
el: Δραστηριότητα

en: Sequence
el: Αλληλουχία

en: Global score:
el: Συνολική βαθμολογία:

en: Total time on activities:
el: Συνολικός χρόνος δραστηριοτήτων:

en: Activities ok:
el: Δραστηριότητες, εντάξει:

en: Activities done:
el: Ολοκληρωμένες δραστηριότητες:

en: Sequences:
el: Αλληλουχίες

en: Report system:
el: Σύστημα αναφορών:

en: User:
el: Χρήστης:

en: Activity not finished
el: Η δραστηριότητα δεν ολοκληρώθηκε

en: Additional information
el: Πρόσθετες πληροφορίες

en: Help
el: Βοήθεια

en: Help about this activity
el: Βοήθεια για αυτή τη δραστηριότητα

en: Sounds
el: Ήχοι

en: Enable/disable sounds
el: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση ήχων

en: System
el: Σύστημα

en: Total memory
el: Συνολική μνήμη

en: Free memory
el: Ελεύθερη μνήμη

en: Java home
el: Φάκελος Java

en: Java virtual machine
el: Εικονική μηχανή Java

en: Java version
el: Έκδοση Java

en: Operating system
el: Λειτουργικό σύστημα

en: Version
el: Έκδοση

en: Descriptors
el: Περιγραφείς

en: Description
el: Περιγραφή

en: History
el: Ιστορικό

en: Organizations
el: Φορείς

en: Organization
el: Φορέας

en: Authors
el: Δημιουργοί

en: Author
el: Δημιουργός

[ctx: about_window_lb_activity]
en: Activity
el: Δραστηριότητα

en: Return to activity
el: Επιστροφή στη δραστηριότητα

en: Help window
el: Παράθυρο βοήθειας

en: Reports
el: Αναφορές

en: HH
el: ΩΩ

en: II
el: ΙΙ

en: JClic project installers (*.jclic.inst)
el: Εγκαταστάτες έργων JClic (*.jclic.inst)

en: No users defined in the reports database!
el: Δεν ορίστηκαν χρήστες στη βάση δεδομένων των αναφορών!

en: No users defined for this group in the reports database!
el: Δεν εντοπίστηκαν χρήστες για αυτή την ομάδα στη βάση δεδομένων των αναφορών!

en: New user...
el: Νέος χρήστης...

en: Create a new user in the reports database
el: Δημιουργία νέου χρήστη στη βάση δεδομένων των αναφορών

en: Error creating new user!
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία νέου χρήστη!

en: User identification for the reports database
el: Αναγνώριση χρήστη για τη βάση δεδομένων των αναφορών

en: Please select your name:
el: Παρακαλώ επιλέξτε το όνομά σας:

en: User identification
el: Αναγνώριση χρήστη

en: Name:
el: Όνομα

en: Login:
el: Είσοδος:

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Confirm password:
el: Επιβεβαίωση κωδικού πρόσβασης:

en: Creation of a new user:
el: Δημιουργία νέου χρήστη:

en: Incorrect data!
el: Λανθασμένα δεδομένα!

en: Generic
el: Γενικό

en: Create a new group...
el: Δημιουργία νέας ομάδας...

en: Error creating the new group!
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία νέας ομάδας!

en: Please select your group:
el: Παρακαλώ επιλέξτε την ομάδα σας:

en: Creation of a new users group:
el: Δημιουργία μιας νέας ομάδας χρηστών:

en: Missing user ID or incorrect password.
el: Ελλιπές όνομα χρήστη ή λανθασμένος κωδικός πρόσβασης.

en: This account is password-protected.
el: Αυτός ο λογαριασμός έχει προστασία κωδικού πρόσβασης

en: Error initializing report system.
el: Σφάλμα έναρξης συστήματος αναφορών.

en: not connected
el: δεν συνδέθηκε

en: Error creating reports agent
el: Σφάλμα στη δημιουργία συντελεστή αναφορών

[ctx: action_return_caption]
en: Return
el: Επιστροφή

en: Return to the last menu
el: Επιστροφή στο τελευταίο μενού

en: Sounds (*.wav, *.mp3, *.ogg, *.au, *.aiff)
el: Ήχοι (*.wav, *.mp3, *.ogg, *.au, *.aiff)

en: MIDI files (*.mid)
el: Αρχεία MIDI (*.mid)

en: Video files (*.avi, *.mov, *.mpeg)
el: Αρχεία βίντεο (*.avi, *.mov, *.mpeg)

en: Flash 2.0 files (*.swf)
el: Αρχεία Flash 2.0 (*.swf)

en: Skins (*.xml)
el: Θέματα (*.xml)

en: All media files
el: Όλα τα αρχεία πολυμέσων

en: The file
el: Το αρχείο

en: is out of the current project's folder.
el: βρίσκεται εκτός φακέλου του παρόντος έργου.

en: It's advisable to have all the files in the same folder.
el: Προτείνεται όλα τα αρχεία να αποθηκεύονται στον ίδιο φάκελο.

en: Do you want to copy the selected file to the project's folder?
el: Θέλετε να αντιγράψετε το επιλεγμένο αρχείο στον φάκελο του έργου;

en: Copying file
el: Αντιγραφή αρχείου

en: Loading
el: Φόρτωση

en: Bad identifier!
el: Εσφαλμένο αναγνωριστικό!

en: This identifier already exists in the database!
el: Αυτό το αναγνωριστικό υπάρχει ήδη στη βάση δεδομένων!

en: Bad name!
el: Εσφαλμένο όνομα!

en: Passwords don't match!
el: Οι κωδικοί πρόσβασης δεν ταιριάζουν!

en: Error connecting to the reports database!
el: Σφάλμα κατά τη σύνδεση στη βάση δεδομένων των αναφορών

en: EXIT: At this point, the program will exit.
el: ΕΞΟΔΟΣ: Σε αυτό το σημείο, το πρόγραμμα θα κλείσει.

en: At this point the program will jump to the project:
el: Σε αυτό το σημείο το πρόγραμμα θα μεταβεί στο έργο:

en: Image
el: Εικόνα

en: Digital audio
el: Ψηφιακός ήχος

en: MIDI file
el: Αρχείο MIDI

en: XML file
el: Αρχείο XML

en: Animation
el: Κινούμενη απεικόνιση

en: Digital video
el: Ψηφιακό βίντεο

en: TrueType font
el: Γραμματοσειρά TrueType

en: JClic project
el: Έργο του JClic

en: JClic project installer script
el: Σενάριο εγκατάστασης έργου του JClic

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: animated
el: κινούμενο

en: Fonts (*.ttf)
el: Γραμματοσειρές (*.ttf)

en: HTML documents (*.htm, *.html)
el: Αρχεία HTML (*.htm, *.html)

en: With the support of:
el: Με την υποστήριξη:

en: System information
el: Πληροφορίες συστήματος

en: Current project info
el: Πληροφορίες τρέχοντος έργου

en: Current session results
el: Αποτελέσματα τρέχουσας συνεδρίας

en: This product includes software developed by:
el: Αυτό το προϊόν περιλαμβάνει λογισμικό που έχει αναπτυχθεί από:

en: Saving project...
el: Αποθήκευση έργου...

en: Text files (*.txt)
el: Αρχεία κειμένου (*.txt)

note: #Translation credits displayed on the about window, in HTML format
en: English version, by The JClic team
el: Ελληνική έκδοση, από τους: Γιάννη Κασκαμανίδη (ttnfy17@yahoo.gr), Κυριάκο Μήτκα, Γιώργο Μακαρατζή, Γιάννη Κίκα

note: #Abstract of the GPL license, version 2.0, as shown on the About window
en: This program is free software; you can redistribute it and/or  modify it under the terms of the GNU General Public License  as published by the Free Software Foundation; either version 2  of the License, or (at your option) any later version.<br>&nbsp;<BR>This program is distributed in the hope that it will be useful,  but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of  MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the  <a href\="http\://www.gnu.org/copyleft/gpl.html">GNU General Public License</a>  for more details.
el: Αυτή η εφαρμογή ανήκει στο Ελεύθερο Λογισμικό. Μπορείτε να την αναδιανείμετε ή/και να την τροποποιήσετε υπό τους όρους της Γενικής Άδειας Χρήσης GNU (έκδοση 2 ή επόμενη), που εκδόθηκε από το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού (Free Software Foundation).<br>&nbsp;<BR>Η εφαρμογή διανέμεται με την προσδοκία ότι θα είναι χρήσιμη, χωρίς όμως εγγύηση ποιότητας ή καλής λειτουργίας και, ακόμη, χωρίς υποδηλούμενη εγγύηση εμπορευσιμότητας ή καταλληλότητας για συγκεκριμένους σκοπούς. Δείτε τη <a href\="http\://www.gnu.org/copyleft/gpl.html">Γενική Άδεια Χρήσης GNU</a> για περισσότερες λεπτομέρειες.
