jclic - en to ar translation catalogue (12 entries)

note: #Translation language name
en: English
ar: العربيّة

en: JClic needs an updated Java engine, version 1.4 or higher. You can download it from http://www.java.com
ar: JClic يحتاج محرك جافا محدث ,الاصدار 1.4 أو أعلى.تستطيع تحميل الملف من http://www.java.com

en: There is an old version of Java installed on this computer.
ar: يوجد إصدار قديم لنظام Java مثبّت على هذا الحاسوب.

en: It was impossible to find any Java system installed on this computer.
ar: يستحيل العثور على نظام Java مثبّت على هذا الحاسوب.

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Standard
ar: معياري

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Full
ar: كامل

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Lite
ar: خفيف

en: JClic ${PRODUCT_VERSION} offline setup
ar: JClic ${PRODUCT_VERSION} تنصيب صامت

note: #Description of JClic Player
en: Application to play JClic activities.
ar: تطبيق للعلب على JClic

note: #Description of JClic Author
en: Application to create and edit JClic activities.
ar: تطبيق لإنشاء وتحرير ألعاب JClic

note: #Description of JClic Applet components
en: Files needed only in a server with hosted JClic applets.
ar: مgفات ضرورية فقط في خادم يستضيف تطبيفات JClic فقط.

note: #Description of JClic Reports
en: Reports server.
ar: خادوم التقارير.
