jclic - en to fr translation catalogue (12 entries)

note: #Translation language name
en: English
fr: Anglais

en: JClic needs an updated Java engine, version 1.4 or higher. You can download it from http://www.java.com
fr: JClic requiert une version plus récente de la machine java, ver. 1.4 ou supérieure. Vous pouvez la télécharger sur http://www.java.com

en: There is an old version of Java installed on this computer.
fr: Une version obsolète de Java est installée sur cet ordinateur.

en: It was impossible to find any Java system installed on this computer.
fr: Aucune machine Java n'a été détectée sur cet ordinateur.

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Standard
fr: Par défaut

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Full
fr: Complète

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Lite
fr: Minimale

en: JClic ${PRODUCT_VERSION} offline setup
fr: Installation hors-ligne de JClic ${PRODUCT_VERSION}

note: #Description of JClic Player
en: Application to play JClic activities.
fr: Programme d'exécution des activités JClic.

note: #Description of JClic Author
en: Application to create and edit JClic activities.
fr: Application pour créer et modifier des activités JClic.

note: #Description of JClic Applet components
en: Files needed only in a server with hosted JClic applets.
fr: Fichiers nécessaires uniquement sur un serveur hébergeant des applets JClic.

note: #Description of JClic Reports
en: Reports server.
fr: Serveur de rapports.
