jclic - en to de translation catalogue (10 entries)

note: #Translation language name
en: English
de: Englisch

en: JClic needs an updated Java engine, version 1.4 or higher. You can download it from http://www.java.com
de: JClic benötigt Java Version 1.4 oder höher. Download unter http://www.java.com

en: There is an old version of Java installed on this computer.
de: Es ist keine aktuelle Java Version auf diesem Computer installiert.

en: It was impossible to find any Java system installed on this computer.
de: Auf diesem Computer konnte kein Java-System gefunden werden.

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Full
de: Komplett

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Lite
de: Minimal

note: #Description of JClic Player
en: Application to play JClic activities.
de: Anwendung zum Abspielen von JClic Übungen.

note: #Description of JClic Author
en: Application to create and edit JClic activities.
de: Anwendung zum Erstellen und Editieren von JClic Übungen.

note: #Description of JClic Applet components
en: Files needed only in a server with hosted JClic applets.
de: Diese Dateien werden nur auf einem Server gebraucht, der JClic Applets hostet.

note: #Description of JClic Reports
en: Reports server.
de: Reports Server
