jclic - en to tr translation catalogue (178 entries)

note: #JClic main messages
en: time
tr: zaman

en: tries
tr: Denemeler

en: score
tr: sonuç

en: Skin
tr: Görünüm

en: Next
tr: Sonraki

en: Next activity
tr: Bir sonraki etkinlik

en: Previous
tr: Önceki

en: Previous activity
tr: Bir önceki etkinlik

en: Restart
tr: Yeniden Başla

en: Restart activity
tr: Etkinliği tekrar başlat

en: Information
tr: Bilgi

en: Project
tr: Proje

en: languages
tr: Diller

en: language
tr: dil

[ctx: about_window_close_button]
en: Return
tr: Geri

en: About
tr: Hakkında

en: User reports
tr: Kullanıcı raporları

en: Report
tr: Rapor

en: View in browser
tr: Tarayıcıda gör

en: No activities reported!
tr: Etkinlik raporu yok!

en: Report not registered in any DB
tr: Rapor herhangi bir veritabanında kaydedilmedi

en: Time
tr: Zaman

en: Error loading sequence
tr: Etkinlik dizisi yüklenirken hata oluştu

en: Error initializing QuickTime!
tr: QuickTime başlatılamıyor!

en: Open URL...
tr: URL Aç...

en: Open file...
tr: Dosya aç...

en: Please enter the URL to the resource to be loaded.
tr: Yüklenecek URL'yi giriniz.

en: Error executing the command:
tr: Komut çalıştırılamadı:

en: Move the selected element down
tr: Seçilen öğeyi aşağıya kaydır

en: Move the selected element up
tr: Seçilen öğeyi yukarıya kaydır

en: Move down
tr: Aşağı Kaydır

en: Move up
tr: Yukarı kaydır

en: Image files (*.gif, *.jpg, *.png, *.bmp, *.ico)
tr: Resim dosyaları *.gif, *.jpg, *.png, *.bmp, *.ico)

en: PNG images
tr: PNG resim dosyası

en: JPG images
tr: JPG resim dosyası

en: GIF images
tr: GIF resim dosyası

en: URL-based files are read-only.
tr: Salt okunur URL dosyaları

en: Clic 3.0 packages (*.pac, *.pcc)
tr: Clic 3.0 paketi (*.pac, *.pcc)

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: JClic and Clic 3.0 projects (*.jclic, *.jclic.zip, *.pac, *.pcc)
tr: JClic ve Clic 3.0 projeleri (*.jclic, *.jclic.zip, *.pac, *.pcc)

en: JClic projects (*.jclic, *.jclic.zip)
tr: JClic projeleri(*.jclic, *.jclic.zip)

en: Clic 3.0 compact packages (*.pcc)
tr: Clic 3.0 kompakt paket (*.pcc)

en: JClic compressed projects (*.jclic.zip)
tr: JClic sıkıştırılmış projeleri (*.jclic.zip)

en: JClic projects (*.jclic)
tr: JClic projeleri (*.jclic)

en: Multimedia system
tr: Çoklu ortam sistemi

en: Level
tr: Seviye

en: Area
tr: Alan

en: Actions done:
tr: Eylem gerçekleştiriliyor:

en: Project:
tr: Proje:

en: Total:
tr: Toplam:

en: Projects:
tr: Projeler:

en: Session:
tr: Oturum:

en: For security reasons, execution of external programs is disabled in JClic applets.
tr: Güvenlik nedeniyle dış programlar JClic içerisinde çalıştırılmıyor.

en: Error starting activity!
tr: Etkinlik başlatılamıyor!

en: Error loading project
tr: Proje yüklenemiyor

en: Error playing media!
tr: Çoklu ortam oynatma hatası!

en: Activity finished!
tr: Etkinlik tamamlandı!

en: Playing media
tr: Çoklu ortam oynatılıyor

en: Activity running
tr: Etkinlik başlatıldı

en: Activity ready
tr: Etkinlik hazır

en: Initializing...
tr: Başlatılıyor...

en: Preparing media
tr: Çoklu ortam hazırlanıyor

en: Error loading activity
tr: Etkinlik yükleme hatası

en: Loading activity
tr: Etkinlik yükleniyor

en: Loading project...
tr: Proje yükleniyor...

en: Ready
tr: Hazır

en: Error loading file
tr: Dosya yükleme hatası

en: Error saving file!
tr: Dosya kaydetme hatası!

en: Error opening file!
tr: Dosya açılamıyor!

en: Session started:
tr: Oturum başlatıldı

en: Score
tr: Skor

en: Actions
tr: Eylemler

en: Ok
tr: Tamam

[ctx: report_lb_activity]
en: Activity
tr: Etkinlik

en: Sequence
tr: Etkinlik dizisi

en: Global score:
tr: Genel sonuç:

en: Total time on activities:
tr: Etkinlikde geçirilen toplam zaman:

en: Activities ok:
tr: Etkinlikler tamam:

en: Activities done:
tr: Etkinlikler başlatılıyor:

en: Sequences:
tr: Etkinlik dizisi

en: Report system:
tr: Sistem raporu:

en: User:
tr: Kullanıcı:

en: Activity not finished
tr: Etkinlik tamamlanmadı

en: Additional information
tr: Ek bilgi

en: Help
tr: Yardım

en: Help about this activity
tr: Bu etkinlik hakkında yardım

en: Sounds
tr: Sesler

en: Enable/disable sounds
tr: Ses aç/kapa

en: System
tr: Sistem

en: Total memory
tr: Toplam bellek

en: Free memory
tr: Boş bellek

en: Java home
tr: Java anasayfa

en: Java virtual machine
tr: Java sanal makine

en: Java version
tr: Java sürüm

en: Operating system
tr: İşletim sistemi

en: Version
tr: Sürüm

en: Descriptors
tr: Açıklayıcılar

en: Description
tr: Açıklama

en: History
tr: Geçmiş

en: Organizations
tr: Kurumlar

en: Organization
tr: Kurum

en: Authors
tr: Yazarlar

en: Author
tr: Yazar

[ctx: about_window_lb_activity]
en: Activity
tr: Etkinlik

en: Return to activity
tr: Etkinliğe geri dön

en: Help window
tr: Yardım penceresi

en: Reports
tr: Raporlar

en: HH
tr: HT

en: JClic project installers (*.jclic.inst)
tr: JClic proje kurucusu (*.jclic.inst)

en: No users defined in the reports database!
tr: Rapor veritabanında kullanıcılar tanımlanmadı!

en: No users defined for this group in the reports database!
tr: Rapor veritabanında bu grup için kullanıcılar tanımlanmadı!

en: New user...
tr: Yeni kullanıcı...

en: Create a new user in the reports database
tr: Rapor veritabanında yeni kullanıcı oluştur

en: Error creating new user!
tr: Yeni kullanıcı oluşturma hatası

en: User identification for the reports database
tr: Veri tabanı raporları için kullanıcı tanımlanması

en: Please select your name:
tr: Lütfen isminizi seçiniz:

en: User identification
tr: Kullanıcı kimliği

en: Name:
tr: İsim:

en: Login:
tr: Giriş:

en: Password:
tr: Şifre

en: Confirm password:
tr: Şifreyi onaylayınız:

en: Creation of a new user:
tr: Yeni kullanıcı oluşturma

en: Incorrect data!
tr: Hatalı veri!

en: Generic
tr: Genel

en: Create a new group...
tr: Yeni grup oluştur...

en: Error creating the new group!
tr: yeni grup oluştururken hata meydana geldi!

en: Please select your group:
tr: Lütfen grubunuzu seçiniz:

en: Creation of a new users group:
tr: Yeni kullanıcılar grubu oluştur

en: Missing user ID or incorrect password.
tr: Böyle bir kullanıcı yok veya hatalı şifre.

en: This account is password-protected.
tr: Bu hesap şifreyle korunmaktadır.

en: Error initializing report system.
tr: Rapor sistemi başlatılırken hata oluştu.

en: not connected
tr: bağlı değil

en: Error creating reports agent
tr: Rapor oluşturulurken hata oluştu

[ctx: action_return_caption]
en: Return
tr: Geri

en: Return to the last menu
tr: Son menüye geri dön

en: Sounds (*.wav, *.mp3, *.ogg, *.au, *.aiff)
tr: Sesler (*.wav, *.mp3, *.ogg, *.au, *.aiff)

en: MIDI files (*.mid)
tr: MIDI dosyaları (*.mid)

en: Video files (*.avi, *.mov, *.mpeg)
tr: Video dosyaları (*.avi, *.mov, *.mpeg)

en: Flash 2.0 files (*.swf)
tr: Flash 2.0 dosyaları (*.swf)

en: Skins (*.xml)
tr: Dış görünümler (*.xml)

en: All media files
tr: Tüm ortam dosyaları

en: The file
tr: Dosya

en: is out of the current project's folder.
tr: Geçerli proje klasörünün dışında

en: It's advisable to have all the files in the same folder.
tr: Tüm dosyaların aynı klasörde olması önerilir

en: Do you want to copy the selected file to the project's folder?
tr: Seçili dosyaları proje klasörüne kopyalamak istiyormusunuz?

en: Copying file
tr: Dosya kopyalanıyor

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Bad identifier!
tr: Hatalı kullanıcı!

en: This identifier already exists in the database!
tr: Veri tabanında mevcut!

en: Bad name!
tr: İsim hatalı!

en: Passwords don't match!
tr: Şifre kullanıcı adına karşılık gelmiyor!

en: Error connecting to the reports database!
tr: Rapor veritabanına bağlanma hatası!

en: EXIT: At this point, the program will exit.
tr: ÇIK: Bu noktada program kapatılacaktır.

en: At this point the program will jump to the project:
tr: Bu noktada program projeye geçiş yapacaktır:

en: Image
tr: Resim

en: Digital audio
tr: Dijital ses

en: MIDI file
tr: Midi dosyası

en: XML file
tr: XML dosyası

en: Animation
tr: Canlandırma

en: Digital video
tr: Dijital video

en: TrueType font
tr: TrueType yazıtipi

en: JClic project
tr: JClic projesi

en: JClic project installer script
tr: JClic proje kurulum skripti

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: animated
tr: canlandırıldı

en: Fonts (*.ttf)
tr: Yazıtipleri (*.ttf)

en: HTML documents (*.htm, *.html)
tr: HTML belgeleri (*.htm, *.html)

en: about/credits.html
tr: hakkında/katkıda bulunanlar.html

en: about/license.html
tr: hakkında/lisans.html

en: With the support of:
tr: Katkıda bulunanlar:

en: System information
tr: Sistem bilgisi

en: Current project info
tr: Geçerli proje bilgisi

en: Current session results
tr: Geçerli oturum sonuçları

en: This product includes software developed by:
tr: Bu ürün aşağıdaki kişiler veya kurumlar tarafından geliştirilen yazılımları içermektedir:

en: Saving project...
tr: Proje kaydediliyor...

en: Text files (*.txt)
tr: Metin dosyaları *.txt)

note: #Translation credits displayed on the about window, in HTML format
en: English version, by The JClic team
tr: Turkish version by Ahmet YAVUZ

note: #Abstract of the GPL license, version 2.0, as shown on the About window
en: This program is free software; you can redistribute it and/or  modify it under the terms of the GNU General Public License  as published by the Free Software Foundation; either version 2  of the License, or (at your option) any later version.<br>&nbsp;<BR>This program is distributed in the hope that it will be useful,  but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of  MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the  <a href\="http\://www.gnu.org/copyleft/gpl.html">GNU General Public License</a>  for more details.
tr: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.<br>&nbsp;<BR>This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the <a href\="http\://www.gnu.org/copyleft/gpl.html">GNU General Public License</a> for more details.
