jclic - en to ast translation catalogue (12 entries)

note: #Translation language name
en: English
ast: Asturianu

en: JClic needs an updated Java engine, version 1.4 or higher. You can download it from http://www.java.com
ast: JClic necesita un motor Java anováu, versión 1.4 o superior. Pues descargalu de baldre dende http://www.java.com

en: There is an old version of Java installed on this computer.
ast: El sistema Java d'esti ordenador ye mui vieyu.

en: It was impossible to find any Java system installed on this computer.
ast: Nun s'atopó sistema Java dengún instaláu nel ordenador.

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Standard
ast: Estándar

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Full
ast: Completa

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Lite
ast: Mínima

en: JClic ${PRODUCT_VERSION} offline setup
ast: Instalación offline de JClic ${PRODUCT_VERSION}

note: #Description of JClic Player
en: Application to play JClic activities.
ast: Aplicación pa xugar a les xeres de JClic

note: #Description of JClic Author
en: Application to create and edit JClic activities.
ast: Aplicación pa criar y camudar xeres de JClic.

note: #Description of JClic Applet components
en: Files needed only in a server with hosted JClic applets.
ast: Ficheros que son necesarios namás nun sirvidor qu'agospie applets de JClic

note: #Description of JClic Reports
en: Reports server.
ast: Sirvidor d'informes
